Bardzo mi się podoba sposób w jaki zostało wyjaśnione wypromieniowywanie fali elektromagnetycznej z przewodnika przez który płynie prąd. Mało kto potrafi to zrobić w tak prosty i przejrzysty sposób. Dzięki za odcinek.
Dzięki RS, aż przypomniały mi się stare dobre czasy kiedy to robiło się anteny i nadajniki. Wielu elektroników poległo w spotkaniu z cewkami i antenami, pozdrawiam tych co wytrwali.
Łapka w górę. Niestety tylko jedna, bo youtube nie pozwala na dziesięć łapek od jednej osoby. Ze swojej strony chcę podziękować autorowi za rewelacyjny kanał. TVP powinno promować takich autorów, a nie disco polo.
Popieram pomysł z dogłębniejszą analizą anten, jak i również fajnie było by posłuchać jak można obliczyć i wykonać antenę samodzielnie w ramach ciekawostki. (np antena WiFi, GSM, albo nawet TV UHF)
na temat anten masz cale podreczniki akademickie, to zakladajac sobie ze omowienie 1 strony w filmie trwa okolo minuty to taki film mialby 200 minut+, wyobraz sobie ogrom pracy jaka RS elektronika musialby wlozyc, a ile ludzi by to obejrzalo w calosci.
gruchenstein91 faktycznie jest to słuszne spojrzenie. Film rs jest bardziej wciągający, zwłaszcza jeśli do tematu podchodzi się hobbystycznie albo z ciekawości. A filmy autor przedstawia naprawdę dobrze.
Cieszę się, że wspomniał Pan o naszej antenie długofalowej w Konstatynowie. Nie zapomnę beztroskich dni dzieciństwa z charakterystycznym brzmieniem "Lata z radiem" w tle... Jak napisał kierownik zmiany RCN Konstantynów "Runął maszt (...) powaliła go głupota ludzka(...)" Ja dodam: głupota ludzka nie pozwoliła go też odbudować.
Niestety.Przeogromna szkoda iż zawaliła się ta ważna część te że infrastruktury RCN Konstantynów.Przecież nadajnik wraz z masztem to na swój czas to było majstersztykiem radiofonii.W nieodpowiednim momencie runął.A najgorsze jest to że były moce i chęć odbudowy ale właśnie ciemnota ludzka nie pozwoliła.Szkoda tego miejsca było takie piękne a teraz jest szabrowane.Obecne brzmienie 1 PR na LW niestety nie jest tym co było.Z jakością odbioru z współczesnego centrum różnie wygląda.Z zakresu fal średnich radiofonia zrezygnowała gdzie rosyjskich stacji w porze zimowej można słuchać całą dobę w Polsce.Ale również jestem wdzięczny autorowi kanału iż wspomniał o tym w materiale
"Jedynka" Polskiego Radia na 225 kHz była żródłem mojej nauki polskiego. Maszt w Konstantynowie był polową calofalowego dipolu wertykalnej polaryzacji. W tych latach nie było mocniejszego AM nadajnika w Europie .
Ciekawym aspektem konstrukcji anten, jest zastosowanie matematycznej teorii fraktali. Może to temat na odrębny odcinek. Pod koniec lat 80-tych eksperymenty podjął niejaki Nathan Cohen, który trochę dla zabawy wygiął kawałek drutu w kształt jednego z fraktali. Okazało się, że przy mniejszej powierzchni (wielkości) anteny uzyskiwało się taką samą wydajność. Dodatkowo odkryto, że anteny oparte o kształt fraktali, są efektywne w szerszym zakresie częstotliwości. Technologia anten fraktalowych umożliwiła miniaturyzację urządzeń. A także dzięki temu można wsadzić np. do komórki różne rodzaje technologii bezprzewodowych: GSM, WiFi, Bluetooth.
Niezupełnie kabel elektryczny jest anteną. W kablach są dwie żyły (czasem trzy), a nich prąd płynie w przeciwnych kierunkach, więc pole magnetyczne od prądu się znosi. Jakaś tam energia jest promieniowana, bo jednak te żyły są minimalnie od siebie odsunięte, można ją wykryć z niewielkiej odległości (w ten sposób wykryć kabel w ścianie), ale stosunkowo niewielka. Kiedyś się z kimś pokłóciłem, kto twierdził, że skoro jest dużo kabli w budynkach, to i promieniowanie musi być silne.
Fajny odcinek! Mógłbyś zgłębić ten temat w jakiejś serii odcinków o samych antenach? Po taką wiedzę sięgnąłby niejeden, bo jest naprawdę interesująca. Każdy kiedyś zastanawiał się, w jaki sposób w czasie wojny ludzie komunikowali się ze sobą za pomocą radiostacji przenośnych; jak to się dzieje, że trzeba nierzadko spędzić pół godziny na dachu, ażeby telewizor wykrył najwięcej programów telewizji naziemnej oraz jak to się dzieje, że za pomocą stosunkowo małych krótkofalówek można komunikować się na znaczne odległości. Sub leci ;)
Nie mogę się doczekać, aż łaskawie spółdzielnia naprawi antenę radiową na dachu. Przylutowałem do koncentryka 2 druty o długościach 75cm, wystawiłem na balkon i odbieram wszystkie dostępne stacje radiowe w mojej okolicy w stereo, bez najmniejszego szumu. Do innego pokoju zrobiłem sobie również antenę DVB-T. Nie widzę sensu kupować anten pokojowych w sklepach, gdzie płacimy 10x za plastik i kawałek kabla.
Jak to się dokładnie dzieje że direktory zwiększają zysk anteny? Niby można to porównać do soczewki, ale czemu zwiększanie powyżej 20szt. już zysk jest mizerny.
Witam serdecznie .Właśnie ,te anteny.Próbujemy układać równanie wiążące/ustalające relację mocy doprowadzonej do anteny z zasięgiem i zyskiem anteny.I jak zabezpieczyć np ruter od strony architektury sprzętu aby wykrywał podłączone anteny o zysku przekraczającym w efekcie sumę mocy doprowadzonej i wyemitowanej.Czy to wyraźny przyrost?Gdy podłączymy oscyloskop to można zbadać jaki wpływ na przebieg sygnału/parametry amplitudy i inne mają anteny o konkretnym zysku.Po to np aby wprowadzić zabezpieczenie które wykrywa hipotetyczny nadmiar(ten przyrost deltę) skutkujący mocą emisji przekraczającą normy.Oczywiście jako hipotezę przyjmujemy ,że na poziomie kodu źródłowego rutera(nie konfigu admina w przeglądarce) jest możliwość pełnego ustalania mocy doprowadzonej do anteny bez ingerencji w obwody wyjściowe końcówki mocy. Czy jestem profesjonalistą?
Witam. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie temat anten typu „DDRR" „poręczowych" na pasmo amatorskie CB 26-27MHz tylko czeluści internetu są odrobinę jałowe w rej tematyce. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów technologji.
Najlepsza jest ta antena z mojego dzieciństwa - Jaksieuda. Zawsze się zastanawiałem czy te wszystkie pręty są tam tak naprawdę potrzebne. Jedna była dla TVP 1, a zdrugiej strony bloku druga dla TVP 2. Do tego jeden spiker i spikerka po 80 lat na karku i ojciec wiecznie dłubiący z kablami antenowymi - dwa metry koncentryk, potem dwa metry płaski itd. No i oczywiście raz w miesiącu wizyta naprawiacza z walizą lamp. A magia lamp to dla mnie zwitek sił dobra i zła, pioruna i magnetyzmu i wieczne pytanie, czy wnętrze tego metalowego ekranu, osłaniającego lampy da się dotknąć, by zobaczyć transfer telewizji na własne oczy.
Mnie ciekawi kwestia problemu ze strewaniem radiowym 433 Mhz. Często spotykam się z problemem jak jest więcej niż jeden radioodbiornik to zaczynają się problemy bo często nie da się sterować pilotem, dziwna sprawa bo to chodzi o odbiorniki. Jest jakieś wytłumaczenie takiego zjawiska.
Mała uwaga co do nie kierowania anteny satelitarnej w niebo. Na długościach geograficznych gdzie leży Polska, anteny są skierowane jakby "w bok" ze względu na kierunek, w którym znajduje się orbita geostacjonarna. Tylko na tej orbicie satelity mogą się znajdować bez przerwy nad jednym punktem ziemi. Na równiku naszej planety anteny satelitarne są skierowane dokładnie w niebo pod kątem 90°
Antena nie ma mocy wielu kilowatów - do tego jest potrzebny nadajnik który przekazuje moc do anteny... Do zwykłego dipola półfalowego można dostarczyć moc kilku ładnych kilowatów
Potrzebne jest ustalenie zależności i sparametryzowanie równania obejmującego sygnał/szum a kąt nachylenia i (w 3D)dla stałego i zmiennego położenia konwertera dla demodulacji cyfrowej i analogowej.Prawdopodobnie będzie potrzebny oscyloskop za i przed demodulatorem i wiedza o sposobie identyfikacji danego satelity tzn czy jest to częstotliwość i/lub znacznik dla analogu i/lub cyfry.Gdybym miał czaszkę własną i dekoder to bym to sam zrobił.
Wspomniano o zespołach antenowych. Dobrze byłoby w następnym odcinku powiedzieć o dopasowywaniu falowym przewodu do anteny (do odbiornika na ogół nie trzeba) i o antenach synfazowych dla polepszania parametrów w porównaniu z anteną pojedynczą. Początek tematu nasuwa myśl że tak jak wokół przewodu w którym płynie prąd elektryczny powstaje pole magnetyczne tak kolejne zmiany "wypychają" poprzednie "namagnesowanie" otoczenia. Im intensywniejsze mocą lub częstotliwością tym dalsze ich oddziaływanie. Ale też rezonans z polem elektromagnetycznym Ziemi a tym samym zasięg wokół niej.
Czekałem na odcinek przybliżający nieco obcy mi temat anten i się doczekałem :) W związku z objaśnieniem na początku, że fale elektromagnetyczne o określonej długości wywołują przepływ prądu w przewodniku o dopasowanej długości, nasunęło mi się kilka pytań: czy jakby świecić światłem na odpowiednio mały przewód (odpowiadający długości fali świetlnej), to też popłynął by w nim prąd? Czy jest to jakoś powiązane z efektem fotoelektrycznym? Z tego co wiem, przy tym właśnie efekcie rozpatruje się raczej kolpuskularną naturę fali elektromagnetycznej, ale może ma to jakiś związek z zasadą działania anteny?
Czy przebywanie w pobliżu "mocnych anten" jest szkodliwe dla ludzi? Stało by się coś jakbym wszedł na komin gdzie są anteny np. operatorów komórkowych?
dla dociekliwych proponuje zajrzeć na mapę świata Kazachstan i Iran, a szczególnie Ameryka (Marconi?) to niezwykłe osiągnięcie, poinieważ znaczy to, że polskie radio można było odbierać również głeboko pod ziemia, no chyba, że ziemia ma inny kształt niż się ogólnie uznaje
Mam pytanie co do tych "anten naklejek" do telefonów komórkowych, czy takie coś rzeczywiście działa? Czy to tylko placebo?. Nie znam się ale wydaje mi się, że raczej powinno blokować a żeby działało jako wzmocnienie musiało by dotykać samej anteny?
4:00 Mój promotor twierdzi że nie ma podziału na Anteny Nadawcze i Odbiorcze, bo każda antena może zarówno nadawać i odbierać sygnał. Proszę o odpowiedź :) kto tu ma rację i dlaczego.
To zależy od systemu i od użytych materiałów. Ogolnie jeżeli wykorzystane materiały nie są żyroskopowe to antena będzie odwracalna, czyli będzie zarówno anteną nadawczą i odbiorczą. Z drugiej strony jeżeli popatrzymy na antenę GPS to będzie to tylko antena odbiorcza ponieważ, za anteną znajduje się wzmacniacz jednokierunkowy - ale to już jest układ a nie sama antena
Dipole wszystkich długości i wariantów nadają się do nadawania i do odbioru. Również pętla może dobrze nadawać ale musi być dostrojona do resonansu. Zawsze zależy na przystosowaniu impedancji i usunięciu reaktancyjnych skladowych przez dostrojenie do resonansu, co przy odbiorze nie jest aż tak ważne. Ferytowy pręcik z uzwojeniem do AM zakresów się nie nadaje do nadawania. Już mala moc sygnalu nasyci magnetycznie ów mały przekrój pręcika i tok magnetyczny ferytem nie przejdzie . Lepiej działa ant. ramowa (oczywiście w resonansie).
Przez chwilę chciałem już skakać z ryjem o te 6000 km, ale przypomniałem sobie wzór i zapomniałem, że za c należy wtedy podstawić prędkość fali elektromagnetycznej a nie akustycznej! lel xP
Jak to jest z tymi nośnikami po jednej stronie przewodu a po chwili po drugiej... co to są te nośniki, bo elektrony w przewodzie poruszają się mega powoli... nie mogą od tak być raz tu a raz tu i to z dużą częstotliwością? czy coś pomieszałem;)?
kiedyś w antenę przywalił mi piorun i spaliło głowicę kolorowego telewizora Helios, w drugim pokoju stał czarno biały polski telewizor Uran, ze schematu wynikło, że od Urana pasuje głowica do Heliosa, więc je przełożyłem
@@ReduktorSzumu kanał nazywa się Surwiwal dla noobow. Planuje scene w której uczę się z Pańskiego kanału. Czy mogę użyć kilka sekund audio z tego odcinka? Dodam w opisie link do Pana kanału z informacją ze bardzo mi pomógł (bo pomógł :) ).
Bardzo fajny odcinek :) czekam na drugą część o antenach. I mam pytanie. Zbudowałem antenę radiową z dipola półfalowego pętlowego, już wiem że jest ona zbudowana niepoprawnie bo nie użyłem symetryzatora do połączenia jej z koncentrykiem (myślałem że pętlowa też ma 75ohm). Niby jestem zadowolony z niej bo odbieram w stereo stacje po których w samochodzie nie ma nawet znaku, ale chciałbym ją poprawić. Mam teraz do wyboru trzy opcje: 1.dołożenie symetryzatora do dipola pętlowego 2. przerobienie na dipol półfalowy prosty 3. przerobienie na dipol falowy prosty. Która opcja miała by najlepszy zysk? Czy antena falowa miałaby większy zysk niż półfalowa? Jeśli tak, to dlaczego jest prawie niespotykana? Czekam na odcinek z praktycznymi wskazówkami, jak zrobić anteny FM,VHF,UHF, porównanie rodzajów anten i ich zysków. pozdrawiam :)
Chętnie dowiedziałbym się jak to jest z odwracalnością anten jaka wydaje się być tylko teoretyczna. Słuchać kogoś można na byle dipolu rzuconym na drzewo ale nadając z takiej anteny mimo niskiego swr i identycznej mocy nadajnika nasz sygnał u korespondenta dysponującego porządną instalacją antenową będzie o wiele niższy niż sygnał z jakim my go słyszymy a powinien być identyczny :)
Ale z dugi został pordzewiały szkielet, tego się nie da uruchomić... Chyba, że "Oko moskwy" rozumiesz jako sieć radarów - te z kolei raczej ciągle działały.
łapka w góre, sory za czepialstwo ale kabel od lampki nie tworzy pola elektromagnetycznego bo ma dwa przewody, którymi prąd płynie w przeciwnym kierunku, pola się kasują, pozdro :)
Najlepiej odbiera zwykły dookólny dipol, choć ma dość niską wartość kąta połowy mocy (jest pionowo kierunkowy). Trzy takie dipole prostopadle w osiach XYZ i dość nieźle nadaje/odbiera. Niestety trzeba obsłużyć minimum trzy kanały, ale takie rozwiązanie jest prymitywne w wykonaniu i skuteczne. Jak to w antenach: zależy do czego i w jakich warunkach, bo czasami łatwiej zrobić sterowanie serwomechanizmów do anteny kierunkowej z puszki, niż skupiać się na wyborze i jakości samej anteny. Aktywne mają znacznie lepsze własności, ale cena większości to wstęp do dobrego żartu;)
Nie. Dipol odbiera w jednej płaszczyźnie z każdego kierunku. Jak często zmieniamy pozycję to jest to ok, ale pamiętaj, że zysk kierunkowy jest wtedy maly( nie ma niskiej wartości kąta połowy mocy tylko ma maksymalną bo równą 360 stopni, niski może mieć zysk). Często lepiej mieć antenę o większym zysku by móc "lepiej" odbierać sygnał
obrazki.elektroda.pl/31_1184435260.jpg tranzystor może być dowolny npn pracujący w paśmie które potrzebujesz, ale lepiej byś zrobił kupując wzmacniacz FP6L.
Chyba nie rozumiesz, zasilasz ją gdy nadajesz. Antena jest symetryczna czyli stosujesz koncentryk z symertyzatorem przy antenie. To że antena jest otwarta dla prądu stałego nie oznacza że jest otwarta dla prądu przemiennego ( poczytaj o właściwościach kondensatora). Impedancji anteny miernikiem uniwersalnym nie zmierzysz.
"Okazuje się, że największa prędkość, z jaką może się on rozchodzić elektron w przewodniku może wynosić nawet pięćdziesiąt tysięcy km na sekundę. Prędkość światła to z kolei prawie trzysta tysięcy km na sekundę" - Pytanie zagadka, jak to ma się do anten, obliczania ich długości w których fala owszem rozchodzi się z prędkością światła ale elektrony nie nadążają za tym wcale a wcale..?
dla AM może tak być. Dla modulacji FM "0" i "1" mogą mieć taką samą moc sygnału a różnić się jedynie częstotliwością. Można też nadawać sygnał z różną mocą i kodować przez to więcej bitów.
Raczej tak się nie robi, bo takie "nagłe", "gwałtowne" przełączanie sygnału (ze stromym zboczem) zwiększałoby szerokość zajmowanego pasma. Im sygnał bardziej zbliżony do sinusoidy o określonej częstotliwości, tym mniejszy wycinek pasma zajmuje. A im bardziej zbliżony do przebiegu prostokątnego, tym szerszy. Istnieje w matematyce coś takiego jak szereg Fouriera, i pozwala on przedstawić sygnał prostokątny jako sumę nieskończonej liczby sinusoid o różnych częstotliwościach. W technice cyfrowej stosuje się dużo bardziej skomplikowane schematy kodowania i modulacji sygnału, mające na celu umożliwienie przesłania jak największej ilości informacji w możliwie jak najwęższym paśmie. Czystego AM-u i FM-u w radiowej transmisji sygnałów cyfrowych w zasadzie się nie stosuje. Często za to równocześnie stosuje się modulację zarówno amplitudy, jak i fazy. Jest to tzw. modulacja amplitudowo-fazowa albo kwadraturowa, często oznaczana skrótem QAM. Pozwala ona przesłać wiele bitów informacji za jednym razem. Bo zamiast kluczować sygnał na zasadzie: 0 - brak nadawania, 1 - nadawanie, można przecież ustalić kilka poziomów sygnału, które będą odpowiadały sekwencjom bitów np. 00, 01, 10 i 11 (dla 4 poziomów). Oczywiście coś takiego będzie bardziej wrażliwe na zakłócenia, ale jednocześnie pozwoli to na uzyskanie dwukrotnie szybszej transmisji. Tak więc np. obecnie w transmisji LTE-Advanced wykorzystuje się modulację 128QAM z aż 128 kombinacjami amplitudy i fazy sygnału (w zasadzie przedstawia się to jako liczbę zespoloną, ale nie będę jeszcze bardziej mieszać, gdy większość osób to czytających liczb zespolonych pewnie nie zna), co oznacza przesył niejako 7 bitów za jednym razem, a w telefonii 5G planuje się wykorzystywać modulację 256QAM. Co do unikania gwałtownych skoków sygnału, pojedynczy bit czy symbol (reprezentujący sekwencję bitów) można przedstawiać jako impuls o kształcie zbliżonym do fragmentu sinusoidy. Chociaż teraz często wykorzystuje się dużo bardziej skomplikowane techniki, jak OFDM.
Każdy odcinek jest uroczystością ;)
Świetna jakość
simp
instaBlaster
Fantastyczne zawsze : ).
Świetnie, że podjęliście taki niszowy temat.
Wyjaśniłeś tak niewiele, tak wiele wyjaśniając. Mocą tego filmu jest głód wiedzy, który rozbudza i skłania do drążenia tematu. Dziękuję i pozdrawiam.
19:07 "Ustawiając swoją miednicę, tak żeby wycelować w odpowiednim kierunku." - złoto :-D
Bardzo mi się podoba sposób w jaki zostało wyjaśnione wypromieniowywanie fali elektromagnetycznej z przewodnika przez który płynie prąd. Mało kto potrafi to zrobić w tak prosty i przejrzysty sposób. Dzięki za odcinek.
Genialny poradnik. W zrozumiałym języku.
Powinieneś być nauczycielem. Doskonale się Ciebie słucha. Dziękuję.
Co za talent pan ma,Jak magnez ,nieidzie przestac patrzec i sluchac pana.Jak zawsze super wyklad.bardzo dziekuje i pozdrw serdecznie.
Czemu porównałeś go do magnezu?
@@kolejowydolnyslask5684 Zapewne chodzi o ten blask.
@@PokerMakyo no chyba że tak
wspaniała lekcja....wspaniały glos lektora bardzo pomocne i dziekuje
Mało kto ma umiejętność dzielenia się wiedzą .Szacunek.
Jak zwykle wykład na najwyższym poziomie.
To jest godna tematyka na 100 odcinek.
Dzięki RS, aż przypomniały mi się stare dobre czasy kiedy to robiło się anteny i nadajniki. Wielu elektroników poległo w spotkaniu z cewkami i antenami, pozdrawiam tych co wytrwali.
Aż dziwne że dopiero teraz został poruszony temat anten. Jak zwykle zacny odcinek.
Łapka w górę. Niestety tylko jedna, bo youtube nie pozwala na dziesięć łapek od jednej osoby.
Ze swojej strony chcę podziękować autorowi za rewelacyjny kanał. TVP powinno promować takich autorów, a nie disco polo.
Zacny odcinek 👌💪🏻👍 pozdrowionka
wspomniane oko mokswy, plusik, temat mega ciekawy
Świetny prowadzący, osobiście majac względne pojęcie o falach elektromagnetycznych polecam obejrzeć odcinek, świetne objaśnienia. Pozdrowienia sp9lo
Elagancko, kompednium wiedzy :)
Bardzo świetny film pozdrawiam twórcę tego filmiku serdecznie 👍👍👍👍👍👏👏👏👏👏👏
Profesjonalnie wyjaśnione! Super odcinek.
Witam.Swietny wykład z uwaga to wysłuchałem gdyż jestem radiotechnikiem.
Wiram dwa dni problemu wszystkiego dziękuję bardzo i tak codziennie MASAKRAAAA❤❤❤❤❤😂😂❤❤❤
Super wytłumaczone i pokazane lubię pana filmiki
Kawka w łapkę i oglądamy :)
Z chęcią obejrzałbym bardziej dogłębną analizę tematu. A to co dziś jak najbardziej ciekawe.
Popieram pomysł z dogłębniejszą analizą anten, jak i również fajnie było by posłuchać jak można obliczyć i wykonać antenę samodzielnie w ramach ciekawostki. (np antena WiFi, GSM, albo nawet TV UHF)
na temat anten masz cale podreczniki akademickie, to zakladajac sobie ze omowienie 1 strony w filmie trwa okolo minuty to taki film mialby 200 minut+, wyobraz sobie ogrom pracy jaka RS elektronika musialby wlozyc, a ile ludzi by to obejrzalo w calosci.
gruchenstein91 faktycznie jest to słuszne spojrzenie. Film rs jest bardziej wciągający, zwłaszcza jeśli do tematu podchodzi się hobbystycznie albo z ciekawości. A filmy autor przedstawia naprawdę dobrze.
Ja też z chęcią bym posłuchał jak wykonać nadajnik i odbiornik żeby to sobie po testować w domu :D
Poświęcona jest temu cała witryna antenna-theory (kropka) com. Wszystko od teoretycznych podstaw, skończywszy na czarnej magii projektowania anten.
Bardzo dobry odcinek. Oczywiście anteny to temat rzeka i po cichu liczę na więcej.
Mega ciekawy temat mega ciekawie opowiedziany
Cieszę się, że wspomniał Pan o naszej antenie długofalowej w Konstatynowie. Nie zapomnę beztroskich dni dzieciństwa z charakterystycznym brzmieniem "Lata z radiem" w tle... Jak napisał kierownik zmiany RCN Konstantynów "Runął maszt (...) powaliła go głupota ludzka(...)" Ja dodam: głupota ludzka nie pozwoliła go też odbudować.
Niestety.Przeogromna szkoda iż zawaliła się ta ważna część te że infrastruktury RCN Konstantynów.Przecież nadajnik wraz z masztem to na swój czas to było majstersztykiem radiofonii.W nieodpowiednim momencie runął.A najgorsze jest to że były moce i chęć odbudowy ale właśnie ciemnota ludzka nie pozwoliła.Szkoda tego miejsca było takie piękne a teraz jest szabrowane.Obecne brzmienie 1 PR na LW niestety nie jest tym co było.Z jakością odbioru z współczesnego centrum różnie wygląda.Z zakresu fal średnich radiofonia zrezygnowała gdzie rosyjskich stacji w porze zimowej można słuchać całą dobę w Polsce.Ale również jestem wdzięczny autorowi kanału iż wspomniał o tym w materiale
"Jedynka" Polskiego Radia na 225 kHz była żródłem mojej nauki polskiego. Maszt w Konstantynowie był polową calofalowego dipolu wertykalnej polaryzacji. W tych latach nie było mocniejszego AM nadajnika w Europie .
Profesionalnie, jak zawsze.
Ciekawym aspektem konstrukcji anten, jest zastosowanie matematycznej teorii fraktali. Może to temat na odrębny odcinek. Pod koniec lat 80-tych eksperymenty podjął niejaki Nathan Cohen, który trochę dla zabawy wygiął kawałek drutu w kształt jednego z fraktali. Okazało się, że przy mniejszej powierzchni (wielkości) anteny uzyskiwało się taką samą wydajność. Dodatkowo odkryto, że anteny oparte o kształt fraktali, są efektywne w szerszym zakresie częstotliwości. Technologia anten fraktalowych umożliwiła miniaturyzację urządzeń. A także dzięki temu można wsadzić np. do komórki różne rodzaje technologii bezprzewodowych: GSM, WiFi, Bluetooth.
Bardzo ciekawy program przynajmniej dla zainteresowanych
Niezupełnie kabel elektryczny jest anteną. W kablach są dwie żyły (czasem trzy), a nich prąd płynie w przeciwnych kierunkach, więc pole magnetyczne od prądu się znosi. Jakaś tam energia jest promieniowana, bo jednak te żyły są minimalnie od siebie odsunięte, można ją wykryć z niewielkiej odległości (w ten sposób wykryć kabel w ścianie), ale stosunkowo niewielka.
Kiedyś się z kimś pokłóciłem, kto twierdził, że skoro jest dużo kabli w budynkach, to i promieniowanie musi być silne.
czekamy na kontynuację tematu!
Fajny odcinek! Mógłbyś zgłębić ten temat w jakiejś serii odcinków o samych antenach? Po taką wiedzę sięgnąłby niejeden, bo jest naprawdę interesująca. Każdy kiedyś zastanawiał się, w jaki sposób w czasie wojny ludzie komunikowali się ze sobą za pomocą radiostacji przenośnych; jak to się dzieje, że trzeba nierzadko spędzić pół godziny na dachu, ażeby telewizor wykrył najwięcej programów telewizji naziemnej oraz jak to się dzieje, że za pomocą stosunkowo małych krótkofalówek można komunikować się na znaczne odległości. Sub leci ;)
Super :) prosze ciut wiecej o technice radiowej :) choc co by nie bylo i tak ogladne z zainteresowaniem :)
odcinek dobry jak cała seria:)
Pozdrawiam autora.
Robisz bardzo dobrą robote :) Pozdrawiam :)
Super odcinek, elementarnie ale rozumiale. Pozdrawiam
Sam talerz nie jest anteną tylko reflektorem, antena właściwa znajduje się w "latarce" i jest pół-falowa, czyli około 1,5cm przy 10GHz
Nie mogę się doczekać, aż łaskawie spółdzielnia naprawi antenę radiową na dachu. Przylutowałem do koncentryka 2 druty o długościach 75cm, wystawiłem na balkon i odbieram wszystkie dostępne stacje radiowe w mojej okolicy w stereo, bez najmniejszego szumu.
Do innego pokoju zrobiłem sobie również antenę DVB-T. Nie widzę sensu kupować anten pokojowych w sklepach, gdzie płacimy 10x za plastik i kawałek kabla.
do DVB-T przydatny jest również wzmacniacz, a do niego już musisz kupić trochę elementów
Fajny głos ma ten pan. Jakoś tak dobrze się słucha
Ale nie rozumiem nic a nic
......jakby sie sluchalo Mozejki z "Ojca Mateusza"! Identyczny glos!
Ciekawe i klarowne.
Proponuję kolejny temat reduktora szumu ,,Anteny do tunerów radiowych,, tutaj mamy o wszystkich typach a przydało by się coś do samego HIFI domowego.
Zrobiłbyś odcinek o sterowaniu radiowym.
Jak to się dokładnie dzieje że direktory zwiększają zysk anteny? Niby można to porównać do soczewki, ale czemu zwiększanie powyżej 20szt. już zysk jest mizerny.
Witam serdecznie .Właśnie ,te anteny.Próbujemy układać równanie wiążące/ustalające relację mocy doprowadzonej do anteny z zasięgiem i zyskiem anteny.I jak zabezpieczyć np ruter od strony architektury sprzętu aby wykrywał podłączone anteny o zysku przekraczającym w efekcie sumę mocy doprowadzonej i wyemitowanej.Czy to wyraźny przyrost?Gdy podłączymy oscyloskop to można zbadać jaki wpływ na przebieg sygnału/parametry amplitudy i inne mają anteny o konkretnym zysku.Po to np aby wprowadzić zabezpieczenie które wykrywa hipotetyczny nadmiar(ten przyrost deltę) skutkujący mocą emisji przekraczającą normy.Oczywiście jako hipotezę przyjmujemy ,że na poziomie kodu źródłowego rutera(nie konfigu admina w przeglądarce) jest możliwość pełnego ustalania mocy doprowadzonej do anteny bez ingerencji w obwody wyjściowe końcówki mocy.
Czy jestem profesjonalistą?
Czy antena w prawym górnym rogu z 14:17 jest obwodem otwartym kabla ?
No to już wiem, czemu pilot samochodowy przystawiony do głowy działa z większej odległości! ;)
Witam.
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie temat anten typu „DDRR" „poręczowych" na pasmo amatorskie CB 26-27MHz tylko czeluści internetu są odrobinę jałowe w rej tematyce. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów technologji.
Czy można liczyć na wykładzik o urządzeniach i sposobach WRE?
Może jakiś kolejny odcinek o antenach? :-)
Najlepsza jest ta antena z mojego dzieciństwa - Jaksieuda. Zawsze się zastanawiałem czy te wszystkie pręty są tam tak naprawdę potrzebne. Jedna była dla TVP 1, a zdrugiej strony bloku druga dla TVP 2.
Do tego jeden spiker i spikerka po 80 lat na karku i ojciec wiecznie dłubiący z kablami antenowymi - dwa metry koncentryk, potem dwa metry płaski itd.
No i oczywiście raz w miesiącu wizyta naprawiacza z walizą lamp. A magia lamp to dla mnie zwitek sił dobra i zła, pioruna i magnetyzmu i wieczne pytanie, czy wnętrze tego metalowego ekranu, osłaniającego lampy da się dotknąć, by zobaczyć transfer telewizji na własne oczy.
Mnie ciekawi kwestia problemu ze strewaniem radiowym 433 Mhz. Często spotykam się z problemem jak jest więcej niż jeden radioodbiornik to zaczynają się problemy bo często nie da się sterować pilotem, dziwna sprawa bo to chodzi o odbiorniki. Jest jakieś wytłumaczenie takiego zjawiska.
Witam❤❤😂😂❤❤
Mała uwaga co do nie kierowania anteny satelitarnej w niebo. Na długościach geograficznych gdzie leży Polska, anteny są skierowane jakby "w bok" ze względu na kierunek, w którym znajduje się orbita geostacjonarna. Tylko na tej orbicie satelity mogą się znajdować bez przerwy nad jednym punktem ziemi. Na równiku naszej planety anteny satelitarne są skierowane dokładnie w niebo pod kątem 90°
Antena nie ma mocy wielu kilowatów - do tego jest potrzebny nadajnik który przekazuje moc do anteny... Do zwykłego dipola półfalowego można dostarczyć moc kilku ładnych kilowatów
Prosił bym cie o kontakt na priv w sprawie opisu naszej anteny hybrydowej
13:06 co to za muzyka
Potrzebne jest ustalenie zależności i sparametryzowanie równania obejmującego sygnał/szum a kąt nachylenia i (w 3D)dla stałego i zmiennego położenia konwertera dla demodulacji cyfrowej i analogowej.Prawdopodobnie będzie potrzebny oscyloskop za i przed demodulatorem i wiedza o sposobie identyfikacji danego satelity tzn czy jest to częstotliwość i/lub znacznik dla analogu i/lub cyfry.Gdybym miał czaszkę własną i dekoder to bym to sam zrobił.
Wspomniano o zespołach antenowych. Dobrze byłoby w następnym odcinku powiedzieć o dopasowywaniu falowym przewodu do anteny (do odbiornika na ogół nie trzeba) i o antenach synfazowych dla polepszania parametrów w porównaniu z anteną pojedynczą. Początek tematu nasuwa myśl że tak jak wokół przewodu w którym płynie prąd elektryczny powstaje pole magnetyczne tak kolejne zmiany "wypychają" poprzednie "namagnesowanie" otoczenia. Im intensywniejsze mocą lub częstotliwością tym dalsze ich oddziaływanie. Ale też rezonans z polem elektromagnetycznym Ziemi a tym samym zasięg wokół niej.
Czekałem na odcinek przybliżający nieco obcy mi temat anten i się doczekałem :) W związku z objaśnieniem na początku, że fale elektromagnetyczne o określonej długości wywołują przepływ prądu w przewodniku o dopasowanej długości, nasunęło mi się kilka pytań: czy jakby świecić światłem na odpowiednio mały przewód (odpowiadający długości fali świetlnej), to też popłynął by w nim prąd? Czy jest to jakoś powiązane z efektem fotoelektrycznym? Z tego co wiem, przy tym właśnie efekcie rozpatruje się raczej kolpuskularną naturę fali elektromagnetycznej, ale może ma to jakiś związek z zasadą działania anteny?
Tak mi przyszło do głowy... Skoro antena wypromieniowuje fale el-mag to czy potrafiła by świecić jeśli długość fali była by w zakresie widzialnym ?
Wystarczy ją podgrzać do czerwoności i ... będzie emitować falę elekromagnetyczną o długości barwy czerwonej.
Czy przebywanie w pobliżu "mocnych anten" jest szkodliwe dla ludzi? Stało by się coś jakbym wszedł na komin gdzie są anteny np. operatorów komórkowych?
dla dociekliwych proponuje zajrzeć na mapę świata
Kazachstan i Iran, a szczególnie Ameryka (Marconi?) to niezwykłe osiągnięcie, poinieważ znaczy to, że polskie radio można było odbierać również głeboko pod ziemia, no chyba, że ziemia ma inny kształt niż się ogólnie uznaje
Jasne głęboko pod ziemią, w szczególności że wystarczy dosyć krótki tunel i fala zanika;) Płaskoziemca? To by wiele wyjaśniało:D
Poczytaj sobie troszkę o propagacji fal i wszystko stanie się jasne
Mam pytanie co do tych "anten naklejek" do telefonów komórkowych, czy takie coś rzeczywiście działa? Czy to tylko placebo?. Nie znam się ale wydaje mi się, że raczej powinno blokować a żeby działało jako wzmocnienie musiało by dotykać samej anteny?
4:00 Mój promotor twierdzi że nie ma podziału na Anteny Nadawcze i Odbiorcze, bo każda antena może zarówno nadawać i odbierać sygnał. Proszę o odpowiedź :) kto tu ma rację i dlaczego.
To zależy od systemu i od użytych materiałów. Ogolnie jeżeli wykorzystane materiały nie są żyroskopowe to antena będzie odwracalna, czyli będzie zarówno anteną nadawczą i odbiorczą. Z drugiej strony jeżeli popatrzymy na antenę GPS to będzie to tylko antena odbiorcza ponieważ, za anteną znajduje się wzmacniacz jednokierunkowy - ale to już jest układ a nie sama antena
Dipole wszystkich długości i wariantów nadają się do nadawania i do odbioru. Również pętla może dobrze nadawać ale musi być
dostrojona do resonansu. Zawsze zależy na przystosowaniu impedancji i usunięciu reaktancyjnych skladowych przez dostrojenie
do resonansu, co przy odbiorze nie jest aż tak ważne.
Ferytowy pręcik z uzwojeniem do AM zakresów się nie nadaje do nadawania. Już mala moc sygnalu nasyci magnetycznie ów mały przekrój pręcika i tok magnetyczny ferytem nie przejdzie . Lepiej działa ant. ramowa (oczywiście w resonansie).
Przez chwilę chciałem już skakać z ryjem o te 6000 km, ale przypomniałem sobie wzór i zapomniałem, że za c należy wtedy podstawić prędkość fali elektromagnetycznej a nie akustycznej! lel xP
Odbieram wszystko bardzo dobrze
Pozdrawiam.#
Jak to jest z tymi nośnikami po jednej stronie przewodu a po chwili po drugiej... co to są te nośniki, bo elektrony w przewodzie poruszają się mega powoli... nie mogą od tak być raz tu a raz tu i to z dużą częstotliwością? czy coś pomieszałem;)?
Jest to ich spolaryzowanie
kiedyś w antenę przywalił mi piorun i spaliło głowicę kolorowego telewizora Helios, w drugim pokoju stał czarno biały polski telewizor Uran, ze schematu wynikło, że od Urana pasuje głowica do Heliosa, więc je przełożyłem
Witam. Czy mogę wykorzystać kawałek (kilka sekund) tego odcinka na swoim kanale?
Jakim kanale?
@@ReduktorSzumu kanał nazywa się Surwiwal dla noobow. Planuje scene w której uczę się z Pańskiego kanału. Czy mogę użyć kilka sekund audio z tego odcinka? Dodam w opisie link do Pana kanału z informacją ze bardzo mi pomógł (bo pomógł :) ).
@@surwiwaldlanoobow3049 OK
@@ReduktorSzumu Dziękuję
@@surwiwaldlanoobow3049 I gdzie ten film. Nie masz żadnego🤷♀️😛
Czy cewka może być anteną ?? ( wytwarzamy dipol magnetyczny a ten powinien wytworzyć pole elektryczne itd). Chodzi mi o nadajnik.
Np. antena ferrytowa w radiu.
Panie majster ja to do tv dałem tylko końcówkę anteny i oglądałem w fhd
Bardzo fajny odcinek :) czekam na drugą część o antenach. I mam pytanie. Zbudowałem antenę radiową z dipola półfalowego pętlowego, już wiem że jest ona zbudowana niepoprawnie bo nie użyłem symetryzatora do połączenia jej z koncentrykiem (myślałem że pętlowa też ma 75ohm). Niby jestem zadowolony z niej bo odbieram w stereo stacje po których w samochodzie nie ma nawet znaku, ale chciałbym ją poprawić. Mam teraz do wyboru trzy opcje: 1.dołożenie symetryzatora do dipola pętlowego 2. przerobienie na dipol półfalowy prosty 3. przerobienie na dipol falowy prosty. Która opcja miała by najlepszy zysk? Czy antena falowa miałaby większy zysk niż półfalowa? Jeśli tak, to dlaczego jest prawie niespotykana? Czekam na odcinek z praktycznymi wskazówkami, jak zrobić anteny FM,VHF,UHF, porównanie rodzajów anten i ich zysków. pozdrawiam :)
zrób symetryzator, jako balun o połowie długości fali, jest to tylko kawałek przewodu a efekt będzie imponujący:)
Ale w niektorych telefonach sa tez anteny sredniofalowe (NFC)
Świetna zawartość
Chętnie dowiedziałbym się jak to jest z odwracalnością anten jaka wydaje się być tylko teoretyczna. Słuchać kogoś można na byle dipolu rzuconym na drzewo ale nadając z takiej anteny mimo niskiego swr i identycznej mocy nadajnika nasz sygnał u korespondenta dysponującego porządną instalacją antenową będzie o wiele niższy niż sygnał z jakim my go słyszymy a powinien być identyczny :)
dodaj tłumienie wolnej przestrzeni i wyjdzie CI :) poczytaj o bilansie łącza raiowego
Ilość informacji w czasie = max. w dodatku bardzo zrozumiale opowiedziana wiedza na jednak nie łatwy temat.
Spadłeś mi z nieba z tym odcinkiem właśnie ten temat przerabiam. Btw. oko Moskwy znów funkcjonuje
Daj jakieś materiały na ten temat.
Ta. Jasne... jeszcze w to uwierzę. Jak zwykle ktoś zarzuci temat, by się "wyróżnić", oczywiście nie dając żadnych konkretów.
Jeszcze nie powiedział co miał na myśli.
Niezwykle mało prawdopodobne stwierdzenie "Btw. oko Moskwy znów funkcjonuje" .
Ale z dugi został pordzewiały szkielet, tego się nie da uruchomić...
Chyba, że "Oko moskwy" rozumiesz jako sieć radarów - te z kolei raczej ciągle działały.
8:25 kształt torusa
Zamiast kropki pomiędzy liczbami daj dwukropek. O tak:
0:00
3:38 A Dawid Podsiadło zaprzeczył istnieniu fal
Podsiadło to najbardziej zaprzecza samej muzyce
Czy jest możliwe stworzenie anteny o takiej częstotliwości aby emitowała światło widzialne?
Tak, np dioda jest taką anteną
łapka w góre, sory za czepialstwo ale kabel od lampki nie tworzy pola elektromagnetycznego bo ma dwa przewody, którymi prąd płynie w przeciwnym kierunku, pola się kasują, pozdro :)
Anonimus Gallus równoważą, brzmi lepiej
"wzajemnie znoszą" brzmi jeszcze lepiej
Najlepiej odbiera zwykły dookólny dipol, choć ma dość niską wartość kąta połowy mocy (jest pionowo kierunkowy). Trzy takie dipole prostopadle w osiach XYZ i dość nieźle nadaje/odbiera. Niestety trzeba obsłużyć minimum trzy kanały, ale takie rozwiązanie jest prymitywne w wykonaniu i skuteczne. Jak to w antenach: zależy do czego i w jakich warunkach, bo czasami łatwiej zrobić sterowanie serwomechanizmów do anteny kierunkowej z puszki, niż skupiać się na wyborze i jakości samej anteny. Aktywne mają znacznie lepsze własności, ale cena większości to wstęp do dobrego żartu;)
Nie. Dipol odbiera w jednej płaszczyźnie z każdego kierunku. Jak często zmieniamy pozycję to jest to ok, ale pamiętaj, że zysk kierunkowy jest wtedy maly( nie ma niskiej wartości kąta połowy mocy tylko ma maksymalną bo równą 360 stopni, niski może mieć zysk). Często lepiej mieć antenę o większym zysku by móc "lepiej" odbierać sygnał
Jak po okrągłej ziemi sygnał trafiał tak daleko? Chodzi o Polski nadajnik.
Sygnał odbijał się w sprzyjających warunkach od troposfery.
Poda mi ktoś schemat wzmacniacza na tranzystorach do wzmacniania sygnałów z anteny
Jaka częstotliwość? Pamiętaj że wzmacniając sygnał z anteny, wzmacniasz też szumy.
Częstotliwość nastroje sam chodzi mi tylko o wzmacniacz
Jakie pasmo ma wzmacniać? bez tego nie znajdziemy ci schematu bo nie wiemy co chcesz wzmocnić, ukf? cb? wifi?
obrazki.elektroda.pl/31_1184435260.jpg tranzystor może być dowolny npn pracujący w paśmie które potrzebujesz, ale lepiej byś zrobił kupując wzmacniacz FP6L.
od 100khz do 1mhz
Skoro światło jest falą elektromagnetyczną, to przy odpowiedniej częstotliwości taka antena powinna świecić? Odkryłem nowe źródło światła - może?
Yagi-Uda. Uda Pani Jagi.
Jak zasilać antenę dipolową? Przecież tam nie ma obwodu...
Chyba nie rozumiesz, zasilasz ją gdy nadajesz. Antena jest symetryczna czyli stosujesz koncentryk z symertyzatorem przy antenie. To że antena jest otwarta dla prądu stałego nie oznacza że jest otwarta dla prądu przemiennego ( poczytaj o właściwościach kondensatora). Impedancji anteny miernikiem uniwersalnym nie zmierzysz.
Facet powinien być w PAN .
Każdy Krótkofalowiec powinien ciągle powtarzać sobie na głos: "Najważniejsze są głupku anteny".
"Okazuje się, że największa prędkość, z jaką może się on rozchodzić elektron w przewodniku może wynosić nawet pięćdziesiąt tysięcy km na sekundę. Prędkość światła to z kolei prawie trzysta tysięcy km na sekundę" - Pytanie zagadka, jak to ma się do anten, obliczania ich długości w których fala owszem rozchodzi się z prędkością światła ale elektrony nie nadążają za tym wcale a wcale..?
Prąd zależy od ruchu elektronów, ale nie oznacza to, że zmiana prądu wiąże się z fizyczną zmianą elektronu.
z każdym następnym odcienkiem, człowiek staje się coraz głupszy... :)
A skąd takie informacje ze "oko Moskwy " nie jest aktywne? :) z ruskim to nic pewnego. Mówią jedno robią drugie. 😉 POZDRAWIAM 👍
Bo można tam sobie pojechać i zobaczyć, przy odrobinie szczęścia można nawet sobie wejść na tę antenę
18:27 :D :D :D :D :D kobietki nadają sygnał :D :D :D :D
Pan musi douczać studentów, bo na uczelniach to nic nie uczą... .
Przecież komputer działa na zasadzie liczby zero jedynkowych czyli antena przerywa sygnał jeśli jest 0 a załącza jeśli jest 1
dla AM może tak być. Dla modulacji FM "0" i "1" mogą mieć taką samą moc sygnału a różnić się jedynie częstotliwością. Można też nadawać sygnał z różną mocą i kodować przez to więcej bitów.
Nic nie przerywa, obejrzyj sobie odcinek Wifi.
Raczej tak się nie robi, bo takie "nagłe", "gwałtowne" przełączanie sygnału (ze stromym zboczem) zwiększałoby szerokość zajmowanego pasma. Im sygnał bardziej zbliżony do sinusoidy o określonej częstotliwości, tym mniejszy wycinek pasma zajmuje. A im bardziej zbliżony do przebiegu prostokątnego, tym szerszy. Istnieje w matematyce coś takiego jak szereg Fouriera, i pozwala on przedstawić sygnał prostokątny jako sumę nieskończonej liczby sinusoid o różnych częstotliwościach.
W technice cyfrowej stosuje się dużo bardziej skomplikowane schematy kodowania i modulacji sygnału, mające na celu umożliwienie przesłania jak największej ilości informacji w możliwie jak najwęższym paśmie. Czystego AM-u i FM-u w radiowej transmisji sygnałów cyfrowych w zasadzie się nie stosuje. Często za to równocześnie stosuje się modulację zarówno amplitudy, jak i fazy. Jest to tzw. modulacja amplitudowo-fazowa albo kwadraturowa, często oznaczana skrótem QAM. Pozwala ona przesłać wiele bitów informacji za jednym razem.
Bo zamiast kluczować sygnał na zasadzie: 0 - brak nadawania, 1 - nadawanie, można przecież ustalić kilka poziomów sygnału, które będą odpowiadały sekwencjom bitów np. 00, 01, 10 i 11 (dla 4 poziomów). Oczywiście coś takiego będzie bardziej wrażliwe na zakłócenia, ale jednocześnie pozwoli to na uzyskanie dwukrotnie szybszej transmisji.
Tak więc np. obecnie w transmisji LTE-Advanced wykorzystuje się modulację 128QAM z aż 128 kombinacjami amplitudy i fazy sygnału (w zasadzie przedstawia się to jako liczbę zespoloną, ale nie będę jeszcze bardziej mieszać, gdy większość osób to czytających liczb zespolonych pewnie nie zna), co oznacza przesył niejako 7 bitów za jednym razem, a w telefonii 5G planuje się wykorzystywać modulację 256QAM.
Co do unikania gwałtownych skoków sygnału, pojedynczy bit czy symbol (reprezentujący sekwencję bitów) można przedstawiać jako impuls o kształcie zbliżonym do fragmentu sinusoidy. Chociaż teraz często wykorzystuje się dużo bardziej skomplikowane techniki, jak OFDM.
udało mi sie wejść na Oko Moskwy. niesamowita instalacja. na moim kanale jest film z tego wypadu.
Prościej chyba się nie da.