Reclaiming Pécs is excluding the Serbs. The end of the Baranya-Baja Serbian-Hungarian Republic. HD.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ก.ค. 2020
  • A Baranya-bajai Szerb-Magyar Köztársaság (szerbül: Српско-мађарска република Барања-Баја vagy Srpsko-mađarska republika Baranja-Baja) rövid életű bábállam volt, amelyet 1921. augusztus 14-én hoztak létre a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság protektorátusaként, a szerb hadsereg által annektált, de a trianoni békeszerződésben nem a délszláv királyságnak ítélt területen.
    Az Osztrák-Magyar Monarchia 1918 októberi összeomlását követően Baranya területe a szerb hadsereg ellenőrzése alá került, s az újvidéki polgári közigazgatás hatáskörébe tartozott. A Kun Béla vezette Magyarországi Tanácsköztársaság 1919 nyarán bekövetkezett bukása után a fehérterror elől Budapestről számosan menekültek Baranyába, ahol Pécs akkori polgármestere, a korábbi bukott hadügyminiszter, Linder Béla menedékjogot adott nekik.
    A párizsi béketárgyalásokon Baranyát döntően Magyarországnak ítélték. Ennek a döntésnek a szerbek és a szocialisták nem örültek, és folytatták az agitálást a visszacsatolás ellen. Végül utolsó kísérletképpen 1921. augusztus 14-én egy népgyűlésen Dobrovits Péter festő több ezer ember előtt javasolta egy független állam kikiáltását. Az új ország kormányának élére Dobrovitsot választották. Az új államszervezetet azonban nemzetközileg nem ismerték el. A köztársaság csupán a szerb hadsereg védelmét élvezte, annak baranyai kivonulását követően a Nemzeti Hadsereg vonult be a területre, és ez a köztársaság végét jelentette.
    A Baranya-bajai Szerb-Magyar Köztársaság sorsa hasonlít a szlovén dominanciájú, 1919-ben deklarált Vendvidéki Köztársaságéhoz.
    A köztársaság hivatalos neve Baranya-bajai Szerb-Magyar Köztársaság volt. Ez a név utalt a köztársaság fekvésére (Baranya és Baja környéke, vagy más néven Bácska), illetve a népesség etnikai hovatartozására is. A szerb megszállás alatti népszámláláskor azonban a valósnál sokkal több szerb nevet vettek nyilvántartásba.
    A kikiáltáskor Dobrovits Péter Baranyai Szerb-Magyar Köztársaságnak nevezte az új államot, amelynek neve később több helyen is ebben az alakban fordult elő. Szűts Emil Az elmerült sziget című könyvének is ez az alcíme.
    A szerb megszállás
    1918. november 13-án Belgrádban az antanthatalmak részéről Henrys francia tábornok és a szerb Živojin Mišić főparancsnok katonai egyezményt (Belgrádi egyezmény (1918)) írt alá a magyar kormány képviselőjével, Linder Bélával, a háborút lezáró fegyverszünet létrejöttéről. Még aznap megérkezett az első vagon Baranyába és másnap Pécsre, Üszögpusztára.[2] Ez feltételezi, hogy már korábban megfogalmazódott a megszállás terve.[3]
    November 25-én Újvidéken összeült a Nagy Nemzetgyűlés, amely a szláv lakosságot képviselte. A gyűlés kinyilvánította, hogy Baranya, Bácska és Bánát területek attól fogva nem tartoznak Magyarországhoz. Ez természetesen nem állt összhangban a november 13-ai megállapodással.[4] December 4-én új főispánokat neveztek ki a megszállt területeken,[5] majd 1919 januárjában új közigazgatást vezettek be Baranyában. Az új közigazgatással a beadványokat is a szerb Nemzeti Igazgatóságnak kellett küldeni, és nem a magyar kormánynak.[6]
    1919 márciusában egyre erősödtek azok a törekvések, amelyek azt kívánták elérni, hogy Baranya a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz tartozzon. Március 27-én Pélmonostoron nagygyűlésre került sor, melyen a szerb közigazgatás fenntartása mellett foglaltak állást. Április 1-jén kihirdették, hogy az Újvidéki Nemzeti Igazgatóság március 12-én beszüntette a működését, hatáskörét pedig a szerb-horvát-szlovén kormány vette át.[7]
    Eközben Belgrádban a szerb vezérkari főnök-helyettes, Daniel Kalafatović 1919. március 18-án azt nyilatkozta, hogy baranyai vasutassztrájk bebizonyította, hogy hiba lenne igényt tartani a baranyai területekre, mert "csak erőszakos eszközökkel tarthatnák féken a lakosságot". Ezért a kormánynak azt javasolta, hogy csak a dél-baranyai szerb falvak tartozzanak a délszláv államhoz.[3] Ő azonban nem tudhatta, hogy délszláv delegáció már február 18-án ismertette a nagyhatalmak képviselőiből álló Legfelső Tanáccsal, hogy melyik területeket szeretnék az új államhoz csatolni, de Pécs és Baranya nem szerepelt rajta.[3]
    1919. augusztus 25-én a békekonferencia legfelsőbb tanácsa kijelölte a végleges határokat, amely szerint Baranya vármegye területének csak egy kisebb részét kívánták elcsatolni Magyarországtól. A békekötés még nem történt meg, így a szerbek igyekezték kihasználni a munkások Horthy-rendszerrel való szembenállását, hogy újabb területeket szerezzenek. A bányászoknak gyűléseket szerveztek, hetente többször, több helyen, hogy agitáljanak a Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz való csatlakozás mellett. Dobrovits Péter többször felszólalt ezeken a gyűléseken. Felhívta a figyelmet a fehérterrorra, a biztonságra és a tőkés kizsákmányolásra.[10] A munkásoknak azonban nem tetszett, hogy elcsatolják Baranyát Magyarországtól, ezért kevesen jelentek meg a gyűléseken.
  • ภาพยนตร์และแอนิเมชัน

ความคิดเห็น • 37

  • @kimdzsongun1642
    @kimdzsongun1642 4 ปีที่แล้ว +17

    Büszke vagyok a Magyar hazámra!

  • @laszlonagy1043
    @laszlonagy1043 4 ปีที่แล้ว +12

    Hát ezekhez a képekhez nicsenek szavaim, magukért beszélnek. Magyarság létezése óta nagyon sok szenvedést és igaztalanságot voltunk kénytelenek eltürni. Legnagyob ellenségünk és szomurusagunk mindig is a magyar hazaárulok voltak, hát ezeket kellene már végre a magyarság tiszteletére tanitati.
    Tisztelettel

    • @Harckocsi1988newchannel
      @Harckocsi1988newchannel  4 ปีที่แล้ว +6

      Köszönöm a hozzászólást és, ha még nem tetted ajánlom a csatorna többi videó tartalmát ;)

    • @joefalkens9834
      @joefalkens9834 2 ปีที่แล้ว

      Nem voltak magyar etnikumúak az árulók, miért nem ellenőrzöd részletes életrajzukat?

  • @Harckocsi1988newchannel
    @Harckocsi1988newchannel  4 ปีที่แล้ว +12

    A videóban több helyen betű elírás történt, ezért bocsánatot kérek, remélem ettől még élvezhető és informatív marad a tartalom. Bővebb érdekesség a videóról a leírásban.

    • @hungaryarmy93
      @hungaryarmy93 4 ปีที่แล้ว +8

      Láttam az elírásokat npvember stb semmi baj az a lényeg hogy a videó élvezhető és tanulni is lehetbelőle. :)

    • @nisensoncharlie8915
      @nisensoncharlie8915 4 ปีที่แล้ว +5

      Lessz valamikor Narrátor?

    • @Harckocsi1988newchannel
      @Harckocsi1988newchannel  4 ปีที่แล้ว +7

      @@nisensoncharlie8915 : A kérdés jó. Egyenlőre még nem, viszont ha valaki vállal narrációt videóhoz az megoldható.

    • @DArpi-hl9mp
      @DArpi-hl9mp 4 ปีที่แล้ว

      Jó videó 😊 Mi a zenének a cime?

    • @Goethetractor
      @Goethetractor 4 ปีที่แล้ว

      D. Árpi Battlefield V.

  • @DArpi-hl9mp
    @DArpi-hl9mp 4 ปีที่แล้ว +7

    💪💪💪🇭🇺

  • @balazskontar36
    @balazskontar36 3 ปีที่แล้ว +3

    Idén lesz 100. éve. Már készülhet a parádé! 😄🤫

  • @danielpapp3529
    @danielpapp3529 2 ปีที่แล้ว +1

    Büszke vagyok,hogy Pécsi lehetek. Gondolom te is,de ilyen szép emlék

    • @danielpapp3529
      @danielpapp3529 2 ปีที่แล้ว

      ... írásánál figyelhettél volna a helyesírásra!

  • @hungarianhistoryiii.1359
    @hungarianhistoryiii.1359 4 ปีที่แล้ว +4

    jó lett !

  • @rolandfabian1491
    @rolandfabian1491 ปีที่แล้ว

    Mindent visza Magyarországnak, Veszen a Trianon és éljen az igazi haza 🇭🇺🕊

  • @bazsy4940
    @bazsy4940 3 ปีที่แล้ว +3

    5:05-től tetszik a Halo theme :D

  • @matovicmmilan
    @matovicmmilan 3 ปีที่แล้ว

    Interesting video collection no doubt. But when taking about "who started ww1", I highly doubt that Germany invaded Belgium because Gavrilo killed Ferdinand!
    Germany started the war with Belgium simply to use it's territory as a poligon in order to start the war with yet another country - France! For a country that claims to be peaceful, Germany breaks the peace quite often.

    • @Harckocsi1988newchannel
      @Harckocsi1988newchannel  3 ปีที่แล้ว +7

      World War I was a family dispute. The ruling houses were related. Millions have been the victims of this family dispute. And the disintegration of Greater Hungary is the greatest tragedy. No one can be reassured if her homeland is unjustly torn apart and falls into the hands of foreign occupiers. At that time, Hungary had a population of nearly 20 million.

    • @matovicmmilan
      @matovicmmilan 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Harckocsi1988newchannel
      How many of those 20 millions were Hungarians? How many Hungarians died during the war as soldiers and as civilians? You surely realize that majority of those 2/3rds of territory that you lost in WW1(and in subsequent wars with Romania, Slovakia, etc.), hadn't belong to you in the first place?
      My focus is on southern territories, which had each in different time fallen under Hungarian and later Austrian(Austro-Hungarian) occupation.

    • @Harckocsi1988newchannel
      @Harckocsi1988newchannel  3 ปีที่แล้ว +9

      @@matovicmmilan : On this basis, we could tear all countries apart into minorities. Greater Hungary functioned as a union. Population of Greater Hungary: 20,886,487
      In terms of mother tongue, the population of the country was distributed as follows in 1910: 10,050,575 (48.1%) Hungarian, 2,037,435 (9.8%) German, 1,967,970 (9.4%) lakes, 1,833,162 (8.8%) Croatian, 1,106,471 (5.3%) Serbian and 472,587 ( 2.3%) ruthenium. In Trianon Hungary, only two thirds of Hungarian native speakers remained, 33% of them came under foreign rule.
      Map: hu.wikipedia.org/wiki/Nagy-Magyarorsz%C3%A1g#/media/F%C3%A1jl:Ethnographic_map_of_hungary_1910_by_teleki_carte_rouge.jpg

    • @BoshiNagare
      @BoshiNagare 3 ปีที่แล้ว +1

      @@matovicmmilan Who started WW1 = Austria. lot of territory was lost, although there are lot of cities for example in roma nia where the Hungarian population is over 80% as well as we build every castles, railroads, mines etc. and the language law in Ukraine... what a shame. I remember when the former soviet leaders wanted to give Munkács, Beregszász from Ukraine to Hungary. I'm not talking about rest of Zakarpattya, but some cities. on the other hand, the unemployment rate in Zakarpattya is over 80% in some big cities.

    • @joefalkens9834
      @joefalkens9834 2 ปีที่แล้ว

      @@BoshiNagare Please Let's dispel the ridiculous but stubborn and wide-spread political propaganda myth about the "David-Goliath style struggle" in the WWI Serbian frontline:
      Despite the A-H forces were NOT ABLE to provide NUMERICAL SUPERIORITY on the Serbian front - because of the much larger and much demanding Russian and later Italian fronts (Please! Check the numbers of Serbian soldiers one-by-one in their actual battles against the units of the A-H Empire), Serbia lost the WW1 within one year, their defeat led to the complete occupation of Serbia. From 1915 the Serbian army produced a ridiculously high military death ratio per enlisted soldiers, and Serbs became the record holder of the dead soldiers per enlisted soldiers ratio of the entire WW1 history! Because of the lack of soldiers in A-H- army units due to the more important Russian front and the increasing numerical superiority of the Serb army in the early months of 1915, the A-H Empire had to turn to Germany to send German troops. However, even with the German support, Serbs could present NUMERICAL EQUALITY against the A-H-German combo on the battlefields (again: please check the numbers of the actual battles!). Near the end of 1915, in a massive rescue operation involving more than 1,000 trips made by Italian, French and British steamers, 260,000 Serb soldiers and the Serbian government were transported to Corfu, where they waited for the chance of the victory of Allied Powers to reclaim their country. Serbian army couldn't return to the empty military evacuated Serbia from the Saloniki front until the end of WW1. Serbs could return to their evacuated (military empty) country following the footsteps of the French army, but only after the A-H Monarchy dissolved.