BEZPRZEWODOWY BMS 25.99ZŁ ! DO KAŻDEJ BATERII

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 117

  • @bartowl
    @bartowl ปีที่แล้ว +6

    O ile w przypadku ołowiaków się zgadzam w 100% to w przypadku liion już nie. Owszem, bms nie zabezpieczy przed padem jednej celki która dostanie od pozostałych spiętych rownolegle, a w przypadku ŹLE SKONFIGUROWANEGO aktywnego bms/balancera i od innych grup, to jednak spełnia tam bardzo ważna role. Z czasem napięcia na poszczególnych grupach mogą się rozjeżdżać, w przypadku nie jednakowych ogniw ich starzenie tez postępuje różnie. To może doprowadzić do sytuacji ze na całym banku napięcie jeszcze jest dosyć niskie, ale jedna grupa jest powyżej maxa i w przypadku właśnie liion może to doprowadzić do pożaru. Patrzenie jedynie ba temperature może tu być nieco za późno. W przypadku natomiast lifrpo4 gdzie pojedyncze ogniwa maja często 200ah i więcej i zazwyczaj mamy połączenia 1P taki bms uważam zacwrecz konieczny. Najlepiej z aktywnym balanserem ale takim, który włącza się dopiero powyżej 3,45v bo poniżej krzywa napięcie/SoC jest prawie płaska i balansowanie nie ma sensu. I tu obowiązuje zasada - nie łączymy ogniw rownolegle a tylko całe szeregi 1P spinamy rownolegle. Każdy szereg powinien mieć własny bms i tego będę się trzymać. W ten sposób ogniwa wolniej się starzeją, pracują w lepszych warunkach a koszt takiego np. JK-BMS przy cenie całego akumulatora jest poniżej 10% jego wartości. Ale każdy niech robi jak uważa.

  • @Irek_Poland
    @Irek_Poland ปีที่แล้ว +1

    Ja polecam w bateriach trakcyjnych stosować mieszanie elektrolitu w celach podczas ładowania.
    Mam 2 sztuki w wózkach widłowych, mają po 14 lat.
    Ta z napowietrzaniem trzyma ładnie, na koniec zmiany jeszcze 2 diody świecą na zielono..
    Ta bez napowietrzania ledwo do końca zmiany wystarczy.
    Robimy otworki w narożniku ogniwa, wkładamy rurkę np 4 mm średnicy.
    Rurka musi dochodzić prawie do dna.
    Następnie spinamy wszystkie rurki wężykiem akwarystycznym i podłączamy go do pompki powietrza do oczka wodnego.
    Są oczywiście fabryczne układy tego typu, ale zrobienie tego samodzielnie nie jest trudne i drogie.
    Co do ładowania LiPo bez balansera, to imo proszenie się o nieszczęście.
    Ja po tym jak mi wybuchła 18650 podczas zgrzewania pakietu, mam duży respekt co do LiPo.
    Nie ważne, że mamy np 3 sztuki równolegle.
    Balanser potraktuje je jako jedno ogniwo i zareaguje nie interesując się tym, które z tych 3 jest uszkodzone.

  • @bauerpl
    @bauerpl ปีที่แล้ว +7

    temperaturę to można sobie ogarnąć na DS1822 i ESP :). Ale jestem zdania że BMS przy pakietach jest obowiązkowy

  • @Marvizz95
    @Marvizz95 ปีที่แล้ว +1

    Nie do końca jest to prawda. Każde ogniwo będzie delikatnie różnić się pod względem chemicznych, np. będzie się szybciej rozładowywać i chcesz wiedzieć która część ogniw jest do wymiany, bądź może trzeba odciąć pobór prądu z takiej baterii żeby nie doprowadzić do nadmiernego rozładowania takiego ogniwa. 3.7V to przy 13s jest bardzo mało zauważalna różnica i większość inwerterów nadal będzie działała. Najlepsze by była możliwość sprawdzenia minimalnego napięcia przy poborze prądu dla danego połączonego ogniwa jednak takie BMS'y są już troche droższe. Jeżeli ktoś ma smykałkę do elektroniki to łatwo coś takiego sobie zrobić przy pomocy ESP czy innego Arduino.

  • @ms6943
    @ms6943 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za informacje 👍

  • @piotrsob1
    @piotrsob1 ปีที่แล้ว +4

    Odnoszę wrażenie że Arek nie ma na myśli baterii li-ion a raczej pozostałe które są o wiele bardziej tolerancyjne na krytyczne parametry.
    Osobiście pracuje na kwasiakach od paru latek.
    I to na używańcach których pojemność łatwiej określić w tonach niż amperogodzinach 😁
    Instalację mam 24V i na każdej parze aku jest zamontowany bezpiecznik który zabezpiecza przed zbyt dużym przepływem prądu , niezależnie od jego kierunku.
    Oczujnikowanie półtorej tony ołowiaków różnych typów i pojemności jakoś mi się nie widzi a do kontroli ich działania wystarczą mi dwa urządzenia.
    Pierwsze to czujnik gazu z alarmem , drugie to pirometr optyczny.
    W sytuacji gdy coś niedobrego się dzieje w którymś akumulatorze to będzie on wył nie tylko podczas ładowania wyrównującego ale i przy dużo niższych napięciach baterii akumulatorów.
    Wystarczy wtedy wziąć do ręki drugie urządzenie czyli pirometr optyczny i przelecieć nim po wszystkich akumulatorach banku energii .
    Ta para która problem robi będzie miała temperaturę zdecydowanie wyższą od pozostałych :)

    • @damianmaciaszek63
      @damianmaciaszek63 ปีที่แล้ว +1

      Czy możesz powiedzieć jakiego czujnika gazu używasz?

    • @piotrsob1
      @piotrsob1 ปีที่แล้ว

      @@damianmaciaszek63 pierwszego lepszego który się nadaje do wykrywania metanu, wodór też wykryje.
      Oczywiście zamontowany pod sufitem :)

    • @mariuszzpomorza9765
      @mariuszzpomorza9765 ปีที่แล้ว

      A NIE PRZERABIASZ BATERII NA SIO2? PONOC DAJA 6000 CYKLI?

    • @piotrsob1
      @piotrsob1 ปีที่แล้ว

      @@mariuszzpomorza9765 Akumulatorów mam podłączone z póltorej tony i nie mam zamiaru nic kombinowac :)

    • @mariuszzpomorza9765
      @mariuszzpomorza9765 ปีที่แล้ว

      @@piotrsob1 no tak byłby drogi experyment ;-)

  • @Mroozik94
    @Mroozik94 ปีที่แล้ว +4

    Panie Arku, w filmie brakuje jednej istotnej rzeczy, aby się subskrybowywentowywować w celu lepszego przepływu energii i wyrównaniu temperatury :)
    Pozdrawiam serdecznie 👍

  • @reget6947
    @reget6947 ปีที่แล้ว

    Niestety nie zgodzę się, że w przypadku magazynów energii budowanych z ogniw np. typu li-ion wystarczy regulator wbudowany w inwerter. W krótkim czasie dojdzie do tzw. rozjechania się ogniw, przez to jedno lub kilka ogniw w szeregu będzie przeładowana. Nadmiernie przeładowane ogniwa zostaną uszkodzone, a w niektórych wypadkach może dojść do samozapłonu. Wynika to z innej specyfiki działania ogniw li-ion, niż akumulator kwasowy. Podobnie ważne jest ograniczenie prądowe rozładowania ogniw. BMS to wymóg...co do samochodów elektrycznych...do ich ładowania jest potrzebny również regulator podobny do tego w inwerterze, a mimo to każda "bateria" ma swój BMS.

  • @lukaszjanczak9472
    @lukaszjanczak9472 ปีที่แล้ว

    No i to jest odpowiedź na moje pytanie.
    Dobra robota 👍👍

  • @JanKowalski-sy4zh
    @JanKowalski-sy4zh ปีที่แล้ว

    Ale Materiał hit ;) takich rewelacji to jeszcze nie słyszałem. Proponuję tego pana nominować do Nobla w dziedzinie fizyki, elektroniki i elektrotechniki. Szanowny heretyku przy łączeniu szeregowym, występuje konieczność balansowania napięcia, by z każdego w szeregu ogniwa pobrać tą samą energię. Jeśli tego nie zbalansujemy, ogniwa bliższe elektrody ujmnej zostaną obciążone bardziej, co obniża zarówno sprawność pakietu jaki i jego żywotność. Zależności jest duuuuużo więcej, pewnie 100stron A4 było by mało aby wszytko wyjaśnić, a wystarczy choć minimum wiedzy czy choćby praktyki by zakończyć ten temat. Takie herezje jak na filmie dają tylko pracę staży pożarnej. Dramat, amatorka i żonglowanie zdrowiem i życiem ludzi.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      przy połączeniu szeregowym przez caly obwod plynie taki sam prąd. uczą tego w gimnazjum. nie trzeba było z lekcji uciekać.
      Smutno mi że wg polanalfabetow podstawy fizyki to wiedza tajemna i zasługująca na nobla. Mogłeś poczytać i się dokształcić wybrałeś robienie z siebie idioty na forum publicznym🤷
      pozdrawiam i na przyszłość Google jest darmowy

    • @JanKowalski-sy4zh
      @JanKowalski-sy4zh ปีที่แล้ว

      @@4nrgy zdaje się, że to gimnazjum gdzieś pod Moskwą i ogniwa tamtejsze nie mają rezystncji wewnętrznej. Dramat

    • @temeraire6123
      @temeraire6123 ปีที่แล้ว +1

      Popatrz pan, zdarzało mi się baterie kwasowo ołowiowe do wózków serwisować i żadnego balansera tam nie widziałem, pewnie gdzieś w ogniwie schowany..., w melexach podobnie, a niektóre ładowarki mają pewnie więcej lat niż ty wiosen na karku. BTW gdybyś napisał że chodzi litowe to miąłbyś rację, ale ty przyszyłeś tu bić pianę co nie?

    • @temeraire6123
      @temeraire6123 ปีที่แล้ว

      ​@@4nrgy Myślę że musisz doprecyzować o jakich ogniwach mówisz, przy łączeniu szeregowym będzie płynął taki sam prąd przez wszystkie ogniwa ale w wyniku różnic rezystancji wew będzie się odkładać inne napięcie na każdym ogniwie lub pakiecie ogniw. W przypadku aku kw-ołowiowych nie ma problemu bo taka cela będzie po prostu gazować i oddawać w ten sposób nadmiar energii. Ale litowe będą się grzać i szybciej zużywać więc czujnik temperatury powinien być na każdym ogniwie lub pakiecie, a i tak to rozwiązanie powie ci tylko że jest brak balansu w baterii i nie zabezpieczy przed przyspieszonym zużyciem ogniw. Generalnie wychodzi że promowane przez autora kwasiaki z wózków to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla ludzi budujących magazyn energii samodzielnie.

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW 9 หลายเดือนก่อน

    Moim zdaniem potrzebne jest urządzenie które sprawdza czy każda z cel nie przekracza granicznych progów ładowania i odłączyć zestaw w razie problemu temperatura to już za późno uszkodzenia celi będą postępować .

  • @tomg8069
    @tomg8069 ปีที่แล้ว

    Nie zgadzam się, bms od dawna ma też wbudowany balanser, dobry bms to klucz do sukcesu żywotności baterii. Dba nie tylko o każde ogniwo ale takze odcina obciążenie albo ładowanie w gdy napiecie celi lub całości jest za niskie lub wysokie tak samo prąd. Żaden inwerter tego nie zrobi. Są bmsy z czujnikami temperatury i nawet złączem can lub rs232 albo modułem bluetooth. Trzeba być Januszem aby kupić baterie za np 5k pln na 12 celach lifepo4 a potem tylko dokupić czujnik tenperatury za 3zl :D nawet chinskie tanie inwerterty hybrydowe np marki rtc maja port do komunikacji z bmsem baterii gdzie jest sprawdzanie cel i temperatur.

  • @emef6396
    @emef6396 ปีที่แล้ว +2

    Czujnik temperatury to lepszy na zigbee zamiast na wifi, mniej energii potrzebuje. pozdrawiam

    • @damianmaciaszek63
      @damianmaciaszek63 ปีที่แล้ว

      Zgadzam się. Na zigbee np. Xiaomi Aqara spokojnie 2 lata na baterii. Na Wi-Fi to zagadka, przy dobrze dobranym sleep'ie (a tym samym komunikacji z routerem tylko raz na jakiś czas) może kilka miesięcy.

  • @valdi_W
    @valdi_W ปีที่แล้ว +3

    W filmie wrzucasz do jednego wora baterie kwasowo ołowiowe z litowymi, wszystkie baterie pakietowe litowe musza mieć BMS, te baterie są wrażliwe na przeładowanie grozi pożarem jak i również na nadmierne rozładowanie. W filmie o litówkach opowiadasz jak o kwasiakach to zupełnie inne technologie i wymogi obsługi. Odnoszę wrażenie ze nie masz pojęcia o czym mówisz. Wprowadzasz w błąd ludzi grozi to tragedią.

    • @PatDabPL
      @PatDabPL ปีที่แล้ว +2

      Musisz się przyzwyczaić, to kanał "inwerter za 970zł" 😜 Edukować, edukować i jeszcze raz edukować.

    • @valdi_W
      @valdi_W ปีที่แล้ว +4

      @@PatDabPL juz odsubskrybowalem ten kanał nie mam ochoty słychać takich przypałów coś w stylu plaskoziemcow

  • @wojtekarco2920
    @wojtekarco2920 ปีที่แล้ว +1

    Prawda jest następująca. Dla akumulatorów łączonych w szereg. Silniejsi "koledzy" zabijają tego jednego słabszego. Dotyczy to wszystkich ogniw. Dlatego, jeśli akumulatory są dokładnie takie same, niebezpieczeństwo jest minimalne. Po czasie mogą się rozjechać i wtedy balansowanie jest niezbędne.
    To samo dotyczy poszczególnych bloków ogniw w pakietach litowych. Wolę wydać 70 zł na Aliexpresie za AKTYWNY balanser, który równoważy prądem 1,5A niż narażać się na kłopoty.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      nie mam słów 🤦
      taki scenariusz jako przyklad glupoty idei balansera:
      jeden z akumulatorów ma zwarcie i zaczyna się grzac, balanser wysyła na niego energię x prawidlowo dzialajacych akumulatorów zwiększając na nim prąd zwarcia. prawda????
      do jasnej petronelki jak można tego nie rozumieć!!!!

  • @kociupl
    @kociupl ปีที่แล้ว +1

    Lubię Pana filmy i nie krytykuje, chce tylko podpowiedzieć, aby nam wszystkim lepiej się oglądało…
    Często zdarza sie w Pana filmach, ze przesterowuje się mikrofon przez co dźwięk jest nieprzyjemny dla ucha. Tak jakby było za gosno, a nie jest.
    Jest to spowodowane jak przypuszczam zbyt dużą ustwioną czułością mikrofonu (poziomem/wzmocnieniem) podczas nagrywania, przez co w głośniejszych momentach dochodzi do przesterowania co widzowie odbierają jako nieprzyjemne ‚trzeszczenia’ (Obcięcie sinusoidy przy zbyt wysokim poziomie)
    Wystarczyłoby nagrywać z nieco niższa czułością mikrofonu (poziomem wzmocnienia) lub na poziomie auto, a dźwięk w ‚glosnych’ momentach będzie normalny jak w cichszych (przyjemniejszy dla ucha)
    Pozdrawiam

  • @zn4421
    @zn4421 ปีที่แล้ว +3

    Chłopie dlaczego się tak drzesz?
    Rozumiem,że masz nagrane filmy ze swoich testów,masz pomierzone temperatury na ogniwach i wiesz,które ogniwo wybuchnie.Masz nagrania to pokaż w praktyce jak to wygląda i dotyczy to wszystkich Twoich filmów.Testy by mogły potwierdzić Twoje teorie a tak to wygląda jak pływanie łódką po morzu bez wioseł.
    Przyłóż się do praktyki i zacznij robić testy,żeby potwierdzić teorie,którymi karmisz widzów.

  • @maniregeneracjaskrzynhydro5055
    @maniregeneracjaskrzynhydro5055 ปีที่แล้ว +1

    Witam serdecznie.
    Od długiego czasu noszę się z zamiarem budowy poważnego systemu off grid. 10kw paneli + bateria od wózka widłowego (48v 700-800ah). Moje pytanie jednak dotyczy elektrowni wiatrowej. Czy ma sens budowa własnych skrzydeł do elektrowni (z rur pcv wyprofilowane?)? Czy ma sens wykorzystywanie silników bldc od np ebike jako prądnicy?
    Pozdrawiam i wytrwałości w nagrywaniu.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      dla mocy do 1,5kW to chyba najlepsze wyjście

    • @maniregeneracjaskrzynhydro5055
      @maniregeneracjaskrzynhydro5055 ปีที่แล้ว +1

      @@4nrgy mam łatwy dostęp do silników ebik i kilka zbudowanych rowerów za sobą. Myślałem nad 2 elektrowniami po 1.5 do 2 kw dopasowując obrotami napięcie. Moim problemem zostaje tylko sprawa nadmiaru produkcji latem (cześć paneli będzie trzeba przepinać latem na on grid a zimą całość na off grid) martwi mnie "współpraca" falownika off grid z on gridowym przy stałym korzystaniu z obu.

  • @marcinlacki1982
    @marcinlacki1982 ปีที่แล้ว

    Lubię Pana filmy ale nie zgodzę się z tym że BMS jest nie potrzebny ponieważ falownik czy jaki kolwiek regulator kontroluje tylko prąd całości a poszczególne cele mogą być znacznie przeladowane co jest bardzo niebezpieczne.

  • @rafaldohc
    @rafaldohc ปีที่แล้ว +1

    Dzis zauważylem że moje baterie każda z osobna maja od 12.03v do 12.22v cały czas ,mam ich 30 sztuk połączone na 24v po 4sztuki i dwa połączone na 24v ,wszystkie przewody idą do busbara są dwie blachy miedziane jedna + druga - i od busbara do inwentera idą dwa przewody już na inwenterze mam ustawione ladowanie na 28.5v ale nie chce mi ich ładować do tej wartości jaką może być przyczyną?

  • @ElektrykŻywiec
    @ElektrykŻywiec ปีที่แล้ว +1

    Witaj kolego potrzebuję pomocy w nocy mam około 1 kw poboru enerki za każdą godzinę pytanie czy bank energi może to powodować?. Ale ja go nie używam tylko to jest zapas na brak prądu.

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      przykro ale może tak być. odlacz aku i po kilku godzinach zmierz wszystkie osobno. któryś podzera energię

  • @VEKYR900
    @VEKYR900 ปีที่แล้ว +3

    HALO HALO, ktoś coś z tą krzemionka już próbował??????????? o której nie dawno była mowa.....

    • @rafaldohc
      @rafaldohc ปีที่แล้ว +5

      Dziś mi przyszło wiadro będę próbować

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      Dzięki. dawaj znać 👍

    • @os268
      @os268 ปีที่แล้ว

      Próbował coś głównie zaprezentowany sprzedawca, który podniósł cenę o ponad 50% po filmie :) Nie abym był jakoś nacechowany bo kupiłem wcześniej. Wiadro mam ale jeszcze nie próbowałem. Czekam na noco10 aby od razu ogarnąć (zregenerować) wszystkie zgromadzone aku (pozostały głównie zdechłe, po wymianach).

  • @karinak210
    @karinak210 ปีที่แล้ว

    Witam. A czy Pan mógłby się wypowiedziec na temat grzejnika konwektorowego? Czy 2000 VAT za 149 zł się opłaca?

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid ปีที่แล้ว +1

    masz rację🙂👍👍👍

  • @kaktusnawozku
    @kaktusnawozku 4 หลายเดือนก่อน

    Mam właśnie takie czujniki temperatury na akumulatorach, ale nie WiFi tylko Zigbee. Czyli jeśli mam podłączone w szeregu 2 akumulatory LiFePO4 24V 100Ah, to między nimi nie dawać BMSa?

    • @4nrgy
      @4nrgy  4 หลายเดือนก่อน +1

      NIE

  • @rafaldohc
    @rafaldohc ปีที่แล้ว +1

    Mam.caly czas podpięty czujnik temperatury i jest 22.2 stopnia cały czas na bateriach

  • @Roland_Deschains
    @Roland_Deschains ปีที่แล้ว +1

    Witam, mam pytanie, pewno śmieszne, ale czy przy bateriach o pojemności 5kwh mogę używać inwertera 3,5 kw, czy jednak musi być 5,5 kw?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      możesz używać którego chcesz

    • @Roland_Deschains
      @Roland_Deschains ปีที่แล้ว

      @@4nrgy naprawdę? Zaznaczę że zużycie dzienne jest w okolicy 3.5 kwh, więc mówisz, że mogę zamawiać 3,5 kw inwerter i będzie śmigać z baterią 5kwh? To by była świetna wiadomość

    • @Roland_Deschains
      @Roland_Deschains ปีที่แล้ว

      Przeprasz ,ale mnie dręczy to że nie rozumiem, mógłbym poznać powód zasadności używania inwerterów 3.5 kw i na przykład 10kw? Dziękuje i przepraszam za kłopot

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว +1

      Niewłaściwie interpretujesz jednostki. 3,5kWh, inaczej 3500Wh, to pobór energii przez 24h. Czyli żeby wystąpiło takie zużycie musisz przykładowo obciążać obwód mocą 3500W przez 1h albo 350W przez 10h. Planujesz fotowoltaikę, że chcesz zamówić inwerter?

    • @Roland_Deschains
      @Roland_Deschains ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 tak, panele planiję na następny rok, jednak narazie magazyn energii z hybrydowym falownikiem.
      W nocy ładował będe za grosze przez 4 godziny a potem chcę zasilanie moeć na dzień z baterii.
      Dam radę naładować z sieci przez 4 godziny przez inwerter zestaw baterii 8×176 ah?

  • @yurecart
    @yurecart ปีที่แล้ว

    Od wielu lat widzę akumulatory bezobsługowe, podobno nie trzeba nigdy dolewać wody bo podobno nie gazują. Czy to prawda?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      teoretycznie tak. po prostu masz je wyrzucić i kupić nowe.

    • @PatDabPL
      @PatDabPL ปีที่แล้ว

      Przy prawidłowym ładowaniu zawory VRLA nie puszczają ciśnienia i nic z celi się nie wydostaje (wodór i tlen wracają z powrotem jako woda). Gdybyś podał 15V na akumulator żelowy to pewnie zawory wyskoczą (nie zamierzam testować ;). U mnie na żelowych 100Ah przy ładowaniu prądem 20A słychać delikatne stuki, coś się w aku dzieje mimo nieprzekraczania ani prądu ani napięcia ładowania, więc ta bezobsługowość przy zaworach VRLA to prawda ale trzeba kontrolować ładowanie. Nie wiem jak jest w samochodowych - mam taki w aucie już 6 rok, nigdy nic nie dolewałem i auto odpala zawsze "na raz", a z tego co sprawdzałem, prąd ładowania z alternatora mam max 90A 😱

  • @cattledogpl
    @cattledogpl ปีที่แล้ว +2

    czyli mierzymy temp i jak za wysoka to idziemy i sprawdzamy co sie dzieje, czy dodajemy jakies urzadzenie odcinajace taki aku?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      sprawdzamy przede wszystkim bo to jest za kazdym razem czas zycia aku -20%. ale tez mozemy po wifi podejrzeć co się dzieje w inwerterze

  • @JAJALTEK
    @JAJALTEK ปีที่แล้ว

    z tymi rurkami z aku ołowio-kwasowymi to tak nie do końca bo przy przeładowaniu oprócz skroplin wydobywa się gł. wodór - sam widziałem jak eksploduje taki akumulator - jak bomba tylko odłamki z obudowy

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      wodór jako 15-20krotnie lzejszy od powietrza ucieka tymi rurkami b.szybko

    • @JAJALTEK
      @JAJALTEK ปีที่แล้ว

      @@4nrgy tak właśnie, ale wypełnia przestrzeń między poziomem elektrolitu a górną pokrywą - wtedy przy zaiskrzeniu (np. przy odłączaniu klem włączonego prostownika) - eksploduje akumulator, natomiast ciekawiej wyglądał wybuch skrzynki akumulatorowej w ciężarówce gdzie były dwa akumulatory 120 i 100Ah przy połączeniu szeregowym ten mniejszy ciągle się gotował. Chciałem tylko wspomnieć że jednak nie wszystko jedno gdzie się tą rurkę wyprowadza

    • @PatDabPL
      @PatDabPL ปีที่แล้ว

      @@JAJALTEK Takich informacji powinno być więcej na tym kanale, wiele osób nie ma świadomości z jak potencjalnie niebezpiecznymi urządzeniami działa. Ja z kolei widziałem zwarcie akumulatora kluczem podczas skręcania "stringa" 400Vdc, gdzie stopiona końcówka klucza przepalała plastikową obudowę akumulatora, ale nic nie wybuchło. Wybuchły mi za to kondensatory podczas serwisowania inwertera - zwarłem je rezystorem 10Ohm zamiast 150kOhm, więc rozładowały się ekspresowo 😅 Wielkie szczęście, że mi wzroku nie uszkodziło, w uszach dzwoniło mi kilka godzin.

    • @JAJALTEK
      @JAJALTEK ปีที่แล้ว +1

      @@PatDabPL to dobrze że były to nowe kondensatory które mają nacięty taki krzyżyk na górze i tam je rozrywa, kiedyś były robione bez tego krzyżyka i eksplodowały w całej w całej objętości.

  • @chamerskijacek8695
    @chamerskijacek8695 ปีที่แล้ว +1

    Arku Podaj proszę adres mailowy bo chciałbym wysłać zapytanie o fotovoltaikę .Paneli 10kw a falownik 11 mi wstawili Czy trzeba go wymienić na mniejszy?

    • @marcing3679
      @marcing3679 ปีที่แล้ว

      Zawsze falownik musi być większy od mocy modułów pv.

  • @Rafix_Official
    @Rafix_Official ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie czy pod falownik hybrydowy Solaredge 10kw podłącze zwykle akumulatory kwasowe? :/

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      firma twierdzi że tak. że dowolne akumulayory

    • @Rafix_Official
      @Rafix_Official ปีที่แล้ว

      @@4nrgy Dziękuję za odpowiedź! Mam jeszcze jedną rzecz do przetestowania aby podłączyć turbinę wiatrową pod optymalizator żeby myślał że to jest panel. Może się uda. Bo niestety bez optymalizatorów nie działają stringi. Pozdrawiam serdecznie 🍻☀️

  • @Mundoinc.4953
    @Mundoinc.4953 ปีที่แล้ว +1

    a czy LEAD CRYSTAL też dotyczy?

  • @adamkaczor4181
    @adamkaczor4181 ปีที่แล้ว

    Jak zwykle super materiał. Ja mam pytanie odnośnie ładowania kwasowych akumulatorów. Czy można im ustawić napięcie ładowania 14.8v zamiast 14.4 na akumulator, czy to napięcie lepiej się sprawdza do całkowitego doładowania akumulatora? Czy można takie napięcie ustawić bez tych rurek odprowadzających gaz? Oczywiście niedługo to będzie zrobione. Dodam, że akumulatory są w pomieszczeniu mieszkalnym w temperaturze 8 stopni. Przyznaję się że trochę je wyjezdzilem i zastanawiam się jak mogę przywrócić im maksymalną sprawność. Może powinienem ustawić cut off voltage na 12v na akumulator a back to grid voltage na 12.5v na akumulator?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      im wyzsze napięcie tym gwaltowniejsze gazowanie. najpierw rurki. to kilka zlotych tylko. 12V to rozladowanie do 50%

    • @adamkaczor4181
      @adamkaczor4181 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy 12v to za mało na odcięcie zasilania?

  • @BeJu79
    @BeJu79 ปีที่แล้ว +1

    Hej Arku, czy w inwerterze EASUN 48V 5,6KW jest też wbudowany BMS?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +2

      w sensie zarzadzania ladowaniem baterii jest w kazdym

    • @BeJu79
      @BeJu79 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy Super, dziękuję

    • @piotrsob1
      @piotrsob1 ปีที่แล้ว +3

      @@4nrgy no to zarządzanie ładowaniem i rozładowaniem faktycznie jest , tylko działa na poziomie całej baterii akumulatorów a nie na poziomie poszczególnych jej ogniw.
      Zresztą przy połączeniach równoległych ogniw w ilości kilkunastu S to i tak sensu nie ma jak są one połączone ze sobą bez zabezpieczeń prądowych na każdej celi z osobna.
      Jedyną baterią w której się spotkałem z takimi indywidualnymi zabezpieczeniami każdej celi jest akumulator Tesli model S w którym to jeden z biegunów każdej z cel łączy się z pakietem odpowiednio dobranym drucikiem pełniącym rolę bezpiecznika.
      Tak genialne w swojej prostocie zabezpieczenie pozwala na wyeliminowanie praktycznie możliwości pożaru baterii spowodowanego zwarciem w którejś celi :)

    • @reget6947
      @reget6947 ปีที่แล้ว

      Niestety w inwerterze nie ma BMS, tylko zwykły regulator prądu. W przypadku akumulatorów kwasowych jest to wystarczające. Jeśli mamy akumulator np. typu li-ion niestety jest wymagany BMS, a powód jest prosty i wynika z budowy ogniw li-ion. Bez BMS bardzo szybko dojdzie do tzw. rozjechania się ogniw i efektem końcowym będzie przeładowanie jednego lub kilku ogniw w szeregu i uszkodzeniem go, łącznie z możliwością samozapłonu.

  • @ajki9214
    @ajki9214 ปีที่แล้ว +1

    A, co tam plastik we wnętrzu, gorze panie jak fi 6mm wiertlo zaraz po wyskoczeniu z korka wjedzie w plyty....pakietu.

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid ปีที่แล้ว +1

    u niego dopiero w portugali 6; 27

  • @SanFable
    @SanFable ปีที่แล้ว +16

    Przepraszam, ale gadasz głupoty, film wprowadza w błąd, który może być katastrofalny w skutkach (jak ktoś bardzo źle dobierze cellki do pakietu)
    Pracuję przy BMS do samochodów elektrycznych, hobbystycznie robię baterie do hulajnóg elektrycznych.
    I jedno mogę powiedzieć, pakiet akumulatorów powyżej 1s bez BMS powinien być nielegalny i tyle w temacie.
    BMS:
    - sprawdza rezystancję wewnętrzną ogniw (wczesne wykrycie wadliwego ogniwa)
    - balansuje cellki (co skutkuje równomiernym obciążeniem banków)
    - sprawdza temperaturę cellek (niektóre mają po 2 czujniki nawet)
    - chroni przed zwarciem (jak wystąpi za duży prąd przez 1ms to odcina baterie)
    - chroni przed rozładowaniem "do 0" (i uszkodzeniem)
    - chroni przed przeładowaniem (i wybuchem?)
    i to wszystko może być zarządzalne przez tzw. Smart BMS poprzez bluetooth, Polecam firmy typu JK BMS, QUCC, Daly
    jak można miec pakiet i nie wiedzieć nic o jego stanie, jeżeli jeden bank się zepsuje to właśnie BMS ochroni przed konsekwencjami tego.
    np.
    16s2p
    w całym łańcuchu jedna cellka się psuje, jej pojemność to 10% nominału, pociąga za sobą drugą, sąsiednią (połączoną równolegle) cellkę.
    Co się dzieje? podczas ładowania bardzo szybko sie naładowuje i BMS odcina ładowanie, podczas rozłądowywania się bardzo szybko rozładowywuje i BMS odcina rozładowanie.
    Napięcie tego jednego banku odstaje od reszty, z BMSem od razu to widać i można reagować zanim cokolwiek sie stanie. a akurat z JK BMS po rezystancji wewnętrznej od razu, bez ładowania widać byłoby różnicę (im cellka gorsza tym większa rezystancja wewnętrzna)
    Jak można gadać o oszędzaniu na BMS, gdzie to jest znikomy % wartości względem ceny akumulatorów, a zapewnia konieczne bezpieczeństwo do spania spokojnie?

    • @piotrbpm
      @piotrbpm ปีที่แล้ว +3

      Nie przekonasz go ma swoje poglądy ,
      Trzeba pisać komentarze i tłumaczyć ludziom żeby nie było jednostronnej racji tylko zostawić furtkę dla polemiki dla tego zagadnienia.
      Nie wyobrażam sobie baterii w swoim skuterze elektrycznym bez Bms pewnie po miesiącu było by po niej ....Trzeba kilka baterii wykonać i testować je żeby się przekonać co Bms robię dobrego dla ogniw a potem mieć jakieś zdanie szersze o tym

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 ปีที่แล้ว +1

      przy tych małych ogniwach to spoko, ale przy dużych kwasiakach 100/200Ah to też tak działać będzie??

    • @SanFable
      @SanFable ปีที่แล้ว

      ​@@erepeo8475 Niestety, rozwiązania własnej roboty są również drogie, jeżeli mowa o zwykłych pakietach do np. hulajnóg itd. to potrzeba zgrzewarkę, odpowiednie paski niklowe, właściwe akumulatory, koszyki do nich, kable, ogólnie wychodzi cena podobna za tani szajs, jaki można kupić gotowy... no ale to robione nie będzie szajsem.
      jeśli mowa o banku energii do np. paneli i żeby to było proste w realizacji to bym szedł w akumulatory lifepo4, JK BMS z wersji smart z bluetooth, akumulatory elegancko łączysz płaskownikami/kablami z oczkami, do tego kabeleki od BMS i zostaje ustawienie tego w aplikacji.
      Ale jeżeli nie masz doświadczenia i nie masz zamiaru spędzić baardzo dużo czasu na naukę i szukanie informacji co jak to proszę nie zabieraj się za to. (dlatego to tyle kosztuje) Ludzie nie wiedzą jaka ogromna moc siedzi w akumulatorach i jakie piekło (dosłownie) jest to w stanie stworzyć w domu...
      Polecam fajny kanał na yt, off-grid garage, testuje/opisuje BMSy pod kątem fotowoltaiki.

    • @SanFable
      @SanFable ปีที่แล้ว

      @@VEKYR900 lifepo4/li-ion/lto, zależy jaki bms takim prądem balansuje, w moim przypadku 0,4A do hulajnogi radzi sobie bez zająknięcia, (ale mam tam 13000mah), do BMSów można dokupić aktywne balancery, które mają większe prądy balansowania i dadzą radę takim 100Ah, no i też mocniejszy bms = mocniejszy prąd balansowania

    • @SanFable
      @SanFable ปีที่แล้ว

      @@erepeo8475 th-cam.com/video/edvKvxFpkec/w-d-xo.html
      th-cam.com/video/xTKiOvJ_ejg/w-d-xo.html
      niestety, taka wiedza jest rzadka i mało kto to robi dobrze, a ci, co robią to dobrze mają inną pracę i brak czasu na prowadzenie za rękę.

  • @sylwekfus4635
    @sylwekfus4635 ปีที่แล้ว

    Mogę tanio kupić panele vmp 39v.400wp
    Mam easun 2.4kw PWM .
    W manualu ma mppt range 30-40vdc.
    Inverter wykorzysta całe 400wp, czy będzie działał jak 300wp i muszę szukać takich z Vmp 30v?

    • @ireneuszuba6913
      @ireneuszuba6913 ปีที่แล้ว

      albo pwm albo mppt, niech się chińczyki zdecydują. 2,4kW bedzie miał raczej pwm.

    • @sylwekfus4635
      @sylwekfus4635 ปีที่แล้ว

      @@ireneuszuba6913 wersja mppt tego invertera ma mppt range 30-80vdc, bo instrukcja jest dla obu.

  • @mmichal81
    @mmichal81 ปีที่แล้ว

    znasz jakiś kontroler ładowania do baterii lit ion 48v od wiatraka 3 kw?

  • @arkadiuszczajkowski6359
    @arkadiuszczajkowski6359 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @paweostrowski1014
    @paweostrowski1014 ปีที่แล้ว +1

    Gitara !.

  • @Komandos126
    @Komandos126 ปีที่แล้ว

    Jeszcze nigdzie nie słyszałem podobnej bzury: bms to urzadzenie ładujące!??? Masakra. Niech Pan nie wypowiada takich herezji, bo to moze spowodować masowe pożary instalacji!!

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      co to jest bms? jakie parametry kontroluje?

    • @Komandos126
      @Komandos126 ปีที่แล้ว

      @@4nrgy Battery menadżer systems. Kontrololuje napiecia , temperatury, prądy, rezystancje poszczególnych ogniw. Na tej podstawie pozwala na załączenia stycznik i daje zezwolenie na pracę . W protokołach przesyla informacje potrzebne do współpracy z odbiornikami i ładowarką. Ale Ty chyba to wszystko wiesz?

  • @abiogaz
    @abiogaz ปีที่แล้ว

    Dzień dobry

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      witaj

  • @lukaasz93
    @lukaasz93 ปีที่แล้ว

    Krzemionka... Krzemionka... Cudowna bateria.... Krzemionka.... Hit.....nikt nie testował???...krzemionka... Hit....

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 ปีที่แล้ว

      no może ktoś testowal? i się podzieli , bo też zamierzam z wiosny coś zmajstrować...

  • @staszekbrajan4637
    @staszekbrajan4637 ปีที่แล้ว

    Ladowarka zwiekszy zywotnosc baterii!

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid ปีที่แล้ว +1

    zaspał czy co ?

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว +1

      internet wysiadl

  • @saweksawek951
    @saweksawek951 ปีที่แล้ว +1

    🇵🇱

  • @AdamBielas
    @AdamBielas ปีที่แล้ว

    Lepsze Esp8266+sht30+tasmota

    • @4nrgy
      @4nrgy  ปีที่แล้ว

      dzięki

  • @adamwiesniak6472
    @adamwiesniak6472 ปีที่แล้ว +1

    Kawę siorbie.