Czy da się połączyć naukę z wiarą? [Kościół od-nowa #11] ks. dr hab. Robert Woźniak

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 15 มิ.ย. 2024
  • Czy da się połączyć naukę z wiarą? [Kościół od-nowa #11] ks. dr hab. Robert Woźniak
    W dzisiejszym odcinku serii Kościół od-Nowa, rozmawiamy z księdzem dr. hab. Robert Woźniak o relacji między wiarą a nauką. Szukamy odpowiedzi na pytania: czy wiara i nauka mogą harmonijnie ze sobą współistnieć, w jaki sposób wiara może się inspirować nauką oraz co jako chrześcijanie możemy dać nauce?
    ⏰ Oznaczenia czasowe:
    00:00 Wstęp
    00:50 Czy wiara i nauka są ze sobą sprzeczne?
    03:40 W jaki sposób wiara może inspirować się nauką?
    05:37 Na czym polega wzrost mądrości w wierze?
    10:50 Co jako chrześcijanie możemy dać nauce?
    15:18 Jak Kościół rozumie "inność"? Autonomia wiedzy.
    26:01 Jakie są granice między wiarą i nauką?
    29:04 Jakie znaczenie na wiarę mają nauki ścisłe?
    33:51 Ułuda prostych odpowiedzi.
    35:27 Więcej wiary to więcej pytań
    Obejrzyj rozmowę z księdzem dr. hab. Robertem Woźniakiem, subskrybuj nasz kanał i podziel się swoimi myślami w komentarzach poniżej.
    Robert J. Woźniak (ur. 1974), prezbiter archidiecezji krakowskiej, doktor habilitowany teologii dogmatycznej, prof. UPJP II, pracuje w Katedrze Antropologii Teologicznej. Doktorat z teologii dogmatycznej obronił w 2005 roku na Uniwersytecie Nawarry w Pamplonie. Naukowe starze odbył na Fordham University w Nowym Jorku oraz na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Wykładał na Facultad de Teología Pontificia i Civil w Limie, Peru. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, był redaktorem naczelnym Theological Research, obecnie redaguje dwie kolekcje książek teologicznych: Myśl teologiczna (WAM) oraz Sapientia (Bratni Zew). Członek Papieskiej Akademii Teologicznej przy Papieskiej Radzie ds. Kultury oraz sekcji filozofii Nauki przy PAU. Zajmuje się szczególnie teologią trynitarną, relacjami teologii i filozofii oraz teologicznymi wątkami postmodernizmu. W roku 2008 otrzymał Nagrodę Ergo Hestii i Znaku im. ks. J. Tischnera za książkę Przyszłość, teologia, społeczeństwo (WAM, Kraków 2007). Opublikował również: Primitas et plenitudo. Dios Padre en la teología trinitaria de San Buenaventura (Eunsa, Pamplona 2007), Desafíos de la vida eclesial en el umbral del nuevo siglo (Roel, Lima 2008), Metafizyka i teologia. Debata u podstaw (redakcja, WAM, Kraków 2008), Rethinking Trinitarian Theology (wspólnie z G. Maspero, Continuum, London-New York 2012), Różnica i tajemnica. Objawienie jako teologiczne źródło ludzkiej sobości (W Drodze, Poznań 2012), Sekret Credo (Znak, Kraków 2014), Szkoła patrzenia. Rozmowy w Trójcy Świętej(WAM, Kraków 2018), Dogmat i metoda. Wprowadzenie do badań interdyscyplinarnych w teologii dogmatycznej (WAM, Kraków 2021) oraz Praca nad dogmatem. Wybrane aspekty odnowy teologii dogmatycznej (WAM, Kraków 2022).
    Kościół od-nowa to cykl rozmów przygotowanych przy współpracy portalu dominikanie.pl z Zespołem KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Wspólnie zrealizowaliśmy projekt przygotowujący Kościół do Roku Jubileuszowego 2025. W tym cyklu spojrzymy na Kościół od nowa i skonfrontujemy ortodoksyjną naukę Kościoła z wrażliwością i pytaniami współczesności w ważnych kwestiach. W naszych rozmowach skorzystamy z czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, których celem było odnowienie Kościoła. W ten sposób odpowiadamy na apel papieża Franciszka, który zachęca nas wszystkich do przyjrzenia się na nowo nauczaniu Soboru i Magisterium Kościoła z ostatnich dziesięcioleci w ramach przygotowań do nadchodzącego Roku Jubileuszowego 2025.
    Zapraszamy do dyskusji i odkrywania nowych perspektyw!
    _________________________________________________________
    🔥 Ten materiał powstał dzięki naszym Patronkom i Patronom. Jeśli podobają Ci się nasze działania i chciałbyś wpierać portal dominikanie.pl to zapraszamy do zapoznania się z naszym profilem w serwisie Patronite:🔥 → patronite.pl/portaldominikanie lub buycoffee.to/dominikanie.pl ☕
    ________________________________________
    🤝🏻 Wspieraj rozwój portalu dominikanie.pl
    Nr konta: 10 1600 1374 1849 2174 0000 0004
    Tytułem: Wspieram dominikanie.pl
    Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (OO. Dominikanów)
    ul. Freta 10, 00-227 Warszawa, Polska
    ________________________________________
    Posłuchaj nas na podcastach:
    → anchor.fm/chlebak
    → anchor.fm/dominikaniepl
    Nasze social media:
    FB → / dominikanie
    IG → / dominikanie
    Zdjęcia i montaż: Tomasz Bańbur (swiatlowrazliwy.myportfolio.com/)

ความคิดเห็น • 19

  • @dominikanieplportal
    @dominikanieplportal  7 หลายเดือนก่อน +3

    🔥Jeśli spodobał Ci się film na dominikanie.pl to zapraszamy do subskrybcji kanału z 🔔, komentowania, zostawienia "łapki w górę" i udostępnienie filmu. Pomoże nam to w rozwijaniu kanału i co najważniejsze w głoszeniu wszędzie, wszystkim i na wszystkie sposoby!
    ☕A jeśli chciałbyś wesprzeć nas również finansowo to zapraszamy na wirtualną kawę: buycoffee.to/dominikanie.pl Dziękujemy!

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 7 หลายเดือนก่อน +8

    Kto nie oglądał serdecznie polecam cykl wykładów dzisiejszego gościa :"O dogmatach po ludzku"

  • @hannakossak1691
    @hannakossak1691 7 หลายเดือนก่อน +1

  • @Lucyna.Kaltenbek
    @Lucyna.Kaltenbek 7 หลายเดือนก่อน +3

    Wielkie Bóg zapłać

  • @agnieszkakurpiel9604
    @agnieszkakurpiel9604 7 หลายเดือนก่อน +1

    Piękne mocniejsze ❤Dziękuje

  • @barbaraszymanowska2451
    @barbaraszymanowska2451 7 หลายเดือนก่อน +2

    💛🍯💛
    Bardzo dobrze słucha się księdza 💛🍯💛

  • @iwonakonczak7979
    @iwonakonczak7979 7 หลายเดือนก่อน +1

    Dzięki, wspaniały wykład

  • @paweromanczyk9795
    @paweromanczyk9795 7 หลายเดือนก่อน +1

    Świetna rozmowa.

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 7 หลายเดือนก่อน +12

    Po raz kolejny stwierdzam, że ks. Roberta można słuchać godzinami

  • @wojciechbieganski4479
    @wojciechbieganski4479 7 หลายเดือนก่อน +2

    Super odcinek!
    Jeżeli nauka i wiara są drogami do poznania (np. ostatecznego) to nie mogą być przeciwstawne tylko muszą prowadzić do tego samego. 'Poznanie przez wiarę' w takim razie zawiera w sobie gotowość na przyjęcie zmiany. Można by jeszcze postawić pytanie odwrotne do przedstawionego: czym 'metoda naukowa' może zainspirować 'poznanie przez wiarę'? Odpowiedź jest prosta: prawdziwa nauka jest otwarta na przyjęcie prawdy. Czy nasza wiara jest taka? Czy raczej jest trwaniem na gruncie niezmiennych przekonań? W skrócie: 'wierzę' - czy 'wiem, jestem do czegoś przekonany'? Jeżeli wierzę to chyba jednak jestem również otwarty na przyjęcie prawdy - 'nie wiem ale się dowiem' i nie boję się po ufam, że wszystko będzie dobrze ponieważ odkrywam Prawdę czyli Boga. Chyba w obu przypadkach chodzi o pokorę.

  • @marudela
    @marudela 7 หลายเดือนก่อน +2

    Dziękuje serdecznie za wykład. Nie łatwo, znaleść rozsądne rozumowanie choć przyznam nie wszystko chyba do końca zrozumieć, ale coś mi podpowiada że coś w tym jest prawdy. Jeśli chodzi o naukę, to przedstawiciele nauki, na siłę próbują rozdzielić się od wiary...a samo pytanie wykładu sugeruje że tak się stało.Uwarzam że to niedorzeczność, czy da sie rozdzielić, podzielić człowieka aby dalej był jednym? Jeśli chodzi o duszę... Bóg jeden wie. Pozdrawiam serdecznie

  • @agatapiecek6513
    @agatapiecek6513 7 หลายเดือนก่อน +2

    zeby byla nauka .piersze Bog musial dac rozum ludziom..

  • @izap7837
    @izap7837 7 หลายเดือนก่อน +1

    Wydaje mi się, ze zbyt wiele osób, szczegolnie niebedacych naukowcami, zaklada, ze nauka to 100% niepodwazalna wiedza o jakims zjawisku. Tymczasem dobry naukowiec im wiecej bedzie się dowiadywał, tym bardziej bedzie twierdzil "wiem, ze nic nie wiem". Powiedzialabym tez, ze w nauce tez jest pewien element wiary. Czesto zaczyna się od hipotezy, ktorej potwierdzenia szuka sie w doswiadczeniach. Zanim hipoteza będzie udowodniona, mozna uznac ja w pewnym sensie za wiare. Tak bylo przez wiele lat z teoria Einsteina, czy teoria czastek elementarnych, nie wszystkie ich elementy byly od razu udowodnione, nie wszystkie nadal sa udowodnione. Na podstawie jednej obserwacji zaklada sie istnienie lub nieistnienie czegos innego i szuka sie potwierdzenia dla tych zalozen.

  • @alinka8667
    @alinka8667 7 หลายเดือนก่อน +1

    Wiem, że nic nie wiem!
    Arcyciekawe, choć trudne.

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 7 หลายเดือนก่อน +3

    witam ks.Roberta którego cykl wykładów o dogmatach był niezwykle frapujący i pouczający. Szkoda że już się skończył. Pozdrawiam serdecznie

  • @renatat.6407
    @renatat.6407 7 หลายเดือนก่อน

    Wiara w ewolucję przeczy w dogmat o stworzeniu wszystkiego przez Boga ex nihilo.

    • @kcholewa55
      @kcholewa55 7 หลายเดือนก่อน +1

      A można prosić o bardziej konkretną wypowiedź?

    • @dominikanieplportal
      @dominikanieplportal  7 หลายเดือนก่อน +1

      Przyłączamy się do pytana.