Czasami da się wykorzystać szok rachunkowy z serwisu w pozytywny sposób. Kiedyś oddałem do wymiany klocków i ustawienia w poziomie szczęk v-break. Okazało się, że nie da się poprawić hamulców bo koło jest rozcentrowane i ma miękkie, "marketowe" nyple dlatego bez konsultacji zmieniono nyple i profesjonalnie zapleciono koło na nowo. Koło warte wtedy mniej niż 100zł, a za cały serwis policzono mi 250zł co było moim 2 letnimi oszczędnościami (miałem 12 lat). Nieintencjonalnie dostałem kopa do nauki (serwisowania) i tak się wciągnąłem, że w wieku 19lat sam zacząłem pracę w serwisie rowerowym :)
Taaaaa mi raz mechanik próbował dać stery klasyczne kiedy chciałem półzintegrowane. Kiedy mówiłem, że potrzebuje takich i takich to się upierał, że się nie znam. Dziękuje bardzo. Od ponad 15 lat wszystko sam naprawiam i robię w rowerze. W Polsce dalej jak w lesie i musisz być ekspertem od wszystkiego bo każdy będzie próbować Cię orżnąć.
@@Wyrzyk Tak. Najlepsze, że na takiego majstra trafiłem we Włocławku. Mieście Velo ptaka. Nawet jeśli serwis jest dobry, znają się to wole zrobić to sam bo poznam jak coś działa, nie zapłacę bo narzędzie mam. Do rowerów można używać normalnych narzędzi, to nie jest technika jądrowa. Jak coś rozwalę to ja to zrobię. Najwyżej kupie nowe a jak w serwisie coś się odwali to nie dość, że kasa idzie to niesmak pozostaje. A gwarancje rozruchowe i inne to dziękuje bardzo. Wole już samemu go skręcić i złożyć. Każdy robi jak chce oczywiście. Same ceny serwisów są duże (wszelakiego rodzaju).
Polska to stan umyslu, mam porownanie z sąsiadami czeskimi, inna bajka. U nas przewaga formy nad treścią. U nas chca zarobić, u sąsiadów chcą ci pomóc :)
Fenomen rowerków Whooma bierze się z ich wagi i wykonania komponentów. Jeszcze pare lat temu ciężko było znaleźć rowerek 16, 20 , 24 o wadze mniejszej niż 12kg. Dla dziecka ważącego 20kg to dosć istotne czy ma sprzęt o wadze 8kg czy 13kg. Wybór komponenetów do rowerów dziecięcych też jest bardzo ograniczony. Ciężko znaleźć porządne chwyty, siodło, pedały, a standardowa korba 170mm też jakoś dziwnie nie podchodzi pod rower na kołach 20. Serwis to temat rzeka. Zakładając że serwisant chciałby na rękę 30zł/h to jak się doliczy podatki, lokal, media, narzedzia, utyliacje odpadów itd. to nagle robi się z tego 90zł/h. Wymiana suportu może trwać 15min a może trwać 1:15h w zależności ile kwiatków wyjdzie po drodze. Pomijajac już sam fakt że serwis 0 to przekręt jakich mało. Czy ktoś po odebraniu samochodu w salonie wraca po 20 godzinach jazdy na płatny przegląd i wymianę oleju w amortyzatorach?
rowerki wooma są po prostu przyzwoite i takie jaki powinny być rowerki dla dziecka. Dziecięce rowery zazwyczaj to wcale nie tanie ciężkie kloce złożone na odpierd...l i pojawiła sie firma robiąca coś lepiej, a nie ulepić i sprzedać drogo, bez brania pod uwagę czy dziecku będzie sie na tym drogo jeździć stąd ta moda na te rowerki
Wiedza kosztuje więc robiąc coś samemu pierwszy raz trzeba się liczyć z ryzykiem wtopienia. Sam wszystko sam serwisuje ... Czasem się wpakuje w maliny ale z czasem jest to incydentalny temat. Pytanie czy ktoś chce poświęcić czas żeby się czegoś nauczyć. Dodatkowym plusem samodzielnego ogarniania sobie tematów to fakt że nie jest się zdanym na okno w kalendarzu serwisu. Z innej beczki jeszcze ... Będąc na wycieczce w środku lasu albo na grani w górach no raczej serwisu w razie awarii się nie znajdzie ...trzeba umieć sobie poradzić. Odnośnie cen to ceny usług w dzisiejszych czasach wystrzeliły w kosmos i coraz ciężej serwisować coś na "zewnątrz".
Zamiast płacić za robotę warto przeznaczyć to na narzędzia, które zostaną na kolejne naprawy a człowiek zawsze sie czegos nauczy. Jak ktoś ma dwie lewe ręce to nic mu nie pomoże.
Zgadzam się, że jak najbardziej warto robić samemu, ale trzeba tez to lubić. W sezonie gdyby nie fakt, że serwisy zawalone to kusi żeby rower oddać bo mimo wszystko wolę jeździć niż tracić czas na grzebanie.
@@Wyrzyk też nie przesadzajmy, że naprawa jednego elementu w rowerze trwa dłużej niż godzina. Więcej czasu zmarnuje się na oglądanie jak to zrobić niż na samą robotę. Ostatnio zacisk hydrauliczny pierwszy raz w pół godziny z przelaniem, support pierwszy raz 2 godziny, drugi raz 20 minut. Łożyska w piaście 20 minut. Nie wspominając o klockach kasecie gdzie to max 10 minut zajmuje amatorowi robiacemu to drugi raz.
Najkrócej: jeśli po prawej stronie jest DDR (droga dla rowerów), jest obowiązek poruszania się nią. Ważne jest to, że jeśli jest po prawej stronie, bo jeśli jest po lewej, to wówczas taki obowiązek nie występuje. Jest interpretacja często nieuznawana, bo wynika z dalszych przepisów, a nie tylko art 33 PoRD (chodzi o dodatkowe definicje prawej strony oraz rozporządzenie o znakach). Zatem jeśli występuje po prawej stronie znak białego roweru na niebieskim tle (również z pieszymi) to należy skorzystać. Znak też musi być właściwie postawiony. Jeśli jest postawiony niezgodnie z przepisami, teoretycznie nie obowiązuje. A zatem niezrozumienie lub nieznajomość przepisów, plus niejednokrotnie niewłaściwe oznakowanie, powoduję niejasne interpretacje, również przez sądy, niestety.
Tak sobie myślę z tym Misiem Kolorowym co usłyszał 450zl za przegląd zerowy/gwarancyjny. Pytanie czy zakupił ten rower w tym sklepie czy rower kupiony taniej w necie albo bezpośrednio od producenta... Nie było tej informacji podanej. Spotkałem się z sytuacją gdzie serwisy za taką usługę roweru nie zakupionego u nich cenią wysoko. Takie trochę podejście jak tu przycebulileś to teraz płać
Dziwna sprawa. Kiedy byłem zainteresowany zakupem Gianta większość sprzedawców oferowało przegląd zerowy w cenie. Wieczysta gwarancja Gianta na ramę nie wymaga corocznych serwisów. Merida tak, ale w dowolnym serwisie.
@Marek_Holland Kupowałem dwa Gigant-y w odstępie kilku lat w tym samym sklepie. Na jednego (jakoś 2019)nie płaciłem nic za zerówkę a przy drugim (2021) za elektryka położone zostało 200zl za taką przyjemność.
U mnie w mieście(Lubań- dolnośląskie)jest serwis/sklep co sprzedaje Meride.Swoją Meride kupiłem w necie z sklepu internetowego ale nie powiązanego z tym serwisem a żony Meride kupiłem u nich.Moja Merida serwis 250 zł za serwis gwarancyjny bo kupiony gdzie indziej a żony darmowy.Kazdy inny serwis zazwyczaj robię na koniec sezonu mój rower 250 zł a żony 150 bo kupiony u nich.Przestalem tam dawać już rowery ,zakupiłem narzędzia na Aliexpress i sam się uczę ogarniać więcej niż podstawowe rzeczy bo dla mnie to oszustwo by za tą samą robotę brać rożne ceny ze względu na miejsce zakupu roweru
@@Wyrzyk nie wiem to chyba był jakiś zaawansowany system luster, albo mówimy o innych fragmentach filmu, mi tylko chodziło o blur nałożony na ekran komputera nie wierze, ze nagrywasz kamerą przeglądarkę wyświetloną na monitorze 🫢
Ale ciąg pieszo-rowerowy to jest taka droga którą należy oznaczyć znakiem C13/C16 i taki ciąg to będzie DDR wyznaczona wzdłuż chodnika i znak taki występuje w 3 wariantach - podział pionowy naprzemienny (DDR z lewej, albo DDR z prawej) gdzie piesi mają swoją część a rowerzyści swoją, oraz poziomy gdzie droga jest wspólna. W każdym wariancie należy poruszać się właściwym dla siebie pasem ruchu. Nie ma obowiązku jazdy chodnikiem jeśli jest tam dopuszczony ruch rowerowy - wtedy musi być znak C16 z tabliczką, że nie dotyczy rowerów.
Ja mam Gianta, w ciągu 30 dni od zakupu miałem stawić się na przegląd. Przy okazji dałem do wymiany kierownicę z prostej na risera, fabryczne pedały na dartmoory, siodełko - pękło po wypadku a serwis zainstalował mi nowe jakie było pierwotnie - przełożyli mi hamulce prawo - lewo. tak tylny hamulec mam po lewej, kiere, pedały dałem swoje) koszt - 50zł. Skąd ten Pan wziął 450zł ? Rower odebrałem na drugi dzień.
Nie wystarczy postawić i namalować znaki. Zgodnie z rozpodzeniem CPR, DDR czy pas dla rowerów muszą mieć odpowiednią szerokość. Np CPR: "Szerokość drogi dla pieszych i rowerów powinna być nie mniejsza niż 3,00 m. Dopuszcza się szerokość nie mniejszą niż 2,50 m w trudnych warunkach albo na moście lub wiadukcie."
Można się zgodzić z tym co mówisz, ale mimo wszystko czasem po prostu z każdej strony wystarczy trochę empatii. W tym przypadku zabrakło tego z dwóch stron
@@Wyrzyk Oczywiście. Sam pewnie bym zjechał. Ale to właśnie pokazuję jak beznadziejnie jest u nas tworzona infrastruktura rowerowa. Na siłę. A że nie jest to często bezpieczne zarówno dla pieszych jak i rowerzystów to jest mało istotne.
Ja nie dziwię się rowerzystom nie używających ścieżek rowerowych. Już mi się zdarzyło że w małej wiosce była ścieżka rowerowa. Skorzystałem z niej i na przejedzie rowerowym przywaliłem pedałami o krawężnik bo był za wysoko. A pedały mam z pomiarem mocy za 3000 PLN. Na nie których ścieżkach możesz po prostu uszkodzić rower albo nawet rowerzystę. Dziś był jakiś art. że w Krakowie pomalowali ścieżkę jakaś śliską farbą. I zamiast posypać to piaskiem postawili na miejscu karetkę.
@@Marek_Hollandoni nie patrzą na ścieżki jako drogi, społeczeństwo to banda in£ecyli. Przed oczami mi facet samochodem kobiete wypchnął na drogę. Starsza babka, nie jechała szybko. Gadał ze nie widział 😂 przez przednią szybę nie widział rowerzystki. W szortach u Wyżyka masz taki przykład.
@@Marek_Holland No to jest też powód prze który na wioskach nie używam ścieżek rowerowych. Na takiej ścieżce może ci wyjechać samochód, pieszy. Plus często na wyjazdach z posesji to masz zjazd w dół. I masz to co 20-50 metrów. Też to nie jest przyjemne.
Mam w dwóch rowerach sprzegiełka i każde działa jak deklaruje producent tylko trzeba trochę poświęcić czasu aby przestudiować manuala Shimano, są też dobre filmy na TH-cam ale więcej jest anglojęzycznych więc niektórzy mogą mieć zapewne problem na kanale ParkToola też jest odcinek więc przy dobrym douczeniu się i regularnym serwisie (ja robię serwis 1-2 razy na sezon w zależności od intensywności jazdy i terenu po jakim jeżdżę, przeważnie są to totalne zadupia, offroady,lasy) więc akurat moim skromnym zdaniem Velo nie ogarnia tematu i zbyt pochopnie wyciągnął wnioski, oczywiście nie krytykuję go , jego sprawa!A co do Unbroken Reed to dla mnie gość jest kozak w mechanice rowerowej, regularnie go oglądam (oczywiście nie wszystkie filmiki ma według mnie sztos) i douczam się w tym temacie bo gość uczy o czymś innym niż 99% rowerowych youtuberów co dla mnie osobiście jest żenadą robić film o temacie "jak umyć rower?","jak smarować łańcuch?","jaką lampkę kupić?".😂😂No ludzie bez przesady ja w temacie MTB jestem 25 lat i sam zaczynałem od zerowej wiedzy jak spieprzysz 1,2,3 razy to się nauczysz, doświadczenie i obserwacja ci podpowie co dla twojego roweru jest lepsze? Oczywiście w temacie grubszym np.jakie stery, luz na kasecie, serwis bębenka,zapłatanie i centrowanie kół,wymiana napędu na inny -lepszy,odpowietrzanie hamulców hydraulicznych czy wreszcie serwis amora to jest już temat z którym wcześniej trzeba się zapoznać dobrze w teorii aby czegoś nie skopać w praktyce a części z wyższych półek są kosztowne i Unbroken uczy wielu tych kwestii bez marketingowego pierdolenia za sponsoring jak większość! Pokazuję tańsze a czasem banalnie tanie alternatywy komponentów i narzędzi mówi wprost czy coś jest Ok,czy do dupy?I za to go szanuję i cenię jako mechanika a zaczynałem oczywiście od Szajbaka ale gdy się przestawił na tylko kasiore (no takie czasy), przestał odpowiadać na komentarze widzów oraz zaczął nadawać imiona swoim rowerom to odpuściłem bo to nie mój klimat ale spoko,gość coś robi pod siebie i ma cel w życiu to się chwali a do tego ma również sporą wiedzę w temacie rowerów,machaniki i wyścigów.Rozpisałem się ale skoro poruszyłeś ten temat to raczej liczyłeś na zdania widzów więc napisałem Ci jakie jest moje zdanie w tym temacie bo również to śledziłem od Velo do Unbroken nawet są tam moje komentarze i zaznaczam to nie moja złośliwość tylko osobista opinia w temacie i nikt nie musi się z nią zgadzać bo zaraz hejterzy i obrońcy praw człowieka wyleją na mnie wiadro gówna a nie mam nic złego na myśli!😂😂😂
Zaskakuje mnie pytanie ile co kosztuje serwis musi kosztować rower także wymarzony jeździsz to płac jezdze już tylko amatorsko a oddając kilka rowerow do tzw .przeglądu to koszt 2000-3000 tys duzo lub nie bo na wiosnę mam sprawny sprzęt gorzej z dostepnosciom części Campagnolo czy sram Podróbki shimano z Ali express
Reklamacja ramy mamy przedstawiciela tzw w Polsce dożywotnia gwarancja Specialized tarmac sl7 jeśli nie opiszesz na forum dupa kola bontragera porażka jeśli nie kupiłeś w danym sklepie Scott jakoś jeszcze wymienia postawiłem kilka lat temu na Bmc gwarancja od razu a kto złoży rower osprzęt. Podesłać rame i koniec zaprzyjazniony serwis to podstawa
Kłaniam się ! To ja napisałem ten cytowany komentarz . Rower Giant Contend AR3 . Żeby otrzymać na jego ramę dożywotnia gwarancję konieczne jest wykonanie do trzech miesięcy przeglądy u autoryzowanego serwisanta . W Gliwickim serwisie za taki przegląd płaci się 450 zł !!! Rower jest nowy to części raczej się nie wymienia . Rowery złożyłem trzy , zawodowo nie mam nic wspólnego z mechanika .Kilka godzin Szajbajka i 200 narzędzia . Pozdrawiam , to była wyłącznie moja opinia i nikogo nie chciałem urazić
Przyznaję, że no to naprawdę dużo jak za samą pieczątkę. Moje dywagacje bardziej dotyczyły braku zrozumienia tych wyliczeń w kontekście tego przeglądu i połączenia tego ze składaniem roweru. Pozdrawiam💪
@@WyrzykJa wcale nie uważam że mechanicy powinni zarabiać mało , komentarz miał dotyczyć wyłącznie przeglądu gwarancyjnego .Boje się że to haracz który trzeba zapłacić Giantowi za tą dożywotnia gwarancję ...Rower kosztował 5 tys dlatego uważam że to trochę przesada poruszać tu i tam i skasować 450 ...Cieszę się że się rozumiemy Pozdrawiam JG
Troche przesadzasz rzucając na lewo i prawo żeby ludzi zamykać. Wydaje mi się że nie wiesz co to jest kryminał albo psychiatryk. Nie znamy kontekstu tej sytuacji i nic tu nie było widać.
Roboczogodzina realnie 150zl inaczej nawet nie dotykam nie biorę roboty, najważniejsze jest jednak określić klientowi ile taka usługa może potrwać i ile kosztować ale przed podjęciem pracy. Przeglądy zerowe to z zdecydowanej większości mit ktoś na siłę to wymyślił pracownicy podchodzą do tego mega słabo sprawdzić kilka rzeczy i następny. Co do wiejskich odcinków DDR to trochę wiedzy Ci brakło, odcinkowe DDR są z czasem łączone i powstają wspaniałe ciągi DDR tak że w miastach wpychanie wszędzie DDR jest bardziej bezsensowne bo kto by chciał jeździć po mieście jeszcze w ciasnych ścieżkach rowerowych lepiej szerszą jezdnia i ewidentny egzekwowany przepis pierwszeństwa dla rowerów i sprawa sama się rozwiąże. Tak samo kary powinny być duże dla rowerzystów za nadużywanie przepisów żeby obie strony szanowały położenie drugiej strony.
Jestem z Częstochowy i mamu tu serwis Treka który około dwa lata temu inkasował 600 zł za przegląd. Ale : ta usługa była tyle warta, bo rower rozkręcony był do ostatniej śrubki, myty, regulowany, koła centrowane. Oczywiście do tego 600 zł należy doliczyć jeszcze jakieś części choć nigdy bez naciągania. Ale są serwisy które biorą 400 zł za nic.
@@jakubpietracho7856 tyle mniej więcej kosztuje serwis fulla z rozbieraniem wszystkiego w tym oczywiście amora i dampera w niezależnym dobrym serwisie. Jak ktoś kiedyś sam się podjął tego zadania to wie ile to jest roboty.
@@jakubpietracho7856Nie szkoda było czasu i życia aby patrzyć mechanikowi na ręce? Wszak rozkręcanie "do ostatniej śrubki” musi trochę trwać ;) A tak poważnie, sześć stówek za serwis roweru to zdzierstwo w czystej formie. W świetnym serwisie w dużym mieście płacę dwie stówy za pełny serwis.
@jacsantana9028 no tak precyzując nie jestem natrętem aby stać i patrzyć komuś na ręce. Poprostu przy jakiejś rozmowie podczas odbioru raz jednego, raz drugiego widziałem co się dzieje na serwisie, bo serwis mają otwarty i każdy widzi pracę profesjonalistów a nie dlubakow.
Jeśli przegląd zerowy polega tylko na sprawdzeniu działania przerzutek i hampli, kontroli luzów na sterach i piastach to sorry ale taka usługa nie trwa długo i nie powinna kosztować jakiś horrendalnych pieniędzy - maks 100zł. Jeśli natomiast trzeba dużo regulować, centrować obydwa koła itd., sprawdzać amortyzatory to jestem w stanie zrozumieć większe koszty. Na pewno nie powinno być tak że płacimy jakieś absurdalne kwoty tylko za pieczątke w karcie gwarancyjnej, a przy rowerze na dobrą sprawe nic nie zostało zrobione bo nie było takiej potrzeby .
Bardzo często jak się kupuje nowy rower sklepie rowerowym to łańcuch też jest w tym smarze który był na nowym łańcuchu, ?Nikt tego nie usuwa i nie smaruje normalną oliwką. I do tego klei się piach i jeszcze szybciej się zużywa cały napęd. A że większość ludzi się na tym nie zna to potem na serwisie wydać muszą 700 PLN. Tyle że jak się wiesz jak dbać o napęd to można jeździć nawet kilka lat na jednym napędzie.
Dawaj zrobimy sobie też jakąś, tyle że inscenizowaną, dramę dla wyświetleń, tylko nie wiem o co 🤔 😎😇 ;) O, może o te kontrapasy w Bydgoszczy, bo jak skrytykowałem na FB bydgoskiego zespołu ds. ruchu drogowego, że i tak nikt tego nie używa bo kierowcy trąbią i strach jeździć, to mi się oberwało od nich żebym się przepisów nauczył 😁
Hahaha 😆 No ja właśnie też nie wiem o co. Narazie rzeczy które mam z Twoich poleceń się sprawdzają 😆 założenie kontrapasu jest nawet spoko tylko ludzie nie ogarniają. 🫠 ewentualnie moze dodanie ścieżki z drugiej strony by coś pomogło. Choć słyszałem że kierowcy się już trochę przyzwyczaili i nie jest zle
Chciałbym dorzucić swoje do tematu kontrapasa na Belzy. Jeżdżę tam dość często i na początku kierowcy faktycznie byli irytujący z trąbieniem i uwagami. Natomiast rowerzyści są również irytujący. Kiedyś jadąc pod górę minąłem po drodze kilkoro rowerzystów śmigających kontrapasem po lewej stronie. Jeszcze byli zdziwieni po zwróceniu uwagi.
Nieznajomość prawa o ruchu drogowym jest w Polsce powszechna. Gdyby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego się znali i stosowali się do zasad to nie byłoby "konfliktów"
Tam jest prosty temat, nie wiem z czym jest problem. obowiązują znaki w kierunku jazdy. Powodzenia jak ktoś będzie jechał tym kontrpasem po lewej (czyli pod prąd) i któryś ruszy z tego parkingu, nie patrząc w lusterko. 😂 lecisz na mordę wprost pod koła autobusu. Brawo wy 🎉
@JanKitracz problem jest tylko i wyłącznie w edukacji i świadomości uczestników ruchu drogowego. Część ludzi mimo iż posiada stosowne uprawnienia to nie stosuje się do tego czego uczyła się na kursie. Mają wyjebongo 😉.
ludzie to ignoranci, patrzą na końcową sumę , nie biorą pod uwagę co się na nią składa, jak policzy się czynsze , energię preparaty, wyposażenie, podatki, zusy srusy, kasa terminal, ksiegowa i inne koszta, to jak sami wezmą się za serwis to się zastanowią czy to się w ogóle opłaca. Nasz kraj coraz droższy i prowadzenie działalności to coraz bardziej sport ekstremalny. Zgoda że są serwisy co przesadzają i ceny części też są dziwne, ale tak ten rynek wygląda, rowery są drogie w porównaniu do motorów itp. Ale co sprzedawca może że takie sa ceny na rynku.
No i chyba w Polsce nie ma żadnych przepisów jak powinna wyglądać droga rowerowa. Przez co często zdarzają się wysokie krawężniki na których w skrajnych przypadkach uszkodzisz rower. Albo ostatnio w Krakowie malują drogę farbą która potem jest śliska jak leje deszcz. Wielu innych krajach w EU nie ma tam takich złych dróg rowerowych ja w Polsce. W Polsce panuje wolna amerykanka wszyscy tylko chcą robić jak na więcej km dróg ale już nie myślą o tym aby to była bezpieczna droga. Nie raz robią z byt wąską a rowerzystów jest tak dużo że znowu są wypadki. Ale km zostały zrobione i można się pochwalić nowymi km.
@@rafarybka4311 Faktycznie jest nawet zapis że na przejedzie rowerowym nie może być uskok większy niż 0,01 m (1 cm). A ostatnio na przejedzie rowerowym przywaliłem padałem. Moje pedały mają są na wysokości 8 cm. Więc wygląda że budują drogi nie zgodnie z przepisami a potem i tak jest to odebrane przez jakiegoś inspektora jako zgodne z przepisami.
@@rafarybka4311 Faktycznie jest nawet zapis że na przejedzie rowerowym nie może być uskok większy niż 0,01 m (1 cm). A ostatnio na przejedzie rowerowym przywaliłem padałem. Moje pedały mają są na wysokości 8 cm. Więc wygląda że budują drogi nie zgodnie z przepisami a potem i tak jest to odebrane przez jakiegoś inspektora jako zgodne z przepisami.
Z tymi Woomami to grubo. Kurde rowery przeznaczone dla najmłodszych, a tutaj pękająca korba. Przecież rzeczy przeznaczone dla dzieci muszę mieć pierdyliard atestów. Dobrze, że mój młody ma ich bin panzer Marina xD.
Problem z velobirdem jest taki, że bardzo często opowiada farmazony. Jego recenzje liczników to dobry przykład. Mam go dodanego do listy nie polecaj kanału, ale oglądałem materiał unboken i obejrzałem film o sprzęgle. Jak dla mnie kocopoli i utwierdził w przekonaniu, że nie warto do niego zaglądać. Typa co we Wrocławiu rzekomo uderzył pięścią w twarz znam osobiście. Znam relację z jego strony. Nie jest moją rolą go tłumaczyć, ale nie wierz we wszystko co widzisz i czytasz w śmietniku (internecie). A... i też jestem pedalarzem, który po tej ulicy nie korzysta z CPR'a (który zresztą jest po obu stronach ulicy i po obu stronach jest dwukierunkowy). I jestem przeciwnego zdania. Drogi rowerowe utrudniają poruszanie się rowerem. A w dobie rowerów elektrycznych i tumanów z glovo, ubera czy innego gówna, jest na nich powiedziałbym nawet mniej bezpiecznie niż na drodze między samochodami.
Już widzę te artykuły po zdaniu którym zakończyłeś ten live. "Odważne stwierdzenie rowerowego youtubera z Polski. Dla niego nie ma znaczenie czy to jest kobieta czy mężczyzna. Kolejna osoba po Wojtku Goli przyznaje się do bycia biseksem." XD
phi ale afera, sa kanaly ktore sie pozywaja na 20ty bo ktos kogos obrazil ;) niedawno chcialem sobie kupic nowy rower a sprzedac starego clarisa, po paru dniach przemyslalem i mowie sobie ze tego co mam zawsze naprawie za 50zl a tego co chce kupic niestety od 500zl problemem sa glownie sami kupujacy ktorzy mysla ze jak beda kupowac sprzet dla pro kolarzy to im w majtkach urosnie a drugiem problemem sa same firmy gdzie nie ma standardow, umowienia sie, kazdy chce przywiazac klienta do swojego koslaweg rozwiazania
akurat niestety nie pracuje w sklepie gdzie jest dostęp do serwisantów i sprzętu 😓 CR jest dużą firmą rozłożoną na kilka miast i ja akurat nie mam bezpośredniego kontaktu z serwisem
Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów i drogi pieszo-rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów, jeśli prowadzą one w kierunku, w którym jedzie lub zamierza skręcić. Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji jazdy po drodze pieszo-rowerowej, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym. koniec kropka
Można korzystać ze wszystkiego tylko trzeba sie umieć zachować. Można jechać po chodniku między ludzmi jak boisz sie jechać po drodze z obawy o rozjechanie przez auta (ja sie boje) tylko trzeba sie umieć zachować, a nie jak ślepe bydle pędzić bez opamiętania slalomem.
@@Wlodek1410 nie możesz :) przepisów nie znasz a sie odzywasz :) mnie kiedys gosc chwycil i zadzwonil po Policje :) pech chial ze bylem po piwku , jeszcze powiedzial ze na niego najechałem :) 4000 mandatu :)
@@robertbrn5645 zgodnie z kierunkiem jazdy jest, o tym z prawej strony mowa. kontrpas jest dla rowerow (rozumiesz nazwe kontr pas) a znaki co mowia odpowiednio wczesniej 30:31? Rozumiem ze pouczasz samochodem rowerzystow jadacych zgodnie z przepisami? To że debile tam mieszkają to temat na inną dyskusje. Gdzie tam jest oznaczenie DDR?
@robertbrn5645 gdzie jest c-13 tam? Uświadom mnie, od kiedy obowiązują ciebie znaki ustawione na ulicach w odwrotną stronę? Jedziesz i oglądasz się za plecy tak?
@@robertbrn5645 a widziałeś p-23 po prawej? który jest uzupelnieniem c-13 ktorego nie ma, a przynajmniej nie widać. A ciebie obowiązują znaki w kierunku jazdy. zgaduje że temat zaczynamy od 30:31. Co tam widzisz. Opisz to zgodnie z przepisami. Dalej masz po prawej znak p-23 na drodze.
Sprawa z serwisami to jest dopiero scam. Słuchajcie, ja jak kiedyś byłem bardziej biedny niż teraz czyli byłem bardzo biedny;) miałem rower górski. Jeździłem nim kilka, kilkanaście lat. Bez żadnego serwisu ;) smarowanie łańcucha? Jak skrzypialo to olej rzepakowy i jeździł dalej ;) regulacja przerzutek? Jak jakaś nie działała to - nie działała;) miałem jeszcze z 20 innych biegów;) kurde... Rower nie był nigdy w serwisie. Nigdy. Jeździł lata ;)
Ogólnie trochę w tym co mówisz jest prawdy bo rower to rzeczywiście taka maszyna, która zniesie wiele. Pytanie natomiast czy odpowiada nam jazda rowerem, w którym wiele rzeczy działa bardzo średnio lub nie działa wcale. Jeżeli jeździmy nim tylko do pracy lub po bułki i nasz roczny kilometraz jest nie wielki no to spoko ale jak pykasz rowerem 10 tys. w roku no to chcesz mieć sprawną maszynę
@@Wyrzyk Wiesz. Jak jest nasmarowane, nie skrzypi i nie ma świerszczy w łańcuchu, to już jest okej. A to t tak nie jest. Wszystkie elementy roweru wymagają przeglądu a jak przyjdzie czas także serwisu. Z czasem możemy się przyzwyczaić do zużycia i nam to nie przeszkadza, ale jeśli przesiedli byśmy się na ten sam rower kilka lat młodszy różnica byłaby bardzo odczuwalna. Inaczej jest kiedy jesteśmy świadomymi użytkownikami i wszystko robimy na czas. Zresztą z wszystkim tak jest. Ze zdrowiem również.
ale przeciez nie od dzisiaj wiadomo ze shimano jest shitem i łancuch spada :D trzea przejsc na srama i problem znika i to bez sprzegla.... bo tam po prostu go nie ma
@@therollingwheels1603 tam jest tylko sprężyna i nie gadaj głupot.... bo rozebrałem ich z 200 , shimano jest shitem.... a w sramie sprezyna by ci zęby wybiła
@@puregameplay8114 mam nadzieję że trollujesz bo inaczej świadczy to o totalnej niewiedzy i ignorancji, może głupocie. Jeśli nie ma tam sprzęgła to co oznacza napis: roller bearing clutch na Apexie czy Gx? Co oznacza odpowiedz Sram na oficjalnej stronie? Does the Rival eTap AXS rear derailleur offer a clutch mechanism? Yes. Rival offers a spring clutch for excellent chain management. Poogladaj choćby serwis Apexa u szajbajka to się przekonasz na własne oczy.
@@therollingwheels1603 a wez rozbierz i sie przyjrzyj co tam jest :) a nie pouczaj mnie jak tego na oczy nie widziales :) mylisz pojecia , sprzegłą z blokada sprzegla :) \
Czasami da się wykorzystać szok rachunkowy z serwisu w pozytywny sposób. Kiedyś oddałem do wymiany klocków i ustawienia w poziomie szczęk v-break. Okazało się, że nie da się poprawić hamulców bo koło jest rozcentrowane i ma miękkie, "marketowe" nyple dlatego bez konsultacji zmieniono nyple i profesjonalnie zapleciono koło na nowo. Koło warte wtedy mniej niż 100zł, a za cały serwis policzono mi 250zł co było moim 2 letnimi oszczędnościami (miałem 12 lat). Nieintencjonalnie dostałem kopa do nauki (serwisowania) i tak się wciągnąłem, że w wieku 19lat sam zacząłem pracę w serwisie rowerowym :)
Unbroken reed powinien wyregulować przerzutkę a Velo powinien ją przetestować w praktyce
To ogólnie byłby mega pomysł na content 😄
Taaaaa mi raz mechanik próbował dać stery klasyczne kiedy chciałem półzintegrowane. Kiedy mówiłem, że potrzebuje takich i takich to się upierał, że się nie znam. Dziękuje bardzo. Od ponad 15 lat wszystko sam naprawiam i robię w rowerze. W Polsce dalej jak w lesie i musisz być ekspertem od wszystkiego bo każdy będzie próbować Cię orżnąć.
To chyba ogólnie niestety kwestia na kogo i gdzie trafisz. Są też naprawdę solidne serwisy. Jak w każdej branży trafiają się specjaliści i partacze
E tam ! Nie wszystko da się zrobić samemu. Ja np. nie instaluje suportu press fit w ramie carbonowej :), albo centrowanie kół karbonowych
@@Wyrzyk Tak. Najlepsze, że na takiego majstra trafiłem we Włocławku. Mieście Velo ptaka. Nawet jeśli serwis jest dobry, znają się to wole zrobić to sam bo poznam jak coś działa, nie zapłacę bo narzędzie mam. Do rowerów można używać normalnych narzędzi, to nie jest technika jądrowa. Jak coś rozwalę to ja to zrobię. Najwyżej kupie nowe a jak w serwisie coś się odwali to nie dość, że kasa idzie to niesmak pozostaje. A gwarancje rozruchowe i inne to dziękuje bardzo. Wole już samemu go skręcić i złożyć. Każdy robi jak chce oczywiście. Same ceny serwisów są duże (wszelakiego rodzaju).
Polska to stan umyslu, mam porownanie z sąsiadami czeskimi, inna bajka. U nas przewaga formy nad treścią. U nas chca zarobić, u sąsiadów chcą ci pomóc :)
Materiał na poziomie tmz/pudelka, polecam nawiązać współpracę z Karoliną Korwin-Piotrowską, dobra jest w te klocki.
Fenomen rowerków Whooma bierze się z ich wagi i wykonania komponentów. Jeszcze pare lat temu ciężko było znaleźć rowerek 16, 20 , 24 o wadze mniejszej niż 12kg. Dla dziecka ważącego 20kg to dosć istotne czy ma sprzęt o wadze 8kg czy 13kg.
Wybór komponenetów do rowerów dziecięcych też jest bardzo ograniczony. Ciężko znaleźć porządne chwyty, siodło, pedały, a standardowa korba 170mm też jakoś dziwnie nie podchodzi pod rower na kołach 20.
Serwis to temat rzeka. Zakładając że serwisant chciałby na rękę 30zł/h to jak się doliczy podatki, lokal, media, narzedzia, utyliacje odpadów itd. to nagle robi się z tego 90zł/h. Wymiana suportu może trwać 15min a może trwać 1:15h w zależności ile kwiatków wyjdzie po drodze.
Pomijajac już sam fakt że serwis 0 to przekręt jakich mało. Czy ktoś po odebraniu samochodu w salonie wraca po 20 godzinach jazdy na płatny przegląd i wymianę oleju w amortyzatorach?
rowerki wooma są po prostu przyzwoite i takie jaki powinny być rowerki dla dziecka. Dziecięce rowery zazwyczaj to wcale nie tanie ciężkie kloce złożone na odpierd...l i pojawiła sie firma robiąca coś lepiej, a nie ulepić i sprzedać drogo, bez brania pod uwagę czy dziecku będzie sie na tym drogo jeździć stąd ta moda na te rowerki
Wiedza kosztuje więc robiąc coś samemu pierwszy raz trzeba się liczyć z ryzykiem wtopienia. Sam wszystko sam serwisuje ... Czasem się wpakuje w maliny ale z czasem jest to incydentalny temat. Pytanie czy ktoś chce poświęcić czas żeby się czegoś nauczyć. Dodatkowym plusem samodzielnego ogarniania sobie tematów to fakt że nie jest się zdanym na okno w kalendarzu serwisu. Z innej beczki jeszcze ... Będąc na wycieczce w środku lasu albo na grani w górach no raczej serwisu w razie awarii się nie znajdzie ...trzeba umieć sobie poradzić. Odnośnie cen to ceny usług w dzisiejszych czasach wystrzeliły w kosmos i coraz ciężej serwisować coś na "zewnątrz".
Wychodzę z podobnego założenia jeżeli chodzi o kwestie terminów na serwisie i umiejętności poradzenia sobie w razie w trudnych sytuacjach 💪
@@borowka83 Dobrze że nie musicie przeprogramować Pathfindera podmieniając znaki kodu w ASCI.
19:40 Ciekawostka: maila wysłałem zanim powstał mój film.
Zamiast płacić za robotę warto przeznaczyć to na narzędzia, które zostaną na kolejne naprawy a człowiek zawsze sie czegos nauczy. Jak ktoś ma dwie lewe ręce to nic mu nie pomoże.
Zgadzam się, że jak najbardziej warto robić samemu, ale trzeba tez to lubić. W sezonie gdyby nie fakt, że serwisy zawalone to kusi żeby rower oddać bo mimo wszystko wolę jeździć niż tracić czas na grzebanie.
@@Wyrzyk też nie przesadzajmy, że naprawa jednego elementu w rowerze trwa dłużej niż godzina. Więcej czasu zmarnuje się na oglądanie jak to zrobić niż na samą robotę. Ostatnio zacisk hydrauliczny pierwszy raz w pół godziny z przelaniem, support pierwszy raz 2 godziny, drugi raz 20 minut. Łożyska w piaście 20 minut. Nie wspominając o klockach kasecie gdzie to max 10 minut zajmuje amatorowi robiacemu to drugi raz.
Najkrócej: jeśli po prawej stronie jest DDR (droga dla rowerów), jest obowiązek poruszania się nią.
Ważne jest to, że jeśli jest po prawej stronie, bo jeśli jest po lewej, to wówczas taki obowiązek nie występuje. Jest interpretacja często nieuznawana, bo wynika z dalszych przepisów, a nie tylko art 33 PoRD (chodzi o dodatkowe definicje prawej strony oraz rozporządzenie o znakach).
Zatem jeśli występuje po prawej stronie znak białego roweru na niebieskim tle (również z pieszymi) to należy skorzystać.
Znak też musi być właściwie postawiony. Jeśli jest postawiony niezgodnie z przepisami, teoretycznie nie obowiązuje.
A zatem niezrozumienie lub nieznajomość przepisów, plus niejednokrotnie niewłaściwe oznakowanie, powoduję niejasne interpretacje, również przez sądy, niestety.
Tak sobie myślę z tym Misiem Kolorowym co usłyszał 450zl za przegląd zerowy/gwarancyjny. Pytanie czy zakupił ten rower w tym sklepie czy rower kupiony taniej w necie albo bezpośrednio od producenta... Nie było tej informacji podanej. Spotkałem się z sytuacją gdzie serwisy za taką usługę roweru nie zakupionego u nich cenią wysoko. Takie trochę podejście jak tu przycebulileś to teraz płać
Dziwna sprawa. Kiedy byłem zainteresowany zakupem Gianta większość sprzedawców oferowało przegląd zerowy w cenie. Wieczysta gwarancja Gianta na ramę nie wymaga corocznych serwisów. Merida tak, ale w dowolnym serwisie.
@Marek_Holland Kupowałem dwa Gigant-y w odstępie kilku lat w tym samym sklepie. Na jednego (jakoś 2019)nie płaciłem nic za zerówkę a przy drugim (2021) za elektryka położone zostało 200zl za taką przyjemność.
U mnie w mieście(Lubań- dolnośląskie)jest serwis/sklep co sprzedaje Meride.Swoją Meride kupiłem w necie z sklepu internetowego ale nie powiązanego z tym serwisem a żony Meride kupiłem u nich.Moja Merida serwis 250 zł za serwis gwarancyjny bo kupiony gdzie indziej a żony darmowy.Kazdy inny serwis zazwyczaj robię na koniec sezonu mój rower 250 zł a żony 150 bo kupiony u nich.Przestalem tam dawać już rowery ,zakupiłem narzędzia na Aliexpress i sam się uczę ogarniać więcej niż podstawowe rzeczy bo dla mnie to oszustwo by za tą samą robotę brać rożne ceny ze względu na miejsce zakupu roweru
me oczy cierpią jak widze małe okno z gadającym gościem na tle rozmytej strony z tekstem 😂
A to dopiero początek, podobno na kogucie poleci na księżyc...
hahah. Będę nad tym pracować żeby nagrywać osobno kamerkę i osobno obraz bo teraz pole do manewru niestety miałem nikłe 🫠
@@Wyrzyk nie wiem to chyba był jakiś zaawansowany system luster, albo mówimy o innych fragmentach filmu, mi tylko chodziło o blur nałożony na ekran komputera nie wierze, ze nagrywasz kamerą przeglądarkę wyświetloną na monitorze 🫢
Super kanał👏👏👏
1:10 U Króla Rowerów to można sobie newsy sprzed 2 miesięcy zobaczyć :D
Ale ciąg pieszo-rowerowy to jest taka droga którą należy oznaczyć znakiem C13/C16 i taki ciąg to będzie DDR wyznaczona wzdłuż chodnika i znak taki występuje w 3 wariantach - podział pionowy naprzemienny (DDR z lewej, albo DDR z prawej) gdzie piesi mają swoją część a rowerzyści swoją, oraz poziomy gdzie droga jest wspólna. W każdym wariancie należy poruszać się właściwym dla siebie pasem ruchu. Nie ma obowiązku jazdy chodnikiem jeśli jest tam dopuszczony ruch rowerowy - wtedy musi być znak C16 z tabliczką, że nie dotyczy rowerów.
Ja mam Gianta, w ciągu 30 dni od zakupu miałem stawić się na przegląd. Przy okazji dałem do wymiany kierownicę z prostej na risera, fabryczne pedały na dartmoory, siodełko - pękło po wypadku a serwis zainstalował mi nowe jakie było pierwotnie - przełożyli mi hamulce prawo - lewo. tak tylny hamulec mam po lewej, kiere, pedały dałem swoje) koszt - 50zł. Skąd ten Pan wziął 450zł ? Rower odebrałem na drugi dzień.
Nie wystarczy postawić i namalować znaki. Zgodnie z rozpodzeniem CPR, DDR czy pas dla rowerów muszą mieć odpowiednią szerokość.
Np CPR: "Szerokość drogi dla pieszych i rowerów powinna być nie mniejsza niż 3,00 m. Dopuszcza się szerokość nie mniejszą niż 2,50 m w trudnych warunkach albo na moście lub wiadukcie."
Można się zgodzić z tym co mówisz, ale mimo wszystko czasem po prostu z każdej strony wystarczy trochę empatii. W tym przypadku zabrakło tego z dwóch stron
@@Wyrzyk Oczywiście. Sam pewnie bym zjechał. Ale to właśnie pokazuję jak beznadziejnie jest u nas tworzona infrastruktura rowerowa. Na siłę. A że nie jest to często bezpieczne zarówno dla pieszych jak i rowerzystów to jest mało istotne.
@@rafarybka4311 jest tam gdzies c-13? na tej jednokierunkowej?
Ja nie dziwię się rowerzystom nie używających ścieżek rowerowych. Już mi się zdarzyło że w małej wiosce była ścieżka rowerowa. Skorzystałem z niej i na przejedzie rowerowym przywaliłem pedałami o krawężnik bo był za wysoko. A pedały mam z pomiarem mocy za 3000 PLN. Na nie których ścieżkach możesz po prostu uszkodzić rower albo nawet rowerzystę. Dziś był jakiś art. że w Krakowie pomalowali ścieżkę jakaś śliską farbą. I zamiast posypać to piaskiem postawili na miejscu karetkę.
Mi wielokrotnie na ścieżkę wyjeżdżał samochód z posesji. Ludzie nie spodziewają się, że szosą można jechać szybko.
@@Marek_Hollandoni nie patrzą na ścieżki jako drogi, społeczeństwo to banda in£ecyli. Przed oczami mi facet samochodem kobiete wypchnął na drogę. Starsza babka, nie jechała szybko. Gadał ze nie widział 😂 przez przednią szybę nie widział rowerzystki. W szortach u Wyżyka masz taki przykład.
@@Marek_Holland No to jest też powód prze który na wioskach nie używam ścieżek rowerowych. Na takiej ścieżce może ci wyjechać samochód, pieszy. Plus często na wyjazdach z posesji to masz zjazd w dół. I masz to co 20-50 metrów. Też to nie jest przyjemne.
Mam w dwóch rowerach sprzegiełka i każde działa jak deklaruje producent tylko trzeba trochę poświęcić czasu aby przestudiować manuala Shimano, są też dobre filmy na TH-cam ale więcej jest anglojęzycznych więc niektórzy mogą mieć zapewne problem na kanale ParkToola też jest odcinek więc przy dobrym douczeniu się i regularnym serwisie (ja robię serwis 1-2 razy na sezon w zależności od intensywności jazdy i terenu po jakim jeżdżę, przeważnie są to totalne zadupia, offroady,lasy) więc akurat moim skromnym zdaniem Velo nie ogarnia tematu i zbyt pochopnie wyciągnął wnioski, oczywiście nie krytykuję go , jego sprawa!A co do Unbroken Reed to dla mnie gość jest kozak w mechanice rowerowej, regularnie go oglądam (oczywiście nie wszystkie filmiki ma według mnie sztos) i douczam się w tym temacie bo gość uczy o czymś innym niż 99% rowerowych youtuberów co dla mnie osobiście jest żenadą robić film o temacie "jak umyć rower?","jak smarować łańcuch?","jaką lampkę kupić?".😂😂No ludzie bez przesady ja w temacie MTB jestem 25 lat i sam zaczynałem od zerowej wiedzy jak spieprzysz 1,2,3 razy to się nauczysz, doświadczenie i obserwacja ci podpowie co dla twojego roweru jest lepsze? Oczywiście w temacie grubszym np.jakie stery, luz na kasecie, serwis bębenka,zapłatanie i centrowanie kół,wymiana napędu na inny -lepszy,odpowietrzanie hamulców hydraulicznych czy wreszcie serwis amora to jest już temat z którym wcześniej trzeba się zapoznać dobrze w teorii aby czegoś nie skopać w praktyce a części z wyższych półek są kosztowne i Unbroken uczy wielu tych kwestii bez marketingowego pierdolenia za sponsoring jak większość! Pokazuję tańsze a czasem banalnie tanie alternatywy komponentów i narzędzi mówi wprost czy coś jest Ok,czy do dupy?I za to go szanuję i cenię jako mechanika a zaczynałem oczywiście od Szajbaka ale gdy się przestawił na tylko kasiore (no takie czasy), przestał odpowiadać na komentarze widzów oraz zaczął nadawać imiona swoim rowerom to odpuściłem bo to nie mój klimat ale spoko,gość coś robi pod siebie i ma cel w życiu to się chwali a do tego ma również sporą wiedzę w temacie rowerów,machaniki i wyścigów.Rozpisałem się ale skoro poruszyłeś ten temat to raczej liczyłeś na zdania widzów więc napisałem Ci jakie jest moje zdanie w tym temacie bo również to śledziłem od Velo do Unbroken nawet są tam moje komentarze i zaznaczam to nie moja złośliwość tylko osobista opinia w temacie i nikt nie musi się z nią zgadzać bo zaraz hejterzy i obrońcy praw człowieka wyleją na mnie wiadro gówna a nie mam nic złego na myśli!😂😂😂
Kiedy panie nastepny live ?
Pozdro 🤟
Dobrze prawicie mr Wyrzyk
Zaskakuje mnie pytanie ile co kosztuje serwis musi kosztować rower także wymarzony jeździsz to płac jezdze już tylko amatorsko a oddając kilka rowerow do tzw .przeglądu to koszt 2000-3000 tys duzo lub nie bo na wiosnę mam sprawny sprzęt gorzej z dostepnosciom części Campagnolo czy sram Podróbki shimano z Ali express
Reklamacja ramy mamy przedstawiciela tzw w Polsce dożywotnia gwarancja Specialized tarmac sl7 jeśli nie opiszesz na forum dupa kola bontragera porażka jeśli nie kupiłeś w danym sklepie Scott jakoś jeszcze wymienia postawiłem kilka lat temu na Bmc gwarancja od razu a kto złoży rower osprzęt. Podesłać rame i koniec zaprzyjazniony serwis to podstawa
Kłaniam się ! To ja napisałem ten cytowany komentarz . Rower Giant Contend AR3 . Żeby otrzymać na jego ramę dożywotnia gwarancję konieczne jest wykonanie do trzech miesięcy przeglądy u autoryzowanego serwisanta . W Gliwickim serwisie za taki przegląd płaci się 450 zł !!! Rower jest nowy to części raczej się nie wymienia .
Rowery złożyłem trzy , zawodowo nie mam nic wspólnego z mechanika .Kilka godzin Szajbajka i 200 narzędzia . Pozdrawiam , to była wyłącznie moja opinia i nikogo nie chciałem urazić
Ja płaciłem za taki przegląd chyba 50 złotych.
Przyznaję, że no to naprawdę dużo jak za samą pieczątkę. Moje dywagacje bardziej dotyczyły braku zrozumienia tych wyliczeń w kontekście tego przeglądu i połączenia tego ze składaniem roweru. Pozdrawiam💪
@@WyrzykJa wcale nie uważam że mechanicy powinni zarabiać mało , komentarz miał dotyczyć wyłącznie przeglądu gwarancyjnego .Boje się że to haracz który trzeba zapłacić Giantowi za tą dożywotnia gwarancję ...Rower kosztował 5 tys dlatego uważam że to trochę przesada poruszać tu i tam i skasować 450 ...Cieszę się że się rozumiemy Pozdrawiam JG
@@jacekgleixner9267 nie Giant tylko serwis cię o.ebał z kasy. O 300 za dużo zapłaciłeś.
Ale bzdury gadasz, nie trzeb robić do trzech miesięcy przeglądy. Trzeba wykonać przegląd zerowy.
Troche przesadzasz rzucając na lewo i prawo żeby ludzi zamykać. Wydaje mi się że nie wiesz co to jest kryminał albo psychiatryk. Nie znamy kontekstu tej sytuacji i nic tu nie było widać.
Roboczogodzina realnie 150zl inaczej nawet nie dotykam nie biorę roboty, najważniejsze jest jednak określić klientowi ile taka usługa może potrwać i ile kosztować ale przed podjęciem pracy.
Przeglądy zerowe to z zdecydowanej większości mit ktoś na siłę to wymyślił pracownicy podchodzą do tego mega słabo sprawdzić kilka rzeczy i następny. Co do wiejskich odcinków DDR to trochę wiedzy Ci brakło, odcinkowe DDR są z czasem łączone i powstają wspaniałe ciągi DDR tak że w miastach wpychanie wszędzie DDR jest bardziej bezsensowne bo kto by chciał jeździć po mieście jeszcze w ciasnych ścieżkach rowerowych lepiej szerszą jezdnia i ewidentny egzekwowany przepis pierwszeństwa dla rowerów i sprawa sama się rozwiąże. Tak samo kary powinny być duże dla rowerzystów za nadużywanie przepisów żeby obie strony szanowały położenie drugiej strony.
Jestem z Częstochowy i mamu tu serwis Treka który około dwa lata temu inkasował 600 zł za przegląd. Ale : ta usługa była tyle warta, bo rower rozkręcony był do ostatniej śrubki, myty, regulowany, koła centrowane. Oczywiście do tego 600 zł należy doliczyć jeszcze jakieś części choć nigdy bez naciągania. Ale są serwisy które biorą 400 zł za nic.
Byłeś przy tym rozkręcaniu do ostatniej śrubki?
@jacsantana9028 kilka razy nawet widziałem.
@@jakubpietracho7856 tyle mniej więcej kosztuje serwis fulla z rozbieraniem wszystkiego w tym oczywiście amora i dampera w niezależnym dobrym serwisie. Jak ktoś kiedyś sam się podjął tego zadania to wie ile to jest roboty.
@@jakubpietracho7856Nie szkoda było czasu i życia aby patrzyć mechanikowi na ręce? Wszak rozkręcanie "do ostatniej śrubki” musi trochę trwać ;) A tak poważnie, sześć stówek za serwis roweru to zdzierstwo w czystej formie. W świetnym serwisie w dużym mieście płacę dwie stówy za pełny serwis.
@jacsantana9028 no tak precyzując nie jestem natrętem aby stać i patrzyć komuś na ręce. Poprostu przy jakiejś rozmowie podczas odbioru raz jednego, raz drugiego widziałem co się dzieje na serwisie, bo serwis mają otwarty i każdy widzi pracę profesjonalistów a nie dlubakow.
25:07 Zobaczcie co by sie stało jakby jechał chodnikiem swoją prawą stroną.
Co by się stało?
@michalralu dzieciak nie popatrzał i wyjechał z uliczki od razu na środek
i wez tu zachamuj z 30 na godzine do zera na odcinku jednego metra @@michalralu
@@Wlodek1410a gdzie miał wyjechać? jaki masz promień skrętu,
@@Wlodek1410wiesz lepiej czy patrzał czy nie 😂
Jeśli przegląd zerowy polega tylko na sprawdzeniu działania przerzutek i hampli, kontroli luzów na sterach i piastach to sorry ale taka usługa nie trwa długo i nie powinna kosztować jakiś horrendalnych pieniędzy - maks 100zł. Jeśli natomiast trzeba dużo regulować, centrować obydwa koła itd., sprawdzać amortyzatory to jestem w stanie zrozumieć większe koszty. Na pewno nie powinno być tak że płacimy jakieś absurdalne kwoty tylko za pieczątke w karcie gwarancyjnej, a przy rowerze na dobrą sprawe nic nie zostało zrobione bo nie było takiej potrzeby .
Większość ciągów pieszo-rowerowych to powinny być ciągi piesze z dopuszczonym ruchem rowerowym.
450zł za serwis roweru!? Tyle kosztuje serwis gwarancyjny motocykla! Giant chyba upadl na głowę...
Bardzo często jak się kupuje nowy rower sklepie rowerowym to łańcuch też jest w tym smarze który był na nowym łańcuchu, ?Nikt tego nie usuwa i nie smaruje normalną oliwką. I do tego klei się piach i jeszcze szybciej się zużywa cały napęd. A że większość ludzi się na tym nie zna to potem na serwisie wydać muszą 700 PLN. Tyle że jak się wiesz jak dbać o napęd to można jeździć nawet kilka lat na jednym napędzie.
Więcej commentary!
Dawaj zrobimy sobie też jakąś, tyle że inscenizowaną, dramę dla wyświetleń, tylko nie wiem o co 🤔 😎😇 ;) O, może o te kontrapasy w Bydgoszczy, bo jak skrytykowałem na FB bydgoskiego zespołu ds. ruchu drogowego, że i tak nikt tego nie używa bo kierowcy trąbią i strach jeździć, to mi się oberwało od nich żebym się przepisów nauczył 😁
Hahaha 😆 No ja właśnie też nie wiem o co. Narazie rzeczy które mam z Twoich poleceń się sprawdzają 😆 założenie kontrapasu jest nawet spoko tylko ludzie nie ogarniają. 🫠 ewentualnie moze dodanie ścieżki z drugiej strony by coś pomogło. Choć słyszałem że kierowcy się już trochę przyzwyczaili i nie jest zle
Chciałbym dorzucić swoje do tematu kontrapasa na Belzy. Jeżdżę tam dość często i na początku kierowcy faktycznie byli irytujący z trąbieniem i uwagami. Natomiast rowerzyści są również irytujący. Kiedyś jadąc pod górę minąłem po drodze kilkoro rowerzystów śmigających kontrapasem po lewej stronie. Jeszcze byli zdziwieni po zwróceniu uwagi.
To też prawda.
Nieznajomość prawa o ruchu drogowym jest w Polsce powszechna. Gdyby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego się znali i stosowali się do zasad to nie byłoby "konfliktów"
@@pprzebond1577nawet nie nieznajomość, oni sobie własne przepisy w głowie wymyślają. Kierowcy "tirów" nie obowiązuje 50/50 w zabudowanym.
Tam jest prosty temat, nie wiem z czym jest problem. obowiązują znaki w kierunku jazdy. Powodzenia jak ktoś będzie jechał tym kontrpasem po lewej (czyli pod prąd) i któryś ruszy z tego parkingu, nie patrząc w lusterko. 😂 lecisz na mordę wprost pod koła autobusu. Brawo wy 🎉
@JanKitracz problem jest tylko i wyłącznie w edukacji i świadomości uczestników ruchu drogowego. Część ludzi mimo iż posiada stosowne uprawnienia to nie stosuje się do tego czego uczyła się na kursie. Mają wyjebongo 😉.
Jeżeli mechanik bierze 60zł/h, to serwis powinien kosztować 120zł/h +vat
200 zł za wymianę supportu przy dzisiejszych podatkach to jest tanio.
ludzie to ignoranci, patrzą na końcową sumę , nie biorą pod uwagę co się na nią składa, jak policzy się czynsze , energię preparaty, wyposażenie, podatki, zusy srusy, kasa terminal, ksiegowa i inne koszta, to jak sami wezmą się za serwis to się zastanowią czy to się w ogóle opłaca. Nasz kraj coraz droższy i prowadzenie działalności to coraz bardziej sport ekstremalny. Zgoda że są serwisy co przesadzają i ceny części też są dziwne, ale tak ten rynek wygląda, rowery są drogie w porównaniu do motorów itp. Ale co sprzedawca może że takie sa ceny na rynku.
Giant - przegląd zerowy 50 zł. Pozdrawiam
No i chyba w Polsce nie ma żadnych przepisów jak powinna wyglądać droga rowerowa. Przez co często zdarzają się wysokie krawężniki na których w skrajnych przypadkach uszkodzisz rower. Albo ostatnio w Krakowie malują drogę farbą która potem jest śliska jak leje deszcz. Wielu innych krajach w EU nie ma tam takich złych dróg rowerowych ja w Polsce. W Polsce panuje wolna amerykanka wszyscy tylko chcą robić jak na więcej km dróg ale już nie myślą o tym aby to była bezpieczna droga. Nie raz robią z byt wąską a rowerzystów jest tak dużo że znowu są wypadki. Ale km zostały zrobione i można się pochwalić nowymi km.
Przpisy istnieją. Zawarte są w "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych".
@@rafarybka4311 Faktycznie jest nawet zapis że na przejedzie rowerowym nie może być uskok większy niż 0,01 m (1 cm). A ostatnio na przejedzie rowerowym przywaliłem padałem. Moje pedały mają są na wysokości 8 cm. Więc wygląda że budują drogi nie zgodnie z przepisami a potem i tak jest to odebrane przez jakiegoś inspektora jako zgodne z przepisami.
@@rafarybka4311 Faktycznie jest nawet zapis że na przejedzie rowerowym nie może być uskok większy niż 0,01 m (1 cm). A ostatnio na przejedzie rowerowym przywaliłem padałem. Moje pedały mają są na wysokości 8 cm. Więc wygląda że budują drogi nie zgodnie z przepisami a potem i tak jest to odebrane przez jakiegoś inspektora jako zgodne z przepisami.
0:05 xDD
Mi dwa razy jebla korba w bmxie. Da się, szczególnie jak ważysz 100kg
Tak zerowy do gwarancji ok 300 zloty za pieczatke
No to rzeczywiście sporo jeżeli nic nie jest przy tym robione
Z tymi Woomami to grubo. Kurde rowery przeznaczone dla najmłodszych, a tutaj pękająca korba. Przecież rzeczy przeznaczone dla dzieci muszę mieć pierdyliard atestów. Dobrze, że mój młody ma ich bin panzer Marina xD.
Problem z velobirdem jest taki, że bardzo często opowiada farmazony. Jego recenzje liczników to dobry przykład. Mam go dodanego do listy nie polecaj kanału, ale oglądałem materiał unboken i obejrzałem film o sprzęgle. Jak dla mnie kocopoli i utwierdził w przekonaniu, że nie warto do niego zaglądać. Typa co we Wrocławiu rzekomo uderzył pięścią w twarz znam osobiście. Znam relację z jego strony. Nie jest moją rolą go tłumaczyć, ale nie wierz we wszystko co widzisz i czytasz w śmietniku (internecie). A... i też jestem pedalarzem, który po tej ulicy nie korzysta z CPR'a (który zresztą jest po obu stronach ulicy i po obu stronach jest dwukierunkowy). I jestem przeciwnego zdania. Drogi rowerowe utrudniają poruszanie się rowerem. A w dobie rowerów elektrycznych i tumanów z glovo, ubera czy innego gówna, jest na nich powiedziałbym nawet mniej bezpiecznie niż na drodze między samochodami.
Kozak trafił na kobiete, zadymił i spierdolił. Co tu tłumaczyć.
Co to za drama z biciem we Wrocławiu ?
Czekamy na relację z jego strony która usprawiedli pobicie.
@@NatalieUoker dobra ale to velobird kogoś pobił czy unbrokeen?🤔
Już widzę te artykuły po zdaniu którym zakończyłeś ten live. "Odważne stwierdzenie rowerowego youtubera z Polski. Dla niego nie ma znaczenie czy to jest kobieta czy mężczyzna. Kolejna osoba po Wojtku Goli przyznaje się do bycia biseksem." XD
Ja za przegląd gwarancyjny w giant gdzie dokręcali mi stery i poprawiali hamulce zapłaciłem 200zl.
Jak widać co serwis to naprawdę inne ceny 🤔
phi ale afera, sa kanaly ktore sie pozywaja na 20ty bo ktos kogos obrazil ;)
niedawno chcialem sobie kupic nowy rower a sprzedac starego clarisa, po paru dniach przemyslalem i mowie sobie ze tego co mam zawsze naprawie za 50zl a tego co chce kupic niestety od 500zl
problemem sa glownie sami kupujacy ktorzy mysla ze jak beda kupowac sprzet dla pro kolarzy to im w majtkach urosnie a drugiem problemem sa same firmy gdzie nie ma standardow, umowienia sie, kazdy chce przywiazac klienta do swojego koslaweg rozwiazania
no muszę się zgodzić, że milion różnych rozwiązań na tą samą rzecz bywa ultra wkurzający
Velobird jaki odjazd z ceną mechanika, 250 zł/h 😂
W duzych miastach zdarzają się takie stawki.
@ no chyba nie polskich.
Widać, że filmik z rowerzysta jest poucinany. Jeżeli kierowca celowo próbował go zabić, nie dziwię się jeśli puściły my nerwy.
... i właśnie dlatego UE powinna zostać zniszczona ;).
Wyrzyk nie ściemniaj ;) Nie podpowiedzieli koledzy w firmie jak wymienić press fit? Nie pożyczyli narzędzi? To wilki a nie ludzie🤣
akurat niestety nie pracuje w sklepie gdzie jest dostęp do serwisantów i sprzętu 😓 CR jest dużą firmą rozłożoną na kilka miast i ja akurat nie mam bezpośredniego kontaktu z serwisem
@@WyrzykTo może czas na integrację? Kilka piwek 0% i press fit się wymieni błyskawicznie 😎
Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów i drogi pieszo-rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów, jeśli prowadzą one w kierunku, w którym jedzie lub zamierza skręcić. Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji jazdy po drodze pieszo-rowerowej, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym.
koniec kropka
Można korzystać ze wszystkiego tylko trzeba sie umieć zachować. Można jechać po chodniku między ludzmi jak boisz sie jechać po drodze z obawy o rozjechanie przez auta (ja sie boje) tylko trzeba sie umieć zachować, a nie jak ślepe bydle pędzić bez opamiętania slalomem.
@@Wlodek1410 mylisz się :) nie możesz jechać po chodniku :) chyba że ograniczenie prędkości na drodze jest powyżej 70 km/h
@@puregameplay8114 moge bo jeżdze od 4 lat po chodniku po ulicy fifty fifty
@@Wlodek1410 nie możesz :) przepisów nie znasz a sie odzywasz :) mnie kiedys gosc chwycil i zadzwonil po Policje :) pech chial ze bylem po piwku , jeszcze powiedzial ze na niego najechałem :) 4000 mandatu :)
@@puregameplay8114 hahaha😆
30:57 przestrzeliłeś, masz rower namalowany z prawej strony. Koniec dyskusji. Trzeba tam jechać rowerem.
widzisz ze ten rower jest namalowany tylko w jednym kierunku? poczytaj trochę jak oznacza się DDR a pożniej pouczaj innych ;)
@@robertbrn5645 zgodnie z kierunkiem jazdy jest, o tym z prawej strony mowa. kontrpas jest dla rowerow (rozumiesz nazwe kontr pas) a znaki co mowia odpowiednio wczesniej 30:31? Rozumiem ze pouczasz samochodem rowerzystow jadacych zgodnie z przepisami? To że debile tam mieszkają to temat na inną dyskusje. Gdzie tam jest oznaczenie DDR?
@robertbrn5645 gdzie jest c-13 tam? Uświadom mnie, od kiedy obowiązują ciebie znaki ustawione na ulicach w odwrotną stronę? Jedziesz i oglądasz się za plecy tak?
@@JanKitracz ja piszę o znaku P-23 (namalowany rower na kontrapasie).
@@robertbrn5645 a widziałeś p-23 po prawej? który jest uzupelnieniem c-13 ktorego nie ma, a przynajmniej nie widać. A ciebie obowiązują znaki w kierunku jazdy. zgaduje że temat zaczynamy od 30:31. Co tam widzisz. Opisz to zgodnie z przepisami. Dalej masz po prawej znak p-23 na drodze.
Pierwszy , esssa Team/velobird
Sprawa z serwisami to jest dopiero scam. Słuchajcie, ja jak kiedyś byłem bardziej biedny niż teraz czyli byłem bardzo biedny;) miałem rower górski. Jeździłem nim kilka, kilkanaście lat. Bez żadnego serwisu ;) smarowanie łańcucha? Jak skrzypialo to olej rzepakowy i jeździł dalej ;) regulacja przerzutek? Jak jakaś nie działała to - nie działała;) miałem jeszcze z 20 innych biegów;) kurde... Rower nie był nigdy w serwisie. Nigdy. Jeździł lata ;)
Nowymi rowerami też tak można jeździć, nikt tego nie sprawdza.
Ogólnie trochę w tym co mówisz jest prawdy bo rower to rzeczywiście taka maszyna, która zniesie wiele. Pytanie natomiast czy odpowiada nam jazda rowerem, w którym wiele rzeczy działa bardzo średnio lub nie działa wcale. Jeżeli jeździmy nim tylko do pracy lub po bułki i nasz roczny kilometraz jest nie wielki no to spoko ale jak pykasz rowerem 10 tys. w roku no to chcesz mieć sprawną maszynę
@@Wyrzyk Wiesz. Jak jest nasmarowane, nie skrzypi i nie ma świerszczy w łańcuchu, to już jest okej. A to t tak nie jest. Wszystkie elementy roweru wymagają przeglądu a jak przyjdzie czas także serwisu. Z czasem możemy się przyzwyczaić do zużycia i nam to nie przeszkadza, ale jeśli przesiedli byśmy się na ten sam rower kilka lat młodszy różnica byłaby bardzo odczuwalna. Inaczej jest kiedy jesteśmy świadomymi użytkownikami i wszystko robimy na czas. Zresztą z wszystkim tak jest. Ze zdrowiem również.
ale przeciez nie od dzisiaj wiadomo ze shimano jest shitem i łancuch spada :D trzea przejsc na srama i problem znika i to bez sprzegla.... bo tam po prostu go nie ma
Przecież w sramie jest sprzęgło i to w dodatku bez możliwości jego regulacji. Kolejny ekspert.
@@therollingwheels1603 tam jest tylko sprężyna i nie gadaj głupot.... bo rozebrałem ich z 200 , shimano jest shitem.... a w sramie sprezyna by ci zęby wybiła
@@puregameplay8114 mam nadzieję że trollujesz bo inaczej świadczy to o totalnej niewiedzy i ignorancji, może głupocie. Jeśli nie ma tam sprzęgła to co oznacza napis: roller bearing clutch na Apexie czy Gx?
Co oznacza odpowiedz Sram na oficjalnej stronie?
Does the Rival eTap AXS rear derailleur offer a clutch mechanism?
Yes. Rival offers a spring clutch for excellent chain management.
Poogladaj choćby serwis Apexa u szajbajka to się przekonasz na własne oczy.
@@therollingwheels1603 a wez rozbierz i sie przyjrzyj co tam jest :) a nie pouczaj mnie jak tego na oczy nie widziales :) mylisz pojecia , sprzegłą z blokada sprzegla :) \
@@puregameplay8114 przestan serio 😂
3:33 u szajbajka
th-cam.com/video/F4lvZxnlP4o/w-d-xo.htmlsi=I_435OdjC8SE7u7m