P.S. To ćwiczenie znane jest też w drugiej wersji, która sugeruje, aby korek trzymać w buzi pionowo. Nie radzę tego osobom początkującym, ponieważ w najgorszym wypadku możesz spowodować opadnięcie żuchwy z ”zawiasów”. Aby uniknąć problemów, zrób to ćwiczenie w zgodzie z Twoim ciałem i z Twoimi możliwościami. W razie potrzeby - skontaktuj się z logopedą, lekarzem lub fizjoterapeutą :)
P.P. S. Istnieje wielu zwolenników, ale też przeciwników metody z korkiem. Najnowsze artykuły naukowe, które popierają tę metodę to m.in.: ✅ 2021 "Wymowa młodych aktorów. Analiza wyników badań realizacji fonemów spółgłoskowych", dr Barbara Sambor, (logopeda medialny, neurologopeda, wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i w Instytucie Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach) . ✅2017 "Sztuka recytacji. Jak przygotować ucznia do głosowego przedstawienia tekstu" autorstwa dr Anna Guzy (Uniwersytet Śląski) - językoznawca, psycholog, trener emisji głosu. ✅ 2016, Głos jako podstawowe narzędzie pracy w glottodydaktyce. Praktyczny kurs emisji głosu w Kwartalniku Polonicum. Autorką tego kursu jest absolwentka Wydziału Polonistki Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa Pani dr Iwona Artowicz-Skowrońska. Bezpośredni link do tego kursu polonicum.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/08/Polonicum23-cz.b.pdf Wielu innych autorów badań naukowych również popiera metodę z korkiem. Jednocześnie, jak każda metoda, ma swoich przeciwników. Są też przeciwskazania do tego ćwiczenia np. nie zaleca się wykonywać ćwiczeń z korkiem przy zbyt ruchomej żuchwie lub problemami ze zgryzem. Podkreślam raz jeszcze - nic na siłę. Rób to ćwiczenie w zgodzie z Twoimi możliwościami lub skontaktuj się z logopedą.
Myślę, że warto wspomnieć, że tak naprawdę wiele specjalistów odradza ćwiczenie z korkiem :) jest to podobno taka droga na skróty, jeśli ktoś nie jest obeznany w temacie, ale na dłuższą metę takie ćwiczenie może obciążać mięśnie i ogólnie podobno nie jest dobre. Trochę to śmieszne, że dużo osób poleca takie już wręcz memiczne "ćwiczenia na dykcje" jako coś co, naprawdę działa xd
Masz rację Weronika, że wielu odradza. Równocześnie wielu poleca. Co specjalista (i naukowiec) to opinia. Ja jednak zamiast powoływać się na opinie wolę powoływać się na naukowe źródła. Dlatego polecam badania naukowe, na przykład publikację z 2013 od dwóch profesorów z Uniwersytetu Warszawskiego: elisa20.5v.pl/SkladWydKsztalcenie.pdf#page=47 Polecam, jeżeli ktoś chce poszerzyć wiedzę o dykcję i emisję głosu o wiarygodne źródła naukowe.
Możesz dotykać językiem, ale skup się raczej na tym, żeby wypowiedzieć zdanie jak najbardziej wyraźnie. Zacznij od tygodnia codziennych ćwiczeń, które możesz znaleźć w opisie tego odcinka. To zależy z jakiego poziomu startujesz i jak w tym momencie wygląda kwestia twojej dykcji. Ćwiczenia na pewno pomogą Ci rozluźnić aparat mowy i dodadzą pewności siebie. Naprawdę warto nad tym pracować. Zajrzyj też na inne moje wideo w tym temacie, mam nadzieję, że pomogą! Trzymam kciuki :)
dziękuję za film, jednak mam takie rozczarowanie, bo opis tego filmu obiecuje pdf z ćwiczeniami, o przejściu do strony, do pobrania jest już inny pdf, o innym temacie
Cześć @Mariola Warszewska! Dziękuję za miłe słowa :) Ten film był nagrywany ponad rok temu i wiele osób pobrało już eBooka o dykcji. Aby dać nowe materiały dla naszych followersów, stworzyliśmy kolejny eBook, tym razem o wystapieniach przed kamerą. Dlatego gdy przechodzisz na stronę to jest już dostępny nowszy ebook. Ale jeżeli chcesz otrzymać eBook o dykcji to znajdziesz go na tej stronie: annapro.pl/ebook-dykcja/ Miłego dnia! :)
Jako osoba pracująca nieco głosem - na korek trzeba uważać. Oczywiście są zwolennicy, są przeciwnicy, ale można korkiem zrobić sobie krzywdę (np. kompresję w stawie skroniowo-żuchwowym lub szczękościsk, a jeśli po wyjęciu korka widać na nim ślady zębów, no to już zaciskamy za mocno). Także ćwiczący z korkiem - ostrożnie (tym bardziej, że można osiągnąć podobne efekty bez korka). Powodzenia z ćwiczeniami!. 👍🙂
W 100% się z Tobą zgadzam! Umiar jest ważny we wszystkim. Szczególnie w ćwiczeniach na mowę i głos, wyczucie swojego ciała jest kluczowe. Zawsze podkreślam, że metody powinny służyć nam do poprawy, ale jeżeli ktoś "nie czuje" danego ćwiczenia, to nic na siłę. W przypadku ćwiczeń dykcyjnych z użyciem korka, ważne jest, aby pamiętać o możliwych ryzykach i nie ignorować sygnałów, które wysyła nasze ciało. Rozwój umiejętności wymowy powinien iść w parze z dbałością o zdrowie. Dziękuję Ci za przypomnienie, że istnieją alternatywne metody pracy nad dykcją, które nie narażają nas na niepotrzebne ryzyko. Zawsze warto szukać nowych rozwiązań, ale jednocześnie zachować zdrowy rozsądek.
Witam! Chcialabym ćwiczyc dykcję, która by pomogła mi w znalezieniu wymarzonego zawodu. Zastanawiam się czy take ćwiczenia pomoga ale będę próbować. Dziękuję i pozdrawiam. ♥️
Cześć! Ćwiczenia dykcji na pewno pomogą w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Naprawdę warto poświęcić swój czas! Mam nadzieję, że moje materiały będą dla Ciebie przydatne. Powodzenia!
UWAGA! Jeżeli należysz do osób: "dla których zdobycie korka może być trudniejsze", to za odpowiednią opłatą mogę pomóc w jego uzyskaniu. Tylko ostrzegam: nie będzie on w stanie idealnym- z jednej strony będzie posiadał niewielki charakterystyczny otwór, z drugiej natomiast przebarwienie. Mimo to DOSKONALE będzie się nadawał do ćwiczeń. Co więcej?! Dzięki ćwiczeniom stroną "z przebarwieniem" zyskasz dodatkowe moce przed Swoją prezentacją! (ilość korków ograniczona)
@Finansowy Excel - trening czyni mistrza! :) Trzymam kciuki za owocne ćwiczenia! Aby Ci to ułatwić, podrzucam link do eBooka z ćwiczeniami dykcyjnymi: annapro.pl/newsletter/ Życzę miłego dnia :)
"zy tszmiela", czy Pani jest pewna, że tak powinno wymawiać się tę zbitkę? Moim skromnym zdaniem "zet" się ubezdźwięcznia, bo po nim następuje głoska bezdźwięczna i prawidłowa wymowa brzmi "s tszmiela". Słyszę dalej w filmie, że Pani ma taki zwyczaj, że literkę "z" wymawia jako "zy". To nie jest prawidłowo :D Na korek też bym uważała - komentarze pod filmem o tym mówią.
Dziękuję serdecznie za komentarz i zwrócenie uwagi na szczegóły wymowy. Doceniam spostrzegawczość - w języku polskim zbitki typu „z trzmiela” są rzeczywiście ciekawe z fonetycznego punktu widzenia. Jeśli chodzi o wymowę, to faktycznie, w szybkim, potocznym mówieniu często zachodzi zjawisko ubezdźwięczniania - dźwięczne „z” w takich kontekstach może przechodzić w „s” przed bezdźwięcznym „t”. Jednak w niektórych sytuacjach scenicznych czy podczas nagrań (jak w przypadku mojego filmu) celowo wymawiam „z” wyraźniej, zwracając uwagę na dykcję i artykulację, co czasem może sprawiać wrażenie, że litera „z” jest przesadnie wyodrębniona. A jeśli chodzi o korek, to rzeczywiście dbam, by mieć go pod kontrolą :) Jeszcze raz bardzo dziękuję za konstruktywną opinię!
Idea ćwiczenia z korkiem ma na celu przede wszystkim zlikwidowanie szczękościsku i poluzowanie żuchwy. Rada: korek trzeba trzymać w ustach pionowo, tak aby utrzymać maksymalne opuszczenie żuchwy.
Dzięki Paulina za cenna wskazówkę tutaj i na facebooku 💪💪💪Odniosłam się już powyżej, to nie będę się tutaj powtarzała :P Dzięki za zaangażowanie się :)
@@katarzynaosawska321, jeśli ktoś ma duży szczękościsk albo jakieś inne wady tego typu, które się nadają np. do leczenia - oczywiście. Nikt nie mówi o tym, że to jest naturalna pozycja żuchwy, ale to ćwiczenie zalecały mi specjalistki od emisji głosu, wiele osób wyrobiło sobie dzięki temu nawyk artykułowania w pionie - nie w poziomie.
P.S. To ćwiczenie znane jest też w drugiej wersji, która sugeruje, aby korek trzymać w buzi pionowo. Nie radzę tego osobom początkującym, ponieważ w najgorszym wypadku możesz spowodować opadnięcie żuchwy z ”zawiasów”.
Aby uniknąć problemów, zrób to ćwiczenie w zgodzie z Twoim ciałem i z Twoimi możliwościami. W razie potrzeby - skontaktuj się z logopedą, lekarzem lub fizjoterapeutą :)
P.P. S. Istnieje wielu zwolenników, ale też przeciwników metody z korkiem. Najnowsze artykuły naukowe, które popierają tę metodę to m.in.:
✅ 2021 "Wymowa młodych aktorów. Analiza wyników badań realizacji fonemów spółgłoskowych", dr Barbara Sambor, (logopeda medialny, neurologopeda, wykładowca na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i w Instytucie Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach) .
✅2017 "Sztuka recytacji. Jak przygotować ucznia do głosowego przedstawienia tekstu" autorstwa dr Anna Guzy (Uniwersytet Śląski) - językoznawca, psycholog, trener emisji głosu.
✅ 2016, Głos jako podstawowe narzędzie pracy w glottodydaktyce. Praktyczny kurs emisji głosu w Kwartalniku Polonicum. Autorką tego kursu jest absolwentka Wydziału Polonistki Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa Pani dr Iwona Artowicz-Skowrońska. Bezpośredni link do tego kursu polonicum.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2020/08/Polonicum23-cz.b.pdf
Wielu innych autorów badań naukowych również popiera metodę z korkiem. Jednocześnie, jak każda metoda, ma swoich przeciwników. Są też przeciwskazania do tego ćwiczenia np. nie zaleca się wykonywać ćwiczeń z korkiem przy zbyt ruchomej żuchwie lub problemami ze zgryzem.
Podkreślam raz jeszcze - nic na siłę. Rób to ćwiczenie w zgodzie z Twoimi możliwościami lub skontaktuj się z logopedą.
Myślę, że warto wspomnieć, że tak naprawdę wiele specjalistów odradza ćwiczenie z korkiem :) jest to podobno taka droga na skróty, jeśli ktoś nie jest obeznany w temacie, ale na dłuższą metę takie ćwiczenie może obciążać mięśnie i ogólnie podobno nie jest dobre. Trochę to śmieszne, że dużo osób poleca takie już wręcz memiczne "ćwiczenia na dykcje" jako coś co, naprawdę działa xd
Masz rację Weronika, że wielu odradza. Równocześnie wielu poleca. Co specjalista (i naukowiec) to opinia. Ja jednak zamiast powoływać się na opinie wolę powoływać się na naukowe źródła.
Dlatego polecam badania naukowe, na przykład publikację z 2013 od dwóch profesorów z Uniwersytetu Warszawskiego: elisa20.5v.pl/SkladWydKsztalcenie.pdf#page=47 Polecam, jeżeli ktoś chce poszerzyć wiedzę o dykcję i emisję głosu o wiarygodne źródła naukowe.
Jest to dobre gdy nie robisz TYLKO tego. Warto robić też inne ćwiczenia
Dzień dobry, wygląda na to że link do ebooka z ćwiczeniami nie działa. Czy jest jeszcze dostępny? Pozdrawiam
Dziękuje za feedback, był błąd na stronie. Już działa: annapro.pl/ebook-dykcja/
Gdzie jest link to pobrania ćwiczeń? Byłem na twojej stronie i nie mogę nigdzie znaleźć
Cześć :) Tutaj, proszę @YANDON: annapro.pl/ebook-dykcja/
No ciekawie :) mi się na pewno przyda - dzięki za wartościowy content!
Bardzo się cieszę, że się podobało :) Dziękuję za miły komentarz :)
Zapraszam też do kolejnych odcinków po więcej wartościowej wiedzy :)
Ciekawy materiał
Dziękuję Panie Michale! Cieszę się, że mogłam pomóc :)
@@AnnaPRO Mikołaju ;) Bardzo fajny kanał
czy mozna dotykać korka językiem tak jakby go nie było czy spinać język? kiedy beda efekty? czy przez te ćwiczenia przestanę się stresować?
Możesz dotykać językiem, ale skup się raczej na tym, żeby wypowiedzieć zdanie jak najbardziej wyraźnie. Zacznij od tygodnia codziennych ćwiczeń, które możesz znaleźć w opisie tego odcinka. To zależy z jakiego poziomu startujesz i jak w tym momencie wygląda kwestia twojej dykcji. Ćwiczenia na pewno pomogą Ci rozluźnić aparat mowy i dodadzą pewności siebie. Naprawdę warto nad tym pracować. Zajrzyj też na inne moje wideo w tym temacie, mam nadzieję, że pomogą! Trzymam kciuki :)
Link do pliku z ćwiczeniami nie działa
Dziękuje za feedback, był błąd na stronie. Już działa: annapro.pl/ebook-dykcja/
Czy e-book jest jeszcze dostępny?
Pozdrawiam!
Jest dostępny :) Napisz mi proszę prywatną wiadomość, a wyślę Ci na email: Hello@annapro.pl
dziękuję za film, jednak mam takie rozczarowanie, bo opis tego filmu obiecuje pdf z ćwiczeniami, o przejściu do strony, do pobrania jest już inny pdf, o innym temacie
Cześć @Mariola Warszewska! Dziękuję za miłe słowa :) Ten film był nagrywany ponad rok temu i wiele osób pobrało już eBooka o dykcji. Aby dać nowe materiały dla naszych followersów, stworzyliśmy kolejny eBook, tym razem o wystapieniach przed kamerą. Dlatego gdy przechodzisz na stronę to jest już dostępny nowszy ebook. Ale jeżeli chcesz otrzymać eBook o dykcji to znajdziesz go na tej stronie: annapro.pl/ebook-dykcja/
Miłego dnia! :)
Jako osoba pracująca nieco głosem - na korek trzeba uważać. Oczywiście są zwolennicy, są przeciwnicy, ale można korkiem zrobić sobie krzywdę (np. kompresję w stawie skroniowo-żuchwowym lub szczękościsk, a jeśli po wyjęciu korka widać na nim ślady zębów, no to już zaciskamy za mocno). Także ćwiczący z korkiem - ostrożnie (tym bardziej, że można osiągnąć podobne efekty bez korka). Powodzenia z ćwiczeniami!. 👍🙂
W 100% się z Tobą zgadzam! Umiar jest ważny we wszystkim. Szczególnie w ćwiczeniach na mowę i głos, wyczucie swojego ciała jest kluczowe. Zawsze podkreślam, że metody powinny służyć nam do poprawy, ale jeżeli ktoś "nie czuje" danego ćwiczenia, to nic na siłę.
W przypadku ćwiczeń dykcyjnych z użyciem korka, ważne jest, aby pamiętać o możliwych ryzykach i nie ignorować sygnałów, które wysyła nasze ciało.
Rozwój umiejętności wymowy powinien iść w parze z dbałością o zdrowie. Dziękuję Ci za przypomnienie, że istnieją alternatywne metody pracy nad dykcją, które nie narażają nas na niepotrzebne ryzyko. Zawsze warto szukać nowych rozwiązań, ale jednocześnie zachować zdrowy rozsądek.
A gdzie znajde tutorial o tym korku ?
Tutaj, proszę: annapro.pl/ebook-dykcja/
Czy lista z tymi ćwiczeniami to jest w tym ebook? Bo w opisie nie mogę znaleźć
Dokładnie tak Barbaro. Znajduje się to w eBooku. Ebook jest do pobrania na tej stronie: annapro.pl/newsletter/
Witam! Chcialabym ćwiczyc dykcję, która by pomogła mi w znalezieniu wymarzonego zawodu. Zastanawiam się czy take ćwiczenia pomoga ale będę próbować. Dziękuję i pozdrawiam. ♥️
Cześć! Ćwiczenia dykcji na pewno pomogą w życiu zawodowym, ale także prywatnym. Naprawdę warto poświęcić swój czas! Mam nadzieję, że moje materiały będą dla Ciebie przydatne. Powodzenia!
Świetny temat. Ja ma taka trudność, że korek wywołuje u mnie po pewnym czasie odruch wymiotny hmmm
to gdzie ty go wciskasz ziomek xD
@@MatBiszi brzmi zabawnie, ale chodzi mi o zwykłe trzymanie go w zębach. nie moge tego przełamać
@Arturpilujski9390 rzeczywiście, czasem tak bywa :/ Może w takim razie same rymowanki, bez korka, będą dla Ciebie wystarczające?
UWAGA! Jeżeli należysz do osób: "dla których zdobycie korka może być trudniejsze", to za odpowiednią opłatą mogę pomóc w jego uzyskaniu. Tylko ostrzegam: nie będzie on w stanie idealnym- z jednej strony będzie posiadał niewielki charakterystyczny otwór, z drugiej natomiast przebarwienie. Mimo to DOSKONALE będzie się nadawał do ćwiczeń. Co więcej?! Dzięki ćwiczeniom stroną "z przebarwieniem" zyskasz dodatkowe moce przed Swoją prezentacją! (ilość korków ograniczona)
PADŁAM!!! 😍😍😍 Taki korek będzie NAJlepszy do treningu! No i wcześniej warto też opróżnić butelkę lub popijać w trakcie ćwiczeń :)
predkosc 0.5 i na momentach z korkiem nie potrzebue Rafala Paczesia
Uznam to za komplement 🤣🤣
Cięzko mi wymówić pierwsze zdanie nawet bez korka a z korkiem wolę nawet nie myśleć :)
@Finansowy Excel - trening czyni mistrza! :) Trzymam kciuki za owocne ćwiczenia! Aby Ci to ułatwić, podrzucam link do eBooka z ćwiczeniami dykcyjnymi: annapro.pl/newsletter/ Życzę miłego dnia :)
ćwiczyłem na dykcie ale było za twardo
Myślę, że to dlatego, że karpiki lepiej czują się w wodzie, niż na dykcie 🙃
"zy tszmiela", czy Pani jest pewna, że tak powinno wymawiać się tę zbitkę? Moim skromnym zdaniem "zet" się ubezdźwięcznia, bo po nim następuje głoska bezdźwięczna i prawidłowa wymowa brzmi "s tszmiela". Słyszę dalej w filmie, że Pani ma taki zwyczaj, że literkę "z" wymawia jako "zy". To nie jest prawidłowo :D Na korek też bym uważała - komentarze pod filmem o tym mówią.
Dziękuję serdecznie za komentarz i zwrócenie uwagi na szczegóły wymowy. Doceniam spostrzegawczość - w języku polskim zbitki typu „z trzmiela” są rzeczywiście ciekawe z fonetycznego punktu widzenia. Jeśli chodzi o wymowę, to faktycznie, w szybkim, potocznym mówieniu często zachodzi zjawisko ubezdźwięczniania - dźwięczne „z” w takich kontekstach może przechodzić w „s” przed bezdźwięcznym „t”. Jednak w niektórych sytuacjach scenicznych czy podczas nagrań (jak w przypadku mojego filmu) celowo wymawiam „z” wyraźniej, zwracając uwagę na dykcję i artykulację, co czasem może sprawiać wrażenie, że litera „z” jest przesadnie wyodrębniona. A jeśli chodzi o korek, to rzeczywiście dbam, by mieć go pod kontrolą :) Jeszcze raz bardzo dziękuję za konstruktywną opinię!
Idea ćwiczenia z korkiem ma na celu przede wszystkim zlikwidowanie szczękościsku i poluzowanie żuchwy. Rada: korek trzeba trzymać w ustach pionowo, tak aby utrzymać maksymalne opuszczenie żuchwy.
Dzięki Paulina za cenna wskazówkę tutaj i na facebooku 💪💪💪Odniosłam się już powyżej, to nie będę się tutaj powtarzała :P Dzięki za zaangażowanie się :)
@@katarzynaosawska321, jeśli ktoś ma duży szczękościsk albo jakieś inne wady tego typu, które się nadają np. do leczenia - oczywiście. Nikt nie mówi o tym, że to jest naturalna pozycja żuchwy, ale to ćwiczenie zalecały mi specjalistki od emisji głosu, wiele osób wyrobiło sobie dzięki temu nawyk artykułowania w pionie - nie w poziomie.
@@katarzynaosawska321, skoro trenowały czołowe polskie sopranistki, to myślę, że jednak coś tam wiedzą...
Dziękuję bardzo za film 😁
Proszę, cała przyjemność po mojej stronie ☺️ Mam nadzieję, że porady się przydadzą 💪🙂