Jezdze prawie codziennie do pracy, 35 km w jedna strone. Strava pokazuje mi miedzy 200 a 220, srednia to miedzy 28 a 31 w zaleznosci od wiatrow, polowa przez las polowa na szosie, na Cyclo cross. Pod piecdziesiatke jestem i jeszcze troche tluszczyku jest. Ale juz 15 kg mniej niz 8 miesiecy temu. Jezdze tez w zimie, ale troche mniej.
Hej, Jak dla mnie świetny odcinek! Uwielbiam wszelkiego rodzaju statystyki, wykresy, dane, analizę otrzymanych wyników. Lubię wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na jakie osiągi (szybkość, siła, dynamika). Im więcej tego typu poradników tym lepiej.
Z badania wydolnosciowego: Tlenowy - 240W, beztlenowy - 330 W, waga na badaniu koncem sezonu 78kg, wiek 21, 2 lata jazdy MTB - 1 rok hobby bez treningu, 2 rok mega i jakies tam prowizoryczne treningi. Teraz redukcja i pierwszy rok pracy z trenerem - zobaczymy :)
Jeśli coś nie pokręciłem to w drugim sezonie TDF Vikegaard na czasówce w 2023 wykręcił wręcz nieprawdopodobny czas i z tego co pamiętam to mówił że miał średnią 300-kilkadziesiąt wat. 23 km w 32:36 z kilkoma górami po drodze. Podejrzewano go o doping. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Nie mam watomierza i nie mam trenażera ale mam rower rehabilitacyjny i tam są waty. jeżdżę na programie utrzymującym stałe 170 watów. Albo mam wysokie obroty i pedałuję lżej albo mam mniejsze obroty i mam ciężej. Staram się utrzymywać kadencję na poziomie 100-110. Tak działa ten program. Nie wiem jak to się ma do jazdy na trenażerze. Zazwyczaj jeżdżę tak około godziny dziennie moja waga to 93 kg
Ja na badaniu wydolnościowym wykręciłem na progu VT1(tlenowym) 274W(tętno 171), a na progu VT2(mleczanowym) 355W(tętno 181).Tętno 193 przy VO2Max=56 433W. To jest forma zimowa, w zeszłym roku na mazowowieckich maratonach trzymałem się w pierwszym sektorze startowym, rating 90%. Badania robiłem na początku stycznia, jestem mega ciekawy jakie wartości wygeneruję w środku sezonu. Jaka będzie różnicy pomiędzy "formą zimową" a tą w sezonie :) Baaardzo polecam robienie takich badań jeśli ktoś się waha. Naprawdę warto wydać kasę. (waga 76kg)
Szczerze mówiąc nie znam oficjalnej ceny, robiliśmy zespołem. Także wyszło trochę taniej. Myślę, że cena powinna być w zakresie 250-300zł. Warto to zrobić i poznać swoje faktycznie strefy treningowe. Monitorowane jest w czasie badania ok. 100 parametrów. M.in. wyznaczają zakres obciążenia i tętna przy którym organizm ma najlepszy metabolizm tłuszczów. Świetna sprawa jak ktoś chce zrzucać wagę, no i także widać po tych danych czy robimy wystarczającą ilość treningów w drugiej i trzeciej strefie. Na FB szukać VO2Max, badaja regularnie kilku czołowych zawodników z PL.
222w. Waga 88. Od 2017 miałem przerwę. Wtedy robiłem na szosie (w 2017) średnie około 30km/h na tych 100km. Przypuszczam, bo wtedy nie miałem miernika, ze wtedy mogłem mieć Ftp koło 240w. Teraz trenuje od lutego 2022 i zaczynałem z ftp 190w
Na takich maratonach MTB, ważne jest też, z którego sektora się wystartuje, ja startowałem z ostatniego niestety i musiałem się bardzo często tułać za innymi, bo nie szło ich jak wyprzedzić, a i tak wyprzedziłem z ponad 150 osób. Na samym początku utworzył się korek z samych słabych i jechaliśmy po równym z prędkością 10 km/h. Liczyłem, że zajmę w mojej kategorii wiekowej topkę, ale jednak w kategorii byłem w połowie.
Szajbajk nie dodałeś jeszcze ważnej kwestii - o stosunku mocy do wagi kolarza, mając 250ftp przy wadze 100kg a 250ftp przy 70kg to ogromna różnica, zwłaszcza w zawodach mtb.
Na zjeździe ciężko osiągnąć maksymalną swoją moc bo po prostu czasem może przełożeń zabraknąć a jeszcze trzeba uważać żeby się nie rozwalić przy dużej prędkości.
Ojej nie poruszyłaś najważniejszej kwestii. MASA KOLARZA!!! Co z tego, że ktoś generuje 300 W jak przy masie 90 kg nie ma szans z gościem ważącym 70 kg i kręcącym 270 W. Bardziej istotne jest stosunek mocy do 1 kg masy ciała. W marcu kupiłem pierwszy rower szosowy. Zrobiłem 2600 km w tym sezonie. Tydz. temu kupiłem trenażer i Zwita, moje FTP 270 W a dokładniej 3,1 w/ 1 kg masy ciała i to jest wartość o której powinieneś mówić nie o watach. Bo Michał Kwiatkowski lekką ręką wyciąga 400 W co przy masie 70 kg jest kosmiczną wartością dla zwykłych śmiertelników.
Same waty o niczym nie mówią. Załóżmy FTP na poziomie 300W. Zawodnik nr 1 o wadze 50kg. FTP 6W/kg- czołówka światowa. Zawodnik nr 2 o wadze 90kg. FTP 3,33 W/kg- osoba amatorsko trenująca. Chyba należy to wyjaśnić, a nie wprowadzać widzów w błąd...
To jest tylko do wspinaczki. Jeżeli chcesz być dobry w sprincie, musisz umieć się umiejscowić w peletonie, i umieć utrzymać 1600W przez te 15 sekund, do tego waga nie ma nic do rzeczy. Jeżeli natomiast chcesz być dobry w ITT lub TTT musisz umieć utrzymać aerodynamiczną pozycję przez długi czas, wielu zawodników ma też problem z mocą na zwykłej szosówce: na rowerze szosowym mają 350w ftp a na tt 410w , a to za sprawą innej pozycji (na tt siodło jest bardzo z przodu czyli bardziej odpychasz pedały do tyłu niż w dół). Po za tym Lance Armstrong był bardzo dobry w czasówkach a nie był bardzo lekki.
@@Intelligent_investor nie wiem czy on jest dobrym przykladen bo oszukiwal ale na gory tez byl za ciezki. Pytanie, czy do czasowek trzeba byc lekkim? Mi sie wydawalo wlasnie, ze nie. Cancellara lekki nie byl. Ja wazac kiedys 60km przy 182 cm tych co mnie ma czas robili na plaskim i torze, w gorach objezdzalem mocno.
@@MrSkoora Właśnie w czasówkach waga niezbyt się liczy, bardziej powierzchnia czołowa. Uważam, że Lance jest dość dobrym przykładem, owszem ćpał, ale to nie robi z byle cieniasa mistrza, który wyciśnie 500W ftp.
waga w sprincie ma znaczenie tak samo jak przy wspinaczce jezeli 2 zawodnikow bedzie cislo 1kw z 20 na 50km/h ale 1 bedzie wazyl 66 a 2 100kg ten lzejszy odjedzie i szybciej 50 osiagnie dopiero po osiagnieciu danej km/h beda jechali prawie rowno i dopiero tutaj waga juz ma male znaczenie a opor aero wieksze zeby te km/h utrzymać tzn ta proporcja waga:opor aero caly czas sie zmienia wraz z wzrostem predkosci.
@@MrSkoora każdy "PRO" kolarz jest na gazie. W jakim świecie Ty żyjesz? Kolarstwo to jedna z dyscyplin, gdzie laboranci mogą się popisać najbardziej. Testy antydopingowe są lata wstecz za dopingiem.
Odnośnie W/kg to aby być w pierwszej 50-tce open na górskich maratonach (tj. Bikemaraton albo Cyklokarpaty), trzeba generować przynajmniej 3,4-3,5W/kg. By wskoczyć do pierwszej 10-tki open trzeba już generować 4,6-4,7W/kg lub więcej. To tak mniej więcej reasumując;)
Oczywiście wynik zależy też od innych czynników, ale badani kolarze z przedstawionego przeze mnie zakresu miejsc w stawce, generowali taki właśnie parametry.
To powiem tak. Skonczyłem CK w pierwszej dziesiątce open i watów typu 4,6 - 4,7 / kg nie miałem nigdy :) Masz rację, inne parametry też wpływają na wynik, nie tylko W/kg :) Chyba że to średnia mocy spośród kilku zawodników? W takim razie ja zaniżałem wyniki ;) ;) Pozdrawiam :)
Waty to nie zawsze to samo :) Według mnie najważniejszy jest parametr W/kg ciała. O ile na szosie i na płaskim bezwzględne waty wygrywają to pod górę W/kg wygra. Dlatego Zawodnik ważący 80 kg i generujący 300W na FTP będzie miał tak naprawdę 3.75 W na kilogram ciała. Zawodnik ważący 70 kg i generujący takie samo 300W będzie miał 4.3 W/kg.
Czy u ciebie zachodzi zjawisko obniżania tętna (przy tej samej mocy) wraz z postępami w treningach? Pytam się, ponieważ widziałem wideo na którym 2 jadących na takich samych rowerach, obok siebie, z prędkością 25km/h mieli rożne tętno: jeden (kolarz) 130 a drugi 190 (zwykły rowerzysta jeżdżący od święta)? Przy okazji trochę o elektrykach- sama idea fajna, plusy to : mniej używających samochody, wspólne treningi dla osób z rożnym poziomem wytrenowania, niepocenie się przy dojeździe na ważne spotkanie i do pracy itd. Minusy to niestety: nadużywanie tego sprzętu przez ludzi którzy raczej nie uprawiają sportu czy chociażby zdrowego trybu życia. Mam na myśli np. palących papierosy w czasie jazdy(trudniej jest takiego wyprzedzić) oraz obecność ich w trudniej dostępnych szlakach górskich-oni tam nie pasują-to jest miejsce dla kochających przyrodę, świeże powietrze i względną cisze. Pozdrawiam.
O kurka ponad 300W całe wyścigi :) No tak to są robocopy jak ja ich nazywam gdzie ja wlekąc się na dystansie mini do mety oni robią finisz drugiego okrążenia :) Przydałaby się jakaś porada do tego odcinka w postaci jak najtaniej dojść stać się posiadaczem miernika mocy (system) oraz jak trenować żeby te wyniki polepszać. Ja mam cel taki żeby z końcówki stawki na Mini wejść w grupę która finiszuje na 1:30. Do lipca walka z czasem :)
Czesc ! Czy moze mi ktos wyjasnic czy jesli mowa o mocy, mowimy o mocy netto wygenerowanej przez kolarza czy mocy pierwotnej, jaka musi on wlozyc w proces, zeby osiagnac dana predkosc. Niewatpliwie ilosc mocy pierwotnej potrzebna do wygenerowania tej samej pracy bedzie nizsza na wysokiej klasy sprzecie ( niska waga, wysoka aerodynamika ) niz na sprzecie niskiej klasy. Jak ma sie to zagadnienie do porownania wynikow wsrpd trenujacych ? Jesli pomiar obrazuje moc pierwotna, mozna uznac, ze jest obiektywny. W przeciwnym razie nie ma to sensu.
Uwaga! uwaga! Robiłem na Vortex Smart testy i wychodziło mi FTP ok 290 WATT. kupiłem miernik mocy. Jaki wynik? niecałe 230 WATT!! takie przekłamanie, panowie, chyba że ustawi się jazdę pod górkę min. 3%, to algorytm działa poprawnie. tak więc nie cieszcie się z wyników, jeżeli korzystacie ze sprzetu Tacx Vortex.
Wszystko się zgadza w teorii ale praktyka i atmosfera robi swoje czyli wiatr boczny, przedni i podjazdy w praktyce to inna sprawa i przede wszystkim umieć skumulować siły tak aby do końca mety jeszcze coś pozostało bo inaczej wasze (waty) to będzie prawdziwa wata w nogach. Sztuka gromadzenia energii!
Jest jeszcze możliwość dokupienia miernika kadencji i prędkości i wtedy zwift pokazuje wirtualną moc. Daniel, czy jeżeli byś miał możliwość porównania wirtualnej mocy (miernik kadencji+prędkości), do mocy pokazywanej przez Twój trenażer, to czy mógłbyś nagrać o tym odcinek?
Kuba Matkowski sensor kadencji i predkosci wystarczy do wyliczenia orietacyjnej mocy przez aplikacje zwift. Uzyskany wynik podziel przez swoja wage I otrzymasz w/kg.
Moim zdaniem lepiej chyba osiągany moment obrotowy przedstawi kondycją zawodnika. I w wyliczeniach waga jest wręcz podstawowym czynnikiem (jak sporo komentujących zauważyło)
SzajBajk, poleciłbyś jakieś dobre forum mtb zapełnione doświadczonymi ludźmi? Pytam się, bo za każdym razem trafiam na amatorkę, która nie pomaga, a szkodzi.
jestem totalnym amatorem. przygotowuje sie to Vätternrundan najwiekszego wyscigu/rajdu rowerowego w Europie, 300 km i ok 25tys kolarzy. co masz na myśli gdy mowisz komfortowe uczucie w ciagu 20min? swobodna rozmowa? ;) czy masz na myśli jakis specjalny test? pozdrawiam, robisz super robote!
jakie nachylenie robisz na trenerze podczas testu FTP bo tacx ma 0% lub 1.5% w gotowych testach. Moje FTP 250W test robię przy nachyleniu 0.3%.Ten z tacx daje tylko wynik i nie można go przeanalizować. Jakie masz zdanie na ten temat?
Fajny odcinek. Mam problem z tym, że wartości mocy są zwykle podawane dla facetów, a dla kobiet jaki byłby taki dobry poziom FTP do ścigania? Jestem przed testem FTP.
Ja mam 380W przez dwie godziny....ale jeszcze nie jeździłem w zawodach ....jestem amatorem robię rocznie tylko 15000km i nie jest to żaden wyczyn...robię to wszystko tylko dla siebie....
e tam srednia moc a jaka jest twoja maxymalna moc w sprincie chwilowa tak jak jezdz akolarze halowi po owalu ? to mnie ciekawi znałazlem dane dla czołówki i soren lausberg wyciska 2600 watt nie wiem czy to moc ssrednia z biegu czy max chwilowa .
maja stosunek mocy do masy czołowka olimpijska halowa jak skutery 50 cc 2 ssuwowe 30-35 koni na tone ;) moja 125 ma 45 i jedyne co robie to zużywam 1 kcal w godzine krecac manetka :D to jest efektywność z jazdy jednolsadem anie tam jakies rowery ;) .
dodoatkowo silnik w rpzeciwienstwie do człowieka może utrzymać jeśli ma wydajny układ chłodzenia 90% szczytu mocy przez wiele godzin albo dni człowiek wysiada po minucie z tetnem 220 ;) ile ma mocy przeciętny rowerzysta powiedzmy zdrowy amator nietrenujący zaduzo jezdzacy rekracyjnie raczej ? strzelam 500-800 watt moc szczytowej chwilowej w sprincie ?
th-cam.com/video/pIPqIbbh6Vw/w-d-xo.html tu widze ze osiagnałes 700 wat mocy maxymalnej chwilowej gdybys był zregenrowany pewnie więcej bys wycisnął 800-900 pewnie może pod 1000 .
A ja mam pytanko o całe otoczenie tego filmu... ile kosztuje rower, trenażer i miernik mocy? Bo jak nie patrzeć to jest rozwiązanie zimowego przestoju jeżdżenia rowerem... Ostatnio chodziłem po poznańskim centrum handlowym i moje oko przykuła przełajówka Gianta czarno biały... i temat powrócił
Szosówkę polecam złożyć za 1000 zł, używany trenażer Z pomiarem mocy będzie trochę droższy, ale obejrzyj sobie moje filmy o trenażerach, to się dowiesz, że można i ten problem obejść.
Dziękuję, poszukam. Co do roweru, w marcu mam pójść do salonu Trek i Cannondale bo mają mieć większy wybór wramach nowej dostawy. Dowiedziałem się też ze nie robią rowerów pod wymiar ludzia:(:(, Zależało by mi na lekkiej i wytrzymałej szosówce (lub przełajówcę) z tarczówkami. Mam 197cm i ważę ok 70kg. Temat nie jest jeszcze palący, wiec pewnie jeszcze poproszę Ciebie o kilka rad.
Nijak się ma. Waty to waty niezależnie do wagi. Waty na kilogram to inna sprawa. Ja w szczycie zeszłego sezonu miałem 220W - mało... ale przy moich 53kg wagi 4,15W/kg - więcej niż szajbajk. Inna sprawa z podawaniem wagi w Zwifcie, gdzie ważąc mniej wjedziesz szybciej pod górę - tylko wciąż wartość bezwzględna FTP będzie taka sama. Nie wiem z jakiego algorytmu liczy moc twój trenażer, ale jeśli zmniejszy obciążenie to moc przy tej samej kadencji/przełożeniu jest niższa i tyle. Generalnie wszystkie te pomiary z trenażerów są obarczone tak dużym błędem, że ciężko porównać wyniki między sobą, a co dopiero między różnymi trenażerami. Tacx iflow vs miernik mocy? Skalibrowany trenażer 240W, skalibrowany miernik mocy średnia z 3s - 195! Ten sam test trenażer 80, miernik mocy 110. To nawet nie jest liniowy błąd. Wahania mocy zmierzone miernikiem mocy są tak duże, że wyliczanie mocy z prędkości gdzie nie ma żadnych wahań dzięki kołu zamachowemu nie działa tak dobrze. Do treningu ok, do chwalenia się na necie... raczej się nie nadaje.
Czy ktoś może mi powiedzieć ile watów przy masie około 82kg powinienem generować żeby być w stanie realnie rywalizować w zawodach na szosach ? Takie top 100 powiedzmy.
Mi strava pokazuje, że na pętle 15 km uzyskałem średnio 467W rowerem MTB. A 3 msc temu jak dopiero zaczynałem trenować, pokazywało mi wartości 180 - 220 W.
Witam wszystkich. Wiem, że nie powinienem tego tutaj pisać (Nijak się to ma do filmu), ale po prostu już mnie coś trafia. Mam problem z ustawieniem przerzutki... Ostatnio serwisowałem rower i przy okazji zmieniłem łańcuch na nowy. Tak żeby był na sezon nówka sztuka. I pojawił się problem. Otóż kiedy na kasecie wrzucam 6 bieg, a z przodu mam cokolwiek (Na wszystkich trzech tarczach z przodu to się dzieje) łańcuch jakby przeskakuje. Nie trafia idealnie na zebatke w kasecie i skacze. Nie spada ani nie wchodzi ma bieg wyżej tylko cały czas przeskakuje. Dzieje się tak tylko na tym właśnie 6 biegu... Kaseta nie wydaje się być bardzo zużyta, podobnie kółka przerzutki. Łańcuch jak mówiłem nówka sztuka... Ja już spędziłem nad tym dobrych kilka godzin i nie wiem dlaczego tak się dzieje... Proszę o pomoc... I tak się dzieje tylko jak siedzę na rowerze i jadę... Jak rower stoi to wszystko działa bez najmniejszego problemu.
Cześć ! najbardziej możliwe że że trzeba wymienić ostatnią koronę lub wymienić wszystkie blaty w korbie. Pamiętaj na 1x6 będzie przeskakiwać bo kosisz łańcuch na 2x6 nie powinno tym bardziej na 3x6. Wina koronki w kasecie albo zle dobrany łańcuch. Jeżeli masz kamerę ustaw ją na napęd i stwierdz na filmie czy to z przodu czy z tyłu przeskakuje. I napisz coś więcej na jakich podzespołach masz napęd i jaki łańcuch zakupiłeś
No właśnie przeskakuje mi na jakimkolwiek przełożeniu z przodu... Jeżeli byłaby wina przodu wtedy na wszystkich przełożeniach z tyłu powinien występować ten problem, a jest tylko na biegu szóstym. Mój napęd to jakaś bliżej nieokreślona kobra SR SunTour XCC, kaseta to Shimano Altus CS-HG31-8, przerzutka z tyłu to Shimano Alivio RD-M4000 SGS Shadow, a z przodu to Shimano Tourney TX50... Łańcucha Ci nie podam jaki to model, bo poszedłem do sklepu i po prostu poprosiłem o łańcuch do ośmio rzędowej kasety i jakiś taki dostałem. Shimanowski jest. Też podejrzewam, że problem leży w kasecie, ale nie przypominam sobie, żebym najwięcej jeździł na właśnie tym przełożeniu. Raczej na lżejszych, ale nie wiem... Trzeba by to było lepszym okiem obejrzeć. A z tą kamerą to może być problem... Nie mam kamery, a nawet jakbym miał to problem mógłby polegać na tym, że rowerem muszę jechać, żeby ten problem występował, a trenażera czy innej opcji jazdy w miejscu nie posiadam. Dzięki za odpowiedź. Pozdro
Daniel kilka razy poruszył temat z łańcuchami a mianowicie na łańcuchu masz napisy i w nich jest marka i nazwa modelu (nowsze łańcuchy są kierunkowe napisem ustawiasz łańcuch do zewnętrznej strony) . Jak to kupiłeś nowy łańcuch bez pudełka i niczego w sklepie ? Z tego co wiem ten model kasety jaką posiadasz ma tylko wymienną ostatnią koronkę co wychodzi na to że wchodzi w grę wymiana całej kasety... Jeżeli masz możliwość sprawdzenia nowej kasety w serwisie/ sklepie to zrób to a się dowiesz czy faktycznie to wina kasety. Lecz jeżel wyregulowałeś dobrze przerzutkę i nie chce schodzić na bieg niższy tylko przeskakuje to znaczy że masz wyjechane już ząbki na tym trybie. W życiu miałem tak samo tylko że przeskakiwało mi na biegu 7-8 i wymieniłem koronki na nowe, przestało mi przeskakiwać czy było 2x7/8 czy 3x7/8. Pozdrawiam
Nie jest rzecz w tym, że nie schodzi mi niżej na biegach... Łańcuch płynnie przerzuca się po kasecie. Chodzi o to, że gdy mam wrzuconą szóstą koronkę na kasecie (Nie ważne przy którym przełożeniu z przodu) to jak chcę jechać na tym przełożeniu (Np.2x6) to łańcuch jakby nie trafiał na zęby dobrze na koronce. Łańcuch hula elegancko na wszystkich możliwych przełożeniach nawet przy maksymalnym koszeniu łańcucha, tylko problem jest właśnie na przełożeniu cokolwiek z przodu i 6 koronka z tyłu... Nie wiem dlaczego tak jest. Na początku, świeżo po włożeniu łańcucha podnosił się na wszystkich przełożeniach. Teraz jest tak tylko na 6 koronce. Próbowałem wszystkich możliwych ustawień przerzutki, a to dalej nie działa. Łańcuch jak pisałem to Shimano HG 40. Możliwe, że wymianie będzie podlegała kaseta... Tak jakby ogniwa (A raczej ta część łącząca ogniwa) trafiała na zęby i się ześlizgiwało to wszystko...
Cześć Szaj , ja ostatnio wsiadłem na trenażer i postawiłem na krótki a wyczerpujący trening , jechałem przez 30 min około 55 /h średnia ( licznik garmin ) , i czy długie treningi typu 1,5 godz koło 40-45 km/h maja sens czy może wprowadzać tempowki ?
Dawaj szajbajk pościgaj się z VC na zwifcie, nagracie cos i będzie fajny filmik! Fajnie gdybyś kiedyś pościgał się na szosie szczegolnie w takiej kalofornii jak VC.
"Maksymalna moc jaką utrzymywałem przez 20 minut" Miałeś na myśli chyba średnią. A te 271 W to chyba trochę za dużo jak na średnią z tamtych pomiarów :) Pozdrawiam!
Mam pytanko. Jeśli nie mam piernika mocy a wiem że mój trenażer przy 50km/h na max oporze ma 350 w to mogę liczyć proporcjonalność mocy do prędkości? Czyli jak będę jechał 25km/h to będę miał 175W. Jak 30km/h to 210W?
Szajbajku, wiem że chciałeś to łopatologicznie wytłumaczyć, ale jednak o watach na kg mogłeś choć napomknąć :) Jednak 100kg i 250 watów to coś innego niż 70kg i 250 watów. :P Ja: 33 lata, waga 80kg, moc z pomiaru Stages (taki mam miernik) około 285 watów FTP.
Dobra, zanim obejrzę to powiem, że teraz jestem na oddziale rehabilitacji kardiologicznej po covidzie, dzisiaj na treningu doszedłem do 225W z pulsem w normie cokolwiek to znaczy. Na próbie wysiłkowej miałem max 275W a rekord tutaj to 300W ta próbie wysiłkowej. Dodam, że na początku maksymalne obciążenie to było 60W na treningu, teraz przy tej mocy to odpoczynek.
Bez sensu jest podawanie stałych wartości, przy mojej wadze 54 kg jakby miał 300 W ftp to bym pewnie wygrywał nie jedne zawody. Liczy się moc na kg masy
Po co mówić o Watach bez wspomnienia zależności między nimi a wagą kolarza ? Wat/kg masy ciała to jedyne co warto analizować. Wybacz ale ten film nie ma zadnej wartości.
Liczą się Waty na kg - W/kg. Cała rozprawka o mocy w filmiku nie ma większego sensu. Ponadto pomiar mocy z trenażera można sobie zastąpić pomiarem prędkości - "zwykłe" trenażery nie wskazują realnej, nie obarczonej małym błędem pomiarowym mocy. Coż z tego że moje FTP to aktualnie 305W skoro moja waga to 86kg i o czołową 20-tkę będzie ciężko. Chyba że po płaskim będziemy się ścigać, ale nie po to mam MTB.
Weź to utrzymaj na wzniesieniach czy tam zmiennych warunkach pogodowych. Albo jak ci wiatr wieje w twarz. Jak dla mnie temat nie do ogarnięcia na zawodach, co innego w czterech ścianach.
waty waty . blllleblee ale powiecie mi jak zmierzyć sobie ilość watów jak niema ktoś miernika mocy. No bo niestac przecież większości znas to oczywiste. są inne wydatki poproszę o odpowiedź bo to któryś odcinek watowy. pozdro
Żeby obliczyć moc musisz mieć następujące dane: siła z jaką jedziesz, przebyta droga i czas. wygląda to tak: W=fs W-praca f-siła s-droga P=W/t P-moc W-praca t-czas Myślę, że się nie mylę. Powodzenia.
możesz zastąpić wirtualną mocą - czujnik prędkości na tylnym kole, czujnik kadencji na pedale parujesz appką i masz. Być może z małym błędem, ale powtarzalne dane :)
A tak z ciekawości zapytałem wujka googla :-) Trochę Ci Szajbajku brakuje ....... www.bikeradar.com/road/news/article/michal-kwiatkowskis-worlds-winning-power-42619/
Jezdze prawie codziennie do pracy, 35 km w jedna strone. Strava pokazuje mi miedzy 200 a 220, srednia to miedzy 28 a 31 w zaleznosci od wiatrow, polowa przez las polowa na szosie,
na Cyclo cross. Pod piecdziesiatke jestem i jeszcze troche tluszczyku jest. Ale juz 15 kg mniej niz 8 miesiecy temu. Jezdze tez w zimie, ale troche mniej.
Hej,
Jak dla mnie świetny odcinek! Uwielbiam wszelkiego rodzaju statystyki, wykresy, dane, analizę otrzymanych wyników. Lubię wiedzieć jakie czynniki mają wpływ na jakie osiągi (szybkość, siła, dynamika). Im więcej tego typu poradników tym lepiej.
Kolarka,trening, troszkę mtb, od tej zimy trenazer i mój FTP to 257W przy wadze 86kg . Mam 4s lat.
pozdrawiam.
Z badania wydolnosciowego:
Tlenowy - 240W, beztlenowy - 330 W, waga na badaniu koncem sezonu 78kg, wiek 21, 2 lata jazdy MTB - 1 rok hobby bez treningu, 2 rok mega i jakies tam prowizoryczne treningi. Teraz redukcja i pierwszy rok pracy z trenerem - zobaczymy :)
hej mi sie udalo kiedys wykrecic 285w NP przez 4h i bylo pudlo na tatra road race
Jeśli coś nie pokręciłem to w drugim sezonie TDF Vikegaard na czasówce w 2023 wykręcił wręcz nieprawdopodobny czas i z tego co pamiętam to mówił że miał średnią 300-kilkadziesiąt wat. 23 km w 32:36 z kilkoma górami po drodze.
Podejrzewano go o doping.
Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Nie mam watomierza i nie mam trenażera ale mam rower rehabilitacyjny i tam są waty. jeżdżę na programie utrzymującym stałe 170 watów. Albo mam wysokie obroty i pedałuję lżej albo mam mniejsze obroty i mam ciężej. Staram się utrzymywać kadencję na poziomie 100-110. Tak działa ten program. Nie wiem jak to się ma do jazdy na trenażerze. Zazwyczaj jeżdżę tak około godziny dziennie moja waga to 93 kg
Jesteś Kozak Szaju
ja poprawiłem FTP przed zimą 237... a teraz 267 i czuje progres :)
Ja na badaniu wydolnościowym wykręciłem na progu VT1(tlenowym) 274W(tętno 171), a na progu VT2(mleczanowym) 355W(tętno 181).Tętno 193 przy VO2Max=56 433W. To jest forma zimowa, w zeszłym roku na mazowowieckich maratonach trzymałem się w pierwszym sektorze startowym, rating 90%. Badania robiłem na początku stycznia, jestem mega ciekawy jakie wartości wygeneruję w środku sezonu. Jaka będzie różnicy pomiędzy "formą zimową" a tą w sezonie :) Baaardzo polecam robienie takich badań jeśli ktoś się waha. Naprawdę warto wydać kasę. (waga 76kg)
Świetnie!
Ireneusz Rajkowski Jaki koszt takich badań?
Szczerze mówiąc nie znam oficjalnej ceny, robiliśmy zespołem. Także wyszło trochę taniej. Myślę, że cena powinna być w zakresie 250-300zł. Warto to zrobić i poznać swoje faktycznie strefy treningowe. Monitorowane jest w czasie badania ok. 100 parametrów. M.in. wyznaczają zakres obciążenia i tętna przy którym organizm ma najlepszy metabolizm tłuszczów. Świetna sprawa jak ktoś chce zrzucać wagę, no i także widać po tych danych czy robimy wystarczającą ilość treningów w drugiej i trzeciej strefie. Na FB szukać VO2Max, badaja regularnie kilku czołowych zawodników z PL.
Dodam jeszcze jedną istotną kwestię, ważę 76kg :) A sam test zakończyłem przy 455W i tętnie 197 :) Wiek 27 lat. Teoria 220-wiek średnio się sprawdziła
Dziękuję
222w. Waga 88. Od 2017 miałem przerwę. Wtedy robiłem na szosie (w 2017) średnie około 30km/h na tych 100km. Przypuszczam, bo wtedy nie miałem miernika, ze wtedy mogłem mieć Ftp koło 240w. Teraz trenuje od lutego 2022 i zaczynałem z ftp 190w
Hej Danielu! ten odcinek zapisuje w moich "top 10 szajbajk" Dzięki za proste wytłumaczenie tematu. Pozdrawiam!!
Na takich maratonach MTB, ważne jest też, z którego sektora się wystartuje, ja startowałem z ostatniego niestety i musiałem się bardzo często tułać za innymi, bo nie szło ich jak wyprzedzić, a i tak wyprzedziłem z ponad 150 osób. Na samym początku utworzył się korek z samych słabych i jechaliśmy po równym z prędkością 10 km/h. Liczyłem, że zajmę w mojej kategorii wiekowej topkę, ale jednak w kategorii byłem w połowie.
Szajbajk nie dodałeś jeszcze ważnej kwestii - o stosunku mocy do wagi kolarza, mając 250ftp przy wadze 100kg a 250ftp przy 70kg to ogromna różnica, zwłaszcza w zawodach mtb.
jeżeli będą kręcić na zjeździe z taką samą mocą, to szybciej zjedzie lżejszy :)
nie spotkałem się z takim czymś.
Medzamir, pytanie z fizyki poziom 1 klasa gimnazjum. Co będzie spadać szybciej, kulka o masie 1kg czy kulka i masie 100kg?
W/kg nie są w mtb aż tak szaleńczo ważne jak na szosie, chociaż dobrze żeby było ich sporo. Dodatkowe kilka gram mięśni przydaje się w MTB.
Na zjeździe ciężko osiągnąć maksymalną swoją moc bo po prostu czasem może przełożeń zabraknąć a jeszcze trzeba uważać żeby się nie rozwalić przy dużej prędkości.
fajnie by było porównać tę samą moc różne rowery :)
nie wspomniałeś nic o w/kg a to jest główny czynnik bo czy ważysz 55kg a 80 a masz na progu 255W to wielka różnica...
tylko na podjazdach jest roznica, po prostej waga sie nie liczy
Ja robiłem test na rowerze z pomiarem moc. 1h ciągłej jazdy. Po tej godzinie wyszło: Średnia moc 397W. Wzrost 176, waga 65kg, wiek 39lat
Pięknie. A jakie średnie prędkości osiągasz?
@@robertinogg Co najmniej 50 km/ h po prostej non stop. 400 watów to odpowiednik średniej prędkości w przedziale 50-55 km/h po płaskim.
A były tam smoki?
Ojej nie poruszyłaś najważniejszej kwestii. MASA KOLARZA!!! Co z tego, że ktoś generuje 300 W jak przy masie 90 kg nie ma szans z gościem ważącym 70 kg i kręcącym 270 W. Bardziej istotne jest stosunek mocy do 1 kg masy ciała. W marcu kupiłem pierwszy rower szosowy. Zrobiłem 2600 km w tym sezonie. Tydz. temu kupiłem trenażer i Zwita, moje FTP 270 W a dokładniej 3,1 w/ 1 kg masy ciała i to jest wartość o której powinieneś mówić nie o watach. Bo Michał Kwiatkowski lekką ręką wyciąga 400 W co przy masie 70 kg jest kosmiczną wartością dla zwykłych śmiertelników.
Same waty o niczym nie mówią. Załóżmy FTP na poziomie 300W. Zawodnik nr 1 o wadze 50kg. FTP 6W/kg- czołówka światowa. Zawodnik nr 2 o wadze 90kg. FTP 3,33 W/kg- osoba amatorsko trenująca.
Chyba należy to wyjaśnić, a nie wprowadzać widzów w błąd...
To jest tylko do wspinaczki. Jeżeli chcesz być dobry w sprincie, musisz umieć się umiejscowić w peletonie, i umieć utrzymać 1600W przez te 15 sekund, do tego waga nie ma nic do rzeczy. Jeżeli natomiast chcesz być dobry w ITT lub TTT musisz umieć utrzymać aerodynamiczną pozycję przez długi czas, wielu zawodników ma też problem z mocą na zwykłej szosówce: na rowerze szosowym mają 350w ftp a na tt 410w , a to za sprawą innej pozycji (na tt siodło jest bardzo z przodu czyli bardziej odpychasz pedały do tyłu niż w dół). Po za tym Lance Armstrong był bardzo dobry w czasówkach a nie był bardzo lekki.
@@Intelligent_investor nie wiem czy on jest dobrym przykladen bo oszukiwal ale na gory tez byl za ciezki. Pytanie, czy do czasowek trzeba byc lekkim? Mi sie wydawalo wlasnie, ze nie. Cancellara lekki nie byl. Ja wazac kiedys 60km przy 182 cm tych co mnie ma czas robili na plaskim i torze, w gorach objezdzalem mocno.
@@MrSkoora Właśnie w czasówkach waga niezbyt się liczy, bardziej powierzchnia czołowa. Uważam, że Lance jest dość dobrym przykładem, owszem ćpał, ale to nie robi z byle cieniasa mistrza, który wyciśnie 500W ftp.
waga w sprincie ma znaczenie tak samo jak przy wspinaczce jezeli 2 zawodnikow bedzie cislo 1kw z 20 na 50km/h ale 1 bedzie wazyl 66 a 2 100kg ten lzejszy odjedzie i szybciej 50 osiagnie dopiero po osiagnieciu danej km/h beda jechali prawie rowno i dopiero tutaj waga juz ma male znaczenie a opor aero wieksze zeby te km/h utrzymać tzn ta proporcja waga:opor aero caly czas sie zmienia wraz z wzrostem predkosci.
@@MrSkoora każdy "PRO" kolarz jest na gazie. W jakim świecie Ty żyjesz? Kolarstwo to jedna z dyscyplin, gdzie laboranci mogą się popisać najbardziej. Testy antydopingowe są lata wstecz za dopingiem.
6 rok stażu od młodzika teraz pierwszy rok orlika waga 62kg ftp ok 300W na styczeń, pozdrawiam.
Piotr Wosik no to masz moc mlody :-) pozdrawiam.
1rok scigania jmł przejechane.na.szosie.6misiecy 69kg 340ftp
Odnośnie W/kg to aby być w pierwszej 50-tce open na górskich maratonach (tj. Bikemaraton albo Cyklokarpaty), trzeba generować przynajmniej 3,4-3,5W/kg. By wskoczyć do pierwszej 10-tki open trzeba już generować 4,6-4,7W/kg lub więcej. To tak mniej więcej reasumując;)
Tomasz P nie zgodze sie z Twoja teza. troszke zawyzasz wartosci. :-)
Oczywiście wynik zależy też od innych czynników, ale badani kolarze z przedstawionego przeze mnie zakresu miejsc w stawce, generowali taki właśnie parametry.
To powiem tak. Skonczyłem CK w pierwszej dziesiątce open i watów typu 4,6 - 4,7 / kg nie miałem nigdy :) Masz rację, inne parametry też wpływają na wynik, nie tylko W/kg :) Chyba że to średnia mocy spośród kilku zawodników? W takim razie ja zaniżałem wyniki ;) ;) Pozdrawiam :)
Waty to nie zawsze to samo :) Według mnie najważniejszy jest parametr W/kg ciała. O ile na szosie i na płaskim bezwzględne waty wygrywają to pod górę W/kg wygra. Dlatego Zawodnik ważący 80 kg i generujący 300W na FTP będzie miał tak naprawdę 3.75 W na kilogram ciała. Zawodnik ważący 70 kg i generujący takie samo 300W będzie miał 4.3 W/kg.
w MTB też głównie W/kg się liczą
jak powiedział to odcinek dla początkujących.
Nieprawda. Na płaskich sekcjach bardziej niż W/kg liczą się same waty i aerodynamika pozycji.
Pisałem wyraźnie, że: "na płaskim bezwzględne waty wygrywają to pod górę W/kg wygra."
Odnosiłem się do wypowiedzi Bogdana D. :)
350W, waga 88kg, wiek 41, na szosie od 1,5roku, wykręcone 20k km.
Czy
u ciebie zachodzi zjawisko obniżania tętna (przy tej samej mocy)
wraz z postępami w treningach?
Pytam się, ponieważ widziałem wideo na którym 2 jadących na takich
samych rowerach, obok siebie, z prędkością 25km/h mieli rożne
tętno: jeden (kolarz) 130 a drugi 190 (zwykły rowerzysta jeżdżący
od święta)?
Przy okazji trochę o elektrykach- sama idea fajna, plusy to : mniej
używających samochody, wspólne treningi dla osób z rożnym
poziomem wytrenowania, niepocenie się przy dojeździe na ważne
spotkanie i do pracy itd.
Minusy to niestety: nadużywanie tego sprzętu przez ludzi którzy raczej
nie uprawiają sportu czy chociażby zdrowego trybu życia. Mam na
myśli np. palących papierosy w czasie jazdy(trudniej jest takiego
wyprzedzić) oraz obecność ich w trudniej dostępnych szlakach
górskich-oni tam nie pasują-to jest miejsce dla kochających
przyrodę, świeże powietrze i względną cisze. Pozdrawiam.
Ja mogę utrzymać nawet 1500W tylko mi się czujnik termiczny w silniku odpala niestety po kilku minutach ....
O kurka ponad 300W całe wyścigi :) No tak to są robocopy jak ja ich nazywam gdzie ja wlekąc się na dystansie mini do mety oni robią finisz drugiego okrążenia :) Przydałaby się jakaś porada do tego odcinka w postaci jak najtaniej dojść stać się posiadaczem miernika mocy (system) oraz jak trenować żeby te wyniki polepszać. Ja mam cel taki żeby z końcówki stawki na Mini wejść w grupę która finiszuje na 1:30. Do lipca walka z czasem :)
Udało się ?
Ciekawie to wygląda od strony tętna. Zauważyłem, że zależy od tego ilość przewdychanego powietrza. Powyżej pewnego tętna, zaczyna brakować powietrza.
Jak mierzyć waty? Da się jakieś liczniki czy coś kupić do roweru czy tylko na trenażerze? Ile takie coś kosztuje?
Czesc ! Czy moze mi ktos wyjasnic czy jesli mowa o mocy, mowimy o mocy netto wygenerowanej przez kolarza czy mocy pierwotnej, jaka musi on wlozyc w proces, zeby osiagnac dana predkosc. Niewatpliwie ilosc mocy pierwotnej potrzebna do wygenerowania tej samej pracy bedzie nizsza na wysokiej klasy sprzecie ( niska waga, wysoka aerodynamika ) niz na sprzecie niskiej klasy. Jak ma sie to zagadnienie do porownania wynikow wsrpd trenujacych ? Jesli pomiar obrazuje moc pierwotna, mozna uznac, ze jest obiektywny. W przeciwnym razie nie ma to sensu.
Uwaga! uwaga! Robiłem na Vortex Smart testy i wychodziło mi FTP ok 290 WATT. kupiłem miernik mocy. Jaki wynik? niecałe 230 WATT!! takie przekłamanie, panowie, chyba że ustawi się jazdę pod górkę min. 3%, to algorytm działa poprawnie. tak więc nie cieszcie się z wyników, jeżeli korzystacie ze sprzetu Tacx Vortex.
Aleksander visignotus potwierdzam!
FTP 251W, zacząłem kręcić w marcu rok temu. Po drodze zgubiłem 23kg. Obecnie ważę 71kg.
Brawo 💪
Lepiej jest trenować w grupie, są słabsi są mocniejsi efekt jest olbrzymi.
Czytam wasze komentarze na temat w/kg i tak sobie mysle Ze na zawodach powinny byc kategorie wagowe a nie wiekowe
To jeśli jesteś gruby to idź na sumo. Patyczakii górą.
Witam,
Jak zmontowac taki film, w jakich programach?
Wszystko się zgadza w teorii ale praktyka i atmosfera robi swoje czyli wiatr boczny, przedni i podjazdy w praktyce to inna sprawa i przede wszystkim umieć skumulować siły tak aby do końca mety jeszcze coś pozostało bo inaczej wasze (waty) to będzie prawdziwa wata w nogach. Sztuka gromadzenia energii!
Tak naprawdę liczy się ilość smalcu jaki wozimy na sobie, oraz rozkład masy mięśniowej.
Jest jeszcze możliwość dokupienia miernika kadencji i prędkości i wtedy zwift pokazuje wirtualną moc. Daniel, czy jeżeli byś miał możliwość porównania wirtualnej mocy (miernik kadencji+prędkości), do mocy pokazywanej przez Twój trenażer, to czy mógłbyś nagrać o tym odcinek?
Kuba Matkowski
sensor kadencji i predkosci wystarczy do wyliczenia orietacyjnej mocy przez aplikacje zwift. Uzyskany wynik podziel przez swoja wage I otrzymasz w/kg.
VegeReggae już to porównał, masz linka th-cam.com/video/TczmWx_3-RA/w-d-xo.html
Moim zdaniem lepiej chyba osiągany moment obrotowy przedstawi kondycją zawodnika. I w wyliczeniach waga jest wręcz podstawowym czynnikiem (jak sporo komentujących zauważyło)
Co to za trenażer i czym była mierzona moc?
Pamiętajmy! FTP nie jest tak ważne, jak stosunek mocy do wagi! Co mi da średnia moc 300W, jak będę ważyć 110kg?
Da ci 300 Watt ;-)
jeśli mam trenazer bez miernika watów, to mogę taki dokupić i jaki jest to koszt?
a jasli moje vo2max skonczyłem na 320w ? to ile mam watów w nogach ? :P
Ważniejszy jest oczywiście stosunek W/kg zawodnika.
W MTB bardzo duże znaczenie ma technika i doświadczenie...można mieć mniejszą moc i wygrywać
Nie dość że silnik ale i gada 😎
SzajBajk, poleciłbyś jakieś dobre forum mtb zapełnione doświadczonymi ludźmi? Pytam się, bo za każdym razem trafiam na amatorkę, która nie pomaga, a szkodzi.
Na tych stacjinarnych rowerach na siłowniach pokazują waty?
jestem totalnym amatorem. przygotowuje sie to Vätternrundan najwiekszego wyscigu/rajdu rowerowego w Europie, 300 km i ok 25tys kolarzy.
co masz na myśli gdy mowisz komfortowe uczucie w ciagu 20min? swobodna rozmowa? ;) czy masz na myśli jakis specjalny test? pozdrawiam, robisz super robote!
Cześć! Jak sobie radzisz z katarem na trenażerze?
ile watów produkuje przeciętny, Kowalski.
za mało
jakie nachylenie robisz na trenerze podczas testu FTP bo tacx ma 0% lub 1.5% w gotowych testach. Moje FTP 250W test robię przy nachyleniu 0.3%.Ten z tacx daje tylko wynik i nie można go przeanalizować. Jakie masz zdanie na ten temat?
Natalia Kobiela
test FTP powinien odbywac sie na plaskiej drodze
Planujesz starty w Kaczmarku?
Fajny odcinek. Mam problem z tym, że wartości mocy są zwykle podawane dla facetów, a dla kobiet jaki byłby taki dobry poziom FTP do ścigania? Jestem przed testem FTP.
10% mniej
Ja mam 380W przez dwie godziny....ale jeszcze nie jeździłem w zawodach ....jestem amatorem robię rocznie tylko 15000km i nie jest to żaden wyczyn...robię to wszystko tylko dla siebie....
e tam srednia moc a jaka jest twoja maxymalna moc w sprincie chwilowa tak jak jezdz akolarze halowi po owalu ? to mnie ciekawi znałazlem dane dla czołówki i soren lausberg wyciska 2600 watt nie wiem czy to moc ssrednia z biegu czy max chwilowa .
maja stosunek mocy do masy czołowka olimpijska halowa jak skutery 50 cc 2 ssuwowe 30-35 koni na tone ;) moja 125 ma 45 i jedyne co robie to zużywam 1 kcal w godzine krecac manetka :D to jest efektywność z jazdy jednolsadem anie tam jakies rowery ;) .
dodoatkowo silnik w rpzeciwienstwie do człowieka może utrzymać jeśli ma wydajny układ chłodzenia 90% szczytu mocy przez wiele godzin albo dni człowiek wysiada po minucie z tetnem 220 ;) ile ma mocy przeciętny rowerzysta powiedzmy zdrowy amator nietrenujący zaduzo jezdzacy rekracyjnie raczej ? strzelam 500-800 watt moc szczytowej chwilowej w sprincie ?
th-cam.com/video/pIPqIbbh6Vw/w-d-xo.html tu widze ze osiagnałes 700 wat mocy maxymalnej chwilowej gdybys był zregenrowany pewnie więcej bys wycisnął 800-900 pewnie może pod 1000 .
A ja mam pytanko o całe otoczenie tego filmu... ile kosztuje rower, trenażer i miernik mocy? Bo jak nie patrzeć to jest rozwiązanie zimowego przestoju jeżdżenia rowerem... Ostatnio chodziłem po poznańskim centrum handlowym i moje oko przykuła przełajówka Gianta czarno biały... i temat powrócił
Szosówkę polecam złożyć za 1000 zł, używany trenażer Z pomiarem mocy będzie trochę droższy, ale obejrzyj sobie moje filmy o trenażerach, to się dowiesz, że można i ten problem obejść.
Dziękuję, poszukam. Co do roweru, w marcu mam pójść do salonu Trek i Cannondale bo mają mieć większy wybór wramach nowej dostawy. Dowiedziałem się też ze nie robią rowerów pod wymiar ludzia:(:(, Zależało by mi na lekkiej i wytrzymałej szosówce (lub przełajówcę) z tarczówkami. Mam 197cm i ważę ok 70kg. Temat nie jest jeszcze palący, wiec pewnie jeszcze poproszę Ciebie o kilka rad.
327 W tętno 189 waga 77 kg... jak myslicie bedzie jakies pudlo w tym roku?
Ptak Nielot jasne :-)
Patryk Wrona i co było jakieś pudło?
39 lat 98kg - 232w 2 lata mtb po 3k km rocznie. Od 2 miesięcy szosa i trenażer vortex
No i fajnie :)
Nijak się ma. Waty to waty niezależnie do wagi. Waty na kilogram to inna sprawa. Ja w szczycie zeszłego sezonu miałem 220W - mało... ale przy moich 53kg wagi 4,15W/kg - więcej niż szajbajk.
Inna sprawa z podawaniem wagi w Zwifcie, gdzie ważąc mniej wjedziesz szybciej pod górę - tylko wciąż wartość bezwzględna FTP będzie taka sama.
Nie wiem z jakiego algorytmu liczy moc twój trenażer, ale jeśli zmniejszy obciążenie to moc przy tej samej kadencji/przełożeniu jest niższa i tyle. Generalnie wszystkie te pomiary z trenażerów są obarczone tak dużym błędem, że ciężko porównać wyniki między sobą, a co dopiero między różnymi trenażerami. Tacx iflow vs miernik mocy? Skalibrowany trenażer 240W, skalibrowany miernik mocy średnia z 3s - 195! Ten sam test trenażer 80, miernik mocy 110. To nawet nie jest liniowy błąd.
Wahania mocy zmierzone miernikiem mocy są tak duże, że wyliczanie mocy z prędkości gdzie nie ma żadnych wahań dzięki kołu zamachowemu nie działa tak dobrze. Do treningu ok, do chwalenia się na necie... raczej się nie nadaje.
Generalnie W/kg zaczyna mieć znaczenie na podjazdach etc. Na płaskim większe znaczenie będą miały same waty i aerodynamika.
możesz polecić pulsometr, dzięki.
Tak, mogę. Polecam ;)
SzajBajk masz jednego suba mniej dowcipnisiu.
Depecheman ojej, ale kolega wrażliwy
Czy ktoś może mi powiedzieć ile watów przy masie około 82kg powinienem generować żeby być w stanie realnie rywalizować w zawodach na szosach ? Takie top 100 powiedzmy.
350-400?
Szajbajk a jak jest u kobiet? Czy jazda średnio 130W to ok czy bardzo słabo. Do jakiego poziomu powinny dążyć zawodniczki amatorki :) MTB
Mi strava pokazuje, że na pętle 15 km uzyskałem średnio 467W rowerem MTB.
A 3 msc temu jak dopiero zaczynałem trenować, pokazywało mi wartości 180 - 220 W.
Strava może zakłamywać bo jak ma mierzyć waty?Z powietrza?
😂
A tak mniej więcej mając wage 74kg i jadą z predkością 35km\h na szosie jaką moc wtedy generuję
Sporo zależy od Twojej aerodynamiki, ale może to być w okolicach 250W.
Witam wszystkich. Wiem, że nie powinienem tego tutaj pisać (Nijak się to ma do filmu), ale po prostu już mnie coś trafia. Mam problem z ustawieniem przerzutki... Ostatnio serwisowałem rower i przy okazji zmieniłem łańcuch na nowy. Tak żeby był na sezon nówka sztuka. I pojawił się problem. Otóż kiedy na kasecie wrzucam 6 bieg, a z przodu mam cokolwiek (Na wszystkich trzech tarczach z przodu to się dzieje) łańcuch jakby przeskakuje. Nie trafia idealnie na zebatke w kasecie i skacze. Nie spada ani nie wchodzi ma bieg wyżej tylko cały czas przeskakuje. Dzieje się tak tylko na tym właśnie 6 biegu... Kaseta nie wydaje się być bardzo zużyta, podobnie kółka przerzutki. Łańcuch jak mówiłem nówka sztuka... Ja już spędziłem nad tym dobrych kilka godzin i nie wiem dlaczego tak się dzieje... Proszę o pomoc... I tak się dzieje tylko jak siedzę na rowerze i jadę... Jak rower stoi to wszystko działa bez najmniejszego problemu.
Cześć ! najbardziej możliwe że że trzeba wymienić ostatnią koronę lub wymienić wszystkie blaty w korbie. Pamiętaj na 1x6 będzie przeskakiwać bo kosisz łańcuch na 2x6 nie powinno tym bardziej na 3x6. Wina koronki w kasecie albo zle dobrany łańcuch. Jeżeli masz kamerę ustaw ją na napęd i stwierdz na filmie czy to z przodu czy z tyłu przeskakuje. I napisz coś więcej na jakich podzespołach masz napęd i jaki łańcuch zakupiłeś
No właśnie przeskakuje mi na jakimkolwiek przełożeniu z przodu... Jeżeli byłaby wina przodu wtedy na wszystkich przełożeniach z tyłu powinien występować ten problem, a jest tylko na biegu szóstym. Mój napęd to jakaś bliżej nieokreślona kobra SR SunTour XCC, kaseta to Shimano Altus CS-HG31-8, przerzutka z tyłu to Shimano Alivio RD-M4000 SGS Shadow, a z przodu to Shimano Tourney TX50... Łańcucha Ci nie podam jaki to model, bo poszedłem do sklepu i po prostu poprosiłem o łańcuch do ośmio rzędowej kasety i jakiś taki dostałem. Shimanowski jest. Też podejrzewam, że problem leży w kasecie, ale nie przypominam sobie, żebym najwięcej jeździł na właśnie tym przełożeniu. Raczej na lżejszych, ale nie wiem... Trzeba by to było lepszym okiem obejrzeć.
A z tą kamerą to może być problem... Nie mam kamery, a nawet jakbym miał to problem mógłby polegać na tym, że rowerem muszę jechać, żeby ten problem występował, a trenażera czy innej opcji jazdy w miejscu nie posiadam.
Dzięki za odpowiedź. Pozdro
Przepraszam bardzo. Łańcuch to to Shimano HG 40 pod 8 rzędów.
Daniel kilka razy poruszył temat z łańcuchami a mianowicie na łańcuchu masz napisy i w nich jest marka i nazwa modelu (nowsze łańcuchy są kierunkowe napisem ustawiasz łańcuch do zewnętrznej strony) . Jak to
kupiłeś nowy łańcuch bez pudełka i niczego w sklepie ? Z tego co wiem ten model kasety jaką posiadasz ma tylko wymienną ostatnią koronkę co wychodzi na to że wchodzi w grę wymiana całej kasety... Jeżeli masz
możliwość sprawdzenia nowej kasety w serwisie/ sklepie to zrób to a się dowiesz czy faktycznie to wina kasety.
Lecz jeżel wyregulowałeś dobrze przerzutkę i nie chce schodzić na bieg niższy tylko przeskakuje to znaczy że masz wyjechane już ząbki na tym trybie. W życiu miałem tak samo tylko że przeskakiwało mi na biegu 7-8 i wymieniłem koronki na nowe, przestało mi przeskakiwać czy było 2x7/8 czy 3x7/8. Pozdrawiam
Nie jest rzecz w tym, że nie schodzi mi niżej na biegach... Łańcuch płynnie przerzuca się po kasecie. Chodzi o to, że gdy mam wrzuconą szóstą koronkę na kasecie (Nie ważne przy którym przełożeniu z przodu) to jak chcę jechać na tym przełożeniu (Np.2x6) to łańcuch jakby nie trafiał na zęby dobrze na koronce. Łańcuch hula elegancko na wszystkich możliwych przełożeniach nawet przy maksymalnym koszeniu łańcucha, tylko problem jest właśnie na przełożeniu cokolwiek z przodu i 6 koronka z tyłu... Nie wiem dlaczego tak jest. Na początku, świeżo po włożeniu łańcucha podnosił się na wszystkich przełożeniach. Teraz jest tak tylko na 6 koronce. Próbowałem wszystkich możliwych ustawień przerzutki, a to dalej nie działa. Łańcuch jak pisałem to Shimano HG 40. Możliwe, że wymianie będzie podlegała kaseta... Tak jakby ogniwa (A raczej ta część łącząca ogniwa) trafiała na zęby i się ześlizgiwało to wszystko...
A w jaki sposób poprawiać swoją moc?
Trenować...
Czy moc z trenażera to to samo co moc z air bike?
moc to moc, więc tak to to samo
Cześć Szaj , ja ostatnio wsiadłem na trenażer i postawiłem na krótki a wyczerpujący trening , jechałem przez 30 min około 55 /h średnia ( licznik garmin ) , i czy długie treningi typu 1,5 godz koło 40-45 km/h maja sens czy może wprowadzać tempowki ?
Mysle ze nie, raczej powinienes sie zapisac na tegoroczny Tour de France !! Tam na czasowkach jezdza z takimi predkosciami.
Dawaj szajbajk pościgaj się z VC na zwifcie, nagracie cos i będzie fajny filmik! Fajnie gdybyś kiedyś pościgał się na szosie szczegolnie w takiej kalofornii jak VC.
No własnie odpalił trenażer, więc podziałamy.
Mięśnie zaciągnęły pożyczkę tlenową 🤣🤣🤣
co to za koła?
"Maksymalna moc jaką utrzymywałem przez 20 minut" Miałeś na myśli chyba średnią. A te 271 W to chyba trochę za dużo jak na średnią z tamtych pomiarów :) Pozdrawiam!
97kg mogę utrzymać 200wat ale waga nie pozwala jechać 30km.
ile rower ma koni mechanicznych
1/4 KM
Ja przy wadze 68 kg test 20min - średnią moc 380W - 395W w zależności od dnia/formy
Mam pytanko. Jeśli nie mam piernika mocy a wiem że mój trenażer przy 50km/h na max oporze ma 350 w to mogę liczyć proporcjonalność mocy do prędkości? Czyli jak będę jechał 25km/h to będę miał 175W. Jak 30km/h to 210W?
16lat 50 kg-185W trenuję od roku mtb
Za chudy jesteś! :D Też mam 16 lat i trenuję MTB z tym że już 2,5 roku i ważę obecnie 66 kg
to chyba dobrze;)
Ciekawe ile Peter Sagan osiąga watów... wie ktoś?
Szajbajku, wiem że chciałeś to łopatologicznie wytłumaczyć, ale jednak o watach na kg mogłeś choć napomknąć :)
Jednak 100kg i 250 watów to coś innego niż 70kg i 250 watów. :P Ja: 33 lata, waga 80kg, moc z pomiaru Stages (taki mam miernik) około 285 watów FTP.
Szkoda ze nie wspomniałaś o wadze, pozdro!
315FTP przez 30 minut, mam 16lat trenuję od 1,5roku
Trzech takich i mogę grać w wiedźmina :D
A byl kiedys taki filmik, ile torowiec musial sie nameczyc, zeby zrobic tosta xD
@@zoladkowRobert Förstemann
Dobra, zanim obejrzę to powiem, że teraz jestem na oddziale rehabilitacji kardiologicznej po covidzie, dzisiaj na treningu doszedłem do 225W z pulsem w normie cokolwiek to znaczy. Na próbie wysiłkowej miałem max 275W a rekord tutaj to 300W ta próbie wysiłkowej. Dodam, że na początku maksymalne obciążenie to było 60W na treningu, teraz przy tej mocy to odpoczynek.
Eee nie gadajcie tyle na temat praw fizyki. Powiem wam, że ważę 52 kg jak przekraczam 200 W to już jest dobrze a cisnę po płaskim jak francuski TGV.
Ciekawe ile Daniel zjechał z wagi bo wydaje mi się że trochę zgubił ;)
Szajbajk ciśnie :D
waty to nie wszystko bo czołówka światowa używa rowerów z ukrytymi bateriami w ramie ;)
To są dopiero prowdziwe waty :D
16lat, 66kg, ftp 295W, szosa, jeżdżę od 10 miesięcy
bardzo dobry wynik
szosa, 74kg, rok trenowania, FTP 291
młody jesteś zapewne:)
Waty nic nie mówią. Najważniejszy parametr to W/kg
No zależy od terenu po którym jedziemy.
Bez sensu jest podawanie stałych wartości, przy mojej wadze 54 kg jakby miał 300 W ftp to bym pewnie wygrywał nie jedne zawody. Liczy się moc na kg masy
Po co mówić o Watach bez wspomnienia zależności między nimi a wagą kolarza ? Wat/kg masy ciała to jedyne co warto analizować. Wybacz ale ten film nie ma zadnej wartości.
A co z wagą? Przecież "większy" człowiek wygeneruje więcej watów ale jest cięższy.
Dlatego ważny jest też inny parametr a mianowicie Wat/Kg.
Liczą się Waty na kg - W/kg. Cała rozprawka o mocy w filmiku nie ma większego sensu. Ponadto pomiar mocy z trenażera można sobie zastąpić pomiarem prędkości - "zwykłe" trenażery nie wskazują realnej, nie obarczonej małym błędem pomiarowym mocy.
Coż z tego że moje FTP to aktualnie 305W skoro moja waga to 86kg i o czołową 20-tkę będzie ciężko. Chyba że po płaskim będziemy się ścigać, ale nie po to mam MTB.
Rower jako luksus tylko w soboty i w niedziele pozostałe dni tygodnia marszobiegi.
A o szosę? Bo mówisz o cross country tylko
założę się że nie osięgniesz 400 watów
Weź to utrzymaj na wzniesieniach czy tam zmiennych warunkach pogodowych. Albo jak ci wiatr wieje w twarz. Jak dla mnie temat nie do ogarnięcia na zawodach, co innego w czterech ścianach.
waty waty . blllleblee ale powiecie mi jak zmierzyć sobie ilość watów jak niema ktoś miernika mocy. No bo niestac przecież większości znas to oczywiste. są inne wydatki poproszę o odpowiedź bo to któryś odcinek watowy. pozdro
można korzystać z pulsometra choć nie będzie tak dokładny jak miernik mocy
ok ale puls to indiwidualna sprawa .warunki oddechowe palca pojemność i wiele zależności
Ja nie mam miernika mocy. Używam do tego trenażera. Będę też publikował materiał na temat pomiarów intensywności najprostszymi metodami.
Żeby obliczyć moc musisz mieć następujące dane: siła z jaką jedziesz, przebyta droga i czas. wygląda to tak:
W=fs
W-praca
f-siła
s-droga
P=W/t
P-moc
W-praca
t-czas
Myślę, że się nie mylę. Powodzenia.
możesz zastąpić wirtualną mocą - czujnik prędkości na tylnym kole, czujnik kadencji na pedale parujesz appką i masz. Być może z małym błędem, ale powtarzalne dane :)
Rób miejsce w trenażerze na scotta ! :D
triathlonbyjanusz.files.wordpress.com/2014/03/powerprofiling.jpg
A tak z ciekawości zapytałem wujka googla :-)
Trochę Ci Szajbajku brakuje .......
www.bikeradar.com/road/news/article/michal-kwiatkowskis-worlds-winning-power-42619/
Szajbajka porównujesz do Kwiata? Brawo!!!!
Niby fajnie, ale dla mnie jazda po asfalcie, z polskimi kierowcami to samobójstwo. Dlatego opona 2.4 z klockami i o 30km/h można zapomnieć.