Pokojninski skladi pod drobnogledom in brez cenzure

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 10

  •  2 วันที่ผ่านมา +5

    Mislim, jaz tega res ne razumem. Vstopni, izstopni stroški, vse vrste upravljalskih itd. provizij, 1% ,2, 3..., zajamčen donos pa cca 1%.??
    ETF-i brez vseh teh stroskov, upravljalska provizija od 0.03%, donosnosti recimo S&P 500 pa od 15% letno. In lahko preverjas katerokoli 10 letno obdobje. Sredstva imas hkrati likvidna in tudi izbiras lahko kam bos investiral.
    Si jaz kaj narobe predstavljam, ker meni to deluje res odiranje vseh, ki so nekako zapeljani v to vrsto varcevanja zaradi "davcne olajsave"?

    • @dejanrusjan8351
      @dejanrusjan8351 วันที่ผ่านมา

      Vse razumeš, zato si tudi postavljaš taka vprašanja. Lepo, da se Marja trudi za našo finančno pismenost. Bolj kot bomo poznali alternativne poti, manj nam bodo takšni plenitelji pobrali oz. bodo vsaj prisiljeni znižati svoje dobičke.

    • @Whateverrrr863
      @Whateverrrr863 วันที่ผ่านมา

      Malo si optimističen na tvojih 15% S&P.

    •  วันที่ผ่านมา

      ​@@Whateverrrr863Malo mogoce res. Odvisno, kdaj si zacel vlagati, oziroma kakšno specifično leto zamika lahko statistiko nekoliko spremeni. izravna. Zadnjih 15l je itak lepih 🎉
      Sicer pa:
      What is the average return of the S&P 500 in the last 100 years?
      Stock market returns since 1926
      This is a return on investment of 1,580,533.75%, or 10.32% per year.
      Ali pa takole:
      Period/Average annualised return:
      Last year 24.6%
      Last 5 years 15.8%
      Last 10 years 15.0%
      Last 20 years 11.1%
      Dejstvo je, da te številke že tako inflacija zmanjšuje, potem pa lonček pristavijo naši upravljalci z vsemi mogočimi provizijami, naredijo nekoliko manjši donos in na koncu še država obdavči, pa si vesel, če si na nuli 😂.
      In sedaj ne krivim naših upravljalcev. Itak morajo živeti od nečesa. Ampak upravljajo s premajhnim bazenom in je posledično provizija na posameznika nekonkurenčna napram danes enostavno dostopnim alternativam.
      Čeprav prav hudo že ne morejo stiskariti, ko jim konec leta ostane za 3 mio dobička 😂

    • @marjanpevec
      @marjanpevec 5 ชั่วโมงที่ผ่านมา +1

      Kolega imaš prav, skladi, delnice,... obračunavajo več vrst stroškov, tako da znoriš, ko izračunaš letni donos, rast instrumenta in donos, te boli glava da imaš konec leta negativni donos in da imaš manj kot na začetku leta. Največja bedarija in nateg teh skladov je, da vrednost enote sklada pada ali raste ti zaračunajo letno upravljanje npr 3%, mesečno ti trgajo in znižajo tvoj zaslužek, da si lahko ti upravljalci izplačajo plače in nagrade. Tudi ko vrednost točke vzajemnega sklada pada ti zaračunajo upravljanje 3% letno, kakšna lpovščina😊😮😢.

  • @milenausenicnik
    @milenausenicnik 3 วันที่ผ่านมา +2

    Marja, zsnima me kam se te miljarde nakagsjo? ( 25% so mi nakazali manj kot je bilo notri.):(

    • @dejanrusjan8351
      @dejanrusjan8351 2 วันที่ผ่านมา +3

      Predvsem sebi v prid. Naj se naredi konkretno primerjavo z vlaganjem v različne ETFe na dolgi rok pa da vidimo. Zajamčeni sklad je slabši od depozita.

  • @blazguzej1134
    @blazguzej1134 วันที่ผ่านมา

    8% administrativni stroski za rento 🤮

  • @urostheprocessguy749
    @urostheprocessguy749 3 วันที่ผ่านมา

    Menjal sem delodajalca, ki mi sedaj vplacuje v sklad druge pokojninske druzbe, kot prejsnji delodajalec. Sredstva iz prejsnje druzbe nisem prenesel na novo druzbo, saj razmisljam, da bom pac imel dve jajci v razlicnih kosarah in dve renti. Imam prav ali je vseeno ekonomsko smiselno zdruziti vsa sredstva pod eno pokojnimsko druzbo?

    • @MarjaMilic
      @MarjaMilic  2 วันที่ผ่านมา +2

      To je subjektivna odločitev. Je pa zelo pomembno, kakšni so stroški. Tako da vam svetujem, da preverite vse stroške. Kot večkrat povedano - stroški zelo vplivajo na končni rezultat. So pa s prenosom povezani tudi stroški. Mislim, da v višini 1%, odvisno od ponudnika in od dogovora z vašim delovajalcem.