Ох і картинка з накрученими проводами, бо люди багато ломанулися в тему і не читають основ фізики і електроніки. Навколо провідника зі струмом виникає магнітне поле, яке може легко впливати і передавати енергію на сусідні провідники. По проводах передається не тільки енергія, а і сигнали, на які дуже добре може впливати магнітне поле сусідніх провідників. А магнітне поле від сусіднього силового провідника може спотворювати цифрові сигнали керування і виникають помилки. Повітряний імпульсний трансформатор ніхто не відміняв і передавання енергії через повітря. І перекручені проводи можуть впливати один на другий і вносити помилки через сильні магнітні поля. А по силових проводах до двигунів передаються не тільки потужні струми, а і сигyали для ESC, щоб він розумів положення ротора, і якщо силові проводи різних двигунів близько, то можу бути вплив одних на інші і помилки даних. Коли силові проводи лежать прямо на процесорах, то через сильні магнітні поля можуть виникати створення сигналу в доріжках даних і будуть помилки в мікроконтролерах. Тому силові високострумові проводи не можна розміщувати поблизу малопотужних кіл керування, це може створювати просто гори помилок на рівному місці. Не просто так при розведенні друкованих плат силові частини стараються розміщувати в одній частині плати, а малопотужні кола і кола керування в іншій, щоб вони не могли взаємодіяти через магнітні поля, або виконують екранування різні на платі. В дуже потужних регуляторах часто процесор і кола керування закриті металевою кришкою і це не просто так, а для захисту від електромагнітного впливу від силових кіл на цій же платі. Ще є екранування і захисти від впливу електро-магнітного поля, але то вже інша історія.
Ну ця картинка з перекрученими дротами - це явно чийсь мем чи прикол. Але розуміючи як працює сенсор зворотньої електрорушійної сили, і наскільки розводка може впливати на роботу регуляторів, дійсно не хочеться класти дроти всередину. Але цю моду колись запустили, і деякі виробники заводять дроти зсередини. Той же iFlight, TAF drones, Foxeer. Але прикол в тому, що якщо є шанс перегріву регулятора, то це привід перейти на одноканальні регулі і перенести регулятор на промінь, в зону обдуву повітря.
@@FPV-questions За відео подяка, якось вирулиться, святе місце пусте не буває. Прохання по можливості, правильно в енергетиці і електроніці проводи, не дроти. Це навіть вказано в ПУЕ, яке є документом. Якщо з російської перекладати, то провід - провод, дріт - проволока. Провід складається з дротів одного чи багатьох - одножильний і багатожильний. Є в продажі проводи з маркуванням навіть, наприклад Провід ПВ3 16 мідний ДСТУ ЗЗЦМ, Державний стандарт України. Розшифровка: П (провід) - можуть бути Ш (шнури) або К (кабелі); В - тип ізоляції дроту (полівінілхлоридна); 1, 2, 3 - клас гнучкості, чим нижча ця цифра, тим більшому радіусу вигину може піддаватися провід; нг - не підтримує горіння; нд (LS) - низьке димо-газовиділення; нгд - не підтримує горіння, при цьому низьке димо- та газовиділення. Провід ШВВП, Провід ПВ-1, Провід ПВС, Провід АПВ - це все є стандартизовані визначення. На вулиці СІП - самонесучі ізольовані проводи. Я не знаю звідки оце "дріт", дуже ріже слух після роботи проектантом, коли вся нормативна документація проводи. Дріт є, але це трохи про інше.
@@FPV-questions А що BLHeli закінчився, то це якось мало афішували, навіть закордонні якось мовчать. Ну святе місце пусто не буває, буде щось інше. Певно щось про них гарне викопали, раз аж так жорстко за них взялися і вони бігом спетляли. Певно були на підсосі у рф фінансово і може що для них робили.
@@RadioLab BLHeli_S безкоштовний, і на ньому продовжать робити. А от BLHeli_32 був платний, і на ньому робили більші / більш потужні чи функціональні регулятори. Звісно, що їхнімі основними покупцями були китайські заводи регуляторів. Але чи були санкції штатів реальні проти _норвегів_, чи це просто красиво придумали якісь російські адвокати BLHeli AS - це цікаве питання. Наскільки "потенційне використання росією" було гострим для норвегів. І кому вони зашкодили більше - собі, українцям, росіянам чи китайцям?
@@FPV-questions Мені здається, питання в іншому, щось таки розкопали кардинального і щоб не спалитися остаточно, то вони аж так швидко звалили. Бо розробники можуть робити відкрито одні проекти, але хтось запропонував гарну суму і вони зробили проект індивідуальний за гарні гроші (декілька лямів баксів відразу), раша просто завалювала всіх грошима і це відомо, а потім в них зала, супер кам і т.д. Всей світ поховати через одну рашу, це смішно, BetaFlight та інші працюють і далі, хоча по факту це теж саме, тільки в профіль. Також вони могли продати ліцензію у війну, що зашквар тим паче для Норвегії, раша має заводи і все вони можуть паяти по місцю і клепає дрони і там же відразу заливають регулятори прошивки, а не купують у китайців чи ще десь. Взагалі коли я починав коптери, то не було нічого, і першими були німці Mikrokopter, а росіяни розробили свій польотник - "русокоптер" і були розроблені регулятори на I2C також самопальні для коптерів, бо не було нічого для коптерів, а звичайн регулятори не підходили. Все в них було ще давно, і проект русаків був відкритий, але з приходом Ардукоптера, а потім інших він просто здувся, бо треба було багато грошей на розробку, але воно в свій час літало, коли не було нічого.
Нічого собіііі😍😍😍😍 молодці хлопці, я та це раніше любив вивчати автор молодець , що пояснює що до чого ❤❤❤❤
Дякую за перегляд
Як завжди чітко і доступно, дякую!
Дуже інформативне відео і зрозумілі інструкції. Дякую за роботу!
Дякую вам за перегляд і за коментар.
дякую за ваше відео
Дякую за коментар
"Але тільки з тими з Вас, хто підписався на канал та.."
Доброго дня, пане Стеценко))
Без цих відсилок було б геть нудне, суто технічне відео. Дякую за перегляд
Ооооо прекрасно. Стріммм❤️❤️❤️❤️❤️
Цікаве і корисне відео. Дякую.
🇺🇦 Glory to Ukraine! Слава Україні!🇺🇦
потужно. треба буде ще раз передивитись
Ох і картинка з накрученими проводами, бо люди багато ломанулися в тему і не читають основ фізики і електроніки. Навколо провідника зі струмом виникає магнітне поле, яке може легко впливати і передавати енергію на сусідні провідники. По проводах передається не тільки енергія, а і сигнали, на які дуже добре може впливати магнітне поле сусідніх провідників. А магнітне поле від сусіднього силового провідника може спотворювати цифрові сигнали керування і виникають помилки.
Повітряний імпульсний трансформатор ніхто не відміняв і передавання енергії через повітря. І перекручені проводи можуть впливати один на другий і вносити помилки через сильні магнітні поля. А по силових проводах до двигунів передаються не тільки потужні струми, а і сигyали для ESC, щоб він розумів положення ротора, і якщо силові проводи різних двигунів близько, то можу бути вплив одних на інші і помилки даних.
Коли силові проводи лежать прямо на процесорах, то через сильні магнітні поля можуть виникати створення сигналу в доріжках даних і будуть помилки в мікроконтролерах.
Тому силові високострумові проводи не можна розміщувати поблизу малопотужних кіл керування, це може створювати просто гори помилок на рівному місці.
Не просто так при розведенні друкованих плат силові частини стараються розміщувати в одній частині плати, а малопотужні кола і кола керування в іншій, щоб вони не могли взаємодіяти через магнітні поля, або виконують екранування різні на платі.
В дуже потужних регуляторах часто процесор і кола керування закриті металевою кришкою і це не просто так, а для захисту від електромагнітного впливу від силових кіл на цій же платі.
Ще є екранування і захисти від впливу електро-магнітного поля, але то вже інша історія.
Ну ця картинка з перекрученими дротами - це явно чийсь мем чи прикол. Але розуміючи як працює сенсор зворотньої електрорушійної сили, і наскільки розводка може впливати на роботу регуляторів, дійсно не хочеться класти дроти всередину.
Але цю моду колись запустили, і деякі виробники заводять дроти зсередини. Той же iFlight, TAF drones, Foxeer.
Але прикол в тому, що якщо є шанс перегріву регулятора, то це привід перейти на одноканальні регулі і перенести регулятор на промінь, в зону обдуву повітря.
@@FPV-questions За відео подяка, якось вирулиться, святе місце пусте не буває.
Прохання по можливості, правильно в енергетиці і електроніці проводи, не дроти. Це навіть вказано в ПУЕ, яке є документом. Якщо з російської перекладати, то провід - провод, дріт - проволока. Провід складається з дротів одного чи багатьох - одножильний і багатожильний.
Є в продажі проводи з маркуванням навіть, наприклад Провід ПВ3 16 мідний ДСТУ ЗЗЦМ, Державний стандарт України.
Розшифровка:
П (провід) - можуть бути Ш (шнури) або К (кабелі);
В - тип ізоляції дроту (полівінілхлоридна);
1, 2, 3 - клас гнучкості, чим нижча ця цифра, тим більшому радіусу вигину може піддаватися провід;
нг - не підтримує горіння;
нд (LS) - низьке димо-газовиділення;
нгд - не підтримує горіння, при цьому низьке димо- та газовиділення.
Провід ШВВП, Провід ПВ-1, Провід ПВС, Провід АПВ - це все є стандартизовані визначення.
На вулиці СІП - самонесучі ізольовані проводи.
Я не знаю звідки оце "дріт", дуже ріже слух після роботи проектантом, коли вся нормативна документація проводи. Дріт є, але це трохи про інше.
@@FPV-questions А що BLHeli закінчився, то це якось мало афішували, навіть закордонні якось мовчать. Ну святе місце пусто не буває, буде щось інше.
Певно щось про них гарне викопали, раз аж так жорстко за них взялися і вони бігом спетляли. Певно були на підсосі у рф фінансово і може що для них робили.
@@RadioLab BLHeli_S безкоштовний, і на ньому продовжать робити. А от BLHeli_32 був платний, і на ньому робили більші / більш потужні чи функціональні регулятори.
Звісно, що їхнімі основними покупцями були китайські заводи регуляторів. Але чи були санкції штатів реальні проти _норвегів_, чи це просто красиво придумали якісь російські адвокати BLHeli AS - це цікаве питання. Наскільки "потенційне використання росією" було гострим для норвегів. І кому вони зашкодили більше - собі, українцям, росіянам чи китайцям?
@@FPV-questions Мені здається, питання в іншому, щось таки розкопали кардинального і щоб не спалитися остаточно, то вони аж так швидко звалили. Бо розробники можуть робити відкрито одні проекти, але хтось запропонував гарну суму і вони зробили проект індивідуальний за гарні гроші (декілька лямів баксів відразу), раша просто завалювала всіх грошима і це відомо, а потім в них зала, супер кам і т.д.
Всей світ поховати через одну рашу, це смішно, BetaFlight та інші працюють і далі, хоча по факту це теж саме, тільки в профіль.
Також вони могли продати ліцензію у війну, що зашквар тим паче для Норвегії, раша має заводи і все вони можуть паяти по місцю і клепає дрони і там же відразу заливають регулятори прошивки, а не купують у китайців чи ще десь.
Взагалі коли я починав коптери, то не було нічого, і першими були німці Mikrokopter, а росіяни розробили свій польотник - "русокоптер" і були розроблені регулятори на I2C також самопальні для коптерів, бо не було нічого для коптерів, а звичайн регулятори не підходили. Все в них було ще давно, і проект русаків був відкритий, але з приходом Ардукоптера, а потім інших він просто здувся, бо треба було багато грошей на розробку, але воно в свій час літало, коли не було нічого.