Andrzej Ciosański (kasztelan zamku w Chojniku w Jeleniej Górze) to niezwykle barwna osobowość. Pasjonat historii, rycerz i rekonstruktor - świetna robota! Tacy powinni być nauczyciele historii w szkołach i na uniwersytetach. Ogromna wiedza, znajomość tematu i zagadnień natury technicznej jeśli chodzi o oręż, zbroje, ekwipunek, formacje, taktykę walki ciężko zbrojnej kawalerii Rzeczpospolitej Obojga Narodów (czyli husarii).
świetnie opowiadasz, twoje wąsy mnie wręcz onieśmielają, jedyne co trochę psuje, to ten wiatr, który miejscami cię zagłusza, ale da się przeżyć, widać że zawodowo się tym zajmujesz, ale to co przesądziło o kciuku w górę to twój niesamowity, pełnokrwisty rumak bojowy
Nie spotkałem jeszcze nigdy człowieka, który tak dobrze i z takimi szczegółami opowiada na temat swojej pasji. Podziwiam Jędrka i takiego intersującego człowieka potrzebuje polska oświata na stanowisku nauczyciela historii:)
Z tymi skrzydłami to się z Panem nie zgodzę. W zależności od okresu i mody różnie z tym bywało ale były używane podczas walki. Świadczy o tym miedzy innymi list Batorego w sprawie uformowania oddziału na zaciąg. W kwestii skrzydeł piszę, że zostawia wybór względem (dla mody i celem postrachu wroga) upodobania czyli jak kto woli. Podobnie ze skrzydłami, były mocowane do siodła lub do zbroi, jedno lub dwa. Zgodzę się, że nie było jakiejś unifikacji czyli jak się komuś podobało tak się nosił (różne wzory i odstępstwa w zbroi, czy miał skrzydła czy nie, różne futra).
Trzeba działać, Polacy mają wiele do pokazania ale nie zawsze potrafią to sprawnie wypromować. Kurczę - mam nadzieję, że bohaterzy tego filmu zarówno jak i twórcy mieli/mają/będą mieli swoje 3 złotówki w polskim Youtubie bo jak mało kto - oni na to zasługują. Wiem jak to jest - każdy ma pracę, własne życie - ale tak naprawdę liczy się to co zostawimy w spadku przyszłym pokoleniom - nawet jeśli ma to byc "internetowy spadek" - to naprawdę wiele. Oby więcej takich ludzi i takich filmów!!!
Jestem miłośnikiem husarii. Zamieszkam na Ukrainie i jestem Ukraińcem, ale pamiętam, że moi przodkowie ze szlachty wołyńskiej walczyli pod Wiedniem w chorągwi husarskiej. Jędrekowi respekt.
9:06 ta obrączka przy rękojeści przydawała się jeszcze do czegoś specjalnego, co chętnie demonstruje pan Dunin-Bartodziejski, towarzysz pancerny ze Studzianek (Pancernych): z jej pomocą można obrócić szablę w dłoni końcem w stronę łokcia, by w bliskim zwarciu poderżnąć przeciwnikowi gardło - wszystko to dosłownie jednym, błyskawicznym, zaskakującym ruchem. Wielkie podziękowania za tak interesujący cykl!
Jesteś wielki! Że też wcześniej nie dotarłam do Twoich filmów... Podziwiam wiedzę i umiejętność jej przekazania. Czytam właśnie ,, Samozwańca" Jacka Komudy i twoje Twoje opowieści pomogły mi wiele zrozumieć. Pozdrawiam wszystkich miłośników historii 😊
Z Historycznego punktu widzenia czy ktoś mi powie kto był najbardziej utytułowanym rycerzem Polskim na skale europejską ?? Wiecie Turnieje Rycerskie gdzie zjeżdżali się rycerze z każdego zakątku Europy , zabrali nam historię każdy bał się sarmackich rycerzy a co dopiero pojedynku na kopię z zawodnikiem z Husarii
Bardzo ciekawe gawędy! Proponuję na etapie montażu wklejanie informacji, które akurat w trakcie opowiadania wyleciały z pamięci np. "bitwa pod Połonką 1660r." (sześciu Moskali nadzianych na kopię wg hetmana Sapiehy).
tak co do strudzin - dzięki temu że są struktura chemiczna cząsteczek stali jest jednakowa co wpływa na elastyczność i wytrzymałość ale to trzeba się interesować troszkę więcej wykuwaniem oręża pozdrawiam świetna seria
jedrek jest dobrym krasomowcą zostal aczkolwiek zdyskredytowany przez historykow przez zaklamywanie historii chodzi glownie o to ze twierdzi ze husaria nie miala skrzydel
Do Pana Jędrka, czy taka mogła być taktyka husarii? 1.Bezwarunkowy szyk jazdy (jak piesza policja) idealnie w linii. Koń nie mógł zostać w tyle lub wysunąć się na "pół chrapy", jak mówił Kmicic. 2. Nie wjeżdżali w szeregi wroga, zanim zmusili ich do ucieczki. Kopia husarii miała długość 6m, piechoty 3m. Po uderzeniu robiono zwrot w miejscu, (ćwiczono tak szlachtę) i wracano "kładłąc się" na koniu. Przy zwrocie piechurzy mogli ściągnąć husarza za pomocą lassa- jeśli ten nie miał "skrzydeł".
Ja chciałem tylko sprostować, że strudzina (zbrocze) nie tylko zmniejszała wagę, ale wbrew temu co mówi Jędrek miała wpływ na wytrzymałość broni. Co prawda ostra broń ma za zadanie ciąć i przebijać, jednak przy wszelkich ugięciach zbrocze powoduje korzystniejszy rozkład naprężeń :) Może ktoś to już napisał, ale nie mam czasu na przeglądanie 200 komentów :D Pozdrawiam
No i mam praktycznie dokładnie taką samą szabelkę ;-) A tak ogólnie, taka kopia bojowa miała ok 6 - 6,2 m ;-) Ale były różne długości, więc pewnie tamte są krótszymi egzemplarzami ;-) Nie mówił, że to najdłuższe z możliwych. Fajnie zrobione :-) Też robię filmy historyczne, ale pewnie będę stąd czerpał część informacji :-)
Jestem gotowy założyć się, że ów "paluch" służył do ochrony kciuka nie przed cięciem wewnętrznym, ale przed utratą kciuka w wyniku ślizgnięcia ostrza przeciwnika po płazie własnej broni.
Thank you for making this video. Only sad think is, I dont speak polish, but I am from Czeach republic, so I understand at least something. But, am I understand right? At the end, that guy say, the spear have 5 meters?! If Its true, how the hell they wear it!? :D
2. Skrzydła wcale nie miały bowiem straszyć dźwiękiem, czy szumem ale wyglądem i przeciwnika i konie tatarskie i rajtarów i muszkieterów, sami zobaczcie jak wspaniale husarz z takimi skrzydłami wygląda, wydaje się majestatyczny, nadprzyrodzony, niczym prawdziwy anioł a konie przeciwnika przyzwyczajone są do widoku innych jeźdźców ale nie czegoś takiego jak wieelkich dziwnych "koniojeźdżców" uwierzcie mi konie przeciwnika były nielada w szoku widząc takich jeźdźców.
Husiaria to było takie Delta Force - do szybkich akcji i wymagała zaplecza w postaci wozów i czeladzi z zapasem kopii, koni. Komandosami w prawdziwym tego słowa znaczeniu byli Lisowczycy i inni zagończycy, prowadzący wojne szarpaną.
fajnie się słucha i ogląda i naprawdę nie chcę się czepiać ale trochę nagięty obraz husarza nam tu pan Jędrek prezentuje fakty miesza z mitami ale i tak bardzo mi się podoba :) oglądam dalej....
Jeśli taka zbroja coś koło 14 kilo ważyła - to ja się nie dziwię, że kolczug przestali używać. Kawałek własnoręcznie zrobionej kolczugi o wymiarach 25x30 cm waży dobre 4 kilo, a to i tak jeden z prostszych wzorów jest. No ale to tylko moje spostrzeżenie dla ciekawych. Czekamy na następną część !
Szkoda, że pan tu nie powiedział, o wytwarzaniu husarskich kopii, bo kopii o takiej długości nikt prócz polaków nie był w stanie zrobić. Sekretem husarskich kopii było to, że były drążone.
Myslalem ze szable cywilne karbele byly trzymane z kciukiem na tyle rekojesci, tak jak sie trzyma mlotek a nie na okolo rekojesci. Wtedy paluch bylby nie uzywany. Polecam ksiazke "Cieia Prawdziwa Szabla" Pana Zablockiego. Wspanialy program.
fajne musiało być kompletowanie takiej zbroi w średniowieczu, a jak już miało się cały zestaw to jaka musiała być chęć przetestowania takiego w boju :)
Skóra wilka czy dzikiego kota ze względu na zapach mogła spłoszyć konia, który nie był przyzwyczajony do takiego zapachu i często reagował nerwowo czując zagrożenie.
Niskie ukłony Waszmości Właśnie tak trzeba o historii, be zbędnego "nadymania" się. Jeżeli mogę - mała uwaga - to niebiesko-szmaragdowe, strusie pióro przy szyszaku "męczy oczy". Do zbroi husarza - tak do końca - to nie pasuje. Pytanie - "Napierstnik" - czy może "Napierśnik" - a może zamiennie..? Pozdrawiam.
1.) Ja się z Jędrkiem nie zgadzam, co do skrzydeł husarskich i ich mocowania. Wygląda na to że musiały być one bardziej popularne w okresie - moim ulubionym czyli od 1500 do 1660 roku czuli wtedy gdy u husarzy naplecznik był integralną częścią opancerzenia (nie uzbrojenia!) bo uzbrojenie to nie od zbroi, jak się wydaje, gdyż były mocowane do naplecznika i nie przeszkadzały w boju bo były lekkie (drewniana ramka i pióra). W boju przeszkadzałyby takie mocowane do siodła bo jak wsiąść?
Może ktoś podesłać jakieś zdjęcia, czy artykuły gdzie ta szabla jest opisana dokładnie? Albo mógłby ktoś polecić kowala, który w rozsądnej cenie stworzy takie dzieło? ;)
Zawsze gdy widzę lub słyszę Husaria to serce napełnia mi się dumą 😉
Andrzej Ciosański (kasztelan zamku w Chojniku w Jeleniej Górze) to niezwykle barwna osobowość. Pasjonat historii, rycerz i rekonstruktor - świetna robota! Tacy powinni być nauczyciele historii w szkołach i na uniwersytetach. Ogromna wiedza, znajomość tematu i zagadnień natury technicznej jeśli chodzi o oręż, zbroje, ekwipunek, formacje, taktykę walki ciężko zbrojnej kawalerii Rzeczpospolitej Obojga Narodów (czyli husarii).
świetnie opowiadasz, twoje wąsy mnie wręcz onieśmielają, jedyne co trochę psuje, to ten wiatr, który miejscami cię zagłusza, ale da się przeżyć, widać że zawodowo się tym zajmujesz, ale to co przesądziło o kciuku w górę to twój niesamowity, pełnokrwisty rumak bojowy
Zajebista zbroja, dzieło sztuki...
Dokladnie , przepiekna !
Ta zbroja jest przepiękna :)
Regards from Montenegro to Polish brothers! JAN SOBIESKI - THE BIGGEST HERO OF EUROPE!!
Głeboka wiedza, swietnie przekazana, można słuchac wiele razy tego Kasztelana.Brawo !
Nie spotkałem jeszcze nigdy człowieka, który tak dobrze i z takimi szczegółami opowiada na temat swojej pasji. Podziwiam Jędrka i takiego intersującego człowieka potrzebuje polska oświata na stanowisku nauczyciela historii:)
Ten kom ma już 8lat łoł
Friendly eyes, handsome features, great personality and passion. The true ingredients for success.
Świetnie się słucha!
szanuje ludzi z pasją, którzy mówiąc o czymś dobrze znają temat
Ludzie tu trzeba dodać angielskie napisy i puścić na świat - reddit, fora historii itd! Niech właściciel to rozważy!
Broń Boże. Technologię trzyma się w tajemnicy
ja pierdole
@@HAL-kd7ve XDDDDDD
@@uzytkownik1722 min nn og
Niech się uczą języka polskiego.
Czy będzie Pan wstawiał filmy w najbliższym czasie? bo smutno bez Pana i Tych wspaniałych filmów.
Dzielny rumak nie boi się wystrzałów.
Z tymi skrzydłami to się z Panem nie zgodzę. W zależności od okresu i mody różnie z tym bywało ale były używane podczas walki. Świadczy o tym miedzy innymi list Batorego w sprawie uformowania oddziału na zaciąg. W kwestii skrzydeł piszę, że zostawia wybór względem (dla mody i celem postrachu wroga) upodobania czyli jak kto woli. Podobnie ze skrzydłami, były mocowane do siodła lub do zbroi, jedno lub dwa. Zgodzę się, że nie było jakiejś unifikacji czyli jak się komuś podobało tak się nosił (różne wzory i odstępstwa w zbroi, czy miał skrzydła czy nie, różne futra).
polski wąs +10 do szarży
xD
Draix '
i +20 do broni jednoręcznej. szabla,koncerz i pałasz :D
w XVI-XVII wieku jak ktos widział takiego wąsa wiedział że będzie wpierdol i nie będzie przebacz
100
to jest to ziomuś, to jest to
pozdro
Trzeba działać, Polacy mają wiele do pokazania ale nie zawsze potrafią to sprawnie wypromować. Kurczę - mam nadzieję, że bohaterzy tego filmu zarówno jak i twórcy mieli/mają/będą mieli swoje 3 złotówki w polskim Youtubie bo jak mało kto - oni na to zasługują. Wiem jak to jest - każdy ma pracę, własne życie - ale tak naprawdę liczy się to co zostawimy w spadku przyszłym pokoleniom - nawet jeśli ma to byc "internetowy spadek" - to naprawdę wiele. Oby więcej takich ludzi i takich filmów!!!
Wąsy +10 do ogólnej zajebistości
Jestem miłośnikiem husarii. Zamieszkam na Ukrainie i jestem Ukraińcem, ale pamiętam, że moi przodkowie ze szlachty wołyńskiej walczyli pod Wiedniem w chorągwi husarskiej. Jędrekowi respekt.
9:06 ta obrączka przy rękojeści przydawała się jeszcze do czegoś specjalnego, co chętnie demonstruje pan Dunin-Bartodziejski, towarzysz pancerny ze Studzianek (Pancernych): z jej pomocą można obrócić szablę w dłoni końcem w stronę łokcia, by w bliskim zwarciu poderżnąć przeciwnikowi gardło - wszystko to dosłownie jednym, błyskawicznym, zaskakującym ruchem.
Wielkie podziękowania za tak interesujący cykl!
Jędrzeja zawsze miło posłuchać - nawet na YT :)
Tudzież w niektórych kręgach Cioskiem zwany :P
No faktycznie nie znasz. Widać gołowąs.
Jesteś wielki! Że też wcześniej nie dotarłam do Twoich filmów... Podziwiam wiedzę i umiejętność jej przekazania. Czytam właśnie
,, Samozwańca" Jacka Komudy i twoje Twoje opowieści pomogły mi wiele zrozumieć. Pozdrawiam wszystkich miłośników historii 😊
Ale super kanał ! moje gratulacje.Pięknie Pan opowiada i bardzo ciekawie. Pozdrawiam serdecznie.
jedyny filmy którym mogę dawać okejki w ciemno
Bardzo fajny i madry filmik , ladnie opowiedziane , pokazane wszystko . Duzo historii , ciekawie przekazanej .
Ein Video so gut, dass man fast alles versteht, selbst wenn man kein Wort polnisch spricht!
Z Historycznego punktu widzenia czy ktoś mi powie kto był najbardziej utytułowanym rycerzem Polskim na skale europejską ?? Wiecie Turnieje Rycerskie gdzie zjeżdżali się rycerze z każdego zakątku Europy , zabrali nam historię każdy bał się sarmackich rycerzy a co dopiero pojedynku na kopię z zawodnikiem z Husarii
Jestem pod wrażeniem oglądam ten film który raz i wciąż pełna satysfakcja
Może pomyślicie o odcinku "Q&A", albo "Zapytaj Jędrka" .
Wspaniały rumak panie Jędrku, uważaj, by Cię nie zrzucił. :)
Bardzo ciekawe gawędy! Proponuję na etapie montażu wklejanie informacji, które akurat w trakcie opowiadania wyleciały z pamięci np. "bitwa pod Połonką 1660r." (sześciu Moskali nadzianych na kopię wg hetmana Sapiehy).
tak co do strudzin - dzięki temu że są struktura chemiczna cząsteczek stali jest jednakowa co wpływa na elastyczność i wytrzymałość ale to trzeba się interesować troszkę więcej wykuwaniem oręża pozdrawiam świetna seria
Brawo dla Jędrka , naszego husarza z okolic Jeleniej Góry , kurcze to miasto chyba nie należało do dawnej Rzeczypospolitej :)
Bardzo przyjemny wykład; prowadzący wyluzowany, a wie, co chce przekazać :)
Bardzo interesujący materiał, bardzo przyjemnie mi się to oglądało i dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy odnośnie husarii. Dziękuję ;)
jedrek jest dobrym krasomowcą zostal aczkolwiek zdyskredytowany przez historykow przez zaklamywanie historii chodzi glownie o to ze twierdzi ze husaria nie miala skrzydel
Dziękuję za ten wykład. Dowiedziałem się ciekawych rzeczy !
Zacnie prawisz, mości Jędrku.:)
Do Pana Jędrka, czy taka mogła być taktyka husarii?
1.Bezwarunkowy szyk jazdy (jak piesza policja) idealnie w linii. Koń nie mógł zostać w tyle lub wysunąć się na "pół chrapy", jak mówił Kmicic.
2. Nie wjeżdżali w szeregi wroga, zanim zmusili ich do ucieczki. Kopia husarii miała długość 6m, piechoty 3m. Po uderzeniu robiono zwrot w miejscu, (ćwiczono tak szlachtę) i wracano "kładłąc się" na koniu. Przy zwrocie piechurzy mogli ściągnąć husarza za pomocą lassa- jeśli ten nie miał "skrzydeł".
12 MINUT?! CO TAK KRÓTKO ;)
Jego można słuchać godzinami...
Ja chciałem tylko sprostować, że strudzina (zbrocze) nie tylko zmniejszała wagę, ale wbrew temu co mówi Jędrek miała wpływ na wytrzymałość broni. Co prawda ostra broń ma za zadanie ciąć i przebijać, jednak przy wszelkich ugięciach zbrocze powoduje korzystniejszy rozkład naprężeń :) Może ktoś to już napisał, ale nie mam czasu na przeglądanie 200 komentów :D
Pozdrawiam
Świetna robota!
Dajcie drugą część, to jest bardzo ciekawe.
Super, wydajcie jakieś DVD o średniowieczu albo grę z Jędrkiem! :)
No i mam praktycznie dokładnie taką samą szabelkę ;-)
A tak ogólnie, taka kopia bojowa miała ok 6 - 6,2 m ;-) Ale były różne długości, więc pewnie tamte są krótszymi egzemplarzami ;-) Nie mówił, że to najdłuższe z możliwych.
Fajnie zrobione :-) Też robię filmy historyczne, ale pewnie będę stąd czerpał część informacji :-)
dziękuje za opisanie dla mojego słabego wzroku dokładnie rozmieszczenia elementów rynsztunku zwłaszcza tego skrzydła .
Fajnie, bo Jędrek jest z mojego miasta, a taki zajebisty. Dobrze, że mam subsa tutaj!
najpiękniejsza jest ładownica pozdrawiam
Okej... od dziś historia jest moim prawie prawie ulubionym przedmiotem w rzeź... szkole.
gdzie można kupić taką szablę?
Jestem gotowy założyć się, że ów "paluch" służył do ochrony kciuka nie przed cięciem wewnętrznym, ale przed utratą kciuka w wyniku ślizgnięcia ostrza przeciwnika po płazie własnej broni.
A ja jestem gotów się założyć, że obydwaj macie racje :)
Thank you for making this video. Only sad think is, I dont speak polish, but I am from Czeach republic, so I understand at least something.
But, am I understand right? At the end, that guy say, the spear have 5 meters?! If Its true, how the hell they wear it!? :D
spears was empty inside ;)
Hmm, really?
Hmm, ok and thank you for your info. :D
Aggofan Czech
Yep, spear have 5-6 meters. Detail's you have in second part of video.
Ah, thank you.
Aggofan Czech this specific type of spear is called a lance
2. Skrzydła wcale nie miały bowiem straszyć dźwiękiem, czy szumem ale wyglądem i przeciwnika i konie tatarskie i rajtarów i muszkieterów, sami zobaczcie jak wspaniale husarz z takimi skrzydłami wygląda, wydaje się majestatyczny, nadprzyrodzony, niczym prawdziwy anioł a konie przeciwnika przyzwyczajone są do widoku innych jeźdźców ale nie czegoś takiego jak wieelkich dziwnych "koniojeźdżców" uwierzcie mi konie przeciwnika były nielada w szoku widząc takich jeźdźców.
Koń jest etatowy, koń jest bardzo dobry, ma nawet linkę, gdyby się szarpał. :)
A przede wszystkim...
Koń jest bardzo dobry, :D
Хороший показательный ролик. Спасибо автору.
Bardzo dobry materiał,
Pozdrawiam serdecznie
Huraaaaa Jedrek wrócił!!! :D
z jakiej odległości taki husarski pistolet przebije taką husarską zbroje?
Husiaria to było takie Delta Force - do szybkich akcji i wymagała zaplecza w postaci wozów i czeladzi z zapasem kopii, koni. Komandosami w prawdziwym tego słowa znaczeniu byli Lisowczycy i inni zagończycy, prowadzący wojne szarpaną.
Ale to musiało zajebiście wyglądać, jak tysiąc husarzy w takich zbrojach stało obok siebie. Piękna ta zbroja jest.
Szanowny panie Jędrku, słyszał Pan o sztuce krzyżowej. To tak apropos huzarii.
Sztuka krzyżowa nie ma NIC wspólnego z husarzami a tym bardziej huzarami.
fajnie się słucha i ogląda i naprawdę nie chcę się czepiać ale trochę nagięty obraz husarza nam tu pan Jędrek prezentuje fakty miesza z mitami ale i tak bardzo mi się podoba :) oglądam dalej....
Zdecydowanie domagamy się więcej Jędrka!!!
Jak zawsze miło posłuchać Jędrka, a tak poza tym chce mieć takie uzbrojenie ;d
Jeśli taka zbroja coś koło 14 kilo ważyła - to ja się nie dziwię, że kolczug przestali używać. Kawałek własnoręcznie zrobionej kolczugi o wymiarach 25x30 cm waży dobre 4 kilo, a to i tak jeden z prostszych wzorów jest. No ale to tylko moje spostrzeżenie dla ciekawych. Czekamy na następną część !
Dodatkowo smarowane smołą i okładane skórą. Dla wzmocnienia, oraz żeby się nie wyginały przez swoją długość.
Szkoda, że pan tu nie powiedział, o wytwarzaniu husarskich kopii, bo kopii o takiej długości nikt prócz polaków nie był w stanie zrobić. Sekretem husarskich kopii było to, że były drążone.
Myslalem ze szable cywilne karbele byly trzymane z kciukiem na tyle rekojesci, tak jak sie trzyma mlotek a nie na okolo rekojesci. Wtedy paluch bylby nie uzywany. Polecam ksiazke "Cieia Prawdziwa Szabla" Pana Zablockiego. Wspanialy program.
Błagamy więcej filmików!!!
Maski? Cóż, kojarzy mi się to z samymi samurajami. Świetne!
Nie obejrzałem ale już dałem łapkę w górę
Jestem Dumny, że jestem Polakiem. Niestety ostatnio coraz częściej muszę patrzeć wstecz, żeby złagodzić odczucia tej marnej teraźniejszości.
fajne musiało być kompletowanie takiej zbroi w średniowieczu, a jak już miało się cały zestaw to jaka musiała być chęć przetestowania takiego w boju :)
Świetnie się Ciebie słucha
Gdzie można takie cuda ubierać mamy takie miejsca w kraju
Bardzo dobry materiał
Mistrzostwo świata
W końcu nowy sezon !
Jędrek to jest gość.
Skóra wilka czy dzikiego kota ze względu na zapach mogła spłoszyć konia, który nie był przyzwyczajony do takiego zapachu i często reagował nerwowo czując zagrożenie.
Pana Jędrka słucha się jak najbardziej miło, ale może zorganizować angielskie napisy? Może kto z zagranicy też chciałby obejrzeć.
Świetny materiał
Ahh to podekscytowanie kiedy zauwazysz ze w liscie nowych filmikow z zasubskrybowanych kanalow i pojawia sie ten na ktory tak dlugo czekasz:P
7 lat 600tyś wyświetleń a tylko 5tyś łapek w góre? Dlaczego?
To husarz był takim pierwowzorem dzisiejszego komandosa. Przygotowany był na każą ewentualność. Mógł także walczyć pieszo.
Facet wie o czym mówi dlatego dobrze sie to słucha...
Czołem. Wie kto skąd podobną szablę można sobie zamówić? :) Można dostać takie w dobrej jakości do czterech tysięcy złotych?
Niskie ukłony Waszmości
Właśnie tak trzeba o historii, be zbędnego "nadymania" się.
Jeżeli mogę - mała uwaga - to niebiesko-szmaragdowe, strusie pióro przy szyszaku "męczy oczy".
Do zbroi husarza - tak do końca - to nie pasuje.
Pytanie -
"Napierstnik" - czy może "Napierśnik" - a może zamiennie..?
Pozdrawiam.
super!! moje marzenie mieć taką szabelkę :D
nawet nie oglądając, dałem łapkę w górę :D
Panie Jędrku ,Koncerz!Zapomnieliśmy o koncerzu!
Panie Jędrku czym sie ŕóżni karwasz od sabatonu?
Żal, żal za dziewczyną,
Za zieloną Ukrainą,
Żal, żal, serce boli,
Z tej tęsknoty, z tej niewoli.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy dzwoń, dzwoń, dzwoń.
Wiele dziewcząt jest na świecie,
Lecz najwięcej w Ukrainie,
Tam me serce pozostało,
Przy kochanej mej dziewczynie.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy skowroneczku.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy dzwoń, dzwoń, dzwoń.
Ona jedna tam została,
Przepióreczka moja mała,
A ja tutaj w obcej stronie,
Dniem i nocą tęsknię do niej.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy skowroneczku.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy dzwoń, dzwoń, dzwoń.
Wina, wina, wina dajcie,
A jak umrę pochowajcie,
Na zielonej Ukrainie,
Przy kochanej mej dziewczynie.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy skowroneczku.
Hej, hej, hej sokoły,
Omijajcie góry, lasy, doły,
Dzwoń, dzwoń, dzwoń dzwoneczku,
Mój stepowy dzwoń, dzwoń, dzwoń.
1.) Ja się z Jędrkiem nie zgadzam, co do skrzydeł husarskich i ich mocowania. Wygląda na to że musiały być one bardziej popularne w okresie - moim ulubionym czyli od 1500 do 1660 roku czuli wtedy gdy u husarzy naplecznik był integralną częścią opancerzenia (nie uzbrojenia!) bo uzbrojenie to nie od zbroi, jak się wydaje, gdyż były mocowane do naplecznika i nie przeszkadzały w boju bo były lekkie (drewniana ramka i pióra). W boju przeszkadzałyby takie mocowane do siodła bo jak wsiąść?
He`s BACK !!!!! WEEEEEE!
Może ktoś podesłać jakieś zdjęcia, czy artykuły gdzie ta szabla jest opisana dokładnie? Albo mógłby ktoś polecić kowala, który w rozsądnej cenie stworzy takie dzieło? ;)
Panie Jędrku czy wiadomo coś na temat użycia przez husarię broni obuchowej (czekan)?
Nadziaki a dla rotmistrza buława
2020 a ja ciagle to oglądam
Fajna fryzurka, taka klimatyczna
A koncerz?