Weekend październikowy w Muszynie
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 21 ธ.ค. 2024
- Weekend październikowy w Muszynie
27 października 2024r.
Muszyna posiada bardzo bogatą historię do której warto sięgnąć, w tym mnóstwo legend i opowieści na podstawie których realizuje swoje projekty i inwestycje. Tak też według historycznych zapisów i opowiadań został odrestaurowany zamek na Górze Baszta, który ściąga do swoich progów masę turystów. Przepiękne widoki z ostatniej kondygnacji wieży zatykają dech w piersiach, a bogate wyposażenie historyczne wnętrza wręcz zdumiewa.
Muszyna pokazuje na co dzień i podczas różnych uroczystości oryginalne stroje różnych postaci historycznych, które nawiązują do historii tego miasta nad Popradem. Wzrok turystów przyciągają: Dwór Starostów, Muzeum Państwa Muszyńskiego, odrestaurowany, ukwiecony Rynek wraz z Ratuszem i fontanną oraz ogrody sensoryczne i biblijne. Z wieży widokowej usytuowanej na Górze Malnik można podziwiać przepiękne krajobrazy. Muszyna dysponuje wieloma terenami spacerowymi. To miasto zieleni, sportu i rekreacji. Miasto inwestuje w coraz to nowsze pomysły, które w efekcie ściągają masę turystów.
*****
Muszyna - miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Muszyna. Posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami wód mineralnych. Znajdują się tam pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe, baseny oraz parki.
Miasto usytuowane jest na wysokości około 450 m n.p.m. w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka. Główna część miejscowości znajduje się na prawym brzegu Popradu, niewielka część zwana Zapopradziem znajduje się w jego zakolu na lewym brzegu. Miejscowość znajduje się w odległości ok. 5 km od granicy ze Słowacją oraz w odległości około 11 km od Krynicy-Zdroju. Pod względem geograficznym znajduje się w trzech mezoregionach: Beskid Sądecki, Góry Leluchowskie i Góry Lubowelski.
W latach 20-tych Muszyna w wyniku starań burmistrza Antoniego Jurczaka i dr Seweryna Mściwujewskiego stała się uzdrowiskiem. W 1930 została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. W 1932 dokonano odwiertu dwóch pierwszych źródeł mineralnych: Antoni (imię burmistrza Jurczaka) i Wanda (imię żony dr Mściwujewskiego).
Wybuch wojny w 1939 r. i okupacja spowodowały całkowitą dewastację urządzeń uzdrowiskowych. Po okupacji wraz z ustaniem walk zaczęła następować normalizacja. W 1958 r. w Muszynie wznowiono działalność o charakterze uzdrowiskowym. W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego i układu pokarmowego.
Zasoby leczniczych wód mineralnych są głównym bogactwem Muszyny. Zawierają niezbędne człowiekowi biopierwiastki jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit.
Uzdrowisko oferuje turystom możliwość pobytu w sanatoriach, zakładach przyrodoleczniczch, pensjonatach i licznych domach wypoczynkowych. Muszyna posiada kompleks basenów oraz lodowisko. W dzielnicy uzdrowiskowej Zapopradzie znajduje się Park Zdrojowy z ogrodami sensorycznymi oraz amfiteatr, w którym odbywają się różne imprezy oraz koncerty renomowanych zespołów.
Historia Muszyny to olbrzymi, bardzo ciekawy, a czasami mrożący krew w żyłach zasób wiedzy, który nie sposób jest przedstawić w kilku zdaniach, więc stanowi odrębny materiał, z którym na pewno warto się zapoznać, do którego osobiście namawiam.
Gra i śpiewa Zespół Regionalny „Żegiestowska Bukowina”
Relacja filmowa MTV 24