Uwielbiam słuchać ludzi którzy wiedzą o czym mówią i wszystko staje się takie proste prawie jakbym sam się tak na tym znał 😊 pozdrawiam ekipe Good Idea👍
Kiedyś budowano by oko mogło sie cieszyć pięknem. Uroda wnętrz korespondowała z pięknem fasad domów. Dzisiaj budynek może wyglądać ok na zewnatrz, a w środku być wielkim rozczarowaniem.
Uczę się języka polskiego, więc słuchanie was jest dla mnie dobrą praktyką. Oboje mówicie szybko (tak mi się wydaje), ale wyraźnie i pewnie. Bardzo podobają mi się twoje filmy.
Pierwsze moje wrażenie które odczułem po ujrzeniu w filmie kamienicy 3/5 to ołtarz, wielki, monumentalny. Zaraz potem przyszła na myśl Petra, te proste budynki wokół , niczym skały otaczające perłę tej ulicy.... Dziękuję bardzo!
Dziękujemy za refleksje o sztuce technicznej i duchowi epoki prezentowanemu przez fasadę kamienicy. Szkoda, że brak wrażliwości na piękno tak bardzo daje o sobie znać poprzez fasady współczesnych budynków. XX wiek bardzo nas wszystkich zmienił.
W budynku przy Czackiego 3/5 kilka lat temu zdawałem egzamin na doradcę podatkowego - byłem wtedy zbyt zestresowany żeby go docenić. Dzięki więc za zwrócenie uwagi! :)
Ten budynek przy Czackiego 3/5 kojarzy mi się z Pałacem Ziemstwa Pomorskiego przy al. Niepodległości 40 w Szczecinie (wcześniej bank PKO BP, dziś Akademia Sztuki). Kolorystyka inna, zabudowa otoczenia luźniejsza, ale z perspektywy laika styl może wydawać się podobny (z zewnątrz, a zwłaszcza w środku).
Kamienicą przy ulicy Czackiego zachwycałam się od lat, ale nie miałam pojęcia o historycznej siedzibie Citi Banku i tym, jak wspaniale wygląda w środku i jaką ma historię! Niesamowite :) Dzięki za to co robicie!
Wpadłem na ten kanał niedawno i śledzę go z ogromnym zainteresowaniem! Sposób opowiadania, dobór tematów i jakość materiałów 10/10, merytorycznie moim zdaniem top polskiego YT. Może warto pomyśleć też np. o napisach po angielsku? Kanał naprawdę wydaje się mieć ogromny potencjał promowania piękna polskich miast... Pozdrowienia! 👏
Uzmyslowiłem sobie, że ten kanał oglądam już 9 lat. Różnica taka, że kiedyś bardziej regularnie, ale i tak jeden z najlepszych specjalistycznych polskich kanałów na TH-cam. Nie wiem czy pojawiły się jakieś odcinki stricte o architekturze Islamu, ale wydaje mi się, że- nie. Może warto byloby jakiś odcinek w tym zakresie zrobić.
Dziękujemy, że jesteś z nami od tak dawna! Faktycznie nie mamy żadnego odcinka o na temat architektury Islamu, chociaż już kilka razy przymierzaliśmy się do tego tematu. Może w końcu uda się go zrobić. Pozdrawiamy serdecznie!
W tej chwili nie planujemy podcastów, ale na stronie kursy.goodidea.archi/ czeka wiele godzin wykładów na różnorodne tematy, a wkrótce dojdzie do nich kolejny: warszawskie wieżowce :) Zapraszamy!
Dziękuję Wam za dzielenie się wiedzą w tak atrakcyjny sposób. Uwielbiam Was słuchać i oglądać z Waszym niezwykle ciekawym komentarzem zakątki naszego świata 😊😊😊
Pewex -pierwszy sklep z towarami "luksusowymi" był na Czackiego-na winklu tam gdzie dziś jest City (BTW-jaki to nr posesji). To moja 1. fascynacja "zachodem" - zapach tytoniu Samson i kaw niedostępnych za złotówki.... Drugie (i ostatnie) spotkanie z tym miejscem to była brama (a raczej bramka) na Zachód. Bowiem jeśli ktoś miał na koncie, ktore trzeba było założyć w PEKAO SA, co najmniej $150 ten DOSTAWAŁ paszport. I to uprawniało do wyjazdu za żelazną kurtynę. Zatem same miłe wspomnienia z Czackiego. Dzięki - Radek i Natalia za przypomnienie mi tych moich "starway to heaven". 🙏🙏🙏
Dziękuję Wam za ten odcinek. Połączyliście w nim dwie moje milosci: bankowosc i warszawska architekturę podlaną sosem marki AIAGI. Nawet kilka miesięcy temu byłem w jednym z oddziałów, który był w filmie. Udanego tygodnia. Cześć! :)
Prawdziwi pasjonaci. Każde Wasze słowo jest doskonale dobrane do przedstawianych budowli, chwilami trudno nadążyć za tymi słowami. Tempo filmu zmuszs widza do pełnego skupienia, nie ma czasu na łyka kawy 😋 (niektóre filmy trzeba oglądnąć dwa razy 🙂). Dzięki za świetne pouczające materiały. Pozdrawiam i czekam na następne. ps. Na koniec mam pytanie do Pana Radka: Czy podczas odbudowy starych kamienic byłoby sensowne malowanie - cieniowanie frontu kamienicy z nadaniem mu wyglądu jaki był na chwilę przed jej zburzeniem. Chodzi mi o wizualny efekt "przyspieszonego starzenienia".
Bardzo dziękujemy za miłe słowa o naszej działalności! Wiemy, że czasem nasze filmy bywają za bardzo "nasycone", ale po prostu trudno zrezygnować z jakichś informacji, faktów czy ciekawostek :) I tak jest teraz więcej "przerywników muzycznych" niż kiedyś. Odnośnie pytania o "nadgryzienie zębem czasu" markowane w nowym tynku czy wystroju - to trudne pytanie, bo chyba trzeba znaleźć złoty środek w renowacji, aby kilkusetletni budynek nie wyglądał po pracach konserwatorskich jak zupełnie nowy, bo wychodzi to wtedy sztucznie i śmiesznie, ale też, aby było widać, że jest zadbany i odświeżony.
Pięknie byłoby żyć w świecie, gdzie ktoś liczy się z opinią większości 😂, w tym przypadku wyrażoną pragnieniem rekonstrukcji i doprowadzeniem do świetności tej kamienicy. Niestety pospólstwo nie ma racji 😂. Ci co lepiej wiedzą zawalczą z "populizmem" i zaserwują nam lepszy świat 🎉🎉.
Jak o bankach to może odwiedźcie też rejony pl. Bankowego. np. ciekawy jest tam Gmach Domu Bankowego Wilhelma Landaua, który był chyba kiedyś piękny, secesyjny, a teraz niszczeje - drzewa na nim rosną (dlaczego?). No i tam też jest były Bank Polski na ul. Bielańskiej - ciekawe wykorzystanie ruin jako adaptacja nowego budynku.
Dziękuję za taki ciekawy i świetnie zrealizowany materiał! 😊❤️ Uwielbiam przyglądać się kamienicom, a dzięki Wam lepiej wiem, na co patrzę! 😄 A co do pierwszej omawianej kamienicy - fajnie byłoby, gdyby zrekonstruowano kopuły i rzeźby na dachu. 😊
Bardzo ciekawy odcinek, to podwyższanie budynków w latach dwudziestych było charakterystyczne dla tej części Europy, dawne prowincjonalne miasta imperiów przeistoczyły się w stolice nowo powstałych lub odrodzonych państw i wzniesione wcześniej budowle okazywały się być "za ciasne". PS. Podziwiam dobór marynarki do kolorystyki fasady City Handlowego :-).
Radosławie, Natalio, świetny odcinek. Kochana Warszawa i pokazane w niej coś ultranowoczesnego - część City, i coś z historią od XIX wieku - Czackiego, Za rzadko do Was zaglądam, poprzednio oglądałam Sandomierz, który opuściłam w dniu w którym kręciliście zdjęcia. Jutro podjadę na Czackiego i przejdę z zadarta głową koło kamienicy nr 3 , ze zrozumieniem" 😉
I przestaje mnie dziwić, dlaczego ludzie odwracają się od telewizji. Okazuje się, że "Taniec z gwiazdami" oglądają nieliczni, a reszta szuka ciekawych treści w internecie.
O tym samym pomyślałam, przydałby się już remont. No i to, że fajnie byłoby aby odtworzyć go w jego starej oryginalnej świetności z 3 kopułami, wyglądałby spektakularnie. ❤
Jak zawsze odcinek niesamowicie ciekawy i świetnie zrobiony, dzięki! Może dobrym pomysłem byłoby stworzenie odcinka o poznańskich Jeżycach, tam na każdym kroku jest piękna kamienica ☺️
Niestety z tą poprzednią mieliśmy spore problemy, bo mimo opłacenia licencji, non stop YT wykrywał ją jako naruszenie praw autorskich i potem bywało, że trzeba to było tygodniami odkręcać.
Fantastyczna reklama. Nie wiem komu gratulować bardziej, Wam za tak dobry materiał, czy bankowi za to, że tak trafnie wybrał promotorów. Gdybym nie miała u nich konta to pewnie bym założyła 😁
hm. Mieszkam obecnie niedaleko, jakieś kilkadziesiąt metrów. Warto posłuchać o najbliższej okolicy, tym bardziej, że należała ona kiedyś do mojego zgromadzenia...
Szkoda, że zabrakło informacji o dwóch innych, ciekawych kamienicach na ulicy Czackiego -9/11 i 15/17. Bliźniacze kamienice autorstwa Zbigniewa Karpińskiego. Kamienicę 15/17 darzę szczególnym sentymentem ze względu na możliwość uczestnictwa w jej renowacji. Dawna siedziba teatru, obecnie biuro co-workingowe. Pomimo wprowadzonych zmian w stosunku do oryginalnego projektu, uważam że jest to jedna z ładniejszych renowacji w Warszawie. Co o niej sądzicie?
Nie analizowaliśmy ich w odcinku, bo nasze założenie w tym cyklu to jedna ulica i trzy kamienice. 15/17 jest bardzo udana a zrobiona z dużą kulturą renowacja wydobyła jej walory. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie!
a czy inna postać dachu po wojnie może wynikać z wymogów konstrukcyjnych przy odbudowie po zniszczeniach? Może ukrywa się tam tzw. wieniec, który wiąże ściany na górze? A jak już powstał to stworzył podstawę do zabudowy strychu.
To bardzo zależy od tego, o które kamienice chodzi - bo jedne będą opisane w różnych atlasach architektury a inne w monografiach architektów. Podstawowe dane o wielu są w tzw. białych kartach, ale to dotyczy tych, które są w ewidencji i rejestrze. Dla jednych - nawet w Warszawie - będzie pełna dokumentacja projektowa, a inne będą kompletnie nierozpoznane.
Skąd po wojnie nabrali tych wszystkich budowlańców którzy tak to wszystko odbudowali no i architektów co tak to wszystko projektowali bez komputerów, multimediów i internetu 🙂
W obecnym banku Citi Handlowy mial poprzednio siedzibe bank PeKaO S.A. W sali obslugi klientow byly piekne podsufitowe freski; ciekawe czy zostaly zachowane ?.
Przedwojenna Warszawa byłaby dzisiaj magnesem turystycznym. Spokojnie mogłaby konkurować z Wiedniem, Budapesztem, Pragą czy Paryżem. Dziwi mnie czemu włodarze miasta nie mają ambicji odtworzenia przedwojennego piękna. Chyba komuś na tym zależy aby to miasto zostało utrzymane w socrealistycznym klimacie i było wiecznie gorszą wersją Moskwy :(
Nie trzeba zwężać ulic by odbudować przedwojenne kamienice w których miejscach stoją dzisiaj PRL-owskie bloki. Komu przeszkadzałaby rekonstrukcja szeregu kamienic na ulicy Zielnej, Smolnej, Moliera czy Senatorskiej? Czy przez pl. trzech Krzyży, Piłsudzkiego i Powstańców Warszawy rzeczywiście biegnie już autostrada?
Komu by przeszkadzała? Może mieszkańcom tych bloków? I owszem - na Senatorskiej, aby odtworzyć układ zabudowy sprzed wojny trzeba mocno zwęzić ulicę. Na wysokości wejścia do kościoła św. Antoniego z 38 metrów do 24. Ale fajne jest co innego - w pierwszym komentarzu wielkie słowa: "nie mają ambicji" "gorsza wersja Moskwy" "miasto utrzymane w socrealistycznym klimacie", ale gdy okazuje się, że do odtworzenia przedwojennego charakteru trzeba zwęzić ulice, to wtedy nagle największym problemem jest jeden blok przy Moliera i cztery przy Senatorskiej :)
@@goodidea_archi Problemem raczej jest to, że na Uniwersytecie "prawdopodobnie" wykładali komuniści, temu życie Warszawy musi toczyć się wokół pałacu Stalina i autostrad biegnących przez centrum miasta. Ściana wschodnia, dworzec pkp i inne tego typu budowle to zabytki. Dzięki takim "uczonym" Warszawa jest jaka jest. Gdyby nie biznes który na siłę pchany jest do stolicy, miasto Syrenki z Białoruskim Mińskiem stałoby w jednym szeregu. Fajne jest to, że przedwojennym warszawiakom nie trzeba było tłumaczyć co zrobić z soborem newskiego.
Co do adresu nie powinno to być 3-5 (3 do 5), a nie 3/5 przez? Bo to chyba chodzi o dwa numery pod jednym adresem prawda? 3 przez 5 to numer 3 a mieszkania 5. 😅
W Warszawie powszechnie przyjęte jest, że kiedy budynek zajmuje dwie działki lub więcej przy jednej ulicy, to ich numery podaje się z użyciem ukośnika. NOT to Czackiego 3/5, sąsiedni budynek ma adres Czackiego 7/9/11, a kolejny po drugiej stronie ulicy Dowcip to Czackiego 15/17. Pałac Prezydencki stoi przy Krakowskim Przedmieściu 46/48, a adres Sejmu RP to Wiejska 4/6/8. Poprawne adresowanie z uwzględnieniem wydzielonego lokalu zawiera skrót m. lub lok., np.: Jan Nowak ul. Przykładowa 6 m. 9, ale czasem zdarza się, że ktoś skrótowo zapisze ul. Przykładowa 6/9 Co zrobi z całym tym zaoszczędzonym czasem i atramentem? Trudno powiedzieć.
Pomyśleć ile ciekawego materiału bylibyście w stanie zrobić o warszawskich kamienicach gdyby nie unicestwienie miasta przez Niemców i późniejsze dobicie przez Rosjan.
Serce sciska mysl jak zniszczono Warszawe .Gdyby nie wojna I bezmyslne Powstanie to naprawde bysmy byli dumni z Warszawy I Stolica Czech by tylko miala katedre I most Carola a miasta byly by rowne sobie.
Warszawa w centrum jeszcze jako tako wyglądała, dzielnice poboczne to były rozsypujące sie kamienice bez wygód. Coś nowego powstawało na opłotkach, Żoliborz oficerski, dziennikarski, WSMy i wspólnoty wokół Placu Wilsona. Ale Praga, Wola czy Ochota? Z jednej strony oczywiscie szkoda tej dawnej architektury, z drugiej była okazja by odbudować miasto nowoczesnie.
Trzeba przyznać, że wiele budynków socrealistycznych było wzniesionych bardzo porządnie, z dużą dbałością o detale i umiejętnym zastosowaniem szlachetnych materiałów, czego nie można powiedzieć o licznych budynkach współczesnych, nawet tych określanych jako "prestiżowe" czy "reprezentacyjne"...
@@goodidea_archi Warszawie by dobrze zrobiło jakby socrealizm tam potrwał tak chociaż z 15 lat dłużej i by dokończyli te wszystkie monumentalne plany. O ile spójniejszym miastem byłaby dziś stolica... Chociażby zamiast koszmarnych bloków przy al. Solidarności/Długiej planowana była historyzująca zabudowa w stylu 'mariensztackim'. Na oś saską i obszar żelaznej bramy też mieli fantastyczne, pompatyczne plany godne europejskiej stolicy...
Uwielbiam słuchać ludzi którzy wiedzą o czym mówią i wszystko staje się takie proste prawie jakbym sam się tak na tym znał 😊 pozdrawiam ekipe Good Idea👍
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
Każdy odcinek to miód na duszę , profesjonalizm i kultura przekazu. Dziękuję 😊
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na kolejne filmy! :)
Kiedyś budowano by oko mogło sie cieszyć pięknem. Uroda wnętrz korespondowała z pięknem fasad domów. Dzisiaj budynek może wyglądać ok na zewnatrz, a w środku być wielkim rozczarowaniem.
Uczę się języka polskiego, więc słuchanie was jest dla mnie dobrą praktyką. Oboje mówicie szybko (tak mi się wydaje), ale wyraźnie i pewnie. Bardzo podobają mi się twoje filmy.
Dziękujemy za miłe słowa! Po wpisie widzimy, że nauka idzie bardzo dobrze! Gratulacje i powodzenia!
@@goodidea_archi Proszę bardzo! Muszę przyznać, że trochę oszukiwałem z tłumaczem google--- ale myślę, że to też sposób na naukę.
Dziękujemy za ukulturalnianie narodu,
Polecamy się :)
Pierwsze moje wrażenie które odczułem po ujrzeniu w filmie kamienicy 3/5 to ołtarz, wielki, monumentalny. Zaraz potem przyszła na myśl Petra, te proste budynki wokół , niczym skały otaczające perłę tej ulicy.... Dziękuję bardzo!
Ooo! Bardzo ciekawe skojarzenie z Petrą! Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie :)
Jest niedziela, są zacni goście i finanse czyli wszystko ok. Dziękuję i pozdrawiam.
Cieszymy się, że możemy gościć u Pani w ten niedzielny wieczór :)
Tak właśnie banki powinny inwestować pieniądze - sponsorując podobne odcinki! ♥️
Najlepsza reklama jaką w życiu widziałem.
Dziękujemy za refleksje o sztuce technicznej i duchowi epoki prezentowanemu przez fasadę kamienicy. Szkoda, że brak wrażliwości na piękno tak bardzo daje o sobie znać poprzez fasady współczesnych budynków. XX wiek bardzo nas wszystkich zmienił.
Świetnie by bylo zobaczyć budynek po rekostrucji kopuł
Nie zawodzicie. Jak zawsze odcinek świetny, wartościowy i przyjemny. Pozdrawiam
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że film się podobał :) Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na kolejne odcinki :)
Bardzo fajny materiał
W budynku przy Czackiego 3/5 kilka lat temu zdawałem egzamin na doradcę podatkowego - byłem wtedy zbyt zestresowany żeby go docenić. Dzięki więc za zwrócenie uwagi! :)
Tyle razy przechodziłam koło tego budynku i nie wiedziałam , że jest to siedziba Citi Banku😊
Bardzo lubię Wasze filmy z cyklu Ulice i kamienice. A już szczególnie jeśli opowieść dotyczy miejsc , które znam... 🙂
Bardzo miło było obejrzeć nowy materiał. :) Czekam na następne!
Zdrowia!! :P
Ten budynek przy Czackiego 3/5 kojarzy mi się z Pałacem Ziemstwa Pomorskiego przy al. Niepodległości 40 w Szczecinie (wcześniej bank PKO BP, dziś Akademia Sztuki). Kolorystyka inna, zabudowa otoczenia luźniejsza, ale z perspektywy laika styl może wydawać się podobny (z zewnątrz, a zwłaszcza w środku).
Kamienicą przy ulicy Czackiego zachwycałam się od lat, ale nie miałam pojęcia o historycznej siedzibie Citi Banku i tym, jak wspaniale wygląda w środku i jaką ma historię! Niesamowite :) Dzięki za to co robicie!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że udało nam się przybliżyć historię tego budynku :) Pozdrawiamy serdecznie!
Uwielbiam Was słuchać. ❤ jutro tam idę zobaczyć wszystko
Bardzo dziękujemy! ❤❤❤ Życzymy miłych wrażeń ze zwiedzania :)
świetny film! następna wizyta w warszawie na pewno zahaczy o Czackiego :)
Ech, znów promocja wielkiego kapitału... I tak Was lubię ^^.
Wpadłem na ten kanał niedawno i śledzę go z ogromnym zainteresowaniem! Sposób opowiadania, dobór tematów i jakość materiałów 10/10, merytorycznie moim zdaniem top polskiego YT. Może warto pomyśleć też np. o napisach po angielsku? Kanał naprawdę wydaje się mieć ogromny potencjał promowania piękna polskich miast... Pozdrowienia! 👏
Cukierki w recepcji, to jest życie.
🍬🍬🍬
Uzmyslowiłem sobie, że ten kanał oglądam już 9 lat. Różnica taka, że kiedyś bardziej regularnie, ale i tak jeden z najlepszych specjalistycznych polskich kanałów na TH-cam. Nie wiem czy pojawiły się jakieś odcinki stricte o architekturze Islamu, ale wydaje mi się, że- nie. Może warto byloby jakiś odcinek w tym zakresie zrobić.
Dziękujemy, że jesteś z nami od tak dawna! Faktycznie nie mamy żadnego odcinka o na temat architektury Islamu, chociaż już kilka razy przymierzaliśmy się do tego tematu. Może w końcu uda się go zrobić. Pozdrawiamy serdecznie!
Mostar i Sarajewo na początek, całkiem blisko @@goodidea_archi
Dziekuje za piękny przekaz ❤❤❤❤❤
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
jak zawsze bardzo ciekawy odcinek!
Bardzo dziękujemy za miłe słowa!
@@goodidea_archi Czy szykują się może jakieś podcasty? Wspaniałe byłoby was słuchać przed snem :)!
W tej chwili nie planujemy podcastów, ale na stronie kursy.goodidea.archi/ czeka wiele godzin wykładów na różnorodne tematy, a wkrótce dojdzie do nich kolejny: warszawskie wieżowce :) Zapraszamy!
Świetne te odcinki o nieoczywistych warszawskich skarbach! Wielkie dzięki 😊
Dziękuję Wam za dzielenie się wiedzą w tak atrakcyjny sposób. Uwielbiam Was słuchać i oglądać z Waszym niezwykle ciekawym komentarzem zakątki naszego świata
😊😊😊
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie!
To jest NAPRAWDĘ BARDZO INTERESUJĄCA wycieczka!
Świetny materiał!!!! Jeszcze nie widziałem i nie słyszałem żeby tak opowiadać o architekturze. Jestem pod wrażeniem.
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! ❤️
Pewex -pierwszy sklep z towarami "luksusowymi" był na Czackiego-na winklu tam gdzie dziś jest City (BTW-jaki to nr posesji). To moja 1. fascynacja "zachodem" - zapach tytoniu Samson i kaw niedostępnych za złotówki.... Drugie (i ostatnie) spotkanie z tym miejscem to była brama (a raczej bramka) na Zachód. Bowiem jeśli ktoś miał na koncie, ktore trzeba było założyć w PEKAO SA, co najmniej $150 ten DOSTAWAŁ paszport. I to uprawniało do wyjazdu za żelazną kurtynę. Zatem same miłe wspomnienia z Czackiego. Dzięki - Radek i Natalia za przypomnienie mi tych moich "starway to heaven". 🙏🙏🙏
Dziękuję Wam za ten odcinek. Połączyliście w nim dwie moje milosci: bankowosc i warszawska architekturę podlaną sosem marki AIAGI.
Nawet kilka miesięcy temu byłem w jednym z oddziałów, który był w filmie.
Udanego tygodnia. Cześć! :)
Bardzo dziękujemy za miły komentarz! Również życzymy wszystkiego dobrego w nadchodzącym tygodniu i zapraszamy na kolejne filmy! :)
Prawdziwi pasjonaci. Każde Wasze słowo
jest doskonale dobrane
do przedstawianych
budowli, chwilami trudno
nadążyć za tymi słowami.
Tempo filmu zmuszs widza
do pełnego skupienia,
nie ma czasu na łyka
kawy 😋 (niektóre filmy
trzeba oglądnąć dwa razy 🙂). Dzięki za świetne
pouczające materiały.
Pozdrawiam i czekam
na następne.
ps. Na koniec mam pytanie do Pana Radka: Czy podczas odbudowy starych kamienic byłoby sensowne
malowanie - cieniowanie frontu kamienicy z nadaniem mu wyglądu jaki był na chwilę przed jej zburzeniem. Chodzi mi
o wizualny efekt "przyspieszonego starzenienia".
Bardzo dziękujemy za miłe słowa o naszej działalności! Wiemy, że czasem nasze filmy bywają za bardzo "nasycone", ale po prostu trudno zrezygnować z jakichś informacji, faktów czy ciekawostek :) I tak jest teraz więcej "przerywników muzycznych" niż kiedyś.
Odnośnie pytania o "nadgryzienie zębem czasu" markowane w nowym tynku czy wystroju - to trudne pytanie, bo chyba trzeba znaleźć złoty środek w renowacji, aby kilkusetletni budynek nie wyglądał po pracach konserwatorskich jak zupełnie nowy, bo wychodzi to wtedy sztucznie i śmiesznie, ale też, aby było widać, że jest zadbany i odświeżony.
Pięknie byłoby żyć w świecie, gdzie ktoś liczy się z opinią większości 😂, w tym przypadku wyrażoną pragnieniem rekonstrukcji i doprowadzeniem do świetności tej kamienicy. Niestety pospólstwo nie ma racji 😂. Ci co lepiej wiedzą zawalczą z "populizmem" i zaserwują nam lepszy świat 🎉🎉.
Dziękuję Wam, że mogę oglądać dzięki Wam piękne wnętrzna i w dodatku pięknie opowiedziane!! :)
Jak o bankach to może odwiedźcie też rejony pl. Bankowego. np. ciekawy jest tam Gmach Domu Bankowego Wilhelma Landaua, który był chyba kiedyś piękny, secesyjny, a teraz niszczeje - drzewa na nim rosną (dlaczego?). No i tam też jest były Bank Polski na ul. Bielańskiej - ciekawe wykorzystanie ruin jako adaptacja nowego budynku.
Dziękuję za taki ciekawy i świetnie zrealizowany materiał! 😊❤️
Uwielbiam przyglądać się kamienicom, a dzięki Wam lepiej wiem, na co patrzę! 😄
A co do pierwszej omawianej kamienicy - fajnie byłoby, gdyby zrekonstruowano kopuły i rzeźby na dachu. 😊
Od oglądania waszych spacerów po Warszawie mam zawsze chandrę, że było tak pięknie i nie jest.
Bardzo dory podcast o architekturze w Warszawie, duze podziekowania!😊
Bardzo ciekawy odcinek, to podwyższanie budynków w latach dwudziestych było charakterystyczne dla tej części Europy, dawne prowincjonalne miasta imperiów przeistoczyły się w stolice nowo powstałych lub odrodzonych państw i wzniesione wcześniej budowle okazywały się być "za ciasne".
PS. Podziwiam dobór marynarki do kolorystyki fasady City Handlowego :-).
Bardzo ciekawe, proszę o więcej, pozdrawiam.
Dziękujemy za miłe słowa. W najbliższych tygodniach planujemy odcinki na bardzo ciekawe i różnorodne tematy :)
To nie film. To uczta.
Wydaje mi sie ze z 8 lat temu bylam tam w Klubo. Pierwsze wejscie po lewej stronie.... chyba...
Super odcinek 😺 Czackiego 3/5, zwłaszcza boczne ryzality przypominają mi nieco ratusz w Nowym Sączu
Dobre skojarzenie! Oba te budynki mają w sobie coś z neorenesansu francuskiego :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
neu sandez 😻
Zapraszam do Częstochowy na aleję Najświętszej Marii Panny
Radosławie, Natalio, świetny odcinek. Kochana Warszawa i pokazane w niej coś ultranowoczesnego - część City, i coś z historią od XIX wieku - Czackiego, Za rzadko do Was zaglądam, poprzednio oglądałam Sandomierz, który opuściłam w dniu w którym kręciliście zdjęcia. Jutro podjadę na Czackiego i przejdę z zadarta głową koło kamienicy nr 3 , ze zrozumieniem" 😉
Super! Dziękuję
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Ależ ona jest piękna. Chyba najładniejsza kamienica jaką widziałem. Czemu dzisiaj takich się nie robi? 🤔
I przestaje mnie dziwić, dlaczego ludzie odwracają się od telewizji. Okazuje się, że "Taniec z gwiazdami" oglądają nieliczni, a reszta szuka ciekawych treści w internecie.
Zakebisty materiał
Dzięki! :) :)
O tym samym pomyślałam, przydałby się już remont. No i to, że fajnie byłoby aby odtworzyć go w jego starej oryginalnej świetności z 3 kopułami, wyglądałby spektakularnie. ❤
Szanuje za miniaturki. Trafnie pokazujące co będzie w filmie bez debilnych powykrzywianych mord z białym obramowaniem. Tak trzymać.
Miło nam to czytać. Pozdrawiamy serdecznie!
Lepiej nie trzymać tak radu
Dziękuję za odcinek 😀
Dokładnie! ☢️ Dziękujemy i pozdrawiamy!
"ma około ćwierć kilometra" - ależ mi brakuje takich jednostek miary jak ćwierć, chyba wypadło z obiegu ;) mam wrazenie ze to teraz rzadkość
Jak zwykle niezwykle wysoki poziom, gratuluję :) Kiedy można się spodziewać zapowiadanego filmu z Włoch?
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Odcinek "Skąd się wziął renesans?" planujemy na kolejną niedzielę :) Zapraszamy!
Dzieki Ludki kochane.
Dziękuję :)
Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie :)
ehh jeszcze ok 25 lat temu bywałem tam służbowo, kiedy jeszcze w tym gmachu obsługiwano klientów.
Świetny film!
Dziękujemy!
Dzięki za film.
Dzisiaj byłem pod tym budynkiem ministerstwa finansów, a nie jestem z Warszawy. Co za przypadek😉
Wyjątkowo ciekawy materiał i jak ten Citibank ładnie się wpasował
Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie!
Jak zawsze odcinek niesamowicie ciekawy i świetnie zrobiony, dzięki! Może dobrym pomysłem byłoby stworzenie odcinka o poznańskich Jeżycach, tam na każdym kroku jest piękna kamienica ☺️
Swietny odcinek, jak zawsze! Choc musze przyznac, brakuje mi poprzedniej oprawy dzwiekowej. Jakos ten nowy jingle mi nie pasuje :(
Niestety z tą poprzednią mieliśmy spore problemy, bo mimo opłacenia licencji, non stop YT wykrywał ją jako naruszenie praw autorskich i potem bywało, że trzeba to było tygodniami odkręcać.
"Lepiej nie trzymać tak radu!"
☢️ dokładnie! ☢️
Swietna prezentacja.
Idę tam!
Czyli ta kamienica 3/5 jest zbudowana według wzorów baroku saskiego...( Kacper Bażanka często stosował falujące fasady).
Fantastyczna reklama. Nie wiem komu gratulować bardziej, Wam za tak dobry materiał, czy bankowi za to, że tak trafnie wybrał promotorów. Gdybym nie miała u nich konta to pewnie bym założyła 😁
Piekny budynek,jest na czym ,, oko zawiesic",lecz fasada wymaga odnowienia.🤨🤔
hm. Mieszkam obecnie niedaleko, jakieś kilkadziesiąt metrów. Warto posłuchać o najbliższej okolicy, tym bardziej, że należała ona kiedyś do mojego zgromadzenia...
Szkoda, że zabrakło informacji o dwóch innych, ciekawych kamienicach na ulicy Czackiego -9/11 i 15/17. Bliźniacze kamienice autorstwa Zbigniewa Karpińskiego. Kamienicę 15/17 darzę szczególnym sentymentem ze względu na możliwość uczestnictwa w jej renowacji. Dawna siedziba teatru, obecnie biuro co-workingowe. Pomimo wprowadzonych zmian w stosunku do oryginalnego projektu, uważam że jest to jedna z ładniejszych renowacji w Warszawie. Co o niej sądzicie?
Nie analizowaliśmy ich w odcinku, bo nasze założenie w tym cyklu to jedna ulica i trzy kamienice. 15/17 jest bardzo udana a zrobiona z dużą kulturą renowacja wydobyła jej walory. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy serdecznie!
tez mi ich brakowało
a czy inna postać dachu po wojnie może wynikać z wymogów konstrukcyjnych przy odbudowie po zniszczeniach? Może ukrywa się tam tzw. wieniec, który wiąże ściany na górze? A jak już powstał to stworzył podstawę do zabudowy strychu.
Te salki niestety zniszczyły to wnętrze :(
Nalezy zrekonstruować utracone detale.i kopuły... Tak.malo się w Warszawie cokolwiek rekonstruuje
Oferta dla zamożnych klientów. Ah ta współczesna nomenklatura. Pozdrawiam plotetariat.
Taki zegar nad bankiem handlowym powinien zostać przywrócony.
Lepiej nie trzymać tak radu!
☢️ dokładnie! ☢️
lubie Panstwa wedrowki po Warszawie
Bardzo nam miło :) Dziękujemy i pozdrawiamy serdecznie!
👍🏻👍🏻👍🏻
15:06 najpiękniejsze w tym budynku są kraty w oknach :)
Są bardzo efektowne, to prawda :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@@goodidea_archi właśnie te kraty to taka wisienka na torcie - niby nic, a jednak dzieło sztuki :)
Czy będzie odcinek o Kamienicy Wolfa Krongolda?
Zachęciliście do spaceru w tamtych rejonach!
Gdzie szukać rzetelnych informacji o kamienicach ? Polecacie jakąś książkę lub stronę ?
To bardzo zależy od tego, o które kamienice chodzi - bo jedne będą opisane w różnych atlasach architektury a inne w monografiach architektów. Podstawowe dane o wielu są w tzw. białych kartach, ale to dotyczy tych, które są w ewidencji i rejestrze. Dla jednych - nawet w Warszawie - będzie pełna dokumentacja projektowa, a inne będą kompletnie nierozpoznane.
Skąd po wojnie nabrali tych wszystkich budowlańców którzy tak to wszystko odbudowali no i architektów co tak to wszystko projektowali bez komputerów, multimediów i internetu 🙂
W tym gmachu można wynajmująć sale na studniówki.
A Radek zdawał w tej sali egzamin na certyfikat z angielskiego :)
👍👍👍
Citibank zbyt 18:23 mało pokazał. Ani duzych sal ani witrazy przy schodach i fresków na scianach.
To chyba chodzi o inny budynek - może o Towarzystwo Kredytowe Miejskie, w którym mieści się obecnie inny bank. :)
Kto pozwolil przykleic po lewej stronie ten kontener,pierwsze skojarzenie brzydkie,ktos dostal spora lapowke
Jaka szkoda, że (w takim stanie) przetrwał tak niewielki fragment lewobrzeżnej Warszawy :(
W obecnym banku Citi Handlowy mial poprzednio siedzibe bank PeKaO S.A. W sali obslugi klientow byly piekne podsufitowe freski; ciekawe czy zostaly zachowane ?.
To po sąsiedzku :) Pekao jest w budynku obok.
@@goodidea_archi Dzieki za info, dawno tam nie chodzilem.
Przedwojenna Warszawa byłaby dzisiaj magnesem turystycznym. Spokojnie mogłaby konkurować z Wiedniem, Budapesztem, Pragą czy Paryżem. Dziwi mnie czemu włodarze miasta nie mają ambicji odtworzenia przedwojennego piękna. Chyba komuś na tym zależy aby to miasto zostało utrzymane w socrealistycznym klimacie i było wiecznie gorszą wersją Moskwy :(
Ciekawe, jak zareagowaliby kierowcy, gdyby zapowiedziano zwężenie ulic do przedwojennych szerokości ;)
Nie trzeba zwężać ulic by odbudować przedwojenne kamienice w których miejscach stoją dzisiaj PRL-owskie bloki. Komu przeszkadzałaby rekonstrukcja szeregu kamienic na ulicy Zielnej, Smolnej, Moliera czy Senatorskiej? Czy przez pl. trzech Krzyży, Piłsudzkiego i Powstańców Warszawy rzeczywiście biegnie już autostrada?
Komu by przeszkadzała? Może mieszkańcom tych bloków? I owszem - na Senatorskiej, aby odtworzyć układ zabudowy sprzed wojny trzeba mocno zwęzić ulicę. Na wysokości wejścia do kościoła św. Antoniego z 38 metrów do 24. Ale fajne jest co innego - w pierwszym komentarzu wielkie słowa: "nie mają ambicji" "gorsza wersja Moskwy" "miasto utrzymane w socrealistycznym klimacie", ale gdy okazuje się, że do odtworzenia przedwojennego charakteru trzeba zwęzić ulice, to wtedy nagle największym problemem jest jeden blok przy Moliera i cztery przy Senatorskiej :)
@@goodidea_archi Problemem raczej jest to, że na Uniwersytecie "prawdopodobnie" wykładali komuniści, temu życie Warszawy musi toczyć się wokół pałacu Stalina i autostrad biegnących przez centrum miasta. Ściana wschodnia, dworzec pkp i inne tego typu budowle to zabytki.
Dzięki takim "uczonym" Warszawa jest jaka jest.
Gdyby nie biznes który na siłę pchany jest do stolicy, miasto Syrenki z Białoruskim Mińskiem stałoby w jednym szeregu. Fajne jest to, że przedwojennym warszawiakom nie trzeba było tłumaczyć co zrobić z soborem newskiego.
Co do adresu nie powinno to być 3-5 (3 do 5), a nie 3/5 przez? Bo to chyba chodzi o dwa numery pod jednym adresem prawda? 3 przez 5 to numer 3 a mieszkania 5. 😅
W Warszawie powszechnie przyjęte jest, że kiedy budynek zajmuje dwie działki lub więcej przy jednej ulicy, to ich numery podaje się z użyciem ukośnika. NOT to Czackiego 3/5, sąsiedni budynek ma adres Czackiego 7/9/11, a kolejny po drugiej stronie ulicy Dowcip to Czackiego 15/17. Pałac Prezydencki stoi przy Krakowskim Przedmieściu 46/48, a adres Sejmu RP to Wiejska 4/6/8. Poprawne adresowanie z uwzględnieniem wydzielonego lokalu zawiera skrót m. lub lok., np.: Jan Nowak ul. Przykładowa 6 m. 9, ale czasem zdarza się, że ktoś skrótowo zapisze ul. Przykładowa 6/9 Co zrobi z całym tym zaoszczędzonym czasem i atramentem? Trudno powiedzieć.
Pomyśleć ile ciekawego materiału bylibyście w stanie zrobić o warszawskich kamienicach gdyby nie unicestwienie miasta przez Niemców i późniejsze dobicie przez Rosjan.
Serce sciska mysl jak zniszczono Warszawe .Gdyby nie wojna I bezmyslne Powstanie to naprawde bysmy byli dumni z Warszawy I Stolica Czech by tylko miala katedre I most Carola a miasta byly by rowne sobie.
To prawda, kiedy patrzy się na fotoplany sprzed wojny i porównanie z 1945 to wciąż chce się płakać.
Wielkie dzieki dla panstwa za film ktory oddaje szacunek dla wszystkich co odbudiwal Warszawe.
@@goodidea_archi
Warszawie potrzebny jest architekt znający jej historię i kochający ją.
Warszawa w centrum jeszcze jako tako wyglądała, dzielnice poboczne to były rozsypujące sie kamienice bez wygód. Coś nowego powstawało na opłotkach, Żoliborz oficerski, dziennikarski, WSMy i wspólnoty wokół Placu Wilsona. Ale Praga, Wola czy Ochota?
Z jednej strony oczywiscie szkoda tej dawnej architektury, z drugiej była okazja by odbudować miasto nowoczesnie.
Bezmyślne powstanie?
Z pewnością pamiętasz nastrój warszawiaków żyjących pod okrutną okupajacą niemiecką.
Jana Pawła? Którego, jakiego?:)
Jana Pawła Marchlewskiego.
@@goodidea_archi bardzo dowcipne 🤦 znam kilku Janów Pawłów: I, II, Woronicza, Gawlika, Lengę.
Brawo! Gratulacje!
Na murach żmije wijące się a ty kolego cieszysz sie że to jakiś dobry znak 😂😂
Przeciez to są gadzie znaki ciemnych mocy tak jak na aptekach 😂
Tu są kaduceusze a na aptekach laski Asklepiosa.
@@goodidea_archi to są znaki gadzie które zawłaszczyły ziemie pocxytaj🙂
No i Ziemia od pięciu tysięcy lat zawłaszczona, i co?
Jesli musiałbym wybierać wolałbym 100x wiecej socrealizmu w Warszawie niż te całe szklane gówno.
Trzeba przyznać, że wiele budynków socrealistycznych było wzniesionych bardzo porządnie, z dużą dbałością o detale i umiejętnym zastosowaniem szlachetnych materiałów, czego nie można powiedzieć o licznych budynkach współczesnych, nawet tych określanych jako "prestiżowe" czy "reprezentacyjne"...
Też jestem za socrealizmem, a nawet za socjalizmem ...
@@goodidea_archi Warszawie by dobrze zrobiło jakby socrealizm tam potrwał tak chociaż z 15 lat dłużej i by dokończyli te wszystkie monumentalne plany. O ile spójniejszym miastem byłaby dziś stolica... Chociażby zamiast koszmarnych bloków przy al. Solidarności/Długiej planowana była historyzująca zabudowa w stylu 'mariensztackim'. Na oś saską i obszar żelaznej bramy też mieli fantastyczne, pompatyczne plany godne europejskiej stolicy...