Jak się zachować przed sądem

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ต.ค. 2024
  • Nasz prelegent w ramach serii #MaszPrawo opowiada o tym, jak przygotować się do wystąpienia przed sądem w roli świadka i strony postępowania sądowego.

ความคิดเห็น • 15

  • @marcinmaliszewski3620
    @marcinmaliszewski3620 2 ปีที่แล้ว

    Bardzo dziękuję za ten materiał. Pół zartem pół serio - to powinno być obowiązkowe szkolenie dla stron przed rozprawą. Często strach przed rozprawą wynika z niewiedzy jak to wygląda i czego się spodziewać. Do tego ludzie cyba jednak mają wizję rozprawy jak w systemie anglosaskim i myślą/obawiają się wezma udział w sequelu The Suits albo w Ludziach Honoru 2, drżąc, że jakiś prawnik będzie ich "dokręcał", że będzie płacz przy barierce, "obdżekszon joroner" i rzucanie precedensami z głowy. Szczęsliwie nasze postępowania są nudniejsze :)

  • @basiakudrzycka3149
    @basiakudrzycka3149 2 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za świetny materiał, po pięciu latach postępowania przygotowawczego na wskutek dwóch moich odwołań od wydanych postanowieniach o umorzeniu śledztwa ( wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym ) sprawa za miesiąc trafia na rozprawę główną. Do póki to wszystko działo się na etapie prokuratur to nie miałam z tym problemu . Chodzi mi o zachowanie. Jestem bardzo spanikowana Sądem, ponieważ boje się ośmieszenia i być może moje niezdarności w prawidłowym zachowaniu się. Chcę czynnie uczestniczyć w sprawie sądowej, tak jak to robiłam samodzielnie z dobrym dla mnie skutkiem. Będę oskarżycielem posiłkowym i myślałam że ba posiedzeniu już będę siedzieć obok prokuratora. Od wielu , wielu miesięcy w sprawie raczył i razpierszy uczestniczyć mój ustanowiony 3 lata temu pełnomocnik. Nie zna dobrze dokumentów z akt sprawy. Doświadczyłam tego teraz w Sądzie . Chce sama siebie reprezentować, nie wiem naprawdę jak to ma wyglądać, jak zgłaszać chęć zadawania pytań świadków, zgłaszanie wniosków itp.

  • @halinakozlowska2672
    @halinakozlowska2672 หลายเดือนก่อน

    Bardzo cenne uwagi dla mnie laika ale wkrotce jako oskarzyciel prywatny. Ostatnio chodze na sorawy sadowe jako publucznosc I nie zdawalam sobie sprawy ( z powodu tremy, nawet jako oublicznosc), ze w ogole powinnam sie przywitac.

  • @matiz-lifeisbrutal3095
    @matiz-lifeisbrutal3095 3 ปีที่แล้ว +1

    Fajny materiał

  • @anonanon4631
    @anonanon4631 ปีที่แล้ว

    Po pierwsze należy sprawdzić czy Przewodniczący jest oznakowany na stole Wizytówką. Później należy poprosić o uprawnienia do zajmowanego stanowiska czyli o legitymację urzędnika (z pewnością nie pokarze). Nie ma żadnej podstawy prawnej aby zwracać się do Przewodniczącego Wysoki Sądzie (to jakieś jaja tak mówić do przebierańca z łańcuchem na szyi). Jeśli przewodniczący mówi do Ciebie na siedząco i zadaje pytania to w ramach wzajemności można siedzieć i odpowiadać jeśli ma się coś do powiedzenia. Nie ma żadnej podstawy prawnej aby wstawać. Jeśli przewodniczący łamie prawo, abo nie daje się wylegitymować, i nie daje się wykluczyć z rozprawy na podstawie przepisów trefnego prawa (tego obowiązujacego faktycznie w Polin), to warto rozważyć wyzwanie go od najgorszych działając w stanie wyższej konieczności, aby w końcu był wykluczony (wyzwany przewodniczący nie jest już bezstronny bo ma negatywne psychiczne nastawienie do rozmówcy). Nie radzę mówić że "rozumiem akt oskarżenia" . Rozumiem oznacza swego rodzaju akceptacje. Lepiej powiedzieć słyszę co przewodniczący do mnie mówi, ewentualnie powiedzieć nie rozumiem bo sie z tym nie zgadzam. No chyba że się zgadzasz to oczywiście nie ma sprawy - Rozumiem i tyle.

  • @adrianburda8834
    @adrianburda8834 ปีที่แล้ว

    Witam serdecznie, ja mam recepta jak wygrać Sprawa na 100%

  • @prox9998
    @prox9998 2 ปีที่แล้ว +1

    wos be like:

  • @b.g.5305
    @b.g.5305 4 ปีที่แล้ว

    A jak ktoś mi grozi sądem za nic złego?

    • @StowarzyszenieOVUM
      @StowarzyszenieOVUM  4 ปีที่แล้ว +2

      To zależy w jaki sposób, jakim sądem i za co. Konstytucyjne prawo do sądu oznacza, iż mamy prawo pozwać każdego, ale też każdy ma prawo pozwać nas. W niektórych przypadkach można jednak mówić o złośliwym niepokojeniu (art. 107 Kodeksu wykroczeń) czy groźbie bezprawnej (art. 115 § 12 Kodeksu karnego). Zapraszamy do zapoznania się z tymi dwoma klipami:
      1. th-cam.com/video/3j2eWoY1ZO0/w-d-xo.html;
      2. th-cam.com/video/KRaSYi5xOqY/w-d-xo.html.

    • @JanKowalski-hz7tw
      @JanKowalski-hz7tw 3 ปีที่แล้ว +1

      A jak ukarać adwokata strony przeciwnej który np.na korytarzu sądu utrudnia możliwość porozmawiania z dzieckiem. Według mnie to przemoc i pomoc matce w alienacji dziecka ?

    • @anonanon4631
      @anonanon4631 ปีที่แล้ว

      Groźby są karalne lub niekaralne.

  • @bizongodd
    @bizongodd 4 ปีที่แล้ว +5

    Żenujący ten film. Upadlanie się przed pseudo-sędzią w polsce. Bo tu większość sędzi jest przekręcona. I kogo tu szanowć?

    • @JanKowalski-hz7tw
      @JanKowalski-hz7tw 3 ปีที่แล้ว +3

      Dokładnie..żenujace miejsce pełne niekulturalnych aroganckich ludzi w czarnych togach okazujących swoja wyzszosć