Rates
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 9 ก.พ. 2025
- ✅CHECK YOUR ANSWERS✅
ON YOUR OWN ANSWERS
2) 186 miles every hour
3) $0.50 : 1 ounce of turkey
4a) 45mb in 1 minute
4b) 7.5mb in 10 seconds
This video is an introduction to rates and unit rates. We discuss how rates are just a specific type of ratios and how unit rates are a special kind of rate. We also practice solving rate and unit rate problems with the help of number lines and ratio tables.
no one:
teachers in 2020: *gives random videos*
Ngl
The guy who said who is watching in 2019:)
That man is trying to stoke us
well 2020 now
your cringey
shut the fuck up
Such an amazing teacher!
Yoh this makes me to understand more!!!!!! Tomorrow morning I'm going to write my test about rate I thank you alot coz you make me feel understand that rates
Got me in A in math WOOOOOO
teachers doing online teaching: $27 3 Pizzas
I'm watching this on my computer and decided to look you up. Now my phone and computer are synched
thanks this was very helpful
Who's watching in 2021?
Me hahaha im having a hard time on math
Thank You you are a great teacher
Yo thx a lot i learn so fast because of you
This video helped me alot I understood this better than how my math teacher taught me
Thank u
you are very good
You know nobody is going to sub if you ask for one right?
Who watched this in 2020😂
I did UwU
Me
Not me
😂
I loved it and it will help me so much
THANKS
2025?
THANKS SO MUCH YOU JUST HEPLED ME PAST THE 6TH GRADE WOOOO🤪
Bro what is yo username
@@GoldenKelps Average 6th grader who found out what a swear word is
Tysm , ttyl!
Thanks I passed my maths
Really
At 2:07 why did you pick the number one. Plz fix explain this to me in dumb
iiKatty22341xo0 Lopez because he was trying to find the unit rate. $27 is for 3 pizzas where as he was looking for how much money one pizza would cost. 27 divided by 3 is 9.
27. X
-. -. 27 • 1 divided by 3 is $9
3. 1
Terrific, thank you.
I already understand this rate thank you😁😁😁
i dislike my teacher for this thinkin in finna write notes
Wait I have to do this too but I'm late...
Are we in the same school or is this just some weird coincidence??
@@weewooweewo who mrs Less?
@@ondao6985 Mrs. Lessley??
@@weewooweewo heck yea dawg
Thank you so much!!!! This helped ALOT with my math.
thx
This was super helpful.
Thank you so much😀
Really informative. Got my maths test on Monday and I am stressed out.
How much did u got
2024?
Who is here only because your teacher sent you here?
How does dollars and pizzas look the same????
they don't look the same, they just are used as an example so u get it
THANK YOU! Thank you so very much!
Ur the best i love u i smacked that sub thanks for the help
Why would the fishing industry use a unit rate to pay their fishermen from the net of the total catch?
100th dislike and 100th comment. I need a award XD
thank you so much that video help alot
I am confusion
Good explanation
w teacher
😀😃😄😁
7:11 would be wrong, it would actually be $127.50, it says how much for ANOTHER 9 lbs, not how much for 9 lbs.
the problem was how much money would he have to spend to ADD another 9 pounds, not total
The word “another” confuses me! That’s like I’m saying I have one kid and I’m about to have “another”..::How many kids do I have now?
dat marker went
skirrrrrr
3 pizzas for 27$? yes please
This was very helpful
Who is here because their teacher told them to and for an assignment xd
FrostedV me
what exactly is a unit? i keep looking everywhere for a simple meaning but nothing really tells me
The unites are what the numbers represent 3 dollars (dollars the unit)
I had to watch dis for math who else had to? ;-;
Very Helpful..
Came for the answers
My school said not to comment
so u did? nice
a+
my head hurts for not understanding sorry if i sound rude
Omg thaaaaanks alot I really needed that for my quiz ur the BEST
Who is here after getting link in online class 😂😂
Who watched in 2024?😂😂😂
Me
cool 😎
these r the videos i learn from i never learn from teachers :
MHM i luvv yo math
who watched this because their teacher told them
Because you👍👍👍
my teacher told to me watch thiisss
69th like lul
Thx
why the fuck is a ratio or rate division whats the point?
Thank you help me in math
pls lower your mic I have to watch this but the mic is like BUT IF I
5 divided by 8 is just 5/8ts
You know big brain
Bro you literally know that in 5th grade how is that big brain
Lol easy A plus
2023
I commeted
Thx is helpful am watching in 2020 tho sorry
whant 9 pounds
me
OOO my gosh an asteroid ☄️
My math teacher speaks so fast I cant understand, a word .I'm not the only one all ,of my class
100
Come Mr tally man tally me banana
Help
I dont have any brain cells left
Me too math kills me