BUFOR CIEPŁA ZE ZBIORNIKA HYDROFORU JAKO MAGAZYN ENERGII & FOTOWOLTAIKA OFF GRID cześć druga

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • Poprawki w instalacji i realizacja warstwy termoizolacyjnej

ความคิดเห็น • 43

  • @SprytnySam
    @SprytnySam 2 ปีที่แล้ว +1

    Zostawiam suba za perfekcyjną izolację zbiornika. Sam też chwale wełnę na folii. Byle była sucha, to świetnie izoluje 🙂
    Fajny film 🎥🎬👀🙂

  • @darkwilk7998
    @darkwilk7998 ปีที่แล้ว +2

    Witam. Ta pompa obiegowa co jest nad buforem jest złe zamontowana. Łożyska za długo nie wytrzymają wirnik ma być poziomo

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  ปีที่แล้ว

      Witam, tak wiem - celowo w ten sposób bo chodziło o odpowietrzenie układu. Pozdrawiam.

  • @tomaszpietal1738
    @tomaszpietal1738 ปีที่แล้ว

    Podłącz zasilanie licznika do przetwornicy razem z grzałką, bo widzę, że strasznie bieżącą moc Ci faluje, a tak się działo u mnie jak zasilanie było puszczone z sieci. Ten licznik nie do końca daje radę z sinusoidą modyfikowaną, zaniżać będzie napięcie przez co też gdzieś o 20% będzie też zaniżone zliczanie kWh. U siebie też zaraz za przetwornicą zastosowałem przekaźniki sterowane przez sonoff, włączają grzałkę jak już słońce już wzejdzie, przez co ogranicza poranne wielokrotne przełączanie się przetwornicy, a po południu w ogóle to nie występuje jak wszystko wyłączy się tuż przed zachodem słońca.

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  ปีที่แล้ว

      Witam. Celowo zasiliłem licznik z sieci aby nie zabierał prądu. Ale jak to lepsze rozwiązanie to spróbuję zasilić go z przetwornicy. To fakt, że przy wschodzie i zachodzie słońca przetwornica Eco solar boost świruje . A jaki to typ sonoff ?

    • @tomaszpietal1738
      @tomaszpietal1738 ปีที่แล้ว

      @@rafafatyga5274 Zastosowałem beznapieciowy moduł na 5v który steruje dwoma przekaźnikami 30A na raz, po przekaźniku na każdą żyłę ponieważ z tego co widzę napięcie jest w obydwu żyłach, nie ma typowo neutralnej.

  • @Mario-bu3jm
    @Mario-bu3jm 2 ปีที่แล้ว +2

    Witaj, tą pompe cwu przekreć o 90st bo moze sie zatrzeć (nie musi, ale może:)

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว

      Dzięki za info. Dałem ją w tej pozycji bo łatwiej było ją odpowietrzyć. Obrócę o 90 stopni

  • @skaut1981
    @skaut1981 ปีที่แล้ว

    Ja mam trzy bufory że zbiorników z hydroforów. Jeden 300l obok pieca a dwa w piwnicy. Łacznie 800l ocieplone styropianem 5 cm

  • @Przemyslaw85
    @Przemyslaw85 2 ปีที่แล้ว

    Ja bym nie zmieniał lokalizacji grzałki. Żeby ją spalić to trzeba się postarać. Jak wody nie będziesz wymieniał codzień to kamieniem ona nie zajdzie.
    Co do ocieplenia to bym zastosował min 2 warstwy po 5cm a najlepiej 10cm jeśli jest miejsce i zrobić to przed montażem. Zastosuj dystanse 10-20cm by przedłużyć króćce byś musiał kombinować przy ociepleniu. Ocieplenie gdzie zbiornik jest podłączony jest wyjątkowo pracochłonne, niewygodne i wiele pięknych wiązanek poleci przy tej robocie.
    Nie do końca rozumiem jaką rolę pełni u ciebie ten zawór temperaturowy o tak dużym KVS. Sądzę że to 5/4 całą.

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว

      Cześć. 3 warstwy wełny i jest ok (7 cm).Przy dwóch już daje radę (5 cm). Dokładam niedługo trzecią jak znajdę czas bo wełny mi zostało. Zawór to 1 cal z wkładką termostatyczną jest po to aby wygrzać bufo do min 55 stopni. Po osiągnięciu tej temperatury otwiera się w nim termostat i puszcza na zasilanie na grzejniki jak załączy się pompa CO wysterowana przez regulator pokojowy. Masz rację im grubsza izolacja zbiornika tym mniej strat. Ale taki opatulony zbiornik nie przeszedł by mi przez drzwi od kotłowni dlatego zrobiłem to w taki sposób. Nie ma większego problemu z założeniem takiej wełny jak jest już wpięty do instalacji. Też mam nadzieję, że grzałka posłuży kilka lat bo tania nie jest :D

  • @Marcin-offgrid
    @Marcin-offgrid 2 ปีที่แล้ว

    U siebie stosuję zasilanie grzałek w zasobniku bezpośrednio z paneli bez przetwornicy DC/AC. Zawsze to są jakieś straty i koszty. Na pewnym portalu aukcyjnym można zamówić grzałkę do zasobnika na dowolne napięcie o wymaganej mocy. A grzałce bez różnicy czy zasila ją prąd przemienny czy stały. Miałem dwa używane panele po 270W mocy każdy i nie bardzo miałem co z nimi zrobić i stąd pomysł. Grzałka z trzema drutami grzejnymi, każdy po 500W. Te dwa panele zrobione w szereg i bezpośrednio do jednego drutu grzejnego. Dwa pozostałe druty grzejne w zapasie na kiedyś tam jak mi się trafią tanie panele. Póki co to marne 500W umie zagrzać wodę do 40 stopni w zasobniku 200l (oczywiście gdy nie używamy wody). Grzałka pośrodku. Zero sterowników i elektroniki. Wody nigdy nie zagotuję bo za mała moc. Normalnie zasobnik grzany kotłem gazowym a ta grzałka tylko jako dogrzewacz.

    • @bikebass
      @bikebass 2 ปีที่แล้ว

      Bez elektroniki nie masz dopasowania mocy grzalki ktora tylko dla jednych warunkow pogodowych jest ok a reszte czasu masz ogromne straty...ale za to mozna sobie przeliczyc czy oplaca sie kupic więcej paneli i nieefektywnie wykorzystywac energie z nich czy kupic droga przetwornice. Tak ze jedna i druga metoda dobra w zalezznosci od poniesionych kosztow. Minus dla DC przy wysokim napieciu ze trzeba specjalne przekaźniki zeby ich nie wypalilo

  • @tomaszwalczewski8978
    @tomaszwalczewski8978 11 หลายเดือนก่อน

    Lepiej nagrzać wodę w bojlerze z solarów po nagrzaniu dopiero grzać bufor . Oczywiście zawór i sterowanie różnicowe

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  11 หลายเดือนก่อน +1

      Witam. Teraz grzeję pompą ciepła bufor. Z grzałki mamy 1:1 a z pompy 1:5 jak jest do 7 stopni na zewnątrz. Poniżej tej temperatury sprawność pompy spada ale to nie ma znaczenia bo i tak będzie więcej energii niż bezpośrednio grzać grzałką.

  • @piterbs3350
    @piterbs3350 ปีที่แล้ว

    Nie lepiej było to ocieplić gotową pianą pur? Wizualnie gorzej by to wyglądało ale izolacja lepsza i dużo szybsza w wykonaniu

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  ปีที่แล้ว

      Cześć. Myślę, że tak. Wełna jest też ok a jej dodatkowym atutem jest folia alu, która robi za ekran. Są też maty kauczukowe, poliuretanowe równie skuteczne. Ciężko wykonać było by taki płaszcz z piany w kotłowni. Z płaszczem bufor nie przejdzie przez drzwi kotłowni.

  • @pholda
    @pholda ปีที่แล้ว

    Zastanawiam się, czy ma sens podłączanie grzałek przez falownik. W końcu to tylko rezystancja i wyprodukuje ciepło bez względu na to, czy przepuścimy przez nią prąd przemienny czy stały. Czy ktoś może podać argumenty za lub przeciw?

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  ปีที่แล้ว +1

      Witam. Sterownik to dodatkowa opcja zabezpieczenia np Eco solar boost napięcie ma zbliżone do sieciowego i można zastosować zabezpieczenia w rozdzielnicy przy zasilaniu grzałki. Posiada funkcję MPPT.

  • @skalar06
    @skalar06 2 ปีที่แล้ว

    Witam. W przyszłym roku, zmieniam bufor na większy (z 500L na 1000L)który kupiłem okazyjnie na OLX. Jest on bez izolacji. Mam takie pytanie. Czym wypełnił Pan lukę na górze buforu? Chodzi mi o to że teraz góra jest płaska, a dennica buforu jest wyoblona.

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว

      Witam. Niczym nie wypełniałem góry. Bok jest podniesiony na taką wysokość jak na środku na najwyższym punkcie. Jedynie położyłem kilka kawałków wełny w najniższym punkcie przy bocznych ściankach (4 kawałki prostokątne) aby było wsparcie dla dużego koła, które wycięte zostało z wełny z rolki. Te duże koło wspiera się na bocznej wełnie oraz na górnej środkowej części zbiornika i na tych kawałkach wełny przy bocznych ściankach. Wycięte zostały dwa kręgi przy każdej następnej warstwie górny krąg ma większą średnicę o 2x grubość ścianki bocznej wełny. Wełna ułożona w taki sposób warstwowo jest stabilna i nic się z nią nie dzieje. Będę dokładał 3 warstwę izolacji o grubości 2 cm jeszcze jakoś upakuję bo przy 80 stopniach czuć letnie ścianki wełny. 3 warstwa załatwi sprawę. Będzie to 7 cm grubości na bokach i 8 na górze.

    • @skalar06
      @skalar06 2 ปีที่แล้ว

      @@rafafatyga5274 Dziękuję za odpowiedź, o to mi chodziło. W tym zbiorniku, który kupiłem są wszystkie gwinty wewnętrzne. Tak że krućce mogę wkręcić jakie chcę. Ograniczają mnie jedynie ściany po bokach. Będę przerabiał ten zbiornik, to znaczy. Trzeba wspawać spust wody, i mufy na grzałki.

  • @00002mario
    @00002mario 2 ปีที่แล้ว +1

    A jak z korozja czy oryginał bufor z innej stali?

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว +1

      Witam. Każdy bufor wykonany jest tak samo. Ten zbiornik fabrycznie poddany jest próbie ciśnieniowej 10 Bar. Ciśnienie w instalacji jest teraz 2 bary. Korozja w zbiorniku w takim układzie? Tak jak w instalacji CO - grzejniki też są z czarnej blachy nie malowanej od środka - blacha jest dużo cieńsza i wytrzymują 20 lat - jest to układ zamknięty a woda po podgrzaniu do wysokiej temp. nie powoduje wytrącania kamienia. To nie kocioł, że powstaje w nim zjawisko kondensacji przy powrocie i nie następuje korodowanie jak nie mamy wysokiej temp. na powrocie np: pow. 45 stopni C.

    • @michal2578
      @michal2578 2 ปีที่แล้ว

      @@rafafatyga5274 i w obwodzie zamkniętym nie ma tlenu który jest potrzebny do korozji.
      A jeśli wykorzystujesz panele tylko do grzania wody grzałką , to nie potrzebne żadne przetwornice,można je podpiąć bezpośrednio prądem stałym.

  • @jerzywyrwik9968
    @jerzywyrwik9968 2 ปีที่แล้ว +1

    Witaj to nie jest zawór trojdrogowy To jest zawór ATV To tak gwoli scisłości

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว

      Tak zgadza się to zawór ATV z wkładką termostatyczną

  • @mariuszzpomorza9765
    @mariuszzpomorza9765 9 หลายเดือนก่อน

    a pompa nie powinna być na powrocie??

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  9 หลายเดือนก่อน

      Nie. Ponieważ ciepła woda unosi się do góry bufora i dlatego jest przy górnej jego części.

  • @Rrayford
    @Rrayford 2 ปีที่แล้ว

    3:27 źle zamontowana pompa, wirnik pompy nie może chodzić w pionie, obróć pompę na śrubunkach żeby wirnik chodził w poziomie.

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว +1

      Tak wiem. Założyłem w ten sposób bo nie mogłem odpowietrzyć

    • @tomaszgrzesiuk1036
      @tomaszgrzesiuk1036 ปีที่แล้ว

      @@rafafatyga5274 odpowietrznik od pompy poluzuj w trakcie jej pracy, wtedy odpowietrzysz ją bez problemu.

  • @pawenoworol7163
    @pawenoworol7163 2 ปีที่แล้ว

    Witam co to za miernik do skrzynki co liczy moc z paneli. Pozdrawiam

  • @krzysztofgutowski1910
    @krzysztofgutowski1910 2 ปีที่แล้ว

    Nie lepiej grzać solarem a prąd wykorzystywać do napędów?

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว

      Nie posiadam instalacji solarnej tylko fotowoltaiczną. Dlatego jest tak to zrobione.

    • @krzysztofgutowski1910
      @krzysztofgutowski1910 2 ปีที่แล้ว

      @@rafafatyga5274 Zbuduj sam. Tylko na lato bez wężownic. Zbieraj ciepłą wodę do ocieplonego zbiornika a potem pompuj do kranu. Pompka 12V 60W 6l/min max 9 bar wystarczy a jak nie nabijaj w ocieplony hydrofor

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  2 ปีที่แล้ว

      Długo się zastawiałem nad takim rozwiązaniem zamiast paneli słonecznych. Kolektor ma większą sprawność bo na poziomie 80% a panele fotowoltaiczne 20%. Wybrałem takie rozwiązanie z uwagi na łatwiejszy montaż i w przyszłości rozbudowę o magazyn energii na bazie baterii z auta elektrycznego. @@krzysztofgutowski1910

    • @krzysztofgutowski1910
      @krzysztofgutowski1910 2 ปีที่แล้ว +1

      @@rafafatyga5274 Żaden magazyn energii poza siecią nie zapewni ci grzania zimą. Wodę ogrzejesz grzejąc dom. Wystarczy to co wypuszczasz kominem no chyba, że chcesz ogrzewać pompą ciepła, ale do tego potrzebowałbyś grubo ponad 10 kWp. Na zwykłe potrzeby starcza kilkaset Wp. Pozdrawiam

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 ปีที่แล้ว

    Wprowadzasz w błąd usuń te filmy dno pokazuj dzieciom i babci

    • @rafafatyga5274
      @rafafatyga5274  ปีที่แล้ว +3

      Dla Pana może dno a inni z tego coś skorzystają bo chcą zrobić u siebie takie rozwiązanie i nie popełnią błędów jakie mogą napotkać. Pytanie czym wprowadzam w błąd? Postaram się to poprawić bo nikt nie jest idealny.