Dziekuje za Świetny material i rekomendacje naukowe i proszę o dalsza kontynuacje. Cześć i Chwala. Niechaj pamięć o Słowianach Połabskich zawsze żywa będzie i oby więcej rekonstrukcji Grodow, życia codziennego i historii Polabia przenikało do wspolczesnosci ukazując słowiańskie korzenie i przynalezyosc Polabia.
Bardzo ciekawy materiał. Wiele cennych informacji. O poczuciu humoru nie wspomnę. Bardzo mnie rozbawiła opowieść o wyglądzie kasków feuerwehr i stopniu grüppenführer'a. 🤣😂
Przecież to jasne jak Słońce, że Igor planuje odzyskanie ziem słowiańskich na zachód od Odry, wszystkie te wyprawy, przenikanie do wewnątrz społeczności, dokładne planowanie drogi ; ). Dzięki za pogadankę. Bardzo fajna i ciekawa.
Dopiero co znalazłem Pana kanał w jeden dzień ciągiem obejrzałem 16 odcinków :-) maga sprawę wielka wiedzą masę ciekawostek super super daje lajka suby ic o się da nawet wici wyśle by upowszechnić :-)
Есть диалекты Польского ,которые тяжко понять ,например Кошубы !Если почитаешь "Повесть минувших лет"Нестора Летописца ,глава "Русские племена",то Радимичи и Вятичи от Поляков (Ляхов ),Вятичи жили в районе ,где сейчас Москва !
Mieszkam na ziemiach odzyskanych które jak wiadomo były kilka wieków niemieckie. Ale nasza rzeka Czerna ma swoją etymologię od czarnego koloru jaką nadaje ruda w glebie. Ciekawe że mimo germanizacji mieszkańcy zachowali pierwotną nazwę zapisując ją Tschirna.
od czwartku do czwartku czas jakoś zawsze nam upłynie ale mimo to bedę Igor czekał na kolejna pogadankę i wyczekuję z niecierpliwością kilku dlugich minut o swiatyni a Arkonie lub cos w ten desen pozdrawiam
niemieckie OSP do tej pory używa Stahlhelm ;) na IG wrzuciłeś zdjęcie z Będkowic u podnóża Ślęży... daj znać następnym razem, oprowadzimy, ugościmy na grodzie ;) trochę chcemy ten skansen ożywić
Człowieku... Z taką wiedzą powinieneś organizować wycieczki słowiańskimi śladami jak dr Przybył organizuje sentymentalne wycieczki na kresy wschodnie. Dopiero teraz Cię odkryłem. Pozdrawiam serdecznie.
@@Igor_Triglav Temat Połabia i Pomorza to źródło niewyczerpane i wspaniałe - Nigdy dość. Jestem w pozytywnym szoku że pomorscy "niemcy" odnajdują swoje wendyjskie korzenie i nie wstydzą się ich. Planuję właśnie wyprawę na Ranę i dzięki twojemu przewodnikowi będzie to dużo przyjemniejsze - nie omieszkam zatrzymywać się w poleconych miejscach. Świetna robota, ale przecież dobrze o tym wiesz to nie będę więcej słodził! Takich "wołchwów" nam trza!
To sę nazywa germanizacja ;-) Igorze, jedna uwaga techniczna: postaraj się na przyszłość lekko kamerę odchylić w lewo i przesunąć ją bliżej okna, żeby nie łapała takiego ostrego światła. Mimo ściemnienia na maksa, trochę oczy bolą.
Serdecznie proszę wszystkim słowianofilów o wsparcie moich propozycji odnośnie nazwania dwóch nowych wysp na Zalewie Szczecińskim. Ku mojemu zaskoczeniu moje propozycje znalazły się w ścisłym finale konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Moje propozycje to wyspy Wielecka i Obodrzycka odnoszące się do nazw plemion słowiańskich, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Odnośnie wyspy na Zalewie Wiślanym pozostawiam Wam wolny wybór. Fajnie byłoby mieć satysfakcję z nazwania tych malutkich wysepek. Pomóżcie mi proszę i z góry dziękuję! O ile to możliwe proszę udostępnijcie ten post innym. Oto link do ankiety www.gov.pl/web/gospodarkamorska/zaglosuj-na-nazwe-nowych-wysp
Nie wiem czy ktoś się podejmie mojego pomysłu czy nie ale moim zdaniem warto ustalić jakie % rodzajników ( ten,ta,to) od 1000 rzeczowników pokrywa się w aktualnych językach słowiańskich. Np ten kamień, ta kość, ta łyżka ten nóż ta miska ta ryba ten kwiat ta kora, ten mech, ta brzoza, ta wierzba, ta oskoła, ta sosna, ten nos, ta nerka, to serce, ta wątroba, ta ręka, ta noga, to oko, ta głowa ....itd Za sprawą ustalenia % wyjdzie asymilacja i być może wędrówka ludów słowiańskich którą można potem nanieść na mapę. Innymi słowy należałoby ustalić jaki % rodzajników jest taki sam jak z ogółem? Przez "ogół" rozumiem przewagę liczebną w postaci większości występowania rodzajników w językach słowiańskich np To drzewo występuje w rodzaju nijakim w 15 językach słowiańskich a tylko w dwóch językach słowiańskich występuje w rodzaju żeńskim czyli ta drzewo. A zatem przeważa przeważa rodzaj nijaki więc słowo drzewo w rodzaju nijakim należy przyjąć jako ogół. Gdy mamy ogół czyli 1000 rzeczowników należy porównać ogół z każdym z poszczególnych j.slowianskim np ukraińskim by wyłoniły się % pokrywalnosci rzeczowników z ogółem. Nie wiem czy moje tłumaczenie brzmi zawile? Czy zrozumieliscie o co mi chodzi?
Jest to interesujące pytanie: co by było gdyby Jezus się nie urodzil. 1. Żydzi nadal wyznawaliby prawo mojżeszowe, ale byłaby nadzieja, że wpływy zagraniczne by je złagodziły. 2. Nie powstałby islam przez chrześcijanina Mahometa, ale Arabowie wyznawaliby religie przedchrześcijańska. 3. Barbarzyńcy raczej tak czy siak ukrociliby pedofilię oraz homoseksualizm w Rzymie i Grecji, ponieważ nie była ich obyczajem. Pedofilia była wręcz pedagogicznym nakazem w starożytnej Grecji, a na Krecie uprawiano zoofilię. (blee) 4. Ludy Północy podbilyby Rzym i stworzyły z niego stolicę rodzimowierstwa. 5. Żydzi jako bardzo religijny naród miałby szanse na narodziny nowego proroka. Warto jednak zauważyć, że Jezus nie miał na terenie Morza Śródziemnego żadnej poważnej konkurencji od 2000 lat. 6. W Europie prawdopodobnie powstawałyby kolejne królestwa ze świątyniami rodzimowierczymi wykorzystujące archetypy ojca, matki, dziewicy i bohatera. 7. Słowianie tak czy siak czciliby chleb. 8. W zimę Europa czcilaby Odyna z broda jadącego na reniferze. 9. Symbole Odyna spopularyzowały się się na całym świecie poprzez europejską kolonizację. 10. Europa Zachodnia sprawiałaby stosy, bo robiła to na długo przed Jezusem. 11. Matka Teresa z Kalkuty pracowałaby w Indiach, ale jako członkini zakonu bądź kapłanka rodzimowiercza zapewne bóstwa żeńskiego.
A wiesz że Wilcke to druga żona Bacha? A sami Bachowie uważali, że pochodzą z Słowacji czyli znad Wagu, gdzie mieszkali Sarmate Wagi (Tabula Peutingeriana), no i znana później Bagibareia, Bagoaria (to nie Bawaria, zresztą wystarczy przeczytać, że mówi o Słowacji), Provincia Vag
Witam serdecznie i pozdrawiam. Wiadomości super a ponadto chcę powiedzieć Tobie, że masz wspaniałą koszule. Czy ona jest uszyta z lnu lub konopi. Jeśli tak to daj namiary. gdzie takie szyją. Z góry dzięki, nie się Tobie darzy.
W tym odcinku to len tkany we wzór diamentu. Materiał kupiony gdzieś na festiwalu w Niemczech, więc nie mam jak namiarów podać. Proszę wybaczyć. Szyta we własnym zakresie. Wszystkiego dobrego!
@@Igor_Triglav Jestem wdzięczny za odpowiedź. Jak się domyślam mieszkach w Szczecinie a to do mnie ponad 500 km. Na chwilę obecną używam koszul zakupionych na Ukrainie, tam jeszcze je produkuję, co prawda hafty są robione maszynowo a koszule nie mają odpowiednich klinów i zaszewek a jakość lnu jest słaba. Koszula rozlatuje się po jednym sezonie. Co prawda mam jedną uszytą koszulę z zaszewkami, klinami oraz dobrego lnu i haftowaną ręcznie, jednak mało z niej korzysta, gdyż nie jest dokładnie szyta na moją posturę. Wykonana ona została jeszcze przez tzw. babuszki mieszkające w regionie rawsko-opoczyńskim i kosztowała mnie 320 zł. Nie wiem czy dobrze słyszałem, że przybywasz również w rejon Ślesina, tu już mam w sumie o co najmniej połowę bliżej. Gdym dostał jakieś namiary i termi to chętnie bym się tam pojawł. Byłem kilka razy w Kruszwicy, gdzie odbywają się podobne spotkania sławiańskie, jednak dziś mamy co mamy. Pozdrawiam.
Dzień dobry panie Igorze Około miesiąc temu spytałem się kiedy wyjdzie pańska nowa książka czy ma pan teraz jakąś bardzie dokładną datę. Bardzo bym prosił o odpowiedź Z wyrazami szacunku
Dzień dobry. Niezręcznie mi odpowiadać na ten temat, bo już kilkukrotnie podawałem różne daty, jako pewne. Byłem ich pewien, bo tak mnie zapewniano (w tym wydaniu nie występuję sam). Mijają kolejne miesiące i prace edycyjne (pisanie skończyłem dobre 1,5 roku temu) trwają. Tym razem podobno finisz i w poniedziałek ma iść do druku. No ale, tak też już było. Oby tym razem się udało.
Czy forma nazwy Słowianie nie jest aby błędna? Po angielsku Slavic, niemiecku Slavisch, bośniacki to Slavenski, albański to Sllave, bułgarski to Славянски czyli Slavyanski, hiszpański to eslavo, turecki to Slav. Przytoczę jeszcze przedwojenną publikację z 1924 r. Dr. Jana Sasa Zubrzyckiego pt. „Sława”: „W języku polskim aż do połowy wieku XIX-go wymawiano i zawsze pisano: Sławianie. Dopiero od niedawna rozpowszechniono u nas w Polsce określenie: Słowianie, jakoby nazwa nasza nie pochodziła w istocie od sławy, tylko od słowa. Wielka to różnica, zestawiająca dwie wartości bardzo odmienne. W zgodzie z dążeniem powszechnym, aby umniejszyć wszystko co polskie na każdym kroku i w każdym miejscu, zakrzątano się w czasach ostatnich tak skutecznie, że pokolenie dzisiejsze nie ma już zgoła wyobrażenia, jaka może być różnica między Sławianinem, a Słowianinem i co gorsza nie może w to uwierzyć, że Sławianin pochodził od Sławy!”
Te mapki pokazują zwykle taki sam obszar, a północna Bawaria też jest obsiana słowiańskimi nazwami. Przez to brakuje wiedzy o tych terenach, gdyż znacznie mniej książek ich włącza w swoje dociekania de.wikipedia.org/wiki/Slawische_Siedlungsnamen_in_Nordostbayern#/media/Datei:Slawische_Siedlungen_in_Nordostbayern.jpg Igorze, rób może krótsze filmiki, takie łatwiej przygotować. Literaturę można ustawić w słupek, tak by była widoczna w kadrze i każdy z odrobiną oleju w głowie sobie ją wygoogla. Zbyt troszczysz się o widza :D
Oczywiście, ale filmik nazywa się "Połabie". Ponadto mapki są tłem do opowieści o skansenach. No i będą cztery odcinki, a w ostatnim do Bawarii na chwilę zawitamy,
@@Igor_Triglav To tylko przytyk do samego terminu Połabie który funkcjonuje od dawna. Przez to też rzadko o wspomnianych Drzewianach gdziekolwiek się pisze, bo nie mieszczą się w kadrze :P Sam o nich mówisz i jak najbardziej masz plusa za to!
Przecież my nie jesteśmy żądnymi Słowianami a raczej autochtonami co zresztą udowadniają badania naukowe szczątków z pola bitewnego z okolic Tollense która miała miejsce kila tysięcy lat zanim Słowianie przybyli na te tereny.
@@Igor_Triglav Czyżby? Kronika Wielkopolska mówi: "Sunt autem Slavorum multimode genera linguarum se mutuo intelligentia, licet in quibusdam vocabularis aliqualiter discrepare videantur, quae tamen ab uno patre Slavo, unte ed Slavi, originem habuerunt; qui et hucusque isto nomine uti non obmittunt, ut Thomislaus, Stanislaus, Janislaus, Vencelslaus etc" To w XIX wieku (np wydanie 1822) przerobiono Slavi na Słowian co brzmi groteskowo ("Rozmaite są gałęzie ięzyka Słowiańskiego ruzumiejące się wzajemnie. Lubo w niektórych słowach słowach i wymawianiu zdaią się bydź cokolwiek różne, pochodzą jednakże od tegoż samego przodka iako i Słowianie, to iest od Sława, którego imienia nie przestaią dotąd używać, iako to Tomisław, Stanisław, Jarosław, Wencesław it.d.). Pewnie obie nazwy można używać wymiennie, ale Sławianie mają wyższość. Teraz utrwaliło się Słowianie (choć chyba głównie w Polsce).
"Triglawie ..." po niemiecku żenada - Ci Niemcy tacy fajni, że można przez nieuwagę zapomnieć, że wyrezali i wypalili do gruntu przez wieki większość miejscowych Słowian :P
Dziekuje za Świetny material i rekomendacje naukowe i proszę o dalsza kontynuacje. Cześć i Chwala.
Niechaj pamięć o Słowianach Połabskich zawsze żywa będzie i oby więcej rekonstrukcji Grodow, życia codziennego i historii Polabia przenikało do wspolczesnosci ukazując słowiańskie korzenie i przynalezyosc Polabia.
Bardzo ciekawy materiał. Wiele cennych informacji. O poczuciu humoru nie wspomnę. Bardzo mnie rozbawiła opowieść o wyglądzie kasków feuerwehr i stopniu grüppenführer'a. 🤣😂
Połabie to moja kraina mistyczna i mityczna :)
Przecież to jasne jak Słońce, że Igor planuje odzyskanie ziem słowiańskich na zachód od Odry, wszystkie te wyprawy, przenikanie do wewnątrz społeczności, dokładne planowanie drogi ; ). Dzięki za pogadankę. Bardzo fajna i ciekawa.
Dopiero co znalazłem Pana kanał w jeden dzień ciągiem obejrzałem 16 odcinków :-) maga sprawę wielka wiedzą masę ciekawostek super super daje lajka suby ic o się da nawet wici wyśle by upowszechnić :-)
Buuuuuuu 😉
Niedawno odkryłem kanał. Dla mnie to stara baśń podzielona na rozdziały. Słuchana w robicie 😁 pozdrawiam🍻
Masz talent do przekazywania wiedzy i brawo samej wiedzy...
Dziękuję.
Czwartek, czwarteczek, czwartunio... Jest bomba!!!! Wielkie dzięki p.Igorze!
Pozdrowienia i do usłyszenia teraz co drugi czwartek.
Jak zwykle ogrom wiedzy wraz z bibliografiom przekazany w bardzo przystępny sposób. Dziękuję za Pana pracę i życzę wszystkiego najlepszego!
Pozdrowienia.
Первый раз в жизни слышу Польскую речь и мне понятно 80% слов . Интересно видео
Есть диалекты Польского ,которые тяжко понять ,например Кошубы !Если почитаешь "Повесть минувших лет"Нестора Летописца ,глава "Русские племена",то Радимичи и Вятичи от Поляков (Ляхов ),Вятичи жили в районе ,где сейчас Москва !
Dzięki za podanie miejscówek wartych odwiedzenia😉 pozdrawiam!
Pozdrowienia
Mieszkam na ziemiach odzyskanych które jak wiadomo były kilka wieków niemieckie. Ale nasza rzeka Czerna ma swoją etymologię od czarnego koloru jaką nadaje ruda w glebie. Ciekawe że mimo germanizacji mieszkańcy zachowali pierwotną nazwę zapisując ją Tschirna.
Fajnie to wszystko opowiadasz, mój słowiański Przyjacielu..
Super materiał 👍👍👍👍👍👍👍👍 co tam dwa tygodnie, warto czekać na kolejne części . Pozdrawiam serdecznie
Dzięki za uznanie i zrozumienie :) Pozdrowienia
Dziekuje za kolejny material
Dziękuję za oglądanie.
od czwartku do czwartku czas jakoś zawsze nam upłynie ale mimo to bedę Igor czekał na kolejna pogadankę i wyczekuję z niecierpliwością kilku dlugich minut o swiatyni a Arkonie lub cos w ten desen pozdrawiam
A to akurat w następnych odcinku, tj. 30 lipca o 9.00. Pozdrowienia
niemieckie OSP do tej pory używa Stahlhelm ;)
na IG wrzuciłeś zdjęcie z Będkowic u podnóża Ślęży... daj znać następnym razem, oprowadzimy, ugościmy na grodzie ;) trochę chcemy ten skansen ożywić
Interesujace .Pozdrawiam.
Ładnie powiedziane bez mitomani
Bardzo dziękuję, to bardzo miła dla mnie opinia. Pozdrowienia ślę.
@@Igor_Triglav to zaszczyt pamiętam jeszcze jak byłem szczylem i oglądałem jak opowiadał pan o mieczach europy
Super :) Dziękuje :))))
Człowieku... Z taką wiedzą powinieneś organizować wycieczki słowiańskimi śladami jak dr Przybył organizuje sentymentalne wycieczki na kresy wschodnie. Dopiero teraz Cię odkryłem. Pozdrawiam serdecznie.
Fajne zdjecia pozaru :)
Oj, tak. Już dodaję opis :)
na południe od Roztoki jest Krakow! koniecznie do zobaczenia!
Na ten materiał czekałem Igorze :)
O, no to świetnie. Tak będzie przez 4 odcinki. Mam nadzieję, że się nie znudzi.
@@Igor_Triglav Temat Połabia i Pomorza to źródło niewyczerpane i wspaniałe - Nigdy dość. Jestem w pozytywnym szoku że pomorscy "niemcy" odnajdują swoje wendyjskie korzenie i nie wstydzą się ich. Planuję właśnie wyprawę na Ranę i dzięki twojemu przewodnikowi będzie to dużo przyjemniejsze - nie omieszkam zatrzymywać się w poleconych miejscach. Świetna robota, ale przecież dobrze o tym wiesz to nie będę więcej słodził! Takich "wołchwów" nam trza!
To sę nazywa germanizacja ;-)
Igorze, jedna uwaga techniczna: postaraj się na przyszłość lekko kamerę odchylić w lewo i przesunąć ją bliżej okna, żeby nie łapała takiego ostrego światła. Mimo ściemnienia na maksa, trochę oczy bolą.
Można prosić o link do wspomnianego utworu amanów?
Serdecznie proszę wszystkim słowianofilów o wsparcie moich propozycji odnośnie nazwania dwóch nowych wysp na Zalewie Szczecińskim. Ku mojemu zaskoczeniu moje propozycje znalazły się w ścisłym finale konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Moje propozycje to wyspy Wielecka i Obodrzycka odnoszące się do nazw plemion słowiańskich, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Odnośnie wyspy na Zalewie Wiślanym pozostawiam Wam wolny wybór. Fajnie byłoby mieć satysfakcję z nazwania tych malutkich wysepek. Pomóżcie mi proszę i z góry dziękuję! O ile to możliwe proszę udostępnijcie ten post innym. Oto link do ankiety
www.gov.pl/web/gospodarkamorska/zaglosuj-na-nazwe-nowych-wysp
☀️☀️☀️
Czy będzie o pomorzanach?
Nie wiem czy ktoś się podejmie mojego pomysłu czy nie ale moim zdaniem warto ustalić jakie % rodzajników ( ten,ta,to) od 1000 rzeczowników pokrywa się w aktualnych językach słowiańskich.
Np ten kamień, ta kość, ta łyżka ten nóż ta miska ta ryba ten kwiat ta kora, ten mech, ta brzoza, ta wierzba, ta oskoła, ta sosna, ten nos, ta nerka, to serce, ta wątroba, ta ręka, ta noga, to oko, ta głowa ....itd
Za sprawą ustalenia % wyjdzie asymilacja i być może wędrówka ludów słowiańskich którą można potem nanieść na mapę. Innymi słowy należałoby ustalić jaki % rodzajników jest taki sam jak z ogółem?
Przez "ogół" rozumiem przewagę liczebną w postaci większości występowania rodzajników w językach słowiańskich np
To drzewo występuje w rodzaju nijakim w 15 językach słowiańskich a tylko w dwóch językach słowiańskich występuje w rodzaju żeńskim czyli ta drzewo.
A zatem przeważa przeważa rodzaj nijaki więc słowo drzewo w rodzaju nijakim należy przyjąć jako ogół.
Gdy mamy ogół czyli 1000 rzeczowników należy porównać ogół z każdym z poszczególnych j.slowianskim np ukraińskim by wyłoniły się % pokrywalnosci rzeczowników z ogółem. Nie wiem czy moje tłumaczenie brzmi zawile? Czy zrozumieliscie o co mi chodzi?
Jest to interesujące pytanie: co by było gdyby Jezus się nie urodzil. 1. Żydzi nadal wyznawaliby prawo mojżeszowe, ale byłaby nadzieja, że wpływy zagraniczne by je złagodziły. 2. Nie powstałby islam przez chrześcijanina Mahometa, ale Arabowie wyznawaliby religie przedchrześcijańska. 3. Barbarzyńcy raczej tak czy siak ukrociliby pedofilię oraz homoseksualizm w Rzymie i Grecji, ponieważ nie była ich obyczajem. Pedofilia była wręcz pedagogicznym nakazem w starożytnej Grecji, a na Krecie uprawiano zoofilię. (blee) 4. Ludy Północy podbilyby Rzym i stworzyły z niego stolicę rodzimowierstwa. 5. Żydzi jako bardzo religijny naród miałby szanse na narodziny nowego proroka. Warto jednak zauważyć, że Jezus nie miał na terenie Morza Śródziemnego żadnej poważnej konkurencji od 2000 lat. 6. W Europie prawdopodobnie powstawałyby kolejne królestwa ze świątyniami rodzimowierczymi wykorzystujące archetypy ojca, matki, dziewicy i bohatera. 7. Słowianie tak czy siak czciliby chleb. 8. W zimę Europa czcilaby Odyna z broda jadącego na reniferze. 9. Symbole Odyna spopularyzowały się się na całym świecie poprzez europejską kolonizację. 10. Europa Zachodnia sprawiałaby stosy, bo robiła to na długo przed Jezusem. 11. Matka Teresa z Kalkuty pracowałaby w Indiach, ale jako członkini zakonu bądź kapłanka rodzimowiercza zapewne bóstwa żeńskiego.
🤣🤣🤣
A wiesz że Wilcke to druga żona Bacha? A sami Bachowie uważali, że pochodzą z Słowacji czyli znad Wagu, gdzie mieszkali Sarmate Wagi (Tabula Peutingeriana), no i znana później Bagibareia, Bagoaria (to nie Bawaria, zresztą wystarczy przeczytać, że mówi o Słowacji), Provincia Vag
Witam serdecznie i pozdrawiam. Wiadomości super a ponadto chcę powiedzieć Tobie, że masz wspaniałą koszule. Czy ona jest uszyta z lnu lub konopi. Jeśli tak to daj namiary. gdzie takie szyją. Z góry dzięki, nie się Tobie darzy.
W tym odcinku to len tkany we wzór diamentu. Materiał kupiony gdzieś na festiwalu w Niemczech, więc nie mam jak namiarów podać. Proszę wybaczyć. Szyta we własnym zakresie. Wszystkiego dobrego!
@@Igor_Triglav Jestem wdzięczny za odpowiedź. Jak się domyślam mieszkach w Szczecinie a to do mnie ponad 500 km. Na chwilę obecną używam koszul zakupionych na Ukrainie, tam jeszcze je produkuję, co prawda hafty są robione maszynowo a koszule nie mają odpowiednich klinów i zaszewek a jakość lnu jest słaba. Koszula rozlatuje się po jednym sezonie. Co prawda mam jedną uszytą koszulę z zaszewkami, klinami oraz dobrego lnu i haftowaną ręcznie, jednak mało z niej korzysta, gdyż nie jest dokładnie szyta na moją posturę. Wykonana ona została jeszcze przez tzw. babuszki mieszkające w regionie rawsko-opoczyńskim i kosztowała mnie 320 zł. Nie wiem czy dobrze słyszałem, że przybywasz również w rejon Ślesina, tu już mam w sumie o co najmniej połowę bliżej. Gdym dostał jakieś namiary i termi to chętnie bym się tam pojawł. Byłem kilka razy w Kruszwicy, gdzie odbywają się podobne spotkania sławiańskie, jednak dziś mamy co mamy. Pozdrawiam.
Dzień dobry panie Igorze
Około miesiąc temu spytałem się kiedy wyjdzie pańska nowa książka czy ma pan teraz jakąś bardzie dokładną datę.
Bardzo bym prosił o odpowiedź
Z wyrazami szacunku
Dzień dobry. Niezręcznie mi odpowiadać na ten temat, bo już kilkukrotnie podawałem różne daty, jako pewne. Byłem ich pewien, bo tak mnie zapewniano (w tym wydaniu nie występuję sam). Mijają kolejne miesiące i prace edycyjne (pisanie skończyłem dobre 1,5 roku temu) trwają. Tym razem podobno finisz i w poniedziałek ma iść do druku. No ale, tak też już było. Oby tym razem się udało.
i wychodzi na to, że Niemcy są lepsi nawet w byciu Słowianami... ;)
a tak poważnie to świetny materiał!
Europa wygląda inaczej niż w naszych rządowych mediach, czy w środowiskach narodowo katolickich :)
@@maniek23021983 Bardzo dziękuję.
Czy forma nazwy Słowianie nie jest aby błędna? Po angielsku Slavic, niemiecku Slavisch, bośniacki to Slavenski, albański to Sllave, bułgarski to Славянски czyli Slavyanski, hiszpański to eslavo, turecki to Slav. Przytoczę jeszcze przedwojenną publikację z 1924 r. Dr. Jana Sasa Zubrzyckiego pt. „Sława”:
„W języku polskim aż do połowy wieku XIX-go wymawiano i zawsze pisano: Sławianie. Dopiero od niedawna rozpowszechniono u nas w Polsce określenie: Słowianie, jakoby nazwa nasza nie pochodziła w istocie od sławy, tylko od słowa. Wielka to różnica, zestawiająca dwie wartości bardzo odmienne. W zgodzie z dążeniem powszechnym, aby umniejszyć wszystko co polskie na każdym kroku i w każdym miejscu, zakrzątano się w czasach ostatnich tak skutecznie, że pokolenie dzisiejsze nie ma już zgoła wyobrażenia, jaka może być różnica między Sławianinem, a Słowianinem i co gorsza nie może w to uwierzyć, że Sławianin pochodził od Sławy!”
Te mapki pokazują zwykle taki sam obszar, a północna Bawaria też jest obsiana słowiańskimi nazwami. Przez to brakuje wiedzy o tych terenach, gdyż znacznie mniej książek ich włącza w swoje dociekania de.wikipedia.org/wiki/Slawische_Siedlungsnamen_in_Nordostbayern#/media/Datei:Slawische_Siedlungen_in_Nordostbayern.jpg
Igorze, rób może krótsze filmiki, takie łatwiej przygotować. Literaturę można ustawić w słupek, tak by była widoczna w kadrze i każdy z odrobiną oleju w głowie sobie ją wygoogla. Zbyt troszczysz się o widza :D
Oczywiście, ale filmik nazywa się "Połabie". Ponadto mapki są tłem do opowieści o skansenach. No i będą cztery odcinki, a w ostatnim do Bawarii na chwilę zawitamy,
@@Igor_Triglav To tylko przytyk do samego terminu Połabie który funkcjonuje od dawna. Przez to też rzadko o wspomnianych Drzewianach gdziekolwiek się pisze, bo nie mieszczą się w kadrze :P Sam o nich mówisz i jak najbardziej masz plusa za to!
Przecież my nie jesteśmy żądnymi Słowianami a raczej autochtonami co zresztą udowadniają badania naukowe szczątków z pola bitewnego z okolic Tollense która miała miejsce kila tysięcy lat zanim Słowianie przybyli na te tereny.
Tak tak wielka Lechia i te sprawy....
@@wilcekyo Nie było żadnej wielkiej ani małej Lechii. Jest tyłko Lechia Gdańsk.
Serio? No to dawaj te badania naukowe. Potrafisz to uczynić? Brak odpowiedzi też będzie odpowiedzią.
Jedyne za co szanuje śp Lecha Kaczyńskiego to objęcie ich, Łużyczan konkretnie, patronatem.
Sławianie nie Słowianie....od SŁawy nie słowa......
Przykro mi, ale to jedynie romantyczne wizje z XIX wieku. Pozdrowienia.
@@Igor_Triglav Czyżby? Kronika Wielkopolska mówi: "Sunt autem Slavorum multimode genera linguarum se mutuo intelligentia, licet in quibusdam vocabularis aliqualiter discrepare videantur, quae tamen ab uno patre Slavo, unte ed Slavi, originem habuerunt; qui et hucusque isto nomine uti non obmittunt, ut Thomislaus, Stanislaus, Janislaus, Vencelslaus etc" To w XIX wieku (np wydanie 1822) przerobiono Slavi na Słowian co brzmi groteskowo ("Rozmaite są gałęzie ięzyka Słowiańskiego ruzumiejące się wzajemnie. Lubo w niektórych słowach słowach i wymawianiu zdaią się bydź cokolwiek różne, pochodzą jednakże od tegoż samego przodka iako i Słowianie, to iest od Sława, którego imienia nie przestaią dotąd używać, iako to Tomisław, Stanisław, Jarosław, Wencesław it.d.). Pewnie obie nazwy można używać wymiennie, ale Sławianie mają wyższość. Teraz utrwaliło się Słowianie (choć chyba głównie w Polsce).
Slávu dali bohom
Oslava bohov
"Triglawie ..." po niemiecku żenada - Ci Niemcy tacy fajni, że można przez nieuwagę zapomnieć, że wyrezali i wypalili do gruntu przez wieki większość miejscowych Słowian :P