Dramatem są promienie gięcia. Przewody idą ostro w dół i na prawo. Widać że ledwo się trzymają. A wystarczyło tylko odsunąć od siebie profile poprzeczne i dać koryta kablowe. Jeszcze ludzie są z tego zadowoleni.
Fajnie, że się starasz, ale nie wszystko jest dobrze. Pierwsza sprawa to użyłeś do podłączenia inwertera przewodu nieodpornego na warunki atmosferyczne (wiesz jak będzie za 5-10lat wyglądała izolacja tego przewodu?), do poprawy i to prędko. Rozprowadzenie przewodów dc - po za tym, że jest w miarę estetycznie (kwestia gustu), to jest to bardzo kiepskie. Przewody wychodzące z paneli nie powinny być tak zgięte i napięte, do tego mc4 wiszące w powietrzu (w internecie masz pełno zdjęć co się z tym dzieje po kilku, kilkunastu latach). Zaczynaj zawsze od przymocowania mc4, najlepiej dwoma trytytkami (tak, żeby nie wisiały w powietrzu i nie pracowały), a później dopiero rozprowadzenie przewodów, które nie mają być napięte jak struna, tylko przy wejściu do panelu i mc4 mają mieć luz, żeby sobie to pracowało (wiem, że jest zima i latem trochę się rozciągną, ale może być też zimniej). Pamiętaj, że estetyka jest ważna, ale nie najważniejsza.
Jak bedziesz łaczył nastepna choinke to podpowiem ze wtyczki sa rozbieralne i skraca sie kable i wyglada to jak nalezy.Tak mozna łaczyc na dachu ale na widocznym miejscu to wypada sie postarac.Pozdrawiam!!
Konstrukcja wygląda OK. Te szyny na których wisi falownik, można było dać wyżej i od drugiej strony słupów, żeby falownik trochę schować pod panelami. Dziwnie wyglądają te kable idące po skosie. Mam takie same panele i u mnie kable wchodzą za ramki paneli a następnie są łączone na tej poziomej szynie. Wygląda to o wiele lepiej i nie ma takich załamań.
@@RoliWork Inwertera może teraz nie zasypie ale jak przyjdzie porządna zima to może być różnie. Ja mam 1.5m płot i kiedyś każdej zimy był cały zakryty. Mi już nie tyle chodzi o wysokość tylko o to, żeby tak nie wystawał w przejściu i trochę był osłonięty przed deszczem. Co do kabli, wiadomo że można je modyfikować ale tu są zbyt duże zagięcia i są słabo przymocowane. Gdybyś to u mnie tak zrobił, kazał bym Ci to poprawić. Teraz dostrzegłem, że szyn nie masz oklejonych w miejscu styku aluminium z ocynkiem. Nie chcę Cię krytykować bo dachowe instalacje robiliście zawsze dobrze, piszę jak to widzę z punktu zwykłego klienta.
I co właśnie jest to kiedy nie pokaże się wszystkiego są okleiny specjalne które pokazywałem które daje się na łączeniu aluminium ze stalą. Jak zauważyłeś to był tam cały taki woreczek z takich specjalnych oklein.
@@RoliWork no fajowo rozprowadzane kable,jednak.......ja bym je dokladnie tak samo rozozyl ,tyyyyle,ze.........MC4 powinny byc u gory-takie lustrzane odbicie jak to co zrobiles,dlatego ,ze........ wszelaka rosa skraplajaca sie na kablach bedzie sciekala wlasnie po tych kablach w gol na wtyczki MC4. jak wtyczki beda na samej gorze to wilgos bedzie splywac od nich w dol a nie odwrotnie cala wilgos na wtyczki. a do czego stosuje sie dodatkowy czerwony kabel? czy zarobione konektory mozna lutowac,czy zasady zabraniaja tego??? jesli nie zabraniaja to dlaczego lutowania sie nie stosuje? pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz
Tak by było lpeiej ale instalatorzy jak widać szybko aby zrobic robotę. Oczywiscie jeśli poprawnie to ok, ale widząc jak robione były te instalacje przez ostatnie 10 lat jestem ciekawy ile bedzie pozarów za kilka lat
Mówiąc szczerze to dziwnie te kable pociągnąłeś takimi "Zetkami" i jakoś tak ponaciągane są, a nie lepiej byłoby schodzić kablami po ramie do pierwszej poziomej belki i do tej belki upinać kable, byłoby to znacznie estetyczniej. Powiem tak, jakbym był klientem to nie byłbym zadowolony z takiego ułożenia kabli. Inną sprawą jest że producenci paneli wyprowadzenia kabli tak montują że ciężko zrobić to jakoś sensownie. Ja u siebie mając identyczne panele prowadziłem kable tak jak opisałem, zaletą jest to że złącza MC4 dało się ładnie umieścić pod profilem montażowym paneli a nie w pobliżu samego panela, czy tuż pod nim.
Jestem tego samego zdania, my zawsze schodzimy kablami do profila i kable są praktycznie schowane za profilem i ich nie widac.. a tutaj co nam Roli zaprezentował to … 😳😳😳
@@RoliWork to żeby złącza nie były gdzieś na wierzchu narażone na wodę to jest oczywista oczywistość, zawsze je trzeba umieścić tak żeby miały "daszek". Bardziej robiąc tak jak opisałem jak ja robię zastanawiałem się czy w ten sposób jednak nie tworzy się pętla indukcyjna, starsze panele miały wyjścia kabli u góry więc było to łatwiej opanować, obecne panele mają wyjścia kabli pośrodku panela więc jest to zawsze w sprzeczności z szynami konstrukcyjnymi na których montujemy panele, więc zawsze trzeba tymi kablami gdzieś odejść od linii środkowej, a co za tym idzie tworzy się jakby takie małe pętle indukcyjne. Pytanie czy to jest temat do zastanowienie czy jest to pomijalny problemik 😉
@@RoliWork standardy są już od dawna wyznaczone w normach. Przewody prowadzić należy w linii prostej, a nie jak się podoba. Dodatkowo należy zachowywać promienie gięcia.
Jeżeli układam na gruntówce panele fotowoltaiczne zaczynam od pierwszego z lewej na dole i drugiego z prawej na dole. Następnie dokładam nad jednym z lewej i nad drugim z prawej po jednym panelu tak żebym widział jak jest wycentrowane. Kolejnym etapem jest naciągnięcie sznurka tak aby on przylegał równo do dolnej krawędzi panela i wyśrodkowuje panele z lewej z prawej strony tak aby równo sznureczek dotykał Ruszków z lewej i z prawej strony gwarancja opadnięcia panela z lewej albo z prawej strony wynosi około 2 cm na 15 m
Fajna robota ale. Kable za mocno napięte, można było połączyć na warkocz (co drugi), trytki bym stosował z K2 (do ramy modułu). Brak skrzynki DC (mimo zabezpieczeń w falowniku). Brak piktogramów zgodnie z normą (Główny wyłącznik... etc.). Kabla ziemnego nie dajemy do arota bo woda zawsze wejdzie i kabel leży w wodzie. Wyrównanie potencjału ram modułów tylko blaszkami (przewód LgY16 nie jest przewodem "zewnętrznym"). Czarnego peszla nie dajemy do ziemi. Pozdrawiam serdecznie.
Ten mit z arotem i kablem ziemnym powtarzany przez wszystkich to już dramat. A jak był by bez arota i woda gruntowa podeszła i jest w wodzie to coś mu to zmienia? Po to jest YKY żeby ta woda mu nic nie zrobiła a tak przynajmniej masz ochronę mechaniczna od kamieni itp
@@PoSwojemu wiesz, ja już parę razy wymieniałem WLZ bo YKY leżał w arocie z wodą. Ochronę mechaniczną zapewnia odpowiednia warstwa piasku pod i nad położonym kablem. Dodatkowo piasek zapewnia drenaż. Dla Ciebie mit a dla mnie praktyka.
@@A7J0R33Xkabli w ziemi się nie umieszcza tylko w warstwie zapewniającej drenaż. Dlatego nie stoi w wodzie. Jak już chcesz w arocie to w ażurowym. Kabel narażony na stanie w wodzie szybciej straci izolację.
Hejka. Fajny kontent. Oglądam wszystko o pv. I mam pytanie. Czy jest jakieś porzekadło które mówi że z panela plus od razu do falownika a minus na około? Czy może odwrotnie?
Witam chce zastosowac przetwornice napiecia 3000w mocy ciąglej akumulator 2x 100ah 12 v ladowarka firmy volt 20A o jakiej mocy panele musial bym zastosować 12v żeby wmiare ladowalo akumulatory ?
Fajne robota wykonana Roli, oprucz kilku rzeczy ktore juz byly wspomniane wczesniej. Dodam jeszcze ze tam gdzie idą trzy przewody razem w kupie tam nie mam efektu eliminacji cewki. To tak jakby był jeden kabel ułozoany.
Chodzi ci o zabezpieczenie przepięciowe ? Szukać dedykowanej przepięciówki 3P+N i zapiąć po rozdziale PEN lub jeśli masz dostęp do skrzynki OSD to zaraz na wejściu do budynku jeszcze przed głównym rozłącznikiem w rozdzielnicy. Jest też możliwość zastosowania zwykłej dedykowanej dla TNS 4P z ochroną N tak samo jak każda L1, L2 czy L3. Nie oszczędzać na tych aparatach - nie kupować tanioszki na warystorach bo za rok je wymienisz jak pojawią się upływy i zaczną różnicówki wywalać.
@@tomaszbyczek7611 Ok może trochę bardziej rozjaśnię rok budowy 1938 przychodzi z miasta do rozdzielni na korki L1 L2 L3 i N. Kamienica ma paru właścicieli każdy ma swój pod licznik. Chciałbym w swojej części zamontować PV. Rozumie że bez uziemienia z ziemi da się to zrobić?
Teraz jak panele zasypane śniegiem , to czy nie wyłączyć falownika, czy może mrugac , Jaka rada daj odcinek na ten temat Wasze Rady, jaki wyjścia ma mrugac z rana, A dopisze położenie przewodów masakra. Aż dziwne że klient to odbierze. ALE Powodzenia
Po co jest ten czerwony przewód puszczony po tych kablach, możesz opowiedzieć jak łączysz panele czy jest jakaś zasada plus do minusa i tak po kolei? 😊
45mm m8 z troszkę inną Podkładką uziemiającą. Taka jak na filmie, ma plus taki ze panel aż tak nie z ciąga.. Porównując je do klasycznych nie załamuję się do środka...
1/Jeśli wiatr powieje od strony kabli to cały czas bedą one pracować.Wystarczy, że plastik popuści i jest problem .Osobiście schodzę kablami na belkę, MC4 pod belką dodatkowo przemocowane.. 2/Profile ocynk od ziemi trzeba zabezpieczyć np.jakaś rurka a w środku beton. Ciekawe rozstawienie 2,3 m na profilu Dziękuje za materiał.
O wiatr nie musisz się martwić z tyłu jest piękna idealna zieleń. Właśnie dowiedziałem się że to nie jest ocynk. Nic nie dali więc nie powiem jaka to konstrukcja ale o dziwo jest sztywniejsza od Keno.
Witam jakbyś łączył co drugi panel to mógłbyś wykorzystać istniejące przewody paneli poczytaj instrukcje łączenia paneli sharp i tam masz ten sposób .....nie opisuje więcej....kombinuj ...
@@RoliWork stosuje to połączenie i nie używam dodatkowego kabla a największe straty są na dc i metrach.....a tak ładniej wygląda mniejsze koszta i mniejszcza cewka a miedzyzewnetrznymi rozkładam sobie drut od lewej do prawej zewnętrznej i jest do czego doczepić kable wygląda mega ....oczywiście tylko na konstrukcji naziemnej
Średnio to wygląda, gdyby nie sznurek,trytytka i drut to Polak kaput. kable nie powinny być napięte, ciekawe jak będzie to wisieć za 5 lat jak trytytki skruszeją:( poza tym falownik pod panelami, ta poprzeczka powinna łączyć słup przedni z tylnym i być podstawą dla falownika i reszty:( zamiast klasycznych market-owych trytytek są specjalne 3x grubsze. ale poza tym ok.
Sory ale takie naciąganie kabli z puszek - żadna instrukcja tego nie przewiduje, mizernie to wygląda, klipsy są po pare groszy i mozna to upiąć ładnie i nie zaginać tak kablu zaraz przy wyjsciu z puszki. Mi sie to nie podoba. Przewód PE powinien zawsze być ciut dłuższy od reszty (przy zarabianiu wtyczek). W razie wyrwania kabla ostatnia powinna zerwać żyła PE. Plus za podkładki miedzy ocynkiem a aluminium.
Czemu wszyscy naciągają kable od paneli ? Dla mnie bezpieczna opcja to tylko puszczenie korytka lub ewentualnie peszla pod panelami i umieszczenie tam tych kabli. Kable to nie linki do wieszania prania. W dużym korytku zmieściły by się wtyczki mc4. Wszyscy oszczędzają na kliencie i bezpieczeństwie.
Zobacz sobie następny film i tam będziesz miał odpowiedź do tego filmu bo ta instalacja już ma zupełnie inne wykonanie. To był taki mały haczyk aby ludzie troszeczkę pomyśleli
Roli na samym wstępie bardzo Ciebie pozdrawiam i wielki szacunek za to że publikujesz filmy ze swoją pracą. Uważam że twój kanał jest najlepszy jeśli chodzi o pokazywanie praktycznego wykonania instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Cieszę się że masz na tyle odwagi i zaciecia aby wziąć na klatę również wszystkich hejterów i pieniaczy a zarazem jesteś otwarty na konstruktywną krytykę. Instalacja fajna ale w moim osobistym odczuciu uważam że zbyt mocno napinasz/przełamujesz kable przy puszkach na panelach. Za parę lat może być problem, czas pokaże... . Pozdrawiam i powodzenia. PS: Może warto stosować dodatkową szynę pod kable?. Konstruktywna krytyka ale wiem że ty się nieobrazisz bo jesteś normalny i zależy Ci na podnoszeniu standardów w naszym kraju.
Naprawdę miło czyta sie taki pozytywny komentarz. Każdy ma swój styl ale nie Każdy rozumie jak to funkcjonuje. Dodam jak każdemu opaska szybciej pęknie niż coś z kablem się stanie.
Te kable od paneli to tak naciągnięte jak guma w majtkach. Nie boisz się o uszkodzenie puszek przyłączeniowych w panelu? Przecież to cały czas pręży. Można było przewody przyłączeniowe sprowadzić do profila aluminiowego a kabel dodatni ułożyć wzdłuż tego profila aluminiowego. Zdecydowanie wyglądało by to lepiej niż te zygzaki.
Jak można tak spierdzielić ułożenie kabli i jeszcze partactwo zachwalać tragedia chyba dziecko by to lepiej zrobiło!!! Już nie wspomnę o bardzo nisko zawieszonym inwerterze bez zadaszenia bo panel nie zasłania nic .KATASTROFA
Nie no dosłownie super to jeszcze zrób daszek aby na inwerter nie kapało Ciekawe po co ma swoje IP. Co komentarz to jestem coraz bardziej przekonany do tego że większość ten nie ma totalnie pojęcia na temat montażu. Ale i tak szanuję wasze komentarze drodzy widzowie.
@@RoliWork inwerter może być na zewnątrz ale musi być pod zadaszeniem nie moze na niego bezposrednio padac deszcz tak piszą w DTR chyba że się nie czyta instrukcji?a co do ułożenia kabli mogę Ci zrobić zdjęcie jak jest prawidlowo i estetycznie .
Noark to taki farbowany chińczyk, że nawet w instrukcji nie wskazał jakiej średnicy przewodem odprowadzić z ogranicznika przepięć na PE. Hager, Dehn wskazują :). Główny uziom listwy zbiorczej w skrzynce ze wspólnego kabla ? Jak powstanie przepięcie przychodzące od strony OSD po uderzeniu pioruna w instalację to i tym PE wejdzie zamiast wyjść. Długość kabla wpiętego z PE na listwę też jest określona a nie ten świński ogonek ;) Wystrzeli jak z procy. Jak już różnicówka to chociaż typu A a nie zwykła AC - falownik może przebić na prądzie półokresowym a i stałym też :) Już nie B, ale chociaż A wstawić wypada, chyba że klient wie i taką chce :) Dobrą praktyką jest odprowadzać z przepięciówki z PE bezpośrednio na GSW lub uziom a nie łączyć na cienką listwę - przypomina to chińską masówkę z alledrogo. Szacun dla Waszej roboty... każdy film oglądałem, ale ten mi jakoś nie wszedł :/
No kabelem s konektorem bych sel nahoru a ne dolu .Voda ktera protece mezerou mezi panelama potece pekne rovno do konektoru , radeji provesit at netece ani jednu stranu a skapne pryc. Plastove svorky dokazou po letech upadnout a kabel zustane viset . Tak samo konektory mc4 taky praskaji a to je nejvetsi problem . Ja osobne u sebe jsem kable uchyti medenyma el.draty nevypada to tak pekne ale 100% neupadnou a spadovane od spoju (v izolaci ne hole draty aby neposkodily kab. ) zadne plastove svorky to je casovany problem a vsichni je vsude davaji , jak to vidim vzpomenu na montaz wifi anten vsechny po case upadly. !!!!!!! a mc4 jsem obmotal izolaci paskou a ta hodne zesili a ochrani konektor pred uv zarenim ,skrehnou a prasknou .Po roce jsem musel dva na panelech menit a to me vylekalo jak jsou nekvalitni muzou krasne zacit horet pri castecnem rozpojeni Jak vidim jak ukazujes jak se to ma delat , tak ja bych to udelal trochu jinak.abych mohl klidne spat . Jinak ram na panely je pararadni pevny . Rad sleduji tvoje videa a tvou prac je to poucne at se darii 👍👍 👍
Roli pierwszy raz widzę że tak kable żeś spier...... zawsze idealnie zrobione, a tu ? masakra, przy samym wyjściu z puszki panela już tak wygięte że po kilku latach wyjdą z otuliny i będzie problem. A można było po ramie i do szyny
Wiesz co byłem na swoich instalacjach 3 4 lata temu nic nie powychodziło. Bardziej bym się martwił ty że są firmy co nie dają blaszek pod panele. Dodam ze każdemu niestety nie dogodzę dlaczego, było kilka sposobów układania kabli pokazanych. Są zwolennicy i tak powstają 2 obozy. Jest dobrze jest źle. Z tych instalacji co zrobiłem z chłopakami nic się nie wydarzyło. Co lepsze większość w skali roku miała 10% wiecje zrobione jeżeli chodzi o uzysk.
Robisz dobrą robotę i przekaz ale video shit, bo albo nie kręć tak głową lub kup sobie kamerę ze stabilizacją. Prawdopodobnie kręcisz na ilość, lecz szkoda Twojej wielkiej wiedzy, gdy przekaz szwankuje. Podsumowanie: obraz smuży, przekaz często nieczytelny
Niestety brak wiedzy . Instalacja nie powinna być odebrana. Chodzi o kable, nie mogą być naciągnięte, muszą być przy zjazdach min 2 cm prosto i stopień ich ugięcia przy panelu to jakiś dramat
Gdybym to robil dla siebie to wgl bhm sie z tym nie pierdolil, pospinac byle jak bo i tak nie widac, ale dla klienta trzeba zeby sie nienorzypierdolil, my inaczej spinamy tak ze kable ida w gore albo w dol a mc4 pod profil zeby nie bylo widac
nie podoba sie mi takie cos, ale prawda jest taka ze nie widzialem jeszcze dobrze zrobionego tematu laczenia mc4 bo go nie ma :) powaznie to jest miejsce na opracowanie tego problemu jakims systemowym rozwiazaniem, rozumiem jak ktos napisal ze naprezone przewody to dobre przy pozarze no ok tylko zobaczmy jak to wyglada wszystko na trytkach ktore sie zestarzeja i puszcza do tego jaki jest promien giecia przy mc4 tam sie zrobi nieszczelnosc
To co pokazujesz na dachu, to jest masakra a nie dobrze zrobione. Minimum 10cm od dachu, MC4 to musi być podciągnięte. Takie instalacje będą się jarać razem z davhem za kilka lat. Pooglądać sobie filmy o tym co się dzieje z MC4 nieprawidłowo zapietym i co się dzieje gdy nie ma odprowadzenia nadmiaru ciepła spod paneli. Już nie jeden dom spłonął a nawet cały kościół od takich instalacji. Takich instalatorów powinni zamykać w pierdlu za narażenie życia i mienia.
Nie no naprawdę wiedzę to ty masz taką z kwestii że byłeś na szkoleniu nie znasz rzeczywistości na wkładali ci różnych głupot A to co wyjdzie to masakra. To dodam ci taką jedną bardzo ważną sugestię na moim kanale jest filmik gdzie Zamontowana jest fotowoltaika na kratownicy a obok na firmie już dobrych kilka lat jak były te wichury i inne rzeczy fotowoltaika na firmie stoi a na dachu gdzie dachówki były przez wiatr przesuwane fotowoltaika dalej wisi i jak jadę w stronę Inowrocławia to widzę tą fotowoltaikę mnie to bardzo cieszy że Wykonałem swoją robotę starannie. Życzę dalszej edukacji naprawdę
Przecież te kable to tragedia..
Ukladalem kable na 5MW i takie coś nie jest dopuszczone przez producenta paneli ponieważ wyrywają się kable przy zmianach temperatur
@@mateuszjabonski3464 Właśnie, te kable są ponaciągane i obciążenia przenoszą się na złącza przy panelach.
Dramatem są promienie gięcia. Przewody idą ostro w dół i na prawo. Widać że ledwo się trzymają. A wystarczyło tylko odsunąć od siebie profile poprzeczne i dać koryta kablowe. Jeszcze ludzie są z tego zadowoleni.
Fajnie, że się starasz, ale nie wszystko jest dobrze. Pierwsza sprawa to użyłeś do podłączenia inwertera przewodu nieodpornego na warunki atmosferyczne (wiesz jak będzie za 5-10lat wyglądała izolacja tego przewodu?), do poprawy i to prędko. Rozprowadzenie przewodów dc - po za tym, że jest w miarę estetycznie (kwestia gustu), to jest to bardzo kiepskie. Przewody wychodzące z paneli nie powinny być tak zgięte i napięte, do tego mc4 wiszące w powietrzu (w internecie masz pełno zdjęć co się z tym dzieje po kilku, kilkunastu latach). Zaczynaj zawsze od przymocowania mc4, najlepiej dwoma trytytkami (tak, żeby nie wisiały w powietrzu i nie pracowały), a później dopiero rozprowadzenie przewodów, które nie mają być napięte jak struna, tylko przy wejściu do panelu i mc4 mają mieć luz, żeby sobie to pracowało (wiem, że jest zima i latem trochę się rozciągną, ale może być też zimniej). Pamiętaj, że estetyka jest ważna, ale nie najważniejsza.
super robota łapa poleciała -dużo słońca i ciepła pozdrawiam
Jak bedziesz łaczył nastepna choinke to podpowiem ze wtyczki sa rozbieralne i skraca sie kable i wyglada to jak nalezy.Tak mozna łaczyc na dachu ale na widocznym miejscu to wypada sie postarac.Pozdrawiam!!
Kable fajans!!!
Konstrukcja wygląda OK. Te szyny na których wisi falownik, można było dać wyżej i od drugiej strony słupów, żeby falownik trochę schować pod panelami. Dziwnie wyglądają te kable idące po skosie. Mam takie same panele i u mnie kable wchodzą za ramki paneli a następnie są łączone na tej poziomej szynie. Wygląda to o wiele lepiej i nie ma takich załamań.
Wysokość inwertera jest odpowiednia. Śnieg tego nie zasypie, a kable każdy układa względem swojego uznania. Jest baza którą można zmodyfikować.
@@RoliWork Inwertera może teraz nie zasypie ale jak przyjdzie porządna zima to może być różnie. Ja mam 1.5m płot i kiedyś każdej zimy był cały zakryty. Mi już nie tyle chodzi o wysokość tylko o to, żeby tak nie wystawał w przejściu i trochę był osłonięty przed deszczem. Co do kabli, wiadomo że można je modyfikować ale tu są zbyt duże zagięcia i są słabo przymocowane. Gdybyś to u mnie tak zrobił, kazał bym Ci to poprawić. Teraz dostrzegłem, że szyn nie masz oklejonych w miejscu styku aluminium z ocynkiem. Nie chcę Cię krytykować bo dachowe instalacje robiliście zawsze dobrze, piszę jak to widzę z punktu zwykłego klienta.
I co właśnie jest to kiedy nie pokaże się wszystkiego są okleiny specjalne które pokazywałem które daje się na łączeniu aluminium ze stalą. Jak zauważyłeś to był tam cały taki woreczek z takich specjalnych oklein.
@@RoliWork Ja dzisiaj tylko zerknąłem na te kable i wyglądało jak by nie było oklein. Jak są to OK...
@@RoliWork no fajowo rozprowadzane kable,jednak.......ja bym je dokladnie tak samo rozozyl ,tyyyyle,ze.........MC4 powinny byc u gory-takie lustrzane odbicie jak to co zrobiles,dlatego ,ze........
wszelaka rosa skraplajaca sie na kablach bedzie sciekala wlasnie po tych kablach w gol na wtyczki MC4.
jak wtyczki beda na samej gorze to wilgos bedzie splywac od nich w dol a nie odwrotnie cala wilgos na wtyczki.
a do czego stosuje sie dodatkowy czerwony kabel?
czy zarobione konektory mozna lutowac,czy zasady zabraniaja tego???
jesli nie zabraniaja to dlaczego lutowania sie nie stosuje?
pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz
Witam, mam pytanie czy zamiast takiej plataniny nie lepiej skrócić kable zakładając nowe wtyczki???
Pozdrawiam
Tak by było lpeiej ale instalatorzy jak widać szybko aby zrobic robotę. Oczywiscie jeśli poprawnie to ok, ale widząc jak robione były te instalacje przez ostatnie 10 lat jestem ciekawy ile bedzie pozarów za kilka lat
Nawet trzeba, bo wtyczki złącza muszą być tego danego producenta
Mówiąc szczerze to dziwnie te kable pociągnąłeś takimi "Zetkami" i jakoś tak ponaciągane są, a nie lepiej byłoby schodzić kablami po ramie do pierwszej poziomej belki i do tej belki upinać kable, byłoby to znacznie estetyczniej. Powiem tak, jakbym był klientem to nie byłbym zadowolony z takiego ułożenia kabli. Inną sprawą jest że producenci paneli wyprowadzenia kabli tak montują że ciężko zrobić to jakoś sensownie. Ja u siebie mając identyczne panele prowadziłem kable tak jak opisałem, zaletą jest to że złącza MC4 dało się ładnie umieścić pod profilem montażowym paneli a nie w pobliżu samego panela, czy tuż pod nim.
Jestem tego samego zdania, my zawsze schodzimy kablami do profila i kable są praktycznie schowane za profilem i ich nie widac.. a tutaj co nam Roli zaprezentował to … 😳😳😳
Dlatego warto modyfikować tak aby dojść do jakiegoś standardu, co będzie dla ciebie odpowiednie. Ja zrobiłem tak i jest dla mnie spoko 🙉🙉🙉
Takie układanie kabli też będzie spoko. Ale warto zwrócić uwagę aby złącze mc4 nie wypadało pomiędzy panelami.
@@RoliWork to żeby złącza nie były gdzieś na wierzchu narażone na wodę to jest oczywista oczywistość, zawsze je trzeba umieścić tak żeby miały "daszek". Bardziej robiąc tak jak opisałem jak ja robię zastanawiałem się czy w ten sposób jednak nie tworzy się pętla indukcyjna, starsze panele miały wyjścia kabli u góry więc było to łatwiej opanować, obecne panele mają wyjścia kabli pośrodku panela więc jest to zawsze w sprzeczności z szynami konstrukcyjnymi na których montujemy panele, więc zawsze trzeba tymi kablami gdzieś odejść od linii środkowej, a co za tym idzie tworzy się jakby takie małe pętle indukcyjne. Pytanie czy to jest temat do zastanowienie czy jest to pomijalny problemik 😉
@@RoliWork standardy są już od dawna wyznaczone w normach. Przewody prowadzić należy w linii prostej, a nie jak się podoba. Dodatkowo należy zachowywać promienie gięcia.
Super. Fajne masz te filmiki. Tylko jedna uwaga warto też odpisywać na maile tak po prostu bez interesowanie nie na forum!
Rolli jak układasz moduły w 2 rzędach pinowo tak jak na tej konstrukcji to zarówno górę jak i dól zaczynasz od + lub - czy góra np. + a dól - ?
Jeżeli układam na gruntówce panele fotowoltaiczne zaczynam od pierwszego z lewej na dole i drugiego z prawej na dole. Następnie dokładam nad jednym z lewej i nad drugim z prawej po jednym panelu tak żebym widział jak jest wycentrowane. Kolejnym etapem jest naciągnięcie sznurka tak aby on przylegał równo do dolnej krawędzi panela i wyśrodkowuje panele z lewej z prawej strony tak aby równo sznureczek dotykał Ruszków z lewej i z prawej strony gwarancja opadnięcia panela z lewej albo z prawej strony wynosi około 2 cm na 15 m
Masz film jak łączyć panele? 1 string? Jak ten kabel prowadzisz?
ale kabel YDY na zewnątrz to trochę przesada :)
Dałeś przewód AC od falownika do rozdzielnicy biały YDY, a powinien być kabel typu YKY. YDY nie nadaje się na działanie warunków atmosferycznych.
Fajna robota ale. Kable za mocno napięte, można było połączyć na warkocz (co drugi), trytki bym stosował z K2 (do ramy modułu). Brak skrzynki DC (mimo zabezpieczeń w falowniku). Brak piktogramów zgodnie z normą (Główny wyłącznik... etc.). Kabla ziemnego nie dajemy do arota bo woda zawsze wejdzie i kabel leży w wodzie. Wyrównanie potencjału ram modułów tylko blaszkami (przewód LgY16 nie jest przewodem "zewnętrznym"). Czarnego peszla nie dajemy do ziemi. Pozdrawiam serdecznie.
Filmik trytki czy klipsy K2 za niedługo z montażu cały film pozdro
Ten mit z arotem i kablem ziemnym powtarzany przez wszystkich to już dramat. A jak był by bez arota i woda gruntowa podeszła i jest w wodzie to coś mu to zmienia? Po to jest YKY żeby ta woda mu nic nie zrobiła a tak przynajmniej masz ochronę mechaniczna od kamieni itp
@@PoSwojemu wiesz, ja już parę razy wymieniałem WLZ bo YKY leżał w arocie z wodą. Ochronę mechaniczną zapewnia odpowiednia warstwa piasku pod i nad położonym kablem. Dodatkowo piasek zapewnia drenaż. Dla Ciebie mit a dla mnie praktyka.
@@fejszter praktyka, a nadal brak logiki. Jaka różnica, czy kabel leży w wodzie w ziemi, a tym czy leży w wodzie w arocie?
@@A7J0R33Xkabli w ziemi się nie umieszcza tylko w warstwie zapewniającej drenaż. Dlatego nie stoi w wodzie. Jak już chcesz w arocie to w ażurowym. Kabel narażony na stanie w wodzie szybciej straci izolację.
Oglądamy
Dziękuję 🥳🥳🥳🍬🍬🍬
Przyglądam się temu wszystkiemu, zastanawia mnie, czy nie można byłoby poskracać tych wszystkich kabli? Wiadomo , czas , nowe złącza ?
Hejka. Fajny kontent. Oglądam wszystko o pv. I mam pytanie. Czy jest jakieś porzekadło które mówi że z panela plus od razu do falownika a minus na około? Czy może odwrotnie?
Nie kumam. Ten przewód czerwony jest do czegoś podpięty? Przepraszam, uczę się.
Witam chce zastosowac przetwornice napiecia 3000w mocy ciąglej akumulator 2x 100ah 12 v ladowarka firmy volt 20A o jakiej mocy panele musial bym zastosować 12v żeby wmiare ladowalo akumulatory ?
Hejka czy masz wolne terminy na wykonanie instalacji Gorzów Wlkp
Fajne robota wykonana Roli, oprucz kilku rzeczy ktore juz byly wspomniane wczesniej. Dodam jeszcze ze tam gdzie idą trzy przewody razem w kupie tam nie mam efektu eliminacji cewki. To tak jakby był jeden kabel ułozoany.
subik ☘️
Co zrobić z budynkiem w TN-C? Jakie są możliwości?
A co chciałbyś osiągnąć.
Pytanie co chcesz zrobić. Możesz z TN-C zrobić TN-C-S
@@RoliWork założyć PV.
Chodzi ci o zabezpieczenie przepięciowe ? Szukać dedykowanej przepięciówki 3P+N i zapiąć po rozdziale PEN lub jeśli masz dostęp do skrzynki OSD to zaraz na wejściu do budynku jeszcze przed głównym rozłącznikiem w rozdzielnicy. Jest też możliwość zastosowania zwykłej dedykowanej dla TNS 4P z ochroną N tak samo jak każda L1, L2 czy L3. Nie oszczędzać na tych aparatach - nie kupować tanioszki na warystorach bo za rok je wymienisz jak pojawią się upływy i zaczną różnicówki wywalać.
@@tomaszbyczek7611 Ok może trochę bardziej rozjaśnię rok budowy 1938 przychodzi z miasta do rozdzielni na korki L1 L2 L3 i N. Kamienica ma paru właścicieli każdy ma swój pod licznik. Chciałbym w swojej części zamontować PV. Rozumie że bez uziemienia z ziemi da się to zrobić?
jaka jest cena nie chodzi mi o dokładną takiej gruntowej instalacji jak tu ?
Zacienione z obu stron ;) miód malina
Teraz jak panele zasypane śniegiem , to czy nie wyłączyć falownika, czy może mrugac , Jaka rada daj odcinek na ten temat Wasze Rady, jaki wyjścia ma mrugac z rana, A dopisze położenie przewodów masakra. Aż dziwne że klient to odbierze. ALE Powodzenia
Witam
Mam pytanie odnośnie podłączenia przewodów do Falownika jak z kolejnością wirowania faz czy ma znaczenie ?
Nie nie ma, to na tyle mądre bestie że sobie to wyłapie sam, przynajmniej u mnie specjalnie próbowałem.
A jaki jest całkowity koszt inwestycji?
Jak zrobisz to samemu to 35k by kosztowało
Po co jest ten czerwony przewód puszczony po tych kablach, możesz opowiedzieć jak łączysz panele czy jest jakaś zasada plus do minusa i tak po kolei? 😊
Apropo klem jakie klemy pod panel 35mm? I jakie długie śruby do tych klem używasz?
45mm m8 z troszkę inną Podkładką uziemiającą. Taka jak na filmie, ma plus taki ze panel aż tak nie z ciąga.. Porównując je do klasycznych nie załamuję się do środka...
Właśnie chce sobie zamówić klemy w Keno czarne pod panel 35mm które twoim zdaniem są lepsze bo mają dwa rodzaje?
Dzień dobry
A witam Dzien Dobry...
Dlaczego to falownik tak nisko ?
Ponad 1m nad ziemią, większość przypadków wystarczy. Z tego falownika nic się nie dowiemy jak nie mamy apki
Ten Arot to nie jest raczej odporny na UV
Radku nie za mocno są napięte kable ?
Będzie na plusie to jeszcze się opuszczą. Po 2 latach takiego podczepiana jak sprawdzałem nic nie pęka kable w dobrym stanie są.
1/Jeśli wiatr powieje od strony kabli to cały czas bedą one pracować.Wystarczy, że plastik popuści i jest problem .Osobiście schodzę kablami na belkę, MC4 pod belką dodatkowo przemocowane..
2/Profile ocynk od ziemi trzeba zabezpieczyć np.jakaś rurka a w środku beton.
Ciekawe rozstawienie 2,3 m na profilu
Dziękuje za materiał.
O wiatr nie musisz się martwić z tyłu jest piękna idealna zieleń. Właśnie dowiedziałem się że to nie jest ocynk. Nic nie dali więc nie powiem jaka to konstrukcja ale o dziwo jest sztywniejsza od Keno.
Witam jakbyś łączył co drugi panel to mógłbyś wykorzystać istniejące przewody paneli poczytaj instrukcje łączenia paneli sharp i tam masz ten sposób .....nie opisuje więcej....kombinuj ...
Można na tak zwany przekros, ale musi odległość pasować... Wiele ciekawych sugestii powstało 😉😉😉
@@RoliWork stosuje to połączenie i nie używam dodatkowego kabla a największe straty są na dc i metrach.....a tak ładniej wygląda mniejsze koszta i mniejszcza cewka a miedzyzewnetrznymi rozkładam sobie drut od lewej do prawej zewnętrznej i jest do czego doczepić kable wygląda mega ....oczywiście tylko na konstrukcji naziemnej
Zimno dzisiaj idealna pogoda na montaż 😉🙃🙂👍
No z tym drutem robię tak samo faktycznie mega wygląda
Witaj też jestem instalatorem ale takie kable by u nas nie przeszły na trytytkach nie to bym krytykował wyślę fotę moich instalacji na fb pozdrawiam.
Zapraszam na k2 klipsy. Jest coś więcej...
Średnio to wygląda, gdyby nie sznurek,trytytka i drut to Polak kaput. kable nie powinny być napięte, ciekawe jak będzie to wisieć za 5 lat jak trytytki skruszeją:( poza tym falownik pod panelami, ta poprzeczka powinna łączyć słup przedni z tylnym i być podstawą dla falownika i reszty:( zamiast klasycznych market-owych trytytek są specjalne 3x grubsze. ale poza tym ok.
Sory ale takie naciąganie kabli z puszek - żadna instrukcja tego nie przewiduje, mizernie to wygląda, klipsy są po pare groszy i mozna to upiąć ładnie i nie zaginać tak kablu zaraz przy wyjsciu z puszki. Mi sie to nie podoba. Przewód PE powinien zawsze być ciut dłuższy od reszty (przy zarabianiu wtyczek). W razie wyrwania kabla ostatnia powinna zerwać żyła PE. Plus za podkładki miedzy ocynkiem a aluminium.
Czemu wszyscy naciągają kable od paneli ? Dla mnie bezpieczna opcja to tylko puszczenie korytka lub ewentualnie peszla pod panelami i umieszczenie tam tych kabli. Kable to nie linki do wieszania prania. W dużym korytku zmieściły by się wtyczki mc4. Wszyscy oszczędzają na kliencie i bezpieczeństwie.
Zobacz sobie następny film i tam będziesz miał odpowiedź do tego filmu bo ta instalacja już ma zupełnie inne wykonanie. To był taki mały haczyk aby ludzie troszeczkę pomyśleli
Roli na samym wstępie bardzo Ciebie pozdrawiam i wielki szacunek za to że publikujesz filmy ze swoją pracą. Uważam że twój kanał jest najlepszy jeśli chodzi o pokazywanie praktycznego wykonania instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Cieszę się że masz na tyle odwagi i zaciecia aby wziąć na klatę również wszystkich hejterów i pieniaczy a zarazem jesteś otwarty na konstruktywną krytykę. Instalacja fajna ale w moim osobistym odczuciu uważam że zbyt mocno napinasz/przełamujesz kable przy puszkach na panelach. Za parę lat może być problem, czas pokaże... . Pozdrawiam i powodzenia. PS: Może warto stosować dodatkową szynę pod kable?. Konstruktywna krytyka ale wiem że ty się nieobrazisz bo jesteś normalny i zależy Ci na podnoszeniu standardów w naszym kraju.
Naprawdę miło czyta sie taki pozytywny komentarz. Każdy ma swój styl ale nie Każdy rozumie jak to funkcjonuje. Dodam jak każdemu opaska szybciej pęknie niż coś z kablem się stanie.
Ta instalacja to tragedia,ważne że "mistrz" zadowolony.
Te kable od paneli to tak naciągnięte jak guma w majtkach. Nie boisz się o uszkodzenie puszek przyłączeniowych w panelu? Przecież to cały czas pręży.
Można było przewody przyłączeniowe sprowadzić do profila aluminiowego a kabel dodatni ułożyć wzdłuż tego profila aluminiowego. Zdecydowanie wyglądało by to lepiej niż te zygzaki.
Zapraszam na film z klipsów k2 coś jest między Prawdą a Bogiem...
Witaj nie wiem ale chyba nie masz pojęcia o promieniu gięcia przewodów audyt by nie przeszedł Powodzenia
Ale lipa. Ładuj się w furkę i jedź to poprawić. Ratuj prestiż.
Raczej tylko dociągnę dolny rząd, mi się osobiście bardziej podoba takie wykonanie.
Dramat.. brak slow..
no ogólnie te kable wygladaja troche nie ładnie
Jak można tak spierdzielić ułożenie kabli i jeszcze partactwo zachwalać tragedia chyba dziecko by to lepiej zrobiło!!! Już nie wspomnę o bardzo nisko zawieszonym inwerterze bez zadaszenia bo panel nie zasłania nic .KATASTROFA
Nie no dosłownie super to jeszcze zrób daszek aby na inwerter nie kapało Ciekawe po co ma swoje IP. Co komentarz to jestem coraz bardziej przekonany do tego że większość ten nie ma totalnie pojęcia na temat montażu. Ale i tak szanuję wasze komentarze drodzy widzowie.
@@RoliWork inwerter może być na zewnątrz ale musi być pod zadaszeniem nie moze na niego bezposrednio padac deszcz tak piszą w DTR chyba że się nie czyta instrukcji?a co do ułożenia kabli mogę Ci zrobić zdjęcie jak jest prawidlowo i estetycznie .
A gdzie masz skrzynkę DC? W instalacji naziemnej tak kabli nie prowadzimy, zero estetyki
Mi osobiście nie podobają się te naciągnięcia przewodów które są pozawijane w prawą stronę, te przewody po lewej ok.
litości z tymi trytkami.... za 4 lara zaczną pękać
Noark to taki farbowany chińczyk, że nawet w instrukcji nie wskazał jakiej średnicy przewodem odprowadzić z ogranicznika przepięć na PE. Hager, Dehn wskazują :). Główny uziom listwy zbiorczej w skrzynce ze wspólnego kabla ? Jak powstanie przepięcie przychodzące od strony OSD po uderzeniu pioruna w instalację to i tym PE wejdzie zamiast wyjść. Długość kabla wpiętego z PE na listwę też jest określona a nie ten świński ogonek ;) Wystrzeli jak z procy. Jak już różnicówka to chociaż typu A a nie zwykła AC - falownik może przebić na prądzie półokresowym a i stałym też :) Już nie B, ale chociaż A wstawić wypada, chyba że klient wie i taką chce :) Dobrą praktyką jest odprowadzać z przepięciówki z PE bezpośrednio na GSW lub uziom a nie łączyć na cienką listwę - przypomina to chińską masówkę z alledrogo. Szacun dla Waszej roboty... każdy film oglądałem, ale ten mi jakoś nie wszedł :/
No kabelem s konektorem bych sel nahoru a ne dolu .Voda ktera protece mezerou mezi panelama potece pekne rovno do konektoru , radeji provesit at netece ani jednu stranu a skapne pryc. Plastove svorky dokazou po letech upadnout a kabel zustane viset . Tak samo konektory mc4 taky praskaji a to je nejvetsi problem .
Ja osobne u sebe jsem kable uchyti medenyma el.draty nevypada to tak pekne ale 100% neupadnou a spadovane od spoju (v izolaci ne hole draty aby neposkodily kab. ) zadne plastove svorky to je casovany problem a vsichni je vsude davaji , jak to vidim vzpomenu na montaz wifi anten vsechny po case upadly. !!!!!!! a mc4 jsem obmotal izolaci paskou a ta hodne zesili a ochrani konektor pred uv zarenim ,skrehnou a prasknou .Po roce jsem musel dva na panelech menit a to me vylekalo jak jsou nekvalitni muzou krasne zacit horet pri castecnem rozpojeni
Jak vidim jak ukazujes jak se to ma delat , tak ja bych to udelal trochu jinak.abych mohl klidne spat . Jinak ram na panely je pararadni pevny .
Rad sleduji tvoje videa a tvou prac je to poucne at se darii 👍👍 👍
Za mocno naciągnięte kable
Roli pierwszy raz widzę że tak kable żeś spier...... zawsze idealnie zrobione, a tu ? masakra, przy samym wyjściu z puszki panela już tak wygięte że po kilku latach wyjdą z otuliny i będzie problem. A można było po ramie i do szyny
Wiesz co byłem na swoich instalacjach 3 4 lata temu nic nie powychodziło. Bardziej bym się martwił ty że są firmy co nie dają blaszek pod panele. Dodam ze każdemu niestety nie dogodzę dlaczego, było kilka sposobów układania kabli pokazanych. Są zwolennicy i tak powstają 2 obozy. Jest dobrze jest źle. Z tych instalacji co zrobiłem z chłopakami nic się nie wydarzyło. Co lepsze większość w skali roku miała 10% wiecje zrobione jeżeli chodzi o uzysk.
@@RoliWork ok ale ja i tak upieram się przy swoim,kable można prowadzić inaczej, wszystko inne jest very good🙂
W razie pożaru napiete złacza mc rozlaczaja sie, brawo .Niektorzy nie wiedza o tym.
No i pomału powstaje Wikipedia. Pożary to występują z wad materiału i nieprawidłowego montażu.
@@RoliWork jak już będzie palić napięte złącza rozłączają się
Robisz dobrą robotę i przekaz ale video shit, bo albo nie kręć tak głową lub kup sobie kamerę ze stabilizacją. Prawdopodobnie kręcisz na ilość, lecz szkoda Twojej wielkiej wiedzy, gdy przekaz szwankuje. Podsumowanie: obraz smuży, przekaz często nieczytelny
Kable wynaciągane jak struny
Niestety brak wiedzy . Instalacja nie powinna być odebrana.
Chodzi o kable, nie mogą być naciągnięte, muszą być przy zjazdach min 2 cm prosto i stopień ich ugięcia przy panelu to jakiś dramat
Gdybym to robil dla siebie to wgl bhm sie z tym nie pierdolil, pospinac byle jak bo i tak nie widac, ale dla klienta trzeba zeby sie nienorzypierdolil, my inaczej spinamy tak ze kable ida w gore albo w dol a mc4 pod profil zeby nie bylo widac
nie podoba sie mi takie cos, ale prawda jest taka ze nie widzialem jeszcze dobrze zrobionego tematu laczenia mc4 bo go nie ma :)
powaznie to jest miejsce na opracowanie tego problemu jakims systemowym rozwiazaniem, rozumiem jak ktos napisal ze naprezone przewody to dobre przy pozarze no ok tylko zobaczmy jak to wyglada wszystko na trytkach ktore sie zestarzeja i puszcza do tego jaki jest promien giecia przy mc4 tam sie zrobi nieszczelnosc
To co pokazujesz na dachu, to jest masakra a nie dobrze zrobione. Minimum 10cm od dachu, MC4 to musi być podciągnięte. Takie instalacje będą się jarać razem z davhem za kilka lat. Pooglądać sobie filmy o tym co się dzieje z MC4 nieprawidłowo zapietym i co się dzieje gdy nie ma odprowadzenia nadmiaru ciepła spod paneli. Już nie jeden dom spłonął a nawet cały kościół od takich instalacji. Takich instalatorów powinni zamykać w pierdlu za narażenie życia i mienia.
Nie no naprawdę wiedzę to ty masz taką z kwestii że byłeś na szkoleniu nie znasz rzeczywistości na wkładali ci różnych głupot A to co wyjdzie to masakra. To dodam ci taką jedną bardzo ważną sugestię na moim kanale jest filmik gdzie Zamontowana jest fotowoltaika na kratownicy a obok na firmie już dobrych kilka lat jak były te wichury i inne rzeczy fotowoltaika na firmie stoi a na dachu gdzie dachówki były przez wiatr przesuwane fotowoltaika dalej wisi i jak jadę w stronę Inowrocławia to widzę tą fotowoltaikę mnie to bardzo cieszy że Wykonałem swoją robotę starannie. Życzę dalszej edukacji naprawdę
Dyletant
ale popelinaaaaaaa
Tragedia . Dawno takiej fuszerki nie widziałem a jeszcze gościu sie tym chwalisz .