Dziekuje bardzo tym,dzieki którym powstal ten film. Miłujące oko Boga - w najtrudniejszym okresie mojego zycia mialam sen, ktory juz na zawsze pozostanie we mnie,jak ikona zostal wyryty w moim sercu i duszy - spootkanie ze Spojrzeniem Boga twarza w twarz - nie da sie ujac w jakiekilwiek slowa tego doswiadczenia. Nic wiecej nie trzeba, w tym spojrzeniu zawiera sie wszystko. I choć czytamy,że Boga nikt nigdy nie oglądał...to jednak znajdujemy również słowo "Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą". To były pierwsze słowa które wypowiedziałam na głos odrazu po wybudzeniu z tego "snu".
@edytkapekawka5478 jednak jesteśmy w 80%głupim narodem .A dzieci znajduje się w kapuście, a tusk ma hrabiowskie pochodzenie Nawet zielonego pojęcia nie masz, zero nul, nic😃
@@edytkapekawka5478Może warto dowiedzieć się więcej o tej dziedzinie sztuki, np. dlaczego twórcy ikon używają właśnie tego sformułowania " pisanie ikon", które może nam się wydawać na pierwszy rzut oka kalką z języka rosyjskiego. Tradycja pisania ikon jest starsza od literackiej wersji języka rosyjskiego, więc jeśli już chodzi o wpływ języka, to raczej scs.Jeśli już tu jesteś, to chyba pociągają Cię te klimaty. Koniecznie odwiedź Muzeum na Zamku w Lublinie. Rozejrzyj się, bo cerkwi i cerkiewek jest sporo , nawet w zachodniej Polsce. Do zobaczenia w muzeum, w cerkwi a może na kursie pisania ikon. Pozdrawiam ❤
Bardzo poruszył mnie ten film. W sztuce możemy spotkać się z Bogiem, znaleźć swoje miejsce. Dziękuję, nie pamiętam , kiedy sztuka mnie tak mocno dotknęła.
Zgadzam się z Tobą,Bracie... Słowami nie da się wszystkiego wyrazić.... Nie potrafię wyrazić jak dotnąl mnie, Bracie,Twój artystyczny przekaz.... Cudowne sacrum....
Kiedy ja patrzę na te ikony,, zwłaszcza pierwsze ujęcie oczu, widzę dużą inspirację (nie wiem czy zamierzoną), figurami Kryszny. Od razu przyszły mi na myśl figurki Jagannath.
Księga wyjścia 20;3 -Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył. Polecam także Izajasza 44;3
Mam ciężkie doświadczenie straty zwierzaka, roznosi mnie niewyrazenie... utraconego piękna.. i wdzięczność za lekcję godności stworzenia. Ale przedalaby mi się terapeutyczna wizja ojca.. franciszkański zew i balsam ..
Ikony profesora Nowosielskiego, mimo wysublimowanej formy nie nadają się do kontemplacji. Ostra, kontrastowa kolorystyka, uproszczenie formy i duża dowolność w zastosowaniu barw mija się z posłuszeństwem, jakim powinien cechować się ikonopisarz (chodzi o wierne kopiowanie oryginału - w kolorze, kształcie, kompozycji). Ikona ma wyciszać, zachwycać harmonią kształtów i kolorów, skłaniać do modlitwy - jak to zrobić, kiedy oczy Boga są demoniczno czerwone? Kolejną rzeczą jest zalecenie, by ikona była anonimowa - inaczej rodzi się pokusa, by chwalić tego, który obraz namalował, a nie tego, którego ikona przestawia. Pozdrawiam.
Bóg wyraźnie zabronił, w prawdziwym niesfałszowanym biblijnym dekalogu, zapisanym w Księdze Wyjścia, w rozdziale 20, i powtórzonym w Księdze Powtórzonego Prawa, w rozdziale 5, czynienia rzeźb i obrazów, które mogłyby być przedmiotem religijnej czci. Takie postępowanie jest grzechem bałwochwalstwa, szczególnie potępionym przez Boga. Dlatego malowanie ikon, które na przestrzeni wieków były otaczane bezbożnym uwielbieniem, czego przykładem jest w Polsce Częstochowa, jest całkowicie nie do przyjęcia. Czytajcie Pismo Święte, Biblię, a zrozumiecie to.
Obrazy, o których tu mówimy, które są tematem filmu, które funkcjonują w obszarze wiary chrześcijańskiej nie są przedmiotami, o których mówi tekst Dekalogu, nie są przedmiotami czci. To się oczywiście może zdarzyć, ale nie o to chodzi w tych obrazach. Tym się zajmował Sobór Nicejski II. Za pomocą obrazów, za pomocą sztuki, możemy sobie wyobrazić pewne siły, wielkości przekraczające nasze miary (działanie Ducha Świętego), które działają w naszej rzeczywistości. Możemy sobie wyobrazić jak Duch Święty działa na kobietę, która rodzi Syna Bożego, albo, że okrutna śmierć na krzyżu jest nie tylko klęską, ale zwycięstwem. Takie sprawy można wyjaśniać rozumowo, ale jest to prawie niewykonalne. Pismo Święte, jak i obrazy potrafią to pokazać w sposób szczególny, w formie sztuki (Pismo Święte to przecież literatura, forma wypowiedzi również typu artystycznego, nie tylko faktografia i dokument). Pismo Święte za pomocą języka niedyskursywnego może wzbudzać wiarę. Ten sam typ przekazu pojawia się np. w sztuce malarskiej. Obraz może pokazać istnienie tego, czego rozum nie widzi. Obrazy, o których tu mówimy, nie uzurpują sobie, że pokazują wprost Boga. Nie pokazują też wymienionych w Dekalogu rzeczy "co na niebie wysoko, na ziemi nisko, w wodzie i pod ziemią", którym mielibyśmy się kłaniać. Rzeczy, które widzimy w ikonach nie odnajdziemy ani na niebie, ani na ziemi. Sztuka może wyzwalać pewne impulsy w świadomości. Próbuje pokazać pewne procesy duchowe zachodzące w świecie empirycznym. Nie zastępuje niewidzialnego Boga. Jest też rzeczą dyskusyjną, czy zakaz biblijny stanowił pierwotnie odrębne przykazanie, czy też był uzupełnieniem przykazania „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Tradycja żydowska po dziś dzień w zakazie tym widzi jedynie dopowiedzenie do przykazania o wyłączności kultu Jednego Boga.
Zabronił tworzenia wizerunków innych bożków co w tamtych czasach było powszechne i to było bałwochwalstwem od słowa bałwany. Ale w czym problem jak przedstawiamy obraz Pana Jezusa który jest obrazem Prawdziwego Boga i Bogiem jednocześnie. Wizerunek krzyża, pasyjki, czy ikony Matki Przenajświętszej która zawsze trzyma na rękach swojego Syna Pana Naszego , sprowadza do wiary w tegoż Boga.
BÓG zabronił, ale ludzie wiedzą lepiej od BOGA; i robią to co im się podoba, a nie to, co radzi nam BÓG w swoim Słowie. W ten sposób ignorujemy BOGA-Ojca i Jego SŁOWO (tak jak Adam i Ewa).
@@wandap9520 Zakaz nie odnosi się do sztuki. Kilka rozdziałów dalej, za Dekalogiem jest następujące przykazanie: "dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni" (Wj 25,18).
Dziekuje bardzo tym,dzieki którym powstal ten film.
Miłujące oko Boga - w najtrudniejszym okresie mojego zycia mialam sen, ktory juz na zawsze pozostanie we mnie,jak ikona zostal wyryty w moim sercu i duszy - spootkanie ze Spojrzeniem Boga twarza w twarz - nie da sie ujac w jakiekilwiek slowa tego doswiadczenia. Nic wiecej nie trzeba, w tym spojrzeniu zawiera sie wszystko. I choć czytamy,że Boga nikt nigdy nie oglądał...to jednak znajdujemy również słowo "Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą". To były pierwsze słowa które wypowiedziałam na głos odrazu po wybudzeniu z tego "snu".
Piękne jest to że ból, ukazany w twórczości nie odziera z chwały, godności.
Mistrzostwo.
Zapraszam do kościoła św. Ducha w Tychach.
Tam ok. ponad 30 lat temu wystrój wnętrza wykonał, malował i napisał ikony w kościele Jerzy Nowosielski !!!
Piękna pasja, piękna sztuka - piękny człowiek. Dziękuję 💗
Piękne. Wzruszające. Inspirujące. ❤
Przepiękne. Kwintesencja wyciągnięta z plastycznej wizji Nowosielskiego połączona z wiarą głęboką.
To tęsknota za ukochanym tak wielka , że można pisać miłosną poezję.
Wybieram się na kurs Pisania Ikon. Ten film,jeszcze bardziej mnie zmotywował.
Dziękuję za moc wzruszeń i poruszeń 🙏❤️🙂
Droga ikony. Warszawa kościół św Szczepana ul Św Szczepana 1.Abo w Poznaniu. Ojciec Jacek wróbel Albo państwo Cudowie Aby nie w Sztukareri. .
Ikony się maluje a nie pisze , zobacz słownik rosyjski 🙂
@edytkapekawka5478 jednak jesteśmy w 80%głupim narodem .A dzieci znajduje się w kapuście, a tusk ma hrabiowskie pochodzenie Nawet zielonego pojęcia nie masz, zero nul, nic😃
@@edytkapekawka5478Może warto dowiedzieć się więcej o tej dziedzinie sztuki, np. dlaczego twórcy ikon używają właśnie tego sformułowania " pisanie ikon", które może nam się wydawać na pierwszy rzut oka kalką z języka rosyjskiego. Tradycja pisania ikon jest starsza od literackiej wersji języka rosyjskiego, więc jeśli już chodzi o wpływ języka, to raczej scs.Jeśli już tu jesteś, to chyba pociągają Cię te klimaty. Koniecznie odwiedź Muzeum na Zamku w Lublinie. Rozejrzyj się, bo cerkwi i cerkiewek jest sporo , nawet w zachodniej Polsce. Do zobaczenia w muzeum, w cerkwi a może na kursie pisania ikon. Pozdrawiam ❤
Piękno i Odwaga
Brawo ojcze
Chwała Panu
Dziękuję,bardzo mnie ten film poruszył wewnętrznie
Bóg zapłać, Bracie Marcinie!
Bóg zapłać, Pani Beato!
Bóg zapłać, Ojcze Michale!
Bardzo poruszył mnie ten film. W sztuce możemy spotkać się z Bogiem, znaleźć swoje miejsce. Dziękuję, nie pamiętam , kiedy sztuka mnie tak mocno dotknęła.
Dziękuje 🌸
Piękne,coś mnie poruszyło oglądając film 🤔
Po prostu piękne
..... jesteśmy piękni Twoim pięknem Panie....
Ogrom wzruszenia niech Bóg prowadzi, ochrania każdego dnia, zostawiam i powierzam Bogu siebie i cała moja rodzine
Ale pięknie
❤❤❤ piękne
Zgadzam się z Tobą,Bracie...
Słowami nie da się wszystkiego wyrazić....
Nie potrafię wyrazić jak dotnąl mnie, Bracie,Twój artystyczny przekaz....
Cudowne sacrum....
Piekna kaplica ❤ Jestem pod wrazeniem
Dziękuję ❤
😮super
Zapiera dech... Dziękuję ❤️
❤
Słowa są zbędne Wielkie dzięki AMEN ❤❤❤❤
Super 👍😏👍
* Zapraszam do Supraśla, na Podlasiu gdzie jest Muzeum Ikon 😏
Dobrego dnia 😎
❤ slowa sa zbedne uwazam ...wielkie dzieki ❤
Piękno zewnętrze i wewnętrzne. Amen
Chciałoby powiedzieć się tyle że aż brak słów by się odnieść. Niesamowite! Dziękuję 🖤
Piękne - to jakby nic nie powiedzieć... Samo patrzenie na te obrazy wywołuje u mnie tęsknotę za Bogiem.
Piękny przekaz
Miałem nadzieję że objawi się Mielec bo tak mi się wydawało że kojarzę 👍
zajrzałem trochę w ten świat ❤nawet przez film
Piekno ikon odkryłam niedawno ❤️ trafiłam na wystawę i sie zakochałam ❤️
Kiedy ja patrzę na te ikony,, zwłaszcza pierwsze ujęcie oczu, widzę dużą inspirację (nie wiem czy zamierzoną), figurami Kryszny. Od razu przyszły mi na myśl figurki Jagannath.
Cudowny dokument
Ból Miłości Boga.Tu widać wyraźnie.
Piękno
Piękne ❤
Piekna dusza
Fantastyczna sztuka!
Uwielbiam❤
🔥🔥🔥
Piekne
Br. Marcin - 🙂
Księga wyjścia 20;3 -Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył. Polecam także Izajasza 44;3
Piekny Kojacy Wzrok ❤❤❤Pozdrawiam Widzem w Tym Talent ❤ Pozdrawiam ❤😊
Muzyka od 11:16? Bardzo prosze, wpada w ucho to pianinko.
Mam ciężkie doświadczenie straty zwierzaka, roznosi mnie niewyrazenie... utraconego piękna.. i wdzięczność za lekcję godności stworzenia.
Ale przedalaby mi się terapeutyczna wizja ojca.. franciszkański zew i balsam ..
Nie tak sobie wyobrażam oczy Boga 🙄
Czy w Bibli jest powiedziane ze piąte przykazanie „nie zabijaj” nie dotyczy zwierząt?
Co z miłosierdziem wobec zwierząt??
W rzeźniach masowy horror
Ikony profesora Nowosielskiego, mimo wysublimowanej formy nie nadają się do kontemplacji. Ostra, kontrastowa kolorystyka, uproszczenie formy i duża dowolność w zastosowaniu barw mija się z posłuszeństwem, jakim powinien cechować się ikonopisarz (chodzi o wierne kopiowanie oryginału - w kolorze, kształcie, kompozycji). Ikona ma wyciszać, zachwycać harmonią kształtów i kolorów, skłaniać do modlitwy - jak to zrobić, kiedy oczy Boga są demoniczno czerwone? Kolejną rzeczą jest zalecenie, by ikona była anonimowa - inaczej rodzi się pokusa, by chwalić tego, który obraz namalował, a nie tego, którego ikona przestawia. Pozdrawiam.
Bóg wyraźnie zabronił, w prawdziwym niesfałszowanym biblijnym dekalogu, zapisanym w Księdze Wyjścia, w rozdziale 20, i powtórzonym w Księdze Powtórzonego Prawa, w rozdziale 5, czynienia rzeźb i obrazów, które mogłyby być przedmiotem religijnej czci. Takie postępowanie jest grzechem bałwochwalstwa, szczególnie potępionym przez Boga. Dlatego malowanie ikon, które na przestrzeni wieków były otaczane bezbożnym uwielbieniem, czego przykładem jest w Polsce Częstochowa, jest całkowicie nie do przyjęcia. Czytajcie Pismo Święte, Biblię, a zrozumiecie to.
Jezus stał się człowiekiem, obrazem niewidzialnego. Nie jesteśmy religią nakazu i zakazu, ale wcielenia. Pozdrawiam serdecznie.
Obrazy, o których tu mówimy, które są tematem filmu, które funkcjonują w obszarze wiary chrześcijańskiej nie są przedmiotami, o których mówi tekst Dekalogu, nie są przedmiotami czci. To się oczywiście może zdarzyć, ale nie o to chodzi w tych obrazach. Tym się zajmował Sobór Nicejski II. Za pomocą obrazów, za pomocą sztuki, możemy sobie wyobrazić pewne siły, wielkości przekraczające nasze miary (działanie Ducha Świętego), które działają w naszej rzeczywistości. Możemy sobie wyobrazić jak Duch Święty działa na kobietę, która rodzi Syna Bożego, albo, że okrutna śmierć na krzyżu jest nie tylko klęską, ale zwycięstwem. Takie sprawy można wyjaśniać rozumowo, ale jest to prawie niewykonalne. Pismo Święte, jak i obrazy potrafią to pokazać w sposób szczególny, w formie sztuki (Pismo Święte to przecież literatura, forma wypowiedzi również typu artystycznego, nie tylko faktografia i dokument). Pismo Święte za pomocą języka niedyskursywnego może wzbudzać wiarę. Ten sam typ przekazu pojawia się np. w sztuce malarskiej. Obraz może pokazać istnienie tego, czego rozum nie widzi. Obrazy, o których tu mówimy, nie uzurpują sobie, że pokazują wprost Boga. Nie pokazują też wymienionych w Dekalogu rzeczy "co na niebie wysoko, na ziemi nisko, w wodzie i pod ziemią", którym mielibyśmy się kłaniać. Rzeczy, które widzimy w ikonach nie odnajdziemy ani na niebie, ani na ziemi. Sztuka może wyzwalać pewne impulsy w świadomości. Próbuje pokazać pewne procesy duchowe zachodzące w świecie empirycznym. Nie zastępuje niewidzialnego Boga. Jest też rzeczą dyskusyjną, czy zakaz biblijny stanowił pierwotnie odrębne przykazanie, czy też był uzupełnieniem przykazania „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Tradycja żydowska po dziś dzień w zakazie tym widzi jedynie dopowiedzenie do przykazania o wyłączności kultu Jednego Boga.
Zabronił tworzenia wizerunków innych bożków co w tamtych czasach było powszechne i to było bałwochwalstwem od słowa bałwany. Ale w czym problem jak przedstawiamy obraz Pana Jezusa który jest obrazem Prawdziwego Boga i Bogiem jednocześnie. Wizerunek krzyża, pasyjki, czy ikony Matki Przenajświętszej która zawsze trzyma na rękach swojego Syna Pana Naszego , sprowadza do wiary w tegoż Boga.
BÓG zabronił, ale ludzie wiedzą lepiej od BOGA; i robią to co im się podoba, a nie to, co radzi nam BÓG w swoim Słowie.
W ten sposób ignorujemy BOGA-Ojca i Jego SŁOWO (tak jak Adam i Ewa).
@@wandap9520 Zakaz nie odnosi się do sztuki. Kilka rozdziałów dalej, za Dekalogiem jest następujące przykazanie: "dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni" (Wj 25,18).
Niestety nie widzę tu Boga ale jego przeciwnika !
Demoniczne kolory i forma , jakieś to straszne a nie piękne jest !
Co za straszenie, wizerunkiem, Boga. Przerażający wygląd. Dla dobra katolikow, lepiej zrezygnujcie z tematu wiary.
Tylko się śmierci nie przestrasz...
Piękne ❤
❤
❤
💙