Krótkofalarski odbiornik homodynowy z 1985 roku - LabFun
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 12 พ.ย. 2024
- To miał być mój pierwszy odbiornik krótkofalarski. Przeleżał w kartonie 40 (no, 39) lat. Siadam do niego po latach i staram się uruchomić. Czy dużo zabrakło mi aby go uruchomić te 40 lat temu?
Homodyna na 80m W.Chojnacki.
Facebook: / labfun-968818266487115
Mój pierwszy odbiornik komunikacyjny,nasłuchowy w paśmie od 100 khz-28 Mhz płynnie strojony w podzakresach z podwójną przemianą na 12 tu lampach ,jako praca zaliczeniowa na egzamin praktyczny zawodu.Rok 1968.W tamtych latach szkoły uczyły zawodu ,nie to co teraz.Pozdrawiam.
Oj, tak. Znam kilka osób, które poszły teraz na studia lekarskie. Strach się leczyć za kilka lat... Nawet moje technikum zlikwidowano wiele lat temu, bo zakłady padły i nie ma komu szkolić ludzi. Spokojnego weekendu.
@@stanisawcielecki4407 hm, a czego chcesz uczyc dzisiaj? budowy cyfrowego TV, telefonu komórkowego, routera wifi?
takiej praktycznej budowy, na prace zaliczeniową.
Świetnie że masz taką pamiątkę! Układ świetnie działa jak na taką prostotę. Wiktor Chojnacki byłe super konstruktorem, bez dwóch zdań. Ja mam niewiele rzeczy ze starych czasów - ale zachowal się mój peirwszy układ : dzwóniek słowik z książki "24 proste układy dla domu" (chyba taki był tytuł) Wojciechowskiego. Ja tą książke PRZEPISAŁEM do zeszytu - te początkowe strony z podstaw o elementach, tak mnie fascynowała elektornika. Na ksero mnie na pewno nie było stać a nawet nie wiem czy wiedziałem że takie coś gdzieś istnieje. Pamietam że jakimś prawie cudem zdobyłem Ul1111. Zlutowałem go bez podstawki - bo jej nie miałem. Cud że go nie przegrzałem. Podłaczam, czekam parę sekund - cisza.... Żal jak nie wiem co. Podłaczam 2 raz - działa!!! Miałem kondensator elektrolityczny jakies 2200uF w zasilaniu i za 1szym razem nie zdążył się naładowac :) Mam go do dzisiaj. Podsumowując, było i jest tak że zawsze czegoś brakuje: jak miałem 15 lat to brakowało kasy, wiedzy, części ale miałem czas. Jak miałem 25-50 lat: brakowało czasu, ale miałem wiedzę, częsci i kasę (na mierniki, nie że jakoś wiele tej kasy było - bo nie). A podejrzewam że na emeryturze będzie wszystko poza kasą i zdrowiem :) Ale trudno - takie jest życie dlatego cieszmy się tym co mamy. Zerdecznie pozdrawiam radioamatorów z lat 70-80-90.
Takie wspomnienia są bezcenne. Nawet nie wiedziałm, że taka książka istniała. SZACUNEK za przepisywanie książki, szok. Było "za młodu" jak piszesz, był zapał i czas ale wszystkiego innego zabrakło. Teraz dzieciaki mają co chcą. na emeryturze też będzie jak piszesz, już widzę co się dzieje ze zdrowiem. ;) Pozdrawiam serdecznie.
@@LabFun co? jak mozna było nie wiedzieć o istnieniu tej ksiązki :) Ja na pamiec znałem wszystkie te układziki z obu częsci. Na ch sie przydało, ale wtedy człowiek myślał, ze zwojuje świat.
@@andr27 No jakoś nijak nie trafiła w moje ręce. Jedynie Nowoczesne zabawki.
Wszystko jest w porządku! Wszyscy w latach 70 i 80 siątych tak samo drutowaliśmy. Nie było części, tylko co to ze starych złomów udało się pozyskać. Nie każdy miał dobry sklep RTV w pobliżu a netu i sprzedaży wysyłkowej nie było wtedy!
Oceniam Twój wyrób na ocenę +db jak na tamten czas. Była by piątka, ale nie zadziałał jednak wtedy. :D
"Uprzejmie informuję", że przyjmuję ocenę z radością. :D :D U nas był jeden sklep gdzie mozna było kupić części, tylko naczęściej inne niż się chciało. :D
Świetny film, przypomniał mi młode lata, dokładnie tak samo to wyglądało, składało się układy na czym popadło, nawet na tekturze. Pierwszy odbiornik jaki zbudowałem to odbiornik 1 programu PR na UL1111, działał. Drugi był jakiś kit odbiornika UKF, ale nie zadziałał. Potem poszedłem w mikroprocesory.
Ja niestety w mikroprocesory nie poszedłem, ale bardzo żałuję.
W latach 80-tych, jeśli ktoś nie pracował przy produkcji lub serwisie elektroniki, zdobycie generatora, miernika częstotliwości czy oscyloskopu było b. częstu niewykonalne. Człowiek cieszył się, że ma prosty analogowy woltomierz. Dostępność części była taka, że kompletowało się je na prosty projekt ciążkimi tygodniami...
Tak to było. Teraz w sumie za relatywnie nieduże pieniądze można mieć wszystkie podstawowe narzędzia.
Jak ja lubię takie filmy! Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dziękuję, następny film będzie o Lidii na 40m
Cześć Bogdanie, mi też się taki podoba, z epoki!
@@TymexComputing "Bogdanie", ymgh 😉
@@TymexComputing Trzeba przyznać, że miały swój urok. Do tego własnoręcznie projektowane ścieżki malowane czym się tylko dało. Gdybym go uruchomił, to pewnie siedziałby w jakiejś wyklepanej obudowe "z czegoś tam" z dziwnymi gałkami z przodu. 😄
@@Marek_Bogdanowicz Hahaha - starość nie radość :)
Bardzo interesujący film! To były ciekawe czasy... Dziś trudno sobie wyobrazić, że ciężko było kupić jakiekolwiek części elektroniczne. Części się "zdobywało", z demontażu starych urządzeń albo od kolegów o podobnych zainteresowaniach. Nie dziwi mnie widok połączonych kondensatorów czy rezystorów - sam tak robiłem. Odnośnie moich układów - było tego sporo, a jednym z bardziej efektownych był odbiornik programu pierwszego na 227 kHz, mieszczący się w pudełku od zapałek. W latach 80. to było "coś", w czasach przed "walkmanami" chodziłem sobie ze słuchawką w uchu i słuchałem radia 🙂 Jeśli chodzi o odbiór pasm krótkofalarskich to próbowałem uruchomić odbiornik z układem UL1321 opisany w broszurze "Odbiornik początkującego krótkofalowca". Nie udało się, dziś już wiem dlaczego.
Taki odbiornik w pudełku zapałek był opisany kiedyś w Młodym Techniku. Oj, jak mnie korciło aby zrobić... Jakie to były czasy sami dobrze wiemy, bym nie chiał do nich wracać, ale miały swoje plusy. Więcej czasu rodziców dla rodziny, naszego dla rówiesników, bieganina po dworze do ciemnej nocy itd. Poza tym uczyły zaradności. To były duże plusy tamtych czasów.
@@LabFun Dokładnie taki odbiornik wykonałem, projektu p. Rolanda Wacławka. Płytkę do takiego odbiornika kupiłem niedawno na olx, ktoś miał na sprzedaż. Co prawda w wersji trochę zmienionej, bo zamiast UL1111 było tam 5 tranzystorów SMD ale poza tym układ identyczny. Mnie ostatnio "naszło" i zrobiłem radyjko odbierające na 225 kHz ale zasilane z akumulatorka ładowanego ogniwem słonecznym. Projekt oczywiście z dawnych lat - z Młodego Technika z r. 1983.
@@krzysztofa8293 Tego z Młodego Technika chciałem nawet wykonać kiedyś. Nie wiedizałem, że takie płytki bywaja na ogłoszeniach, muszę poszukać :D
fajne radyjko , ja pierwsze swoje radio zbudowałem w 74 r w ósmej klasie ...i co ciekawe pierwszą stację jaką wtedy strojąc cewką na ferrycie złapałem RADIO MASKWA ! co wywołało dużą radość dyrektora szkoły który też uczył fizyki i dał mi parę części do tego radia , dyrek był fanem sawietskoj własti ...
Super że działa . Fajnie że wszystko pięknie wyjaśniałaś z uruchomieniem , generator , m.cz , wejście w.cz , mieszacz
Och, na pewno można to przedstawić lepiej... Staram sie jakoś to opisać, bo pamiętam jak sam miałem problemy z wieloma konstrukcjami. Bardzo dziekuję
@ myślę że wielu czeka na tego typu pomiary , strojenie , w.cz , p.cz itp.
@@krzysztofbednarek979 Jak myślisz, jakie filmy by były potrzebne?
Piękny odbiornik to ma dusze ❤
Dlatego na razie leży, sam nie wiem co z nim zrobię. Mam duży sentyment do tej płytki, dlatego przetrwała tyle czasu.
@@LabFun zostaw , takich rzeczy się nie oddaje sentyment , teraz tylko dobudować jakąś ładna obudowe tylko proszę nie kradexa plastikowa
@@157damianm No nie, takie coś to odpada. :D Trzeba dopracować stabilizatory, dać skalę no i elektrolity powymieniać na nowe. Zastanawiam się z czego zrobić obudowę...
@@LabFun plexiglass na wierzch na metalowych dystansach, od dołu lakierowana deska. Zachowa to urok i nie zakurzy się szybko. Bardzo fajny filmik. Pozdrawiam
@@ultrafilipsz.5827 Bardzo dziękuję. Pomysł z tym, aby zrobić obudowę przezroczystą przedni!
Udało sie dostroić film pod algorytm YT. Mi wrzuciło ten film na główną, choć nigdy nie oglądałem kanału. Polubiłem film i subskrybowałem.
Właśnie jestem zaskoczyny, że film ma taki duży odzew. Chyba sentyment do starych czasów się widzom (tak jak i mi) odezwał. :)
Ja swój pierwszy odbiornik AM robiłem na kartoniku, a elementy łączyłem drutem miedzianym. Wyszło elegancko do tej pory się trzyma. Z laminatem jest sporo problemów. Otwory trzeba wiercić, trzeba mieć chlorek żelazowy, a na końcu czasem ścieżki za bardzo się wytrawią i trzeba drutem łączyć.
To prawda, ale z bardziej skomplikowanym odbiornikiem będzie problem ze sprzęganiami / przesłuchami itd. Mam teraz taki RX przed sobą, ale scieżki tak poprowadzone, że brumu nie mogę się pozbyć.
Moje pierwsze radio... to był odbiornik 225kHz chyba na ruskich tranzystorach germanowych , takie miałem jako dzieciak .
Pierwszy mój KF był również na 80m i też był odbiornikiem o bezpośrednim wzmocnieniu . Był to projekt Andrzeja Janeczka na UL1111 przeznaczony na "łowy na lisa".
Nigdy nie zadziałał , szkoda że go wtedy wyrzuciłem . Byłem bardzo młody , to był jeden z pierwszych układów elektronicznych który w życiu próbowałem robić . Wtedy z tamtą wiedzą nie miałem najmniejszych szans . Co do wykonania to płytka była wykonana metodą "rylcową" , żłobiłem rowki na laminacie .
Podzespoły z trudem zdobyte z demontażu . Teraz na złomie leżą stosy elektroniki i nikt nic sobie nie wymontuje .. Po co komu podzespoły jak można kupić cały zestaw do montażu za cenę 2 hamburgerów . Ale to Chińczycy uczą się inżynierii a my konsumpcjonizmu .
Wtedy nie miałem wtedy praktycznie żadnej wiedzy z elektrotechniki tym bardziej o obwodach rezonansowych czy doborze rdzeni czy punktu pracy tranzystora.
Potem był jeszcze jeden odbiornik Janeczka którego nie uruchomiłem . Prawdopodobnie właśnie z powodu tych niepowodzeń zacząłem studiować temat , budować swoje przyrządy pomiarowe i tak radiotechnika stała się pasją od ponad 30 lat .
Ten drugi odbiornik uruchomiłem po latach jakiś czas temu . To też była homodyna z mieszaczem z transformatorem na rdzeniu pierścieniowym . Brdzo podobne jak w filmie .
Wtedy popełniłem błąd stosując pierścień o bardzo małej przenikalności . Taki transformator nie miał szansy pracować na tak małej częstotliwości .
Przez lata moimi guru byli właśnie Wiktor Chojnacki i Andrzej Janeczek . Właściwie to ich publikacje . Wtedy to było jedyne źródło informacji dla mnie .
Układy Chojnackiego są dużo bardziej dopracowane . W tych Janeczka jest wiele błędów projektowych , często też powodowanych nawykiem uproszczania i oszczędzania podzespołów . Żeby uruchomić wiele z nich trzeba prawie od nowa przeliczać całe podukłady . W każdym razie jest w nich wiele pułapek o których autor nie poinformował . Czy sam miał pojęcie nie wiadomo .
Też chciałem robić tego do łowów na lisa na UL1111, ale jakoś się nie złożyło. W miedzyczasie także zacząłem sobie konstruować urządzenia pomiarowe, np. miernik częstotliwości z "Konstrukcji krotkofalarskich dla początkujących". Wbudowałem w niego przystawkę do pomiaru indukcyjności i preskaler 1:10. Mam go do dzisiaj. Malowania tak dużej płutki dwustronnej, to chyba nie zapomnę. :D Do tego doszedł generator o zakresach od chyba 400kHz do 100MHz (też go mam do dzisiaj), no i zasilacz +5V +12V i regulowane do 15V z miernikiem napięcia (też przetrwał). Do tego sonda w.cz. i można było stroić obwody, czy trapy do W3DZZ. Żałuję rozberania TDO, którego nie uruchomiłem a zrobiłem super wykonanie. Ja niestety nie znam sie tak bardzo, wielu rzeczy nie policzę, a umiem tylko trochę to, czego się sam nauczyłem. Pozdrawiam P.S. Może trzeba te konstrukcje krótkofalarskie z książki po kolei montować? :D
@@LabFun Kojarzę ten częstościomierz na TTL . " Konstrukcje krótkofalarskie "(obie ) Janeczka też mam . Mój pierwszy częstościomierz to był projekt z Radiolelektronika z 1988r . Płytka dwustronna na ponad 40 scalaków malowana pędzelkiem i szerlakiem .
Jeszcze go używam do m.cz bo mierzy z moim układem wejściowym od kilku Hz . Od góry to cienizna . Chyba 30MHz , potem zmieniłem licznik na wejściu na serię F ale to mało istotne bo ten miernik ma tylko 4 cyfry .
Pomysł budowy tych wszystkich starych konstrukcji KF budzi we mnie ciepłe odczucia . Możliwe że w dawniejszych czasach elektronika była dla mnie większą pasją niż teraz . Na pewno teraz gdy mam zaplecze pomiarowe i wiedzę było by to większą przyjemnością niż jak wtedy drogą przez mękę z pomiarami za pomocą TDO czy sondą diodową .
Z drugiej strony świadomość marności tamtych układów i ciekawość nowych technologii.
Mam zrobionego "Bartka" i "Odbiornik Fazowo-Homodynowy " Janeczka . Ten drugi to była chyba jego pierwsza konstrukcja i dosyć nowatorska . Oba te urządzenia mógł bym ulepszyć . Lepszy filtr kwarcowy w Bartku , lepiej zestroić współczesnymi przyrządami itd.
Nie da się ukryć że jakie te publikacje były takie były ale przyczyniły się do zainteresowania radiotechniką wielu osób.
@@LabFun Co to jest za generator?
@@dawidkowal4582 "Pomysł budowy tych wszystkich starych konstrukcji KF budzi we mnie ciepłe odczucia." No właśnie we mnie też. Jak pisałeś, teraz, gdy dostęp do sprzętu pomiarowego (tego podstawowego) jest bezproblemowy, to aż się chce czasami coś zrobić. Chyba do podpuszki sobie wezmę dzisiaj obie książki. :D
@@eppe8755 Chiński generator arbitralny FY6800 60MHz. Da się zrobić generator samemu na interesujące nas częstotliwości. Sam takowy posiadam.
Że tyle lat trzymałeś ten projekt szacun
Super
Mam też kilka takich projektów.
Dobry pomysł na zimowe wieczory.
Pozdrawiam
SP9LS
Ja robiłem odbiornik wg żółtej książeczki Szymkowiaka "Odbiornik początkującego krótkofalowca" na UL1321. Też nie zadziałał ;), ale wiem dlaczego. Płytka mi się jeszcze gdzieś została, elementy ze względu na braki w zaopatrzeniu zostały zużyte do innych projektów. Rdzenie toroidalne to się pięknie szlifowało papierem ściernym z ekranów ferrytowych z obwodów p.cz. A mieszacze to robiłem z dobieranych diod DOG ze starych TV . Opis był u Janeczka w którejś z części "Konstrukcji krótkofalarskich..."
Mam te książki i zaczyna mnie korcić czy czegoś z niej nie złożyć. :D Jak masz płytke, to może pokusisz się o montaż? Ech, te braki wszystkiego w tamtych czasach. Gdyby nie one i brak dostępu do sprzętu pomiarowego, to niejedno by się złożyło. Pozdrawiam!
@LabFun jest taki plan, żeby to odpalić, ale chyba na nowej płytce, bo wtedy tam zrobiłem błąd i 1321 wyszedł mi w lustrzanym odbiciu. Ale boję się, że na to czas znajdzie się chyba dopiero na emeryturze 😉. Pozdrawiam!
@@sp6uxm646 A to luzik, wlutujesz od strony ścieżek, też tak robiłem, jak zapomniałem obrócić prasowankę. 🤣
podziwiam że nie skasowałeś tego przez tyle lat ... :) Gratuluję że udało się z powodzeniem do tego wrócić !
Ocalał tylko dlatego, że to był ten pierwszy i sentyment mam do dzisiaj. :D Zaczynam się zastanawiać, czy nie wstawić w jakąś obudowę. :D :D
@@LabFun no to żeby było zgodnie z epoką - pakuj go do mydelniczki 😂
@@mariuszelwart4846 Jakiś ebonit, czy coś... :D Jakbym miał pudło po 3001, to bym tam wsadził. Z blachy robić nie będę, bo nie te narzędzia mam. Jeśli wsadzę w jakąś obudowę, to na pewno pokażę. :D
Jak zawsze fajny i ciekawy filmik . Pozdrawiam
Bardzo serdecznie dziękuję. Spokojnego dnia
Dobry materiał do sobotniej kawy
O, a to dobry pomysł... tylko ja lubię czymś zagryźć 🤣🤣
@@LabFun drożdżówką :) albo croisantem czy jak to się pisze
@@gregem6696 Drożdżówka jest spoko, ale lubię klasyczną z kruszonką i lukrem. :) Choć w ten weekend rogalem świętomarcińskim bym nie pogardził. ;)
P.S. przypomniało mi się w temacie zwykłej drożdżówki: :D www.blasty.pl/upload/images/large/2020/01/poprosze-jagodzianke-z-czym-z_2020-01-10_00-28-45.jpg
@@LabFun świetne
Dzięki za film, pozdro
Bardzo dziękuję! Spokojnego weekendu!
Och tak było, znaczy niewiele było. Składnica Harcerska i tyle. Części to generalnie z odzysku.
Ale ciekawy odcinek. Super.
Och, Składnica Harcerska... Ile razy przechodzę koło miejsca gdzie była, to ją wspominam. To był klimat... "rzucili towar". :D Pozdrawiam!
Miałem z CSH radziecki zestaw radioamatora że słuchawkami ebonitowymi o dużym oporze, wystarczyło do tych słuchawek podłączyć diodę germanowa i miało się najprostszy odbiornik detektorowy do słuchania stacji radiowych lokalnych oczywiście tylko nadawanych ma AM.
@@jackmustang6158 Przypomniałeś mi, że też miałem coś podobnego, ale to były takie "klocki 2D", które miały styki po bokach. Do tego książeczka z układami. Mało co mi z tego zadziałało. :D
@@jackmustang6158 No to mamy podobne wspomnienia. Ja też go miałem i te słuchawki pamietam.
Został mi z niego rdzeń ferrytowy z największej kostki i słuchawki bez pałąka bo popękał.
dobry filmik 👍
Serdecznie dziękuję!
Super klimat.
Bardzo dziękuję 🙂
Super
Bardzo dziękuję!
Fajny projekt tym bardziej, że odgruzowany po latach. Pozdrawiam SP2ZKO
Tego jednego chyba z sentymentu nie wyrzucę. 😄 Już mnie tu podchodzą, abym wsadził w przezroczytą obudowę. 😁
@@LabFun I bardzo dobrze prawią, takie wynalazki trzeba zachować aby się nie niszczyły i następnym pokoleniom służyły ;)
@@LabFun I bardzo dobrze prawią, takie wynalazki trzeba zachować aby się nie niszczyły i następnym pokoleniom służyły ;)
@@wujeksamozlo69 Haha, jakbym zrobił jak sugerują, na lakierowanej desce pod pleksą, z oświetleniem żaróweczkami, wskaźnikiem wychyłowym itd.. :D
Podoba mi się materiał, doceniam to że się mówi jak jest, a nie jak co niektórzy TH-camrzy, coś pokazują, coś nie wyjdzie, to wkręca filmy że działa, ukrywając fakty, by nie wyszło że robi inaczej, niż to co mówi, a jak ktoś w komentarzu zdemaskuje? To ban🤣.
Pamiętam czasy jak nie było internetu, i brak podzespołów.
Mi też zdarzało się odwrotnie wlutować element/y, a przy uruchamianiu? Eeee dlaczego nie działa? 🤔💥😂
Pozdro 🙂
Och, ile to ja rzeczy chciałem uruchomić i nijak mi to nie wychodziło... Niektórych konstrukcji do dzisiaj żałuję, że rozebrałem po czasie na części. No, ale to inne czasy były, w sklepach pustki, z nikąd pomocy itd. Pozdrawiam!
@@LabFun Nie żałuj że coś rozebrałeś, w zamian zdobyłeś wiedzę, i to jest to, co zabierasz ze sobą, trzymaj się, dużo zdrowia, i pomysłów na nowe projekty 🙂
@@user-matrix-neo Bardzo dziękuję. Przed świętami bym chciał jeszcze dwie Lidie zrobić, aby były na mikołajki i gwiazdkę dla widzów. Pozdrawiam!
Rozumiem, że materiał został nakręcony 10 lat temu. Bo to wtedy, projekt czekał w kartonie już od 29 lat 😂. Po z tą odmładzającą arytmetyką, ogląda się super!
Oj, PESEL widzę już mi doskwiera 🤣🤣🤣 W filmie już nie poprawię, ale przynajmniej opis. Dziękuję!
Przecież 1985 był 20 lat temu..... 😭
@@detalite No właśnie... toż jak wczoraj... Kiedy to zleciało???
ogólnie swietny film chłopie - naprawde - klimat tamtych lat jak ta lala :)
naprawde świetnie sie to oglada - zwłaszcza jak sobie człowiek przypomni - z czego trzeba było rzeźbić cokolwiek BO NICZEGO W SKLEPACH NIE BYŁO :)
Efekty super - ja na takie uruchomienie - naprawdę. z pewnoscią byłoby lepiej - gdybys zmienił sekcje zasilania (dopracował) - bo takie druty przy stabilizatorach to jest dramat (bez zadnych kondensatorów blokujacych itp. do tego - gdybys dobrał czwórke tych diod - pod wzgledem charakterystyk (przynajmniej równe spadki napięcia w tescie diod na mierniku ) - byłoby z pewnością czysciej i mniej zakłóceń :) ale i tak jest super :) (ja nie jestem żadnym krótkofalowcem :) )
gratulacje - naprawdę - świetny film - pisze to jako człowiek z ponad 35 letnią praktyką w elektronice (a nie jakaś typowa ameba internetowa po gimnazjum ktora sie na niczym nie zna i tylko bezwiednie wciska łape w góre - albo w dół - bo sie podoba albo nie :D )
klimat i sama zawartośc filmu (dzisiaj tępe głąby powiedzą: content) absolutnie na najwyzszym poziomie jak dla mnie :) oby więcej takich filmów (ja tez juz z racji braku zdrowia - zaczynam po prostu sięgać po stare - zaczete i nieskończone tematy sprzed 20-30 lat - ktore gdzieś leżą po piwnicy :)
Przy okazji - CO TO ZA GENERATOR?
I p rzy okazji - czym nagrywasz filmy i w czym je montujesz?
Bardzo dziękuję za dobre słowo! Takie to były czasy, że trzeba było składać z czego się dało i co było pod ręką. Zaskoczyło mnie jak ten odbiornik zadziałał. Wcale nie gorzej niż na jakiś nowych scalakach. Tak, zasilanie woła o pomstę do nieba. :D Wtedy uruchamiałem na dwóch płaskich bateriach. Szeregowo na ULa i z jednej na UCY. Ja nie mam żadnego wykształcenia elektronicznego, tyle co się tam sam trochę nauczyłem i to tylko w sprawach radiowych z racji zamiłowania do krótkofalarstwa. O dobieraniu diod, to nawet wtedy nie słyszałem. :D Układ zostawiam jak jest. Pewnie by trzeba wymienic jeszcze elektrolity, bo te padły pewnie.
Filmuję starym iPhone 6 i składam na wyśmiewanym "Pinnacle Studio". Generator to chiński generator arbitralny FY6800 60MHz.
pomijając radio detektorowe, które składało się ze słuchawki W66 , diody germanowej (a później LED - CQYP40 ), uziemienia i 50 m przewodu pomiędzy blokami, które odbierało w PRL program 4 programu na UKF to pierwszym radiem które zbudowałem i uruchomiłem i odbierało był superrakcyjny odbiornik UKF z Młodego Technika nr 6/1984. No i oczywiście zrobiłem go na pierwszy raz wytrawianym laminacie. Och , chyba skuszę się na ponowne wykonanie po latach.
Mnie właśnie korci aby coś zrobić z jakiejś starej książki :D
@LabFun z przyjemnością prześlę ci skan artykułu
7400 to stary TTL i bez schmitta, więc 2,5V jest OK. Tak powinno być.
Dziękuję, ja w cyfrówce, to noga jestem. :D
Nie chciałbym tu robić za jakiegoś guru ale już po chwili oglądania zauważyłem, że jedna z diod jest włączona odwrotnie. Ostatecznie widzę, że znalazłeś przyczynę i zadziałało. Szkoda, że nie starczyło Ci determinacji przed laty ale jak to mówią lepiej późno niż wcale.
Tak na prawdę, to niewiele brakowało do uruchomienia. Zabrakło dostępu do miernika częstotliwości i błąd z tą diodą. Filtr wejściowy można było od biedy nastroić na ucho. Aż zaskoczyło mnie jak ten odbiornik ładnie działa.
bardzo fajne te twoje filmy sam kiedys budowalem tez nie wszystko mi wychodzilo nistety moje projekty gdzies zaginely
Ja niestety wiekszość rozebrałem na części, czego bardzo żałuję.
Radio z "epoki", ale odbiera współczesny sygnał! Czy to zasługa nowego głośnika?
Jak będzie konkurs to już go chcę!!!!!!
W najbliższym czasie planuję dwa konkursy, jeden na Mikołajki i tam bym chciał oddać KIT do Lidia 40m (najbliższy film będzie o tym odbiorniku), a teraz będę montować Lidię 80m i jeśli wyjdzie (jest szansa, że nie, bo PCB mi trochę średnio podchodzi), to jako gotowiec na Boże Narodzenie. Zobaczymy, życie weryfikuje plany.
Zazdroszczę Ci żeś to zachował z tamtych lat, ja niestety prawie wszystko wywaliłem
Zachował mi się ten, bo to był mój pierwszy i zawsze mi żal było rozebrać. Jeszcze dwie konstrukcje z AVT z nowszych czasów ocalały (były ostatnio filmy o nich). Podpowiedziano mi tutaj, aby zrobić obudowę z pleksy na lakierowanej desce, aby zachować klimat płytki. Ciekawy pomysł.
Był Internet ale w GB po BBSie
Fajnie ze projekt nie czekał nawet 40 lat ;)
🤣🤣 Żałuję, że pozostałe nieudane konstrukcje rozebrałem, a by było tego jeszcze kilka sztuk.
@@LabFun moze znajdziesz jakis prosty projekt odbiornika na 40m tak aby kazdy mogl sobie go zbudowac nawet plytke wyprasowac
@@wojtekmosh5900 Mam to w planie, tylko zastanawiam się jeszcze czy 80m czy 40m. Dla początkujących nie wiem czy 80m jednak nie lepiej, bo tam jednak są rozmowy po polsku (choć czasami na tematy geriatryczne). Dlaczego 40m?
Bym chciał opublikować taki schemat prostego odbiornika właśnie z płytką, aby każdy mógł zrobić sam.
@@LabFun wlasnie dlatego 40m bo jest uniwersalne w dzien polska w nocy eu i swiat niech od razu mlodzi poznaja calosc a nie zamykaja sie na SP i okolice
@@wojtekmosh5900 Dziękuję, coś będę kombinować :D
Fajne radyjko
Bardzo dziękuję
Nigdy nie zbudowałem żadnego odbiornika radiowego. W 1995 jak budowałem stroboskop kit Jabel to wywaliłem bezpieczniki na słupie 😂
O rany, ale zrobiłeś fajerweki 🤣🤣 ale widać przeżyłeś 😉 Jak mówią, co nas nie zabije, to nas wzmocni 😉
To pewnie u Kolegi w mieszkaniu były gwoździe we wkładkach bezpiecznikowych😂😂😂😂😂. No to grubo było😂😂😂😂😂. U mnie jak Zenki, uprzednio nie odkopawszy przewodu, przedstawiały szafkę z zabezpieczeniem przelicznikowym i z licznikiem przed domem, to aż na podstacji transformatorowej wywaliło dwustuamperowy bezpiecznik😂😂😂😂😂. Pół wsi prądu nie miało!!!!!
no to też jakieś osiagnięcie ...
@ spoko potem już było tylko lepiej nawet urządzenie z pracy dyplomowej pracowało dość długo.
@@maciekczechura1078 😆 W tej kategorii nie pomyślałem.
tez mam takie pudełko i chyba nie tylko ja z projektami zaczetymi nie uruchomionymi głownie z EP niesławne autorstwa pana janeczka
Tak patrząć na moją historię, to te projekty z EP da się uruchomić. Czasami są problemy, ale idzie. Problem w tym, że gdy je budowałem kiedyś tam, dostepu do sprzętu pomiarowego nie miałem, a i wiedza na ich temat też nie była za wysoka. Pierwszego Taurusa też rok uruchamiałem. :D Może odkurz ten kartonik? To fajna zabawa odpalić coś po latach. Pozdrawiam serdecznie.
U mnie pierwszym odbiornikiem był odbiornik na zakres średnio i długofalowy 😅. Teraz będę chciał złożyć sobie coś na te 80m
O Paaaanie, to pierwsze szlify masz za sobą, gratulacje. Czas na nową konstrukcję. 😀 U mnie przed mikołajkami będzie konkurs na KIT Lidia 40m.
@@LabFun Może wygram, teraz tylko brakuje mi aparatury pomiarowej
@@eppe8755 Wiele nie potrzebujesz. Sonda w.cz. do zrobienia za grosze, generator też można samemu, a mierniki częstotliwości są na portalach po 50zł. Na początek starczy.
Spoko
Podziękował 🙂
jaki piekny de/modulator kołowy na płytce.
a przeciez te diody wcale.nie muszą być ładnie ustawione.
ale tez miejsca nie trzeba oszczędzać.
Jak widać miałem kiedyś "rozmach". :D :D Przynajmniej nic się nie sprzęga między ścieżkami, czy tam na siebie nie nachodzi. Mam przed sobą jednego RXa i zaraz nim walnę w ścianę, bo ktoś tak ścieżki poprowadził, że brumu nijak się pozbyć nie mogę. Już wolę swojego starocia. :D :D
ja to pierwsze co zlutowałem to nadajnik o zasięgu chyba ze 2 km na pasmo fm 88-108 i darliśmy mordy zakłucając jakieś tam rmf czy radio Zet
Ciekawe czy zamiast tego BF520 coś innego z tamtej epoki byłoby lepsze, BF19x, BF20x??
No BF214 i dziesiątki inne .
Gdyby nie ten mylny błąd to pewnie uruchomił byś go na ucho
Może tak... bym miał swój odbiornik, a tak pierwszego doczekałem się wieeeele lat później. na tej płytce z diodami, część miała odwrotnie oznaczenia, jakby się różnie ustawiły do malowania i trzeba było sprawdzać gdzie katoda a gdzie anoda. Suma sumarum wyszedł błąd. Pozdrawiam
Te diody to chyba trzeba dobrać w kwartet, choćby po spadku napięcia na złączu.
Tak, oczywiście, tylko ja cieszyłem się wtedy, że mam w ogóle jakieś diody. 😁 O dobieraniu nawet nie pomyślałem. 😉 Oczywiście teraz robiąc taki odbiornik bym kupił kartonik z diodami i sobie wybrał, jak to np. robię z rezonatorami kwarcowymi w filtrach. Pozdrawiam!
40 lat temu chyba
No dokładnie, w opisie zmieniłem, ale na filmie już nie dam rady. A to jak wczoraj...
jezusie chytrusie ... i ty trzymałeś tego ulepa 40 lat? :D kłaniam sie do ziemi, to zaimponowało mi.
:D Nooo, leżał bo zawsze żal mi było go wyrzucić. No i tak przetrwał w kartoniku do dzisiaj. Ale co miałem radochę z uruchamiania, to moje. :) EDIT I będzie leżał nadal ;)
0:28 diody nie masz czasem źle wlutowanej jednej w tym demodulatorze kołowym???
5:23 2,5Vpp masz dlatego -że zastosowany układ to UCY7400 - TTL. a zakres jego napięc wyjsciowych - to 0,6 ...3,5V... to i tak swietnie - przy takim przebiegu pseudo-sinusoidalnym - zwłaszcza, ze masz zlinearyzowane bramki :) (i aż nieco za dużo - jak na wejscie demodulatora - oczywiscie przekładnia transformatora - wraz z szeregową pojemnoscią - z pewnoscia załatwi częściowo sprawę. )
7:50 prawie podnośna chrominancji w dekoderach systemu PAL :)
12:43 - NO WŁASNIE :) dziekuje do widzenia wszystko w temacie :D (jeszcze nie jest ze mna tak źle :D)
jeszcze na koniec - co do czułości odbiornika - na kolektorze wzmacniacza w.cz (T1 BF520) masz kondensator.
powinieneś sobie wstawić tam kondenstor np., zmienny (byle nie na kilometrowych przewodach) i strojac nim - dobrać najwiekszą czułośc odbiornika w srodku pasma - a nastepnie zastapic go odpowiednio dobranym "kąsatorem" stałym :)
w sumie jakbys sie uparł i miał troche czasu - to miałbyś sporo materiału na następny film :D (wszystkie poprawki i moze jakas obudowa? )
kurcze sam bym sie cieszył jak małe dziecko - po uruchomieniu czegos takiego : )
Ach, wprawne oko od razu znalazło błąd. 😃 W 12:16 pomiar. Ja wtedy gdzieś dostałem taką płytkę z uchwytem wkładaną do slotu z jakiegoś przemysłowego urządzenia na której były tylko diody i było ich chyba z 50. Zauważyłem wtedy, że część z nich ma jakby odwrotnie naniesione oznaczenia. Wyglądały jak nadrukowane odwrotnie. Po wylucie (a było to moje główne źródło diod), trzeba było sprawdzać gdzie katoda a gdzie anoda. Efekt taki, że musiałem się pomylić wkładając do tego odbiornika. O dobieraniu nawet nie wiedziałem wtedy. 🤣 Dziękuję za informacje o 7400. Fakt, sygnał jak na mieszacz przyduży, ale zadziałało. Pozdrawiam!