Takich zbiorników które stabilizują system energetyczny powinniśmy mieć ze 100! Ale ekoterrorysci blokują, a to czysta technologia, jak jest nadmiar mocy, także z paneli i wiatraków to zamiast zamykać system pompujemy wodę, jak jest potrzeba to puszczamy w dół i mamy prąd z zapasów, ale to przekracza rozmiar rozumków Aktywiszcze Ekoreligii😅
a miejsc na wybudowanie takich zbiornikow jest gora kilkanascie To nie Oslo, ze na fiordach masz przewyzszenia/spadki po 150-200m, gdzie mozesz postawic wiele turbin do elektrowni szczytowo pompowych
Byłemu góry , widok zalanego pełnego zbiornika ''robi wrażenie'' Piękne majestatyczne nagranie. Takich zbiorników powinno być jak najwięcej, naturalny akumulator energii z fotowoltaiki i wiatraków Dziękuję za film. Pozdrawiam
Świetna sprawa taki widok na remont zbiornika. Przepiękne widoki na nasze Beskidy oraz fajnie opowiedziane, co dokładnie oglądamy w danej chwili. Garść informacji na temat elektrowni też bardzo na plus. Dziękuję za ten unikatowy materiał, subskrybuję w oczekiwaniu na kolejne z tego miejsca no i pozdrawiam.
Super, od dziecka uwielbiam Międzybrodzie. Piękne widoki z Pana perspektywy. Fajnie było by zobaczyć Zaborze koło Oświęcimia i początek nowej obwodnicy. Pozdrawiam serdecznie.
super film pamiętam jak budowali ten zbiornik też były takie specjalne maszyny na linach do asfaltowania a z PKP Żywiec wozili podczołgówkami te duże stalowe rury co są wewnątrz góry
Teraz również są te maszyny tylko zdecydowanie nowocześniejsze. W czasie budowy w latach 79 tych to była pierwsza budowa gdzie od zachodu otrzymaliśmy maszyny Caterpillar -a 395 KM pozostałe maszyny Kockum 25t, Koparki Menck.
Witam, fajny materiał , urodziłem się pod górą Żar pamiętam jak rozpoczynała się budowa zbiornika, byłem kilka razy na zbiorniku na różnych etapach jego budowy, a potem wiele razy po zakończeniu, najlepiej było gdy nie był jeszcze ogrodzony można było po nim chodzić, pozdrawiam Pana filmującego
Ilekroć jestem na Żarze, a z racji rowerowej pasji jestem dosyć często, to zawsze zachwycam się tym obiektem hydrotechnicznym. Miałem też przyjemność być na dole w elektrowni. Całość robi olbrzymie wrażenie. Warto też zobaczyć na YT dokument jak powstawał zbiornik. Super materiał Pan zrobił, czekam na więcej!
W 96r. Jak mówisz był poprzedni ten remont, byliśmy w Kazuniu Mirku i patrzyliśmy na Narew, super masz pasję kolego z wojska... Pięknie ujęcia, pozdrawiam...
Pamiętam remont w latach 90-tych i później otwarcie. Wtedy można było samochodem wjeżdżać na samą górę. Dobrze też zwiedzić część podziemną z turbinami. Podobno one też mają być remontowane. Przy mroźnej zimie na brzegu jeziora powstają płyty lodu. Woda zamarza przy wysokim stanie i po obniżeniu się poziomu wody (woda wypompowana na górę) na brzegu zostają duże płaty lodu. Jako dzieciak lubiłem je rozbijać jak tafle szkła.
Piękne widoki. Miałem okazję zwiedzić tę elektrownie wewnątrz w chyba 1986 lub 1987 roku. Szkoła w Cieszynie zorganizowała na taką atrakcję. Pozdrawiam.
Pewnie! Wrzucaj takie filmy, wrzucaj. Aż w końcu nie wytrzymam i z chorą kostką pójdę polatać 😂 Super film ❤ dobrze, że chociaż na YT można pooglądać takie rzeczy. Wziąłem z domu uprząż do swobodnego, to może chociaż na żaglu polatam😢
Świetni materiał! Miałem szczęście Ciebie zobaczyć tego dnia nad Brzeszczami, kończyłeś chyba lot z eSki i ruszałeś z kolegą na Żar ;) Machałem Ci. Pozdrawiam!
Witam p.Mirku byłem tam jeszcze miesiąc temu w pobliżu zbiornika ,materiał b.ciekawy i chce wiedzieć i widzieć więcej takiego materiału .pozdrawiam 🖐️😊
Wow, dzięki za to nagranie 👍 Okolice to wyjątkowo piękne miejsce. Na lądowisku codziennie do wieczora loty szybowców itp. Działo się. Będę tam wracać co rok z drugiej strony Polski. Pozdrawiam 🙋♂️
Co roku jest remont zbiornika górnego elektrowni Żar. Jest to tygodniowy przegląd ubytków i ich uzupełnianie oraz przegląd całej infrastruktury np. krat na rurociągach.
Super uwielbiam tem rejon...3 razy byłem w górze gdzie serce elektrowni.Kto nie był to polecam ale drugi raz zbiornik w krótkim czasie opróżnili chyba że cały czas jest pusty?Cały remont do 2027...I zwiedzanie dopiero po tym czasie.
Będąc tam z dzieciakami w sierpniu 2 albo 3 lata temu widziałem zbiornik pusty. Byłem tam kilkanaście razy i tylko raz zastałem suche dno. Może wtedy jakaś inspekcje przeprowadzał i przed remontem. Pzdr
@@damiankieczka2362 Czyścili dno no i pewnie później przegląd...a zbiornik cały czas popuszcza bo to normalne ale są oczywiście normy bo tych otworów tam jest mnóstwo które sprawdza jedna osoba na całą dniówkę...ale teraz jest remont generalny.
Ten remont zbiornika trwa od 2 maja do końca października 2024. Pozostały czas remontu to inne części elektrowni które nie wpłyną na jej pracę i napełnienie zbiornika do pracy w październiku. Rok temu był pusty i wtedy był przygotowywany do tego remontu poprzez wywożenie mułu z dna.
Zgadza się. Polecam obejrzeć film "Pierwszy start" z 1951 roku jest tam hangar i lotnisko oraz kolejka do wyciągania szybowców. Przypomnę że rozpoczęcie budowy zbiornika zaczęto 1971 roku a zakończono 1979 roku.
Jako ciekawostkę napiszę że w okolicach Kłodzka (EPS Młoty) planują budowę podobnej elektrowni ze zbiornikiem górnym i dolnym. Podobna będzie budowana na Dunajcu (EPS Rożnów II)
Zgadza się Młoty są w planach i częściowo już wybudowane (wydrążone) w środku góry. Jeżeli dobrze pamiętam rozpoczęcie budowy było 1983 roku później wstrzymane. Ale prędzej czy później ta elektrownia również powstanie jak i Różnowie.
@@MirekStecyk zawsze jednak ma się ten awaryjny spadochron, który chroni przed rąbnięciem w planetę. Ale na pewno pierwszych kilka takich sytuacji to był dla Pana stres?
Jest pompowana rurociągami tymi samymi co jest później spuszczana. Odpowiadają za to hydrozespoły odwracalne czyli takie które są zarazem pompami i generatorami wytwarzającymi energię elektryczną w zależności od zapotrzebowania.
Asfalt zdrapany czyli tzw kora asfaltowa będzie wykorzystana na drogi w Porąbce, Czernichowie, Żywcu oraz w bliskich miejscowościach. Dla ciekawości ilość kory asfaltowej ze zbiornika wynosi ponad 20 000 ton.
Ciekawe , ale od początku trapi mnie pytanie skąd ta woda tam się zbiera ? Oczywiście można wyszukać odpowiedzi , ale skoro tyle powiedziałeś , to i taka podstawowa informacja powinna się znaleźć ;)
Jest pompowana na górę z dolnego zbiornika wodnego. W środku góry są turbiny, generatory sterownia - jednym słowem elektrownia wydrążona w skale. Ale okej - po co się tę wodę pompuje na górę? Ano dlatego, że prądu w sieci zawsze musi być tyle ile jest go potrzebnego. W nocy mniej, za dnia więcej. Elektrowniami węglowymi (mówię o nich, bo to główne źródło energii w PL) nie da się efektywnie sterować tak, że "teraz wrzucimy mniej węgla i będzie mniej mocy", bo to wszystko działa z opóźnieniem. Dlatego istnieją elektrownie szczytowo-pompowe jak ta. Takie elektrownie w przypadku kiedy np. jest zorza polarna i dużo ludzi wyszło na zewnątrz, więc nagle w jednej chwili trzeba na coś tę energię zużyć (nie da się wypuścić prądu "w powietrze". Musi być do czegoś zużyty, żeby nie przeciążyć sieci energoelektrycznej) to wtedy zaczynamy pompować z odpowiednią prędkością wodę z dolnego zbiornika do górnego. Zużywa to baaardzo dużo prądu, ale jako, że planujemy nadwyżkę prądu w sieci to musimy go na to zużyć. Analogicznie działa to w drugą stronę. Prądu jest za mało? Np. jakiś ważny mecz i wszyscy siedzą przy telewizorach? Okej - to zrzucamy wodę w dół i dzięki temu mamy przez kilka godzin bardzo dużo prądu (w elektrowni porąbka -żar to 500MW przez 4h). Mniej więcej tyle, żeby zasilić 2500 telewizorów przez 4 godziny. Tak czy inaczej bilans takiej elektrowni jest ujemny, bo więcej prądu trzeba na wpompowanie tego do górnego zbiornika niż zostanie wyprodukowane przy zrzuceniu wody. Ale nie o to w tej elektrowni chodzi, żeby zastąpić nimi zwykłe elektrownie. Jak pokazałem wyżej - w tej elektrowni chodzi o sterowanie i kontrolowanie ilości mocy w sieci energetycznej.
Asfalt jest wykonywany na szczycie góry za zbiornikiem obok farmy fotowoltaicznej od strony Góry Kiczera. Firma Walo która wykonuje wymianę asfaltobetonu jest ze Szwajcarii zresztą ta sama firma kładła asfalt 1978 roku jak była budowana elektrownia oraz w 1995 roku jak był podobny remont tylko wówczas bez wymiany dna zbiornika jak to ma miejsce w tym roku. Firma Walo jest nieliczną firmą która wykonuje takie remonty i budowy ponieważ specjalizuje się i ma specjalistyczny sprzęt oraz kadrę pracowników. Szwajcarzy mają bardzo dużo elektrowni wodnych bo aż 677 pozostałe to atomowe, dlatego też się w nich specjalizują.
Dlatego że zbiornik jest wykonany nie z gliny jak zwykła zapora tylko z fliszu karpackiego, a to jest bardzo kiepski nieszczelny surowiec. Asfaltobeton daje największą gwarancję bezpieczeństwa i szczelności w tego typu obiekcie o takim podłożu.
Co ile lat odnawiają ten zbiornik ???? Mieszkam dosyć blisko bo w B-B i tak sobie przypominam że przynajmniej pamiętam dwa remonty a ten jest już trzecim remontem .
Co roku jest mały remont kontrolny na wiosnę podczas którego są uzupełniane ubytki i trwa tydzień czasu plus minus. Taki remont jak jest teraz to co ok 25 - 30 lat i trwa dwa -cztery miesiące.
@@szymon_jakubowski Drugi remont dla mnie który pamiętam że był zbiornik pusty to jakieś 12-15 lat temu a jeszcze 60 nie mam choć blisko . Swego czasu zwiedzaliśmy elektrownie bo jestem absolwentem technikum energetycznego ......i stąd mój komentarz .
@@jarosawkonior7497 Taki remont jak teraz odbywał się od czerwca 1995 roku do sierpnia 1995. Co roku zbiornik jest pusty na uzupełnianiu ubytków i w celu kontroli ale tylko przez tydzień czasu.
@@MirekStecyk Racja Soła zapomniałem przecież Dunajec z Tatr wypływa, byłem tam bardzo dawno nawet pływałem pomiedzy zaporami. Już poprawiam. No rzeczywiście z Ulic też spływa do rzek.
Pierwszą izolację robili Polacy podczs budowy, ale przeciekala więc pod koniec lat 70 musiała poprawiać chyba szwedzka firma, od tamtego czasu az do teraz izolacja wytrzymała - prawie 40 lat !
Tak była taka informacja ale od pierwszego razu robili to Szwajcarzy ta sama firma co teraz. Pierwszy asfaltobeton wytrzymał do czerwca 1995 roku czyli 17 lat. Od 1995 roku do 2 maja 2024 wytrzymał drugi asfaltobeton czyli 29 lat. Do teraz uchował się pierwszy asfaltobeton jedynie na dnie i on ma 45 lat ale też teraz będzie wymieniamy.
Sprawność elektrowni jest bardzo wysoka wynosi w pracy pompowej 91,1% a turbinowej 92,6. Moc do produkcji prądu jak i pompowania zależy w danym momencie w zależności od spadku widełki są od 126 do 136 MW
Zastanawiam się czy ta elektrownia w dłuższej perspektywie przynosi dochód skoro co jakiś czas trzeba to solidnie konserwować i wymienić tyle niewyobrażalnych ton asfaltu przecież to olbrzymie koszta. Do tego dochodzi woda którą trzeba tam zdaje się w pompować bo rzeka raczej nie płynie ku górze 😂 zastanawiające to jest a zarazem ciekawe.
@@ggnagognagoma2462 czyli pompują wodę ale zapewne też nie jest to perpetuum mobile :) ciekawe ile mocy trzeba by taką ilość wody w pompować? Domyślam się że w dzień tego raczej nie będą robić gdyż w tedy jest największe zapotrzebowanie na energię. Hmm czyli w grę wchodzi nadwyżka energii z innej elektrowni oraz pompowanie w nocy. Sprawność takiego wynalazku zapewne jest oszałamiająca :) tylko skoro pracuje okresowo to nie można nazwać tego elektrownią a? No właśnie czym? Nasuwa się magazyn energii ale mogę się mylić bo to nie moja branża :) w sumie wychodzi ze trzeba do tego dopłacać tego raczej jestem pewny. I jeszcze jedno zauważyłem tam panele słoneczne więc jest wspomaganie elektrowni do tego dostawić wiatraki i może będzie minimalny zysk :)
@@morycbucholtz2006 Z wody która jest spuszczana ze zbiornika górnego do zbiornika dolnego (jeziora Międzybrodzkiego, różnica spadków 430m) co napędza cztery hydrozespoły każdy ma wydajność 135 MW .
Ciekawe po co ten asfalt. Zapory wodne zazwyczaj sa kamienne/betonowe i nic nie cieknie bez takich dodatkowych powlok (plus nie trzeba co 25 lat całości pokrywac od nowa). Zastanawiam sie czemu tutaj dodatkowo pokrywaja calosc asfaltem niemalym przeciez kosztem.
To nie jest zapora wodna od tego trzeba zacząć. Zapory wodne są budowane zazwyczaj z gliny która je dodatkowo uszczelnia, a tutaj mam jako podkład flisz karpacki asfalt jest szczelniejszy od samego betonu (dla ścisłości jest to asfaltobeton)
Nie rozumiem dlaczego jakiś inteligent kiedyś nazwał takie obiekty elektrownią, to w zasadzie jest magazyn energii, nie wytwarza energii a jedynie ją odzyskuje z wcześniej zużytej do wpompowania wody do zbiornika, idąc tym tokiem rozumowania to akumulator też jest elektrownią.
@@MirekStecyk wiem, ale w dalszym ciągu w nazwie jest "elektrownia" a według mnie to żadna elektrownia nie jest tylko magazyn energii szczytowo pompowy.
@@MirekStecyk Jeżeli woda napływa sama to wtedy jest elektrownią, gdyż nie potrzeba wkładać energii w dostarczenie późniejszego jej źródła, ewentualne połączenie dwóch funkcji można by tak nazwać, ale nazywanie obiektu który nie ma żadnych dopływów wody do zbiornika a wręcz straty na jej odparowaniu elektrownią to jakaś paranoja :P Jakby nie można było tego nazwać po ludzku magazyn energii szczytowo pompowy. Powstaje dużo różnych odmian magazynów energii, np. kinetyczne, grawitacyjne, cieplne i jakoś ich nie nazywa się elektrowniami.
@@adama4028 zasadniczo masz rację. wszystko co napisałeś jest prawdą. tylko że ten obiekt ma funkcję stabilizacji a nie magazynowania. moim zdaniem powinien się nazywać stabilizator szczytowo pompowy XD
Czt TY nie potrafisz zrobić sobie mebli musisz kupować je u Szwedów w Ikea? Nie potrafisz wyhodować sobie buraków musząc kupować je od rolników z innego miasta. W ten sposób wyprowadzając pieniądz ze swojego gospodarstwa domowego? Pomyśl tylko jakbyś żył gdybyś wszystko sam sobie robił czy to dałoby tobie bogactwo czy raczej doprowadziło do totalnej biedy i do wykończenia z przepracowania?
Jak nie wiesz o czym 9:47 mowisz to nie zabieraj glosu.Dotrzej do materiałów źródłowych i poczytaj po pierwsze budowali to polscy inżynierowie i wykonawcy też polskie firmy .A głupie twoje domysły niczemu nie służą.Jedno co było zagraniczne to maszyny do asfaltowania ścian zbiornika,duże samochody tzw.kokumy.A wiem to od krewnych którzy tam pracowali.Zreszta firma ta była z Krakowa.
Ponieważ obwałowanie zbiornika jest wykonane z fliszu beskidzkiego a to jest bardzo kiepskiej jakości materiał do uszczelnień i stabilności dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem do uszczelnienia i ustabilizowania był asfaltobeton wykorzystany. Zapory są zazwyczaj uszczelniane rdzeniem glinowym tu takiego nie ma. Co do zbiornika farmoor mam wątpliwość czy jest z samego betonu raczej tak jak ten jest z asfaltobetonu tylko że jest już po prostu osad na obwałowaniach. Nasz zbiornik po 29 latach również wyglądał jak by był z betonu a nie z asfaltu jak się nazbierał osad.
nareszcie nie żaden droniaż a chłop z jajami - szacunek
😉
Takich zbiorników które stabilizują system energetyczny powinniśmy mieć ze 100! Ale ekoterrorysci blokują, a to czysta technologia, jak jest nadmiar mocy, także z paneli i wiatraków to zamiast zamykać system pompujemy wodę, jak jest potrzeba to puszczamy w dół i mamy prąd z zapasów, ale to przekracza rozmiar rozumków Aktywiszcze Ekoreligii😅
Doucz się, a nie pitolisz farmazony. Mało w kraju miejsc na budowę takich obiektów
a miejsc na wybudowanie takich zbiornikow jest gora kilkanascie
To nie Oslo, ze na fiordach masz przewyzszenia/spadki po 150-200m, gdzie mozesz postawic wiele turbin do elektrowni szczytowo pompowych
@@KaczyProceder Sam pieprzysz bzdury. z każdej góry da się zrobić sztuczny zbiornik.
Trzeba tylko chcieć i mieć fundusze.
W Żarnowcu przewyższenie ma tylko 100m wysokości, a elektrownia jest mocniejsza niż na Żarze.
@@KaczyProceder miejsc jest multum tylko nie wolno budować i to jest problem, o zaoraniu atomu nie wspomnę bo aż zęby bolą
Dzięki za materiał i komentarz. Piękne widoki. Uspokajająca muzyka. Bardzo przyjemnie się to ogląda. Pozdrowienia i Powodzenia !!!!
Byłemu góry , widok zalanego pełnego zbiornika ''robi wrażenie''
Piękne majestatyczne nagranie.
Takich zbiorników powinno być jak najwięcej, naturalny akumulator energii z fotowoltaiki i wiatraków
Dziękuję za film.
Pozdrawiam
Świetna robota. Chcemy jeszcze więcej. Powodzenia w realizacji nowych wyzwań.
Świetna sprawa taki widok na remont zbiornika. Przepiękne widoki na nasze Beskidy oraz fajnie opowiedziane, co dokładnie oglądamy w danej chwili. Garść informacji na temat elektrowni też bardzo na plus.
Dziękuję za ten unikatowy materiał, subskrybuję w oczekiwaniu na kolejne z tego miejsca no i pozdrawiam.
obleć korone zapory w wapiency wraz z doliną. a za ten film dzieki super było
Tam do Wapienicy się nie pcham tak nisko drzewa
cudne ujęcia, kojący głos... wspaniały materiał, pozdrawiam !!!
Chcemy kolejne filmiki z remontu elektrowni, chcemy. I subik...
Super, od dziecka uwielbiam Międzybrodzie. Piękne widoki z Pana perspektywy. Fajnie było by zobaczyć Zaborze koło Oświęcimia i początek nowej obwodnicy. Pozdrawiam serdecznie.
Zaborze jest w strefie zakładów chemicznych zakaz lotów nie latam tam
Rozumiem. Niemniej jednak życzę samych pięknych widoków. Pozdrawiam.
Tak jak obiecałeś, jest materiał z pustego zbiornika. super sprawa, trzeba się przejechać zobaczyć na żywo.
Robi wrażenie, byłem kilka dni temu.
super film pamiętam jak budowali ten zbiornik też były takie specjalne maszyny na linach do asfaltowania a z PKP Żywiec wozili podczołgówkami te duże stalowe rury co są wewnątrz góry
Teraz również są te maszyny tylko zdecydowanie nowocześniejsze. W czasie budowy w latach 79 tych to była pierwsza budowa gdzie od zachodu otrzymaliśmy maszyny Caterpillar -a 395 KM pozostałe maszyny Kockum 25t, Koparki Menck.
Witam, fajny materiał , urodziłem się pod górą Żar pamiętam jak rozpoczynała się budowa zbiornika, byłem kilka razy na zbiorniku na różnych etapach jego budowy, a potem wiele razy po zakończeniu, najlepiej było gdy nie był jeszcze ogrodzony można było po nim chodzić, pozdrawiam Pana filmującego
Fajnie Super
Ilekroć jestem na Żarze, a z racji rowerowej pasji jestem dosyć często, to zawsze zachwycam się tym obiektem hydrotechnicznym. Miałem też przyjemność być na dole w elektrowni. Całość robi olbrzymie wrażenie. Warto też zobaczyć na YT dokument jak powstawał zbiornik. Super materiał Pan zrobił, czekam na więcej!
Świetny film !! Z wielką ciekawością obejrzę następne !
Piękny repotarz fajnie się ogląda 👍
W 96r. Jak mówisz był poprzedni ten remont, byliśmy w Kazuniu Mirku i patrzyliśmy na Narew, super masz pasję kolego z wojska... Pięknie ujęcia, pozdrawiam...
Byłem,pięknie tam jest🙂.Dzięki za film 👍👍👍
Pamiętam remont w latach 90-tych i później otwarcie. Wtedy można było samochodem wjeżdżać na samą górę. Dobrze też zwiedzić część podziemną z turbinami. Podobno one też mają być remontowane. Przy mroźnej zimie na brzegu jeziora powstają płyty lodu. Woda zamarza przy wysokim stanie i po obniżeniu się poziomu wody (woda wypompowana na górę) na brzegu zostają duże płaty lodu. Jako dzieciak lubiłem je rozbijać jak tafle szkła.
Piękne widoki.
Miałem okazję zwiedzić tę elektrownie wewnątrz w chyba 1986 lub 1987 roku. Szkoła w Cieszynie zorganizowała na taką atrakcję.
Pozdrawiam.
Ja zwiedzałem w 1992, albo w 1993r. Też ze szkołą.
Przyjemnie sie to oglądało dzięki za film 💪
Wchodziłem na Żar od Kozubnika, fajne miejsce na ziemi.
Bardzo dobry materiał super zdjęcia fajny temat koniecznie kolejne filmy Dzięki Pozdrawiam z Lubuskiego
Super filmik. Dziękuję. Pozdrawiam.
Świetna robota. Chcemy jeszcze więcej. Powodzenia w realizacji nowych wyzwań. Jakże potrzebna w szczycie poboru prądu, chyba w godz.7-9.
Pewnie! Wrzucaj takie filmy, wrzucaj. Aż w końcu nie wytrzymam i z chorą kostką pójdę polatać 😂
Super film ❤ dobrze, że chociaż na YT można pooglądać takie rzeczy.
Wziąłem z domu uprząż do swobodnego, to może chociaż na żaglu polatam😢
Dziękuję.
Chciałoby się napisać, zaje***ście, ale dzieci też to oglądają.
Pięknie.
dzięki Mirku i pozdrawiam
Świetni materiał! Miałem szczęście Ciebie zobaczyć tego dnia nad Brzeszczami, kończyłeś chyba lot z eSki i ruszałeś z kolegą na Żar ;) Machałem Ci. Pozdrawiam!
Miło się oglądało. Piękne widoki.
Witam p.Mirku byłem tam jeszcze miesiąc temu w pobliżu zbiornika ,materiał b.ciekawy i chce wiedzieć i widzieć więcej takiego materiału .pozdrawiam 🖐️😊
Bardzo ciekawy materiał.
Świetny film! Dzięki 👌👍
Super. Piękny materiał
FANTASTIC materiał cudowne widoki 👏👏 Mirku prosimy o więcej
Piękne. Aż się prosi o użycie kamery 360. Wtedy perspektywa będzie w ogóle niesamowita.
Może kiedyś 😀
Wow, dzięki za to nagranie 👍
Okolice to wyjątkowo piękne miejsce. Na lądowisku codziennie do wieczora loty szybowców itp. Działo się.
Będę tam wracać co rok z drugiej strony Polski.
Pozdrawiam 🙋♂️
Mnie też się bardzo podoba. Pozdro ze Skoczowa.
Super film. Byłem tam przejazdem w sierpniu 2019 i ten zbiornik był też pusty....... 🤔 Pozdrawiam.
Co roku jest remont zbiornika górnego elektrowni Żar. Jest to tygodniowy przegląd ubytków i ich uzupełnianie oraz przegląd całej infrastruktury np. krat na rurociągach.
Mój ojciec budował ten zbiornik.
Możesz być dumny z tego . Polacy mieli rozmach ! Wspaniała budowla.
Piękne widoki. Pozdrawiam
Super uwielbiam tem rejon...3 razy byłem w górze gdzie serce elektrowni.Kto nie był to polecam ale drugi raz zbiornik w krótkim czasie opróżnili chyba że cały czas jest pusty?Cały remont do 2027...I zwiedzanie dopiero po tym czasie.
Będąc tam z dzieciakami w sierpniu 2 albo 3 lata temu widziałem zbiornik pusty. Byłem tam kilkanaście razy i tylko raz zastałem suche dno. Może wtedy jakaś inspekcje przeprowadzał i przed remontem. Pzdr
@@damiankieczka2362 Czyścili dno no i pewnie później przegląd...a zbiornik cały czas popuszcza bo to normalne ale są oczywiście normy bo tych otworów tam jest mnóstwo które sprawdza jedna osoba na całą dniówkę...ale teraz jest remont generalny.
Ten remont zbiornika trwa od 2 maja do końca października 2024. Pozostały czas remontu to inne części elektrowni które nie wpłyną na jej pracę i napełnienie zbiornika do pracy w październiku. Rok temu był pusty i wtedy był przygotowywany do tego remontu poprzez wywożenie mułu z dna.
Fajnie być takim Ikarem:)
Wiadomo że nie wszyscy mogą tak latać jak ja, ale mogę się zatem podzielić z wami jak to wygląda z góry 😀😁
Piękny content wymyśliłeś ❤
To było latanie w zbiorniku 😝😉
Dziękuje❤
Niesamowity materiał!
Zanim powstał zbiornik, na szczycie góry było lotnisko. Mój ojciec tam latał.
Zgadza się. Polecam obejrzeć film "Pierwszy start" z 1951 roku jest tam hangar i lotnisko oraz kolejka do wyciągania szybowców. Przypomnę że rozpoczęcie budowy zbiornika zaczęto 1971 roku a zakończono 1979 roku.
Super filmik. Byłem ostatnio na Hrobaczej i stamtąd widać na koronie te maszyny. Mirek - raz w msc-u kiedy polecisz na "kontrolę" byłoby fajnie.
Zależy od zainteresowania 😝
Czekamy pozdrawiam
Zrobię nowy
no zazdro polatać w zbiorniku :D
Ja po prostu zanurkowałem😂😉
Ciekawy materiał, dziękuję. Uwaga techniczna - można by podnieść poziom dźwięku.
Wydaje mi nie że jest ok, daj głośniej 😉
Pięknie ❤
Jestes mistrzem
Za co?
Witam. Super ujecia. Panie Mirku wziąłby pan moze mnie za pasażera zobaczyc na żywo 😉
Latam tylko sam
@@MirekStecyk szkoda. Pozdrawiam serdecznie
Ładny Warun Pozdro
Subik zostawiłam oglądam pozdrawiam 😊
Jako ciekawostkę napiszę że w okolicach Kłodzka (EPS Młoty) planują budowę podobnej elektrowni ze zbiornikiem górnym i dolnym. Podobna będzie budowana na Dunajcu (EPS Rożnów II)
Jak potwierdzę powiem w następny odcinku z remontu zbiornika
Zgadza się Młoty są w planach i częściowo już wybudowane (wydrążone) w środku góry. Jeżeli dobrze pamiętam rozpoczęcie budowy było 1983 roku później wstrzymane. Ale prędzej czy później ta elektrownia również powstanie jak i Różnowie.
Fajny film
Super film 👍👍
Bardzo fajne miejsce Byłem dwa razy
Piekne tereny do latania.Beskid sadecki jest rownie ladny.
Latałem w tamtych okolicach J.Rorznowskie, Limanowa, Laskowa,Łososina Górna, Dolna Tymbark
Super miras ❤
Kolejne 2 odcinki są o zbiorniku żar
@MirekStecyk świetnie biorę się za oglądanie 🥰
piękne
masz suba, niech sie wiedzie ;)
Piękne widoki. A może wybrałby się pan do Stobnicy polatać nad zamkiem? 😉 Również byłby fajny materiał.
Dobry pomysł mi podałeś
Poezja. Kwintesencja wolności.
Tak z ciekawości - miał Pan kiedyś może jakieś sytuacje stresujące / niebezpieczne? Podczas Pana podniebnych harców?
Kilkanaście takich lądowań awaryjnych ale i tak bez stresowo th-cam.com/video/SfvOh4JA4J8/w-d-xo.htmlsi=M5_HIPNlHONHURWK
@@MirekStecyk zawsze jednak ma się ten awaryjny spadochron, który chroni przed rąbnięciem w planetę. Ale na pewno pierwszych kilka takich sytuacji to był dla Pana stres?
@leszekglin odcięcie silnika nagle, to nic takiego dlatego trzeba tak latać, aby było gdzie wylądować i tyle w temacie
Komentować ludzie, niech kanał się rozwija żeby były pieniążki na dalsze loty
2:45 Myślałem, że będzie głębszy .
Też tak myślałem
Fajne!!!
Jak napływa woda do tego zbiornika super filmik pozdrawiam z Chicago
Tymi samymi pompami i rurami, tylko w odwrotnym kierunku
Jest pompowana rurociągami tymi samymi co jest później spuszczana. Odpowiadają za to hydrozespoły odwracalne czyli takie które są zarazem pompami i generatorami wytwarzającymi energię elektryczną w zależności od zapotrzebowania.
Ciekawe czy zdrapany asfalt będzie jakoś wykorzystany ?
Tak na drogi w okolicy zapomniałem o tym powiedzieć w filmiku
Asfalt zdrapany czyli tzw kora asfaltowa będzie wykorzystana na drogi w Porąbce, Czernichowie, Żywcu oraz w bliskich miejscowościach. Dla ciekawości ilość kory asfaltowej ze zbiornika wynosi ponad 20 000 ton.
Ciekawe , ale od początku trapi mnie pytanie skąd ta woda tam się zbiera ? Oczywiście można wyszukać odpowiedzi , ale skoro tyle powiedziałeś , to i taka podstawowa informacja powinna się znaleźć ;)
Jest pompowana na górę z dolnego zbiornika wodnego. W środku góry są turbiny, generatory sterownia - jednym słowem elektrownia wydrążona w skale.
Ale okej - po co się tę wodę pompuje na górę? Ano dlatego, że prądu w sieci zawsze musi być tyle ile jest go potrzebnego. W nocy mniej, za dnia więcej. Elektrowniami węglowymi (mówię o nich, bo to główne źródło energii w PL) nie da się efektywnie sterować tak, że "teraz wrzucimy mniej węgla i będzie mniej mocy", bo to wszystko działa z opóźnieniem. Dlatego istnieją elektrownie szczytowo-pompowe jak ta. Takie elektrownie w przypadku kiedy np. jest zorza polarna i dużo ludzi wyszło na zewnątrz, więc nagle w jednej chwili trzeba na coś tę energię zużyć (nie da się wypuścić prądu "w powietrze". Musi być do czegoś zużyty, żeby nie przeciążyć sieci energoelektrycznej) to wtedy zaczynamy pompować z odpowiednią prędkością wodę z dolnego zbiornika do górnego. Zużywa to baaardzo dużo prądu, ale jako, że planujemy nadwyżkę prądu w sieci to musimy go na to zużyć.
Analogicznie działa to w drugą stronę. Prądu jest za mało? Np. jakiś ważny mecz i wszyscy siedzą przy telewizorach? Okej - to zrzucamy wodę w dół i dzięki temu mamy przez kilka godzin bardzo dużo prądu (w elektrowni porąbka -żar to 500MW przez 4h). Mniej więcej tyle, żeby zasilić 2500 telewizorów przez 4 godziny.
Tak czy inaczej bilans takiej elektrowni jest ujemny, bo więcej prądu trzeba na wpompowanie tego do górnego zbiornika niż zostanie wyprodukowane przy zrzuceniu wody. Ale nie o to w tej elektrowni chodzi, żeby zastąpić nimi zwykłe elektrownie. Jak pokazałem wyżej - w tej elektrowni chodzi o sterowanie i kontrolowanie ilości mocy w sieci energetycznej.
To było tak oczywiste że nie powiedziałem trudno
I co ja będę komentował w kolejnym odcinku miałem zamiar to wszystko opowiedzieć 😂
W tamtym roku jezdziłem po dnie tego zbiornika ciężarówką..
Ty jeździłeś.,a ja latałem w zbiorniku 😉
👍😊
Hejka na jakich zasadach można tam polatać? Bo wiadomo strefa ATZ EPZR :)
No przecież strefy są od i do godziny podane
Siema fajne to pozazdrościć .Wysokich lotów, Jaką największą prędkość można rozwinąć , Na ile godzin lotu starczy pełny zbiornik paliwa
60 km z wiatrem nawet 100 km paliwa wystarczy do 3 godzin lotu
Ze Szwajcarii biorą by kłaść asfalt?
Asfalt jest wykonywany na szczycie góry za zbiornikiem obok farmy fotowoltaicznej od strony Góry Kiczera. Firma Walo która wykonuje wymianę asfaltobetonu jest ze Szwajcarii zresztą ta sama firma kładła asfalt 1978 roku jak była budowana elektrownia oraz w 1995 roku jak był podobny remont tylko wówczas bez wymiany dna zbiornika jak to ma miejsce w tym roku. Firma Walo jest nieliczną firmą która wykonuje takie remonty i budowy ponieważ specjalizuje się i ma specjalistyczny sprzęt oraz kadrę pracowników. Szwajcarzy mają bardzo dużo elektrowni wodnych bo aż 677 pozostałe to atomowe, dlatego też się w nich specjalizują.
Ktoś wie dlaczego tam jest asfalt na dnie i ścianach?
Dlatego że zbiornik jest wykonany nie z gliny jak zwykła zapora tylko z fliszu karpackiego, a to jest bardzo kiepski nieszczelny surowiec. Asfaltobeton daje największą gwarancję bezpieczeństwa i szczelności w tego typu obiekcie o takim podłożu.
👍
Co ile lat odnawiają ten zbiornik ???? Mieszkam dosyć blisko bo w B-B i tak sobie przypominam że przynajmniej pamiętam dwa remonty a ten jest już trzecim remontem .
Co roku jest mały remont kontrolny na wiosnę podczas którego są uzupełniane ubytki i trwa tydzień czasu plus minus. Taki remont jak jest teraz to co ok 25 - 30 lat i trwa dwa -cztery miesiące.
@@szymon_jakubowski Drugi remont dla mnie który pamiętam że był zbiornik pusty to jakieś 12-15 lat temu a jeszcze 60 nie mam choć blisko . Swego czasu zwiedzaliśmy elektrownie bo jestem absolwentem technikum energetycznego ......i stąd mój komentarz .
@@jarosawkonior7497 Taki remont jak teraz odbywał się od czerwca 1995 roku do sierpnia 1995. Co roku zbiornik jest pusty na uzupełnianiu ubytków i w celu kontroli ale tylko przez tydzień czasu.
Czy po zdarciu asfaltu też będzie położony asfalt? Czy ten asfalt nie zanieczyszcza Soły?
Tam jest rzeka Soła był i będzie asfalt jako u szczelnienie z ulic też spływa do rzeki woda
@@MirekStecyk Racja Soła zapomniałem przecież Dunajec z Tatr wypływa, byłem tam bardzo dawno nawet pływałem pomiedzy zaporami. Już poprawiam. No rzeczywiście z Ulic też spływa do rzek.
Większość zbiorników jest uszczelnianych asfaltobetonem po wyschnięciu nic się nie dostaje do wody.
Pierwszą izolację robili Polacy podczs budowy, ale przeciekala więc pod koniec lat 70 musiała poprawiać chyba szwedzka firma, od tamtego czasu az do teraz izolacja wytrzymała - prawie 40 lat !
Tak była taka informacja ale od pierwszego razu robili to Szwajcarzy ta sama firma co teraz. Pierwszy asfaltobeton wytrzymał do czerwca 1995 roku czyli 17 lat. Od 1995 roku do 2 maja 2024 wytrzymał drugi asfaltobeton czyli 29 lat. Do teraz uchował się pierwszy asfaltobeton jedynie na dnie i on ma 45 lat ale też teraz będzie wymieniamy.
Panie Mirku, jakiego drona Pan używa, przymierzam się do zakupu?
Żadnego drona nigdy niemiałem
Jaka jest sprawnosc takiej elektrowni tzn ile pradu potrzeba do napelnienia tego zbiornika i ile wyproduje
Sprawność elektrowni jest bardzo wysoka wynosi w pracy pompowej 91,1% a turbinowej 92,6. Moc do produkcji prądu jak i pompowania zależy w danym momencie w zależności od spadku widełki są od 126 do 136 MW
@@szymon_jakubowski tz z 10 kw wlozonych w pompowanie wody uzyskujemy 9.2 kw energi?
@@gosc147 w sumie będzie 83% sprawności, więc z 10kWh można odzyskać 8.3kWh
@@_ikoki a nie wiesz czy w wierzach cisnien .takich szczytowych tez taka spawnosc jest
🙂🙂🙂👍👍👍
ile razy tam byłem ?
Precyzyjnie to nie w górze a w środku góry Na dole jest elektrownia
50 metrów poniżej lustra wody jeziora Międzybrodzia
Zastanawiam się czy ta elektrownia w dłuższej perspektywie przynosi dochód skoro co jakiś czas trzeba to solidnie konserwować i wymienić tyle niewyobrażalnych ton asfaltu przecież to olbrzymie koszta. Do tego dochodzi woda którą trzeba tam zdaje się w pompować bo rzeka raczej nie płynie ku górze 😂 zastanawiające to jest a zarazem ciekawe.
Zastanawiaj sie , a jak będziesz wiedział powiadom. Ps. Sednem jest hasło elektrownia pompowo szczytowa rozkmiń , a bedziesz wiedział "tytanie wiedzy"
@@ggnagognagoma2462 czyli pompują wodę ale zapewne też nie jest to perpetuum mobile :) ciekawe ile mocy trzeba by taką ilość wody w pompować? Domyślam się że w dzień tego raczej nie będą robić gdyż w tedy jest największe zapotrzebowanie na energię. Hmm czyli w grę wchodzi nadwyżka energii z innej elektrowni oraz pompowanie w nocy. Sprawność takiego wynalazku zapewne jest oszałamiająca :) tylko skoro pracuje okresowo to nie można nazwać tego elektrownią a? No właśnie czym? Nasuwa się magazyn energii ale mogę się mylić bo to nie moja branża :) w sumie wychodzi ze trzeba do tego dopłacać tego raczej jestem pewny. I jeszcze jedno zauważyłem tam panele słoneczne więc jest wspomaganie elektrowni do tego dostawić wiatraki i może będzie minimalny zysk :)
@@krzciuk1973 Nie prościej wygooglać sobie zagadnienie w necie?
@@ggnagognagoma2462 a komu to potrzebne? :) jak jest ekspertem to napisz, podziel się wiedzą :)
@@krzciuk1973 to zapłać 🤣🤣🤣🤣🤣
co to za elektrownia która nie produkuje prądu - bo z czego?
Elektrownia wytwarza 540 MW !
z czego wytwarza?@@szymon_jakubowski
@@morycbucholtz2006 Z wody która jest spuszczana ze zbiornika górnego do zbiornika dolnego (jeziora Międzybrodzkiego, różnica spadków 430m) co napędza cztery hydrozespoły każdy ma wydajność 135 MW .
a woda pewnie z deszczu się bierze@@szymon_jakubowski
@@morycbucholtz2006 Proszę sobie poszukać w mojej odpowiedzi na ten temat innej osobie i logicznie samemu sobie odpowiedzieć.
Ciekawe po co ten asfalt. Zapory wodne zazwyczaj sa kamienne/betonowe i nic nie cieknie bez takich dodatkowych powlok (plus nie trzeba co 25 lat całości pokrywac od nowa). Zastanawiam sie czemu tutaj dodatkowo pokrywaja calosc asfaltem niemalym przeciez kosztem.
To nie jest zapora wodna od tego trzeba zacząć. Zapory wodne są budowane zazwyczaj z gliny która je dodatkowo uszczelnia, a tutaj mam jako podkład flisz karpacki asfalt jest szczelniejszy od samego betonu (dla ścisłości jest to asfaltobeton)
Nie rozumiem dlaczego jakiś inteligent kiedyś nazwał takie obiekty elektrownią, to w zasadzie jest magazyn energii, nie wytwarza energii a jedynie ją odzyskuje z wcześniej zużytej do wpompowania wody do zbiornika, idąc tym tokiem rozumowania to akumulator też jest elektrownią.
Ten typ elektrowni ma nazwę, (elektrownia szczytowo pompowa)
@@MirekStecyk wiem, ale w dalszym ciągu w nazwie jest "elektrownia" a według mnie to żadna elektrownia nie jest tylko magazyn energii szczytowo pompowy.
Zapora Solina- woda napływa sama i też jest elektrownia szczytowa pompowa taka sama jak na Żarze
@@MirekStecyk Jeżeli woda napływa sama to wtedy jest elektrownią, gdyż nie potrzeba wkładać energii w dostarczenie późniejszego jej źródła, ewentualne połączenie dwóch funkcji można by tak nazwać, ale nazywanie obiektu który nie ma żadnych dopływów wody do zbiornika a wręcz straty na jej odparowaniu elektrownią to jakaś paranoja :P
Jakby nie można było tego nazwać po ludzku magazyn energii szczytowo pompowy. Powstaje dużo różnych odmian magazynów energii, np. kinetyczne, grawitacyjne, cieplne i jakoś ich nie nazywa się elektrowniami.
@@adama4028 zasadniczo masz rację. wszystko co napisałeś jest prawdą. tylko że ten obiekt ma funkcję stabilizacji a nie magazynowania. moim zdaniem powinien się nazywać stabilizator szczytowo pompowy XD
Gdzie oni ten syf wożą?
Asfalt?
@@MirekStecyk Osady
Polacy nie potrafią wyremontować takiego zbiornika? To kto wybudował ten zbiornik, Polacy czy też Szwajcarzy? Tak się wyprowadza pieniądze z Polski.
Czt TY nie potrafisz zrobić sobie mebli musisz kupować je u Szwedów w Ikea? Nie potrafisz wyhodować sobie buraków musząc kupować je od rolników z innego miasta. W ten sposób wyprowadzając pieniądz ze swojego gospodarstwa domowego?
Pomyśl tylko jakbyś żył gdybyś wszystko sam sobie robił czy to dałoby tobie bogactwo czy raczej doprowadziło do totalnej biedy i do wykończenia z przepracowania?
th-cam.com/video/3sC2ut0US20/w-d-xo.htmlsi=XQ4RN9keQBt0lYt2
Jak nie wiesz o czym 9:47 mowisz to nie zabieraj glosu.Dotrzej do materiałów źródłowych i poczytaj po pierwsze budowali to polscy inżynierowie i wykonawcy też polskie firmy .A głupie twoje domysły niczemu nie służą.Jedno co było zagraniczne to maszyny do asfaltowania ścian zbiornika,duże samochody tzw.kokumy.A wiem to od krewnych którzy tam pracowali.Zreszta firma ta była z Krakowa.
Fajnie pokazałeś.
Też tam byłem .
Pozdrawiam
Polacy mieli rozmach ! Brawo !
sprawność elektrowni wodnych to 80% a atomu ledwo 27% i kosztach astronomicznych
Dziwne ze to asfalt a nie beton i woda ma stycxnosc z asfaltem . Po 2 podobny zbiornik jest w farmoor
Ponieważ obwałowanie zbiornika jest wykonane z fliszu beskidzkiego a to jest bardzo kiepskiej jakości materiał do uszczelnień i stabilności dlatego najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem do uszczelnienia i ustabilizowania był asfaltobeton wykorzystany. Zapory są zazwyczaj uszczelniane rdzeniem glinowym tu takiego nie ma. Co do zbiornika farmoor mam wątpliwość czy jest z samego betonu raczej tak jak ten jest z asfaltobetonu tylko że jest już po prostu osad na obwałowaniach. Nasz zbiornik po 29 latach również wyglądał jak by był z betonu a nie z asfaltu jak się nazbierał osad.
👍
Fajnie pokazałeś.
Też tam byłem .
Pozdrawiam