Jak podłączyć pompę ciepła - nietypowe rozwiązania hydrauliczne

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 106

  • @djozePV
    @djozePV 2 ปีที่แล้ว +24

    Kawę na ławę, super wytłumaczone no i Karolek nie przeszkadza :)

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 29 วันที่ผ่านมา

    Dziękuję Panu za objaśnienie jak działa sprzęgło hydrauliczne. Mam podłączony zbiornik buforowy do pompy właśnie w ten sposób i nie byłem pewny jak w nim krąży woda.

  • @jszbp
    @jszbp 8 หลายเดือนก่อน +1

    Super wytłumaczone - wielkie dzięki!

  • @btinstal-kety
    @btinstal-kety ปีที่แล้ว +9

    @Stanisław Glodny ależ fajnie posłuchać fachowego omówienia tematu bufora w instalacji 👍 Dałbym dwa lajki jakby można było 😉

    • @btinstal-kety
      @btinstal-kety ปีที่แล้ว

      22:35 nie mogę sobie wyobrazić różnicy sprzęgło, a ten wymiennik płytowy. Przecież wymiennik płytowy powinien zachować się podobnie jak sprzęgło...?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว +1

      @@btinstal-kety Różnica wynika z tego jak pracuje sprzęgło w stanie zrównoważonych przepływów , oraz w sytuacji gdy przepływy sa różne.
      Jeśli bedzie przewaga przepływu po stronie źródła, temperatura na wyjściu ze sprzęgła bedzie równa temperaturze na wejściu, jednocześcnie 100% strumienia powracającego z instalacji zasili powrót pompy ciepła. W przypadku wymiennika nawet jesli przepływ po stronie źródła bedzie znacząco większy, temperatura na wyjściu zawsze bedzie chociaż minimalnie niższa - wynika to z oporu cieplnego stawianego pezez płyty wymiennika.
      W przypadku sprzęgła 100% energi z instalacji zasili powrót pompy ciepła, a w przypadku wymiennika bedzie to wartość pomniejszona ze względu na stratę wymiennika. Im mniejszy bedzie wymiennik ( większa strata) tym bardziej zauważalne bedzie obniżenie temperatury powortu ( strona instalacji staje się naszym źródłem ciepła). W przypadku bardzo dużego wymiennika, różnice mogłyby być niezauważalne, jednak nie zerowe.
      Pozdrawiam

  • @brado0469
    @brado0469 11 หลายเดือนก่อน +2

    super material p.Stanislaw mega fachowiec

  • @MiastoTG
    @MiastoTG 11 หลายเดือนก่อน +2

    Bardzo ciekawy, rzeczowy i konkretny materiał. 🙂

  • @ryszard4801
    @ryszard4801 ปีที่แล้ว +4

    Super wytłumaczyłeś dzięki za poświęcony czas pozdrawiam👍

  • @jaroslawpiotrowski210
    @jaroslawpiotrowski210 ปีที่แล้ว +2

    Super materiał,!!!

  • @MarcinG-lk2oi
    @MarcinG-lk2oi 27 วันที่ผ่านมา

    Bardzo ciekawy materiał. Wszystko fajnie wytłumaczone. Ale mam pytanie. Schemat z dwoma bypassami z zaworami zwrotnymi (film 25:32 i 26:13). Chcę podłączyć PC razem z kotłem gazowym. Będą pracować zamiennie. Nigdy razem. Czy można je połączyć (PC i kocioł gazowy) nie przez bufor (jak w 26:13), tylko po prostu równolegle na zaworach zwrotnych. Co zyskam... chociażby 1 filtr magnetyczny i prostszy układ. Czy jest jakieś przeciwwskazanie takiego podłączenia? Będzie montowana pompa 8kW, bufor 100l, kocioł gazowy już jest zainstalowany, instalacja w większości grzejnikowa, trochę podłogówki (łazienki, kuchnia, hol) zrealizowane na osobnym rozdzielaczu z pompą i termostatycznym 3 drogowym zaworze.

  • @IreneuszOlszewski-h5w
    @IreneuszOlszewski-h5w หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy materiał.
    Mam pytanie - pompa ciepła 9kW monoblok podłączona do bufora poprzez wężownicę /celem separacji obwodów zamknięty otwarty oraz glikol/ pytanie jaka powinna być minimalna powierzchna wężownicy ?
    wężownica ze stali nierdzewnej rura karbowana dn25, wymiennik płytowy dobrany o pow. na 1,9m2.

  • @Biblijny
    @Biblijny 2 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za odcinek , bardzo ogólnie ale jednak konkretne rozwiązania schematy proste jak dla laika takiego jak ja .
    Proszę o więcej takich odcinków .

    • @PompyCiepaPanasonicAquarea
      @PompyCiepaPanasonicAquarea  2 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy! Już niedługo zapraszamy na kolejny film z Panem Stanisławem Glodnym - będzie równie konkretny i praktyczny :)

  • @romiki2697
    @romiki2697 ปีที่แล้ว

    Bardzo profesjonalne. Jednak mam pytanie. Jak podłączyć hydraulicznie PC gdzie hydrobx i bufor są oddalone od kotłowni gazowej o ok 10 m. Nie ma możliwości aby cokolwiek zmieściło się w kotłowni gazowej. Jedynie co można zrobić to doprowadzić rury zasilające i sterowanie. Chcę zostawić kocioł gazowy( jest dopiero 5 sezonów) jako wsparcie automatyczne w duże mrozy dla PC zamiast grzałki. Czy schemat z sprzęgłem za buforem będzie ok? Sprzęgło na 2 źródła zasilania w kotłowni gazowej? Bufor za sprzęgłem na powrocie? Dziękuję za pomoc

  • @krystiandamaschke893
    @krystiandamaschke893 ปีที่แล้ว +1

    Swietnie się Pana słucha super fachowe wyjaśnienie. Ja mam jedno pytanie . Mam dom 200 m2 parter i piętro zasilany będzie pompą ciepła Vaillant 7 kw , 100 % podłogówka ( jeszcze nie wiem czy będą siłowniki na pętlach) , rury na podłogówce fi 18 , rozdzielacze chce dać 4 sztuki po 7 obiegów zasilane wszystko rurami fi 28 miedź do kazdego rozdzielacza ( chce dac 4 a nie 2 rozdzialacze zeby pętle były krótsze ) . Wyjscie z pompy na instalację fi 35 miedz . I teraz pytanie czy montując szeregowo bufor , sama pompa w pompie ciepła da radę popchnąć to na cztery rozdzielacze bez dodatkowej pompy? Czy może na każdy rozdzielacz np na powrocie pomontować zawory kryzujące? Czy dać sobie spokój z czterema rozdzialaczami i zrobić na dwóch?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Pytanie jest raczej o charakterystyke pompy obiegowej zainstalowanej w Pana pompie ciepła - ja moge odpowiadac jedynie za urzadzenia Panasonic :).
      To co Pan opisał każe przypuszczac że opory po stronie instalacji bedą raczej minimalne i przepływy w pentlach niewielkie. Prosze obliczyc opory w pętli krytycznej ( najdłuższej, najdalej ) wtedy Pan bedzie wiedział czego sie spodziewać, oczywiście przy uwględnieniu danych pompy obiegowej. Raczej nie bedzie konieczności stosowania pomp przy rozdzielaczach. myusiałby Pan je wtedy na siłę dławić, żeby w rurach "nie hulał wiatr" czyli same straty. ( prawdopodobnie jedna niewielka pompa by wystarczyła :)
      W razie czego zawsze do bufora szeregowo można łatwo dołozyc "by-pass" i dołozyc pompke JAK W 15:30 :) powodzenia.

  • @MikołajKrzyżański-d4t
    @MikołajKrzyżański-d4t 10 หลายเดือนก่อน

    witam , jestem posiadaczem pomy panasonic 9kw split , domek 144m grzane 105, instalacjia grzejnikowa problem polega w tym ze pompa nie raguje na delte zadana 8 tylko ciagle 5 , bufor 50l wpiety rownolegle , duze taktowanie 4, powrot z bufora robi sie bardzo szybko cieply pozdrawiam

  • @milimetr6351
    @milimetr6351 3 หลายเดือนก่อน

    Choć ""wiele wody w Wiśle upłynęło" od publikacji materiału (cytując "klasyka") mam nadzieję na odpowiedź.
    Czy da się wyregulować zawór nadmiarowo-upustowy, aby działał poprawnie bez precyzyjnych obliczeń (czyli jak mam go ustawić organoleptycznie - co skręcić, co otworzyć itp)?

    • @sgly1
      @sgly1 3 หลายเดือนก่อน

      Wiec pytanie jest o to czy się da - tak da się.
      Na ucho, na oko, na rękę badająca drgania na rurze itd.
      Problem w tym, że te metody wymagają doświadcznia i z niego własnie wynika skuteczność takiego sposobu. Kluczowe jest wyczucie kiedy zawór się otwiera a kiedy zamyka. do tego ucho i ręka wystarczą ( chyba ze ktoś jest przygłuchy i "nieczuły" ). Przypływomierz czy inny rotametr, prezyzyjnie wskazują gdzie jesteśmy i to tyle.
      Co do zasady zawór ma być w pełni zamknięty gdy odbiorniki są otwarte, a otwierać się kiedy zaczymy zamykać np. głowice. Im lepsza( bardizje płaska) charakterystyka zaworów nadmiarowych tym łatwiej je wyregulować. Znam takie które nawet z przepływomierzem są praktycznie nie do wyregulowania ( działają, ale nie tak żebym był zadowolony ).

  • @marianpika5762
    @marianpika5762 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, jestem w trakcie montażu Aquarei HP 7kW i zdecydowanie montuję 200L bufor na powrocie. Mam natomiast również kocioł gazowy i zastanawiam się nad połączeniem go równolegle do tego w/w bufora (jak w przykładzie z 26:11 - 28:40 - Alternatywne rozwiązania - biwalencja w układzie zamkniętym) . Moje pytanie: czy w chwili wystąpienia np. temperatury -20 i włączeniu kotła gazowego, pompa ciepła przepędzi podgrzaną wodę z powrotu (bufora) i wypuści na zasilanie?
    @sgly1 i @PompyCiepaPanasonicAquarea prośba o komantarz

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, jak rozumiem mowa o montażu PC monoblok / hydrosplit; układ napełniony wodą.
      Wbudowane zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe w PC uruchomi pompę obiegową, należy jednak pamiętać o dobrej izolacji rur ( dotyczy to wszystkich pomp, a szczególnie monoblok) - chodzi o to aby czujnik temperatury zamknięty w PC odczytał niską temperaturę wody ( dlatego czujnik jest też słabo izolowany). W przeciwnym wypadku, ciepło sprężarki która się chwilę temu wyłączyła ( np. przy przejściu przez punkt biwalentny), utrzyma przez pewien czas wysoki odczyt czujnika, a woda w nieizolowanej rurze może już się przechłodzić i krystalizować. W praktyce to skrajnie mało prawdopodobne, ale warto o tym wspomnieć.
      Dodam że takie rozwiązanie z kotłem nie zastępuje zabezpieczenia przeciwmrożeniowego na wypadek braku zasilania.
      Pozdrawiam

  • @slawekgrz8520
    @slawekgrz8520 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobry materiał.👍

  • @adamko7778
    @adamko7778 ปีที่แล้ว

    Mogę liczyć na odpowiedź. Chce kupić Panasonica 9kw monoblock i do tego podlaczyc 500l bufor ponieważ taki już mam. Czy będzie to dobre rozwiązanie? Bufor bym grzal do 5stopni więcej nie ustawione na zasilanie zasilaniu za pompa.

    • @PompyCiepaPanasonicAquarea
      @PompyCiepaPanasonicAquarea  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, nie jest to najlepszy pomysł z uwagi na duże straty postojowe jakie będzie generowal taki bufor. Nasze urządzenia wyposażone są w sprężarki inwerterowe i nie potrzebujemy stosować tak dużego bufora dla płynnej pracy. Każde urządzenie potrafi dostosować swoją moc do aktualnego zapotrzebowania. Kolejnym aspektem jest duża bezwładność takiego układu, od momentu załączenia się pompy ciepła do momentu odczuwania komfortu w budynku upłynie bardzo dużo czasu. Zastosowanie takiej pojemności bufora odbije się na koszstach. Do ogrzania 500l wody potrzeba bardzo dużo energii. Lepiej dla pracy urządzenia, komfortu i kosztów eksploatacji jest zastosowanie mniejszego bufora.

  • @milimetr6351
    @milimetr6351 ปีที่แล้ว +1

    Jakiej pojemności powinien być bufor na obiegu glikolowym przy zastosowaniu wymiennika płytowego (monoblok 8 kW)?
    Czy w takiej sytuacji na obiegu wodnym można/trzeba zastosować kolejny bufor do wpięcia dodatkowego źródła ciepła (kocioł peletowy 18 kW)?

  • @technics6215
    @technics6215 6 หลายเดือนก่อน

    A czy można wpiąć obieg wężownicy CWU po prostu w sprzęgło przy instalacji grzejnikowej w której było by zawsze 40-45 stopni, a regulacja mocy jest na zaworach termostatycznych?

    • @sgly1
      @sgly1 6 หลายเดือนก่อน

      Powiem tak, wszystko można i się da. Postaram się jednak napisać dlaczego nie:)
      1. Legionella. Przy takiej temperaturze wody, w zbiorniku bedzie max 40 stopni a może mniej. najlepszą temperaturą dla rozwoju bakteri jest pomiędzy 38 a 40 st. C
      2. brak możliwośći wygrzewu do wyższej temperatury. brak możliwości skierowania całej mocy P.C. do zbiornika, bez koniecznosći przegrzania sprzęgła/bufora. Mówiąc prościej spora szansa ze zabraknie ciepłej wody i długo bedzie trzeba na nią czekać.
      3. Inna logika pracy PC na Co i CWU. Inna delta T, inny punkt wyłaczenia itp.
      Generalnie z hydraulicznego punktu widzenia bedzie ok. Problemem bedzie ograniczony komfort. Przy tak niskiej temperaturze wody, żeby jakkolwiek wygrzewać zasobnik CWU, i tak musimy zastosować taki z wężownicą jak dla PC ( nie przejdzie historia ze starym zbiornikiem z kotła z podkową 0,4 m2 :) ) Koszt dodatkowej pompki obiegowej - jaka by nie była, to zawór 3 drogowy jest tańszy - nie widze uzasadnienia ekonomicznego.
      Takie rozwiązanie ma sens ( albo przynajmniej większy sens) przy zastosowaniu stacji świeżej wody gdzie temperaturą 45-50 stopni nagrzewamy bufor kila set l. A w środku jest weżownica przez którą płycie woda użytkowa. Tanio nie jest, a efektywnosć i tak niższa niż dla Zbiornika pojemnosciowego. Zaletą jest praktycznie brak tematu legionelli. Takie rozwiązanie może być wymagane w szpitalach i ośrodkach zdrowia, ze względów higienicznych właśnie.
      Podsumowując . Można, ale jest drogo, nieefektywnie i długo ( zupełnie inaczej niż przy kotle węglowym, który jechał na wysokoim parametrze ) . Własnie dlatego Pompa ciepła jest podłączana na zaworze 3 drogowym. Pozatym co latem? też grzejemy bufor, żeby na grzać wodę?

  • @milimetr6351
    @milimetr6351 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry.
    Czy ma sens połączenie szeregowe dwóch wymienników płytowych aby zmniejszyć stratę temperatury między obiegiem glikolowym, a obiegiem wodnym CO?
    Czy takie połączenie dwóch wymienników np. 40-płytowych (każdy o powierzchni wymiany 1,28 m2, 12 m3/h) będzie w stanie zniwelować stratę temperatury do np. 0,5K?
    Pacjent to monoblok o mocy 8 kW.

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      trochę wody w wiśle upłynęło, ale... Nic nie stoi na przeszkodzie w zastowaniu jeszcze większego wymiennika. Można dac wymiennik rozmiarów domu i zniwelowac stratę do 0.001K. Wszystko można, natomiast wzrost efektywności nie jest liniowy względem ponoszonych kosztów. Co to w praktyce oznacza? że w pewnym momencie wydajemy dodatkowe 5k pln na wymiennik a koszty spadają o 100 zł na rok. ( to w dużym uproszczeniu) Złoty środek - chodzi o znalezienie takiego wymiennika który nie jest przesadnie drogi, a jednocześnie daje optymalną efektywność. Ja osobiście uważam, że nalezy się poruszać w zakresie straty od 5K do 2K, gdzie 5K to absolutne minimum, powyżej którego koszty eksploatacji rosną znacząco, a poniżej 2K wzrost efektywnosci jest niewspółmierny do kosztów.

  • @awocddz628
    @awocddz628 ปีที่แล้ว

    Witam. Proszę o informację bo nie wspomniane o tym było, o jakich parametrach należy zamontować wymiennik płytowy (przepływ, moc) na przykładzie pompy monoblok 9kw 3fazowa. Dziękuję i pozdrawiam

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Ja osobiście sugeruję dobór na stratę 2K. To znaczy dla mocy nominalnej i dT=5K różnica pomiędzy stroną pierwotna i wtórną około 2K. Przykład - po stronie PC glikol 45/40 a za wymiennikiem 43/38. Absolutne minimum to strata 5K. Dobór na podane parametry wykonuje najczęściej dostawca / dystrybutor wyminników.
      Warto zauwazyc że takie kryteria doboru dają efekt podobny to "zwykłego bufora" w ukłądzie równoległym.

  • @miroslawgasik7771
    @miroslawgasik7771 11 หลายเดือนก่อน

    Moja pomp PC posiada pompkę obiegową hydroboxie. Czy moźna zamontować bufor tylko na zasilaniu nie stosując pompki obiegowej za nim?

    • @sgly1
      @sgly1 11 หลายเดือนก่อน

      Układy z buforem na powrocie lub zasilaniu + zawór nadmiarowy, są praktycznie tożsame, ale z pewnych względów bardziej ekonomiczny jest bufor na powrocie ( np. mniejsze straty postojowe, bo magazynujemy wodę o niższej temperaturze). W takim układzie nie potrzeba dodatkowej pompy obiegowej. To dokładnie ten ukłąd, który omawiamy około 34 minuty.
      Warunkiem jest oczywiście odpowiednia pompa obiegowa w hydroboxie :)
      Pozdrawiam

  • @przemysawkacprzak6311
    @przemysawkacprzak6311 ปีที่แล้ว

    Czy jeżeli chciałbym przerobić swój obecny bufor zainstalowany równolegle na wersję z buforem na powrocie z zaworem upustowym to muszę wymontować obecną pompę obiegową, którą mam za buforem czy mogę ją tam zostawić i tylko odłączyć i woda przez ta pompę będzie płynęła bez problemu?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Pompa obiegowa bedzie stawiała dość duże opory - należy ja wymontować. Prosze nie testować czy może jakoś to bedzie - znamy takie przypadki.

  • @cleenox
    @cleenox ปีที่แล้ว

    Witam, pompa tcap 9kw 3f + galmet kumulo 380/120l, w buforze wężownica do solarów, 50% podłogówka. I teraz pytanie jak wpiąć aby działało najefektywniej?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว +1

      Dzień dobry, przejrzałem dokumentację tego zbiornika, i nie mam najlepszych wiadomosci. Przede wszystkim, aby wykorzystać w pełni ten zbiornik musielibyśmy całkowicie zrezygnować z pracy na krzywej grzewczej, utrzymując wysokolą temperaturę w buforze przez cały sezon grzewczy - potencjalny wzrost kosztów to około 20%+ w skali roku. Dośc drogo. Oczywiście latem grzać będą solary - bardzo dobrze. Teoretycznie moglibyśmy pompę ciepła podłączyć dodatkowo do wężownicy w małym zbiorniku, tyle że powierzchnia wężownicy jest ponad 2 razy za mała do pracy z tą pompą ciepła, co więcej, w okresie jesienno-wiosennym, zbiornik CWU oddawałby ciepło do bufora, - niepotrzebne wychładzanie ( przy założeniu że w buforze mamy mniejszą temperaturę niż w Zbiorniku CWU - praca z krzywą grzewczą). Najciekawszym rozwiązaniem byłoby chyba połączenie dodatkowego podgrzewacza CWU szeregowo tylko dla PC. Wtedy pracujemy z Krzywą grzewczą, zbiornik 120l nieco się podgrzeje, ale ostateczne dogrzanie CWU nastąpi w zasobniku CWU za nim. W okresie letnim, gdy bufor bedzie mocno nagrzany od solarów, do drugiego zbiornika bedzie trafiała gorąca woda podgrzana przez solary - dobrze by było zrobić dodatkowo krótki obieg cyrkulacji, który w okresie letnim wyrównywałby temperatury w obudwu zbiornikach CWU. To dość popularne rozwiązanie, szczególnie gdy zbiornik kombinowany jest dośc nowy ( albo z dotacji) i nie chcemy / nie mozemy go zastąpić innym rozwiązaniem.
      Prosze podyskutować ze swoim instalatorem, dodam że Akredytowani instalatorzy zawsze mogą się z nami bezpośrednio skontaktować i wspólnie z nami wypracować najlepsze rozwiązanie.
      Pozdrawiam

    • @cleenox
      @cleenox ปีที่แล้ว

      @@sgly1 Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.

  • @krzysztofborys334
    @krzysztofborys334 11 หลายเดือนก่อน

    Przy buforze na powrocie, czy można zamiast zaworu nadmiarowo-upustowego zastosować zawór trójdrożny sterowany sygnałem defrost PC? Wówczas defrost odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem zbiornika buforowego. Czy dla pompy 7kW wystarczy wówczas bufor 90l?

    • @sgly1
      @sgly1 11 หลายเดือนก่อน

      Nie można. Sa ku temu powody.
      Przede wszystkim w układach z "buforem na powrocie" częściowe, proporcjonalne otwarcie zaworu przy częściowym zamknięcu obiegów jest oczekiwane i charakterystyka zaworu nadmiarowo-upustowego jest w pełni wykorzystywana. - ten zawór nie działa tak jak proponowany siłownik.
      Po drugie czas reakcji zaworu - nawet najszybsze to kilka sekund. W momencie przejścia PC w tryb odladzania momentalnie na wymiennik podawany jest czynnik który paruje z temperatura nawet -30 stC. W tej sytuacji kikusekundowy brak przepływu, wynikający np. z czasu reakcji zaworu mógłby być dla wymiennika śmiertelny.
      Trzeci powód to potencjalna awaria zaworu , przerwa w zasilaniu, uszkodzenie przekaźnika itp. - konsekwencja jak wyżej. poprostu wybieramy rozwiązanie najbardziej niezależne, działające "pomimo", a nie tylko wtedy gdy wszystko gra.
      Kolejeny powód, to logika pracy (to już czwarty). Automatyka wystawia sygnał odladzania (i to tylko w wybranych modelach) w całym cyklu, łacznie z czasem odtworzenia - sygnał znika kilka minut po skończeniu "faktycznego" odladzania. Bramka druga to sygnał z zaworu 3 drogowego - ale to po pierwsze ingerencja w urządzenie, po drugie, to nie chodzi tylko i wyłącznie o czas gdy obieg jest odwrócony. W praktyce, aby to zadziałało, musielibyśmy mieć dodatkowe wyjście dedykowane dokładnie dla takiego rozwiązania z dokłądnie zaprojektowaną logiką, a zgodnie z moją wiedzą takiego rozwiązania nie dopuszcvza żaden z producentów - patrz punkt 2 i 3 :)
      Pozdrawiam

    • @krzysztofborys334
      @krzysztofborys334 11 หลายเดือนก่อน

      @@sgly1 Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nad czasem przestawiania zaworu się zastanawiałem - trwa to ok 6 sekund i nie wiedziałem, czy pompa nie zareaguje na to źle (potwierdził Pan jednak moje obawy). Myślałem, że w najgorszym razie wyrzuci błąd i się zatrzyma, a tu widzę, że może dojść do uszkodzenia. Nie wiedziałem też, że sygnał wyłącza się z opóźnieniem. To przekreśla moją koncepcję w obecnie produkowanych urządzeniach. Może w przyszłych wersjach urządzeń ktoś coś takiego doda - wymagana jest jednak odpowiednia logika po stronie urządzenia np. przełączenie na "krótki" obieg z odpowiednim wyprzedzeniem i skontrolowanie przepływu. Na koniec chciałbym pogratulować serii filmów - są bardzo pouczające!

  • @radoslawstachura3797
    @radoslawstachura3797 ปีที่แล้ว

    Dokładnie, ja miałem niski bufor i pompa mi taktowala, 5 minut pracy.
    Na tą chwilę jest pominięty i pracuje nawet pare godzin ciągiem.
    Dodatkowe pytanie mój Panasonic, jakoś nic sobie nie robi ze zmiany delty, dopiero jak jest bardzo zimno na zewnątrz, to nagle tak, o co chodzi?
    Tak samo jest przy krzywej, zmiana nic nie zmienia, nagle załapie i jest za bardzo, mam wrażenie że regulacja nie działa po 1 st tylko co 5 stopni lub nawet więcej

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Bardzo mało konkretnych informacji - proszę poprosić o wyjaśnienie instalatora.
      Proszę pamietac że są jeszcze dodatkowe warunki pracy takie jak minimalny przepływ, czy maksymalna wydajnosć pompy obiegoiwej, jeśli nastawa wynikająca z delty jest mniejsza od minimum to to drugie ma pierwszeństwo. Nie oceniam Pana obserwacji, a jedynie sugeruję kwestię znajomości pełnej logiki pracy.
      Podobnie informacja o krzywej jest na tyle chaotyczna, że trudno mi sie do tego odnieść. Dodam jedynie że krzywa to nastawa, a zmiana parametrów na wyjściu zależy bardzo mocno od zapotrzebowania i bezwładnosci budynku czy instalacji.

  • @jareksulej9896
    @jareksulej9896 ปีที่แล้ว

    pierwsza sprawa -w przypadku doboru srednicy baypasu , mozna zastosowac zawór regulacyjny wtedy ewenualne bledy w doborze srednicy można skorygowac, oczywiscie nie w przypadku kiedy ta srednica bedzie za mała. Jest to dodatkowy koszt ale mamy możliwosc korekty przepływu przez baaypas, zwykły zawór kulowy myśle też mógłby pomóc ale to już mniej fachowe
    druga to sterowanie pompą obiegową po stronie instalacji, jak dobrze zrozumiałem taką możliwosc daje automatyka pomy ciepła panasonic. Co w przypadku sterowania ogrzewaniem strefowym gdy jest możliwosc sterowania praca pompy obiegowej przez sterowniki pokojowe, mianowicie jesli jest zapotrzebowanie chociaz przez jeden włącza pompe obiegowa , jeśli nie wyłącza ja. I analogocznie posiada wyjscie bezpotencjałowe do sterowania zródłem ciepła. Ma Pan doświadczenia jaki to ma wpływ na prace pompy ciepła i czy w tym wypadku nie lepiej sterowac w systemie 4t i pompa ciepła pracuje z czujnikiem bufora

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว +1

      Co do pierwszej sprawy - minimalna średnica ma pozwolić na poprawnę pracę - w górę ograniczenia nie ma. natomiast faktycznie czasami widuję zawory dławiące na tym odcinku. Widziałem tam nawet zawór grzejnikowy 1/2" na powrót - na imbus no i działało :). Może to nie szczyt elegancji ale jak działa?...../
      Druga sprawa jest o tyle prosta że tak właśnie może działać ukłąd 2 strefowy z płytą rozszerzeń. Do pompy ciepłą podłaczamy sygnał z termostatów, belek itp i pompa ciepła wtedy wyłączy pompę obiegową. Jesli wyłaczone zostaną obie strefy, to pompa wyłaczy się całkiem. Tu mamy wiele możliwosci i trudno je opisac w komentarzu. Dodam tylko że źródło dodatkowe moze pracowac równolegle, alternatywnie lub jako źródło szczytowe, np. zastępując grzałkę wbudowaną w PC. Prosze opisac konkretny układ to łatwiej bedzie się do tego odnieść.

  • @marekszydowski1124
    @marekszydowski1124 ปีที่แล้ว +1

    Witam, b.fajny webinar 👍.
    Pytanie: bazując na tym czego się dowiedzieliśmy - czy powinniśmy dążyć do ciągłej pracy PC ?
    Jaka jest Pana opinia @Stanisław Glodny?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว +4

      Dziekuje, co do pytania - nie jest tak łatwo. Po pierwsze w jaki sposób możemy do tego dążyć?? Są dwa sposoby, pierwszy to zwiększenie bezwładności - w ten sposób wydłużymy czas cyklu, natomiast liczba godzin pracy PC w sezonie nie ulegnie zmianie. Czy pompa się uruchomi 5 razy na godzinne cykle, czy raz na cykl 5h, bilans pozostanie ten sam. Zawsze warto wydłużyć cykl, ale raczej dbając o to by nie był zbyt krótki, a nie wydłużać go w nieskończoność - korzyść jest żadna a koszty ogromne.
      Drugi sposób to zmniejszenie mocy PC - mniejsza pompa ma mniejsza moc minimalna, dlatego będzie pracowała dłużej. Granica rozsądku są maksymalne temperatury biwalencji. Jeśli je przekroczymy, to jednocześnie przekroczymy pewien próg obciążenia sprężarki w warunkach zwiększonego oblodzenia (około 0stC) i wtedy sporo stracimy na nadmiarowych defrostach.
      Podsumowując, gdyby można było skonstruować sprężarkę o bardzo szerokiej modulacji ( w praktyce silnik el. który pozostawałby efektywny nawet przy śladowym obciążeniu) tak ze pompa osiągała by min 0,5kW(dla +15)przy mocy max 10kW(dla -15) to tak, moglibyśmy włączyć urządzenie w październiku i wyłączyć w kwietniu.
      …aż się rozmarzyłem :)

    • @marekszydowski1124
      @marekszydowski1124 ปีที่แล้ว

      @@sgly1 Dziękuje za odpowiedz - pytanie w takim razie jak 5x1h cyklu czy 1x5h cyklu wpłynie na samą pompe/sprężarke - mam na mysli deklaracje producentów odnośnie ilości godzin pracy czy też liczby zał./wył (czy to w sezonie czy to w całości/całego przewidywanego okresu życia PC? I co konkretnie mówi/zaleca Panasonic?
      *Czekamy w takim razie na sprężarkę 🙂 która będzie sie modulowac tak aby zapomnieć o tych urządzeniach przez cały okres grzewczy. **A może i nie bo powiało by wtedy troche nudą 😀
      Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie algorytmu pracy pomp Panasonic: pompa pracując na krzywej grzewczej - po osiągnięciu zadanych parametrów wyłącza sprężarke ale równoczenie zachowując prace pompy obiegowej - jaki jest cel tego zabiegu? (krótkoterminowo/co jakiś czas jestem w stanie zrozumiec że sprawdza kiedy powinna sie uruchomic ponownie itd. - ale robiąc to ciągiem np. przez godzinę czy dwie "sama doprowadza de fakto do wychłodzenia tej wody" - a w korelacji z grzejnikami/ grzejnikami + podłogowe na tym samym parametrze - to działanie jest .... niewydajne ...).

    • @januszbobrow3431
      @januszbobrow3431 ปีที่แล้ว +1

      @@sgly1 Po pierwsze bardzo chciałbym podziękować za całą wiedzę, którą pan przekazuje takim ludziom jak ja... Po drugie, żeby nie tylko "kadzić" chciałbym zapytać czy to, że w serii J Waszych pomp, przynajmniej tych jednowentylatorowych) na każdy defrost przypadają aż dwa załączenia sprężarki nie spowoduje dramatycznego skrócenia jej życia ? Ponoć w starszych seriach było tylko jedno a niektóre marki potrafią zrobić defrost i bez wyłączania sprężarki a tutaj aż dwa... Przy temp. w okolicach zera potrafi na dzień zaliczyć i 30 startów,
      chociaż pompa chodzi bez przerwy, bo ma co robić... No i kolejna sprawa poruszana już w innym komentarzu. Wasi instalatorzy potrafią po wzięciu kasy zwinąć się z rynku i nie odbierać nawet telefonów i zostajemy ze sprzętem na lodzie, często nawet bez faktury... Kontakt z Wami też nie jest łatwy, żeby chociaż sprawdzić, czy mamy gwarancję... Chyba coś jednak nie tak, jak na tak poważną firmę ? Pozdrawiam i czekam na kolejne pouczające wykłady i merytoryczne komentarze pod nimi.

    • @KK-yd4is
      @KK-yd4is ปีที่แล้ว

      @@sgly1 Podbijam powyższe pytanie Pana Marka.
      Czy w trybie pracy z buforem pompa ciepła po wyłączeniu sprężarki (osiągnięcie zadanej temp. w buforze) wyłączą pompę wody aby nie generować strat ciepła tej wody oraz niepotrzebnego podmieszania w buforze?
      Pytanie dotyczy sytuacji gdy na buforze jest zamontowana pompa obiegowa CO o szerokim zakresie regulaci wydajności dla układu z termostatami na grzejnikach i podłogówce.

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว +1

      @@KK-yd4is Odpowiedz jest prosta - to zależy :)
      A konkretnie od tego jaka jest wybrana logika pracy.
      Jesli pracujemy tylko na krzywej grzewczej oraz bez dodatkowych czujników - bedzie pracować cały czas - przepływ przez jednostke to jedyny sposób na sprawdzenie kiedy włączyć sprężarkę.
      Jesli bedziemy mieli czujnik temperatury w buforze, to bedzie pracowac tylko pompa za buforem - pompa podstawowa włączy sie (prawie) razem ze sprężarką.
      Jesli dodamy termostat pokojowy lub czujnik w pomieszczeniu to przegrzanie pomieszzczenia wyłączy pompy obiegowe i sprężarkę, ale jesli wyłaczenie wynika z przegrzania bufora to pompki będą dalej pracować.
      Powyższe nie wyczerpuje bezwzględnie wszystkich możliwości (ale większość) i dotyczy pomp Aquarea od generacji H

  • @zbyszekwojtal2660
    @zbyszekwojtal2660 ปีที่แล้ว

    Mam jeszcze pytanie odnośnie przepływu w czasie defrostu. U mnie ten przepływ na małym obiegu wynosi 52l/min. Czy to nie za dużo, przecież przy takim przepływie woda nie zdąży oddać ciepła. W przypadku bufora szeregowo na powrocie instalacja nie da takiego przepływu. Czy zawór nadmiarowo upustowy trzeba ustawić tak żeby suma tych przepływów wynosiła 50l/min ?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว +1

      Co do oddawania ciepła - ciepło zostanie odddane, poprostu ze względu na duży przepływ bedzie mała delta - czasem poniżej 1K. Prosze pamiętac że Moc to przepływ x delta ( w uproszczeniu ), a fizyki nie oszukamy.
      Co do samej wartości przepływu, to wynika on z algorytmu, który wymusza pracę z maksymalnym przepływem. Ze względu na bardzo małe opory przepływ jest irracjonalnie duży i jednoczesnie pokazuje niewykorzystany potencjał tej pompy oboiegowej. Przy zaworze nie uzyskamy takiej wartości, jednak minimalna wartość przy której układ bedzie poprawnie pracował, to przepływ na poziomie 50% nominalnego dla danego modelu urządzenia, a to uzyskamy ze zdecydowanym naddatkiem.
      Pozdrawiam

  • @zbyszekwojtal2660
    @zbyszekwojtal2660 ปีที่แล้ว +2

    Przy podłączeniu równolegle na zasilaniu możliwe jest też wpięcie zasilania na grzejniki przed buforem i zaślepienie z drugiej strony

  • @pawelpawel5074
    @pawelpawel5074 ปีที่แล้ว

    Czy można zminimalizować stratę buforową ( bufor jako sprzęgło) używając jako wyjścia z bufora na instalację króćca w "suficie" bufora ( jeżeli jego średnica jest wystarczająca) ?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Teoretycznie tak. Natomiast dużo zależy od rozmiaru i samej konstrukcji zbiornika. Prosze nie spodziewać sie spektakularnych efektów.

    • @pawelpawel5074
      @pawelpawel5074 ปีที่แล้ว

      @@sgly1
      Dziękuję za odp.

  • @marekmarek4426
    @marekmarek4426 ปีที่แล้ว

    23.35 Podano że układ CWU wstawić w układ z glikolem, ale pominięto bufor na powrocie. Czy powrót z bojlera CWU nie powinien wejść przed bufor żeby zład wody zapewnić podczas odszraniania? Czy bez bufora nie będziesly za mały zład wody? Pozdrawiam

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Układ jest poprawny. W przypadku podgrzewacza CWU, sam zbiornik zapewnia właściwą pojemność cieplną ( za która w przypadku CO odpowiada minimalny zład) o ile jesteśmy w stanie to ciepło odzyskać z odpowiednią mocą - stąd wymaganie w przypadku CWU dotyczy powierzchni wymiany wężownicy, a nie zładu.

  • @Adam90155
    @Adam90155 ปีที่แล้ว

    Witam mam pytanie kto serwisuje pompę Panasonic w okresie gwarancji? Słyszałem że robi to instalator który ją montuje pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Pani Moniko, dokładnie tak. Za obsługę urządzenia odpowiada instalator - dotyczy to zarówno przeglądów okresowych jak i napraw w okresie gwarancji. Kwestia przeglądów jak sadze nie budzi wątpliwości, jednak dodam kilka słów na temat awarii. Podstawowa rola instalatora jest przyjęcie zgłoszenia, oraz diagnoza problemu ( zgodnie z procedurami dostarczanymi przez Panasonic, ze wsparciem zespołu serwisowego ) jeśli awaria zostanie zdiagnozowana instalator otrzyma części i wykona naprawę. Na wypadek sytuacji wykraczających poza możliwości instalatora Panasonic dysponuje 23 serwisami na terenie kraju, które na zlecenie zespołu serwisowego wspierają instalatorów w krytycznych sytuacjach.

    • @Adam90155
      @Adam90155 ปีที่แล้ว

      @@sgly1 a co jeśli instalator zamontuje x pomp i zniknie z rynku lub zmieni nazwę firmy

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Jeśli urządzenie zostanie zarejestrowane w naszym systemie ( wygenerowana zostanie karta gwarancyjna ) obsługę urządzenia przejmie jeden z naszych serwisów, lub wskazany przez Panasonic instalator.

  • @ajnsztajn
    @ajnsztajn ปีที่แล้ว

    36:15 - czy to rozwiązanie będzie także działało w przypadku chłodzenia?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Tak, to bardzo proste rozwiązanie, które sprawdzi sie w chłodzeniu.

  • @DawidKliszewski
    @DawidKliszewski ปีที่แล้ว

    41 minuta, zawor nadmiarowo-upustowy ok, ale bez bufora na powrocie za zaworem jak realizowane bedzie odladzanie? Czy nie doprowadzamy do sytuacji kiedy woda do odladzania jest w wiekszosci juz ochlodzona, bo wraca wlasnie z wymiennika pompy ciepla? Wiec pozostaja grzalki w pompie ciepla, jesli sa?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Panie Dawidzie, odpowiedz pisałem już 2 razy, jednak była usuwana - prawdopodobnie przez obecność odnośnika do strony zewnętrznej.
      Pana spostrzeżenie jest słuszne, tyle że w podanym fragmencie schematy są niekompletne i umyka fakt, że pompa ciepła jest po lewej stronie.
      Kompletny schemat - dokładnie ten sam, jest pokazany w 2:30 :)

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski ปีที่แล้ว

      @@sgly1 Tak, oczywiscie wskazany schemat odpowiada jak najbardziej opisanej sytuacji, troche czepialstwo z mojej strony.
      Przy okazji zapytam, czy ma jakies znaczenie termicznie kierunek zasilania bufora w szeregowym podlaczeniu, to znaczy czy bedzie to z dolu do gory, czy z gory na dol w kierunku powrotu?
      Mowil Pan ze w zasadzie wszystko jedno byle po przekatnej?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      @@DawidKliszewski Teoretycznie należałoby uwględniać gradient temperatury w buforze i mieszanie na skutek różnicy temperatur
      , tyle że w przypadku przepływu na poziomie np 20l/minute, i buforze 200l całkowita wymiana nastąpi w 10 minut. przy tak dużym przepływie konwekcja przestaje mieć znaczenie. szczególnie że w pracy ustabilizowanej w zasadzie cały zbiornik ma tą samą temperaturę. Więc tak, nie ma to znaczenia

  • @sylwester6156
    @sylwester6156 2 ปีที่แล้ว

    Mając pompę z buforem 100l. spiętym równolegle, z grzejnikami i trochę podłogowki (20 %) pracujacymi na jedynym parametrze, do jakiej delty dążyć? Czy do realnej zmierzonej na układzie wtórnym (4 stopnie) którą jestem w stanie uzyskać, czy do przyjętej delty 7-8 przy układach z grzejnikami?

    • @Biblijny
      @Biblijny 2 ปีที่แล้ว

      Witaj mam podobną sytuację ,i ja ustawiłem deltę na 1 .

    • @sgly1
      @sgly1 2 ปีที่แล้ว +1

      Jeśli realna delta na stronie wtórnej to 4K, to polecam pozostawienie nastawy domyślnej - 5K. Zmiana na 7-8 stosowana jest w celu obniżenia przepływu i tym samym obniżenie hałasu w zbyt cienkich rurach czy grzejnikach ( zbyt cienkich dla d dT 5K). Przestrzegam przez zmniejszaniem dT poniżj 3K - w takiej sytuacji pompa bedzie pracowała z moca bliską maksymalnej ( albo tej, do której ją ograniczymy w sterowniku).

    • @sylwester6156
      @sylwester6156 2 ปีที่แล้ว

      @@sgly1 Dziękuję za odpowiedź.
      Panie Stanisławie jeszcze jedno pytanie w temacie podłączenia bufora. Chyba tylko jeden raz widziałem na youtube podłączenie bufora 3 punktowo. A wydawać by się mogło że to całkiem dobre rozwiązanie, które umożliwiało by zmniejszenie straty buforowej, a zarazem miało by to wszystkie korzyści bufora równoległego. Chodzi mi o podłączenie zasilania układu wtórnego w ten sam kruciec co do bufora wpięta jest pompa ciepła. Wydaje mi się że w ten sposób układ wtórny podbiera sobię wodę bez strat, a jeśli pompie "potrzeba" większy przepływ to proszę bardzo. Ciężko to wytłumaczyć bez rozrysowanie ale może Pan zrozumie o co mi chodzi. :)

    • @sgly1
      @sgly1 2 ปีที่แล้ว +1

      @@sylwester6156 Jak najbardziej rozumiem. Proszę zauważyc ze to o czym pan mówi to dokładnie to co jest na filmie od 15:00. Tyle że na filmie schematycznie wpinamy sie w szczyt zbiornika, a Pana opis mówi o realnym zbiorniku z króćcem z boku ale u góry. Pozdrawiam

  • @zipw20
    @zipw20 2 ปีที่แล้ว

    1.
    Super wytłumaczone, mam jednak pytanie co do sytuacji kiedy mamy dwa źródła ciepła ( pompa i kocioł gazowy) ale zamiast bufora są wpięte w sprzęgło hydrauliczne. Czy można pozostawić takie sprzęgło a zbiornik buforowy wpiąć szeregowo na zasilaniu lub powrocie pompy ?
    2.
    Jeśli mamy większe przepływy od strony poboru to rzeczywiście zasilamy wodą o niższej temperaturze ale czy w pewnym sensie zwiększone przepływy nie przeniosą nam więcej energii

    • @sgly1
      @sgly1 2 ปีที่แล้ว

      Ad1, oczywiście, do sprzęgła możemy wpiąć kilka źródeł ciepła, natomiast w takim układzie dodatkowe źródło nie bedzie ogrzewało zbiornika buforowego. Dokłądnie w taki sposób może być podłączony kocioł gazowy
      Ad2, Ilość energi jaka zostanie przeniesiona zależy od przepływu i różnicy temperatur ( delta T). Jesli zwiekszymy przepływ - przy stałej mocy zródła - obniżywy w tem sposób różnicę temperatur między zasilaniem i powrotem. - Zakładając pracę źródła ze stałą mocą, jak 2 razy zwiększymy przepływ, to różnica temperatór spadnie o połowę.

  • @mikol1010
    @mikol1010 ปีที่แล้ว

    12.50 firma Instalmet Grudziądz produkuje bufory. Mimo, że nie ma w katalogu buforow z przegrodą, wystarczy telefon i przegrodę zainstalują w zbiorniku o kazdym litrażu.

  • @romanklimczyk489
    @romanklimczyk489 ปีที่แล้ว

    Czym powinny być sterowane zawory trójdrożne w tej propozycji? Od czego powinne być uwarunkowane ich momenty otwarcia (i zamknięcia?)

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Nie bardzo rozumiem czego dotyczy pytanie. W filmie nie było mowy o zaworach trójdrożnych - jedynie pojawia się zawór przełączające CO -CWU ten zawór sterowany jest z automatyki pompy ciepła. Z treści pytania wynika ze chodzi o zawory mieszające - proszę o doprecyzowanie pytania, albo o wskazanie fragmentu filmu o którym mowa.

    • @romanklimczyk489
      @romanklimczyk489 ปีที่แล้ว

      @@sgly1 np. fragment 23:30. Zastosowane baypasy to zawory trójdrożne prawdopodobnie przełączalne elektrozaworami, ale według jakich parametrów sterowane, co, jakie parametry temperatury, przepływu powinny nimi sterować?
      Temat drugi - w wypadku zastosowannia rozdziału zasilania na grzejniki i podłogówkę jako odbiorniki zastosowany jest np. zawór czterodrożny do obniżenia temperatury na podłogówkę. Gdyby zastosować rozwiązanie z zaworami
      nadmiarowo upustowymi było by to ciężkie chyba do wyregulowania, bo część przepływu zwrotnego odbywała by się przez ten zawór czterodrożny..

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      @@romanklimczyk489 w podanym fragmencie mowa jest o podłączeniu zasobnika CWU. W tym celu na linii zasilającej instaluje się zawór przełączający ( 2 pozycyjny, zwykle silnikowy, a nie elektrozawór) który kieruje cały strumień wody do zasobnika CWU lub na CO. Proszę zauważyć że PC nie ogrzewa równolegle CO i CWU tylko pracuje z pełna mocą na jedno lub drugie. Oczywiście stosowne wyjście sterujące znajduje sie w automatyce PC.
      Pokazywane wcześniej i później łączniki nazywane przeze mnie 'by-pass" to nic innego jak rura łącząca zasilanie i powrót łączona na zwykłych trójnikach - nie ma tu żadnego sterowania i by pas pozostaje stale otwarty ( można na by-pasie zainstalować zawór regulacyjny dla regulacji oporu stawianego przez ten odcinek, ale nie jest to absolutnie konieczne)
      Co do podłączenia układu grzejniki + podłogówka. W przypadku podłączenia PC do obniżenia temperatury nie stosujemy zaworu 4 drogowego, a zawór 3 drogowy z siłownikiem. w takim przypadku przymknięcie zaworu oznacza ograniczenie poboru gorącej wody ( zmniejszenie przeplywu w rurze dobiegowej do zaworu mieszającego) ze źródła na rzecz wody z powrotu - podmieszanie. (w tym przypadku nie występuje problem który Pan opisywał dla zawory 4 drogowego) Oczywiście sterowanie z automatyki PC na podstawie czujnika temperatury - schemat h2419627.stratoserver.net/AIp4YC4C/hydfiles/0617_splitR32_scheme.pdf - co prawda ze sprzęgłem, ale o tożsamości rozwiązań był ten Webinar :)
      Pozdrawiam

  • @1acer22
    @1acer22 ปีที่แล้ว

    o jakiej pompie mówimy split czy monoblok ?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      rozwiązania są uniwersalne :)

  • @krzysztofbiaostocki2651
    @krzysztofbiaostocki2651 ปีที่แล้ว

    Witam czy możemy zabezpieczyć instalację pompy ciepła stosując zawór termostatyczny np. na 40 stopni a nadwyżka tej temperatury trafiała by do bufora?

    • @sgly1
      @sgly1 ปีที่แล้ว

      Obawiam się, że nie istnieje taki proces fizyczny, który umożliwiałby przerzucenie gdziekolwiek nadwyżki temperatury (entropia - dążenie do równowagi).
      Prosze o wyjaśnienie o jakie rozwiązanie dokładnie chodzi?

    • @krzysztofbiaostocki2651
      @krzysztofbiaostocki2651 ปีที่แล้ว

      @@sgly1 Witam na schemacie zastosował Pan wymiennik płytowy do pompy ciepła. W moim przypadku mam bufor i chcę zasilać pompą ciepła i żeby na powrocie do pompy ciepła nie wracała za niska temperatura wody mogę zastosować np. zawór trójdrożny z nastawą 30-35 stopni. Czy to ma sens?

    • @krzysztofbiaostocki2651
      @krzysztofbiaostocki2651 ปีที่แล้ว

      Witam miałem na myśli zawór termostatyczny do zabezpieczenia powrotu co.

  • @bartekbartek6996
    @bartekbartek6996 2 ปีที่แล้ว +2

    Kiedy się doczekamy na regularne dostawy pomp? Reklamy, szkolenia, webinary, wszystko pięknie ale towaru jak na lekarstwo

    • @danielpiotr1119
      @danielpiotr1119 2 ปีที่แล้ว

      A ty z jakiej planety jesteś? Fabrykę mają postawić w ciągu? Przecież tak wygląda dziś cały rynek, czekasz miesiącami, bo po prostu nikt nie nadąża za popytem. Na auto czekasz dziś rok. Produkcja pomp to nie piekarnia.

    • @bartekbartek6996
      @bartekbartek6996 2 ปีที่แล้ว +1

      @@danielpiotr1119 to jak jest to każdy widzi, problem stanowią ludzie którzy twierdzą że to normalne i tak musi być. Gdyby wszyscy tak myśleli to do dziś siedzielibyśmy przy ognisku przed jaskinią

    • @danielpiotr1119
      @danielpiotr1119 2 ปีที่แล้ว

      @@bartekbartek6996 problem stanowi myślenie, że kiedyś to ... .tez bym chciał ją kiedys..auto w promocji w salonie od ręki, cukier za 2 zl. nie ma już kiedyś, jest dziś, jest wojna, kryzys, zmiany globalne. Co niby ci ludzie mają zrobić? Skrecac sami urządzenia?

    • @bartekbartek6996
      @bartekbartek6996 2 ปีที่แล้ว +2

      @@danielpiotr1119 wojna, kryzys, a do niedawna pandemia, tym można tłumaczyć wszystko. Wiedz jednak że Europa to nie cały świat. Wojna za naszą granicą jest tylko jednym z wielu konfliktów na świecie i wbrew temu co próbuje się nam wmówić nie jest główną przyczyną naszych problemów. Są miejsca na świecie gdzie nadal jest rozwój gospodarczy i o kryzysie nikt nie myśli.

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki 7 หลายเดือนก่อน

    Niestety nie zrozumiałem tego tłumaczenia, że jeśli urządzenie jest jedynym źródłem ciepła to i tak musi pracować i tłoczyć wodę.

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 ปีที่แล้ว

    Nie stosuję żadnych sprzęgieł to oszustwo i naciąganie klienta. Wystarczy pompa na powrocie.

  • @milimetr6351
    @milimetr6351 ปีที่แล้ว

    Gdzie mogę znaleźć wspomniany "generator schematów Panasonic"?
    Zarejestrowałem się na panasonicproclub i aktywowałem konto, ale tam nic takiego nie widzę...

    • @PompyCiepaPanasonicAquarea
      @PompyCiepaPanasonicAquarea  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, aby wejść do generatora schematów należy wejść w zakładkę narzędzia -> kliknąć w Aquarea air to water -> wybrać ‘generator schematów hydraulicznych’.

    • @milimetr6351
      @milimetr6351 ปีที่แล้ว

      @@PompyCiepaPanasonicAquarea Dzień dobry. Po kliknieciu "Aquarea air to water" pojawiają się następujące zakładki:
      -"Kalkulator zapotrzebowania na grzanie"'
      -"Kalkulator hałasu"'
      -"Aquarea Designer - Online Tool",
      -"Kalkulator Aquarea AIR"'
      -"Rysunki 3D & rysunki CAD / Specyfikacje".
      Powyżej jest jeszcze zakładka: "Etykieta energetyczna dla pomp Aquarea".
      To wszystko co wyświetla się w "Aquarea air to water".

    • @PompyCiepaPanasonicAquarea
      @PompyCiepaPanasonicAquarea  ปีที่แล้ว

      @@milimetr6351 Jaki profil wybrał Pan podczas rejestracji na ProClub?

    • @milimetr6351
      @milimetr6351 ปีที่แล้ว

      @@PompyCiepaPanasonicAquarea Chyba "użytkownik końcowy"...
      Powinienem wybrać inny?

    • @PompyCiepaPanasonicAquarea
      @PompyCiepaPanasonicAquarea  ปีที่แล้ว

      @@milimetr6351 Rozumiem, to narzędzie jest przeznaczone dla instalatorów, inżynierów i projektantów, dlatego pewnie nie może Pan go zobaczyć na swoim koncie.