Spotkanie 026. Wentylacja w okapie dachu. Szczelina wlotowa w okapie.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • ANATOMIA DACHU 026. W tym materiale omawiam kluczową kwestię w budowie okapu dachu skośnego czyli wielkość szczeliny wentylacyjnej.
    buycoffee.to/a...
    Miód mam wielokwiatowy i spadziowy. Wczesnowiosenne, majowe miody są bardzo jasne. Im później zbierany tym ciemniejszy i ma więcej spadzi. Widać to na filmie. Moje pszczoły zbierają nektar i spadź na Podhalu, a tutaj królują łąki, pastwiska, miedze i lasy.
    Informacje o mojej książce i refleksje czytelników znajdziesz tutaj:
    pspych.com/wyo...

ความคิดเห็น • 33

  • @krakowbybike
    @krakowbybike 8 วันที่ผ่านมา

    Jak zwykle super materiał, merytorycznie i zarówno bardzo prosto opowiedziane. Z niecierpliwością czekam a materiał dotyczący budowy okapu, zarówno w przypadku warstwy wstępnego krycia puszczonej na pas podrynnowy, jak i pas nadrynnowy (do rynny).
    W sytuacji ej pierwszej opcji, kiedy membrana połączona jest z pasem podrynnowym, a rynny montowne są do pasa okapowego, wentylacja może być trochę utrudniona. Nie każde haki doczołowe są wystarczająco odsuwają rynnę od pasa podrynnowego, czasem szczelina za rynną to ledwie centymetr. Jestem ciekaw, czy wtedy należy stosować jakieś dystanse pod haki rynnowe, żeby powiększyć szczelinę wentylacyjną pomiędzy rynną a okapem, czy może wystarczy jeśli powietrze ma dojście z zewnątrz, "przez rynnę" i w ten sposób pod pas podrynnowy? Czy to nie jest zbyt skomplikowana droga dla powietrza wlotowego do wentylacji i czy dystanse pod hakami nie są konieczne?

  • @maciejpachana2085
    @maciejpachana2085 5 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawy material. Pozdrawiam

  • @arek20111
    @arek20111 6 หลายเดือนก่อน +1

    No i super dziękuję 👍

  • @marcin84m2
    @marcin84m2 6 หลายเดือนก่อน +1

    Ja dałem wróbluwke z wentylacją i pod rynną dałem tą taśmę z eliptycznymi otworami, także wentylacji jest cho cho, cug aż miło, a w kalenicy pod gąsiory dałem szczotkę, nie wiem jak z jej żywotnością ale wydaje mnie się że jeśli chodzi o wentylację to jest to najlepsze rozwiązanie od tych przyklejanych membran. Pozdrawiam

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za komentarz. Tak, dobre rozwiązanie. Pozwolę sobie tylko na uwagę dotyczącą "szczotki". Dobry parametr wentylacyjny, ale niekoniecznie do zastosowania wszędzie.

  • @PiotrWiktor-o8s
    @PiotrWiktor-o8s 6 หลายเดือนก่อน +1

    Przemku kolejny film o kominie że nie można wykonać go z cegły dziurawki :-)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Darek. Trzeba będzie koniecznie...

  • @edyta4888
    @edyta4888 6 หลายเดือนก่อน +2

    Tylko jedno ale.... Cena nie mówi wcale o jakości. Tu mamy super wiedzę, a niestety często fachowcy, którzy wykonują swoją pracę za grube tysiące mają mniejszą wiedzę

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Pani Edyto dziękuję za komentarz. Będę przekorny w tym miejscu. Znam kolegów dekarzy z dużą wiedzą, do których czasem dzwonię przedyskutować jakiś temat.

  • @DarekNowicki-f7s
    @DarekNowicki-f7s 6 หลายเดือนก่อน +1

    czyli ....1. ma WLECIEĆ, 2. ma PRZELECIEĆ, 3 i ma WYLECIEĆ ;) i to CAŁA tajemnica długowieczności dachu. a tak to dziś imieniny JÓZEFA - patrona RZEMIEŚLNIKÓW.

  • @grzegorzwilk799
    @grzegorzwilk799 6 หลายเดือนก่อน +1

    no tak, przy dachu skośnym mamy 2 cm szczeliny wentylacyjnej, a ile przy dachu płaskim ? Pozdrawiam i czekam na dalsze filmy instruktażowe.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję za komentarz. Dachy płaskie nie sa moją specjalizacją. Ale pod pokryciem powinna być jakaś strefa wymiany powietrza. Myślę, że każdy projekt to zawiera.

  • @tomaszciupka4144
    @tomaszciupka4144 6 หลายเดือนก่อน +1

    Witam :)
    Muszę się przyznać, że z tymi kratkami wentylacyjnymi spotkałem się stosunkowo niedawno - przy montażach dachówek płaskich, przy dachówce falistej z racji swojego przekroju poprzecznego zapewniającego przepływ powietrza, nie była wcześniej stosowana. Przynajmniej ja nigdy się z takim systemem montażu przy dachówce falistej nie spotkałem. Pytanie moje - w Polsce stosuje się te kratki w przypadku tejże dachówki? Te wąsy sugerują odpowiedź, ale kto pyta nie błądzi.
    Z niecierpliwością czekam na omówienie kalenicy. Zapewniamy przepustowość w okapie, natomiast rozwiązania kalenicowe (znowu - te które spotkałem) - powodują wyhamowanie tej przepustowości w szczycie dachu - Czy jest to zabieg celowy, mający spowalniać przepływ, czy niefrasobliwość producentów? A może się czepiam?? :)) Intuicyjnie uważam, że taśmy kalenicowe i ich perforacje nie zapewniają tej samej wartości przepływu co kratki. Również nie zapewnia podobnego przepływu budowa, a raczej kształt gąsiora dachówki płaskiej.
    Pozdrawiam serdecznie
    - Panie Przemku, czekamy na ciąg dalszy :)

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Tak. Kratka z grzebieniem to pewien standard "tu u nas". W przypadku dachówek płaskich to trzeba zerknąć od spodu dachówki na jej konstrukcję. Czasem ten grzebień przydać się może.
      Następny materiał będzie o kalenicy włąśnie, choć same taśmy omówię innym razem.

  • @piotrkujawski7387
    @piotrkujawski7387 3 หลายเดือนก่อน

    Czy można nie robić szczeliny wylotowej i wylotowej, a jedynie odsunąć się izolacją od podszycia dachowego? Dach w moimi domu ma jakies 35 lat i niestety ocieplenie wypełnia całą przestrzeń krokwi. Dach jest jednospadowy, dlugi bo ma około 11-12m i przechodzi nad trzema pomieszczeniami. Nie mozliwe jest wylaczenie tych trzech pomieszczeń z uzytku na kilka tygodni czy miesięcy. Więc czy odsunięcie izolację od deskowania bez wykonanie szczeliny wentylacyjnej wylotowej i wylotowej nie jest gorszym rozwiązaniem niż brak dylatacji między deskowaniem, a izolacją? Lub czy wykonanie szczeliny wylotowej i odsunięcie ocieplenia od deskowania tylko nad jednym z trzech pomieszczeń, a nad resztą kiedyś tam, nie jest gorsze niż zostawienie tej izolacji tak jak jest? Dach ma podad 30 lat i po zdjęciu ocieplenia w jednym z pomieszczeń, nie widzę aby działo sie z krokwiami czy deskowaniem coś złego...

  • @noob-n8g
    @noob-n8g 5 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry.Chiałbym prosić Pana ,słuchaczy rowniez oczywiscie;-) o opinie.Dach kopertowy 290metrow.odległosc od lasu około130metrow.Jesteśmy zdecydowani na dachowke cementowa ,wybór obecnie to creaton goteborg planer lub brass celtycka i raczej cisar.Kolor grafitowy nam sie podoba.Cena identyczna ,mamy juz swoje lata a ceramika droga.Może inne produkty?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน +1

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Pojawiają się tutaj dwie sprawy, z czego jedna jest inspiracją od Państwa. Ja mam na dachu beton. Też "nieco oddaliłem się od wczesnej młodości" i chciałem mieć pokrycie "do końca życia". Wybierałem racjonalnie. Estetyka powierzchni zatem jest na miejscu numer 2. Przechodząc do sedna Goteborg Creatona ma odpowiednik w postaci Bałtyckiej Braasa. Obie maja fale niesymetryczne, pochylone w prawo, ale nie składają się ze sobą. Celtycka ma profil symetryczny i pochodzi od niemieckiej Harzerpfane, która po rozpoczęciu produkcji w Polsce została "przemianowana" na Celtycką właśnie. Cisar - czyli dachówka o wygładzonym licu jest gładsza. Łatwiej utrzymać ją w pewnej świeżości i później zajdzie proces zazielenienia jeśli są ku temu warunki. Z kolei Creaton ma na dachówkach betonowych przetloczenia zapobiegające (przynajmniej teoretycznie) podsiąkaniu kapilarnemu. Zatem w detalach róznią się.
      Kolor teraz. Przygotowuje w okresie letnim materiał o temperaturach do których nagrzewają się pokrycia dachowe. Ciemne kolory (grafity, antracyty) nagrzewają się do dużo wyższych temperatur niż brązy nie mowiąc o czerwieniach czy wręcz szarościach. Jaśniejszy kolor skutkuje łatwiejszą obroną przed temperaturą pokrycia dachowego. A lata sa afrykańskie. Warto to wziąć pod uwagę.
      Sprawa nr 2. Zachęcam na kanale do odwiedzana zakładki społeczność. Tam - podobnie jak na FB - informuję o tym jaki temat bedzie miał najbliższy materiał lub nad czym pracuję. Ale są tam inne narzędzia, które chyba uruchomię. Na przykład ankiety. Możnaby sprawdzić co widzowie i słuchacze kanału Anatomia Dachu myślą o kolorach swoich dachówk na przykład, czy co planują u siebie na dachu. Musze to rozkminić i coś wymyslę.
      Pozdrawiam. Prosze pomysleć o ceramice.

    • @noob-n8g
      @noob-n8g 5 หลายเดือนก่อน

      Bardzo dziekuję za odpowiedz.Przegladałem ceramiczne ,brass turmalin ,gdyby nie ta cena,wyjdzie 11 pln za metr ;-(.Bardziej przystepne ceny roben bergamo,piemont czy brass topas.Czy może sie Pan podzielic opinia na ich temat lub innych w miare rozsadnej cenie.Pozdrawiam.

  • @k.k8964
    @k.k8964 5 หลายเดือนก่อน +1

    Wspomina pan o wentylacji dachu przy dachu deskowanym papaowanym pod dachowke, o rzemieślniczych sposobach wentylacji w miejscach w dachu kopertowym tam gdzie połać łączy się z krokwią narożną. Jakie sposoby ma pan na mysli?

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  5 หลายเดือนก่อน

      :-)))
      No dziękuję za komentarz.
      WIERTŁO. O ile dobrze się rozumiemy.
      Pozdrawiam.

    • @k.k8964
      @k.k8964 5 หลายเดือนก่อน

      Wiertło ?? bez żadnego zabezpieczenia przed ewentualną wodą spod gąsiora.icopal ma systemowe wywietrzniki .ale montowane głownie na membranie z bitumem .

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 6 หลายเดือนก่อน +1

    Sprawa jest banalnie prosta: trzeba wybrać wielkość WIĘKSZĄ. Jeśli z rozmiaru i powierzchni dachu wyjdzie nam wysokość szczeliny 3 cm, wybieramy 3 cm. Jeśli wyjdzie nam 1,8 cm wybieramy 2 cm. Proste jak hmmmm... No, jak sznurek w kieszeni! ;)
    Albo jeszcze prościej: dwa promille powierzcni dachu jednak nie mniej niż 200 cm2.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Tak jest. Wybieramy "większy wynik". Ale jak ten sznurek wyjmiemy z kieszeni to... ;-) No chyba, że włożymy do kieszeni dwa metry prostego drutu... :-)))
      Pozdrawiam.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 6 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 Znałem takiego co kradł szprychy rowerowe... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • @Eduardo-v4j1d
    @Eduardo-v4j1d 6 หลายเดือนก่อน +1

    Mam dach odeskowany, na to papa, kontrlaty 2,5 cm grubości i laty 4 cm. Papa wchodzi do rynny , przestrzeń między papą a latami zabezpieczona siatka 2x2 mm ,metalową. Dodatkowo listwy startowe ,wysokie chyba na 3 cm , do blachodachowki.
    Rozumiem,że w moim przypadku mam grubo ponad 200 cm kw na metr? Jakieś 500 cm kw? To lepiej czy bez większego wpływu? Może gorzej ?
    Pozdrawiam . Bardzo fajne materiały Pan zamieszcza .

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za komentarz. No nie do końca sobie w głowie to "narysowałem", ale:
      1/ ta nasza norma wyznacza wartości minimalne.
      2/ mniej - to źle.
      3/ więcej to ok.

  • @piotrtaterka7465
    @piotrtaterka7465 6 หลายเดือนก่อน +1

    Witam mam pytanie .Mam ocieplone poddasze nieurzytkowe tzw. strych.Czyli jest położona dachówka ceramiczna ,membrana paroprzepuszczalna ,deskowanie .Została wykonana szczelina wentylacyjna 3cm z listew drewnianych I położona druga membrana paroprzepuszcalna przymocowany na zszywki takerem.Potem została położona wełna mineralna 15cm i folia aluminiowa I na to płyta osb 18cm.Czy trzeba zrobić wentylację tego strychu czyli wywiercić otwory w ścianach szczytowych średnica 125mm.Proszę o poradę.Narazie minął rok nigdzie nie załważyłem żeby gdzieś się woda skraplała.

    • @anatomiadachu1966
      @anatomiadachu1966  6 หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za kmentarz. POD ociepleniem, czyli w strefie mieszkalnej trzymamy się projektu (zresztą zawsze powinniśmy) . Wentylacja powinna być przewidziana i zaznaczona na rysunkach. Na poddaszu konieczna jest wentylacja (np. grawitacyjna) w łazience dla przykładu. Ale przecież może być też. zaprojektowana rekuperacja czyli poddasze jest wentylowane w sposób mechaniczny "kontrolowany".

    • @piotrtaterka7465
      @piotrtaterka7465 6 หลายเดือนก่อน

      @@anatomiadachu1966 Witam .Tylko chodzi mi o strych nieurzytkowy A nie poddasze użytkowe .Na poddaszu użytkowym mam zrobioną w każdym pomieszczeniu wentylację grawitacją. .

    • @piotrtaterka7465
      @piotrtaterka7465 6 หลายเดือนก่อน

      Na strychu nieurzytkowym mam też zrobioną szczelinę wentylacyjną pod samą kalenicę założoną membranę przymocowaną na zszywki I położoną wełnę 15cm I na to folijaaluminiowa I płyta osb .