Bardzo mądrze to rozwiązałeś. Podłączyłeś- jako niezależna sieć i osobne uziemienie. Niezależna forma off-grida podoba mi się ,też mam taki sam falownik,dwa AGM na110Ah-24v., i w związku z doprowadzeniem zasilania do mojej sieci domowej wspólnego przewodu PEN- zas.400v.(linia napowietrzna 4 przewody). Jestem w trakcie założenia uziomu- wbijania szpilek na nowy obwód uziemienia. w przyszłości rozważam dokupienie paneli Solar... na razie bez nich. Jako rezerwowe UPS na zanik prądu.Ten falownik nie wolno łączyć wspólnym uziemieniem z przewodem PEN z sieci. Pozdrawiam i dziękuję za szczegółowy pokaz na filmie.
Dzięki za komentarz. Co do łączenia uziemienia inwertera z przewodem PEN z sieci to się oczywiście zgadza jednak gdy w domu masz zrobiony podział PEN na PE i N to można podłączyć inwerter pod PE domowy. Moje uziemienie domowe i fotowoltaiki jest oddzielne ale tylko patrząc nad poziomem gruntu. Pod ziemią oba uziomy są ze sobą połączone i raczej takie rozwiązanie jest prawidłowe. Teoretycznie takie połączenie wyrównawcze można zrobić wewnątrz domu i jeżeli chodzi o np. szynę wyrównania potencjałów w kotłowni czy innym pomieszczeniu gdzie pracują urządzenia wymagające uziemienia to jak dla mnie jest to oczywistość. Jednak przy instalacji PV jestem zdania, że wydzielona część systemu uziemienia ale spięta pod poziomem gruntu z uziomem domowym jest po prostu lepszym rozwiązaniem. "Jeśli na którymkolwiek z połączonych do szyny wyrównania potencjałów elementów pojawi się jakiś potencjał (napięcie), niezwłocznie jest odprowadzane poprzez układ uziemienia do ziemi (potencjał jest wyrównywany do potencjału ziemi). Należy pamiętać, że potencjał pojawia się praktycznie w tej samej chwili na wszystkich podłączonych do szyny ekwipotencjalnej elementach dzięki czemu pomiędzy połączonymi elementami potencjał cały czas jest równy, co oznacza, że napięcie jest równe, lub bliskie 0 V." Jak widać z powyższej definicji jeżeli w domu będą dwa systemu uziemienia i nie będzie pomiędzy nimi połączenia to może pomiędzy nimi pojawić się różnica potencjałów czego nie chcemy więc lepiej wszystkie uziomy ze sobą połączyć ale pod ziemią żeby ewentualne prądy z wyładowania nie biegały po domu :) Faktycznie w filmiku tego wyraźnie nie powiedziałem więc może w jakimś kolejnym postaram się to wyjaśnić.
@@mariuszzawadzki6085 Nic złego nie mówił jak dostał zasilanie z paneli:) On ma odbiory przy starcie wyłączone więc startuje jakby na sucho, aku zawsze naładowane więc nawet na nie prądu nie traci więc startuje kompletnie bezprądowo. Zwykły ongrid jakoś sobie radzi po zaniku zasilania w ciągu dnia więc off chyba też umie.
Podoba mi się rozwiązanie. Sieci TT potrzebują dobrego uziomu poniżej 2 Ohmów z wyłącznikiem RCD ( przy zabezpieczeniu max B16) będą zapewniać skuteczną ochronę od porażeń nie bójmy się TT gorzej z prądem stałym w zakresie ochrony. Ciekawy filmik - pozdrawiam
Dobra robota 👍. Proszę tylko o wyjaśnienie czy dobrze rozumiem. Inwerter off-grid 1F, wyjście AC to L i N bez PE. Moja instalacja to TT, uziom zakopana bednarka. Czy odbiorniki podłączone do falownika mogę uziemić do szyny uziemienia sieci domowej? Pozdrawiam
@@szczykawka1 Oczywiście, i wtedy różnicówka jest jedynym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym bo niestety inwerter ma za małą moc żeby zapewnić wyzwolenie esek w wymaganym czasie.
@Marcin-offgrid Masz na myśli różnicówkę na wyjściu AC z falownika, tak jak u Ciebie? U mnie off-grid ma dziać cały czas, falownik SPF 6000 Growatt (+ magazyn 5 a później 10 kW) podłączony do sieci, bez wpinania się w istniejącą sieć 3F w domu. Wyspa off-grid z bypass-em z sieci. To już raczej hybryda bez opcji sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez PV. Dziękuję, pozdrawiam.
Cześć. Przepięciówka przed topikiem bo tylko taka kolejność ma sens:) Zobaczysz, że za jakiś czas wytyczne się zmienią i będzie zakaz dobezpieczania przepięciówek. Na zdrowy rozum rozważmy co się stanie jak faktycznie walnie piorun. Jakieś wyindukowane przepięcia od wyładowania pobliskiego pomijamy bo wtedy bezpieczniki topikowe nie zadziałają a przepięciówka ładnie sprawdzi ładunek do ziemi. W razie jak piorun trafi w panele to po pierwsze są one u mnie uziemione zewnętrznie drutem średnicy 10mm podpiętym do lokalnego uziemienia (nie mam typowej instalacji odgromowej jakby co). Nie rozumiem nagminnego sprowadzania sobie pioruna do domu poprzez przewód uziemiający. Czyli mamy burzę i u mnie połowa mocy pioruna wlatuje na zewnątrz domu w ziemię. Reszta powiedzmy, że idzie kabelkami plus i minus do skrzynki i tam napotyka przeciwprzepięciówkę, która chociaż część energii sprowadzi do ziemi zanim odparuje. Nie wierzysz chyba, że przepięciówka sprowadzi całą energię pioruna do ziemi. One mają po prostu maksymalnie ograniczyć szkody urządzeń podpiętych za nią i maksymalnie ograniczyć możliwość powstania pożaru. I teraz ta reszta energii wlatuje na bezpieczniki, które też odparowują. Takie po prostu kolejne zabezpieczenie raczej na zasadzie gromnicy:) A jeżeli topiki będą przed przeciwprzepięciówką to co się stanie jak walnie piorun? Pierwsze na swojej drodze napotka te biedne topiki i je wywali w kosmos, nie będzie miał połączenia z kolejnym elementem czyli przeciwprzepięciówką i poszuka sobie innej dowolnej drogi do ziemi. Czyli może rozwalić cokolwiek spotka na swojej drodze i wzniecić pożar. To ja już wolę żeby taki piorun jako pierwszą napotkał przeciwprzepięciówkę, która chociaż trochę energii mu odbierze. Zasadniczo stosowanie nawet topików po stronie zasilania z paneli jest trochę bez sensu. Bo przed czym to chroni? Powiedzmy, że string paneli ma maksymalny prąd 10A i na tyle włożysz topiki. I kiedy niby one mają zadziałać? Przecież maksymalny prąd zwarcia jaki mogą dać panele to właśnie owe 10A. Skąd tam się może wziąć więcej tych amperów? Zabezpieczenie topikowe ma sens przy kilku stringach paneli w celu zabezpieczenia ich przed ewentualnym prądem wstecznym co u mnie nie występuje bo jest tylko jeden string. Takie aparaty z topikamy należy raczej traktować jako rozłącznik na czas prac konserwacyjnych. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i można się z nim nie zgadzać. Może ktoś ma jakieś przesłanki do ich stosowania to chętnie posłucham.
@@Marcin-offgrid Wymyślasz sobie własne teorie, kolego. Tylko się potem nie zdziw, że jak w razie czego (odpukać) będziesz chciał uruchomić polisę, to ci ubezpieczyciel nie wypłaci ani grosza, bo wykonałeś instalację wbrew zasadom, przepisom i ogólnie przyjętej dobrej praktyce inżynierskiej.
@@Marcin-offgrid Ja sobie to tak myślę pojawia się przepięcie w sieci bezpiecznik się przepala i nadmiar energii który zdołał przejść przez bezpiecznik jest odprowadzana do ziemi poprzez przepięciówkę. A nie cały prąd który może płynąć aż do przepalania przewodów. P.S. Dla pioruna przewody miedziane są traktowane prawie jak izolator.. Jeśli piorun trafi bezpośrednio w panele to takie zabezpieczanie nie pomoże. To jest zabezpieczenie jak piorun trafi kilka metrów od solariów.
@@FreezerSIG Przepalenie bezpiecznika w żaden sposób nie spowoduje zmniejszenia energii jaka popłynie dalej. I niestety dzięki takiemu przepaleniu energia nie ma wskazanej drogi, którą chcemy ją nakierować na przepięciówkę. Energia znajdzie sobie najkrótszą drogę do ziemi i to niekoniecznie jedną. I nie wiesz czy wybierze sobie przeciwprzepieciówkę, jakiś inny kabelek czy też inwerter. Bezpiecznik nie rozładowuje energii tylko uniemożliwia jej skanalizowanie w konkretnym kierunku. Mój aparat przeciwprzepięciowy RST na karcie katalogowej nie ma słowa o konieczności dobezpieczania go. Z dobezpieczeniem przeciwprzepięciówek spotkałem się tylko po stronie AC i to przy naprawdę dużych prądach roboczych przy zasilaniu z sieci napowietrznej. Skoro takie dobezpieczenie należy zrobić wyłącznikiem nadprądowym 160A a do domu przed licznikiem masz założone esy 25A to co da te 160A? Najbezpieczniej stosować się do zaleceń producenta. Jeżeli producent nie wymaga to lepiej nie robić, nadgorliwość gorsza od faszyzmu:) PS. Właśnie znalazłem zalecenia dr inż. Jarosława Wiater'a z Politechniki Białostockiej. "SPD nie należy dobezpieczać wyłącznikami nadmiarowo prądowymi ani wkładkami cylindrycznymi. Wyłączniki nadmiarowo prądowe i wkładki cylindryczne charakteryzują się niedostateczną wytrzymałością na prądy udarowe. Przepływ prądu udarowego powoduje duże spadki napięć na nieodpowiednich dobezpieczeniach zmniejszając skuteczność ochrony SPD"
@@johnk.6239 Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana ale powiedz z czym się nie zgadzasz. W jakim punkcie instalacja jest wykonania niepoprawnie? Panele uziemione? Tak. Rezystancja uziemienia zgodna z wymaganiami normy? Tak. Brak bezpieczników topikowych przed przeciwprzepięciówką? Tak, co jest zgodne z kartą katalogową mojego zabezpieczenia DC gdzie nie ma słowa o konieczności dobezpieczenia więc gdzie instalacja jest wykonana wbrew zasadom, przepisom i ogólnie przyjętą dobrą praktyką? Jeżeli są przepisy czy zasady, które pogwałciłem to proszę wskaż mi je i wtedy wszelkie wady jak najszybciej naprawię.
Hej. Fajnie, że wrzuciłeś film z wnętrzem skrzynki ale teraz jeszcze bardziej nie wiem jak poprawnie działa Ci przełaczanie. Zgodnie z dokumentacja do Twojego rozłącznika izolacyjnego nie ma przejscia pomiędzy 8 i 6 oraz 4 i 2 w stanie OFF Moj SB432PV to wg dokumentacji takie samo urządzenie. Sprawdziłem miernikiem na moim i również nie ma przejścia. Magia;) Generalnie w stanie OFF żaden z żadnym nie ma przjeścia.
Faktycznie masz rację. Dawno to robiłem i dopiero po Twojej uwadze teraz sprawdziłem połączenia i jest tak jak piszesz. Czyli pomiędzy 8 i 6 oraz 4 i 2 nie ma połączenia w trybie OFF. Jednak ja tam mam zrobione zworki (które notabene są dostarczane z przełącznikiem) czyli sytuacja wygląda tak, że zarówno w pozycji OFF jak i ON zasilanie z paneli przechodzi na ongrida jednak przy zasilaniu offgrida (pozycja ON) mnie to nie boli bo i tak zawsze odłączam wejście ze stringów na inwerterze (mam taki przełącznik widoczny na filmie 1:16). Mogę to również zrobić tym ostatnim rozłącznikiem w skrzynce. Tak wygląda u mnie połączenie. Styki 1 oraz 5 to + i - wychodzący na off-grid. Styki 8 oraz 4 to + i - zasilania przychodzącego z paneli. Styki 6 oraz 2 to + i - wychodzący na on-grid Mostek pomiędzy 8 i 6 oraz pomiędzy 4 i 2. 1 3 5 7 8 6 4 2
@@Marcin-offgrid Tak, teraz ma to sens. Czyli aby bylo bezpiecznie przy przejsciu ongrid na offgrid musisz przekręcić rozłącznik w skrzynce i przy falowniku. Wtedy jest pełna separacja. U siebie mam ongrid z dwoma stringami a do offgridu przełączam jeden z nich. W skrzynce dwa rozłączniki izolacyjne załatwiają sprawę (troche szkoda, że nie da się jednym bo by było bardziej idiotoodporne) Na YT dużo materiałów o budowie offgrid od podstaw ale jak z gotowego zestawu ongrid w prosty sposób zasilić dom w przypadku braku zasilania z sieci niestety niewiele.
@@stefansiarzewski610 Cześć Mam 20 paneli na jednym stringu i oczywiście Huaiweja .Dopiero teraz po iluś godzinach na YT dwidzę że to dziadowskie rozwiązanie. Planuję właśnie zrobić dokładnie tak jak Ty masz czyli rozdzielić na dwa stringi i jeden na stałe do on grida a drugi do off grida czyli do falownika hybrydowego plus cztery 100Ah akumulatory AGM. Nie jestem elektrykiem wić potrzebuję szczegółowego schematu i z taką prośbą się zwracam. Jeżeli o za dużo proszę to przepraszam. Pozdrawiam M.Wilczek
@@michawilczek Cześć. Dopiero teraz odpisuję bo nie widziałem Twojego wpisu. Sorry. Co do dzielenia stringu na dwa to wystąpi tam pewien problem, który przed chwilą opisałem w odpowiedzi na pytanie użytkownika Maciej Krzysztof. W skrócie trochę problematyczny jest ten podział na dwa bo rozumiem, że wtedy sprowadzasz do skrzynki dwa stringi i w skrzynce je łączysz jako szereg dla zasilania wszystkim twojego inwertera on-grid albo jeden string podpinasz pod on-grid a drugi na off-grid. Niby można ale strasznie wtedy wydłużasz kabelkologię. Proponował bym raczej zastosować na dachu rozgałęźnik (taki trójnik) w takim miejscu, żeby napięcie paneli zgadzało się z twoim inwerterem off-grid. I w razie awarii po prostu załączasz te panele z tego odejścia, które zrobiłeś wcześniej oczywiście odłączając wejście z paneli na inwerter on-grid. Czyli tak, jeżeli chcesz na stałe zasilać on-grid i off-grid to po prostu dzielisz swój string paneli na dwa i zasilasz osobno oba inwertery. Jednak wtedy tracisz moc, którą możesz oddać do sieci a to na razie najlepszy i najtańszy magazyn energii :-) Jeżeli jednak chcesz off-grid traktować tylko jako UPS na czas awarii to chyba lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie trójnika i zrobienie odejścia gdzieś w środku stringu paneli i zasilać wtedy tym odejściem twój off-grid w przypadku braki zasilania z sieci. Pamiętaj o odłączeniu wtedy paneli od inwertera on-grid bo nie wiem czy takie jednoczesne zasilanie dwu inwerterów z jednego stringu
@@Marcin-offgrid Bardzo dziękuję Przeczytałem na szybko i muszę to sobie poukładać Wczoraj podłączyłem/ elektryk/ agregat Dzisiaj u mnie biało więc chyba mam czas do wiosny . Pozdrawiam serdecznie.
Jestem zielony jeżeli chodzi o elektrykę, więc z góry przepraszam za pytanie. Czy można zrobić taki system awaryjnego zasilania z instalacji On grid 9,72kW?
Prawdopodobnie tak. Ograniczeniem jest maksymalne napięcie wejściowe DC jakie może z paneli przyjąć falownik off-grid. U mnie to niby 500V ale raczej skłaniał bym się do 450V bo na tyle jest projektowana większość elektroniki. Jeżeli masz prawie 10kW na dachu to raczej nie jest to jeden string (szereg spiętych razem paneli fotowoltaicznych). Po pierwsze sprawdź ile masz stringów paneli podpiętych do falownika, następnie policz ile masz podłączonych paneli do każdego stringu. To powinno być nawet w dokumentacji jaką zostawiła firma montująca. A teraz znając napięcie obwodu otwartego pojedynczego panelu będziesz wiedział jakie napięcie dany string podaje (panele spięte szeregowo to suma napięć pojedynczych paneli). Lub po prostu przeklikaj menu swojego inwertera i tam na pewno będzie informacja o ilości stringów i napięciach jakie na nich występują. Nawet, jeżeli napięcia będą przekraczały 500V to jest jeszcze możliwość podłączenia hybrydy. Robisz odejście (zwykłym trójnikiem łączeniowym) po iluś tam panelach osobnym przewodem w miejscu gdzie napięcie będzie takie jakie potrzebujesz i już. Ale to już trzeba obgadać z firmą montującą żeby Tobie gwarancja nie przepadła.
@@bulatgregory Niektóre inwertery mogą działać bez akumulatora niemniej jednak może być problem z odpaleniem sprzętów, które biorą przy starcie większą moc. Panele też nie zawsze równo produkują, chmurka czy nawet siedzący ptak. Jakikolwiek akumulator zwykły samochodowy i będzie lala Co do opcji 3 faz to jak najbardziej. Albo kupujesz 3 inwertery z opcją łączenia (musisz sprawdzić czy dadzą 3 fazy czy tylko zwiększą moc na jednej bo są różne typy) albo lepiej kupić jeden trójfazowy. Ostatnio się pojawiły. Oczywiście mowa o chińczykach typu Easun i podobnych. Ale do 3 faz to bym od razu Deye polecił. Pełna profeska ale droższy
Witam ile paneli masz ? Jak podpięte ? Ile stringów ? Mam inwerter 3kv.3000v. Mam podpięte 9 Paneli o mocy 125.=1200v Szeregowo i wszystko kiedy głowy bezpiecznik jest wyłączony to napięcie jest 1250v działa ale sterownik pokazuje panele i moc 85/90v max .!!!.. I tego nie rozumiem coś Proszę o jakieś info.. Szkoda że fotek nie mogę wysłać ..
Mam 10 paneli w jednym stringu. Napięcie obwodu otwartego na pojedynczym panelu to chyba 38V. Inwerter 3000V? Nie ma takiej możliwości. Moc jednej sztuki panela masz 125W tak? A to 1200V to co to jest? Napisz jeszcze raz z jednostkami bo nie bardzo wiem o co chodzi. Fotki możesz wysłać na maila. Jest w informacjach o kanale.
Nie czuję się merytorycznie przygotwany do tego typu wystąpień ale tutaj masz wszystko opisane o ogranicznikach. W miejsce (kropka) wstaw kropkę :) www(kropka)napiecie(kropka)salama(kropka)pl/jak-dobrac-i-zamontowac-ogranicznik-przepiec-zasilanie/
@@Marcin-offgrid Dzień dobry. Żle zadałem pytanie. Mam dwa stringi strona wschodnia i zachodnia budynku, połączyć chcę przez diody ( aby jeden z stringów o niższych parametrach nie pracował jako grzejnik) Mam dwa falowniki on grid i off grid. Moje pytanie jest następujące:Jak podłączyć stringi z fotowoltaiki do jednego i drugiego inwertera? drugie jak spiąć w jeden system aby działał off i on grid w automacie? Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam TOmek
@@tomaszsadowski9008 Na początek, rozumiem, że falownik on-grid ma jedno wejście MPPT dla paneli tak? I dlatego będziesz dołożone panele z osobnego stringu wpinał przez diodę? Czyli tutaj wszystko jest OK (chociaż u siebie mam tylko jeden string i nie próbowałem ale ludziska tak robią i to działa). Co do podłączenia paneli do obu inwerterów to zależy co chcesz osiągnąć. Jeżeli off-grid ma pracować cały czas i zasilać jakieś tam wydzielone obwody to masz dwa wyjścia. Albo zasilasz go prądem z fazy na jakiej wisi falownik on-grid i już. Możesz zrobić małą automatykę z pewnym urządzeniem, które działa jak przekaźnik na podstawie nasłonecznienia (na kanele 4nrgy technologie gdzieś był opis). Czyli włączasz przekaźnik zasilający off-grid tylko wtedy gdy świeci słońce, czyli masz zasilanie za darmo bo on-grid robi prąd. Drugie rozwiązanie jeżeli off-grid ma pracować cały czas to jeden string paneli wpinasz pod niego na stałe i już. Możesz dołożyć rozwiązanie z zasilaniem z sieci (czyli to co powyżej) ale off-grid ustawiasz na priorytet paneli, później aku a na końcu sieć. Natomiast jeżeli off-grid to tylko taki UPS na czas awarii (jak u mnie) to po prostu przełączasz panele z on-grid na off. Co do automatyki to znowu jest kilka pytań powiązanych z poprzednimi. Z off zasilasz coś cały czas czy to tylko ups na czas awarii? Jeżeli cały czas to już masz zasilanie więc problemu nie ma. Chyba, że zasilasz go tylko z sieci to na ten czas awarii przełączasz mu panele z on-grid'a. Jeżeli chcesz zasilać cały dom to wtedy przełącznik źródła zasilania ale raczej ręczny. No i musisz mieć świadomość, że należy wykonać to poprawnie i wtedy tracisz zalety sieci TN-C-S czyli małą impedancję pętli zwarcia. Sieć działa w układzie TT. Musisz mieć bardzo dobry uziom. Gdzieniegdzie piszą o zrobieniu automatycznego przełączenia na przekaźnikach ale ja bym tego unikał. Specjalizowane ZSR automatyczne kosztują wiele złotych monet i pewnie byś dziergał na przekaźnikach ale one są zawodne, zawsze mogą się skleić i podasz sobie napięcie podczas wystąpienia prądu z sieci czy odwrotnie i będzie w najlepszym wypadku duże bum w rozdzielni a w najgorszym podasz napięcie na wyłączoną sieć i zrobisz krzywdę serwisantom naprawiającym zasilanie. No i taki automat musi być zgłoszony do energetyki i przez nich zatwierdzony. Nie zasilasz pewnie szpitala czy innych sal operacyjnych więc możesz podejść do skrzynki i przełączyć wajchę ręcznie. Ogólnie temat zasilania całego domu za pomocą przełącznika sieć/agregat ja na razie odpuściłem. Mam wydzielone gniazda w pomieszczeniu technicznym i jedno w domu i na razie wystarczy. Dodatkowo oświetlenie awaryjne (jedna lampa) w domu bezpośrednio z akumulatora. Jeżeli przerwy w dostawach prądu zrobią się długotrwałe to wtedy będę kombinował i coś więcej będę mógł powiedzieć. Na razie nie tykałem tematu i piszę to co mi się wydaje.
@@Marcin-offgrid Bardzo dziękuje za informacje. Muszę "przetrawić" jestem na etapie tworzenia instalacji. Zrobię na początek on grid. Dalej mam czas do wiosny. O efektach poinfrmuje. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam TOmek
Na inwerterze? Nawet nie wiem. Zasilanie sieciowe jest załączane okazjonalnie żeby doładować akumulatory raz w miesiącu. Nie wiem czy wewnętrznie inwerter ma połączone wejście N z wyjściem. Mam nadzieję, że nie ma połączenia galwanicznego.
@@Marcin-offgrid Pod tym filmem th-cam.com/video/0Tr_3_3jDSw/w-d-xo.html w komentarzach mrOffGrid darmowa energia pisze "Kolejnym błędem instalacyjnym jest brak separacji N obwodów obciążenia w rozdzielnicy ponieważ w skrócie bez wdawania się w opis urządzenia N wejscia to nie jest N wyjścia. " i sam nie wiem jak to zrobić.
@@skoskom1824 Jeżeli chcesz podpiąć na stałe inwerter do wydzielonych obwodów to jak nazwa wskazuje wydzielasz je z rozdzielnicy. Nie mogą swoich zacisków N mieć na tej samej listwie co obwody zasilane z sieci. U mnie nie ma problemu bo inwerter nie jest podpięty pod zasilanie z sieci i na dodatek ma swoje wydzielone gniazda z wyjścia. Może kiedyś zrobię przełącznik sieć/inwerter ale na razie takie rozwiązanie mi wystarczy. Napisz do mnie maila to wyślę prosty schemat jak powinno wyglądać podłączenie wyjścia inwertera hybrydowego do wydzielonych obwodów w skrzynce. Ale wtedy robisz sieć TT i musisz mieć tego świadomość.
Witaj, szukam właśnie takiego rozwiązania jak u Ciebie i dzięki za film. To ostatnie w skrzynce co to? 😀 I jeszcze jedna sprawa, na filmie widać ta rozdzielnice z przełącznikiem pv, a masz jeszcze gdzieś "zwykłą" Rozdzielnice AC/DC? Kolejne pytanie, skoro jesteś tak miły: mam 2 stringi wschód-zachod i to jest po 12 pv podłączonych do falownika z 2 mppt. Mam dodatkowo 5 pv z przeznaczeniem na ew. Off z falownikiem EAsun. Chciałbym, żeby oba systemy mogły pracować niezależnie od siebie (off zabezpieczalby niektóre urządzenia jako ups) , jednak chciałabym też mieć możliwość ew przepięcia tych 5 pv do zachodniego stringu (jest po tej samej stronie co pv na off). Dlatego też Twoje rozwiązanie z przelaczaniem paneli wydaje mi się idealne. Co myślisz o tym? Pozdrawiam!
Cześć 1. To ostanie w skrzynce to rozłącznik izolacyjny. Zrobiony na wyrost bo akurat miałem. Teraz stosuję go do fizycznego odłączenia paneli od inwertera gdy jest burza a jestem w domu. Taka gromnica na wypadek pioruna:) 2. Nie wiem co masz na myśli mówiąc "zwykła rozdzielnica AC/DC". To co widać to jest tylko skrzynka DC. Zabezpieczenia po stronie AC mają swoją skrzynkę po drugiej stronie inwertera. Ja do bólu ostrożny jestem i do jednej skrzynki nigdy nie wkładam obwodów prądu stałego i przemiennego. Stronę AC mam zabezpieczoną standardowym wyłącznikiem nadprądowym oraz różnicówką. Przeciwprzepięciówki tutaj nie ma ponieważ jest ona w rozdzielni głównej budynku a odległość do inwertera jest grubo poniżej 10m. 3. Co do przepinania tych dodatkowych pięciu paneli to trzeba wziąć pod uwagę dwie sprawy. Po pierwsze jakie napięcie wtedy powstanie na tak długim stringu 17 paneli i czy je zniesie twój inwerter. Czy wszystkie te panele są tego samego typu? Jeżeli połączysz panel 300W z panelem 350 w szeregu to moc tego 350W zostanie ograniczona mocą najsłabszego panelu w stringu (moc wypadkową ogranicza prąc najsłabszego ogniwa). Teoretycznie można tak robić ale nie wiem czy osobiście bym się na coś takiego zdecydował. Druga sprawa to sposób łączenia tych dwu grup paneli. Jeżeli będziesz to robił na dachu i falownik zniesie takie napięcie oraz są to panele tego samego typu to nie ma problemu. Jeżeli chcesz takie łączenie robić z "dołu" czyli gdzieś przy rozdzielnicy to zobacz ile dodatkowych metrów przewodów wprowadzasz do systemu. Jeżeli dodatkowo sprowadzisz je inną drogą niż pozostałe to zrobisz potężną pętlę indukcyjną. Powiedzmy, że łączysz te dwa zestawy paneli przy skrzynce to długość przewodów na pewno przekroczy 10m. Ograniczniki przepięć mają być stosowane możliwie blisko miejsca potencjalnego wystąpienia przepięcia. Wytyczne do stosowania ograniczników przepięć wyraźnie mówią, że jeżeli odległość pomiędzy modułami PV a skrzynką z zabezpieczeniami przekracza 10 m (liczy się długość przewodów a nie odległość fizyczną) to należy zastosować ograniczniki przepięć dodatkowo przy modułach PV. Nie mówię, że jest to nie do zrobienia ale na pewno wzrasta stopień komplikacji. Mając taki układ jak u Ciebie to raczej bym dał spokój z przepinaniem paneli. Podepnij je na stałe do inwertera offgrid, z niego zasilaj podstawowe odbiory na jakich tobie zależy a zasilanie z sieci inwertera offgrid zrób za pomocą sterowanego gniazdka gdzie ustawisz godziny zasilania wtedy kiedy jest słońce i twój ongrid produkuje prąd żebyś nie ładował z sieci. Jak znajdę to podam namiary na takie magiczne gniazdo, które można wysterować za pomocą czujki nasłonecznienia. Czujkę ustawiasz na takie natężenie światła przy którym twój ongrid produkuje powiedzmy półtora kilowata i wtedy załączasz gniazdo, które zasila twój inwerter offgrid. I wtedy masz pewność, że nie pobierasz prądu z sieci.
@@Marcin-offgrid dzięki, falownik przyjmie 850 V na jedno Mppt, kable i tak mam już ułożone bez pętli, ale faktycznie, po co kombinować z przepinaniem stringów, lepiej na stałe podłączyć ważne pomieszczenia na oddzielnej sieci, przecież skompensuje to sobie on gridem. Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz 😀
@@Marcin-offgrid hejka, stoję jeszcze przed wyborem falownik a off grid i zastanawiam się czy wziąć 48 czy 24 volty oraz jak istotny jest prąd ladowania, bo są różne np 80, 100 , 110 amper? No i czy wszystkie easun obsługują kwasiaki i Lifepo4? Mam namierzony taki 5500 wat na Geekbuying Falownik Solarny Easun Power 5500W, Ładowarka Solarna MPPT 100A, 500VDC Napięcia Matrycy Fotowoltaicznej, Off-Grid Nada się to to wszystkich tanich akumulatorów?
@@maciejkrzysztof7289 1. Falownik 24V czy 48V. Wydaje mi się, że to zależy jak intensywnie będziesz systemu off-grid używał. Jeżeli odbiory będą małe (tak w okolicy kilowata) to wystarczy tańszy falownik z magazynem 24V. Zauważ, że już przy takim niewielkim obciążeniu z akumulatorów poleci jakieś 40 A. Przy odbiorze 2kW masz już 80A a to naprawdę dużo. Im większy prąd tym grubsze (droższe przewody). Dla tych 40A wystarczą 16mm2 ale już dla 80A minimum to 24mm2. A miedź droga. Jeżeli masz nadwyżki finansowe i twoja hybryda będzie pracowała cały czas a nie jak u mnie tylko w razie zaniku napięcia to bierz z magazynem 48V. 2. Co do prądu ładowania to jeżeli nie chcesz zabić akumulatorów kwasowych po miesiącu to i tak musisz je ładować prądem maksymalnym równym 0,3 c czyli pojemności maksymalnej. Przykładowo akumulator kwasowy (żelpwe i agm to też kwas) o pojemności 100Ah możesz bezpiecznie ładować prądem 30A. Jak będziesz miał takie dwa w szeregu (przy instalacji 24V) lub 4 (dla 48V) to prąd i tak nie wzrasta czyli zostaje 30A. Jeżeli zrobisz układ akumulatorów równoległo szeregowy to wtedy możesz ładować prądem 60A. 3. Czy wszystkie easun obsługują kwasiaki i Lifepo4? Nie wiem. Wiem natomiast, że mają możliwość ustawienia typu akumulatora i jeżeli wybierzesz sobie user defined to sam ustawiasz prądy ładowania, rozładowania, napięcia przy którym aku się odłączy i co tam tylko chcesz. 4. Ten inwerter to ze strony geekbuying.pl? Nie wiesz czy dają na to gwarancję? Ja ciągnąłem z Chin ale montując u znajomków wolałbym żeby mieli coś z gwarancją:) 5. Czy nada to się do tanich akumulatorów? Tanich masz na myśli najzwyklejsze kwasowe w formie elektrolitu płynnego? Jak zwykle, to zależy:) Normalne akumulatory rozruchowe - samochodowe teoretycznie dadzą rade podziałać z takim systemem ale jeżeli będziesz je używał intensywnie (na stałe podpięte odbiory) i mocno rozładowywał to długo nie pożyją. Takie mocniejsze (grubsze płyty Pb) pożyją dłużej i zniosą trochę więcej głębokich rozładowań. Wszystko zależy od parametrów jakie ustawisz na inwerterze. Ustawisz maksymalne rozładowanie na poziomie 11,5V zamiast 10,5, delikatny prąd ładowania, po głębokim rozładowaniu natychmiast je naładujesz, będziesz je trzymał w cieple to pożyją długo. Jeżeli a to być system działający cały czas i zasilający jakieś krytyczne dla Ciebie odbiory to raczej trzeba celować w dedykowane akumulatory. Na temat LiFePO4 się nie wypowiadam bo nawet takich na oczy nie widziałem. Niestety strasznie drogie i nawet jeżeli super wydajne i odporne to dla moich zastosowań (UPS) nie widzę sensu ich stosowania. Dobre AGM do zastosowań w serwerowniach nawet używane naprawdę się sprawdzają a o wiele tańsze od LiFePO4. Jeżeli celujesz w typowego off-grida na stałe odciętego od sieci no to raczej akumulatory z elektryków.
Falownik uziemiony do osobnego uziomu, do którego są również podpięte same panele na dachu z konstrukcją. Uziemienie paneli prowadzone na zewnątrz budynku tak jak w standardowej instalacji odgromowej. Uziemienie domu wykonane jako uziom fundamentowy plus parę szpilek. Uziemienie fotowoltaiki to uziom prawie otokowy ze szpilkami. Przy najbliższych pracach ogrodowych połączę je razem oczywiście pod ziemią bednarką.
@@Marcin-offgrid Super - widze kompleksowe podejscie do tematu. Mi pozostało jeszcze smo uziemienie falownika off-gridowego, wepnę się w takim razie do tej smej szyny uziemienia gdzie jest obecnie falownik on-gridowy (u mnie szyna jest połączona linką 10mm2 ze szpilą na zewnątrz budynku)
@@Vulcan80 No i pięknie ale musisz dokonać małej poprawki. Po pierwsze linka uziemiająca musi mieć przekrój przynajmniej 16mm2 dla miedzi jeżeli pod to uziemienie podpinasz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Przynajmniej na przeciwprzepięciówkach dla DC jakie widziałem był taki wymóg. Po drugie musisz zrobić badania rezystancji uziemienia. Dla instalacji odgromowych wystarcza 30 omów jednak dla uziemienia przeciwprzepięciówek producenci wymagają 10 omów a i norma tyle zaleca.
Czyli z off grida wychodzi ci 0 i idzie to roznicowki? Jak byś chciał się podłączyć pod główna rozdzielnie to musiałbyś właśnie rozdzielić 0 (tak mi się wydaje). Spoko że ten aforyzmy re jedna faza , ja dziś właśnie dzielił bym swoją PV na 3 jednofazowe niż jeden 3 fazowe , choćby nawet pod taka hybryde
Jak się podłączyć pod rozdzielnię domową to ja wiem tylko, że wtedy robiąc to poprawnie czyli całkowicie odcinając się od sieci zewnętrznej tracimy zalety sieci TN-C-S a robimy sieć TT i nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczająco małej impedancji w celu ochrony przeciwporażeniowej. Sama różnicówka to dla mnie za mało a nie wiem jakie wewnętrzne zabezpieczenia posiada inwerter. No i nie 0 tylko N. A podział tego N (swoją drogą dzielony powinien być PEN) z inwertera i uziemienie go w punkcie podziału to nie wiem czy to dobry pomysł i czy inwerter to zniesie. Ogólnie na różnych forach i filmach brak gruntownego omówienia tego tematu. Jakby wszyscy przechodzili nad tym do porządku dziennego czyli mamy L i N, zasilanie jest więc wszystko gra a ten żółtozielony kabelek to chyba taki niezbyt potrzebny :-)
Najprostszym takim układem to UPS 3kw za 500zł z 4aku na 48V z rezystorem z obwodu N, przełącznik źródła zasilania 230V AC dla wydzielonych obwodów i wszystko.. Tu masz podobny substytut.,.. Tam działa w pełnym automacie i z ongrida robisz offgrid nic prostszego niema.... I jeszcze ten inwerter na 24v..
@@miroslawcirocki4695 Wszystkie pow 3kw i na pweno nie firmy niby polskiej na V jak napis na bateriach (napięcie) i wszyskie modele na 48V bo konwersja stratna wynosi około 90% a na 24 juz mniej jak 75%..
No brawa za pomysłowość. Super robota.
Bardzo mądrze to rozwiązałeś. Podłączyłeś- jako niezależna sieć i osobne uziemienie. Niezależna forma off-grida podoba mi się ,też mam taki sam falownik,dwa AGM na110Ah-24v., i w związku z doprowadzeniem zasilania do mojej sieci domowej wspólnego przewodu PEN- zas.400v.(linia napowietrzna 4 przewody). Jestem w trakcie założenia uziomu- wbijania szpilek na nowy obwód uziemienia. w przyszłości rozważam dokupienie paneli Solar... na razie bez nich. Jako rezerwowe UPS na zanik prądu.Ten falownik nie wolno łączyć wspólnym uziemieniem z przewodem PEN z sieci. Pozdrawiam i dziękuję za szczegółowy pokaz na filmie.
Dzięki za komentarz. Co do łączenia uziemienia inwertera z przewodem PEN z sieci to się oczywiście zgadza jednak gdy w domu masz zrobiony podział PEN na PE i N to można podłączyć inwerter pod PE domowy. Moje uziemienie domowe i fotowoltaiki jest oddzielne ale tylko patrząc nad poziomem gruntu. Pod ziemią oba uziomy są ze sobą połączone i raczej takie rozwiązanie jest prawidłowe. Teoretycznie takie połączenie wyrównawcze można zrobić wewnątrz domu i jeżeli chodzi o np. szynę wyrównania potencjałów w kotłowni czy innym pomieszczeniu gdzie pracują urządzenia wymagające uziemienia to jak dla mnie jest to oczywistość. Jednak przy instalacji PV jestem zdania, że wydzielona część systemu uziemienia ale spięta pod poziomem gruntu z uziomem domowym jest po prostu lepszym rozwiązaniem.
"Jeśli na którymkolwiek z połączonych do szyny wyrównania potencjałów elementów pojawi się jakiś potencjał (napięcie), niezwłocznie jest odprowadzane poprzez układ uziemienia do ziemi (potencjał jest wyrównywany do potencjału ziemi).
Należy pamiętać, że potencjał pojawia się praktycznie w tej samej chwili na wszystkich podłączonych do szyny ekwipotencjalnej elementach dzięki czemu pomiędzy połączonymi elementami potencjał cały czas jest równy, co oznacza, że napięcie jest równe, lub bliskie 0 V."
Jak widać z powyższej definicji jeżeli w domu będą dwa systemu uziemienia i nie będzie pomiędzy nimi połączenia to może pomiędzy nimi pojawić się różnica potencjałów czego nie chcemy więc lepiej wszystkie uziomy ze sobą połączyć ale pod ziemią żeby ewentualne prądy z wyładowania nie biegały po domu :) Faktycznie w filmiku tego wyraźnie nie powiedziałem więc może w jakimś kolejnym postaram się to wyjaśnić.
@@Marcin-offgrid Witam, super rozwiązanie. Mam tylko pytanie czy przełączanie nie jest groźne dla i inwertera off grid przy pełnym słońcu?
@@mariuszzawadzki6085 Nic złego nie mówił jak dostał zasilanie z paneli:) On ma odbiory przy starcie wyłączone więc startuje jakby na sucho, aku zawsze naładowane więc nawet na nie prądu nie traci więc startuje kompletnie bezprądowo. Zwykły ongrid jakoś sobie radzi po zaniku zasilania w ciągu dnia więc off chyba też umie.
@@Marcin-offgrid No tak, racja z tym on grid em. Czy ten rozłącznik izolacyjny który posiadasz jest firmy APV?
@@mariuszzawadzki6085 Rozłącznik to Schelinger A11-R9-4P-DC1200-32
Podoba mi się rozwiązanie. Sieci TT potrzebują dobrego uziomu poniżej 2 Ohmów z wyłącznikiem RCD ( przy zabezpieczeniu max B16) będą zapewniać skuteczną ochronę od porażeń nie bójmy się TT gorzej z prądem stałym w zakresie ochrony. Ciekawy filmik - pozdrawiam
Dobra robota 👍. Proszę tylko o wyjaśnienie czy dobrze rozumiem. Inwerter off-grid 1F, wyjście AC to L i N bez PE. Moja instalacja to TT, uziom zakopana bednarka. Czy odbiorniki podłączone do falownika mogę uziemić do szyny uziemienia sieci domowej? Pozdrawiam
@@szczykawka1 Oczywiście, i wtedy różnicówka jest jedynym zabezpieczeniem przeciwporażeniowym bo niestety inwerter ma za małą moc żeby zapewnić wyzwolenie esek w wymaganym czasie.
@Marcin-offgrid Masz na myśli różnicówkę na wyjściu AC z falownika, tak jak u Ciebie? U mnie off-grid ma dziać cały czas, falownik SPF 6000 Growatt (+ magazyn 5 a później 10 kW) podłączony do sieci, bez wpinania się w istniejącą sieć 3F w domu. Wyspa off-grid z bypass-em z sieci. To już raczej hybryda bez opcji sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez PV. Dziękuję, pozdrawiam.
Mistrz 👍
Dziękuję.
Witaj. Dlaczego dałeś przepięciówkę przed bezpiecznikiem topikowym?
Cześć.
Przepięciówka przed topikiem bo tylko taka kolejność ma sens:) Zobaczysz, że za jakiś czas wytyczne się zmienią i będzie zakaz dobezpieczania przepięciówek. Na zdrowy rozum rozważmy co się stanie jak faktycznie walnie piorun.
Jakieś wyindukowane przepięcia od wyładowania pobliskiego pomijamy bo wtedy bezpieczniki topikowe nie zadziałają a przepięciówka ładnie sprawdzi ładunek do ziemi.
W razie jak piorun trafi w panele to po pierwsze są one u mnie uziemione zewnętrznie drutem średnicy 10mm podpiętym do lokalnego uziemienia (nie mam typowej instalacji odgromowej jakby co). Nie rozumiem nagminnego sprowadzania sobie pioruna do domu poprzez przewód uziemiający. Czyli mamy burzę i u mnie połowa mocy pioruna wlatuje na zewnątrz domu w ziemię. Reszta powiedzmy, że idzie kabelkami plus i minus do skrzynki i tam napotyka przeciwprzepięciówkę, która chociaż część energii sprowadzi do ziemi zanim odparuje. Nie wierzysz chyba, że przepięciówka sprowadzi całą energię pioruna do ziemi. One mają po prostu maksymalnie ograniczyć szkody urządzeń podpiętych za nią i maksymalnie ograniczyć możliwość powstania pożaru. I teraz ta reszta energii wlatuje na bezpieczniki, które też odparowują. Takie po prostu kolejne zabezpieczenie raczej na zasadzie gromnicy:)
A jeżeli topiki będą przed przeciwprzepięciówką to co się stanie jak walnie piorun? Pierwsze na swojej drodze napotka te biedne topiki i je wywali w kosmos, nie będzie miał połączenia z kolejnym elementem czyli przeciwprzepięciówką i poszuka sobie innej dowolnej drogi do ziemi. Czyli może rozwalić cokolwiek spotka na swojej drodze i wzniecić pożar. To ja już wolę żeby taki piorun jako pierwszą napotkał przeciwprzepięciówkę, która chociaż trochę energii mu odbierze.
Zasadniczo stosowanie nawet topików po stronie zasilania z paneli jest trochę bez sensu. Bo przed czym to chroni? Powiedzmy, że string paneli ma maksymalny prąd 10A i na tyle włożysz topiki. I kiedy niby one mają zadziałać? Przecież maksymalny prąd zwarcia jaki mogą dać panele to właśnie owe 10A. Skąd tam się może wziąć więcej tych amperów? Zabezpieczenie topikowe ma sens przy kilku stringach paneli w celu zabezpieczenia ich przed ewentualnym prądem wstecznym co u mnie nie występuje bo jest tylko jeden string. Takie aparaty z topikamy należy raczej traktować jako rozłącznik na czas prac konserwacyjnych. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i można się z nim nie zgadzać. Może ktoś ma jakieś przesłanki do ich stosowania to chętnie posłucham.
@@Marcin-offgrid Wymyślasz sobie własne teorie, kolego. Tylko się potem nie zdziw, że jak w razie czego (odpukać) będziesz chciał uruchomić polisę, to ci ubezpieczyciel nie wypłaci ani grosza, bo wykonałeś instalację wbrew zasadom, przepisom i ogólnie przyjętej dobrej praktyce inżynierskiej.
@@Marcin-offgrid Ja sobie to tak myślę pojawia się przepięcie w sieci bezpiecznik się przepala i nadmiar energii który zdołał przejść przez bezpiecznik jest odprowadzana do ziemi poprzez przepięciówkę. A nie cały prąd który może płynąć aż do przepalania przewodów. P.S. Dla pioruna przewody miedziane są traktowane prawie jak izolator.. Jeśli piorun trafi bezpośrednio w panele to takie zabezpieczanie nie pomoże. To jest zabezpieczenie jak piorun trafi kilka metrów od solariów.
@@FreezerSIG Przepalenie bezpiecznika w żaden sposób nie spowoduje zmniejszenia energii jaka popłynie dalej. I niestety dzięki takiemu przepaleniu energia nie ma wskazanej drogi, którą chcemy ją nakierować na przepięciówkę. Energia znajdzie sobie najkrótszą drogę do ziemi i to niekoniecznie jedną. I nie wiesz czy wybierze sobie przeciwprzepieciówkę, jakiś inny kabelek czy też inwerter.
Bezpiecznik nie rozładowuje energii tylko uniemożliwia jej skanalizowanie w konkretnym kierunku.
Mój aparat przeciwprzepięciowy RST na karcie katalogowej nie ma słowa o konieczności dobezpieczania go. Z dobezpieczeniem przeciwprzepięciówek spotkałem się tylko po stronie AC i to przy naprawdę dużych prądach roboczych przy zasilaniu z sieci napowietrznej. Skoro takie dobezpieczenie należy zrobić wyłącznikiem nadprądowym 160A a do domu przed licznikiem masz założone esy 25A to co da te 160A?
Najbezpieczniej stosować się do zaleceń producenta. Jeżeli producent nie wymaga to lepiej nie robić, nadgorliwość gorsza od faszyzmu:)
PS. Właśnie znalazłem zalecenia dr inż. Jarosława Wiater'a z Politechniki Białostockiej. "SPD nie należy dobezpieczać wyłącznikami nadmiarowo prądowymi ani wkładkami cylindrycznymi. Wyłączniki nadmiarowo prądowe i wkładki cylindryczne charakteryzują się niedostateczną wytrzymałością na prądy udarowe. Przepływ prądu udarowego powoduje duże spadki napięć na nieodpowiednich dobezpieczeniach zmniejszając skuteczność ochrony SPD"
@@johnk.6239 Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana ale powiedz z czym się nie zgadzasz. W jakim punkcie instalacja jest wykonania niepoprawnie? Panele uziemione? Tak. Rezystancja uziemienia zgodna z wymaganiami normy? Tak. Brak bezpieczników topikowych przed przeciwprzepięciówką? Tak, co jest zgodne z kartą katalogową mojego zabezpieczenia DC gdzie nie ma słowa o konieczności dobezpieczenia więc gdzie instalacja jest wykonana wbrew zasadom, przepisom i ogólnie przyjętą dobrą praktyką? Jeżeli są przepisy czy zasady, które pogwałciłem to proszę wskaż mi je i wtedy wszelkie wady jak najszybciej naprawię.
Hej. Fajnie, że wrzuciłeś film z wnętrzem skrzynki ale teraz jeszcze bardziej nie wiem jak poprawnie działa Ci przełaczanie.
Zgodnie z dokumentacja do Twojego rozłącznika izolacyjnego nie ma przejscia pomiędzy 8 i 6 oraz 4 i 2 w stanie OFF
Moj SB432PV to wg dokumentacji takie samo urządzenie. Sprawdziłem miernikiem na moim i również nie ma przejścia. Magia;)
Generalnie w stanie OFF żaden z żadnym nie ma przjeścia.
Faktycznie masz rację. Dawno to robiłem i dopiero po Twojej uwadze teraz sprawdziłem połączenia i jest tak jak piszesz. Czyli pomiędzy 8 i 6 oraz 4 i 2 nie ma połączenia w trybie OFF. Jednak ja tam mam zrobione zworki (które notabene są dostarczane z przełącznikiem) czyli sytuacja wygląda tak, że zarówno w pozycji OFF jak i ON zasilanie z paneli przechodzi na ongrida jednak przy zasilaniu offgrida (pozycja ON) mnie to nie boli bo i tak zawsze odłączam wejście ze stringów na inwerterze (mam taki przełącznik widoczny na filmie 1:16). Mogę to również zrobić tym ostatnim rozłącznikiem w skrzynce. Tak wygląda u mnie połączenie.
Styki 1 oraz 5 to + i - wychodzący na off-grid.
Styki 8 oraz 4 to + i - zasilania przychodzącego z paneli.
Styki 6 oraz 2 to + i - wychodzący na on-grid
Mostek pomiędzy 8 i 6 oraz pomiędzy 4 i 2.
1 3 5 7
8 6 4 2
@@Marcin-offgrid Tak, teraz ma to sens.
Czyli aby bylo bezpiecznie przy przejsciu ongrid na offgrid musisz przekręcić rozłącznik w skrzynce i przy falowniku. Wtedy jest pełna separacja.
U siebie mam ongrid z dwoma stringami a do offgridu przełączam jeden z nich. W skrzynce dwa rozłączniki izolacyjne załatwiają sprawę (troche szkoda, że nie da się jednym bo by było bardziej idiotoodporne)
Na YT dużo materiałów o budowie offgrid od podstaw ale jak z gotowego zestawu ongrid w prosty sposób zasilić dom w przypadku braku zasilania z sieci niestety niewiele.
@@stefansiarzewski610 Cześć Mam 20 paneli na jednym stringu i oczywiście Huaiweja .Dopiero teraz po iluś godzinach na YT dwidzę że to dziadowskie rozwiązanie. Planuję właśnie zrobić dokładnie tak jak Ty masz czyli rozdzielić na dwa stringi i jeden na stałe do on grida a drugi do off grida czyli do falownika hybrydowego plus cztery 100Ah akumulatory AGM. Nie jestem elektrykiem wić potrzebuję szczegółowego schematu i z taką prośbą się zwracam. Jeżeli o za dużo proszę to przepraszam. Pozdrawiam M.Wilczek
@@michawilczek Cześć. Dopiero teraz odpisuję bo nie widziałem Twojego wpisu. Sorry.
Co do dzielenia stringu na dwa to wystąpi tam pewien problem, który przed chwilą opisałem w odpowiedzi na pytanie użytkownika Maciej Krzysztof.
W skrócie trochę problematyczny jest ten podział na dwa bo rozumiem, że wtedy sprowadzasz do skrzynki dwa stringi i w skrzynce je łączysz jako szereg dla zasilania wszystkim twojego inwertera on-grid albo jeden string podpinasz pod on-grid a drugi na off-grid. Niby można ale strasznie wtedy wydłużasz kabelkologię. Proponował bym raczej zastosować na dachu rozgałęźnik (taki trójnik) w takim miejscu, żeby napięcie paneli zgadzało się z twoim inwerterem off-grid. I w razie awarii po prostu załączasz te panele z tego odejścia, które zrobiłeś wcześniej oczywiście odłączając wejście z paneli na inwerter on-grid.
Czyli tak, jeżeli chcesz na stałe zasilać on-grid i off-grid to po prostu dzielisz swój string paneli na dwa i zasilasz osobno oba inwertery. Jednak wtedy tracisz moc, którą możesz oddać do sieci a to na razie najlepszy i najtańszy magazyn energii :-)
Jeżeli jednak chcesz off-grid traktować tylko jako UPS na czas awarii to chyba lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie trójnika i zrobienie odejścia gdzieś w środku stringu paneli i zasilać wtedy tym odejściem twój off-grid w przypadku braki zasilania z sieci. Pamiętaj o odłączeniu wtedy paneli od inwertera on-grid bo nie wiem czy takie jednoczesne zasilanie dwu inwerterów z jednego stringu
@@Marcin-offgrid Bardzo dziękuję Przeczytałem na szybko i muszę to sobie poukładać Wczoraj podłączyłem/ elektryk/ agregat Dzisiaj u mnie biało więc chyba mam czas do wiosny . Pozdrawiam serdecznie.
Super rozwiązanie. Mam zestaw sieciowy, ale właśnie szukam kogoś, kto zrobi mi takie rozwiązanie awaryjne. Mieszkam na Podkarpaciu :)
Troszkę daleko. Ja z wielkopolski
@@Marcin-offgrid Szkoda :)
Jestem zielony jeżeli chodzi o elektrykę, więc z góry przepraszam za pytanie.
Czy można zrobić taki system awaryjnego zasilania z instalacji On grid 9,72kW?
Prawdopodobnie tak. Ograniczeniem jest maksymalne napięcie wejściowe DC jakie może z paneli przyjąć falownik off-grid. U mnie to niby 500V ale raczej skłaniał bym się do 450V bo na tyle jest projektowana większość elektroniki.
Jeżeli masz prawie 10kW na dachu to raczej nie jest to jeden string (szereg spiętych razem paneli fotowoltaicznych). Po pierwsze sprawdź ile masz stringów paneli podpiętych do falownika, następnie policz ile masz podłączonych paneli do każdego stringu. To powinno być nawet w dokumentacji jaką zostawiła firma montująca. A teraz znając napięcie obwodu otwartego pojedynczego panelu będziesz wiedział jakie napięcie dany string podaje (panele spięte szeregowo to suma napięć pojedynczych paneli).
Lub po prostu przeklikaj menu swojego inwertera i tam na pewno będzie informacja o ilości stringów i napięciach jakie na nich występują.
Nawet, jeżeli napięcia będą przekraczały 500V to jest jeszcze możliwość podłączenia hybrydy. Robisz odejście (zwykłym trójnikiem łączeniowym) po iluś tam panelach osobnym przewodem w miejscu gdzie napięcie będzie takie jakie potrzebujesz i już. Ale to już trzeba obgadać z firmą montującą żeby Tobie gwarancja nie przepadła.
Czy taka instalacja awaryjna może działać bez akumulatorów?
Czy taką instalację można rozdzielić na 3 fazy?
@@bulatgregory Niektóre inwertery mogą działać bez akumulatora niemniej jednak może być problem z odpaleniem sprzętów, które biorą przy starcie większą moc. Panele też nie zawsze równo produkują, chmurka czy nawet siedzący ptak. Jakikolwiek akumulator zwykły samochodowy i będzie lala
Co do opcji 3 faz to jak najbardziej. Albo kupujesz 3 inwertery z opcją łączenia (musisz sprawdzić czy dadzą 3 fazy czy tylko zwiększą moc na jednej bo są różne typy) albo lepiej kupić jeden trójfazowy. Ostatnio się pojawiły. Oczywiście mowa o chińczykach typu Easun i podobnych. Ale do 3 faz to bym od razu Deye polecił. Pełna profeska ale droższy
Witam ile paneli masz ?
Jak podpięte ?
Ile stringów ?
Mam inwerter 3kv.3000v.
Mam podpięte 9 Paneli o mocy 125.=1200v
Szeregowo i wszystko kiedy głowy bezpiecznik jest wyłączony to napięcie jest 1250v działa ale sterownik pokazuje panele i moc 85/90v max .!!!..
I tego nie rozumiem coś
Proszę o jakieś info..
Szkoda że fotek nie mogę wysłać ..
Mam 10 paneli w jednym stringu.
Napięcie obwodu otwartego na pojedynczym panelu to chyba 38V.
Inwerter 3000V? Nie ma takiej możliwości. Moc jednej sztuki panela masz 125W tak? A to 1200V to co to jest? Napisz jeszcze raz z jednostkami bo nie bardzo wiem o co chodzi.
Fotki możesz wysłać na maila. Jest w informacjach o kanale.
Dzień dobry. Mógłby Pan coś więcej napisać w tematyce punktów upływu w ogranicznikach. Pozdrawiam
Nie czuję się merytorycznie przygotwany do tego typu wystąpień ale tutaj masz wszystko opisane o ogranicznikach.
W miejsce (kropka) wstaw kropkę :)
www(kropka)napiecie(kropka)salama(kropka)pl/jak-dobrac-i-zamontowac-ogranicznik-przepiec-zasilanie/
Moje pytanie czy można zrobić tak aby off grif i on grid byly jednoczesnie podłączone do sieci?
Oczywiście. Byle tylko nie zasilały tych samych odbiorów.
@@Marcin-offgrid Dzień dobry. Żle zadałem pytanie. Mam dwa stringi strona wschodnia i zachodnia budynku, połączyć chcę przez diody ( aby jeden z stringów o niższych parametrach nie pracował jako grzejnik) Mam dwa falowniki on grid i off grid. Moje pytanie jest następujące:Jak podłączyć stringi z fotowoltaiki do jednego i drugiego inwertera? drugie jak spiąć w jeden system aby działał off i on grid w automacie?
Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam TOmek
@@tomaszsadowski9008 Na początek, rozumiem, że falownik on-grid ma jedno wejście MPPT dla paneli tak? I dlatego będziesz dołożone panele z osobnego stringu wpinał przez diodę? Czyli tutaj wszystko jest OK (chociaż u siebie mam tylko jeden string i nie próbowałem ale ludziska tak robią i to działa).
Co do podłączenia paneli do obu inwerterów to zależy co chcesz osiągnąć.
Jeżeli off-grid ma pracować cały czas i zasilać jakieś tam wydzielone obwody to masz dwa wyjścia. Albo zasilasz go prądem z fazy na jakiej wisi falownik on-grid i już. Możesz zrobić małą automatykę z pewnym urządzeniem, które działa jak przekaźnik na podstawie nasłonecznienia (na kanele 4nrgy technologie gdzieś był opis). Czyli włączasz przekaźnik zasilający off-grid tylko wtedy gdy świeci słońce, czyli masz zasilanie za darmo bo on-grid robi prąd.
Drugie rozwiązanie jeżeli off-grid ma pracować cały czas to jeden string paneli wpinasz pod niego na stałe i już. Możesz dołożyć rozwiązanie z zasilaniem z sieci (czyli to co powyżej) ale off-grid ustawiasz na priorytet paneli, później aku a na końcu sieć.
Natomiast jeżeli off-grid to tylko taki UPS na czas awarii (jak u mnie) to po prostu przełączasz panele z on-grid na off.
Co do automatyki to znowu jest kilka pytań powiązanych z poprzednimi. Z off zasilasz coś cały czas czy to tylko ups na czas awarii?
Jeżeli cały czas to już masz zasilanie więc problemu nie ma. Chyba, że zasilasz go tylko z sieci to na ten czas awarii przełączasz mu panele z on-grid'a.
Jeżeli chcesz zasilać cały dom to wtedy przełącznik źródła zasilania ale raczej ręczny. No i musisz mieć świadomość, że należy wykonać to poprawnie i wtedy tracisz zalety sieci TN-C-S czyli małą impedancję pętli zwarcia. Sieć działa w układzie TT. Musisz mieć bardzo dobry uziom.
Gdzieniegdzie piszą o zrobieniu automatycznego przełączenia na przekaźnikach ale ja bym tego unikał. Specjalizowane ZSR automatyczne kosztują wiele złotych monet i pewnie byś dziergał na przekaźnikach ale one są zawodne, zawsze mogą się skleić i podasz sobie napięcie podczas wystąpienia prądu z sieci czy odwrotnie i będzie w najlepszym wypadku duże bum w rozdzielni a w najgorszym podasz napięcie na wyłączoną sieć i zrobisz krzywdę serwisantom naprawiającym zasilanie. No i taki automat musi być zgłoszony do energetyki i przez nich zatwierdzony. Nie zasilasz pewnie szpitala czy innych sal operacyjnych więc możesz podejść do skrzynki i przełączyć wajchę ręcznie.
Ogólnie temat zasilania całego domu za pomocą przełącznika sieć/agregat ja na razie odpuściłem. Mam wydzielone gniazda w pomieszczeniu technicznym i jedno w domu i na razie wystarczy. Dodatkowo oświetlenie awaryjne (jedna lampa) w domu bezpośrednio z akumulatora. Jeżeli przerwy w dostawach prądu zrobią się długotrwałe to wtedy będę kombinował i coś więcej będę mógł powiedzieć. Na razie nie tykałem tematu i piszę to co mi się wydaje.
@@Marcin-offgrid Bardzo dziękuje za informacje. Muszę "przetrawić" jestem na etapie tworzenia instalacji. Zrobię na początek on grid. Dalej mam czas do wiosny. O efektach poinfrmuje. Dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam TOmek
@@tomaszsadowski9008 Fajnie, że chociaż trochę pomogłem.
Jaj masz rozdzielone N wejścia do N wyjścia?
Na inwerterze? Nawet nie wiem. Zasilanie sieciowe jest załączane okazjonalnie żeby doładować akumulatory raz w miesiącu. Nie wiem czy wewnętrznie inwerter ma połączone wejście N z wyjściem. Mam nadzieję, że nie ma połączenia galwanicznego.
@@Marcin-offgrid Pod tym filmem th-cam.com/video/0Tr_3_3jDSw/w-d-xo.html w komentarzach mrOffGrid darmowa energia pisze "Kolejnym błędem instalacyjnym jest brak separacji N obwodów obciążenia w rozdzielnicy ponieważ w skrócie bez wdawania się w opis urządzenia N wejscia to nie jest N wyjścia. " i sam nie wiem jak to zrobić.
@@skoskom1824 Jeżeli chcesz podpiąć na stałe inwerter do wydzielonych obwodów to jak nazwa wskazuje wydzielasz je z rozdzielnicy. Nie mogą swoich zacisków N mieć na tej samej listwie co obwody zasilane z sieci. U mnie nie ma problemu bo inwerter nie jest podpięty pod zasilanie z sieci i na dodatek ma swoje wydzielone gniazda z wyjścia. Może kiedyś zrobię przełącznik sieć/inwerter ale na razie takie rozwiązanie mi wystarczy.
Napisz do mnie maila to wyślę prosty schemat jak powinno wyglądać podłączenie wyjścia inwertera hybrydowego do wydzielonych obwodów w skrzynce. Ale wtedy robisz sieć TT i musisz mieć tego świadomość.
Witaj, szukam właśnie takiego rozwiązania jak u Ciebie i dzięki za film. To ostatnie w skrzynce co to? 😀 I jeszcze jedna sprawa, na filmie widać ta rozdzielnice z przełącznikiem pv, a masz jeszcze gdzieś "zwykłą" Rozdzielnice AC/DC?
Kolejne pytanie, skoro jesteś tak miły: mam 2 stringi wschód-zachod i to jest po 12 pv podłączonych do falownika z 2 mppt. Mam dodatkowo 5 pv z przeznaczeniem na ew. Off z falownikiem EAsun. Chciałbym, żeby oba systemy mogły pracować niezależnie od siebie (off zabezpieczalby niektóre urządzenia jako ups) , jednak chciałabym też mieć możliwość ew przepięcia tych 5 pv do zachodniego stringu (jest po tej samej stronie co pv na off). Dlatego też Twoje rozwiązanie z przelaczaniem paneli wydaje mi się idealne. Co myślisz o tym? Pozdrawiam!
Cześć
1. To ostanie w skrzynce to rozłącznik izolacyjny. Zrobiony na wyrost bo akurat miałem. Teraz stosuję go do fizycznego odłączenia paneli od inwertera gdy jest burza a jestem w domu. Taka gromnica na wypadek pioruna:)
2. Nie wiem co masz na myśli mówiąc "zwykła rozdzielnica AC/DC". To co widać to jest tylko skrzynka DC. Zabezpieczenia po stronie AC mają swoją skrzynkę po drugiej stronie inwertera. Ja do bólu ostrożny jestem i do jednej skrzynki nigdy nie wkładam obwodów prądu stałego i przemiennego. Stronę AC mam zabezpieczoną standardowym wyłącznikiem nadprądowym oraz różnicówką. Przeciwprzepięciówki tutaj nie ma ponieważ jest ona w rozdzielni głównej budynku a odległość do inwertera jest grubo poniżej 10m.
3. Co do przepinania tych dodatkowych pięciu paneli to trzeba wziąć pod uwagę dwie sprawy.
Po pierwsze jakie napięcie wtedy powstanie na tak długim stringu 17 paneli i czy je zniesie twój inwerter. Czy wszystkie te panele są tego samego typu? Jeżeli połączysz panel 300W z panelem 350 w szeregu to moc tego 350W zostanie ograniczona mocą najsłabszego panelu w stringu (moc wypadkową ogranicza prąc najsłabszego ogniwa). Teoretycznie można tak robić ale nie wiem czy osobiście bym się na coś takiego zdecydował.
Druga sprawa to sposób łączenia tych dwu grup paneli. Jeżeli będziesz to robił na dachu i falownik zniesie takie napięcie oraz są to panele tego samego typu to nie ma problemu.
Jeżeli chcesz takie łączenie robić z "dołu" czyli gdzieś przy rozdzielnicy to zobacz ile dodatkowych metrów przewodów wprowadzasz do systemu. Jeżeli dodatkowo sprowadzisz je inną drogą niż pozostałe to zrobisz potężną pętlę indukcyjną.
Powiedzmy, że łączysz te dwa zestawy paneli przy skrzynce to długość przewodów na pewno przekroczy 10m. Ograniczniki przepięć mają być stosowane możliwie blisko miejsca potencjalnego wystąpienia przepięcia. Wytyczne do stosowania ograniczników przepięć wyraźnie mówią, że jeżeli odległość pomiędzy modułami PV a skrzynką z zabezpieczeniami przekracza 10 m (liczy się długość przewodów a nie odległość fizyczną) to należy zastosować ograniczniki przepięć dodatkowo przy modułach PV. Nie mówię, że jest to nie do zrobienia ale na pewno wzrasta stopień komplikacji.
Mając taki układ jak u Ciebie to raczej bym dał spokój z przepinaniem paneli. Podepnij je na stałe do inwertera offgrid, z niego zasilaj podstawowe odbiory na jakich tobie zależy a zasilanie z sieci inwertera offgrid zrób za pomocą sterowanego gniazdka gdzie ustawisz godziny zasilania wtedy kiedy jest słońce i twój ongrid produkuje prąd żebyś nie ładował z sieci.
Jak znajdę to podam namiary na takie magiczne gniazdo, które można wysterować za pomocą czujki nasłonecznienia. Czujkę ustawiasz na takie natężenie światła przy którym twój ongrid produkuje powiedzmy półtora kilowata i wtedy załączasz gniazdo, które zasila twój inwerter offgrid. I wtedy masz pewność, że nie pobierasz prądu z sieci.
@@Marcin-offgrid dzięki, falownik przyjmie 850 V na jedno Mppt, kable i tak mam już ułożone bez pętli, ale faktycznie, po co kombinować z przepinaniem stringów, lepiej na stałe podłączyć ważne pomieszczenia na oddzielnej sieci, przecież skompensuje to sobie on gridem. Pozdrawiam i dzięki jeszcze raz 😀
@@Marcin-offgrid hejka, stoję jeszcze przed wyborem falownik a off grid i zastanawiam się czy wziąć 48 czy 24 volty oraz jak istotny jest prąd ladowania, bo są różne np 80, 100 , 110 amper? No i czy wszystkie easun obsługują kwasiaki i Lifepo4? Mam namierzony taki 5500 wat na Geekbuying Falownik Solarny Easun Power 5500W, Ładowarka Solarna MPPT 100A, 500VDC Napięcia Matrycy Fotowoltaicznej, Off-Grid
Nada się to to wszystkich tanich akumulatorów?
@@maciejkrzysztof7289 1. Falownik 24V czy 48V. Wydaje mi się, że to zależy jak intensywnie będziesz systemu off-grid używał. Jeżeli odbiory będą małe (tak w okolicy kilowata) to wystarczy tańszy falownik z magazynem 24V. Zauważ, że już przy takim niewielkim obciążeniu z akumulatorów poleci jakieś 40 A. Przy odbiorze 2kW masz już 80A a to naprawdę dużo. Im większy prąd tym grubsze (droższe przewody). Dla tych 40A wystarczą 16mm2 ale już dla 80A minimum to 24mm2. A miedź droga.
Jeżeli masz nadwyżki finansowe i twoja hybryda będzie pracowała cały czas a nie jak u mnie tylko w razie zaniku napięcia to bierz z magazynem 48V.
2. Co do prądu ładowania to jeżeli nie chcesz zabić akumulatorów kwasowych po miesiącu to i tak musisz je ładować prądem maksymalnym równym 0,3 c czyli pojemności maksymalnej. Przykładowo akumulator kwasowy (żelpwe i agm to też kwas) o pojemności 100Ah możesz bezpiecznie ładować prądem 30A. Jak będziesz miał takie dwa w szeregu (przy instalacji 24V) lub 4 (dla 48V) to prąd i tak nie wzrasta czyli zostaje 30A. Jeżeli zrobisz układ akumulatorów równoległo szeregowy to wtedy możesz ładować prądem 60A.
3. Czy wszystkie easun obsługują kwasiaki i Lifepo4? Nie wiem. Wiem natomiast, że mają możliwość ustawienia typu akumulatora i jeżeli wybierzesz sobie user defined to sam ustawiasz prądy ładowania, rozładowania, napięcia przy którym aku się odłączy i co tam tylko chcesz.
4. Ten inwerter to ze strony geekbuying.pl? Nie wiesz czy dają na to gwarancję? Ja ciągnąłem z Chin ale montując u znajomków wolałbym żeby mieli coś z gwarancją:)
5. Czy nada to się do tanich akumulatorów? Tanich masz na myśli najzwyklejsze kwasowe w formie elektrolitu płynnego? Jak zwykle, to zależy:)
Normalne akumulatory rozruchowe - samochodowe teoretycznie dadzą rade podziałać z takim systemem ale jeżeli będziesz je używał intensywnie (na stałe podpięte odbiory) i mocno rozładowywał to długo nie pożyją. Takie mocniejsze (grubsze płyty Pb) pożyją dłużej i zniosą trochę więcej głębokich rozładowań. Wszystko zależy od parametrów jakie ustawisz na inwerterze. Ustawisz maksymalne rozładowanie na poziomie 11,5V zamiast 10,5, delikatny prąd ładowania, po głębokim rozładowaniu natychmiast je naładujesz, będziesz je trzymał w cieple to pożyją długo. Jeżeli a to być system działający cały czas i zasilający jakieś krytyczne dla Ciebie odbiory to raczej trzeba celować w dedykowane akumulatory. Na temat LiFePO4 się nie wypowiadam bo nawet takich na oczy nie widziałem. Niestety strasznie drogie i nawet jeżeli super wydajne i odporne to dla moich zastosowań (UPS) nie widzę sensu ich stosowania. Dobre AGM do zastosowań w serwerowniach nawet używane naprawdę się sprawdzają a o wiele tańsze od LiFePO4.
Jeżeli celujesz w typowego off-grida na stałe odciętego od sieci no to raczej akumulatory z elektryków.
@@Marcin-offgrid dzięki bardzo za obszerną odpowiedź, dzięki Tobie już wybrałem falownik, pozdrawiam 😀
Mam bardzo podobnie zrobione :) Jak i czy uziemiałeś sam falownik off-gridowy ?
Falownik uziemiony do osobnego uziomu, do którego są również podpięte same panele na dachu z konstrukcją. Uziemienie paneli prowadzone na zewnątrz budynku tak jak w standardowej instalacji odgromowej. Uziemienie domu wykonane jako uziom fundamentowy plus parę szpilek. Uziemienie fotowoltaiki to uziom prawie otokowy ze szpilkami. Przy najbliższych pracach ogrodowych połączę je razem oczywiście pod ziemią bednarką.
@@Marcin-offgrid Super - widze kompleksowe podejscie do tematu. Mi pozostało jeszcze smo uziemienie falownika off-gridowego, wepnę się w takim razie do tej smej szyny uziemienia gdzie jest obecnie falownik on-gridowy (u mnie szyna jest połączona linką 10mm2 ze szpilą na zewnątrz budynku)
@@Vulcan80 No i pięknie ale musisz dokonać małej poprawki.
Po pierwsze linka uziemiająca musi mieć przekrój przynajmniej 16mm2 dla miedzi jeżeli pod to uziemienie podpinasz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Przynajmniej na przeciwprzepięciówkach dla DC jakie widziałem był taki wymóg.
Po drugie musisz zrobić badania rezystancji uziemienia. Dla instalacji odgromowych wystarcza 30 omów jednak dla uziemienia przeciwprzepięciówek producenci wymagają 10 omów a i norma tyle zaleca.
Czyli z off grida wychodzi ci 0 i idzie to roznicowki? Jak byś chciał się podłączyć pod główna rozdzielnie to musiałbyś właśnie rozdzielić 0 (tak mi się wydaje). Spoko że ten aforyzmy re jedna faza , ja dziś właśnie dzielił bym swoją PV na 3 jednofazowe niż jeden 3 fazowe , choćby nawet pod taka hybryde
Jak się podłączyć pod rozdzielnię domową to ja wiem tylko, że wtedy robiąc to poprawnie czyli całkowicie odcinając się od sieci zewnętrznej tracimy zalety sieci TN-C-S a robimy sieć TT i nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczająco małej impedancji w celu ochrony przeciwporażeniowej. Sama różnicówka to dla mnie za mało a nie wiem jakie wewnętrzne zabezpieczenia posiada inwerter.
No i nie 0 tylko N. A podział tego N (swoją drogą dzielony powinien być PEN) z inwertera i uziemienie go w punkcie podziału to nie wiem czy to dobry pomysł i czy inwerter to zniesie.
Ogólnie na różnych forach i filmach brak gruntownego omówienia tego tematu. Jakby wszyscy przechodzili nad tym do porządku dziennego czyli mamy L i N, zasilanie jest więc wszystko gra a ten żółtozielony kabelek to chyba taki niezbyt potrzebny :-)
Najprostszym takim układem to UPS 3kw za 500zł z 4aku na 48V z rezystorem z obwodu N, przełącznik źródła zasilania 230V AC dla wydzielonych obwodów i wszystko.. Tu masz podobny substytut.,..
Tam działa w pełnym automacie i z ongrida robisz offgrid nic prostszego niema....
I jeszcze ten inwerter na 24v..
Witam. Jaki model UPS pan by polecił ??
Jaki model UPS Pan poleca?
@@miroslawcirocki4695 Wszystkie pow 3kw i na pweno nie firmy niby polskiej na V jak napis na bateriach (napięcie) i wszyskie modele na 48V bo konwersja stratna wynosi około 90% a na 24 juz mniej jak 75%..
Dźwięk to masakra nic prawie nie słychać film ok
A poco przełączać
@@pawbin9605 Z inwertera ongrid nie masz zasilania w domu jak zbraknie prądu z sieci. I właśnie po to jest przełącznik paneli z ongrida na offgrid.