Jakub Wiech, Energetyka24, Key Note "Atomowa Historia" na TOGETAIR 2023

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ธ.ค. 2024
  • W ciągu ostatnich kilkunastu dni obserwowaliśmy więcej działań w dziedzinie atomu niż w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
    Nastąpiły istotne postępy w negocjacjach transgranicznych. Już 6 państw dało Polsce zielone światło na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Lubiatowie. Austria i Niemcy poprosiły o dodatkowe wyjaśnienia w kwestii oddziaływania tej jednostki na środowisko.W ubiegłym tygodniu spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęła formalny proces, który potwierdza, że budowa PEJ będzie zgodna z prowadzoną obecnie polityką jądrową i szeroko rozumianym interesem społecznym.
    Również KGHM otrzymała pozwolenie na budowę niewielkiej modułowej elektrowni jądrowej. Projekt ten zbliża się już do fazy budowlanej.
    W ostatnich dniach deklarację o planach budowy podobnych elektrowni w kilku miastach w Polsce złożył Orlen. Część potrzebnych środków - nawet do 4 mld dolarów - wyłożą amerykańscy kontrahenci Orlenu. Współfinansowaniem tego projektu zainteresowały się także polskie banki..
    Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w trakcie swojej wizyty w USA z Kamalą Harris w sprawie współpracy polsko- amerykańskiej w dziedzinie rozwoju energetyki jądrowej. Prawdopodobnie w rozmowach został rozwiązany problem finansowania polskiego atomu, ciążący na negocjacjach z Amerykanami. Ten sojusz gospodarczy może się przerodzić później w sojusz polityczny. Warto wspomnieć, że Polska realizuje projekty jądrowe również z Koreańczykami. Te podmioty mają stawiać reaktory jądrowe na terenie Wielkopolski.
    Co dalej? Czekają nas gotowe kontrakty na wykonanie elektrowni jądrowych. Trzymajmy kciuki za polski atom. Potrzebujemy go, aby bezpiecznie przejść przez transformację energetyczną.
    🌍🌍🌍
    Celem projektu TOGETAIR jest zbudowanie platformy porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania ambitnych, racjonalnych ekonomicznie celów polskiej polityki klimatycznej.
    Inicjatywa łączy różne instytucje i środowiska w Polsce, w szczególności administrację rządową i samorządową, instytucje naukowe, biznes, sektor pozarządowy i media. TOGETAIR ma ambicję zostać istotnym elementem dialogu społecznego w perspektywie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
    Śledź również nasze social media!
    Facebook: / togetair2023
    Instagram: / togetair2023
    LinkedIn: / togetair2022
    Twitter: / togetair

ความคิดเห็น •