Odpowiadając na pytanie z tytułu - wbrew pozorom, tak. Hobbystycznie fotografuję od 10 lat i chociażby ostatnio chcąc wykorzystać warunki, ruszyłem w plener. Wszystkie zdjęcia jakie tego dnia zrobiłem, mimo, że wydawały mi się ok, są do kosza. Ich nijakość powala. Teoria a praktyka to dwie odmienne rzeczy 😀
"Ale ja mam lepsze gadane" :) rozbroił mnie Pan ale faktycznie tak jest. Puszczam pana filmy do snu. Tak po prostu, posluchac fajnego gadania. Pozdrawiam
Kolejny Fajny film. Urodziło mi się pytanie, które pewnie każdy amator - artysta sobie zadaje albo , jeśli nie, to i tak zada prędzej czy później. Kim jest ten "widz" dla którego mamy się tak starać ? Poza oczywistą odpowiedzią, że to sam fotograf nim jest chcemy swoje zdjęcia pokazywać i oczekujemy jakiegoś " o! jakie to piękne" . Często jednak na to samo zdjęcie różni ludzie reagują krańcowo różnie ( nie pokazuję swoich własnej matce bo nie ma to sensu ). Sugestia dla twórców Fotografia Jest Fajna ( temat ) : Jak cel wykonania zdjęcia decyduje o jego zawartości, dlaczego zdjęcia piękne często są bezwartościowe a inne mniej piękne mają wartość informacyjną / dokumentalną i nabierają wartości po latach. Co warto fotografować by wyjść poza ramy " widokówek ", jak fotografować biorąc pod uwagę cel i zastosowanie zdjęć . Serdeczne pozdrowienia !
Jeśli uważasz się za artystę. To zapomnij o tych pytaniach.🤔 Jeśli chcesz zarabiać na fotach, to kopiuj te które najlepiej się sprzedają na necie. 😕Ale tam głównie to są dobre grafiki na podstawie zdjęć. 😉 Jeśli chcesz zachować balans pomiędzy tym, to sam musisz szukać. Chopin, Gershwin, Tołstoj czy Słowacki. Oni znaleźli sami swój nurt w komponowaniu i pisaniu. Często bazując na chlopskich opowiastkach, muzyce ludowej i dźwiękach natury. Aby zrobić dobre zdjęcie nie wystarczy słuchać tylko wskazówek, trzeba samemu, samemu łazic po kilka razy w to samo miejsce. Dobry krajobrazowy fotograf Walijski. ( nie pamiętam nazwiska) powiedział. Że dobre zdjęcie krajobrazu to są to kilometry (mile) dróg i sciezek. Koniec filozofowania😁😁😁😁😁😁 Aparat w plecak i długa poprzez pola, poprzez łąki. Milego fotografowania.
Mam wrażenie , ze gdzie kolwiek Pan nie idzie zawsze pan robi świetne zdjęcia. Mam dobry aparat dość dobre obiektywy , ale zawsze bardzo cieżko mi wyszukać jakieś dobre kadry krajobrazu , zawsze odnoszę wrażenie ze to juz było , ze to jest nudne itd. Wydaje mi się , ze fotografia ludzi jest dużo łatwiejsza , Ładna modela , duże bokhe i jest fota , krajobraz to zupełnie inna para kaloszy.
Wiesz, też tak mam, myśle że każdy tak ma. Kiedyś myślałem, że dobrzy fotografowie zawsze przynoszą z pleneru dobre zdjęcia. Teraz wiem, że tak nie jest i to normalne, że wraca się często bez dobrego zdjęcia. Po prostu tych kiepskich zdjęć się nie pokazuje. Ale niektórzy, nawet sławni fotografowie mówią wprost, że robią niewiele dobrych zdjęć, David Yarrow na przykład (on akurat fotografuje głównie zwierzęta a nie krajobraz). Inna sprawa to fakt, że w miarę naszego fotograficznego rozwoju mamy po prostu coraz wyższe względem siebie wymagania i to co kiedyś się nam podobało już nas nie zadowala 😃 No i jeśli mieszka się przez wiele lat w tym samym miejscu, to po jakimś czasie coraz trudniej znaleźć coś ciekawego do fotografowania w najbliższej okolicy. Oczywiście się da, sam kilka lat fotografuję w tej samej okolicy i ciagle co jakiś czas przynoszę nowe, dobre zdjęcia. Ale w swojej okolicy trudniej o taką ekscytację w terenie jak gdzieś daleko na wyjeździe
Łapka w górę leci jeszcze przed obejrzeniem odcinka - na tym kanale jakość nie spada z wysokiego poziomu. Dziękuję za cenne rady. Co do różnic w zdjęciach - mam wrażenie że Pan Paweł woli zdjęcia ostrzejsze, rzucające się w oczy, natomiast na zdjęciach Pani Doroty widać pewną miękkość przez częstsze zastosowanie pastelowych kolorów i większego rozmycia. I to nie jest tak, że jedna osoba robi zdjęcia lepsze a druga gorsze. Po prostu stosują Państwo odrębne techniki.
Gdy wyruszam w plener, zabieram tylko dwa obiektywy pod pełną klatkę, 16-35 f4 plus 70-200 f4. Czasami brakuje mi 150-600, gdy zauważę ptaszka na gałęzi:) Rozważam zakup tego szkła. Co do światła, fakt, jeśli wstanę o 4.00 mam się czym pochwalić, jeśli wyjdę w plener o 7.00, zdjęcia są nijakie. Trzy dni temu, wstałem przed 4.00, trafiłem na wschód słońca nad stawem spowitym mgłą. To był spektakl nie do opisania, zrobiłem tam moje najlepsze zdjęcia. Ten kanał "Fotografia jest Fana" jest wyjątkowy!
Też mi czasami brakuje milimetrów ale powstrzymuję się przed zakupem myśląc o tym, że będę musiał nosić taki wielki obiektyw 😅 Tym bardziej, że najbardziej lubię poruszać się rowerem
Z Irixem 15mm AF nie jest potrzebny, ale to nie wynika nawet z dużej dostępności czasu na fotografię, a z czystych zasad fizyki i optyki. Posługując się jego skalą hiperfokalną/GO nie ma praktycznie możliwości wykonania nieostrego zdjęcia na f8, a tym bardziej f11. W sumie zasada tyczy każdego manualnego obiektywu UWA, nimi nie da się zrobić nieostrego zdjęcia, a jeśli komuś się to uda, to będzie to tylko jego wina, a nie obiektywu i braku AF.
Rewelacyjna opowieść, nikt lepiej nie mówi o fotografii niż Pan, i bardziej nie zachęca, także na kanałach zagranicznych. I pytanie. jestem zachwycony kolorami manualnych obiektywów w makro i rozmyciami. Jednak w pejzażu (dalekie i średnie plany) super kolory mi się nie udają. Także przy Pancolar i Flektogon 35, wyjątkiem jest Pentacon 135. Czy to tak jest, czy coś źle tam robię? Tam jakby szkła cyfrowe dawały lepsze kolory. Co Pan sądzi o starych szkłach do pejzaży?
Nie koniecznie trzeba kupować drogi obiektyw. Można tanio kupić jakiś dobry stary manualny obiektyw. Autofokus nie ma znaczenia, a optycznie zwykle są dobre, a jak się dobrze trafi to rewelacyjne, za kilkaset złotych. Co do ogniskowych, z mojego doświadczenia, trzeba więcej wprawy, żeby zrobić dobre zdjęcie na bardzo szerokim obiektywie. Na początek myślę, że warto zacząć od ok 40-50mm, dłuższe gdy robimy z daleka. Szerokie obiektywy też są fajne jak się je opanuje, ale to wymaga wprawy, bo to zupełnie inny sposób patrzenia, mało intuicyjny, przynajmniej dla mnie. Też często trudne jest to, że przy szerokim obiektywie czasem trudniej znaleźć kadr, który nie jest zbyt chaotyczny.
Przewija się temat, również w komentarzach... Paweł - Dorota. Kto lepszy??? Więc ja powiem tak: Niemniej mistrzem szlifierskim trza być, coby ten właściwy diament w brylant obrócić. Pozdrawiam
Witam . To może nie ten program ,ale pukam gdzie mogę. Dominik Breksa siepomaga❤️❤️❤️ potrzebuje waszego wsparcia. Chłopak za młody na śmierć,a za stary , żeby swoją historią poruszyć tysiące. Każda wpłata na znaczenia.proszę pomóż
O to jest mój konik... przyroda szeroko (16-35), wąsko (70-200) i blisko (50 macro). Żona wie co robi ja też wolę tele, na szerokim kącie czasem za dużo się dzieje.
2 ปีที่แล้ว
Ostatnio wybrałem się fotografować ptaki z obiektywem (ekwiwalent 200-800) i przywiozłem kilka bardzo dobrych zdjęć krajobrazowych. Byłem trochę zdziwiony.
Witam!!! Bardzo pięknie ujoł Pan zagadnienia fotografi krajobrazowej ale też tyczy się to też innych aspektów fotografi ;-). Zgadzam się z opinią że krajobraz nie ucieknie więc fotografia jest bardziej "spokojniejsza" z wyjątkiem może zachodu czy wschodu słońca nie wspominajac o wschodach słońca w okresie letnim i czasie o której trzeba wstawać jak to Pan w swoim filmiku opowiada ;-). Właśnie co do filtrów? mam zamiar pójść w system Haida M10 czy to dobry wybór? a drugie pytanie czy filtry prostokątne z tworzywa są dobre i trudno będzie wychwycić różnicę w jakości obrazu między filtrem szklanym który cenowo jest bardzo drogi jak dla mnie w fotografi amatorskiej w niewielkim stopniu wykorzystywanej do jakiś wystaw czy?. A na koniec bardzo podobała mi się wypowiedz "porównujaca" jakość fotografi między Panem a Dorotą której chyba jeszcze nie widziałem na żadnym oglądanym filmiku od Pana?. Z drugiej strony fajna jest taka atmosfera tajemniczej Doroty która przewija się w Pańskich wypowiedziach na filmikach ;-). Dziękuje za bardzo fajne omówienie tematu. Przyjemnie się słuchało. Pozdrawiam i życze dużo zdrowka aby moglibyśmy jako widzowie słuchać i ogladać tak fajnego kanału fotograficznego ;-).
Bardzo dziękuję za wszystkie życzenia, co do filtrów to systemu Haida M10 nie używałem, ale jest bardzo podobny do używanego przez nas sytemu filtrów Cokin - jeśli mówimy o cieniowanych filtrach szarych to taki system mocowania daje możliwość dopasowania przejścia do np. horyzontu. Co do trwałości, mam plastikowe filtry Cokin które mają już kilkanaście lat i nie są porysowane, ale zaraz po zdjęciu zdejmuje i chowam do pudełka.
@@FotografiajestFajna Dziękuje za szybką odpowiedź ;-). Nie wiem czy na Pańskim kanale był temat filtrów zwłaszcza szarych z płynnym przejściem omawiany? a chodziło mi o filtry głównie prostokątne do jakiegoś systemu np. Cokin który pan posiada w fotografi zwłaszcza krajobrazowej. Jeśli nie to fajnie by było posłuchać opini fachowca gdzie, kiedy i w jakiej sytuacji warto takiego filtra użyć ;-). Pozdrawiam i do nastepnego ;-)
Poczytaj jeszcze np. na dpreview o zasadności stosowania w dzisiejszych czasach filtrów połówkowych. Powiem szczerze, mi przeszło. Dla czego? Dwa argumenty, dzisiejsze matryce mają dużą już rozpiętość tonalną dochodzącą do 10ev. Po drugie, filtr połówkowy zawsze przysłoni równo kadr, a w plenerze takie kadry to głównie nad morzem lub nad totalnie płaskim lasem. Po trzecie, mamy w naszych aparatach funkcję Bracketingu ekspozycji, 2-3 zdjęcia o skoku 2 lub 3ev i otrzymamy kadr o rozpiętości kilkunastu ev, tego jednym szkiełkiem nie da się zastąpić w żaden sposób. jedynym problemem dla Bracketingu jest ruch na zdjęciu, ale czy warto dla jednego zdjęcia na 100 wydawać 1kzł? W praktyce ludzie mają, ale już nie używają szarych połówek, co więcej, mają problem z ich sprzedażą właśnie z w/w powodu. W czasach filmu miało to rację bytu, 15 lat temu gdy cyfra miała 5ev DR także, ale dziś? Przemyśl temat. Oczywiście polar tak, to jest nie do zastąpienia, pełny szary także, ale połówki, szczególnie te dobre za 400-600zł?
@@ShwarcArnold Dziękuje za komentarz ;-). Sporo w tym racji co piszesz ;-). Z mojego punktu widzenia oczywiscie poza ceną zakupu filtra która jest wysoka w stosunku do jakosci danego filtra to przemawia fakt z mojej strony iż jest mniej pracy w postprodukcji (nawiasem mówiąc iż nie jestem dobry w obróbce zdjęć w programach) a efekt jest widoczny od razu. Ale dziekuje za cenne uwagi i przemysle jeszcze zakup filtrów połówkowych bo jak piszesz polar nie zastąpiony i filtr np. ND1000 ;-). Pozdrawiam!
@@mareksniegon5193 Łączenie trzech ekspozycji w Lightroomie zajmuje ok. 30s, program wszystko robi sam, my mamy tylko zaznaczyć jakie kadry ma scalić do HDR. Reszta u mnie to Auto dla Camera Landscape wraz z już ustawionymi drobnymi korektami. Sama obróbka z tej pozycji to drobne przesuniecia 3 suwaków i tyle. W tym rodzaju foto nigdy nie będzie tak, że filtrem przysłonisz jakąś górę, drzewo czy budynek stojące w kadrze, zwyczajnie się nie da. Z filtrem połówkowym nie da się tego uniknąć niestety. Ba, warto mieć nie jeden, a ze 3 filtry chociaż, ze dwa softy 2 i 3ev, jakiś średni i może jeden twardy nad morze. A gdzie uchwyt? 2kzł jak nic, a wszystko można załatwić Bracketingiem o ile nie ma dużego ruchu w kadrze, bo Lightroom nawet z mikro ruchami gałęzi sobie dość fajnie radzi. Ale poczytaj sam 😉
ciekawa dygresja, Dorota woli dłuższe ... obiektywy oczywiście, i nie wiem czemu mnie to nie dziwi, ale dziewczyny / kobiety wolą dłuższe .. obiektywy, oczywiście. Może dlatego, że głębiej sięga, znaczy się obraz jest głębszy. ;) A teraz mogę dostać bana, bo i tak idę spać, a mam inne konta jeszcze, czyli nadal mimo bana - uwentualnego, bedem oglondau. P.S. czy wrzuciłeś green screen na początku czy to jakaś funkcja w komórce, że wyglądałeś jak Studio Gama? Stawiam na green screen
Kolorystyka w krajobrazie nie jest aż tak bardzo istotna wiec jesli polar nie oddaje wiernie barw to raczej nie jest temat... czemu to miałby byc problem? Reklama, portret... ale krajobraz raczej nie...
3 ปีที่แล้ว
Panie Pawle już wkrótce na niebie wyświecą przepiękne obłoki srebrzyste! :D
@@shapesart2701 Ale przy b. szerokim kącie z różnych stron będzie różnie spolaryzowane światło i nie da się uzyskać jednolitego efektu. Muszę poeksperymentować...
Witam. Mam Canona 250d. Chce dokupic obiektyw ze sredniej półki, ale z ładną plastyką. Mysle o sigmie 18-35 1.8. Moze Pan cos doradzic? Albo ktos z widzow? Pozdrawiam
Odpowiadając na pytanie z tytułu - wbrew pozorom, tak. Hobbystycznie fotografuję od 10 lat i chociażby ostatnio chcąc wykorzystać warunki, ruszyłem w plener. Wszystkie zdjęcia jakie tego dnia zrobiłem, mimo, że wydawały mi się ok, są do kosza. Ich nijakość powala. Teoria a praktyka to dwie odmienne rzeczy 😀
"Ale ja mam lepsze gadane" :) rozbroił mnie Pan ale faktycznie tak jest. Puszczam pana filmy do snu. Tak po prostu, posluchac fajnego gadania. Pozdrawiam
Kolejny Fajny film. Urodziło mi się pytanie, które pewnie każdy amator - artysta sobie zadaje albo , jeśli nie, to i tak zada prędzej czy później. Kim jest ten "widz" dla którego mamy się tak starać ? Poza oczywistą odpowiedzią, że to sam fotograf nim jest chcemy swoje zdjęcia pokazywać i oczekujemy jakiegoś " o! jakie to piękne" . Często jednak na to samo zdjęcie różni ludzie reagują krańcowo różnie ( nie pokazuję swoich własnej matce bo nie ma to sensu ). Sugestia dla twórców Fotografia Jest Fajna ( temat ) : Jak cel wykonania zdjęcia decyduje o jego zawartości, dlaczego zdjęcia piękne często są bezwartościowe a inne mniej piękne mają wartość informacyjną / dokumentalną i nabierają wartości po latach. Co warto fotografować by wyjść poza ramy " widokówek ", jak fotografować biorąc pod uwagę cel i zastosowanie zdjęć . Serdeczne pozdrowienia !
Jeśli uważasz się za artystę. To zapomnij o tych pytaniach.🤔
Jeśli chcesz zarabiać na fotach, to kopiuj te które najlepiej się sprzedają na necie. 😕Ale tam głównie to są dobre grafiki na podstawie zdjęć. 😉
Jeśli chcesz zachować balans pomiędzy tym, to sam musisz szukać. Chopin, Gershwin, Tołstoj czy Słowacki. Oni znaleźli sami swój nurt w komponowaniu i pisaniu. Często bazując na chlopskich opowiastkach, muzyce ludowej i dźwiękach natury.
Aby zrobić dobre zdjęcie nie wystarczy słuchać tylko wskazówek, trzeba samemu, samemu łazic po kilka razy w to samo miejsce.
Dobry krajobrazowy fotograf Walijski. ( nie pamiętam nazwiska) powiedział.
Że dobre zdjęcie krajobrazu to są to kilometry (mile) dróg i sciezek.
Koniec filozofowania😁😁😁😁😁😁
Aparat w plecak i długa poprzez pola, poprzez łąki.
Milego fotografowania.
Mam wrażenie , ze gdzie kolwiek Pan nie idzie zawsze pan robi świetne zdjęcia. Mam dobry aparat dość dobre obiektywy , ale zawsze bardzo cieżko mi wyszukać jakieś dobre kadry krajobrazu , zawsze odnoszę wrażenie ze to juz było , ze to jest nudne itd. Wydaje mi się , ze fotografia ludzi jest dużo łatwiejsza , Ładna modela , duże bokhe i jest fota , krajobraz to zupełnie inna para kaloszy.
Wiesz, też tak mam, myśle że każdy tak ma. Kiedyś myślałem, że dobrzy fotografowie zawsze przynoszą z pleneru dobre zdjęcia. Teraz wiem, że tak nie jest i to normalne, że wraca się często bez dobrego zdjęcia. Po prostu tych kiepskich zdjęć się nie pokazuje. Ale niektórzy, nawet sławni fotografowie mówią wprost, że robią niewiele dobrych zdjęć, David Yarrow na przykład (on akurat fotografuje głównie zwierzęta a nie krajobraz). Inna sprawa to fakt, że w miarę naszego fotograficznego rozwoju mamy po prostu coraz wyższe względem siebie wymagania i to co kiedyś się nam podobało już nas nie zadowala 😃 No i jeśli mieszka się przez wiele lat w tym samym miejscu, to po jakimś czasie coraz trudniej znaleźć coś ciekawego do fotografowania w najbliższej okolicy. Oczywiście się da, sam kilka lat fotografuję w tej samej okolicy i ciagle co jakiś czas przynoszę nowe, dobre zdjęcia. Ale w swojej okolicy trudniej o taką ekscytację w terenie jak gdzieś daleko na wyjeździe
Łapka w górę leci jeszcze przed obejrzeniem odcinka - na tym kanale jakość nie spada z wysokiego poziomu. Dziękuję za cenne rady.
Co do różnic w zdjęciach - mam wrażenie że Pan Paweł woli zdjęcia ostrzejsze, rzucające się w oczy, natomiast na zdjęciach Pani Doroty widać pewną miękkość przez częstsze zastosowanie pastelowych kolorów i większego rozmycia. I to nie jest tak, że jedna osoba robi zdjęcia lepsze a druga gorsze. Po prostu stosują Państwo odrębne techniki.
Dobre zdjęcie krajobrazu trzeba wychodzić... światło,kadr + ciekawe niebo no i motyw...no i ciut szczęścia 😉
Baaardzo piękne zdjęcia- wszystkie! Wprowadzają w fajny, refleksyjny nastrój, a zaraz pózniej motywują do wzięcia aparatu 😉
Klasycznie świetny materiał, do czwartkowego śniadanka :D
Ja akurat spożyłem przy kolacji.
Gdy wyruszam w plener, zabieram tylko dwa obiektywy pod pełną klatkę, 16-35 f4 plus 70-200 f4. Czasami brakuje mi 150-600, gdy zauważę ptaszka na gałęzi:) Rozważam zakup tego szkła. Co do światła, fakt, jeśli wstanę o 4.00 mam się czym pochwalić, jeśli wyjdę w plener o 7.00, zdjęcia są nijakie. Trzy dni temu, wstałem przed 4.00, trafiłem na wschód słońca nad stawem spowitym mgłą. To był spektakl nie do opisania, zrobiłem tam moje najlepsze zdjęcia. Ten kanał "Fotografia jest Fana" jest wyjątkowy!
Też mi czasami brakuje milimetrów ale powstrzymuję się przed zakupem myśląc o tym, że będę musiał nosić taki wielki obiektyw 😅 Tym bardziej, że najbardziej lubię poruszać się rowerem
Te mgły, wschody i zachody słońca ukazane w końcowej galerii... Czyste piękno 💙
Z Irixem 15mm AF nie jest potrzebny, ale to nie wynika nawet z dużej dostępności czasu na fotografię, a z czystych zasad fizyki i optyki. Posługując się jego skalą hiperfokalną/GO nie ma praktycznie możliwości wykonania nieostrego zdjęcia na f8, a tym bardziej f11. W sumie zasada tyczy każdego manualnego obiektywu UWA, nimi nie da się zrobić nieostrego zdjęcia, a jeśli komuś się to uda, to będzie to tylko jego wina, a nie obiektywu i braku AF.
Faktycznie Dorota lepsze zdjęcia robi 😜
Gratuluję, świetny materiał - jak zawsze 👍
Witam .Ciekawe informacje ,przydatne.Piękne zdjęcia.Pozdrawiam.😀
Rewelacyjna opowieść, nikt lepiej nie mówi o fotografii niż Pan, i bardziej nie zachęca, także na kanałach zagranicznych. I pytanie. jestem zachwycony kolorami manualnych obiektywów w makro i rozmyciami. Jednak w pejzażu (dalekie i średnie plany) super kolory mi się nie udają. Także przy Pancolar i Flektogon 35, wyjątkiem jest Pentacon 135. Czy to tak jest, czy coś źle tam robię? Tam jakby szkła cyfrowe dawały lepsze kolory. Co Pan sądzi o starych szkłach do pejzaży?
Świetny film. Panie Pawle może odcinek o obiektywie tamron 150-600?
Nie koniecznie trzeba kupować drogi obiektyw. Można tanio kupić jakiś dobry stary manualny obiektyw. Autofokus nie ma znaczenia, a optycznie zwykle są dobre, a jak się dobrze trafi to rewelacyjne, za kilkaset złotych. Co do ogniskowych, z mojego doświadczenia, trzeba więcej wprawy, żeby zrobić dobre zdjęcie na bardzo szerokim obiektywie. Na początek myślę, że warto zacząć od ok 40-50mm, dłuższe gdy robimy z daleka. Szerokie obiektywy też są fajne jak się je opanuje, ale to wymaga wprawy, bo to zupełnie inny sposób patrzenia, mało intuicyjny, przynajmniej dla mnie. Też często trudne jest to, że przy szerokim obiektywie czasem trudniej znaleźć kadr, który nie jest zbyt chaotyczny.
Długie szkła rządzą! 💪 Szczególnie w „nudnej” okolicy 😃
No ja od początku mowiłem, że Dorota lepsze foty robi 😁
Przewija się temat, również w komentarzach... Paweł - Dorota. Kto lepszy??? Więc ja powiem tak: Niemniej mistrzem szlifierskim trza być, coby ten właściwy diament w brylant obrócić. Pozdrawiam
Witam . To może nie ten program ,ale pukam gdzie mogę. Dominik Breksa siepomaga❤️❤️❤️ potrzebuje waszego wsparcia. Chłopak za młody na śmierć,a za stary , żeby swoją historią poruszyć tysiące. Każda wpłata na znaczenia.proszę pomóż
Dzień dobry Panie Pawle. Świetny materiał i obłędne zdjęcia na koniec.
Zdziczenie parków to na ogół zaleta :)
O to jest mój konik... przyroda szeroko (16-35), wąsko (70-200) i blisko (50 macro). Żona wie co robi ja też wolę tele, na szerokim kącie czasem za dużo się dzieje.
Ostatnio wybrałem się fotografować ptaki z obiektywem (ekwiwalent 200-800) i przywiozłem kilka bardzo dobrych zdjęć krajobrazowych. Byłem trochę zdziwiony.
Witam!!! Bardzo pięknie ujoł Pan zagadnienia fotografi krajobrazowej ale też tyczy się to też innych aspektów fotografi ;-). Zgadzam się z opinią że krajobraz nie ucieknie więc fotografia jest bardziej "spokojniejsza" z wyjątkiem może zachodu czy wschodu słońca nie wspominajac o wschodach słońca w okresie letnim i czasie o której trzeba wstawać jak to Pan w swoim filmiku opowiada ;-). Właśnie co do filtrów? mam zamiar pójść w system Haida M10 czy to dobry wybór? a drugie pytanie czy filtry prostokątne z tworzywa są dobre i trudno będzie wychwycić różnicę w jakości obrazu między filtrem szklanym który cenowo jest bardzo drogi jak dla mnie w fotografi amatorskiej w niewielkim stopniu wykorzystywanej do jakiś wystaw czy?. A na koniec bardzo podobała mi się wypowiedz "porównujaca" jakość fotografi między Panem a Dorotą której chyba jeszcze nie widziałem na żadnym oglądanym filmiku od Pana?. Z drugiej strony fajna jest taka atmosfera tajemniczej Doroty która przewija się w Pańskich wypowiedziach na filmikach ;-). Dziękuje za bardzo fajne omówienie tematu. Przyjemnie się słuchało. Pozdrawiam i życze dużo zdrowka aby moglibyśmy jako widzowie słuchać i ogladać tak fajnego kanału fotograficznego ;-).
Bardzo dziękuję za wszystkie życzenia, co do filtrów to systemu Haida M10 nie używałem, ale jest bardzo podobny do używanego przez nas sytemu filtrów Cokin - jeśli mówimy o cieniowanych filtrach szarych to taki system mocowania daje możliwość dopasowania przejścia do np. horyzontu. Co do trwałości, mam plastikowe filtry Cokin które mają już kilkanaście lat i nie są porysowane, ale zaraz po zdjęciu zdejmuje i chowam do pudełka.
@@FotografiajestFajna Dziękuje za szybką odpowiedź ;-). Nie wiem czy na Pańskim kanale był temat filtrów zwłaszcza szarych z płynnym przejściem omawiany? a chodziło mi o filtry głównie prostokątne do jakiegoś systemu np. Cokin który pan posiada w fotografi zwłaszcza krajobrazowej. Jeśli nie to fajnie by było posłuchać opini fachowca gdzie, kiedy i w jakiej sytuacji warto takiego filtra użyć ;-). Pozdrawiam i do nastepnego ;-)
Poczytaj jeszcze np. na dpreview o zasadności stosowania w dzisiejszych czasach filtrów połówkowych. Powiem szczerze, mi przeszło. Dla czego? Dwa argumenty, dzisiejsze matryce mają dużą już rozpiętość tonalną dochodzącą do 10ev. Po drugie, filtr połówkowy zawsze przysłoni równo kadr, a w plenerze takie kadry to głównie nad morzem lub nad totalnie płaskim lasem. Po trzecie, mamy w naszych aparatach funkcję Bracketingu ekspozycji, 2-3 zdjęcia o skoku 2 lub 3ev i otrzymamy kadr o rozpiętości kilkunastu ev, tego jednym szkiełkiem nie da się zastąpić w żaden sposób.
jedynym problemem dla Bracketingu jest ruch na zdjęciu, ale czy warto dla jednego zdjęcia na 100 wydawać 1kzł? W praktyce ludzie mają, ale już nie używają szarych połówek, co więcej, mają problem z ich sprzedażą właśnie z w/w powodu. W czasach filmu miało to rację bytu, 15 lat temu gdy cyfra miała 5ev DR także, ale dziś? Przemyśl temat. Oczywiście polar tak, to jest nie do zastąpienia, pełny szary także, ale połówki, szczególnie te dobre za 400-600zł?
@@ShwarcArnold Dziękuje za komentarz ;-). Sporo w tym racji co piszesz ;-). Z mojego punktu widzenia oczywiscie poza ceną zakupu filtra która jest wysoka w stosunku do jakosci danego filtra to przemawia fakt z mojej strony iż jest mniej pracy w postprodukcji (nawiasem mówiąc iż nie jestem dobry w obróbce zdjęć w programach) a efekt jest widoczny od razu. Ale dziekuje za cenne uwagi i przemysle jeszcze zakup filtrów połówkowych bo jak piszesz polar nie zastąpiony i filtr np. ND1000 ;-). Pozdrawiam!
@@mareksniegon5193 Łączenie trzech ekspozycji w Lightroomie zajmuje ok. 30s, program wszystko robi sam, my mamy tylko zaznaczyć jakie kadry ma scalić do HDR. Reszta u mnie to Auto dla Camera Landscape wraz z już ustawionymi drobnymi korektami. Sama obróbka z tej pozycji to drobne przesuniecia 3 suwaków i tyle.
W tym rodzaju foto nigdy nie będzie tak, że filtrem przysłonisz jakąś górę, drzewo czy budynek stojące w kadrze, zwyczajnie się nie da. Z filtrem połówkowym nie da się tego uniknąć niestety. Ba, warto mieć nie jeden, a ze 3 filtry chociaż, ze dwa softy 2 i 3ev, jakiś średni i może jeden twardy nad morze. A gdzie uchwyt? 2kzł jak nic, a wszystko można załatwić Bracketingiem o ile nie ma dużego ruchu w kadrze, bo Lightroom nawet z mikro ruchami gałęzi sobie dość fajnie radzi.
Ale poczytaj sam 😉
ciekawa dygresja, Dorota woli dłuższe ... obiektywy oczywiście, i nie wiem czemu mnie to nie dziwi, ale dziewczyny / kobiety wolą dłuższe .. obiektywy, oczywiście. Może dlatego, że głębiej sięga, znaczy się obraz jest głębszy. ;)
A teraz mogę dostać bana, bo i tak idę spać, a mam inne konta jeszcze, czyli nadal mimo bana - uwentualnego, bedem oglondau.
P.S. czy wrzuciłeś green screen na początku czy to jakaś funkcja w komórce, że wyglądałeś jak Studio Gama? Stawiam na green screen
Kolorystyka w krajobrazie nie jest aż tak bardzo istotna wiec jesli polar nie oddaje wiernie barw to raczej nie jest temat... czemu to miałby byc problem? Reklama, portret... ale krajobraz raczej nie...
Panie Pawle już wkrótce na niebie wyświecą przepiękne obłoki srebrzyste! :D
Zdjęcia magiczne ❤️😊
Swietny material.
Czyli nie sprzęt czyni mistrza. Dzięki. 👍😊
Sprzęt jest tylko dodatkiem, niezbędnym ale tylko 😀
Najciekawsza w tym materiale była dygresja o parku w Jabłonnej.
Przepiękne zdjęcia!
Ale jest sens polara do szerokiego obiektywu zakładać? P.S. Świetne zdjęcia!
Myślę, że jest. Nie tyle do przyciemniania nieba co do wygaszania odblasków na liściach lub w wodzie.
@@shapesart2701 Ale przy b. szerokim kącie z różnych stron będzie różnie spolaryzowane światło i nie da się uzyskać jednolitego efektu. Muszę poeksperymentować...
@@bronekjelonek3323 Tak , prawda. Używam 10-20 sigmy i przy 10 mm to rzeczywiście jest mało użyteczny.
Na pewno fotografia krajobrazowa jest fajna
Paweł pewnie setkę walnoł w tym ,,dzikim,, parku.....i miał gadanie....
Świetne kadry na koniec 👌 od razu chce się wyskoczyć na zdjęcia 😃
Witam. Mam Canona 250d. Chce dokupic obiektyw ze sredniej półki, ale z ładną plastyką. Mysle o sigmie 18-35 1.8. Moze Pan cos doradzic? Albo ktos z widzow? Pozdrawiam
Dzieki, ale póki co zbyt wąsko jak na moje potrzeby, a druga sprawa ze ja mam APSC a to jest szklo do pelnej. Pozdrawiam
Sigmę 18-35 1.8 polecam ...ostra od 1.8 , świetna optycznie... fajne panoramy można zrobić no i extra do gwiazd..
@Robert Kropacz Dzieki. Wiele dobrego slyszalem o sigmie 18-35 1.8 i raczej sie zdecyduje.
Szanuję za przyznanie, że pani Dorota robi lepsze zdjęcia - siła osobowości i pewności siebie pana Pawła!
Gimbal sie pojawil, nowa kreatywnosc..
👍🏻
majac kitowy obiektyw mozemy foty wyostrzyc w programie. Zreszta kazde foto sie obrabia. Nie obrobisz nie zaistniejesz
"Pomorze", masakra... Mazowsze i Kaszuby też?
Witam w mojej wiosce.
.... bo Fotografia jest Fajna !
I bez sprzętu za ogromne pieniądze
Dorota jest lepsza, ale ja mam lepszą gadane. Haha 😅