Zapraszam Was na film Tadka Marczuka, gdzie wyjaśnia i pokazuje jak wymusić ten tryb bez żarówki - a sposobem, na "szybkiego krokodyla" :) th-cam.com/video/ySz87wowiIA/w-d-xo.html
@ w tej 12 a jest tak ze na poczatku ladowania testuje aku i jak rezystancja (chyba )jest za durza to zalacza tryb rrgenrracji podlaczalem na chwile zarowke 5 w szeregowo to czasem udalo mi sie uruchomic ten tryb najpierw ladowala pulsowo potem przelaczala na 15 .8 v
4 ปีที่แล้ว +1
Dobrze wiedzieć ;) Tej większej nigdy na oczy nie widziałem ale słyszałem że też mają tryb 15,8V
Sena 4A budzi emocje:).Tryb 15,8V trwa zawsze ok.2h (auto bez śnieżynki i ze śnieżynką).Jak ładowarka zatrybi ,,sposobem'' napięcie pow.15V prąd do osiągnięcia napięcia 15,8/15,9V płynie 1A po osiągnięciu 15,8V/15,9V spada do ok. 0,75A.Włączałem 10 razy co jakiś czas ten tryb i gęstość naprawdę w granicach 1,28/1,29g/cm3 w 4 letnim akumulatorze.Jednak ładowanie zasadnicze akumulatora tą Seną rozładowanego do gęstości 1,18g/cm3 to koszmar po 15h akumulator osiąga napięcie 14V.Na początku ładuje na przemian 2minuty prądem 4A, następnie 4minuty prądem 1A i tak w kółko przy napięciu np.12,5V.
4 ปีที่แล้ว +2
Dziękuję za ekspercką wypowiedź ;) A to że ładowanie nią "tak naprawdę" to przyznaję że koszmar :)
@ Prawdziwa prawda.Jednak jak już osiągniemy w żółwim tempie gęstość powiedzmy 1,23g/cm3 to jak jesteśmy zdeterminowani to osiągniemy ,,sposobem'' 1,28g, a nawet i więcej.Tak mnie wciągnęła ta Sena 4A, że głupoty piszę............. nie no z tą gęstością szczera prawda i to na starym akumulatorze.
4 ปีที่แล้ว +1
Wiem Tadku, widziałem ile masz z nią filmów i eksperymentów na Twoim kanale ;) Cieszę się że dobry z Ciebie zawodnik w te klocki i gościsz u mnie w komentarzach :)
Czy ładować akumulator samochodowy w trybie recond jeśli mam go na gwarancji i korki zalepione naklejkami? Niby z boku jest odpowietrznik ale w tym trybie po 5 min ladowania slysze gotowanie elektrolitu i boje się coś namieszać. Akumulator byl gleboko rozladowany.
3 ปีที่แล้ว
Szum to normalne, bo jak przekroczy się próg gazowania czyli okolice tego 14,9V to wytwarzają się bąbelki w elektrolicie - jeśli prąd jest na stosunkowo niskim poziomie to nawet bez odkręcania korków nic nie powinno się stać - aczkolwiek nie można nigdy nic wykluczyć. Ja korków nie odkręcam, Robert z tego co widzę odkręca - jak Seną to ona dużego prądu nie jest w stanie dać, więc spokojnie ja osobiście bym ją puścił na ładowanie z gwiazdką i z 10x w tryb Recond i powinno być ok :)
Niestety, moja ładowarka jest owszem z biedronki ale to jakas firma 4CAR a nie Sena, moja nie ma tego trybu. Dochodzi o 14,5V później spada na 13,7V i tak trzyma jakieś 15min i się wyłącza. Nie wyświetla napisu FUL ani nic innego.
4 ปีที่แล้ว +2
Jak kiedyś mi taka wpadnie ręce to też zobaczę czy da radę coś podkręcić ;)
@@minimalistycznykonsument1690 ładowarka była kupiona 2 albo nawet 3 lata temu i nie mam już od niej instrukcji niestety, z ciekawości chciałem sprawdzić czy może taki tryb w niej jest.
Nie trzeba używać żarówki do wywołania trybu 15,8 V. Wystarczy po zakończonym ładowaniu w ciągu tych 2 minut szybko nacisnąć jeden z zacisków tak aby dosłownie na ułamek sekundy rozłączyć. Ładowarka wykryje to jako spadek napięcia uruchamiając tryb
Widzimy komunikat FULL na 100%wiemy, że na pewno komunikat wisi dużo więcej niż 2minuty nic straconego.Powoli odłączmy korokodylek obojętnie +czy - podłączamy z powrotem do słupka akumulatora na wyświetlaczu mamy wówczas podane napięcie akumulatora więc wciskamy przycisk Mode .Sena zacznie ładowanie na ostatnim zapamiętanym programie dajmy na to auto bez śnieżynki.I teraz wszystko zależy od kondycji akumulatora jak jest sprawny szybko wyskoczy komunikat Full jak jest słabo naładowany to poczekamy na FULL, ale jak już wyskoczy to w ciągu 2 minut na około 0,3s odpinamy krokodylka czyli ruchem zajebistym i mamy po jakims czasie 15,8V ,a po jakim to też zależy znowu od naładowania akumulatora.Może osiągnięte być po 1minucie może po 20 minutach.W każdym bądź razie ten cykl trwa ok.2h.Więc na nie do końca naładowanym akumulatorze wywołać tą funkcję jest awykonalne.Ponieważ na rozładowanym akumulatorze nigdy nie zaświeci się FULL.Chyba, że wykonamy kombinację z jakimś zasilaczem, ale to inna bajka.
4 ปีที่แล้ว +1
Dobrze wiedzieć :) Już ktoś pisał też w komentarzach że wystarczy szybciutko zadziałać i też zatrybi :) 👍
4 ปีที่แล้ว +1
Dokładnie Tadku taki sposób działania też miałem na myśli w filmie: puszczamy sobie na noc ładowarkę i potem ponownie szybko będzie FULL i można wywoływać tryb RECOND :)
@ To My sobie nazywamy tą funkcję Recond , bo o niej nie ma nic w instrukcji obsługi.Teraz nam na stole zestaw Sena -akumulator i na mocno naładowanym akumulatorze wywołana funkcja szybko osiągnęła 15,8V przy pomocy prądu 1A , potem był prąd 0,75A, a po 50 minutach ok.0,50A.Także lekko inaczej niż przy mniej naładowanym.Jednak myślę ,że wspólnymi siłami wydrzemy z Seny 4A jej tajemne tajemnice.
4 ปีที่แล้ว +1
To właśnie jest w instrukcji - to co ja wydrukowałem to strona 16/17 instrukcji i oni sami nazywają to "recond" ;) Aczkolwiek na pudełku nic o tym nie było - dziwne, prawda? To taki ukryty smaczek dla tych co czytają instrukcje :)
Dzień Dobry. Mam pytanie do ekspertów. Co się stanie jeśli specjalny tryb Recond w tej ładowarce Sena 4A będę wywoływał więcej niż jeden raz? Na przykład pięć razy z rzędu. Czy w takim przypadku nie uszkodzę akumulatora? Dodam, że chodzi o zwykły akumulator kwasowy. Zauważyłem że w trybie Recond elektrolit a akumulatorze "bombelkuje" (przyłożyłem ucho i to słyszałem bo nie ma korków i nie da się obserwować elektrolitu). Proszę znawców tematu o odpowiedź bo nie wiem ile razy ładować akumulator w trybie recond tą ładowarką. Nie wiem czy wystarczy raz i ile razy to już za dużo. Pozdrawiam Kolo.
Dzięki za przypomnienie z tą czasówką w UNI-T 😉 Spróbuję tego z ładowarką z Jula "Hamron", bo podobno ma te same flaki co ta Sena, a i fabrycznie jest tam potencjometr na wyjściu i jakiś przełącznik więc czekam na rzeźbienie po co to i co to daje 😜 Chyba że sam prędzej będę mieć chęci to sprawdzić 😝
4 ปีที่แล้ว
Akurat ta Sena ma zupełnie inne bebechy - nie ma żadnego potencjometru ani przełącznika - może te nowsze są podobne do Hamrona?
A to Ci... Całkiem możliwe, że Sena Senie nierówna... No ale jednak Hamron to nie Sena, mimo iż w pewnych miejscach podobno podobna to jednak co innego i system działania też różny 😉
4 ปีที่แล้ว
Ta z Twoich postów na FB to tak naprawdę ani do tej Seny ani Lidlówek nie podobna - do niczego co widziałem w środku :)
U mnie funkcja recond daje piki w drugą stronę. Czyli na wyświetlaczu pojawia się napięcie ok 20v też w takich pikach. Jak dla mnie to zbyt szybko kończy się ten tryb. Po kilku godzinach gęstość elektrolitu podniosła się jedynie o około 0,01. Musiałem podłączyć ładowarkę swojej produkcji 16,5v 1A, ona dokończyła dzieło w około 1 dobę
4 ปีที่แล้ว +1
Możesz się pochwalić swoją konstrukcją na forum na FB jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś ;) facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/ A ten tryb że do 20V ciekawe - na wyświetlaczu tak pokazuje czy mierzone czymś?
a co z ładowaniem akumulatora w trybie recond ? Roczny akmumultor jenox gold 63 Ah 600A. Rozładowany głeboko do 8 v. Dwukrotnie naładowany normalnie pokazuje teraz 13v. Następnie przy próbie naładowania w trybie recond po 5 min ładowania powyzej 15v słychać bąbelkowanie elektrolitu. Akum na gwarancji a korki zaklejone naklejką. Niby z boku jest mala dziurka. odpowietrzenie?odkleić naklejke i odkręcać te korki do ladowania? Strace gwarancje? Czy ta mala dzurka to odpowietrzenie i mozna w tym trybie normalnie ladowac by gęstość zrobić?
3 ปีที่แล้ว +1
Jak ładowanie nie jakieś mocne i mega burzliwe to ja nigdy korków nie odkręcam tylko liczę na ten właśnie odpowietrznik boczny - aczkolwiek to moje podejście, bo Robert na przykład korki odkręca. Jak są akumulatory bez korków i dają się ładować to jak nie chcesz ryzykować gwarancji to może delikatnie ładuj aż dojdzie do skutku - aczkolwiek zawsze decyzja i ryzyko muszą być po Twojej stronie
Ciekawostka ;) A co Pan myśli o ładowaniu tak jak to robi laboratorium w Niemczech czyli zasilacz 16V i pod akumulator? Zamierzam coś podobnego zrobić czyli przy pomocy przetwornicy uzyskać ok. 16V przy 8-9A i tak podpiąć do aku, będzie to dobry sposób na zregenerowanie niedawno przypadkiem rozładowanego akumulatora do "zera"?
4 ปีที่แล้ว +2
Wg mnie warte sprawdzenia - aczkolwiek z drugiej strony wiem też że inaczej wygląda ładowanie nowego akumulatora i starego zmęczonego wyładowanego i używanego przez nieświadomego użytkownika. Ale sam mam podejście proste do akumulatorów - dać napięcie, ograniczyć prąd i czekać :) Chociaż eksperymenty z dużym prądem w impulsie np. u Tomasza Hudego (chyba 3% wypełnienia z tego co pamiętam) na stare akumulatory może okazać się naprawdę skuteczne niż zwykły prostownik czy przetwornica typu DPS
@ aku aż taki zmęczony nie jest, ma raptem 3 lata może trochę ponad, po naładowaniu chińskim prostownikiem do 14,7v napięcie po 2 dobach stania w mrozie wynosi 12,8V także chyba w miarę w porządku. Za to bardziej mnie martwi mój akumulator, prawie 7 letni fabryczny Kii, na zapłonie miewa poniżej 12V a przy odpalaniu dwukrotnie na apce w telefonie przez obd widziałem napięcie nawet poniżej 9 ;P nie wiem czy to ELM coś ściemnia czy w piku faktycznie tak nisko napięcie opada. Dodam że auto odpala normalnie, bez zadnego spowolnienia itp.
4 ปีที่แล้ว
Ze wskazaniami ELM327 to bywa różnie - ale na pewno trzeba podładować ten akumulator jak siada do 12V (o ile mierzone multimetrem a nie ELM327). Zobacz mój film o pomiarach ładowania i głównego kabla ładowania alternatora :)
@ Generalnie wszystko wiem, specjalnie jakoś nie mierze bo... no działa, akumulator nigdy rozładowany nie był, auto cały czas (kiedyś jeszcze komputer "odpuszczał" i utrzymywał 12,8-13,5V) utrzymuje 14,5V więc wie że ma do czynienia już ze zmęczonym akumulatorem. O nowym pewnie będę myślał za rok ;) Jeszcze ewentualnie nad tym odsiarczaniem się zastanawiam bo może faktycznie warto by się w to pobawić z tym że będę musiał znaleźć zasilacz dodatkowy żeby podtrzymać zasilanie auta na czas odłączenia głównego akumulatora. No nic, na razie czekam sobie aż z chin dotrze przetwornica ;P I dzięki za odpowiedzi ;)
Miałem sene i jak podłączyłem do mocno zużytego aku żelowego, to właśnie zaobserwowałem ze przy ładowaniu wchodzi w cykl ładowania napięciem pod 16v i stwierdziłem, że jest chyba uszkodzona i oddałem ją na reklamację, a tu się okazało że czasem nawet do takich gówienek jak automatyczna ładowarka, dobrze jest przeczytać instrukcje :P Teraz mam ładowarkę z Juli, która ma jedną zajebistą funkcje, po naładowaniu kolor podświetlania LCD zmienia się z czerwonego na zielony, przez co widać już z daleka, że aku jest gotowy :) P.S. Fajny kanał ;)
Hej, witam. Jest już nowa wersja (czy też następca SENY 4A). Właśnie kupiłem ją w Biedronce i nazywa się nie SENA ale GTMAX (ale wygląda, że to ten sam producent, który ma w nazwie firmy produkującej słowo SENA). Wygląda bardzo podobnie do testowanej przez Pana w tym filmiku. Nieco inaczej wygląda wyświetlacz, ale w zasadzie tylko inaczej rozmieszczone są ikonki na wyświetlaczu. Widziałem instrukcję SENY 4A w filmiku Rzeźbiarza i porównując opis etapów ładowania w obu ładowarkach, to jest identyczny, z tym że w tej nowej (GTMAX) jest dodatkowy etap ładowania, między etapem nr 6, w którym akumulator doładowywany już jest do 14,6V, a etapem nr 7, w którym ładowarka odcina już zasilanie i wyświetla słowo FULL dołożyli DODATKOWY ETAP, który nazwany jest, cytuję: ' Etap 7 - Pobudzenie: Jeżeli poziom naładowania akumulatora wynosi poniżej 12 V przed rozpoczęciem procesu , jednocześnie akumulator zostanie w pełni naładowany po 5 min ładowania prostownik pobudzi akumulator prądem pow. 15,6V, aby aktywować proces ładowania' - koniec cytatu. Teraz więc jest nie 9, a w sumie 10 etapów ładowania. Zaznaczam, że tu nie chodzi o ten tryb RECOND (który możemy wymusić metodą 'szybkiego krokodylka'), a DODATKOWY, pośredni tryb, który, sądząc po wykresie w instrukcji, w odróżnieniu od trybu RECOND ładującego do15,8V, ładuje do 15,6V. Mamy więc w nowej ładowarce jakby DWA tryby ładujące powyżej 14,6V. To tak pokrótce, zmiany jakie zauważyłem. Ponieważ dopiero zaczynam używać tej właśnie kupionej, na razie tylko tyle mogę o niej powiedzieć (napisać). Pozdro wszystkim.
3 ปีที่แล้ว
Już właśnie o tym GTmax pisali inni w komentarzu że też ma Recond i jest git 😉
Zamiast obciążania akumulatora żarówką, tryb recond można wymusić, odłączając na ułamek sekundy jeden z krokodylków - np. ujemny. Wymaga odrobiny wprawy, bo zbyt długa przerwa poskutkuje koniecznością uruchomienia trybu zwykłego (i trzeba znów odczekać 2-3 minuty na kolejną szansę), ale jak się załapie, o co chodzi, to już idzie bez problemu. Pytanie, czy tryb recond "robi" gęstość elektrolitu, bo bez tego, nie ma zbytnio sensu. Ja nie mam jak sprawdzić... Może to pomysł na kolejny test? ;)
4 ปีที่แล้ว +1
Tego czy robi gęstość nie sprawdzałem, ale robił to Tadek Marczuk i mówi że po około 10 razach da radę :) Także jeśli ktoś ma czas to można się bawić (albo jak nie ma nic innego). Ja póki co zostaję przy klasycznym prostowniku :) Chociaż takimi lubię sobie zostawić na podtrzymaniu auto jak ma długo postać nie jeżdżone
A mam pytanie jak przerobić taki prostownik zeby dawał napięcie na żabki bes podłączenia do Aku na zasadzie starych prostowników
11 หลายเดือนก่อน
A po co? Ciężko to zrobić, bo trzeba by zewrzeć tranzystor wyjściowy - a jest tam po to, że jak ładowarka straci zasilanie to napięcie akumulatora by mogło się "cofnąć" i spalić ładowarkę - więc ze względu na konstrukcję ładowarki odradzam takie "przeróbki"
Cześć, mam raka ładowarkę "sena, - biedronka". Pokazuje znaczek tak jak w samochodzie "check engine" i nie chce ładować żadnego aku już. Jest tam po co zajrzeć czy szrot?
ปีที่แล้ว
Ciekawe, natomiast cena nowej jest tak niska, że nie opłaca się naprawiać - chyba że z ciekawości i dla zabawy
Witam. Czyli ta SEMA fabrycznie daje nam 14,4v? Kupiłem chiński prostownik i tam jest 16,2v a szukam czegoś co ma 14,4v żeby można było podłączyć przy zgrywaniu ECU
ปีที่แล้ว +1
No 16,2V fajnie do wysycania poza pojazdem - a tak to większość ładowarek podładowywaczek daje 14,4V na normalu i 14,7V na zimowym trybie - a do podtrzymania zgrywania ECU to żadna mała ładowarka Ci nie wystarczy - coś by musiało mieć minimum 25A a najlepiej 50A-100A, ludzie zasilacze serwerowe przerabiają na podtrzymanie np. do kodowania BMW :)
Kiedyś przez przypadek wszedłem w tryb recond poprzez szybkie odłączenie i ponowne założenie klemy ładowarki na słupku akumulatora. Zrobiłem to gdy na wyświetlaczu był FUL. Później znalazłem filmik, że to ukryta opcja i w ten sposób można ładować do nawet powyżej 16V.
ปีที่แล้ว
Dokładnie tak 😉 Metoda na szybkiego krokodylka 👍 Może nie ukryta opcja a zbugowanie systemu i jego algorytmu 😉
Może się przyda. Po podłączeniu akumulatorka yb9-bs(mf) w ustawieniach wybrany motocykl, od razu napięcie ładowania podbiło do 15,6v-16,5v i też co jakiś czas skakało na 10v-11v nie wiem co ładowarce odwaliło. Po odłączeniu od sieci, w obawie o uszkodzenie akumulatora i ponownym podłączeniu ładowała już normalnie.
4 ปีที่แล้ว
Może akurat była w tym trybie recond i akumulator który nie chciał "przyjmować prądu" powodował tak wysokie podbicia napięcia na przetwornicy która była wtedy "nieobciążona"? Takie moje domysły i przypuszczenia - ale jak jest, nie wiem - strzelam
Witam. Mam taką ładowarke i jak się ją podłaczy pod Aku i kliknie start to niby ładuje kreski lecą ale napięcie ani setnej nie wzrasta. Możesz podpowiedzieć co jest tego przyczyną ?
U mnie po włączeniu do gniazdka od razu pojawia się 15,3 . Wcześniej zawarło mi minus od prostownika z dwoma biegunami akumulatora. Czy to może być przyczyną.
Posiadam ładowarkę z ALDI. To bodajże Medion model Car Xtras MD 15526. Wg instrukcji w trybie zimowym prostownik powinien ładować do napięcia 14,7, tymczasem mój ładuje do napięcia 15,1V i wciąż nie kończy procesu ładowania. Druga sprawa, podczas podłączania krokodylków do klem iskrzy. Wg instrukcji prostownika coś takiego nie powinno mieć miejsca. Coś nie tak z autem i prostownikiem?
4 ปีที่แล้ว +1
A iskrzy bez różnicy czy ładowarka jest podpięta do sieci 230V lub nie? Bo ta Sena potrafi zaiskrzyć jak się pierw ją podłączy do akumulatora i dopiero do sieci 230V - bo gwałtownie ładują się wewnętrzne kondensatory z akumulatora zamiast gniazdka 230V
@ Na podłączonym do sieci nie próbowałem. Zauważyłem natomiast że iskrzenie nie pojawia się za każdym razem. Być może jest to oznaka że coś w elektryce auta nie teges. Alarmu nie ma. Prąd bierze jedynie zegarek na desce oraz centralny zamek.
4 ปีที่แล้ว +1
@@Red_Ford raczej nie, iskrzenie to objaw że coś "wciąga" gwałtownie prąd i albo idzie w ładowarkę albo w instalację (raczej wątpię) - można to sprawdzić na akumulatorze wolnostojącym - będzie można wyeliminować jedną z dwóch opcji
Czy ładując akumulator w samochodzie i nie odpinając akumulatora z samochodu, można bezpiecznie włączyć tą funkcję np poprzez naciśnięcie guzika na pilocie, zapalają się wówczas światła wewnętrzne, napięcie spada poniżej 12,8V i funkcja się załącza. Ale czy instalacja samochodu to wytrzyma?
4 ปีที่แล้ว
Takie napięcia to już na własne ryzyko - niestety, każdy przypadek i każde auto jest inne
@ czekam z niecierpliwością 😉 PS ile trwa taki tryb z podwyższonym napięciem na tej biedeowej zabawce? PS.2 Poleć ziomusz jakiś sensowny prostownik na lata Pozdro
4 ปีที่แล้ว
U mnie około 3h ale nie mierzylem tego dokładnie, a co mam polecić? Hmm, na lata to nie wiem, bo pewnie niedługo AGM wyprze wszystko albo coś się zmieni - więc weź prostownik transformatorowy z zamysłem ładowania kwasiaków płynnych i najwyżej kiedyś ładowarkę do czegoś typu AGM :)
Jest możliwość włączanie tego trybu bez zabawy krokodylami lub żarówka? Od 2 lat z tego trybu używam, nie zawsze mi się uda bo nieraz się rozłączy prostownik.
ปีที่แล้ว
Noo, sam się włączy jak Ładowarka poczuje spadek napięcia, czyli jak akumulator będzie praktycznie trupem 😀
@ Mi chodzi o to czy można go przerobić by włączać recond oddzielnym włącznikiem. Jeżeli w akumulatorze tak szybko spadnie napięcie to go raczej nic nie odratuje.
ปีที่แล้ว +1
Można by zrobić przycisk rozwierny i tym sposobem szybko odcinać napięcie - jak szybkim krokodylkiem, tylko na przełączniku 😉
@@sebaw1980 ja o tym wszystkim wiem ale nigdy nie trafię w odpowiedni monet i zaczyna normalne ładowanie a nie mam czasu by pilnować aż wyskoczył full.
Jestem w trakcie budowy prostownika z automatycznym wylaczeniem po uzyskaniu ustawionego napiecia. W zwiazku z tym mam pytanie: Przy jakim napieciu prostownik powinien zakonczyc ladowanie? Akumulator jaki bedzie ladowany to Varta 12V 74Ah.
3 ปีที่แล้ว
Napięcie tak naprawdę nic nie mówi o stanie naładowania akumulatora - raczej to taki ogranicznik sugerujący już naładowany akumulator, można ustalić dla kwasowych 16,25V bo powyżej elektroliza przyspiesza i utrata wody - ogólnie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie 😉 Bo równie dobrze można ustawić zasilacz na 14.4V i zostawić tak na tydzień czy dwa i też się naładuje do pełna 😉
Witam powiedz mi czy ta podładować ka ma funkcje podtrzymania baterii przez zimę i utrzymania jej w gotowości?
3 ปีที่แล้ว
Funkcji jako takiej może nie ma, ale jak się zostawi ją podłączoną bez żadnych przeróbek - to tak, powinna ładować, potem podtrzymywać malutkim prądem i w razie potrzeby doładować
Włączanie trybu recond w aucie nie stanowiło by problemu(włączenie świateł) tylko czy 15.8v nie zrobi krzywdy instalacji
4 ปีที่แล้ว +3
To już zależy od auta i odwagi właściciela ;) Ja w moich "starszych" autach się nie boję - Seat Toledo II 2003. Ale wiadomo - każdy przypadek jest inny
@@mirekk1775 tak małym prądem nie powinno nic się stać - chociażby NOCO ma tryb AGM+ czy tam AGM COLD i daje 15,6V albo 15,8V? Tak samo na profilach ładowania jgdardena jest 15,6V: www.jgdarden.com/batteryfaq/deltran2.gif
@ Tak, tak o przyspieszanie filmu chodzi. Nie ogólnie, ale przy podłączaniu klem lepiej wyciszyć dźwięki, bo (dla mnie) zabrzmiało jak iskrzenie. Wiem, może trochę głupie skojarzenie, ale oglądając w zaciszu pokoju, ze spokojej dykcji, nagle taki dźwięk akurat, gdy łączyłeś klemę z aku... Takie dwie składowe i wyszła terapia szokowa 😲 Mimo wszystko wielkie 👏👏👏 za ciekawy odcinek! 👍
4 ปีที่แล้ว +3
Dzięki za komentarz ;) Jak już wrzuciłem film i obejrzałem to sobie pomyślałem "pozabijam wszystkich oglądających na słuchawkach" :D
Witam wg. przedstawionej instrukcji tryby od 7 wzwyż są to tryby podtrzymujące zakończone już ładowanie. Kiedy akumulator jest ładowany bez odpinania klem w samochodzie często zdarza się , że napięcie spada ponieważ może być coś włączone w samochodzie, wtedy prostownik wykrywa spadek i doładowuje na max. Proces jest powtarzany w nieskończoność. Jednocześnie jest zabezpieczeniem przed przeładowaniem i drugie że kiedy zostawimy podłączony prostownik bez "opieki" nawet na dwa dni, możemy być pewni, że odpinając ładowarkę, nasz akumulator mamy naładowany na FULL. Funkcja jest przydatna dla zapominalskich :) nie ma potrzeby nic przerabiać i poprawiać chińskich konstruktorów . Pozdrawiam
4 ปีที่แล้ว +1
No nie do końca, bo naładować kwasiaka to niestety nie jest takie łatwe przy technologii Ca-Ca, chyba że akumulator jest hybrydą z zawartością Antymonu to łatwiej (często serie budżetowe z odzysku gdzie ołów nie jest taki czysty). Ale Sena z tym trybem 15,8V jak się puści kilka razy potrafi zrobić robotę wg mnie tak samo jak 10x droższy C-TEK :)
@ Nie znam wielu modeli prostowników. Wiem jedno, że akumulatora nie trzeba katować napięciami większymi niż 14,6V wystarczy dobrać odpowiedni prostownik który da konkretny amperaz. Miałem kilka samochodów i żaden regulator w nich nie przekraczał 14,4V. Obecnie w mojej Toyocie regulator alternatora ogranicza napięcie do 14,4V i nie ma problemu z akumulatorem. Druga sprawa, nie każdy akumulator dobrze znosi wyższe napięcie. Budżetowe prostowniki nie dadzą wielu A ze względu na ich oszczędną budowe. Pozdrawiam.
3 ปีที่แล้ว +1
Tylko jak chcemy naładować zwykłego kwasiaka ładowarka to bez tych 16V zejdzie długo czasu. Ładowanie 14,4V to ładowanie buforujące - jak nic nie kradnie prądu to wystarczy, ale jak głęboko wyładowany akumulator to ciężko aby go naładować takim napięciem
Cenne informacje dzięki. Inny kolega TH-camr wzbudzał ten tryb "recond" odłączając na ułamek sekundy jeden z krokodylków ładowarki. Co z tym chińskim modułem nie tak?
4 ปีที่แล้ว +9
Też dobry sposób ;) Nawet lepszy bo nie trzeba się w żadne żarówki bawić! A tamten moduł ma coś nie tak z pokazywaniem napięcia - zaniża o około pół Volta, nawet jak zrobiłem mu pomiar bezpośredni napięcia - albo sposób pomiaru jest źle zaprojektowany albo projektant na siłę chciał coś kompensować i nie wyszło - nie rozkminiłem tego jeszcze a chwilę próbowałem, póki co odpuściłem ten temat
Czy trybem recond można ladowac akumulatory bezobsługowe bez korków? Auto stało nieużywane przez 2 tyg i napięcie spadło do 10,1v, więc przydałaby się taka regeneracja, jednak w tym trybie dość mocno słychać "przelewanie" się elektrolitu i trochę się obawiam, że może rozsadzić akumulator, zwłaszcza, że robię to w mieszkaniu w bloku, czy takie głośne syczenie jest normalne? Dodam że akumulator się przy tym nie grzeje
3 ปีที่แล้ว +1
Jak się nie grzeje to dobrze 😉 No jakoś go trzeba naładować a powyżej progu gazowania czyli 14,9V załóżmy zawsze szumi i gazuje i czuć zapach i słychać procesy ładowania ale to normalne - oczywiście zawsze ostrożnie z akumulatorami trzeba ale raczej normalne - chyba że słyszysz naprawdę gotowanie jak w czajniku i gorący to strach
Panie Tytusie zabrakło w tym genialnym filmie bardziej szczegółowego komentarza na temat czasu w jakim to napięcie 15, 8 występowało. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zaangażowanie
4 ปีที่แล้ว +2
Niestety nie mam żadnego urządzenia które by rejestrowało prąd i napięcie w czasie - ale w tym, pełnym akumulatorze trwało to około 3h, ale nie wiem czy to czas jest wyznacznikiem czy próg prądu do jakiego zmalał - bo zaczęło się od 1,1A i na końcu było około 0,3A
@ Dziękuję serdecznie. To ważna informacja, bo dzięki temu zainteresowani będą wiedzieć ile czasu trwa wysycaniu przy napięciu 15.8v. Panie Tytusie czy uda się tak przestawić Sena by mierzyła ten spadek napięcia po np 10 min lub po 30 min???
4 ปีที่แล้ว +1
niestety nie wiem co odpowiada za ten pomiar czasu - czy mikrokontroler liczy to wewnątrz, czy ustawiają to jakieś elementy RC - ale chyba niestety nie dojdę do tych informacji "po mojemu" :( Pozostaje wymuszać ten tryb ręcznie
Witam. Jeżdżę rzadko autem w tygodniu przeważnie na weekend. Czy przez czas postoju mogę mieć podpiętą tą ładowarkę do auta? Auto to VW Passat b6 1.9tdi. 2006r.
4 ปีที่แล้ว
Sam używam tego typu ładowarek do takiego podtrzymywania ;)
Ciekawa opcja, tylko kto ma czas na obserwację ładowarki jak zazwyczaj się zostawia na noc lub na weekend - no chyba, że jakieś ustrojstwo dodatkowe się podłączy, żeby samo po zakończeniu ładowania obciążało akumulator i się rozłączało po osiągnięciu 12,8V na akumulatorze...
4 ปีที่แล้ว +1
"taki sposób działania też miałem na myśli w filmie: puszczamy sobie na noc ładowarkę i potem ponownie szybko będzie FULL i można wywoływać tryb RECOND :)"
7:00 - jakby ktoś był ciekawy jak w praktyce wygląda faza 2 (to dziwne impulsowe ładowanie) to uchwyciłem to na swoim przykładowym, mocno rozładowanym akumulatorze th-cam.com/video/YdvKCCTdBG0/w-d-xo.html
da rade zrobić na stałe tryb recond? np da sie łatwo przeprogramować scalaka?
4 ปีที่แล้ว +5
Będę próbował zrobić to hardwareowo - teraz robię różne próby a Robert będzie testował wszystkie te marketowe w kontrolowanych warunkach po moich przeróbkach i zobaczymy co to warte :)
Jak nie zablokowali scalaka to może i tak - ale nawet nie wiem jaki programator albo metoda żeby zgrać/programować Holteka - no i wtedy tylko mały procent ludzi by zrobił taką przeróbkę
Witam! Co myślisz o zastosowaniu trybu Recond do akumulatora żelowego ??
4 ปีที่แล้ว +2
Może go zabić, bo jak zacznie się gazowanie elektrolitu to zrobią się bąble w żelu i już tam nie będzie pracować płyta. Żele 14,4V AGM 14,9V max bez kontrolowanych specjalnie warunków
Dzień dobry . Czy może mi Pan pomóc w kwestii technicznej. Kupiłem taką ładowarkę i przez własna głupotę przy pierwszym użyciu wyrwałem "żywcem" kabel zasilający. Przy okazji tam jest chyba jakiś opornik wlutowany. Pozdrawiam .
4 ปีที่แล้ว
No na pewno na początek trzeba rozkręcić i zobaczyć jakie szkody się porobiły i przylutować przewód na miejsce (pewnie nowy albo ten urwany skrócić)
Czy można w ten sposób naładować akumulator motocyklowy agm?
4 ปีที่แล้ว +1
Rozmawiałem z Robertem i mówi że lepiej nie - dla moich porównań do NOCO tam występuje max 15,5V przy prądzie poniżej 0,5A i Robert zaleca to tylko w naprawdę zimnych warunkach - im cieplej tym mniejsze napięcie. Ogólnie powiedział że powyżej 15V zabija AGM (w niekontrolowanych warunkach)
@ taka sama ładowarka tylko nie włączam tego ukrytego trybu bo nawet o nim nie wiedziałem normalny tryb z motorkiem 12V czasem z gwiazdką. Akumulator firmy LP czyli holenderski LandPort osobiście zalany elektrolitem na początku 2013 roku
4 ปีที่แล้ว
Ale to kwasowy czy AGM do samodzielnego uruchomienia? W pytaniu było o motocyklowy AGM to lepiej mu 15,8V nie podawać - zwykłe tryby jak najbardziej, nawet z gwiazdką ;) Jak zwykły kwasowy to 15,8V można :)
No bajka. Też go mam a przypadkiem u wuja się aktywowało jak ładowałem ale nie kminiłem tematu a u ciebie taki zaskok. Dzięki za przydatną informację 👌👍
czy można robić taki reconditioning akumulatora na samochodzie, bez odpinania klem czy może to zaszkodzić elektronice?
4 ปีที่แล้ว +1
Każdy na własne ryzyko - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W nowszych autach z inteligentnym ładowaniem bym uważał, w starym VAGu bym się niczym nie przejmował ;)
Planujesz może zabawę z Voltem 8A z Boost? Tam jest to funkcją oficjalną ograniczoną do ok 2h20. Jakby dało się to wydłużyć w czasie albo ustawić koniec od poziomu napięcia to mielibyśmy relatywnie tanią super ładowarkę
Hmm... No właśnie jestem na etapie wymiany rezystora R57 (mam 5.0 i 3.8 czerwone) i zauważyłem takie zachowanie... Przy podłączeniu z rezystorem 56,35kOhm (dodatkowo z montażowym) w trybie Auto/Normal, napięcie na aku rośnie do 15,82V i trzyma tak cały czas (14.0V), ALE w tym trybie obciążenie akumulatora czymkolwiek do 12.8V (na wyświetlaczu ładowarki) powoduje, że kolejne ładowania przebiegaja szybko do napięcia 14.4V (15.82V) i zaraz po osiągnięciu jest rozłączane ładowanie i ponowny spadek do 12.8V załącza proces ponownie. W trybie ZIMA szybko osiaga 15.82V, ale wyświetlacz pokazuje 13.9V i cały czas trzyma prąd w okolicy 1.5A. Natomiast z R57 o wartości 55,10kOhm w trybie AUTO dobija do 14.4V (aku 15.62V) i kończy ładowanie, ale spadek znowu do 12.8V na wyświetlaczu powoduje ponowne ładowanie do 14.4V W trybie ZIMA natomiast z tym rezystorem osiąga po długim czasie 14.7V (15.82V aku), ale nie przerywa ładowania i długo trzyma, spadek poniżej 12.8V powoduje znowu doładowywanie i obniżenie progu ładowania pomimo 14.7V na wyświetlaczu. Każda zmiana wartości rezystorów poniżej tej wartości powoduje to, że ładowarka w każdym trybie momentalnie dobija do 15.82V na akumulatorze i rozłącza tryb ładowania, ale ponowny spadek do 12.8V załącza znowu 15.82V i tak ładuje co chwile jakby ładowanie 'impulsowe' :) Pobawię się z oryginalnym rezystorem 51kOhm i zobacze czy w trybie AUTO i ZIMA spadek napiecia do 12.8V (opornica zrobiona z nagrzewnicy PTC 120A :D ) wymusi większe napięcie na fabrycznych ustawieniach ładowarki. Aha... dodam jeszcze, że wymuszenie napięcia czymkolwiek (zasilacz DPS5020) na zaciskach ładowarki powyżej 16.01V powoduje wyłączenie przetwornicy w ładowarce (ale chwile wcześniej zaczyna głośniej piszczeć) i spadek poniżej 12.8V dopiero załącza ją ponownie.
4 ปีที่แล้ว
A o której ładowarce mowa? O Lidlowych, tak? P. S. Co do opornicy to super patent ;) Chętnie bym ją zobaczył jak ją zrobiłeś - może zrobisz posta z fotkami na forum na FB? facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/
Czyli ta z Lidla też da się jakoś przerobić żeby robiła gratis elektrolitu w Aku ? Czy tylko kupony w tym gabarycie to potrafią ?🤔
4 ปีที่แล้ว
Starą Lidlówkę bez wyświetlacza już tak przerobiłem, te nowe mają nieco inny algorytm i Robert musi przetestować czy przy nich podobne podejście do tematu ma sens
Trochę upierdliwe to czekanie i to, że trzeba się zmieścić w 2 minutach po informacji na wskaźniku FULL. Nie da się tego jakoś zautomatyzować? Może jakiś przekaźnik czasowy rozłączający klemy na 0.3 s, oczywiście przez stycznik, bo chyba żaden czasowy nie ma obciążalności paru amperów, wyzwalany jakoś sygnałem obrobionym z ładowarki? Tak sobie głośno myślę...
4 ปีที่แล้ว
Wszystko można, tylko czy większość widzów sobie z tym poradzi? Tu raczej jakiś progowy timer NE555 wyzwalany napięciem
To żaden problem. Jak się naładuje i jest napis FUL przez dłuższy czas, to wystarczy na chwilę odłączyć z kontaktu i po ponownym włączeniu i nastawieniu to już za chwilę znowu pojawi się FUL i czas 2 minuty wystarczający by się zdrzemnąć. Wystarczy jak na dołączonym filmie na momencik odłączyć krokodylek+. Nie wiem czy jest sens bawić się w jakieś przeróbki? :-)
Mierniki uni-t można programować, można domyślnie ustawić brak limitu na podświetlenie brak limitu czasu działania albo na przykład żeby startował z ustawień DC a nie AC ja tak mam kolega mi przerobił, działa i jestem zadowolony.
4 ปีที่แล้ว
Tego 139C też sobie przeprogramowałem żeby podświetlenie nie znikało po kilku sekundach, natomiast dla tego przyznam że nawet nie szukałem czy są jakieś możliwości 👍
@@bzykolo1985 Aha... To trzeba mieć maturę i studia niektóre :-) W takim razie to już sobie ręcznie przestawię z AC na DC :-)
4 ปีที่แล้ว +2
@@minimalistycznykonsument1690 trzeba mieć programator EEPROM/FLASH i wcale nie trzeba mieć matury ani studiów ;) Planuję odcinek o czymś takim, żeby każdy w domku mógł sobie się pobawić - chcecie?
Wczoraj postanowiłem doładować akumulator. Zaczęła łądować od 13,5v po 15 minutach był full. Postanowiłem na 2 sec odpiąć klemę i podpiąłem do dalszego ładowania. Po kolejnych 5 minutach już było 15,8v
Gwoli ścisłości. Gdy mówisz "prąd jest prawie żaden" (ok. 5:58") to jest to już prąd z przeciwnym znakiem. Czyli ładowarka już NIE ładuje, a za to POBIERA z akumulatora 20 mA. Może niedużo ale jednak...
4 ปีที่แล้ว
Tylko cęgi są podłączone w taki sposób że cały film prąd ładujący akumulator jest non stop na minusie (tylko słabo go widać z powodu kąta kamery i oświetlenia górnego) - tak przynajmniej mi się wydaje. I kolejna sprawa jest taka że te cęgi, jak ktoś mówił, przy prądach DC się magnesują i nawet po rozłączeniu obwodu punkt zera się przesuwa i coś tam pokazują. Tak czy siak "pomiary" cęgami uważam za bardzo poglądowe i orientacyjne bo żeby mieć pewność (jeszcze na zakresie 20A) jaki tam płynie prąd to ciężko o wiarygodność pomiaru. Ale dziękuję za zwrócenie uwagi i komentarz ;)
@ Z tym magnesowaniem to może i racja. Za to zmiana znaku występuje na pewno. Ładowanie jest ze znakiem minus, koniec ładowania - minus znika i pokazuje 20 mA, ponowne (recond) ładowanie - minus znów się pojawia. Może by warto "zwykłym" amperomierzem sprawdzić czy na pewno po zakończeniu ładowania nic już nie jest pobierane z aku?
4 ปีที่แล้ว
Zawsze coś pobierze bo choćby dzielnik napięcia bierze jakiś prąd ;) Tej Lidlówki nie mam pod ręką ale sprawdziłem Senę: Pobiera 5mA jak jest podłączona do kontaktu i nie ładuje oraz pobiera 40mA jeśli nie jest podłączona do kontaktu ale jest zapięta do akumulatora ;) Stara Lidlówka bez wyświetlacza pobiera 0,07mA jak nie jest podłączona do kontaktu ale ona jest na przekaźniku
@ Dzięki. O taką odpowiedź mi chodziło. Lepiej nie zostawiać podłączonej ładowarki bez prądu. Wiem, że to nieczęsta sytuacja ale miesiąc z tą Seną podłączoną do aku i bez prądu (niepodłączenie do kontaktu, bezpieczniki itp.) i wyszarpane prawie 30 Ah :(
dało by radę zrobić tak żeby uruchamiać ten tryb jakimś przyciskiem ?
3 ปีที่แล้ว +2
Można by było spróbować dać przycisk który by wyłączał MOSFET który w szeregu powoduje załączenie ładowania - ale nie wiem czy by nadal ładowało czy by przerwało pracę urządzenia (byłoby to porównywalne z metodą szybkiego krokodylka). th-cam.com/video/ySz87wowiIA/w-d-xo.html
Dlaczego słaby akumulator (na 4 odpalenia starczy) dobiłem ładując go programem z gwiazdką? prostownik voltpolska
4 ปีที่แล้ว
Zwykły kwasowy akumulator w którym chlupie elektrolit? Ogólnie te ładowarki mają za małe napięcie (czytaj opis tego filmu), jest tam też link do testu Roberta na mrAkumulator w którym był też Volt i wyniki słabe. Po to właśnie przeróbka w moim filmie - napięcie powyżej 16V doładuje akumulator z elektrolitem płynnym, zamiast kończyć na 14,7V (to bezpieczne napięcie dla wszystkich typów akumulatorów, łącznie z AGM) tutaj właśnie leży problem :)
@ a jak by podłączyć zasilacz do laptopa do takiego aku ? doładuje go czy rozwali ?
4 ปีที่แล้ว
Jeśli zasilacz laptopa by miał te 16V to można by było - problem z regulacją prądu, załóżmy że zasilacz miałby te 5A, na początku ładowania akumulator by chciał pociągnąć np. 10A to spali zasilacz albo będzie się sam wyłączał bo przetwornica "poczuje przeciążenie" i będzie się wyłączać. Ale ratunkowo z ograniczeniem prądu przez żarówkę i mocnym zasilaczem laptopa by dało radę na bezludnej wyspie podładować akumulator ;)
Jak chcemy użyć trybu recond, jest pewien sposób na szybsze trafienie na 2-minutowe okienko czasowe z napisem Full. Otóż, na samym początku podłączamy ładowarkę w trybie zimowym (gwiazdka). Ładowarka zakończy ładowanie przy napięciu około 14,7V i wyświetli napis Full. Trudno, żebyśmy stali godzinami przy aucie i non stop wpatrywali się, kiedy ten napis się pojawi. Więc kiedy przychodzimy po pewnym czasie i widzimy ten napis Full, odłączamy ładowarkę od akumulatora i sieci, po czym podłączamy ją jeszcze raz na ładowanie, tylko tym razem zwykłe ( bez gwiazdki). Teraz ładowarka błyskawicznie dojdzie do ok 14,4V i zakończy ładowanie, wyświetlając napis Full. Teraz mamy 2 minuty na akcję ,,szybki krokodylek".
25 วันที่ผ่านมา
Dobry sposób, genialne ❤️💪😎👍 Dzięki za Twój komentarz 😉
Super film.trzeba sprobowac ten trick.a mam pytanko?wyjalem dzis akumulator stal 24h od wczoraj przy -20(oczywiwcie nieodpalil samochod).mam ladowac trybem 12v zimny.czy zwyklym??
4 ปีที่แล้ว
Zimny zawsze nieco lepiej naładuje bo wyżej podciągnie napięcie - kwasiak, nie AGM prawda?
To pierw podładować trybem zimnym (można w ciepłym miejscu żeby było łatwiej naładować akumulator) i potem puścić 10x ten tryb recond 15,8V i powinno być dobrze ;) Aku szczelny czy są korki? Jak są to kontrolować gęstość
Ja mam wersję z innym wyświetlaczem, też SENA 4A i w zwyklym samochodzie kończy na 14.8, a z gwiazdką chyba 15.2. Nie da się wejść w tryb RECOND odpinając klemę.
ปีที่แล้ว
Kurczę, to nie wiem czy inne modele mają inaczej - masz instrukcję i jest w niej może opisany tryb RECOND?
Czy ktoś wie po jakim czasie zakończy się tryb recond? Albo po jakim innym zdarzeniu jeśli nie po czasie czasie?
4 ปีที่แล้ว
Prosiłem Roberta żeby przy testach zwrócił uwagę czy to jest czasowe czy jakiś próg prądu/napięcia - także może za jakiś czas będziemy wiedzieć coś więcej :)
Do dwóch minut od pojawienia się komunikatu Full, a żabkę obojętnie minus, czy plus.Jednak to nie znaczy, że jak przegapiliśmy okienko dwu minutowe to nie uruchomimy tego trybu, uruchomimy, ale o tym jak to zrobić jest już w komentarzach.
4 ปีที่แล้ว
Tadku, chodzi Ci o ponowne puszczenie trybu na szybko? Czy jeszcze inaczej?
@ Miałem na myśli na szybko do 2 minut od FULL, ale po 2 minutach od FULL też można uruchomić tryb 15,8V na szybko powiedzmy nawet w ciągu minuty wszystko jednak zależy od sprawności/ naładowania akumulatora,
Witam. Podczas ostatniego ładowania aku, kilka dni temu, ładowarka sama od siebie zrobiła coś takiego.... Kiedy zajrzałem do niej po kilku godzinach, to ładowała aku prądem 15,8V??? Nic nie wymuszałem, czy to oznacza, że aku może być na wykończeniu, że nagle traci pojemność??? Pozdrawiam. Łapka i subik poszedł.
4 ปีที่แล้ว +1
Po prostu był pewnie dość mocno wyładowany, ale jak jest możliwość dojścia do elektrolitu to warto sprawdzić jego gęstość, kolor, stan napełnienia czy też jakimś testerem go sprawdzić lub opornicą. Zawsze warto zrobić cokolwiek niż nic ;) Albo kilka razy go puścić na tym trybie, chociażby metodą "na szybkiego krokodylka" - nie zaszkodzi a może pomóc ;)
@ Kiedy właśnie Aku nie był jakoś bardzo rozładowany. Było to tak zwane doładowanie prewencyjne, robię tak raz na jakiś czas, zwłaszcza w okresie zimowym. Aku ma 2 lata, firma to Amper Max ??? Nie jest to reklama, po prostu podaję markę dla ewentualnego porównania. Aku raczej budżetowe, aczkolwiek nie daje na razie żadnych złych oznak. Pozdrawiam.
4 ปีที่แล้ว +1
Mimo braku objawów mógł być niedoładowany - radzę zobaczyć mój film jak zmierzyć straty na głównym kablu ładowania oraz masie, też prewencyjnie :)
Czemu moduł do bani ? Wprawdzie nie używałem go zbyt dużo, ale u mnie się sprawdzał - tylko w konfiguracji z zewnętrznym przekaźnikiem.
4 ปีที่แล้ว
Przekłamwał odczyt napięcia - jak było 11V to on już myśli że 10,5V, nawet jak zrobiłem izolację masy i pomiar bezpośredni. Chciałem go poprawić ale niechcący spaliłem mikrokontroler :(
@ Spadek wygląda jak typowy na diodzie prostowniczej - w tym kierunku bym patrzył, żeby ją zamienić na jakąś dobrą diodę schottky'ego.
4 ปีที่แล้ว
Tylko dopóki moduł nie załącza przekaźnika wskazanie się pokrywa, więc chyba nie o to chodzi, hmm. Tak czy siak już nic nie sprawdzę bo spaliłem ten moduł :/
A mi po obejrzeniu tego odcinka nasunęła się taka wątpliwość, co do możliwości używania tej ładowarki bez odłączania akumulatora od samochodu w niektórych autach (które, jak podejrzewam, mogą być bardziej czułe na wzrost napięcia powyżej 14,6V) bez ryzyka uszkodzenia instalacji elektrycznej: - Zakładam, że akumulator jest już nieco wyeksploatowany, jest więc prawdopodobnie większa szansa, że po naładowaniu spadnie na nim napięcie do tych 12,8 V w ciągu dwóch minut (chyba, że się mylę). Ładowarka wtedy przechodzi w tryb Recond i... kontynuując ładowanie podnosi napięcie na akumulatorze, a tym samym i na instalacji samochodowej do prawie 16V (15,8V). Powstaje więc pytanie, czy ten wzrost napięcia do prawie 16V nie spowoduje uszkodzenia co bardziej czułych na to podniesienie napięcia odbiorników prądu w instalacji samochodowej? Czy ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?
3 ปีที่แล้ว
W każdym przypadku będzie to indywidualnie - na pewno w nowszych autach bardziej nafaszerowanych elektroniką może coś się wydarzyć. Także reasumując - ta ładowarka nie jest ani do akumulatorów typu ŻEL ani AGM a jedynie do kwasiaka płynnego i EFB
@ Dzięki za błyskawiczną odpowiedź! A więc, paradoksalnie, zamiast dążyć do wymuszenia trybu Recond, dobrze byłoby znaleźć jakiś sposób na możliwość dezaktywacji lub chociażby blokowania tej funkcji... Wtedy można by powiedzieć, że to ładowarka bezpieczna dla auta w przypadku podładowywania akumulatora podłączonego do samochodu...
3 ปีที่แล้ว
Wg mnie to oni nawet za dobrze nie wiedzieli co sprzedają ;) Wg mnie to jak sklonowany C-TEK tylko nie dali ręcznie wyboru RECOND - nawet kształt obudowy podobnawy
Patrząc na twój wydruk instrukcji można zauważyć (jeśli wykres w instrukcji dobrze odzwierciedla poziomy napięć), że nie tylko etap ósmy (Recond) potrafi podnieść napięcie do 15,8V, ale również etap drugi (Odsiarczanie) impulsowo podnosi napięcie do tych 15,8V. Żeby więc być pewnym, że, w czasie ładowania akumulatora bez odłączania klem w aucie, ładowarka nie uszkodzi instalacji elektrycznej, należałoby zapewnić, że nie włączą się przypadkowo oba te etapy, jako podnoszące napięcie do wartości niebezpiecznej dla instalacji elektrycznej...
3 ปีที่แล้ว
Pewnie w instrukcji jest gdzieś napisane że nie wolno ładować w pojazdach i bez dozoru ;)
Ok. Ale jakie wnioski z tej prezentacji ? Mam tą ładowarke i chciałbym wiedzieć czy daje radę czy nie ?
3 ปีที่แล้ว
Że nic nie trzeba przerabiać - tylko ją sobie puścić 10x na trybie wymuszonym Recond i cieszyć się naładowanym akumulatorem z elektrolitem płynnym. Dla pewności nie podłączać tej ładowarki do AGMa lub ŻELa
Warto przeczytać opis filmu, tam tłumaczę o co chodzi ;) Ale ogólnie jeśli akumulator z elektrolitem płynnym to żeby dobrze naładować trzeba 16V+ aby było to szybkie i skuteczne
Prawdę powiem że nie wiem, odkryłem to przypadkiem na pełnym akumulatorze i nagrałem film - tak żeby to przetestować to nie testowaliśmy, ale mam nadzieję że wspólnie z Wami zbadamy temat ile to warte (aczkolwiek prąd rzędu 1A i mniej na stare i głęboko wyładowane akumulatory może się okazać zbyt mały - inaczej się ładuje nowe a inaczej zmęczone akumulatory)
@ to czekamy na test z gęstością. Znajomy dzisiaj ładuje tą ładowarką akumulator 84Ah, życzę mu szczęścia 😄. Poproszę go zmierzenie gęstości elektrolitu.
4 ปีที่แล้ว +1
nawet ten tryb recond za pierwszym razem nie zrobi gęstości - tak jak pisze Tadek Marczuk, wielokrotnie i może zrobi (trochę jak C-TEK) ;)
@ tak, masz rację, po mojej namowie, pożyczył prostownik Romstan12/15, ustawił na 8A po 7 godzinach jest 15..3 V, dalej ładuje 5A prądem. Jeszcze z godzinę będzie lądował, bo wraca do domu. Sądzę, że akumulator dobrze się podladował.
4 ปีที่แล้ว +1
Jak jeszcze wciąga 5A to pewnie by mu się przydało 24h albo i 48h luzem żeby tak naprawdę się wysycił ;)
Zapraszam Was na film Tadka Marczuka, gdzie wyjaśnia i pokazuje jak wymusić ten tryb bez żarówki - a sposobem, na "szybkiego krokodyla" :)
th-cam.com/video/ySz87wowiIA/w-d-xo.html
Czesc a czy przerabialiscie te wieksza ladowarke 12 a z biedronki ?
Jeszcze nawet jej nie widziałem na własne oczy - ale może jak coś wpadnie w ręce to się spróbuje zrobić ;)
@ w tej 12 a jest tak ze na poczatku ladowania testuje aku i jak rezystancja (chyba )jest za durza to zalacza tryb rrgenrracji podlaczalem na chwile zarowke 5 w szeregowo to czasem udalo mi sie uruchomic ten tryb najpierw ladowala pulsowo potem przelaczala na 15 .8 v
Dobrze wiedzieć ;) Tej większej nigdy na oczy nie widziałem ale słyszałem że też mają tryb 15,8V
Rzeźbij, rzeźbij..... Ładowarka czeka na przeróbkę. Pozdrawiam.
Te dygresje są bardzo przydatne, szczególnie dla głodnych wiedzy w temacie.
Dzięki, staram się aby zadowolić tych bardziej obeznanych i nauczyć tych mniej kumających jeszcze :)
Dzięki za Twoje filmy. Jak zawsze wartościowe. Gratuluję wiedzy i pasji dzielenia się nią. Pozdrawiam 👊
Dzięki, cieszę się 😉
W piątek będzie materiał petarda, warto się nastawić na seans 😎
Witam. Wczoraj sprawdziłem i to działa. Do szybkiego spadku napięcia poprostu zapaliłem światła.
Dziękuję i pozdrawiam.
Cieszę się ;)
Jak się okazało w komentarzach jest też metoda "na szybkiego krokodylka" i można ją wywołać nie mając nic pod ręką :)
Sena 4A budzi emocje:).Tryb 15,8V trwa zawsze ok.2h (auto bez śnieżynki i ze śnieżynką).Jak ładowarka zatrybi ,,sposobem'' napięcie pow.15V prąd do osiągnięcia napięcia 15,8/15,9V płynie 1A po osiągnięciu 15,8V/15,9V spada do ok. 0,75A.Włączałem 10 razy co jakiś czas ten tryb i gęstość naprawdę w granicach 1,28/1,29g/cm3 w 4 letnim akumulatorze.Jednak ładowanie zasadnicze akumulatora tą Seną rozładowanego do gęstości 1,18g/cm3 to koszmar po 15h akumulator osiąga napięcie 14V.Na początku ładuje na przemian 2minuty prądem 4A, następnie 4minuty prądem 1A i tak w kółko przy napięciu np.12,5V.
Dziękuję za ekspercką wypowiedź ;) A to że ładowanie nią "tak naprawdę" to przyznaję że koszmar :)
@ Prawdziwa prawda.Jednak jak już osiągniemy w żółwim tempie gęstość powiedzmy 1,23g/cm3 to jak jesteśmy zdeterminowani to osiągniemy ,,sposobem'' 1,28g, a nawet i więcej.Tak mnie wciągnęła ta Sena 4A, że głupoty piszę............. nie no z tą gęstością szczera prawda i to na starym akumulatorze.
Wiem Tadku, widziałem ile masz z nią filmów i eksperymentów na Twoim kanale ;) Cieszę się że dobry z Ciebie zawodnik w te klocki i gościsz u mnie w komentarzach :)
@ Męczę tą Senę bo ona nadaje się do pracy z nią w domu, a w garażu narazie nie mogę robić eksperymentów z mocnym ładowaniem :)
Jak czegoś się bardzo chce a nie można - to wolno ;)
Super praca i materiał Tytus:) więcej proszę takich nagrań. Piątka ;)
Dzięki :) Piona!
doceniam:) bardzo dobra robota
Dziękuję :)
Super
Wszelkiej pomyślności dla Ciebie
Dzięki :)
Opie kurde wielki szacunek za robotę! Super sie to ogląda! Pozdro!
Dzięki, cieszę się ;)
Dzięki za tip z tymi multimetrami! Zawsze mnie to irytowało, a na testy czekam;)
Fajnie że się przyda ;) Staram się w każdym filmie przemycić jakąś wiedzę dla tych których temat może bezpośrednio nie dotyczyć
Podaj proszę modele tych miltimetrów
Ale mega dobry film. Duży ładunek informacji. Jako świeży subskrybentów teraz muszę obejrzeć pozostałe filmy 😄
Dzięki, bardzo się cieszę ;)
Czy ładować akumulator samochodowy w trybie recond jeśli mam go na gwarancji i korki zalepione naklejkami? Niby z boku jest odpowietrznik ale w tym trybie po 5 min ladowania slysze gotowanie elektrolitu i boje się coś namieszać. Akumulator byl gleboko rozladowany.
Szum to normalne, bo jak przekroczy się próg gazowania czyli okolice tego 14,9V to wytwarzają się bąbelki w elektrolicie - jeśli prąd jest na stosunkowo niskim poziomie to nawet bez odkręcania korków nic nie powinno się stać - aczkolwiek nie można nigdy nic wykluczyć. Ja korków nie odkręcam, Robert z tego co widzę odkręca - jak Seną to ona dużego prądu nie jest w stanie dać, więc spokojnie ja osobiście bym ją puścił na ładowanie z gwiazdką i z 10x w tryb Recond i powinno być ok :)
Obejrzałem i od razu do garażu :) ładowarka podłączona, czekam na FUL i spróbuję załączyć ten ukryty tryb :) dzięki za info o tym trybie.
Fajnie ;)
Cieszę się że komuś się przyda - daj znać potem jak wyniki, czy to coś daje radę doładować tak w ogóle :)
Niestety, moja ładowarka jest owszem z biedronki ale to jakas firma 4CAR a nie Sena, moja nie ma tego trybu. Dochodzi o 14,5V później spada na 13,7V i tak trzyma jakieś 15min i się wyłącza. Nie wyświetla napisu FUL ani nic innego.
Jak kiedyś mi taka wpadnie ręce to też zobaczę czy da radę coś podkręcić ;)
@@drowningmanpl Jak nic o tym nie ma w instrukcji, to pewnie nie ma tego trybu.
@@minimalistycznykonsument1690 ładowarka była kupiona 2 albo nawet 3 lata temu i nie mam już od niej instrukcji niestety, z ciekawości chciałem sprawdzić czy może taki tryb w niej jest.
Nie trzeba używać żarówki do wywołania trybu 15,8 V. Wystarczy po zakończonym ładowaniu w ciągu tych 2 minut szybko nacisnąć jeden z zacisków tak aby dosłownie na ułamek sekundy rozłączyć. Ładowarka wykryje to jako spadek napięcia uruchamiając tryb
Widzimy komunikat FULL na 100%wiemy, że na pewno komunikat wisi dużo więcej niż 2minuty nic straconego.Powoli odłączmy korokodylek obojętnie +czy - podłączamy z powrotem do słupka akumulatora na wyświetlaczu mamy wówczas podane napięcie akumulatora więc wciskamy przycisk Mode .Sena zacznie ładowanie na ostatnim zapamiętanym programie dajmy na to auto bez śnieżynki.I teraz wszystko zależy od kondycji akumulatora jak jest sprawny szybko wyskoczy komunikat Full jak jest słabo naładowany to poczekamy na FULL, ale jak już wyskoczy to w ciągu 2 minut na około 0,3s odpinamy krokodylka czyli ruchem zajebistym i mamy po jakims czasie 15,8V ,a po jakim to też zależy znowu od naładowania akumulatora.Może osiągnięte być po 1minucie może po 20 minutach.W każdym bądź razie ten cykl trwa ok.2h.Więc na nie do końca naładowanym akumulatorze wywołać tą funkcję jest awykonalne.Ponieważ na rozładowanym akumulatorze nigdy nie zaświeci się FULL.Chyba, że wykonamy kombinację z jakimś zasilaczem, ale to inna bajka.
Dobrze wiedzieć :) Już ktoś pisał też w komentarzach że wystarczy szybciutko zadziałać i też zatrybi :) 👍
Dokładnie Tadku taki sposób działania też miałem na myśli w filmie: puszczamy sobie na noc ładowarkę i potem ponownie szybko będzie FULL i można wywoływać tryb RECOND :)
@ To My sobie nazywamy tą funkcję Recond , bo o niej nie ma nic w instrukcji obsługi.Teraz nam na stole zestaw Sena -akumulator i na mocno naładowanym akumulatorze wywołana funkcja szybko osiągnęła 15,8V przy pomocy prądu 1A , potem był prąd 0,75A, a po 50 minutach ok.0,50A.Także lekko inaczej niż przy mniej naładowanym.Jednak myślę ,że wspólnymi siłami wydrzemy z Seny 4A jej tajemne tajemnice.
To właśnie jest w instrukcji - to co ja wydrukowałem to strona 16/17 instrukcji i oni sami nazywają to "recond" ;)
Aczkolwiek na pudełku nic o tym nie było - dziwne, prawda? To taki ukryty smaczek dla tych co czytają instrukcje :)
Bardzo ciekawe i warto było czekać.
Dzięki ;)
Dzień Dobry. Mam pytanie do ekspertów. Co się stanie jeśli specjalny tryb Recond w tej ładowarce Sena 4A będę wywoływał więcej niż jeden raz? Na przykład pięć razy z rzędu. Czy w takim przypadku nie uszkodzę akumulatora? Dodam, że chodzi o zwykły akumulator kwasowy. Zauważyłem że w trybie Recond elektrolit a akumulatorze "bombelkuje" (przyłożyłem ucho i to słyszałem bo nie ma korków i nie da się obserwować elektrolitu). Proszę znawców tematu o odpowiedź bo nie wiem ile razy ładować akumulator w trybie recond tą ładowarką. Nie wiem czy wystarczy raz i ile razy to już za dużo. Pozdrawiam Kolo.
Dzięki za przypomnienie z tą czasówką w UNI-T 😉 Spróbuję tego z ładowarką z Jula "Hamron", bo podobno ma te same flaki co ta Sena, a i fabrycznie jest tam potencjometr na wyjściu i jakiś przełącznik więc czekam na rzeźbienie po co to i co to daje 😜 Chyba że sam prędzej będę mieć chęci to sprawdzić 😝
Akurat ta Sena ma zupełnie inne bebechy - nie ma żadnego potencjometru ani przełącznika - może te nowsze są podobne do Hamrona?
A to Ci... Całkiem możliwe, że Sena Senie nierówna... No ale jednak Hamron to nie Sena, mimo iż w pewnych miejscach podobno podobna to jednak co innego i system działania też różny 😉
Ta z Twoich postów na FB to tak naprawdę ani do tej Seny ani Lidlówek nie podobna - do niczego co widziałem w środku :)
U mnie funkcja recond daje piki w drugą stronę. Czyli na wyświetlaczu pojawia się napięcie ok 20v też w takich pikach. Jak dla mnie to zbyt szybko kończy się ten tryb. Po kilku godzinach gęstość elektrolitu podniosła się jedynie o około 0,01.
Musiałem podłączyć ładowarkę swojej produkcji 16,5v 1A, ona dokończyła dzieło w około 1 dobę
Możesz się pochwalić swoją konstrukcją na forum na FB jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś ;)
facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/
A ten tryb że do 20V ciekawe - na wyświetlaczu tak pokazuje czy mierzone czymś?
@
I co?... Pochwalił się?
Nie mogę go na grupie wyszukać. Chyba pod innym pseudo występuje, o ile w ogóle tam jest?...
Chyba nie pochwalił się, niestety 🙁
@
Trudno. Trzeba to przeżyć.
Człowiek całe życie się uczy. Dzięki za cenną lekcję.
Super, nie ma sprawy 😉👍
a co z ładowaniem akumulatora w trybie recond ? Roczny akmumultor jenox gold 63 Ah 600A. Rozładowany głeboko do 8 v. Dwukrotnie naładowany normalnie pokazuje teraz 13v. Następnie przy próbie naładowania w trybie recond po 5 min ładowania powyzej 15v słychać bąbelkowanie elektrolitu. Akum na gwarancji a korki zaklejone naklejką. Niby z boku jest mala dziurka. odpowietrzenie?odkleić naklejke i odkręcać te korki do ladowania? Strace gwarancje? Czy ta mala dzurka to odpowietrzenie i mozna w tym trybie normalnie ladowac by gęstość zrobić?
Jak ładowanie nie jakieś mocne i mega burzliwe to ja nigdy korków nie odkręcam tylko liczę na ten właśnie odpowietrznik boczny - aczkolwiek to moje podejście, bo Robert na przykład korki odkręca.
Jak są akumulatory bez korków i dają się ładować to jak nie chcesz ryzykować gwarancji to może delikatnie ładuj aż dojdzie do skutku - aczkolwiek zawsze decyzja i ryzyko muszą być po Twojej stronie
Ciekawostka ;)
A co Pan myśli o ładowaniu tak jak to robi laboratorium w Niemczech czyli zasilacz 16V i pod akumulator? Zamierzam coś podobnego zrobić czyli przy pomocy przetwornicy uzyskać ok. 16V przy 8-9A i tak podpiąć do aku, będzie to dobry sposób na zregenerowanie niedawno przypadkiem rozładowanego akumulatora do "zera"?
Wg mnie warte sprawdzenia - aczkolwiek z drugiej strony wiem też że inaczej wygląda ładowanie nowego akumulatora i starego zmęczonego wyładowanego i używanego przez nieświadomego użytkownika. Ale sam mam podejście proste do akumulatorów - dać napięcie, ograniczyć prąd i czekać :)
Chociaż eksperymenty z dużym prądem w impulsie np. u Tomasza Hudego (chyba 3% wypełnienia z tego co pamiętam) na stare akumulatory może okazać się naprawdę skuteczne niż zwykły prostownik czy przetwornica typu DPS
@ aku aż taki zmęczony nie jest, ma raptem 3 lata może trochę ponad, po naładowaniu chińskim prostownikiem do 14,7v napięcie po 2 dobach stania w mrozie wynosi 12,8V także chyba w miarę w porządku.
Za to bardziej mnie martwi mój akumulator, prawie 7 letni fabryczny Kii, na zapłonie miewa poniżej 12V a przy odpalaniu dwukrotnie na apce w telefonie przez obd widziałem napięcie nawet poniżej 9 ;P nie wiem czy to ELM coś ściemnia czy w piku faktycznie tak nisko napięcie opada. Dodam że auto odpala normalnie, bez zadnego spowolnienia itp.
Ze wskazaniami ELM327 to bywa różnie - ale na pewno trzeba podładować ten akumulator jak siada do 12V (o ile mierzone multimetrem a nie ELM327).
Zobacz mój film o pomiarach ładowania i głównego kabla ładowania alternatora :)
@ Generalnie wszystko wiem, specjalnie jakoś nie mierze bo... no działa, akumulator nigdy rozładowany nie był, auto cały czas (kiedyś jeszcze komputer "odpuszczał" i utrzymywał 12,8-13,5V) utrzymuje 14,5V więc wie że ma do czynienia już ze zmęczonym akumulatorem. O nowym pewnie będę myślał za rok ;)
Jeszcze ewentualnie nad tym odsiarczaniem się zastanawiam bo może faktycznie warto by się w to pobawić z tym że będę musiał znaleźć zasilacz dodatkowy żeby podtrzymać zasilanie auta na czas odłączenia głównego akumulatora. No nic, na razie czekam sobie aż z chin dotrze przetwornica ;P
I dzięki za odpowiedzi ;)
Spoko :)
Miałem sene i jak podłączyłem do mocno zużytego aku żelowego, to właśnie zaobserwowałem ze przy ładowaniu wchodzi w cykl ładowania napięciem pod 16v i stwierdziłem, że jest chyba uszkodzona i oddałem ją na reklamację, a tu się okazało że czasem nawet do takich gówienek jak automatyczna ładowarka, dobrze jest przeczytać instrukcje :P
Teraz mam ładowarkę z Juli, która ma jedną zajebistą funkcje, po naładowaniu kolor podświetlania LCD zmienia się z czerwonego na zielony, przez co widać już z daleka, że aku jest gotowy :)
P.S. Fajny kanał ;)
Fajnie 😉
Dzięki!
Hej, witam. Jest już nowa wersja (czy też następca SENY 4A). Właśnie kupiłem ją w Biedronce i nazywa się nie SENA ale GTMAX (ale wygląda, że to ten sam producent, który ma w nazwie firmy produkującej słowo SENA). Wygląda bardzo podobnie do testowanej przez Pana w tym filmiku. Nieco inaczej wygląda wyświetlacz, ale w zasadzie tylko inaczej rozmieszczone są ikonki na wyświetlaczu. Widziałem instrukcję SENY 4A w filmiku Rzeźbiarza i porównując opis etapów ładowania w obu ładowarkach, to jest identyczny, z tym że w tej nowej (GTMAX) jest dodatkowy etap ładowania, między etapem nr 6, w którym akumulator doładowywany już jest do 14,6V, a etapem nr 7, w którym ładowarka odcina już zasilanie i wyświetla słowo FULL dołożyli DODATKOWY ETAP, który nazwany jest, cytuję: ' Etap 7 - Pobudzenie: Jeżeli poziom naładowania akumulatora wynosi poniżej 12 V przed rozpoczęciem procesu , jednocześnie akumulator zostanie w pełni naładowany po 5 min ładowania prostownik pobudzi akumulator prądem pow. 15,6V, aby aktywować proces ładowania' - koniec cytatu.
Teraz więc jest nie 9, a w sumie 10 etapów ładowania. Zaznaczam, że tu nie chodzi o ten tryb RECOND (który możemy wymusić metodą 'szybkiego krokodylka'), a DODATKOWY, pośredni tryb, który, sądząc po wykresie w instrukcji, w odróżnieniu od trybu RECOND ładującego do15,8V, ładuje do 15,6V. Mamy więc w nowej ładowarce jakby DWA tryby ładujące powyżej 14,6V.
To tak pokrótce, zmiany jakie zauważyłem. Ponieważ dopiero zaczynam używać tej właśnie kupionej, na razie tylko tyle mogę o niej powiedzieć (napisać). Pozdro wszystkim.
Już właśnie o tym GTmax pisali inni w komentarzu że też ma Recond i jest git 😉
Plus za dociekliwość i cierpliwość +
Dzięki ;)
Zamiast obciążania akumulatora żarówką, tryb recond można wymusić, odłączając na ułamek sekundy jeden z krokodylków - np. ujemny. Wymaga odrobiny wprawy, bo zbyt długa przerwa poskutkuje koniecznością uruchomienia trybu zwykłego (i trzeba znów odczekać 2-3 minuty na kolejną szansę), ale jak się załapie, o co chodzi, to już idzie bez problemu. Pytanie, czy tryb recond "robi" gęstość elektrolitu, bo bez tego, nie ma zbytnio sensu. Ja nie mam jak sprawdzić... Może to pomysł na kolejny test? ;)
Tego czy robi gęstość nie sprawdzałem, ale robił to Tadek Marczuk i mówi że po około 10 razach da radę :) Także jeśli ktoś ma czas to można się bawić (albo jak nie ma nic innego). Ja póki co zostaję przy klasycznym prostowniku :) Chociaż takimi lubię sobie zostawić na podtrzymaniu auto jak ma długo postać nie jeżdżone
A mam pytanie jak przerobić taki prostownik zeby dawał napięcie na żabki bes podłączenia do Aku na zasadzie starych prostowników
A po co? Ciężko to zrobić, bo trzeba by zewrzeć tranzystor wyjściowy - a jest tam po to, że jak ładowarka straci zasilanie to napięcie akumulatora by mogło się "cofnąć" i spalić ładowarkę - więc ze względu na konstrukcję ładowarki odradzam takie "przeróbki"
Duży LIKE dla Ciebie, właśnie muszę doładować aku, zaraz będziemy testować tryb recond :)
Super! Koniecznie daj znać ile razy trzeba było go puścić i czy w ogóle ruszy gęstość "do góry" ;)
Że sprawdzeniem gęstości będzie problem bo nie mam urządzenia do tego ale za którym razem zaskoczy to dam znać !
Już wszystko wiem, mam Aku na tyle słabe że sam przeskakuje na tryb recond :)
Hehe, no to faktycznie wyładowany - a co do gęstości to koniecznie się zaopatrzyć w aerometr! ;)
Zgadza się, trzeba! :)
Cześć, mam raka ładowarkę "sena, - biedronka". Pokazuje znaczek tak jak w samochodzie "check engine" i nie chce ładować żadnego aku już. Jest tam po co zajrzeć czy szrot?
Ciekawe, natomiast cena nowej jest tak niska, że nie opłaca się naprawiać - chyba że z ciekawości i dla zabawy
Witam. Czyli ta SEMA fabrycznie daje nam 14,4v? Kupiłem chiński prostownik i tam jest 16,2v a szukam czegoś co ma 14,4v żeby można było podłączyć przy zgrywaniu ECU
No 16,2V fajnie do wysycania poza pojazdem - a tak to większość ładowarek podładowywaczek daje 14,4V na normalu i 14,7V na zimowym trybie - a do podtrzymania zgrywania ECU to żadna mała ładowarka Ci nie wystarczy - coś by musiało mieć minimum 25A a najlepiej 50A-100A, ludzie zasilacze serwerowe przerabiają na podtrzymanie np. do kodowania BMW :)
Kiedyś przez przypadek wszedłem w tryb recond poprzez szybkie odłączenie i ponowne założenie klemy ładowarki na słupku akumulatora. Zrobiłem to gdy na wyświetlaczu był FUL. Później znalazłem filmik, że to ukryta opcja i w ten sposób można ładować do nawet powyżej 16V.
Dokładnie tak 😉
Metoda na szybkiego krokodylka 👍
Może nie ukryta opcja a zbugowanie systemu i jego algorytmu 😉
Jak zawsze super 👍 dzięki
Dzięki :)
Może się przyda. Po podłączeniu akumulatorka yb9-bs(mf) w ustawieniach wybrany motocykl, od razu napięcie ładowania podbiło do 15,6v-16,5v i też co jakiś czas skakało na 10v-11v nie wiem co ładowarce odwaliło. Po odłączeniu od sieci, w obawie o uszkodzenie akumulatora i ponownym podłączeniu ładowała już normalnie.
Może akurat była w tym trybie recond i akumulator który nie chciał "przyjmować prądu" powodował tak wysokie podbicia napięcia na przetwornicy która była wtedy "nieobciążona"? Takie moje domysły i przypuszczenia - ale jak jest, nie wiem - strzelam
Witam. Mam taką ładowarke i jak się ją podłaczy pod Aku i kliknie start to niby ładuje kreski lecą ale napięcie ani setnej nie wzrasta. Możesz podpowiedzieć co jest tego przyczyną ?
A nie wiem, akumulator sprawny?
U mnie po włączeniu do gniazdka od razu pojawia się 15,3 . Wcześniej zawarło mi minus od prostownika z dwoma biegunami akumulatora. Czy to może być przyczyną.
Nie mam pojęcia
Posiadam ładowarkę z ALDI. To bodajże Medion model Car Xtras MD 15526. Wg instrukcji w trybie zimowym prostownik powinien ładować do napięcia 14,7, tymczasem mój ładuje do napięcia 15,1V i wciąż nie kończy procesu ładowania. Druga sprawa, podczas podłączania krokodylków do klem iskrzy. Wg instrukcji prostownika coś takiego nie powinno mieć miejsca. Coś nie tak z autem i prostownikiem?
A iskrzy bez różnicy czy ładowarka jest podpięta do sieci 230V lub nie? Bo ta Sena potrafi zaiskrzyć jak się pierw ją podłączy do akumulatora i dopiero do sieci 230V - bo gwałtownie ładują się wewnętrzne kondensatory z akumulatora zamiast gniazdka 230V
@ Na podłączonym do sieci nie próbowałem. Zauważyłem natomiast że iskrzenie nie pojawia się za każdym razem. Być może jest to oznaka że coś w elektryce auta nie teges. Alarmu nie ma. Prąd bierze jedynie zegarek na desce oraz centralny zamek.
@@Red_Ford raczej nie, iskrzenie to objaw że coś "wciąga" gwałtownie prąd i albo idzie w ładowarkę albo w instalację (raczej wątpię) - można to sprawdzić na akumulatorze wolnostojącym - będzie można wyeliminować jedną z dwóch opcji
@ Muszę sprawdzić. Ciekawi mnie jeszcze to napięcie szczytowe na prostowniku z ALDI. Powinien zakończyć na 14.7V a ładuje dalej. Dziwna sprawa.
Może faktycznie coś jest z nim nie tak? Tak na odległość trudno powiedzieć
Czy ładując akumulator w samochodzie i nie odpinając akumulatora z samochodu, można bezpiecznie włączyć tą funkcję np poprzez naciśnięcie guzika na pilocie, zapalają się wówczas światła wewnętrzne, napięcie spada poniżej 12,8V i funkcja się załącza. Ale czy instalacja samochodu to wytrzyma?
Takie napięcia to już na własne ryzyko - niestety, każdy przypadek i każde auto jest inne
A z tym szajsem z lidla też tak można zrobić?
Można, ale jeszcze testujemy która i jaka metoda najlepsza w tych nowszych Lidlówkach z wyświetlaczami
@ czekam z niecierpliwością 😉
PS
ile trwa taki tryb z podwyższonym napięciem na tej biedeowej zabawce?
PS.2
Poleć ziomusz jakiś sensowny prostownik na lata
Pozdro
U mnie około 3h ale nie mierzylem tego dokładnie, a co mam polecić? Hmm, na lata to nie wiem, bo pewnie niedługo AGM wyprze wszystko albo coś się zmieni - więc weź prostownik transformatorowy z zamysłem ładowania kwasiaków płynnych i najwyżej kiedyś ładowarkę do czegoś typu AGM :)
@ mialem na mysli zebys polecil mi jeden konkretny model konkretnego producenta do corocznej obsługi kwasiaka 60Ah
Wiem, ale potem będą gadać że faworyzuję kogoś ;)
Ja mam od Roberta Stef-Pola EST-305 i jest ok
Jest możliwość włączanie tego trybu bez zabawy krokodylami lub żarówka?
Od 2 lat z tego trybu używam, nie zawsze mi się uda bo nieraz się rozłączy prostownik.
Noo, sam się włączy jak Ładowarka poczuje spadek napięcia, czyli jak akumulator będzie praktycznie trupem 😀
@ Mi chodzi o to czy można go przerobić by włączać recond oddzielnym włącznikiem. Jeżeli w akumulatorze tak szybko spadnie napięcie to go raczej nic nie odratuje.
Można by zrobić przycisk rozwierny i tym sposobem szybko odcinać napięcie - jak szybkim krokodylkiem, tylko na przełączniku 😉
Wystarczy w aucie włączyć światła na moment.
@@sebaw1980 ja o tym wszystkim wiem ale nigdy nie trafię w odpowiedni monet i zaczyna normalne ładowanie a nie mam czasu by pilnować aż wyskoczył full.
Spróbowalem tak jak mówiłeś żeby wcisnąć select I wtedy włączyc na chińskim mierniku cegowym i też działa dzięki 👍
🙂
Jestem w trakcie budowy prostownika z automatycznym wylaczeniem po uzyskaniu ustawionego napiecia. W zwiazku z tym mam pytanie: Przy jakim napieciu prostownik powinien zakonczyc ladowanie? Akumulator jaki bedzie ladowany to Varta 12V 74Ah.
Napięcie tak naprawdę nic nie mówi o stanie naładowania akumulatora - raczej to taki ogranicznik sugerujący już naładowany akumulator, można ustalić dla kwasowych 16,25V bo powyżej elektroliza przyspiesza i utrata wody - ogólnie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie 😉
Bo równie dobrze można ustawić zasilacz na 14.4V i zostawić tak na tydzień czy dwa i też się naładuje do pełna 😉
Bardzo dobra robota, pozdrawiam👍😊☕
Dzięki ;)
Witam powiedz mi czy ta podładować ka ma funkcje podtrzymania baterii przez zimę i utrzymania jej w gotowości?
Funkcji jako takiej może nie ma, ale jak się zostawi ją podłączoną bez żadnych przeróbek - to tak, powinna ładować, potem podtrzymywać malutkim prądem i w razie potrzeby doładować
Włączanie trybu recond w aucie nie stanowiło by problemu(włączenie świateł) tylko czy 15.8v nie zrobi krzywdy instalacji
To już zależy od auta i odwagi właściciela ;)
Ja w moich "starszych" autach się nie boję - Seat Toledo II 2003.
Ale wiadomo - każdy przypadek jest inny
@ Tam gdzie masz żelówki odpada, ale tam gdzie masz aku Ca/Ca nie powinno być problemu.
To oczywiście - chociaż żelowych do aut się raczej nie stosuje, domyślam się że chodziło o AGMy?
@ Dokładnie mówię o AGM.
@@mirekk1775 tak małym prądem nie powinno nic się stać - chociażby NOCO ma tryb AGM+ czy tam AGM COLD i daje 15,6V albo 15,8V? Tak samo na profilach ładowania jgdardena jest 15,6V:
www.jgdarden.com/batteryfaq/deltran2.gif
Kolejny spoko odcinek! 👍
Jednak proszę nie rób takich "scroli" przy podłączaniu klem, bo mi serce z ramy kiedyś wyskoczy 😨
Pozdrowienia! 👋
Dzięki! Ale trochę nie rozumiem tych "scroli"? Chodzi o przyśpieszanie filmu? Jak tak to teraz wiem żeby następnym razem wyciszyć tam dźwięk ;)
@ Tak, tak o przyspieszanie filmu chodzi. Nie ogólnie, ale przy podłączaniu klem lepiej wyciszyć dźwięki, bo (dla mnie) zabrzmiało jak iskrzenie.
Wiem, może trochę głupie skojarzenie, ale oglądając w zaciszu pokoju, ze spokojej dykcji, nagle taki dźwięk akurat, gdy łączyłeś klemę z aku... Takie dwie składowe i wyszła terapia szokowa 😲
Mimo wszystko wielkie 👏👏👏 za ciekawy odcinek! 👍
Dzięki za komentarz ;) Jak już wrzuciłem film i obejrzałem to sobie pomyślałem "pozabijam wszystkich oglądających na słuchawkach" :D
@
4:01 Kuźwa, ale żem się wystraszył 🤢🤢🤢😲
😂😂😂😂😂
Sorry, samo się stało przy montażu 😀
Pewnie jak wyrównywałem dźwięk podgłośniło szum - ups... 😇
Witam wg. przedstawionej instrukcji tryby od 7 wzwyż są to tryby podtrzymujące zakończone już ładowanie. Kiedy akumulator jest ładowany bez odpinania klem w samochodzie często zdarza się , że napięcie spada ponieważ może być coś włączone w samochodzie, wtedy prostownik wykrywa spadek i doładowuje na max. Proces jest powtarzany w nieskończoność. Jednocześnie jest zabezpieczeniem przed przeładowaniem i drugie że kiedy zostawimy podłączony prostownik bez "opieki" nawet na dwa dni, możemy być pewni, że odpinając ładowarkę, nasz akumulator mamy naładowany na FULL. Funkcja jest przydatna dla zapominalskich :) nie ma potrzeby nic przerabiać i poprawiać chińskich konstruktorów . Pozdrawiam
No nie do końca, bo naładować kwasiaka to niestety nie jest takie łatwe przy technologii Ca-Ca, chyba że akumulator jest hybrydą z zawartością Antymonu to łatwiej (często serie budżetowe z odzysku gdzie ołów nie jest taki czysty).
Ale Sena z tym trybem 15,8V jak się puści kilka razy potrafi zrobić robotę wg mnie tak samo jak 10x droższy C-TEK :)
@ Nie znam wielu modeli prostowników. Wiem jedno, że akumulatora nie trzeba katować napięciami większymi niż 14,6V wystarczy dobrać odpowiedni prostownik który da konkretny amperaz. Miałem kilka samochodów i żaden regulator w nich nie przekraczał 14,4V. Obecnie w mojej Toyocie regulator alternatora ogranicza napięcie do 14,4V i nie ma problemu z akumulatorem. Druga sprawa, nie każdy akumulator dobrze znosi wyższe napięcie. Budżetowe prostowniki nie dadzą wielu A ze względu na ich oszczędną budowe. Pozdrawiam.
Tylko jak chcemy naładować zwykłego kwasiaka ładowarka to bez tych 16V zejdzie długo czasu.
Ładowanie 14,4V to ładowanie buforujące - jak nic nie kradnie prądu to wystarczy, ale jak głęboko wyładowany akumulator to ciężko aby go naładować takim napięciem
Cenne informacje dzięki. Inny kolega TH-camr wzbudzał ten tryb "recond" odłączając na ułamek sekundy jeden z krokodylków ładowarki. Co z tym chińskim modułem nie tak?
Też dobry sposób ;) Nawet lepszy bo nie trzeba się w żadne żarówki bawić!
A tamten moduł ma coś nie tak z pokazywaniem napięcia - zaniża o około pół Volta, nawet jak zrobiłem mu pomiar bezpośredni napięcia - albo sposób pomiaru jest źle zaprojektowany albo projektant na siłę chciał coś kompensować i nie wyszło - nie rozkminiłem tego jeszcze a chwilę próbowałem, póki co odpuściłem ten temat
Kupiłem nowy model "GTmax", nie potrafię odpalić tego trybu na aku 95Ah, na żelowej 7Ah startuje bez problemu, ktoś pomoże?
Zapytaj na grupie na Facebooku - Forum pasjonatów prostowników mrAkumulator
facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/?ref=share
dziękuję za pro tipa z miernikiem unity :) na pewno się przyda :)
Fajnie :)
A czy lidlowe tez tak mają?
Czy trybem recond można ladowac akumulatory bezobsługowe bez korków? Auto stało nieużywane przez 2 tyg i napięcie spadło do 10,1v, więc przydałaby się taka regeneracja, jednak w tym trybie dość mocno słychać "przelewanie" się elektrolitu i trochę się obawiam, że może rozsadzić akumulator, zwłaszcza, że robię to w mieszkaniu w bloku, czy takie głośne syczenie jest normalne? Dodam że akumulator się przy tym nie grzeje
Jak się nie grzeje to dobrze 😉
No jakoś go trzeba naładować a powyżej progu gazowania czyli 14,9V załóżmy zawsze szumi i gazuje i czuć zapach i słychać procesy ładowania ale to normalne - oczywiście zawsze ostrożnie z akumulatorami trzeba ale raczej normalne - chyba że słyszysz naprawdę gotowanie jak w czajniku i gorący to strach
Panie Tytusie zabrakło w tym genialnym filmie bardziej szczegółowego komentarza na temat czasu w jakim to napięcie 15, 8 występowało. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zaangażowanie
Niestety nie mam żadnego urządzenia które by rejestrowało prąd i napięcie w czasie - ale w tym, pełnym akumulatorze trwało to około 3h, ale nie wiem czy to czas jest wyznacznikiem czy próg prądu do jakiego zmalał - bo zaczęło się od 1,1A i na końcu było około 0,3A
@ Dziękuję serdecznie. To ważna informacja, bo dzięki temu zainteresowani będą wiedzieć ile czasu trwa wysycaniu przy napięciu 15.8v. Panie Tytusie czy uda się tak przestawić Sena by mierzyła ten spadek napięcia po np 10 min lub po 30 min???
niestety nie wiem co odpowiada za ten pomiar czasu - czy mikrokontroler liczy to wewnątrz, czy ustawiają to jakieś elementy RC - ale chyba niestety nie dojdę do tych informacji "po mojemu" :( Pozostaje wymuszać ten tryb ręcznie
Jest 💪💪💪💪💪biedronce się udało 😊
Wg mnie to najlepszy marketowy podładowywacz :)
W Lidl są teraz ładowarki ULTIMATE SPEED ULGD A1, 10 A, wczoraj go kupiłem, czy można coś o nim powiedzieć?
Nigdy nie miałem takiej w rękach nawet 😉
Człowiek się uczy a jeszcze jak ktoś mu pomoże Dzieki
:)
Witam czy ta ładowarka nadaje się do motocyklowego akumulatora AMG
Lepiej AGM taką nie traktować - AGM lepiej w trybie śnieżki do 14,7V Lidlówką czy innym marketowym, także Senę bym uznał jako "niebezpieczną" dla AGM
Dobra robota!mam prośbę porzucisz jakie ma oznaczenia kondensator c19 na płytce w tej ładowarce? pozdrawiam
To elektrolit czy ceramiczny?
Ten na miejscu oznaczonym c19
Ja mam już tylko ULGD 3.8 i na C19 jest ceramiczny więc nie ma oznaczeń - tamta ładowarka jest u Roberta
Witam. Jeżdżę rzadko autem w tygodniu przeważnie na weekend. Czy przez czas postoju mogę mieć podpiętą tą ładowarkę do auta? Auto to VW Passat b6 1.9tdi. 2006r.
Sam używam tego typu ładowarek do takiego podtrzymywania ;)
Ciekawa opcja, tylko kto ma czas na obserwację ładowarki jak zazwyczaj się zostawia na noc lub na weekend - no chyba, że jakieś ustrojstwo dodatkowe się podłączy, żeby samo po zakończeniu ładowania obciążało akumulator i się rozłączało po osiągnięciu 12,8V na akumulatorze...
"taki sposób działania też miałem na myśli w filmie: puszczamy sobie na noc ładowarkę i potem ponownie szybko będzie FULL i można wywoływać tryb RECOND :)"
Te miganie, nie jest to czasem impulsowe ladowanie? albo max akku jest uzyskany i sie chwilowo rozloncza dla bezpieczenstwa?
Nie mam pojęcia, może kiedyś to zbadam dokładniej
Dobry odcinek !!!
Dzięki ;)
7:00 - jakby ktoś był ciekawy jak w praktyce wygląda faza 2 (to dziwne impulsowe ładowanie) to uchwyciłem to na swoim przykładowym, mocno rozładowanym akumulatorze th-cam.com/video/YdvKCCTdBG0/w-d-xo.html
Super :)
@ No i w moim przypadku ładowarka nie przechytrzyła akumulatora. Po jakimś czasie Er 2.
da rade zrobić na stałe tryb recond? np da sie łatwo przeprogramować scalaka?
Będę próbował zrobić to hardwareowo - teraz robię różne próby a Robert będzie testował wszystkie te marketowe w kontrolowanych warunkach po moich przeróbkach i zobaczymy co to warte :)
@ Jest możliwość edytowania eepromu?
Jak nie zablokowali scalaka to może i tak - ale nawet nie wiem jaki programator albo metoda żeby zgrać/programować Holteka - no i wtedy tylko mały procent ludzi by zrobił taką przeróbkę
@ Jak byś jednak dobrał się do wsadu, zrób jak możesz takiego tutka który wiersz wyedytowałes. Mod vl.2 :-)
Wątpię abym aż tak się bawił - ale kto wie? Może kiedyś ;)
Witam! Co myślisz o zastosowaniu trybu Recond do akumulatora żelowego ??
Może go zabić, bo jak zacznie się gazowanie elektrolitu to zrobią się bąble w żelu i już tam nie będzie pracować płyta.
Żele 14,4V AGM 14,9V max bez kontrolowanych specjalnie warunków
@ Dzięki Bardzo!!! Pozdrawiam!!!
:)
Dzień dobry . Czy może mi Pan pomóc w kwestii technicznej. Kupiłem taką ładowarkę i przez własna głupotę przy pierwszym użyciu wyrwałem "żywcem" kabel zasilający. Przy okazji tam jest chyba jakiś opornik wlutowany. Pozdrawiam .
No na pewno na początek trzeba rozkręcić i zobaczyć jakie szkody się porobiły i przylutować przewód na miejsce (pewnie nowy albo ten urwany skrócić)
Tak trzymaj 👍👍👍
Dzięki! :) 👍
Czy można w ten sposób naładować akumulator motocyklowy agm?
Rozmawiałem z Robertem i mówi że lepiej nie - dla moich porównań do NOCO tam występuje max 15,5V przy prądzie poniżej 0,5A i Robert zaleca to tylko w naprawdę zimnych warunkach - im cieplej tym mniejsze napięcie. Ogólnie powiedział że powyżej 15V zabija AGM (w niekontrolowanych warunkach)
Mozna sam laduje aku ma już 8 lat i jak postoi z miesiąc moto przez zimę to trzeba podładować na start.
Ale takim napięciem AGMa?
@ taka sama ładowarka tylko nie włączam tego ukrytego trybu bo nawet o nim nie wiedziałem normalny tryb z motorkiem 12V czasem z gwiazdką. Akumulator firmy LP czyli holenderski LandPort osobiście zalany elektrolitem na początku 2013 roku
Ale to kwasowy czy AGM do samodzielnego uruchomienia?
W pytaniu było o motocyklowy AGM to lepiej mu 15,8V nie podawać - zwykłe tryby jak najbardziej, nawet z gwiazdką ;)
Jak zwykły kwasowy to 15,8V można :)
No bajka. Też go mam a przypadkiem u wuja się aktywowało jak ładowałem ale nie kminiłem tematu a u ciebie taki zaskok. Dzięki za przydatną informację 👌👍
:)
czy można robić taki reconditioning akumulatora na samochodzie, bez odpinania klem czy może to zaszkodzić elektronice?
Każdy na własne ryzyko - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W nowszych autach z inteligentnym ładowaniem bym uważał, w starym VAGu bym się niczym nie przejmował ;)
dobra robota 👍👍
Dzięki, cieszę się :)
czekam na material z lidlowskiej ładowarki. wieczory ciemne i dlugi warto zmodernizowac sprzet w domu 💪⚡⚡👍
Pokryję wszystkie wersje Lidlówek jakie posiadamy ;)
Planujesz może zabawę z Voltem 8A z Boost? Tam jest to funkcją oficjalną ograniczoną do ok 2h20. Jakby dało się to wydłużyć w czasie albo ustawić koniec od poziomu napięcia to mielibyśmy relatywnie tanią super ładowarkę
Nie mam takiej, może kiedyś jak wpadnie w ręce
Czy jest możliwe że ładowarki z lidla też mają taką funkcję? Pozdrawiam
W żadnej z nich się nie spotkałem z takim zachowaniem więc chyba raczej niestety nie - aczkolwiek nie wiem
@ Zatem cierpliwie czekam na opis przeróbki (tej bez wyświetlacza) ;-) Dziękuję za odpowiedź.
Super :)
Hmm... No właśnie jestem na etapie wymiany rezystora R57 (mam 5.0 i 3.8 czerwone) i zauważyłem takie zachowanie...
Przy podłączeniu z rezystorem 56,35kOhm (dodatkowo z montażowym) w trybie Auto/Normal, napięcie na aku rośnie do 15,82V i trzyma tak cały czas (14.0V), ALE w tym trybie obciążenie akumulatora czymkolwiek do 12.8V (na wyświetlaczu ładowarki) powoduje, że kolejne ładowania przebiegaja szybko do napięcia 14.4V (15.82V) i zaraz po osiągnięciu jest rozłączane ładowanie i ponowny spadek do 12.8V załącza proces ponownie.
W trybie ZIMA szybko osiaga 15.82V, ale wyświetlacz pokazuje 13.9V i cały czas trzyma prąd w okolicy 1.5A.
Natomiast z R57 o wartości 55,10kOhm w trybie AUTO dobija do 14.4V (aku 15.62V) i kończy ładowanie, ale spadek znowu do 12.8V na wyświetlaczu powoduje ponowne ładowanie do 14.4V
W trybie ZIMA natomiast z tym rezystorem osiąga po długim czasie 14.7V (15.82V aku), ale nie przerywa ładowania i długo trzyma, spadek poniżej 12.8V powoduje znowu doładowywanie i obniżenie progu ładowania pomimo 14.7V na wyświetlaczu.
Każda zmiana wartości rezystorów poniżej tej wartości powoduje to, że ładowarka w każdym trybie momentalnie dobija do 15.82V na akumulatorze i rozłącza tryb ładowania, ale ponowny spadek do 12.8V załącza znowu 15.82V i tak ładuje co chwile jakby ładowanie 'impulsowe' :)
Pobawię się z oryginalnym rezystorem 51kOhm i zobacze czy w trybie AUTO i ZIMA spadek napiecia do 12.8V (opornica zrobiona z nagrzewnicy PTC 120A :D ) wymusi większe napięcie na fabrycznych ustawieniach ładowarki.
Aha... dodam jeszcze, że wymuszenie napięcia czymkolwiek (zasilacz DPS5020) na zaciskach ładowarki powyżej 16.01V powoduje wyłączenie przetwornicy w ładowarce (ale chwile wcześniej zaczyna głośniej piszczeć) i spadek poniżej 12.8V dopiero załącza ją ponownie.
A o której ładowarce mowa? O Lidlowych, tak?
P. S. Co do opornicy to super patent ;) Chętnie bym ją zobaczył jak ją zrobiłeś - może zrobisz posta z fotkami na forum na FB?
facebook.com/groups/mrAkumulatorFORUM/
Ciekawi mnie czy volta też się uda tak bezinwazyjnie uratować. Podziwiam. Sub i like poleciał :-)
Biorę się za niego niedługo :)
Czyli ta z Lidla też da się jakoś przerobić żeby robiła gratis elektrolitu w Aku ? Czy tylko kupony w tym gabarycie to potrafią ?🤔
Starą Lidlówkę bez wyświetlacza już tak przerobiłem, te nowe mają nieco inny algorytm i Robert musi przetestować czy przy nich podobne podejście do tematu ma sens
Trochę upierdliwe to czekanie i to, że trzeba się zmieścić w 2 minutach po informacji na wskaźniku FULL. Nie da się tego jakoś zautomatyzować? Może jakiś przekaźnik czasowy rozłączający klemy na 0.3 s, oczywiście przez stycznik, bo chyba żaden czasowy nie ma obciążalności paru amperów, wyzwalany jakoś sygnałem obrobionym z ładowarki? Tak sobie głośno myślę...
Wszystko można, tylko czy większość widzów sobie z tym poradzi? Tu raczej jakiś progowy timer NE555 wyzwalany napięciem
To żaden problem. Jak się naładuje i jest napis FUL przez dłuższy czas, to wystarczy na chwilę odłączyć z kontaktu i po ponownym włączeniu i nastawieniu to już za chwilę znowu pojawi się FUL i czas 2 minuty wystarczający by się zdrzemnąć. Wystarczy jak na dołączonym filmie na momencik odłączyć krokodylek+. Nie wiem czy jest sens bawić się w jakieś przeróbki? :-)
Mierniki uni-t można programować, można domyślnie ustawić brak limitu na podświetlenie brak limitu czasu działania albo na przykład żeby startował z ustawień DC a nie AC ja tak mam kolega mi przerobił, działa i jestem zadowolony.
Tego 139C też sobie przeprogramowałem żeby podświetlenie nie znikało po kilku sekundach, natomiast dla tego przyznam że nawet nie szukałem czy są jakieś możliwości 👍
Przeprogramować ustawienia to przez jakieś kombinacje klawiszy, czy to wymaga rozkręcania miernika?
@@minimalistycznykonsument1690 jak rozumiem to trzeba go rozebrać i podłączyć do kompa sam tego nie robiłem ale kolega elektronik mi zrobił i działa!
@@bzykolo1985 Aha... To trzeba mieć maturę i studia niektóre :-) W takim razie to już sobie ręcznie przestawię z AC na DC :-)
@@minimalistycznykonsument1690 trzeba mieć programator EEPROM/FLASH i wcale nie trzeba mieć matury ani studiów ;) Planuję odcinek o czymś takim, żeby każdy w domku mógł sobie się pobawić - chcecie?
Wczoraj postanowiłem doładować akumulator. Zaczęła łądować od 13,5v po 15 minutach był full. Postanowiłem na 2 sec odpiąć klemę i podpiąłem do dalszego ładowania. Po kolejnych 5 minutach już było 15,8v
Super :)
Witam czy da sie naladowac 100 amperowy akumulator tym prostownikiem i w tym ukrytym programie?
Pewnie tak, aczkolwiek może to zająć 10 takich prób recondu ale na upartego można - lepiej tak niż nie zrobić nic :)
Gwoli ścisłości. Gdy mówisz "prąd jest prawie żaden" (ok. 5:58") to jest to już prąd z przeciwnym znakiem. Czyli ładowarka już NIE ładuje, a za to POBIERA z akumulatora 20 mA. Może niedużo ale jednak...
Tylko cęgi są podłączone w taki sposób że cały film prąd ładujący akumulator jest non stop na minusie (tylko słabo go widać z powodu kąta kamery i oświetlenia górnego) - tak przynajmniej mi się wydaje. I kolejna sprawa jest taka że te cęgi, jak ktoś mówił, przy prądach DC się magnesują i nawet po rozłączeniu obwodu punkt zera się przesuwa i coś tam pokazują. Tak czy siak "pomiary" cęgami uważam za bardzo poglądowe i orientacyjne bo żeby mieć pewność (jeszcze na zakresie 20A) jaki tam płynie prąd to ciężko o wiarygodność pomiaru.
Ale dziękuję za zwrócenie uwagi i komentarz ;)
@ Z tym magnesowaniem to może i racja. Za to zmiana znaku występuje na pewno. Ładowanie jest ze znakiem minus, koniec ładowania - minus znika i pokazuje 20 mA, ponowne (recond) ładowanie - minus znów się pojawia. Może by warto "zwykłym" amperomierzem sprawdzić czy na pewno po zakończeniu ładowania nic już nie jest pobierane z aku?
Zawsze coś pobierze bo choćby dzielnik napięcia bierze jakiś prąd ;)
Tej Lidlówki nie mam pod ręką ale sprawdziłem Senę:
Pobiera 5mA jak jest podłączona do kontaktu i nie ładuje oraz pobiera 40mA jeśli nie jest podłączona do kontaktu ale jest zapięta do akumulatora ;)
Stara Lidlówka bez wyświetlacza pobiera 0,07mA jak nie jest podłączona do kontaktu ale ona jest na przekaźniku
@ Dzięki. O taką odpowiedź mi chodziło. Lepiej nie zostawiać podłączonej ładowarki bez prądu. Wiem, że to nieczęsta sytuacja ale miesiąc z tą Seną podłączoną do aku i bez prądu (niepodłączenie do kontaktu, bezpieczniki itp.) i wyszarpane prawie 30 Ah :(
Dokładnie :)
dało by radę zrobić tak żeby uruchamiać ten tryb jakimś przyciskiem ?
Można by było spróbować dać przycisk który by wyłączał MOSFET który w szeregu powoduje załączenie ładowania - ale nie wiem czy by nadal ładowało czy by przerwało pracę urządzenia (byłoby to porównywalne z metodą szybkiego krokodylka).
th-cam.com/video/ySz87wowiIA/w-d-xo.html
Dlaczego słaby akumulator (na 4 odpalenia starczy) dobiłem ładując go programem z gwiazdką? prostownik voltpolska
Zwykły kwasowy akumulator w którym chlupie elektrolit?
Ogólnie te ładowarki mają za małe napięcie (czytaj opis tego filmu), jest tam też link do testu Roberta na mrAkumulator w którym był też Volt i wyniki słabe. Po to właśnie przeróbka w moim filmie - napięcie powyżej 16V doładuje akumulator z elektrolitem płynnym, zamiast kończyć na 14,7V (to bezpieczne napięcie dla wszystkich typów akumulatorów, łącznie z AGM) tutaj właśnie leży problem :)
@ a jak by podłączyć zasilacz do laptopa do takiego aku ? doładuje go czy rozwali ?
Jeśli zasilacz laptopa by miał te 16V to można by było - problem z regulacją prądu, załóżmy że zasilacz miałby te 5A, na początku ładowania akumulator by chciał pociągnąć np. 10A to spali zasilacz albo będzie się sam wyłączał bo przetwornica "poczuje przeciążenie" i będzie się wyłączać. Ale ratunkowo z ograniczeniem prądu przez żarówkę i mocnym zasilaczem laptopa by dało radę na bezludnej wyspie podładować akumulator ;)
Witam,ostatnio zakupiłem z Lidla przedmiot,prostownik,może ładowarka?Czy była testowana tutaj,z rozruchem.To ta droższa.!!!
Jeszcze takiej nie widziałem - ale jak kiedyś wpadnie w ręce to może jakiś materiał z tego powstanie :)
@ Przedmiot rozmowy,to ULG 17 A1, z lidla.cena jego to 200,pl. To podobno jest do wszystkich typu bateria???
Jak wpadnie mi w ręce to się jej przyjrzę :)
Jak chcemy użyć trybu recond, jest pewien sposób na szybsze trafienie na 2-minutowe okienko czasowe z napisem Full. Otóż, na samym początku podłączamy ładowarkę w trybie zimowym (gwiazdka). Ładowarka zakończy ładowanie przy napięciu około 14,7V i wyświetli napis Full. Trudno, żebyśmy stali godzinami przy aucie i non stop wpatrywali się, kiedy ten napis się pojawi. Więc kiedy przychodzimy po pewnym czasie i widzimy ten napis Full, odłączamy ładowarkę od akumulatora i sieci, po czym podłączamy ją jeszcze raz na ładowanie, tylko tym razem zwykłe ( bez gwiazdki). Teraz ładowarka błyskawicznie dojdzie do ok 14,4V i zakończy ładowanie, wyświetlając napis Full. Teraz mamy 2 minuty na akcję ,,szybki krokodylek".
Dobry sposób, genialne ❤️💪😎👍
Dzięki za Twój komentarz 😉
Akumulator z samochodu z systemem Start Stop można tak ładować?
Zależy jakiego jest typu - czy AGM czy może EFB czy zwykły kwasiak?
EFB
@@pawec7649 Robert nagrał film o tym nawet :) :
th-cam.com/video/MuBOfj78El4/w-d-xo.html
EFB traktujemy jako akumulatory z elektrolitem płynnym :)
@ dziękuję 👍
:)
Super film.trzeba sprobowac ten trick.a mam pytanko?wyjalem dzis akumulator stal 24h od wczoraj przy -20(oczywiwcie nieodpalil samochod).mam ladowac trybem 12v zimny.czy zwyklym??
Zimny zawsze nieco lepiej naładuje bo wyżej podciągnie napięcie - kwasiak, nie AGM prawda?
@ tak zwykly kwasowy.
To pierw podładować trybem zimnym (można w ciepłym miejscu żeby było łatwiej naładować akumulator) i potem puścić 10x ten tryb recond 15,8V i powinno być dobrze ;)
Aku szczelny czy są korki?
Jak są to kontrolować gęstość
jaki to uni t mirnik cęgowy jak z jego dokładnością
UT210E, a dokładność jak każdego chińskiego sprzętu - fajnie bo ma zakres 2A i można dość dokładnie małe prądy zobaczyć i w ogóle jest malutki :)
Ja mam wersję z innym wyświetlaczem, też SENA 4A i w zwyklym samochodzie kończy na 14.8, a z gwiazdką chyba 15.2. Nie da się wejść w tryb RECOND odpinając klemę.
Kurczę, to nie wiem czy inne modele mają inaczej - masz instrukcję i jest w niej może opisany tryb RECOND?
@ mam chyba, ale nigdy nie czytałem. Popatrzę w garażu, czy nie wyrzuciłem. (-;
Dam znać.
Spoko, daj znać - sam jestem ciekaw 😉
Czy ktoś wie po jakim czasie zakończy się tryb recond? Albo po jakim innym zdarzeniu jeśli nie po czasie czasie?
Prosiłem Roberta żeby przy testach zwrócił uwagę czy to jest czasowe czy jakiś próg prądu/napięcia - także może za jakiś czas będziemy wiedzieć coś więcej :)
@ Ok, dzięki. Pozdrawiam :-)
Wzajemnie :)
Doceniam komentarzem i łapką pod filmem :)
Dzięki :)
Nie trzeba żarówki wystarczy po pojawieniu napisu FULL szybkim ruchem odpiąć i zaraz spowrotem zapiąć żabkę ujemną - czarną.
Do dwóch minut od pojawienia się komunikatu Full, a żabkę obojętnie minus, czy plus.Jednak to nie znaczy, że jak przegapiliśmy okienko dwu minutowe to nie uruchomimy tego trybu, uruchomimy, ale o tym jak to zrobić jest już w komentarzach.
Tadku, chodzi Ci o ponowne puszczenie trybu na szybko? Czy jeszcze inaczej?
@ Miałem na myśli na szybko do 2 minut od FULL, ale po 2 minutach od FULL też można uruchomić tryb 15,8V na szybko powiedzmy nawet w ciągu minuty wszystko jednak zależy od sprawności/ naładowania akumulatora,
To tak jak myślałem ;)
Witam. Podczas ostatniego ładowania aku, kilka dni temu, ładowarka sama od siebie zrobiła coś takiego.... Kiedy zajrzałem do niej po kilku godzinach, to ładowała aku prądem 15,8V??? Nic nie wymuszałem, czy to oznacza, że aku może być na wykończeniu, że nagle traci pojemność??? Pozdrawiam. Łapka i subik poszedł.
Po prostu był pewnie dość mocno wyładowany, ale jak jest możliwość dojścia do elektrolitu to warto sprawdzić jego gęstość, kolor, stan napełnienia czy też jakimś testerem go sprawdzić lub opornicą.
Zawsze warto zrobić cokolwiek niż nic ;)
Albo kilka razy go puścić na tym trybie, chociażby metodą "na szybkiego krokodylka" - nie zaszkodzi a może pomóc ;)
@ Kiedy właśnie Aku nie był jakoś bardzo rozładowany. Było to tak zwane doładowanie prewencyjne, robię tak raz na jakiś czas, zwłaszcza w okresie zimowym. Aku ma 2 lata, firma to Amper Max ??? Nie jest to reklama, po prostu podaję markę dla ewentualnego porównania. Aku raczej budżetowe, aczkolwiek nie daje na razie żadnych złych oznak. Pozdrawiam.
Mimo braku objawów mógł być niedoładowany - radzę zobaczyć mój film jak zmierzyć straty na głównym kablu ładowania oraz masie, też prewencyjnie :)
tak z ciekawości, czemu masz zasłoniętą nazwę i model tego miernika samochodowego?
Nikt mnie nie branduje to dlaczego ja mam brandować kogoś? :)
Wszystkie sprzęty kupiłem za swoje pieniądze - to taki cichy znak dla firm :)
Gdzie kolego masz te ładowarki po przeróbkach pokazane co i jak modyfikowales.
Powoli będą wbijać na oba kanały - pierwsza już raczej w tę niedzielę ;)
Musimy dobrze przetestować
Mam ulg 3.8 A1 z 07-2011
Też mam w kolejce coś tego typu tylko nie pamiętam rocznika
Czemu moduł do bani ?
Wprawdzie nie używałem go zbyt dużo, ale u mnie się sprawdzał - tylko w konfiguracji z zewnętrznym przekaźnikiem.
Przekłamwał odczyt napięcia - jak było 11V to on już myśli że 10,5V, nawet jak zrobiłem izolację masy i pomiar bezpośredni. Chciałem go poprawić ale niechcący spaliłem mikrokontroler :(
@ tak się kończą niektóre poprawki 😁
Ale fakt, nieco przekłamuje 😉
No niestety :(
@ Spadek wygląda jak typowy na diodzie prostowniczej - w tym kierunku bym patrzył, żeby ją zamienić na jakąś dobrą diodę schottky'ego.
Tylko dopóki moduł nie załącza przekaźnika wskazanie się pokrywa, więc chyba nie o to chodzi, hmm. Tak czy siak już nic nie sprawdzę bo spaliłem ten moduł :/
A mi po obejrzeniu tego odcinka nasunęła się taka wątpliwość, co do możliwości używania tej ładowarki bez odłączania akumulatora od samochodu w niektórych autach (które, jak podejrzewam, mogą być bardziej czułe na wzrost napięcia powyżej 14,6V) bez ryzyka uszkodzenia instalacji elektrycznej:
- Zakładam, że akumulator jest już nieco wyeksploatowany, jest więc prawdopodobnie większa szansa, że po naładowaniu spadnie na nim napięcie do tych 12,8 V w ciągu dwóch minut (chyba, że się mylę). Ładowarka wtedy przechodzi w tryb Recond i... kontynuując ładowanie podnosi napięcie na akumulatorze, a tym samym i na instalacji samochodowej do prawie 16V (15,8V).
Powstaje więc pytanie, czy ten wzrost napięcia do prawie 16V nie spowoduje uszkodzenia co bardziej czułych na to podniesienie napięcia odbiorników prądu w instalacji samochodowej? Czy ma ktoś jakąś wiedzę na ten temat?
W każdym przypadku będzie to indywidualnie - na pewno w nowszych autach bardziej nafaszerowanych elektroniką może coś się wydarzyć.
Także reasumując - ta ładowarka nie jest ani do akumulatorów typu ŻEL ani AGM a jedynie do kwasiaka płynnego i EFB
@ Dzięki za błyskawiczną odpowiedź! A więc, paradoksalnie, zamiast dążyć do wymuszenia trybu Recond, dobrze byłoby znaleźć jakiś sposób na możliwość dezaktywacji lub chociażby blokowania tej funkcji... Wtedy można by powiedzieć, że to ładowarka bezpieczna dla auta w przypadku podładowywania akumulatora podłączonego do samochodu...
Wg mnie to oni nawet za dobrze nie wiedzieli co sprzedają ;)
Wg mnie to jak sklonowany C-TEK tylko nie dali ręcznie wyboru RECOND - nawet kształt obudowy podobnawy
Patrząc na twój wydruk instrukcji można zauważyć (jeśli wykres w instrukcji dobrze odzwierciedla poziomy napięć), że nie tylko etap ósmy (Recond) potrafi podnieść napięcie do 15,8V, ale również etap drugi (Odsiarczanie) impulsowo podnosi napięcie do tych 15,8V.
Żeby więc być pewnym, że, w czasie ładowania akumulatora bez odłączania klem w aucie, ładowarka nie uszkodzi instalacji elektrycznej, należałoby zapewnić, że nie włączą się przypadkowo oba te etapy, jako podnoszące napięcie do wartości niebezpiecznej dla instalacji elektrycznej...
Pewnie w instrukcji jest gdzieś napisane że nie wolno ładować w pojazdach i bez dozoru ;)
Ok. Ale jakie wnioski z tej prezentacji ? Mam tą ładowarke i chciałbym wiedzieć czy daje radę czy nie ?
Że nic nie trzeba przerabiać - tylko ją sobie puścić 10x na trybie wymuszonym Recond i cieszyć się naładowanym akumulatorem z elektrolitem płynnym.
Dla pewności nie podłączać tej ładowarki do AGMa lub ŻELa
@ O i o to mi chodzi. Dzięki za odpowiedz.
👍🙂
Po co dawac te 15volt ? Czy to cos regeneruje???
Warto przeczytać opis filmu, tam tłumaczę o co chodzi ;)
Ale ogólnie jeśli akumulator z elektrolitem płynnym to żeby dobrze naładować trzeba 16V+ aby było to szybkie i skuteczne
@ skoro tak no to ok
😉
A jak z gęstością po tym recond?
Prawdę powiem że nie wiem, odkryłem to przypadkiem na pełnym akumulatorze i nagrałem film - tak żeby to przetestować to nie testowaliśmy, ale mam nadzieję że wspólnie z Wami zbadamy temat ile to warte (aczkolwiek prąd rzędu 1A i mniej na stare i głęboko wyładowane akumulatory może się okazać zbyt mały - inaczej się ładuje nowe a inaczej zmęczone akumulatory)
@ to czekamy na test z gęstością.
Znajomy dzisiaj ładuje tą ładowarką akumulator 84Ah, życzę mu szczęścia 😄.
Poproszę go zmierzenie gęstości elektrolitu.
nawet ten tryb recond za pierwszym razem nie zrobi gęstości - tak jak pisze Tadek Marczuk, wielokrotnie i może zrobi (trochę jak C-TEK) ;)
@ tak, masz rację, po mojej namowie, pożyczył prostownik Romstan12/15, ustawił na 8A po 7 godzinach jest 15..3 V, dalej ładuje 5A prądem. Jeszcze z godzinę będzie lądował, bo wraca do domu.
Sądzę, że akumulator dobrze się podladował.
Jak jeszcze wciąga 5A to pewnie by mu się przydało 24h albo i 48h luzem żeby tak naprawdę się wysycił ;)
Super 👍👍👍
Dzięki! :) 👍
Bardzo dobra robota ;D
Dzięki :)
Fajny test, dzięki
Dzięki :)