Jak powstaje dźwig osobowy? - Fabryki w Polsce

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ต.ค. 2024
  • Windy oraz dźwigi towarowe, to ważny element wyposażenia wysokich budynków mieszkalnych, hoteli, biurowców czy hal produkcyjnych. Sprawiają, że budynki stają się funkcjonalne i przyjazne użytkownikom.
    Dziś odwiedzamy Lubelską Wytwórnię Dźwigów Osobowych “Lift Service”, która od ponad 30 lat produkuje dźwigi towarowe, osobowe i specjalne.
    Wizytę w zakładzie zaczynamy od biura konstrukcyjnego. W dużym skrócie winda składa się z ramy kabinowej, kabiny, przeciwwagi, oraz zespołu napędowego. W zależności od rodzaju i przeznaczenia budynku, a także od ilości miejsca przewidzianego na umieszczenie napędu dobierane są odpowiednie rozwiązania. Popularne w Polsce są dźwigi z maszynownią w szybie. Pozwalają zachować oszczędność przestrzeni budynku. Dają również duże możliwości konfiguracyjne i architektoniczne.
    Jeśli chodzi o windy towarowe popularnym rozwiązaniem są dźwigi z napędem hydraulicznym. Ten, który widzimy przystosowany jest do wysokich obciążeń. Przeznaczony jest do trudnych warunków pracy, takich jak wysoka temperatura czy wysokie zapylenie. Zobaczmy jak przebiega produkcja.
    Za pomocą wycinarki laserowej CO2 wycinane są elementy konstrukcyjne ramy oraz kabiny dźwigu. Pracownik pobiera zlecenie produkcyjne z systemu, który zarządza organizacją produkcji. Następnie wgrywa do maszyny odpowiedni program przygotowany dla danego detalu.
    Z laserem zintegrowany jest magazyn blach, który automatycznie wybiera i podaje odpowiedni arkusz, jaki w danym momencie zostanie poddany obróbce. Za pomocą tej wycinarki przygotowywane są detale o skomplikowanej geometrii.
    Ściany kabin i drzwi, wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, są z kolei wykrawane.Aż 90 procent elementów konstrukcji dźwigu jest następnie gięta. Spawanie stosowane jest tylko tam, gdzie jest to konieczne, spawana jest np. podłoga.Części, z których składa się dach są już zgrzewane.
    Zerknijmy jeszcze na maszyny CNC do obróbki metalu. Widzimy jak przygotowywane są elementy konstrukcji nośnej kabiny. A tutaj w żeliwnym odlewie wykonywane są otwory pod łożyska i nacinane rowki linowe. W ten sposób przygotowywane jest koło linowe dźwigu o średnicy 500 mm.
    Teraz konstrukcja kabiny musi zyskać zabezpieczenie antykorozyjne. Odwiedzamy więc malarnię. W myjce ultradźwiekowej odbywa się proces odtłuszczania oraz fosforanowania.
    Następnie po opłukaniu i wysuszeniu na stanowisku zrobotyzowanym nakładana jest powłoka proszkowa. Po malowaniu powłoka utwardzana jest w temperaturze 180 stopni celsjusza. Elementy, które nie wymagają koloru zabezpieczane są antykorozyjną powłoką epoksydową.
    Czas na Dział Produkcji Elektrycznej gdzie m.in. przygotowywana jest szafa sterownicza dźwigu. Lift jest producentem sterowników LS 2020, które są mózgiem całego układu.
    Żeby przetestować poprawne działanie wszystkich funkcji symulowana jest praca urządzenia. Sprzężana jest cała elektronika i uruchamiane jest koło cierne. W ten sposób można sprawdzić wszystkie wezwania oraz jazdy dźwigu.
    Zmierzamy ku końcowi. Laserowo grawerowane są: logo producenta oraz napisy jazdy specjalnej.
    W dziale montażu m.in. przygotowywane są drzwi. Rama skręcana jest z ościeżnicą i progiem. Montowany jest napęd. Skrzydła drzwi wkładane są do ościeżnicy i podłączane są do napędu. Żeby wygłuszyć pracę dźwigu stosowane są materiały wibroizolacyjne. Tutaj widzimy prace przy napędzie drzwi roletowych.
    Monterzy wstępnie skręcają kabinę, żeby sprawdzić dopasowanie jej elementów. Następnie wszystkie wyprodukowane części trafiają do magazynu. Tutaj także składowane są komponenty zamawiane u renomowanych dostawców.
    Tak skompletowane urządzenie, po sprawdzeniu kompletności i jakości wszystkich komponentów, może trafić do klienta, gdzie po zmontowaniu i odbiorze UDT będzie pracować przez wiele lat.
    Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, chipsy Lay's, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
    --
    Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
    Jak powstaje PEPSI? - Fabryki w Polsce
    Jak powstaje kombajn New Holland? - Fabryki w Polsce
    #fabrykiwpolsce #winda #produkcja

ความคิดเห็น • 63

  • @fabryki
    @fabryki  3 ปีที่แล้ว +4

    Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
    Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
    Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
    Zobacz, co u nas słychać 👇
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
    Portal: fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  • @polabora
    @polabora 3 ปีที่แล้ว +22

    Miłe zaskoczenie trafić na film o firmie którą się zna. Porządna Polska firma, zapewnia wsparcie serwisowe. Dobry wybór, jeżeli administracja budynku zastanawia się nad ofertami.

    • @gorgar6059
      @gorgar6059 3 ปีที่แล้ว +3

      To mówiłem ja, Jarząbek.

    • @polabora
      @polabora 3 ปีที่แล้ว +1

      @@gorgar6059 zabawne jak windy z ASB

    • @micharobak2368
      @micharobak2368 3 ปีที่แล้ว

      @@polabora hehe ale w windach elektrycznych tarcie lin o koło napędowe silnika jest tak dobierane ze ma się ślizgać w odpowiednim momencie

    • @marcina.4633
      @marcina.4633 3 ปีที่แล้ว +1

      Ale to przecież od dawna nie jest polska firma...

  • @MirekWdowiak
    @MirekWdowiak 3 ปีที่แล้ว +15

    Bardzo fajna firma. Miałem tam praktyki w ramach studiów informatycznych na Politechnice Lubelskiej. Mogę spokojnie polecić tą firmę, wiedzą co robią, bardzo "sfocusowani" na pracy ludzie. Tacy windowi pasjonaci można powiedzieć. :)

    • @makscichoza5606
      @makscichoza5606 ปีที่แล้ว +1

      @dzwony okolic zachodniopomorskiego Jak wszystkie. W moim dawnym bloku był LS i działał bezproblemowo. Kwestia odpowiedniej konserwacji i odpowiedniego montażu.

    • @makscichoza5606
      @makscichoza5606 ปีที่แล้ว +1

      @dzwony okolic zachodniopomorskiego Rozumiem, ale jako ciekawostkę powiem, że ja aż 2 razy zaciąłem się w zrembie 😀

    • @makscichoza5606
      @makscichoza5606 ปีที่แล้ว +1

      @dzwony okolic zachodniopomorskiego To było jak jeszcze byłem dość małym chłopcem. Mój Dziadek znał tę windę i otworzył. Na szczęście zacięła się na tyle blisko poziomu piętra, że można było wyjść. Ogólnie z tego co pamiętam, to zremby mają taki rygiel wewnętrzny po jednej stronie drzwi i można próbować go odblokować w razie takich sytuacji. Tylko trzeba uważać i robić to tylko naprawdę w sytuacjach kryzysowych, bo można sobie zrobić krzywdę.

  • @czemuczemuczemu1958
    @czemuczemuczemu1958 3 ปีที่แล้ว +13

    Mało rzeczy mnie tak relaksuje jak oglądanie polskich fabryk!

  • @szymon5921
    @szymon5921 3 ปีที่แล้ว +9

    super film , jest interersujący jak twój każdy pozdrawiam:)

  • @majorkupric
    @majorkupric 3 ปีที่แล้ว +7

    Robicie bardzo fajne filmy. Mogły by być bardziej szczegółowe ale wiem jak jest... Te z lubelskiego szczególnie na + :)

  • @dusikD
    @dusikD 3 ปีที่แล้ว

    Fajny material, super ze firma robi większość na miejscu w Polsce. Wygląda porządnie.

  • @ZbigniewSiwiec
    @ZbigniewSiwiec 3 ปีที่แล้ว +2

    Super kanał super filmiki 👍👌👍👌👏👏👏

  • @MuhammadDaudkhanTV100
    @MuhammadDaudkhanTV100 3 ปีที่แล้ว +1

    Beautiful ideas brother and cool content bro thanks

  • @gwizdmaciej4059
    @gwizdmaciej4059 3 ปีที่แล้ว +6

    Kiedy doczekamy się fabryki metaamfetaminy?

  • @Pemonides
    @Pemonides 3 ปีที่แล้ว +2

    Obok mojego mieszkania jest szyb windy i winda Lift Service. Hałasuje jak stary trup z bloków w wielkiej płycie.

  • @bebekaj
    @bebekaj 3 ปีที่แล้ว +1

    świetny film

  • @mmmmbbbb7811
    @mmmmbbbb7811 3 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota pozdrawiam :)

  • @riesling5771
    @riesling5771 3 ปีที่แล้ว

    Gone with the wind - proszę o film z fabryki zapałek.

  • @zielonyjamnik1
    @zielonyjamnik1 3 ปีที่แล้ว +2

    Zremb najlepszy. Ale jeśli chodzi o nowe polskie to lift serwis

  • @romanhoszowski4194
    @romanhoszowski4194 3 ปีที่แล้ว +2

    Mamy w budynku windy tej firmy i dramatycznie hałasują! Mieszkając na ostatnim piętrze ma się wrażenie jakby silniki stały za drzwiami.

  • @mateuszbrya1912
    @mateuszbrya1912 3 ปีที่แล้ว

    prosze nie klamac... drzwigi o napedzie hydraulicznym nie sa wskazane tam gdzie jest duzo pylow kurzy itp...

  • @Browar1976
    @Browar1976 3 ปีที่แล้ว +1

    dajcie coś o jedzeniu!!! konserwy, przeciery , piekarnie, masarnie!!! NIE TYLKO O MASZYNACH!!

  • @buddylove7482
    @buddylove7482 3 ปีที่แล้ว

    a może film jak powstają bryczki dla koni, siodła?

  • @rafakozowski6264
    @rafakozowski6264 3 ปีที่แล้ว

    4:26 co to za niebieski podnośnik? ktoś zna markę tego?

    • @simon1313ss3
      @simon1313ss3 3 ปีที่แล้ว

      a nie 3:19? bo bardzo podobne podnosciki sa do wyciagania silników z aut

    • @rafakozowski6264
      @rafakozowski6264 3 ปีที่แล้ว

      @@simon1313ss3 mi właśnie chodzi o ten podnośnik na którym szafa stoi

  • @jabol_ek
    @jabol_ek 3 ปีที่แล้ว +3

    Może powinniście robić windy do metra, bo OTIS to jakiś żart. Do schodów ruchomych też powinni znaleźć sobie inną firmę...

  • @skillowiec1
    @skillowiec1 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie, ale od 0:30 czytanie z karteczki !

    • @andywojax7007
      @andywojax7007 3 ปีที่แล้ว +1

      Byłeś tam? Widziałeś? Jak nie to nie pier... głupot

  • @Tarnowski_Windziarz
    @Tarnowski_Windziarz 2 ปีที่แล้ว

    L-Sy są fajne

  • @wojtekm2136
    @wojtekm2136 3 ปีที่แล้ว

    Po co zabezpieczenie antykorozyjne skoro jest wykonane z blachy nierdzewnej.

    • @pawekuzioa6224
      @pawekuzioa6224 3 ปีที่แล้ว

      Noe wszystkie elementy są wykonane z blachy nierdzewnej.. Elementy nośne, wsporniki oraz wiele innych elementów są wykonane ze zwykłej stali

  • @jakubgie7660
    @jakubgie7660 3 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli ktoś widzi ofertę pracy jako pomocnik montera albo monter wind to szczerze odradzam.

    • @polabora
      @polabora 3 ปีที่แล้ว +1

      Najlepiej chyba przez własną działalność. W montażach można dobrze zarobić w krótkim czasie, ale jest przy tym sporo intensywnej pracy.

    • @arturmarzec3147
      @arturmarzec3147 3 ปีที่แล้ว +3

      Dlaczego pracuje jako monter dźwigów od 7 lat i nie narzekam bardzi ciekawa rozwojowa praca tylko trzeba pracować w dobrych firmach

    • @Byneq
      @Byneq 3 ปีที่แล้ว

      @@mienczysawfuks5064 Ponosisz do i po budynku drzwi skręcone w całość to się domyślisz. To jest jedyna firma która wpadła na tak idiotyczny pomysł żeby na montaż wysyłać poskręcane drzwi. Jakość tych drzwi pominę.

  • @tadeoferrero7569
    @tadeoferrero7569 3 ปีที่แล้ว

    ciekawe kiedy sprzedadzą niemcom