Polecam oglądnąć cały odcinek, ale wiem że całość jest dosyć długa więc załączam SPIS TREŚCI: 0:50 Kabel miedziany (CU, OFC) czy CCA 1:59 Jak wykryć oszustwo pomiędzy przewodem CCA, a czystą miedzią 2:30 Linka czy drut 4:13 Kategorie skrętki LAN 4:48 Skrętka kategorii 6 lub 6a (kompromis cena/jakość) 6:17 Future proof skrętki kategorii 6 lub 6a (wróżenie z fusów) 7:59 Standard Multi-gigabit 8:50 Światłowody 9:56 Separacja skrętki LAN i przewodów elektrycznych 14:49 Światłowód jako zabezpieczenie przed np. wyładowaniami atmosferycznymi 16:05 Podsumowanie Wypisaliście również innych polskich producentów skrętki więc podsumuję: Alantec, Bitner, Madex, BKT, Tele-Fonika Kable, Fibrain. Jeśli chodzi sieć 10 Gb i szybszą to powiem "na co to komu potrzebne" w innym odcinku.
Więcej takich materiałów! Za dwa miesiące zaczynam elektrykę w nowym domu i chciałbym jak najwięcej przewidzieć. Dobra robota! Dodatkowe zagadnienia na następne materiały: 1. Jak poprawnie uziemiać przewody LAN 2. Wykorzystanie skrętki w inteligentnym domu - maksymalne odległości, zależności, protokoły, itp.
Na temat światłowodów to masz czysto książkową wiedzę. Realnie nie daje się już nigdzie wielomodów. Jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Zarówno kabel jak i elementy aktywne są droższe. Jak chcecie dać światłowód w domu to zwykły SM 9x1,25 grubo poniżej 1zł za metr. Puścicie tym wszystko od xPONa po 100G. Warto światło ułożyć w mikrorukach, wtedy w razie wojny można dmuchnąć nowy kabel. Co do skrętek to zgadzam się.
Moim zdaniem nadal wykorzystuje się technologię MM jeśli mówimy o niewielkich odległościach. Wkładki SFP/GBIC są tańsze niż dla technologi SM dlatego też uważam że technologia SM wcale nie jest droższa. Nie tylko płacimy za kable.
@@bartomiejmleczko7774 xbest.pl/index.php?p24,sfp-dual-optec-1-25g-sm-lc-16db-20km-tx1310-glc-lx-sm i xbest.pl/index.php?p336,sfp-dual-optec-1-25g-mm-lc-550m-tx850-ddm-glc-sx-mm różnica jest, ale w drugą stronę.
Skrętki najlepiej poprowadzić w peszlach to w przyszłości można je wymienić. Dobra sieć to taka która jest skalowalna, nadmiarowa i łatwa w konserwacji. Ludzie przy budowie domu nie myslą i później trzeba kuć w ścianach.
Tylko czy aż tak często się wymienia te przewody. Też myślałem podobniej jak Ty, ale teraz dochodzę do wniosku że lepiej zamurować. Przypadek że będziemy musieli wymienić i tak jest znikomy.
Powodzenia w wymienie kabli w peszlach. Nawet jak zostawicie pilot. Wyciągnąć stary kabel moooooże będzie się dało, ale wciągnąć nowy przez N załamań peszla pod kątem 90° już nie,
Ja zamiast włókien typu MM OM4 OM5 wolał bym tańsze i szybsze oraz o większym zasięgu włókna SM G657. Już teraz przewód dwuwłókowy G657 (jest to przewód o małym promieniu gięcia, praktycznie można go zawinąć na ołówku) kosztuje taniej niż dobra skrętką CAT5e i są już tanie jednomodowe wkładki SFP Zalety to zasięg (mniejsze tłumienie)i większa przepustowość włókien jednomodowych (brak dyspersji modalnej występującej w światłowodach wielomodowych)
Ależ nie tylko. Aby skorzystać ze zwielokrotnionego transferu traktowanego jako jedno łącze musisz mieć tylko switch i klienta który obsługuje LAG (link aggregation group).
Czyli nie chodzi tu o trunk tylko o lag, bo lag możesz mieć na access'ie także. I jak Marek piszę - nie dostanie się 2Gbit połączenia, a tylko dwa 1Gbit.
@@sebastianwasilewski3397 nie do końca, różni producenci inaczej określają puszczanie wielu vlanow, u cisco to będzie trunku, u innych wiele vlanow nieotagoawanych na jednym porcie, masz jeszcze trunki dotyczące telefonu internetowej lub kablowej.
Bitner 5e, ewentualnie jak się chcemy męczyć to Cat 6. Dobre wtyczki też są ważne. Promień gięcia jest dość ważny. Ps. Do piwnicy mam pociągnięte 40m cat5e, położone 11 lat temu. Tamże podpięty switch i serwer. Gigabit działa bez problemu od lat. 10G póki co w domu nikomu nie będzie potrzebne.
Bardzo przydatny film, ale warto przy skrętce dopowiedzieć o stosownych złączach, bo nieraz widuje się skrętke kat. 6 i powyżej zaciśniętą na tzw. „kryształach” do kat. 5 😃
Nie, skrętka komputerowa nie będzie optymalna. Ja używam kabli sterowniczych, jak np. BiT LiHH, żyła 0.14, 0.25 lub 0.34, linka. Do tego może być w ekranie. No i fajnie się zarabia ferule na nich.
Nie używam skrętek bitnera nie przekonały mnie, miałem do czynienia z BKT(polski producent) i MMC (Francja) wszystkie pomiary zgodnie z założeniem. Jeśli chodzi o ekran na 5cat (klasa D) jest i ma się dobrze. Różnica w pomiarach między klasa D(5) i E(6) jest ogromna ponieważ są inne częstotliwości, między E (6) a EA (6A) są już nieznaczne. Jeśli chodzi o prowadzenie okablowania w ścianach normy normami a życie, życiem. W domu osobiście nie kładłbym w peszlu tylko bezpośrednio na ścianie, ale napewno ekranowana. Miałem już okazję przekonać się że ekran daje sporo plusów w mieszanej instalacji, szczególnie jeśli chodzi o kamery IP.
W takim razie chyba nie mierzyłeś kabli krosowych tych producentów bo pomiary nie wychodzą pozytywne. Oczywiście mówię o pomiarach właściwymi testerami firmy Fluke z odpowiednimi przystawkami do patch cordów.
Swietny material, czekam na kolejny o swichach, routerach, PoE , jakie polecasz i co sadzisz o ubiquiti sprzecie zamiast netgera czy tlinka ? ubiquiti fajnie wyglada caly komplet plus pszejrzysty iterface, i jakie kamery do minitoringu polecasz i wogole mega ciekawa serie rozpoczales pozdro
mam wszędzie kategorię 5e przewodu i bez problemu działa mi 1Gb - stosunkowo krótkie przewody w domu max 15m. Polecam, wystarczy. Po dwa przewody do pokoju, ale tylko dla użyteczności, jakby dwa komputery trzeba było podłączyć.
Konkretnie omowiony problem, dla zwyklego uzytkownika to wiedza wystarczajaca. Polecam ukladac kat6 ftp lub 6a ftp. W scianach tylko ekranowany ftp dawajcie a nie bedzie problemow z siecia. 5e juz powoli zastepowany jest kat 6 z racji ceny, nie oszczedzajcie na tym etapie.
Ciekawy film który może uświadomić "szarych kwowalskich" jak i jakie kable kłaść :) Jedynie dziwi temat światłowodu ponieważ Wielomody to moim zdaniem już archaizm ,teraz wszędzie daje się jednomody. Kable te są tanie jak barszcz i mają bardzo dobre parametry np.taki kabel 2J typu drop jest za 0.75 gr Brutto za metr więc śmieszna cena...Kwestia jest tego typu że żaden "normalny" człowiek nie potrzebuje więcej nż 10G ...Bo przykładowo co z tego jak zrobię sieć pod 10G skoro wysłać plik w "świat" będe mógł z prędkościa ograniczoną przez łączę ISP i serwery po drodze...Reasumując nie napalajmy się na cyferki które nie koniecznie są nam potrzebne...
Juz cos sie dzieje w ograniczonym stopniu, INEA udostepnia swiatlowod 10g, orange chyba ma biznesowki 5giga czy 2g jednak znowu kto to wykorzysta, juz z 1g jest ciezko jesli ktos nie korzysta z kabla a nowy standard wifi raczej nie pomoze z przebiciem tej granicy predkosci. Bardziej problem jest z niechecia ludzi do okablowania domow/mieszkan, stawiania dodatkowego access pointa.
@@wiziek w domu 4 osobowej nowoczesnej rodzinie gdzie każdy korzysta z internetu w zupełności wystarczy 100 mb/s. Co do łączy biznes to bardzo dużo nawet ogromnych firm ma ograniczenia typu 100/100 po prostu nie potrzebują przepłacać
@@Lisu908 Co do firm to po prostu czesto nie ma możliwości podpięcia wiecej niż 100 Mb a nie że ich nie stać :D Tylko małe firmy jedynie może to dotyczyć, choć i tu znajdzie się sporo wyjątków. Ba, standardem powoli się staje łacze zapasowe od innego operatora w razie "w".
No nie wiem u nas łącze biznes 100/100 dla dużej firmy około 5 tysięcy. A łącze zapasowe to już naprawdę mają tylko firmy które stale mają jakiegoś informatyka. A szkoda bo nawet jakieś słabe łącze zapasowe w przypadku awarii potrafi zapewnić jakiś tam komfort pracy
@@Lisu908 Tylko, że jak na razie wygląda na to, że w wielu miastach, wsiach jedziesz na Neostradzie lub LTE czy radiowce które ledwo działa. A osoby które mają 100mbs i więcej działają na wifi 2,4ghz i narzekają na prędkość przez zaszumione kanały lub odległość kilku ścian i szafy lub piętra miedzy nimi a routerem.
Nie zgodzę się do końca z twierdzeniem, że skrętka ekranowana może być ułożona razem z przewodami sieciowymi. Przez ekran nie przechodzi pole elektryczne, ale magnetyczne już tak wiec nie ryzykował bym układać kabli ekranowanych z sieciowymi. Jeżeli przesył jest symetryczny to teoretycznie nawet nie muszą być ekranowane przewody i mogą być blisko sieciowych. Jednak zawsze to ryzyko zakłóceń.
jeżeli chodzi o światłowód to mozna nabyć przewód światłowodowy nie tylko z końcówkami SPF ale także są dostępne z końcówkami HDMI, DVI czy też DisplayPort, więc nie koniecznie trzeba używać media konwerterów. Pozdrawiam
Cześć, jeśli założę światłowód, to da się podłączyć internet przewodem bez zużywania po drodze rutera ? Nie wiem, może jakaś karta sieciowa do portu usb, a w to przewód ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam takie pytanie mam jak sprawdzic kabel lan czy mo polonczenie za pomoca koma , mam wpiety kabel w ruter i w drugim pokoju jak bym podlonczyl.kabel.lan pod komputer to jak dalej w kompie sprawdzic polonczenie???
Raz mówisz "przewód ekranowany" a za chwile "kabel skrętka" Nie jestem fachowcem także pytam jak jest poprawnie? Z tego co wiem, przewód to pojedyncza "żyła" a kabel składa się z dwóch lub więcej ilości przewodów. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Kupiłem nowy router i ma wejście WAN 8pinowe i nie mogę z drugiej strony podłączyć do filtra ADSL ponieważ ma 2x wejścia po 2 pin. Czy dostanę gdzieś filtr ADSL z wejściami 8 i 2 pinowe?
Hej. Z mojej praktyki wynika ze, linek nie daje sie pod tynk, gdyz miedz pod wplywem wilgoci sie utlenia i sniedzieje, po latach ta sniedz moze przerwac ciaglosc pojedynczej zyly, co w przypadku drutu jest raczej niemozliwe. Co do FTP, koszt przy cat. 6 jest nieznaczny, pare groszy na metrze, a tlumiennosc sporo lepsza. Do samych kamer wystarczy cat. 5, gdyz na dzis dzien maksymalna przepustowosc pojedynczej kamery nie przekracza chyba 50Mbit, a rejestrayora PoE 150 Mbit do uzytku domowego. Mowa tu o kamerach 8MP o w gore.
Cześć, może dasz rade szybko odpisać :D Co lepsze, kabel Lanberg 25 metrów, za 70 zł, Cat 6 CU z jakimś dodatkowym separatorem par, czy Bitnet Cat 6 CU, za 47,50 zł, ale bez separatora? Odcinek właśnie 20 metrowy taki. Wolałbym polskiego producenta wspierać :P A i cena trochę lepsza hehe
Od modemu TV kablowej, do routera (5m) i od routera do PC (10m) dałem kat.7 ( Silver Monkey Kabel RJ-45 S-FTP kat.7 ), trudno powiedzieć czy to miedź bo były to gotowe kable z końcówkami. Teraz nie kładłbym na stałe przewodów sieciowych (u mnie są pod podłogą), lepiej dać na dole w korytkach.
Cześć. Mi jest to obojętne, bo korzystam i dziękuję z twojej wiedzy, ale mam pytanie nie związane, czy jesteś osobą niedowidzącą? Pozdrawiam b. serdecznie.😎
Na codzien spawam światłowody i buduję sieci światłowodowe od instalacji mieszkaniowych do kilku kilometrów kabla, a sam nie mam instalacji na światłowodach :-D ale sieć bezprzewodową mam bardzo zadowalającą. Jeśli robił bym u siebie instalację na świetle to single mod moim zdaniem jest lepszą opcją.
Aktualizacja u mnie. Połączyłem sobie 2 główne punkty domu światłowodem SM na razie niestety konwertery 100Mbit :-/ Internet mam na radiu od Ubiquiti, a Wi-Fi w domu stanowią 2 szt. Unifi AC Mesh. Wszystko spięte za pomocą tough switch który zasila ww urządzenia.
Nie stresuj się jak na dom to spokojnie wystarczy. To co podepniesz to pewnie smart tv, PlayStation lub x box im to spokojnie wystarczy kat 5e jest wystarczająca na potrzeby domowe. Układam takie kable w biurowcach gdzie sieć jest mocno obciążana ilość stanowisk pracy plus zakłócenia wszędobylskie. I oni nie chcą słyszeć o wyższej kat a tam pracują ludzie co mają dużą wiedzę informatyczna.
Też w domu położyłem 5e. Później jak popatrzysz na switche, patchpanele, keystone, AP, router itp to cenowo zrobi sie kosmos. I tak uważam że to ze dałem w domu szafkę RACK, patchpanele, switch, router z vpn, 3x AP i postawie jeszcze NAS to chyba większość przeciętnych Kowalskich w domu tak nie robi...
Madex... Bittner? Polecam Alantec. Druga sprawa nie wielomody. Do tego przy monitoringu warto pomiędzy switchami dać światłowód dla bezpieczeństwa przed wyladowaniami itp. Do tego switch obsługujący vlany do zastosowań domowych to już nie jest jakaś abstrakcja.
Witam, Mam pytanie odnośnie kabla kat. 7 bo mam zapas około 50m. Czy mogę użyć go do sieci w domku jednorodzinnym. Czy nie będzie problemu z połączeniem do komputerów tzn. czy wtyczki i gniazda będą pasowały do takiego kabla ?
Miałem problem w zasilaniu kamer IP po skrętce (nie POE), okazało się, że jedna kamera klęczała, okazało się, że kabel był o 5m za długi CCA... I to Polskiego producenta o którym wspomniałeś, jednak jednoznacznie wskazywał, że to CCA :)
Kwestia braku unifikacji nazewnictwa. W którymś komentarzu właśnie pod tym filmem, ktoś to ładnie opisał (wraz z nazwami konkretnych firm i nazewnictwa przez nie stosowanego).
Ja ciągnąłem z poddasza z serwerowni aż do piwnicy przez piętra zarówno światłowód jak i cat6e. Do tego w serwerowni i z serwerowni między urządzeniami mam łączone kablami cat7 i również taki mam puszczony z serwerowni na piętro.
Ilość tlenków w miedzi 'beztlenkowej' nie zmniejsza jej potencjalnego utleniania ;-) Ona po prostu zawiera mniej tlenków , czyli produktów utleniania ;-) Pod kątem chemicznym, taka miedź ma nawet większy potencjał do utleniania, bo zawiera mniej tlenu, więc może potencjalnie przyjąć więcej tlenu w czasie tworzenia tlenków :)
Witam Mam doprowadzone przewody do centralki alarmowej na strych.Rowniez mam na strych przeprowadzone przewody do gniazdka i do skrzynki multimedialnej w ktorej beda przewody typu skretka,swiatlowodowe itd.Czy zasilanie do skrzynki multimedialnej musze doprowadzic osobno z rozdzielnicy elelekrycznej czy moga sie podpiac np z centralki alarmowej?
Skrętka może być jeszcze ccs czyli stalowy rdzeń powleczony miedzią - gorsze od miedzianych ale moim zdaniem lepsze od cca. Nie są tak kruche jak cca. Za to mają dużą zaletę gdzie trzeba przewiesić przewód miedzy dwoma budynkami. Oczywiście trzeba uziemić ekran z dwóch stron. Cena jest dużo tańsza od wersji zewnętrzną z linka nośną miedzianą.
najlepsze rozwiązanie na przyszłość to nie zamurowywać kabli sieciowych a kłaść je w peszlach. Koszt ok. +2PLN/m ale za x lat można będzie wymienić czy to na inny kabel miedziany czy na światłowód, albo położyć światłowód + zasilanie. Elastyczność bez ograniczeń a koszt stosunkowo niski.
Peszel dobrze jest zastosować między piętrami. Dzięki temu, że było tak zrobione 30 lat temu, dzisiaj mogłem bez problemu położyć w budynku sieć kablow
Wiele przydatnych wskazówek, super, dzięki. Mam dwa pytanka: czy do 15 długości skrętki nieekranowanej nie trzeba jej wcale separować od przewodów elektr.? Czy sama skrętka wytraca swoją zdolność przewodzenia względem długości? Ponieważ nawet jak wyłącze całą instalację elektryczną w zsięgu sieci ethernet to powyżej 3m kabla zauważam utratę sygnału o ok 30%. Hmmm. Niby prosty temat a jednak nie do końca ;) Pozdrawiam
Ja mam fajnie, mój dostawca internetu ma w ofercie FTTH i wciągnął mi światłowód OM4 z piwnicy bloku prosto do mieszkania i dał modem Dasan, od niego do routera i dalej do kompa kat 6 i jestem zadowolony :)
Siema fajna sprawą by było np: siec lan przedłużenie zasiegu wifi tzn. 2 routery polaczone razem w sieci jedna siec logowanie do 1 routera do 2 routera adresy routerów ustawienia itd np: posiadam internet z sieci PLAY mam NET BOX model huawei B2338-168 + router tp-link TL MR 3420 siec parter i 1 pietro rozwiązania jak najlepiej to zrobić przedłużyć zasieg. Pozdro Ciekawy nowy temat. Pozdro
Jeżeli deweloper przygotował skrzynkę multimedialną przy drzwiach wejściowych, w bloku, a ja jeśli chce mieć router 15 m dalej to jaki kabel przygotować od do? Ma to być przewód UTP, światłowód czy koncentryk do tego miejsca? Zrobi to operator czy mam sobie to przygotować samemu? Jeśli chcę żeby przewód szedł w wylewce, a nie na zewnątrz po ścianach?
A jakbym chciał poprowadzić w mieszkaniu kable kat. 7 (oczywiście ekranowane, bo tylko takie są), to o jakich normach i specjalnych urządzeniach sieciowych mowa?
Wlasnie buduje mieszkanie i developer ze standardu wszedzie daje CAT7 i slusznie bo bez sensu do nowego budynku wstawiac cos gorszego. Cat7 normalnie dziala z kazdym uzadzeniem sieciowym, a nawet jak nie wykozystujesz predkosci powyzej 1gbps to i tak masz zazwyczaj wiekszy przekroj miedzi plus mniejsze zaklucenia. Nie jestem 100% pewien o co autorowi chodzi z ta petla masy. Z tego co roziem to wystapuje tylko kiedy jest polaczona oslona oraz jeden z przewodow - i wtedy szum z oslony wchodzi na sygnal z przewodu. Ale jakie uzadzenie sieciowia tak robi to ja nie wiem, bo wg mnie to jakies nieporozumienie. Caly sens oslony jest zeby byla elektrycznie osobno od przewodow. Moze jak ktos uzyje jakas badziewna zlaczke albo zle cos podlaczy.. No ale jak mowimy o niekompetentnym podlaczeniu to zaden kabel nie pomoze. Moze mnie tu ktos skoryguje i powie na czym polega ten problem i dlaczego w jakiejs sytuacji oslona jest problemem i Cat5 bylby lepszy. Wg mnie jak wstawiasz kabel w mur to uzyj cos dobrego. Cat5e na dzisiaj jest moze ok, ale za 5-10 lat net bedzie szybszy i kto wie, bedziesz sie zastanawial czy warto pruc mur albo klasc druga instalacje wierzchem. Wydasz drugi raz tyle, narobisz sie i moze nieladnie wygladac.
Tele-Fonika Kable to jest największy producent w europie i to jest polska firma. W przypadków przewodów z drutem mamy pewniejsze połączanie ogólnie bardzo rzadko udaje się ręcznie zarobić przewód typu linka tak żeby uzyskać nominalne parametry. Dlatego jestem zdanie że linki powinniśmy używać tylko do połączeń gniazdko urządzenie i to przewodów zarobionych fabrycznie. Można spotkać cat.6a nie ekranowany. Ekran wymaga dobrego uziemienia, a w Polsce często można spotkać uziemienie uzyskane przez rozdzielenie przewodu N+PN, co jest nie zbyt bezpieczne. Moim zdaniem najbardziej racjonalne jest stosowanie cat 5e. Czemu wielomodowe? Tak teoretycznie pozwalają na większe transfery na małych odległościach (nie słyszałem o wykorzystywaniu tego w technologi cywilnej), ale technologia rozwija się raczej w kierunku jednomodowych. Poza tym zdaje się że jak mamy internet światłowodowy to mamy końcówkę z światłowodem jednomodowym, czyli albo stosujemy w jednej instalacji światłowody rożnych typów, albo jednomodowe wszędzie. Jak ostano sprawdzałem ceny światłowodów jednomodowych szklanych to czerto żyłowy kosztował niecałą złotówkę za metr. Jednomodowe długo były droższe, ale wygląda na to że teraz są tańsze.
Moim zdaniem do instalacji domowych światło chyba nie ma większego sensu z racji 1) 10 razy droższego "kabla", 2) dodatkowych wkładek i konwerterów podnoszących koszta instalacji, 3) specjalistycznych narzędzi do wykonania instalacji, 4) przełączniki z gniazdami SFP itd są też zwykle droższe o pareset PLN i dla przeciętnego domowego użytkownika będzie to strata kasy lub niewyjaśniony dodatkowy koszt. Pominę fakt zgodności wkładek z przełącznikami różnych producentów, bo tu też są różne kwiatki... Problem podatności na elektromagnetykę skrętki można ogarnąć ekranowaniem, więc jedyny plus ze światłowodu jaki da się wykorzystać to transmisja na większym dystansie niż 100m. Brak możliwości serwowania do urządzeń końcowych prądu zasilania po okablowaniu (czyli przy skrętce będzie to PoE) wielokrotnie dyskwalifikuje światłowód w instalacji. Dodatkowo chcąc kombinować można po skrętce puszczać też telefony lub jednym kablem 2 łącza 100Mb, takie kombinacje też dają radę... Głupim przykładem dla mnie jest separowanie monitoringu z przełącznikiem PoE za pomocą światła... Takie rzeczy się robi na przełączniku z zabezpieczeniem przeciw przepięciowym na portach przełącznika i jego zasilaniu. Jak piorun walnie w linię zasilania i potem po kablach w zasilacz przełącznika to żadne światło między urządzeniami nie pomoże jak dostaną 4kV z gniazdka zasilania. Nie wspomniałeś o fakcie stosowania kabli DAC przy łączeniu na krótkie dystanse przełączników przez porty SFP żeby dać sobie dodatkowe gniazdka i nie zużywać standardowych skrętkowych portów przełącznika.
Slabo, moze pojdzie 10-100 mbs, kabel telefoniczny to jest do DSL (Neostrady) nie od razu sieci komputerowej ktora dziala przy skreconych przewodach, roznie skrecone zalezy od pary.
Mam pytanie. Czy ktoś ma doświadczenie z openwrt konkretnie na platformie raspberry pi 3B+ lub 4B? Niestety mam kłopoty. Np. nie funkcjonują wszystkie wersje, tylko snapshots. Wifi nie działa. Nie funkcjonuje client i master modus. Proszę o komentarze lub informacje np. różnica między wersji squashfs i ext4.
Ma ktoś pomyśl co zrobić w przypadku gdy mam gniazdko komputerowe z 2 wyjściami a potrzebuję podłączyć 4 urządzenia? (telewizor, dekoder telewizji, konsola jedna, konsola druga) jedyne wyjście to przełączanie kabli czy jakiś switch załatwi sprawę?
Mam nadzieję że użyczysz mi trochę swojej wiedzy w tym komentarzu :) Więc tak, stałem się szczęśliwym posiadaczem światłowodu Orange 1gb/s, podłączyli mi swój sprzęt, na kablach które były w zestawie itd. myślę że te kable nie są raczej z 6 a tym bardziej 7 kategorii prawda? Kabel światłowodowy ten biały od puszki do routera, ma znaczenie jakiej jest firmy? Jakie dobrać kable ethernet? Mam zamiar podłączyć po kablu konsolę, dekoder, telewizor bo będzie stać obok dekodera więc nie ma sensu moim zdaniem używać wifi no i po dłuższym kablu (około 10 metrowym) PC. Jakie kable kupić do tych sprzętów, ma to znaczenie rozumiem? Z góry dzięki za info
Od kiedy to wielomody są niby lepsze. Brakuje tu podstawowej wiedzy czym w ogóle są mody i jakie niosą konsekwencje w transmisji, a także jak zbudowany jest światłowód oraz urządzenia nadawczo-odbiorcze. Kiedyś wybór wielomoda mógł być uzasadniony ceną, ale obecnie ceny monomodów spadły drastycznie.
Zbudowałem serwer NAS, sieć LAN na światłowodzie w domu i przez to musiałem się sporo nauczyć co jak podobierać by działało bez problemów. Autor nagrania może nie wyjaśnił wszystkich szczegółów ale wierzcie mi że bardzo wam to pomoże jeżeli zechcecie podobnie jak ja coś pomajstrować. Dodam że zrobienie sieci światłowodowej 10GB na używanych sprzętach z klasy enterprise takich jak chociażby karty sieciowe to super sposób na tanią i szybka sieć (sprzęt ten jest taniutki a działa bez zarzutów). Polecam.
Słuchaj ja bym zrobił ("tylko mądrze") Rurarz i nawet jak ktoś mówi że droga to zejść do 5e a w momencie rozwoju technologicznego tylko przeciągnąć kable i po sprawie tani i przyszlosciowo
Z tematem skrętek zgadzam się ale co to światłowodów to ani media converter ani sam światłowód nie jest aż tak drogi jak mówiłeś np. : cdr.pl/p1253,tp-link-mc220l.html cdr.pl/k425,swiatlowody-kable.html I raczej odchodzi się już od wielomodów ponieważ są generalnie droższe i nie oferują za dużo więcej niż światłowody jednomodowe , nie mówiąc już o tym że wielomody mają dużo mniejszy maksymalny zasięg
Dzięki, bardzo przydatne:) Dwa pytania: 1. Czyli jeśli nieekranowana skrętka ma długość do 15m to nie trzeba zachowywać żadnej odległości od przewodów el.? 2. Co w przypadku "przecinania" się skrętki z przewodami el. prostopadle? Też trzeba zachować odległość na takim "skrzyżowaniu"?
Linka nie nadaje się na dłuższe odległości, przy 30 metrach są problemy z zestawieniem łącza. Linka tylko do podłączenia w patch panel switch czy urządzeń końcowych z gniazdka do np komputera.
@@superluki5 rj45 to rodzaj złącza (konektora). Kabel sieciowy ma 8 żył i każda z tych żył może być pojedynczym drutem lub być złożona z kilkunastu cieniutkich drucików - wtedy na taki przewód mówi się linka.
Co miałeś namyśli mówiąc odizolowując światłowodem monitoring IP? Podłączenie kamer IP do switcha PoE a jego po swiatłowodzie do rutera? (Ten switch PoE zasilany będzie z 230 to jak odizolujesz od sieci elektrycznej?). Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale mówiłeś chyba też o podłączaniu kamer na światłowodach i odizolowaniu ich. A co z zasileniem ich? Mógłbyś dodawać schematy aby było to bardziej przejrzyste. Dużo mówiłeś o teorii kładzenia UTP przy przewodach elektrycznych ale jak to ma się do praktyki? Przecież one się krzyżują, w pewnych miejscach nie da się zachować te minimum 20 cm, ile takich instalacji widziałeś? Ja żadnej, widzę za to nagminnie nieekranowaną skrętkę przy przewodach elektrycznych, zaraz przy tym koncentryk.
Tym razem przewrotnie napiszę, że bardzo szybko. W tygodniu będzie na pewno już jakiś temat z cyklu szybkich tutoriali dla początkujących, a w przyszły weekend prawdopodobnie kolejna część o sieci albo pierwszy odcinek mitów.
@@IoT Dla mnie to jest zawsze problem wybór routera ... Znajomy właśnie proponuje Ubiquiti vs Mikrotik . A ogółem to jestem zmuszony tylko do wifi ... Urojenie wuja , po co ci po kablu ... A router w takim miejscu wisi że 20 Mb/s straty jest przy 50 Mb/s
Polecam oglądnąć cały odcinek, ale wiem że całość jest dosyć długa więc załączam SPIS TREŚCI:
0:50 Kabel miedziany (CU, OFC) czy CCA
1:59 Jak wykryć oszustwo pomiędzy przewodem CCA, a czystą miedzią
2:30 Linka czy drut
4:13 Kategorie skrętki LAN
4:48 Skrętka kategorii 6 lub 6a (kompromis cena/jakość)
6:17 Future proof skrętki kategorii 6 lub 6a (wróżenie z fusów)
7:59 Standard Multi-gigabit
8:50 Światłowody
9:56 Separacja skrętki LAN i przewodów elektrycznych
14:49 Światłowód jako zabezpieczenie przed np. wyładowaniami atmosferycznymi
16:05 Podsumowanie
Wypisaliście również innych polskich producentów skrętki więc podsumuję:
Alantec, Bitner, Madex, BKT, Tele-Fonika Kable, Fibrain.
Jeśli chodzi sieć 10 Gb i szybszą to powiem "na co to komu potrzebne" w innym odcinku.
Nazwa polskiego producenta kabla:
1 : ....
Więcej takich materiałów! Za dwa miesiące zaczynam elektrykę w nowym domu i chciałbym jak najwięcej przewidzieć. Dobra robota!
Dodatkowe zagadnienia na następne materiały:
1. Jak poprawnie uziemiać przewody LAN
2. Wykorzystanie skrętki w inteligentnym domu - maksymalne odległości, zależności, protokoły, itp.
W życiu nie wiedziałem że to taki szeroki temat wow szacun
Zajrzyj do Cisco CCNA, tysiąc stron na początek z sieciami ;)
Na temat światłowodów to masz czysto książkową wiedzę. Realnie nie daje się już nigdzie wielomodów. Jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Zarówno kabel jak i elementy aktywne są droższe. Jak chcecie dać światłowód w domu to zwykły SM 9x1,25 grubo poniżej 1zł za metr. Puścicie tym wszystko od xPONa po 100G. Warto światło ułożyć w mikrorukach, wtedy w razie wojny można dmuchnąć nowy kabel. Co do skrętek to zgadzam się.
Przy obecnym trendzie, MM przestaje istnieć za kilka lat z przyczyn ekonomicznych
Multimody to tylko w starych sieciach. Nikt nowych sieci nie robi na multi.
Moim zdaniem nadal wykorzystuje się technologię MM jeśli mówimy o niewielkich odległościach. Wkładki SFP/GBIC są tańsze niż dla technologi SM dlatego też uważam że technologia SM wcale nie jest droższa. Nie tylko płacimy za kable.
@@bartomiejmleczko7774 xbest.pl/index.php?p24,sfp-dual-optec-1-25g-sm-lc-16db-20km-tx1310-glc-lx-sm i xbest.pl/index.php?p336,sfp-dual-optec-1-25g-mm-lc-550m-tx850-ddm-glc-sx-mm różnica jest, ale w drugą stronę.
@@bartomiejmleczko7774 bredzisz widać że nie robiłeś nigdy w ftth czy isp
Skrętki najlepiej poprowadzić w peszlach to w przyszłości można je wymienić. Dobra sieć to taka która jest skalowalna, nadmiarowa i łatwa w konserwacji.
Ludzie przy budowie domu nie myslą i później trzeba kuć w ścianach.
Tylko czy aż tak często się wymienia te przewody. Też myślałem podobniej jak Ty, ale teraz dochodzę do wniosku że lepiej zamurować. Przypadek że będziemy musieli wymienić i tak jest znikomy.
@@HomeSwitch no przecież o tym mowa... Kabel w peszel, a peszel zamurowac w ścianie :D
@@wielkib @twojapomyslna pewnie mu chodzi normalnie wklejenie kabla w ściane
@@superluki5 dzięki ;p
Powodzenia w wymienie kabli w peszlach. Nawet jak zostawicie pilot. Wyciągnąć stary kabel moooooże będzie się dało, ale wciągnąć nowy przez N załamań peszla pod kątem 90° już nie,
Ja zamiast włókien typu MM OM4 OM5 wolał bym tańsze i szybsze oraz o większym zasięgu włókna SM G657. Już teraz przewód dwuwłókowy G657 (jest to przewód o małym promieniu gięcia, praktycznie można go zawinąć na ołówku) kosztuje taniej niż dobra skrętką CAT5e i są już tanie jednomodowe wkładki SFP
Zalety to zasięg (mniejsze tłumienie)i większa przepustowość włókien jednomodowych (brak dyspersji modalnej występującej w światłowodach wielomodowych)
Dobrze że zrobiłeś ten film mega pomagasz pozdro
Instablaster.
7:23 z TRUNKiem jest tak, że nie poszerzamy pasma sumarycznie, tylko krotność połączeń 1GB. Czy trunk 2x1Gbit pozwala na dwa transfery max 1Gbit.
Ależ nie tylko. Aby skorzystać ze zwielokrotnionego transferu traktowanego jako jedno łącze musisz mieć tylko switch i klienta który obsługuje LAG (link aggregation group).
Czyli nie chodzi tu o trunk tylko o lag, bo lag możesz mieć na access'ie także. I jak Marek piszę - nie dostanie się 2Gbit połączenia, a tylko dwa 1Gbit.
@@IoT Oczywiscie, ze nie masz racji, nie rozdzielisz magicznie sesji po dwoch osobnych portach. Doczytaj jak to dziala w konkretnych dokumentacjach.
Pomylony Trunk z LAG. To o czym mowisz to LAG. Trunk to wiele VLAN na jednym porcie.
@@sebastianwasilewski3397 nie do końca, różni producenci inaczej określają puszczanie wielu vlanow, u cisco to będzie trunku, u innych wiele vlanow nieotagoawanych na jednym porcie, masz jeszcze trunki dotyczące telefonu internetowej lub kablowej.
Bitner 5e, ewentualnie jak się chcemy męczyć to Cat 6. Dobre wtyczki też są ważne. Promień gięcia jest dość ważny.
Ps. Do piwnicy mam pociągnięte 40m cat5e, położone 11 lat temu. Tamże podpięty switch i serwer. Gigabit działa bez problemu od lat.
10G póki co w domu nikomu nie będzie potrzebne.
Bardzo przydatny film, ale warto przy skrętce dopowiedzieć o stosownych złączach, bo nieraz widuje się skrętke kat. 6 i powyżej zaciśniętą na tzw. „kryształach” do kat. 5 😃
Brak ograniczeń finansowych.... Jak to pięknie brzmi :-)
Super materiał. A co stosować w przypadku czujnikow/sensorów itp. Też skrętkę? Będzie odcinek jak zasilać czujniki/moduły/urz. Na DC?
Nie, skrętka komputerowa nie będzie optymalna. Ja używam kabli sterowniczych, jak np. BiT LiHH, żyła 0.14, 0.25 lub 0.34, linka. Do tego może być w ekranie. No i fajnie się zarabia ferule na nich.
Życie nasze składa się z krótkich momentów cudownych chwil czy przykrych incydentów
Nie używam skrętek bitnera nie przekonały mnie, miałem do czynienia z BKT(polski producent) i MMC (Francja) wszystkie pomiary zgodnie z założeniem. Jeśli chodzi o ekran na 5cat (klasa D) jest i ma się dobrze. Różnica w pomiarach między klasa D(5) i E(6) jest ogromna ponieważ są inne częstotliwości, między E (6) a EA (6A) są już nieznaczne. Jeśli chodzi o prowadzenie okablowania w ścianach normy normami a życie, życiem. W domu osobiście nie kładłbym w peszlu tylko bezpośrednio na ścianie, ale napewno ekranowana. Miałem już okazję przekonać się że ekran daje sporo plusów w mieszanej instalacji, szczególnie jeśli chodzi o kamery IP.
W takim razie chyba nie mierzyłeś kabli krosowych tych producentów bo pomiary nie wychodzą pozytywne. Oczywiście mówię o pomiarach właściwymi testerami firmy Fluke z odpowiednimi przystawkami do patch cordów.
@@bartomiejmleczko7774 wykonywałem pomiary ale nie patchcord-ów i nie pisałem o nich
Swietny material, czekam na kolejny o swichach, routerach, PoE , jakie polecasz i co sadzisz o ubiquiti sprzecie zamiast netgera czy tlinka ? ubiquiti fajnie wyglada caly komplet plus pszejrzysty iterface, i jakie kamery do minitoringu polecasz i wogole mega ciekawa serie rozpoczales pozdro
mam wszędzie kategorię 5e przewodu i bez problemu działa mi 1Gb - stosunkowo krótkie przewody w domu max 15m. Polecam, wystarczy. Po dwa przewody do pokoju, ale tylko dla użyteczności, jakby dwa komputery trzeba było podłączyć.
Konkretnie omowiony problem, dla zwyklego uzytkownika to wiedza wystarczajaca. Polecam ukladac kat6 ftp lub 6a ftp. W scianach tylko ekranowany ftp dawajcie a nie bedzie problemow z siecia. 5e juz powoli zastepowany jest kat 6 z racji ceny, nie oszczedzajcie na tym etapie.
Ciekawy film który może uświadomić "szarych kwowalskich" jak i jakie kable kłaść :) Jedynie dziwi temat światłowodu ponieważ Wielomody to moim zdaniem już archaizm ,teraz wszędzie daje się jednomody. Kable te są tanie jak barszcz i mają bardzo dobre parametry np.taki kabel 2J typu drop jest za 0.75 gr Brutto za metr więc śmieszna cena...Kwestia jest tego typu że żaden "normalny" człowiek nie potrzebuje więcej nż 10G ...Bo przykładowo co z tego jak zrobię sieć pod 10G skoro wysłać plik w "świat" będe mógł z prędkościa ograniczoną przez łączę ISP i serwery po drodze...Reasumując nie napalajmy się na cyferki które nie koniecznie są nam potrzebne...
Juz cos sie dzieje w ograniczonym stopniu, INEA udostepnia swiatlowod 10g, orange chyba ma biznesowki 5giga czy 2g jednak znowu kto to wykorzysta, juz z 1g jest ciezko jesli ktos nie korzysta z kabla a nowy standard wifi raczej nie pomoze z przebiciem tej granicy predkosci. Bardziej problem jest z niechecia ludzi do okablowania domow/mieszkan, stawiania dodatkowego access pointa.
@@wiziek w domu 4 osobowej nowoczesnej rodzinie gdzie każdy korzysta z internetu w zupełności wystarczy 100 mb/s. Co do łączy biznes to bardzo dużo nawet ogromnych firm ma ograniczenia typu 100/100 po prostu nie potrzebują przepłacać
@@Lisu908 Co do firm to po prostu czesto nie ma możliwości podpięcia wiecej niż 100 Mb a nie że ich nie stać :D Tylko małe firmy jedynie może to dotyczyć, choć i tu znajdzie się sporo wyjątków. Ba, standardem powoli się staje łacze zapasowe od innego operatora w razie "w".
No nie wiem u nas łącze biznes 100/100 dla dużej firmy około 5 tysięcy. A łącze zapasowe to już naprawdę mają tylko firmy które stale mają jakiegoś informatyka. A szkoda bo nawet jakieś słabe łącze zapasowe w przypadku awarii potrafi zapewnić jakiś tam komfort pracy
@@Lisu908 Tylko, że jak na razie wygląda na to, że w wielu miastach, wsiach jedziesz na Neostradzie lub LTE czy radiowce które ledwo działa. A osoby które mają 100mbs i więcej działają na wifi 2,4ghz i narzekają na prędkość przez zaszumione kanały lub odległość kilku ścian i szafy lub piętra miedzy nimi a routerem.
Kable BITNER, Polskie solidne. Polecam :)
główną wadą linki jest to że linka jak dostanie wody to potrafi wciągnąć na kilkanaście metrów.
Świetny materiał. Może nie dodałeś że jeśli chodzi o skrętkę, to przy lince stosujemy wtyczki do skrętki, a przy drucie do drutu.
Pozdrawiam.
Witam, a czy będzie to znacząca różnica? W gniazdkach podtynkowych to chyba nie mam wyboru rodzaju wtyku, prawda?
@@michazwierzchowski7983Ja pisałem o wtyczkach, nie o gniazdkach.
Jakiej firmy radzicie kupić przewód cat 6?
8 łapka w górę :)
Bardzo Fajny Film, i Ty jesteś fajny. :)
Nie zgodzę się do końca z twierdzeniem, że skrętka ekranowana może być ułożona razem z przewodami sieciowymi. Przez ekran nie przechodzi pole elektryczne, ale magnetyczne już tak wiec nie ryzykował bym układać kabli ekranowanych z sieciowymi. Jeżeli przesył jest symetryczny to teoretycznie nawet nie muszą być ekranowane przewody i mogą być blisko sieciowych. Jednak zawsze to ryzyko zakłóceń.
jak zwykle konkretnie, dzięki
Cześć może zrobisz film jak łączysz się z domoticzem zdalnie. Niby jest ten mydomoticz ale zastanawiam się czy jest coś lepszego?
Fajnie że podajesz polskie firmy
Pytanko mam czy posiadacie wiedzę gdzie można zrobić albo gdzie znajduje firmę która prowadzi kursy w tym temacie co jest film ?
jeżeli chodzi o światłowód to mozna nabyć przewód światłowodowy nie tylko z końcówkami SPF ale także są dostępne z końcówkami HDMI, DVI czy też DisplayPort, więc nie koniecznie trzeba używać media konwerterów.
Pozdrawiam
Cześć, jeśli założę światłowód, to da się podłączyć internet przewodem bez zużywania po drodze rutera ? Nie wiem, może jakaś karta sieciowa do portu usb, a w to przewód ? Bardzo proszę o odpowiedź.
Witam takie pytanie mam jak sprawdzic kabel lan czy mo polonczenie za pomoca koma , mam wpiety kabel w ruter i w drugim pokoju jak bym podlonczyl.kabel.lan pod komputer to jak dalej w kompie sprawdzic polonczenie???
Raz mówisz "przewód ekranowany" a za chwile "kabel skrętka" Nie jestem fachowcem także pytam jak jest poprawnie? Z tego co wiem, przewód to pojedyncza "żyła" a kabel składa się z dwóch lub więcej ilości przewodów. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Kupiłem nowy router i ma wejście WAN 8pinowe i nie mogę z drugiej strony podłączyć do filtra ADSL ponieważ ma 2x wejścia po 2 pin. Czy dostanę gdzieś filtr ADSL z wejściami 8 i 2 pinowe?
Podajesz prędkość sygnału w Gb to jest jednostka pojemności a prędkość podaje się w Gb/s
Hej. Z mojej praktyki wynika ze, linek nie daje sie pod tynk, gdyz miedz pod wplywem wilgoci sie utlenia i sniedzieje, po latach ta sniedz moze przerwac ciaglosc pojedynczej zyly, co w przypadku drutu jest raczej niemozliwe. Co do FTP, koszt przy cat. 6 jest nieznaczny, pare groszy na metrze, a tlumiennosc sporo lepsza. Do samych kamer wystarczy cat. 5, gdyz na dzis dzien maksymalna przepustowosc pojedynczej kamery nie przekracza chyba 50Mbit, a rejestrayora PoE 150 Mbit do uzytku domowego. Mowa tu o kamerach 8MP o w gore.
Cześć, może dasz rade szybko odpisać :D Co lepsze, kabel Lanberg 25 metrów, za 70 zł, Cat 6 CU z jakimś dodatkowym separatorem par, czy Bitnet Cat 6 CU, za 47,50 zł, ale bez separatora? Odcinek właśnie 20 metrowy taki. Wolałbym polskiego producenta wspierać :P A i cena trochę lepsza hehe
MADEX jest spoko - Izrael od nich bierze. UTP jest bez ekranu a FTP w ekranie. BTW świetnie tłumaczysz! Pozdrowienia!
Kupiłem skrętke kat 6 firmy LANBERG FTP, trochę pochopnie . Co sądzicie o tym kabelku ?
Od modemu TV kablowej, do routera (5m) i od routera do PC (10m) dałem kat.7 ( Silver Monkey Kabel RJ-45 S-FTP kat.7 ), trudno powiedzieć czy to miedź bo były to gotowe kable z końcówkami. Teraz nie kładłbym na stałe przewodów sieciowych (u mnie są pod podłogą), lepiej dać na dole w korytkach.
Cześć. Mi jest to obojętne, bo korzystam i dziękuję z twojej wiedzy, ale mam pytanie nie związane, czy jesteś osobą niedowidzącą? Pozdrawiam b. serdecznie.😎
Na codzien spawam światłowody i buduję sieci światłowodowe od instalacji mieszkaniowych do kilku kilometrów kabla, a sam nie mam instalacji na światłowodach :-D ale sieć bezprzewodową mam bardzo zadowalającą.
Jeśli robił bym u siebie instalację na świetle to single mod moim zdaniem jest lepszą opcją.
Aktualizacja u mnie. Połączyłem sobie 2 główne punkty domu światłowodem SM na razie niestety konwertery 100Mbit :-/
Internet mam na radiu od Ubiquiti, a Wi-Fi w domu stanowią 2 szt. Unifi AC Mesh. Wszystko spięte za pomocą tough switch który zasila ww urządzenia.
jakich producentów patchcordów (kabli do krosowania) polecacie?
Kuźwa, a ja kupiłem przewód CCA 5e i dupa zbita bo już zatynkowane wszystko - czemu tak późno taki ważny odcinek :) hehe
Nie stresuj się jak na dom to spokojnie wystarczy. To co podepniesz to pewnie smart tv, PlayStation lub x box im to spokojnie wystarczy kat 5e jest wystarczająca na potrzeby domowe. Układam takie kable w biurowcach gdzie sieć jest mocno obciążana ilość stanowisk pracy plus zakłócenia wszędobylskie. I oni nie chcą słyszeć o wyższej kat a tam pracują ludzie co mają dużą wiedzę informatyczna.
Też w domu położyłem 5e. Później jak popatrzysz na switche, patchpanele, keystone, AP, router itp to cenowo zrobi sie kosmos. I tak uważam że to ze dałem w domu szafkę RACK, patchpanele, switch, router z vpn, 3x AP i postawie jeszcze NAS to chyba większość przeciętnych Kowalskich w domu tak nie robi...
@@metebul86 Racja!
CCCA 5e wystarczy są stanie wyciągnąć 1gigabita ;) więc bez obaw.
Madex... Bittner? Polecam Alantec. Druga sprawa nie wielomody. Do tego przy monitoringu warto pomiędzy switchami dać światłowód dla bezpieczeństwa przed wyladowaniami itp. Do tego switch obsługujący vlany do zastosowań domowych to już nie jest jakaś abstrakcja.
Witam,
Mam pytanie odnośnie kabla kat. 7 bo mam zapas około 50m. Czy mogę użyć go do sieci w domku jednorodzinnym. Czy nie będzie problemu z połączeniem do komputerów tzn. czy wtyczki i gniazda będą pasowały do takiego kabla ?
Miałem problem w zasilaniu kamer IP po skrętce (nie POE), okazało się, że jedna kamera klęczała, okazało się, że kabel był o 5m za długi CCA... I to Polskiego producenta o którym wspomniałeś, jednak jednoznacznie wskazywał, że to CCA :)
7:30 masz chyba na mysli bonding a nie trunking ---> www.admin-magazin.de/Das-Heft/2011/05/Netzwerk-Bonding-mit-Linux
Kwestia braku unifikacji nazewnictwa. W którymś komentarzu właśnie pod tym filmem, ktoś to ładnie opisał (wraz z nazwami konkretnych firm i nazewnictwa przez nie stosowanego).
Dzieki za odpowiedz, chętnie sobie poczytam, pyzatym ode mnie łapka w gore, profesjonalnie i na temat!!!
Ja ciągnąłem z poddasza z serwerowni aż do piwnicy przez piętra zarówno światłowód jak i cat6e. Do tego w serwerowni i z serwerowni między urządzeniami mam łączone kablami cat7 i również taki mam puszczony z serwerowni na piętro.
KABEL LAN LANBERG FTP KAT-6 305M DRUT CU SZARY CPR czy nadaje się do domu jednorodzinnego ? Czy lepiej kat 6 utp bez ekranu ?
Ilość tlenków w miedzi 'beztlenkowej' nie zmniejsza jej potencjalnego utleniania ;-) Ona po prostu zawiera mniej tlenków , czyli produktów utleniania ;-) Pod kątem chemicznym, taka miedź ma nawet większy potencjał do utleniania, bo zawiera mniej tlenu, więc może potencjalnie przyjąć więcej tlenu w czasie tworzenia tlenków :)
Witam Mam doprowadzone przewody do centralki alarmowej na strych.Rowniez mam na strych przeprowadzone przewody do gniazdka i do skrzynki multimedialnej w ktorej beda przewody typu skretka,swiatlowodowe itd.Czy zasilanie do skrzynki multimedialnej musze doprowadzic osobno z rozdzielnicy elelekrycznej czy moga sie podpiac np z centralki alarmowej?
Skrętka może być jeszcze ccs czyli stalowy rdzeń powleczony miedzią - gorsze od miedzianych ale moim zdaniem lepsze od cca. Nie są tak kruche jak cca. Za to mają dużą zaletę gdzie trzeba przewiesić przewód miedzy dwoma budynkami. Oczywiście trzeba uziemić ekran z dwóch stron. Cena jest dużo tańsza od wersji zewnętrzną z linka nośną miedzianą.
najlepsze rozwiązanie na przyszłość to nie zamurowywać kabli sieciowych a kłaść je w peszlach. Koszt ok. +2PLN/m ale za x lat można będzie wymienić czy to na inny kabel miedziany czy na światłowód, albo położyć światłowód + zasilanie. Elastyczność bez ograniczeń a koszt stosunkowo niski.
Koszt peszla kilkukrotnie większy niż skrętki
Peszel dobrze jest zastosować między piętrami. Dzięki temu, że było tak zrobione 30 lat temu, dzisiaj mogłem bez problemu położyć w budynku sieć kablow
Dlaczego polecasz tylko wielomoda? Jednomod jest lepszy.
jednomod pali wkładki przy małych odległościach trzeba stosować tłumiki , może dlatego poleca pozatym MM ma większy rdzeń ...
Wiele przydatnych wskazówek, super, dzięki. Mam dwa pytanka: czy do 15 długości skrętki nieekranowanej nie trzeba jej wcale separować od przewodów elektr.? Czy sama skrętka wytraca swoją zdolność przewodzenia względem długości? Ponieważ nawet jak wyłącze całą instalację elektryczną w zsięgu sieci ethernet to powyżej 3m kabla zauważam utratę sygnału o ok 30%. Hmmm. Niby prosty temat a jednak nie do końca ;) Pozdrawiam
kat 6a jest UTP nieekranowana - taką właśnie połozyłem u siebie w domu - jak wejdzie 10Gbit bede ready ;)
Podawałes odległości od kabli energetycznych. Czerpałeś to z jakieś normy ? a jeśli tak to jakiej?
Ja mam fajnie, mój dostawca internetu ma w ofercie FTTH i wciągnął mi światłowód OM4 z piwnicy bloku prosto do mieszkania i dał modem Dasan, od niego do routera i dalej do kompa kat 6 i jestem zadowolony :)
Dziękuję i pozdrawiam
Siema fajna sprawą by było np: siec lan przedłużenie zasiegu wifi tzn. 2 routery polaczone razem w sieci jedna siec logowanie do 1 routera do 2 routera adresy routerów ustawienia itd np: posiadam internet z sieci PLAY mam NET BOX model huawei B2338-168 + router tp-link TL MR 3420 siec parter i 1 pietro rozwiązania jak najlepiej to zrobić przedłużyć zasieg. Pozdro Ciekawy nowy temat. Pozdro
No to poprawiam :D Otóż nie wszystkie skrętki powyżej kategorii 6 są ekranowane. Mamy też skrętkę UTP w kategorii 6A.
Jeżeli deweloper przygotował skrzynkę multimedialną przy drzwiach wejściowych, w bloku, a ja jeśli chce mieć router 15 m dalej to jaki kabel przygotować od do? Ma to być przewód UTP, światłowód czy koncentryk do tego miejsca? Zrobi to operator czy mam sobie to przygotować samemu? Jeśli chcę żeby przewód szedł w wylewce, a nie na zewnątrz po ścianach?
Dajesz sobie router od operatora w tej skrzynce a w dogodnym miejscu w mieszkaniu dasz acces pointa do WiFi. Z szafki w jego miejsce daj skrętkę
A jakbym chciał poprowadzić w mieszkaniu kable kat. 7 (oczywiście ekranowane, bo tylko takie są), to o jakich normach i specjalnych urządzeniach sieciowych mowa?
Wlasnie buduje mieszkanie i developer ze standardu wszedzie daje CAT7 i slusznie bo bez sensu do nowego budynku wstawiac cos gorszego. Cat7 normalnie dziala z kazdym uzadzeniem sieciowym, a nawet jak nie wykozystujesz predkosci powyzej 1gbps to i tak masz zazwyczaj wiekszy przekroj miedzi plus mniejsze zaklucenia.
Nie jestem 100% pewien o co autorowi chodzi z ta petla masy. Z tego co roziem to wystapuje tylko kiedy jest polaczona oslona oraz jeden z przewodow - i wtedy szum z oslony wchodzi na sygnal z przewodu. Ale jakie uzadzenie sieciowia tak robi to ja nie wiem, bo wg mnie to jakies nieporozumienie. Caly sens oslony jest zeby byla elektrycznie osobno od przewodow. Moze jak ktos uzyje jakas badziewna zlaczke albo zle cos podlaczy.. No ale jak mowimy o niekompetentnym podlaczeniu to zaden kabel nie pomoze. Moze mnie tu ktos skoryguje i powie na czym polega ten problem i dlaczego w jakiejs sytuacji oslona jest problemem i Cat5 bylby lepszy.
Wg mnie jak wstawiasz kabel w mur to uzyj cos dobrego. Cat5e na dzisiaj jest moze ok, ale za 5-10 lat net bedzie szybszy i kto wie, bedziesz sie zastanawial czy warto pruc mur albo klasc druga instalacje wierzchem. Wydasz drugi raz tyle, narobisz sie i moze nieladnie wygladac.
Tele-Fonika Kable to jest największy producent w europie i to jest polska firma.
W przypadków przewodów z drutem mamy pewniejsze połączanie ogólnie bardzo rzadko udaje się ręcznie zarobić przewód typu linka tak żeby uzyskać nominalne parametry. Dlatego jestem zdanie że linki powinniśmy używać tylko do połączeń gniazdko urządzenie i to przewodów zarobionych fabrycznie.
Można spotkać cat.6a nie ekranowany. Ekran wymaga dobrego uziemienia, a w Polsce często można spotkać uziemienie uzyskane przez rozdzielenie przewodu N+PN, co jest nie zbyt bezpieczne.
Moim zdaniem najbardziej racjonalne jest stosowanie cat 5e.
Czemu wielomodowe? Tak teoretycznie pozwalają na większe transfery na małych odległościach (nie słyszałem o wykorzystywaniu tego w technologi cywilnej), ale technologia rozwija się raczej w kierunku jednomodowych. Poza tym zdaje się że jak mamy internet światłowodowy to mamy końcówkę z światłowodem jednomodowym, czyli albo stosujemy w jednej instalacji światłowody rożnych typów, albo jednomodowe wszędzie. Jak ostano sprawdzałem ceny światłowodów jednomodowych szklanych to czerto żyłowy kosztował niecałą złotówkę za metr. Jednomodowe długo były droższe, ale wygląda na to że teraz są tańsze.
Potwierdzam, bardzo duży zakład produkcyjny w Bydgoszczy :)
@@krzysztofhologa2131 tzw. kiedyś bydgoski "KABEL"
Wszystko super tylko szkoda, że nie wspomniałeś o wkładkach optycznych, które trzeba używać przy instalacjach z użyciem światłowodów.
Dzięki, do domu to w 2020 Cat5e CCA czy Cat6?
Najlepiej wybrać Cat6 a nie potem żałować, że się wybrało Cat5e i będzie trzeba kłuć ściany żeby wymienić kabel
@@MrMrKarolish mam cat6 chce pojechać do 2gbit na jednym kablu
Moim zdaniem do instalacji domowych światło chyba nie ma większego sensu z racji
1) 10 razy droższego "kabla",
2) dodatkowych wkładek i konwerterów podnoszących koszta instalacji,
3) specjalistycznych narzędzi do wykonania instalacji,
4) przełączniki z gniazdami SFP itd są też zwykle droższe o pareset PLN i dla przeciętnego domowego użytkownika będzie to strata kasy lub niewyjaśniony dodatkowy koszt. Pominę fakt zgodności wkładek z przełącznikami różnych producentów, bo tu też są różne kwiatki...
Problem podatności na elektromagnetykę skrętki można ogarnąć ekranowaniem, więc jedyny plus ze światłowodu jaki da się wykorzystać to transmisja na większym dystansie niż 100m.
Brak możliwości serwowania do urządzeń końcowych prądu zasilania po okablowaniu (czyli przy skrętce będzie to PoE) wielokrotnie dyskwalifikuje światłowód w instalacji. Dodatkowo chcąc kombinować można po skrętce puszczać też telefony lub jednym kablem 2 łącza 100Mb, takie kombinacje też dają radę...
Głupim przykładem dla mnie jest separowanie monitoringu z przełącznikiem PoE za pomocą światła... Takie rzeczy się robi na przełączniku z zabezpieczeniem przeciw przepięciowym na portach przełącznika i jego zasilaniu. Jak piorun walnie w linię zasilania i potem po kablach w zasilacz przełącznika to żadne światło między urządzeniami nie pomoże jak dostaną 4kV z gniazdka zasilania.
Nie wspomniałeś o fakcie stosowania kabli DAC przy łączeniu na krótkie dystanse przełączników przez porty SFP żeby dać sobie dodatkowe gniazdka i nie zużywać standardowych skrętkowych portów przełącznika.
Mam kabel w ścianach, ale nie skrętkę. Taki, jaki jest używany do alarmów , domofonów 8 x 0,5 Czy pójdzie mi po tym internet.
Na pewnym dystansie tak - ciężko wróżyć na jakim - 5,10m?
Slabo, moze pojdzie 10-100 mbs, kabel telefoniczny to jest do DSL (Neostrady) nie od razu sieci komputerowej ktora dziala przy skreconych przewodach, roznie skrecone zalezy od pary.
Mam pytanie. Czy ktoś ma doświadczenie z openwrt konkretnie na platformie raspberry pi 3B+ lub 4B? Niestety mam kłopoty. Np. nie funkcjonują wszystkie wersje, tylko snapshots. Wifi nie działa. Nie funkcjonuje client i master modus. Proszę o komentarze lub informacje np. różnica między wersji squashfs i ext4.
Ma ktoś pomyśl co zrobić w przypadku gdy mam gniazdko komputerowe z 2 wyjściami a potrzebuję podłączyć 4 urządzenia? (telewizor, dekoder telewizji, konsola jedna, konsola druga) jedyne wyjście to przełączanie kabli czy jakiś switch załatwi sprawę?
sumowanie prędkości to nie chodziło Ci o bonding portów? Myślałem, że Trunking to do vlanów :)
Hej, kiedy będzie geiger?
Skrętka i producenci które mogę polecić, wszystkie kategorii 5, w Gigabicie się zestawiają bez problemu 👍
Copix
Solarix
Alan
kategoria 5 nie obsluguje 1Gb/s
Czy ktoś wie jak połączyć kolory kabla internetowego z jedną końcówką zarobioną wtyczką a drugi koniec jest nie zarobiony wtyczką
Do czego stosuje się skrętka podwójnie skrosowana (w przeciwieństwie do typowego skrosowania) ?
a jak wygląda podwójne skrosowanie? bo ja nie słyszałem o czymś takim
Mam nadzieję że użyczysz mi trochę swojej wiedzy w tym komentarzu :) Więc tak, stałem się szczęśliwym posiadaczem światłowodu Orange 1gb/s, podłączyli mi swój sprzęt, na kablach które były w zestawie itd. myślę że te kable nie są raczej z 6 a tym bardziej 7 kategorii prawda? Kabel światłowodowy ten biały od puszki do routera, ma znaczenie jakiej jest firmy? Jakie dobrać kable ethernet? Mam zamiar podłączyć po kablu konsolę, dekoder, telewizor bo będzie stać obok dekodera więc nie ma sensu moim zdaniem używać wifi no i po dłuższym kablu (około 10 metrowym) PC. Jakie kable kupić do tych sprzętów, ma to znaczenie rozumiem? Z góry dzięki za info
Kable kat 7 sa bez sensu, 5e starczy, ewentualnie 6 lub 6a jesli masz nadmiar kasy lub nie mozesz dostac kat 6e.
@@wiziek 6a kupiłem, uważam że są idealnie dla moich wymagań :)
Kiedy możemy spodziewać się kolejnego odcinka?
Mam w domu światło i wodę. Da się zrobić światłowód?
Od kiedy to wielomody są niby lepsze.
Brakuje tu podstawowej wiedzy czym w ogóle są mody i jakie niosą konsekwencje w transmisji, a także jak zbudowany jest światłowód oraz urządzenia nadawczo-odbiorcze.
Kiedyś wybór wielomoda mógł być uzasadniony ceną, ale obecnie ceny monomodów spadły drastycznie.
Bardzo ciekawe, nie jestem całkowitym laikiem ale o połowie rzeczy nie miałem pojęcia 👍 dzięki
Jak tego nie wiedziałeś to byłeś laikiem
@@kondzio2003 no w zasadzie masz rację, to ja sam o sobie myślałem, że nie jestem :)
Znamy :) Jest to firma ZAMEL :)
Raczej nie będzie tak szybko w soho 10G prędzej 2,5G. Światłowody ciężko utrzymać w dobrym stanie w domu/biurze.
Mylisz się z tym ekranowanie jest skrętka 5e ekranowana FTP
Bitner bardzo dobra firma bierzemy kable od ponad 10 lat i są rewelacyjne
Zbudowałem serwer NAS, sieć LAN na światłowodzie w domu i przez to musiałem się sporo nauczyć co jak podobierać by działało bez problemów. Autor nagrania może nie wyjaśnił wszystkich szczegółów ale wierzcie mi że bardzo wam to pomoże jeżeli zechcecie podobnie jak ja coś pomajstrować. Dodam że zrobienie sieci światłowodowej 10GB na używanych sprzętach z klasy enterprise takich jak chociażby karty sieciowe to super sposób na tanią i szybka sieć (sprzęt ten jest taniutki a działa bez zarzutów). Polecam.
Dziękujemy :)
Słuchaj ja bym zrobił ("tylko mądrze") Rurarz i nawet jak ktoś mówi że droga to zejść do 5e a w momencie rozwoju technologicznego tylko przeciągnąć kable i po sprawie tani i przyszlosciowo
Ja wiem że rozwój itp... ale powyżej 1Gbit w domu ? 10Gbit światłowód ? Większość lata na WIFI ;)
jak tam ktos klei jakies np dlugie filmy 4k i gdzies to archiwizuje czy cos to ok dla dlyklego kowalskiego to przesada
Coś się zmieniło po 3 latach? Tzn. Czy Nadal autor filmu wybrał by cat. 6a do domu?
Z tematem skrętek zgadzam się ale co to światłowodów to ani media converter ani sam światłowód nie jest aż tak drogi jak mówiłeś np. :
cdr.pl/p1253,tp-link-mc220l.html
cdr.pl/k425,swiatlowody-kable.html
I raczej odchodzi się już od wielomodów ponieważ są generalnie droższe i nie oferują za dużo więcej niż światłowody jednomodowe , nie mówiąc już o tym że wielomody mają dużo mniejszy maksymalny zasięg
Dzięki, bardzo przydatne:) Dwa pytania:
1. Czyli jeśli nieekranowana skrętka ma długość do 15m to nie trzeba zachowywać żadnej odległości od przewodów el.?
2. Co w przypadku "przecinania" się skrętki z przewodami el. prostopadle? Też trzeba zachować odległość na takim "skrzyżowaniu"?
1. zawsze trzeba-zależy przy jakim kablu leci skrętka
2.najlepiej pościć obok a jak sie nie da to mzona przylepić folie ekranująca
Linka nie nadaje się na dłuższe odległości, przy 30 metrach są problemy z zestawieniem łącza. Linka tylko do podłączenia w patch panel switch czy urządzeń końcowych z gniazdka do np komputera.
Czym się różni linka od kabla ? Przecież zawsze się mówił kable rj45
@@superluki5 rj45 to rodzaj złącza (konektora). Kabel sieciowy ma 8 żył i każda z tych żył może być pojedynczym drutem lub być złożona z kilkunastu cieniutkich drucików - wtedy na taki przewód mówi się linka.
używam taniej skrętki firmy Next i też jeszcze mnie nie zawiodła
Super super
Co miałeś namyśli mówiąc odizolowując światłowodem monitoring IP? Podłączenie kamer IP do switcha PoE a jego po swiatłowodzie do rutera? (Ten switch PoE zasilany będzie z 230 to jak odizolujesz od sieci elektrycznej?). Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale mówiłeś chyba też o podłączaniu kamer na światłowodach i odizolowaniu ich. A co z zasileniem ich? Mógłbyś dodawać schematy aby było to bardziej przejrzyste.
Dużo mówiłeś o teorii kładzenia UTP przy przewodach elektrycznych ale jak to ma się do praktyki? Przecież one się krzyżują, w pewnych miejscach nie da się zachować te minimum 20 cm, ile takich instalacji widziałeś? Ja żadnej, widzę za to nagminnie nieekranowaną skrętkę przy przewodach elektrycznych, zaraz przy tym koncentryk.
Cat 5e wystarczy ale jak ktoś ma małe odcinki to spoko Cat 6 lub idzie obok prądu
BKT Elektronik - robią kable pod marką Draka / Dr@kom. Używam, polecam
Nie używać skrętki CCA/ Cu-Al jeśli ci spokój miły
A zanim 10Gb/s dojdzie do mnie to pewno będę martwy ;)
Chłopie jak ty rzadko mrygasz powiekami😀
Kiedy można się spodziewać kolejnego odcinka? :D
Tym razem przewrotnie napiszę, że bardzo szybko. W tygodniu będzie na pewno już jakiś temat z cyklu szybkich tutoriali dla początkujących, a w przyszły weekend prawdopodobnie kolejna część o sieci albo pierwszy odcinek mitów.
@@IoT Dla mnie to jest zawsze problem wybór routera ... Znajomy właśnie proponuje Ubiquiti vs Mikrotik . A ogółem to jestem zmuszony tylko do wifi ... Urojenie wuja , po co ci po kablu ... A router w takim miejscu wisi że 20 Mb/s straty jest przy 50 Mb/s
Piotr Śliwka mikrotik kozak. Odkąd go mam zapomniałem co to restartowanie routera.
@@dzazzio powiedz gdzie kupic mikrotik przez internet... ? Bo w białymstoku nie wiem czy kupie...
@@dzazzio tylko nie zapomnij o aktualizowaniu firmware bo w Mikrotikach trzeba tego pilnować.. :)