Jestem pod wrażeniem! Dzielicie się wiedzą w sposób jasny i zrozumiały ! Wyczerpujecie temat w pełni. Chce mieć zaprojektowana cała instalacje prZez wasz zespół! Na wszych podzespolach! Jak to zrobić ???? A
Dziękujemy za dobre słowo! Jednak niestety nie wykonujemy projektów instalacji, ale możemy jak najbardziej pomóc w doborze odpowiednich urządzeń - prosimy o kontakt zwt@afriso.pl
Świetny materiał . Większość producentów podaje moc PC przy najbardziej korzystnych warunkach dla siebie , czyli A + 7/ W 35 tylko nieliczni podają moc PC przy A (minus) -7/W 35 i te PC są zdecydowanie leprze .
Super, że poruszacie temat pomp ciepła. Wasze materiały są zawsze na wysokim poziomie. W końcu jasno i klarownie przedstawiliście kwestię doboru mocy powietrznej pompy ciepła. W kolejnym odcinku poruszcie kwestię C.W.U.
Bardzo merytoryczny materiał, który dobitnie pokazuje, że stosowane przez wiele firm instalacyjnych praktyki - "a ta pompa grzeje bez grzałek nawet przy -20" jest totalnie bezsensownym doborem i wszelkie Mitsu Zubadany czy Tikapy to nie są najlepsze na Świecie urządzenia.
Bardzo fajnie, zabrakło przy wyliczeniu mocy pompy, że przy 35 i 55 stopniach z tych 8KW część jest CWU grzaną do 40-45, i sprawność pompy jest inna, to pierwsza kwestia, drugą kwestią jest zakładanie temperatur i tam w perspektywie 5-10 lat wziąłbym pod uwagę zmiany w klimacie i dał te 2-3 stopnie mniej, bo jak faktycznie trafi się nam zimka 2 miesiące po -15 to widzę te sapiące pompy, do tego każdy kto ma mózg zamontuje sobie bufor, co da pompie w cieplejsze zimy ulgę i komfort pracy, plus przy awarii prądu czy kilku dniach -30 stopni da zapas żeby nie zamarznąć, a gadanie że przy dobrze dobranych pompach bufora się nie montuje to głupota, ze względu na to co pisałem wcześniej. Dodatkowo przy pompie gruntowej, bufor i 2 taryfa daje spore oszczędności, na powietrzu nie wiem jak to wychodzi w stosunku spadek sprawności/tania taryfa. I jeśli ktoś ma dom pasywny, broń was boże instalować pompy ciepła i instalacje za 30-40k. Wystarczy elektryczna podłogówka, 2 taryfa i ciut akumulacji, albo zwykła klima która też daje radę grzać i przy okazji chłodzi, a czemu? Przy tak małym zużyciu energii zanim ta różnica się zwróci to nie raz minie i 15-20 lat, i na pewno już będą ciekawsze opcje.
@@BigMilk2009 Wszystko zależy od temperatury na buforze, strat ciepła jakie bufor generuje w danej temp, zapotrzebowania budynku i czy chcemy mieć zapas energii na 24h w przypadku awarii prądu, ale wtedy trzeba też mieć UPS który wystarcza na pracę pomp itd w ciągu tych 24h. Ogólnie jeśli ktoś nie chce zapasu na dobę, to polecam wyliczyć sobie jaka jest różnica między mocą pompy przy -25 stopniach, a zapotrzebowaniem budynku pomnożyć x3/4, to pozwoli w te najchłodniejsze dni nie wytracić ciepła w budynku spowodowane spadkiem mocy pompy poniżej zapotrzebowania, a w cieplejsze dni zapewni optymalny cykl pracy urządzenia, co przedłuży żywotność takiej pompy.
2 ปีที่แล้ว +1
Kiedy widziałeś w ostatnich 20 latach -15 st.C. przez 2 miesiące ? Nawet przez 1 miesiąc? Kurcze nawet przez 15 dni?
@ Zeszły Grudzień, okolice świąt, rekordowe mrozy do -28 stopni w niektórych miejscach w Polsce, ale widać czytanie ze zrozumieniem się kłania, bo napisałem 2-3 stopnie poniżej założeń temp przedstawionych w filmie, żeby właśnie nie było niespodzianek w takie dni. Ale dobrze tu widzę trzeba jak dziecku, jeśli pompa jest wyliczona na -4 stopnie bo tak wyjdzie z tabelki a będą 2 tygodnie po -8 to i tak pompa będzie używać grzałki co jakiś czas. Przy -10, będzie to już znaczne obciążenie. Przy -15 24/7 grzałka. Przy każdej niższej temperaturze, moc pompy i grzałki może już spaść poniżej zapotrzebowań budynku, więc temperatura w domu zacznie spadać poniżej zadanej aż nie osiągnie zerowego bilansu energetycznego. Chce zobaczyć Pańską minę jak średnia roczna temperatura spadnie o 2-3 stopnie i z COP 2,8-3,2 w skali roku tylko przez to spadnie do 1,4-1,6 i przy kilkudniowym spadku poniżej -15 po prostu dom się wychłodzi bo moc pompy + grzałka nie będą w stanie po prostu dostarczyć wymaganej energii. Życzę Panu z całego serca żeby Pan nie doświadczył takiego obrotu akcji i nie musiał w środku zimy lecieć po farelkę żeby nią dogrzewać, po czym płacić na koniec roku 2 razy tyle za prąd....
2 ปีที่แล้ว
@@Fasthief Nadal podtrzymuję pytanie jako "dziecko" , w których rejonach Polski w ostatnich 20 latach odnotowano stałą dobową ( lub średnią ) temperaturę która oscylowała przez 14 dni w okolicach - 15 st. C. ? To proste pytanie... Proszę o konkretną podpowiedź :)
@ W ciągu ostatnich 20 lat u mnie było 14 7+ dniowych takich spadków temperatury poniżej -15 stopni, oraz 5 okresów poniżej -20 stopni, ups nie wyszło. Montujcie dalej pompy na styk sprawności to czekam na jedną zimę gdzie średnia dobowa spadnie 3-4 stopnie poniżej wyliczeń i ludzie zaczną dzwonić że ciągle na grzale jadą, a w nocy przy -20 mają po 16 stopni w domu albo i mniej 🤣
Moim zdaniem jeśli pojawiła się już informacja o instalacji grzejnikowej, warto wspomnieć o dramatycznym spadku współczynnika wydajności PC w przypadku ogrzewania wysokotemperaturowego. Bardzo często to właśnie tu jest problem z dużymi rozbieżnościami, w ocenach opłacalności użytkowania PC w domach zmodernizowanych i nowych (plus oczywiście kwestie termoizolacji, mostków cieplnych, wentylacji z odzyskiem ciepła itd.)
Ciekawy film.Prosiłbym o materiał czy korzystniej ekonomicznie byłoby by zmiana ogrzewania na podłogówkę czy inwestycja w pompę wysoko tempetaturową do grzejników.Myśle ze wiele osób planujących modernizacje ogrzewania stoi przed podobnym dylematem.
Pytanie. Skąd we wzorze na zapotrzebowanie na ciepło wzięło się Q=8,8 kW. Z czego to wynika ? Czy to jest stały parametr, czy obliczany, a jeśli tak, to jak ? Poza tym filmik jak zawsze bardzo ciekawy, profesjonalny i pouczający. Dobra robota.
@@AFRISOpl Ponawiam pytanie, w jaki sposób obliczono Q=8,8 kW. Prawdą jest, że pojawia się we wcześniejszej fazie filmu ale nie wyjaśniono jakie obliczenia dały taki wynik.
Są to wyniki obliczeń programów, które z kolei bazują na wymogach normy dotyczącej metodologii obliczeń potrzebowania na ciepło (wartości podane w projekcie c.o.). Inną metodą jest wersja wskaźnikowa (mniej dokładna) przedstawiona w filmie.
Moc na cele c.w.u. została zawarta w obliczeniach zapotrzebowania na ciepło całego budynku. Dziękujemy za pomysł, zapisujemy i zobaczymy co da się zrobić.
@@AFRISOpl No niestety to nie tak - materiał byłby świetny ale zabrakło CWU, chociaż jest wspomniane na początku. To jest kluczowy błąd. W kalkulacji nie mogło to być zawarte, bo trzeba by poruszyć kwestie ilości i rodzaju odbiorów wody, ilości użytkowników i ich oczekiwań. W moim przypadku CWU to jest 40% energii w sezonie grzewczym (oczywiście 100% poza). To dramatycznie zmienia obliczenia i to co zostało tutaj policzone trzeba - niestety - wyrzucić do kosza. Poza tym jeszcze raz - super forma, świetnie ogarnięta część CO.
11 หลายเดือนก่อน
@AFRISOpl W minucie filmu 8:16 pokazujecie wykres liczby godzin występowania temperatur poniżej i powyżej wybranej -6 stopni C. Wykres jest w zakresie -24 do +15 stopni C. Suma wszystkich godzin to 5902. Rok kalendarzowy ma 8760 godzin. Dobrze rozumiem, że w Polsce dla doboru pomp ciepła przyjmuje się sezon grzewczy dla temperatur poniżej 15 stopni C?
Kiedyś przepisy mówiły, że sezon grzewczy rozpoczyna się, gdy przez kilka dni temperatura na zewnątrz będzie wynosić mniej niż 12 stopni. Aktualnie rozporządzenie wskazuje jakie minimalne temperatury powinniśmy utrzymać w pomieszczeniach.
10 หลายเดือนก่อน
@@AFRISOpl skąd w takim razie metoda "do 15 stopni"? Na jakiej podstawie ją stosujecie?
Witam. Czy nagrzanie bojlera ciepłej wody PC do 60stopni jest wykonane przez samą PC czy w jakimś procencie przy udziale grzałki elektrycznej,bo producenci PC o tym nie piszą a to by było bardzo nie ekonomiczne,Pozdrawiam i dziękuję za świetny film.
Prawdopodobieństwo taktowania zależeć będzie zarówno od zakresu modulacji PC jak i zładu (wielkości zbiornika buforowego) instalacji. W takiej sytuacji zachęcamy do konsultacji przytoczonej kwestii z producentem źródła ciepła.
Czerwona linia została wyznaczona na podstawie wcześniejszych obliczeń zapotrzebowania na ciepło budynku. Tak, niebieska krzywa to charakterystyka pracy pompy ciepła.
@@AFRISOplMoże to nie istotne ale skoro przyjmujecie 15st. to linia czerwona powinna się zaczynać właśnie od 15tu a nie 13tu,to trochę zmieni jej kąt nachylenia a tym samym też deko przesunie punkt biwalentny
@@sawomirlebiecki9455 Tak, ma Pan rację, że linia powinna zaczynać się od 15 stopni, jednak kąt linii jest niemal zbliżony do aktualnej, przez co nie zmieni to punktu biwalentnego.
Czy do jednostki zewnętrznej 5kW (multisplit z dwoma wejściami) mogę podłączyć klimatyzator 2,5 i 3,5 kW? Sumarycznie jest to 6kW ale nie wydaje mi się żebym potrzebował aż tyle. Czy jednak jednostka zewnętrzna potrzebuje 6kW?
@@AFRISOpl Chyba źle sprecyzowalem pytanie. Chodzi mi o dobór odpowiedniej mocy pompy do budynku. Jaką założyć, 7 czy 9 kw. Oraz o polecenie jakiego producenta założyć pompe. Pzdr
@@tomaszandrzejak337 u mnie zakładała firma Tanie Kilowaty polecam Ci ich bo rzetelnie zrobili swoją pracę i oni Ci we wszystkim pomogą u nas też tak było, wytłumaczyli i okej :)
Gdzie znaleźć taki wykres temperatur dla danego miasta w którym się mieszka? W Google patrzyłem to ciężko znaleźć taki w którym jest napisane ile było konkretnych dni z daną temperaturą
Dla danego miasta może być kłopot, ale są strefy klimatyczne. Wystarczy sprawdzić w jakiej strefie mieszkamy i będziemy wiedzieli jaka jest średnia temp. w ciągu roku, oraz ile wynosi temp. biwalentna. Orientacyjne zapotrzebowanie budynku na ciepło możemy sprawdzić na stronie ,,ciepłowłaściwe".
To proszę o sprostowanie jeśli dom znajduje się w strefie 1 czyli -16stopni a jego zapotrzebowanie to 8kW a temperatura w domu ma być 24 to wyliczenie wyglądałoby tak? 24 -(-16) =40 , 24-(-6)= 30 czyli 8x30/40=6kW Czy tak?
Hej, wiecie może którzy producenci udostępniają na swoich stronach potrzebne do dobrania optymalnej pompy ciepła charakterystki Moc/Temp.zewnetrzna? Czy dla pomp gruntowych też dobieramy moc pompy ze względu na temperaturę zewnętrzna? Z góry dziękuję za odpowiedź!
PC gruntową dobieramy do budynku i zapotrzebowania na ciepło. Ale dolnym źródłem PC gruntowej jest grunt, który jest stabilniejszy źródłem ciepła od powietrza.
Oczywiście jak najbardziej jest to możliwe. Może nie ile poszło węgla w ciągu roku ale ile go szło w poszczególne dni. Takie wyliczenia będą obarczone błędem ale dają jakieś rozeznanie. Np w mroźny dzień na grzejniki szło 50C a kocioł (podajnikowiec) zjadał 25kg węgla na dobe. Z 1kg węgla jest 6-8kWh. Sprawność kotła na pełnej mocy regularnie czyszczonego to raczej nie zbliży się do tego co deklaruje producent (nawet ponad 90%), ale można przyjąć 70-75%. Im mniejsza moc tym mniejsza sprawność. Policzmy: 25*7=175kWh ze spalonego węgla w idealnych warunkach. Sprawność kotła 175*0,7=122,5kWh. Tyle poszło na instalacje w mroźny dzień. 122,5/24h=5,1kW; z taką mocą pracował kocioł przez 24h. Teraz z tabeli wydajności producenta kotła szukasz jaki COP ma przy zasilaniu 50C w mroźny dzień. Powiedzmy, że 2,5. Więc 122,5/2,5=49. Więc dana pompa ciepła weźmie 49kWh w ten mroźny dzień. Jak pisałem są to wyliczenia orientacyjne ale każdy kto ma w domu kocioł na węgiel wie ile mu brał w jakie dni i spokojnie można oszacować zapotrzebowanie na ciepło. Średnie temperatury/minimalne/ilość mroźnych dni z ostatnich kilku lat można sprawdzić na stronie www.weatheronline.pl Co by nie być gołosłownym w tym roku zamieniłem kocioł 25kW na PC 12kW. Budynek z lat 60-tych, średnio+ ocieplony.
Idziemy w pompy ciepła bo są niby ekonomiczne. Szkoda że nie idzie się w coś co było by nie tylko ekonomiczne- tanie w eksploatacji, ale i tanie w zakupie. Koszt pompy ciepła z montażem to minimum 30 tyś a kończąc na 65 tys mówiąc o ( droższych) pompach powietrznych. Filmik ułatwia dobór ale lepiej już jest wejść na odpowiednią stronę w internecie i policzyć zapotrzebowanie budynku lub poprosić producenta danej firmy o odpowiednie dobranie pompy. By mieć święty spokój najlepiej niech klient to zrobi, bo dom czasem budował ,,majster" i mamy co mamy- duże straty...izolacje zrobione na sztukę. Dziękuję Afrizo że starają się pomóc nam instalatorom. Bufory 160 macie super....szkoda że nie są osiągalne w tej chwili. Czekam na coś, co sprawi że będzie radością dla uboższych ludzi....zastąpi pompy ciepła dzięki dużo niższej cenie a w eksploatacji będzie równe pompie ciepła lub niższe. Pozdrawiam.
Ja policzyłem że pompa ciepła mi się nie opłaca. Do domu 90m2 zdecydowałem się na tandem kotła gazowego Termet i kominka z płaszczem wodnym (Lucy 16). A i tak zostało jeszcze 20 tysięcy złotych w kieszeni. A układ jest fajny po wygaśnięciu kominka grzanie CO i CWU przejmuje kocioł gazowy. A mam pewność że będzie mi ciepło nawet w największe bieszczadzkie mrozy.
@@hubertbaranczyk1437 Ogólnie tak, ale jeśli zrobił jak trzeba to moim zdaniem zostało 10 tyś maksymalnie. Drewno nie jest tanie i trzeba jeszcze chodzić, a jeśli pompa od kominka stanie to....troszkę strachu będzie. Ja bym poszedł w kocioł elektryczny i 30 kW fotowoltaiki ( oczywiście na starych warunkach, bo nowe to złodziejstwo). Jeśli kocioł mi siądzie to kupił bym używany za 900 zł. Zresztą co tam ma siąść? Grzałka....mały koszt, pompa podobnie. Oczywiście koszt instalacji zbliżony do pompy ciepła i fotowoltaiki 10 kW, ale zero serwisu i takich tam kłopotów jeśli czynnik uciekł lub mam UDET na głowie. Pozdrawiam
@@tomaszwroblewski4341 Drewno typu buk czy grab pochodzi z mojego prywatnego lasu. Tylko ok 50% dokupuje czyli jakieś 3m3 resztę ze swoich źródeł. (Żeby nadto nie eksploatować lasu) W razie braku prądu jest zasilacz awaryjny z baterią akumulatorów frakcyjnych o pojemności 200Ah do czasu przyjścia z pracy wystarczy, najwyżej później odpali się agregat w razie braku prądu. Dom jest ocieplony 15cm XPSa w wylewce 20cm wełny utwardzanej w syropie i 20cm wełny utwardzanej na elewacji, (Stary dom drewniany) okna są trzyszbowe. W planach jest rekuperacja (kanały wentylacyjne są położone jednak przy dzisiejszych cenach reku się nie zwróci. Dlatego tymczasowo kanały podpięte są pod komin wentylacyjny. Ale tak szczerze nie widzę sensu kupowania pompy ciepła przy posiadaniu gazu na działce. Ja nie palę non stop w kominku. Zapalę tylko wieczorem grzejąc dom i 200l CWU, a później wszystko przejmuje gazoweiec
@@hubertbaranczyk1437 Dokładnie jeśli gaz ziemny mamy to mija się to z celem. W moim przypadku klienci płacą za cały rok ( powierzchnia domu 120-200 m. ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe) od 2600-4300 zł. Grab dostać to....graniczy u nas z cudem 😜. Rekuperacja nigdy się nie zwróci. Jedynie mamy Świerże powietrze w domu. Oczywiście przy doborze pompy ciepła ma znaczenie, bo zimą jest zysk, ale latem wzrosną koszty za eksploatację i wyjdziemy na zero. W nowym domu to praktycznie musi być.... wszystko jest szczelne i jeśli wyciąga nam kanałem wentylacyjnym ( system grawitacyjny) w kuchni to w łazience mamy zimno, bo wieje nam kratką która jest po to by wyciągać parę.
@@tomaszwroblewski4341 Zastanawiam się jeszcze nad klimatyzatorem multi split bo na poddaszu gdzie mam przeszklenie robi się gorąco w lecie. A taki klimatyzator mógłby być fajnym trzecim źródłem ciepła. Położyłem tylko rurki mogą czekać nic przez to nie stracę.
nie rozumiem porownywania stref ciepla (zimna 1-2-3-4-5) i strat cieplnych budynkow dla kazdej strefy jest 40w/m kw jedynie spadnnie wydajnosc pompy ciepla na terenach zimniejszych i dotyczy to tylko pomp powietrznych na gruntowe pompy nie ma to wiekszego znaczenia czy strefa przemarzania jest 1,5 m czy 2,2m mozna dowiercic 3 metry robilem projekt 60m kw i grzejniki dolaczylem do zasilania podlogowki zamontowalem odpowiednie grzejniki ( temperatura i wydajnosc cieplna do 25-30 stopni celsjusza ) sa nieco wieksze a wszystko jest jak nalezy ( dotyczy odzielnego mieszkania w budynku mieszkalnym )
Producent zasobnika c.w.u. określa moc cieplną potrzebną na podgrzanie danej pojemności wody z temperatury początkowej do końcowej w danym okresie czasu. Wielkość zasobnika zależy od ilości, typu i jednoczesności poboru c.w.u. z punktów w budynku.
Mam pytanie, jak wyliczyć moc pompy ciepła do mojego budynku, jakim wzorem mam się posłużyć, bo na filmie tylko pokazane jest, że wyszło 8,8 kW, ale jak do tego doszliście już nie ma, więc nie mam jak sobie obliczyć jaką moc pompy bym potrzebował, a drugie pytanie to, czy te tabele z ilością godzin minusowych i innych można wykorzystać do obliczeń, czy są one inne dla innych stref klimatycznych, bo u mnie jest np. 3 do -20stC , ewentualnie czy są jakieś kalkulatory do takich obliczeń?
Strona ciepłowłaściwie, należy wpisać jak najdokładniej dane swojego budynku, da nam tzw. OZC czyli obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło. Lub przeliczyć jeszcze dodatkowo z zużycia dotychczasowego źródła ogrzewania. Jeśli opiszesz swój budynek na podstawie poniższego przykładu to mogę więcej pomóc. Dom 220 m2 (prostokąt, parter i piętro), ściany 8 cm styro, 44 cm pustak żużlobetonowy, podłoga 2 cm styro, strop 15 cm wełna, okna dwuszybowe 27 m2, went. grawitacyjna, grzejniki aluminiowe - jeden człon/żeberko na 1m2 powierzchni ogrzewanej (parametr grzewczy przy najchłodniejszej zimie -20 stopni na dworze to 45°C na grzejnikach, grzane całodobowe przez 24h), temperatura komfortowa to 21,5 dzień i 19,5 noc. Piec zasypowy górnego spalania, opał 2 tony węgla i 10 mp drewna. Zrobiłem zapotrzebowanie na energię tzw. OZC na stronie ciepłowłaściwie i wyszło ok. 11 kw mocy przy -20° i 5,5 kw przy 2°C, 100 kWh/m2, czyli mój dom potrzebuje ok. 22000 kWh na sezon grzewczy (CO i CWU).
Wyniki zapotrzebowania na moc cieplną budynku można uzyskać na kilka sposobów: wskaźnikowo w formie szacunku (tabele przedstawione w filmie 3:25) albo obliczeniowo (przez dedykowane programy obliczeniowe, których używają biura projektowe). Do tych obliczeń używamy mapy ze strefami klimatycznymi. Producenci pomp ciepła korzystają z różnych narzędzi pozwalających dobrać urządzenie (kalkulatory, kwestionariusze, tabele doborowe). Kalkulatory również uwzględniają temperatury zewnętrzne dla danej strefy klimatycznej.
Ciekawy materiał, a skąd można wziąć informacje jakie były temperatury zewnętrzne co do konkretnej temperatury za np. poprzedni rok ? Jak to się ma do zimy której jeszcze nie znamy ? Tamten rok mogłby być łagodniejszy ten rok może być bardziej mroźniejszy co w wyniku czego nasza grzałka będzie więcej pracowała. Oraz proszę o odpowiedź jak tutaj wyszło że powyzej -6 st C jest 205 godzin skoro widać że jest ich więcej jak 205. Pozdrawiam
Wspomniane materiały są dostępne na stronie portpc.pl. Są to dane uśrednione z lat poprzednich, zarówno tych cieplejszych jak i mroźniejszych. Na wykresie dla poniżej -6 st C mamy 205 h w ciągu roku.
Jak dobrać pompe ciepła powietrze-woda? Dom z poddaszem użytkowym 135m2 4 osoby EP - 33 kWh/(m²rok) podłogówka 100% rekuperacja temperatura w domu 22st 3- strefa klimatyczna Proszę o pomoc, bo tak długo już nad tym siedzę że zaraz mi głowe rozsadzi.
Należy wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku i na podstawie wskazówek z filmu wyliczyć odpowiednią moc źródła. Zachęcamy również do kontaktu z producentem pompy w celu określenia jej wielkości.
Wielkie DZIĘKUJĘ za ten materiał, bardzo dobrze wszystko wyjaśnione. Szkoda, że nie miałem wcześniej zasubskrybowanego Waszego kanału. Szacun za poświęcony czas! Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli w projekcie podane jest projektowe obciążenie cieplne budynku dla strefy III a budynek stoi realnie w strefie I, to czy można wyliczyć obciążenie cieplne dla tej strefy z proporcji, czyli np. 9000W dla -20 st.C to dla I strefy czyli -16 st. C wynik będzie 7200W?
Nie, gdyż temperatur od -16 do -20°C w Polsce w jednostce czasu (całego okresu grzewczego) jest bardzo mało. Myślę, że byłoby to w okolicach 8000W dla podłogówki (akumulacja ciepła i wolniejsza reakcja budynku) i 8500W dla grzejników.
@@ukaszw.5461 przyznam, że nie rozumiem. Skoro III strefa ma -20 st.C to przecież logiczne jest że w pierwszej strefie która ma -16 st.C obciążenie cieplne będzie mniejsze. I chodzi mi tylko o konwersje projektu z III strefy na I. Skoro autor filmu punkt biwalentny wyliczył z proporcji to chyba konwersję stref też tak można by wyliczyć. Czy się mylę?
Nie można tak zrobić - to nie jest zależność liniowa. Dziękujemy za dobre słowo i polecamy subskrybować kanał, dużo nowych ciekawych treści przed nami :)
Nie tylko można ale tak się liczy. W zasadzie można policzyć moc nominalną dla każdej temperatury zewnętrznej jaką mamy aktualnie za oknem.( zmiana 1 stopnia temperatury zewnętrznej za oknem powoduje zmianę zapotrzebowania naszego budynku o ok. 2,5% ) Tu chodzi o dobranie maksymalnej mocy szczytowej dla danej strefy klimatycznej. Ale to są tylko dane szacunkowe obliczone na podstawie danych historycznych. Zdarza się to rzadko , ale zdarza . Nasz budynek ma też bezwładność cieplną . Dlatego chwilowe zmiany temperatury nie mają aż takiego bezpośredniego wpływu. Dlatego sięgnięto tu do tabel stref klimatycznych
A opłaca się w teorii brać do grzania grzejnikami pompę ciepła do basenu? To w ogóle zadziała? Są dużo tańsze i mają dużą moc grzewczą, gdy je się porówna do pompy typowej do grzania domu. Przynajmniej w sezonie przejściowym, by skrócić czas kiedy się grzeje piecem? A w zimie w czasie mrozów kiedy wieczorem wypali się w piecu to trochę dogrzeje, by rano nie było zimno, Jasne jak na grzejnik idzie 40-45 stopni, a pompa miałaby zrobić te 28-32 stopnie, no to jest może niewiele na stary dom lekko docieplony styropianem z instalacją grzejnikami.
Nie będzie się to opłacać. PC do basenu to zupełnie inna sprawność. Tam producent podaje wartości dla 28 stopni na zewnątrz i tyle samo na zasilaniu. Jak masz szczytowe źródło ciepła np kocioł gazowy to jakaś mała PC np gree lub samsung odpowiednio dobrana i będzie elegancko działać. Wtedy zamiast grzałek chodzi gaz 😃
@@kama2343 A jak mam kocioł na węgiel? Wcześniej miałem 9 KW grawitacyjny układ + 23 KW na pompce CO. Jeden ja jedną część domu, drugi na drugą. (ten 23 kw był mocno przewymiarowany, grzanie na 60 stopni na piecu = sauna w domu( w tej jednej części), a nominalnie może grzać do 85(tabliczka znamionowa) ). Ale teraz ten 9 KW wysiadł - rura w piecu pękła. I teraz nie wiem co robić. Tym bardziej, że trzeba zaraz zgłosić źródła ciepła domu. A od nowego roku normy spalania mają podnieść. W mojej gminie do końca roku mogę używać tego pieca 23 kw. To absurdalne, że piec ze sprawnością 76% muszę zmienić bo polityk mi karze... a te super wypasione piece 5 klasy potrafią mieć sprawność 81-83 i więcej. i wtedy jest już ok i chronię klimat i nie robię smogu. Nie wiem co robić. Kupić teraz kiec 5 klasy? Ponad 10 tysięcy i brak dotacji... A ceny węgla i drewna są kosmiczne. Z zresztą ceny prądu mają podskoczyć mocno, bo ponad 70% ?! Pompa ciepła to majątek. A mam starą instalację elektryczną. Tato - właściciel domu, się boi iść w elektryczne grzanie. Poza tym tyle straszą brakami prądu... W zimie przy tak starym i dosyć kiepsko ocieplonym domu to jest dosyć niebezpieczne....
15 minut pracy pompy i 1 godzina przerwy to nie jest taktowanie, bardzo dobra praca. Jeśli mamy 10 minut pracy pompy i 10 minut przerwy to jest na granicy poprawności. Jeśli mamy powyżej 3 włączeń na godzinę to powinniśmy wyregulować nastawy w pompie, co powinno pomóc. Jeśli mamy powyżej 5 włączeń na godzinę to mamy przewymiarowaną pompę, źle dobrany bufor, za słaby przepływ, za słaby odbiór ciepła co skutkuje krótką żywotnością urządzenia.
Gdzie można znaleźć taki fajny wykres albo dane z liczbą godzin z daną temperaturą zewnętrzną. Super materiał. Szybko i fajnie wytłumaczone z czym to się je. Łapka w górę 👍👍👍
Moc urządzenia grzewczego dobiera się na obciążenie cieplne budynku, czyli na stratę ciepła, jaka może wystąpić w najbardziej niekorzystnych warunkach w danej strefie.
Zapotrzebowanie na ciepło budynku oblicza się. Wyniki obliczeń są dostępne w projektach technicznych c.o. Jak ktoś nie wykonał projektu to nie ma skąd tej wartości odczytać.
Zlad wody, odpowiednia hydraulika i sterowanie (70% krzywa grzewcza,30% strefowa) punkt biwalenty w granicach -7 st.C i będzie ok. Generalnie patrzę na średnie zapotrzebowanie domu w kW i minimalną modulację PC dobieram tak, aby PC nie załączał się częściej niż raz na 20 min tyle filozofii.
Szacowana moc grzewcza C.O +C.W.U według ciepłowłaściwe.pl wynosi około 5.9 kW instalator proponuje pompę 8kW a według filmu wychodzi 5kW. Według instalatora 5 to zdecydowanie za mało mimo że tak wychodzi z porad w filmie. CO robić?:D
Mam dom 130 m.kw. z dobrą izolacją. Planuję założyć pompę ciepła Atlantic Extensa 8 kW. Pompa będzie grzała na całości tylko podłogę do 29-31 stopni + 5 grzejników podpiętych pod podłogę. Wodę użytkową będę miał z ogrzewacza przepływowego. Proszę o informację czy pompa o mocy 8 kW nie będzie za duża. Jeśli ktoś użytkuje pompy Atlantica proszę o informację czy jest z nich zadowolony.
Jest to wynik bilansu cieplnego, czyli ile mocy cieplnej potrzebujemy dostarczyć do budynku, aby przy -18 stopniach na zewnątrz utrzymać wymagane temperatury w pomieszczeniach.
@@keisfotsei Byłem zainteresowany zakupem. Miałem wybrane konkretne modele, które dobrze by współgrały z moim budynkiem. Okazuje się, że nigdzie nie można ich kupić, pomimo, że są wystawione na sprzedaż. Czas oczekiwania, przynajmniej do września i to nic pewnego. We wrześniu to ja zaczynam sezon grzewczy, więc nie będę ryzykował przerabiania kotłowni, tym bardziej, że zakup samej pompy to tylko początek...
świetny materiał a skąd zdobyć tak przystępnie opracowane dane dot. i temperatur ujemnych jak i liczby godzin występowania temp. poniżej progu biwalentnego :)?😁
po co to powtarzać banialuki o taktowaniu pomp - kiedyś były to urzadzenia on-off teraz to urządzenia inwertorowe z falownikiem i pompa może modulować moc.🤕🤒
A czy to nie jest tak , że dobierając pompę do temperatury zewnętrznej -20 lub -7 st,to przy każdej wyższej , a tych jest przewaga , pompa zawsze będzie przewymiarowana?
Przy wyższych temperaturach zewnętrznych moc grzewcza wspomnianego źródła ciepła może być większa niż zapotrzebowanie. Niemniej dobieramy urządzenie tak jak pokazaliśmy na filmie.
@@AFRISOpl Dziękuję .Ale jeśli pompa , dobrana zgodnie ze sztuką , jest prawie cały czas przewymiarowana(wyższe temperatury) ,to czy nie za bardzo demonizuje się zjawisko przewymiarowania pomp(pomijam wyższą cenę urządzenia). Nie chodzi mi o przypadek gdzie zamiast 5kw montuje się 16,lecz gdzie np. zamiast 9 montuje się 12. Czy poza ceną zakupu większa pompa będzie droższa w użytkowaniu ,skoro moc jest modulowana.
Nie chodzi nam o demonizowanie przewymiarowania pomp ciepła tylko zaznaczenie innej metodologii doboru w porównaniu z tradycyjnymi źródła ciepła (kotłami). Koszty użytkowe przewymiarowanej jednostki nie powinny się mocno różnić od tej dobranej poprawnie.
@@AFRISOpl Mam jeszcze jedno pytanie. Zaznaczam , że moje wpisy nie polemizują z treścią filmu (bo nie mam wiedzy) i nie neguję zasadności odpowiedniego doboru pompy , chciałbym trochę zrozumieć. Jeżeli będą dwie pompy np. 7 i 12 kw , obie będą pracowały w takich samych warunkach i obie mają osiągnąć taki sam wynik np. 22 st w pomieszczeniu , to czy pomimo swojej różnej mocy będą pracować z taką samą mocą np. 5 kw i przez taki sam czas- skoro ich moc jest modulowana? Czy ta mocniejsza będzie pracować z większą mocą w krótszym czasie?
Niestety to tylko podejscie teoretyczne (war. laboratoryjne). Rzeczywistość jest inna, pompki w warunkach od ok. 4-5 stopni i poniżej i przy znacznej wilgotności (które w warunkach jesienno -zimowych stanowią 80-90% czasu pracy pompy) się zaszraniają (nawet 10 razy na dobę), lamele są izolowane szronem, i rzeczywista (nie teoretyczna) sprawność znacznie spada. Pompa nie ma juz wydajnosci cieplnej takiej o jakim mówi prelegent. Kolejnym aspektem sa defrosty, każdy to istotny pobór prądu i energii cieplnej z bufora, czy tez podłogówki, kaloryferów. Muszę dodać, ze PC zużyte przez siebie ciepło na defrost zalicza jako wyprodukowane. W efekcie w/g wykresu wydajnosci (war. laboratoryjne) pompa prze np. -5 stopniach powinna wyprodukowac okresloną ilosć energii cieplnej wynikającej z krzywej wydajnosci. Rzeczywistość jest skrajnie odmienna. W moim przypadku rzeczywista produkcja energii cieplnej (zamontowany na wyjściu licznik energii cieplnej) była niższa o 24,6% ( w okresie od 2022-11-02 do 2022-12-19) od tej, którą wskazywała PC. Na odwrót jest ze zużyciem energii elektrycznej, którą PC zaniżyła w tym samym okresie o 17%. I w rezultacie pompa nie pracowała z COP 3,3 a rzeczywistym 2,08. I to jest cała prawda na temat PC (inwestycja na ok.55 tyś i guzik warta). Proszę zwrócić uwagę, ze w temperaturach ok -10 i niższych sprawność pompy znacząco (teoretycznie mój T-CAP miał mieć wydajnosć nominalną do -20 )spada a zwieksza sie ilość defrostów w takich warunkach PC produkuje do 50% energii cieplnej na własne defrosty. W moim przypadku PC się nie sprawdziła. Radzę sie zastanowić nad PC, eko propaganda niestety miesza ludziom w głowie (mi zresztą też namieszała), czasem lepiej oprzeć sie na sprawdzonych źródłach energii cieplnej. Proszę ponadto zwrócić uwagę na koszty ogrzewania już w 2023 (wzrost tary pow 2000kWh o 200% dzienna i 300% nocna), co bedzie w 204 tego jeszcze nie wiemy, ale mozna przypuszczac , ze bedzie dramat dla PC. Pozdrawiam
Niestety znalezienie fachowca który tak podejdzie do tematu to ze swieca szukać. W remontowanym domu jest tylko jedno pytanie ile pelletu spaliłem. Ale na wspomnienie ze strych docieplony i budynek będzie docieplany (tzn zerwany stary styropian i położenie nowego wraz z uszczelnieniem prawidłowo okien) slysze to nie będzie miało wielkiego znaczenia. Wiec nie montuje. Najpierw izoluje a potem zobaczę ile mi towaru zejdzie i się okaże ze nie chce juz pc ;).
Dziękuję wam za świetne filmiki. Dzięki Wam zmodernizowałem własną i kilka innych instalacji. Znajomi również zadowoleni. Polecam Was i widzę wasze produkty coraz częściej również w przemyśle. Teraz mam pytanie na które wielu instalatorów nie zna odpowiedzi. Czy powietrzna pompa ciepła dokładnie jednostka zewnętrzna typu split można zainstalować na strychu? Pomieszczenie ponad 100 m2 zupełnie puste temperatura zimą waha się w granicach 6 a 12 stopni Celsjusza. Czy taki pomysł ma racje bytu? Tylko CO i tylko okres zimowy.
Pan zapomniał dodać w jaki sposób zmienia się zapotrzebowanie ciepła budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. W projekcie budynku zapotrzebowanie ciepła jest podawane dla temperatury maksymalnej czyli najczęsciej minus 20 stopni. W mieszkaniu najczęściej utrzymujemy 20 stopni. Czyli przedział pracy jest od minus 20 , do plus 20. Czyli jak wychodzi z projektu budynku 10 Kw. To zapotrzebowanie nominalne ciepła np. dla temperatury zewnętrznej zero stopni dla tego budynku wynosi połowę , czyli 5 Kw . Dla temperatury zewnetrznej minus 10 stopni potrzebujemy 7,5 Kw . czyli zmiana temperatury zewnetrznej o 1 stopień . powoduje zmianę zapotrzebowania ciepła budynku o 2,5% Dla budynku o zapotrzebowaniu 10Kw będzie to zmiana 0,25 kw / stopień. Czyli budynek o mocy 10 Kw przy temperaturze zewnętrznej jak Pan mówił biwalentnej minus 6 stopni C będzie potrzebował nominalnej mocy grzewczej 6,5Kw. Nie wiem dlaczego Pan akurat tej kwestii nie uwzględnił
W przybliżeniu możemy założyć zależność liniową, o której Pan wspomniał w komentarzu. Niemniej jednak bazowe wyjście do doboru PC, jak i każdego źródła ciepła, ma miejsce dla zapotrzebowania na ciepło budynku, które jest obliczane dla wartości np. -20 st. C.
Ciekawy i merytoryczny materiał. Zwracam jednak uwagę, że w 2strefie klimatycznej sezon grzewczy trwa 7 miesiecy czyli ~5100 godzin😉 Im wyższy nr strefy klimatycznej tym analogicznie sezon trwa dłużej 😉
w sumie to do dzis nie wiem jak pompa inwertorowa moze taktowac, zagadka to dla mnie zwlaszcza ze nie dosc ze inwertorowa to ma jeszcze tryby ciche i to kilka stopni i jeszcze delte mozna sobie szersza ustawic wlasciwie ten film mowi jedno idz kup 9kw zubadan albo TCAP
@@Bolo922 zakladam ze 100% pomp to miedzy 7-12kw, z czego pewnei 90% to 9kw az sam jak znajde ochote to zerkna na minimalna moc 7 i 9 bo pewnie roznicy brak ale kto wie
Super materiał! 👏 Jednak wydaje mi się, że temperatury punktu biwalentnego w zależności od strefy klimatycznej według wytycznych PORT PC, spełniają już 2 warunki: udziału mocy pompy ciepła i czasu jej pracy. Zatem sprawdzanie tych dwóch warunków jest trochę bez sensu, bo jeśli właśnie będziemy się opierać na tych temperaturach punktów biwalentnych, to zawsze te warunki będą spełnione :)
Coś mi się rozjaśniło po tym wykładzie. Ale ani podłogówki i kaloryferów nie będę dodawać do domu, ani nie znam zapotrzebowania energetycznego. Ktoś, kto to wyliczał kiedyś tam, wziął pod uwagę normy i dopasował obliczenia. Tak to niestety kiedyś masowo robili "fachowcy" od obliczeń, że nie raczyli się nawet pojawić, zanim zrobili obliczenia. Mam swoją koncepcję dotyczącą ogrzewania i w jakiejkolwiek firmie nie przedstawię założeń, to każdy się wycofuje. Czemu? Bo zajmują się tylko tym, do czego pasują urządzenia, jakie stale oferują. Brak fachowców z prawdziwego zdarzenia, zdolnych do pomyślenia poza zakresem stukania swojego młotka.
Oj wypraszam sobie. To określenie o braku fachowców... Robię w głównej mierze budynki komercyjne, których schematem się nie ogarnie.;))) i nad jednym człowiek siedzi tydzień i dobiera najodpowiedniejsze rozwiązania.🤣🤣🤣🤣 Ale najlepiej ogląda się instalacje pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych, gdzie handlowiec przyszedł i za 40k wcisnął pompę która kupi się za 17k i 10 metrów rury potrzebne do połączenia tego i ludzie to kupują... szkoda gadać...
@@TheMajkelAngel a masz jakąś stronę www lub przynajmniej maila? Wiesz, ja nie szukam tylko na filmikach YT, ale dzięki nim wiem, o czym rozmawiam z fachowcem. Ps. Niestety, dysponuję tylko domem jednorodzinnym, nie budynkiem komercyjnym. Na tym nie da się zarobić tyle, co na komercji :).
Moim skromnym zdaniem teraz instalacja pompy to nie porozumienie patrząc od strony ekonomicznej. Nie jest to warte tych pieniędzy. Lepiej dobrze zaizolować plus odzysk ciepła z WM. A za zaoszczędzone pieniądze możemy ogrzewać dom przez następne 12-18 lat średnio w nowo budowanych domach. Wystarczy zwykły kocioł elektryczny i np. G12 plus grubsza warstwa podłogówki i PC nie potrzebna. Dodatkowo co to za źródło ciepła które gdy potrzebujemy go najbardziej mamy najmniejszą sprawność. Ale jak to mówią ze g… nawet w ładny papierku się sprzeda. Przepraszam za porównanie ale. Czasem jak słucham wypocin kogoś to ręce opadają.
Dokładnie , jak już ktoś chce grzać prądem to polecam bufor ciepła tak ze 2k litrów i grzac na taryfie w nocy na tańszym prądzie ( idealnym rozwiązaniem jest dodanie kilku paneli słonecznych i tak grzejemy pół sezonu za darmo )
@@radekz3477 Na to pytanie musi Panu odpowiedzieć jakiś fizyk bo ja się na ten temat nie wypowiem , zbiornik na wodę to najtańszy magazyn ciepła , grzanie 1k litrów trwa u mnie od 1h do 2h ( to wystarcza u mnie na cały dzień) i piec nie musi mielić na darmo węgla na podtrzymaniu a tak się dzieje u mnie na jesieni gdzie jak włączę piec to mam za ciepło w domu bo nie mogą ustawić mniej na piecu ( przy 2 kondygnacjach nie jest to takie proste ustawić ) a na buforze mogę ustawić mniejszą temp bo mam osobny zawór mieszający
@@Hypno_toad rozwiązań jest dużo na rynku i trzeba dobrać do swoich potrzeb. Co do buforów to jestem ostrożny bo koszta też są nie małe w stosunku to zmagazynowanej energii cieplej. 1000l od 95 do 20 stopni to raptem 88kwh czyli wydajemy okolo 5k zł plus pompki i inne potrzebne bajery przyjmijmy 6k zł za całość a magazynuje raptem energii za 60zl w G11 albo około 35zl w G12 ja nie widzę sensu. Są lepsze rozwiązania nie zajmujące miejsca.
Ja już zablokowałem w tel 4 tys naganiaczy. Cytuje czy słyszał, Pan o programie czyste powietrze lub czysta Polska no co dzienie tel zablokowałem w 2024r już 4245 nr takich ludzi, bo mają na tym interes życia. Tylko nie moim kosztem ja wiem co wybiorę do swojego domu za źródło ciepła. Nie musi mi nikt wciskać bajek. Inaczej z nimi nie idzie skąd mają nr tel nie mam pojęcia. Kto się da nabrać jego problem ja dodaje nr czarna lista i po zamiatane.
Ejjj wg. Kogo czego pompy sa najpopularniejsze??? Takie lanie wody, wyciąganie wniosków z niepopartych faktów. Pompy ciepła dobre jak sie zarabia krocie I kogoś stać na wciąż drożejący prąd
Pompa ciepła traci sens w temperaturach ujemnych. Ile realnie wynosi cop przy -6st? Nie labolatoryjnie ale realnie. Wynik=2? To dlatego tak kombinuje się z dobraniem mocy pompy, bo ta zależy od zmiennego cop, które leci na łeb i szyję poniżej zera. Są sprawniejsze pompy ale mało kto je kupuje. Są tak drogie, że ich instalacja traci kompletnie sens ekonomiczny. Pompa gruntowa dla Kowalskiego? Ha ha ha. Pompa ciepła tak ale dla dodatnich temperatur. Potem żre prądu, że licznik tylko furkocze. W porządku, może 2x mniej niż zwykła farelka ale kogo i na to stać? Przykładowo, przy obecnych cenach za 1kWh przy grzaniu gazem zapłacimy 20gr a za 1kWh prądu 70gr. Przy gazie mamy więc cop względem prądu wynoszące 3,5 :) A przy sporych mrozach ta różnica jeszcze bardziej się zwiększa. A przecież właśnie wówczas tak naprawdę nabija nam rachunek, a nie gdy temperatura jest dodatnia. A gaz przez Polaków też jest uważany za drogi. Dlatego ludzie w Polsce w 70% grzeją paliwami stałymi, co zresztą pokazują dane z popularnych ostatnio deklaracji.
Kolego, pompa pompie nie równa:) Pompa ciepła gruntowa - jedna z najlepszych źródeł ogrzewania (najtańsza w eksploatacji) drożej na początku, ale coś za coś. Użytkuję 10 lat - REWELACJA:). Realny koszt ogrzewania domu (CO) to około 8-9 PLN / m 2 (taryfa G 11) A zimą nie ma żadnego problemu ( ale to jest taki mercedes w pompach) W tym sezonie pompa ciepła na ogrzewanie domu ( 256 m 2) - "połknęła" 3540 kWh od 01.10 do 30.04 czyli 210 dni. 3540 kWh / 210 dni = 16,86 kWh średni dzienne zużycie a 3540 kWh / 256 m 2 dom = 13,83 kWh / m 2 rok ( co daje 8,5 PLN m 2 ogrzania ) - bez obsługowa!!! Czyli np. 100 m 2 mieszkanie ogrzać za 850 PLN (na rok) - ciekawe prawda??? To jest właśnie przewaga pompy ciepła gruntowej - realna sprawność 450-500%. Pozdrawiam
@Tomasz Dolecki - dlaczego tak uważasz??? Rozumiem cena na "dzień dobry". ale źródło ogrzewania dobiera się na 20-25 lat i pompa ciepła gruntowa powinna pracować przez taki czas (zależy od sprężarki). U mnie sprężarka przepracowała przez 10 lat -19100 godzin wg katalog powinna przepracować około 50.000 godzin czyli jeszcze 10-15 lat (razem 20-25 zobaczymy).
@@marekprzedstawiciel8740 Popieram odnośnie pompy ciepła gruntowej. Jeśli ktoś ma miejsce na działce, jakieś 3ar, wystarczy zrobić kolektor poziomy i nawet nie myśleć o powietrznej pompie. Koszt instalacji bardzo zbliżony a koszty eksploatacji prawie o połowę niższe. Dodatkowo unikamy wszystkich wad pomp powietrznych. Użytkuję dwa budynki z pompami gruntowymi i za dom 150m2 płacę 1000zł za cały rok włącznie c CWU (średnia z ostatnich 5 lat).
@@mack4722 - bardzo mały koszt za ogrzewanie z cwu:) Ja mam od 10 lat pc gruntową płacę trochę więcej około 2600-3000 na rok CO+CWU ale dom 256 m 2 (i straty ciepła to 6 okien dachowych oraz 39 m 2 garaż nie ogrzewany) ale i tak uważam, że mało jak na to że nie nie robię od 10 lat przy źródle ogrzewania:).
@@marekprzedstawiciel8740 Mam taryfę G12w, 100% podłogówki, żadnych buforów i przyzwoicie wykonany dom (ściany z bala 12cm ocieplone od wewnątrz pianką natryskową 19cm, na poddaszu też pianka natryskowa 14cm plus 10cm twardej płyty poliuretanowej) do tego rekuperacja.
W końcu prosto i konkretnie wytłumaczone .
Dzięki, taki jest cel robienia naszych filmów :)
Material na czasie, gdy sporo właścicieli domów chce przestać palić mega drogim węglem. I jak zwykle świetnie zaprezentowane zagadnienie.
Bardzo dziękujemy :)
Jestem pod wrażeniem! Dzielicie się wiedzą w sposób jasny i zrozumiały ! Wyczerpujecie temat w pełni. Chce mieć zaprojektowana cała instalacje prZez wasz zespół! Na wszych podzespolach! Jak to zrobić ???? A
Dziękujemy za dobre słowo! Jednak niestety nie wykonujemy projektów instalacji, ale możemy jak najbardziej pomóc w doborze odpowiednich urządzeń - prosimy o kontakt zwt@afriso.pl
Świetny materiał . Większość producentów podaje moc PC przy najbardziej korzystnych warunkach dla siebie , czyli A + 7/ W 35 tylko nieliczni podają moc PC przy A (minus) -7/W 35 i te PC są zdecydowanie leprze .
Super, że poruszacie temat pomp ciepła. Wasze materiały są zawsze na wysokim poziomie. W końcu jasno i klarownie przedstawiliście kwestię doboru mocy powietrznej pompy ciepła. W kolejnym odcinku poruszcie kwestię C.W.U.
Dziękujemy za dobre słowo!
krótko. zwiezle i na tema - wielkie brawo :) ale tak jak poprzednicy wspomnieli - jeszcze jakby uwzglednic CWU to byłby skarb :)
Prosił bym o podobny materiał tylko z doborem pompy ciepła z kotłem gazowym . Pozdrawiam serdeczne super materiał :)
Dziękujemy ;) pomyślimy nad takim filmem
Dużo cennych informacji. Dziękuje :)
To nas cieszy :)
Ja jestem jak najbardziej za pompą ciepła. U nas się sprawdza od kilku lat. Mamy pompę Aiwa.
super materiał, niepotrzebny podkład muzyczny (męczy).
Bardzo merytoryczny materiał, który dobitnie pokazuje, że stosowane przez wiele firm instalacyjnych praktyki - "a ta pompa grzeje bez grzałek nawet przy -20" jest totalnie bezsensownym doborem i wszelkie Mitsu Zubadany czy Tikapy to nie są najlepsze na Świecie urządzenia.
Super Material. Ten Kanal to Skarbnica Wiedzy. Pozdrawiam.
Bardzo dziękujemy :)
Jak na razie najmądrzejszy film na TH-cam jak to w prosty i mądry sposób dobrać pompę.
Dzięki, polecamy się 👍 - niedługo kolejne ciekawe odcinki!
Dobry odcinek o pompach ciepła ja myślę nad takim zrodlem ciepła.
Dużo informacji bardzo potrzebnej , dzieki
Cieszymy się, dzięki!
pięknie wytłumaczone
Bardzo fajnie, zabrakło przy wyliczeniu mocy pompy, że przy 35 i 55 stopniach z tych 8KW część jest CWU grzaną do 40-45, i sprawność pompy jest inna, to pierwsza kwestia, drugą kwestią jest zakładanie temperatur i tam w perspektywie 5-10 lat wziąłbym pod uwagę zmiany w klimacie i dał te 2-3 stopnie mniej, bo jak faktycznie trafi się nam zimka 2 miesiące po -15 to widzę te sapiące pompy, do tego każdy kto ma mózg zamontuje sobie bufor, co da pompie w cieplejsze zimy ulgę i komfort pracy, plus przy awarii prądu czy kilku dniach -30 stopni da zapas żeby nie zamarznąć, a gadanie że przy dobrze dobranych pompach bufora się nie montuje to głupota, ze względu na to co pisałem wcześniej. Dodatkowo przy pompie gruntowej, bufor i 2 taryfa daje spore oszczędności, na powietrzu nie wiem jak to wychodzi w stosunku spadek sprawności/tania taryfa. I jeśli ktoś ma dom pasywny, broń was boże instalować pompy ciepła i instalacje za 30-40k. Wystarczy elektryczna podłogówka, 2 taryfa i ciut akumulacji, albo zwykła klima która też daje radę grzać i przy okazji chłodzi, a czemu? Przy tak małym zużyciu energii zanim ta różnica się zwróci to nie raz minie i 15-20 lat, i na pewno już będą ciekawsze opcje.
@@BigMilk2009 Wszystko zależy od temperatury na buforze, strat ciepła jakie bufor generuje w danej temp, zapotrzebowania budynku i czy chcemy mieć zapas energii na 24h w przypadku awarii prądu, ale wtedy trzeba też mieć UPS który wystarcza na pracę pomp itd w ciągu tych 24h. Ogólnie jeśli ktoś nie chce zapasu na dobę, to polecam wyliczyć sobie jaka jest różnica między mocą pompy przy -25 stopniach, a zapotrzebowaniem budynku pomnożyć x3/4, to pozwoli w te najchłodniejsze dni nie wytracić ciepła w budynku spowodowane spadkiem mocy pompy poniżej zapotrzebowania, a w cieplejsze dni zapewni optymalny cykl pracy urządzenia, co przedłuży żywotność takiej pompy.
Kiedy widziałeś w ostatnich 20 latach -15 st.C. przez 2 miesiące ? Nawet przez 1 miesiąc? Kurcze nawet przez 15 dni?
@ Zeszły Grudzień, okolice świąt, rekordowe mrozy do -28 stopni w niektórych miejscach w Polsce, ale widać czytanie ze zrozumieniem się kłania, bo napisałem 2-3 stopnie poniżej założeń temp przedstawionych w filmie, żeby właśnie nie było niespodzianek w takie dni. Ale dobrze tu widzę trzeba jak dziecku, jeśli pompa jest wyliczona na -4 stopnie bo tak wyjdzie z tabelki a będą 2 tygodnie po -8 to i tak pompa będzie używać grzałki co jakiś czas. Przy -10, będzie to już znaczne obciążenie. Przy -15 24/7 grzałka. Przy każdej niższej temperaturze, moc pompy i grzałki może już spaść poniżej zapotrzebowań budynku, więc temperatura w domu zacznie spadać poniżej zadanej aż nie osiągnie zerowego bilansu energetycznego. Chce zobaczyć Pańską minę jak średnia roczna temperatura spadnie o 2-3 stopnie i z COP 2,8-3,2 w skali roku tylko przez to spadnie do 1,4-1,6 i przy kilkudniowym spadku poniżej -15 po prostu dom się wychłodzi bo moc pompy + grzałka nie będą w stanie po prostu dostarczyć wymaganej energii. Życzę Panu z całego serca żeby Pan nie doświadczył takiego obrotu akcji i nie musiał w środku zimy lecieć po farelkę żeby nią dogrzewać, po czym płacić na koniec roku 2 razy tyle za prąd....
@@Fasthief Nadal podtrzymuję pytanie jako "dziecko" , w których rejonach Polski w ostatnich 20 latach odnotowano stałą dobową ( lub średnią ) temperaturę która oscylowała przez 14 dni w okolicach - 15 st. C. ? To proste pytanie... Proszę o konkretną podpowiedź :)
@ W ciągu ostatnich 20 lat u mnie było 14 7+ dniowych takich spadków temperatury poniżej -15 stopni, oraz 5 okresów poniżej -20 stopni, ups nie wyszło. Montujcie dalej pompy na styk sprawności to czekam na jedną zimę gdzie średnia dobowa spadnie 3-4 stopnie poniżej wyliczeń i ludzie zaczną dzwonić że ciągle na grzale jadą, a w nocy przy -20 mają po 16 stopni w domu albo i mniej 🤣
Moim zdaniem jeśli pojawiła się już informacja o instalacji grzejnikowej, warto wspomnieć o dramatycznym spadku współczynnika wydajności PC w przypadku ogrzewania wysokotemperaturowego. Bardzo często to właśnie tu jest problem z dużymi rozbieżnościami, w ocenach opłacalności użytkowania PC w domach zmodernizowanych i nowych (plus oczywiście kwestie termoizolacji, mostków cieplnych, wentylacji z odzyskiem ciepła itd.)
Super informacje dziękuje
Cieszymy się że się przydały!
No i co tu napisać... I tak i nie 😀 ale zdecydowanie stosunek tak do nie większy. Materiał jak najbardziej na czasie :)
Owszem, na czasie ;)
Super materiał. Samo mięso. My zastanawiamy się nad splitem od Aiwa o mocy 10KW.
Ciekawy film.Prosiłbym o materiał czy korzystniej ekonomicznie byłoby by zmiana ogrzewania na podłogówkę czy inwestycja w pompę wysoko tempetaturową do grzejników.Myśle ze wiele osób planujących modernizacje ogrzewania stoi przed podobnym dylematem.
Dzięki, w przyszłości pojawi się więcej filmów o pompach ciepła.
Dzięki bardzo fajny film.Po audycie chyba dam radę wyliczyć moc PC.Pozdrawiam👍
Fajnie, że się przydało :)
Dzięki za film, właśnie tego potrzebowałem 👍🏻
No i to nas bardzo cieszy :)
Czy można odnieść się do ogrzewania grzejnikoweg ,grzejniki stalowe dwu płytowe.Fajnie taki film nakręcić?
W filmie pokazaliśmy jak dobrać pompę ciepła dla instalacji grzejnikowej zasilanej czynnikiem 55 stopni.
@@AFRISOpl ja to mam miks żeliwne, purmo C22 i mala pętla podłogówki 10m2. Zlad wody 200 litrów.
Pytanie. Skąd we wzorze na zapotrzebowanie na ciepło wzięło się Q=8,8 kW. Z czego to wynika ? Czy to jest stały parametr, czy obliczany, a jeśli tak, to jak ? Poza tym filmik jak zawsze bardzo ciekawy, profesjonalny i pouczający. Dobra robota.
Już wiem. To Zapotrzebowanie budynku podane we wcześniejszej fazie filmu. Cofnąłem i znalazłem ;-)
:)
@@AFRISOpl Ponawiam pytanie, w jaki sposób obliczono Q=8,8 kW. Prawdą jest, że pojawia się we wcześniejszej fazie filmu ale nie wyjaśniono jakie obliczenia dały taki wynik.
Są to wyniki obliczeń programów, które z kolei bazują na wymogach normy dotyczącej metodologii obliczeń potrzebowania na ciepło (wartości podane w projekcie c.o.). Inną metodą jest wersja wskaźnikowa (mniej dokładna) przedstawiona w filmie.
Świetnie wytłumaczone. Przydałoby się jeszcze wspomnieć o doborze bufora oraz dodatkowej mocy dla CWU. Może kolejny film z tymi aspektami?
Moc na cele c.w.u. została zawarta w obliczeniach zapotrzebowania na ciepło całego budynku. Dziękujemy za pomysł, zapisujemy i zobaczymy co da się zrobić.
@@AFRISOpl dziękuje za info
Polecamy się na przyszłość :)
@@AFRISOpl No niestety to nie tak - materiał byłby świetny ale zabrakło CWU, chociaż jest wspomniane na początku. To jest kluczowy błąd. W kalkulacji nie mogło to być zawarte, bo trzeba by poruszyć kwestie ilości i rodzaju odbiorów wody, ilości użytkowników i ich oczekiwań. W moim przypadku CWU to jest 40% energii w sezonie grzewczym (oczywiście 100% poza). To dramatycznie zmienia obliczenia i to co zostało tutaj policzone trzeba - niestety - wyrzucić do kosza. Poza tym jeszcze raz - super forma, świetnie ogarnięta część CO.
@AFRISOpl W minucie filmu 8:16 pokazujecie wykres liczby godzin występowania temperatur poniżej i powyżej wybranej -6 stopni C. Wykres jest w zakresie -24 do +15 stopni C. Suma wszystkich godzin to 5902. Rok kalendarzowy ma 8760 godzin. Dobrze rozumiem, że w Polsce dla doboru pomp ciepła przyjmuje się sezon grzewczy dla temperatur poniżej 15 stopni C?
Kiedyś przepisy mówiły, że sezon grzewczy rozpoczyna się, gdy przez kilka dni temperatura na zewnątrz będzie wynosić mniej niż 12 stopni. Aktualnie rozporządzenie wskazuje jakie minimalne temperatury powinniśmy utrzymać w pomieszczeniach.
@@AFRISOpl skąd w takim razie metoda "do 15 stopni"? Na jakiej podstawie ją stosujecie?
My w swoim filmie po prostu przyjęliśmy graniczną temperaturę 15 stopni.
Witam. Czy nagrzanie bojlera ciepłej wody PC do 60stopni jest wykonane przez samą PC czy w jakimś procencie przy udziale grzałki elektrycznej,bo producenci PC o tym nie piszą a to by było bardzo nie ekonomiczne,Pozdrawiam i dziękuję za świetny film.
bardzo merytoryczny odcinek, super, gratuluję!
Ogrzewanie powierzchniowe niskotemperaturowe to także maty kapilarne!
Dobry materiał...
Dziękuję za świetny film. Mam pytanie. Czy przewymiarowana pompa ciepła z inwerterem też będzie taktować?
Prawdopodobieństwo taktowania zależeć będzie zarówno od zakresu modulacji PC jak i zładu (wielkości zbiornika buforowego) instalacji. W takiej sytuacji zachęcamy do konsultacji przytoczonej kwestii z producentem źródła ciepła.
5:25 na jakies zasadzie wykreslona zostala czerwona linia? jak rozumiem niebieska krzywa to charakterystyka pracy przykładowej pompy
Czerwona linia została wyznaczona na podstawie wcześniejszych obliczeń zapotrzebowania na ciepło budynku. Tak, niebieska krzywa to charakterystyka pracy pompy ciepła.
@@AFRISOplMoże to nie istotne ale skoro przyjmujecie 15st. to linia czerwona powinna się zaczynać właśnie od 15tu a nie 13tu,to trochę zmieni jej kąt nachylenia a tym samym też deko przesunie punkt biwalentny
@@sawomirlebiecki9455 Tak, ma Pan rację, że linia powinna zaczynać się od 15 stopni, jednak kąt linii jest niemal zbliżony do aktualnej, przez co nie zmieni to punktu biwalentnego.
Świetny materiał. Brawo AFRISO!
Dzięki :)
Czy do jednostki zewnętrznej 5kW (multisplit z dwoma wejściami) mogę podłączyć klimatyzator 2,5 i 3,5 kW? Sumarycznie jest to 6kW ale nie wydaje mi się żebym potrzebował aż tyle. Czy jednak jednostka zewnętrzna potrzebuje 6kW?
Film pomocny, ale czasu brak na sprawdzanie przeliczanie.
Czy można u was zamówić takie wyliczenie mocy pompy i dobór odpowiedniej jednostki do tego??
To już raczej leży w gestii producentów pomp ciepła :)
@@AFRISOpl
Chyba źle sprecyzowalem pytanie. Chodzi mi o dobór odpowiedniej mocy pompy do budynku. Jaką założyć, 7 czy 9 kw. Oraz o polecenie jakiego producenta założyć pompe. Pzdr
Nie wykonujemy obliczeń bilansów cieplnych. W sprawie doboru odpowiedniej mocy PC prosimy o bezpośredni kontakt z producentami tych urządzeń.
@@tomaszandrzejak337 u mnie zakładała firma Tanie Kilowaty polecam Ci ich bo rzetelnie zrobili swoją pracę i oni Ci we wszystkim pomogą u nas też tak było, wytłumaczyli i okej :)
Gdzie znaleźć taki wykres temperatur dla danego miasta w którym się mieszka? W Google patrzyłem to ciężko znaleźć taki w którym jest napisane ile było konkretnych dni z daną temperaturą
Dla danego miasta może być kłopot, ale są strefy klimatyczne. Wystarczy sprawdzić w jakiej strefie mieszkamy i będziemy wiedzieli jaka jest średnia temp. w ciągu roku, oraz ile wynosi temp. biwalentna. Orientacyjne zapotrzebowanie budynku na ciepło możemy sprawdzić na stronie ,,ciepłowłaściwe".
PORT PC - są wykresy na większość miast
To proszę o sprostowanie jeśli dom znajduje się w strefie 1 czyli -16stopni a jego zapotrzebowanie to 8kW a temperatura w domu ma być 24 to wyliczenie wyglądałoby tak? 24 -(-16) =40 , 24-(-6)= 30 czyli 8x30/40=6kW Czy tak?
Tak.
Hej, wiecie może którzy producenci udostępniają na swoich stronach potrzebne do dobrania optymalnej pompy ciepła charakterystki Moc/Temp.zewnetrzna?
Czy dla pomp gruntowych też dobieramy moc pompy ze względu na temperaturę zewnętrzna?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
PC gruntową dobieramy do budynku i zapotrzebowania na ciepło.
Ale dolnym źródłem PC gruntowej jest grunt, który jest stabilniejszy źródłem ciepła od powietrza.
Czy na podstawie spalanego wegla w sezonie mozna dobrac odpowiednia pompe???
Niestety nie jest to możliwe.
Można to zrobić. Najwłaściwsze będzie natomiast wykonanie obliczeń cieplnych budynku.
Oczywiście jak najbardziej jest to możliwe. Może nie ile poszło węgla w ciągu roku ale ile go szło w poszczególne dni. Takie wyliczenia będą obarczone błędem ale dają jakieś rozeznanie. Np w mroźny dzień na grzejniki szło 50C a kocioł (podajnikowiec) zjadał 25kg węgla na dobe. Z 1kg węgla jest 6-8kWh. Sprawność kotła na pełnej mocy regularnie czyszczonego to raczej nie zbliży się do tego co deklaruje producent (nawet ponad 90%), ale można przyjąć 70-75%. Im mniejsza moc tym mniejsza sprawność.
Policzmy: 25*7=175kWh ze spalonego węgla w idealnych warunkach. Sprawność kotła 175*0,7=122,5kWh. Tyle poszło na instalacje w mroźny dzień. 122,5/24h=5,1kW; z taką mocą pracował kocioł przez 24h.
Teraz z tabeli wydajności producenta kotła szukasz jaki COP ma przy zasilaniu 50C w mroźny dzień. Powiedzmy, że 2,5. Więc 122,5/2,5=49. Więc dana pompa ciepła weźmie 49kWh w ten mroźny dzień.
Jak pisałem są to wyliczenia orientacyjne ale każdy kto ma w domu kocioł na węgiel wie ile mu brał w jakie dni i spokojnie można oszacować zapotrzebowanie na ciepło.
Średnie temperatury/minimalne/ilość mroźnych dni z ostatnich kilku lat można sprawdzić na stronie www.weatheronline.pl
Co by nie być gołosłownym w tym roku zamieniłem kocioł 25kW na PC 12kW. Budynek z lat 60-tych, średnio+ ocieplony.
Przydatny filmik.
Dzięki!
Mam moc max przy -20. 5kw jaka pompę polecacie
Idziemy w pompy ciepła bo są niby ekonomiczne. Szkoda że nie idzie się w coś co było by nie tylko ekonomiczne- tanie w eksploatacji, ale i tanie w zakupie. Koszt pompy ciepła z montażem to minimum 30 tyś a kończąc na 65 tys mówiąc o ( droższych) pompach powietrznych. Filmik ułatwia dobór ale lepiej już jest wejść na odpowiednią stronę w internecie i policzyć zapotrzebowanie budynku lub poprosić producenta danej firmy o odpowiednie dobranie pompy. By mieć święty spokój najlepiej niech klient to zrobi, bo dom czasem budował ,,majster" i mamy co mamy- duże straty...izolacje zrobione na sztukę.
Dziękuję Afrizo że starają się pomóc nam instalatorom. Bufory 160 macie super....szkoda że nie są osiągalne w tej chwili. Czekam na coś, co sprawi że będzie radością dla uboższych ludzi....zastąpi pompy ciepła dzięki dużo niższej cenie a w eksploatacji będzie równe pompie ciepła lub niższe. Pozdrawiam.
Ja policzyłem że pompa ciepła mi się nie opłaca. Do domu 90m2 zdecydowałem się na tandem kotła gazowego Termet i kominka z płaszczem wodnym (Lucy 16). A i tak zostało jeszcze 20 tysięcy złotych w kieszeni. A układ jest fajny po wygaśnięciu kominka grzanie CO i CWU przejmuje kocioł gazowy. A mam pewność że będzie mi ciepło nawet w największe bieszczadzkie mrozy.
@@hubertbaranczyk1437
Ogólnie tak, ale jeśli zrobił jak trzeba to moim zdaniem zostało 10 tyś maksymalnie. Drewno nie jest tanie i trzeba jeszcze chodzić, a jeśli pompa od kominka stanie to....troszkę strachu będzie. Ja bym poszedł w kocioł elektryczny i 30 kW fotowoltaiki ( oczywiście na starych warunkach, bo nowe to złodziejstwo). Jeśli kocioł mi siądzie to kupił bym używany za 900 zł. Zresztą co tam ma siąść? Grzałka....mały koszt, pompa podobnie. Oczywiście koszt instalacji zbliżony do pompy ciepła i fotowoltaiki 10 kW, ale zero serwisu i takich tam kłopotów jeśli czynnik uciekł lub mam UDET na głowie.
Pozdrawiam
@@tomaszwroblewski4341 Drewno typu buk czy grab pochodzi z mojego prywatnego lasu. Tylko ok 50% dokupuje czyli jakieś 3m3 resztę ze swoich źródeł. (Żeby nadto nie eksploatować lasu) W razie braku prądu jest zasilacz awaryjny z baterią akumulatorów frakcyjnych o pojemności 200Ah do czasu przyjścia z pracy wystarczy, najwyżej później odpali się agregat w razie braku prądu. Dom jest ocieplony 15cm XPSa w wylewce 20cm wełny utwardzanej w syropie i 20cm wełny utwardzanej na elewacji, (Stary dom drewniany) okna są trzyszbowe. W planach jest rekuperacja (kanały wentylacyjne są położone jednak przy dzisiejszych cenach reku się nie zwróci. Dlatego tymczasowo kanały podpięte są pod komin wentylacyjny. Ale tak szczerze nie widzę sensu kupowania pompy ciepła przy posiadaniu gazu na działce. Ja nie palę non stop w kominku. Zapalę tylko wieczorem grzejąc dom i 200l CWU, a później wszystko przejmuje gazoweiec
@@hubertbaranczyk1437
Dokładnie jeśli gaz ziemny mamy to mija się to z celem. W moim przypadku klienci płacą za cały rok ( powierzchnia domu 120-200 m. ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe) od 2600-4300 zł. Grab dostać to....graniczy u nas z cudem 😜. Rekuperacja nigdy się nie zwróci. Jedynie mamy Świerże powietrze w domu. Oczywiście przy doborze pompy ciepła ma znaczenie, bo zimą jest zysk, ale latem wzrosną koszty za eksploatację i wyjdziemy na zero. W nowym domu to praktycznie musi być.... wszystko jest szczelne i jeśli wyciąga nam kanałem wentylacyjnym ( system grawitacyjny) w kuchni to w łazience mamy zimno, bo wieje nam kratką która jest po to by wyciągać parę.
@@tomaszwroblewski4341 Zastanawiam się jeszcze nad klimatyzatorem multi split bo na poddaszu gdzie mam przeszklenie robi się gorąco w lecie. A taki klimatyzator mógłby być fajnym trzecim źródłem ciepła. Położyłem tylko rurki mogą czekać nic przez to nie stracę.
nie rozumiem porownywania stref ciepla (zimna 1-2-3-4-5) i strat cieplnych budynkow dla kazdej strefy jest 40w/m kw jedynie spadnnie wydajnosc pompy ciepla na terenach zimniejszych i dotyczy to tylko pomp powietrznych na gruntowe pompy nie ma to wiekszego znaczenia czy strefa przemarzania jest 1,5 m czy 2,2m mozna dowiercic 3 metry
robilem projekt 60m kw i grzejniki dolaczylem do zasilania podlogowki zamontowalem odpowiednie grzejniki ( temperatura i wydajnosc cieplna do 25-30 stopni celsjusza ) sa nieco wieksze a wszystko jest jak nalezy ( dotyczy odzielnego mieszkania w budynku mieszkalnym )
Co z grzaniem c.w.u? Pominęliście ten wątek w filmie.
Ciepło na cele c.w.u. jest uwzględnione w zapotrzebowaniu na ciepło całego budynku.
@@AFRISOpl w takim razie jak obliczyć ciepło na cele c.w.u wykonując obliczenia "krok po kroku" dla zapotrzebowania danego budynku?
Producent zasobnika c.w.u. określa moc cieplną potrzebną na podgrzanie danej pojemności wody z temperatury początkowej do końcowej w danym okresie czasu. Wielkość zasobnika zależy od ilości, typu i jednoczesności poboru c.w.u. z punktów w budynku.
mam instalację grzejnikową to penie lepiej pompę 9 Kw ?teraz ogrzewam gazem ,ale od października gas 300% będzie droższy
Dzień dobry.
Mam pytanie, jak wyliczyć moc pompy ciepła do mojego budynku, jakim wzorem mam się posłużyć, bo na filmie tylko pokazane jest, że wyszło 8,8 kW, ale jak do tego doszliście już nie ma, więc nie mam jak sobie obliczyć jaką moc pompy bym potrzebował, a drugie pytanie to, czy te tabele z ilością godzin minusowych i innych można wykorzystać do obliczeń, czy są one inne dla innych stref klimatycznych, bo u mnie jest np. 3 do -20stC , ewentualnie czy są jakieś kalkulatory do takich obliczeń?
Strona ciepłowłaściwie, należy wpisać jak najdokładniej dane swojego budynku, da nam tzw. OZC czyli obliczeniowe zapotrzebowanie na ciepło. Lub przeliczyć jeszcze dodatkowo z zużycia dotychczasowego źródła ogrzewania.
Jeśli opiszesz swój budynek na podstawie poniższego przykładu to mogę więcej pomóc.
Dom 220 m2 (prostokąt, parter i piętro), ściany 8 cm styro, 44 cm pustak żużlobetonowy, podłoga 2 cm styro, strop 15 cm wełna, okna dwuszybowe 27 m2, went. grawitacyjna, grzejniki aluminiowe - jeden człon/żeberko na 1m2 powierzchni ogrzewanej (parametr grzewczy przy najchłodniejszej zimie -20 stopni na dworze to 45°C na grzejnikach, grzane całodobowe przez 24h), temperatura komfortowa to 21,5 dzień i 19,5 noc. Piec zasypowy górnego spalania, opał 2 tony węgla i 10 mp drewna. Zrobiłem zapotrzebowanie na energię tzw. OZC na stronie ciepłowłaściwie i wyszło ok. 11 kw mocy przy -20° i 5,5 kw przy 2°C, 100 kWh/m2, czyli mój dom potrzebuje ok. 22000 kWh na sezon grzewczy (CO i CWU).
Wyniki zapotrzebowania na moc cieplną budynku można uzyskać na kilka sposobów: wskaźnikowo w formie szacunku (tabele przedstawione w filmie 3:25) albo obliczeniowo (przez dedykowane programy obliczeniowe, których używają biura projektowe). Do tych obliczeń używamy mapy ze strefami klimatycznymi. Producenci pomp ciepła korzystają z różnych narzędzi pozwalających dobrać urządzenie (kalkulatory, kwestionariusze, tabele doborowe). Kalkulatory również uwzględniają temperatury zewnętrzne dla danej strefy klimatycznej.
Pompa ciepła w pomieszczeniu unikamy niskich temperatu czy można
Pompa ciepła może być zamontowana w pomieszczeniu gdzie jest niska temperatura zgodnie z wytycznymi danego producenta.
Ciekawy materiał, a skąd można wziąć informacje jakie były temperatury zewnętrzne co do konkretnej temperatury za np. poprzedni rok ? Jak to się ma do zimy której jeszcze nie znamy ? Tamten rok mogłby być łagodniejszy ten rok może być bardziej mroźniejszy co w wyniku czego nasza grzałka będzie więcej pracowała. Oraz proszę o odpowiedź jak tutaj wyszło że powyzej -6 st C jest 205 godzin skoro widać że jest ich więcej jak 205. Pozdrawiam
Wspomniane materiały są dostępne na stronie portpc.pl. Są to dane uśrednione z lat poprzednich, zarówno tych cieplejszych jak i mroźniejszych. Na wykresie dla poniżej -6 st C mamy 205 h w ciągu roku.
@@AFRISOpl Super, dziękuje. Nawet nie wiedziałem że tutaj to znajdę a posiadam materiały ze sklepu. Robicie Fajna robotę. Pozdrawiam
Dzięki :)
Film fajny, ale co z C.W.U.? Grzałka w zbiornik? Czy wyższy parametr pompy ciepła?
Moc na potrzeby c.w.u. została wliczona w zapotrzebowanie na ciepło całego budynku.
pryma sort odcineczek 👍👍 co i tak nie zmienia faktu, że gaz,pellet itp,przy prawidłowym wykonaniu, zawsze będą lepszą alternatywą niż pompa ciepla6
Dzięki za dobre słowo :)
Jak dobrać pompe ciepła powietrze-woda?
Dom z poddaszem użytkowym 135m2
4 osoby
EP - 33 kWh/(m²rok)
podłogówka 100%
rekuperacja
temperatura w domu 22st
3- strefa klimatyczna
Proszę o pomoc, bo tak długo już nad tym siedzę że zaraz mi głowe rozsadzi.
Należy wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło budynku i na podstawie wskazówek z filmu wyliczyć odpowiednią moc źródła. Zachęcamy również do kontaktu z producentem pompy w celu określenia jej wielkości.
Wielkie DZIĘKUJĘ za ten materiał, bardzo dobrze wszystko wyjaśnione. Szkoda, że nie miałem wcześniej zasubskrybowanego Waszego kanału. Szacun za poświęcony czas!
Mam jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli w projekcie podane jest projektowe obciążenie cieplne budynku dla strefy III a budynek stoi realnie w strefie I, to czy można wyliczyć obciążenie cieplne dla tej strefy z proporcji, czyli np. 9000W dla -20 st.C to dla I strefy czyli -16 st. C wynik będzie 7200W?
Nie, gdyż temperatur od -16 do -20°C w Polsce w jednostce czasu (całego okresu grzewczego) jest bardzo mało. Myślę, że byłoby to w okolicach 8000W dla podłogówki (akumulacja ciepła i wolniejsza reakcja budynku) i 8500W dla grzejników.
@@ukaszw.5461 przyznam, że nie rozumiem. Skoro III strefa ma -20 st.C to przecież logiczne jest że w pierwszej strefie która ma -16 st.C obciążenie cieplne będzie mniejsze. I chodzi mi tylko o konwersje projektu z III strefy na I. Skoro autor filmu punkt biwalentny wyliczył z proporcji to chyba konwersję stref też tak można by wyliczyć. Czy się mylę?
Nie można tak zrobić - to nie jest zależność liniowa.
Dziękujemy za dobre słowo i polecamy subskrybować kanał, dużo nowych ciekawych treści przed nami :)
Nie tylko można ale tak się liczy. W zasadzie można policzyć moc nominalną dla każdej temperatury zewnętrznej jaką mamy aktualnie za oknem.( zmiana 1 stopnia temperatury zewnętrznej za oknem powoduje zmianę zapotrzebowania naszego budynku o ok. 2,5% ) Tu chodzi o dobranie maksymalnej mocy szczytowej dla danej strefy klimatycznej. Ale to są tylko dane szacunkowe obliczone na podstawie danych historycznych. Zdarza się to rzadko , ale zdarza . Nasz budynek ma też bezwładność cieplną . Dlatego chwilowe zmiany temperatury nie mają aż takiego bezpośredniego wpływu. Dlatego sięgnięto tu do tabel stref klimatycznych
A opłaca się w teorii brać do grzania grzejnikami pompę ciepła do basenu? To w ogóle zadziała? Są dużo tańsze i mają dużą moc grzewczą, gdy je się porówna do pompy typowej do grzania domu. Przynajmniej w sezonie przejściowym, by skrócić czas kiedy się grzeje piecem? A w zimie w czasie mrozów kiedy wieczorem wypali się w piecu to trochę dogrzeje, by rano nie było zimno,
Jasne jak na grzejnik idzie 40-45 stopni, a pompa miałaby zrobić te 28-32 stopnie, no to jest może niewiele na stary dom lekko docieplony styropianem z instalacją grzejnikami.
Nie będzie się to opłacać. PC do basenu to zupełnie inna sprawność. Tam producent podaje wartości dla 28 stopni na zewnątrz i tyle samo na zasilaniu.
Jak masz szczytowe źródło ciepła np kocioł gazowy to jakaś mała PC np gree lub samsung odpowiednio dobrana i będzie elegancko działać. Wtedy zamiast grzałek chodzi gaz 😃
@@kama2343 A jak mam kocioł na węgiel?
Wcześniej miałem 9 KW grawitacyjny układ + 23 KW na pompce CO. Jeden ja jedną część domu, drugi na drugą. (ten 23 kw był mocno przewymiarowany, grzanie na 60 stopni na piecu = sauna w domu( w tej jednej części), a nominalnie może grzać do 85(tabliczka znamionowa) ). Ale teraz ten 9 KW wysiadł - rura w piecu pękła. I teraz nie wiem co robić.
Tym bardziej, że trzeba zaraz zgłosić źródła ciepła domu. A od nowego roku normy spalania mają podnieść. W mojej gminie do końca roku mogę używać tego pieca 23 kw. To absurdalne, że piec ze sprawnością 76% muszę zmienić bo polityk mi karze... a te super wypasione piece 5 klasy potrafią mieć sprawność 81-83 i więcej. i wtedy jest już ok i chronię klimat i nie robię smogu.
Nie wiem co robić. Kupić teraz kiec 5 klasy? Ponad 10 tysięcy i brak dotacji... A ceny węgla i drewna są kosmiczne. Z zresztą ceny prądu mają podskoczyć mocno, bo ponad 70% ?!
Pompa ciepła to majątek. A mam starą instalację elektryczną. Tato - właściciel domu, się boi iść w elektryczne grzanie. Poza tym tyle straszą brakami prądu... W zimie przy tak starym i dosyć kiepsko ocieplonym domu to jest dosyć niebezpieczne....
Super materiał ! Ile razy pompa powinna się włączyć w ciągu doby w okresie grzewczym jest jakaś norma ?
15 minut pracy pompy i 1 godzina przerwy to nie jest taktowanie, bardzo dobra praca. Jeśli mamy 10 minut pracy pompy i 10 minut przerwy to jest na granicy poprawności. Jeśli mamy powyżej 3 włączeń na godzinę to powinniśmy wyregulować nastawy w pompie, co powinno pomóc. Jeśli mamy powyżej 5 włączeń na godzinę to mamy przewymiarowaną pompę, źle dobrany bufor, za słaby przepływ, za słaby odbiór ciepła co skutkuje krótką żywotnością urządzenia.
Dziękujemy za dobre słowo - fajnie, że film się podobał. Ale Pana pytanie to już raczej do producentów pomp ciepła :)
@@ukaszw.5461 sąsiedzi maja pompę 4,5 Kw i ona pracuje non stop ,czy to błąd?
@@jurasakaszwili3916 według kolegi szybko im się zużyje
@@piotrekk9723 myślę że kolego nie ma racji
Gdzie można znaleźć taki fajny wykres albo dane z liczbą godzin z daną temperaturą zewnętrzną.
Super materiał. Szybko i fajnie wytłumaczone z czym to się je. Łapka w górę 👍👍👍
Można bazować na przykładowych wykresach umieszczonych w katalogach pomp ciepła producentów, albo stworzyć samemu bazując na danych z IMGW.
Zapotrzebowanie na ciepło wyrażone w kW ????? Co to jakaś nowa fizyka??? w kW zawsze wyrażamy MOC w tym przypadku grzewczą/cieplną.
@AFRISOpl
Jak możemy wyliczyć moc pompy ciepła przy parametrze zapotrzebowania jednostkowego w wysokości 34 kWh/m2/rok. Dom 140m2 w strefie III.
Moc urządzenia grzewczego dobiera się na obciążenie cieplne budynku, czyli na stratę ciepła, jaka może wystąpić w najbardziej niekorzystnych warunkach w danej strefie.
@@AFRISOpl w takim razie, jaki parametr należy odczytać w projekcie budowalnym?
W projekcie budowlanym zapotrzebowanie na ciepło nie jest podawane.
To jesteśmy w stanie to jakoś odczytać? Może w karcie energetycznej? Próbowałem szukać parametru podawanego w filmie i nie znalazłem niestety 😞
Zapotrzebowanie na ciepło budynku oblicza się. Wyniki obliczeń są dostępne w projektach technicznych c.o. Jak ktoś nie wykonał projektu to nie ma skąd tej wartości odczytać.
Jak dobieracie pompy ciepła? Na co zwracacie największą uwagę? Dajcie znać w komentarzach!
Zlad wody, odpowiednia hydraulika i sterowanie (70% krzywa grzewcza,30% strefowa) punkt biwalenty w granicach -7 st.C i będzie ok. Generalnie patrzę na średnie zapotrzebowanie domu w kW i minimalną modulację PC dobieram tak, aby PC nie załączał się częściej niż raz na 20 min tyle filozofii.
Szacowana moc grzewcza C.O +C.W.U według ciepłowłaściwe.pl wynosi około 5.9 kW instalator proponuje pompę 8kW a według filmu wychodzi 5kW. Według instalatora 5 to zdecydowanie za mało mimo że tak wychodzi z porad w filmie. CO robić?:D
Zalecamy dodatkowo skonsultować się z producentem pomp ciepła i na podstawie trzech opinii samemu podjąć decyzję.
Pompę ciepła mam oddalona od siany tyłem o 85 cm czy to nie jest za daleko
Wytyczne do montażu trzeba zweryfikować z wymogami producenta pompy ciepła.
Mam dom 130 m.kw. z dobrą izolacją. Planuję założyć pompę ciepła Atlantic Extensa 8 kW. Pompa będzie grzała na całości tylko podłogę do 29-31 stopni + 5 grzejników podpiętych pod podłogę. Wodę użytkową będę miał z ogrzewacza przepływowego. Proszę o informację czy pompa o mocy 8 kW nie będzie za duża. Jeśli ktoś użytkuje pompy Atlantica proszę o informację czy jest z nich zadowolony.
Cześć! Nie do końca rozumiem skąd wziął się wynik zapotrzebowania na ciepło 8,8kW?
Jest to wynik bilansu cieplnego, czyli ile mocy cieplnej potrzebujemy dostarczyć do budynku, aby przy -18 stopniach na zewnątrz utrzymać wymagane temperatury w pomieszczeniach.
Ładnie pokazane. Szkoda tylko, że już nie ma na rynku sensownych pomp ciepła. Może przyda się za rok lub dwa...
Co to znaczy , że nie ma sensownych popm ciepła na rynku?
@@keisfotsei Byłem zainteresowany zakupem. Miałem wybrane konkretne modele, które dobrze by współgrały z moim budynkiem. Okazuje się, że nigdzie nie można ich kupić, pomimo, że są wystawione na sprzedaż. Czas oczekiwania, przynajmniej do września i to nic pewnego. We wrześniu to ja zaczynam sezon grzewczy, więc nie będę ryzykował przerabiania kotłowni, tym bardziej, że zakup samej pompy to tylko początek...
świetny materiał a skąd zdobyć tak przystępnie opracowane dane dot. i temperatur ujemnych jak i liczby godzin występowania temp. poniżej progu biwalentnego :)?😁
Materiały są dostępne m. in. na stronie portpc.pl/materialy/
po co to powtarzać banialuki o taktowaniu pomp - kiedyś były to urzadzenia on-off teraz to urządzenia inwertorowe z falownikiem i pompa może modulować moc.🤕🤒
Polecicie jakąś firmę do montażu i wyliczenia pompy w okolicach wloclawka
Tutaj mapa polecanych przez nas instalatorów: afriso.pl/mapa-instalatorow
@@AFRISOpl Dziękuje!😁👍
Polecamy się na przyszłość :)
A czy to nie jest tak , że dobierając pompę do temperatury zewnętrznej -20 lub -7 st,to przy każdej wyższej , a tych jest przewaga , pompa zawsze będzie przewymiarowana?
Przy wyższych temperaturach zewnętrznych moc grzewcza wspomnianego źródła ciepła może być większa niż zapotrzebowanie. Niemniej dobieramy urządzenie tak jak pokazaliśmy na filmie.
@@AFRISOpl
Dziękuję .Ale jeśli pompa , dobrana zgodnie ze sztuką , jest prawie cały czas przewymiarowana(wyższe temperatury) ,to czy nie za bardzo demonizuje się zjawisko przewymiarowania pomp(pomijam wyższą cenę urządzenia). Nie chodzi mi o przypadek gdzie zamiast 5kw montuje się 16,lecz gdzie np. zamiast 9 montuje się 12. Czy poza ceną zakupu większa pompa będzie droższa w użytkowaniu ,skoro moc jest modulowana.
Nie chodzi nam o demonizowanie przewymiarowania pomp ciepła tylko zaznaczenie innej metodologii doboru w porównaniu z tradycyjnymi źródła ciepła (kotłami). Koszty użytkowe przewymiarowanej jednostki nie powinny się mocno różnić od tej dobranej poprawnie.
@@AFRISOpl
Dziękuję.
@@AFRISOpl
Mam jeszcze jedno pytanie. Zaznaczam , że moje wpisy nie polemizują z treścią filmu (bo nie mam wiedzy) i nie neguję zasadności odpowiedniego doboru pompy , chciałbym trochę zrozumieć.
Jeżeli będą dwie pompy np. 7 i 12 kw , obie będą pracowały w takich samych warunkach i obie mają osiągnąć taki sam wynik np. 22 st w pomieszczeniu , to czy pomimo swojej różnej mocy będą pracować z taką samą mocą np. 5 kw i przez taki sam czas- skoro ich moc jest modulowana? Czy ta mocniejsza będzie pracować z większą mocą w krótszym czasie?
A jak dobrać pompę gruntową?
Niestety nie mamy w ofercie pompy gruntowej, dlatego zachęcamy do kontaktu w tej sprawie z producentami takich produktów.
Mi montowała firma Tanie Kilowaty z okolic Warszawy polecam ich bo montują normalnie gruntowe pompy i robią to dokładnie :)
Genialny
Dzięki :)
Niestety to tylko podejscie teoretyczne (war. laboratoryjne). Rzeczywistość jest inna, pompki w warunkach od ok. 4-5 stopni i poniżej i przy znacznej wilgotności (które w warunkach jesienno -zimowych stanowią 80-90% czasu pracy pompy) się zaszraniają (nawet 10 razy na dobę), lamele są izolowane szronem, i rzeczywista (nie teoretyczna) sprawność znacznie spada. Pompa nie ma juz wydajnosci cieplnej takiej o jakim mówi prelegent. Kolejnym aspektem sa defrosty, każdy to istotny pobór prądu i energii cieplnej z bufora, czy tez podłogówki, kaloryferów. Muszę dodać, ze PC zużyte przez siebie ciepło na defrost zalicza jako wyprodukowane. W efekcie w/g wykresu wydajnosci (war. laboratoryjne) pompa prze np. -5 stopniach powinna wyprodukowac okresloną ilosć energii cieplnej wynikającej z krzywej wydajnosci. Rzeczywistość jest skrajnie odmienna. W moim przypadku rzeczywista produkcja energii cieplnej (zamontowany na wyjściu licznik energii cieplnej) była niższa o 24,6% ( w okresie od 2022-11-02 do 2022-12-19) od tej, którą wskazywała PC. Na odwrót jest ze zużyciem energii elektrycznej, którą PC zaniżyła w tym samym okresie o 17%. I w rezultacie pompa nie pracowała z COP 3,3 a rzeczywistym 2,08. I to jest cała prawda na temat PC (inwestycja na ok.55 tyś i guzik warta). Proszę zwrócić uwagę, ze w temperaturach ok -10 i niższych sprawność pompy znacząco (teoretycznie mój T-CAP miał mieć wydajnosć nominalną do -20 )spada a zwieksza sie ilość defrostów w takich warunkach PC produkuje do 50% energii cieplnej na własne defrosty. W moim przypadku PC się nie sprawdziła. Radzę sie zastanowić nad PC, eko propaganda niestety miesza ludziom w głowie (mi zresztą też namieszała), czasem lepiej oprzeć sie na sprawdzonych źródłach energii cieplnej. Proszę ponadto zwrócić uwagę na koszty ogrzewania już w 2023 (wzrost tary pow 2000kWh o 200% dzienna i 300% nocna), co bedzie w 204 tego jeszcze nie wiemy, ale mozna przypuszczac , ze bedzie dramat dla PC. Pozdrawiam
Niestety znalezienie fachowca który tak podejdzie do tematu to ze swieca szukać. W remontowanym domu jest tylko jedno pytanie ile pelletu spaliłem. Ale na wspomnienie ze strych docieplony i budynek będzie docieplany (tzn zerwany stary styropian i położenie nowego wraz z uszczelnieniem prawidłowo okien) slysze to nie będzie miało wielkiego znaczenia. Wiec nie montuje. Najpierw izoluje a potem zobaczę ile mi towaru zejdzie i się okaże ze nie chce juz pc ;).
Bo im droższe urządzenie sprzedane tym więcej instalator zarobi - nie tylko na urządzeniu, ale w premii dystrybutora.
Dziękuję wam za świetne filmiki. Dzięki Wam zmodernizowałem własną i kilka innych instalacji. Znajomi również zadowoleni. Polecam Was i widzę wasze produkty coraz częściej również w przemyśle. Teraz mam pytanie na które wielu instalatorów nie zna odpowiedzi. Czy powietrzna pompa ciepła dokładnie jednostka zewnętrzna typu split można zainstalować na strychu? Pomieszczenie ponad 100 m2 zupełnie puste temperatura zimą waha się w granicach 6 a 12 stopni Celsjusza. Czy taki pomysł ma racje bytu? Tylko CO i tylko okres zimowy.
Na wstępie - dzięki za dobre słowo. Motywuje :)
A odpowiadając - to już raczej do dyskusji bezpośrednio z producentem pompy ciepła…
będziesz robił lodówkę na strychu?
Pan zapomniał dodać w jaki sposób zmienia się zapotrzebowanie ciepła budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. W projekcie budynku zapotrzebowanie ciepła jest podawane dla temperatury maksymalnej czyli najczęsciej minus 20 stopni. W mieszkaniu najczęściej utrzymujemy 20 stopni. Czyli przedział pracy jest od minus 20 , do plus 20.
Czyli jak wychodzi z projektu budynku 10 Kw. To zapotrzebowanie nominalne ciepła np. dla temperatury zewnętrznej zero stopni dla tego budynku wynosi połowę , czyli 5 Kw . Dla temperatury zewnetrznej minus 10 stopni potrzebujemy 7,5 Kw .
czyli zmiana temperatury zewnetrznej o 1 stopień . powoduje zmianę zapotrzebowania ciepła budynku o 2,5% Dla budynku o zapotrzebowaniu 10Kw będzie to zmiana 0,25 kw / stopień. Czyli budynek o mocy 10 Kw przy temperaturze zewnętrznej jak Pan mówił biwalentnej minus 6 stopni C będzie potrzebował nominalnej mocy grzewczej 6,5Kw.
Nie wiem dlaczego Pan akurat tej kwestii nie uwzględnił
W przybliżeniu możemy założyć zależność liniową, o której Pan wspomniał w komentarzu. Niemniej jednak bazowe wyjście do doboru PC, jak i każdego źródła ciepła, ma miejsce dla zapotrzebowania na ciepło budynku, które jest obliczane dla wartości np. -20 st. C.
Lepiej dajcie sobie spokoj z tymi pompami bo puzniej rachunki beda wysokie
Ciekawy i merytoryczny materiał. Zwracam jednak uwagę, że w 2strefie klimatycznej sezon grzewczy trwa 7 miesiecy czyli ~5100 godzin😉
Im wyższy nr strefy klimatycznej tym analogicznie sezon trwa dłużej 😉
w sumie to do dzis nie wiem jak pompa inwertorowa moze taktowac, zagadka to dla mnie zwlaszcza ze nie dosc ze inwertorowa to ma jeszcze tryby ciche i to kilka stopni
i jeszcze delte mozna sobie szersza ustawic
wlasciwie ten film mowi jedno
idz kup 9kw zubadan albo TCAP
bo jak moc minimalna jest 2-3kW to może być to nadal za dużo. Jak ktoś ustawi histerezę malutką + ma grzejniki to łatwo o taktowanie.
@@Bolo922 zakladam ze 100% pomp to miedzy 7-12kw, z czego pewnei 90% to 9kw
az sam jak znajde ochote to zerkna na minimalna moc 7 i 9 bo pewnie roznicy brak ale kto wie
👍
Dziękujemy :)
A co w sytuacji
Na dole: Podłogówka
Góra: 2-3 grzejniki
+ Bojler (ok. 40-43 stopnie)
Wtedy bufor 200-300l i dwa obiegi grzewcze.
Super materiał! 👏 Jednak wydaje mi się, że temperatury punktu biwalentnego w zależności od strefy klimatycznej według wytycznych PORT PC, spełniają już 2 warunki: udziału mocy pompy ciepła i czasu jej pracy. Zatem sprawdzanie tych dwóch warunków jest trochę bez sensu, bo jeśli właśnie będziemy się opierać na tych temperaturach punktów biwalentnych, to zawsze te warunki będą spełnione :)
0⁰
Coś mi się rozjaśniło po tym wykładzie.
Ale ani podłogówki i kaloryferów nie będę dodawać do domu, ani nie znam zapotrzebowania energetycznego. Ktoś, kto to wyliczał kiedyś tam, wziął pod uwagę normy i dopasował obliczenia. Tak to niestety kiedyś masowo robili "fachowcy" od obliczeń, że nie raczyli się nawet pojawić, zanim zrobili obliczenia.
Mam swoją koncepcję dotyczącą ogrzewania i w jakiejkolwiek firmie nie przedstawię założeń, to każdy się wycofuje. Czemu? Bo zajmują się tylko tym, do czego pasują urządzenia, jakie stale oferują. Brak fachowców z prawdziwego zdarzenia, zdolnych do pomyślenia poza zakresem stukania swojego młotka.
Oj wypraszam sobie. To określenie o braku fachowców...
Robię w głównej mierze budynki komercyjne, których schematem się nie ogarnie.;))) i nad jednym człowiek siedzi tydzień i dobiera najodpowiedniejsze rozwiązania.🤣🤣🤣🤣
Ale najlepiej ogląda się instalacje pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych, gdzie handlowiec przyszedł i za 40k wcisnął pompę która kupi się za 17k i 10 metrów rury potrzebne do połączenia tego i ludzie to kupują... szkoda gadać...
@@TheMajkelAngel a masz jakąś stronę www lub przynajmniej maila? Wiesz, ja nie szukam tylko na filmikach YT, ale dzięki nim wiem, o czym rozmawiam z fachowcem.
Ps. Niestety, dysponuję tylko domem jednorodzinnym, nie budynkiem komercyjnym. Na tym nie da się zarobić tyle, co na komercji :).
Mam kaloryfery. Na piecu 45. Woda w kaloryferach 38. W domu 21-22. Więc dlaczego mam mieć na kaloryferach 55 ? Teoria teorią. A praktyka swojej.
chcesz to mamy na stanie pompy ciepła - dobór gratis :-)
Tyle liczenia i na końcu wyszło niemal to co zgrubnie było na wstępie.
Moim skromnym zdaniem teraz instalacja pompy to nie porozumienie patrząc od strony ekonomicznej. Nie jest to warte tych pieniędzy. Lepiej dobrze zaizolować plus odzysk ciepła z WM. A za zaoszczędzone pieniądze możemy ogrzewać dom przez następne 12-18 lat średnio w nowo budowanych domach. Wystarczy zwykły kocioł elektryczny i np. G12 plus grubsza warstwa podłogówki i PC nie potrzebna. Dodatkowo co to za źródło ciepła które gdy potrzebujemy go najbardziej mamy najmniejszą sprawność. Ale jak to mówią ze g… nawet w ładny papierku się sprzeda. Przepraszam za porównanie ale. Czasem jak słucham wypocin kogoś to ręce opadają.
Dokładnie , jak już ktoś chce grzać prądem to polecam bufor ciepła tak ze 2k litrów i grzac na taryfie w nocy na tańszym prądzie ( idealnym rozwiązaniem jest dodanie kilku paneli słonecznych i tak grzejemy pół sezonu za darmo )
@@Hypno_toad A z jaką sprawnością będzie Pan grzał ten bufor?
@@radekz3477 Na to pytanie musi Panu odpowiedzieć jakiś fizyk bo ja się na ten temat nie wypowiem , zbiornik na wodę to najtańszy magazyn ciepła , grzanie 1k litrów trwa u mnie od 1h do 2h ( to wystarcza u mnie na cały dzień) i piec nie musi mielić na darmo węgla na podtrzymaniu a tak się dzieje u mnie na jesieni gdzie jak włączę piec to mam za ciepło w domu bo nie mogą ustawić mniej na piecu ( przy 2 kondygnacjach nie jest to takie proste ustawić ) a na buforze mogę ustawić mniejszą temp bo mam osobny zawór mieszający
@@Hypno_toad rozwiązań jest dużo na rynku i trzeba dobrać do swoich potrzeb. Co do buforów to jestem ostrożny bo koszta też są nie małe w stosunku to zmagazynowanej energii cieplej. 1000l od 95 do 20 stopni to raptem 88kwh czyli wydajemy okolo 5k zł plus pompki i inne potrzebne bajery przyjmijmy 6k zł za całość a magazynuje raptem energii za 60zl w G11 albo około 35zl w G12 ja nie widzę sensu. Są lepsze rozwiązania nie zajmujące miejsca.
@@Hypno_toad Dobrze, zatem jeżeli nie ma Pan wiedzy na dany temat prośba o nie wypowiadanie się. Pozdrawiam :)
Ja już zablokowałem w tel 4 tys naganiaczy. Cytuje czy słyszał, Pan o programie czyste powietrze lub czysta Polska no co dzienie tel zablokowałem w 2024r już 4245 nr takich ludzi, bo mają na tym interes życia. Tylko nie moim kosztem ja wiem co wybiorę do swojego domu za źródło ciepła. Nie musi mi nikt wciskać bajek. Inaczej z nimi nie idzie skąd mają nr tel nie mam pojęcia. Kto się da nabrać jego problem ja dodaje nr czarna lista i po zamiatane.
Ejjj wg. Kogo czego pompy sa najpopularniejsze??? Takie lanie wody, wyciąganie wniosków z niepopartych faktów. Pompy ciepła dobre jak sie zarabia krocie I kogoś stać na wciąż drożejący prąd
Celsjusza, nie Celcjusza
Pompa ciepła traci sens w temperaturach ujemnych. Ile realnie wynosi cop przy -6st? Nie labolatoryjnie ale realnie. Wynik=2? To dlatego tak kombinuje się z dobraniem mocy pompy, bo ta zależy od zmiennego cop, które leci na łeb i szyję poniżej zera. Są sprawniejsze pompy ale mało kto je kupuje. Są tak drogie, że ich instalacja traci kompletnie sens ekonomiczny. Pompa gruntowa dla Kowalskiego? Ha ha ha. Pompa ciepła tak ale dla dodatnich temperatur. Potem żre prądu, że licznik tylko furkocze. W porządku, może 2x mniej niż zwykła farelka ale kogo i na to stać? Przykładowo, przy obecnych cenach za 1kWh przy grzaniu gazem zapłacimy 20gr a za 1kWh prądu 70gr. Przy gazie mamy więc cop względem prądu wynoszące 3,5 :) A przy sporych mrozach ta różnica jeszcze bardziej się zwiększa. A przecież właśnie wówczas tak naprawdę nabija nam rachunek, a nie gdy temperatura jest dodatnia. A gaz przez Polaków też jest uważany za drogi. Dlatego ludzie w Polsce w 70% grzeją paliwami stałymi, co zresztą pokazują dane z popularnych ostatnio deklaracji.
Kolego, pompa pompie nie równa:)
Pompa ciepła gruntowa - jedna z najlepszych źródeł ogrzewania (najtańsza w eksploatacji) drożej na początku, ale coś za coś.
Użytkuję 10 lat - REWELACJA:).
Realny koszt ogrzewania domu (CO) to około 8-9 PLN / m 2 (taryfa G 11)
A zimą nie ma żadnego problemu ( ale to jest taki mercedes w pompach)
W tym sezonie pompa ciepła na ogrzewanie domu ( 256 m 2) - "połknęła" 3540 kWh
od 01.10 do 30.04 czyli 210 dni.
3540 kWh / 210 dni = 16,86 kWh średni dzienne zużycie a
3540 kWh / 256 m 2 dom = 13,83 kWh / m 2 rok ( co daje 8,5 PLN m 2 ogrzania ) - bez obsługowa!!!
Czyli np. 100 m 2 mieszkanie ogrzać za 850 PLN (na rok) - ciekawe prawda???
To jest właśnie przewaga pompy ciepła gruntowej - realna sprawność 450-500%.
Pozdrawiam
@Tomasz Dolecki - dlaczego tak uważasz???
Rozumiem cena na "dzień dobry". ale źródło ogrzewania dobiera się na 20-25 lat i pompa ciepła gruntowa powinna pracować przez taki czas (zależy od sprężarki).
U mnie sprężarka przepracowała przez 10 lat -19100 godzin wg katalog powinna przepracować około 50.000 godzin czyli jeszcze 10-15 lat (razem 20-25 zobaczymy).
@@marekprzedstawiciel8740 Popieram odnośnie pompy ciepła gruntowej. Jeśli ktoś ma miejsce na działce, jakieś 3ar, wystarczy zrobić kolektor poziomy i nawet nie myśleć o powietrznej pompie. Koszt instalacji bardzo zbliżony a koszty eksploatacji prawie o połowę niższe. Dodatkowo unikamy wszystkich wad pomp powietrznych. Użytkuję dwa budynki z pompami gruntowymi i za dom 150m2 płacę 1000zł za cały rok włącznie c CWU (średnia z ostatnich 5 lat).
@@mack4722 - bardzo mały koszt za ogrzewanie z cwu:)
Ja mam od 10 lat pc gruntową płacę trochę więcej około 2600-3000 na rok CO+CWU ale dom 256 m 2 (i straty ciepła to 6 okien dachowych oraz 39 m 2 garaż nie ogrzewany) ale i tak uważam, że mało jak na to że nie nie robię od 10 lat przy źródle ogrzewania:).
@@marekprzedstawiciel8740 Mam taryfę G12w, 100% podłogówki, żadnych buforów i przyzwoicie wykonany dom (ściany z bala 12cm ocieplone od wewnątrz pianką natryskową 19cm, na poddaszu też pianka natryskowa 14cm plus 10cm twardej płyty poliuretanowej) do tego rekuperacja.
Po co tak machasz tymi łapami ???
Proponuję wszystkim eco i prowadzącemu wybrać się na jakieś bagna, tam jest bardzo dużo komarów itp. i proponuje ich na swoim ciele nie zabijać....
Zbyt dużo gestykulacji w filmach w stosunku do konkretów , tylko pobieżne nowinki
Znałem jednego Zająca. To wołaliśmy na niego królik 😅
😂
👍