Trafem 24V a uhlíkem z obloukové lampy kinopromítačky jsme před padesáti lety svařovali měděné dráty vinutí elektromotorů. Dráty se stočily dohromady, podržely kombinačkami s připojeným jedním vývodem trafa. Druhý vývod byl připojený na držák uhlíku, kterým se dráty jednoduše svařily. Na tuhle fičuru jsem si vzpoměl, když jsem potřeboval pro jistý účel svařit dva různorodé materiály a vytvořit tak termočlánek pro měření vysokých teplot. Jinak Vidláku fandím... máš pěkná videa.
Ahoj, děkuju za zprávu a taky za pochvalu :-) To musel být stejnosměrný zdroj, jinak si nedovedu vysvětlit, že to zapálilo a udrželo oblouk. Zkoušel jsem i slabší elektrodu a 24V střídavých je málo :-/
Ne ne, jen trafo 220V/24V tudíž "zdroj" střídavý. Trafo odhadem tak 400W. Uhlíkem se natavil a slil vlastní materiál (Cu). Pokud se dostaneš k rozborce vinutí asynchronního motoru, spojení vinutí a vývodů ke svorkovnici se snad tímto způsobem dělá i dnes. No a představ si, že se tímto způsobem svařovaly ve výrobě i vývody cívek statoru trakčních motorů z měděné pasoviny 3x6mm. Jen trafo, opět 24V bylo trochu větší...
Ahoj Vidláku, je super vidět 70 palců nahoře a 0 dole👍 Jsi pozitivní a dobrej člověk a dáváš to dál! Mě jsi někdy inspiroval, nebo i sem tam vyděsil ale vždy pobavil🙂 Dobrou práci a nadějné vyhlídky přeji! Slávek
Přesně jak říkáš na konci. Pájení na tvrdo se provádí autogenem. Mosazný drát se ohřeje lehce do červena a ponoří se do toho boraxu. Ten nahřátou část drátu obalí a až potom se pájí. Ocel se nahřívá taky lehce do červena a pájka (mosaz obalená boraxem) se přikládá na ohřátý materiál, ne pod plamen. Pájení el. obloukem neznám...
*Vidlák* Není za co. Autogenem jsem se kdysi něco napájel :) Ale hlavně stříbrnou pájkou, ta má ještě trochu nižší teplotu tání, ale je drahá. Zkus ten plynový hořák, teoreticky by to mělo taky jít. Na ohřátí mosazného drátu do červena, bude stačit určitě. Ohřát do červena ocel však bude trvat dlouho, ale to jistě tvoje pokusy nezastaví :)
Ahooj Vidláku. Při pájení se autogenem nahřeje mosazný drát a strčí se do boraxu, tím se to obalí ten drát a pají se. Pájený předmět se před tím nahřeje. Nebudu popisovat detaily to je jen zkráceně, princip pájení s mosazí. Ať se daří.Pozdravuje Karel...👍
Vidláčisko zase perlí! :D Taky jsem si s tím kdysi hrál, jen jsem si sehnal drážkovací elektrodu a dal ji na +. Taky jsem použil cínový drát o průměru 10mm. Nedrželo mi to. :D :)
Místo mosazi použij měď pro tento způsob jedním uhlíkem hezky se rozleje, mosaz prská. Když se použíjí dva uhlíky (kleště v nich jsou uhlíky proti sobě, při přiblížení se zapálí oblouk, uhlíky se oddálí tak aby se udržel oblouk) pak se pracuje jako s autogenem , místo se od oblouku ohřívá a přidává se mosaz, oblouk nehoří proti materialu.
Nazdar Vidláku, kašli na plyn a elektrinu, môžme to kľudne zanitovať, čo je vlastne najpevnejši spoj, viď Eiffelova veža, alebo kľudne to napajkovať v ohni, nepotrebuješ ani šlapaciu vyhňu, stáča 4 tehly a malý rošt, dokonca ani uhlie nepotrebuješ postačia aj kompy z kukurice 😀. Ako zdroj vzduchu postačí aj pumpa na čln. Keď survival tak pořádnej. 😎
Ahoj Vidlák, zaujímavé video, výhoda pri spájkovaní plameňom je, že plameňom dokážeš usmerňovať spájku, aby sa rozliala tam, kde to potrebuješ. Čo som čítal, zváračky MIG/MAG umožňujú tvrdé spájkovanie, táto technológia je určená pre spájanie železných a neželezných materiálov.
@@vidlak001 Jasné, zdá sa, že núdzovo by si si možno aj pomohol. Držať doma autogén je v dnešnej dobe dosť nákladné, keď človeka živí niečo úplne iné, no občas je potrebné niečo nahriať, odpáliť, či zaspájkovať, ojedinele zavariť.
Ahoj vidláku skus elektrodu zbrousit do špičky kdysi jsme měli autobaterku a vypalovali se uhlíkem různé věci a nápisy, dále do boraxu se namočí nahřátý mosazný drát ona na něm bude držet, pokud vím tak při pájení natvrdo autogenem se to tak dělá, neviděl jsem nikoho posypávat materiál jinak skvělé a naučné video :)
Ahoj Vidláku.Rozhodl jsem se psát komentáře a to od našeho setkání v Lysé. Nebudu chytračit o tom že hořák je pro pájení mosazi nejlepší,to ví každý kdo je od řemesla. Zajímavé jsou pravě tyhle pokusy a to jak je ve videu umíš podat. Za mě opět parádní video. Těším se na další. Zdravím Karel.
Ahoj Vidláku, moc pěkné video. Jak už tu někdo psal, mělo by to jít i tím tigem. Když Pájím autogenem, tak si ohřeju ten mosazný drát a potom ho v boraxu obalím, jinak už potom borax nepřidávám. Zkus tu svářečku schválně přepnout na tig, sice nevím co to udělá, ale za pokus to stojí. Já to někdy zkusím tím tigem. A možná ten uhlík nabrousit na ostrý úhel.
Ahoj Vidláku, pájím stříbrnou pájkou a to v plameni. Důležité je, rozehřát pořádně záklaní materiál, jinak borax se prodává i jako pasta nebo se dá rozpustit ve vodě a nanést, měl jsi ho tam moc. Jinak na škole jsme měli páječku i odporovou což by se dalo udělat z trafa také a určitě by to bylo bezpečnější než tohle.
Oblouk mezi el. a materiálem ho silně nauhličuje a snižuje se pevnost.Proto je lepší ohřívat obloukem mezi dvěma elektrodami.Pokud mosazný drát nahřeješ a "potopíš"do boraxu,nalepí se na drát.
Ahoj Vidláku,pájení mosazi na tvrdo dvěma uhlíky pod úhlem vzniká plamen dopředu a tím se ohřívá materiál po ohřátí posipat boraxem a zalít mosazi.Zdroj svářečka.Popis je v Udělej si Sám, nevím číslo.Zdraví Vašek.
Vidláku nechceš zkusit stříhání skla pod vodou nůžkami na plech? s dědečkem jsme se o tom bavily ale upřímně bojím se a zároveň bych chtěl vidět jestli by jsi našel nějaké finty a vylepšení :-D potřebuju vystřihnout sklo do spětného zrcátka na veterána a zároveň to chci dělat doma ne to nechávat dělat firmou :-) tak kdyby se ti někdy chtělo byl bych moc rád děkuji :-)
Ahoj, dobrý tip :-) Tak to zkus a natoč o tom, na tom nebude nic složitého. V nejhorším případě se to nepovede. Stříhá se pod vodou, aby nelítaly střepy.
@Vidlák, povedené video. Příště bych zkusil vzít trafo z mikrovlnky, dát pryč vinutí na sekundáru a udělat tam několik závitů tlustého drátu za něj nějaký usměrňovač buď staré diody nebo něco co ten proud vydrží za ně tlumivku coby filtraci. Také by šlo použít dvě staré autobaterky ale opatrně aby nevznikl čistý zkrat.
Ahoj. Hezký pokus. ale jdeš na to špatně. Příště zkus 2 uhlíkové elektrody a oblouk zapal mezi nimi. Vzniklou plazmou nahřívej materiál. Tímhle způsobem letuji na tvrdo již 20let. Jen místo uhlíků z baterek používám elektrody z obloukových lamp do promítaček. Vyrobil jsem si kleště do každé čelisti jeden uhlík, připojené na trafo 60A a letuje to jako s autogenem. Jediný rozdíl je že u autogenu se dá tím plamenem tvarovat ta mosaz, ale plazma z uhlíku nemá žádnou kinetickou energii a jste závislí jen na gravitaci :-)
Ahoj Radku, děkuju za zprávu :-) Tak jsem nebyl daleko od řešení... Řešíš nějak uhořívání elektrod nebo jak ti to funguje, aby to hořelo delší dobu? Super zpráva. Chtěl bys to natočit?
Ahoj Vidláku. Kleště mám z ocelové kulatiny cca pr.8 (mosaz by byla lepší :-) nasunuté v plastové hadičce jako izolace. Na jednom konec jsou izolovaně spojeny a odpružené pružinkou , na druhým konci jsou naletovaný očka z pásoviny. Uhlík zasunu do očka a zajistím šroubkem. Drží se to jako kleště na špekáčky když griluješ :-) Klepnutím o sebe zapálíš oblok a pak jen reguluješ jeho velikost. Uhlíky musí být pod úhlem cca 90st. Vzniklí oblouk je pak natažený dopředu a pracuje se s ním jako s plamenem. Uhlíky odhořívají velmi pomalu tak to není kritické, ale když je potřeba je to otázka jednoho šroubku M4. Jestli se k tomu o víkendu dostanu tak bych mohl natočit jak to funguje, jestli zvládnu to natáčení :-)
Ahoj! Myslím ze s týmto bojoval ešte môj otec asi v80tych rokoch. Ak si dobre pamätám tak si vyrobil držiak ktorým približoval k sebe dva uhlíky a tým vytvoril oblúk tak asi zrejmä nedával nejaký pól na zvarany materiál. Niečo ako náhrada autogenu?
Ahoj Vidláku,jak bylo popsáno níže pro pájení na tvrdo můžeš v případě survivalových podmínek použít improvizované ohniště s dřevěným uhlím ,které už tak skvěle umíš vyrábět, pak pomocí mosazi a boraxu můžeš v klidu letovat plechy k sobě nebo jen s boraxem bez mosazi vyrábět z různých železných plechů damascénskou ocel jak to dělají kováři ;-)
Na to pájení existují pájecí kleště, kde jsou dva uhlíky proti sobě, na pájený materiál se vůbec napětí nepřipojuje, plánek na ty kleště je v časopise Udělej, Urob si sám, bohužel nevím v kterém čísle.
Ahoj,vidlaku čo viem tak sa nahreje drôt a namočil sa do boraxu potom sa ohrievač matroš , a podávaním drôtu sa vytvára zároveň vrstva ochrany pred oxidaciou, ktorú pri ohreve vytvára zmes kyslíka, a acetylenu
přesně tak. teda mistr u nás v učňáku říkal že to budem pájet s redukčním plamenem který je poměr 1:1 acetylen a kyslík tak nějak. no a mosazným drátem :-)
Ak letovať tvrdou pájkou za pomoci el. energie, tak INDUKCIA. Dá sa pekne plošne prehriať spájaný materiál a dá sa pekne kontrolovať teplota, aby pájka nebola prepálená. Ako typ, na pokusy: autogénový horák. Miesto acetylénu sa bežne používa propánbután. Miesto kyslíka použiť kompresor / vzduch. To už moc bežné asi nebude.
@@vidlak001 Takto to aj beriem. A určite tvoje vídejka sú inšpirujúce , pekné a najme vtipné. K tej indukcii. V čínskych obchodoch dostať zaujímave vecičky. 1000W indukcia cca. 30 -40 doláčov. Sú aj schémy, ako zo zváracieho invertoru vyrobiť lacnú výkonnú indukciu. Dávam, ako typ.
Videl som video , ako vo výrobe chladničiek spájkovali trubky od kompresora. Bolo to bez oblúku . Len teplo z uhlikov nahrievalo trubku do červena , na ktorú potom naniesli spájku. Niečo ako bodovačka ale s uhlíkovými elektródami .
Jsem z toho pájení na tvrdo dočista na měkko :-) chvilkama jsem měl hotové vánoce když to prskalo jako prskavky .-) jinak kromě boraxové pasty je jednodušší co jsem kdysi používal- zahřátou mosaz vnořit do sypkého boraxu a teplem se na ni nalepí :-) a možná by se mohl zkusit i tig a mohlo by to fungovat lépe :-))
Kdysi velmi dávno jsem si udělal takové kleště, kde by se držely dva uhlíky šikmo proti sobě a vzniklým obloukem by se pájelo. Něco jako oblouková lampa. Nevím proč jsem to nedodělal, ale myslím že by ten oblouk byl lepší. Zdravím.
skvělá ukazka, kdysi jsem odebíral časopisy urob si sám, a tam něco podobného bylo, myslím že tam byl popis jak si svářečku zkompletovat zkoušel jsem to z trafem ale moc to nešlo a pokusy jsem vzdal, i kvuli popáleninám, možna by jsi mohl zkusit bodovou svářečku z trafa z mikrovlné trouby, taky prej dobrý.
V pájce 37 / 63 je přesně opačný poměr Pb a Sn než Vidlák říká. Tedy 63% olova a 37% cínu. Nejlepší pájkou na bastlení je nějaká varianta 61% Pb / 37% Sn / 2% Cu.
@@vidlak001 Aáá .. máš pravdu. Chyboval jsem! Ach jo :) Jinak na bastlení používám pájku www.vpcentrum.eu/pajka-fluitin-1532-1mm-250g-60-sn-38-pb-2-cu-civka Nežere mi to hrot na trafopájce a prostě jí mám rád.
To byl celkem divoký nápad, tenhle experiment. Správně se nahřeje tyčinka, smočí v boraxu a tím se vytvoří obal jako na elektrodě. Ten se pak s tyčinkou přidává postupně, aby se nevypaloval předčasně při nahřívání součástí. Potom se nahřejí součásti natolik, až se bude spolehlivě zatékat roztavená pájka. Předpokladem jsou kovově čisté povrchy. Nakonec, tyčinka se natavuje v místě švu přímo "plamenem", zvlášť mosaz, která je tak to nejhorší co se dá na toto použít. Je to klasický materiál už hodně dlouho známý, ovšem s nejvyšší tavicí teplotou. Dokud není vše žhavé do červena, nebude to ono. Stříbrné pájky jsou cenově hodně jinde, ale místo 900°C stačí třeba 650°C. To je jiná práce. Zkuste plamen. Ikdyž byste něměl švajc (palivo + kyslík), nějakým propanovým turbohořákem (palivo + vzduch (bunsen)) by to šlo taky a lépe než to místně zahřívat obloučkem. Survival bude spíš o propanové flašce, než veřejné rozvodné síti. Hodně zdaru a hurá do toho.
Ahoj, děkuju za popis technologie pájení na tvrdo, ještě to zkusím s tím obloukem :-) Pak si to můžu porovnat, jak to šlo hořákem. Má takový malý na PB. A případně výheň na dřevěné uhlí, když jsme u survivalu.
@@vidlak001 Tak to by šlo, zkusit tu výheň, a snažil bych se o kovový lesk součástí, krátké a intenzivní zahřátí a propájení tyčinkou předem obalenou v boraxu a krmit to dokud si spoj bude sát. Jsem zvědav na další video :-)
Pomocou uhlíkovej elektrody a zdroja prúdu sa dá pájkovať na tvrdo striebrom , ( a asi aj mosadzou by sa dalo). Ale treba iný systém. V zamestnaní sme takto zvykli pájkovať nové dotykové plochy na silové stykače čo sa používajú v elektrických rušňoch. Ale treba väčší prúd a hlavne tie dva materíály sa musia k sebe najprv silno pritačiť a následne sa spustí zdroj prúdu a pretekjúcim prúdom sa materiály zohrejú až do červena a potom sa aplikuje pájka , ktorá do spoja zatečie . Aby sa nevytvoril oblúk ale len pretekajúci prúd ohrial oba spájané diely na teplotu topenia prídavného materiálu. Ale na to treba cca100-200A prúdu. Takže by to možno aj s tým 500VA trafom išlo vyprodukovať , musel by sa previnúť sekundár, dať tam len pár závitov ozaj hrubého vodiča , niečo podobné ako keď sa z MOTu robí bodovačka na praporky na Li-on akumulátory . A potom nejaký prítlačný upevňovací systém s elektródou hore a vodivým spodkom dole, a medzi to by sa požadované diely vložili a zhora sa pritlačia tou uhlíkovou elektródou.
Ahoj Vladimír, děkuju za tip. To je spíš odporové nahřívání, to není obloukové. Taky to chci časem zkusit, až se mi dostane do ruky vhodné trafo, třeba ten MOT:
@@vidlak001 omluvám se klamal jsem. Na tvrdý pájení už je třeba něco co má větší grády autogen nebo alespoň propan - butan se vzduchem (kyslíkem) samozřejmě záleží na tom co s čím chceš pájet.
Vždy se pájelo na tvrdo autogenem nebo hořákem , mosazný drát se lehce olízl plamenem a namočil do sypkého boraxu což uplně stačilo nebylo třeba posypávat pájený materiál dále se kov ohřál tak aby se mosaz krásně rozlila a bylo hotovo spoj je pevný a nepodléhá korozi. Co jsem se toho napájel moc mě to bavilo. :)
dobrej pokus Vidláku co tak nahřát kov přiložením uhlíkové elektrody na kov než se rozžhaví do červena a potom přidávat mosaz drát to by mělo s trafosvářečkou jít. ???
Potřeboval jsem opravit velký hrnec kde mi vznikla dírka velikosti špendlíkové hlavičky. Použil jsem invertor, uhlíkovou elektrodu a kus mosazného drátu a vznikla mi díra velikosti padesátikoruny.
Elektrický oblúk ohrieva bodovo vysokou teplotou. To presne nepotrebujeme pri letovaní. Potrebujeme rovnomerne zahriať materiál o niečo vyšou teplotou, ako je tavenie pájky. Pájka by sa nemala prepaľovať , prehrievať oveľa väčšou teplotou, ako je jej teplota topenia. Pri zváraní sa spájaný materiál taví. Pri letovaní sa spájaný materiál NESMIE taviť. Poučka: Spoj vzniká roztavením spájky do kvapalného stavu, pomocou adhézie - priľnavosti kovu a spájky a čiastočne aj vplyvom difúzie - prelínania častíc spájaného kovu a spájky.
Dobrý den, sledoval jsem, Vas příspěvek, pájení na tvrdo. Takto nemůžete nikdy docílit kýženého výsledku, protože, nejdříve musíte nahrát mosazný drát cca na 200 stupňů, pak ho ponořit do Boraxu, tento se nalepi na drat a tvoří tak ochranou atmosféru. Ocelové díly musíte stejnoměrně nahrát cca na700_800 stupňů a po té závit drát a přidávat jej na pájene místo. Drát nhrivate na samém konci.
uz muzu otevrit oci ? :-) , jinak pajeni natvrdo je celkem veda , teploty na mosaz kolem 1000 stupnu , mistri v tomhle oboru jsou plynari a zbrojiri , tenhle survival styl s elektrikou asi moc fungovat nebude .
Ahoj, to je originál jeden kus, tady si můžeš koupit hnědou nebo černou a nabarvit si jí na oranžovo :-) duhovetricko.cz/cz-kategorie_570891-0-zmijovky.html
Ahoj vidlaku sorry sem se to asi nehodí ale nevím kam ti napsat chci se zeptat jestli by jsi mi neporadil chtěl bych do epoxidu g500 potravinářské barvivo s technickým lihem pro zabarvení epoxidu slyšel jsem ze to jde ale nevím kolik čeho mám primichat. Kolik lihu a kolik barviva. Pracuji na tom právě teď takže kdyby jsi mi mohl poradit právě teď bo kdokoli kto si to přečte byl bych fakt happy. Originál barvivo do epoxidu nemám a chtěl jsem to takhle zkusit dík za jakýkoli info ((:
Viděl jsem kdysi pájedlo - dva uhlíky šikmo k sobě, mezi nimi oblouk, dalo se s tím ohřívat jako autogenem. Nebude to nic moc, elektrody uhořívají, mosaz se bude přepalovat, ale vyzkoušet by se to dalo. Kdysi jsem zkoušel obloukem mosaz tavit v plechovce a výsledkem byla přepálená houba, vůbec to neteklo, a navíc spousta bílého čmoudu, jak se z mosazi vypaloval zinek.
Velice jsi mě pobavil . Vůbec neber zle, co píšu , ale o pájení něco vím a dokonce jsem viděl spoj survival 😂Všechno špatně. Povedl se ti švový svár uhlíkovou elektrodou. Co si myslím , nebo vím já. V první řadě , očištěné obroušené styčné plochy. 2. Obě plochy potřít boraxem naředěným vodou- spíš tip, mohl by být nasypán. 3. Odporově prohřát základní materiál do oranžové barvy a zároveň do toho dostat mosaz. 4. Nesmí dojít k přehřátí asi na teplotu tání oceli, mosaz pak odprská a nepojí. To co se ti povedlo . Neprohřál jsi základní materiál. Znečistil jsi styčné plochy obloukovým svařováním a to jedinné místečko s mozazí , to bylo málo. Potřebuješ , aby mosaz byla všude. Vybral jsi si zrovna těžký level a díky za něj. Asi to budu chtít taky vyzkoušet. 😂 Ale já mám naštěstí autogen. Ps. S mosazí se ještě nějaká prasečina odpustí, ale stříbro pájky už moc vad nesnesou. Díky za video. Doufám, že to uvidí kamarád ze svářečské školy. Třeba by ti to pomohl doladit. Že to jde, to jsem viděl, ale nikdy nezkousel . Myslím že ten fachman měl měděné, nebo bronzové elektrody a dělal povrchovou housenku jako znáš ze svařování.
Ahoj Vidláku. Myšlenka dobrá, ale špatně provedená. Oblouk musí vzniknout, mezi dvěma uhlíky a ne mezi svářeným kusem a uhlíkem. Vyrob si kleště kde bude jeden uhlík pevný a druhý posuvný třeba v trubičce, abys ho mohl třeba palcem ovládat. Pak budeš postupovat jako když sváříš plamenem a nahřátý mosazný drát občas namočíš do boraxu. Ty jsi udržoval oblouk mezi svářeným kusem a uhlíkem, proto si to měl okousané. Přemýšlej a natoč další video. Ahoj zdraví Vláďa Polívka.
Tady je odkaz, jak mají asi vypadat kleště na pájení na tvrdo elektrickým obloukem. Kdysi jsem něco podobného udělal a docela to fungovalo s trafosvářečkou. Byl od toho velký žár, že doutnaly rukavice. Ale jako nouzovka to bylo dobrý. kopirkar13.rajce.idnes.cz/Horak_na_pajeni_mosazi/
@@vidlak001 Není, kdysi jsem to náhodou vygooglil a uložil jsem si to. Něco podobného jsem taky měl (inspirace z časopisu Udělěj si sám), ale taky je to pěkně vyfocené.
Asi před 30 roky můj spolupracovník Jindra- elektrikář z Karviné měl doma trafo/ asi na 48V/, vyrobil si kleště a na konci uhlíky z promítačky. Při dotyku vznikl krásný oblouček mezi uhlíky a s boraxem a mosazí krásně pájel jako autogenem. Vůbec se nepálilo železo. Vyráběl mi kostru na osciloskop z 1,5 mm profilu L. Nepoznal by nikdo že to není autogenem. Chtělo by to vyzkoušet. Dík za video !
Navrh na dalsie. Možno by sa dalo vyrobit imprivizovane ohňom len ako by sa plamen reguloval. Ako ma napadlo ze by sa vyrobila piecka do ruky 😀a z tej by plamen šlahal
Ahoj, při pájení se taví pomocný materiál, což tu platí :-)
5 ปีที่แล้ว
@@vidlak001 Při pájení se sice taví pomocný materiál, ale netaví se při tom ten základní - to se ti v oblouku roztaví i ten základní. Jak píše kolega, spíše šlo o TIG ale bez ochranné atmosféry (leda ten CO2, kzerý vzniká odhoříváním grafitové tyčky) ;-)
Ahoj Vídláku. Pěkné video. Co kdyby jsi místo trafa použil dvě sériově zapojené olověné baterie? Jinak svařování nerozumím, takže nevím, jestli byl z trafa malý proud nebo napětí. Já dělám jenom měkké pájení Jinak by se mi líbila nějaká série videí o výrobě vlastní improvizované svářečky a spojování kovů v takových dosti amatérských podmínkách. :-) Kdyby jsi chtěl někdy poradit ohledně měkkého pájení a elektroniky jsem ti k službám, i když toho zase tolik nevím. :-)
pájím na měkko každý den .. a jak tam není olovo je to pruda ... fakt je to ostuda EU ... kdo to vymyslel musel být fakt dutohlav ! který to nikdy nedělal ... ale hlavně že tomu rozumí ! xD
Zajímavé pokusy. 😈 Pájet elektricky železo je možné. Nejlepší výsledky má indukce. Pokud svářečkou, tak metodou TIG, nejlépe s pedálem. Ale potřebuješ výkon. Železo musíš rozehřát na pájecí teplotu, jak pájíš, rozehříváš elektrodou materiál před. Drát nesmí jít do el. oblouku. Když je už spájeno, můžeš to prohřát znovu, aby se ti pěkně roztekly případné boule.
Ahoj, ano, jsou lepší metody, chtěl jsem zkusit tohle. A i když to vypadá zoufale, určitě by to šlo vylepšit. Například oblouk by hořel mezi nějakým pomocným materiálem.
nechce se mi cist vsechny komentare - ale co si matne vzpominam kdyz deda opravoval mosazi stare hrnce tak tu mosazny drat strcil do boraxu a obalil ji a tim pak ten hrnec opravil jen teda nevim jestli se ten borax na to nalepil sam o sobe nebo mel ten drat uz rozehraty tim autogenem
Trafem 24V a uhlíkem z obloukové lampy kinopromítačky jsme před padesáti lety svařovali měděné dráty vinutí elektromotorů. Dráty se stočily dohromady, podržely kombinačkami s připojeným jedním vývodem trafa. Druhý vývod byl připojený na držák uhlíku, kterým se dráty jednoduše svařily. Na tuhle fičuru jsem si vzpoměl, když jsem potřeboval pro jistý účel svařit dva různorodé materiály a vytvořit tak termočlánek pro měření vysokých teplot. Jinak Vidláku fandím... máš pěkná videa.
Ahoj, děkuju za zprávu a taky za pochvalu :-)
To musel být stejnosměrný zdroj, jinak si nedovedu vysvětlit, že to zapálilo a udrželo oblouk. Zkoušel jsem i slabší elektrodu a 24V střídavých je málo :-/
Ne ne, jen trafo 220V/24V tudíž "zdroj" střídavý. Trafo odhadem tak 400W. Uhlíkem se natavil a slil vlastní materiál (Cu). Pokud se dostaneš k rozborce vinutí asynchronního motoru, spojení vinutí a vývodů ke svorkovnici se snad tímto způsobem dělá i dnes. No a představ si, že se tímto způsobem svařovaly ve výrobě i vývody cívek statoru trakčních motorů z měděné pasoviny 3x6mm. Jen trafo, opět 24V bylo trochu větší...
@@pepemann4741 To jsou věci :-) Tak to asi bylo svařování rozžhaveným uhlíkem bez oblouku, to by mohlo fungovat.
Ahoj Vidláku, je super vidět 70 palců nahoře a 0 dole👍
Jsi pozitivní a dobrej člověk a dáváš to dál!
Mě jsi někdy inspiroval, nebo i sem tam vyděsil ale vždy pobavil🙂
Dobrou práci a nadějné vyhlídky přeji!
Slávek
Ahoj Slávku, děkuju za pocty :-) ♥
TH-cam mě naučil, že se stejně nezavděčím všem. Palce dolů se objeví :-)
na ty se vyprdni :-) mě se líbí, že točíš videa a zveřejníš je, ikdyž to nedopadne dobře, toho si třeba já hodně cením @@vidlak001
Jde vidět že se toho nebojiš pěkná práce ❤️
Ahoj, děkuju, ehm... práce hrozná :-)
Přesně jak říkáš na konci. Pájení na tvrdo se provádí autogenem. Mosazný drát se ohřeje lehce do červena a ponoří se do toho boraxu. Ten nahřátou část drátu obalí a až potom se pájí. Ocel se nahřívá taky lehce do červena a pájka (mosaz obalená boraxem) se přikládá na ohřátý materiál, ne pod plamen.
Pájení el. obloukem neznám...
Ahoj, děkuju za zprávu, nojo, když má člověk autogen, tak si to může předem ohřát. Ještě tu technologii upravím :-)
*Vidlák* Není za co. Autogenem jsem se kdysi něco napájel :) Ale hlavně stříbrnou pájkou, ta má ještě trochu nižší teplotu tání, ale je drahá.
Zkus ten plynový hořák, teoreticky by to mělo taky jít. Na ohřátí mosazného drátu do červena, bude stačit určitě. Ohřát do červena ocel však bude trvat dlouho, ale to jistě tvoje pokusy nezastaví :)
Ahooj Vidláku. Při pájení se autogenem nahřeje mosazný drát a strčí se do boraxu, tím se to obalí ten drát a pají se. Pájený předmět se před tím nahřeje. Nebudu popisovat detaily to je jen zkráceně, princip pájení s mosazí. Ať se daří.Pozdravuje Karel...👍
Ahoj Karle, děkuju za zprávu. Myslel jsem si, že je tam nějaká finta :-)
@@vidlak001 Stříbrná pájka, drát, už je obalená. Ahoj ka.
@@vlakyotrokovice Aj mosadz sa dá kúpiť obalená
@@cyrilbudac9394 Tak to zase nevím já. Asi se šetřilo. Možná to dříve nebylo. Karel
velmi jsem ti fandil. Tyhle praktické zkušenosti jsou nejvíc* Navíc jsi přežil, takže survival test úspěšný! :-)
Ahoj, to je důležitý, přežít :-)
Super video, pán to umí pěkně a jednoduše vysvětlit :-)
Instablaster
Ahoj Vidláku děkuji že točíš zajímavá a poučná videa.
Ahoj, jsem rád, že se ti to líbí :-) Děkuju.
Vidláčisko zase perlí! :D Taky jsem si s tím kdysi hrál, jen jsem si sehnal drážkovací elektrodu a dal ji na +. Taky jsem použil cínový drát o průměru 10mm. Nedrželo mi to. :D :)
Ahoj, tohle je pájení na tvrdo, s cínem se pájí na měkko. Tak možná proto to nedrželo.
Místo mosazi použij měď pro tento způsob jedním uhlíkem hezky se rozleje, mosaz prská. Když se použíjí dva uhlíky (kleště v nich jsou uhlíky proti sobě, při přiblížení se zapálí oblouk, uhlíky se oddálí tak aby se udržel oblouk) pak se pracuje jako s autogenem , místo se od oblouku ohřívá a přidává se mosaz, oblouk nehoří proti materialu.
Super video, tato možnost.👌👍
Ahoj, ještě to vylepším :-)
Ahoj, když jsme se domlouvali na svářečce, tak jsem netušil na co všecko bude dobrá :D Doufám, že ještě dlouho vydrží
Ahoj, jsem rád, že jsi "rád", že svářečku používám. To víš stejnosměrný proud, to je něco :-)
Zaslechl jsem něco o doživotní záruce :-)))
Nazdar Vidláku, kašli na plyn a elektrinu, môžme to kľudne zanitovať, čo je vlastne najpevnejši spoj, viď Eiffelova veža, alebo kľudne to napajkovať v ohni, nepotrebuješ ani šlapaciu vyhňu, stáča 4 tehly a malý rošt, dokonca ani uhlie nepotrebuješ postačia aj kompy z kukurice 😀. Ako zdroj vzduchu postačí aj pumpa na čln. Keď survival tak pořádnej. 😎
Ahoj, děkuju za super tip :-))) Dokonalé.
Ahoj Vidlák, zaujímavé video, výhoda pri spájkovaní plameňom je, že plameňom dokážeš usmerňovať spájku, aby sa rozliala tam, kde to potrebuješ. Čo som čítal, zváračky MIG/MAG umožňujú tvrdé spájkovanie, táto technológia je určená pre spájanie železných a neželezných materiálov.
Ahoj Cyril, děkuju za postřehy. Věřím, že v ochranné atmosféře by to šlo jinak. Mě nešlo o špičkovou technologii, ale survival řešení.
Ať se nám daří!
@@vidlak001 Jasné, zdá sa, že núdzovo by si si možno aj pomohol. Držať doma autogén je v dnešnej dobe dosť nákladné, keď človeka živí niečo úplne iné, no občas je potrebné niečo nahriať, odpáliť, či zaspájkovať, ojedinele zavariť.
Ahoj vidláku skus elektrodu zbrousit do špičky kdysi jsme měli autobaterku a vypalovali se uhlíkem různé věci a nápisy, dále do boraxu se namočí nahřátý mosazný drát ona na něm bude držet, pokud vím tak při pájení natvrdo autogenem se to tak dělá, neviděl jsem nikoho posypávat materiál jinak skvělé a naučné video :)
Ahoj, děkuju za tipy. K dalším pokusům s pájením na tvrdo jsem se zatím nedostal.
Ahoj Vidláku.Rozhodl jsem se psát komentáře a to od našeho setkání v Lysé. Nebudu chytračit o tom že hořák je pro pájení mosazi nejlepší,to ví každý kdo je od řemesla. Zajímavé jsou pravě tyhle pokusy a to jak je ve videu umíš podat. Za mě opět parádní video.
Těším se na další. Zdravím Karel.
Ahoj Karle, nojo na pájení na tvrdo je přeci autogen. Mohla to být revoluce v pájení, kdyby to šlo samo :-) Tak někdy příště.
Měj se!
Čekám na koment od Killerozka :)
Uvidíme :-)
Ahoj Vidláku, moc pěkné video. Jak už tu někdo psal, mělo by to jít i tím tigem. Když Pájím autogenem, tak si ohřeju ten mosazný drát a potom ho v boraxu obalím, jinak už potom borax nepřidávám. Zkus tu svářečku schválně přepnout na tig, sice nevím co to udělá, ale za pokus to stojí. Já to někdy zkusím tím tigem. A možná ten uhlík nabrousit na ostrý úhel.
Ahoj Láďo, děkuju za postřehy, já to ještě vychytám :-)
Ahoj Vidláku, pájím stříbrnou pájkou a to v plameni. Důležité je, rozehřát pořádně záklaní materiál, jinak borax se prodává i jako pasta nebo se dá rozpustit ve vodě a nanést, měl jsi ho tam moc. Jinak na škole jsme měli páječku i odporovou což by se dalo udělat z trafa také a určitě by to bylo bezpečnější než tohle.
Ahoj Martine, děkuju za postřehy. Tady je hlavní problém, že ten oblouk pálí přímo do materiálu a tím ho ničí, budu to muset předělat.
krásný experiment taky to zkusím :-)
Ahoj, přeju ti úspěšné pájení, jde to těžko :-)
Oblouk mezi el. a materiálem ho silně nauhličuje a snižuje se pevnost.Proto je lepší ohřívat obloukem mezi dvěma elektrodami.Pokud mosazný drát nahřeješ a "potopíš"do boraxu,nalepí se na drát.
Ahoj, děkuju za info, už dělám na další verzi páječky.
Ahoj Vidláku,pájení mosazi na tvrdo dvěma uhlíky pod úhlem vzniká plamen dopředu a tím se ohřívá materiál po ohřátí posipat boraxem a zalít mosazi.Zdroj svářečka.Popis je v Udělej si Sám, nevím číslo.Zdraví Vašek.
Ahoj, děkuju za tip, ano, našel jsem to.
No jako srandička dobrý.Vidláku jseš sympaťák a rád se na tvé videa občas podívám.Jsi takový nezmar.V dobrém slova smyslu.
Ahoj, děkuju za pochvalu :-)
Vidláku nechceš zkusit stříhání skla pod vodou nůžkami na plech? s dědečkem jsme se o tom bavily ale upřímně bojím se a zároveň bych chtěl vidět jestli by jsi našel nějaké finty a vylepšení :-D potřebuju vystřihnout sklo do spětného zrcátka na veterána a zároveň to chci dělat doma ne to nechávat dělat firmou :-) tak kdyby se ti někdy chtělo byl bych moc rád děkuji :-)
Ahoj, dobrý tip :-) Tak to zkus a natoč o tom, na tom nebude nic složitého. V nejhorším případě se to nepovede. Stříhá se pod vodou, aby nelítaly střepy.
Těším se na vás 😇supr
Ahoj, fajn :-)
Pomoooc nevidím sem nestihl zavřít oči při tom pájení :( :D
Ahoj, to časem přejde :-)))
Ta songa na začátku je nej yi super yutuber pakračuj v tom dotáhneš to ještě daleko mám tvou zmijovku tmavě hnědou nosím jí furt je supr tak ahojj:-)
Ahoj, super! Ať se nám daří se zmijovkou i bez.
Vidlák díky moc si borec ahoj
Super video 😀
Teda to "pájení" těžký punk 😂
Punk :-)))
@Vidlák, povedené video. Příště bych zkusil vzít trafo z mikrovlnky, dát pryč vinutí na sekundáru a udělat tam několik závitů tlustého drátu za něj nějaký usměrňovač buď staré diody nebo něco co ten proud vydrží za ně tlumivku coby filtraci. Také by šlo použít dvě staré autobaterky ale opatrně aby nevznikl čistý zkrat.
Ahoj, něco takového chci zkusit, teď zkoumám různé elektrody.
@@vidlak001 To jsem zvědavý. Já zatím nic nezkoušel. Ale viděl různá videa. Kámoš dělal bodovačku z těch přemotaných traf.
Ahoj. Hezký pokus. ale jdeš na to špatně. Příště zkus 2 uhlíkové elektrody a oblouk zapal mezi nimi. Vzniklou plazmou nahřívej materiál. Tímhle způsobem letuji na tvrdo již 20let. Jen místo uhlíků z baterek používám elektrody z obloukových lamp do promítaček. Vyrobil jsem si kleště do každé čelisti jeden uhlík, připojené na trafo 60A a letuje to jako s autogenem. Jediný rozdíl je že u autogenu se dá tím plamenem tvarovat ta mosaz, ale plazma z uhlíku nemá žádnou kinetickou energii a jste závislí jen na gravitaci :-)
Ahoj daju sa zohnať oblukove lampy či sa to uz nevyraba? Popripade nahrada za uhlik
Použiť sa dá grafitová elektroda pre drážkovanie
Ahoj Radku, děkuju za zprávu :-)
Tak jsem nebyl daleko od řešení...
Řešíš nějak uhořívání elektrod nebo jak ti to funguje, aby to hořelo delší dobu?
Super zpráva. Chtěl bys to natočit?
Ahoj Vidláku. Kleště mám z ocelové kulatiny cca pr.8 (mosaz by byla lepší :-) nasunuté v plastové hadičce jako izolace. Na jednom konec jsou izolovaně spojeny a odpružené pružinkou , na druhým konci jsou naletovaný očka z pásoviny. Uhlík zasunu do očka a zajistím šroubkem. Drží se to jako kleště na špekáčky když griluješ :-) Klepnutím o sebe zapálíš oblok a pak jen reguluješ jeho velikost. Uhlíky musí být pod úhlem cca 90st. Vzniklí oblouk je pak natažený dopředu a pracuje se s ním jako s plamenem. Uhlíky odhořívají velmi pomalu tak to není kritické, ale když je potřeba je to otázka jednoho šroubku M4. Jestli se k tomu o víkendu dostanu tak bych mohl natočit jak to funguje, jestli zvládnu to natáčení :-)
@@radekzobal6082 Ahoj, děkuju, už na tom začínám dělat. Kdybys mi poslal fotku, tak by mi to pomohlo :-)
Ahoj! Myslím ze s týmto bojoval ešte môj otec asi v80tych rokoch. Ak si dobre pamätám tak si vyrobil držiak ktorým približoval k sebe dva uhlíky a tým vytvoril oblúk tak asi zrejmä nedával nejaký pól na zvarany materiál. Niečo ako náhrada autogenu?
Ahoj, děkuju za zprávu. Mám v plánu to udělat, už mi několik lidí poslalo návod :-)
Takový krásný svár... já si málem koupil TIG...a úplně stačí baterie a trafo.😀
:-)))
Ahoj Vidláku,jak bylo popsáno níže pro pájení na tvrdo můžeš v případě survivalových podmínek použít improvizované ohniště s dřevěným uhlím ,které už tak skvěle umíš vyrábět, pak pomocí mosazi a boraxu můžeš v klidu letovat plechy k sobě nebo jen s boraxem bez mosazi vyrábět z různých železných plechů damascénskou ocel jak to dělají kováři ;-)
Ahoj, výborný tip. Teď zkouším elektriku, v létě můžu zkusit udělat výheň.
Na to pájení existují pájecí kleště, kde jsou dva uhlíky proti sobě, na pájený materiál se vůbec napětí nepřipojuje, plánek na ty kleště je v časopise Udělej, Urob si sám, bohužel nevím v kterém čísle.
Ahoj, děkuju za zprávu. Něco takového mě napadlo, jen jestli to není bodová svářečka. Tam jsou dva měděné hroty.
Nie je to bodová zváračka. Sú tam použité dva kinouhlíky a oblúk horí medzi nimi. A pripája sa to na klasický zvarovací transformátor.
Super, snad to najdu :-)
Konečně někdo, kdo to taky zná. Výborně, mladíku!
@@vidlak001 kurva, když se řeklo „pájení na tvrdo“, tak to NENÍ bodovka!!! Pan Nakládal a já jsme to v tom sborníku viděli a máme pamatováka.
Ahoj,vidlaku čo viem tak sa nahreje drôt a namočil sa do boraxu potom sa ohrievač matroš , a podávaním drôtu sa vytvára zároveň vrstva ochrany pred oxidaciou, ktorú pri ohreve vytvára zmes kyslíka, a acetylenu
přesně tak. teda mistr u nás v učňáku říkal že to budem pájet s redukčním plamenem který je poměr 1:1 acetylen a kyslík tak nějak. no a mosazným drátem :-)
Ahoj Ondej, děkuju za postřeh, já to vylepším, že to bude zázrak :-)))
Ak letovať tvrdou pájkou za pomoci el. energie, tak INDUKCIA. Dá sa pekne plošne prehriať spájaný materiál a dá sa pekne kontrolovať teplota, aby pájka nebola prepálená.
Ako typ, na pokusy: autogénový horák. Miesto acetylénu sa bežne používa propánbután. Miesto kyslíka použiť kompresor / vzduch. To už moc bežné asi nebude.
Ahoj, tohle měl být survival improvizovaný způsob. Na rozdíl od trafa se indukce hned tak někde nenajde.
@@vidlak001 Takto to aj beriem. A určite tvoje vídejka sú inšpirujúce , pekné a najme vtipné.
K tej indukcii. V čínskych obchodoch dostať zaujímave vecičky. 1000W indukcia cca. 30 -40 doláčov. Sú aj schémy, ako zo zváracieho invertoru vyrobiť lacnú výkonnú indukciu. Dávam, ako typ.
super pájení vidláku
Ahoj Luky, děkuju :-)
P.S. Co si přeješ k Vánocům.
Videl som video , ako vo výrobe chladničiek spájkovali trubky od kompresora.
Bolo to bez oblúku .
Len teplo z uhlikov nahrievalo trubku do červena , na ktorú potom naniesli spájku.
Niečo ako bodovačka ale s uhlíkovými elektródami .
Ahoj, děkuju za právu, to dává smysl :-)
Tak něco podobnýho jsem taky zkoušel ale s měděným drátem. Spíš mně přišlo, že se víc tavily ty železný plechy než ten drát:-D
Ahoj, děkuju za námět :-)
Ahoj Vidlaku natočil by si video ako vyrobiť basový zosilňovač? Ďakujem
Ahoj, šetřím čas a elektroniku kupuju hotovou, když to jde.
Ale takový hezký lampový zesilovač :-)
Máš super videa. Ale občas mě "šokuješ". Svařovat v papírové krabici.... 😂😂😂
Ahoj Vítku na toto se používá odporové pájení. Třeba vidiové plátky na pilový kotouč.
Ahoj, všechno časem zkusíme :-)))
Súper BOZP hrať sa s ohňom pri krabici 👏👏👏👏👏
taky jsem si říkal kdy bude hasit digestoř :)
Skvělé video
OK, děkuju.
Davam ti na tip co mi rikal tusim jeden kovar... Rozmichat borax s vodou a jarem. Zaroven to odmasti :-)
Ahoj, děkuju za tip. Nojo, nějak se to musí rozpustit, aby to drželo :-)
Jsem z toho pájení na tvrdo dočista na měkko :-) chvilkama jsem měl hotové vánoce když to prskalo jako prskavky .-) jinak kromě boraxové pasty je jednodušší co jsem kdysi používal- zahřátou mosaz vnořit do sypkého boraxu a teplem se na ni nalepí :-) a možná by se mohl zkusit i tig a mohlo by to fungovat lépe :-))
Ahoj Stando, ještě bude pár pokusů, tak si prskání užijeme :-) Ano, nahřát a zapíchnout do boraxu, zkusím.
Kdysi velmi dávno jsem si udělal takové kleště, kde by se držely dva uhlíky šikmo proti sobě a vzniklým obloukem by se pájelo. Něco jako oblouková lampa. Nevím proč jsem to nedodělal, ale myslím že by ten oblouk byl lepší. Zdravím.
Ahoj, děkuju za tip, už jsem to viděl naživo, funguje to hezky.
th-cam.com/video/v2m9YOe2BsU/w-d-xo.html
skvělá ukazka, kdysi jsem odebíral časopisy urob si sám, a tam něco podobného bylo, myslím že tam byl popis jak si svářečku zkompletovat zkoušel jsem to z trafem ale moc to nešlo a pokusy jsem vzdal, i kvuli popáleninám, možna by jsi mohl zkusit bodovou svářečku z trafa z mikrovlné trouby, taky prej dobrý.
Ahoj, ještě jsem to číslo urob si sám nesehnal, až to rozchodím pomocí invertoru, tak budu zkoušet i jiné zdroje.
V pájce 37 / 63 je přesně opačný poměr Pb a Sn než Vidlák říká. Tedy 63% olova a 37% cínu. Nejlepší pájkou na bastlení je nějaká varianta 61% Pb / 37% Sn / 2% Cu.
Ahoj, ještě ti to ověř, možná se pleteš...
@@vidlak001 Aáá .. máš pravdu. Chyboval jsem! Ach jo :) Jinak na bastlení používám pájku www.vpcentrum.eu/pajka-fluitin-1532-1mm-250g-60-sn-38-pb-2-cu-civka Nežere mi to hrot na trafopájce a prostě jí mám rád.
To se stane :-)
Človeče, já mám hrot v trafopájce už asi 10 let :-)
Používám něco podobnýho, 60 procent cínu.
Pájení zdar!
Čau vidláků dávám palec na horu a natoč ještě něco ze zahrady dík Petr
Ahoj, zahrádka se chystá k zimnímu spánku, to až na jaře :-)
bezva experiment to někdy zkusím mám trafo 57V a když to nepujde tak TIG to jistí, a lajk sem ti dal
Ahoj, s TIGem vyhraješ :-)))
@@vidlak001 ještě se s tím pořád učím ale už je to lepší tvorbě zdar
To byl celkem divoký nápad, tenhle experiment. Správně se nahřeje tyčinka, smočí v boraxu a tím se vytvoří obal jako na elektrodě. Ten se pak s tyčinkou přidává postupně, aby se nevypaloval předčasně při nahřívání součástí. Potom se nahřejí součásti natolik, až se bude spolehlivě zatékat roztavená pájka. Předpokladem jsou kovově čisté povrchy. Nakonec, tyčinka se natavuje v místě švu přímo "plamenem", zvlášť mosaz, která je tak to nejhorší co se dá na toto použít. Je to klasický materiál už hodně dlouho známý, ovšem s nejvyšší tavicí teplotou. Dokud není vše žhavé do červena, nebude to ono. Stříbrné pájky jsou cenově hodně jinde, ale místo 900°C stačí třeba 650°C. To je jiná práce. Zkuste plamen. Ikdyž byste něměl švajc (palivo + kyslík), nějakým propanovým turbohořákem (palivo + vzduch (bunsen)) by to šlo taky a lépe než to místně zahřívat obloučkem. Survival bude spíš o propanové flašce, než veřejné rozvodné síti.
Hodně zdaru a hurá do toho.
Ahoj, děkuju za popis technologie pájení na tvrdo, ještě to zkusím s tím obloukem :-)
Pak si to můžu porovnat, jak to šlo hořákem. Má takový malý na PB. A případně výheň na dřevěné uhlí, když jsme u survivalu.
@@vidlak001 Tak to by šlo, zkusit tu výheň, a snažil bych se o kovový lesk součástí, krátké a intenzivní zahřátí a propájení tyčinkou předem obalenou v boraxu a krmit to dokud si spoj bude sát. Jsem zvědav na další video :-)
Vidlakuv zanet spojivek VZS001 :D Jinak preji hezke svatky tobe a cele rodine, protoze do vanoc uz asi dalsi komentar ode me nebude :)
Ahoj, v tom případě ti přeju úspěšný rok :-)
Pomocou uhlíkovej elektrody a zdroja prúdu sa dá pájkovať na tvrdo striebrom , ( a asi aj mosadzou by sa dalo). Ale treba iný systém. V zamestnaní sme takto zvykli pájkovať nové dotykové plochy na silové stykače čo sa používajú v elektrických rušňoch. Ale treba väčší prúd a hlavne tie dva materíály sa musia k sebe najprv silno pritačiť a následne sa spustí zdroj prúdu a pretekjúcim prúdom sa materiály zohrejú až do červena a potom sa aplikuje pájka , ktorá do spoja zatečie . Aby sa nevytvoril oblúk ale len pretekajúci prúd ohrial oba spájané diely na teplotu topenia prídavného materiálu. Ale na to treba cca100-200A prúdu. Takže by to možno aj s tým 500VA trafom išlo vyprodukovať , musel by sa previnúť sekundár, dať tam len pár závitov ozaj hrubého vodiča , niečo podobné ako keď sa z MOTu robí bodovačka na praporky na Li-on akumulátory . A potom nejaký prítlačný upevňovací systém s elektródou hore a vodivým spodkom dole, a medzi to by sa požadované diely vložili a zhora sa pritlačia tou uhlíkovou elektródou.
Ahoj Vladimír, děkuju za tip. To je spíš odporové nahřívání, to není obloukové. Taky to chci časem zkusit, až se mi dostane do ruky vhodné trafo, třeba ten MOT:
No jako video fajn a chápu co tím chtěl Vidlák říci ale není jednodušší plynový hořák? :-D
Ahoj, vrtalo mi hlavou, jestli by to šlo... hořák mám taky.
@@vidlak001 omluvám se klamal jsem.
Na tvrdý pájení už je třeba něco co má větší grády autogen nebo alespoň propan - butan se vzduchem (kyslíkem) samozřejmě záleží na tom co s čím chceš pájet.
@@frantiseksvitek471 Mám hořák na PB a byl u toho borax a klubíčko mosazného drátu, tak by to mělo jít :-)
Jak by to šlo Wolframovou elektrodou pod argonem? Propan Butanovým hořákem mi to nešlo - neprohřál a neroztavil mosaz.
Vždy se pájelo na tvrdo autogenem nebo hořákem , mosazný drát se lehce olízl plamenem a namočil do sypkého boraxu což uplně stačilo nebylo třeba posypávat pájený materiál dále se kov ohřál tak aby se mosaz krásně rozlila a bylo hotovo spoj je pevný a nepodléhá korozi. Co jsem se toho napájel moc mě to bavilo. :)
Ahoj, děkuju za přesnou technologii. Věřím, že je to radost, koukat, jak se to tam hezky zatéká :-)
Pacient 31. Vidlákuv invertor XD
Přesně :D
:-)
S tím musel KillerOZ počítat, když mi ho dával :-)))
@@vidlak001 Přesně :) , kor když se dělají pokusy :)
dobrej pokus Vidláku co tak nahřát kov přiložením uhlíkové elektrody na kov než se rozžhaví do červena a potom přidávat mosaz drát to by mělo s trafosvářečkou jít. ???
Ahoj, dobrý nápad, taky mě to napadlo. Potíž je v tom, že se upálí držák uhlíkové elektrody na druhé straně. Muselo by se to nějak předělat.
@@vidlak001 víc elektrod paralelně?
Myslím, že by se to muselo krmit větším proudem, časem to změřím, až mi přijde měřák.
NJo, konečne príspevok, na ktorý vidlák čakal.
Potřeboval jsem opravit velký hrnec kde mi vznikla dírka velikosti špendlíkové hlavičky. Použil jsem invertor, uhlíkovou elektrodu a kus mosazného drátu a vznikla mi díra velikosti padesátikoruny.
Ahoj, děkuju za zkušenost, napoprvé to jde těžko :-)
Elektrický oblúk ohrieva bodovo vysokou teplotou. To presne nepotrebujeme pri letovaní. Potrebujeme rovnomerne zahriať materiál o niečo vyšou teplotou, ako je tavenie pájky. Pájka by sa nemala prepaľovať , prehrievať oveľa väčšou teplotou, ako je jej teplota topenia.
Pri zváraní sa spájaný materiál taví. Pri letovaní sa spájaný materiál NESMIE taviť.
Poučka:
Spoj vzniká roztavením spájky do kvapalného stavu, pomocou adhézie - priľnavosti kovu a spájky a čiastočne aj vplyvom difúzie - prelínania častíc spájaného kovu a spájky.
Ahoj, s tím souhlasím, tady šlo o pokus, jestli se to povede.
HI,
co takhle jako zdroj stejnosmerneho proudu pozit solarni panel? Ty umi delat nadherne oblouky :D A bylo by to uplne survival.
Ahoj, to by byla nejdražší svářečka na světě, počítám-li cenu solárních panelů :-) a taky největší :-))
Dobrý den, sledoval jsem, Vas příspěvek, pájení na tvrdo. Takto nemůžete nikdy docílit kýženého výsledku, protože, nejdříve musíte nahrát mosazný drát cca na 200 stupňů, pak ho ponořit do Boraxu, tento se nalepi na drat a tvoří tak ochranou atmosféru. Ocelové díly musíte stejnoměrně nahrát cca na700_800 stupňů a po té závit drát a přidávat jej na pájene místo. Drát nhrivate na samém konci.
Ahoj, dobrý den, děkuju za tip. Ano, už mi to pár lidí napsalo že nejdřív nahřát drát a obalit boraxem. Ještě to zkusím.
a proc to neudelas naskrabovym tigem kdyz uz mas toho transpocketa?
Ahoj, to má být pokud možno survival pomocí trafa...
Na tvrdo a na měkko se dělají vajíčka. Pájení je tvrdé a měkké.
Ahoj, hlavně, že si rozumíme :-)
Koukám, že se vyznáte! Jak dlouho mám vařit vajíčka, aby mi změkla? Posledně jsem je vařil třičtvrtě hodiny a stále byla tvrdá!
@@henrykjarosz3350 Příště do vody přidej trochu octa, vajíčka by měla změknout i po kratší době.
@@dave161141 :-D
@@vidlak001 mám pro tebe Vidláku ten návod z těch sborníků. Kam ti ho poslat?
Vidlák objevil TIG (:
No nejsem svářeč, ale viděl jsem, že oni nahřejou ten mosaznej drát, a pak ho daj do toho boraxu, a on se naplácne na ten drát a tím pak letujou
Ahoj, děkuj za zprávu. Ano, taky jsem to pak viděl :-)
uz muzu otevrit oci ? :-) , jinak pajeni natvrdo je celkem veda , teploty na mosaz kolem 1000 stupnu , mistri v tomhle oboru jsou plynari a zbrojiri , tenhle survival styl s elektrikou asi moc fungovat nebude .
Ahoj pepo, můžeš otevřít oči, asi bude jednodušší udělat výheň a zkovat to dohromady.
@@vidlak001 - no to nevim , kovarsky svareni je taky vyzsi divci , to je snad jeste tezsi nez pajeni natvrdo :-)
@@hartman12349 jen nekteri plynari. Pajeni natvrdo se na spojovani trubek nepouziva hodne dlouho :-) jinak to vetsinou nahrivaji svajcem :-)
Zdar vidloňi, kde se nechá koupit tahle luxusní zmijovka?
Ahoj, to je originál jeden kus, tady si můžeš koupit hnědou nebo černou a nabarvit si jí na oranžovo :-)
duhovetricko.cz/cz-kategorie_570891-0-zmijovky.html
@@vidlak001 ok dík za info. Normální znám to má u nás na vsi každej chtěl jsem drobet vyčnívat 🤣
Ahoj vidlaku sorry sem se to asi nehodí ale nevím kam ti napsat chci se zeptat jestli by jsi mi neporadil chtěl bych do epoxidu g500 potravinářské barvivo s technickým lihem pro zabarvení epoxidu slyšel jsem ze to jde ale nevím kolik čeho mám primichat. Kolik lihu a kolik barviva. Pracuji na tom právě teď takže kdyby jsi mi mohl poradit právě teď bo kdokoli kto si to přečte byl bych fakt happy. Originál barvivo do epoxidu nemám a chtěl jsem to takhle zkusit dík za jakýkoli info ((:
Ahoj, s tím nemám zkušenosti. Když si najdeš kanál Do dílny, tak Lukáš dělá s epoxidem, ale asi to barví nějak profi.
Vidlák ok děkuji
Viděl jsem kdysi pájedlo - dva uhlíky šikmo k sobě, mezi nimi oblouk, dalo se s tím ohřívat jako autogenem. Nebude to nic moc, elektrody uhořívají, mosaz se bude přepalovat, ale vyzkoušet by se to dalo. Kdysi jsem zkoušel obloukem mosaz tavit v plechovce a výsledkem byla přepálená houba, vůbec to neteklo, a navíc spousta bílého čmoudu, jak se z mosazi vypaloval zinek.
Ahoj, uteklo pár let a máme tu video s fungujícími uhlíky :-)
th-cam.com/video/v2m9YOe2BsU/w-d-xo.html
Velice jsi mě pobavil . Vůbec neber zle, co píšu , ale o pájení něco vím a dokonce jsem viděl spoj survival 😂Všechno špatně. Povedl se ti švový svár uhlíkovou elektrodou.
Co si myslím , nebo vím já.
V první řadě , očištěné obroušené styčné plochy.
2. Obě plochy potřít boraxem naředěným vodou- spíš tip, mohl by být nasypán.
3. Odporově prohřát základní materiál do oranžové barvy a zároveň do toho dostat mosaz.
4. Nesmí dojít k přehřátí asi na teplotu tání oceli, mosaz pak odprská a nepojí.
To co se ti povedlo .
Neprohřál jsi základní materiál.
Znečistil jsi styčné plochy obloukovým svařováním a to jedinné místečko s mozazí , to bylo málo. Potřebuješ , aby mosaz byla všude.
Vybral jsi si zrovna těžký level a díky za něj. Asi to budu chtít taky vyzkoušet. 😂
Ale já mám naštěstí autogen.
Ps. S mosazí se ještě nějaká prasečina odpustí, ale stříbro pájky už moc vad nesnesou.
Díky za video. Doufám, že to uvidí kamarád ze svářečské školy. Třeba by ti to pomohl doladit. Že to jde, to jsem viděl, ale nikdy nezkousel . Myslím že ten fachman měl měděné, nebo bronzové elektrody a dělal povrchovou housenku jako znáš ze svařování.
Ahoj Miroslave, děkuju za precizní komentář. Ano, to byla taková směs sváření a žhavení a pájení :-) Už dělám na druhé verzi :-)
Ahoj Vidláku.
Myšlenka dobrá, ale špatně provedená. Oblouk musí vzniknout, mezi dvěma uhlíky a ne mezi svářeným kusem a uhlíkem. Vyrob si kleště kde bude jeden uhlík pevný a druhý posuvný třeba v trubičce, abys ho mohl třeba palcem ovládat. Pak budeš postupovat jako když sváříš plamenem a nahřátý mosazný drát občas namočíš do boraxu. Ty jsi udržoval oblouk mezi svářeným kusem a uhlíkem, proto si to měl okousané. Přemýšlej a natoč další video. Ahoj zdraví Vláďa Polívka.
Ahoj Vláďo, děkuju za tip :-) Od toho to byl první pokus, aby to příště mohlo být lepší...
OK
borax treba rozmiešať s vodou na hustu kašu a natrieť na plochu
Ahoj, to by šlo, děkuju za tip :-)
Podle mého by ty elektrody měly být obráceně. Protože se spíše ohříval uhlík než materiál. Pracovalo by to stejně jako u metody TIG (WIG).
Ahoj, zkoušel jsem obě polarity, nebyl v tom velký rozdíl, i když teoreticky na tom možná záleží.
Tady je odkaz, jak mají asi vypadat kleště na pájení na tvrdo elektrickým obloukem. Kdysi jsem něco podobného udělal a docela to fungovalo s trafosvářečkou. Byl od toho velký žár, že doutnaly rukavice. Ale jako nouzovka to bylo dobrý. kopirkar13.rajce.idnes.cz/Horak_na_pajeni_mosazi/
Ahoj, moc děkuju!!! Tak on už to někdo vymyslel... to zkusím :-)
(Nejužitečnější komentář.)
Zdenku, to je tvoje galerie? Prosím tě, můžu dát obrázek do videa?
@@vidlak001 Není, kdysi jsem to náhodou vygooglil a uložil jsem si to. Něco podobného jsem taky měl (inspirace z časopisu Udělěj si sám), ale taky je to pěkně vyfocené.
Asi před 30 roky můj spolupracovník Jindra- elektrikář z Karviné měl doma trafo/ asi na 48V/, vyrobil si kleště a na konci uhlíky z promítačky. Při dotyku vznikl krásný oblouček mezi uhlíky a s boraxem a mosazí krásně pájel jako autogenem. Vůbec se nepálilo železo. Vyráběl mi kostru na osciloskop z 1,5 mm profilu L. Nepoznal by nikdo že to není autogenem. Chtělo by to vyzkoušet. Dík za video !
Musis to ohrievat plamenom... Oblukom to zelezo zohrejes len velmi lokalne... alebo pec ako maju kovaci...
Ahoj ano, ale věřím, že by tenhle způsob šel vylepšit...
Ahoj vidláku. Pájet se také dá klempířskou kapalinou. Nezapomeň se kouknout dnes večer na muj kanál. Bude tam pájení na měkko trochu jinak😀
Ahoj tohle je pájení na tvrdo... možná by ti ty trubky šly pájet s tím hořákem natvrdo mosazí.
Jako opět skvělý vydatní video plný informací nechápu proč 10 palců dolů asi nemluvej česky bo jsi jim vypálil zrak ((((:
Ahoj, oni si tím dodávají důležitost, když můžou něco shodit...
Navrh na dalsie. Možno by sa dalo vyrobit imprivizovane ohňom len ako by sa plamen reguloval. Ako ma napadlo ze by sa vyrobila piecka do ruky 😀a z tej by plamen šlahal
Ahoj, mám v plánu zkusit i další způsoby.
A což tu elektrodu zbrousit do špičky?? :-D
Ahoj, děkuju za tip. To moc nepomáhá, ona se kupodivu sama zašpičatila :-)
Chvílemi to vypadlo, že výsledkem bude Křižíkova oblouková lampa :-)
Ahoj, to bych docela rád, ale ono to spíš zhasíná než aby to vydrželo hořet...
Ahoj Vidlaku, to co si predviedol je nieco na sposob zvarania TIGom, urcite nie tvrde letovanie :-)
Ahoj, při pájení se taví pomocný materiál, což tu platí :-)
@@vidlak001 Při pájení se sice taví pomocný materiál, ale netaví se při tom ten základní - to se ti v oblouku roztaví i ten základní. Jak píše kolega, spíše šlo o TIG ale bez ochranné atmosféry (leda ten CO2, kzerý vzniká odhoříváním grafitové tyčky) ;-)
@ A taky bez wolframové elektrody :-)
@@vidlak001 No, jak říkáš, ale takové pokusy jsme dělali jako děcka ;-) Tuším, že mi bylo 14 let ;-))))))))))))))
Ahoj dobrý pokus a jak to vypadá se záplatou ☺
Ahoj, jak vidíš, záplata pořád drží, ale mám v plánu jí ještě vylepšit :-)
Ahoj Vídláku. Pěkné video.
Co kdyby jsi místo trafa použil dvě sériově zapojené olověné baterie?
Jinak svařování nerozumím, takže nevím, jestli byl z trafa malý proud nebo napětí. Já dělám jenom měkké pájení
Jinak by se mi líbila nějaká série videí o výrobě vlastní improvizované svářečky a spojování kovů v takových dosti amatérských podmínkách. :-)
Kdyby jsi chtěl někdy poradit ohledně měkkého pájení a elektroniky jsem ti k službám, i když toho zase tolik nevím. :-)
Ahoj, to mám v plánu, zkusit automobilové akku. Ale mám jen jedno auto. Počítám, že by to chtělo tak 3 až 4 do série.
pájím na měkko každý den .. a jak tam není olovo je to pruda ... fakt je to ostuda EU ... kdo to vymyslel musel být fakt dutohlav ! který to nikdy nedělal ... ale hlavně že tomu rozumí ! xD
Olovena pajka se porad da sehnat :-( Ocekavate snad, ze od tech lidi neco moudreho?
Ahoj, já si kupuju 60Sn 40Pb, zatím to jde :-)
Zajímavé pokusy. 😈 Pájet elektricky železo je možné. Nejlepší výsledky má indukce. Pokud svářečkou, tak metodou TIG, nejlépe s pedálem. Ale potřebuješ výkon. Železo musíš rozehřát na pájecí teplotu, jak pájíš, rozehříváš elektrodou materiál před. Drát nesmí jít do el. oblouku. Když je už spájeno, můžeš to prohřát znovu, aby se ti pěkně roztekly případné boule.
Ahoj, ano, jsou lepší metody, chtěl jsem zkusit tohle. A i když to vypadá zoufale, určitě by to šlo vylepšit. Například oblouk by hořel mezi nějakým pomocným materiálem.
@@vidlak001 účel to splnilo. Ta mosaz se rozlila natolik, že to drželo. Takže úkol splněn. 👍
@@janstepan4376 Příště to bude lepší :-)
Vidláku, udělal jsem frajera a ten návod 50 roků starej máš doma. Tak hledej!!!
Ahoj, tak bys mohl udělat ještě většího frajera a povědět mi kde :-)
Ve schránce ani za plotem nic...
@@vidlak001 A co takhle „žádosti o zprávu“?
Ale jsou. Jen to sem nebudu dávat veřejně, aby zas nezmizely.
OK.
Zkus hledat TIG brazing. To je to co hledáš.
Ahoj, podle názvu by to mohlo být ono :-)
Jenže oni na to mají láhev s plynem a speciální hořák.
@@vidlak001 Ahoj vidlák, ano a speciální svářečku. Ale jinak to pájení natvrdo je super na hromadu věcí, kde to normálně nejde, nebo bys to propálil.
Kde kam kdy jak - NATVRDO.................příslovečná spřežka, víme?? Takže večer žádné píchání a zopakovat si gramatiku................LIKOS
OK, jsem z toho na měkko :-)))
čekám na koment od Killerozka a aperaka :)
Ahoj, asi jsou někde jinde :-)
@@vidlak001 ahoj asi jo🤣
Není lepší to svarit
Ahoj, tady jde o to vyzkoušet technologii pájení na tvrdo.
Ale v praxi je to nepoužitelné
nechce se mi cist vsechny komentare - ale co si matne vzpominam kdyz deda opravoval mosazi stare hrnce tak tu mosazny drat strcil do boraxu a obalil ji a tim pak ten hrnec opravil
jen teda nevim jestli se ten borax na to nalepil sam o sobe nebo mel ten drat uz rozehraty tim autogenem
Ahoj, kluci tady píšou, že drát se má zahřát a pak zapíchnout do boraxu...
Příjde mi to jako TIG
Jako TIG bez wolframové elektrody a ochranného plynu...
ty musis nahrivat materialy a mosazny drat namacet do boraxu
Ahoj, ano, děkuju. Už mi to tu pár lidí napsalo :-)
Zase si nezklamal vidlàku si opravdu nej dìki tobe zbìram jednički o kutilovi
Ahoj, fajn :-)
todle neumí pájet einhell a gude je páječka XD
natoč jak vaříš hliník amatérsky bez ničeho jen to co máš doma
Borax se používá spíše na mosaz
Ahoj, však ano, pájení pomocí mosazi.