Zależy o czym konkretnie mowa. Ja w 14 msc z poziomu bardzo podstawowego w niemieckim wszedłem na B1 ucząc się samemu, ale poświęcałem na naukę praktycznie każdą wolną chwilę, gdy nie pracowałem, miałem też kontakt codzienny z tym językiem. Więc jak dla mnie to zależy od podejścia. Można języka "uczyć się" w szkole po 10 lat i umieć średnio, a można się wziąć i wejść na dobre C1 w 2,5-3 lata. Oczywiście też nie jest obojętne jakiego kraju mowę próbujemy przyswoić. Włoski czy hiszpański to języki proste, chyba dla każdego Europejczyka, Polakowi będzie też dość łatwo nauczyć się rosyjskiego. Angielski też nie należy do ciężkich. Francuski i niemiecki są już trochę trudniejsze. Węgierski czy fiński to już katorga. Płynne mówienie w danym języku, to jednak spora umiejętność, no ale jednak dziewczyny żyją w naszym kraju, a nie że wraz z zamknięciem podręcznika kończy się ich dzienna przygoda z polskim.
To jest jakiś kosmos że tak perfekcyjnie mówicie po polsku już po kilku latach nauki! Gramatyka perfect! Bogate słownictwo, duża swoboda w budowaniu zdań i do tego całkowity brak akcentu! Normalnie mogłybyście się zatrudnić jako gruzińskie "szpiegi" ;)
A CO TAK CENISZ SIEBIE-TY TEŻ BUDUJESZ RACZEJ DOMEK Z KART-A RY RUDOFF SZPIEG GERMAŃCA,,SPADAJ NA DRZEWO LIŚCIE CEROWAĆ-ALBO ORNIKI DOIĆ,,PA PA POZDRAWIAM
Całkiem przez przypadek trafiłem na Wasz kanał, no może nie całkiem, jutro po raz pierwszy lecę odwiedzić Gruzję o czym marzyłem od kilku lat. W każdym razie. Kanał jest meeeeega fajny... Taki... Pozytywny jak i ciekawy. Fajnie się Was ogląda. Co do Waszej polszczyzny jest świetna. :) a Wy obie prze mile i prze słodkie :) pozdrówki.
Warto poznać wierszyk z wyjątkami na"ó" Córka góra i ogórek, pióro róża skóra król, płótno wróbel i stróż Józef, szczegół ogół próba chór. Póty póki szósty siódmy, wtór i prócz i mózg, (coś tam...nie pamiętam teraz po latach) szczegół ogół próżniak wójt Był też wierszyk na "rz", którego uczyłem się w dzieciństwie 50 lat temu. Pamiętam jakiś fragment tylko: ..to zdarzenie w zmierzchu zorzy uśmierzyło urzędnika, na warząchwi węgorz wierzga, rzekł rzetelny perz porzeczce... Pozdrawiam
Świetny film. Jestem pod wielkim wrażeniem, jak mówicie po polsku. I nie chodzi nawet o jakąś megapoprawność, ale o drobne "smaczki", które są trudne do nauczenia, a które świetnie czujecie.
W Strzebrzeszynie chrzaszcz brzmi w trzcinie, strzasa krople dzdzu, a krol puszczy tuz przy Pszczynie straszny wszczyna szum . Maz grzegzolki w chaszczach trzeszczy , w krzakach drzemie krzyk, a w Trzemesznie straszy jeszcze wytrzeszcz oczu strzyg. :)
Widieo super ! Dziewczyny też. Ja uczę polskiego już ile lat i nawet nie mogę pomyśleć aby osiągnąć takiego pozioma Polszczyzny (chociąż one ciągle się znajdują w Polsce, wśród polskiego towarzystwa , a ja nie). Ale mojej wiedzy polskiego wystarczy żeby zrozumieć że dziewczyny mówią po polsku przepięknie , wolno i bez wymowy. Tak trzymać w nauczeniu języków obcych ! Życzę dziewczynom powodzienia, żadnych problem w poszukiwaniu pracy po zakonczeniu nauki a głównie założenie właśniej rodziny. Pozdrowienie z Petersburgu !
Ohh... To łatwie powiedzieć "przyjedź do Polski", ale trudno zrobić. Już stary jestem i nikt mi tam nie czeka. Byłbym młodym to nie było by żadnych problem : znalazłem by siebie pracę a zamieszkanie , i być może wszystko było by fajnie. Lecz wszystko jedno dzięki za propozycje. Pozdrawiam serdecznie.
Żeby po trzech latach nauki tak doskonale mówić po polsku, to jest po prostu niepojęte. Jak to zrobiłyście? Jesteście niesamowite ! pozdrawiam serdecznie !!! PS. macie tak piękne, długie włosy . Prawdziwe Słowianki !
Jestem pod ogromnym wrażeniem! Brawo Wy! Pięknie się wysławiacie. Obie! Wielu rodowitych Polaków nie potrafi w tak piękny sposób mówić. Odmiana, związki frazeologiczne, żarty! Świetna robota. Czasem rozkminiacie takie zagadnienia, o których mało kto by pomyślał, bo nauczył się na pamięć w szkole podstawowej / zaczął używać intuicyjnie. PS. Sny w języku obcym to chyba najwyższy stopień wtajemniczenia. Powodzenia!
W temacie gwary poznańskiej: W antrejce na ryczce Stały pyry w tytce Przyszła niuda, spucła pyry A w wymborku myła giry co po polsku znaczy: W przedpokoju na stołku Stały ziemniaki w papierowej torebce Przyszła świnia, zjadła ziemniaki A w wiadrze myła nogi
Nieraz sami Polacy, nauczeni od małego polskiego mają problem jak poprawnie mówić po Polsku. Jest, był taki program w telewizji " Ojczyzna, Polszczyzna " profesora Miodka. Tam ludzie do niego pisali, dzwonili, ostatnio przez Skype lub na żywo zadawali mu pytania jak mieli jakieś wątpliwości odnośnie języka polskiego. Powinny być odcinki na internecie, TH-cam lub TVP. Jego program był co tydzień chyba, kilkanaście minut do pół godziny.
Jak na cztery lata nauki jezyka polskiego to jestem zdumiony wasza umiejetnoscia poslugiwania sie naszym jezykiem. Zycze powodzenia w waszych zyciowych zamiarach, a najlepiej to znajdzcie jakichs do rzeczy polskich facetow i wyjdzcie za maz i stancie sie prawdziwymi POLSKIMI MATKAMI :)
laska w sumie ma kilka znaczeń : 1- kij/patyk podpora osób starszych, dobre znaczenie bez obrażania kogoś 2- laska np. cynamonu czyli "kawałek" określenie całości przeważnie dodawane do cynamonu również dobre znaczenie 3- określenie ładnej dziewczyny aczkolwiek jedna może się obrazić a druga dziewczyna się nie obrazi lepiej unikać tego określenia co do kobiet 4- złe znaczenie to słowo w języku potocznym oznacza sex oralny ale tylko wtedy gdy to kobieta wykonuje tą czynność mężczyźnie. Np. "zrób mi laskę" bardzo nie ładnie i nie wypada się tak wypowiadać Piękny ten nasz język jedno słowo wiele znaczeń złych i dobrych
bardzo fajnie się Was słucha. Pewnie dużo osób do Was pisze, że chciałoby Was poznać, ale ja naprawdę marzę, że kiedyś się zaprzyjaźnimy na dłużej. Mieszkam pod Poznaniem. Pracuję jako nauczycielka języka angielskiego w prywatnej szkole. Przez 4 lata miałam chłopaka architekta z Tbilisi, ale kontakt nam się urwał. Nauczyłam go mówić po polsku, da me cota laparakob karutli ena, magram dzveli. Momentre Sakartvelo, da me unda tsavide mand magram ale puli magvs akhla 😋Chciałabym kiedyś moc zamieszkać w Gruzji i pracować w turystyce albo jako nauczycielka polskiego i angielskiego. Pozdrawiam Gonya 😁
Bardzo dobrze mowicie po Polsku. Nie musicie uzywac slangu. Normalny standardowy jezyk jest najlepszy, najlepiej bedziecie postrzegane i podziwiane. Jak poprawic jezyk polski? Kontakt z Polakami i np. polskie audiobooki czytac z ksiazka. Masz wymowe i pisownie. Duzo szybciej sie uczysz.
Jesteście bardzo pozytywne i radosne. Fajnie, że tak luźno podchodzicie do życia. Rozwijacie się mówiąc do nas. Już więcej nic Wam nie potrzeba chyba, że związku z Polakiem. Można powiedzieć Hej, dziewczyny i się odwrócą.
Dziewczyny, nie wiem czy już ktoś wyjaśnił, ale obie i obydwie, tak jak obaj i obydwaj to można używać wymiennie. Obie o dwóch rodzajach żeńskich, obaj o dwóch rodzajach męskich, obydwoje o parze rodzajów, czyli chłopak z dziewczyną to obydwoje :) Pozdrawiam serdecznie!
Zarówno forma "obie" jak i "obydwie" są tak samo poprawne. Możecie śmiało ich używać. Polecam programy Prof. Jana Miodka z serii "Ojczyzna, polszczyzna" on tam w bardzo ciekawy sposób wyjaśnia niuanse języka Polskiego, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Dziewczyny! Pięknie mówicie po polsku i nie przejmujcie się mało potrzebnymi formami, które w łatwy sposób można ominąć. To co zachwyca, to absolutny brak obcego akcentu w waszej mowie. Język polski wcale nie jest tak bardzo trudny jak to sobie wyobraża wielu Polaków, a dla narodów słowiańskich które używają tych samych fonemów tym bardziej.
Mówicie świetnie po Polsku!Gdyby nie tytuł"Język polski oczami Gruzinek"-nie domyśliłbym się,że j.polski nie jest waszym językiem ojczystym!Zazdroszczę wam takich zdolności!
Wasz polski jest bardzo dobry, wszystko rozumiecie, mowicie płynnie nie zastanawiajac sie, swietnie odmieniacie końcówki wyrazow. Pytacie jak mozecie uczyc sie dalej, jaki jest kolejny etap. Mysle ze szkoly językowe juz wam nic nie dadzą. Jedyne co mozecie zrobic i co powinnyście zrobić to rozmawiac rozmawiac i jeszcze raz rozmawiac z Polakami czyli nauka nazwijmy to - na żywo, kontakt z ludżmi.
Jak dalej się uczyć? Słuchać, bo bardzo wiele zależy od kontekstu w jakim zdanie pada. Audiobooki. Polecam na początek Doroty Masłowskiej "Kochanie, zabiłam nasze koty".
Jesteście niesamowite :O oczywiście, że zdarza wam się popełnić jakiś błąd, ale naprawdę rzadko, w dodatku bardzo swobodnie budujecie złożone zdania, znam Polaków, którzy mniej swobodnie posługują się polskim ;p A wasza pozytywna energia jest wręcz zaraźliwa :) pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego :)
Zapewne znacie określenie : stół z powyłamywanymi nogami? Inne ciekawe ćwiczenie wymowy to wypowiedź Franka Dolasa z filmu: "Jak rozpętałem drugą wojnę światową." Kiedy Niemiec pyta o miejsce urodzenia, Franek odpowiada : Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody. 😁 Dla mnie to hit stulecia.
Jeżeli Was tak ciekawi potoczny język, polecam stronę: Wikisłownik Indeks: Polski- słowa potoczne. Nie przestraszcie się.Jest ich masa. Kilka przykładów: mówisz głupstwa - bredzisz, coś ładnego - cacko, cacuszko, kiepskie ubranie - bubel, ubranie - ciuch, rozmarzone spojrzenie - cielęcy wzrok... Powodzenia ! Nie martwcie się bo świetnie mówicie.
Mamy jeszcze jedno uniwersalne słowo, które wyraża po prostu Wszystko, od zafascynowania czy zachwyt po zdziwienie, zaskoczenie, zdenerwowanie i złość.
Dziewczyny świetnie mówicie po polsku. Maja (Maya;-), co do przysłowia "ile znasz języków tyle razy jesteś człowiekiem" to z tego co pamiętam jest ono przypisywane Goethemu: Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch“.
Zasady co do Ż i RZ. Pamiętam że po wielu ćwiczeniach w podstawówce stawały się dosyć proste i intuicyjne. Wymaga praktyki w pisaniu, trochę samodyscypliny i zabawy. Z góry dziękuję mojej nauczycielce od polskiego dzięki której po 20 latach nadal pamiętam jej lekcje. Ż - I.piszemy w środku wtedy kiedy wymienia się na G, DZ, H, S, Z, Ż, Ź, ZI, np. chędoŻyć - chędoGa ksiąŻka - księGa mosięŻny - mosiąDZ ksiąŻe - ksiąDZ (xD) pieniąŻek - pieniąDZ niŻej - niSko mroŻonka - mróZ - mroŹny zagroŻenie - groŹny - zagroZImy równowaŻyć - równowaGa waŻyć - waGa II.piszemy po literach l, ł, r, n, np.: LŻeć[ulżyć, ulga], ŁŻeć[kłamać], wspóŁŻyć , RŻnąć, dRŻeć, skaRŻyć, araNŻacja, teNŻe III.piszemy na początku wyrazów: żyd, żakiet, żądło, żaba, żniwa, IV.Pisownia Ż obowiązuje w dwuznaku DŻ: DŻem, DŻoker, DŻDŻownica, DŻentelmen *V.W zapożyczeniach i wyrazach obcych: rewanŻ, oranŻada, branŻa *VI. Zasady pisowni historycznej: żyrować, żorżeta, mżawka, żal, żniwo, żart itd. VII. W wyrazach zakończonych na -AŻ, -EŻ: witraż, pejzaż, odzież, młodzież, przecież *wyjątki: zawżdy [i masa innych] -------- RZ - I.piszemy w środku wyrazów kiedy wyraz wymienia się na R np. roweRZysta - roweR dobRZe - dobRy paRZe - paRa (w sensie dwie osoby) dRZewo - dRewno namierz - namiar II.oraz po spółgłoskach CH, B, D, G, K, J, P, T, W np.: chRZąszcz bRZeg, bRZDęk, dRZazga gRZaniec, gRZmocić kRZak, kRZysiu zajRZeć, dojRZewanie pRZód, pRZedni, wypRZedzać tRZask, wytRZeszcz [np. oczu] wRZask, III. oraz piszemy w zakończeniach wyrazów na "arz", "erz", "mierz", "mistrz": murARZ, ślusARZ, ryceRZ, pastERZ, harcERZ, paciERZ, przebiERZ, wyszczERZ, pancERZ WłodziMIERZ, kroploMIERZ, naMIERZ zegarMISTRZ, ognioMISTRZ, burMISTRZ *wyjątki: instruktaż, masaż, lemiesz pSZczoła, pSZenica, kSZtałt, wSZystko, ryksza, przenżyto, wszędzie, wykształcenie, zawsze młodszy, najlepszy, nakrótszty, większy, lepszy, upiększać, zawżdy ---- Na pewno jakieś zasady pominąłem, tyle tylko pamiętam. Nie wiem jak się uczycie Nini i Maju, czy jesteście wzrokowcami, kinestykami, słuchowcami a może mentalistami. Mi wystarczało przyswojenie sobie jak dany wyraz wygląda poprawnie zapisany: kojarzę go z jakimś przedmiotem/innym wyrazem/zasadą/wydarzeniem/kolorem/zapachem/uczuciem i odrazu jest łatwiej. Potem zapisanie go 5-10 razy i już jest na twardym dysku. :)
A ja mam jeszcze to do kompletu: www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiUoL-1oqPWAhVlIpoKHVNaDfgQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rr.szkola-starebabice.pl%2Fpl%2Fd%2Ff436f3cf0a2d8cfb9cf2485ce067e2fa&usg=AFQjCNE1SHof5CU8OlXMtpZSjzmKAtl4IQ
Ale ekstra!, mówicie po polsku lepiej niż wielu nativów. to rzecz pewna. Te rzeczy o których mówicie w 5 minucie, odmiany obie obydwie itd, to mało kto mówi poprawnie, może niektórzy nauczyciele, w każdym razie w normalnej rozmowie nie zwraca się na to uwagi. I to dotyczy jeszcze paru innych kwestii, że jak się słucha obcokrajowców mówiących dobrze po polsku to właśnie ta precyzja ich zdradza, Taka sytuacja pojawia się też w innych językach, że lokalsi olewają, używają najbardziej popularnej formy nawet niepoprawnie, a tylko obcy się starają :)
No jestem pod wrażeniem jak opanowałyście gramatycznie język w tak krótkim czasie.Wasza wiedza o naszym języku jest ogromna.Słowami jakimi się posługujecie zagięłybyście niejednego Polaka .Wielki szacun😉Akcent też bliski ideału. Gratki (tak trochę slangiem)😀
Mówicie bardzo dobrze po polsku. Nikt nie wychwyci jakiegoś innego akcentu, nie przyjdzie nikomu do głowy, że ma do czynienia z cudzoziemkami. Lubię Was i Wasze pogaduszki. :-)
Obie, dwie, obydwie. To pozostałości po liczbie podwójnej: dwie babie, dwie niewieście - cały jarmark w mieście. Dwoma dwiema, rękami, rękoma, oczyma, oczami. Mądrej głowie dość dwie słowie.
hej dziewczyny, fajnie sie was slucha i bardzo dobrze mowicie po polsku, i mysle ze duza czesc Polakow nie potrafi tak ladnie gramatycznie mowic jak wy :) Interesuje mnie jak dlugo uczycie sie polskiego, z filmiku wiem ze pierwszy raz Maja uslyszala nasz jezyk 3 lata temu i od tego czasu juz tak na powaznie zaczelyscie nauke ? Ogolnie 3 lata to w relatywnie krotkim okresie doszlyscie to mega super poziomu :) Pozdrawiam i oczywiscie sub, lapka w gore i like na fb leci :)
Moje drogie Panie, należy czytać książki oraz gazety, te codzienne gazety są trudniejsze niż czasopisma. To wspaniale rozwija słownictwo i uczy których słów używać w danej sytuacji. A także słuchać radia. Radio to najlepsza forma osłuchiwania się z językiem, nie telewizja i filmy czy muzyka ale właśnie radio i to takie programy gdzie jest mniej muzyki a więcej rozmów i dialogów. To da Wam duży skok do przodu jeśli chodzi o język polski. Pozdrawiam!
Rodowici Polacy z dziada pradziada nawet by nie zwrócili uwagi na te aspekty, które tutaj poruszacie, więc pełen respekt dla Was za „studiowanie” języka polskiego. Ładne kobiety i jeszcze skromne - no nic więcej nie potrzeba. Pozdrawiam i powodzonka 😊
Jestem bardzo zaskoczony, bo naprawdę trudno poznać, że nie jesteście Polkami!!! 😍 Uwielbiam język polski i to by używać go poprawnie i WIELKI SZACUN dla Was!!! 😍 😍 😍
Świetnie mówicie po Polsku. Co akademik robi z ludźmi :-). Kontakt z ludźmi i można się dużo, dużo nauczyć. U mnie młodzi na pieniądze mówią "sos", ale to chyba bardzo, bardzo regionalne. Ja po gruzińsku słabo:-). Chociaż swego czasu słuchałem Trio Mandili. Apareka.
Odpowiedzią jest że to zachowany relikt liczby podwójnej ongiś była a tu z wiki Liczba podwójna - występująca w niektórych językach kategoria gramatyczna, służąca wyrażaniu podwójności, parzystości. Miała ona własne formy gramatyczne, inne od form liczby mnogiej, na oznaczenie dwóch osób lub rzeczy (na przykład, w rodzaju męskim oba konia, dwa miecza, dwa króla; w rodzaju żeńskim obie stronie, dwie rybie, dwie niewieście; w rodzaju nijakim dwie słońcy, dwie poli)[1]. Rzeczowniki występujące w języku polskim w liczbie podwójnej miały trzy formy przypadkowe, np. w rodzaju męskim - mianownik, biernik i wołacz: (dwa) męża, dopełniacz i miejscownik: (dwu) mężu, celownik i narzędnik: (dwiema) mężoma; w rodzaju żeńskim - mianownik, biernik i wołacz: (dwie) ręce, dopełniacz i miejscownik: (dwu) ręku, celownik i narzędnik: (dwiema) rękama [2]; w rodzaju nijakim - mianownik, biernik i wołacz: (dwie) lecie, dopełniacz i miejscownik: (dwu) latu, celownik i narzędnik: (dwiema) latoma Inne części mowy, pozostające w zdaniu w związku składniowym z rzeczownikami i odmienne przez liczbę (przymiotniki, osobowe formy czasowników), również mogą posiadać formy liczby podwójnej. Występuje współcześnie m.in. w językach łużyckich, języku litewskim, słoweńskim, arabskim i w języku aleuckim i niektórych gwarach języka polskiego[3]. Liczbę podwójną zawierał język praindoeuropejski. Większość współczesnych języków indoeuropejskich utraciła liczbę podwójną. W języku polskim zanikała ona od XV w., do naszych czasów przetrwały tylko jej ślady.
Genialne jesteście!!!!!!! Zupełna perfekcja w operowaniu polszczyzną. Tylko pozazdrościć takiej znajomości języka! Naprawdę trudno mi was złapać na jakiejś pomyłce, czy niewłaściwym akcencie. Tylko tak dalej. Pozdrawiam z Krakowa!
Dziewczyny, mówicie po polsku lepiej niż niejeden Polak !!! Gramatycznie bardzo poprawnie. Szacun. Ja po gruzińsku nie dałbym rady tak się nauczyć. Pozdrowionka.
W języku codziennym potrzebna jest ta sama ilość słów. Tylko czytając książki można zwiększyć ilość słów, których się używa. Jesteście wspaniałe, trzymam kciuki i zaraz biorę się za zapoznanie z językiem gruzińskim, zaciekawiłyście mnie! Dziękuję.
Dwóch, obu, obaj to wskazanie na dwie osoby. Można mówić w tym samym przypadku, z czasem nabierzecie wprawy i będziecie używały w danym przypadku bardziej pasującej opcji Dwóch/obu/obaj/obydwaj mężczyzn, dwie/obie/obydwie Gruzinki mówiące po polsku, dwoje/oboje/obydwoje ludzi mieszanej płci lub obojniaki Obojniak - ktoś/coś bez płci lub kobieta i mężczyzna jednocześnie. Przykłady: Kowalski i Nowak! Obaj macie się zgłosić do mnie. Tak się zastanawiam czy Nini czy Maya? W sumie to obydwie są urocze :) Wczoraj przyszło na świat tylko dwoje niemowląt. P.S. Nie jestem polonistą ale chciałem wtrącić jakiś swój komentarz bo chętnie pomogę ;]
Jeżeli wszystkie Gruzinki są takie jak Wy, to super towarzystwo na całe życie. Co do języka Polskiego to musicie poznać staropolski np z książek Kochanowskiego, tych najwcześniej napisanych. Podobnie jak wasz Szota Rustaweli.
Właściwie, literacki polski język opanowałyście bardzo dobrze, tzw, zdrobnienia rzeczowników są charakterystyczne dla środowiska warszawskiego co się rozniosło szerzej. Poszukiwanie wyrazów z gwary czy żargonu bywa ciekawe, ale jaki cel temu przyświeca ? Poczytajcie sobie artykuły Wiecha czyli Wiecheckiego Stefana - satyryka to poznacie fajny język którym mało kto mówi obecnie. Język jest substancją żywą i czasami też ginie. Język wynika z ludzkiego towarzystwa, otoczenia, warunków życia a one są różne i się zmieniają.. Jeszcze niedawno widać i słychać było w Warszawie "kapele podwórkowe" , niestety podwórek już prawie nie ma i oryginalne kapele szlag trafił. Ogólnie słowa długie są wypierane przez krótsze, chociaż bywa czasem odwrotnie ale tylko tam gdzie ludzie mają więcej czasu wolnego na rozmowy...
W 4 lata tak opanować język, do tego polski? Mega szacun
Ty chyba jednak NIE !
Zależy o czym konkretnie mowa. Ja w 14 msc z poziomu bardzo podstawowego w niemieckim wszedłem na B1 ucząc się samemu, ale poświęcałem na naukę praktycznie każdą wolną chwilę, gdy nie pracowałem, miałem też kontakt codzienny z tym językiem. Więc jak dla mnie to zależy od podejścia. Można języka "uczyć się" w szkole po 10 lat i umieć średnio, a można się wziąć i wejść na dobre C1 w 2,5-3 lata. Oczywiście też nie jest obojętne jakiego kraju mowę próbujemy przyswoić. Włoski czy hiszpański to języki proste, chyba dla każdego Europejczyka, Polakowi będzie też dość łatwo nauczyć się rosyjskiego. Angielski też nie należy do ciężkich. Francuski i niemiecki są już trochę trudniejsze. Węgierski czy fiński to już katorga. Płynne mówienie w danym języku, to jednak spora umiejętność, no ale jednak dziewczyny żyją w naszym kraju, a nie że wraz z zamknięciem podręcznika kończy się ich dzienna przygoda z polskim.
To prawda
instaBlaster...
Polski to jest trudny dla Anglosasów, ale nie dla Gruzinów. Taki prymitywny angielski przy gruzińskim jest jak szczekanie psa.
Cześć Nini!😁😁Cześć Maju!!😁😁Miło Was słuchać,jak obie mówicie po polsku,bez błędów.😁😁😁To bardzo miłe słuchać Was po polsku.😁😁😁
To jest jakiś kosmos że tak perfekcyjnie mówicie po polsku już po kilku latach nauki! Gramatyka perfect! Bogate słownictwo, duża swoboda w budowaniu zdań i do tego całkowity brak akcentu! Normalnie mogłybyście się zatrudnić jako gruzińskie "szpiegi" ;)
Dziękujemy :)
Poprawnie: "gruzińscy szpiedzy".
A CO TAK CENISZ SIEBIE-TY TEŻ BUDUJESZ RACZEJ DOMEK Z KART-A RY RUDOFF SZPIEG GERMAŃCA,,SPADAJ NA DRZEWO LIŚCIE CEROWAĆ-ALBO ORNIKI DOIĆ,,PA PA POZDRAWIAM
Najlepsza metoda nauki języka obcego to druga połówka z takiego kraju👍
@@tokenlau7519 Poprawnie: gruzińskie szpiony ;)
Całkiem przez przypadek trafiłem na Wasz kanał, no może nie całkiem, jutro po raz pierwszy lecę odwiedzić Gruzję o czym marzyłem od kilku lat. W każdym razie. Kanał jest meeeeega fajny... Taki... Pozytywny jak i ciekawy. Fajnie się Was ogląda. Co do Waszej polszczyzny jest świetna. :) a Wy obie prze mile i prze słodkie :) pozdrówki.
Jesteście NIESAMOWITE.
Warto poznać wierszyk z wyjątkami na"ó" Córka góra i ogórek, pióro róża skóra król, płótno wróbel i stróż Józef, szczegół ogół próba chór. Póty póki szósty siódmy, wtór i prócz i mózg, (coś tam...nie pamiętam teraz po latach) szczegół ogół próżniak wójt Był też wierszyk na "rz", którego uczyłem się w dzieciństwie 50 lat temu. Pamiętam jakiś fragment tylko: ..to zdarzenie w zmierzchu zorzy uśmierzyło urzędnika, na warząchwi węgorz wierzga, rzekł rzetelny perz porzeczce... Pozdrawiam
Maja jest tłumaczką języka polskiego
Jak zostałam okradziona wGruzji i pobita przez Gruzina spędzam z Mają wiele godzin na policji
Gruzja to niebezpieczny kraj
Świetny film. Jestem pod wielkim wrażeniem, jak mówicie po polsku. I nie chodzi nawet o jakąś megapoprawność, ale o drobne "smaczki", które są trudne do nauczenia, a które świetnie czujecie.
Gruzja jest piękna i jesteście wielkie, a my was kochamy tu w Polsce.
Super z Was dziewczyny, bardzo dobrze mówicie po polsku, jestem pod wrażeniem i to po 3 latach...Macie obie świetne zdolności lingwistyczne. Brawo!
Śliczne i sympatyczne pozdrawiam!
Super mówicie po polsku!
W Strzebrzeszynie chrzaszcz brzmi w trzcinie, strzasa krople dzdzu, a krol puszczy tuz przy Pszczynie straszny wszczyna szum . Maz grzegzolki w chaszczach trzeszczy , w krzakach drzemie krzyk, a w Trzemesznie straszy jeszcze wytrzeszcz oczu strzyg. :)
Co za super dziewczyny
Tereska zamknij jadaczkę, milcz haharze !!!
w końcu prawdę powiedziałaś o sobie,,w końcu prawdę wyjawiłaś jaki masz totalnie pusty mózg,
Tereska, kto cie po głowie bił? ...ojciec czy matka?..
przykro mi kochanie że jesteś chora
przykro mi , że jesteś chora
Obie = obydwie.Obaj = obydwaj. Obie, obaj to skróty.
OB(ydw)IE. OB(ydw)AJ.
To szczegoly, bardzo dobrze mowicie
On i ona = obydwoje
Widieo super ! Dziewczyny też. Ja uczę polskiego już ile lat i nawet nie mogę pomyśleć aby osiągnąć takiego pozioma Polszczyzny (chociąż one ciągle się znajdują w Polsce, wśród polskiego towarzystwa , a ja nie). Ale mojej wiedzy polskiego wystarczy żeby zrozumieć że dziewczyny mówią po polsku przepięknie , wolno i bez wymowy. Tak trzymać w nauczeniu języków obcych ! Życzę dziewczynom powodzienia, żadnych problem w poszukiwaniu pracy po zakonczeniu nauki a głównie założenie właśniej rodziny. Pozdrowienie z Petersburgu !
Ohh... To łatwie powiedzieć "przyjedź do Polski", ale trudno zrobić. Już stary jestem i nikt mi tam nie czeka. Byłbym młodym to nie było by żadnych problem : znalazłem by siebie pracę a zamieszkanie , i być może wszystko było by fajnie. Lecz wszystko jedno dzięki za propozycje. Pozdrawiam serdecznie.
Jesteś piewny ? Czyliż naprawdę dotychczas pracuje ta fundacja? Biorąc pod uwagę bardzo "ciepły" stosunki między naszymi krajami.
Dziękuję bardzo za wysyłanie tego linku. Ciekawie, bardzo ciekawie. Znam ile Polaków pracujących w Petersburge którzy mają podobny poglądy.
Z każdym odcinkiem utwierdzam się w przekonaniu, że mówicie lepiej niż niejeden polak :) Super jesteście :)
Polak piszemy z wielkiej litery, więc od Ciebie na pewno są lepsze ;p
ja widziałem Mongoła, który mówił bez akcentu full luksus i swoboda
Żeby po trzech latach nauki tak doskonale mówić po polsku, to jest po prostu niepojęte. Jak to zrobiłyście? Jesteście niesamowite ! pozdrawiam serdecznie !!!
PS. macie tak piękne, długie włosy . Prawdziwe Słowianki !
Jestem pod ogromnym wrażeniem! Brawo Wy! Pięknie się wysławiacie. Obie!
Wielu rodowitych Polaków nie potrafi w tak piękny sposób mówić.
Odmiana, związki frazeologiczne, żarty! Świetna robota.
Czasem rozkminiacie takie zagadnienia, o których mało kto by pomyślał, bo nauczył się na pamięć w szkole podstawowej / zaczął używać intuicyjnie.
PS.
Sny w języku obcym to chyba najwyższy stopień wtajemniczenia.
Powodzenia!
Jestescie swietne,perfekcyjnie mowicie po polsku i do tego macie poczucie humoru.Nastrajacie mnie bardzo pozytywnie:-)))
jestescie super i fantastycznie radzicie sobie z jezykiem polskim, bravo,
W temacie gwary poznańskiej:
W antrejce na ryczce
Stały pyry w tytce
Przyszła niuda, spucła pyry
A w wymborku myła giry
co po polsku znaczy:
W przedpokoju na stołku
Stały ziemniaki w papierowej torebce
Przyszła świnia, zjadła ziemniaki
A w wiadrze myła nogi
Jesteście Boskie a nawet więcej bardzo miło się Was słucha OH AH pyszności. LS
W trzy lata,polski,na takim poziomie ?!!!
To odlot jest absolutny!!!
Jesteście szamankami moim zdaniem,kocham was !!!!
Nie tak znowu wielu Polaków mówi tak dobrze po polsku, jak Wy, dziewczyny.
Dziewczyny, jesteście cudowne! Wspaniałe! Pozdrawiam Was bardzo ciepło!
Nieraz sami Polacy, nauczeni od małego polskiego mają problem jak poprawnie mówić po Polsku. Jest, był taki program w telewizji " Ojczyzna, Polszczyzna " profesora Miodka. Tam ludzie do niego pisali, dzwonili, ostatnio przez Skype lub na żywo zadawali mu pytania jak mieli jakieś wątpliwości odnośnie języka polskiego. Powinny być odcinki na internecie, TH-cam lub TVP. Jego program był co tydzień chyba, kilkanaście minut do pół godziny.
Jesteście nie dość, że ładne i sympatyczne, to także bardzo inteligentne.
Powinnyście mieć dużo dzieci każda xD
Jak na cztery lata nauki jezyka polskiego to jestem zdumiony wasza umiejetnoscia poslugiwania sie naszym jezykiem. Zycze powodzenia w waszych zyciowych zamiarach, a najlepiej to znajdzcie jakichs do rzeczy polskich facetow i wyjdzcie za maz i stancie sie prawdziwymi POLSKIMI MATKAMI :)
w Częstochowie używamy:
babok - potwór (np. Buka z muminków)
bateryjka - latarka
bełtać - wymiotować
burok - strój ludowy
bziakać - narzekać, płakać
chapeć - kapeć
chyrlać - kaszleć
ciątać - błąkać się bez celu
ciekać - uganiać się
ciorać - brudzić
ciulim - placek z ziemniaków i mięsa
ciężyć - ciążyć
człapka - pułapka na myszy
doktór, doktórka - lekarz, lekarka
dziabolić - narzekać
dziorga - kradzież owoców
frymusnik - nieposłuszne dziecko
garus - zupa z owoców
guguła - niedojrzały owoc
hajza, hajzel - dom, toaleta
hasie - rodzaj kruszywa, żużel
ino - tylko
kąpe - kąpię
kocmołuch - nieporządny człowiek
kulos - noga
majloch - człowiek nieporadny,pijak
manus - pijak
nielusy - ospały, nieporządny
nikaj - nigdzie
turlikać - toczyć się
tyrpać - szturchać
pieczonki - danie z ziemniaków, prażonki
pierdyknąć - przewrócić się
piter - portfel
podawać (się) - urodzić się podobnym do rodziców
porysane - porysowane
pozołdy - słodycze
pruciać - grzebać
raniec - tornister
schow - schowaj
schódki - krótkie schody
siorbać - wydawać odgłosy przy jedzeniu np. zupy
skuśka - skrót
strużka - temperówka
smytłać - zwlekać, robić niepotrzebne rzeczy
smyrać - łaskotać
uksyć (się) - odłamać się, odpaść
zrywka - mała reklamówka
zalewajka - zupa kartoflana z żurkiem
zastrużka - temperówka
trejtać - deptać
chlistać, chlizdać - chlapać, rozlewać
szkudzić - robić psikusy
zbuk - zgniłe jajko
zgódka - czkawka
zomorek - dziecko niejadek
:)
Dziewczyny jesteście śliczne i ślicznie mówicie po polsku!!!!!!!!!!1
Wasz polski jest niemal perfekcyjny. Gratulacje! Pełen szacun!
laska w sumie ma kilka znaczeń :
1- kij/patyk podpora osób starszych, dobre znaczenie bez obrażania kogoś
2- laska np. cynamonu czyli "kawałek" określenie całości przeważnie dodawane do cynamonu również dobre znaczenie
3- określenie ładnej dziewczyny aczkolwiek jedna może się obrazić a druga dziewczyna się nie obrazi lepiej unikać tego określenia co do kobiet
4- złe znaczenie to słowo w języku potocznym oznacza sex oralny ale tylko wtedy gdy to kobieta wykonuje tą czynność mężczyźnie.
Np. "zrób mi laskę" bardzo nie ładnie i nie wypada się tak wypowiadać
Piękny ten nasz język jedno słowo wiele znaczeń złych i dobrych
Muszę powiedzieć że przypadkiem wpadłem na was, a już oglądam 3 filmik ! :D Jesteście spoko , pośmiałem się do łez ;)
Oprócz slangu jest jeszcze gwara, np. górale odróżniają trzy rodzaje wód i tak jest woda do myci, woda do pici i woda do myci pici.
Stanislaw Lem Cyberiada. Dziewczyny juz czas. Gratuluje znajomosci jezyka polskiego. Jestescie gotowe na nastepny krok.
bardzo fajnie się Was słucha. Pewnie dużo osób do Was pisze, że chciałoby Was poznać, ale ja naprawdę marzę, że kiedyś się zaprzyjaźnimy na dłużej. Mieszkam pod Poznaniem. Pracuję jako nauczycielka języka angielskiego w prywatnej szkole. Przez 4 lata miałam chłopaka architekta z Tbilisi, ale kontakt nam się urwał. Nauczyłam go mówić po polsku, da me cota laparakob karutli ena, magram dzveli. Momentre Sakartvelo, da me unda tsavide mand magram ale puli magvs akhla 😋Chciałabym kiedyś moc zamieszkać w Gruzji i pracować w turystyce albo jako nauczycielka polskiego i angielskiego. Pozdrawiam Gonya 😁
Świetnie mówicie po polsku, zwłaszcza po tak krótkim okresie nauki.
Szanowne,Wielce Czcigodne Panie wasza polszczyzna jest wspaniała.Macie genialne zdolności.Pozdrawiam!!!
Bardzo dobrze mowicie po Polsku. Nie musicie uzywac slangu. Normalny standardowy jezyk jest najlepszy, najlepiej bedziecie postrzegane i podziwiane. Jak poprawic jezyk polski? Kontakt z Polakami i np. polskie audiobooki czytac z ksiazka. Masz wymowe i pisownie. Duzo szybciej sie uczysz.
Jesteście bardzo pozytywne i radosne. Fajnie, że tak luźno podchodzicie do życia. Rozwijacie się mówiąc do nas. Już więcej nic Wam nie potrzeba chyba, że związku z Polakiem. Można powiedzieć Hej, dziewczyny i się odwrócą.
bardzo lubie spotkania z Wami :) jestescie SPOKO :)
Mówicie po polsku przepięknie! Nauczcie mnie gruzińskiego!
Jestescie dwa sloneczka !
Usmiechniete I cieple .
Dziewczyny, nie wiem czy już ktoś wyjaśnił, ale obie i obydwie, tak jak obaj i obydwaj to można używać wymiennie. Obie o dwóch rodzajach żeńskich, obaj o dwóch rodzajach męskich, obydwoje o parze rodzajów, czyli chłopak z dziewczyną to obydwoje :) Pozdrawiam serdecznie!
Jesteście super,i tyle wystarczy.Przez was ciągnie mnie do Gruzji.A obejrzałem kilka dopiero filmików.
Super i rewelacja dziewczyny !!!!!!!! Jesteście naprawde świetne !!!!!! Pozdrowienia dla całej Gruzji ,,,
Zarówno forma "obie" jak i "obydwie" są tak samo poprawne. Możecie śmiało ich używać.
Polecam programy Prof. Jana Miodka z serii "Ojczyzna, polszczyzna" on tam w bardzo ciekawy sposób wyjaśnia niuanse języka Polskiego, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Dziewczyny! Pięknie mówicie po polsku i nie przejmujcie się mało potrzebnymi formami, które w łatwy sposób można ominąć. To co zachwyca, to absolutny brak obcego akcentu w waszej mowie. Język polski wcale nie jest tak bardzo trudny jak to sobie wyobraża wielu Polaków, a dla narodów słowiańskich które używają tych samych fonemów tym bardziej.
BezdomnyBlogger: Polski język, owszem, jest bardzo trudny dla nie-Słowian. Dla Słowian zresztą też.
Mówicie świetnie po Polsku!Gdyby nie tytuł"Język polski oczami Gruzinek"-nie domyśliłbym się,że j.polski nie jest waszym językiem ojczystym!Zazdroszczę wam takich zdolności!
Najpierw podobala mi sie ta w czerwonej koszulce a teraz bardziej druga. Ale obydwie fajne są. A to co mowia to slucham przy okazji :)
Następne stadium nauki języka Polskiego może polegać już tylko na tym, że obie wymodlicie sobie dobrych Mężów+Polaków
Brawo dziewczyny! Wszyscy się zachwycają waszą znajomością języka polskiego (i słusznie), a ja nie mogę się napatrzeć na wasze włosy. Piękne!
Język polski jest bardzo bogaty. Mówicie świetnie. Mówicie lepiej niż niektórzy Polacy.
Wasz polski jest bardzo dobry, wszystko rozumiecie, mowicie płynnie nie zastanawiajac sie, swietnie odmieniacie końcówki wyrazow. Pytacie jak mozecie uczyc sie dalej, jaki jest kolejny etap. Mysle ze szkoly językowe juz wam nic nie dadzą. Jedyne co mozecie zrobic i co powinnyście zrobić to rozmawiac rozmawiac i jeszcze raz rozmawiac z Polakami czyli nauka nazwijmy to - na żywo, kontakt z ludżmi.
Dziewczyny.......chylę czoła , wspaniały język polski w waszym wykonaniu.
Super akcent 💋❤️
Jak dalej się uczyć? Słuchać, bo bardzo wiele zależy od kontekstu w jakim zdanie pada. Audiobooki. Polecam na początek Doroty Masłowskiej "Kochanie, zabiłam nasze koty".
Jesteście niesamowite :O oczywiście, że zdarza wam się popełnić jakiś błąd, ale naprawdę rzadko, w dodatku bardzo swobodnie budujecie złożone zdania, znam Polaków, którzy mniej swobodnie posługują się polskim ;p A wasza pozytywna energia jest wręcz zaraźliwa :) pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego :)
Zapewne znacie określenie : stół z powyłamywanymi nogami? Inne ciekawe ćwiczenie wymowy to wypowiedź Franka Dolasa z filmu: "Jak rozpętałem drugą wojnę światową." Kiedy Niemiec pyta o miejsce urodzenia, Franek odpowiada : Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody. 😁 Dla mnie to hit stulecia.
Jest ok. Dalej same się nauczycie. Dla mnie bomba. Pozdrawiam .:)
Jeżeli Was tak ciekawi potoczny język, polecam stronę:
Wikisłownik
Indeks: Polski- słowa potoczne.
Nie przestraszcie się.Jest ich masa.
Kilka przykładów:
mówisz głupstwa - bredzisz,
coś ładnego - cacko, cacuszko,
kiepskie ubranie - bubel,
ubranie - ciuch,
rozmarzone spojrzenie - cielęcy wzrok...
Powodzenia ! Nie martwcie się bo świetnie mówicie.
Mamy jeszcze jedno uniwersalne słowo, które wyraża po prostu Wszystko, od zafascynowania czy zachwyt po zdziwienie, zaskoczenie, zdenerwowanie i złość.
Dziewczyny świetnie mówicie po polsku. Maja (Maya;-), co do przysłowia "ile znasz języków tyle razy jesteś człowiekiem" to z tego co pamiętam jest ono przypisywane Goethemu: Wie viele Sprachen du sprichst, sooft mal bist du Mensch“.
Zasady co do Ż i RZ. Pamiętam że po wielu ćwiczeniach w podstawówce stawały się dosyć proste i intuicyjne. Wymaga praktyki w pisaniu, trochę samodyscypliny i zabawy. Z góry dziękuję mojej nauczycielce od polskiego dzięki której po 20 latach nadal pamiętam jej lekcje.
Ż -
I.piszemy w środku wtedy kiedy wymienia się na G, DZ, H, S, Z, Ż, Ź, ZI, np.
chędoŻyć - chędoGa
ksiąŻka - księGa
mosięŻny - mosiąDZ
ksiąŻe - ksiąDZ (xD)
pieniąŻek - pieniąDZ
niŻej - niSko
mroŻonka - mróZ - mroŹny
zagroŻenie - groŹny - zagroZImy
równowaŻyć - równowaGa
waŻyć - waGa
II.piszemy po literach l, ł, r, n, np.:
LŻeć[ulżyć, ulga], ŁŻeć[kłamać], wspóŁŻyć , RŻnąć, dRŻeć, skaRŻyć, araNŻacja, teNŻe
III.piszemy na początku wyrazów:
żyd, żakiet, żądło, żaba, żniwa,
IV.Pisownia Ż obowiązuje w dwuznaku DŻ:
DŻem, DŻoker, DŻDŻownica, DŻentelmen
*V.W zapożyczeniach i wyrazach obcych:
rewanŻ, oranŻada, branŻa
*VI. Zasady pisowni historycznej:
żyrować, żorżeta, mżawka, żal, żniwo, żart itd.
VII. W wyrazach zakończonych na -AŻ, -EŻ:
witraż, pejzaż, odzież, młodzież, przecież
*wyjątki:
zawżdy [i masa innych]
--------
RZ -
I.piszemy w środku wyrazów kiedy wyraz wymienia się na R np.
roweRZysta - roweR
dobRZe - dobRy
paRZe - paRa (w sensie dwie osoby)
dRZewo - dRewno
namierz - namiar
II.oraz po spółgłoskach CH, B, D, G, K, J, P, T, W np.:
chRZąszcz
bRZeg, bRZDęk,
dRZazga
gRZaniec, gRZmocić
kRZak, kRZysiu
zajRZeć, dojRZewanie
pRZód, pRZedni, wypRZedzać
tRZask, wytRZeszcz [np. oczu]
wRZask,
III. oraz piszemy w zakończeniach wyrazów na "arz", "erz", "mierz", "mistrz":
murARZ, ślusARZ,
ryceRZ, pastERZ, harcERZ, paciERZ, przebiERZ, wyszczERZ, pancERZ
WłodziMIERZ, kroploMIERZ, naMIERZ
zegarMISTRZ, ognioMISTRZ, burMISTRZ
*wyjątki:
instruktaż, masaż, lemiesz
pSZczoła, pSZenica, kSZtałt, wSZystko, ryksza, przenżyto, wszędzie, wykształcenie, zawsze
młodszy, najlepszy, nakrótszty, większy, lepszy, upiększać,
zawżdy
----
Na pewno jakieś zasady pominąłem, tyle tylko pamiętam. Nie wiem jak się uczycie Nini i Maju, czy jesteście wzrokowcami, kinestykami, słuchowcami a może mentalistami. Mi wystarczało przyswojenie sobie jak dany wyraz wygląda poprawnie zapisany: kojarzę go z jakimś przedmiotem/innym wyrazem/zasadą/wydarzeniem/kolorem/zapachem/uczuciem i odrazu jest łatwiej. Potem zapisanie go 5-10 razy i już jest na twardym dysku. :)
A ja mam jeszcze to do kompletu:
www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwiUoL-1oqPWAhVlIpoKHVNaDfgQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rr.szkola-starebabice.pl%2Fpl%2Fd%2Ff436f3cf0a2d8cfb9cf2485ce067e2fa&usg=AFQjCNE1SHof5CU8OlXMtpZSjzmKAtl4IQ
Ale ekstra!, mówicie po polsku lepiej niż wielu nativów. to rzecz pewna.
Te rzeczy o których mówicie w 5 minucie, odmiany obie obydwie itd, to mało kto mówi poprawnie, może niektórzy nauczyciele, w każdym razie w normalnej rozmowie nie zwraca się na to uwagi.
I to dotyczy jeszcze paru innych kwestii, że jak się słucha obcokrajowców mówiących dobrze po polsku to właśnie ta precyzja ich zdradza,
Taka sytuacja pojawia się też w innych językach, że lokalsi olewają, używają najbardziej popularnej formy nawet niepoprawnie, a tylko obcy się starają :)
No jestem pod wrażeniem jak opanowałyście gramatycznie język w tak krótkim czasie.Wasza wiedza o naszym języku jest ogromna.Słowami jakimi się posługujecie zagięłybyście niejednego Polaka .Wielki szacun😉Akcent też bliski ideału. Gratki (tak trochę slangiem)😀
Pięknie mówicie po polsku !!!!
8:36 -- nie mówimy "okres czasu". To tautologia ;)
Mówicie bardzo dobrze po polsku. Nikt nie wychwyci jakiegoś innego akcentu, nie przyjdzie nikomu do głowy, że ma do czynienia z cudzoziemkami. Lubię Was i Wasze pogaduszki. :-)
Jesteście cudowne i tyle w temacie. Czekam na kolejny odcinek ! :)
Leci sub Dziewczyny, jak już jesteśmy przy slangu to trzymajcie fason ;)
Obie, dwie, obydwie. To pozostałości po liczbie podwójnej: dwie babie, dwie niewieście - cały jarmark w mieście. Dwoma dwiema, rękami, rękoma, oczyma, oczami. Mądrej głowie dość dwie słowie.
Bardzo dobrze mówicie, i ten wasz gruziński akcent robi wrażenie, czy są jakieś wspólne (tak samo brzmiące) słowa w naszym i waszym języku
hej dziewczyny, fajnie sie was slucha i bardzo dobrze mowicie po polsku, i mysle ze duza czesc Polakow nie potrafi tak ladnie gramatycznie mowic jak wy :) Interesuje mnie jak dlugo uczycie sie polskiego, z filmiku wiem ze pierwszy raz Maja uslyszala nasz jezyk 3 lata temu i od tego czasu juz tak na powaznie zaczelyscie nauke ? Ogolnie 3 lata to w relatywnie krotkim okresie doszlyscie to mega super poziomu :) Pozdrawiam i oczywiscie sub, lapka w gore i like na fb leci :)
Fajne jesteście obie pozdrawiam was !
Moje drogie Panie, należy czytać książki oraz gazety, te codzienne gazety są trudniejsze niż czasopisma. To wspaniale rozwija słownictwo i uczy których słów używać w danej sytuacji. A także słuchać radia. Radio to najlepsza forma osłuchiwania się z językiem, nie telewizja i filmy czy muzyka ale właśnie radio i to takie programy gdzie jest mniej muzyki a więcej rozmów i dialogów. To da Wam duży skok do przodu jeśli chodzi o język polski.
Pozdrawiam!
Rodowici Polacy z dziada pradziada nawet by nie zwrócili uwagi na te aspekty, które tutaj poruszacie, więc pełen respekt dla Was za „studiowanie” języka polskiego. Ładne kobiety i jeszcze skromne - no nic więcej nie potrzeba. Pozdrawiam i powodzonka 😊
Jestem bardzo zaskoczony, bo naprawdę trudno poznać, że nie jesteście Polkami!!! 😍 Uwielbiam język polski i to by używać go poprawnie i WIELKI SZACUN dla Was!!! 😍 😍 😍
Mega zabawna rozmowa! I świetne macie obserwacje :))
Świetnie mówicie po Polsku. Co akademik robi z ludźmi :-). Kontakt z ludźmi i można się dużo, dużo nauczyć. U mnie młodzi na pieniądze mówią "sos", ale to chyba bardzo, bardzo regionalne. Ja po gruzińsku słabo:-). Chociaż swego czasu słuchałem Trio Mandili. Apareka.
Odpowiedzią jest że to zachowany relikt liczby podwójnej ongiś była a tu z wiki
Liczba podwójna - występująca w niektórych językach kategoria gramatyczna, służąca wyrażaniu podwójności, parzystości. Miała ona własne formy gramatyczne, inne od form liczby mnogiej, na oznaczenie dwóch osób lub rzeczy (na przykład, w rodzaju męskim oba konia, dwa miecza, dwa króla; w rodzaju żeńskim obie stronie, dwie rybie, dwie niewieście; w rodzaju nijakim dwie słońcy, dwie poli)[1].
Rzeczowniki występujące w języku polskim w liczbie podwójnej miały trzy formy przypadkowe, np.
w rodzaju męskim - mianownik, biernik i wołacz: (dwa) męża, dopełniacz i miejscownik: (dwu) mężu, celownik i narzędnik: (dwiema) mężoma;
w rodzaju żeńskim - mianownik, biernik i wołacz: (dwie) ręce, dopełniacz i miejscownik: (dwu) ręku, celownik i narzędnik: (dwiema) rękama [2];
w rodzaju nijakim - mianownik, biernik i wołacz: (dwie) lecie, dopełniacz i miejscownik: (dwu) latu, celownik i narzędnik: (dwiema) latoma
Inne części mowy, pozostające w zdaniu w związku składniowym z rzeczownikami i odmienne przez liczbę (przymiotniki, osobowe formy czasowników), również mogą posiadać formy liczby podwójnej. Występuje współcześnie m.in. w językach łużyckich, języku litewskim, słoweńskim, arabskim i w języku aleuckim i niektórych gwarach języka polskiego[3]. Liczbę podwójną zawierał język praindoeuropejski. Większość współczesnych języków indoeuropejskich utraciła liczbę podwójną. W języku polskim zanikała ona od XV w., do naszych czasów przetrwały tylko jej ślady.
Genialne jesteście!!!!!!! Zupełna perfekcja w operowaniu polszczyzną. Tylko pozazdrościć takiej znajomości języka! Naprawdę trudno mi was złapać na jakiejś pomyłce, czy niewłaściwym akcencie. Tylko tak dalej. Pozdrawiam z Krakowa!
"Spoko" jako "nie szkodzi" przy nadepnięciu na stopę jak najbardziej pasuje :)
Mówicie lepiej niż wielu Polaków. Zachwycający zasób słów i płynność. No i obie macie piękne włosy.
Dziewczyny, mówicie po polsku lepiej niż niejeden Polak !!! Gramatycznie bardzo poprawnie. Szacun. Ja po gruzińsku nie dałbym rady tak się nauczyć. Pozdrowionka.
Akcent macie wyraźnie wschodni ale zasób słów, swobodę wypowiedzi znacznie lepszą niż niejeden Polak lub Polski polityk. Super :)
W języku codziennym potrzebna jest ta sama ilość słów. Tylko czytając książki można zwiększyć ilość słów, których się używa.
Jesteście wspaniałe, trzymam kciuki i zaraz biorę się za zapoznanie z językiem gruzińskim, zaciekawiłyście mnie! Dziękuję.
Mieszkam trzy lata w Niemczech ale wy to jesteście mega co do nauki języków obcych ;) zazdroszcze ;) pozdrawiam i subskrybuje ;)
Dwóch, obu, obaj to wskazanie na dwie osoby. Można mówić w tym samym przypadku, z czasem nabierzecie wprawy i będziecie używały w danym przypadku bardziej pasującej opcji
Dwóch/obu/obaj/obydwaj mężczyzn, dwie/obie/obydwie Gruzinki mówiące po polsku, dwoje/oboje/obydwoje ludzi mieszanej płci lub obojniaki
Obojniak - ktoś/coś bez płci lub kobieta i mężczyzna jednocześnie.
Przykłady:
Kowalski i Nowak! Obaj macie się zgłosić do mnie.
Tak się zastanawiam czy Nini czy Maya? W sumie to obydwie są urocze :)
Wczoraj przyszło na świat tylko dwoje niemowląt.
P.S. Nie jestem polonistą ale chciałem wtrącić jakiś swój komentarz bo chętnie pomogę ;]
aha, mi też kiedyś się śniło że rozmawiam w obcym języku ;p
16:25 Fura w slangu oznacza dobry samochód, ale co ciekawe, dosłownie jest to wóz ciągnięty przez konie (na przykład z sianem) ;)
Wow, mówicie bardzo pięknie po takim okresie nauki. Wielkie gratula
cje !!!
....wysyłam wam pozytywną energię i podziwiam i kocham i szanuje i nienawidzę swojego nienawidzenia
sliczne i mądre
Bardzo dobrze mówicie po polsku. Rewelacja!
10:07 - między sobą :), 3 lata... mówicie rewelacyjnie.
Jeżeli wszystkie Gruzinki są takie jak Wy, to super towarzystwo na całe życie. Co do języka Polskiego to musicie poznać staropolski np z książek Kochanowskiego, tych najwcześniej napisanych. Podobnie jak wasz Szota Rustaweli.
Maja ... jakie piekne wlosy masz...)))
Dlaczego jeszcze tak mało macie subów??? Zasługujecie na znacznie więcej!!! :)
Właściwie, literacki polski język opanowałyście bardzo dobrze, tzw, zdrobnienia rzeczowników są charakterystyczne dla środowiska warszawskiego co się rozniosło szerzej. Poszukiwanie wyrazów z gwary czy żargonu bywa ciekawe, ale jaki cel temu przyświeca ? Poczytajcie sobie artykuły Wiecha czyli Wiecheckiego Stefana - satyryka to poznacie fajny język którym mało kto mówi obecnie. Język jest substancją żywą i czasami też ginie. Język wynika z ludzkiego towarzystwa, otoczenia, warunków życia a one są różne i się zmieniają.. Jeszcze niedawno widać i słychać było w Warszawie "kapele podwórkowe" , niestety podwórek już prawie nie ma i oryginalne kapele szlag trafił. Ogólnie słowa długie są wypierane przez krótsze, chociaż bywa czasem odwrotnie ale tylko tam gdzie ludzie mają więcej czasu wolnego na rozmowy...
Slicznie mowicie po polsku.Pozdrawiam z oklolic Bialowiezy. Jak bedziecie w okolicy to serdecznie zapraszam.
Nini, jaka ty jesteś zjawiskowa! Marzę, żeby się z Tobą spotkać! Piękna i inteligentna!