Doskonała komunikacja publiczna oraz bogata oferta Zakopanego

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 พ.ย. 2024
  • Doskonała komunikacja publiczna oraz bogata oferta Zakopanego
    Zakopane 10 -14 listopada 2024r.
    Zakopane uzyskało prawa miejskie 18 października 1933 roku, rozporządzeniem nr 596 Ministra Spraw Wewnętrznych Bronisława Pierackiego. W 2023r. miasto obchodziło hucznie jubileusz 90-lecia otrzymania tych praw. W ciągu roku wspominano ludzi, którzy przyczynili się do jego rozwoju oraz wygenerowano wiele imprez kulturalnych związanych z historią tego miejsca.
    Na przestrzeni lat z małej góralskiej wioski dzięki silnej determinacji mieszkańców miejscowość pod Tatrami stała się miastem najchętniej odwiedzanym przez turystów z Polski i zagranicy. Jest to zjawisko fenomenalne, wręcz niespotykane w kraju i na świecie.
    Od samego początku ludność postawiła na rozwój swojej miejscowości w zakresie sportu i turystyki. Nieustanna praca mieszkańców przy jego rozwoju oraz silne dążenie do celu dały w efekcie niesamowity rezultat. Obecnie Zakopane jest wręcz oblegane przez turystów i to przez cały rok bez względu na porę roku.
    Głównym i priorytetowym motorem wpływającym na ciągły rozwój Zakopanego jest nieustanny rozwój komunikacji publicznej. Najpierw jeździły tu wozy z zaprzęgami konnymi, później dorożki a następnie małe busy, których nieustannie przybywało, w miarę potrzeb.
    Obecnie w Zakopanem wybudowano dwa nowoczesne centra przesiadkowe, jedno bardziej rozbudowane i pełniące wiele funkcji w okolicy dworca, drugie w Kuźnicach, obok kolei linowej na Kasprowy Wierch.
    Główne Centrum Przesiadkowe usytuowane w centrum miasta jest nowoczesną bramą do miasta i oknem na świat, z pełną infrastrukturą i obsługą pasażerską. W budynku dworca mieszczą się dwie poczekalnie z kasami. Jedna z przeznaczeniem dla pasażerów kolei, druga dla pasażerów autobusów dalekobieżnych, zakopiańskich busów oraz pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. Na piętrze budynku mieści się MediaTeka, która pełni rolę biblioteki, czytelni, kameralnej sali widowiskowej, w której odbywają się spotkania autorskie. Wszystko z myślą o pasażerach i mieszkańcach.
    W drugim sąsiednim budynku kolejowym znajduje się pięknie urządzona informacja turystyczna. A z drugiej strony dworca parking podziemny. Należy zaznaczyć, że dworzec kolejowy posiada cztery szerokie i zadaszone perony. Dojeżdżają tu najdłuższe składy pociągów osobowych oraz pociągi regionalne, z których wysiada tysiące turystów dziennie.
    Należy też zaznaczyć, że jest to dworzec końcowy, a więc krótka dygresja dla niedowiarków - nie ma reguły czy jest to dworzec przelotowy, czy końcowy.
    Dworzec autobusowy jest również zadaszony. Do Zakopanego przyjeżdża ponad 50 dużych autobusów dziennie z Krakowa i tyle też odjeżdża. Miasto jest skomunikowane z tego miejsca z wszystkimi jego zakamarkami oraz z sąsiednimi miejscowościami zakopiańską komunikacją publiczną, zakopiańskimi busami i taksówkami. Można wybrać odpowiedni dla siebie środek transportu i dojechać do celu.
    Komunikacja jest odpowiednio zaprojektowana, działa bardzo sprawnie, komfortowo, w niedużych odstępach czasowych. Nikt się nie bije, wszyscy mają pracę i co najważniejsze są zadowoleni. Piękna wizytówka miasta, nowoczesny punkt obsługi pasażerów. Ktoś tu miał i ma nadal głowę na karku, że komunikację publiczną traktuje bardzo poważnie i priorytetowo, gdyż to ona powoduje dalszy rozwój miasta i ma decydujący wpływ na odpowiedni napływ turystów.
    Uruchomione linie komunikacji miejskiej, ciągle modyfikowane, z flotą dużych, komfortowych autobusów, jeżdżących w miarę punktualnie i do późnych godzin wieczornych, mają olbrzymi wpływ na rozwój innych dziedzin życia, między innymi handlu, gastronomii, placówek oświatowych, kulturalnych, zdrowotnych i wielu innych. Obecnie można dojechać autobusem miejskim z centrum miasta do Kuźnic. Jest to zupełnie nowa linia.
    Również dużą rolę w transporcie odgrywają zakopiańskie busy, które znalazły bardziej uporządkowane swoje miejsce w głównym centrum przesiadkowym oraz taksówki.
    Należy podkreślić, że w konkursie „Dworzec Roku” o miano najlepszego rywalizowało w finale 7 dworców. Zwycięzcą 7. edycji został dworzec w Zakopanem. Konkurs odbył się pod patronatem Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.
    Relacja filmowa MTV 24

ความคิดเห็น •