STUDIA ARCHITEKTONICZNE. Cechy dobrego architekta. Koszt studiów. Egzaminy wstępne. Praca w branży.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ต.ค. 2021
  • Subskrybuj kanał:
    th-cam.com/users/KaraTeProje...
    W dzisiejszym filmie postaram się odpowiedzieć na pytanie czy warto studiować architekturę? Poruszę następujące tematy:
    -jakie cechy powinien posiadać kandydat na studenta architektury?
    -jak wyglądają same studia?
    -jaki jest koszt studiów architektonicznych?
    -jak wyglądają egzaminy wstępne na architekturę?
    -gdzie studiować architekturę?
    -jakie cechy powinien posiadać odnoszący sukcesy projektujący architekt?
    -co mogę robić po studiach architektonicznych?
    -gdzie studiować architekturę?
    Jeśli chcesz kupić od nas projekt domku całorocznego napisz na karate.projekt@gmail.com
    Nasze Social Media:
    Instagram: / karateproject
    Facebook: / ​
    Kontakt biznesowy: karate.projekt@gmail.com
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 24

  • @ksawi97
    @ksawi97 2 หลายเดือนก่อน

    Naprawdę bardzo ciekawie przedstawiła Pani temat. Słuchanie to była istna przyjemność ☺ Teraz lecę do reszty filmików!

  • @MonikaMonika-uw3wo
    @MonikaMonika-uw3wo 2 ปีที่แล้ว +6

    Fajnie by było jakby Pani nagrała film o sprzęcie/komputerze 😊

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  2 ปีที่แล้ว +3

      Mam już ten film na liście! :) Pojawi się niedługo.

  • @martakucinska2976
    @martakucinska2976 2 ปีที่แล้ว +6

    Jako studentka, 3 roku architektury ,na PG chciałabym dodać, że niestety na moim wydziale, przedmiot projektowanie architektoniczne, nie jest najważniejszy. Mam poczucie, że najważniejszym przedmiotem dla politechniki jest, od 1 semestru: hap, haw, hapol. Wymagają ta tym przedmiocie za dużo. Oczywiście rozumiem, że musimy znać historię, jest ona ważna. Ale egzaminy są za trudne jak na przedmiot mający 4 ects. Do tego rysunek i ilość czasu na narysowanie jest makabryczny. Jeszcze nie wiadomo czy trafiło się w typ rysowania profesora, lub dziwne ich ocenianie, 2 osoby mogą mieć dosłownie takie same prace ale jedna osoba dostanie 5 a druga 2. Jak fascynował mnie ten zawód tak niestety politechnika trochę mi to zabiła. Ale nie ma co się poddawać, walczę nadal :D. Mam jeszcze jedno pytanie do Pani. Jako, że ma Pani własną firmę, co sądzi Pani o tym gdyby studentka 3 roku przyszła do jakiegokolwiek biura architektonicznego i poprosiła czy mogłaby chociaż na 1 dzień przyjść i zobaczyć jak wygląda ta praca?

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  2 ปีที่แล้ว +4

      Zacznę swoją odpowiedź trochę jak dziaders… za moich czasów (🙂) zdanie hapolu i uczonej na pierwszym roku tzw. ramy, czyli RMA (rozwój myśli architektonicznej) było wręcz legendarnie trudne. Widzę, że niezbyt dużo się w tej kwestii zmieniło. Myślę, że żeby nauka tak obszernego materiału stała się dla studentów przyjemniejsza i łatwiejsza do przyswojenia potrzebne są zmiany programowe i dydaktyczne wykraczające pewnie poza wewnętrzne ustalenia wydziałowe. Nie czuje się osobą odpowiednią do doradzania komukolwiek jak mogłoby to wyglądać, bo jest na naszym wydziale wiele postaci dużo mądrzejszych ode mnie w tej kwestii. Mogę natomiast powiedzieć co mi pomogło jakoś ten materiał ogarnąć i co sprawiło, że nauka tej gigantycznej „kobyły” stała się dla mnie trochę lżejsza i napewno przyjemniejsza. A była to wycieczka hapolowska z prof. Piwkiem, na którą pojechaliśmy z grupą znajomych na IV roku studiów. Z tego co wiem wycieczki już się nie odbywają, co jest moim zdaniem dużą stratą. Do dzisiaj wspominam niektóre miejsca i wydarzenia z tego wyjazdu. Myślę, że wskrzeszenie tej inicjatywy mogłoby być dobrym pomysłem.
      Co do projektowania, to uważam, że w programie dydaktycznym za mało jest symulacji prawdziwego procesu projektowego. Przedmioty funkcjonujące w modułach miały tę sytuacje trochę zmienić ale wydaje mi się, że wciąż nie działa to w takim stopniu, żeby naprawdę dać studentom prawdziwe pojęcie jak to wygląda po studiach. Co do samej PG, której jestem pracownikiem i absolwentką mogę zupełnie szczerze powiedzieć, że jest to miejsce, które dało mi solidne podstawy do tego, żeby robić to co robię i radzić sobie naprawdę nieźle. Zawód nie jest usłany różami. Wręcz przeciwnie. Praca architekta jest bardzo trudna. Często bez wolnych weekendów. Stawki w naszym kraju są o wiele niższe niż w większości państw UE. Mając to wszystko na uwadze jest to zawód z którego można mieć całkiem dobre życie i satysfakcję. Moim zdaniem dobrym pomysłem może być wyjazd na Erasmusa. Można sobie zrobić trochę zagranicznych kontaktów i zobaczyć jak to wygląda za granicą. Jeśli chodzi o zobaczenie jak funkcjonuje biuro i jak ta praca wygląda od kuchni to moim zdaniem jedna wizyta czy nawet jeden dzień w biurze nie pokaże jak to działa. Jedyną opcją jest moim zdaniem praktyka w pracowni projektowej trwająca przynajmniej miesiąc. Po takim czasie można już podjąć decyzje, czy taki rodzaj pracy jest tym w co naprawdę chcemy iść.
      Życzę Pani dużo powodzenia! I proszę się nie przejmować! Wszystko w końcu uda się zdać! 😉 nawet hap!
      Pozdrowienia!

    • @martakucinska2976
      @martakucinska2976 2 ปีที่แล้ว

      @@KaraTeProject dziękuję za odpowiedź. 😊

  • @alachuda5340
    @alachuda5340 10 หลายเดือนก่อน

    Czy warto isc na studia zaoczne na Politechnikę Krakowską? Dostałam się do Nowego Targu, ale niezbyt zadowala mnie wizja studiowania w mieście, które nic mi nie zagwarantuje. Niestety nie podeszlam do rekrutacji na dzienne w Krakowie, a nie chce zmarnowac roku

  • @ovevschevo2705
    @ovevschevo2705 6 หลายเดือนก่อน

    probuje wybrac studia podyplomowe po kursie architekta, szukam cos w kierunku polityki/ ekonomii. Misiaki... co polecicie???

  • @Invisible_Oxygen
    @Invisible_Oxygen ปีที่แล้ว +1

    Pytanie, czy faktycznie matematyka jak i fizyka jest potrzebna w architekturze ?
    I jeszcze jedno pytanie: jakie pani programy poleca do projektowania itd. ?

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  ปีที่แล้ว

      Cześć!
      Jesteśmy inżynierami więc matematyka i fizyka pojawia się w naszym zawodzie na codzień. Dzieje się to co prawda w sposób bezwiedny 😉 ale jednak.
      Do tworzenia rysunków technicznych polecam programy BIMowskie takie jak Allplan, ArchiCAD czy Revit. Jeśli chodzi o wizualizacje to Twinmotion, Lumion, Enscape, D5 render albo stary dobry V-ray.
      Można też pracować na płaskim AutoCADzie a modele budować w SketchUpie.

  • @paulinaprzepiorka1015
    @paulinaprzepiorka1015 10 หลายเดือนก่อน

    Mam 34 lata. Myślałam o projektowaniu ale studiowaniu architektury. Czy warto teraz w tym wieku iść na takie studia? Czy zaoczny tryb jest możliwy?

    • @IzabellaRequiem
      @IzabellaRequiem 3 หลายเดือนก่อน

      Mam 32 lata myślałam to samo. Zaoczne jest ale drogie 12/13 koła za rok. No i następne 7 lat nauki to ciężko

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    Pierwszy! Dzięki za film. Mówiąc o kosztach studiowania myślę że warto by wspomnieć, ze oprócz kosztów „wyprawki” studenta architektury same studia tez potrafią kosztować (np. zaoczne na uczelniach publicznych, jeśli owe taki tryb prowadzą lub każde na uczelniach niepublicznych). No i jak już przy tym jesteśmy - tryby studiów - stacjonarne / niestacjonarne (dzienne / zaoczne). Pozdrowionka dla obecnych i przyszłych architektów.

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  2 ปีที่แล้ว +1

      Cześć! :) Masz absolutną rację. Moi widzowie są bardzo zainteresowani nie tylko samym zawodem architekta ale też studiami architektonicznymi i myślę, że na ich prośbę będę w przyszłości rozwijać tę kwestię. Jest to temat rzeka więc w jednym filmie, który i tak wyszedł dosyć długi nie dało się zawrzeć wszystkiego. Pozdrowienia!
      P.S. Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! :)

    •  2 ปีที่แล้ว

      @@KaraTeProject Jasne. Dzięki za życzenia. Jakby co, jestem do dyspozycji w zakresie konsultacji kwestii studiowania architektury z punktu widzenia wyższej uczelni niepublicznej zawodowej. Do rozważenia. Pozdrowionka!

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  2 ปีที่แล้ว

      @ dzięki! Będę pamiętać ;) Pozdrowienia!

  • @mkkakakggejixb7733
    @mkkakakggejixb7733 ปีที่แล้ว +1

    Czy będąc teraz w klasie maturalnej i nigdy nie ucząc się rysunku jestem w stanie dostać się na te studia?

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  ปีที่แล้ว +2

      To zależy od tego jak dobrze rysujesz. Trudno to określić bez zobaczenia Twoich prac. Kursy na pewno znacząco zwiększają szansę ale to kwestia indywidualna. Bywają osoby bardzo uzdolnione, które mogą dostać się bez kursów ale żeby mieć większe szanse moim zdaniem warto wykupić chociaż kilka lekcji i zobaczyć jak zostanie oceniony Twój poziom. Chyba, że jesteś w liceum plastycznym, to wtedy jest duża szansa, że dostaniesz się bez kursów.

  • @kevinversace4936
    @kevinversace4936 ปีที่แล้ว

    Hej
    Co sadzisz o WSEIZ? Dobra uczelnia czy badziew?

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  ปีที่แล้ว

      Cześć! Nie możemy się wypowiedzieć, bo nie mamy rozeznania w uczelniach niepublicznych.

    • @kevinversace4936
      @kevinversace4936 ปีที่แล้ว

      @@KaraTeProject A mam pytanie
      Czy PW ma zaoczne, jesli chodzi o arch?

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  ปีที่แล้ว

      @@kevinversace4936 z tego co wiem to nie. Jest chyba możliwość studiów zdalnych ale zaocznych już raczej nie ma.

  • @lukemagdziarz7629
    @lukemagdziarz7629 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda tylko ze po tak szerokich, drogich i wszechstronnych studiach wynagrodzenia są niższe niż na kasie w biedronce. To jest absurd.

    • @KaraTeProject
      @KaraTeProject  ปีที่แล้ว +2

      To fakt. Rynek jest strasznie zepsuty. Mało kto wie ile trzeba włożyć pracy w każdy projekt i ile trzeba się uczuć żeby wykonywać ten zawód dobrze.