Projektowanie ogrodów permakulturowych

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ส.ค. 2024
  • Bujna Warszawa i Green Talks Polska zapraszają na nagranie webinaru, podczas którego dowiesz się, jak kształtować przestrzeń ogrodu zgodnie z zasadami permakultury.
    Permakultura czyli permanentna kultura (ang. permanent culture) to nauka o projektowaniu - ogrodów, gospodarstw, domów, systemów energetycznych, a nawet finansowych czy społecznych - w oparciu o trzy zasady etyczne: troski o ziemię, troski o ludzi oraz sprawiedliwego podziału. Systemy permakulturowe mają cechy naturalnych ekosysyemów i rządzą się ich prawami.
    Projektowanie permakulturowe pomaga pokonać wiele problemów z którymi borykają się ogrody społecznościowe: dostępu do wody, jakości gleby, otoczenia miasta.
    Wojciech Górny udziela licznych wskazówek, jak zaprojektować ogród kierując się zasadami permakultury, następnie przechodzimy do dyskusji i odpowiedzi na interesujące pytania uczestników. Spotkanie prowadzi Izabella Mier z Bujnej Warszawy.
    -------------
    Wojciech Górny - absolwent SGGW, z wykształcenia zootechnik i ichtiobiolog. Miłośnik przyrody, wędkarstwa, permakultury, absolwent dwóch kursów projektowania permakulturowego, uczeń Geoffa Lawtona. Pasjonat bioróżnorodności i zastosowania permakultury dla jej wspomagania. Wolne chwile spędza budując małe permakulturowe siedlisko w sercu Puszczy Bolimowskiej, znane też jako Permakulturowe Miejsce Pokazowe “Ostoja”.
    Założyciel grupy Permakultura Warszawa i Projektowanie Permakulturowe na Facebooku, oraz permakulturowego forum dyskusynego permisie.pl. Tłumacz na język polski pierwszego podręcznika permakultury dla szkół “Student Permakultury”
    Izabella Mier - z wykształcenia kulturoznawca. Pracuję w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Działa w Kooperatywie Spożywczej Dobrze i ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońce.
    ---------
    Webinar od strony technologicznej zrealizowany został przez zespół Green Talks Polska. Program Bujna Warszawa jest realizowany przez Pracownię Dóbr Wspólnych ze wsparciem Zarządu Zieleni m.st. Warszawa (Zieleń Warszawska).

ความคิดเห็น • 16

  • @kerdaw
    @kerdaw 6 ปีที่แล้ว +18

    Wychodzi na to, że dzisiejsze rolnictwo to obłęd. Żeby wyprodukować jakiekolwiek jedzenie rolnik płaci wielokrotność jego wartości za nawozy, opryski, systemy nawadniające, wodę, paliwo i poświęca wielokrotnie więcej pracy. Plany uprawy roli obliczone na zysk powiedzmy 5tys zł z 1ha za 30tys zł kosztów to dziś "normalność". Permakultura to najmądrzejsze co możemy zrobić, mimo to jest wyśmiewana.

  • @JedenArZdrowia
    @JedenArZdrowia 6 ปีที่แล้ว +19

    Wow. Materiał pełny wielu cennych informacji na temat parmakultury których w polskim TH-cam jak na lekarstwo i tylko 355 wyświetleń. Proszę o więcej materiałów z Panem Wojciechem.

  • @mariapankowska9750
    @mariapankowska9750 ปีที่แล้ว +2

    dla mnie jako poczatkującego bardzo dużo praktycznych informacji

  • @dominikak8139
    @dominikak8139 ปีที่แล้ว

    Dziękuję ❤

  • @martaz1860
    @martaz1860 4 ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za cenną wiedzę, dopiero zaczynam interesować się tematem. Bardzo fajny wykład. Pozdrawiam!

  • @teresagrabska7154
    @teresagrabska7154 6 ปีที่แล้ว +3

    Proszę o więcej... więcej...

  • @janinakowalski3135
    @janinakowalski3135 5 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki, uzupełniłam co nieco swoją wiedzę. Permakultura moim stylem życia ;) Sława

    • @izarost
      @izarost 5 ปีที่แล้ว

      Sława Ukrajini! Herojam sława! (ukr. „Слава Україні! Героям слава!”, pol. „Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!”) - pozdrowienie ukraińskich nacjonalistów.

  • @marianiedzielska1528
    @marianiedzielska1528 6 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawy material

  • @olomad6722
    @olomad6722 6 ปีที่แล้ว +4

    Za przeproszeniem ;) nadbudowa filozoficzno - ideologiczna do ZWYKŁEJ mikrobiologii.
    pl.wikipedia.org/wiki/Laseczka_sienna
    pl.wikipedia.org/wiki/Trichoderma

  • @willypl1
    @willypl1 6 ปีที่แล้ว +1

    Generalnie interesujące, ale trochę wiedzy panu brakuje, np. wszędzie jest opisane że koniczyna jest dynamicznym akumulatorem, ciekawe dlaczego ten Pan uważa, że nie jest ?