IPN TV - Konfrontacje Antoniego Dudka z Adamem Leszczyńskim (16.10.2013)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 พ.ย. 2013
  • Konfrontacje Antoniego Dudka -- nowy cykl rozmów o ważnych wydarzeniach z historii najnowszej. Gościem specjalnym pierwszego spotkania był dr Adam Leszczyński, autor książki pt: "Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943--1980."

ความคิดเห็น • 82

  • @wojciechcieslukowski1974
    @wojciechcieslukowski1974 3 ปีที่แล้ว +24

    Dla mnie b. pouczająca dyskusja. Na pewno sięgnę po książkę. Jestem pod wrażeniem wiedzy dr Leszczyńskiego, a prof. Dudek też przygotowany. Dyskusja tym bardziej wciągająca, bo wyraźnie Dudek prowokuje Leszczyńskiego do zajęcia jednoznacznej opinii, wyrażenia kategorycznej oceny ekonomistów z epoki. Ale tej oceny nie może usłyszeć, bo życie nie jest czarno-białe i zawsze jest kontekst. Co do pytania: dlaczego jedne nacje są bogate, a inne nie, to w 2012 r. ukazała się "Why nations fail" Acemoglu i Robinsona. Właśnie czytam, gorąco polecam.

  • @PPABLOO1
    @PPABLOO1 ปีที่แล้ว +9

    Bardzo dobrze się słucha Pana Leszczyńskiego. Bardzo szeroką wiedzę prezentuje, tu świetnie widać, że bardzo go trudno zaskoczyć i zaszachować. Zdecydowanie dobra dyskusja.

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK ปีที่แล้ว +10

    do 59:00 - dziwna ta rozmowa... trochę jestem zniesmaczony postawą prof. Dudka. Zaprosił Gościa tak jakby po to, aby go zrugać za to, że nie napisał on książki tak i nie postawił takich konkluzji, jakie Pan Dudek by sobie życzył. Trochę jakby prof. Dudek był promotorem pracy dr Leszczyńskiego i pouczał go, udzielał mu rad / wskazówek jak pisać prace naukowe. Dziwne...

  • @krzysztofmarszalik939
    @krzysztofmarszalik939 2 ปีที่แล้ว +11

    A Dudka słucha się przykro!!!

  • @jankowalski8188
    @jankowalski8188 ปีที่แล้ว +7

    Dudek w trakcie rozmowy tysiąc razy pyta: "Czy sądzi pan, że ci a ci ekonomiści mieli wtedy racje?", Leszczyński tysiąc razy odpowiada: "Ci a ci ekonomiści mieli wówczas powody, by tak sądzić". Gadał dziad z obrazem... ;) ... No dobrze... gdzieś w połowie rozmowy dyskutanci wreszcie porozumieli się w kwestii tego, o co Dudek pyta.

  • @jakubbielanski4625
    @jakubbielanski4625 ปีที่แล้ว +8

    Ciężko nie odnieść wrażenia że wywiad jest tylko tłem aby gosoodarz mógł przedstawić to co sam myśli w danych tematach. Mógaby być ciekawa rozmowa a wyszło męczące osaczanie zaproszonego gościa i przerywanie mu gdy ten próbuje rozwinąć swoją myśl.

  • @jankowalski8188
    @jankowalski8188 ปีที่แล้ว +6

    Panie Profesorze Dudek, litości... Nie każda ocena jest moralizowaniem. Gdy oceniam, że ładnie się Pan wysławia, że mój komputer wreszcie działa poprawnie, albo że ten czy inny system jest ekonomicznie efektywny, to wygłaszam wprawdzie oceny, ale nie są to oceny MORALNE.

  • @Aourioon
    @Aourioon ปีที่แล้ว +14

    Super rozmowa :) Pan Dudek intelektualnie trochę odstaje, ale i tak super :)

  • @Sabciaszek
    @Sabciaszek 4 ปีที่แล้ว +22

    Jeja... Czy prowadzący mógłby rzadziej przerywać wypowiedzi gościa? No naprawdę.

    • @janmajka4246
      @janmajka4246 ปีที่แล้ว +1

      Jakby gość odpowiadał na pytania to tak. Lecz profesor dudek też musi być obecny bo każdy mógłby mówić caly czas bez pytań. Dla prowadzącego ważne są odpowiedzi

  • @januszbrongiel8004
    @januszbrongiel8004 8 หลายเดือนก่อน +4

    Świetny materiał!!! Z jednej strony merytoryczny, kulturalny z bardzo dużym zasobem wiedzy dr Leszczyński, z drugiej apodyktyczny, arogancki, prostacki wręcz, niedouczony prof. Dudek, na państwowych posadach, zachwalający wolny rynek kapitalistyczny 🤣, gdy dr Leszczyński kulturalnie podziękował za zaproszenie, prof. Dudek zamiast podziękować za przyjęcie zaproszenia, prostacko odpowiada "proszę bardzo", jakby to On był tu wielmożnym panem, łaskę czyniacym😂, zachwala skuteczność dyktatorskiej gospodarki Chile, na tle gospodarek Ameryki Południowej, gdy w sąsiednich krajach, też rządziły dyktatury!!! Jedna dyktatura prawicowa lepsza od drugiej, to jest argument na przewagę gospodarki kapitalistycznej nad socjalistyczną 🤣.... Autorytarnie nie uznaje danych, cytowanych przez pana Leszczyńskiego, bo On uważa, że są niewiarygodne, bez podania żadnej podstawowy, szczyt żenady itp...
    Łączę wyrazy szacunku dla obu Panów ✌️

  • @markrosenberg6499
    @markrosenberg6499 ปีที่แล้ว +4

    Очень нравятся лекции пана профессора Адама Лещиньскего. Все лекции слушаю с удовольствием,многие даже по 2 раза. Успехов,счастья и всего самого наилучшего пану Адаму!!

  • @marcinjangolec
    @marcinjangolec 10 ปีที่แล้ว +9

    Zgodnie z opisem pod filmem dr Leszczyński był gościem specjalnym spotkania, a kto był zwykłym gościem?

  • @jankowalski5450
    @jankowalski5450 9 ปีที่แล้ว +11

    ciekawa dyskusja

    • @leopard2845
      @leopard2845 ปีที่แล้ว

      Kazda dyskusja jest ciekawa.
      A co było przedmiotem tej dyskusji?
      Ksiażka!
      Gość się nudził to napisał książkę o niczym!

  • @gregorpaciorek5208
    @gregorpaciorek5208 8 ปีที่แล้ว +14

    Oceniając pomoc USA dla ZSRR ma rację oceniając udział w PKB, ale nie zauważa, że to właśnie amerykańskie ciężarówki były jedną z głównych przyczyn takich sukcesów Armii Czerwonej.

    • @KlajniKleiner
      @KlajniKleiner 3 ปีที่แล้ว

      dokładnie, zgodnie z tym, że jednak ostatecznie to piechota miała wpływ. Same wojska pancerne (z logistyką nawet sowiecką) nie miały takiego znaczenia.

  • @yolantaszaniawska3722
    @yolantaszaniawska3722 2 ปีที่แล้ว +5

    Wspaniala dyskusja.

    • @leopard2845
      @leopard2845 ปีที่แล้ว +1

      A co tu jest wspaniałego?
      Niewidomy z głuchym rozmawia o kolorach?

  • @krzysztofmarszalik939
    @krzysztofmarszalik939 10 หลายเดือนก่อน +3

    Dudek jest napastliwy i na siłę usiłuje narzucić swoje stanowisko.

    • @peter_g546
      @peter_g546 10 หลายเดือนก่อน

      Leszczyński broni gospodarki planowej która się skompromitowała wszędzie gdzie została wprowadzona. To nie jest nauka to jest propaganda komunistyczna.

  • @wiktorstrzelecki3835
    @wiktorstrzelecki3835 ปีที่แล้ว +1

    Uważam ,ze przytaczanie przypadkow podzielonych Korei i Niemiec jako przykłady nieefektywnosci/efektywnosci socjalizmu/kapitalizmu na polu gospodarczym jest calkowicje pozbawione sensu z powodów geopolitycznych i środķów jakie w RFN i Koreę Płd. "wpompowywały" i jakie znaczenie miały te państwa z perspektywy i dla USA. Mam wrażenie ,ze prof.Dudek chciał tu taki przykład przytoczyć pytając się czemu nie zawarto tych przykładow w danej książce.

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK ปีที่แล้ว +1

    1:18:48 - wydaje mi się, że jak oceniamy komunizm w ZSRR, zwłaszcza leniniz i stalinizm, to punktem odniesienia (zarówno w sensie warunków życia, efektywności ekonomicznej jak i kosztów społecznych) powinna być Rosja carska.
    Po drugie - jak oceniamy gospodarkę centralnie planowaną w wydaniu komunistycznym,to należy nie tylko analizować jak komunizm był wdrażany w różnych krajach, ale porównać go z założeniami teoretycznymi. Bo np. w ZSRR obok idei komunizmu dużą rolę odgrywał też rosyjski imperializm, który nie był tak nazywany wprost, lecz się dział i on był z komunizmem sprzecznym.
    Po trzecie - nie za bardzo wierzę, że komunizm był jedyną formą centralnego sterowania gospodarką na przestrzeni całej historii ludzkości i że innych form tego rozwiązania (silnego udziału Państwa gospodarce) nie było - o tym nie ma ani słowa.

  • @tatotosi
    @tatotosi ปีที่แล้ว +5

    Wiedza dr Leszczyńskiego, jego pamięć, swoboda, szybkość i uczciwość w przytaczaniu rzeczowych argumentów robi duże wrażenie. Odwrotnie jest niestety w przypadku prof. Dudka. Rozbawiła mnie następująca wypowiedź prof. Dudka: "ja osobiście (lol) jeżeli czytam dane, które wydają mi się niewiarygodne, to zwykle je ignoruję" 🤣 🤦‍♂

  • @kornelazaeska6465
    @kornelazaeska6465 ปีที่แล้ว +1

    Pan Leszczyński napisał książkę o tym ,że na świecie istnieją różne państwa i w pewnym okresie rozpoczęła się globalizacja . Stąd spojrzenie globalne na różne teorie efektywnosci gospodarczej.

  • @dariuszmakowski6915
    @dariuszmakowski6915 ปีที่แล้ว +13

    Profesor przepytuje doktora. Bardzo chętnie zobaczyłbym, jak doktor przepytuje profesora. I ciekawe, czy profesor by sprostał.

  • @darekjasieniecki
    @darekjasieniecki 4 ปีที่แล้ว +24

    Dudek jest historykiem, a zadaje pytania kompletnie ahistoryczne.

  • @krzysztofmarszalik939
    @krzysztofmarszalik939 2 ปีที่แล้ว +17

    Świetna postawa Leszczyńskiego!! A Dudek jest napastliwy i na siłę usiłuje narzucić swoje stanowisko.

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK ปีที่แล้ว

    ok. 14:50 - "czy Sowiety nie obroniły się bo terytorium, błędy Hitlera, lend lease" - trzeba pamiętać, że w 1941 w momencie ataku Niemiec na ZSRR armia radziecka wyglądała dobrze i solidnie. Przynajmniej sprzętowo. Niemcy byli zaskoczeni np. koniecznością konfrontowania się z takimi czołgami jak KV-1. Problemem armii ZSRR było dramatycznie złe dowodzenie. Żołnierze generalnie bili się dzielnie na tyle, na ile mogli. Z resztą - w latach '30 armia ZSRR robiła gigantycznie wrażenie na obserwatorach zachodnich, a było to mniej niż 20 lat po I WŚ gdzie armia carska jakoś szczególnie silna nie była.

  • @asdfgsdghnyn4tq3rthb
    @asdfgsdghnyn4tq3rthb 2 ปีที่แล้ว +4

    ech, Dudunia XDXDXDXD

  • @derromino
    @derromino 9 ปีที่แล้ว +8

    nowa ksywka ; Antek eeeee

  • @maciektrybuszewski9964
    @maciektrybuszewski9964 3 ปีที่แล้ว +19

    Dudek się zagotował, jest przyzwyczajony do narzucania prawicowej narracji.

  • @janpietrzak-of1zh
    @janpietrzak-of1zh 8 หลายเดือนก่อน

    Rok 2023, po 10 latach:
    Zimna wojna w rozkwicie, codzienne groźby bombą atomową,
    Stalinowskie Chiny w natarciu,
    1:24:20: "nie wierzę że Chiny będą pierwszą gospodarką świata",
    Całą dyskusję można by zacząć od początku, ale Czy świat przetrwa dwa ..........?

  • @Przemek365
    @Przemek365 3 ปีที่แล้ว +7

    Ładne utemperowanie przez Pana profesora

  • @beatawolk2058
    @beatawolk2058 ปีที่แล้ว +1

    Czołgi i sprzęt wojskowy był produkowany w ZSRR kosztem robotników radzieckich ,pytanie tylko za czyje pieniądze (głównie amerykańskie), a żywność pochodziła z zagrabiania zbiorów z krajów okupowanych w tym Polska wschodnia, Ukraina i Białoruś oraz kraje bałtyckie..

    • @marialubojemska-rejman9471
      @marialubojemska-rejman9471 ปีที่แล้ว

      Czy wiesz że polskim chłopom Niemcy zabierali/ konfiskowali żarna, kożuchy??? Tym, u których je znaleziono groziła śmierć całej rodziny.

  • @pannick6844
    @pannick6844 2 ปีที่แล้ว +2

    Ten cytat o utopijnej idei jak można zaplanować ludziom życie Dudek poamieta dzisiaj komentując dzisiejszą rzeczywistość ? Przecież to wypisz wymalu UE i jej elity realizują dokładnie to samo historia zatacza koło

    • @beatawolk2058
      @beatawolk2058 ปีที่แล้ว +1

      W samo sedno, trafiony ,zatopiony

    • @andrzejkrywen1791
      @andrzejkrywen1791 ปีที่แล้ว

      A jaką to utopijną ideę forsuje UE?

  • @gitarafan
    @gitarafan ปีที่แล้ว

    Uczta!

  • @marcinpadynapaleontologia1786
    @marcinpadynapaleontologia1786 3 ปีที่แล้ว

    Co do tzw. kotła kijowskiego to była błędna decyzja Hitlera.

    • @nedtom
      @nedtom 2 ปีที่แล้ว

      Tak, to był błąd.

    • @andrzejkubis6498
      @andrzejkubis6498 2 ปีที่แล้ว

      Dlaczego był to błąd, wszakże pozostawienie tak dużej ilości sowieckich żołnierzy bez ich likwidacji jeszcze bardziej odbiłoby się Wehrmachtowi.

    • @nedtom
      @nedtom 2 ปีที่แล้ว +1

      @@andrzejkubis6498 Ta kwestia wyjaśniona jest w praktycznie każdej książce o kampanii 1941. Przede wszystkim w pierwszych miesiącach wojny Rosjanie nie walczyli chętnie za Stalina po 20 latach terroru. Dlatego ochoczo poddawali się Niemcom. Było wiele kotłów, wiele odciętych zgrupowań, które bez oporu szły do niewoli. Ze strategicznego punktu widzenia te zgrupowania były już stracone dla Rosjan, coś jak dywizje zostawione przez Niemców w 1944 na Krymie czy potem w Prusach. Te odcięte zgrupowania trzeba było oddać Węgrom, Rumunom i innym sprzymierzeńcom do unieszkodliwiania zaś strategiczne niemieckie siły należało skoncentrować do tygodniami odkładanej ofensywy na Moskwę.
      Otóż Niemcy mogli wygrać tylko w 1941, w błyskawicznej kampanii trwającej 3-4 miesiące. W 1942 wojna przekształciła się w pojedynek na potencjał gospodarek, a tej rywalizacji Niemcy wygrać nie mogli.
      Co ciekawe mało kto zdaje sobie sprawę, że w zmaganiach 1941-1945 nie było czegoś takiego jak kluczowa bitwa, która zawdecydowała o losach wojny. Zarówno pod Stalingradem jak i pod Kurskiem Niemcy nie mogli wygrać ze względu na dużą dysproporcję sił. W 1942 Niemcy nie mieli już odwodów i nawet gdyby trzeźwo wycofali armie Paulusa ze Stalingradu to w ogólnej sytuacji nic by to nie zmieniło. Zaś w 1943 Rosjanie użyli około 30-40% sił pancernych jakie mieli przygotowane do starcia pod Kurskiem. Nawet gdyby Niemcy zamknęli kocioł pod Prochorowką to Rosjanie i tak by ich odepchnęli i przeszli do ofensywy.
      W ogóle już 22 czerwca było po wszystkim. Inwazję należało rozpocząć 1 marca i dać sobie na kampanię 7 a nie 3 miesiące sprzyjającej pogody. Do tego wiele innych błędów popełnił Hitler...

    • @nedtom
      @nedtom 2 ปีที่แล้ว +1

      @@handle1603 Toteż napisałem, że 22 czerwca to fatalna data na inwazję. Opóźnienie ofensywy na Moskwę to nie kwestia 1-2 tygodni. Hitler miotał się w różne strony ZSRR. To manewr na Ukrainę, to koncentracja przy Leningradzie. Opóźnienie ofensywy to minimum półtora miesiąca, a że Hitler miał tylko trzy na działanie to po prostu był niezwykle cenny czas. Przez pierwsze miesiące Niemcy mieli inicjatywę i jej nie wykorzystali.
      Nie rozumiem co masz na myśli, że Niemcy nie byli gotowi na głębokie wejście w ZSRR. Problemy logistyczne przy takich przestrzeniach to rzecz naturalna, ale w tych trzech miesiącach nie były one kluczowe. Plan Barbarossa zakładał dojście wojsk niemieckich daleko za linię Moskwy. Nikt nie planował ani nie chciał zatrzymać się na ponad miesiąc w natarciu na Moskwę. To była fanaberia Hitlera. To było czyste szaleństwo gdyż Niemcy nie planowali i nie byli w żadnym stopniu przygotowani na prowadzenie działań w zimie.

    • @nedtom
      @nedtom 2 ปีที่แล้ว

      @@handle1603 Chłopie, popisujesz się fundamentalnym brakiem wiedzy - powód wyznaczenia daty ataku na ZSRR - że rozmowa jest bezcelowa. Typowy wykształcony na jótóbie znafca.

  • @piojestsuper
    @piojestsuper 8 ปีที่แล้ว +4

    ale Adama Antonii wziął w obroty - jak bączkiem nim kręcił!

    • @darekjasieniecki
      @darekjasieniecki 4 ปีที่แล้ว +12

      Tyle tylko że Adam się odwinął.

    • @leopard2845
      @leopard2845 ปีที่แล้ว

      Jak bączek się obraca, to się kręci!

  • @donspinaczo
    @donspinaczo ปีที่แล้ว

    Potęga gospodarcza ZSRR była mierzona ilością czołgów. To jest mniej więcej tak jakby dziś firma BMW wypowiedziała wojne np Polsce i komentujący bili by brawo, że BMW takie silne bo produkuje np 10mln samochodów a Polska 3mln. No dobra, ale Polska ma jeszcze szkoły, szpitale, drogi i zakłady psychiatryczne dla komentatorów a BMW ma tylko taśme i składa samochody.

  • @wiktorgorecki749
    @wiktorgorecki749 ปีที่แล้ว +1

    Warto zatrzymać się nad ochroną zdrowia jako przykładu szalonego liberalizmu i nieokiłznanej prywatyzacji, gdy załamanie kas chorych spowodował opór dominujących jednak amatorów centralnego planowania, a sektor prywatny w ochronie zdrowia trwa skutecznie i sprawdza się, mimo że nie chce się tego zauważyć.

  • @Arpa61
    @Arpa61 3 ปีที่แล้ว +4

    Lewica tu wlazła i bulgocze. Z czerwonego bagna.

    • @ksiazeturkul8023
      @ksiazeturkul8023 2 ปีที่แล้ว

      Umieraj stąd! Natychmiast!

    • @vandaller4131
      @vandaller4131 2 ปีที่แล้ว +6

      lepsze czerwone bagno niż brunatne

    • @andrzejpaje6268
      @andrzejpaje6268 ปีที่แล้ว

      @@vandaller4131 czerwone? skończysz w piachu . W Polsce ani czerwone ani brunatne nie przejdzie .

    • @vandaller4131
      @vandaller4131 ปีที่แล้ว

      @@andrzejpaje6268 tia a ty skończysz w niebie XD omamiaj się dalej XD

    • @andrzejpaje6268
      @andrzejpaje6268 ปีที่แล้ว

      @@vandaller4131 nie ode mnie ani tym bardziej od ciebie to zależy

  • @peter_g546
    @peter_g546 10 หลายเดือนก่อน

    Dr Leszczyński ma dużą wiedzę i lubi lewice. Historia lewicy to pasmo pomyłek i porażek. Dr Leszczyński, czas dołączyć do prawicy.

  • @Arpa61
    @Arpa61 3 ปีที่แล้ว

    Teraz zaproście aaronka Zandberga, niech przedstawi dzieło Lenina. MINUS.

  • @Pawel_Jozwik
    @Pawel_Jozwik 6 ปีที่แล้ว +6

    Facecik który pisze dla gazwybu i krytyki politycznej nie zasługuje na dyskusję.

    • @krzysztofrosinski6612
      @krzysztofrosinski6612 4 ปีที่แล้ว +16

      a kto zasługuje ?

    • @hoppedxclout8282
      @hoppedxclout8282 3 ปีที่แล้ว +3

      @@krzysztofrosinski6612 kto? znam wielu. W kazdym badz razie nie ten lewacki belkot tego goscia, zreszta co mozna sie spodziewac po wspolpracowniku gazety wyborczej.

    • @krzysztofrosinski6612
      @krzysztofrosinski6612 3 ปีที่แล้ว +6

      @@hoppedxclout8282 Na pewno warto się przejąć twoją opinią kto zasługuje. Po twojej wypowiedź wiem, że ty nie zasługujesz.

  • @jankowalski88741
    @jankowalski88741 3 ปีที่แล้ว +3

    leszczysnski to frajer z oko press szkoda go zapraszac gdziekolwiek