Pitajte pedijatra - Zaštita od krpelja kod dece
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
- Krpelji su paraziti koji žive na koži glodara i drugih životinja sisajući njihovu krv. Sa njih se presele na trave i drveće odakle se mogu preneti na kožu čoveka. Prenosioci su mnogih bolesti, od kojih je na našem području najzastupljenija Lajamska bolest. Najviše ih ima u maju i junu.
Krpelji mogu biti različite veličine, od par milimetara do čak 1 cm, crne ili braon boje. Onog trenutka kad se primeti na koži neophodno je javiti se u najbližu zdravstvenu ustanovu jer je vreme dragocen factor. Brojne studije su pokazale da boravak krpelja na koži kraće od 24h u znatnoj meri smanjuje mogućnost zaraze. Procedura vađenja je bezbolna, nije potrebna primena anestetika I poželjno je da je izvodi lekar. Za ovaj postupak se koristi fina pinceta ili pean, treba ga uhvatiti što bliže koži, direktno iznad usta. Ne treba ga uvrtati već povlačiti na gore ujednačenim intenzitetom, jer je manja šansa da ostanu zakinuti delovi. Ne treba ih mazati alkoholom, benzinom i lakom za nokte jer mogu da izazovu povraćanje krpelja. Mesto posle ujeda se može oprati antiseptikom.
Kada se odstrani može se poslati na analizu kako bi se utvrdilo da li je zaražen. Potrebno je staviti ga u malu bočicu sa fiziološkim rastvorom. Zaražen krpelj nije garancija da će dete oboleti, ali je poželjno da se mesto ujeda prati oko mesec dana. Ustanove koje rade analizu krpelja su:
VMA epidemiološka služba 5. sprat tel: 011 266 11 22
Zavod za biocide I medicinsku ekologiju Trebevićka 16 tel: 011 305 40 44
Privatne laboratorije
Antibiotici se ne daju preventivno osim ako je krpelj boravio na koži duže od 24h, naročito kod beba u predelu glave. Lek izbora je Amoxicillin i terapija traje 3 nedelje. Svako crvenilo koje se širi na mestu ujeda ( eritema migrans) u period od 3-30 dana mora se lečiti.
Postoje testovi kojima se može utvrditi da li je osoba zaražena nakon ujeda i postoji opasnost za razvoj Lajamske bolesti. To su Elisa i Westernblot test koji se rade zajedno, a najprecizniji je PCR. Ne rade se pre 6-8 nedelja nakon ujeda.
Mere prevencije su: redovno pregledanje kože nakon boravka u prirodi, naročito predeo glave, vrata, prevoja, nošenje odeće sa dugim rukavima i nogavicama uvučenim u čarape, šešira. Mogu se koristiti i repelenti, a za decu su najpoželjniji oni koji su na bazi eteričnih ulja, od najranijeg uzrasta, kao što je Mapez sprej.
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!