@@smart-diy dziękuje za natchnienie. Dzięki Tobie / Twojej pasji / moje rozważania / pragnienia / na temat bezpieczeństwa energetycznego będą ucieleśnione. 🤗😁😉
Fajny system, tylko pozazdrościć. W sumie czy mniejszy czy większy to każdy daje na swój sposób radość. Od takiego profesjonalnego po takie z krajów 3 świata.
Każdy daje radość - dla mnie najprzyjemniejszy jest etap planowania. Realizacja już mniej mnie cieszy, bo raz, że jestem leniwy, a dwa, że mało czasu mam na takie zabawy... U Ciebie wcale 3 świat nie jest... mnóstwo pracy włożone. Ja mojego powerwalla testowego na 18650 w końcu nie skończyłem, bo brakło mi czasu, także podziwiam takie projekty jak Twój, czy Leszka i obserwuję postępy na bieżąco ;)
@@smart-diy Akurat swojego, aż tak nisko mimo wszystko nie oceniłem. Jak szukałem informacji o budowie powerwalla to trafiłem na filmy z takich krajów jak Indonezja i tam była partyzantka totalna, ale widać radość, bo często to dla nich jedyny sposób by mieć jakikolwiek prąd. 18650 fajnie działa, ale się znudziło i chętnie bym się podjął innego wyzwania. Kusi ten wodór i się zmuszę do jakiś niewielkich eksperymentów w tej kwestii. Jak wypali to kwestia skali i ogromnych kosztów...
@@Kenny88 A to przepraszam, bo tak to odebrałem ;) Co do tzw. krajów 3 świata to victrony np. są bardzo popularne w afryce i tam robią zdecydowanie ciekawsze instalacje niż u nas... ale oni mają słońca pod dostatkiem i słabe sieci energetyczne, więc to dla nich najlepsza droga. A z tym wodorem - to co Ty kombinujesz bo nie ogarniam w ogóle tego tematu?
Nie no dla prądu 2C spadek napięcia jest nawet na lfp zauważalny. W ogóle te celki z takimi prądami nie powinny pracować - standard usage jest przewidziany na 0.5C czyli circa 150A.
@@smart-diy To zależy od producenta cell LFP. Moje mają dopuszczony prąd rozładowania ciągłego 3C a impulsowego 10C. LFP ma wewnętrzną oporność ma poziomie 1mOhma. Jaki więc będzie spadek napięcia na tej celi gdy ją obciążymy 2C (w Twoim przypadku 600A) 0.6V. Co masz ustawione w "dynamic cut-off"? 48V Czyli bateria przy 2C spadnie z 48.6V na 48V. Ale przecież nigdy nie chcesz widzieć 48V na tej baterii bo "sustain" ustawiłeś na 52V. To tylko teoria a w praktyce sam zobaczysz jak Ci się napięcie baterii (widziane przez MP-II) zmienia pod obciążeniem. Kabelki DC masz dość długie i przekrój 70mm2 i te ponad metr pokaże trochę spadku na nich. Jest możliwe że problemu z "DC-ripple" nie będzie.
Cześć czy mógłbyś pokazać jak na przykład ten system chodzi off Grid z CT Clamp, tak aby tylko dopychało nam do sieci nic do licznika i po za licznik, jak to ustawic
@smart-diy jak wyglądają ustawienia dla sieci domowej, wysyłanie do naszych urządzeń domowych. Nie odsprzedaży niektóre falowniki są on grid I off grid, podpinamy CT na faze wychodząca z licznika dostarczyciela energii czyli elektrowni.CT klamp który nam mierzy jaki jest pobór prądu, ma nie dopuszczać lub zmniejszać, ograniczać pobór z elektrowni. Tak ciężko załapać
@@jarpen3 Ciężko załapać, bo generalnie produkcja z PV nawet takiego on-grid jest w pierwszej kolejności zawsze konsumowana na lokalne odbiory (to wynika z samej fizyki). Nie potrzeba nawet żadnych dodatkowych liczników. Z victronem temat jest dużo bardziej złożony, bo i konfiguracji jest wiele. Victron może zasilać odbiory, które są na jego ac-out i to robi domyślnie i wtedy nie potrzeba żadnego dodakowego licznika. W takim wypadku pomiar prądu odbywa się w samym falowniku na jego wejściu. Można też zrobić tak, że zasila też odbiory, które są przed nim, czyli pomiędzy wejściem linii zasilającej do domu a ac-in victrona. W takim wariancie jest potrzebny dodatkowy licznik energii, aby pokazać victronowi jak wygląda przesył energi i w którą stronę. Można podłączyć pv w postaci ładowarki mppt, można podłączyć falownik on-grid i nim sterować, można podłączyć też taki, którym nie można w ogóle sterować i "pokazać" go victronowi poprzez dodatkowy licznik energii. Musisz zadać bardziej konkretne pytanie, jaka konfiguracja Cię interesuje to postaram się pomóc ;)
Witam posiadam instalację jednofazową w której są 3 multiplus II połączone równolegle i mam z nimi problem kiedy są odcięte od sieci ładnie i bez problemu pracują lecz kiedy chce je podłączyć do sieci buczą i po pewnej chwili się z niej odłączają myślę że jest to problem z grid code , mam ustawiony na Europę lecz widziałem że można zmienić na Polskę ( ale potrzeba hasło) . Czy mogę liczyć na pomoc ?
Ja moich nie aktualizowałem, więc jeszcze nawet nie mam polskiego grid code'a i lecę na tym europe. Ja bym spróbował najmniejszej działającej konfiguracji czyli rozpiął to połączenie równoległe i spróbował opanować pojedynczy falownik.
Najlepszy materiał z konfiguracji Victrona jaki widziałem. Zastsnawia mnie jedynie czy skoro do ustawiania muszisz odpiąć cerbo to czy do pracy też bez niego się obejdzie. Zastanawia mnie to pod kątem mobilnego banku energii.
Dzięki ;) Wydaje mi się, że bez cerbo będzie ciężko w takiej konfiguracji jak moja, bo cerbo obsługuje to dvcc chociażby. Ale są też falowniki oznaczone jako GX i one już mają takie cerbo na pokładzie. A jaki mobilny bank budujesz? Napisz coś więcej...
@@smart-diy Dokładnie to myślę nad wykorzystaniem baterii pojazdu - akurat 48V i ponad 14kWh ale kwasowo-ołowiowa. Może posłużyć jako ładowarka pokładowa i "agregat prądotwórczy".
Maciek a powiedz czy da się tak ustawić MultiPlus-II aby doładował aku z grida jak są poniżej jakiego zadanego procenta ale tylko po godzinie X jak jest tańszy prąd (np. dla taryfy g12w). To byłby luksus w szczególność jak aku traktuje się też jak ups a nie tylko jak aku energii z pv.
W zakłądce ESS masz coś takiego jak scheduled charging i tam możesz ustawić sobie 5 różnych harmonogramów, w jakie dni i w jakich godzinach i do jakiego SoC ładować. Bardziej zaawansowane rzeczy możesz zrobić w node red.
Witam. Mam takie pytanie : Czy będąc podłączonym do sieci GRID i razem do inwertera PV produkując moc rozumiem ze PV ładują aku ale jak nie będzie produkcji z PV to ładuje aku sieć GRID?czy można ustawić tak ze aku ładuje tylko inwerter PV a po naładowaniu aku na 100% automatycznie zacznie się wspomaganie odbiorników w domu?
Zasilanie odbiorników domowych przed eksportem do sieci to typowe działanie każdego on-grida... więc dokładnie tak to działą. Najpierw konsumujesz na miejscu, a nadmiar wysyłasz do grida.
@@smart-diy Ok. A co w sytuacji kiedy mam w domu falownik z PV i licznik który ma ustawiony export zero bo nie oddaje do grida?moc z PV wtedy mi wzrasta jeżeli włączam odbiory w domu a jak w przypadku ładowania aku takim Victronem?i czy można ustawić tak ze kiedy nie ma produkcji PV automatycznie wyzwala się z aku i dom odbiera energię?
Cześć, jestem przed zakupem jednego multiplusa na początek do totalnego off grida w system jednofazowy, czy mogę zadać kilka pytań ? :) Czy kierować się na Discorda ? ale widzę że tam nie ma tematu o Victronach tylko o aparaturze.
Panie Macieju to kosztuje czasu to nie są proste zeczy , ale pozniej są długo wdzieczne. Pozdrawiam ładnie tłumaczone. Teraz wzrosnie popyt na victrony. W przyszłosci Pan Maciej od victrona powinien dostać nie tylko koszulke.
@@emiliabunko4518 a ty uważasz że to nie jest reklama victrona ? Gdyby pojawiła się normalna reklama to mało kto by się zainteresował. Mało kto wie co to Victron.
Hmmm... na pewno nie da się w takiej konfiguracji zrobić micro-grida, czyli odpalić SE w offgrid. Da się pewnie zrobić tak, że SE byłby na AC-in victrona i byłoby ładowanie baterii gdy jest produkcja. Ale najpewniej będzie trzeba do tego użyć dodatkowego licznika od victrona, aby widział produkcję na tej fazie, bo chyba nie można mu podać danych z SE, bo będzie tam miał jednak 3 fazy, a nie jedną. Ale to jest do sprawdzenia jeszcze, bo pewien nie jestem. Mam nadzieję, że zrozumiale odpisałem ;)
Materiał super. Jeżeli możesz napisz proszę jak dokładnie zrobiłeś połączenie modbusa. Czy pracujesz na Ethernecie, czy przez RS485 podłączony Cerbo. Kolejna sprawa, która mnie męczy w moim systemie to sterowanie mocą falowników foto. Mi to nie działa tak jak bym chciał. Oczywiście ustawiłem sterowanie częstotliwością i Victron che sterować i to widzę. Niestety SolarEdge się uparły i nie chcą. Włączyłem Generator, ustawiłem parametry, włączyłem sterowanie na przyłączu i zezwoliłem na sterowanie mocą. Nie podpinałem żadnych przekaźników. Co dokładnie musiałeś zrobić, aby to działało ? Dzięki za informację. Pozdrawiam.
Hej. Połączenie cerbo - SE mam po sieci lan. Obydwa urzadzenia są wpięte do tego samego vlan'u i cerbo od razu znajduje falownik SE. Co ważne - se musi być podpięty kablem, a nie przez wifi, bo SE wyłączyło obsługe modbusa po wifi jakiś czas temu. Druga sprawa to SE musi być odpowiednio skonfigurowany t.j. włączony sunspec itp. Jak wpiszesz w googla victron solaredge to znajdzesz gotową instrukcję. Co do drugiego pytania to odezwij się do mnie na maila to pokombinujemy razem.
Mam od 3 miesięcy regulator ładowania Smart 250V/70A-Tr , świetny regulator wyciąga z paneli sporo watt. Obecnie czekam na 16 cel i muszę kupić przetwornicę 48 na 230 V. Szukam dobrej przetwornicy i wychodzi że jedyny słuszny zakup padnie na przetwornicę Victrona.
Nie mam takiej ładowarki póki co to nie powiem Ci na 100%, ale z tego co rozczytywałem to tak. W cerbo jest takie ustawienie: DC-coupled PV - feed in excess, także powinno działać ;)
A jeszcze zastanawia mnie taka sytuacja. Z ładowarek mam 120A, Multiplus odbierze 70A a do akumulatora można 30A przykładowo. Czy Cerbo przy pomocy bocznika może ograniczyć moc ładowarek MPPT ?
@@popilko1 Zasadniczo moc MPPT powinna być adekwatna do pojemności magazynu energii. Nie ma najmniejszego sensu dawać MPPT 120A dla magazynu 5-6kWh. Jeśli połączysz Cerbo z MPPT za pomocą przewodu ve.direct i wrzucisz ESSa to on sam ograniczy prąd ładowania z ładowarki solarnej.
@@popilko1 Ładowarek victrona nie mam póki co, ale po to jest ten dvcc. Jak to jest załączone to wszystkie urządzenia korzystają z jednego odczytu prądu/napięcia i w jednym miejscu ustalasz ograniczenie dla wszystkich urządzeń łącznie.
Witam. Czy w Twojej Instalacji Magazyniwania Energi sam decydujesz kiedy ma dojść do rozładowania zgromadzonej energi wyprodukowanej z PV. Interesuje mnie gromadzenie energi podczas nadprodukcji produkcji PV i zarządzać rozładowaniem w określonym czasie , lub czynnik zewnetrzy *w momencie gdy jest takie zapotrzebowanie. I po której stronie tym da się zarządzać po stronie BMS baterii czy w samym Falowniku. Dziękuję Pozdrawiam
Zasadniczo tak i można tym sterować na multum różnych sposobów. Ja póki co mam proste ustawienie - używaj 50% baterii, chyba, że braknie grida - wtedy jedź do końca. W takim trybie energii starcza mi na przetrwanie nocy, aż do następnego ładowania - przeważnie, bo moja bateria to tylko 30kWh na ten moment - niebawem odpalę kolejne 20kWh i wtedy będzie lepiej. Ale w victronie to możesz skonfigurować prawie wszystko, bo masz dostępnego nodered'a, a tam już sobie zrobisz dowolny flow. Możesz uzależnić od pogody, możesz nawet wypychać energię z baterii do grida. Tutaj możliwości są ogromne.
To kasowanie linków przez YT jest frustrujące. Mam link do webinara Victrona gdzie wszystkie opcje przy programowaniu Multuplusa są objaśnione ale nie mogę go tu zamieścić. Szkoda.
@@smart-diy Kiedyś wysłałem link do elastycznej zwory i ten się nigdy nie pojawił. Tego co teraz "puściłeś" też nie widzę. Chyba już ślepnę. :) Podam więc opis jak je znaleźć. Na victron professional po lewej jest link do "onlne trainning" i tam są linki do instruktarzy (min ten który podałeś na początku). Po lewej jest też link do "Events" i tutaj jest link do "Past events videos". Pod tym linkiem są webinary w różnych językach i różnych lat. Ten z 25 marca 2020 roku jest o programowaniu Multis i Quattros. (Basic programming Multies and Quattros). Tutaj znajdziesz opisy ustawień chargera. np. co to jest "Repat absorption time".
@@marek8928 Niestety yt wycina linka chociaż nie wszystkie, bo niektóre wpadają do kwarantanny i wtedy mogę je puścić. Nie wiem jak to działa. W każdym razie dzięki za info.. nie przeglądałem tej zakładki jeszcze.
Świetnie, że to pokazujesz Maćku. Znakomity materiał i kawał dobrej roboty. Wiele osób pyta, co i jak zrobić, aby się uniezależniać a tylko dzięki takim materiałom mogą się oni dowiedzieć więcej. Z tego, co pamiętam, to przy konfiguracji 3-fazowej dało się wysłać asystentów do wszystkich trzech falowników wybierając funkcję All Devices - przynajmniej przy Quattro tak to działa. Sprawdź czy na Twoich Multiplusach też tak będzie. Dodatkowo jak wybierasz sobie IP Cerbo w przeglądarce, to wpisując IP/app powinna Ci się pokazać fajna apka do zarządzania Victronami. P.S. Kiedyś wysyłałeś mi kontakt do siebie, ale gdzieś mi wcięło tego maila i nie zdążyłem sobie spisać numeru telefonu. Dasz radę go jeszcze raz podesłać? Pozdrawiam Cię serdecznie.
Hej... odezwij się do mnie mailem na adres m.kr4suski@gmail.com to się zgadamy już dokładniej. Z tym cerbo i dodatkowym panelem to już mi się to gdzieś przewinęło ale nie zgłębiałem tematu.. tam można coś więcej wrzucić, czy tylko te podstawowe widgety?
Świetny film! Bardzo dziękuję za tak dobrze przygotowany materiał, który spokojnie można porównać do profesjonalnego szkolenia technicznego. Właśnie teraz stoję przed zadaniem podpięcia SolarEdge do wyjścia Multiplus i czytam dokumentację Victrona na temat integracji. Natknąłem się tam na informację: Note: In addition to the settings above it is important to contact SolarEdge Support to change a parameter in the backend to allow the frequency shifting with APS mode. Czy Pan kontaktował się z SolarEdge w tej sprawie? Co dokładnie należy ich poprosić, aby umożliwić tę funkcjonalność? Dodatkowo mam pytanie dotyczące ograniczania mocy oddawanej do sieci z SolarEdge. Z tego, co rozumiem, sterowania przez Sunspec w przypadku SolarEdge nie ma (jest tylko dla Froniusa), więc potrzebny jest SolarEdge Smart Meter. W moim systemie na wejściu Multiplus znajduje się falownik Sofar Solar, który posiada swój licznik i już ogranicza feed-in do 20 kW. Czy SolarEdge jest w stanie uwzględnić energię wysyłaną do sieci przez Sofara i odpowiednio dostosować swoją produkcję? Czy dla SE15kW można ustawić limit eksportu na poziomie 20 kW? Obawiam się, że nie jest to możliwe. Może ma Pan jakieś pomysły lub wskazówki, jak rozwiązać ten problem?
Ja sobie załatwiłem konto instalatora i mam pełne wejście do mojego falownika SE i nie muszę nikogo prosić, ale jak się ich poprosi to też przestawią. Ogólnie tam tego sunspeca trzeba włączyć i podłączyć falownik kablem, a nie wifi, bo z tego co pamiętam oni zablokowali w pewnym momencie modbus over tcp po wifi. Co do drugiego pytania to ja mam ten smart meter od SE i też miałem przez jakiś czas podobną sytuację, że były dwa falowniki on-grid, które musiały obcinać produkcję, aby nie wypychać do sieci za dużo. Z tego co pamiętam SE potrafił ścinać produkcję w taki sposób aby na wyjściu do grida nie przekroczyć progu mimo, że mu drugi falownik niesterowalny pompował energię. Czyli powiedzmy jak na liczniku pojawiło się 12kW, to potrafił zejść do powiedzmy 8kW produkcji mimo, że miał ustawiony limit na 10kW, bo dostosowywał się do tego, aby na liczniku po prostu pojawiło się 10kW. Ale tam się dużo w SE w sofcie zmienia, więc nie wiem jak to obecnie działa.
W Twoim przypadku (BMS po CAN) można wysyłać ten sam plik konfiguracyjny do wszystkich MP-II ale jeśli stosujesz inny BMS (2 signal BMS) to trzeba każdy MP-II konfigurować osobno bo 2 signal BMS konfiguruje się tylko w inwerterze do którego te 2 sygnały z BMS-a są podłączone. Są jeszcze inne powody ale ich nie pamiętam
@@smart-diy "2 signal BMS" to jest najprostsza metoda podłączenia dowolnego BMS-a do Victrona. Taki BMS podłączony jest do Victrona (Aux1 i Aux2) dwoma kablami. Tymi sygnałami informuje Victrona czy pozwala na ładowanie i rozładowanie. Jest do tego osobny Assistant oraz jest ustawienie w ESS assistant jeśli jako BMS wybierzesz "2 signal BMS" a nie CAN jak Ty wybrałeś.
Cześć, aby czy jeżeli BMS od baterii nie będzie miał komunikacji z Victronem to też będzie działać? Jaki typ baterii wtedy trzeba wybrać w konfiguracji?
@@smart-diy Victron wtedy SOC oblicza na podstawie napięcia tak? Wiadomo, że nie będzie to dokładne wskazanie. Pytam bo jutro mi przyjdzie Multiplus a BMS z komunikacją CAN dopiero za 3 miesiące i chce to na jakiś czas uruchomić bez komunikacji.... bo mam magazyn na JK BMS, który nie posiada niestety komunikacji CAN.
@@adammichalak7908 Z tego co pamiętam to SoC obliczane jest na podstawie ilości pobranej/załadowanej energii. W cerbo sobie ustalasz jak duży masz aku i ustalasz co jest miernikiem energii.. czy multiplus, czy shunt, czy też bms i on sobie to liczy. Czy można ustalić SoC na podstawie napięcia w multiplus to nie wiem, bo dla lifepo4 by to i tak nie działało ;)
Fajnie by było zobaczyć krok po kroku. Ogólnie wiem co i jak ale brakuje mi rozpiski i opisy dlaczego tak a nie inaczej i skąd gdzie zostały zakupione elementy. Np. Nie wiem skąd masz te BMS. Skąd zdobyłeś wiedze co i jak podłączyć i skonfigurować. Tego sprzętu jest pełno i przez to nie wiadomo co wybrać.
To mój pierwszy takie projekt, no dobra drugi, bo wcześniej zrobiłem zasilanie awaryjne na chińskim falowniku. Generalnie wiedzę pozyskuję głównie z internetu: youtube, grupy na fb, manuale od sprzętu itp. Co do rozpiski krok po kroku to przejrzyj tą playlistę na moim kanale: th-cam.com/video/DGkQaqMBRPc/w-d-xo.html&ab_channel=MaciejKrasuski Pierwsze filmy to stary projekt, ale później znajdziesz krok po kroku założenia do tego projektu plus kolejne etapy budowy.
Wiedza kosztuje. Na szczęście w tym przypadku ceną jest czas jaki trzeba poświęcić na naukę. Jak chcesz wiedzieć wszystko o systemie Victrona poszukaj ich strony (www+victronenergy+com) oraz (professional.victronenergy+com) i tam się wszystkiego dowiesz. Trzeba znać obce języki a najlepiej angielski.
Liczniki energii eastrona, które mam mierzą PF. Jak tak patrzę to start fotowoltaiki to mocny zjazd, ale na chwilę.. a tak to pf w granicach 0.9 się u mnie trzyma... a czemu pytasz?
@@smart-diy Pytam bo chciałem się zorientować jak to u Ciebie się kształtuje. Może też nie wszyscy sobie zdają sprawę, że niski PF przepala nam energię z akumulatorów bez generowania pracy. Pozdro.
@@Grzegorz_Grzelecki Nie mam licznika bezpośrednio przed victronem, więc też nie wiem jak sam victron pracuje, a pomiędzy nim, a licznikiem wejściowym jest jeszcze jeden falownik PV. Ale to co wychodzi do sieci jest w miarę czyste...jedynie ten poranek jest taki zasyfiony zawsze gdy falowniki startują.. to PF prawie do zera na chwilkę zbija.. ale to też nie trwa specjalnie długo. Też kuchenka indukcyjna trochę syfu wprowadza... ogólnie póki nie płacę bezpośrednio za moc bierną to aż tak bardzo tematu nie zgłębiałem. Jak będzie trzeba płacić to się dołoży jakąś kompensację i tyle. Chociaż wolnych ścian mi już brakuje na kolejne urządzenia ;)
@@gacopl trudno powiedzieć, bo wyboru za dużego nie ma wciąż. Victron wciąż nie wprowadził do sprzedaży swojego falownika 3f, a z konkurencji to chyba tylko ten deye jest, a victron jest jednak dużo lepszym sprzętem, przynajmniej w mojej opinii ;) Chociaż na pewno bym się mocno zastanawiał.
Victrony włączałeś do obciążenia tylko jednym przełącznikiem sieć/agregat. To chyba znaczy że zasilając dom z sieci miałeś sieć na wyjściach Victronów. Powinien być jeszcze jeden przełącznik sieć/agregat na wyjściu z Victronów aby by-pass by kompletny.
Nie jest tak jak piszesz. Przełącznik sieć agregat wybiera u mnie z jakiego kierunku płynie prąd do odbiorów. Albo źródłem jest ac-out victrona (II), albo omija victrona i idzie bezpośrednio z grida (I). W momencie przełączenia na grida na wyjściu victrona nie jest podłączone nic (nawet falownik PV leci wtedy bezpośrednio do grida). Wejście victrona jest natomiast rozłączane esem 32A. Także cały system mogę odłączyć na czas serwisowania i nigdzie mi się tam napięcie nie pojawia, oczywiście po rozłączeniu również baterii ;)
@@smart-diy Ok, przełącznik masz na AC-0ut, got it. Wspomniałeś coś o odłączaniu baterii. Nigdy pod żadnym pozorem nie odłączaj minusa baterii od MP-II kiedy przewody VE.bus są podłączone i plus baterii jest podłączony. Nawet jednoczesne odłączanie plusa i minusa baterii jest groźne bo wystarczą milisekundy opóźnienia w odłączaniu plusa aby spalić układy wejściowe VE,bus. W filmie do którego link podałeś na wstępie ta uwaga jest podana w minucie 1:50.
@@michapobocki5725 Masa i minus to dwie różne bestie. Odłączanie minusa baterii od MP-II przy podłączonym plusie i kablu VE.bus przepala układ wejściowy VE.bus bo nie jest on galwanicznie izolowany. Minus baterii płynie wtedy kablem VE.BUs a to jest niezdrowe dla układów sygnałowych. Takiego uszkodzenia gwarancja nie obejmuje.
widze swój komentarz po 2 latach :) dorobiłem się swojego victrona (narazie 1 faza) i 2 banków po 14kwh , bawię się z konfiguracją i od kilku dni kombinuje jak połączyć JKBMS który konroluje moje pakiet z victronem, robiłeś może film jak swojego bms podłączałeś ? a jeśli nie to może jakieś wskazówki co od strony cerbo trzeba zrobić ? trafiłem na link gościa z offgrid garage że w cerbo trzeba doinstalować moduł Dbus serial, robiłeś coś takiego ?
Nic nie muszisz doinstalowywać, Cerbo fajnie gada a JK BMS. Musisz tylko kabelek zrobić Generalnie łączysz złącze CAN z BMS i CAN Cerbo. W JK BMS ustawiasz komunikacje z Victronem ( bodajrze 4 trzeba ustawić w apce i tyle). Ja walczę z ustawieniami napięć bo to jest masakra jakaś. Faktycznie raz ustawiasz w jednym miejscu potem w drugim a na koniec sie okazuje że ustawienia ESS-a są nadrzędne. Wczoraj do 1 walczyłem z low battery, a potem się okazało że winne są ustawienia Dynamic cut off i restart ofset. Tam na dole pisze że on jest używany do wyliczania alarmu. przy nastawach pokazanych na filmie alarm low woltage odpalal mi sie juz na 53,2 V ( 52+1,2). Czyli przy napięciu na celi 3,325. A więc dużo za dużo. Na razie ustawiłem 47V na cut (2,9375 na celi) +1,2 =48,2 alarm (3,0125 na celi). Na razie diała i nie budzi w środku nocy głupimi alarmami
@@mariusz76543 wygooglalem:) nie mozna tu wstawić linka bo YT wycina wiec napisze. Potrzebujesz kabel z rj45. Po stronie cerbo pin3- po stronie Bms pin6. Vpin8-Bms pin5, Vpin7 BMs pin4. Jest to opisane w VE.Can to CAN-bus BMS cables manual
Witam, czy mógłbym prosić o e-mail do Ciebie kolego. Mam do zbudowania podobny system i mam kilka pytań a nie chcę tu publicznie opisywać wszystkiego. Adam
@@smart-diy Dzięki. Dobrze wiedzieć że te od MP-II pasują do Cerbo (mam ich 10 :) ). One nie pasują do SmartShunta niestety. Będę przerabiał mój system na 3 MP-II/5k i Cerbo to się przydadzą.
Wiesz co.. chciałem zrobić upgrade firmware'u metodą tradycyjną, ale jak zacząłem czytać jak to zrobić to się pogubiłem i nie wiedziałem jaki firmware ściągnąć... jakoś to dziwnie zrobili. Także podłączyłem je i skonfigurowałem tak jak przyszły, a dopiero jak już wszystko działało zrobiłem upgrade z poziomu VRM'a... bo on to zrobił online i sam sobie dobrał taki jak potrzebował. Jedyny problem, że po tym musisz ponownie wgrać konfigurację bo on dla bezpieczeństwa ustawia ładowarki na 0 amperów. Ale na koniec upgradu on Ci wystawia pliczek, który wrzucasz do ve.bus i zmieniasz tylko ten prąd i robisz upload przez vrm.
@@smart-diy Można upgrade FW robić bardzo prosto przy pomocy softa o nazwie VictronConnect. Ostatnia wersja pozwala skonfigurować nawet system na 3 fazy. Jest appka na telefon i na kompa.
@@marek8928 Patrząc na proces to wysypka internetu nie powinna mieć wpływu na upgrade. Całość wygląda tak, że pliki są ściągane na cerbo i to on realizuje upgrade. VRM tylko pokazuje co się dzieje.
Tak.. jasne. Generalnie błąd, który mi wyskakuje co jakiś czas to cell imbalance. Ale jest to po prostu błąd tego bms'a, który taki błąd wysyła zawsze gdy cele zaczynają się balansować. Nie ma znaczenia wielkość rozjazdu. Z tego co czytałem to już jest to zgłoszone - powinno być to ustawiane w bms'ie, aby samemu zdecydować ile akceptujemy jako imbalance.
Ja stwierdziłem, że pozbędę się urzadzen trójfazowych niż mam sklejac falowniki do pracy trojfazowej. Po dwóch latach pracy na folowniku offgridiwym z Chin, swoj wzrok tez kieruje na mulitiplus 2.
Słuszna uwaga, ale faktycznie go nie wykorzystuję. Tzn podłączyłem pierwotnie, bo tak było w instrukcji, ale zwarcie L1 i V na SE powodowało, że od razu rozłączał całkowicie produkcję. Może w jakiejś starszej wersji SE to było konieczne... nie wiem szczerze mówiąc, ale odłączyłem to i wtedy wszystko ruszyło. Frequency shifting działa poprawnie i falownik ścina produkcję do zapotrzebowania.
@@smart-diy no Ja tak samo tylko wsparcie techniczne musiało zrobić aktualizacje softu bo to SE z wyświetlaczem. mogę pomóc bo mam już kilka systemów victrona
Zwrot z inwestycji jest dzisiaj... gdy cała wioska nie ma prądu, a my normalnie korzystamy z domu... nie wszystko jest kupowane jako inwestycja... czasami chodzi po prostu o wygodę ;) Jak z drogimi autami.... ;)
Wiesz co.. w tym bms'ie jest pasywny balanser, więc jak ustawię niżej niż maksymalne napięcie to zaczyna walczyć z ładowarką, a przy takim ścina tylko górkę, jak jakieś ogniwo wystrzeli lekko powyżej. To są i tak pojedyncze milivolty.
@@smart-diy Zauważ że to balansowanie obywać się powinno tylko w fazie absorpcji, a więc nie dłużej niż 1 godzina. W fazie float napięcie będzie poniżej napięcia balansowania. Napięcie balansowania powinno być poniżej absorpcji (nawet przy pasywnym) bo ma napięcia wyrównywać.Wyobraź sobie że masz ustawione napięcie balansowania tak jak absorpcja i 8 cel ma napięcie 0.5V powyżej a drugie 8 cell 0.5V poniżej. Balansowanie się nigdy nie włączy a celle masz w "czarnej d..". :)
Cała ta moja pisanina powyżej ma sens jeśli o balansowaniu decyduje napięcie całego pakietu (takie coś widziałem w Twoim DIYBMS). W moim BMS o balansowaniu celi decyduje napięcie danej celi a nie napięcie całego pakietu.
@@marek8928 W moim bms'ie ustawienia balansowania jest per cela. Także jeśli jakieś ogniwo nie będzie dobijać do 3,45 to faktycznie go nie zbalansuje... natomiast jeśli jakieś pójdzie lekko wyżej, to zetnie górkę... wiec teoretycznie dzięki temu to, które wciągnęło za mało energii będzie miało czas aby dobić. Obecnie obniżyłem lekko max voltage w dvcc na 55.1V, co daje 3,44V na cele, aby de facto wyłączyć balansowanie. Chcę zobaczyć czy ogniwa będą pracowały równo bez balansowania. Po około 4 dniach rozjazd jest cały czas taki sam - w granicach 4-11mV w zależności od obciążenia.
Ja mam SE i tam sobie można to ustawić dowolnie po stronie falownika. W instrukcji SE zalecali ten 1Hz zakresu, więc taki ustawiłem i działa poprawnie ;)
@@lukaszd1020 tak.. .ten falownik SE, który jest na filmie to zwykły falownik on-grid i do tej pory korzystałem z niego tylko jako on-grid. Teraz będzie to tak, że najpierw idzie na odbiory, później ładuje aku.. a na koniec oddaje do sieci jak wcześniej. W momencie gdy grida nie ma victron potrafi go wysterować i działa dalej.
@@lukaszd1020 Patrząc na priorytety to w pierwszej kolejności produkcja idzie na odbiorniki w domu, później całość do magazynu, a dopiero pozostała reszta jest wysyłana do sieci
Nie liczyłem jeszcze wszystkiego, bo projekt trwa już chyba z pół roku, ale wydatek spory - na pewno ponad 20k pln. Te zabawki są dość drogie. i jest ich 3 ;)
@@smart-diy Panie Maćku jak zamknął się Pan w 40 - 50k to byłoby dobrze. Jaki to ma sens. Nie nie krytykuję praca wspaniała ale to przerost formy nad treścią. Ekonomicznie absolutnie nieuzasadnione.
"Battery life" ma wpływ na minimalne SOC które jest podnoszone o 5%, jeśli poprzedniego dnia SOC nie osiągnęło 85%. Jednak minimalne SOC nigdy nie wzrośnie powyżej 85%. Jak poprzedniego dnia SOC osiągnie poziom od 85 do 90% to minimalne SOC nie ulegnie zmianie. Jak poprzedniego dnia SOC wejdzie ponad 90% to minimalne SOC zostanie zmniejszone o 5% i jak każdy następny dzień da te ponad 90% to będzie tak zmniejszane aż osiągnie wartość ustawioną przez użytkownika jako minimalna.
Wow. Jaki masz prąd balansowania ustawiony? Jakość ciężko mi zaufać temu diy BMS. W sensie Twoja robota fajna. Ale ten projekt BMS diy to by mi chyba nie dawał spać.
Hej, prąd balansowania to około 1,3A - to jest bms pasywny. Co do projektu to zobaczymy jak się będzie sprawował, ale ja jestem skłonny bardziej zaufać otwartemu projektowi niż chińskim zabawkom, które nawet nie wiadomo jak działają. Tutaj jak coś będzie nie tak to sobie sam poprawię ;)
@UCfk0hjait6z_zO5h9is0w8Q U mnie nie będzie połączeń równoległych między ogniwami. Będzie połączenie równoległe między całymi bankami. Zobaczymy czy taka konfiguracja się sprawdzi, ale dzięki temu będę miał cell monitor na każdym ogniwie i będę mógł każde z osobna monitorować pod kątem temperatury i napięcia. Gdy coś się będzie działo złego to strzelam tym dużym rozłącznikiem i odłączam wszystkie odbiory i również banki pomiędzy sobą. Pomiędzy pojedynczymi celkami w połączeniu szeregowym nie daje żadnych bezpieczników, bo nie widzę zbytnio sensu. I tak bezpiecznik musiałby być taki, który udźwignie maksymalny prąd płynący przez cały taki szereg - czyli de facto to co zrobi rozłącznik.
No właśnie nie byłem pewien co to jest - myślałem, że to interwał dla tego trickle charge, które jest w kwasówkach stosowane. Generalnie litówkom nic się nie stanie jak im się będzie podawać napięcie.. po prostu przestają pobierać prąd jak są naładowane, ale dzięki za czujność... muszę to doczytać jeszcze.
@@smart-diy Ta informacja tam jest bo jak sam zauważyłeś ten soft jest "ancient" bo jeszcze z czasów DOS-a :). Jedyne co nie działa jak podłączysz MK3 to wysyłanie danych do VRM. Na czas uruchomienia MK3 będzie dziura w danych na VRM. Ale jak odłączysz GX to też masz dziurę w danych.
@@smart-diy Jakiekolwiek kolory użyjesz dla poszczególnych faz to będzie dobrze. Trzeba być tylko konsekwentnym od samego początku czyli wejścia sieci do domu. :)
Posłuchałem ponownie i ma uwagę dotyczącą licznika energii (mam nadzieję że nie masz mnie dość) Jak PC i koparkę masz podłączone do AC-out2 to one nie są zasilane z baterii gdy sieć zniknie (mogą ale to wymaga osobnego programowania o czym już pisałem). Nie ma więc problemu że Ci baterii zabraknie jak sieć zniknie na dłużej bo baterie zasilą tylko to co jest podłączone do AC-out1. W takiej sytuacji możesz te liczniki energii włączyć na wejściu AC do domu. Oczywiście warunkiem jest max prąd jaki MP-II może przenieść z sieci jest większy od sumarycznego obciążenia koparki, PC i całej reszty domu (chyba 50A na fazę to nie będzie). Jakbyś miał jakieś obciążenia AC pomiędzy wejściem AC do domu i MP-II to można jeszcze pobawić się wielkością "grid setpoint" w opcjach ESS i tak to dobrać na plus żeby baterie tego nie zasilały tylko sieć. Oczywiście to działa tylko gdy ten pobór przed MP-II jest w miarę stały i ciągły.
Zdecydowanie nie mam Cię dość - jesteś dla mnie kopalnią wiedzy ;) Obecnie topologia mojego systemu wygląda tak, że przed victronem na wejściu z grida mam licznik dalej jest falownik jeden falownik on-grid i dwa odbiory (pc i kopalnia). W tym momencie rozłączyłem ten licznik i victron nie widzi zupełnie tych odbiorów. Odbiory mogę przełączyć przełącznikiem sieć agregat na ac-out2. To co de facto chciałem osiągnąć to możliwość podtrzymania i rozłączenia ac-out2 na podstawie SoC - wiem, że się da, ale nie wiem jeszcze jak. Natomiast większy problem jest właśnie z tym, aby w czasie gdy grid jest, a nie ma już produkcji pv, ac-out2 było zasilane z grida - aby nie korzystało z baterii. Natomiast gdy grid zniknie, to nawet w sumie nie muszę sterować ac-out2, bo na podstawie soc, mogę po prostu zamknąć koparki w kulturalny sposób, przy użyciu home assistanta lub czegokolwiek innego. Piszesz, że grid setpoint by można było ustawić, aby nie zasilać koparek z baterii... ale tylko od strony ac-in? To w sumie nic to nie daje... bo jak je ukryję przed victronem to nie muszę się bawić w grid setpoint i na to samo wychodzi. Chciałbym, aby to ac-out2 działało tylko jako UPS - niezależnie od PV. Patrząc na schemat tego victrona to widzę, że przekaźnik od baterii jest wspólny dla obydwu ac-out, ac-out2 można co najwyżej rozłączyć od wszystkiego. Tu trzeba by zrobić jakieś dynamiczne ograniczenie prądu z baterii do poziomu zużycia, które jest na ac-out2 - wtedy do koparek z baterii by nic nie leciało. Wyklikać się pewnie tego nie da, ale może z poziomu nodereda się da. I tu od razu pytanie do Ciebie - czy da się odpalić paletę victrona w noderedzie zainstalowanym poza cerbo? Czy da się podłączyć noderedem zdalnie do cerbo po prostu?
@@smart-diy Piszesz: "Natomiast większy problem jest właśnie z tym, aby w czasie gdy grid jest, a nie ma już produkcji pv, ac-out2 było zasilane z grida - aby nie korzystało z baterii". Jakoś nie widzę tego problemu bo AC-out2 jest zawsze zasilane gdy jest grid niezależnie czy PV działa czy nie. Jak jest grid to jest zasilane z grida chyba że włączysz "power assist" aby nie wywalić bezpiecznika w złączu gdy koparka przekroczy jego limit. Jak grid padnie to AC-out2 się wyłączy i o cywilizowanym wyłączaniu koparki nie ma mowy, chyba że dasz jej osobny UPS który ją cywilizowanie wyłączy. :) Można też podłączyć wszystko do AC-out1 ale w momencie gdy padnie grid wykorzystać programowalny przekaźnik w MP-II aby wysłać do koparki nakaz wyłączenia się (tak jak można wysłać sygnał do generatora aby się włączył przy wybranym SOC). Oczywiście jest też możliwość sterowania przekaźnikiem zasilającym AC-out2 jeśli chcesz mieć koparkę na tym wyjściu. NODE-red jeszcze nie dotykałem więc tu Ci nie pomogę (nie wszystkiego da się nauczyć w rok. Grafana mnie bardziej interesowała). Na razie wszystko czego potrzebowałem dało się zrobić przy pomocy standardowych opcji MP-II i GX-a.
@@michapobocki5725 Wiem, już o tym pisałem w moim komentarzu do jednego z poprzednich filmów. Jednak co się stanie jak będziemy mieli to zaprogramowane na te 80% SOC i grid padnie gdy bateria będzie poniżej tego? AC-out2 wyłączy się natychmiast. Jeśli chcemy tego uniknąć to zastosowanie przekaźnika sprawę załatwia. Nie konfigurowałem tego więc nie wiem czy są inne opcje.
@@marek8928 Chodzi mi o uniknięcie sytuacji, w której jest grid, a nie ma już produkcji (noc) i kopalnia jest zasilana z baterii - tego nie chce. Dokładnie to się działo, gdy victron ją widział mimo, że byłą przed falownikiem. Pchał z baterii prąd w stronę grida, aby zniwelować pobór prądu przez kopalnie. Pytanie, czy jak będzie na ac-out2 to też będzie zasilane w nocy z baterii pomimo grida, czy będzie pass thru?
Zastanawiam się nad opłacalnością takiego rozwiązania jeden inwerter to koszt ok 7 tys zł. Proszę mnie poprawić ale Falownik 3f hybrydowy obsługujący magazyn energii można kupić za 12 tys na pełnym wypasie. Na te inwertery musiałbym wydać ponad 21 tys zł. Pozdrawiam.
Powody były dwa - istniejąca instalacja on-grid na solaredge, którą chciałem wykorzystać, a drugi to bateria 48V. Niestety wszystkie te falowniki hybrydowe działają na bateriach wysokonapięciowych - ma to swoje zalety, ale nie czułbym się bezpiecznie budując taki pakiet. Taki zestaw ma też spore możliwości rozbudowy co również jest dla mnie sporą zaletą, bo lubię majsterkowanie ;)
Czy zrobiłeś konfiguracją ESS w Cerbo? Na filmie tego nie pokazałeś a tam jest trochę ustawiania. Bez tego ten "wykład szkoleniowy" jest niepełny. Na początku filmu powiedziałeś że ESS jest potrzebny aby inwertery ze sobą współpracowały. To nie do końca jest tak. Bez ESS też będą współpracowały nawet bez Cerbo czy innego GX-a będą ale z ograniczoną bo tylko podstawową funkcjonalnością.
Konfigurację ESS robiłem też według filmu, który podlinkowałem. Mój film to dopiero wstęp - w miarę poznawania systemu będę wrzucał kolejne... ja nie jestem monterem victrona... robię to pierwszy raz... także trochę wyrozumiałości ;)
@@smart-diy Ja też nie jestem monterem Victrona. Swój system montowałem sam bo instalator Victrona któremu za to zapłaciłem wystawił mnie do wiatru. Jedynie mi sprzęt przywiózł i pojechał do innego klienta. Moja uwaga odnoście konfigurowania ESS w GX-e nie miała na celu krytykę tylko była to informacja dla czytelników że coś jeszcze trzeba zrobić aby konfigurację skończyć. Tak że pełny szacunek dla wykonanej przez Ciebie roboty.
Jeśli "sustain voltage" jest ustawione na 52V bateria nigdy nie zejdzie poniżej tego napięcia. Dalatego ustawianie później niższych napięć (dynamic cut-off) podczas konfiguracji jest bez sensu.
Takich nagrań powinno być więcej
Jeszcze w ojczystym języku chyba nie było
Szacun i Wielkie Dzięki
Jesteś SUPER GOŚĆ - powinien docenić Cię za ten Webinar VICTRON :-)) Wielkie dzięki nie będę musiał popełnić Twoich błędów
Dzięki - chętnie przyjmę wszelkie bonifikaty od victrona, bo trochę się wykosztowałem na ten system ;)
Really nice clean install. Well done. We like the battery trolley! :-)
Thanks. It's not my last word... it's just the begining ;)
Piękny projekt. uwielbiam jak wszystko ma swoje miejsce i zrobione jest schludnie.
Dzięki ;)
Dziękuję ci za poświęcony czas. Zabieram się właśnie za podobną instalację i twój film jest bardzo pomocny.
Dzięki. Miej tylko na uwadze, że to pierwsza moja taka instalacja, więc mogłem popełnić różne błędy.... ;)
Victory 😎💪
Gratuluję, projekt mega cukierek kawka i oglądamy pozdrawiam :)
Dzięki... trochę czasu to trwało ale efekt mi się podoba ;)
Dzięki tego szukałem prosto wytłumaczone i jeszcze w ojczystym języku. Składam coś podobnego tylko na 2 inwerterach do jednej fazy.Brawo Ty.
A dzięki kolego. Przejrzyj pozostałe filmy, bo sporo o tych victronach kręciłem ;)
Jak zwykle bardzo ciekawie. Pozdrowienia. Jerzy
Dzięki, Pozdrawiam!
Pięknie to wygląda.
👍👍👍
Aż miło popatrzeć.
Dodam, moje marzenie.
Dzięki... kupa roboty, planowania, projektowania, budowania... ale też jestem zadowolony z efektu ;)
@@smart-diy i tak trzymać.
Może i ja się kiedyś takiego magazynu dorobię. 👍
naprawdę jestem pod wrażeniem👍👍 ,jak w elektrowni ,ja też się bawię w mikro-skali -pozdrawiam
hehe.... dzięki ;)
Czekamy z niecierpliwością
szacun wielki 👍
Dzięki ;)
@@smart-diy dziękuje za natchnienie. Dzięki Tobie / Twojej pasji / moje rozważania / pragnienia / na temat bezpieczeństwa energetycznego będą ucieleśnione. 🤗😁😉
@@MP-iw3kb Wow.... ;) Cieszę się, że mogłem pomóc ;)
Nareszcie:) pozdrawiam
Fajny system, tylko pozazdrościć. W sumie czy mniejszy czy większy to każdy daje na swój sposób radość. Od takiego profesjonalnego po takie z krajów 3 świata.
Każdy daje radość - dla mnie najprzyjemniejszy jest etap planowania. Realizacja już mniej mnie cieszy, bo raz, że jestem leniwy, a dwa, że mało czasu mam na takie zabawy... U Ciebie wcale 3 świat nie jest... mnóstwo pracy włożone. Ja mojego powerwalla testowego na 18650 w końcu nie skończyłem, bo brakło mi czasu, także podziwiam takie projekty jak Twój, czy Leszka i obserwuję postępy na bieżąco ;)
@@smart-diy Akurat swojego, aż tak nisko mimo wszystko nie oceniłem. Jak szukałem informacji o budowie powerwalla to trafiłem na filmy z takich krajów jak Indonezja i tam była partyzantka totalna, ale widać radość, bo często to dla nich jedyny sposób by mieć jakikolwiek prąd.
18650 fajnie działa, ale się znudziło i chętnie bym się podjął innego wyzwania. Kusi ten wodór i się zmuszę do jakiś niewielkich eksperymentów w tej kwestii. Jak wypali to kwestia skali i ogromnych kosztów...
@@Kenny88 A to przepraszam, bo tak to odebrałem ;) Co do tzw. krajów 3 świata to victrony np. są bardzo popularne w afryce i tam robią zdecydowanie ciekawsze instalacje niż u nas... ale oni mają słońca pod dostatkiem i słabe sieci energetyczne, więc to dla nich najlepsza droga.
A z tym wodorem - to co Ty kombinujesz bo nie ogarniam w ogóle tego tematu?
Super 👍
Nagraj jak połączyłeś celki akumulatorów z bms.
Będzie filmik o samym bms'ie, to wtedy o tym wszystkim opowiem - mam już to w planach ;)
W "Dynamic cut-off" ustawia się te różne napięcia dla cell ołowiowych. Dla LFP różnice są minimalne albo nawet żadne.
Nie no dla prądu 2C spadek napięcia jest nawet na lfp zauważalny. W ogóle te celki z takimi prądami nie powinny pracować - standard usage jest przewidziany na 0.5C czyli circa 150A.
@@smart-diy To zależy od producenta cell LFP. Moje mają dopuszczony prąd rozładowania ciągłego 3C a impulsowego 10C. LFP ma wewnętrzną oporność ma poziomie 1mOhma. Jaki więc będzie spadek napięcia na tej celi gdy ją obciążymy 2C (w Twoim przypadku 600A) 0.6V. Co masz ustawione w "dynamic cut-off"? 48V Czyli bateria przy 2C spadnie z 48.6V na 48V. Ale przecież nigdy nie chcesz widzieć 48V na tej baterii bo "sustain" ustawiłeś na 52V. To tylko teoria a w praktyce sam zobaczysz jak Ci się napięcie baterii (widziane przez MP-II) zmienia pod obciążeniem. Kabelki DC masz dość długie i przekrój 70mm2 i te ponad metr pokaże trochę spadku na nich. Jest możliwe że problemu z "DC-ripple" nie będzie.
Cześć czy mógłbyś pokazać jak na przykład ten system chodzi off Grid z CT Clamp, tak aby tylko dopychało nam do sieci nic do licznika i po za licznik, jak to ustawic
Hej - nie do końca rozumiem pytanie. Możesz rozwinąć trochę dokładniej o co chodzi?
@smart-diy jak wyglądają ustawienia dla sieci domowej, wysyłanie do naszych urządzeń domowych. Nie odsprzedaży niektóre falowniki są on grid I off grid, podpinamy CT na faze wychodząca z licznika dostarczyciela energii czyli elektrowni.CT klamp który nam mierzy jaki jest pobór prądu, ma nie dopuszczać lub zmniejszać, ograniczać pobór z elektrowni. Tak ciężko załapać
@@jarpen3 Ciężko załapać, bo generalnie produkcja z PV nawet takiego on-grid jest w pierwszej kolejności zawsze konsumowana na lokalne odbiory (to wynika z samej fizyki). Nie potrzeba nawet żadnych dodatkowych liczników. Z victronem temat jest dużo bardziej złożony, bo i konfiguracji jest wiele. Victron może zasilać odbiory, które są na jego ac-out i to robi domyślnie i wtedy nie potrzeba żadnego dodakowego licznika. W takim wypadku pomiar prądu odbywa się w samym falowniku na jego wejściu. Można też zrobić tak, że zasila też odbiory, które są przed nim, czyli pomiędzy wejściem linii zasilającej do domu a ac-in victrona. W takim wariancie jest potrzebny dodatkowy licznik energii, aby pokazać victronowi jak wygląda przesył energi i w którą stronę. Można podłączyć pv w postaci ładowarki mppt, można podłączyć falownik on-grid i nim sterować, można podłączyć też taki, którym nie można w ogóle sterować i "pokazać" go victronowi poprzez dodatkowy licznik energii. Musisz zadać bardziej konkretne pytanie, jaka konfiguracja Cię interesuje to postaram się pomóc ;)
Witam posiadam instalację jednofazową w której są 3 multiplus II połączone równolegle i mam z nimi problem kiedy są odcięte od sieci ładnie i bez problemu pracują lecz kiedy chce je podłączyć do sieci buczą i po pewnej chwili się z niej odłączają myślę że jest to problem z grid code , mam ustawiony na Europę lecz widziałem że można zmienić na Polskę ( ale potrzeba hasło) . Czy mogę liczyć na pomoc ?
Ja moich nie aktualizowałem, więc jeszcze nawet nie mam polskiego grid code'a i lecę na tym europe. Ja bym spróbował najmniejszej działającej konfiguracji czyli rozpiął to połączenie równoległe i spróbował opanować pojedynczy falownik.
@@smart-diy ok też tak myślałem dzięki za sugestię.
Też mam taką instalacje,ale trochę inaczej podłączana, mam wszystkie odbiorniki,a pompe na ac2 i wtedy przy pracy z baterii jest ona odłączona
I juz ponad 2 lara dziala
To ac1 od ac 2 różni się tym że przy offgrodzie jedno jest odłączone a drugie dalej śmiga ?
Najlepszy materiał z konfiguracji Victrona jaki widziałem. Zastsnawia mnie jedynie czy skoro do ustawiania muszisz odpiąć cerbo to czy do pracy też bez niego się obejdzie. Zastanawia mnie to pod kątem mobilnego banku energii.
Dzięki ;) Wydaje mi się, że bez cerbo będzie ciężko w takiej konfiguracji jak moja, bo cerbo obsługuje to dvcc chociażby. Ale są też falowniki oznaczone jako GX i one już mają takie cerbo na pokładzie. A jaki mobilny bank budujesz? Napisz coś więcej...
@@smart-diy Dokładnie to myślę nad wykorzystaniem baterii pojazdu - akurat 48V i ponad 14kWh ale kwasowo-ołowiowa. Może posłużyć jako ładowarka pokładowa i "agregat prądotwórczy".
@@krzy27 Ja mam złe doświadczenia z kwasiakami - zabilem moje aku w 2 lata, także raczej dobrych rad na ten temat nie udzielę ;)
Maciek a powiedz czy da się tak ustawić MultiPlus-II aby doładował aku z grida jak są poniżej jakiego zadanego procenta ale tylko po godzinie X jak jest tańszy prąd (np. dla taryfy g12w). To byłby luksus w szczególność jak aku traktuje się też jak ups a nie tylko jak aku energii z pv.
W zakłądce ESS masz coś takiego jak scheduled charging i tam możesz ustawić sobie 5 różnych harmonogramów, w jakie dni i w jakich godzinach i do jakiego SoC ładować. Bardziej zaawansowane rzeczy możesz zrobić w node red.
@@smart-diy dziękuję. Super opcja
Witam. Mam takie pytanie : Czy będąc podłączonym do sieci GRID i razem do inwertera PV produkując moc rozumiem ze PV ładują aku ale jak nie będzie produkcji z PV to ładuje aku sieć GRID?czy można ustawić tak ze aku ładuje tylko inwerter PV a po naładowaniu aku na 100% automatycznie zacznie się wspomaganie odbiorników w domu?
Zasilanie odbiorników domowych przed eksportem do sieci to typowe działanie każdego on-grida... więc dokładnie tak to działą. Najpierw konsumujesz na miejscu, a nadmiar wysyłasz do grida.
@@smart-diy Ok. A co w sytuacji kiedy mam w domu falownik z PV i licznik który ma ustawiony export zero bo nie oddaje do grida?moc z PV wtedy mi wzrasta jeżeli włączam odbiory w domu a jak w przypadku ładowania aku takim Victronem?i czy można ustawić tak ze kiedy nie ma produkcji PV automatycznie wyzwala się z aku i dom odbiera energię?
Cześć, jestem przed zakupem jednego multiplusa na początek do totalnego off grida w system jednofazowy, czy mogę zadać kilka pytań ? :) Czy kierować się na Discorda ? ale widzę że tam nie ma tematu o Victronach tylko o aparaturze.
łap mnie albo na discordzie albo na facebooku ;)
Ile cm szerokości i wysokości zajmuje ten cały sprzęt na ścianie?
Bez baterii...
Bez baterii w najgłębszym punkcie 15cm. Z baterią 20cm.... także dosyć smukłe wyszło ;)
kurde.... już zmęczony jestem... myślałem, że o głębokość pytasz.... generalnie circa 150x150cm... cała instalacja.. zależy jak mierzyć ;)
@@smart-diy dziękuję
Panie Macieju to kosztuje czasu to nie są proste zeczy , ale pozniej są długo wdzieczne. Pozdrawiam ładnie tłumaczone. Teraz wzrosnie popyt na victrony. W przyszłosci Pan Maciej od victrona powinien dostać nie tylko koszulke.
trochę baterii powinien dostać gratis 🙂. jestem pewien, że radość powinna być po obu stronach. 😀
"Teraz wzrosnie popyt na victrony." dobry żart :-) Zaraz po victronach wzrośnie popyt na bentleye, lambo i prywatne loty w kosmos. Keep dreaming.
@@emiliabunko4518 a ty uważasz że to nie jest reklama victrona ? Gdyby pojawiła się normalna reklama to mało kto by się zainteresował. Mało kto wie co to Victron.
@@netinstal jeżeli to reklama i lokowanie bez wyraźnego oznaczenia w materiale to chętnie się parę urzędów zainteresuje ;-)
@@emiliabunko4518 urząd do spraw nikomu niepotrzebnych.
Witam mam również instalacje na SolarEdge chciałbym zrobić bank ale tylko na jedną fazę czy mogę użyć tylko jednego Victrona?
Hmmm... na pewno nie da się w takiej konfiguracji zrobić micro-grida, czyli odpalić SE w offgrid. Da się pewnie zrobić tak, że SE byłby na AC-in victrona i byłoby ładowanie baterii gdy jest produkcja. Ale najpewniej będzie trzeba do tego użyć dodatkowego licznika od victrona, aby widział produkcję na tej fazie, bo chyba nie można mu podać danych z SE, bo będzie tam miał jednak 3 fazy, a nie jedną. Ale to jest do sprawdzenia jeszcze, bo pewien nie jestem. Mam nadzieję, że zrozumiale odpisałem ;)
Super materiał. Mam przy okazji takie podchwytliwe pytanko. Jak jest zrobione zabezpieczenie przeciwwyspowe?
Hej - jest w victronach podwójny przekaźnik, który odcina grida gdy wykryje brak zasilania - analogicznie jak w przypadku falowników on-grid.
Materiał super. Jeżeli możesz napisz proszę jak dokładnie zrobiłeś połączenie modbusa. Czy pracujesz na Ethernecie, czy przez RS485 podłączony Cerbo.
Kolejna sprawa, która mnie męczy w moim systemie to sterowanie mocą falowników foto. Mi to nie działa tak jak bym chciał. Oczywiście ustawiłem sterowanie częstotliwością i Victron che sterować i to widzę. Niestety SolarEdge się uparły i nie chcą. Włączyłem Generator, ustawiłem parametry, włączyłem sterowanie na przyłączu i zezwoliłem na sterowanie mocą. Nie podpinałem żadnych przekaźników. Co dokładnie musiałeś zrobić, aby to działało ? Dzięki za informację. Pozdrawiam.
Hej. Połączenie cerbo - SE mam po sieci lan. Obydwa urzadzenia są wpięte do tego samego vlan'u i cerbo od razu znajduje falownik SE. Co ważne - se musi być podpięty kablem, a nie przez wifi, bo SE wyłączyło obsługe modbusa po wifi jakiś czas temu. Druga sprawa to SE musi być odpowiednio skonfigurowany t.j. włączony sunspec itp. Jak wpiszesz w googla victron solaredge to znajdzesz gotową instrukcję.
Co do drugiego pytania to odezwij się do mnie na maila to pokombinujemy razem.
@@smart-diy Zrobię jutro schemat swojej instalacji i troszkę Ci naświetlę swój problem. Dzięki.
Witaj czy. Warto nie lepiej iść w stronę Deje hybrydowego jak użytkowanie jestem na kupnie i wielki dylemat co wybrać . pozdrawiam
Będę w najbliższych tygodniach nagrywał właśnie taki film porównawczy z użytkownikiem deye.. aby odpowiedzieć na to pytanie ;)
@smart-diy super
Mam od 3 miesięcy regulator ładowania Smart 250V/70A-Tr , świetny regulator wyciąga z paneli sporo watt. Obecnie czekam na 16 cel i muszę kupić przetwornicę 48 na 230 V. Szukam dobrej przetwornicy i wychodzi że jedyny słuszny zakup padnie na przetwornicę Victrona.
Zapraszam do kontaktu:) michal@globtechnic.pl ;)
Te urządzenia victrona są drogie, ale całkiem fajnie dopracowane, także jak już człowiek wejdzie w ich produkty to ciężko się oderwać ;)
@@smart-diy ja zaczalem od ladowarki samochodowej i pewnie skonczy sie na ichnich falownikach... Fajny projekt!
@@rafaswierczynski No wygląda to całkiem fajnie... ciekawe jak się ten system w dłuższej perspektywie będzie spisywał...
@@smart-diy Ja sie zastanawiam czy te 16 x 300Ah Ci wystarczy.... czy nie bedzie za chwile "troche" wiecej bateryjek :)
witam mam pytanie 3 victrony po 3kw ile przyjmą w panelach
Tu masz dokładnie opisany ten temat: www.victronenergy.com/live/ac_coupling:start
@@smart-diy dziękuję
Super, ale mam pytanie czy za pośrednictwem multiplusa można eksportować do sieci energie z solar charger
Nie mam takiej ładowarki póki co to nie powiem Ci na 100%, ale z tego co rozczytywałem to tak. W cerbo jest takie ustawienie: DC-coupled PV - feed in excess, także powinno działać ;)
W przypadku ładowarek MPPT Victrona sam decydujesz czy ładowarka ma wysyłać do sieci czy nie :)
A jeszcze zastanawia mnie taka sytuacja. Z ładowarek mam 120A, Multiplus odbierze 70A a do akumulatora można 30A przykładowo. Czy Cerbo przy pomocy bocznika może ograniczyć moc ładowarek MPPT ?
@@popilko1 Zasadniczo moc MPPT powinna być adekwatna do pojemności magazynu energii. Nie ma najmniejszego sensu dawać MPPT 120A dla magazynu 5-6kWh. Jeśli połączysz Cerbo z MPPT za pomocą przewodu ve.direct i wrzucisz ESSa to on sam ograniczy prąd ładowania z ładowarki solarnej.
@@popilko1 Ładowarek victrona nie mam póki co, ale po to jest ten dvcc. Jak to jest załączone to wszystkie urządzenia korzystają z jednego odczytu prądu/napięcia i w jednym miejscu ustalasz ograniczenie dla wszystkich urządzeń łącznie.
Witam.
Czy w Twojej Instalacji Magazyniwania Energi sam decydujesz kiedy ma dojść do rozładowania zgromadzonej energi wyprodukowanej z PV.
Interesuje mnie gromadzenie energi podczas nadprodukcji produkcji PV i zarządzać rozładowaniem w określonym czasie , lub czynnik zewnetrzy *w momencie gdy jest takie zapotrzebowanie. I po której stronie tym da się zarządzać po stronie BMS baterii czy w samym Falowniku.
Dziękuję
Pozdrawiam
Zasadniczo tak i można tym sterować na multum różnych sposobów. Ja póki co mam proste ustawienie - używaj 50% baterii, chyba, że braknie grida - wtedy jedź do końca. W takim trybie energii starcza mi na przetrwanie nocy, aż do następnego ładowania - przeważnie, bo moja bateria to tylko 30kWh na ten moment - niebawem odpalę kolejne 20kWh i wtedy będzie lepiej. Ale w victronie to możesz skonfigurować prawie wszystko, bo masz dostępnego nodered'a, a tam już sobie zrobisz dowolny flow. Możesz uzależnić od pogody, możesz nawet wypychać energię z baterii do grida. Tutaj możliwości są ogromne.
@@smart-diy Dziękuję za odpowiedź.
Właśnie oglądam odcinek z Waldkiem 😉 Pozdrawiam
To kasowanie linków przez YT jest frustrujące. Mam link do webinara Victrona gdzie wszystkie opcje przy programowaniu Multuplusa są objaśnione ale nie mogę go tu zamieścić. Szkoda.
W kwarantannie był Twój komentarz z linkiem do victron professional to go puściłem.. innych nie widzę ;(
@@smart-diy Kiedyś wysłałem link do elastycznej zwory i ten się nigdy nie pojawił. Tego co teraz "puściłeś" też nie widzę. Chyba już ślepnę. :)
Podam więc opis jak je znaleźć.
Na victron professional po lewej jest link do "onlne trainning" i tam są linki do instruktarzy (min ten który podałeś na początku).
Po lewej jest też link do "Events" i tutaj jest link do "Past events videos". Pod tym linkiem są webinary w różnych językach i różnych lat. Ten z 25 marca 2020 roku jest o programowaniu Multis i Quattros. (Basic programming Multies and Quattros). Tutaj znajdziesz opisy ustawień chargera. np. co to jest "Repat absorption time".
@@marek8928 Niestety yt wycina linka chociaż nie wszystkie, bo niektóre wpadają do kwarantanny i wtedy mogę je puścić. Nie wiem jak to działa. W każdym razie dzięki za info.. nie przeglądałem tej zakładki jeszcze.
Świetnie, że to pokazujesz Maćku. Znakomity materiał i kawał dobrej roboty. Wiele osób pyta, co i jak zrobić, aby się uniezależniać a tylko dzięki takim materiałom mogą się oni dowiedzieć więcej. Z tego, co pamiętam, to przy konfiguracji 3-fazowej dało się wysłać asystentów do wszystkich trzech falowników wybierając funkcję All Devices - przynajmniej przy Quattro tak to działa. Sprawdź czy na Twoich Multiplusach też tak będzie. Dodatkowo jak wybierasz sobie IP Cerbo w przeglądarce, to wpisując IP/app powinna Ci się pokazać fajna apka do zarządzania Victronami. P.S. Kiedyś wysyłałeś mi kontakt do siebie, ale gdzieś mi wcięło tego maila i nie zdążyłem sobie spisać numeru telefonu. Dasz radę go jeszcze raz podesłać? Pozdrawiam Cię serdecznie.
Hej... odezwij się do mnie mailem na adres m.kr4suski@gmail.com to się zgadamy już dokładniej. Z tym cerbo i dodatkowym panelem to już mi się to gdzieś przewinęło ale nie zgłębiałem tematu.. tam można coś więcej wrzucić, czy tylko te podstawowe widgety?
Świetny film! Bardzo dziękuję za tak dobrze przygotowany materiał, który spokojnie można porównać do profesjonalnego szkolenia technicznego. Właśnie teraz stoję przed zadaniem podpięcia SolarEdge do wyjścia Multiplus i czytam dokumentację Victrona na temat integracji. Natknąłem się tam na informację:
Note: In addition to the settings above it is important to contact SolarEdge Support to change a parameter in the backend to allow the frequency shifting with APS mode.
Czy Pan kontaktował się z SolarEdge w tej sprawie? Co dokładnie należy ich poprosić, aby umożliwić tę funkcjonalność?
Dodatkowo mam pytanie dotyczące ograniczania mocy oddawanej do sieci z SolarEdge. Z tego, co rozumiem, sterowania przez Sunspec w przypadku SolarEdge nie ma (jest tylko dla Froniusa), więc potrzebny jest SolarEdge Smart Meter. W moim systemie na wejściu Multiplus znajduje się falownik Sofar Solar, który posiada swój licznik i już ogranicza feed-in do 20 kW. Czy SolarEdge jest w stanie uwzględnić energię wysyłaną do sieci przez Sofara i odpowiednio dostosować swoją produkcję? Czy dla SE15kW można ustawić limit eksportu na poziomie 20 kW? Obawiam się, że nie jest to możliwe. Może ma Pan jakieś pomysły lub wskazówki, jak rozwiązać ten problem?
Ja sobie załatwiłem konto instalatora i mam pełne wejście do mojego falownika SE i nie muszę nikogo prosić, ale jak się ich poprosi to też przestawią. Ogólnie tam tego sunspeca trzeba włączyć i podłączyć falownik kablem, a nie wifi, bo z tego co pamiętam oni zablokowali w pewnym momencie modbus over tcp po wifi.
Co do drugiego pytania to ja mam ten smart meter od SE i też miałem przez jakiś czas podobną sytuację, że były dwa falowniki on-grid, które musiały obcinać produkcję, aby nie wypychać do sieci za dużo. Z tego co pamiętam SE potrafił ścinać produkcję w taki sposób aby na wyjściu do grida nie przekroczyć progu mimo, że mu drugi falownik niesterowalny pompował energię. Czyli powiedzmy jak na liczniku pojawiło się 12kW, to potrafił zejść do powiedzmy 8kW produkcji mimo, że miał ustawiony limit na 10kW, bo dostosowywał się do tego, aby na liczniku po prostu pojawiło się 10kW. Ale tam się dużo w SE w sofcie zmienia, więc nie wiem jak to obecnie działa.
@@smart-diy Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź.
W Twoim przypadku (BMS po CAN) można wysyłać ten sam plik konfiguracyjny do wszystkich MP-II ale jeśli stosujesz inny BMS (2 signal BMS) to trzeba każdy MP-II konfigurować osobno bo 2 signal BMS konfiguruje się tylko w inwerterze do którego te 2 sygnały z BMS-a są podłączone. Są jeszcze inne powody ale ich nie pamiętam
A co to jest 2 signal bms? To ten od victrona do zarządzania ich pakietami lifepo4?
@@smart-diy "2 signal BMS" to jest najprostsza metoda podłączenia dowolnego BMS-a do Victrona. Taki BMS podłączony jest do Victrona (Aux1 i Aux2) dwoma kablami. Tymi sygnałami informuje Victrona czy pozwala na ładowanie i rozładowanie. Jest do tego osobny Assistant oraz jest ustawienie w ESS assistant jeśli jako BMS wybierzesz "2 signal BMS" a nie CAN jak Ty wybrałeś.
@@marek8928 dzięki za info... i generalnie za wszystkie Twoje komentarze.... bardzo merytoryczne i sporo mi rozjaśniłeś ;)
a co myslisz i indukcyjnych silnikach , i dlaczego przy duzych silnikach , livepo4 zdycha :(
Nie znam się wcale na silnikach także niewiele mogę na ten temat powiedzieć. A czemu zdycha? Co przez to rozumiesz?
Dowalą cenę za energię, może jakieś lokalne wyłączenie to subki szybko wzrosną.
Pewnie tak... gdyby jeszcze pv produkowała energię w zimie... a niestety w zimie to będzie tylko duży ups ;(
Cześć, aby czy jeżeli BMS od baterii nie będzie miał komunikacji z Victronem to też będzie działać? Jaki typ baterii wtedy trzeba wybrać w konfiguracji?
Można ustawić AGM jako aku i wtedy komunikacja nie jest wymagana.
@@smart-diy Victron wtedy SOC oblicza na podstawie napięcia tak? Wiadomo, że nie będzie to dokładne wskazanie. Pytam bo jutro mi przyjdzie Multiplus a BMS z komunikacją CAN dopiero za 3 miesiące i chce to na jakiś czas uruchomić bez komunikacji.... bo mam magazyn na JK BMS, który nie posiada niestety komunikacji CAN.
@@adammichalak7908 Z tego co pamiętam to SoC obliczane jest na podstawie ilości pobranej/załadowanej energii. W cerbo sobie ustalasz jak duży masz aku i ustalasz co jest miernikiem energii.. czy multiplus, czy shunt, czy też bms i on sobie to liczy. Czy można ustalić SoC na podstawie napięcia w multiplus to nie wiem, bo dla lifepo4 by to i tak nie działało ;)
..........Maciej jaki polecisz off gridowy 1 f 3-5 kw Victrona
No nie mam aż tyle doświadczenia z victronami, więc mogę polecić co najwyżej Multiplus 2, który ja mam u siebie ;)
Fajnie by było zobaczyć krok po kroku. Ogólnie wiem co i jak ale brakuje mi rozpiski i opisy dlaczego tak a nie inaczej i skąd gdzie zostały zakupione elementy. Np. Nie wiem skąd masz te BMS. Skąd zdobyłeś wiedze co i jak podłączyć i skonfigurować. Tego sprzętu jest pełno i przez to nie wiadomo co wybrać.
To mój pierwszy takie projekt, no dobra drugi, bo wcześniej zrobiłem zasilanie awaryjne na chińskim falowniku. Generalnie wiedzę pozyskuję głównie z internetu: youtube, grupy na fb, manuale od sprzętu itp. Co do rozpiski krok po kroku to przejrzyj tą playlistę na moim kanale: th-cam.com/video/DGkQaqMBRPc/w-d-xo.html&ab_channel=MaciejKrasuski Pierwsze filmy to stary projekt, ale później znajdziesz krok po kroku założenia do tego projektu plus kolejne etapy budowy.
Wiedza kosztuje. Na szczęście w tym przypadku ceną jest czas jaki trzeba poświęcić na naukę. Jak chcesz wiedzieć wszystko o systemie Victrona poszukaj ich strony (www+victronenergy+com) oraz (professional.victronenergy+com) i tam się wszystkiego dowiesz. Trzeba znać obce języki a najlepiej angielski.
Witaj. Mierzysz gdzieś w swoim systemie cosinus(fi)?
Liczniki energii eastrona, które mam mierzą PF. Jak tak patrzę to start fotowoltaiki to mocny zjazd, ale na chwilę.. a tak to pf w granicach 0.9 się u mnie trzyma... a czemu pytasz?
@@smart-diy Pytam bo chciałem się zorientować jak to u Ciebie się kształtuje. Może też nie wszyscy sobie zdają sprawę, że niski PF przepala nam energię z akumulatorów bez generowania pracy. Pozdro.
@@Grzegorz_Grzelecki Nie mam licznika bezpośrednio przed victronem, więc też nie wiem jak sam victron pracuje, a pomiędzy nim, a licznikiem wejściowym jest jeszcze jeden falownik PV. Ale to co wychodzi do sieci jest w miarę czyste...jedynie ten poranek jest taki zasyfiony zawsze gdy falowniki startują.. to PF prawie do zera na chwilkę zbija.. ale to też nie trwa specjalnie długo. Też kuchenka indukcyjna trochę syfu wprowadza... ogólnie póki nie płacę bezpośrednio za moc bierną to aż tak bardzo tematu nie zgłębiałem. Jak będzie trzeba płacić to się dołoży jakąś kompensację i tyle. Chociaż wolnych ścian mi już brakuje na kolejne urządzenia ;)
Wybacz laickie pytanie dlaczego nie 1 falownik 3 fazowy ?
victron nie miał wtedy falowników trójfazowych, gdy to montowałem. Deye też dopiero raczkował na rynku.
@@smart-diy ale rozumiem ze teraz bez problemu wzialbyś po prostu trojfazowy nie ?
@@gacopl trudno powiedzieć, bo wyboru za dużego nie ma wciąż. Victron wciąż nie wprowadził do sprzedaży swojego falownika 3f, a z konkurencji to chyba tylko ten deye jest, a victron jest jednak dużo lepszym sprzętem, przynajmniej w mojej opinii ;) Chociaż na pewno bym się mocno zastanawiał.
SUPER SUPER
Być może przeoczyłem, jest jakieś zabezpieczenie, żeby prąd z Twojej instalacji nie wychodził na grid podczas awarii zasilania?
Victron ma wbudowane podwójne zabezpieczenie w postaci dwóch styczników, które w momencie odcięcia grida odłączają całą instalację od sieci.
gdzie kupowałeś osprzęt victrona ? kurde też bym tak chciał :)
Zapraszam do kontaktu michal@globtechnic.pl ;)
W firmie globtechnic - kontaktuj się z Michałem Pabłockim, on CI pomoże dobrać elementy i pomoże Ci, jak się zatniesz z konfiguracją. Polecam
Victrony włączałeś do obciążenia tylko jednym przełącznikiem sieć/agregat. To chyba znaczy że zasilając dom z sieci miałeś sieć na wyjściach Victronów. Powinien być jeszcze jeden przełącznik sieć/agregat na wyjściu z Victronów aby by-pass by kompletny.
Nie jest tak jak piszesz. Przełącznik sieć agregat wybiera u mnie z jakiego kierunku płynie prąd do odbiorów. Albo źródłem jest ac-out victrona (II), albo omija victrona i idzie bezpośrednio z grida (I). W momencie przełączenia na grida na wyjściu victrona nie jest podłączone nic (nawet falownik PV leci wtedy bezpośrednio do grida). Wejście victrona jest natomiast rozłączane esem 32A. Także cały system mogę odłączyć na czas serwisowania i nigdzie mi się tam napięcie nie pojawia, oczywiście po rozłączeniu również baterii ;)
@@smart-diy Ok, przełącznik masz na AC-0ut, got it. Wspomniałeś coś o odłączaniu baterii. Nigdy pod żadnym pozorem nie odłączaj minusa baterii od MP-II kiedy przewody VE.bus są podłączone i plus baterii jest podłączony. Nawet jednoczesne odłączanie plusa i minusa baterii jest groźne bo wystarczą milisekundy opóźnienia w odłączaniu plusa aby spalić układy wejściowe VE,bus. W filmie do którego link podałeś na wstępie ta uwaga jest podana w minucie 1:50.
@@marek8928 Kompletnie nic się nie stanie. Przetestowane w zastosowaniach Marine gdzie brak masy/minusa zdarza się bardzo często.
@@michapobocki5725 Masa i minus to dwie różne bestie. Odłączanie minusa baterii od MP-II przy podłączonym plusie i kablu VE.bus przepala układ wejściowy VE.bus bo nie jest on galwanicznie izolowany. Minus baterii płynie wtedy kablem VE.BUs a to jest niezdrowe dla układów sygnałowych. Takiego uszkodzenia gwarancja nie obejmuje.
@@marek8928 Specjalnie dla Ciebie w wolnej chwili nagram filmik;)
widze swój komentarz po 2 latach :) dorobiłem się swojego victrona (narazie 1 faza) i 2 banków po 14kwh , bawię się z konfiguracją i od kilku dni kombinuje jak połączyć JKBMS który konroluje moje pakiet z victronem, robiłeś może film jak swojego bms podłączałeś ? a jeśli nie to może jakieś wskazówki co od strony cerbo trzeba zrobić ? trafiłem na link gościa z offgrid garage że w cerbo trzeba doinstalować moduł Dbus serial, robiłeś coś takiego ?
Nic nie muszisz doinstalowywać, Cerbo fajnie gada a JK BMS. Musisz tylko kabelek zrobić Generalnie łączysz złącze CAN z BMS i CAN Cerbo. W JK BMS ustawiasz komunikacje z Victronem ( bodajrze 4 trzeba ustawić w apce i tyle). Ja walczę z ustawieniami napięć bo to jest masakra jakaś. Faktycznie raz ustawiasz w jednym miejscu potem w drugim a na koniec sie okazuje że ustawienia ESS-a są nadrzędne. Wczoraj do 1 walczyłem z low battery, a potem się okazało że winne są ustawienia Dynamic cut off i restart ofset. Tam na dole pisze że on jest używany do wyliczania alarmu. przy nastawach pokazanych na filmie alarm low woltage odpalal mi sie juz na 53,2 V ( 52+1,2). Czyli przy napięciu na celi 3,325. A więc dużo za dużo. Na razie ustawiłem 47V na cut (2,9375 na celi) +1,2 =48,2 alarm (3,0125 na celi). Na razie diała i nie budzi w środku nocy głupimi alarmami
@@alfsky737 a skąd masz schemat kabla ? probowałem zrobić jak piszesz i poległem.
@@mariusz76543 wygooglalem:) nie mozna tu wstawić linka bo YT wycina wiec napisze. Potrzebujesz kabel z rj45. Po stronie cerbo pin3- po stronie Bms pin6. Vpin8-Bms pin5, Vpin7 BMs pin4. Jest to opisane w VE.Can to CAN-bus BMS cables manual
Witam, czy mógłbym prosić o e-mail do Ciebie kolego. Mam do zbudowania podobny system i mam kilka pytań a nie chcę tu publicznie opisywać wszystkiego.
Adam
Znajdziesz go w zakładce informacje na stronie kanału ;)
Gdzie masz podłączone te czujniki temperatury? Do każdego MP-II czy do Cerbo?
Do cerbo
@@smart-diy Dzięki. Dobrze wiedzieć że te od MP-II pasują do Cerbo (mam ich 10 :) ). One nie pasują do SmartShunta niestety. Będę przerabiał mój system na 3 MP-II/5k i Cerbo to się przydadzą.
Czy robiłeś przed całą operacją configu upgrade poszczególnych multiplus II
Jeśli tak to każdy z osobna ?
Wiesz co.. chciałem zrobić upgrade firmware'u metodą tradycyjną, ale jak zacząłem czytać jak to zrobić to się pogubiłem i nie wiedziałem jaki firmware ściągnąć... jakoś to dziwnie zrobili. Także podłączyłem je i skonfigurowałem tak jak przyszły, a dopiero jak już wszystko działało zrobiłem upgrade z poziomu VRM'a... bo on to zrobił online i sam sobie dobrał taki jak potrzebował. Jedyny problem, że po tym musisz ponownie wgrać konfigurację bo on dla bezpieczeństwa ustawia ładowarki na 0 amperów. Ale na koniec upgradu on Ci wystawia pliczek, który wrzucasz do ve.bus i zmieniasz tylko ten prąd i robisz upload przez vrm.
@@smart-diy Można upgrade FW robić bardzo prosto przy pomocy softa o nazwie VictronConnect. Ostatnia wersja pozwala skonfigurować nawet system na 3 fazy. Jest appka na telefon i na kompa.
@@marek8928 Ja robiłem z vrm'a - też było całkiem intuicyjnie... ;)
@@smart-diy Tylko co będzie jak internet będzie MIA?
@@marek8928 Patrząc na proces to wysypka internetu nie powinna mieć wpływu na upgrade. Całość wygląda tak, że pliki są ściągane na cerbo i to on realizuje upgrade. VRM tylko pokazuje co się dzieje.
Zrobiłbym półkę nad bateriami bo tak jak jest teraz są w niebezpieczeństwie że coś metalowego spadnie na nie i będzie pożar.
Zrobiłem już ;) Zobacz w zakładce społeczność na moim YT.
@@smart-diy Ok to już coś daje, ale ja bym coś zrobił tuż nad celami. Jakieś plexi kilka centymetrów nad celami może.
Jaki błąd masz sygnalizowany zobaczyć można w zakładce "Notifications".
Tak.. jasne. Generalnie błąd, który mi wyskakuje co jakiś czas to cell imbalance. Ale jest to po prostu błąd tego bms'a, który taki błąd wysyła zawsze gdy cele zaczynają się balansować. Nie ma znaczenia wielkość rozjazdu. Z tego co czytałem to już jest to zgłoszone - powinno być to ustawiane w bms'ie, aby samemu zdecydować ile akceptujemy jako imbalance.
Ja stwierdziłem, że pozbędę się urzadzen trójfazowych niż mam sklejac falowniki do pracy trojfazowej. Po dwóch latach pracy na folowniku offgridiwym z Chin, swoj wzrok tez kieruje na mulitiplus 2.
No multiplusy sa spoko... myślę, że będziesz zadowolony.
@@smart-diy zacznę od bluzy victrona ;) jak wytrzyma sezon to będzie znaczyło ze warto ;)
Świetna robota. Składam podobą instalację w oparciu o te same falowniki czy Twoją konfiguracja pasowała by do moich?
Dzięki. Konfigurację lepiej zrobić samemu.. chociaż będziesz wiedział co jest czym i dlaczego tak, a nie inaczej ;)
wykorzystujesz przekaźnik K1 victron z solaredga do sterowania bo nic o tym nie wspomniałeś a widzę ze masz
Słuszna uwaga, ale faktycznie go nie wykorzystuję. Tzn podłączyłem pierwotnie, bo tak było w instrukcji, ale zwarcie L1 i V na SE powodowało, że od razu rozłączał całkowicie produkcję. Może w jakiejś starszej wersji SE to było konieczne... nie wiem szczerze mówiąc, ale odłączyłem to i wtedy wszystko ruszyło. Frequency shifting działa poprawnie i falownik ścina produkcję do zapotrzebowania.
@@smart-diy no Ja tak samo tylko wsparcie techniczne musiało zrobić aktualizacje softu bo to SE z wyświetlaczem. mogę pomóc bo mam już kilka systemów victrona
Witam.wszystk fajnie ale ile to kosztowało Kiedy zwot z inwestycji za 30 lat? jaką moc paneli masz?
Zwrot z inwestycji jest dzisiaj... gdy cała wioska nie ma prądu, a my normalnie korzystamy z domu... nie wszystko jest kupowane jako inwestycja... czasami chodzi po prostu o wygodę ;) Jak z drogimi autami.... ;)
Jak pytasz o cenę to cię nie stać.
Nie wiem jak w tym Twoim BMS to działa ale w moim napięcie balansowania powinno być niższe (0.1-0,2V) od napięcia max baterii.
Wiesz co.. w tym bms'ie jest pasywny balanser, więc jak ustawię niżej niż maksymalne napięcie to zaczyna walczyć z ładowarką, a przy takim ścina tylko górkę, jak jakieś ogniwo wystrzeli lekko powyżej. To są i tak pojedyncze milivolty.
@@smart-diy Zauważ że to balansowanie obywać się powinno tylko w fazie absorpcji, a więc nie dłużej niż 1 godzina. W fazie float napięcie będzie poniżej napięcia balansowania. Napięcie balansowania powinno być poniżej absorpcji (nawet przy pasywnym) bo ma napięcia wyrównywać.Wyobraź sobie że masz ustawione napięcie balansowania tak jak absorpcja i 8 cel ma napięcie 0.5V powyżej a drugie 8 cell 0.5V poniżej.
Balansowanie się nigdy nie włączy a celle masz w "czarnej d..". :)
Cała ta moja pisanina powyżej ma sens jeśli o balansowaniu decyduje napięcie całego pakietu (takie coś widziałem w Twoim DIYBMS). W moim BMS o balansowaniu celi decyduje napięcie danej celi a nie napięcie całego pakietu.
@@marek8928 W moim bms'ie ustawienia balansowania jest per cela. Także jeśli jakieś ogniwo nie będzie dobijać do 3,45 to faktycznie go nie zbalansuje... natomiast jeśli jakieś pójdzie lekko wyżej, to zetnie górkę... wiec teoretycznie dzięki temu to, które wciągnęło za mało energii będzie miało czas aby dobić. Obecnie obniżyłem lekko max voltage w dvcc na 55.1V, co daje 3,44V na cele, aby de facto wyłączyć balansowanie. Chcę zobaczyć czy ogniwa będą pracowały równo bez balansowania. Po około 4 dniach rozjazd jest cały czas taki sam - w granicach 4-11mV w zależności od obciążenia.
@@smart-diy Balansowanie powinno być per cell dlatego zastanawiało mnie to napięcie balansowania które widziałem w Twoim BMS-ie ustawione na 56V.
Częstotliwości w "Frequency shifting" standardowo są dla inwertera Fronius.
Ja mam SE i tam sobie można to ustawić dowolnie po stronie falownika. W instrukcji SE zalecali ten 1Hz zakresu, więc taki ustawiłem i działa poprawnie ;)
Dla innych falowników również które obsługują sterowanie częstotliwością. Fronius dodatkowo pozwala sterowanie przez modbus i zero export
W 23:15 mówisz, że nie chcesz mieć więcej niż 50, a zostawiłeś domyślne 70. No chyba, że źle widzę ?
Aż obejrzałem i wygląda na to, że ustawiłem 50... tzn kliknąlem cancel, bo 50 już miałem wcześniej ustawione.
👍
Jest polaczone z on gridem?
Rozwiń pytanie bo nie rozumiem ;(
@@smart-diy czy masz też instalacje on grid oddajesz z niej do sieci? A teraz będziesz w pierwszej kolejności korzystać z off grida?
@@lukaszd1020 tak.. .ten falownik SE, który jest na filmie to zwykły falownik on-grid i do tej pory korzystałem z niego tylko jako on-grid. Teraz będzie to tak, że najpierw idzie na odbiory, później ładuje aku.. a na koniec oddaje do sieci jak wcześniej. W momencie gdy grida nie ma victron potrafi go wysterować i działa dalej.
@@smart-diy oddaje tylko on gridowy do sieci dobrze rozumie?
@@lukaszd1020 Patrząc na priorytety to w pierwszej kolejności produkcja idzie na odbiorniki w domu, później całość do magazynu, a dopiero pozostała reszta jest wysyłana do sieci
Pozdro
Jaki koszt bez aku
Nie liczyłem jeszcze wszystkiego, bo projekt trwa już chyba z pół roku, ale wydatek spory - na pewno ponad 20k pln. Te zabawki są dość drogie. i jest ich 3 ;)
@@smart-diy Panie Maćku jak zamknął się Pan w 40 - 50k to byłoby dobrze. Jaki to ma sens. Nie nie krytykuję praca wspaniała ale to przerost formy nad treścią. Ekonomicznie absolutnie nieuzasadnione.
@@gregpollok1981 To zależy, jak sobie to uzasadnisz... z moich wyliczeń wyszło, że mi taki system potrzebny ;)
"Battery life" ma wpływ na minimalne SOC które jest podnoszone o 5%, jeśli poprzedniego dnia SOC nie osiągnęło 85%. Jednak minimalne SOC nigdy nie wzrośnie powyżej 85%. Jak poprzedniego dnia SOC osiągnie poziom od 85 do 90% to minimalne SOC nie ulegnie zmianie. Jak poprzedniego dnia SOC wejdzie ponad 90% to minimalne SOC zostanie zmniejszone o 5% i jak każdy następny dzień da te ponad 90% to będzie tak zmniejszane aż osiągnie wartość ustawioną przez użytkownika jako minimalna.
Wow.
Jaki masz prąd balansowania ustawiony? Jakość ciężko mi zaufać temu diy BMS. W sensie Twoja robota fajna. Ale ten projekt BMS diy to by mi chyba nie dawał spać.
Hej, prąd balansowania to około 1,3A - to jest bms pasywny. Co do projektu to zobaczymy jak się będzie sprawował, ale ja jestem skłonny bardziej zaufać otwartemu projektowi niż chińskim zabawkom, które nawet nie wiadomo jak działają. Tutaj jak coś będzie nie tak to sobie sam poprawię ;)
@UCfk0hjait6z_zO5h9is0w8Q U mnie nie będzie połączeń równoległych między ogniwami. Będzie połączenie równoległe między całymi bankami. Zobaczymy czy taka konfiguracja się sprawdzi, ale dzięki temu będę miał cell monitor na każdym ogniwie i będę mógł każde z osobna monitorować pod kątem temperatury i napięcia. Gdy coś się będzie działo złego to strzelam tym dużym rozłącznikiem i odłączam wszystkie odbiory i również banki pomiędzy sobą. Pomiędzy pojedynczymi celkami w połączeniu szeregowym nie daje żadnych bezpieczników, bo nie widzę zbytnio sensu. I tak bezpiecznik musiałby być taki, który udźwignie maksymalny prąd płynący przez cały taki szereg - czyli de facto to co zrobi rozłącznik.
Czas absorpcji ustawił pan na 24h, to jak mi się zdaje zdecydowanie za długo.
No właśnie nie byłem pewien co to jest - myślałem, że to interwał dla tego trickle charge, które jest w kwasówkach stosowane. Generalnie litówkom nic się nie stanie jak im się będzie podawać napięcie.. po prostu przestają pobierać prąd jak są naładowane, ale dzięki za czujność... muszę to doczytać jeszcze.
Super.😂😂😂
witam co to za balanser firma
diybms
@@smart-diy dzieki
Cerbo czy jakikolwiek inny GX nie musi być odłączone aby konfigurować przy pomocy MK3-USB. Ta informacja o której mówiłeś jest już nieaktualna.
O - tu super wiadomość, bo to było upierdliwe. Chociaż w ve config wciąż się ta informacja wyświetla.... ciekawe...
@@smart-diy Ta informacja tam jest bo jak sam zauważyłeś ten soft jest "ancient" bo jeszcze z czasów DOS-a :). Jedyne co nie działa jak podłączysz MK3 to wysyłanie danych do VRM. Na czas uruchomienia MK3 będzie dziura w danych na VRM. Ale jak odłączysz GX to też masz dziurę w danych.
Aby nie pomieszać faz wystarczy być konsekwentnym w użyciu kolorów na linii AC.
Pod warunkiem, że już na wejściu zostały zrobione dobrze ;) U mnie było ok, ale wolałem sprawdzić.
@@smart-diy Jakiekolwiek kolory użyjesz dla poszczególnych faz to będzie dobrze. Trzeba być tylko konsekwentnym od samego początku czyli wejścia sieci do domu. :)
Nobel!
hehe.. ;)
Posłuchałem ponownie i ma uwagę dotyczącą licznika energii (mam nadzieję że nie masz mnie dość) Jak PC i koparkę masz podłączone do AC-out2 to one nie są zasilane z baterii gdy sieć zniknie (mogą ale to wymaga osobnego programowania o czym już pisałem). Nie ma więc problemu że Ci baterii zabraknie jak sieć zniknie na dłużej bo baterie zasilą tylko to co jest podłączone do AC-out1. W takiej sytuacji możesz te liczniki energii włączyć na wejściu AC do domu. Oczywiście warunkiem jest max prąd jaki MP-II może przenieść z sieci jest większy od sumarycznego obciążenia koparki, PC i całej reszty domu (chyba 50A na fazę to nie będzie). Jakbyś miał jakieś obciążenia AC pomiędzy wejściem AC do domu i MP-II to można jeszcze pobawić się wielkością "grid setpoint" w opcjach ESS i tak to dobrać na plus żeby baterie tego nie zasilały tylko sieć. Oczywiście to działa tylko gdy ten pobór przed MP-II jest w miarę stały i ciągły.
Zdecydowanie nie mam Cię dość - jesteś dla mnie kopalnią wiedzy ;)
Obecnie topologia mojego systemu wygląda tak, że przed victronem na wejściu z grida mam licznik dalej jest falownik jeden falownik on-grid i dwa odbiory (pc i kopalnia). W tym momencie rozłączyłem ten licznik i victron nie widzi zupełnie tych odbiorów. Odbiory mogę przełączyć przełącznikiem sieć agregat na ac-out2. To co de facto chciałem osiągnąć to możliwość podtrzymania i rozłączenia ac-out2 na podstawie SoC - wiem, że się da, ale nie wiem jeszcze jak. Natomiast większy problem jest właśnie z tym, aby w czasie gdy grid jest, a nie ma już produkcji pv, ac-out2 było zasilane z grida - aby nie korzystało z baterii. Natomiast gdy grid zniknie, to nawet w sumie nie muszę sterować ac-out2, bo na podstawie soc, mogę po prostu zamknąć koparki w kulturalny sposób, przy użyciu home assistanta lub czegokolwiek innego.
Piszesz, że grid setpoint by można było ustawić, aby nie zasilać koparek z baterii... ale tylko od strony ac-in? To w sumie nic to nie daje... bo jak je ukryję przed victronem to nie muszę się bawić w grid setpoint i na to samo wychodzi. Chciałbym, aby to ac-out2 działało tylko jako UPS - niezależnie od PV. Patrząc na schemat tego victrona to widzę, że przekaźnik od baterii jest wspólny dla obydwu ac-out, ac-out2 można co najwyżej rozłączyć od wszystkiego. Tu trzeba by zrobić jakieś dynamiczne ograniczenie prądu z baterii do poziomu zużycia, które jest na ac-out2 - wtedy do koparek z baterii by nic nie leciało. Wyklikać się pewnie tego nie da, ale może z poziomu nodereda się da. I tu od razu pytanie do Ciebie - czy da się odpalić paletę victrona w noderedzie zainstalowanym poza cerbo? Czy da się podłączyć noderedem zdalnie do cerbo po prostu?
@@smart-diy Piszesz: "Natomiast większy problem jest właśnie z tym, aby w czasie gdy grid jest, a nie ma już produkcji pv, ac-out2 było zasilane z grida - aby nie korzystało z baterii".
Jakoś nie widzę tego problemu bo AC-out2 jest zawsze zasilane gdy jest grid niezależnie czy PV działa czy nie. Jak jest grid to jest zasilane z grida chyba że włączysz "power assist" aby nie wywalić bezpiecznika w złączu gdy koparka przekroczy jego limit. Jak grid padnie to AC-out2 się wyłączy i o cywilizowanym wyłączaniu koparki nie ma mowy, chyba że dasz jej osobny UPS który ją cywilizowanie wyłączy. :) Można też podłączyć wszystko do AC-out1 ale w momencie gdy padnie grid wykorzystać programowalny przekaźnik w MP-II aby wysłać do koparki nakaz wyłączenia się (tak jak można wysłać sygnał do generatora aby się włączył przy wybranym SOC).
Oczywiście jest też możliwość sterowania przekaźnikiem zasilającym AC-out2 jeśli chcesz mieć koparkę na tym wyjściu.
NODE-red jeszcze nie dotykałem więc tu Ci nie pomogę (nie wszystkiego da się nauczyć w rok. Grafana mnie bardziej interesowała). Na razie wszystko czego potrzebowałem dało się zrobić przy pomocy standardowych opcji MP-II i GX-a.
@@marek8928 Można skorzystać z przekaźnika w AC OUT2 i ustawić, że odłączy się dopiero przy SOC np.: 80%, całość do wyklikania z Veconfig
@@michapobocki5725 Wiem, już o tym pisałem w moim komentarzu do jednego z poprzednich filmów. Jednak co się stanie jak będziemy mieli to zaprogramowane na te 80% SOC i grid padnie gdy bateria będzie poniżej tego? AC-out2 wyłączy się natychmiast. Jeśli chcemy tego uniknąć to zastosowanie przekaźnika sprawę załatwia. Nie konfigurowałem tego więc nie wiem czy są inne opcje.
@@marek8928 Chodzi mi o uniknięcie sytuacji, w której jest grid, a nie ma już produkcji (noc) i kopalnia jest zasilana z baterii - tego nie chce. Dokładnie to się działo, gdy victron ją widział mimo, że byłą przed falownikiem. Pchał z baterii prąd w stronę grida, aby zniwelować pobór prądu przez kopalnie. Pytanie, czy jak będzie na ac-out2 to też będzie zasilane w nocy z baterii pomimo grida, czy będzie pass thru?
Zastanawiam się nad opłacalnością takiego rozwiązania jeden inwerter to koszt ok 7 tys zł. Proszę mnie poprawić ale Falownik 3f hybrydowy obsługujący magazyn energii można kupić za 12 tys na pełnym wypasie. Na te inwertery musiałbym wydać ponad 21 tys zł. Pozdrawiam.
Powody były dwa - istniejąca instalacja on-grid na solaredge, którą chciałem wykorzystać, a drugi to bateria 48V. Niestety wszystkie te falowniki hybrydowe działają na bateriach wysokonapięciowych - ma to swoje zalety, ale nie czułbym się bezpiecznie budując taki pakiet. Taki zestaw ma też spore możliwości rozbudowy co również jest dla mnie sporą zaletą, bo lubię majsterkowanie ;)
@@smart-diy Teraz rozumiem. Pozdrawiam życzę Panu dużo słonka i niezależności energetycznej.
Dzisiaj jest jeszcze "gorzej" bo MP-II/5k kosztuje ok 9K.
@@marek8928 tak jest 😃 cały czas dużą zaletą jest ich dostępność
@@lukbogucki Największą zaletą Victrona jest ich serwis.
Czy zrobiłeś konfiguracją ESS w Cerbo? Na filmie tego nie pokazałeś a tam jest trochę ustawiania. Bez tego ten "wykład szkoleniowy" jest niepełny. Na początku filmu powiedziałeś że ESS jest potrzebny aby inwertery ze sobą współpracowały. To nie do końca jest tak. Bez ESS też będą współpracowały nawet bez Cerbo czy innego GX-a będą ale z ograniczoną bo tylko podstawową funkcjonalnością.
Konfigurację ESS robiłem też według filmu, który podlinkowałem. Mój film to dopiero wstęp - w miarę poznawania systemu będę wrzucał kolejne... ja nie jestem monterem victrona... robię to pierwszy raz... także trochę wyrozumiałości ;)
@@smart-diy Ja też nie jestem monterem Victrona. Swój system montowałem sam bo instalator Victrona któremu za to zapłaciłem wystawił mnie do wiatru. Jedynie mi sprzęt przywiózł i pojechał do innego klienta. Moja uwaga odnoście konfigurowania ESS w GX-e nie miała na celu krytykę tylko była to informacja dla czytelników że coś jeszcze trzeba zrobić aby konfigurację skończyć. Tak że pełny szacunek dla wykonanej przez Ciebie roboty.
Jeśli "sustain voltage" jest ustawione na 52V bateria nigdy nie zejdzie poniżej tego napięcia. Dalatego ustawianie później niższych napięć (dynamic cut-off) podczas konfiguracji jest bez sensu.
Dzięki... nie skumałem widać do końca tego ustawienia.