Otwarcie TOGETAIR 2023, Mateusz Morawiecki, prof. Alojzy Nowak i Kadri Simson

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024
  • Premier rozpoczął wystąpienie od powitania “wszystkich, którzy kochają środowisko i sprawiedliwą transformację energetyczną.” Jego wystąpienie zostało zakłócone przez członkinię Ruchu Solidarności Klimatycznej, która siedziała na widowni. Premier obiecał porozmawiać z nią po otwarciu konferencji.
    -Jeszcze niedawno Polska była energetycznym skansenem Europy. Przez lata udowodniliśmy, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać - kontynuował premier. Podkreślił, że przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w naszej energetyce.
    Następnie wskazał, że już działania Polski już dziś przynoszą wymierne efekty, np. dzięki kontynuacji programu Czyste Powietrze osiągnęliśmy głęboki przełom, głównie w energetyce konsumenckiej:
    W 2015 r. moc zainstalowanej energii w fotowoltaice było 100 megawatów, dziś jest to 100 razy więcej. To w dużej mierze zasługa programu Mój Prąd, który był odpowiedzią na potrzeby energetyczne Polaków. Ponad 200 tys. Polaków mogło zainstalować panele fotowoltaiczne. W ramach tego programu wypłacono dofinansowanie dla blisko 450 tys wniosków na kwotę blisko 2 mld zł.
    Premier przypomniał również, że wkrótce rusza nowa edycja programu “Mój Prąd”, w której będzie można otrzymać nawet 58 tys. dofinansowania. Podkreślił znaczenie tych oddolnych działań słowami:
    Troska o środowisko zaczyna się od domu i w domu.
    Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie, że już blisko 600 tys rodzin skorzystało z ulgi termomodernizacyjnej.
    -Troskę o środowisko naturalne łączymy z troską o portfele Polaków, dlatego najbardziej potrzebującym pomagamy przy termomodernizacji uruchamiając środki rządowe. Jest to praca organiczna. Każdy wymieniony piec to zdrowszy dom i zdrowsze środowisko. Nasi przeciwnicy niewiele zrobili z “kopciuchami”, my realnie zaczęliśmy je wymieniać.
    Dodał, że dla dla właścicieli mieszkań powstał program “Ciepłe Mieszkanie”, który pomaga zainstalować efektywne źródła ciepła, a w ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać nawet 136 tys. zł. dofinansowania na wymianę pieca.
    Jeszcze wiele zadań przed nami, ale nie zatrzymujemy się. Tak wiele udało się zrobić dzięki współpracy z samorządami, za co chciałbym serdecznie podziękować.
    Premier odniósł się również do bieżącej trudnej sytuacji w Europie:
    Chociaż wojna bardzo mocno wpłynęła na budżety przedsiębiorców, ponieważ kryzys wojenny jest jednocześnie kryzysem energetycznym, to rozpostarliśmy parasol ochronny nad przedsiębiorcami.
    Przypomniał wprowadzenie ceny maksymalnej energii elektrycznej, z którego skorzystało nawet do 99% podmiotów gospodarczych w Polsce.
    Naszych działań nie zahamował ani kryzys pandemiczny, ani wojna na Ukrainie. - podkreślił. Szczególną uwagę zwrócił również na suwerenność energetyczną, która ma być realizowana w oparciu o sojusze energetyczne oraz program rozwoju energetyki jądrowej - Polski Atom.
    Realizujemy plan, wg którego nasza energetyka oprze się na energii prosumenckiej i zielonej, a podstawą będzie energetyka atomowa. Do tego czasu musimy zachować stabilne źródła energii, której dostarcza węgiel i gaz. - zapowiedział. Dodał, że sprawiedliwość procesu transformacji energetycznej musi uwzględniać miks i bilans energetyczny danego kraju i nie można z dnia na dzień zamknąć kopalni albo całkowicie zmienić profil energetyczny państwa.
    Według premiera system energetyczny Polski opiera się na 4 filarach: transformacja dla ludzi, a nie odwrotnie; zeroemisyjność oparta o źródła odnawialne i atom (od lat 40. XXI wieku); praca organiczna jako podstawowy warunek ciągłej poprawy jakości powietrza; zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. - Stawiamy na bezpieczną energię, na system, który jest tani, zielony, ale jednocześnie prowadzi do tego, że w czasach turbulencji możemy sami oferować programy łagodzące skutki kryzysu. - podkreślił premier
    🌍🌍🌍
    Celem projektu TOGETAIR jest zbudowanie platformy porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania ambitnych, racjonalnych ekonomicznie celów polskiej polityki klimatycznej.
    Inicjatywa łączy różne instytucje i środowiska w Polsce, w szczególności administrację rządową i samorządową, instytucje naukowe, biznes, sektor pozarządowy i media. TOGETAIR ma ambicję zostać istotnym elementem dialogu społecznego w perspektywie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.
    Śledź również nasze social media!
    Facebook: / togetair2023
    Instagram: / togetair2023
    LinkedIn: / togetair2022
    Twitter: / togetair

ความคิดเห็น •