Zrobilem szybkie sprawdzenie 1928 -2021. Wrzesien zdecyowanie sie pokrywa - 52/95 miesiecy na minus ze srednim zwrotem -1,07. Natomiast najlepszym miesiacem jest grudzien tylko 23/95 pod woda ze srednim zwrotem 1,32%. Lipiec wprawdzie czesciej na minusie 38/95 za to sredni zwrot 1,63. Kwiecien tez wyglada niezle 33/95 na minusie ze srednim zwrotem 1,39%. Pazdziernik i listopad sie nie pokrywa z wykresem na 1:25.
Dzięki! Ja jeszcze znalazłem dzisiaj na Bloombergu zestawienie dla 20 i 50 lat. Tutaj link: www.dropbox.com/scl/fi/n7snyn0v7e0k1wv2c6gsa/20y-seasonality.png?rlkey=465x34d9pu3kka2wu49jvzda0&dl=0 Aczkolwiek mnie się wydaje, że wyciąganie wniosków z historii dłuższej niż 15-20 lat jest nieco wadliwe, bo wtedy na giełdzie rządziły zupełnie inne prawa, nie było HFT i tych wszystkich licznych quant fundów, które podążają automatycznie za trendami i wzorcami, tylko je umacniając; nie było tak wielu ETF-ów, które rebalansują się zgodnie z określonym harmonogramem i de facto często kształtują zachowanie się kursów akcji poszczególnych spółek; nie było tak łatwego dostępu do danych dla indywidualnych inwestorów, dzięki którym można sobie paroma kliknięciami sprawdzić taką sezonowość i się pod nią podczepić wzmacniając tylko jej efekt tak dalej. To, co dzieje się w ostatnich latach, może być wytłumaczone przez czynniki, które występują dzisiaj i dzisiaj wpływają na zachowanie się i na charakterystyką obrotu na giełdzie. To, co działo się na rynku 50 lat temu to prehistoria, bo ten rynek wyglądał wtedy zupełnie inaczej i co innego wpływało na jego zachowanie.
@@TomaszTrading Zgadzam sie. Dodatkowo Kwiecien Lipiec i Wrzesien praktyczni sie poktywaja z tym co pokazales w filmie, wiec moze warto szczegolnie na te miesiace zwrac uwage.
@@maciejponcyljusz9210 Tak, dokładnie. Dla mnie ten wrzesień jest najistotniejszą informacją tak naprawdę, bo mówi, żeby przejść wtedy na model risk-off. Lepiej stracić okazję niż pieniądze.
@@TomaszTrading Wydaje mi się, że w kolejnych latach te schematy mogą się jeszcze mocniej powielać, ponieważ oprócz czynników niezależnych od inwestorów dojdzie po prostu zwykła panika. Coraz więcej osób będzie docierać do tych statystyk, coraz więcej osób będzie np. przed wrześniem wycofywać pieniądze w obawie utraty majątku w ten sposób samemu jeszcze bardziej nakręcając tą spiralę spadków. Teraz takie czasy, że dużo nie trzeba żeby wszyscy zachowywali się jak klony. Bardzo dziękuję za ten materiał, to jest mega wartościowe dla kogoś kto jest totalnym żółtodziobem w świecie akcji i dopiero próbuje czegoś się nauczyć.
@@el_konrado8465 Zgadzam się z tą opinią. Na giełdzie często widać ten owczy pęd i mechanizm samospełniającej się przepowiedni, więc czemu inaczej miałoby być w kwestii sezonowości. Najważniejsze to być świadomym występowania tych zjawisk, bo na tej podstawie można podejmować po prostu lepsze decyzje.
Tomku, wrzuć może jakiś materiał o tych ostatnich spadkach. Czy są one uzasadnione? Czy można było to przewidzieć? Itp. Ciekaw jestem opinii profesjonalisty w swoich fachu.
Można było przewidzieć, bo wyceny dobijały się do sufitu, upside'y szorowały po dnie, więc korekta była bardziej niż uzasadniona i nie ma się jej co dziwić. Nietypowy jest chyba tylko zakres i poziom zmienności, ale to z kolei uzasadnia trochę okres wakacyjny, gdzie sporo zarządzających po prostu ma urlopy i brakuje na rynku nie tylko płynności, ale też zawodowych podmiotów, które tak łatwo nie poddają się panice i wchodzą, kiedy widzą przeceny, podbijając ceny akcji. Teraz tego nie ma, to i spadki się rozkręciły bardziej niż powinny. No ale jak spojrzymy na prognozy zysków/przychodów na tych topowych spółkach, to dalej wszystko jest super, więc ja wykorzystuję te spadki, żeby wyciągać wszystkie zaskórniaki, jakie tam jeszcze mam pochowane po zakamarkach i dopłacać pieniądze na giełdę. Pisałem o tym ciut więcej w ostatnim newsletterze: www.tradingforaliving.pl/wallstreet/lipiec-2024-na-gieldzie/
@@TomaszTrading Dziękuję, za szczegółowe opisanie. Przyznam, że zaimponowała mi nie tyle skala spadków co czas w jakim to zrobili. Ale tak jak mówisz to może mieć związek z brakiem dużych podmiotów na rynku. Czy uważasz, że po obniżce stóp będziemy mieli jeszcze większą przecenę?
@@norbertnowak4806 Nie wiem, ja w piątek zacząłem dokupować akcje i wystawiać więcej opcji z terminami po 40-50 dni; więc uważam, że w ciągu kolejnego miesiąca korekta powinna się zakończyć.
Tu można pobrać do Excela miesięczne ceny kontraktów na bawełnę, a potem z miesięcznych zmian wyciągnąć średnią i wygenerować wykres: finance.yahoo.com/quote/CT%3DF/history/?frequency=1mo&period1=946875600&period2=1719474116 Tak to będzie wyglądało: www.dropbox.com/scl/fi/5n5way5o3o1oynlq0jsxe/cotton.png?rlkey=7qmtbhsky8uj11v2isah3w2we&dl=0
Tym razem wrzesień był pozytywny dla S&P 500. Wzrost 2,02%. Shortujący czy uciekający z rynku w tym przypadku mieli pecha i liczą straty lub odkupują wyżej ...
Yup. W ciągu ostatnich 50 lat wrzesień kończył się wzrostami przez 42% czasu, więc to też nie jest nic aż tak zaskakującego. Niemniej, tych 58% pozostałych procent czasu, kiedy wrzesień był ujemny, generowało takie spadki, że średnio to i tak było -1% na minusie. Uroki statystyki. www.dropbox.com/scl/fi/n7snyn0v7e0k1wv2c6gsa/20y-seasonality.png?rlkey=465x34d9pu3kka2wu49jvzda0&e=4&dl=0
@@TomaszTrading z drugiej strony Tomaszu pisałeś, że nie warto patrzeć na ostatnie 50 lat, gdyż rynek się bardzo zmienił ze względu na powszechność danych, algorytmy, itp. W tej grafice, którą podesłałeś to już w ostatnich 20 latach w 55% przypadkach wrzesień był pozytywny. W oparciu o te dane z ostatnich 20 lat, to już słabo sprawdziłaby się taktyka.
@@marcin__k Zgadza się, ale w tych 20 ostatnich latach, pomimo tego, że przez 55% czasu wrzesień był pozytywny, to zakresy spadków były większe niż wzrostów, przez co średnio w ciągu ostatnich 20 lat we wrześniu rynek i tak spadał o 0.70%.
Czy te wzrosty, będące pokłosiem nowego półrocza, są tylko krótkim wystrzałem na początku lipca i powolnym wyrównywaniem się wartości do początku sierpnia? Przez co w ujęciu miesięcznym warto kupować w lipcu, ale w ujęciu tygodniowym sprzedawać w jego połowie. Zagłębiałeś się w ujecie tygodniowe? Swoją drogą, dzięki za materiał, za pomoc :)
Tak, statystycznie najlepsze są pierwsze dwa tygodnie lipca. Bloomberg nawet taką grafikę przygotował: www.bloomberg.com/news/articles/2024-06-05/goldman-sees-wall-of-money-fueling-stock-market-s-summer-party
Czy te dane masz Tomku gdzies w jakims ogolnodostepnym Google Sheets ? Czy musimy rzezbic ? Jesli musimy to chetnie dowiedzialbym się skad mozna dane pobrac zeby zrobic cos tskiego z pobieraniem automatycznie danych.
Można ręcznie pobrać dane do Excela i samemu sobie rzeźbić na tym. Z Yahoo Finance można ściągnąć gotowe arkusze w ujęciu miesięcznym: finance.yahoo.com/quote/AAPL/history/?period1=345479400&period2=1719473711&frequency=1mo
Nie, ale w IBKR to są koszty liczone w centach, a tu mówimy o indeksie S&P 500 (ETF), czyli o sprzedaży i zakupie pojedynczego instrumentu, więc zysk zostanie pomniejszony o łącznie... jednego dolara. Inaczej sprawa wygląda z ewentualnym podatkiem do zapłacenia po realizacji zysku przed wrześniem, no ale na to też jest rozwiązanie pod postacią metod hedgingowych, takich jak np. th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
Bardzo ciekawy materiał tylko ciekawi mnie czy jeżeli wypłacę we wrzesniu to co stanie w kwesti podatku, bede musiał zapłacić za wszytkie zyski nawet jak w październiku znowu kupię etfy?
To zależy od tego, czy do końca roku pojawią się jeszcze na rachunku jakieś inne zaksięgowane straty, które będą mogły zniwelować podatek wygenerowany zamknięciem zyskownych pozycji przed wrześniem. Jeśli nie, to na koniec roku do zapłaty będzie należny podatek. No ale to można dość łatwo obejść bez potrzeby sprzedawania akcji na koniec sierpnia i tym samym bez potrzeby księgowania zysku. Tutaj mówiłem więcej o tym sposobie: th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
Obejrzałem film o opcji PUT, ale nie rozumiem jak miałoby to uchronić przed zapłatą podatku. Jeśli przed wrześniem wykupię opcję, we wrześniu będą spadki i będę chcial z opcji skorzystac, czyli akcje sprzedam to chyba podatek trzeba będzie zapłacić (plus premię za opcję). Czy dobrze rozumiem?
@@krzysztofgorczyca5009 Tak, ale zakup opcji uchroni Cię przed zapłatą podatku, jeśli z niej nie skorzystasz (no bo nie wiadomo, czy spadki się faktycznie pojawią). Natomiast pozbywając się akcji przed wrześniem, na pewno zapłacisz podatek bez względu na to, czy spadki przyjdą czy też nie. Premia za opcję będzie natomiast kosztem zmniejszającym podatek. Natomiast... w prawdziwym świecie zdecydowana większość osób nie wykonuje prawa z takiej opcji, tylko odsprzedaje ją na rynku z zyskiem, jednocześnie zostawiając sobie akcje na rachunku. Ten zysk ze sprzedaży opcji będzie co do centa równy temu, co udało się "ochronić" na spadku spadku (albo większy, jeśli zostanie tam jeszcze wartość czasu) i w takim wypadku podatek zapłacisz od zysku z opcji, a nie od zysku wygenerowane na akcji. To istotne, bo jeśli kiedyś kupiłeś akcje po 50$, a teraz są one po 100$ i dokupujesz do nich opcję PUT z poziomem wykonania 100 i kosztem premii 3.00$, a potem kurs akcji spada do 80$, to sprzedajesz tę opcję za równe 20$ na akcję, czyli 2000$ total (to jej wartość wewnętrzna), czyli podatek płacisz od zysku 2000$ pomniejszonego o 300$ kosztu zakupu opcji. Gdybyś natomiast sprzedał akcje po 100$, to zapłaciłbyś podatek od 5000$ zrealizowanego zysku. No a finalnie cel osiągniesz niemalże taki sam, czyli zniwelujesz sobie spadek ze 100$ do 80$ na akcjach (minus premia).
A jednak takie proste "zabieranie kasy" na wrzesień nie zadziała, bo przyjdzie podatek od zysków. To chyba zależy od specyfiki pozycji, long/short itd... Pewnie short ma swoje prawa. Wyobraźmy sobie "zabieramy" kasę, płacimy podatek od zysku, wracamy ale pewnie przegapimy dołek. ;) I to może być statystycznie częstsze niż wygrana na wrześniowych spadkach. Ale bardzo ciekawy i merytoryczny materiał.
Dokładnie, jak uwzględnimy podatek od zysków, to sytuacja z zabieraniem kasy na wrzesień wygląda już inaczej, ale... tutaj przychodzi z pomocą: th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
@@TomaszTrading Kiedyś muszę się chyba nauczyć tych profesjonalnych rzeczy jak put i call. Na razie wystarcza mi to, że kupuję i rośnie. Ale zacząłem niecały rok temu, więc trafiłem na ogromną hossę półprzewodników i AI, cokolwiek kupię to rośnie. Wiem, że to szczęście i zaczynam się martwić co będę robił jak hossa przeskoczy na inny segment rynku albo się skończy ;)
@@BartoszRybacki0 Moim zdaniem AI to megatrend, który będzie trwał dekadami (coś jak smartfony), no ale to oczywiście nie oznacza korekt po drodze :) Niemniej, te wszystkie PUT i CALL to są takie tematy, że jak raz się je ogarnie, to potem ciężko uwierzyć, że można w ogóle inwestować bez tego. Dlatego im szybciej się za to weźmie, tym lepszy będzie rezultat :)
Podpisuję się pod Twoją zasadą w stu procentach i od ponad dekady sam jestem jej wyznawcą. Niemniej, takie informacje o sezonowości mówią mi choćby to, że nie ma sensu dokupować akcji w sierpniu, bo statystycznie wyjdę na tym lepiej, jeśli wstrzymam się do września, albo że nie ma sensu realizować zysków w czerwcu, bo statystycznie wyjdę na tym lepiej, jeśli wstrzymam się z realizacją na koniec lipca etc. Niby drobnostki, ale jeśli mogę sprawić, że prawdopodobieństwo zadziała na moją korzyść, to czemu nie?
Trochę mało, ale z drugiej strony pytanie, czy jakaś obserwacja sprzed, np. 20 lat powinna mieć taką samą wagę, co obserwacja z ostatniej dekady? Moim zdaniem te świeższe obserwacje i wzorce mają większą szansę na utrzymanie się także w kolejnym roku. No ale wiadomo, że to wszystko trochę takie wróżenie z fusów.
@@TomaszTrading z trzeciej strony im skuteczniej dana zasada przechodzi próbę czasu, tym lepiej:) Lipiec tuż za rogiem, do września w sumie (niestety;)) też niedaleko - sprawdzimy na ile przewidywania pokryją się z rzeczywistością. Pozdrawiam.
Jeśli wiesz, że statystycznie co miesiąc w kasynie 55 na 100 graczy traci pieniądze, ale od kilkunastu lat we wrześniu z jakiegoś powodu aż 70 na 100 traci tam gotówkę, to w tym miesiącu raczej do kasyna wchodzić nie powinieneś, bo prawdopodobieństwo straty w tym miesiącu rośnie. Tylko tyle i aż tyle.
@@TomaszTrading Od dziesięciu. To dość mała próba. Warto byłoby dodać by wchodzić w taki biznes z konkretnym planem na wyjście z inwestycji niezależnie od jej wyniku finansowego. Wielu wejdzie na początku lipca bo to prosta recepta na sukces... Jak będzie? Zobaczymy
@@1meylo Nie od dziesięciu, tylko od kilkudziesięciu: www.dropbox.com/scl/fi/n7snyn0v7e0k1wv2c6gsa/20y-seasonality.png?rlkey=465x34d9pu3kka2wu49jvzda0&dl=0
@@TomaszTrading W filmie widziałem od 2014. Może przeoczyłem . To oczywiście zmienia wiele ale przy zarządzaniu własnymi pieniędzmi przyda się zabezpieczenie 😉 Też bazuje na statystyce, mam jednak zawsze plan B. Pozdrawiam
Inwestując w UK, w ramach konta isa, sprzedaż całego portfela odbywa się bez podatku. Ładować można 20k funtów rocznie. Mój portfel aktualnie na sporym plusie, jak kazdego kto niedawno zaczął ale wykorzystam wrzesień na całkowity rebalans portfolio bo nie podoba mi sie bałagan który narobiłem 😅 Nosze sie z tym od tygodni wiec jak moge szczęściu troche pomoc wykorzystując prawdopodobieństwo to spróbuję.
PS: po upłynnieniu pozycji w oczekiwaniu na spadki czy wchodząc stopniowo w spadki kapitał niezainwestowany i tak będzie generował 5.2% w skali roku z odsetkami wypłacanymi dziennie.
@@norbertnowak4806 Ten serwis kompletnie nie jest wart takich pieniędzy, bo większość tych danych można znaleźć za darmo, a reszta jest dostępna na Scrab; także $17k to "lekko" nieadekwatny poziom. No ale akurat sezonowości nie widziałem nigdzie indziej... Może podrzucę ten temat do twórcy Scraba, a nuż uda się wdrożyć taki moduł.
Serdecznie pozdrawiam. Czytam Pańską książkę i aktywowałem subskrybcję... Tego materiału było mi trzeba.
Bardzo fajny i merytoryczny odcinek.
Ciekawy materiał i fajnie się Pana słucha.
Zrobilem szybkie sprawdzenie 1928 -2021.
Wrzesien zdecyowanie sie pokrywa - 52/95 miesiecy na minus ze srednim zwrotem -1,07.
Natomiast najlepszym miesiacem jest grudzien tylko 23/95 pod woda ze srednim zwrotem 1,32%.
Lipiec wprawdzie czesciej na minusie 38/95 za to sredni zwrot 1,63.
Kwiecien tez wyglada niezle 33/95 na minusie ze srednim zwrotem 1,39%.
Pazdziernik i listopad sie nie pokrywa z wykresem na 1:25.
Dzięki! Ja jeszcze znalazłem dzisiaj na Bloombergu zestawienie dla 20 i 50 lat. Tutaj link: www.dropbox.com/scl/fi/n7snyn0v7e0k1wv2c6gsa/20y-seasonality.png?rlkey=465x34d9pu3kka2wu49jvzda0&dl=0
Aczkolwiek mnie się wydaje, że wyciąganie wniosków z historii dłuższej niż 15-20 lat jest nieco wadliwe, bo wtedy na giełdzie rządziły zupełnie inne prawa, nie było HFT i tych wszystkich licznych quant fundów, które podążają automatycznie za trendami i wzorcami, tylko je umacniając; nie było tak wielu ETF-ów, które rebalansują się zgodnie z określonym harmonogramem i de facto często kształtują zachowanie się kursów akcji poszczególnych spółek; nie było tak łatwego dostępu do danych dla indywidualnych inwestorów, dzięki którym można sobie paroma kliknięciami sprawdzić taką sezonowość i się pod nią podczepić wzmacniając tylko jej efekt tak dalej.
To, co dzieje się w ostatnich latach, może być wytłumaczone przez czynniki, które występują dzisiaj i dzisiaj wpływają na zachowanie się i na charakterystyką obrotu na giełdzie. To, co działo się na rynku 50 lat temu to prehistoria, bo ten rynek wyglądał wtedy zupełnie inaczej i co innego wpływało na jego zachowanie.
@@TomaszTrading Zgadzam sie. Dodatkowo Kwiecien Lipiec i Wrzesien praktyczni sie poktywaja z tym co pokazales w filmie, wiec moze warto szczegolnie na te miesiace zwrac uwage.
@@maciejponcyljusz9210 Tak, dokładnie. Dla mnie ten wrzesień jest najistotniejszą informacją tak naprawdę, bo mówi, żeby przejść wtedy na model risk-off. Lepiej stracić okazję niż pieniądze.
@@TomaszTrading Wydaje mi się, że w kolejnych latach te schematy mogą się jeszcze mocniej powielać, ponieważ oprócz czynników niezależnych od inwestorów dojdzie po prostu zwykła panika. Coraz więcej osób będzie docierać do tych statystyk, coraz więcej osób będzie np. przed wrześniem wycofywać pieniądze w obawie utraty majątku w ten sposób samemu jeszcze bardziej nakręcając tą spiralę spadków.
Teraz takie czasy, że dużo nie trzeba żeby wszyscy zachowywali się jak klony.
Bardzo dziękuję za ten materiał, to jest mega wartościowe dla kogoś kto jest totalnym żółtodziobem w świecie akcji i dopiero próbuje czegoś się nauczyć.
@@el_konrado8465 Zgadzam się z tą opinią. Na giełdzie często widać ten owczy pęd i mechanizm samospełniającej się przepowiedni, więc czemu inaczej miałoby być w kwestii sezonowości.
Najważniejsze to być świadomym występowania tych zjawisk, bo na tej podstawie można podejmować po prostu lepsze decyzje.
Najlepszy mentor w matrixie
Dobry materiał.
Super odcinek, dzieki za dzielenie sie wiedza, subik leci!
Zrobiłby Pan film o "payment for order flow"?
Tomku, wrzuć może jakiś materiał o tych ostatnich spadkach. Czy są one uzasadnione? Czy można było to przewidzieć? Itp. Ciekaw jestem opinii profesjonalisty w swoich fachu.
Można było przewidzieć, bo wyceny dobijały się do sufitu, upside'y szorowały po dnie, więc korekta była bardziej niż uzasadniona i nie ma się jej co dziwić.
Nietypowy jest chyba tylko zakres i poziom zmienności, ale to z kolei uzasadnia trochę okres wakacyjny, gdzie sporo zarządzających po prostu ma urlopy i brakuje na rynku nie tylko płynności, ale też zawodowych podmiotów, które tak łatwo nie poddają się panice i wchodzą, kiedy widzą przeceny, podbijając ceny akcji. Teraz tego nie ma, to i spadki się rozkręciły bardziej niż powinny.
No ale jak spojrzymy na prognozy zysków/przychodów na tych topowych spółkach, to dalej wszystko jest super, więc ja wykorzystuję te spadki, żeby wyciągać wszystkie zaskórniaki, jakie tam jeszcze mam pochowane po zakamarkach i dopłacać pieniądze na giełdę.
Pisałem o tym ciut więcej w ostatnim newsletterze: www.tradingforaliving.pl/wallstreet/lipiec-2024-na-gieldzie/
@@TomaszTrading Dziękuję, za szczegółowe opisanie. Przyznam, że zaimponowała mi nie tyle skala spadków co czas w jakim to zrobili. Ale tak jak mówisz to może mieć związek z brakiem dużych podmiotów na rynku.
Czy uważasz, że po obniżce stóp będziemy mieli jeszcze większą przecenę?
@@norbertnowak4806 Nie wiem, ja w piątek zacząłem dokupować akcje i wystawiać więcej opcji z terminami po 40-50 dni; więc uważam, że w ciągu kolejnego miesiąca korekta powinna się zakończyć.
@@TomaszTrading Pytanie co z sezonowością, wrzesień nie jest szczególnie szczęśliwy dla akcji. Ale tak jak mówisz max miesiąc i powinno być dobrze.
@@TomaszTrading Przepraszam, że tak po imieniu mówię ale jakoś jest łatwiej... ;)
Obejrzę dla pewności dwa razy . Dzięki !
Jak dla mnie jest to nic innego jak odmiana analizy technicznej
Świetny materiał gdzie mógłbym znaleść podobny wykres sezonowości z ostatnich 10 lat dla bawełny dzieki
Tu można pobrać do Excela miesięczne ceny kontraktów na bawełnę, a potem z miesięcznych zmian wyciągnąć średnią i wygenerować wykres: finance.yahoo.com/quote/CT%3DF/history/?frequency=1mo&period1=946875600&period2=1719474116
Tak to będzie wyglądało: www.dropbox.com/scl/fi/5n5way5o3o1oynlq0jsxe/cotton.png?rlkey=7qmtbhsky8uj11v2isah3w2we&dl=0
@@TomaszTrading dzieki
Tym razem wrzesień był pozytywny dla S&P 500. Wzrost 2,02%. Shortujący czy uciekający z rynku w tym przypadku mieli pecha i liczą straty lub odkupują wyżej ...
Yup. W ciągu ostatnich 50 lat wrzesień kończył się wzrostami przez 42% czasu, więc to też nie jest nic aż tak zaskakującego. Niemniej, tych 58% pozostałych procent czasu, kiedy wrzesień był ujemny, generowało takie spadki, że średnio to i tak było -1% na minusie. Uroki statystyki. www.dropbox.com/scl/fi/n7snyn0v7e0k1wv2c6gsa/20y-seasonality.png?rlkey=465x34d9pu3kka2wu49jvzda0&e=4&dl=0
@@TomaszTrading z drugiej strony Tomaszu pisałeś, że nie warto patrzeć na ostatnie 50 lat, gdyż rynek się bardzo zmienił ze względu na powszechność danych, algorytmy, itp. W tej grafice, którą podesłałeś to już w ostatnich 20 latach w 55% przypadkach wrzesień był pozytywny. W oparciu o te dane z ostatnich 20 lat, to już słabo sprawdziłaby się taktyka.
@@marcin__k Zgadza się, ale w tych 20 ostatnich latach, pomimo tego, że przez 55% czasu wrzesień był pozytywny, to zakresy spadków były większe niż wzrostów, przez co średnio w ciągu ostatnich 20 lat we wrześniu rynek i tak spadał o 0.70%.
Czy te wzrosty, będące pokłosiem nowego półrocza, są tylko krótkim wystrzałem na początku lipca i powolnym wyrównywaniem się wartości do początku sierpnia? Przez co w ujęciu miesięcznym warto kupować w lipcu, ale w ujęciu tygodniowym sprzedawać w jego połowie. Zagłębiałeś się w ujecie tygodniowe?
Swoją drogą, dzięki za materiał, za pomoc :)
Tak, statystycznie najlepsze są pierwsze dwa tygodnie lipca. Bloomberg nawet taką grafikę przygotował: www.bloomberg.com/news/articles/2024-06-05/goldman-sees-wall-of-money-fueling-stock-market-s-summer-party
@@TomaszTrading Super, dzięki!
Czy te dane masz Tomku gdzies w jakims ogolnodostepnym Google Sheets ? Czy musimy rzezbic ? Jesli musimy to chetnie dowiedzialbym się skad mozna dane pobrac zeby zrobic cos tskiego z pobieraniem automatycznie danych.
Można ręcznie pobrać dane do Excela i samemu sobie rzeźbić na tym. Z Yahoo Finance można ściągnąć gotowe arkusze w ujęciu miesięcznym: finance.yahoo.com/quote/AAPL/history/?period1=345479400&period2=1719473711&frequency=1mo
Czy obliczenia uwzględniają koszty sprzedaży i zakupu akcji w przypadkach rozpatrujących zwiększenie CAGR?
Nie, ale w IBKR to są koszty liczone w centach, a tu mówimy o indeksie S&P 500 (ETF), czyli o sprzedaży i zakupie pojedynczego instrumentu, więc zysk zostanie pomniejszony o łącznie... jednego dolara.
Inaczej sprawa wygląda z ewentualnym podatkiem do zapłacenia po realizacji zysku przed wrześniem, no ale na to też jest rozwiązanie pod postacią metod hedgingowych, takich jak np. th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
Bardzo ciekawy materiał tylko ciekawi mnie czy jeżeli wypłacę we wrzesniu to co stanie w kwesti podatku, bede musiał zapłacić za wszytkie zyski nawet jak w październiku znowu kupię etfy?
To zależy od tego, czy do końca roku pojawią się jeszcze na rachunku jakieś inne zaksięgowane straty, które będą mogły zniwelować podatek wygenerowany zamknięciem zyskownych pozycji przed wrześniem. Jeśli nie, to na koniec roku do zapłaty będzie należny podatek.
No ale to można dość łatwo obejść bez potrzeby sprzedawania akcji na koniec sierpnia i tym samym bez potrzeby księgowania zysku. Tutaj mówiłem więcej o tym sposobie: th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
Obejrzałem film o opcji PUT, ale nie rozumiem jak miałoby to uchronić przed zapłatą podatku. Jeśli przed wrześniem wykupię opcję, we wrześniu będą spadki i będę chcial z opcji skorzystac, czyli akcje sprzedam to chyba podatek trzeba będzie zapłacić (plus premię za opcję). Czy dobrze rozumiem?
@@krzysztofgorczyca5009 Tak, ale zakup opcji uchroni Cię przed zapłatą podatku, jeśli z niej nie skorzystasz (no bo nie wiadomo, czy spadki się faktycznie pojawią). Natomiast pozbywając się akcji przed wrześniem, na pewno zapłacisz podatek bez względu na to, czy spadki przyjdą czy też nie. Premia za opcję będzie natomiast kosztem zmniejszającym podatek.
Natomiast... w prawdziwym świecie zdecydowana większość osób nie wykonuje prawa z takiej opcji, tylko odsprzedaje ją na rynku z zyskiem, jednocześnie zostawiając sobie akcje na rachunku. Ten zysk ze sprzedaży opcji będzie co do centa równy temu, co udało się "ochronić" na spadku spadku (albo większy, jeśli zostanie tam jeszcze wartość czasu) i w takim wypadku podatek zapłacisz od zysku z opcji, a nie od zysku wygenerowane na akcji.
To istotne, bo jeśli kiedyś kupiłeś akcje po 50$, a teraz są one po 100$ i dokupujesz do nich opcję PUT z poziomem wykonania 100 i kosztem premii 3.00$, a potem kurs akcji spada do 80$, to sprzedajesz tę opcję za równe 20$ na akcję, czyli 2000$ total (to jej wartość wewnętrzna), czyli podatek płacisz od zysku 2000$ pomniejszonego o 300$ kosztu zakupu opcji. Gdybyś natomiast sprzedał akcje po 100$, to zapłaciłbyś podatek od 5000$ zrealizowanego zysku. No a finalnie cel osiągniesz niemalże taki sam, czyli zniwelujesz sobie spadek ze 100$ do 80$ na akcjach (minus premia).
A jednak takie proste "zabieranie kasy" na wrzesień nie zadziała, bo przyjdzie podatek od zysków. To chyba zależy od specyfiki pozycji, long/short itd... Pewnie short ma swoje prawa.
Wyobraźmy sobie "zabieramy" kasę, płacimy podatek od zysku, wracamy ale pewnie przegapimy dołek. ;) I to może być statystycznie częstsze niż wygrana na wrześniowych spadkach.
Ale bardzo ciekawy i merytoryczny materiał.
Dokładnie, jak uwzględnimy podatek od zysków, to sytuacja z zabieraniem kasy na wrzesień wygląda już inaczej, ale... tutaj przychodzi z pomocą: th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
@@TomaszTrading Kiedyś muszę się chyba nauczyć tych profesjonalnych rzeczy jak put i call.
Na razie wystarcza mi to, że kupuję i rośnie. Ale zacząłem niecały rok temu, więc trafiłem na ogromną hossę półprzewodników i AI, cokolwiek kupię to rośnie.
Wiem, że to szczęście i zaczynam się martwić co będę robił jak hossa przeskoczy na inny segment rynku albo się skończy ;)
@@BartoszRybacki0 Moim zdaniem AI to megatrend, który będzie trwał dekadami (coś jak smartfony), no ale to oczywiście nie oznacza korekt po drodze :)
Niemniej, te wszystkie PUT i CALL to są takie tematy, że jak raz się je ogarnie, to potem ciężko uwierzyć, że można w ogóle inwestować bez tego. Dlatego im szybciej się za to weźmie, tym lepszy będzie rezultat :)
Jeszcze tego nie ogarnąłem, ale oglądając Twoje filmy, mam wrażenie, że to jest klucz do mojego wymarzonego domu w Toskanii... 😂😂😂@@TomaszTrading
@@leszeklenkiewicz2281 Trzymam kciuki! :)
Ja stosuję zasadę "Time in the market beats timing the market". Ale dla spekulantów jest to jakiś pomysł.
Podpisuję się pod Twoją zasadą w stu procentach i od ponad dekady sam jestem jej wyznawcą. Niemniej, takie informacje o sezonowości mówią mi choćby to, że nie ma sensu dokupować akcji w sierpniu, bo statystycznie wyjdę na tym lepiej, jeśli wstrzymam się do września, albo że nie ma sensu realizować zysków w czerwcu, bo statystycznie wyjdę na tym lepiej, jeśli wstrzymam się z realizacją na koniec lipca etc. Niby drobnostki, ale jeśli mogę sprawić, że prawdopodobieństwo zadziała na moją korzyść, to czemu nie?
Skoro mowa o S&P500, jak się to ma do lat wyborczych w USA?
👍
0:45 Dlaczego unikać? :) Przecież na dołkach są najlepsze okazje inwestycyjne
Też prawda :)
Wartoby uściślić: Dobre-złe miesiące? - ale dla KOGO ??? - kupujących czy sprzedających
Marzec i kwiecień są zaburzone przez to co się odjebało w 2020.
Zgadza się. Bez tych dwóch miesięcy z 2020 roku, średnio w "pozostałych marcach" byłoby +1.6%, a w "pozostałych kwietniach" +0.2%
Proszę nie przeklinać !!! dziękuje👋
ciekawa rzecz, pytanie tylko czy 10 lat to nie za mało, żeby wyciągać takie wnioski.
Trochę mało, ale z drugiej strony pytanie, czy jakaś obserwacja sprzed, np. 20 lat powinna mieć taką samą wagę, co obserwacja z ostatniej dekady? Moim zdaniem te świeższe obserwacje i wzorce mają większą szansę na utrzymanie się także w kolejnym roku. No ale wiadomo, że to wszystko trochę takie wróżenie z fusów.
@@TomaszTrading z trzeciej strony im skuteczniej dana zasada przechodzi próbę czasu, tym lepiej:)
Lipiec tuż za rogiem, do września w sumie (niestety;)) też niedaleko - sprawdzimy na ile przewidywania pokryją się z rzeczywistością.
Pozdrawiam.
Co to zmienia? Jak orzeł czy reszka lub czarne/czerwone w ruletce ;)
Jeśli wiesz, że statystycznie co miesiąc w kasynie 55 na 100 graczy traci pieniądze, ale od kilkunastu lat we wrześniu z jakiegoś powodu aż 70 na 100 traci tam gotówkę, to w tym miesiącu raczej do kasyna wchodzić nie powinieneś, bo prawdopodobieństwo straty w tym miesiącu rośnie. Tylko tyle i aż tyle.
@@TomaszTrading Od dziesięciu. To dość mała próba. Warto byłoby dodać by wchodzić w taki biznes z konkretnym planem na wyjście z inwestycji niezależnie od jej wyniku finansowego. Wielu wejdzie na początku lipca bo to prosta recepta na sukces... Jak będzie? Zobaczymy
@@1meylo Nie od dziesięciu, tylko od kilkudziesięciu: www.dropbox.com/scl/fi/n7snyn0v7e0k1wv2c6gsa/20y-seasonality.png?rlkey=465x34d9pu3kka2wu49jvzda0&dl=0
@@TomaszTrading W filmie widziałem od 2014. Może przeoczyłem . To oczywiście zmienia wiele ale przy zarządzaniu własnymi pieniędzmi przyda się zabezpieczenie 😉 Też bazuje na statystyce, mam jednak zawsze plan B. Pozdrawiam
a wiec nie bez powodu bear call spread na SPX na lipiec ma RR na poziomie ok 1:2
Inwestując w UK, w ramach konta isa, sprzedaż całego portfela odbywa się bez podatku. Ładować można 20k funtów rocznie. Mój portfel aktualnie na sporym plusie, jak kazdego kto niedawno zaczął ale wykorzystam wrzesień na całkowity rebalans portfolio bo nie podoba mi sie bałagan który narobiłem 😅 Nosze sie z tym od tygodni wiec jak moge szczęściu troche pomoc wykorzystując prawdopodobieństwo to spróbuję.
PS: po upłynnieniu pozycji w oczekiwaniu na spadki czy wchodząc stopniowo w spadki kapitał niezainwestowany i tak będzie generował 5.2% w skali roku z odsetkami wypłacanymi dziennie.
Kolejny świetny materiał :) Tomku, masz, jakiś godny polecenia, portal gdzie można sprawdzać sezonowość dla poszczególnych akcji/ETF?
Ja to sprawdzam na FactSet, ale tam abonament 17000$ rocznie. Niczego innego niestety nie znam (co nie znaczy, że alternatywne źródło nie istnieje).
@@TomaszTrading 17000$ to nie ukrywam, że trochę dużo jak za sam abonament :) Nie mniej bardziej zgłębię temat. Dzięki!
@@norbertnowak4806 Ten serwis kompletnie nie jest wart takich pieniędzy, bo większość tych danych można znaleźć za darmo, a reszta jest dostępna na Scrab; także $17k to "lekko" nieadekwatny poziom. No ale akurat sezonowości nie widziałem nigdzie indziej... Może podrzucę ten temat do twórcy Scraba, a nuż uda się wdrożyć taki moduł.
@@TomaszTrading Zerknij w wolnej chwili na seasonax.
Wsumie pytanie, wiem że tutaj chodzi o SP i Nasdaq czyli USA rynek, ale czy na Polskim jest podobna sytuacja jak tutaj?
Z góry dzięki!
Nie potrafię odpowiedzieć, bo nie mam danych dla polskiej giełdy :(
@@TomaszTrading No problemo, dzięki za szybką odpowiedz, napewno zaglądne tu jeszcze nie raz ;) Pozdro z Katowic!
Obawiam siè że to może być te. 30. Na 100
Taka ucieczka z kapitalem i powrot po miesiacu daloby chyba tylko zarobic urzedowi skarbowemu...
Tak, ale są inne sposoby na zabezpieczenie portfela bez potrzeby realizowania zysku, np.: th-cam.com/video/M_fCLRqhQp0/w-d-xo.html
Czyli zbieramy cały rok kasę i we wrześniu kupujemy dołki :)
Ale wtedy przegapisz wszystkie wzrosty z najlepszych miesięcy i w sumie będziesz do tyłu.
Dokupuj we Wrześniu ;)
No ba. Ja to dokupuję co drugi tydzień@@Poland.is.Number.1
Lepiej uśredniać co miesiąc a w dołku wrzśniowym dokupić więcej
Uciekajcie z gieldy, wszyacy uciekajcie w tych miesiacach o ktorych krol zloty mowi!
Interesujące