A nyolcvanas években ugyanilyen alappal épült a velünk szemközti ház a budapesti Salétrom utcában. Régen a Nagykörút vonalában a Duna mellékága folyt, a Guttenberg és a tyúktolvaj tér között pedig egy tó terpeszkedett. Ezek már eltűntek, de úgy látszik, máig meghatározzák az épületek tervezését.
@@SzakiEllenor Egy lapát nem foglal sok helyet :D Viszont ha ki lenne lógatva a haszoncső pl 50 centit a védőcsőből, sokkal nagyobb eséllyel törnék össze pl egy árokásóval földmunka közben. Így nagyobb "biztonságban" van a cső.
Van egyszerűbb megoldás is. Egy vízimértékből ki kell kapni az egyik libellát, olyat ami téglatest forma (a 45 fokos az úgysem fog nagyon hiányozni), ellenőrizni egy hiteles vízszintes felületen, az egyik jól mutató oldalát megjelölni, és meg is van a 4 cm hosszú zsebvízimérték, az bőven odafér a védőcső és a kupak közé...
A végén volt az, amit vártam, hogy meg kell emelni a vasalatot, és mivel mocsaras a terület, számolni kell az épület süllyedésével is, ezért a csöveket mélyebbre raktam volna, és persze sóderágyba. Nem tudom milyen betont fognak használni, de mindenképpen vízhatlan stb. adalékost kell, a fokozott vizesedés miatt. Mivel korábban láttam a zsaluzatot, hát igen, kíváncsian várom a végeredményt, hogy nem nyomja szét, és nem is úszik majd fel. Profi a csatorna, csak így tovább! :)
Ha egyszer arra jár, nézzen el a Bárdos sétányra Balatonmáriafürdőn. Ott tákolják éppen a társasházat (11000 aláírás kevés volt, hogy ne építsék a strandra) a mocsárban. Egészen elképesztő amit művelnek. A sárba öntött alaptól, a sárba dobált betonvasig a fogadó beton 30 cm-es szintkülönbségéig van ott minden vidámság.
Mindent is lehet csak legyen a bankszámla tele. Szakemberként mindig a legjobbat szeretném a megrendelöimnek. Saját beruházásnál már másabb a helyzet. Mikor nekem Kell fizetni az anyagokért, az emberek bére, viszont nem jön az utalás az már másképpen esik. Sajnos sok esetben elkell adjuk a lelkünket az ördögnek és kompromisszumot kötni hogy megvalósúl a projekt kitüzött szakasza abból ami most rendelkezésre áll vagy legyünk szigorúak és álljon a projekt még x hetet mire összekaparjuk az extra anyagokra a rávalót. Pl Keleten a murva és a szikla az kuriózum. Megy a sóder a térkö alá és 2-4 helyett folyamihomokba lerakják, pedig nem jó... Ez már mindenbizonnyal változott lassan 20 éve elkerültem onnan. Itt Nyugaton a sóder a drága és a murva kB 1/5-be kerül a bányábol. Nemkomoly szerkezeti elemek betonjába azt használjuk. Tehát a statikis számol, a bankszámla pedig bírál és dönt. Sok esetben már eltolódott az építkezés egy presztizs szimbólum felé, ezért is ez a nagy drágaság. Pedig ha realisták akarunk lenni akkor ez 4 fal és tetö hogy tudjunk hol aludni, jelenleg egész drágán lehet aludni otthonaninkban. Éljenek a statikusok. 😊
Igen, ez tényleg egy jó kivitelezés. Jó dolog az ilyet látni. És ha nem is passzívház minőségben, de megfelelő (hőhídmentes) minősségben hogyan lehet hőszigetelni egy ilyen gerendarács alapot? Mert erről a vélemények eléggé szétszórtak és ellentmondásosak a neten És ez azért is érdekelne engem, mert a tervezőm nekem is ilyen alapot akar, mivel hasonlóak a telekadottságok, de a szigetelésről még nem beszélt sokat. Csak annyit, hogy a gerenda külső oldalára kerül 20 cm xps és a gerendák közé homokos kavics feltöltés humuszolás után. Az alaplemez felett 20 cm eps a víztől védett oldalon, a külső teherhordő fal pedig 25 cm ytong (20 cm a gerendán + 5 cm kiugratva) rajta 20 cm eps, az 5 cm kiugrás a vasbetonpillér oszlopok miatt, és oda 5cm kiegészítő xps megy a zsalu külső oldalában Ez a megoldás így megfelelő? Köszönöm válaszát
Kedves Péter! Már kétszer szedették velem szét ellenőr kollégák raktárcsarnokon belül kiépülő irodában ezt a KG-PVC csatornacsövet, amit a lefolyónak épített az alvállalkozó. Állításuk szerint betonozott felület alatt nem lehet ilyet rakni, csakis kizárólag hegesztett HDPE-t. Még emlékszem mutogatott is nekem az ellenőrcsapat egy előírásfélét. Meg jöttek a trógerkodással, hogy "hisz ennek evidensnek kellene lennie". Hiába mutattam a Pipelife gyári dokumentumait, hogy ez alkalmas erre, csakazért is szétverették az esztrichet. Az egyetemen tanultam, hogy a szürkét ne. A HDPE-ről egy szót sem beszéltek nekünk :) Csak a kivitelezésen hallottam/csináltattam. A vákuumos esővizet kivitelezzük ezzel. Hogy is van ez? :) Üdv.: Józsi
Kedves Szaki! Hol van a vas alatt az emelő bak? Én nem látom és Te sem láttatod. A betonozáskor hogyan emelik meg? Közben épp erről értekezel. OK 14:51
A szenyvíz csővet egy kancsó vizzet lehet ellenörizni ha az ejtőcsőnél áll a víz akkor visszafelé lejt. Egy kis építő jellegű kritika A vasalás toldásánál meg talán átfedést és síkot kellene mondani,. Ugyan is csak halgattam a videót és keresztmetszet egy vasalás esetében inkább a vasanyagra vonatkozik. mint a már kész alapozásra..
Ki volt az a normális aki ide építkezik? Dolog hogy jól megépítik a házat , de egy jó eső , esős tél után a lakók elmerülnek a mocsárban . Az új ház mellé új gumicsizma kell .
Egy biztos, nem jártak templomba. Ott minden évben elhangzik: okos ember sziklára építi a házát! Már ötven éve is minimum 2,5 cm volt a betontakarás, belső térben lehetett 1,5. Megnézem az akkori jegyzeteimet.
Nem lehet tudni a gerenda magasságát, de szerintem ha nagyobb, mint 50 cm, akkor középen s-kengyellel össze kell fogni, kettő darab hosszirányú kiegészítő vasalással, legalább is emlékezetem szerint 30+ évvel ezelőtt még volt ilyen előírás.
Nagyobb átmérőjű vasak kellettek volna, akkor kevesebb darab is elég. Most ugyanis olyan sűrű a vasalás és sok helyen olyan közel vannak a vasak, hogy a beton nem tudja rendesen körülvenni azokat. Emiatt csökken a beton és vas együttdolgozása, ezzel a vb. szerkezet teherbírása is csökken és nagyobb a vasak korrózióveszélye.
Kedves Péter! Az "beton cölöpökkel " kapcsolatban lenne egy észrevételem. Naponta arra járok, ahogy elment a víz a területről a cölöpök helyeit egy emberke talicskázva, zúzott kővel töltötte fel. Majd arra tettek valamilyen kis betont. A videón valóban az látszik hogy betonból készült.Csak nekem furcsa ez így vagy így szakszerű?
Ejha! Ha ez tényleg így történt, abból nagy szívás lesz! A következő magas vízszintnél a zúzott kő szét fog esni és megsüllyed a gerenda-alap. Így, az egész ház. 😫😫
Sziasztok! A Péter által bemutatott vasszerelési példa nem bonyolult, mikor még az építő iparban dolgoztam ez volt az alap. Ennél a minőségnél nem is szabadna lejjebb adni. Talán azt tudnám még megjegyezni, hogy a sarkokon az alsó és felső vasalást nem köti össze semmi. Ha maradt ki kengyel, akkor az egyik hosszú oldalt kivágtuk, és az építettük be a sarokra mint U kengyel.
@@SzakiEllenor Visszanéztem a videóit, és azt vettem észre, hogy az utóbbi időben nem értesít a youtube az ön videóiról. Balázs Péter és a többi videóstól rendesen kapom az értesítést, remélem nem a videómegosztó korlátozza a megosztásait!
Aztán az ilyen házzal lesznek benne egy kis eső után hogy juj áll a víz meg milyen a vízelvezetés, holott már épület építése előtt lehetett tudni hogy alkalmatlan a terület házépítésre
@@igotafastcar az zavar hogy megoldható dolgot kifiogásol , mert az neki egy mozdulat , és a láthatóan okés gépész melósnak meg habiztiskedés, érted ez a bajom. Ez bosszat.
A nyolcvanas években ugyanilyen alappal épült a velünk szemközti ház a budapesti Salétrom utcában. Régen a Nagykörút vonalában a Duna mellékága folyt, a Guttenberg és a tyúktolvaj tér között pedig egy tó terpeszkedett. Ezek már eltűntek, de úgy látszik, máig meghatározzák az épületek tervezését.
Én is kíváncsi vagyok a folytatásra. Köszönet a tartalmakért!
5:06 Lapáttal kicsit tovább ásni, védőkupakot levenni, aztán mehet a vízmérték a csőbe.
nem elég a létra, lapátot is vigyek a csomiban?
@@SzakiEllenor Ahol a létra elfér, jut hely a lapátnak is. 😉
@@SzakiEllenor Egy lapát nem foglal sok helyet :D
Viszont ha ki lenne lógatva a haszoncső pl 50 centit a védőcsőből, sokkal nagyobb eséllyel törnék össze pl egy árokásóval földmunka közben. Így nagyobb "biztonságban" van a cső.
Van egyszerűbb megoldás is. Egy vízimértékből ki kell kapni az egyik libellát, olyat ami téglatest forma
(a 45 fokos az úgysem fog nagyon hiányozni), ellenőrizni egy hiteles vízszintes felületen, az egyik jól mutató oldalát megjelölni, és meg is van a 4 cm hosszú zsebvízimérték, az bőven odafér a védőcső és a kupak közé...
@@Pitbull96Auriga ez is igaz
A végén volt az, amit vártam, hogy meg kell emelni a vasalatot, és mivel mocsaras a terület, számolni kell az épület süllyedésével is, ezért a csöveket mélyebbre raktam volna, és persze sóderágyba. Nem tudom milyen betont fognak használni, de mindenképpen vízhatlan stb. adalékost kell, a fokozott vizesedés miatt.
Mivel korábban láttam a zsaluzatot, hát igen, kíváncsian várom a végeredményt, hogy nem nyomja szét, és nem is úszik majd fel. Profi a csatorna, csak így tovább! :)
Vedd le a kupakot a KG csőről és tedd bele a vízmértéket.
Meg ha a védöcsönek meg van a lejtése akkor nehéz elrontani)
Hidd el, van akinek sikerül...
Ha egyszer arra jár, nézzen el a Bárdos sétányra Balatonmáriafürdőn. Ott tákolják éppen a társasházat (11000 aláírás kevés volt, hogy ne építsék a strandra) a mocsárban. Egészen elképesztő amit művelnek. A sárba öntött alaptól, a sárba dobált betonvasig a fogadó beton 30 cm-es szintkülönbségéig van ott minden vidámság.
Mindent is lehet csak legyen a bankszámla tele. Szakemberként mindig a legjobbat szeretném a megrendelöimnek. Saját beruházásnál már másabb a helyzet. Mikor nekem Kell fizetni az anyagokért, az emberek bére, viszont nem jön az utalás az már másképpen esik. Sajnos sok esetben elkell adjuk a lelkünket az ördögnek és kompromisszumot kötni hogy megvalósúl a projekt kitüzött szakasza abból ami most rendelkezésre áll vagy legyünk szigorúak és álljon a projekt még x hetet mire összekaparjuk az extra anyagokra a rávalót. Pl Keleten a murva és a szikla az kuriózum. Megy a sóder a térkö alá és 2-4 helyett folyamihomokba lerakják, pedig nem jó... Ez már mindenbizonnyal változott lassan 20 éve elkerültem onnan. Itt Nyugaton a sóder a drága és a murva kB 1/5-be kerül a bányábol. Nemkomoly szerkezeti elemek betonjába azt használjuk. Tehát a statikis számol, a bankszámla pedig bírál és dönt. Sok esetben már eltolódott az építkezés egy presztizs szimbólum felé, ezért is ez a nagy drágaság. Pedig ha realisták akarunk lenni akkor ez 4 fal és tetö hogy tudjunk hol aludni, jelenleg egész drágán lehet aludni otthonaninkban. Éljenek a statikusok. 😊
Igen, ez tényleg egy jó kivitelezés.
Jó dolog az ilyet látni.
És ha nem is passzívház minőségben, de megfelelő (hőhídmentes) minősségben hogyan lehet hőszigetelni egy ilyen gerendarács alapot?
Mert erről a vélemények eléggé szétszórtak és ellentmondásosak a neten
És ez azért is érdekelne engem, mert a tervezőm nekem is ilyen alapot akar, mivel hasonlóak a telekadottságok, de a szigetelésről még nem beszélt sokat.
Csak annyit, hogy a gerenda külső oldalára kerül 20 cm xps és a gerendák közé homokos kavics feltöltés humuszolás után. Az alaplemez felett 20 cm eps a víztől védett oldalon, a külső teherhordő fal pedig 25 cm ytong (20 cm a gerendán + 5 cm kiugratva) rajta 20 cm eps, az 5 cm kiugrás a vasbetonpillér oszlopok miatt, és oda 5cm kiegészítő xps megy a zsalu külső oldalában
Ez a megoldás így megfelelő?
Köszönöm válaszát
Passzívházhoz kevés, de meg lehet oldani. elég macerás, de nem lehettelen. Írj rám, és megbeszéljük! Vállalok PH konzultációt ! mail@szaki-ellenor.hu
@SzakiEllenőr 10:20-nál a T csatlakozásnál nem kellett volna a belső sarokba is sarokerősítő vasakat tenni? Mintha így tanultuk volna anno...
Kedves Péter! Már kétszer szedették velem szét ellenőr kollégák raktárcsarnokon belül kiépülő irodában ezt a KG-PVC csatornacsövet, amit a lefolyónak épített az alvállalkozó. Állításuk szerint betonozott felület alatt nem lehet ilyet rakni, csakis kizárólag hegesztett HDPE-t. Még emlékszem mutogatott is nekem az ellenőrcsapat egy előírásfélét. Meg jöttek a trógerkodással, hogy "hisz ennek evidensnek kellene lennie". Hiába mutattam a Pipelife gyári dokumentumait, hogy ez alkalmas erre, csakazért is szétverették az esztrichet. Az egyetemen tanultam, hogy a szürkét ne. A HDPE-ről egy szót sem beszéltek nekünk :) Csak a kivitelezésen hallottam/csináltattam. A vákuumos esővizet kivitelezzük ezzel. Hogy is van ez? :)
Üdv.:
Józsi
De jó téma! Erről egy külön video lesz!
0
Kedves Szaki!
Hol van a vas alatt az emelő bak? Én nem látom és Te sem láttatod. A betonozáskor hogyan emelik meg? Közben épp erről értekezel. OK 14:51
Gerenda vasat meg lehet emelni a végén
Betonozas elott a foldelest tegyek meg bele a vasszerelesbe a villanyhalozatnak.
Velencét is valahogy megépítették az öböl közepére, az is egy mérnöki csoda lett.
Ja vastag tölgy oszlopokra. Szerezz manapság ilyet ha tudsz. Amúgy meg miért kell a vizes területekre építkezni?
Egyszerű: ez maradt!
@@a.t.8708 Vörösfenyő. Magas gyantatartalom, nem korhad, nem rohad.
A szenyvíz csővet egy kancsó vizzet lehet ellenörizni ha az ejtőcsőnél áll a víz akkor visszafelé lejt.
Egy kis építő jellegű kritika
A vasalás toldásánál meg talán átfedést és síkot kellene mondani,. Ugyan is csak halgattam a videót és keresztmetszet egy vasalás esetében inkább a vasanyagra vonatkozik. mint a már kész alapozásra..
Sóstó mellett van egy mocsár, kikapott a Zeljenicar :-)
Ki volt az a normális aki ide építkezik? Dolog hogy jól megépítik a házat , de egy jó eső , esős tél után a lakók elmerülnek a mocsárban . Az új ház mellé új gumicsizma kell .
a tereprendezés megoldja!
Egy biztos, nem jártak templomba. Ott minden évben elhangzik: okos ember sziklára építi a házát! Már ötven éve is minimum 2,5 cm volt a betontakarás, belső térben lehetett 1,5. Megnézem az akkori jegyzeteimet.
Nem lenne egyszerűbb 4x14mm +4x14mm vasak helyett, 2x20mm + 2x20mm vasakat használni? A keresztmetszet megegyezne, a munka viszont gyorsabban haladna.
Én is felvetettem. És jobb lenne az elkészült a vb. szerkezet minősége is.
Ez is remek rész akár a többi.
Milyen mélyen vannak lent a cölöpök?
Nem lehet tudni a gerenda magasságát, de szerintem ha nagyobb, mint 50 cm, akkor középen s-kengyellel össze kell fogni, kettő darab hosszirányú kiegészítő vasalással, legalább is emlékezetem szerint 30+ évvel ezelőtt még volt ilyen előírás.
Nem a magsságtól, hanem a szélesség / magasság aránytól függ.
tovább kell ásni, és a cső belsejében mérni a lejtést.
Nagyobb átmérőjű vasak kellettek volna, akkor kevesebb darab is elég. Most ugyanis olyan sűrű a vasalás és sok helyen olyan közel vannak a vasak, hogy a beton nem tudja rendesen körülvenni azokat. Emiatt csökken a beton és vas együttdolgozása, ezzel a vb. szerkezet teherbírása is csökken és nagyobb a vasak korrózióveszélye.
Akkor te mnég nem láttál sűrű vasalást!
@@SzakiEllenor : Nem is akarok látni! Már ez sem jó. Drága vasat így elpocsékolni, - fáj az ember szíve. 😛
Kedves Péter!
Az "beton cölöpökkel " kapcsolatban lenne egy észrevételem.
Naponta arra járok, ahogy elment a víz a területről a cölöpök helyeit egy emberke talicskázva, zúzott kővel töltötte fel. Majd arra tettek valamilyen kis betont. A videón valóban az látszik hogy betonból készült.Csak nekem furcsa ez így vagy így szakszerű?
Ejha! Ha ez tényleg így történt, abból nagy szívás lesz! A következő magas vízszintnél a zúzott kő szét fog esni és megsüllyed a gerenda-alap. Így, az egész ház. 😫😫
A cölöpök közeit töltötte fel! A cölöpök a mélybe vannak fúrva, és erre támaszkodik a gerenda!
Sziasztok! A Péter által bemutatott vasszerelési példa nem bonyolult, mikor még az építő iparban dolgoztam ez volt az alap. Ennél a minőségnél nem is szabadna lejjebb adni. Talán azt tudnám még megjegyezni, hogy a sarkokon az alsó és felső vasalást nem köti össze semmi. Ha maradt ki kengyel, akkor az egyik hosszú oldalt kivágtuk, és az építettük be a sarokra mint U kengyel.
Be van kapcsolva a harang, és mégsem kapok értesítést az új SzakiEllenőr videókról! A többi helyről viszont igen. Mi lehet az oka?
Lehet, hogy későn tettem
Ki.
@@SzakiEllenor Visszanéztem a videóit, és azt vettem észre, hogy az utóbbi időben nem értesít a youtube az ön videóiról. Balázs Péter és a többi videóstól rendesen kapom az értesítést, remélem nem a videómegosztó korlátozza a megosztásait!
A szabály az, hogy toldhatod a vasat egy kereszmetszetben gerendában! A lényeg, hogy a felső vasat mezőben, az alsót támaszon!
És így máris nem az összes maa oldottad egy keresztmetszetben. Köszönöm
Győr vizivárosban voltam , kútalap volt. 63 db
Pantherek is elakadtak Szfv alatt a 40-es években.
Ezt valószínűleg vasbeton szerelők csinálták. De a többi munka is normálisan van megcsinálva.
Velencében is cölöpökre építették a házakat.
Aztán az ilyen házzal lesznek benne egy kis eső után hogy juj áll a víz meg milyen a vízelvezetés, holott már épület építése előtt lehetett tudni hogy alkalmatlan a terület házépítésre
SZOVAL NM LESSZ BONTAS ? DE KAR , PEDIG AZT SZERETEM 😃
Köszönjük
"Bákás vizet" 😁
vedd le a kupakot és tedd bele a 30 as vizest ne baszakodj már mindennel
Ok, jó ötlet. De itt nem ez a stílus a menő, ok?
Azért illő munkaterületet biztosítani... stílust meg lehetne váltani, Péter eddig mindenkivel szépen beszélt.
Furcsa is a magyarnak, hogy valaki figyel valamire.... A koklereket zavarja csak amikor szamonkerik.,...
@@SzakiEllenor ok csak kicsit bosszantó mikor a "szakiellenőr" tehetetlennek látszik mintha direkt kötözködne hogy azért mégis na érted ki a goré
@@igotafastcar az zavar hogy megoldható dolgot kifiogásol , mert az neki egy mozdulat , és a láthatóan okés gépész melósnak meg habiztiskedés, érted ez a bajom. Ez bosszat.
hát te biztos nem leszel az ellenöröm
Mi a problémád?
Ki az a barom, aki ilyen fos helyre építkezik?
Légyszíves! Így majd biztos támogatják a videózást, ha így kommentelsz?