ZBIORY FONOGRAFICZNE W MUZEACH. AKTUALNE PROBLEMY I WYZWANIA
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2025
- 16 listopada 2024 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie miał miejsce panel ekspercki
ZBIORY FONOGRAFICZNE W MUZEACH. AKTUALNE PROBLEMY I WYZWANIA
Organizator - Polskie Seminarium Etnomuzykologiczne
Współorganizatorzy - Instytut Nauk o Kulturze UMCS i Zbiory Fonograficzne ISPAN
Patronat medialny „Pismo Folkowe”
W panelu jako pierwsza zabrała głos dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS reprezentująca Katedrę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS. Prelegentka podjęła temat zbiorów fonograficznych w świetle zapisów Konwencji UNESCO 2003. Dr Agata Krajewska-Mikosz, badaczka w Pracowni Etnomuzykologii ISPAN przedstawiła miejsce nagrań dźwiękowych i zbiorów muzycznych w misji muzeów na przykładzie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, z którym współpracuje od kilku lat opracowując zbiory prof. Adolfa Dygacza. Kolejna prezentacja dotyczyła nagrań śpiewów i muzyki ludowej Muzeum Wsi Lubelskiej, które w tym roku są opracowywane i digitalizowane przez Zbiory Fonograficzne IS PAN. Działanie to dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dr Jacek Jackowski pokazał kolekcję muzealną i omówił działania dotyczące digitalizacji, konserwacji oraz opracowania merytorycznego i archiwizacji, które przypadły na I etap prac.
Druga część panelu poświęcona była zagadnieniom digitalizacji i udostępniania wizualnych zasobów cyfrowych. Jako pierwsza wystąpiła Aleksandra Sztal, pracująca w Dziale Informatyki i Cyfryzacji Muzeum Narodowego w Lublinie. Na podstawie doświadczeń MNwL ukazała techniki dokumentacji trójwymiarowej obiektów dziedzictwa kulturowego oraz ich praktyczne wykorzystanie w konkretnych realizacjach. Ostatnimi prelegentami byli Robert Miedziocha i Wojciech Miedziocha, reprezentujący Poligon Studio. W swojej działalności zawodowej zajmują się oni wykorzystaniem multimediów w instytucjach kultury i muzeach, realizując dla tychże placówek szereg projektów. Podczas sobotniego panelu podali całe spektrum działań, które mogą dziś wspierać sektor kultury w zabezpieczaniu i upowszechnianiu dziedzictwa.
Po prezentacjach miała miejsce, moderowana przez dr Agatę Kusto dyskusja, która pokazała zainteresowanie poruszaną problematyka a także konieczność wymiany doświadczeń między specjalistami i badaczami zajmującymi się na co dzień odrębnymi przejawami dziedzictwa, jak obraz i dźwięk.
Dziękujemy Panelistom i wszystkim odbiorcom za udział w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że projekt opracowywania Zbiorów Folkloru Muzycznego MWL będzie kontynuowany i wkrótce będziemy mogli podzielić się wynikami kolejnych działań.
PROGRAM PANELU:
1. dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS (INoK UMCS) Zbiory fonograficzne w świetle zapisów Konwencji UNESCO 2003. Kilka inspiracji.
2. dr Jacek Jackowski (Zbiory Fonograficzne ISPAN) Kolekcja nagrań dokumentalnych Muzeum Wsi Lubelskiej w cyfrowym repozytorium Etnofon. Digitalizacja, konserwacja, opracowanie merytoryczne, archiwizacja.
3. dr Agata Krajewska-Mikosz (Zbiory Fonograficzne ISPAN) Miejsce nagrań dźwiękowych (zbiorów muzycznych) w misji muzeów na przykładzie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”
4. Aleksandra Sztal (Dział Informatyki i Cyfryzacji MNwL) Techniki dokumentacji trójwymiarowej obiektów dziedzictwa kulturowego i ich praktyczne wykorzystanie - doświadczenia Muzeum Narodowego w Lublinie
5. Robert Miedziocha, Wojciech Miedziocha, Multimedia w instytucjach kultury i muzeach (Poligon Studio)
dr Agata Kusto (INoK UMCS, MWL) moderator