Знаючи які у нас "ефективні менеджери" на більшості фірм, стає абсолютно зрозуміло, що поважаючий себе і справу майстер на ті фірми працювати не піде, а "святе місце" пустувати не стане, тож класні пацани тут як тут! Ми так, раз замовляли перемотку двошвидкісного асинхронника (я одразу казав, що краще я привод перепроектую повністю на частотний, під запити майстра, що з верстатом працює, бо він жалівся на НЕ оптимальність режимів, але керівництво мало іншу думку, хоча і даремно), так ті так перемотали, що навіть задню кришку з передньою переплутали (візуально вини однакові, але розміри трохи інші і це змістило по осі вал двигуна на кілька міліметрів, через що обмотки стали грітися сильніше, адже потокощеплення зменшилося, через вихід ротора з магнітної системи, і струми стали більше у обмотках), лобові частини обмоток зробили у 2 рази більшими за оригінальні (обмотки стали впиратися у кришки і перетерли частково ізоляцію, через що ті "спеціалісти" там якийсь чи скотч, чи шось таке підмотали)... це замовлення робилося поки я був на лікарняному, тож гадки не мав шо відбувається, але як вийшов, то довелося їхати і "вертати роботу в зад". Як там менеджер верещав і в груди себе бив "я дипломований спеціаліст, я знаю"! В решті-решт я не витримав, що вважаю своїм великим проколом - треба було спокійніше бути, і послав його з його "знаннями й уміннями" (робітки тої фірми всі тихенько посміхалися - мабуть він їх там дістав теж). І от не зовсім зрозуміло хто ж таки був "класним пацаном": виконавець робіт чи його керівник. Якщо віддаєте двигун на перемотку, то це має робити людина, що розуміє як влаштований і як саме працює двигун (електромеханік і точно НЕ електрик), бо відрізнити "обіцял" від майстрів треба до замовлення, а не коли двигун згорить 2-й раз. А взагалі, згоріла обмотка - це здебільшого проблема з механікою або режимами навантаження, тож ремонтувати треба комплексно, весь механізм. Бо і новий двигун може згоріти, а це повертає до того факту, шо не треба економити на дійсно потрібних спеціалістах: їх зарплатня - це не витрати, це інвестиції у надійність (а разом з нормальною зарплатнею можна і якість вимагати на достойному рівні)!
Вообще ерунду написал. Двигатели рассчитываются с запасом и несколько мм смещения ротора для асинхронника некритично, если там было только несколько мм. С подшипниками другое дело, там небольшой перетяг по сравнению с заводским, приводит к очень быстрому износу. Двигатели под частотник проектируются с ещё большим запасом, более того проектируются специально для частотника с учётом режимов работы, охлаждения, подшипниковых токов и тд. Электромеханика это специальность "электропривод и автоматизация", а расчёт двигателя это "электрические машины" и хотя у приводчиков обычно есть курсовая по расчету асинхронника, но это не более чем топология обмоток в зависимости от числа пар полюсов и расчет витков. И приводчики не занимаются перемоткой двигателей и не предполагается что должны в этом разбираться. @Dyadko.Maksym , так это вопрос бюджета, для экономии которого обращаются не к специалистам а к торгошам на базаре, которые знают нужных людей, которые типа могут... Не просто же так любой серьезный производитель оборудования требует обслуживания и ремонта в сертифицированных именно им центрах, иначе он ничего не гарантирует.
@@pee_on_zelia Ви, особисто, розрахунок (саме проектування, з вибором типу сталі, товщини пластин, ступеня насичення магнітопроводу, ефекту близькості у провідниках пазу, краєвого ефекту і т.д.) хоч одного двигуна робили? Мені, от доводилося і я знаю, шо "пару міліметрів туди-сюди" у магнітній системі - це вже абзац і нормально працюючого двигуна не вийде (принаймні його ККД буде точно невисоким). То кілька десятих міліметра не вплинуть суттєво, а міліметри вже відчуваються. Тим паче, якщо двигун має довжину ротора 300мм чи 1000мм, то кілька міліметрів - це дві великі різниці. До речі, я саме "електропривод і автоматизацію промислових процесів" й вивчав і всю фізику процесів у двигунах різних типів ми вивчали дуже ретельно й детально (курс електричних машин йшов 1,5 роки, за які ми встигли багато чого вивчити, як я теж вважав тоді "непотрібного, адже електромеханіки не проектують, а обслуговують"). Щодо проектування асинхронника під частотний привод. Є лише 3 відмінності суттєві: незалежний обдув корпусу (іншим двигуном) для відводу тепла на малих обертах, менша товщина пластин (але це стосується лише вискообертових двигунів, де синхронні частоти суттєво вище 3000) та ізоляція обмоток обирається інша (має мати менші паразитні ємності на корпус й менший тангенс діелектричних втрат - це досить непросто реалізувати), а у всьому іншому залишається як є, й точність магнітної системи ще більше буде впливати на ККД через високочастотні гармоніки. Тож, здебільшого, вся адаптація (вибір серед звичайних серій) двигуна під частотне регулювання - це зняття токопровідною щіткою потенціалу з валу на заземлення ПЧ (аби підшипники не їла електро-корозія) і обирання двигуна з більшою допустимою температурою обмоток (незалежний обдув не завжди потрібен, адже регулювання далеко не завжди потрібно нижче половини від номінальних обертів, а їх вже достатньо для охолодження, якщо враховувати режим навантаження, тривалості ввімкнення і тепловий баланс). А ідеально, коли не жмотяться і використовують синус-фільтри на виході ПЧ, тоді двигун взагалі працює максимально ефективно і довготривало.
@@Dyadko.MaksymДобрый вечер Максим вот я купил себе обсолютно почти новый станок Лера 3л722 ..вот хочу запускать его ..если у тебя есть электронная книга отправь мне пожалуйста спасибо заранее!!
Мені треба було на моторі з 3е771 поміняти підшипники. Преса я не маю, тому вирішив заїхати до контори що займається ремонтом двигунів. Мені шків з кришкою зняли, підшипники стягли.. далі бере ротор несе на наковальню... бере кквалду к кусок розклепаної труби і збирається пресувати підшипники на ротор.... Я то зупинив, кажу кувалда є в мене вдома, я вам гроші плачу щоб то пресом зробити... тут всі позбігались і почали ржати і глузувати що ніхто пресом того не робе... я купив такі х..ві підшипники що їм пох... аони вже так надцять років працюють.... Довго ми сперечались.. я врешті вкинув то все в машину та поїхав на пресс в інше місце... Фірма!!!!
У класних пацанів все одно будуть клієнти, бо в хороших спеціалістів ДУЖЕ багато замовлень і через це вони не беруть роботи яка потрібна +/- терміново.
Ой-йо-йой ... Скільки-ж таких КЛАСНИХ ПАЦАНІВ по світу ходить , Їх наче магнітом тягне десь , кудись влізти і НАКОСЯЧИТЬ . Дядьку майте ДОБРЕ ЗДОРОВ"Я , .... ми їх ПОБОРЕМО 👍👍👍
Часто клиент сам до таких "классный пацанов" сам идёт. У них, как правило, ценник сильно ниже. Но как говорится: скупой платит дважды (а бывает и трижды).
Олігарх нажився !! Взяв монолітну жілізяку, сточив її , а потім здасть купу стружки на металолом! Мало того ! Йому за це ще і заплатять . За ото стругання . Неймовірної хитрості і упертості барига! 😂 Я в захваті ! 😊
Буквально в обед закончил изготовление крышки на электродвигатель самоката, включаю телевизор, а тут такое!!!👍 Правда я, в силу своей безграмотности, все дыркотверстия и уши обработал за одну установку на поворотном столе. 😁 Но это уже лирика... Дядька, ВСЁ КРУТО!!! 👍
Дядьку, бажаю Вам натхнення, постійних прибуткових замовлень. При цьому бажаю меншої кількості "Хороших пацанів", щоб не шкодили людям. А "хорошим пацанам" бажаю професійного розвитку і більше мізків, щоб не робили лиха.
"Шкив снять не смогли, тянули за крышку.." - я сразу понял будет новая крышка) Цельные уши - это уровень! ПС, когда-то неск.лет назад ДМ делал тоже крупную корпусную деталь и я тогда написал что на чпу было бы проще, забираю свои слова обратно, сейчас я точно знаю что не проще..
@@doka2500 "Лето, жара, пионер косит траву в противогазе, девка идет, спрашивает - зачем ты страдаешь в противогазе - Я пионер, я не могу без трудностей. - Пойдем лучше переспим...тот подумал - Пойдем, но тогда в гамаке".
Дякую тобі, Дядьку Максим за гарну роботу! Приємно дивитись, коли людина робить з душею і знанням своєї справи. Я зараз не вдома з самого початку агресії окупанта, але по можливості дивлюся твій канал. Це мене надихає. Дякую тобі, друже! Дуже
не знаю чому але після перегляду цього відео згадались старі часи років так до 2017) коли Максим робив таку роботу токарка-фрезеровка майже постійно, сам тоді вчився на токарному працювати, аж просльозився) гарна робота) удачі вам)
49:18 Метал який входить до статорних обмоток. Чи не буде явища токів Фуко??? Двигун братиме електроенергії стільки, а може і більше хто зна. А КПД на валу впаде. Можливо і не критично.😊
Ось як виглядае Леонардо нашого часу. Ото дивлюяся пешші хвилини, і думаю оче дядько зараз візьме та нового корпуса з шмата заліза зробе. далі дивився з віпавшою щелепою. Браво. Пане тримайте марку, сил та натхнення.
Насправді питання не у здешевленні, технологічніше і простіше було би зробити зварною їз товстостінної труби, з приваркою "дна", вух, відпалом і подальшою обробкою. Але робота гарна, лайкнув. П. С. Також не зрозумів, чому чистову розточку середини не робив беручи за торцеве піднутрення на розжим? Тоді б можна було всі критичні розміри зробити без перевороту, за одну установку. Хоча і довелось би зробити великого г-подібного різця, щоб підібрати торець...
судячи по бірці,то є звичайний чотирьох-полюсний асинхронник на 1745 обертів.хв,можливо з частотником він здатний крутитись 6 000,а без частотника ніяк!
Не знаю скільки дядько бере за таку роботу плюс матеріали, але, як на мене, простіше, та й дешевше б було, другий мотор купити. Це в плані рентабільності, а по самій роботі - великий респект.
Ага, якщо замовнику двигун треба був вчора, а з штатів він прийде через три тижні, 4000$ двигун, плюс пересилка 500$, плюс місяць простой механізма. Далі рахуй сам.
Дядьку, для результату супер "перфетто, екселент, вундебар" не хотіли заоксидувати нову деталь і покрасити статор? Щоб геть геть не було до чого доїб"""сь.
Не из тех, из других, которые не видят технологических "вау" в изготовлении конкретно этой детали.. мастерская заряжена, все для этого есть, нормальная токарка, нормальная фрезеровка, даже длинная центровка.
сабак, ну як можна було так ухайдокати? Я, людина досить далека, за десяток секунд придумав кілька варіацій оснасток щоб зняти той шків Дядьку, а якщо не секрет, скільки коштував той блінчик-заготовка?
37:15 20х сталь, а в пічці просто була нормалізація, щоб не покрутило потім? Тобто знімання залишкових напружень? Чи була якась твердість досягнень? Бо сталь 20 ніби не гартується...
36:00 Кому, може, здалося що додатковий прихват збоку там зайвий - ні, він не зайвий. Ніколи не кріпіть деталь на одну точку. Бо практика показує, що потка стріляє значно частіше ніж раз на рік 😁
Пригадую , Дядько колись розказував , що запитував у свого наставника як точити свердла. Той сказав - всі кути заточки є в посібниках , а я точу неправильно . Але при цьому воно свердлить , не ламається , розмір тримає.
о, я теж недавно вдома так кришку зіпсував. але я не механік - я електронікою займаюсь. і двигун мій. і коштує не кілобакси. а цілу кришку я зняв з іншого двигуна. тому той що мені треба - на ходу. а хто має на господарці чавунну кришку від 4АМ112 - готовий купити.
Цікаво, дякую. На шильдику пише, що при номінальній частоті 60Гц і номінальному навантаженні видає 1745 об/хв. Звідки 6000 об/хв? Невже він дозволяє так сильно збільшувати частоту частотником і не втрачати крутного моменту?
@@СашаК-ъ1ь Мабуть все ж може бути...До 400Гц може бути. Єдине, що навантажувальна здатність двигуна думаю буде менша, бо частотнику буде важко ще більше піднімати напругу. Але для чистової обробки згодиться, бо там треба велику швидкість і малу силу.
А верхнее отверстие случайно не для канала смазки на испорченной крышке.. На противоположной крышке есть маслёнка и канал под смазку.. помимо рёбер жесткости .
Звичайна практика в чпу розкручувати мотори на 100 (120) Гц до 6000 об/хвил. При цьому крутний момент зростає. Для цього роблять більш чітке балансування і підшипники не самі барахлові ставлять. Багато зараз зроблених навідь китайських двигунів працюють від частотника на 100 Гц стабільно. Багато верстатів типу 16Б16 викидаеться коробка і ставиться двигун з підняттям обертів вгору при регулюванні.
Хто ще може ставити питання щоб вилити таку деталь? З влассного досвіду скажу, що в Україні немає тих, хто одиничні замовлення візьметься вилити і вилити гарно. До повномасштабки у Мелітополі були, робили замовлення "у роздріб" і якість була пристойна, а зараз сказати що погано - нічого не сказати.
@@UA_dmitriy_dimidrow Наївний ви. Чи ви думаєте, що на металоприйомці не знають ринкових цін? Набагато дешевше не буде. Уж точно не буде, як на початку дев'яностих за пляшку самогона.
Ціна визначається просто - не менше ніж рівень ППП(піди+придбай+привези). Але є нюанс. Якщо хоч один з П не вимірюється - ціна швидко входить у насичення БМІ(ш)(батон+масло+ікра(шампанське)) А вуха приварити будь хто може, навіть класні пацани. Але шо вони на тому заробили(крім геморою)?
Про класних пацанів. Я замовив литво сталі у людей, зробив передплату 16к. 4 місяці, деталей немає, грошей ніхто верстати не хоче, та ще й я винен. По нашому 💪
Такої дорогої каструлі я ще не бачив.😊
Без цієї рубрики нема каналу ДМ, як нема світла без темряви. Робіть гарно!
Але навпаки немає світла без темряви. Спочатку була темрява.
Знаючи які у нас "ефективні менеджери" на більшості фірм, стає абсолютно зрозуміло, що поважаючий себе і справу майстер на ті фірми працювати не піде, а "святе місце" пустувати не стане, тож класні пацани тут як тут!
Ми так, раз замовляли перемотку двошвидкісного асинхронника (я одразу казав, що краще я привод перепроектую повністю на частотний, під запити майстра, що з верстатом працює, бо він жалівся на НЕ оптимальність режимів, але керівництво мало іншу думку, хоча і даремно), так ті так перемотали, що навіть задню кришку з передньою переплутали (візуально вини однакові, але розміри трохи інші і це змістило по осі вал двигуна на кілька міліметрів, через що обмотки стали грітися сильніше, адже потокощеплення зменшилося, через вихід ротора з магнітної системи, і струми стали більше у обмотках), лобові частини обмоток зробили у 2 рази більшими за оригінальні (обмотки стали впиратися у кришки і перетерли частково ізоляцію, через що ті "спеціалісти" там якийсь чи скотч, чи шось таке підмотали)... це замовлення робилося поки я був на лікарняному, тож гадки не мав шо відбувається, але як вийшов, то довелося їхати і "вертати роботу в зад". Як там менеджер верещав і в груди себе бив "я дипломований спеціаліст, я знаю"! В решті-решт я не витримав, що вважаю своїм великим проколом - треба було спокійніше бути, і послав його з його "знаннями й уміннями" (робітки тої фірми всі тихенько посміхалися - мабуть він їх там дістав теж). І от не зовсім зрозуміло хто ж таки був "класним пацаном": виконавець робіт чи його керівник.
Якщо віддаєте двигун на перемотку, то це має робити людина, що розуміє як влаштований і як саме працює двигун (електромеханік і точно НЕ електрик), бо відрізнити "обіцял" від майстрів треба до замовлення, а не коли двигун згорить 2-й раз. А взагалі, згоріла обмотка - це здебільшого проблема з механікою або режимами навантаження, тож ремонтувати треба комплексно, весь механізм. Бо і новий двигун може згоріти, а це повертає до того факту, шо не треба економити на дійсно потрібних спеціалістах: їх зарплатня - це не витрати, це інвестиції у надійність (а разом з нормальною зарплатнею можна і якість вимагати на достойному рівні)!
О так...вони однаково ремонтують що 900об від січкарні що 20000 на керамічних підшипниках...
Перемотували двигун тому що ві зроблений для США ! але мотав його якийсь Васька в підвалі на колінах !
Вообще ерунду написал. Двигатели рассчитываются с запасом и несколько мм смещения ротора для асинхронника некритично, если там было только несколько мм. С подшипниками другое дело, там небольшой перетяг по сравнению с заводским, приводит к очень быстрому износу. Двигатели под частотник проектируются с ещё большим запасом, более того проектируются специально для частотника с учётом режимов работы, охлаждения, подшипниковых токов и тд. Электромеханика это специальность "электропривод и автоматизация", а расчёт двигателя это "электрические машины" и хотя у приводчиков обычно есть курсовая по расчету асинхронника, но это не более чем топология обмоток в зависимости от числа пар полюсов и расчет витков. И приводчики не занимаются перемоткой двигателей и не предполагается что должны в этом разбираться.
@Dyadko.Maksym , так это вопрос бюджета, для экономии которого обращаются не к специалистам а к торгошам на базаре, которые знают нужных людей, которые типа могут... Не просто же так любой серьезный производитель оборудования требует обслуживания и ремонта в сертифицированных именно им центрах, иначе он ничего не гарантирует.
@@pee_on_zelia Ви, особисто, розрахунок (саме проектування, з вибором типу сталі, товщини пластин, ступеня насичення магнітопроводу, ефекту близькості у провідниках пазу, краєвого ефекту і т.д.) хоч одного двигуна робили?
Мені, от доводилося і я знаю, шо "пару міліметрів туди-сюди" у магнітній системі - це вже абзац і нормально працюючого двигуна не вийде (принаймні його ККД буде точно невисоким). То кілька десятих міліметра не вплинуть суттєво, а міліметри вже відчуваються. Тим паче, якщо двигун має довжину ротора 300мм чи 1000мм, то кілька міліметрів - це дві великі різниці.
До речі, я саме "електропривод і автоматизацію промислових процесів" й вивчав і всю фізику процесів у двигунах різних типів ми вивчали дуже ретельно й детально (курс електричних машин йшов 1,5 роки, за які ми встигли багато чого вивчити, як я теж вважав тоді "непотрібного, адже електромеханіки не проектують, а обслуговують").
Щодо проектування асинхронника під частотний привод. Є лише 3 відмінності суттєві: незалежний обдув корпусу (іншим двигуном) для відводу тепла на малих обертах, менша товщина пластин (але це стосується лише вискообертових двигунів, де синхронні частоти суттєво вище 3000) та ізоляція обмоток обирається інша (має мати менші паразитні ємності на корпус й менший тангенс діелектричних втрат - це досить непросто реалізувати), а у всьому іншому залишається як є, й точність магнітної системи ще більше буде впливати на ККД через високочастотні гармоніки.
Тож, здебільшого, вся адаптація (вибір серед звичайних серій) двигуна під частотне регулювання - це зняття токопровідною щіткою потенціалу з валу на заземлення ПЧ (аби підшипники не їла електро-корозія) і обирання двигуна з більшою допустимою температурою обмоток (незалежний обдув не завжди потрібен, адже регулювання далеко не завжди потрібно нижче половини від номінальних обертів, а їх вже достатньо для охолодження, якщо враховувати режим навантаження, тривалості ввімкнення і тепловий баланс). А ідеально, коли не жмотяться і використовують синус-фільтри на виході ПЧ, тоді двигун взагалі працює максимально ефективно і довготривало.
@@Dyadko.MaksymДобрый вечер Максим вот я купил себе обсолютно почти новый станок Лера 3л722 ..вот хочу запускать его ..если у тебя есть электронная книга отправь мне пожалуйста спасибо заранее!!
Мені треба було на моторі з 3е771 поміняти підшипники. Преса я не маю, тому вирішив заїхати до контори що займається ремонтом двигунів. Мені шків з кришкою зняли, підшипники стягли.. далі бере ротор несе на наковальню... бере кквалду к кусок розклепаної труби і збирається пресувати підшипники на ротор....
Я то зупинив, кажу кувалда є в мене вдома, я вам гроші плачу щоб то пресом зробити... тут всі позбігались і почали ржати і глузувати що ніхто пресом того не робе... я купив такі х..ві підшипники що їм пох... аони вже так надцять років працюють....
Довго ми сперечались.. я врешті вкинув то все в машину та поїхав на пресс в інше місце...
Фірма!!!!
ТІЛЬКИ ПРЕСОМ !!!! АБО прогріти внутрішньо обойму газовим пальником до температупи 180 -210 С - заходить від руки .
Як я довго чекав цю рубрику!!!!!
Ура!!!!!! Брунові сирка, а мені "класних пацанів" !!!!!
Майстру просто треба було назбирати стружки, щоб здати на чекушку))
гарна робота.дякую за неправильну роботу)))
Дядьку дивлюсь як неправильно сверло сверлить аж душа радіє. Успіхів тобі. Дякую за науку і що робиш гарно.
Окрема подяка режисеру, сценаристу, оператору монтажеру та всім тим хто був за кадром та створював дане відео.
Майстру, бухгалтеру, термісту да і самому Дядьку😅
@@ZastryalVMeksikeтермиста сырочком кормят, он уже все благодарности получил
У нас ще не працює інститут репутації. Зрозуміло чому ДМ не хоче срачу і не називає імена, але тоді у класних пацанів буде повно клієнтів.
а потім у ДМ буде повно дорогих замовлень...
У класних пацанів все одно будуть клієнти, бо в хороших спеціалістів ДУЖЕ багато замовлень і через це вони не беруть роботи яка потрібна +/- терміново.
Де ви зникли? Дуже чекаю ваших відосів
@@jetzt69 багато працюємо, не до відео зараз. Та
й, чесно кажучи, не дуже зараз тягне до творчості.
@@EngineerBrunS бажаю вам творчого натхнення, а ми почекаємо;)
Было бы здорово, если бы в плейлистах была отдельная рубрика - классные пацаны 😊
Ой-йо-йой ... Скільки-ж таких КЛАСНИХ ПАЦАНІВ по світу ходить , Їх наче магнітом тягне десь , кудись влізти і НАКОСЯЧИТЬ . Дядьку майте ДОБРЕ ЗДОРОВ"Я , .... ми їх ПОБОРЕМО 👍👍👍
Часто клиент сам до таких "классный пацанов" сам идёт. У них, как правило, ценник сильно ниже. Но как говорится: скупой платит дважды (а бывает и трижды).
Ским ти боротися зібрався,а пупок не розв'яжется. Борець.
@@morze5541Хай Бог помилує , ще один класний пацан з"явився
Олігарх нажився !! Взяв монолітну жілізяку, сточив її , а потім здасть купу стружки на металолом! Мало того !
Йому за це ще і заплатять . За ото стругання . Неймовірної хитрості і упертості барига!
😂
Я в захваті ! 😊
Ну к класні пацани оплачують, то чому їх трохи гривнею не повчити))
50:29 так, енкодер. Для позиціювання шпінделя, коли змінюють інструмент. Бо там на шпінделі зубчики.
А чи міг би Дядька Максим зробити отой мотор Хаасу повністю? Питання, як то кажуть, риторичне )
Буквально в обед закончил изготовление крышки на электродвигатель самоката, включаю телевизор, а тут такое!!!👍
Правда я, в силу своей безграмотности, все дыркотверстия и уши обработал за одну установку на поворотном столе. 😁 Но это уже лирика...
Дядька, ВСЁ КРУТО!!! 👍
Святі ті люди , через яких у нас є рубрика " Класні пацани"😂
Дядьку, бажаю Вам натхнення, постійних прибуткових замовлень. При цьому бажаю меншої кількості "Хороших пацанів", щоб не шкодили людям. А "хорошим пацанам" бажаю професійного розвитку і більше мізків, щоб не робили лиха.
"Шкив снять не смогли, тянули за крышку.." - я сразу понял будет новая крышка) Цельные уши - это уровень! ПС, когда-то неск.лет назад ДМ делал тоже крупную корпусную деталь и я тогда написал что на чпу было бы проще, забираю свои слова обратно, сейчас я точно знаю что не проще..
Тепер можна шківа зняти кришкою 😊.
@@АндрійШишка а то! шкиряна куртка спортивны штаны))
Уши обычно обламввают при установке крышки обратно на мотор ))
А всього треба було нагріти шків і він би легко знявся різаком посадка на гарячу
@@doka2500 "Лето, жара, пионер косит траву в противогазе, девка идет, спрашивает - зачем ты страдаешь в противогазе - Я пионер, я не могу без трудностей. - Пойдем лучше переспим...тот подумал - Пойдем, но тогда в гамаке".
А нову кришку з середини не треба чимось покривати/фарбувати? Все ж таки звичайна сталь.
Дякуємо класним пацанам за контент!!!
Барига зовсім офігєл, вручну різьби ріже за шалені гроші, а перпендикулярність хай класні пацани міряють
Дякую тобі, Дядьку Максим за гарну роботу!
Приємно дивитись, коли людина робить з душею і знанням своєї справи.
Я зараз не вдома з самого початку агресії окупанта, але по можливості дивлюся твій канал.
Це мене надихає.
Дякую тобі, друже!
Дуже
не знаю чому але після перегляду цього відео згадались старі часи років так до 2017) коли Максим робив таку роботу токарка-фрезеровка майже постійно, сам тоді вчився на токарному працювати, аж просльозився)
гарна робота) удачі вам)
49:18 Метал який входить до статорних обмоток. Чи не буде явища токів Фуко??? Двигун братиме електроенергії стільки, а може і більше хто зна. А КПД на валу впаде. Можливо і не критично.😊
Перший раз ДМ зробив 😊правильно ! 😊
Ось як виглядае Леонардо нашого часу. Ото дивлюяся пешші хвилини, і думаю оче дядько зараз візьме та нового корпуса з шмата заліза зробе. далі дивився з віпавшою щелепою. Браво. Пане тримайте марку, сил та натхнення.
Ваші відосики надихають та підбадьорюють, завжди після перегляду біжу до свого станка та починаю творити, дякую за крутий контент👍👍
Нормальна практика, для українських "фірм"(.
Добре що є такі домашні спеціалісти, які роблять гарно і неправильно.
Успіхів дядьку!
Слава Україні !
🇺🇦 Героям Слава!🇺🇦
У дядька уже стільки станків, що ще треба добре пошукати такі фірми де подібний парк є. Особливо якщо розглядати саме сервісні центри.
ТА щоб вони всі прогоріли!!
@@UA_dmitriy_dimidrowхто?
@@ВолодимирКороль-з9ьсудячи з коментарів вище - хвірми!
Дякую за відео, чудова робота. Гарного вечора!
Різак, добротний.
Подяка за вашу працю і контент
Дай Боже і вам!
Давно чекав цю рубрику.
Насправді питання не у здешевленні, технологічніше і простіше було би зробити зварною їз товстостінної труби, з приваркою "дна", вух, відпалом і подальшою обробкою. Але робота гарна, лайкнув.
П. С. Також не зрозумів, чому чистову розточку середини не робив беручи за торцеве піднутрення на розжим? Тоді б можна було всі критичні розміри зробити без перевороту, за одну установку. Хоча і довелось би зробити великого г-подібного різця, щоб підібрати торець...
Мабуть забув спипати у эксперта 😅
@@UA_dmitriy_dimidrow і до чого цей "пук"?
Барига працює. Неправильно переробляє роботу класних досвідчених пацанів. "Долар у кишені іншого він сприймав як особисту образу" (С). Нехай щастиць.
Коли голова працює дипломи не потрібно👍👍👍
Как только срок действия водительского удостоверения закончился и ты не водитель. Сейчас верят бумажке лучше,чем професионализму
@@1aleksiv сейчас ? это на парашке ?
@@UA_dmitriy_dimidrow а что с РФ двигатель привезли?)) Ты видать и есть тот мастер кто "починял".
@@ДмитрийЗорин-т7л да не дай бог от туда что-то везти )
Робота вищий клас, як завжди! Питання в іншому, що такого робить цей мотор таким дорогим і чим гірші дешевші аналоги?
26:45 щось б'є деталь після розвороту. Навіть неозброєним оком видно... І трохи пізніш чутно було биття коли внутрішній діаметр розточував.
Гарна каструля вийшла одне шо дірок багато, борщ буде витікати )
А друге. Чи те що кришка не чавунна а зі сталі, не повпливає якось на індуктивність обмоток?
судячи по бірці,то є звичайний чотирьох-полюсний асинхронник на 1745 обертів.хв,можливо з частотником він здатний крутитись 6 000,а без частотника ніяк!
Опытный бухгалтер починил чётко, в натуре класс!
Доброго дня Максиме. Таке питання... Шківи під зубчатий ремінь доволі дорогі. Чому не робиш сам?
Фрези ще дорожчі
Дядьку, а скільки годин витрачено на виготовлення кришки?
Допусти такого бухгалтера в бухгалтерію всіх обрахуе 😄😄😄👍
План здорожчання деталі особисто затверджено "класними пацанами" після того як дядько їм показав ціну мотора на ебеі😂😂😂
Не знаю скільки дядько бере за таку роботу плюс матеріали, але, як на мене, простіше, та й дешевше б було, другий мотор купити.
Це в плані рентабільності, а по самій роботі - великий респект.
Ага, якщо замовнику двигун треба був вчора, а з штатів він прийде через три тижні, 4000$ двигун, плюс пересилка 500$, плюс місяць простой механізма. Далі рахуй сам.
@@mykolapaganini6140 ага, а ще прийде з убитими підшипниками і знов по колу))
класні пацани це найкращі відео. рубрика бомба.
Филигранно и ювелирно !! РЕСПЕКТ!
скільки коштувала переробка в цілому ???
Доброго вечора! Цікавить одне питання, дану роботу оплатили "Класні пацани"? Якщо ні , то вони класними і залишаться.
Дядьку, для результату супер "перфетто, екселент, вундебар" не хотіли заоксидувати нову деталь і покрасити статор? Щоб геть геть не було до чого доїб"""сь.
Середовище доволі масне там...
@@Dyadko.Maksym зрозумів 👍
Дядьку, майте совість, покажіть будь ласка як то Ви так неправильно свердла заточуєте. Така файна неправильна стружка сипле😊
Ты не дядько Максим, ты безумным Макс)) в хорошем смысле, такое творишь👍
Что Вы тут увидели такого космического?
@@bekasbekas1ну как что - космический заработок. Не разглядел )))??
@@bekasbekas1ти з тих класних пацанів?😂
Не из тех, из других, которые не видят технологических "вау" в изготовлении конкретно этой детали.. мастерская заряжена, все для этого есть, нормальная токарка, нормальная фрезеровка, даже длинная центровка.
Чудова рубрика - обожнюю!
сабак, ну як можна було так ухайдокати? Я, людина досить далека, за десяток секунд придумав кілька варіацій оснасток щоб зняти той шків
Дядьку, а якщо не секрет, скільки коштував той блінчик-заготовка?
Максим ти як завжди на висоті.Молодець.Приємно дивитися на таку роботу.
37:15 20х сталь, а в пічці просто була нормалізація, щоб не покрутило потім? Тобто знімання залишкових напружень? Чи була якась твердість досягнень?
Бо сталь 20 ніби не гартується...
Нагрів і остивання разом з піччю. Відпал
@@Dyadko.Maksym переплутав терміни, прошу вибачення! Дякую за відповідь!
Було цікаво. Гарна робота!
Дядьку! Дуже трудоємна робота Вами виконана! Мій вам уклін, за те що ВИ Є!
Скільки робочого часу пішло на цю деталь?
Робота просто класс! 👍
Молодец! Сделал, наверное, лучше, чем он с завода был. Очень жаль, что термист - носач на работу не пришёл 😊
Ви в якомусь відео сказал, що металообробка спочатку була для вас хоббі. А яка в ті часи була основна зайнятість, якщо не секрет?
Найманий працівник на виробництві
36:00 Кому, може, здалося що додатковий прихват збоку там зайвий - ні, він не зайвий. Ніколи не кріпіть деталь на одну точку. Бо практика показує, що потка стріляє значно частіше ніж раз на рік 😁
Шановна парафія! Зробимо Дядьку Максиму 1m підписників. Цей канал має бути в топі
А може Дядько таки змилується і дасть майстер-клас по неправильній заточці сверл??? 😉
Бере з двох сторін,тай добре
Давно вже Дядька просять показати заточку інструменту, та все марно.... мабуть соромиться ,бо "не вміє правильно" заточувати)))
Пригадую , Дядько колись розказував , що запитував у свого наставника як точити свердла. Той сказав - всі кути заточки є в посібниках , а я точу неправильно . Але при цьому воно свердлить , не ламається , розмір тримає.
Як завжди дуже професійна робота!
о, я теж недавно вдома так кришку зіпсував. але я не механік - я електронікою займаюсь. і двигун мій. і коштує не кілобакси. а цілу кришку я зняв з іншого двигуна. тому той що мені треба - на ходу. а хто має на господарці чавунну кришку від 4АМ112 - готовий купити.
РЕМОНТ перемотка моторів - шукайте контори ,які ремонтують двигуни . В них буде кришка на ссср
Максим, як завжди, у найкращому вигляді) Эх красота, спасибо пацанам за подработку )
Цікаво, дякую. На шильдику пише, що при номінальній частоті 60Гц і номінальному навантаженні видає 1745 об/хв. Звідки 6000 об/хв? Невже він дозволяє так сильно збільшувати частоту частотником і не втрачати крутного моменту?
Теж є великі сумніви що він з частотником здатний крутити 6000об.хв!
@@СашаК-ъ1ь Мабуть все ж може бути...До 400Гц може бути. Єдине, що навантажувальна здатність двигуна думаю буде менша, бо частотнику буде важко ще більше піднімати напругу. Але для чистової обробки згодиться, бо там треба велику швидкість і малу силу.
Чому до термічки не обрізав?
в 90х на нашем заводе из болванок латунных 160 точили втулки 140 на 80 вот там было стружки море
Это самые классные видео на канале:) давно смотрю.
Так скільки кілограм в стружку пішло?
Цікаво, стужку на лом приймають?)
А верхнее отверстие случайно не для канала смазки на испорченной крышке.. На противоположной крышке есть маслёнка и канал под смазку.. помимо рёбер жесткости .
Підшипники стоять криті
Класні пацани самі дивлятся ці відоси і самі бачать свою роботу, бо сфера спеціалістів вузька, і специфічна. Це не ланос в гаражі варити
якщо відео майже годину, скільки ж насправді це зайняло часу?
Отак віддай комусь на ремонт і в кращому випадку тобі оплатят ремонт після рукожопів а ще ж скільки часу було втрачено на простої.
Завод мотора в розташований в клівленді, я на той завод возив корпуси від моторів возив
Назва не та.
"90% у стружку або як зробити тазик на токарному"
16:53
Класні мітчіки ми теж подібного типу користуємося, після совдепу це як пересісти з запорожця на мерседес.
а балансування ротор з шківом треба? 6тисяч оборотів всежтаки
Все робимо. В динаміці
@@Dyadko.Maksymя ж так розумію то вже не своїми силами балансуєця? Але якщо своїми то цікаво було б подивитись
@@MrTecnomaniakну не всі ж секрети підприємства показувати 😂
@@grig96 ну а домашні умови можна ж)
+@@Dyadko.Maksym просто незгадали тут.... в іних шпінделях на цьому наголошували
Скільки коштує ремонт шпинделя до ЧПУ?
прикольний казанок, лиш залишилось віддати спіціялістам, щоб дирку в дні заварили)))
Я, хвилююся за Дядька, Дядько ще трошки покаже що може і його вкрадуть китайці на свої заводи...))))
Китайці зі стружки з одного такого відео цілого чері зберуть
@@SilverRainSR можливо навіть і два )
Як завжди - гарна робота!!!
43:06 Звідки там 6000, якщо на табличці було написано 1745 об/хв (на 04:19) ?..
Так до нього шафа станка ще йде
Д,якую за ПРОФЕСІЙНУ роботу Гарне ПОВЧАЛЬНЕ відео!
Крута робота, все по красоті.
Максим золотые руки, браво
Звичайна практика в чпу розкручувати мотори на 100 (120) Гц до 6000 об/хвил. При цьому крутний момент зростає. Для цього роблять більш чітке балансування і підшипники не самі барахлові ставлять. Багато зараз зроблених навідь китайських двигунів працюють від частотника на 100 Гц стабільно. Багато верстатів типу 16Б16 викидаеться коробка і ставиться двигун з підняттям обертів вгору при регулюванні.
Домашні умови рулять!Класні пацани не дадуть знудитися без роботи!
Хто ще може ставити питання щоб вилити таку деталь? З влассного досвіду скажу, що в Україні немає тих, хто одиничні замовлення візьметься вилити і вилити гарно. До повномасштабки у Мелітополі були, робили замовлення "у роздріб" і якість була пристойна, а зараз сказати що погано - нічого не сказати.
Все одно після отливки - потрібно все розточувати. Ще дорожче буде. А кругляк ви можете купити по ціні металлолому в будь-якій великій метолоприйомці.
@@UA_dmitriy_dimidrow Наївний ви. Чи ви думаєте, що на металоприйомці не знають ринкових цін? Набагато дешевше не буде. Уж точно не буде, як на початку дев'яностих за пляшку самогона.
щоб ти нам був здоровий! дядько
Як ви визначаєте ціну таких робіт ? Бо це ж капець як довго дерти треба, і чому ті 4 вуха було не приварити ?
Робимо щоб було вигідно 😊
@@Dyadko.Maksym то зрозуміло, просто іноді важко визначити ціну на ексклюзивні роботи
Ціна визначається просто - не менше ніж рівень ППП(піди+придбай+привези). Але є нюанс. Якщо хоч один з П не вимірюється - ціна швидко входить у насичення БМІ(ш)(батон+масло+ікра(шампанське))
А вуха приварити будь хто може, навіть класні пацани.
Але шо вони на тому заробили(крім геморою)?
А де запуск, так хотілося почути як працює двигун.
Треба мати рідну шафу керування
Дядько робить Клас! Приємно дивитися.
Про класних пацанів.
Я замовив литво сталі у людей, зробив передплату 16к. 4 місяці, деталей немає, грошей ніхто верстати не хоче, та ще й я винен. По нашому 💪
Тому і робив з цільняка😅😅😅
У мене також це була перша думка: "на який термін це все ростягнется?" Мінімально 2 тижні, але це як ідеал, а до нього далеко!
Красота! Дядьку, а куди ви ті пабєдітові пластінки зпрацьовані діваєте? Га? Ггг)))
Вог 17