Wierność nauczaniu Kościoła, globalne trendy a wierność Ewangelii | kard. Gerhard Müller | WYWIAD

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ม.ค. 2025
  • W wywiadzie, Jego Eminencja kardynał Gerhard Ludwig Müller dzieli się wspomnieniem o domu rodzinnym jako miejscu kształtowania się jego wiary, prostą ale żywą pobożność rodziców, opowiada o wzorcach osobowości jakie kształtowały go w młodości, jego drogę życiową i podróż duchową ku kapłaństwu. Kardynał snuje refleksję o tym jak rozwijała się jego posługa duszpasterza, biskupa, profesora teologii, a w końcu prefekta Kongregacji Doktryny Wiary w Stolicy Apostolskiej.
    Kardynał Müller wskazuje szerokie tło filozoficzne i historyczne dzisiejszego wojującego sekularyzmu i relatywizmu moralnego, przedstawiając swoją diagnozę odchodzenie Europy od jej chrześcijańskich korzeni, zwłaszcza od okresu Oświecenia. Jako jeden z czynników wpływających na kryzys wiary pokazuje błędne koncepcje filozoficzne kształtujące od kilku wieków stan umysłów (edukacja, literatura, media) a w konsekwencji także praktycznie życie ludzi Zachodu. Te koncepcje zakwestionowały fundamentalne prawdy antropologii chrześcijańskiej (np. człowiek jako jedność ducha i ciała), zastępując je wizją redukcjonistyczną, sprowadzającą człowieka wyłącznie do materii lub innymi koncepcjami (gnoza, etc.). Te zmiany pociągnęły także zmiany w życiu społecznym świata Zachodniego, prawodawstwie i wielu innych dziedzinach (edukacja, kultura, etc.). Konfrontuje te trendy z przesłaniem Kościoła, z Ewangelią.
    Kardynał Müller dzieli się także swoimi obserwacjami dotyczącymi kryzysu w Kościele i pokazuje jego źródła, wskazując, że sama wiedza na temat Pisma św., teologii, zdrowa moralność czy doktryna chrześcijańska, choć bardzo ważne, muszą być dopełnione żywą wiarą w Jezusa Chrystusa. Jako hierarchów Kościoła łączących postawę żywej wiary i solidnej doktryny wskazał dwóch ostatnio zmarłych wybitnych purpuratów - papieża Benedykta XVI i kardynała George’a Pella.
    Program zrealizowany we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie i EWTN Polska oraz Stowarzyszeniem „Przybądźcie wierni”, Chrześcijańskim Centrum Kultury Maryi Matki i Królowej.
    Jeśli chcesz, żebyśmy produkowali więcej takich programów, ZASUBSKRYBUJ nasz kanał i PRZEKAŻ DAROWIZNĘ:
    ➤ Tradycyjnym przelewem:
    PL 14 7065 0002 0652 4682 1704 0001
    Fundacja Vide et Crede, ul. Eluarda 2, 54-019 Wrocław
    tytułem: darowizna na cele statutowe, EWTN Polska
    ➤ Elektronicznie: ewtn.pl/chce-p...
    ➤ PayPal:
    Polski: paypal.me/ewtnpl
    English: cutt.ly/vp8ujAa
    Português: cutt.ly/2p8y7Eb
    ➤ Patronite: patronite.pl/ewtn
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    EWTN Polska | Telewizja Wiekuistego Słowa | Oficjalny kanał
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - -
    Oglądaj nas na:
    ➤ TH-cam: / ewtnpolska
    ➤ Cyfrowych sieciach kablowych oraz TVK
    ➤ www.ewtn.pl
    ➤ Facebook: / ewtnpolska
    ➤ Twitter: / ewtnpl
    Jesteśmy polską stacją, która należy do rodziny katolickich telewizji - EWTN. Naszym charyzmatem jest propagowanie nauczania i tradycji Kościoła katolickiego po to, by umożliwiać nam wszystkim duchowy wzrost. Codziennie transmitujemy modlitwy z Jasnej Góry, Niepokalanowa, produkujemy własne programy. Pierwszą stację w rodzinie katolickich telewizji EWTN założyła w 1981 r. klaryska klauzurowa Matka Angelica, ceniona i wspierana przez Jana Pawła II. „EWTN jest kluczem do przywrócenia znaczenia Kościoła rzymskokatolickiego” - mówił Jan Paweł II. Nasze programy są dostępne dla każdego. Finansujemy się dzięki darowiznom naszych Widzów, którzy chcą pomóc naszej misji.
    -- Zastrzeżenia --
    Wszystkie umieszczone materiały video, foto oraz transmisje live są chronione prawem, zabrania się rozpowszechniania i wykorzystywania ich we fragmentach lub całości bez zgody Fundacji Vide et Crede operatora EWTN Global Catholic Network w Polsce.

ความคิดเห็น • 37