Браво и благодаря, страхотен урок, поднесен спокойно, подробно обяснена всяка ситуация, компетентно и професионално, видеото е супер, показва стрелки, знаци, пешеходци, браво, впечатляващо! Успех!
Здравейте, умишлено не правя специално видео за кръговите. В закона няма точни правила (няма никакви) за преминаване през кръгово. Ще предизвикам много спорове с такова видео, и никой няма да е прав :). Предстоят промени в закона. След като се направят промени и се изясни точно как се влиза и излиза от кръстовище с кръгово движение, ще направя подробно видео.
Благодаря, г-н Цанков! :) Хората не се съобразяват много със знаците, НО се надявам този клип да помогне на младите шофьори и да не отстъпват пред джигитите.
2:09 (7) Пътен знак Ж9 указва специално устроени места за завиване в обратна посока . В стария закон (до 1996г.) се е казвал така: N: 105 "Място за завиване в обратна посока" Т.е. няма ограничение дали да е в кръстовище или не. Вече има. Знакът показан на 2:09 е „невалиден“, защото не отговаря на изискванията на закона.
Отново страхотно видео! Ще ми е полезно и ако има видео в което, обясните какво правим когато маркировката е изтъркана и няма указател за престрояване. При нас в Добрич, на някои места е така и губя време чудейки се на къде сега 🤔.
Наредба № РД-02-21-1 от 23.11.2023 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци (ДВ, бр. 101 от 05.12.2023 г. влиза в сила 05.08.2024 г.) Чл. 164. (1) Пътен знак Ж9 "Място за завиване в обратна посока" се използва за сигнализиране на място извън кръстовище, специално устроено за завиване в обратна посока.
Много полезно видео! Подкрепям колегата по-долу за видео за движение и пристрояване в кръгово кръстовище с 2-3-4 ленти вътре. Например, не ми е ясно при обратен завой в кръгово, кога да започна да се изнасям в дясната лента?
Здравейте, умишлено не правя специално видео за кръговите. В закона няма точни правила (няма никакви) за преминаване през кръгово. Ще предизвикам много спорове с такова видео, и никой няма да е прав :). Предстоят промени в закона. След като се направят промени и се изясни точно как се влиза и излиза от кръстовище с кръгово движение, ще направя подробно видео.
Здравейте! Как се процедира в ситуация, при която светлините на светофара са без стрелки за посока, но имам указателна табела за ляв завой. При тази ситуация имам ли право на обратен завой?
Много полезно видео. Имам един въпрос. На кръстовище, регулирано със светофар и няма задължителна посока за движение, когато остават 10 секунди, се пуска допълнителен зелен светофар стрелка наляво. Това показва, че колите срещу нас вече имат червен сигнал и можем да направим ляв завой. Основният светофар продължава да свети в зелено. В тази ситуация пак можем да си направим обратен завой, нали?
Здравейте, щом изчаквате да ви светне зелено за ляв завой, означава, че се намирате в маркирана лента за ляв завой с отделна секция на светофара( това е задължителна посока на движение). Ляв завой и обратен завой са различни посоки на движение. Не можете да правите обратен завой. Поздрави
На последното кръгово защо маркировката в лявата лента сочи надясно? Много странни неща виждам в София спрямо Пловдив. Прекалено много криви кръстовища, които не са много интуитивни, и зигзагещи платна за движение напред. В Пловдив лошото е, че знакът за разрешен обратен завой е почти несъществуващ (както и ситуацията да имаме прекъсната линия между платната за движение) и тогава шофьорите са принудени или да обикалят "целия град" , или да извършат непозволен такъв. Между другото, при ситуацията на 4:53, имаме ли право да спираме движението по този начин? Понеже все пак може да се наложи да чакаме и да пропускаме насрещно движещи се. В такъв случай "затапваме" лентата по доста неочакван начин, който дори да не предизвика ПТП, ще изнерви тези зад нас.
Здравейте, в шофирането направо не винаги е "по конец", понякога инфраструктурата не позволява това.Не виждам на кръговото лява лента със стрелка на дясно, ако може да ми маркирате точното време на клипа. Относно ситуацията от 4:53, не спираме движението, за да си говорим с някой, а за да направим обратен завой/ разрешен/, както бихме ги забавили всички зад нас, ако решим да правим ляв завой с насрещнодвижещи се, когато няма отделна лента за ляв завой.Това е нещо съвсем нормално, всеки шофьор би трябвало да го знае и всеки ден попада в такива ситуации.Не вярвам да има шофьор, който тръгва и кара само направо без да му се налага да завива, а завоите стават по този начин. Както бихме забавили движението, ако решим да паркираме......... и така в много други ситуации. Поздрави
Видеото е доста изчерпателно, но все пак се надявам да изясните и какво означава това от закона: "Завиването в обратна посока е забранено: - на пешеходна пътека" Какво точно означава да е забранено на пешеходна пътека? Трудно можем да си представим кръстовище без такава все пак. Другото интересно е, че обратният завой не е разрешен при ограничена или намалена видимост, тоест, когато има мъгла, просто никога не обръщаме явно? 😄
Здравейте, относно обратните завои на пешеходна пътека ще ви копирам отговор, който съм дал по долу на друг човек. Той ме пита същото. Относно мъглата, да забранено е, защото е опасно. Аз не бих го направил, рискувайки някой насрещно движещ се с висока скорост да ме изтряска, защото не ме е видял в мъглата(или ме е видял твърде късно). Поздрави @BaTTonch здравейте отново. Тук казвам, че може да. Обратният завой се прави в кръстовището, няма да го направим върху пешеходната пътека. На всяко кръстовище продълженията на тротоарите са пешеходни пътеки( маркирани или не). В случая пешеходната пътека е маркирана, винаги там е пешеходна пътека. На всяко кръстовище е така, просто може да не е маркирана. И винаги на тази пътека свети червено за пешеходците( не само на това кръстовище). Трябва да правите разлика между обикновена пътека на средата на платното за движение и продълженията на тротоарите. Поздрави
@@HristoTsankov Здравейте! Ако съм ви разбрал правилно, това означава просто, че трябва да навлезем в кръстовището, а не дъгата на обратния завой да е върху пешеходната. Така ли е?
Здравейте, а ако по светофара има маркировка ,,напред и наляво" имам ли право на обратен завой? П.С Много полезно видео, благодарение на него си припомних много важни неща
Здравейте, предавката зависи от скоростта, с която трябва да направите завоя. Много е относително. Съветвам Ви, когато завивате да сте на втора предавка, ако няма да изчаквате автомобили с предимство и ще завиете без да спирате. Преди завоя и в завоя не подавайте газ, десният крак трябва да е на спирачката ( дали ще я ползвате или не, зависи от ситуацията). Газ се подава на излизане от завоя.
След малко ще кача видео. Практически час с курсист, с който за първи път излизаме извън полигон. Ако имате идеи за видеа, напишете ги като коментар. Благодаря за интереса.
@@BaTTonch здравейте отново. Тук казвам, че може да. Обратният завой се прави в кръстовището, няма да го направим върху пешеходната пътека. На всяко кръстовище продълженията на тротоарите са пешеходни пътеки( маркирани или не). В случая пешеходната пътека е маркирана, винаги там е пешеходна пътека. На всяко кръстовище е така, просто може да не е маркирана. И винаги на тази пътека свети червено за пешеходците( не само на това кръстовище). Трябва да правите разлика между обикновена пътека на средата на платното за движение и продълженията на тротоарите. Поздрави
Пълни глупости! Нито маркировката, нито стрелката на светофара ни задължават да правим само ляв завой. Те имат указателен характер. Няма ли знак Г3, няма задължително...
@@HristoTsankov абсолютно неадекватен коментар и пример! Тотално не познавате закона и правилника. Язък, че обучавате хора и ги учите грешно... Някакъв коментар за Чл. 164. (1) от Наредба № РД-02-21-1 от 23.11.2023 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци ще направите ли?
@@donvitoff здравейте, аз не оспорвам чл.164. Той няма нищо общо с вашите твърдения. Вие, както много голяма част от водачите не правите разлика между обратна посока и на ляво.Това е причината да направя това видео.В шофирането няма пожелателни стрелкички по знаци, светофари и маркировката. Поздрави
@@HristoTsankov Напротив! Вие твърдите, че обратен завой може да се прави само там, където има поставен знак Ж9. А според чл. 164, този знак не следва да се поставя на кръстовища, а на места, специално предназначени за "обратен завой". Пътната маркировка служи за: -създаване на организация на движението по пътищата чрез разделяне на платното за движение на пътни ленти; -обозначаване на пътни съоръжения; -информиране на участниците в движението, в т.ч. за направлението на пътя, за възможността за избор на посоки за движение, за наименования на населени места и други обекти и за посоките към тях, както и за даване на други необходими указания. Конкретно за стрелките: М10 „Стрелка/и за указване на посоката/ите на движение“ Поставя се пред кръстовища и пътни възли. Може да бъде поставена в: -Зоната за престрояване. Служи за указване на лентата, която трябва да се заеме от водача, за да продължи в желаната посока. -Зоната за изчакване. Служи за указване на задължителна посока/и на движение от съответната пътна лента.
@@donvitoff или не сте гледали видеото или не сте го разбрали. Правим обратен завой поне на 10 различни места. Не винаги има знак ж9. Никъде не съм казвал такова нещо.Просто изгледайте видеото добре.Закона някой трябва да ви го обясни, това не са само сухи изречения. Ако направите обратен завой на светофар със стрелка на ляво ще имате отрицателна оценка на изпит, ако вече имате книжка и го направите, ще ви спрат полицаите. Благодаря за дискусията Поздрави
Браво и благодаря, страхотен урок, поднесен спокойно, подробно обяснена всяка ситуация, компетентно и професионално, видеото е супер, показва стрелки, знаци, пешеходци, браво, впечатляващо! Успех!
Благодаря
Наскоро открих вашите видеа и съм силно впечатлена. Всичко е така добре обяснено, че става кристално ясно. Поздравления за перфектната работа!
@@MarianaDelova Благодаря
Сега остава и едно видео за кръговите да направите и сте топ! 😁
Здравейте, умишлено не правя специално видео за кръговите. В закона няма точни правила (няма никакви) за преминаване през кръгово. Ще предизвикам много спорове с такова видео, и никой няма да е прав :). Предстоят промени в закона. След като се направят промени и се изясни точно как се влиза и излиза от кръстовище с кръгово движение, ще направя подробно видео.
Просто спазвайте маркировките и знаците.
Oтлично видео! Благодаря много
Благодаря, г-н Цанков! :)
Хората не се съобразяват много със знаците, НО се надявам този клип да помогне на младите шофьори и да не отстъпват пред джигитите.
Благодаря
Благодаря за полезното видео, конкретните ситуации и подробната информация!
И аз благодаря. Поздрави
2:09
(7) Пътен знак Ж9 указва специално устроени места за завиване в обратна посока .
В стария закон (до 1996г.) се е казвал така: N: 105 "Място за завиване в обратна посока"
Т.е. няма ограничение дали да е в кръстовище или не. Вече има.
Знакът показан на 2:09 е „невалиден“, защото не отговаря на изискванията на закона.
Отново страхотно видео!
Ще ми е полезно и ако има видео в което, обясните какво правим когато маркировката е изтъркана и няма указател за престрояване. При нас в Добрич, на някои места е така и губя време чудейки се на къде сега 🤔.
Благодаря
Наредба № РД-02-21-1 от 23.11.2023 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци
(ДВ, бр. 101 от 05.12.2023 г. влиза в сила 05.08.2024 г.)
Чл. 164. (1) Пътен знак Ж9 "Място за завиване в обратна посока" се използва за сигнализиране на място извън кръстовище, специално устроено за завиване в обратна посока.
Много полезно видео! Подкрепям колегата по-долу за видео за движение и пристрояване в кръгово кръстовище с 2-3-4 ленти вътре. Например, не ми е ясно при обратен завой в кръгово, кога да започна да се изнасям в дясната лента?
Здравейте, умишлено не правя специално видео за кръговите. В закона няма точни правила (няма никакви) за преминаване през кръгово. Ще предизвикам много спорове с такова видео, и никой няма да е прав :). Предстоят промени в закона. След като се направят промени и се изясни точно как се влиза и излиза от кръстовище с кръгово движение, ще направя подробно видео.
Здравейте! Как се процедира в ситуация, при която светлините на светофара са без стрелки за посока, но имам указателна табела за ляв завой. При тази ситуация имам ли право на обратен завой?
Много полезно видео. Имам един въпрос. На кръстовище, регулирано със светофар и няма задължителна посока за движение, когато остават 10 секунди, се пуска допълнителен зелен светофар стрелка наляво. Това показва, че колите срещу нас вече имат червен сигнал и можем да направим ляв завой. Основният светофар продължава да свети в зелено. В тази ситуация пак можем да си направим обратен завой, нали?
Здравейте, щом изчаквате да ви светне зелено за ляв завой, означава, че се намирате в маркирана лента за ляв завой с отделна секция на светофара( това е задължителна посока на движение). Ляв завой и обратен завой са различни посоки на движение. Не можете да правите обратен завой. Поздрави
На последното кръгово защо маркировката в лявата лента сочи надясно? Много странни неща виждам в София спрямо Пловдив. Прекалено много криви кръстовища, които не са много интуитивни, и зигзагещи платна за движение напред.
В Пловдив лошото е, че знакът за разрешен обратен завой е почти несъществуващ (както и ситуацията да имаме прекъсната линия между платната за движение) и тогава шофьорите са принудени или да обикалят "целия град" , или да извършат непозволен такъв.
Между другото, при ситуацията на 4:53, имаме ли право да спираме движението по този начин? Понеже все пак може да се наложи да чакаме и да пропускаме насрещно движещи се. В такъв случай "затапваме" лентата по доста неочакван начин, който дори да не предизвика ПТП, ще изнерви тези зад нас.
Здравейте, в шофирането направо не винаги е "по конец", понякога инфраструктурата не позволява това.Не виждам на кръговото лява лента със стрелка на дясно, ако може да ми маркирате точното време на клипа. Относно ситуацията от 4:53, не спираме движението, за да си говорим с някой, а за да направим обратен завой/ разрешен/, както бихме ги забавили всички зад нас, ако решим да правим ляв завой с насрещнодвижещи се, когато няма отделна лента за ляв завой.Това е нещо съвсем нормално, всеки шофьор би трябвало да го знае и всеки ден попада в такива ситуации.Не вярвам да има шофьор, който тръгва и кара само направо без да му се налага да завива, а завоите стават по този начин. Както бихме забавили движението, ако решим да паркираме......... и така в много други ситуации.
Поздрави
Видеото е доста изчерпателно, но все пак се надявам да изясните и какво означава това от закона:
"Завиването в обратна посока е забранено:
- на пешеходна пътека"
Какво точно означава да е забранено на пешеходна пътека? Трудно можем да си представим кръстовище без такава все пак.
Другото интересно е, че обратният завой не е разрешен при ограничена или намалена видимост, тоест, когато има мъгла, просто никога не обръщаме явно? 😄
Здравейте, относно обратните завои на пешеходна пътека ще ви копирам отговор, който съм дал по долу на друг човек. Той ме пита същото. Относно мъглата, да забранено е, защото е опасно. Аз не бих го направил, рискувайки някой насрещно движещ се с висока скорост да ме изтряска, защото не ме е видял в мъглата(или ме е видял твърде късно). Поздрави
@BaTTonch здравейте отново. Тук казвам, че може да. Обратният завой се прави в кръстовището, няма да го направим върху пешеходната пътека. На всяко кръстовище продълженията на тротоарите са пешеходни пътеки( маркирани или не). В случая пешеходната пътека е маркирана, винаги там е пешеходна пътека. На всяко кръстовище е така, просто може да не е маркирана. И винаги на тази пътека свети червено за пешеходците( не само на това кръстовище). Трябва да правите разлика между обикновена пътека на средата на платното за движение и продълженията на тротоарите. Поздрави
@@HristoTsankov Здравейте! Ако съм ви разбрал правилно, това означава просто, че трябва да навлезем в кръстовището, а не дъгата на обратния завой да е върху пешеходната. Така ли е?
@@nvmffs да, в противен случай няма да ви се получи радиуса
Здравейте, а ако по светофара има маркировка ,,напред и наляво" имам ли право на обратен завой?
П.С Много полезно видео, благодарение на него си припомних много важни неща
Здравейте,
Стрелките са задължителни посоки на движение. Щом има две посоки ги спазвайте. Не измисляйте трета 😀 поздрави
Има ли материал за пешеходните пътеки ( зебра и обикновена ) и предимствата по тях ?
Здравейте, нямам специално видео по темата, но във всички клипове минаваме през десетки пешеходни пътеки.
Поздрави
Не е ли забранен обратния завой,когато има пешеходна пътека?
@@ТихомирМицов (2:30мин.) В този случай има знак който разрешава !
Веднъж трябва знак, после трябва само прекъсната маркировка... последно?
Здравейте, ситуациите са различни. Изгледайте цялото видео, за да ги разберете. Поздрави
Здравейте затруднява ме обратния завой🫢
С кои предавки се прави обратен завой с поли съединителя ли
И на завоите все се притеснявам
Здравейте, предавката зависи от скоростта, с която трябва да направите завоя. Много е относително. Съветвам Ви, когато завивате да сте на втора предавка, ако няма да изчаквате автомобили с предимство и ще завиете без да спирате. Преди завоя и в завоя не подавайте газ, десният крак трябва да е на спирачката ( дали ще я ползвате или не, зависи от ситуацията). Газ се подава на излизане от завоя.
Има ли знак може,ако няма знак но маркировката го позволява пак може нали така ?
Нещо такова
Г-н Цанков, очакваме нови видеа.
След малко ще кача видео. Практически час с курсист, с който за първи път излизаме извън полигон. Ако имате идеи за видеа, напишете ги като коментар.
Благодаря за интереса.
На пешеходна пътека е забранен обратния завой, и въпреки това казвате, че може.
Здравейте, посочете ми на коя минута го казвам. Мерси
@@HristoTsankov Минутата е 14:45. Вижда се и маркировката на пътеката също.
@@BaTTonch здравейте отново. Тук казвам, че може да. Обратният завой се прави в кръстовището, няма да го направим върху пешеходната пътека. На всяко кръстовище продълженията на тротоарите са пешеходни пътеки( маркирани или не). В случая пешеходната пътека е маркирана, винаги там е пешеходна пътека. На всяко кръстовище е така, просто може да не е маркирана. И винаги на тази пътека свети червено за пешеходците( не само на това кръстовище). Трябва да правите разлика между обикновена пътека на средата на платното за движение и продълженията на тротоарите. Поздрави
Пълни глупости! Нито маркировката, нито стрелката на светофара ни задължават да правим само ляв завой. Те имат указателен характер. Няма ли знак Г3, няма задължително...
@@ВитанТачев здравейте, карайте направо от дясна лента( която е със стрелка само за на дясно ). Нали е само указателна, не е задължителна.....
@@HristoTsankov абсолютно неадекватен коментар и пример! Тотално не познавате закона и правилника. Язък, че обучавате хора и ги учите грешно...
Някакъв коментар за Чл. 164. (1) от Наредба № РД-02-21-1 от 23.11.2023 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци ще направите ли?
@@donvitoff здравейте, аз не оспорвам чл.164. Той няма нищо общо с вашите твърдения. Вие, както много голяма част от водачите не правите разлика между обратна посока и на ляво.Това е причината да направя това видео.В шофирането няма пожелателни стрелкички по знаци, светофари и маркировката. Поздрави
@@HristoTsankov Напротив! Вие твърдите, че обратен завой може да се прави само там, където има поставен знак Ж9. А според чл. 164, този знак не следва да се поставя на кръстовища, а на места, специално предназначени за "обратен завой".
Пътната маркировка служи за:
-създаване на организация на движението по пътищата чрез разделяне на платното за движение на пътни ленти;
-обозначаване на пътни съоръжения;
-информиране на участниците в движението, в т.ч. за направлението на пътя, за възможността за избор на посоки за движение, за наименования на населени места и други обекти и за посоките към тях, както и за даване на други необходими указания.
Конкретно за стрелките:
М10 „Стрелка/и за указване на посоката/ите на движение“
Поставя се пред кръстовища и пътни възли. Може да бъде поставена в:
-Зоната за престрояване. Служи за указване на лентата, която трябва да се заеме от водача, за да продължи в желаната посока.
-Зоната за изчакване. Служи за указване на задължителна посока/и на движение от съответната пътна лента.
@@donvitoff или не сте гледали видеото или не сте го разбрали. Правим обратен завой поне на 10 различни места. Не винаги има знак ж9. Никъде не съм казвал такова нещо.Просто изгледайте видеото добре.Закона някой трябва да ви го обясни, това не са само сухи изречения. Ако направите обратен завой на светофар със стрелка на ляво ще имате отрицателна оценка на изпит, ако вече имате книжка и го направите, ще ви спрат полицаите.
Благодаря за дискусията
Поздрави