Nadmiar kilodzuloamperow będzie się gromadził na dnie worka. Wtedy trzeba podstawić na dole doniczkę i delikatnie przekłuć woreczek od dołu plastikowym dlugopisem żeby nadmiar skapywał. Z reguły wystarczy raz do roku doniczkę opróżnić wylewając z niej do zbiornika nad tamą. Dzięki temu elektrownie wodne będą miały skąd czerpać źródło energii i nic się nie zmarnuje.
Bardzo dobrze zrobione. Jedynie należy pamiętać, by ziemia w uziemieniu był zawsze wilgotna, bo wtedy wilgotna ziemia lepiej przenosi ładunki elektryczne. Zaleca się dorobić automatyczne zraszanie ziemi, w celu poprawnego działania uziemienia. Czuwaj ;)
Krzychu, dawaj posadzkę, czekam na ten film bo mam dokładnie ten sam temat u siebie, i czekam żeby zobaczyć jak robisz to Ty. Pozdro dzięki za te filmiki
Świetne! Mam nadzieję, że nikt na serio nie weźmie tego "uziemnienia". Chociaż... jestem pewien, że ktoś to łyknie. 🤣🤣🤣 Materiał super. Łapka w górę. 👍
Fajny materiał , już miałem się czepiać o rozłącznik , ale poprawiłeś i jest petarda, Uziom mogłeś zrobić w rozdzielni , żeby potem nie kombinować z jakąś rewizjom 🙂
Jest estetycznie, i prosto a nie jak elektryk u mnie...po otwarciu skrzynki bezpieczniki jakby po weekendzie 🎉🎉🎉i za nową chatę 140m2,9koła skasował😱😱😱
Bardzo dobrze, że nie połączyłeś drutu z linką w jednym zacisku, natomiast zamiast dwóch pojedynczych tulejek ja zastosowałbym podwójną. RCD typu A zamiast AC byłoby również lepszym rozwiązaniem. No i musisz wymienić na większy worek, za mało ziemi i pomiary nie wyjdą 😅
Ja do uziemienia stosuje najtańsze doniczki z ikea, koszta materiału niewielkie a i wsadzając kwiatka łatwo zamaskować więc inwestor z estetyki i kosztów wykonania zawsze zadowolony. Ziemia najlepsza zbierana jesienią spod kasztanowca.
Cześć, na wstępie pragnę podziękować za gąszcz merytorycznych materiałów, które zazwyczaj wyczerpują dany temat. Ostatnio doświadczyliśmy czegoś, co do niedawna było abstrakcją i kojarzyło się z biznesmenami, milionerami, itd. - zostaliśmy inwestorami. W związku z tym pojawiła się masa nowych doświadczeń, a z jednym z nich mam największy problem: jak się zachowywać w czasie, gdy ekipa wykonuje swoje prace? Na co zwracacie uwagę? Co dla Was jest istotne? Czego nie znosicie? Byłoby super, jakby powstał odcinek, który rzuciłby trochę światła na ten temat… Pozdrawiam serdecznie!!
15:20 A jak by wychodził "słaby" pomiar to zmienić woreczek na większy ziemi. Dobierać aż do uzyskania zadowalającego a tym bardziej poprawnego pomiaru
Przy dużych instalacjach można uziom bezpośrednio do doniczki z kwiatkiem wsadzić, nie zapominając oczywiście o wcześniejszej pętli do przyłącza kaloryfera.
Jeżeli już zastosowano RCBO, to lepiej osobny na oświetlenie, ale na 10A lub 13A i osobny 16A dla lodówki, bo to są newralgiczne odbiorniki, żeby w razie zadziałania z powodu jakiejkolwiek awarii po ciemku nie szukać drogi do rozdzielnicy. Reszta obwodów może być na wspólnym RCD, najlepiej typu A, które na Allegro np. Siemensa można kupić w granicach 100-130 zł, a co ciekawe od niemieckich sprzedawców taniej, bo tam typ A jest minimum, a typ AC zabroniony od ok. 40 lat. W ogóle na zachodzie w wielu państwach typ AC jest zabroniony nie tylko w ich normach ale i prawnie. Niejednokrotnie stososują typ F z powodu silników inwerterowych w pralkach i zmywarkach. U nas nadal zacofanie i przez to ceny tych aparatów wyższe niż na zachodzie.
@@stefanwaldek Wszystko jest w porządku...nieuważnie oglądacie.Dwa pierwsze aparaty to są RCBO czyli róźnicówka z członem nadprądowym i tam szyna N nie jest potrzebna bo i faza i neutralny z danego obwodu który jest zasilany przechodzi własnie przez nie.Reasumując RCD może obsługiwać jeden lub wiecej obwodów natomiast RCBO tylko jeden obwód.
Też miałem taką sama sytuację z żarówką ale w mieszkaniu deweloperskim. Okazało się że druga też poszła... Te co poszły to nowe z marketu O**. Bardzo kiepskiej jakości....
Jak Ci zabraknie prądu to zawsze możesz wziąć we wiaderko od sąsiada ale Pamiętaj na każde wiaderko prądu od sąsiada musisz przynieść pół wiaderka uziemienia z podwórka.
Jako samozwańczy nie elektryk znalazłem jeszcze jeden błąd tej instalacji. Otóż zamiast woreczka z ziemią przy takiej ilości wyłączników należy uzyć stalowego wiadra ze stalowym uchwytem przymocowany stalową kotwą do ściany wypełnionego ziemią. Na taką rozdzielnie to minimum 15l wiadro wypełnione po brzegi.
Tak w kwestii wyłączania dzwonka bezpiecznikiem - bezpieczniki nie służą do wyłączania urządzeń - one służą do ich zabezpieczenia nadprądowego. Do wyłączania urządzeń służą rozłączniki - taki "s" używany np. codziennie wieczorem po kilku tygodniach takiego "psztykania" się spieprzy po prostu. Podobnie ze światłem - zanim skończysz remont może być po bezpieczniku, akurat one są tanie więc to nie problem wymienić, ale po co :)
Teraz to już pewnie nie będzie Ci się chciało - ale najtańsze szynoprzewody 230v za 17zl z metra wpuszczone w sufit podwieszany i wyszpachlowane tak, aby wystawały 1cm (albo na równo jak Ci się chce) wyszłyby Cię zdecydowanie taniej niż jakieś wynalazki na 48v - a byłoby równie estetycznie. Trochę więcej zabawy jak chcesz robić fazy - ale potem lampki do nich kosztują o jedno zero mniej.
@@Swistak170 Wszystko idzie z Chin więc nie ma to znaczenia kto branduje - ważne po prostu aby były o przekroju prostokątnym i bez "zadziorów" utrudniających montaż i wykończenie gładzią.
Wysoki z Ciebie chłop, więc sobie dałeś zabezpieczenia w górnej rozdzielnicy. Ja jestem niższy, to bym zasilacze wrzucił na górę, a zabezpieczenia - na dół. Poza tym, co mi mają zasilacze podgrzewać zabezpieczenia? ;) Fajna robota.
Raczej poszedłbym w zasilacz w każdym szynoprzewodzie. Dlaczego? Każdy nawet nie obciążony zasilacz pobiera kilka W i w dodatku się grzeje. Ty będziesz miał zasilacze cały czas podłączone pod 230. Nie mam aż takiego zaufania do zasilaczy by ich w ogóle nie wyłączać. Koszt w skali całego remontu nie jest zabójczy. Szacun za stosowanie różnicówek 1f.
Ja mam takie pytanie zupełnie niezłośliwie i na serio. Nie boisz się tak mocno obciążać stropu punktowo w korytarzu tymi workami? Nie ma ryzyka naruszenia stropu?
Zrobienie oświetlenia i obwodów gniazdowych na jednej zbiorczym wyłączniku różnicowoprądowym jest trochę kiepskim rozwiązanie. W przypadku jakieś upływności na obwodzie gniazdowym wyrzuci różnicówka, co spowoduje wyłączenie oświetlenia. Dużo praktyczniejszym rozwiązaeniem jest zrobienie oddzielnej różnicówki dla obwodów oświetleniowych. Masz pewność, że w przypadku jakiś awarii na gniazdach, oświetlenie się nie wyłączy.
A u mnie debil elektryk ciągnął przewód uziemiający od rozdzielnicy przez piwnicę, zrobił przewiert przez fundament i wyszedł prętem uziemiającym przy fundamencie na zewnątrz. Jakbym wcześniej wiedział o takiej metodzie uziemiania to bym się nie dał naciągnąć na koszt tak wielkiej roboty skoro wystarczy torebka z ziemią. Niestety naciągacza można spotkać na każdym kroku. A tak na serio to mądrze i ładnie spięta rozdzielnica.
czy zamiast torebki z ziemią można ustawić doniczkę z jakimś ładnym kwiatkiem? co by w mieszkaniu więcej zieleni było a przy okazji spełniałoby funkcje budowlaną :)
Ja uziemiam się inaczej, jak kładę się spać nadźgany "voltami", zaczyna się helikopter to opuszczam rękę albo nogę z łózka na ziemię, takie uziemienie pomaga mi swobodnie usnąć pod wysokim napięciem.
Jak będziesz robił gładzie na płytach g-k . Pokażesz jak najlepiej robić leczenia , flizelinę bądź jak Ty to robisz ? Wiem ze było tego masę ale może doszły jakieś nowe techniki. Bo zawsze jakoś wychodzi mi prześwit albo zgrubienie. Byłbym bardzo wdzięczny Ci za pomoc. A i myślę ze wielu widzów tez chętnie spojrzy na to jak Ty to robisz. Pozdrawiam
nie powinieneś łączyć 2 linek w osobnych tulejkach w jednym zacisku, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwójnych tulejek. (mówię o zasilaniu roznicowek nadpr)
miło się ogląda zawsze można się czegoś nauczyć ( uziemienie) ale mam pytanie nie lepiej rozdzielnice umieścić nad drzwiami ?, wtedy miejsce na ewentualną zabudowę przedpokoju jest
Mówi się ze nigdy za wiele ale dosyć na wyrost podzieliłeś wszystkie sekcje zasilania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pokoje zrobić na wspólnym zasilaniu + korytarz
Generalnie wszystko spoko, ale jedna uwaga: w aparatach, gdzie wchodzą dwa przewody lgy stosuj tulejki podwójne zamiast dwóch pojedynczych - lepiej trzyma i zmniejszasz ryzyko poluzowania
Pomysl na muzykę klasyczną w tle świetny. O wiele przyjemnej oglada się filmy , gdy mozna skupic się na treści bez dziwnego dźwiękowego tła.
Dobrze ,że elektryk nie zdążył jeszcze szpilek wbić do uziemienia w nowej chałupie . Dzięki Tobie jestem trochę grosza do przodu :D
Uziemienie 😂…. Wyborne
Nadmiar kilodzuloamperow będzie się gromadził na dnie worka. Wtedy trzeba podstawić na dole doniczkę i delikatnie przekłuć woreczek od dołu plastikowym dlugopisem żeby nadmiar skapywał. Z reguły wystarczy raz do roku doniczkę opróżnić wylewając z niej do zbiornika nad tamą. Dzięki temu elektrownie wodne będą miały skąd czerpać źródło energii i nic się nie zmarnuje.
to jest marnotrawstwo ógółem. To sie puszcza długim kablem do doniczki. Ja tak mam i kwiatki rosną jak pokopane!!!
To jest żart jak dla mnie jednak
@@abn140 Tak, potwierdzam. To ze względu na jonizację wody. PH wody zmienia się na 230.
Bardzo dobrze zrobione. Jedynie należy pamiętać, by ziemia w uziemieniu był zawsze wilgotna, bo wtedy wilgotna ziemia lepiej przenosi ładunki elektryczne. Zaleca się dorobić automatyczne zraszanie ziemi, w celu poprawnego działania uziemienia. Czuwaj ;)
Krzychu, dawaj posadzkę, czekam na ten film bo mam dokładnie ten sam temat u siebie, i czekam żeby zobaczyć jak robisz to Ty. Pozdro dzięki za te filmiki
Taktyczny komentarz dla zasięgu. Materiał bardzo dobry, ogrom przydatnych informacji.
Aż miło popatrzeć w taką rozdzielnie. Super robota Pozdrawiam
Uziemienie w woreczkach będą dostepne u Krzyśka w sklepie, skoro nabył tyle naklejek...😂
Mój szwagier zrobił uziemienie z tego poradnika i teraz nie żyje!!!!!
Selekcja naturalna
Ziemia go przysypala?
A jak umarł? Auto go potrąciło?
Ziemia miała zbyt niską wilgotność, dlatego tak to się skończyło
@@Xelnova a może za dużą i się utopił?
Za uZiemienie łapka w górę, podziwiam za kunszt w wykonaniu ;) tego.
Świetne! Mam nadzieję, że nikt na serio nie weźmie tego "uziemnienia". Chociaż... jestem pewien, że ktoś to łyknie. 🤣🤣🤣 Materiał super. Łapka w górę. 👍
To, że żarówka pękła świadczy prawdopodobnie o tym, że to mieszkanie jest opętane przez demona. Należy natychmiast przeprowadzić egzorcyzmy.
Pękła bo uziemienia nie wytrzymała 😂
Proste rozwiązanie, na każdą żarówkę założyć durexa extrasafe. Nie ma mowy, żeby po tym pękła 😂 miliony studentów nie mogą się mylić
Krzysztof zrobileś mi dziś dzień z tym uziemieniem 😅😊😅😂
Prefekto i ta muza w tle...gościu jak nie wiele trzeba do szczęscia❤❤❤
Bardzo podoba mi się zmiana muzyki w tle, propsy!
Łooo Panie. Elegancko 🤣
kiedyś to się panie uziemiało do kaloryfera ale teraz technologia poszła do przodu ;)
Był niezły trening ogólnorozwojowy przy wnoszeniu wylewki 💪😅 znam to z autopsji
Fajny materiał , już miałem się czepiać o rozłącznik , ale poprawiłeś i jest petarda, Uziom mogłeś zrobić w rozdzielni , żeby potem nie kombinować z jakąś rewizjom 🙂
Super uziemienie serdecznie polecam i pozdrawiam Piotr fronczeski 😂
Jest estetycznie, i prosto a nie jak elektryk u mnie...po otwarciu skrzynki bezpieczniki jakby po weekendzie 🎉🎉🎉i za nową chatę 140m2,9koła skasował😱😱😱
Kurde ta muzyka klasyczna się nawet dobrze tu wpasowywuje,przyjemniej sie to oglada jak z tymi beznadziejnymi melodyjkami
trzecia od lewej różnicówka, zawsze na grzebieniu wycinało sie jedną blaszke.faza z lewej z prawej neutralny. i teraz sam zgłupiałem :D
Lepsze takie "uziemienie" niż podpięcie pod rurę gazową lub wody ;)
Uziemienie - petarda!
Ja mam dodatkowo osobny obwód na piekarnik osobny na pralkę i na lodówkę, nie powiem przydały się 😅 muzyka sztos👍
Bardzo dobrze, że nie połączyłeś drutu z linką w jednym zacisku, natomiast zamiast dwóch pojedynczych tulejek ja zastosowałbym podwójną. RCD typu A zamiast AC byłoby również lepszym rozwiązaniem. No i musisz wymienić na większy worek, za mało ziemi i pomiary nie wyjdą 😅
Jeszcze fr min 40A skoro roznicowka też jest na 40A
@@KavSify To akurat nie ma znaczenia, ważne jakie są nadpradowki.
@@KavSify 40A w rcd to tylko wytrzymałość styków a nie zabezpieczenie nadprądowe
@@g87p17 wiem, więc skoro dal 40A to fr też niech będzie 40a, albo rcd zmieni na 25a
@@KavSify ale jakie to ma znaczenie?
Ja do uziemienia stosuje najtańsze doniczki z ikea, koszta materiału niewielkie a i wsadzając kwiatka łatwo zamaskować więc inwestor z estetyki i kosztów wykonania zawsze zadowolony. Ziemia najlepsza zbierana jesienią spod kasztanowca.
Cześć, na wstępie pragnę podziękować za gąszcz merytorycznych materiałów, które zazwyczaj wyczerpują dany temat. Ostatnio doświadczyliśmy czegoś, co do niedawna było abstrakcją i kojarzyło się z biznesmenami, milionerami, itd. - zostaliśmy inwestorami.
W związku z tym pojawiła się masa nowych doświadczeń, a z jednym z nich mam największy problem: jak się zachowywać w czasie, gdy ekipa wykonuje swoje prace? Na co zwracacie uwagę? Co dla Was jest istotne? Czego nie znosicie?
Byłoby super, jakby powstał odcinek, który rzuciłby trochę światła na ten temat…
Pozdrawiam serdecznie!!
Nie znam się na elektryce ale myślałem że to żart z tą ziemią w woreczku 😂hahaa
Uziemienie pierwsza klasa
Wszystko mi się podoba 🤫
12:55
Mogłeś zrobić rozdzielnice na ściance po przeciwnej stronie, wtedy ładnie w płycie regipsowej byś je wpuścił i nie wystawałyby...
Te też nie będą wystawały bo ma tą rozdzielnice zrównać płyta gk, mówi o tym
@@dominikd3171 mówił że sufit zrówna z góra rozdzielnicy, a nie że wysunie ściankę do przodu
Miło się ogląda twoje filmy ;-)
Fajny pomysł na uziemienie😂
Krzysztof co za muza😮😂🤟🤘szacun lapa leci komentarz dla zasięgu pozdro
Dobry uziom, panie tego :)
Fajna nuta w tle xD przyjemnie się ogląda xd
Tyle tej wylewki w jednym miejscu żeby się do piwnicy nie zarwało 🤣
Tam jest jakieś 2,4t na tak małej powierzchni. Też się zdziwiłem.
Ja uziemienie mam pociągnięte do doniczki... 😁
15:20 A jak by wychodził "słaby" pomiar to zmienić woreczek na większy ziemi. Dobierać aż do uzyskania zadowalającego a tym bardziej poprawnego pomiaru
Przy dużych instalacjach można uziom bezpośrednio do doniczki z kwiatkiem wsadzić, nie zapominając oczywiście o wcześniejszej pętli do przyłącza kaloryfera.
Jak wychodzi słaby pomiar to się soli sypie i pomiary piękne wychodzą. :D
Jeżeli już zastosowano RCBO, to lepiej osobny na oświetlenie, ale na 10A lub 13A i osobny 16A dla lodówki, bo to są newralgiczne odbiorniki, żeby w razie zadziałania z powodu jakiejkolwiek awarii po ciemku nie szukać drogi do rozdzielnicy. Reszta obwodów może być na wspólnym RCD, najlepiej typu A, które na Allegro np. Siemensa można kupić w granicach 100-130 zł, a co ciekawe od niemieckich sprzedawców taniej, bo tam typ A jest minimum, a typ AC zabroniony od ok. 40 lat. W ogóle na zachodzie w wielu państwach typ AC jest zabroniony nie tylko w ich normach ale i prawnie. Niejednokrotnie stososują typ F z powodu silników inwerterowych w pralkach i zmywarkach. U nas nadal zacofanie i przez to ceny tych aparatów wyższe niż na zachodzie.
Dzień dobry. Super film. Pozdrawiam
Jeśli polączyłes wszystkie rcd na wspólnej szynie N, będą wyzwalać jednocześnie, niezaleznie na ktorym obwodzie nastąpił upływ prądu.
Racja, też nie widzę oddzielnych szyn N dla każdej różnicówki. Jeśli tak jest to gruby błąd.
@@stefanwaldek Wszystko jest w porządku...nieuważnie oglądacie.Dwa pierwsze aparaty to są RCBO czyli róźnicówka z członem nadprądowym i tam szyna N nie jest potrzebna bo i faza i neutralny z danego obwodu który jest zasilany przechodzi własnie przez nie.Reasumując RCD może obsługiwać jeden lub wiecej obwodów natomiast RCBO tylko jeden obwód.
Jeszcze ktoś weźmie na poważnie i tak zrobi😂😂😂😂
No i mam patent - w każdym mieszkaniu uziemienie do doniczki z kwiatem. Im większa doniczka, wiecej ziemi, tym lepsze uziemienie. Do dzieła.
Uziemienie najlepsze tylko większa torba z ziemią !
ale się uśmiałem, następnym razem weź doniczkę z kwiatkiem XD
tez tak zrobiłem i jest okej o oma tyle poazuje na omomierzu
Też miałem taką sama sytuację z żarówką ale w mieszkaniu deweloperskim. Okazało się że druga też poszła... Te co poszły to nowe z marketu O**. Bardzo kiepskiej jakości....
Tyle wylewki w bloku 😮
Jak Ci zabraknie prądu to zawsze możesz wziąć we wiaderko od sąsiada ale Pamiętaj na każde wiaderko prądu od sąsiada musisz przynieść pół wiaderka uziemienia z podwórka.
Uziemienie najlepiej do doniczki z kwiatkiem zeby estetyczniej bylo
Piękne uziemienie xD
Osobiście uważam, ze wlz 3 fazowy nawet przyszłościowo to juz mus.. ale robota git
Nie no Krzychu a gdzie podwójne tulejki :OO
Świetny odcinek :) a już myślałem że popełniłeś błąd z UZIEMIENIEM !!! potrafisz poprawić humor ;) Pozdro !!!
Denny i niebezpieczny nie polecam
Uśmiałem się jak cholera!
Krzysztof nie rób sobie dowcipów z uziemień bo jestem pewien że znajdzie się taki który tak to wykona jeszcze i niedajboze zrobi sobie kuku
no to co jak nie umie a się tyka prądu to jeego problem a nie autora
Dasz sobie palca uciac, ze nie ma na to paragrafu?
I typo pójdzie do pierdla
Uziemienie top!😂
Srooopppp
Ja tam zamiast tego woreczka to pod rozdzielnią postawił doniczkę z jakąś fajną rośliną :) :)
a może do rozdzielni można dokupić szufladę z ziemią?
Jako samozwańczy nie elektryk znalazłem jeszcze jeden błąd tej instalacji. Otóż zamiast woreczka z ziemią przy takiej ilości wyłączników należy uzyć stalowego wiadra ze stalowym uchwytem przymocowany stalową kotwą do ściany wypełnionego ziemią. Na taką rozdzielnie to minimum 15l wiadro wypełnione po brzegi.
😊😊😊
Tak w kwestii wyłączania dzwonka bezpiecznikiem - bezpieczniki nie służą do wyłączania urządzeń - one służą do ich zabezpieczenia nadprądowego. Do wyłączania urządzeń służą rozłączniki - taki "s" używany np. codziennie wieczorem po kilku tygodniach takiego "psztykania" się spieprzy po prostu. Podobnie ze światłem - zanim skończysz remont może być po bezpieczniku, akurat one są tanie więc to nie problem wymienić, ale po co :)
Teraz to już pewnie nie będzie Ci się chciało - ale najtańsze szynoprzewody 230v za 17zl z metra wpuszczone w sufit podwieszany i wyszpachlowane tak, aby wystawały 1cm (albo na równo jak Ci się chce) wyszłyby Cię zdecydowanie taniej niż jakieś wynalazki na 48v - a byłoby równie estetycznie. Trochę więcej zabawy jak chcesz robić fazy - ale potem lampki do nich kosztują o jedno zero mniej.
Polecisz markę tych szynoprzewodów?
@@Swistak170 Wszystko idzie z Chin więc nie ma to znaczenia kto branduje - ważne po prostu aby były o przekroju prostokątnym i bez "zadziorów" utrudniających montaż i wykończenie gładzią.
Siemka
Czyli przewody pen są zerowane przed roznicowkami?
BARDZO WAŻNE INFO: ziemia musi mieć odczyn neutralny 😉
Wysoki z Ciebie chłop, więc sobie dałeś zabezpieczenia w górnej rozdzielnicy. Ja jestem niższy, to bym zasilacze wrzucił na górę, a zabezpieczenia - na dół. Poza tym, co mi mają zasilacze podgrzewać zabezpieczenia? ;) Fajna robota.
Raczej poszedłbym w zasilacz w każdym szynoprzewodzie. Dlaczego? Każdy nawet nie obciążony zasilacz pobiera kilka W i w dodatku się grzeje. Ty będziesz miał zasilacze cały czas podłączone pod 230. Nie mam aż takiego zaufania do zasilaczy by ich w ogóle nie wyłączać. Koszt w skali całego remontu nie jest zabójczy. Szacun za stosowanie różnicówek 1f.
Stosuje różnicowki 1f bo instalacja w tym mieszkaniu jest 1f😉
Ja mam takie pytanie zupełnie niezłośliwie i na serio. Nie boisz się tak mocno obciążać stropu punktowo w korytarzu tymi workami? Nie ma ryzyka naruszenia stropu?
Też to zauwazylem i tez chcialem poruszyc ten temat. 1100kg warto by bylo przynajmniej w trzech miejscach pod sciana nosna rozstawic....
@@JurekM Na budowach stawiają na niepodparte stropy kilka palet pustaków obok siebie więc luźna guma, wytrzyma
Zrobienie oświetlenia i obwodów gniazdowych na jednej zbiorczym wyłączniku różnicowoprądowym jest trochę kiepskim rozwiązanie. W przypadku jakieś upływności na obwodzie gniazdowym wyrzuci różnicówka, co spowoduje wyłączenie oświetlenia. Dużo praktyczniejszym rozwiązaeniem jest zrobienie oddzielnej różnicówki dla obwodów oświetleniowych. Masz pewność, że w przypadku jakiś awarii na gniazdach, oświetlenie się nie wyłączy.
A ja głupi jakieś kopanie, szpilki, bednarka, kable itp. a tu takie proste rozwiązanie uziemienia.
A u mnie debil elektryk ciągnął przewód uziemiający od rozdzielnicy przez piwnicę, zrobił przewiert przez fundament i wyszedł prętem uziemiającym przy fundamencie na zewnątrz. Jakbym wcześniej wiedział o takiej metodzie uziemiania to bym się nie dał naciągnąć na koszt tak wielkiej roboty skoro wystarczy torebka z ziemią. Niestety naciągacza można spotkać na każdym kroku.
A tak na serio to mądrze i ładnie spięta rozdzielnica.
czy zamiast torebki z ziemią można ustawić doniczkę z jakimś ładnym kwiatkiem? co by w mieszkaniu więcej zieleni było a przy okazji spełniałoby funkcje budowlaną :)
Majster ale tulejki podwójne są do łączenia 2 przewodów 😎
Ja uziemiam się inaczej, jak kładę się spać nadźgany "voltami", zaczyna się helikopter to opuszczam rękę albo nogę z łózka na ziemię, takie uziemienie pomaga mi swobodnie usnąć pod wysokim napięciem.
Jak będziesz robił gładzie na płytach g-k . Pokażesz jak najlepiej robić leczenia , flizelinę bądź jak Ty to robisz ? Wiem ze było tego masę ale może doszły jakieś nowe techniki. Bo zawsze jakoś wychodzi mi prześwit albo zgrubienie. Byłbym bardzo wdzięczny Ci za pomoc. A i myślę ze wielu widzów tez chętnie spojrzy na to jak Ty to robisz. Pozdrawiam
Ja mam tylko pytanie o spadki napięcia na oswietleniu. I dlaczego zdecydowałeś się na 48V. Żart z uziemieniem tak stary, że już nawet niesmieszny
nie powinieneś łączyć 2 linek w osobnych tulejkach w jednym zacisku, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwójnych tulejek. (mówię o zasilaniu roznicowek nadpr)
Nie miałem w skrzynce
miło się ogląda zawsze można się czegoś nauczyć ( uziemienie) ale mam pytanie nie lepiej rozdzielnice umieścić nad drzwiami ?, wtedy miejsce na ewentualną zabudowę przedpokoju jest
majster na przyszłość kup podwójne tulejki
Jaki przekroj linki zastosowales ?
12:25 zostawiłeś chyba otwartą zapadkę od złączki WAGO.
One się lubią tak wyjść one są luzne😊
Krzysiu jak nki robiłeś na początku to weź na przyszłość tulejki podwójne, bezpieczniej, łatwiej i szybciej 😅
Mówi się ze nigdy za wiele ale dosyć na wyrost podzieliłeś wszystkie sekcje zasilania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pokoje zrobić na wspólnym zasilaniu + korytarz
Ziemia w woreczku ma być sucha czy lekko wilgotna ? A może mokra ?
Najlepsza seria ever, czekam na dalsze odcinki. Swietny gosc z Ciebie, nie chciał byś wyremontować mi łazienki z wc w bloku :D??
Ty zobacz, jak on wygląda. Miałbyś sumienie go jeszcze męczyć?
@@s3rverius dobre gołąbki w sosie pomidorowym postawiły by każdego na nogi :)
Generalnie wszystko spoko, ale jedna uwaga: w aparatach, gdzie wchodzą dwa przewody lgy stosuj tulejki podwójne zamiast dwóch pojedynczych - lepiej trzyma i zmniejszasz ryzyko poluzowania
A jaką ziemię polecasz do uziemienia? Ciężko u mnie z czarnoziemem. Może być piasek? Z plaży bym przytargał...
A ziemia z Krużewnik może być?
Dla kolegi Kargula pytam.
Tak z twojego odbytu
Krzysztof a kontrolkę fazy będziesz jeszcze montował?
No i super film znowu
Krzyś sprostój ten film dotyczący uziemienia bo jeszcze ktoś tak zrobi
Nie znam się na budowlance, remontach ale i tak super się ogląda
3:01 gdzie okulary! Urodziliśmy się bez części zamiennych
Czy uziemienie można zrobić w doniczce z kwiatkiem? Czy to bezpieczne i nie zaszkodzi roślince?
Jak zapamiętałeś który przewód jest od czego?
Jak często takie uziemienie trzeba podlewać?
Latem 2-3 razy na tydzień, zimą rzadziej
Woda zmniejsza rezystancję, więc się takiej wody nie powinno podlewać. Tylko czasami dotknąć żeby pozbyć się nadmiaru ładunków.