A gépre végülis nem került kézigáz, mert átgondoltam, hogy a gyártó miért nem tett rá. Teljesen logikus. A gépen röpsúlykuplung van. Ha a gázt ráhúznánk kézi gázkarral de mondjuk kiesnénk az ülésből, a gép kimenne a világból. De így, hogy csak gázpedál van a gépen, ha a kezelő kiesik az ülésből, a gázpedált sem tudja nyomni, alapjáraton pedig nem kapcsolódik a kuplung, a gép nem megy sehova. Tehát tulajdonképpen a gázpedál itt egyfajta biztonsági berendezés szerepét tölti be. Biztonsági berendezéseket pedig nem iktatunk ki és nem kerülünk meg.
Éppen ez jutott eszembe mikor láttam a végén, hogy hogy indul meg. Aki nem számít rá még le is eshet róla ha nem kapaszkodik rendesen. Nekem ekkor esett le, hogy még jó, hogy nincs rajta kézi gáz.
Na na mester! Az EDE egy nagyon pontos vízmérték volt! Mindig tudtuk hogy lejt vagy emelkedik! Pontosabban jelzett mint a mai lézeresek! Annál jobban csak a "romandisel " jelzett!🙂
Mester ismét lenyűgözött mint mindig.,Nagyon szeretem nézni a videóit,nagyon tetszik, hogy feltalálja magát és ahogy megoldja a problémákat.Remélem már készül a következő videó.😊
Köszönöm ismét egy remek videó! Régi mérnöki munka és szerintem jól szervizelhető, bár az igazi iparosok egyre kevesebben vannak. Kuplungja nagyon tetszik, szög egyszerű.
Kedves Miklós. Köszönjük ezt a nagyszerű videót. Külön tetszett, a teljes alakos búcsúzás. Szeretnék küldeni magának valamit, ha esetleg megengedi. Minden jót kívánok.
Kedves Miklós! Le a kalappal az elvégzett javításon!! Nagyon profin sikerült munka lett megint a végén. Ez még békebeli és okos módon lett megtervezve. Egyszerű de nagyszerű megoldás. Arról nem beszélve,hogy a motor is jól állt a felbakolásnnál. A gyertya az ég felé nézett. Várjuk a következő videót,de nagyon. Tisztelettel:Móró Tamás
Ferodoroztatni nem letehet volna a kuplungot vagy ide az már gyenge dolog? Csak a ropikapáinknál úgy volt általában csak azért kérdezem :) Amúgy köszönjük a tartalmat!
Van egy Jonsered LR11-em, azon ékszíj kuplung van. Ha nem finoman engedem rá, főleg magasabb fokozatban akkor szinte ugyanígy megugrik. De láttam más szíjas gépeknél is. Úgyhogy ez sem rosszabb.
- Nagyon profi kuplung felújítás. A laposvasat hogyan sikerült ilyen szépen meghajlítani? - Nekem egy Rally UM1236B fűnyíró trakim van, az is vagy 30 éves. Lehet, hogy átalakítom a kormányművet ilyen bowdenes megoldásúra, mert ami most van rajta az nagyon lötyög (az összekötő perselyeket is cserélni kell már, de a kis fogaskerék nagyon el van kopva). - A drótkötél végére a menetes szorító miből készült? Menetes szár, vagy egy hosszabb csavar? - Jó egészséget a további javításokhoz!
Köszönöm. a laposvasat egy vastagfalu csőre hajtottam rá a 120-as satumban. A kötélvégeken lévő menetes végeket hidegen húzott köracélból készítettem. Ezért nincs rajtuk végig menet.
Tiszteletem! Látom már írták a ferodolozást... véleményem szerint a megfelelő méretben felragasztott kopóréteg, gond nélkül át tudná vinni a megfelelő nyomatékot. Nincs ott olyan nagy teljesítmény amit nem bírna ki. A láncfűrészeknél leginkább a magas fordulat, és a kicsi hely miatt van csak fém kuplunf. A rántva indulást pedig a röpsúlyok további növelésével lehetne mérsékelni, a túl magas fordulatnál hirtelen nyílik, és hirtelen be is tapad, viszont már elég nagy a nyomaték, és ez okozza a rántást. Némi összekopással valószínű mérséklődik idővel. További súj növelésével, vagy a rugóerő csökkentésével, már alacsonyabb fordulaton, finomabban tud nyílni a röpsúj, így kisebb nyomatékkal, kisebb kerületi sebességgel kevésbé lesz erőszakos az indulás. Persze valószinűleg ezen a traktoron már azóta kilómétereket mentek, mire mi most láttuk ezt a filmet. :D
Hát... elméleteket gyártani én is elég jól tudok. De én ezek zömét meg is valósítom. :) Amikor valaki ehhez hasonló egyetemi székfoglaló értekezést ad elő a komment szekcióba, el szoktam látogatni a csatornájára abban bízva, hogy klassz, számomra is érdekes videókat fogok ott találni. Aztán kiderül, hogy nem. Onnantól aztán már tudom helyén kezelni a dolgokat. 😋 Egyébként a gép most délután négy körül készült el és holnap reggel jön érte a gazdája.
Traktorokkal ugyan nem foglalkoztam, de robogókkal annál többet... A centrifugál kuplung pedig ugyan úgy működik ott is. Nem kioktatás jellegűnek szántam a kommentem, ne tessék annak venni! A robogónál egyszerűbb a helyzet, mert elérhetőek különböző erösségű rudók, plussz a variátornál különböző sújú görgők, stb.. a megvalósítás nekem sem esne nehezemre egyébként, lévén, hogy 24 éve tevékenykedem a fémiparban, lakatos, és forgácsoló munkakörben. Vanni van ugyan csatornám, de ami azon van, az nem egészen ilyen irányú, és az sem épp friss... :D
@@DarkWiking Amikor szétszerelek egy hibás gépet, felállítok egy javítási folyamatot fejben. Ebben a folyamatban csak olyan szerszámok, alkatrészek és anyagok szerepelhetnek, amelyek rendelkezésemre állnak. Minden más, utópia kategóriája. Bár van ferrador ragasztóm, de szerintem már olyan sűrű, hogy kihívás bármire rákenni. sohasem sikerült hígítót szereznem hozzá és hétről hétre sűrűsödik. Ma már bármilyen ferradort beszerezni majdnem a 100 Ft-os pénzérme házilagos verésével azonos kihívást jelent. Tudom, mert régebbi filmjeim között is találni olyat, ahol ferradoroztam kuplungot. Tehát nem úgy említem, mint ha nem csináltam volna, mert csináltam. Nagyon sokat. Régebben fékeket is kocsira, motorokra. Van aki azért szól meg itt a komment szekcióban, amiért annyi időt szánok egy gép javítására és szerinte nem éri meg ezzel foglalkozni. Mások azért szólnak meg, mert szerintük lehetne még bonyolultabban is javítani. El szoktam mondani, hogy én vállalkozóként foglalkozom ezzel, tehát kell egy arany középutat találnom, amikor még az ügyfélnek is megéri a javítás és nekem is.
A nagy nyilvánossággal csak is vállalkozásban lehet így foglalkozni a dolgokkal. másképp jön hamar a Nav... Én is ezért nem foglalkozom már javításokkal... annyi nem volt, hogy legyen rá egy vállalkozás. Mivel jelen szerkezeti elem már úgy sem lesz módosítva, én leginkább azért írtam amit írtam, hogy a jövőben a hasonló hibáknál több legyen a lehetőség esetleg.
Hát, az a kormánymű olyan, mint a kisnyuszi, akit mindenképpen megpofoz a róka meg a farkas. Ha száraz, akkor elvan magában, csak kopik. Ha meg van kenve, akkor a kenőanyagba beleragad a por, amit a fűnyíró felver és a por miatt kopik. szóval a gyár már választott, hogy miért kopjon. A felhasználó meg megváltoztathatja ezt a döntést, hogy másért kopjon. De mindenképp kopni fog. 🙂
Nekem van egy Alko Ride on 700-as kistraktorom.(a mester az egyik videójában többek között egy ilyennek a futóművét újítja föl) Mikor hozzám került,kifejezetten nehéz volt tekerni a kormányt.Mióta lezsíroztam mindent,ami a kormányzással kapcsolatos,azóta álló helyben is könnyedén lehet fél kézzel tekergetni a kormányt.Szóval ha másért nem is,de emiatt talán érdemes adni neki egy kis zsírt.-persze,ahogy Miki bá is írta,azóta a por az ragad bele,de talán még mindig jobb egy fokkal,mint szárazon használni.
Én olyan röpsúlyos erőátvitelt még életemben nem láttam ahol ne lett volna valamiféle ferodo vagy dörzspofa. Még az 50 éves láncfűrészen meg a Babettán is van!!! Erről sztem lekopott mire hozzád került. 🙂 De ha mégsem.. most már bőven kiadta volna a hely, hogy ragasszál rá két csíkot. 🙂
Azért az nem egészen úgy működik, hogy ha én valamiről nem tudok, akkor az nincs is. Már vagy huszonöt éve egyik láncfűrész kuplungján sincs ferrador. Ahogy a motoroskaszákon soha nem is volt. Elmondani meg én is nagyon egyszerűen tudok b ármit. Na a megvalósítás egy kicsit idő és eszközigényesebb . A ferradorozás meg különösen az. Nekem tutira így volt gyorsabb, és a gépen nyoma sem volt sosem a ferradornak.
Nem okoskodni akartam. Csak egy fűkasza vagy láncfűrész erőátviteli terhelése sehol nincs egy ilyen dögnehéz traktorhoz (vagy mint alább írták mások is robogókhoz) képest. A dörzspofa jobban bírja a hőt, a kopás miatti alakváltozást is jobban leköveti. Szerintem mostanában NEM AZÉRT NEM RAKNAK dörzsbetétet mert nélküle jobb. Hanem mert olcsóbb. 😀 Béke!!
Toro 11-32-esen van a váltónál rendes kuplungtárcsa a kasza kuplung pedig egy fém henger, amire egy spirál alakú fém szorul rá, az is érdekes megoldás.
Szerintem itt azért rossz a bovdenes kormányzás, mert álló helyzetben kell tekerni a kormányt a röpsúlyos kuplung miatt. Mint a videón is látszik. Husqvarna ridereken is szakad amúgy, pedig az ok hidrosztatikus váltósak.
A gépre végülis nem került kézigáz, mert átgondoltam, hogy a gyártó miért nem tett rá. Teljesen logikus. A gépen röpsúlykuplung van. Ha a gázt ráhúznánk kézi gázkarral de mondjuk kiesnénk az ülésből, a gép kimenne a világból. De így, hogy csak gázpedál van a gépen, ha a kezelő kiesik az ülésből, a gázpedált sem tudja nyomni, alapjáraton pedig nem kapcsolódik a kuplung, a gép nem megy sehova. Tehát tulajdonképpen a gázpedál itt egyfajta biztonsági berendezés szerepét tölti be. Biztonsági berendezéseket pedig nem iktatunk ki és nem kerülünk meg.
Ez egy egyszerűen kivitelezett, és jól működő megoldás, ezért szeretem a régi tervezésű gépeket... 👍
Ülésbe szlusskapcsoló? Igaz még egy feladat.
Éppen ez jutott eszembe mikor láttam a végén, hogy hogy indul meg. Aki nem számít rá még le is eshet róla ha nem kapaszkodik rendesen. Nekem ekkor esett le, hogy még jó, hogy nincs rajta kézi gáz.
Szia Miki!! A Jet-ski megoldása a csuklópánttal pont erre való. 🙂 De amúgy szép munka!!! Köszi a videót!
@@zszsp1970 Az nem ismerem.
Juj tényleg megindult nagyon ❤.
Jó a végén ez a teljes alakos bucsúzás, ezt vezesd be !
Úgy gondolod? Na lehet, hogy megpróbálom még és kiderül milyen a fogadtatása.
+1 szavazat :D
+1 :)
Na na mester! Az EDE egy nagyon pontos vízmérték volt! Mindig tudtuk hogy lejt vagy emelkedik! Pontosabban jelzett mint a mai lézeresek! Annál jobban csak a "romandisel " jelzett!🙂
Ez nagyon jó volt!! Köszönjük szépen hogy erőt fekete a videózásra ! Nagyon tanulságos és inspiráló nagyon nagyon sokat lehet tanulni.
Köszönöm.
Ez a régi iskola,le a kalappal!👍
Minden tiszteletem az onén
mester ! Zsép munka!
Köszönöm.
Bele sem neztem ,de mar ment a like ! 🧑🔧
Szokásosan profi meg oldás kuplung is penz tárca baráttabb lett a tulajdonosnak.
Mester ismét lenyűgözött mint mindig.,Nagyon szeretem nézni a videóit,nagyon tetszik, hogy feltalálja magát és ahogy megoldja a problémákat.Remélem már készül a következő videó.😊
Igen, készül. Már ennek az elkezdése előtt készült a másik film. Az egy viszonylag hosszú film lesz.
Köszönöm ismét egy remek videó! Régi mérnöki munka és szerintem jól szervizelhető, bár az igazi iparosok egyre kevesebben vannak. Kuplungja nagyon tetszik, szög egyszerű.
A lehető legegyszerűbb megoldások,nagyon talpra esett kivitelezés.Ahogy már megszoktuk.Gratulálok.
Szép munka
Kedves Miklós.
Köszönjük ezt a nagyszerű videót.
Külön tetszett, a teljes alakos búcsúzás. Szeretnék küldeni magának valamit, ha esetleg megengedi.
Minden jót kívánok.
Lenyűgöző ez a kistraktor😁😁 tényleg átgondolt mechanikai megoldások vannak rajta.
Tanulságos. Köszönöm szépen.
Hortváth Úr! ismét a kötelezö zsenialitással kezelte a soron következő "problémát"...! köszönjük és jó erőt és egeszséget kívánok, tisztelettel!
Kedves Miklós! Le a kalappal az elvégzett javításon!! Nagyon profin sikerült munka lett megint a végén. Ez még békebeli és okos módon lett megtervezve. Egyszerű de nagyszerű megoldás. Arról nem beszélve,hogy a motor is jól állt a felbakolásnnál.
A gyertya az ég felé nézett. Várjuk a következő videót,de nagyon. Tisztelettel:Móró Tamás
Köszönjük
😂Szuper film volt!
Köszönöm.
Kreativ javitás 😊
A Mester újra lecsapott! Gratulálok!!!
Köszönöm. 😀
Kézigáz akkor végül nem lett ?
Végül is nem.
Valamiert a "The Straight Story" nagyon kedves es jo film ugrott be errol
A filmet nem láttam, de Angelo Badalamenti zenéjét imádom.
Ferodoroztatni nem letehet volna a kuplungot vagy ide az már gyenge dolog? Csak a ropikapáinknál úgy volt általában csak azért kérdezem :) Amúgy köszönjük a tartalmat!
Gyárilag nem volt rajta ferrador, ahogy a láncfűrészek és a motoroskaszák kuplungján sincsen.
értem :)
Ferodol nem jó megoldás a röpsúlyra ilyen esetben?
Van egy Jonsered LR11-em, azon ékszíj kuplung van. Ha nem finoman engedem rá, főleg magasabb fokozatban akkor szinte ugyanígy megugrik. De láttam más szíjas gépeknél is. Úgyhogy ez sem rosszabb.
- Nagyon profi kuplung felújítás.
A laposvasat hogyan sikerült ilyen szépen meghajlítani?
- Nekem egy Rally UM1236B fűnyíró trakim van, az is vagy 30 éves.
Lehet, hogy átalakítom a kormányművet ilyen bowdenes megoldásúra, mert ami most van rajta az nagyon lötyög (az összekötő perselyeket is cserélni kell már, de a kis fogaskerék nagyon el van kopva).
- A drótkötél végére a menetes szorító miből készült? Menetes szár, vagy egy hosszabb csavar?
- Jó egészséget a további javításokhoz!
Köszönöm. a laposvasat egy vastagfalu csőre hajtottam rá a 120-as satumban. A kötélvégeken lévő menetes végeket hidegen húzott köracélból készítettem. Ezért nincs rajtuk végig menet.
Tiszteletem! Látom már írták a ferodolozást... véleményem szerint a megfelelő méretben felragasztott kopóréteg, gond nélkül át tudná vinni a megfelelő nyomatékot. Nincs ott olyan nagy teljesítmény amit nem bírna ki. A láncfűrészeknél leginkább a magas fordulat, és a kicsi hely miatt van csak fém kuplunf. A rántva indulást pedig a röpsúlyok további növelésével lehetne mérsékelni, a túl magas fordulatnál hirtelen nyílik, és hirtelen be is tapad, viszont már elég nagy a nyomaték, és ez okozza a rántást. Némi összekopással valószínű mérséklődik idővel. További súj növelésével, vagy a rugóerő csökkentésével, már alacsonyabb fordulaton, finomabban tud nyílni a röpsúj, így kisebb nyomatékkal, kisebb kerületi sebességgel kevésbé lesz erőszakos az indulás. Persze valószinűleg ezen a traktoron már azóta kilómétereket mentek, mire mi most láttuk ezt a filmet. :D
Hát... elméleteket gyártani én is elég jól tudok. De én ezek zömét meg is valósítom. :) Amikor valaki ehhez hasonló egyetemi székfoglaló értekezést ad elő a komment szekcióba, el szoktam látogatni a csatornájára abban bízva, hogy klassz, számomra is érdekes videókat fogok ott találni. Aztán kiderül, hogy nem. Onnantól aztán már tudom helyén kezelni a dolgokat. 😋
Egyébként a gép most délután négy körül készült el és holnap reggel jön érte a gazdája.
Traktorokkal ugyan nem foglalkoztam, de robogókkal annál többet... A centrifugál kuplung pedig ugyan úgy működik ott is. Nem kioktatás jellegűnek szántam a kommentem, ne tessék annak venni! A robogónál egyszerűbb a helyzet, mert elérhetőek különböző erösségű rudók, plussz a variátornál különböző sújú görgők, stb.. a megvalósítás nekem sem esne nehezemre egyébként, lévén, hogy 24 éve tevékenykedem a fémiparban, lakatos, és forgácsoló munkakörben. Vanni van ugyan csatornám, de ami azon van, az nem egészen ilyen irányú, és az sem épp friss... :D
@@DarkWiking Amikor szétszerelek egy hibás gépet, felállítok egy javítási folyamatot fejben. Ebben a folyamatban csak olyan szerszámok, alkatrészek és anyagok szerepelhetnek, amelyek rendelkezésemre állnak. Minden más, utópia kategóriája. Bár van ferrador ragasztóm, de szerintem már olyan sűrű, hogy kihívás bármire rákenni. sohasem sikerült hígítót szereznem hozzá és hétről hétre sűrűsödik. Ma már bármilyen ferradort beszerezni majdnem a 100 Ft-os pénzérme házilagos verésével azonos kihívást jelent. Tudom, mert régebbi filmjeim között is találni olyat, ahol ferradoroztam kuplungot. Tehát nem úgy említem, mint ha nem csináltam volna, mert csináltam. Nagyon sokat. Régebben fékeket is kocsira, motorokra. Van aki azért szól meg itt a komment szekcióban, amiért annyi időt szánok egy gép javítására és szerinte nem éri meg ezzel foglalkozni. Mások azért szólnak meg, mert szerintük lehetne még bonyolultabban is javítani. El szoktam mondani, hogy én vállalkozóként foglalkozom ezzel, tehát kell egy arany középutat találnom, amikor még az ügyfélnek is megéri a javítás és nekem is.
A nagy nyilvánossággal csak is vállalkozásban lehet így foglalkozni a dolgokkal. másképp jön hamar a Nav... Én is ezért nem foglalkozom már javításokkal... annyi nem volt, hogy legyen rá egy vállalkozás. Mivel jelen szerkezeti elem már úgy sem lesz módosítva, én leginkább azért írtam amit írtam, hogy a jövőben a hasonló hibáknál több legyen a lehetőség esetleg.
A fogasíves kormányzású fűnyírótraktor "fogait" kell-e zsírozni?
Mert gyárilag porszáraz, ami nekem nem annyira tetszik.😅
Hát, az a kormánymű olyan, mint a kisnyuszi, akit mindenképpen megpofoz a róka meg a farkas. Ha száraz, akkor elvan magában, csak kopik. Ha meg van kenve, akkor a kenőanyagba beleragad a por, amit a fűnyíró felver és a por miatt kopik. szóval a gyár már választott, hogy miért kopjon. A felhasználó meg megváltoztathatja ezt a döntést, hogy másért kopjon. De mindenképp kopni fog. 🙂
Nekem van egy Alko Ride on 700-as kistraktorom.(a mester az egyik videójában többek között egy ilyennek a futóművét újítja föl) Mikor hozzám került,kifejezetten nehéz volt tekerni a kormányt.Mióta lezsíroztam mindent,ami a kormányzással kapcsolatos,azóta álló helyben is könnyedén lehet fél kézzel tekergetni a kormányt.Szóval ha másért nem is,de emiatt talán érdemes adni neki egy kis zsírt.-persze,ahogy Miki bá is írta,azóta a por az ragad bele,de talán még mindig jobb egy fokkal,mint szárazon használni.
A csuklós stiga traktorom is köteles kormányzású, nekem egyelőre nagyon tetszik. Bár az előző gazdája nem volt toppon a karbantartás terén sajnos.
Ismerem a törzscsuklós Stigát, az azért más műfaj.
🙂👌👍👏
Ezeken a rögsúlyokon nem volt eredetileg valami ferrodol féleség?
Nem.
👍
Jobb mint a rajtelektronikás F1 kuplung!😀
Azt nem tudom milyen, de lehet, hogy így van. 🙂
Én olyan röpsúlyos erőátvitelt még életemben nem láttam ahol ne lett volna valamiféle ferodo vagy dörzspofa. Még az 50 éves láncfűrészen meg a Babettán is van!!! Erről sztem lekopott mire hozzád került. 🙂 De ha mégsem.. most már bőven kiadta volna a hely, hogy ragasszál rá két csíkot. 🙂
Azért az nem egészen úgy működik, hogy ha én valamiről nem tudok, akkor az nincs is. Már vagy huszonöt éve egyik láncfűrész kuplungján sincs ferrador. Ahogy a motoroskaszákon soha nem is volt. Elmondani meg én is nagyon egyszerűen tudok b ármit. Na a megvalósítás egy kicsit idő és eszközigényesebb . A ferradorozás meg különösen az. Nekem tutira így volt gyorsabb, és a gépen nyoma sem volt sosem a ferradornak.
Nem okoskodni akartam. Csak egy fűkasza vagy láncfűrész erőátviteli terhelése sehol nincs egy ilyen dögnehéz traktorhoz (vagy mint alább írták mások is robogókhoz) képest. A dörzspofa jobban bírja a hőt, a kopás miatti alakváltozást is jobban leköveti. Szerintem mostanában NEM AZÉRT NEM RAKNAK dörzsbetétet mert nélküle jobb. Hanem mert olcsóbb. 😀 Béke!!
Mester videó az esti kakaóscsiga mellé.
Toro 11-32-esen van a váltónál rendes kuplungtárcsa a kasza kuplung pedig egy fém henger, amire egy spirál alakú fém szorul rá, az is érdekes megoldás.
Kézigáz meg nem lett rá
Nem lett. De a hozzászólások között leírtam, hogy miért nem.
Most kaptam egy ugyan ilyen alvázat.Megvan a kulung is.Bár ez csak 3 sebességes.
Gondolom az a három úgy van megválasztva, hogy egy fűnyírásra, egy helyváltoztatásra, egy meg szabadon választott.
Nem tudom.Elgondolkodtam,hogy megcsinálom,és akkor majd kiderül...
Szép munka de nem értem!
igen ismerős 4 éve szerencsére van egy !😉
Igazi drive-by-wire, mint a vadászgépeken XD
Szerelhetetlen
Szerintem itt azért rossz a bovdenes kormányzás, mert álló helyzetben kell tekerni a kormányt a röpsúlyos kuplung miatt. Mint a videón is látszik. Husqvarna ridereken is szakad amúgy, pedig az ok hidrosztatikus váltósak.
Viszont egyszerű a javítása és pont ezért költséghatékony is.