w końcu rzeczowy, konkretny, szczegółowy i jednocześnie przystępnie podany zasób wiedzy, dziękuję autorowi za podzielenie się swoja wiedzą z innymi użytkownikami i miłośnikami przydomowych ogrodów.
ปีที่แล้ว
Polecam się również z innymi filmami. Być może do czegoś zainspiruje 😀. Pozdrawiam!
Panie "Zrób to Sam" eres el mejor profesional todo explicas! gracias! Dziękuję! jesteś najlepszy i bardzo profesionalnie tłumaczysz!!!
2 ปีที่แล้ว +1
Bardzo miło to usłyszeć. Jednak dokladne wytłumaczenie tematu zabiera sporo czasu przez co filmy są niepopularnie długie... to się nie klika, widzowie średnio oglądają 5 minut filmu po czym zadają pytania dotyczące tego co powiedziałem filmie a oni akurat przewinęli. Ehh, mam nadzieje, ze osoby zainteresowane tematem i chcące zgłębić wiedzę oglądają od deski do deski. Zapraszam na najnowszy film z nowej serii o skrzynce zaworowej. Mam nadzieję że nie zanudzam i rozjaśniam temat bardziej niż w serii której odcinek skomentowałeś. Dla takich widzów warto tworzyć. Dziękuję i pozdrawiam 🤝👍
Dzięki wielkie za ten poradnik. Wszystko dobrze wytłumaczone i przy jakichś problemach w praktyce zawsze będzie można wrócić aby podpatrzeć :D Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
2 ปีที่แล้ว
Spoko, niebawem pojawią się kolejne filmy dokładniej tłumaczące każdy element budowy systemu.
Dziękuje za montaż nawodnienia kilka lat temu i niezawodna oraz bardzo fachowa opiekę posprzedażowa :) :) Materiał wideo super praktyczny! Mężowi od razu udało się ogarnąć zraszacz, który szwankował po zimie :)
ปีที่แล้ว
Bardzo dziękuję Pani Alicjo! Za komentarz i za zlecenie. Życzę dalszej, bezawaryjnej pracy systemu! Pozdrawiam!
Jak zwykle merytorycznie i konkretnie polecam, dzięki Twoim filmom, właśnie kończę swoje nawodnienia. Pozdrawiam
6 หลายเดือนก่อน
Bardzo dziękuję. Cieszę się że mogę pomóc. Tak ma być. W miarę krótko ale konkretnie i prosto. Zobacz i inne filmy na moim kanale, szczególnie te dotyczące nawodnienia. Chociaż jak już kończysz to pewnie nie będą potrzebne. Pozdrawiam i życzę zadowolenia z użytkowania!
Obejrzałem wszystkie Twoje filmy dlatego dobijam do brzegu;)
6 หลายเดือนก่อน
@@ireqnewmen3678 jeżeli czegoś Ci brakuje, czegoś nie dopowiedziałem lub powinienem nagrać jakiś dodatkowy odcinek to daj znać. Wiem że brakuje kilku tematów. Np linia kroplujaca. Pewnie przydałoby się też info jak mierzyć ciśnienie I przepływ.
Na pewno by się przydało z liniami królującymi z kompensacja i bez oraz jakie pompy są najlepsze do obsługi nawodnienia, a które da się łatwo przerobić, jak sam widzisz tematów jest bez liku
@ od początku kanału subskrybuje i widziałem pozostałe filmy, dzięki nim wydaje się to do zrobienia dla kogoś bez doświadczenia. Jeżeli napotkamy na problem to pozwolę sobie napisać 💪
2 ปีที่แล้ว
@@ukaszdudek2304 no bo można zrobić to samemu 😉 Kolejne filmy dokładniej będą pokazywały każdy etap budowy. Tak jak film z programowaniem sterownika (7 część). W razie co pisz. Postaram się pomóc.
Bardzo dobrze pokazane dla takiego amatora jak ja.
ปีที่แล้ว
O to chodzi! W planach kolejne filmy z tej serii. Przede wszystkim jak są jakieś pytania od Was - osób które chcą samodzielnie zamontować system nawadniania u siebie to chętnie odpowiem, pokaże, wytłumaczę.
Fajnie jakbyś gdzieś zrobił pełną listę zastosowanych elementów i narzędzi. Zawsze można by było sobie sprawdzić ile co kosztuje i wstępnie zrobić kosztorys takiego przykładowego systemu, a potem dla siebie. Ogólnie bardzo fajnie to pokazujesz.
ปีที่แล้ว +1
Hmm każdy system jest inny. W sumie to nie pomyślałem o tym, bo jak projektuje system to w głowie już wiem z czego się składa i na podstawie projektu dobieram tylko ilości. Ale jest to ciekawy pomysł na kolejny film! Muszę dopisać do planów i być może zrealizować. Dzięki za pomysł. Zapraszam na mój kanał gdzie jest więcej filmów dotyczących nawadniania. Np takie mówiące o konkretnych elementach systemu jak skrzynka zaworowa czy podłączenie zraszaczy. Tam mówię o elementach jakie używam i pokazuje jak można zrobić to w różny sposób. Być może to Ci pomoże. Dzięki!
Mam kilka pytań dot. nawadniania: 1. Jakie zraszacze proponowałby Pan zamontować przy tarasie, żeby za bardzo nie podlewały tarasu przy silnym wietrze. Wodę pobieram z pompy głębinowej, jest silnie zażelaziona i osad z kamienia na tarasie mógłby być problemem. Chciałbym , aby zraszacz precyzyjnie zraszał trawę przed tarasem (o ile to możliwe). 2. Czy używa Pan filtrów podczas zasilania systemu woda z pompy. Ja mam problem ze zbyt niskim ciśnieniem w swojej instalacji. Zauważyłem, że po wyjęciu wkładu z filtra ciśnienie jest poprawne. Zastanawiam się teraz, czy potrzebuję tego filtra przed zaworami. 3. Zauważyłem, że używa Pan bardzo elastycznych rur. Moje są bardzo sztywne, co utrudnia ich montaż. Można wiedzieć kto jest producentem tych rur, ewentualnie, co to za model? Jakie ciśnienie powinny wytrzymywać rury? 4? 6? 12 barów? Wystarczą te czarne, czy lepiej wybrać niebieskie? 4. Zraszacze w narożnikach ustawiać tuż przy obrzeżach, czy w małej odległości od nich (10cm)? Jeśli chodzi o filmy, uważam że to najbardziej wartościowe filmy, z największą ilością fachowej wiedzy dotyczącej nawadniania na polskojęzycznym youtubie. Dziękuję za nie i pozdrawiam.
2 ปีที่แล้ว +1
Witam. Krótko odpisze: 1. Jeżeli są to większe odległości (pow. 7 metrów) to rain bird 5004 z dyszami o niskiej trajektorii strumienia wody. Wszystkie inne czy to VAN, mprotator itp będzie zdmuchiwał wiatr. 2. Zawsze stosuje filtry przy zasilaniu systemu woda ze studni. Proponuję duży filtr dyskowy (2") który uchroni przed spadkiem ciśnienia. 3. Nie mam pojęcia jakiej firmy są rury. Kupuję w jednej hurtowni która również ma rury od różnych producentów. Rury mają wytrzymałość 6BAR. Sztywność rury w dużym stopniu zależy od temperatury na zewnątrz. W upale i słonecznym dniu jest bardzo elastyczna, zimą czy przy niskich temperaturach jest sztywna.
2 ปีที่แล้ว +2
Jeszcze odpowiadając na pozostałe pytania, ja stosuje rurę czarną do nawodnienia. Niebieska jest bardzo sztywna. Stosuje czasami do zasilania systemu od źródła wody. Gdy ciśnienie jest wysokie lub rura idzie gdzieś pod kostka chodnikową. 4. Zraszacze w samym narożniku jednak należy pamiętać żeby staly pionowo. Dziękuję za miłe słowa. Staram się dzielić tym co sam umiem i stosuje. Niebawem bedzie więcej filmów z nawadniania 😀. Na razie brak czasu
Zapraszam też na pozostałe filmy. Jest już nowy film z budowy skrzynki zaworowej. W kolejnych filmach które mam w planie będą lepiej wyjaśnione poszczególne etapy budowy systemu. Na chwilę obecną są filmy z programowania sterownika i budowy skrzynki zaworowej
Najlepiej podane informacje na temat tego systemu nawadniania. Mam pytanie: co zrobić, gdy zraszacz rain bird 3500 przestaje się poruszać ?
ปีที่แล้ว
Bardzo dziękuje. Polecam również inne filmy dotyczące systemu nawadniania na moim kanale. Tam dokładniej omawiam konkretne elementy systemu. Jeżeli zraszacz przestał działać to pozostaje jego wymiana. Wystarczy odkręcić górę (nie trzeba całego korpusu) I wkręcić nową. Odkopać 2cm zraszacza od góry i odkręcić tak żeby nie wykręcić dołu zraszacza z kolanka. Minuta roboty. No i wyregulować.
Bardzo pomocne materiały. Czy ja przegapiłem czy jest w filmie informacja o sugestiach w jakich warunkach użyć konkretna markę zraszacza np kiedy lepiej 3504 lub 5004 lub Hunter ?
ปีที่แล้ว
Witam, gdzieś jest. Jeżeli nie w ostatnim odcinku to w kolejnych z nowej serii (którą polecam na moim kanale). Generalnie ja stosuje zraszacze Rain Bird 1804/Hunter Pros-04 z dyszami MPROTATOR lub VAN do promienia zraszacza max 5m. W promieniach 4,5m - 9m stosuje zraszacze Rain Bird 3504 lub Hunter PGJ. Przy promieniach pow. 9m stosuje zraszacze 5004. Oczywiście konkretne srednice reguluje odpowiednimi zdyszami przy w/w zraszaczach.
Tworząc tą serię wykonał Pan fantastyczną robotę! Prowadzi nas Pan jak dzieci za rączkę 🙂 Osobiście bardzo za to dziękuję, to prawdziwy poradnik zrobiony z empatią. Jednak nie wszystkie przypadki da się przewidzieć w nawet najlepszym poradniku. Ja napotkałem na problem z doborem zraszaczy jakie możnaby zastosować na trawniku o podstawie prostokąta o wymiarach 2m x 10 m. Internet niewiele mi wyjaśnia. Czy mógłby Pan napisać który z nich sprawdzi się na tak wąskiej części trawnika? Jeszcze raz bardzo dziękuję za tak drobiazgowy materiał! Pozdrawiam serdecznie 🙂
ปีที่แล้ว
Bardzo dziękuję za pozytywny komentarz. Zachęcam również do obejrzenia nowej serii o systemie automatycznego nawadniania. Do znalezienia na moim kanale na TH-cam. Co do pytania to polecam dysze paskowe MPROTATOR MPRCS515, MPLCS515 i MPSS530. Można je połączyć na jedej sekcji ze zraszaczami przekładniowymi. Dobrymi dyszami są też dysze paskowe z firmy Rain Bird 9SST czy 15SST. Należy pamiętać że przy projektowaniu rozmieszczenia zraszaczy należy je ustawić w taki sposób aby "lały pod siebie", czyli jeden zraszacz podlewa pod sasiedni. Przy obszarze szerokości 2m należy ustawić zraszacze również naprzeciw siebie aby cały obszar był podlany
@ dziękuję za odpowiedź. Obejrzałem film jeszcze raz i mi się trochę rozjaśniło. Jeszcze jedno pytanie: ile powinny zachodzić na siebie promienie podlewania. Jest jakaś przyjęta wartość czy wystarczy by minimalnie na siebie zachodziły? Lub pytanie zadane inaczej, jaka może być maksymalna odległość od siebie kroplowników rozmieszczonych naprzeciwko siebie po obwodzie? Mam nadzieję, że nie zamęczam zbytnio tymi pytaniami 🙂 Pozdrawiam 🙂
ปีที่แล้ว
@@dariuszgut8356 zraszacze powinny podlewać pod siebie na 100%. Czyli jeden zraszacz dolewa do drugiego. Jeżeli mowa przykładowo o zraszaczach statycznych z dyszami paskowymi i zróbmy długość 10m x 2m to powinno być na takim obszarze 6 zraszaczy. W narożnikach z dyszami MPRCS i MPLCS i na środku MPSS530. Minimalny stopień pokrycia to 60%. Ale zalecany to 100% czyli jeden zraszacz dolewa do drugiego.
@ brawo za dedukcję, zastosowany przez Pana model jest bardzo zbliżony do mojego przypadku 🙂 Zatem prawy i lewy w narożnikach po przekątnej a boczne w połowie długości? Czy dobrze rozumiem?
ปีที่แล้ว
@@dariuszgut8356 jeżeli ma być 6 zraszaczy to dajemy w każdym narożniku lewe i prawe po jednej i drugiej stronie, a na środku dwa środkowe MPSS530 na przeciw siebie.
Mega przydatne informacje i bardzo prosto przedstawione. Mam pytanie. Jeżeli ma 4 bary ciśnienia w obiegu to czy mogę zastosować serię 3500 która według katalogi ma możliwość pracy do max 3,8 bara?
ปีที่แล้ว +1
Jak najbardziej! To idealne ciśnienie. Pamiętaj że ciśnienie spada zarówno że względu na długość rurociągu jak i ilość zraszaczy. A jaki przepływ masz? Czy to ciśnienie statyczne czy dynamiczne? Zapraszam na mój kanał, poza tą serią jest jeszcze więcej filmów dotyczących budowy systemu nawadniania. Na pewno się przyda. Tam dokładniej omawiam każdy etap budowy systemu.
@ Dziękuję za odpowiedź. Przepływ mierzyłem wiadrem 10 litrów i napełniło się w 19 sekund. Więc przepływ to jakieś 31 litów na minutę. Projekt robiony samemu na podstawie Twoich filmów, 6 sekcji w tym dwie to linie kropelkowe. Ciśnienie dynamiczne, zmierzone manometrem na kranie ogrodowym.
Witam mam pytanie czy montując w systemie nawadniania linię kroplujacą pod tuje stosuje się takie same elektrozawory jak do zraszaczy i jaką maksymalną długość może mieć linia kroplujaca i czy można ją rozgałęziać pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Dziękuję za bardzo fachowy materiał na temat nawadniania dla każdego.
2 ปีที่แล้ว
Witam. Tak, stosuje się takie same elektrozawory. Jeżeli mamy wysokie ciśnienie (pow. 3,5 bar) to warto zastosować reduktor ciśnienia. Zalecana długość linii przy zasilaniu z jednej strony to 100m. Można to rozwiązać podłączając np 200m linii od dwóch stron. Zalecam przy długich liniach doprowadzić zasilanie gdzieś na środku linii. Lub rurami fi25 zrobić kilka punktów zasilania linii. Można rozgałęziać. Dziękuję za pozytywny odbiór materiałów.
@@bartekpomaski8984 pomysłów jest wiele, chciałbym na tym etapie pokazać jak montować amatorsko filmy na yt. Wiem że jest sporo osób, które mają materiał nagrany, ale nie wiedzą jak zabrać się do montażu filmu (obróbki i montażu filmu, nagrania dźwięku). To się przydaje nawet żeby jakieś filmy z wakacji zmontować. Chciałbym pokazać jak w kilku krokach zrobić amatorski film np taki jak ja robię. W kolejce testy i recenzje elektronarzędzi. Temat nawadniania też szeroki, ale na razie cieszę się że udało mi się dokończyć tą serię.
super jasno wyjaśnione na pewno skorzystam bo właśnie buduję mój system. Rozumię że dysze te największe i te średnie można ze sobą łączyć w jednej sekcji, ogranicza nas tylko pewnie ciśnienie jakie w układzie będzie?
2 ปีที่แล้ว +1
Witam, dziękuję za komentarz. W jednej sekcji można łączyć ze soba: Rain Bird 5004, Rain Bird 3504, dysze Hunter MPROTATOR. Z w/w w jednej sekcji nie można stosować dysz Rain Bird VAN. Jeżeli chcemy zastosować dysze VAN to musi być to oddzielna sekcja. Najbezpieczniej stosować zraszacze i dysze wymienione w pierwszej części. Wtedy nie mamy obawy że coś będzie nie tak. Oczywiście należy tak dobrać ilość zraszaczy na sekcje żeby był zapas przepływu wody (podane jest to w tabelkach dotyczących poszczególnych zraszaczy czy dysz). Przykładowo jeżeli mamy źródło wody z wydajnością 2m3/h to nie możemy zastosować w jednej sekcji zraszaczy które mają podobne lub większe zapotrzebowanie na wodę. Parametry te podane są przy każdym typie zraszacza czy dyszy.
Świetna seria! Po pomiarach ciśnienia statycznego 4.1 bar i przepływu wody - 33L/min zabrałem się za projektowanie nawodnienia według Pana wskazówek. Projekt mam już gotowy, jednak pewne wątpliwości co do dobrania zraszaczy. Czy można liczyć na małe wsparcie? 😊 Będę miał dwie sekcje zraszaczy - zagadka jest na pierwszej bo nie wiem jaki zraszacz wstawić -zasieg oczekiwany 4 m kąt 90 stopni, dalej w tej samej sekcji będą 2 zraszacze 5004 o zasięgu najlepiej 12 m i kącie 90 stopni. W drugiej sekcji będzie zraszacz Hunter PGJ o zasięgu 7 m i kąt 150 stopni, dalej rain burd 3504 zasięg 8.2 m kąt 90 stopni i na końcu 5004 zasięg 12 m i kąt 90 stopni. Mam wszystko rozrysowane i chętnie skorzystał bym z rady specjalisty 🙂
ปีที่แล้ว
Witam. Dziękuję za pochwałę. Tan mały zraszacz 4m wstawiłbym hunter pros-04 z dyszą mprotator mp1000 90-210. Zamiast zraszacza Rain Bird 3504 wstawiłbym Hunter PGJ z odpowiednią dyszą (dysze dostarczamy są razem ze zraszaczem). Te rain bird 3504 trudno się regulujemy lepszym rozwiązaniem są jednak Hunter PGJ. Mimo że źródło wody wydaje się wystarczające to nie wiem czy tych zraszaczy na 12m nie zrobiłbym w oddzielnej sekcji. One jednak mają duże zapotrzebowanie na wodę. To będzie z pompy czy z sieci?
@ dziękuję za blyskawiczną odpowiedź. Właśnie znalazłem w komentarzach że te rain bird jednak ciężko się reguluje i rzeczywiscie lepszym rozwiązaniem będzie Hunter. Całość będzie zasilana z sieci.
ปีที่แล้ว
@@lubiegrzebacip6502 ważne jest jeszcze czy obecne ciśnienie utrzymuje się również w sezonie letnim kiedy wszyscy podlewają.
@ niestety tutaj będę musiał polegać na opowieściach sąsiadów bo to mój pierwszy sezon w domu. Rozumiem że linię kroplującą dajemy pod osobną sekcję?
ปีที่แล้ว
@@lubiegrzebacip6502 tak, linie kroplujaca pod Osobny elektrozawor. Jeżeli jest duże ciśnienie to powinien być zamontowany dodatkowo reduktor ciśnienia przed linią kroplujaca bo może wąż rozsadzić. Zależy też jaka linia kroplujaca. Producenci piszą na produkcję jakie maksymalne ciśnienie.
Witam. Fajny filmik nie długi nie krótki wprowadził mnie w temat. Moje pierwsze pytanie mógłbyś polecić hurtownie, gdzie pomogliby mi skompletować zestaw? Drugie korzystam z wkopanego baniaka (Projekt Moja Woda), czy warto zamontować przed rozdzielaczami jakiś filtr? Trzecie ostatnie dwa ciągi zrobiłbym na podlewanie kropelkowe, czy po, czy przed elektrozaworach można zamontować (trzeba) obniżenie ciśnienia? Pozdrawiam
2 ปีที่แล้ว +1
Witam, poszukaj w necie hurtownie sprzedające system nawadniania. Najlepiej w Twojej okolicy. Na stronie Rain Bird są chyba też oficjalni dystrybutorzy. Zadzwoń, zapytaj. Praktycznie wszyscy sprzedawcy oferują projekt w cenie towaru jak zamówisz u nich. Jeżeli masz wysokie ciśnienie z pompy to w zależności od długości linii kroplujacej (jeżeli krótka to trzeba dać reduktor ciśnienia, jeżeli bardzo długa to nie widzę takiej potrzeby). Przed systemem zasilanym zbiornika na deszczówkę czy studni konieczne jest wstawienie filtra. Tylko jeżeli masz wodę z sieci wodociągowej nie ma takiej konieczności.
Świetny materiał. Przymierzam się do zakupów pod system, który chciałbym sam złożyć. Trawnik 8x8 m, 4 zraszacze podzielone na 2 sekcje. Przepływ wody to 9,1 L/min przy 3,0 bara. Czy lepiej tutaj iść w MP rotator 3000 czy 5004 i dysze mpr30?
4 หลายเดือนก่อน +1
Hmm trudne pytanie. Ja poszedłbym w 5004 z dyszami LA (o niskiej trajektorii). Są one w kompecie przy drzewku z dyszami jak kupujesz zraszacze 5004. Z MP3000 jest różnie i są bardziej podatne na wiatr.
Dziękuję za sugestię. Dam znać, jak wyszło. Dzięki tej serii o budowie systemu automatycznego nawodnienia zrozumiałem, że jest ona w zasięgu moich umiejętności 👍👍👍
Daje znać jak wyszło, a chyba wyszło, bo zraszacze działają 😉 Przy takich parametrach wody jak podałem zbudowałem 2 linie (w kwadracie 8x8 w jednym rogu umieszczona została szopa na narzedzia). Pierwsza linia 3x Rainbird 5004 z dyszami LA 1, 5 i 2,0. Druga linia 1x Rainbird z dyszą LA 2,0 i 1x Rainbird 3504 z dyszą 1,0. Użyłem sterownika na 5 zaworów z allegro (Smart pod środowisko tuya, komunikacja przez zigbee - śmiga aż miło, a cenowo lepiej niż Rainbird). Dziękuję raz jeszcze za pomoc 👌
3 หลายเดือนก่อน
@@Critical0error cieszę się że wszystko działa! Tak, dziś są różne rozwiązania, można wymyślać na różne sposoby sterowanie systemem. Gratuluję samodzielnej budowy systemu. Pozdrawiam
Orientujesz się może jak ustawić wiekszy promień na dyszach od huntera, mam 3tysieczki ale wali tylko na ok. 6-7 m, a na papierze napisali że 9m, napomne że to nie wina ciśnienia
2 ปีที่แล้ว
Jakie dokładnie masz dysze? MP3000? Jeżeli nie dolewa Ci na tą odległość to masz zbyt małe cienienie
Mp3000. Próbowałem skręcać tym kluczem plastikowym od góry ale nic to nie dało. Dla testu od jednej sekcji odłączyłem wszystkie dysze i zostawiłem tylko jedną mp3000 by sprawdzić czy to wina ciśnienia ale dalej bez zmian
2 ปีที่แล้ว
@@garouartist5210 śruba od góry możesz tylko zmniejszyć zasieg a nie zwiększysz. Fabrycznie dysza ustawiona jest na maksymalny zasieg. A dlaczego wybrałeś te dysze do takich odległości? Nie lepiej było wybrać zraszacz Rain Bird 5004? Ewentualnie 3504? 9m to bardzo duża odległość. Ta dysza może być bardzo podatna na wiatr przy tej odległości. Strumienie wody są bardzo cienkie przy dyszach Hunter. Ja stosuje je do zasięgu max 5-6 metrów. Wszystkie większe zasięgi obstawiam 3504, a jak już łapie się na minimalny zasieg to najlepiej 5004.
Super seria, dużo praktycznych informacji - czy w przypadku samodzielnej instalacji czy przy zamawianiu usługi u fachowców, po to by wiedzieć jak i co w trakcie wykonywania. Szkoda że do Legionowa w mazowieckim masz tak daleko, bo bym z miłą chęcią zlecił Ci wykonanie ogrodu:) czy zrobisz film do linii kroplującej na tujki? Pozdr
2 ปีที่แล้ว +2
Dziękuję za pozytywny komentarz. Prawdę mówiąc to jeżeli tuje masz przy tarwniku to nie robiłbym dodatkowego nawadniania. Tuje świetnie sobie radzą bez oddzielnego systemu nawadniania, ciągną wilgoć z trawy, a przy drobnym wietrze i tak zawsze cześć wody poleci na krzewy. Większość ludzi montuje lub chce mieć zamontowaną linie kroplującą do tui, ale w trzecim czy czwartym roku już wyłącza nawodnienie do krzewów bo jest niepotrzebne. Myślę nad kolejnymi filmami, jest kilka pomysłów. Głównie w odpowiedzi na pytania jakie się pojawiają. Ale chwilowo brak czasu.
Dzięki wielkie za ten film. Mam pytanie - czy głębokość wkręcenia śrubki trzymającej dyszę w RainBird 3500 i Toro Mini 8 ma znaczenie dla zasięgu? Bo mam wrażenie, że jak dokręcę do końca to ta śrubka dotyka strumienia wody i ogranicza zasięg.
2 ปีที่แล้ว
Tak, oczywiście ma znaczenie. Jeżeli masz dobrana dysze do zasięgu jaki ma pokryć zraszacz to śrubkę wkręcasz tak żeby nie dotykała strumienia a przytrzymywała dysze. Jeżeli wkręcisz mocniej to możesz skrócić strumień al3 nie będzie on już tak zwarty jak w w/w przypadku. Ja zalecam stosować dysze dobrane do zasięgu. Tabele z zasięgami znajdziesz w internecie wpisując dany model zraszacza.
Z ciekawości jakie jest ciśnienie sieci wodnej prezentowanej na filmie? przed projektowaniem systemu mierzyłeś je? czym? używałeś jakiś reduktorów ciśnienia?
3 ปีที่แล้ว +1
Ciśnienie mierzyłem w zeszłym roku. Było ok 3,2Bar. W tym roku przed rozpoczęciem budowy już tego nie zrobiłem. Zawsze staram się budować systemy z zapasem, czyli lepiej dać mniej zraszaczy na sekcje I zrobić więcej sekcji niż dać za dużo zraszaczy na jednej sekcji. Okazało się że w tym roku Gmina w której zlokalizowany jest ogród z filmu, w czasie suszy przykręca ciśnienie tłumacząc się oszczędnościami wody. Były dni że mimo odpowiedniego doboru zraszaczy na sekcje system się nie wynurzał. Ciśnienie było w okolicach 1,5Bar. Wszystkie informacje o których pisze dotyczą ciśnienia statycznego mierzonego manometrem. Czyli podłączając manometr do źródła wody np przy użyciu krótkiego węża. Ciśnienie jakie nas interesuje to ciśnienie dynamiczne czyli takie które występuje przy odkręconej wodzie jak działa system. Jest ono zawsze niższe niż statyczne dlatego zawsze trzeba budować system z dużym zapasem. Jak zraszacze będą miały wyższe ciśnienie to nic się nie stanie, jak niższe to system się nie wynurzy. Manometr kupisz na dziale hydraulicznym w każdym markecie budowlanym. Jeżeli zmierzone ciśnienie statyczne masz powyżej 3-3,5 bar to system powinien działać bez problemu. Jeżeli jest w okolicach 2bar to może być problem bo ciśnienie dynamiczne będzie dużo niższe (pewnie ok 1bar) I system sie nie wynurzy. Rozwiązaniem jest dawanie max 2 zraszaczy na sekcje (co jest ekonomicznie nieuzasadnione) lub pomyśleć nad pompą zwiększającą ciśnienie. Tu nie pomogę bo jeszcze nie robiłem w praktyce takiego rozwiązania.
Super seria filmów o nawadnianiu. Ja tez zamierzam samemu na dniach automatyczny system nawadniania. Tylko mam kilka pytań. Planuje łącznie 8 zraszaczy 4 sekcje po 2 zraszacze. Jestem zdecydowany na RB 5004. Tylko pytanie jakie jest minimalne ciśnienie przy którym zraszacz zaskoczy i przy jakim ciśnieniu da się uzyskać 5-6 metrów działania. Czy ta śruba od dyszy można stłumić strumień do takich odległości?. Nie chce podlewać ogrodu sąsiadowi :). Drugie pytanie czy do skrzynki z elektrozaworami można wrzucić sterownik hunter Eco line? Powiem szczerze ze tak najbardziej by mi pasowało. Dzięki
Oraz drugie pytanie czy przy odległości miedzy zraszaczami w sekcji szeregowo 10 metrów lepiej na trójniku do zraszczacza dać rurkę 20, a do tego na końcu poleciec główna 25 czy obydwie 25 bo to żadna różnica. Zakładając ze działamy ciagle na słabym ciśnieniu około 1.5-2bary i przepływie 1.6 m3/h. Bardzo często w okolicy widzę ze pierwszy zraszacz leje mocno i daleko natomiast następny o polowe słabiej.
2 ปีที่แล้ว
Witam, dziękuję za opinie. Pierwsze pytanie dlaczegonzraszacz 5004? Przecież przy takich zasięgach będzie on za duży. Można śrubą stłumić strumien wody ale spowoduje to że będzie on nieregularny a obszar będzie podlany nierównomiernie. Przy dwóch zraszaczach na sekcje myślę że powinno wystarczyć cisnienie 2,2-2,5 bar. Chyba że masz ogród oddalony od źródła wody na kilkadziesiąt metrów... Jeżeli chodzi o sterownik w skrzynce zaworowej to pamiętaj że jest tam ciągła wilgoć. Pewnie będzie działał, pytanie tylko jak długo..
@ hmm dlaczego 5004 dlatego ze z doświadczenia z innymi zraszaczami nawet takimi na węża wartości podawane rzekomo przez producenta nigdy się nie pokrywają z prawda i przyjmuje ze jak będzie to połowa tego co deklarują to bedzie Ok. Przy serii 3000 widze promień lania od 4 metrow ale wole dmuchać na zimne niż potem martwić się niedolaniem. Do tego dochodzi dosyć niskie ciśnienie u mnie w okolicy ze względu na przeciążona przepompownie. Co do sterownika zawsze można użyć metody „reklamówka z biedronki” i taśma.
2 ปีที่แล้ว
@@hasookon7310 Ok, daj znać co wyszło. Swoją drogą lepiej sprawdzić ciśnienie przed budowa systemu. Za manometr zapłacisz 30zl a sprawdzisz przed budowa. Jak będzie zbyt niskie ciśnienie to zraszacze się nie podniosą. Proponuję sprawdzać ok 3 - 4 w nocy. Wieczorem będzie niskie ciśnienie, ale system włączasz i tak w nocy
Świetny film. Wiele mi pomógł. Mam tylko jedną wątpliwość. Czy jeśli ciśnienie dynamiczne w sieci mam 3 bary to mogę używać dysz Van lub He-Van ? Bo było wspomniane coś o ciśnieniu dla tych dysz 1-2,1 bara ale nie wiem to odnosi się do ciśnienia z sieci?
ปีที่แล้ว +1
Sprawdziłaś ciśnienie dynamiczne w sieci? Masz przyrząd do pomiaru dynamicznego? Mierząc ciśnieniomierzem beż przepływu masz ciśnie statyczne. Dysze VAN czy HE-VAN przy wysokim ciśnieniu dają mgiełkę zamiast kropel i jest to problem. Ale jeżeli masz wystarczający przepływ wody (wydajność źródła wody) to można je zastosować i dać ich więcej. Tylko sprawdź to, bo one mają duże zapotrzebowanie na wodę. Jak zmierzyć ciśnienie statyczne i przepływ znajdziesz w filmie z poniższego linku. Zapraszam też na mój kanał gdzie znajdziesz więcej filmów o systemie nawadniania. Między innymi budowa skrzynki zaworowej, czy podłączenie zraszaczy. th-cam.com/video/gi1FYalC5Yg/w-d-xo.html
@ Dziękuje za wyjaśnienie. Jeśli chodzi o pomiar ciśnienia wody to rzeczywiście nie mam zadnego przyrządu, ani nie umiem tego pomierzyć natomiast mam tak jakby manometr przy wodomierzu zamocowany i gdy woda nie jest włączona to pokazuje 4 bary. Gdy odkręce wodę na full to pokazuje między 2-9 a 3,0 bara. Jak delikatnie woda leci to jest około 3,5 bara. Mogę się tym kierować? Wydajność wody mam 3m3 na godzinę, jeśli dobrze policzyłam. Kuszą mnie te vany bo są tanie i jest dużo pozytywnych opinii, natomiast boje się, że to ciśnienie będzie za duże. Chociaż jak będzie po kilka na jednej sekcji to może dadzą radę? Pozdrawiam, super kanał!
ปีที่แล้ว
@@KasiaKowalik-pd5gm tak jak mówisz, Vany są tanie więc zacząłbym od nich. Nawet jak już zbudujesz system to zamówić na allegro na samym końcu i wkręcić w gotowy system. Jak okaże się że nie działa to wysuszyć i zwrócić 😉 Parametry wody dobre i dobrze zmierzone. Podziwiam 😀 Powodzenia przy budowie systemu!
@ Dzięki! Twoje filmiki są na tyle precyzyjne i przyswajalne w odbiorze, że nawet kobieta, w dodatku blondynka, ma nadzieje, że podoła:) Pozdrawiam i zyczę dalszego rozwoju kanału na miarę jego potencjału.
Fajna seria filmików ale nie ma w nich ani troszkę zmianki co z wodą jak nadejdzie zima i mrozy nie rozwali opryskiwaczy czy należy przedmuchać system czy istnieje jakiś inna możliwość opróżnienia systemu z wody ???
2 ปีที่แล้ว
Zapraszam do 6 odcinka z tej serii. Tam pokazuje jak przygotowac system do zimy. Jest też już 7 odcinek w którym dokladnie pokazuje jak zaprogramować sterownik. W planach są kolejne filmy dotyczące systemów nawadniania. Temat jest bardzo szeroki, dzięki Waszym komentarzom pojawiają się plany do kolejnych odcinków. Niestety ze względu na brak czasu nie powstają zbyt szybko. Zapraszam do subskrypcji i na mój kanał, wtedy żadne odcinki nie umkną 😉
Witam. Jak ustawic zraszacz aby sprawdzic szczelnosc ukladu ? Jak go ustawic ,zblokowac aby nie puszczal wody. Zaslepki orginalne przeciekaja. Dysze daja wode... dysze mam takie Hunter Mp2000.
6 หลายเดือนก่อน
Nie sprawdzaj w ten sposób. Jeżeli gdzieś będzie nieszczelność to zobaczysz "źródełko" w miejscu nieszczelności. Pamiętaj, że nigdy w układzie nie ma zamkniętego układu, ciśnienie uchodzi w zraszacze i wraz z wodą na trawnik. Kiedyś robiłem takie próby i nie ma to sensu. Jak będzie Ci gdzieś "kapać" przez mikronieszczelność to pójdzie w ziemię. Jak będzie duża nieszczelność to woda wybije w miejscu nieszczelności
Czy do regulacji zraszaczy Rain Bird 3504 konieczny jest ten klucz patentowy, czy wystarczy jakiś zwykły śrubokręt? Czy ten niebieski element na którym zamocowanie są dodatkowe dysze, to też jest klucz do regulacji?
5 หลายเดือนก่อน
To "drzewko z dyszami" moze służyć do wyciągnięcie zraszacza do góry. Później wystarczy płaski śrubokręt.
cześć, mam zbiornik na deszczówkę 10 m3, z którego pobieram wodę do podlewania. Ale czasami ( mało opadów - wiadomo w lecie!!) jest "pusty. Chciałem podłączyć przed skrzynką rozdzielacza wodę z wodociągu. Jako drugie źródło. Oczywiście bezobsługowe w przypadku braku wody w zbiorniku. Podlewanie jest nocą. Jaki miałbyś pomysł - zawór trójdrogowy, zawór ciśnieniowy ????? Może inny pomysł???
3 ปีที่แล้ว +1
Lepszym rozwiązaniem byłoby uzupełnianie zbiornika na deszczówkę wodą z sieci do poziomu tak, żeby wystarczyło na podlewanie. Zmiana źródła wody dla systemu pomiędzy siecią a pompą będzie powodowała różne ciśnienia. Nie mówię to złe rozwiazanie ale chyba lepszym byłoby zrobienie w ten sposób. Wyłącznik plywakowy który otworzy elektrozawor w przypadku gdy będzie niski poziom w zbiorniku i uzupełni wodę. Jeden z moich widzów dostał ofertę na takie rozwiązanie w jednej z hurtowni. Mam gdzieś to na mailu.
@ Dzięki. Jeszcze jakbyś mógł mi odpowiedzieć na mój wczorajszy komentarz tutaj: th-cam.com/video/TPd69dtK-uw/w-d-xo.html&lc=Ugyfhf8SPWT6-BpWthB4AaABAg.9P_6KAy9bzN9P_Asnuv1VS
Ile jest zamontowanych zraszaczy na jednej sekcji? Woda z pompy czy wodociągu?
8 หลายเดือนก่อน
W tym przypadku po 3-4 zraszacze na sekcji. W pierwszym odcinku pokazywałem projekt tego ogrodu. Ale nie sugeruj się tym. Każdy ogród to oddzielny projekt na podstawie indywidualnych parametrów źródła wody. Nie ma dwóch takich samych ogrodów.
Witam. Myślę o zamontowaniu automatycznego podlewania po obejrzeniu wszystkich filmów. Woda będzie deszczowa ze zbiornika naziemnego 3 m3. Jeden z trawników ma 8 x 15,5 m. oddalony od zbiornika o około 7 do 20 metrów. Myślę zastosować zraszacze rain brid 3504 z dyszami dopasowanymi na około 8m. Sztuk chyba 6 po rogach i po środku na bokach. Iloma sekcjami do podłączyć, czy może być jedna? rurę planuję 25. I sprawa najważniejsza nie mam jeszcze pompy, muszę kupić. Jeśli ktoś może doradzić jaką dobrą kupić, czy do zanurzenia, czy na zewnątrz czy tupu hydrofor ze zbiornikiem np. 25 litrów (ale jak czytałem ciśnienie w ostatnim przypadku może skakać. Pozdrawiam
9 หลายเดือนก่อน
Witam. Odpowiedziałem pod innym filmem. Pozdrawiam
Pytanie do zraszacza 3504. Dla jakiego sektora podana jest tabelka z 14:45? O ile przepływ m3/h w tych zraszaczach jest niezależny od kąta sekcji podlewania, to opad mm/h już tak. Dla sekcji 270stopni będzie 3 razy mniejszy niż dla sekcji 90stopni. Jak to przeliczyć? Jaki będzie opad dla sekcji 45stopni? Mam do podlania trójkąt 45stopni o promieniu 6m i ten zraszacz pokrył by to idealnie, ale nie wiem czy nie wyleje na niego za dużo wody (jest w zacieniony).
2 ปีที่แล้ว
Jeżeli budujesz system i na części trawnika masz pokrycie z 2-3 zraszaczy danego obszaru to jak zrobisz jeden zraszacz dla tego obszaru o którym mówisz to będzie on miał załóżmy 3x mnieszy opad (bo nie będzie tu pokrycia z większej ilości zraszaczy). Dawkę opadową reguluje się doborem dysz, jak potrzebujesz więcej wody bo np zraszacz pracuje na kącie 270 stopni to trzeba większą dysze wstawić żeby ilość wody była większa. A nie myślałeś o zastosowaniu dyszy mprotator mpcorner? Chyba nadałaby się na ten Twój obszar. Można łączyć ją z innymi zraszaczami na jednej sekcji o czym mówię w filmie.
@ Ogólnie to stosuję Rain Bird R-VAN i przy nich jest ładnie podane ile wody przy jakim kącie. A przy tym zraszaczu nie ma tego podane. Więc nie wiem czy te np.0,39m3/h wyleję na pełny kąt zraszacza czy 180stopni czy 90stopni. Ogród już jest więc wiem, że nie trzeba tam lać dużo wody. Już kupiłem 2szt 3504 i tam najwygodniej było to zużyć. Jak będzie za mało zawsze można dołożyć:). Zmieniając dyszę zmieniam opad ale również i zasięg. Zmieniając kąt zmieniam tylko opad.
2 ปีที่แล้ว
@@grzegorzr3621 już masz te R-VAN? Czy dopiero planujesz kupić?
@ mam na pół trawnika. A co z nimi nie tak? Ogólnie to nie mam dużych powierzchni raczej takie 2 do 4m szerokości. Trawa jest raczej przejściem niż boiskiem. Wszędzie indziej są linie kroplujace.
Cześć, chciałbym się dowiedzieć ile na jednym elektrozaworze można połączyć zraszaczy?dzieki
ปีที่แล้ว
Ewa wszystko zależy od: parametrów źródła wody, ciśnienia i zraszaczy jakie chcesz zamontować. Myślę, że bez problemu można zamontować nawet kilkadziesiąt zraszaczy z dyszami mp800sr np. Ale pytanie czy takie zraszacze potrzebujesz, czy Twoje źródło wody ma taką wydajność itp. Porównam Twoje pytanie do innego, żebyś zrozumiała o co chodzi: ile szt produktów włożymy do jednego koszyka? Nie wiemy jakej wielkości koszyk, jakie produkty, jakiej wielkości itp.
Proszę o poradę. Chcę nawodnić trawnik o obszarze 17m/7m. Ciśnienie statyczne źródła wody to 2 bary. Czy jest możliwe obsłużenie takiego obszaru jedną sekcją przy takim ciśnieniu?
ปีที่แล้ว
Nie ma możliwości obsłużenia takim ciśnieniem tak dużego trawnika na jednej sekcji. Należy jeszcze sprawdzić przepływ wody jaki daje źródło wody. W poniższym filmie pokazuje jak zmierzyć przepływ wody. th-cam.com/video/gi1FYalC5Yg/w-d-xo.html
@ Dziękuję za odpowiedź. Zmierzyłem wydajność mojego źródła wody i mam 33l / min przy ciśnieniu 2 bary. Wychodzi mi, że fragment mojego trawnika o wym. 17/7m mogę obsłużyć jedną sekcją stosując np. 6 sztuk zraszaczy RB 3504 które to wg instrukcji, dla ciśnienia 1.7 bar i promienia 7m potrzebują 4.01 l/min. Czy ja dobrze to rozumiem?
Witam. Pytanko mam. Czy mógłbym Panu przesłać szkic z wymiarami mojej działki żeby coś pan podpowiedział gdzie i jakie zraszacze zamontować? Druga sprawa to ciśnienie w sieci. Do domu mam doprowadzone rurą fi 32 ale na ogród idzie już fi 16 i chyba to będzie problem. Nie mogę już zamienić rurki ale mogę dokupić taki mały hydrofor grundfos scala 1. Czy może mi Pan pomóc? Z góry dziękuję. PS. Proszę także o wypowiedzi innych oglądających kanał. Pozdrawiam
2 ปีที่แล้ว +1
Witam. Proszę o kontakt na maila hossa.blazej@gmail.com Co do rury na ogród to bez ciśnienia i przepływu nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć. W filmie z poniższego linku pokazuje jak zbadać ciśnienie statyczne i przepływ. Bez tego nie ruszymy. th-cam.com/video/gi1FYalC5Yg/w-d-xo.html
Zamontowałem zraszacze z serii 3504 i nie mogą się podnieść bo woda leci na uszczelnianiu korpusu zraszacza . Proszę o jaką kolwiek pomoc bo zraszacze są nowe nie używane .
ปีที่แล้ว
Witam. Ile zraszaczy na sekcji? Powodem jest zbyt mały przepływ lub zbyt niskie ciśnienie wody.
Witam, bardzo pomocne filmy. Mógłbym prosić o kontakt mailowy? Zrobiłem szkic systemu ale chciałbym aby sprawdził go fachowiec. Poza tym nie do końca wiem gdzie jaki zraszacz i dysza była by odpowiednia.
Witam, mam pytanie, od czego zależy prędkość obracania się dysz MP ROTATOR, pytam ponieważ wiele razy zdarzało mi się że jedna dysza na sekcji obracała się szybciej a druga wolniej lub nie obracała się w ogóle?
2 ปีที่แล้ว +2
Myślę że wplyw może mieć kilka czynników. Od uszkodzenia, przez zabrudzenie po ciśnienie. Zdarza sie tez tak, że jeżeli mamy wode ze studni z różnymi minerałami, żelazem itp to również dysze i zraszacze szybciej siadają. Sprawdź, czy czasem nie jest tak, że ta co sie nie obracała jest na końcu sekcji.
Witam, już nie będę tak zachwalał tego kanału bo pan prowadzący za bardzo obrośnie w piórka :) ale zasługuje na oklaski. Zamierzam zrobić nawadnianie trawinka na zraszaczach MP ROTATOR o łącznej powierzchni 8,7ara, posiadam pompę w studni która na powierzchni pokazała prawie 7 barów, próba wiaderkowa pokazała 15l w 5s co daje 10,8 m3/h. wyszło mi 30 zraszaczy gdzie suma ich przepływu wyniosła 4m3/h wedlug ich promienia i kąta. Moje pytanie, czy system zadziala, czy zraszacze wylecą w kosmos?
2 ปีที่แล้ว
Żeby nie wyleciały w kosmos można zawsze zastosować reduktor ciśnienia. Swoją drogą to w mojej ocenie powinno być ok, pamiętajmy że rury (ich srednice) a także długości również powodują znaczne spadki ciśnienia więc nie obawiałbym się o to że wysadzi zraszacze. W internecie można znaleźć dane jakie są spadki ciśnienia przy danej średnicy i długości rury. Myślę że to odpowie na pytanie. Ps. Co to za pompa?
@ już jakiś czas temu była zakupiona, a problem będzie z jej wyciągnieciem zeby zczytać dane, tyle wiem że 3 fazowa
2 ปีที่แล้ว
@@aleksanderrozyo521 Ok, jak 3 fazowa to już jakaś motopompa 😆. Może kiedyś uda się podać jakiegoś producenta i model pod filmem. Dla mnie i widzów. Dzięki i bezawaryjnej pracy systemu życzę!
Czy jesli mam cisnienie 4bar to moge uzyc 3 tryskacze Rain Bird 3504 na jednej sekcji. min cisnienie jest podany 1,7bar ale brak info czy to na sekcji czy na jeden tryskacz
6 หลายเดือนก่อน
To bardziej skomplikowane... minimalne ciśnienie dynamiczne to 1,7 bar. Ciśnienie które podajesz to zapewne ciśnienie statyczne (przy zakręconym kranie). Generalnie to powinno się dokonać pomiaru ciśnienia dynamicznego przy danym przepływie wody. I na tej podstawie dobierasz ilość zaraszaczy na sekcje. Ale jeżeli masz ciśnienie statyczne 4 BAR to śmiało uciągnie ono 3 zraszacze RB 3504
Witam, Pamięta Pan cene materiału ile kosztowało zrobienie takiego ogrodu ?
2 ปีที่แล้ว +1
Witam. Ten konkretny ogród z materiałem który widać na filmie to ok 1800 - 1900zl. Ale ciężko określić cenę podając m2 ogrodu. Dodam tylko, że ogród robiony był w zeszłym roku na wiosnę, gdzie ceny były dużo niższe niż teraz.
Mam pytanie odnosnie srednicy rury do zraszacza. Musi byc 25 mm czy moze byc mniejsza. Czy mozna do kazdego zraszacza ciagnac osobna rura i jaka srednica to zrobic.pozdrawiam
6 หลายเดือนก่อน
Rurociągi główne robimy rurą minimum 25, przy większych odległościach minimum 32. Do zraszaczy możemy dochodzić takimi średnicami jak wyżej (wtedy wszystko robimy na jednym rozmiarze złączek, wykorzystujemy każdy odpad rury. Kupujemy jeden rozmiar rury. Ale można też dojść do zraszacza mniejsza rurą np 16mm. Więcej informacji przekazuje w poniższym filmie: th-cam.com/video/jbZtqka58cU/w-d-xo.html
Czyli jak bedzie 8 zraszaczy to do kazdego z osobna rura 25 i pozniej 1m przed zraszaczem redukcja na 16 . I rozdzielacz na 8 zraszaczy. Dobrze mysle 🤔
6 หลายเดือนก่อน
@@sebastiangorczak6334 nie. Myślę że mylisz podział na sekcje z budową danej sekcji i rozejścia na zraszacze. Zaczynając od początku - system składa się z kilku sekcji nawadniania. Każda działa oddzielnie. Pierwsza kończy podlewanie, zaczyna druga. Druga kończy, zaczyna trzecia. Itd. Każda sekcja to rurociągi główny (z rury 25 lub 32) od którego są odejścia na zraszacze (może być ta sama rurą co rurociągi główny lub można przejsc na mniejsza srednice rury). To ile zraszaczy może być na każdej z sekcji wynika z parametrów źródła wody (ciśnienia i przepływu wody jaki mamy w źródle wody - kranie ogrodowym lub jakie parametry ma pompa w przypadku gdy źródłem wody będzie studnia lub zbiornik na deszczowke). Zaczynasz od projektu, prawidłowego rozstawienia zraszaczy. Następnie dobierasz typy zraszaczy I dysze jakie zamontujesz. To na podstawie odległości jakie mają podlewać. I dopiero mając to wszystko dzielisz system nawodnienia na sekcje i odpowiednie ilości zraszaczy na danej sekcji. Każdy zraszacz, Każda dysza i kąt zraszania ma inne zapotrzebowanie na wodę. Więcej wody będziesz potrzebował do zraszacza który ma podlewać na zasięgu 10m a mniej do zraszacza który ma podlewać odległość 3m. Ale trzeba zacząć od projektu! Bez tego nie zbudujesz poprawnie działającego systemu nawodnienia. A to w jaki sposób podłączysz zraszacze to jest najmniej istotna sprawa. Ja robię projekty, jak jesteś zainteresowany to pisz na adres hossa.blazej@gmail.com
Jaki jest koszt założenia takiego nawadniania? Mam bardzo podobny ogród
8 หลายเดือนก่อน
Wszystko zależy od parametrów źródła wody. Ogrody moga być podobne, diabeł tkwi w szczegółach. Ciężko określić. Pytanie czy chodzi o sam materiał, czy również robociznę. Zbyt wiele niewiadomych żeby tak podać cenę.
@ materiału* ile mogłoby to kosztować dzisiaj. Mam podobny ogródek
6 หลายเดือนก่อน
@@ukasz2493 nie znam odpowiedzi. Ale myślę że Ok 2000zl. Wszystko zależy od tego jaki sterownik (wewnętrzny czy zewnetrzny), ile sekcji (zależne od parametrów źródła wody) itp.
Podłączając cały zestaw pod zasilanie z sieci nie jesteśmy narażeni na skoki ciśnienia a co za tym idzie na różne odległości podlewania??
3 ปีที่แล้ว
Jeżeli ciśnienie spadnie do poziomu że system się nie wynurzy to wiadomo, że trawa nie będzie podlana. Natomiast projektując system ustawiamy zraszacze tak, żeby podlewały siebie nawzajem. Obniżenie ciśnienia i ewentualne krótsze zasięgi przy dobrze zaprojektowanym systemie nie powinny spowodować obszarów które są niedolane. Tym bardziej, że powinniśmy wziąć pod uwagę takie spadki i nigdy nie projektować systemu przy założeniu maksymalnego ciśnienia tylko zawsze mieć jakiś zapas. To tak samo jak projektujesz jakieś półki czy dach. Nie bierzesz pod uwagę obciążenia samej dachówki tylko trzeba liczyć obciążenie śniegiem.
Witam. Czy mogę zrobić taki system nawadniania, ale bez elektrozaworów ? sam chciałbym włączać cały system. Nie mam poprowadzonego kabla a już teraz nie chcialbym tego robić
7 หลายเดือนก่อน
Witam. Oczywiście. Można zastosować ręczne zawory. Ale założenie jest takie, że system działa w nocy kiedy jest najwyższe ciśnienie. Jest też rozwiązanie bateryjne (elektrozawory i sterownik 9V). Jest droższe ale w Twoim przypadku być może jest to rozwiązanie.
@ nie będę korzystał z wody z wodociągu. Mam zbiornik na deszczówkę 6000 tys litrów i pompę hydroforową i z tej wody chciałbym korzystać
7 หลายเดือนก่อน
@@michaintruder9034 Ok. To ciśnienie masz zapewnione. Pytanie tylko będziesz wstawał wcześnie rano lub późnym wieczorem podlewał? Bo takie są zalecenia dla trawnika. Najlepiej wcześnie rano, bo jak podlewasz wieczorem to woda zostaje na trawie na całą noc co sprzyja rozwojowy chorób grzybicznych. Pomyśl nad tym rozwiązaniem bateryjnym.
Jak ustawić prawy próg zraszacza 5004 by zaczynał od prawej strony a kończył na lewej i wracał do prawej ?
2 ปีที่แล้ว
Przy zraszaczach 5004 (jak i 3504) najpierw ustawiamy lewy zakres pracy poprzez ustawienie lewego zasięgu kręcąc głowica zraszacza przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na wyłączonym systemie. Jak mamy już ustawiony lewy zasieg to śrubką regulacyjna która jest naprzeciw dyszy ustawiamy prawy zasieg. Nic innego nie wymyślimy. Tal został skonstruowany zraszacz 5004.
Mam na godzinie 12 start zraszacza, później obraca się w prawo i kończy np. na godzinie 15. Regulując śrubką powiększam zakres od 15 do 23 godziny. A co zrobić by początek był na godzinie 11 ? Wykręcić cały zraszacz i wkrecając go ustawić na 11 ?
2 ปีที่แล้ว
@@mccc7980 zakładam że chodzi o zraszacze RainBird 3504 lub 5004? Jeżeli tak, to na wyłączonym systemie wyciągasz do góry tlok zraszacza i samą głowice przekręcasz w lewo do godziny 11. Po tej czynności ustawiasz prawy zakres śrubka tak jak potrzeba.
@@OrangeBlau oj to bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników. Wielkość ogrodu tak na prawdę nic nie kiei, zależy jakie parametry źródła wody, jaki kształt trawnika. Ciężko określić.
Co ile powinno sie podlewac trawnik od wiosny do jesieni ile min.
2 ปีที่แล้ว
Wszystko zależy od poru roku, gleby, naslonecznienia i pogody. Najlepiej obserwować trawnik i ustawiać w zależności od potrzeb. Czy nie jest zbyt mokro i trawa nie gnije lub sucho i się wysusza. Dla zraszacze RB 3504, 5004 i dysz Hunter mprotator Ok 20-25 minut 1x dziennie, dla dysz VAN ok 5 minut.
Oj to duzo sie dowiedzialem,czyli polak polakowi nic nie powie,trzeba uczyc sie samemu,dzieki
2 ปีที่แล้ว
Jak to? Przecież podałem czas nawadniania. Jednak trzeba mieć świadomość, że jak będą wielodniowe upały to trzeba zwiększyć ilość minut nawadniania, a jak pod trawa będzie glina i woda nie będzie wsiąkała to podane czasy mogą być za długie. Wtedy może też warto rozłożyć nawadnianie na dwa cykle. Dodam jeszcze, że zalecana dawka opadowa na dobę dla trawy to 4mm/2m. Pozdrowienia
U mnie jest piasek i glina ale jak założyłem w zeszym sezonie samemu system to z zoltej trawy zrobil sie piekny trawnik,tzn dbam nawożąc co kilka razy nawozem to moge byc dymny dzieki wodzie i nawozu jest sie czym chwalic,
@@czarny193 pochwalić się rzecz święta, ale na Polaków pluć można, że "nie pomagają" choć, facet wszystko ci tłumaczy jak głupiemu, obstawiam, że masz grube problemy z akceptacją siebie
@ a napelniajac wiadro wodą i mierząc czas? Gardena podaje taki system i chciałbym porównać bez kupowania manometra.
2 ปีที่แล้ว +1
@@solwod1697 tak, napełniając 10l wiadro wodą mierzysz czas. Następnie liczysz: 10/ilość sekund x3,6. Wyjdzie Ci jaki masz przepływ. Jednak nie znasz zupełnie ciśnienia. I wiaderkiem tego nie zmierzysz. Nie znam innego sposobu niż manometrem. Gotowy zestaw znajdziesz za chyba 25zl na allegro
Witam na jaka powierzchnie działki jest ten zestaw??
2 ปีที่แล้ว
Witam. Nie ma czegoś takiego jak gotowy zestaw na dany obszar. Każdy ogród jest inny, nawet tej samej powierzchni może mieć różne kształty co wpływa nawielkość systemu. Ponadto parametry źródła wody takie jak ciśnienie czy przepływ również maja ogromne znaczenie na ilość sekcji czy rodzaj zastosowanych zraszaczy czy dysz. Nie da się określić wielkości systemu, ilości sekcji, ilości zraszaczy szy kosztu inwestycji bez przygotowania projektu.
Witam czy mogę liczyć na Pana pomoc w rozmieszczeniu zraszaczy ?
2 ปีที่แล้ว +1
Proszę o wysłanie szkicu ogrodu z zachowanymi proporcjami i podanymi wymiarami na adres hossa.blazej@gmail.com Chodzi o trawnik na którym ma być zamontowany system nawodnienia.
@ Pytam bo korci mnie założenie tego systemu na działce ROD ale boję się czy przy spadkach ciśnienia 3-4 zraszacze będą wydajne działka 3,5 ara.
2 ปีที่แล้ว +1
@@sopel79 powiem tak, mam wiele obaw co do działania systemu na działce ROD. Wiem jak to wygląda jak wszyscy zaczynają korzystać z wody. Z drugiej strony system działa w nocy kiedy ludzie nie korzystają z wody. Trzeba by zacząć od pomiaru ciśnienia (manometr kosztuje ok 15zl z wszystkimi przejściówkami w 30zl się powinieneś zmieścić). Trzeba też sprawdzić przepływ. Tu masz jak to określić. www.k-rain.com.pl/pl_jak-okreslic-parametry-zrodla-wody-,103.html System dzieli się na sekcje, dla pewności można przyjąć mniej zraszaczy na sekcje. Pytanie jakie jest ciśnienie...
@ z lewym i ogólnie z regulacją mam problem pewnie coś źle robię 1800 sam ustawiam są proste z tymi mam problem prosiłbym o instruktaż jak ustawić zraszacz już mam wkopany. No i mam małe pytanko czy dysze rotacyjne Huntera są lepsze niż Rainbird bo zauważyłem że moje dysze r van nie dolewają
2 ปีที่แล้ว
@@rutra2769 starałem się wyjaśnić w filmie sposób regulacji na przykładzie 5004. 3504 ustawia się identycznie. Lewy zasieg ustawiamy na wyłączonym systemie obracając w lewą stronę głowice zraszacza. Lepiej ustawić mniej niż za dużo, lepiej poprawić i dokręcić do skrajnego lewego zasięgu jeden ząbek niż za mocno. Prawy zasieg ustawiamy śrubką regulacyjna naprzeciw dyszy. + to zwiększenie zasięgu w prawą stronę - to zmniejszenie. Ja nigdy nie stosowałem dysz r-van właśnie z tego powodu że są różne opinie o nich. Zawsze stosuje mprotator i jestem zadowolony.
@ z 37 zraszaczy jakie montowałem u siebie 16 to były właśnie 3504. Regulować w prawo można tylko jeżeli są w odpowiednim zwrocie, często regulacja prawej strony rozregulowuje lewą, regulacja lewej resetuje prawą i trzeba zaczynać od nowa. Co ciekawe 5004 reguluje się całkiem przyjemnie, przede wszystkim nie ma tego resetu i rozlegulowywania lewej strony, a już np. regulacja zraszaczy Huntera te z dyszą Van to już czysta poezja. Jakbym wiedział wcześniej o tych co teraz wspomniałeś to pewnie bym skorzystał z rady 🙄
ปีที่แล้ว
@@MrHaszman też już wychodzę z 3504 Bo mnie regulacja irytuje.
Witam, świetna seria filmików. Móglbym prosić o kontakt mailowy? Zaplanowałem rozmieszczenie systemu ale chciałbym aby sprawdził go specjaslista. Poza tym nie do końca wiem gdzie jaka dysza. Podaje maila: damiens.uk@googlemail.com
ZAPRASZAM NA MÓJ KANAŁ NA TH-cam! POWSTAŁA KOLEJNA SERIA Z FILMAMI O BUDOWIE SYSTEMU NAWODNIENIA! POLECAM
w końcu rzeczowy, konkretny, szczegółowy i jednocześnie przystępnie podany zasób wiedzy, dziękuję autorowi za podzielenie się swoja wiedzą z innymi użytkownikami i miłośnikami przydomowych ogrodów.
Polecam się również z innymi filmami. Być może do czegoś zainspiruje 😀.
Pozdrawiam!
Panie "Zrób to Sam" eres el mejor profesional todo explicas! gracias! Dziękuję! jesteś najlepszy i bardzo profesionalnie tłumaczysz!!!
Bardzo miło to usłyszeć. Jednak dokladne wytłumaczenie tematu zabiera sporo czasu przez co filmy są niepopularnie długie... to się nie klika, widzowie średnio oglądają 5 minut filmu po czym zadają pytania dotyczące tego co powiedziałem filmie a oni akurat przewinęli. Ehh, mam nadzieje, ze osoby zainteresowane tematem i chcące zgłębić wiedzę oglądają od deski do deski.
Zapraszam na najnowszy film z nowej serii o skrzynce zaworowej. Mam nadzieję że nie zanudzam i rozjaśniam temat bardziej niż w serii której odcinek skomentowałeś.
Dla takich widzów warto tworzyć. Dziękuję i pozdrawiam 🤝👍
Dziękuję za porządny instruktaż.
Polecam inne filmy dotyczące nawadniania na moim kanale na YT. Tam starałem się dokładniej pokazać poszczególne elementy budowy systemu.
Wielkie dzięki! Od razu udało się poprawić pracę dyszy VAN i MP Rotator :)
Cieszę się że mogłem pomóc. Pozdrawiam
Dzięki wielkie za ten poradnik. Wszystko dobrze wytłumaczone i przy jakichś problemach w praktyce zawsze będzie można wrócić aby podpatrzeć :D Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
Spoko, niebawem pojawią się kolejne filmy dokładniej tłumaczące każdy element budowy systemu.
Dziękuje za montaż nawodnienia kilka lat temu i niezawodna oraz bardzo fachowa opiekę posprzedażowa :) :)
Materiał wideo super praktyczny! Mężowi od razu udało się ogarnąć zraszacz, który szwankował po zimie :)
Bardzo dziękuję Pani Alicjo!
Za komentarz i za zlecenie. Życzę dalszej, bezawaryjnej pracy systemu!
Pozdrawiam!
slicznie dziekuje!!! Super jak zawsze!
ZPB!
Jak zwykle wartościowy film. Sam robiłem system nawadniania 3 lata temu i jestem zadowolony, nie muszę wstawać o świcie żeby podlać trawnik ;-)
Dziękuję. Takie komentarze budują. Pozdrawiam i życzę niezawodnej pracy systemu.
Bardzo dobry filmik. Gratulacje.
Dziękuję. Polecam również inne dotyczące nawadniania z nowej serii dostępne na moim kanale.
Jak zwykle merytorycznie i konkretnie polecam, dzięki Twoim filmom, właśnie kończę swoje nawodnienia.
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Cieszę się że mogę pomóc. Tak ma być. W miarę krótko ale konkretnie i prosto. Zobacz i inne filmy na moim kanale, szczególnie te dotyczące nawodnienia. Chociaż jak już kończysz to pewnie nie będą potrzebne.
Pozdrawiam i życzę zadowolenia z użytkowania!
Obejrzałem wszystkie Twoje filmy dlatego dobijam do brzegu;)
@@ireqnewmen3678 jeżeli czegoś Ci brakuje, czegoś nie dopowiedziałem lub powinienem nagrać jakiś dodatkowy odcinek to daj znać. Wiem że brakuje kilku tematów. Np linia kroplujaca. Pewnie przydałoby się też info jak mierzyć ciśnienie I przepływ.
Na pewno by się przydało z liniami królującymi z kompensacja i bez oraz jakie pompy są najlepsze do obsługi nawodnienia, a które da się łatwo przerobić, jak sam widzisz tematów jest bez liku
Ja kupiłem sterownik rain bird rc2 wewnętrzny i staram się go opanować, jak poradziłeś dałem zasilacz 24v zamel
Dzięki wielkie za tą serię, właśnie się zabieram za montaż
Powodzenia!
Dodam tylko, że seria nie kończy się na 5 częściach. Jest już 7 a będzie jeszcze więcej więc zachęcam do subskrypcji żeby być na bieżąco.
@ od początku kanału subskrybuje i widziałem pozostałe filmy, dzięki nim wydaje się to do zrobienia dla kogoś bez doświadczenia. Jeżeli napotkamy na problem to pozwolę sobie napisać 💪
@@ukaszdudek2304 no bo można zrobić to samemu 😉
Kolejne filmy dokładniej będą pokazywały każdy etap budowy. Tak jak film z programowaniem sterownika (7 część).
W razie co pisz. Postaram się pomóc.
Dziękuję serdecznie za przekazane informacje, będę już wiedział jak ustawić van 18
Dziękuję , przydało się !
Obejrzyj jeszcze pozostałe filmy dotyczace nawadniania na moim kanale.
i wszystko jest jasne; teraz już wiem jak wyreguluję swój system
Bardzo dobrze pokazane dla takiego amatora jak ja.
O to chodzi! W planach kolejne filmy z tej serii. Przede wszystkim jak są jakieś pytania od Was - osób które chcą samodzielnie zamontować system nawadniania u siebie to chętnie odpowiem, pokaże, wytłumaczę.
Fajnie jakbyś gdzieś zrobił pełną listę zastosowanych elementów i narzędzi. Zawsze można by było sobie sprawdzić ile co kosztuje i wstępnie zrobić kosztorys takiego przykładowego systemu, a potem dla siebie. Ogólnie bardzo fajnie to pokazujesz.
Hmm każdy system jest inny. W sumie to nie pomyślałem o tym, bo jak projektuje system to w głowie już wiem z czego się składa i na podstawie projektu dobieram tylko ilości.
Ale jest to ciekawy pomysł na kolejny film! Muszę dopisać do planów i być może zrealizować.
Dzięki za pomysł.
Zapraszam na mój kanał gdzie jest więcej filmów dotyczących nawadniania. Np takie mówiące o konkretnych elementach systemu jak skrzynka zaworowa czy podłączenie zraszaczy. Tam mówię o elementach jakie używam i pokazuje jak można zrobić to w różny sposób. Być może to Ci pomoże.
Dzięki!
@ Spoko. Fajnie, że rozszerzyłeś ten temat.🙂
Pięknie pokazane :)
Dziękuję 🙂
Mam kilka pytań dot. nawadniania:
1. Jakie zraszacze proponowałby Pan zamontować przy tarasie, żeby za bardzo nie podlewały tarasu przy silnym wietrze. Wodę pobieram z pompy głębinowej, jest silnie zażelaziona i osad z kamienia na tarasie mógłby być problemem. Chciałbym , aby zraszacz precyzyjnie zraszał trawę przed tarasem (o ile to możliwe).
2. Czy używa Pan filtrów podczas zasilania systemu woda z pompy. Ja mam problem ze zbyt niskim ciśnieniem w swojej instalacji. Zauważyłem, że po wyjęciu wkładu z filtra ciśnienie jest poprawne. Zastanawiam się teraz, czy potrzebuję tego filtra przed zaworami.
3. Zauważyłem, że używa Pan bardzo elastycznych rur. Moje są bardzo sztywne, co utrudnia ich montaż. Można wiedzieć kto jest producentem tych rur, ewentualnie, co to za model? Jakie ciśnienie powinny wytrzymywać rury? 4? 6? 12 barów? Wystarczą te czarne, czy lepiej wybrać niebieskie?
4. Zraszacze w narożnikach ustawiać tuż przy obrzeżach, czy w małej odległości od nich (10cm)?
Jeśli chodzi o filmy, uważam że to najbardziej wartościowe filmy, z największą ilością fachowej wiedzy dotyczącej nawadniania na polskojęzycznym youtubie. Dziękuję za nie i pozdrawiam.
Witam. Krótko odpisze:
1. Jeżeli są to większe odległości (pow. 7 metrów) to rain bird 5004 z dyszami o niskiej trajektorii strumienia wody. Wszystkie inne czy to VAN, mprotator itp będzie zdmuchiwał wiatr.
2. Zawsze stosuje filtry przy zasilaniu systemu woda ze studni. Proponuję duży filtr dyskowy (2") który uchroni przed spadkiem ciśnienia.
3. Nie mam pojęcia jakiej firmy są rury. Kupuję w jednej hurtowni która również ma rury od różnych producentów. Rury mają wytrzymałość 6BAR.
Sztywność rury w dużym stopniu zależy od temperatury na zewnątrz. W upale i słonecznym dniu jest bardzo elastyczna, zimą czy przy niskich temperaturach jest sztywna.
Jeszcze odpowiadając na pozostałe pytania, ja stosuje rurę czarną do nawodnienia. Niebieska jest bardzo sztywna. Stosuje czasami do zasilania systemu od źródła wody. Gdy ciśnienie jest wysokie lub rura idzie gdzieś pod kostka chodnikową.
4. Zraszacze w samym narożniku jednak należy pamiętać żeby staly pionowo.
Dziękuję za miłe słowa. Staram się dzielić tym co sam umiem i stosuje. Niebawem bedzie więcej filmów z nawadniania 😀. Na razie brak czasu
Bardzo przydatna wiedza
Dziekuje.
Fajna seria filmów, mam zamiar tez sam zrobić system nawadniania, więc jak znalazł poradnik.
Dziękuję. Taki był cel tych filmów, żeby każdy kto chce samemu zrobić system mógł się dowiedzieć co i jak. Powodzenia!
Dzięki za poradnik
Zapraszam też na pozostałe filmy. Jest już nowy film z budowy skrzynki zaworowej. W kolejnych filmach które mam w planie będą lepiej wyjaśnione poszczególne etapy budowy systemu. Na chwilę obecną są filmy z programowania sterownika i budowy skrzynki zaworowej
Najlepiej podane informacje na temat tego systemu nawadniania. Mam pytanie: co zrobić, gdy zraszacz rain bird 3500 przestaje się poruszać ?
Bardzo dziękuje. Polecam również inne filmy dotyczące systemu nawadniania na moim kanale. Tam dokładniej omawiam konkretne elementy systemu.
Jeżeli zraszacz przestał działać to pozostaje jego wymiana. Wystarczy odkręcić górę (nie trzeba całego korpusu) I wkręcić nową. Odkopać 2cm zraszacza od góry i odkręcić tak żeby nie wykręcić dołu zraszacza z kolanka. Minuta roboty. No i wyregulować.
Bardzo pomocne materiały. Czy ja przegapiłem czy jest w filmie informacja o sugestiach w jakich warunkach użyć konkretna markę zraszacza np kiedy lepiej 3504 lub 5004 lub Hunter ?
Witam, gdzieś jest. Jeżeli nie w ostatnim odcinku to w kolejnych z nowej serii (którą polecam na moim kanale). Generalnie ja stosuje zraszacze Rain Bird 1804/Hunter Pros-04 z dyszami MPROTATOR lub VAN do promienia zraszacza max 5m. W promieniach 4,5m - 9m stosuje zraszacze Rain Bird 3504 lub Hunter PGJ. Przy promieniach pow. 9m stosuje zraszacze 5004. Oczywiście konkretne srednice reguluje odpowiednimi zdyszami przy w/w zraszaczach.
Tworząc tą serię wykonał Pan fantastyczną robotę! Prowadzi nas Pan jak dzieci za rączkę 🙂 Osobiście bardzo za to dziękuję, to prawdziwy poradnik zrobiony z empatią.
Jednak nie wszystkie przypadki da się przewidzieć w nawet najlepszym poradniku. Ja napotkałem na problem z doborem zraszaczy jakie możnaby zastosować na trawniku o podstawie prostokąta o wymiarach 2m x 10 m. Internet niewiele mi wyjaśnia. Czy mógłby Pan napisać który z nich sprawdzi się na tak wąskiej części trawnika?
Jeszcze raz bardzo dziękuję za tak drobiazgowy materiał! Pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo dziękuję za pozytywny komentarz.
Zachęcam również do obejrzenia nowej serii o systemie automatycznego nawadniania. Do znalezienia na moim kanale na TH-cam.
Co do pytania to polecam dysze paskowe MPROTATOR MPRCS515, MPLCS515 i MPSS530. Można je połączyć na jedej sekcji ze zraszaczami przekładniowymi.
Dobrymi dyszami są też dysze paskowe z firmy Rain Bird 9SST czy 15SST.
Należy pamiętać że przy projektowaniu rozmieszczenia zraszaczy należy je ustawić w taki sposób aby "lały pod siebie", czyli jeden zraszacz podlewa pod sasiedni. Przy obszarze szerokości 2m należy ustawić zraszacze również naprzeciw siebie aby cały obszar był podlany
@ dziękuję za odpowiedź. Obejrzałem film jeszcze raz i mi się trochę rozjaśniło. Jeszcze jedno pytanie: ile powinny zachodzić na siebie promienie podlewania. Jest jakaś przyjęta wartość czy wystarczy by minimalnie na siebie zachodziły? Lub pytanie zadane inaczej, jaka może być maksymalna odległość od siebie kroplowników rozmieszczonych naprzeciwko siebie po obwodzie? Mam nadzieję, że nie zamęczam zbytnio tymi pytaniami 🙂
Pozdrawiam 🙂
@@dariuszgut8356 zraszacze powinny podlewać pod siebie na 100%. Czyli jeden zraszacz dolewa do drugiego. Jeżeli mowa przykładowo o zraszaczach statycznych z dyszami paskowymi i zróbmy długość 10m x 2m to powinno być na takim obszarze 6 zraszaczy. W narożnikach z dyszami MPRCS i MPLCS i na środku MPSS530.
Minimalny stopień pokrycia to 60%. Ale zalecany to 100% czyli jeden zraszacz dolewa do drugiego.
@ brawo za dedukcję, zastosowany przez Pana model jest bardzo zbliżony do mojego przypadku 🙂 Zatem prawy i lewy w narożnikach po przekątnej a boczne w połowie długości? Czy dobrze rozumiem?
@@dariuszgut8356 jeżeli ma być 6 zraszaczy to dajemy w każdym narożniku lewe i prawe po jednej i drugiej stronie, a na środku dwa środkowe MPSS530 na przeciw siebie.
Mega przydatne informacje i bardzo prosto przedstawione. Mam pytanie. Jeżeli ma 4 bary ciśnienia w obiegu to czy mogę zastosować serię 3500 która według katalogi ma możliwość pracy do max 3,8 bara?
Jak najbardziej! To idealne ciśnienie. Pamiętaj że ciśnienie spada zarówno że względu na długość rurociągu jak i ilość zraszaczy.
A jaki przepływ masz? Czy to ciśnienie statyczne czy dynamiczne?
Zapraszam na mój kanał, poza tą serią jest jeszcze więcej filmów dotyczących budowy systemu nawadniania. Na pewno się przyda. Tam dokładniej omawiam każdy etap budowy systemu.
@ Dziękuję za odpowiedź. Przepływ mierzyłem wiadrem 10 litrów i napełniło się w 19 sekund. Więc przepływ to jakieś 31 litów na minutę. Projekt robiony samemu na podstawie Twoich filmów, 6 sekcji w tym dwie to linie kropelkowe. Ciśnienie dynamiczne, zmierzone manometrem na kranie ogrodowym.
Powodzenia w realizacji
Witam mam pytanie czy montując w systemie nawadniania linię kroplujacą pod tuje stosuje się takie same elektrozawory jak do zraszaczy i jaką maksymalną długość może mieć linia kroplujaca i czy można ją rozgałęziać pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Dziękuję za bardzo fachowy materiał na temat nawadniania dla każdego.
Witam. Tak, stosuje się takie same elektrozawory. Jeżeli mamy wysokie ciśnienie (pow. 3,5 bar) to warto zastosować reduktor ciśnienia. Zalecana długość linii przy zasilaniu z jednej strony to 100m. Można to rozwiązać podłączając np 200m linii od dwóch stron. Zalecam przy długich liniach doprowadzić zasilanie gdzieś na środku linii. Lub rurami fi25 zrobić kilka punktów zasilania linii. Można rozgałęziać.
Dziękuję za pozytywny odbiór materiałów.
Super materiał się zapowiada, przerwa pomiędzy 4 a 5 odcinkiem wynika z ilości pracy jakie są wymagane w ostatnim etapie. Czy może innych obowiązków?
Dziękuję. Musiałem dograć materiał z regulacją zraszaczy. No i montaż wszystkiego. Trochę czasu to zajmuje a obowiązków codziennych nie brakuje.
@ jaki projekt w takim razie teraz w planach? 😁
@@bartekpomaski8984 pomysłów jest wiele, chciałbym na tym etapie pokazać jak montować amatorsko filmy na yt. Wiem że jest sporo osób, które mają materiał nagrany, ale nie wiedzą jak zabrać się do montażu filmu (obróbki i montażu filmu, nagrania dźwięku). To się przydaje nawet żeby jakieś filmy z wakacji zmontować. Chciałbym pokazać jak w kilku krokach zrobić amatorski film np taki jak ja robię.
W kolejce testy i recenzje elektronarzędzi. Temat nawadniania też szeroki, ale na razie cieszę się że udało mi się dokończyć tą serię.
super jasno wyjaśnione na pewno skorzystam bo właśnie buduję mój system. Rozumię że dysze te największe i te średnie można ze sobą łączyć w jednej sekcji, ogranicza nas tylko pewnie ciśnienie jakie w układzie będzie?
Witam, dziękuję za komentarz. W jednej sekcji można łączyć ze soba: Rain Bird 5004, Rain Bird 3504, dysze Hunter MPROTATOR.
Z w/w w jednej sekcji nie można stosować dysz Rain Bird VAN. Jeżeli chcemy zastosować dysze VAN to musi być to oddzielna sekcja. Najbezpieczniej stosować zraszacze i dysze wymienione w pierwszej części. Wtedy nie mamy obawy że coś będzie nie tak. Oczywiście należy tak dobrać ilość zraszaczy na sekcje żeby był zapas przepływu wody (podane jest to w tabelkach dotyczących poszczególnych zraszaczy czy dysz). Przykładowo jeżeli mamy źródło wody z wydajnością 2m3/h to nie możemy zastosować w jednej sekcji zraszaczy które mają podobne lub większe zapotrzebowanie na wodę. Parametry te podane są przy każdym typie zraszacza czy dyszy.
Świetna seria! Po pomiarach ciśnienia statycznego 4.1 bar i przepływu wody - 33L/min zabrałem się za projektowanie nawodnienia według Pana wskazówek. Projekt mam już gotowy, jednak pewne wątpliwości co do dobrania zraszaczy. Czy można liczyć na małe wsparcie? 😊
Będę miał dwie sekcje zraszaczy - zagadka jest na pierwszej bo nie wiem jaki zraszacz wstawić -zasieg oczekiwany 4 m kąt 90 stopni, dalej w tej samej sekcji będą 2 zraszacze 5004 o zasięgu najlepiej 12 m i kącie 90 stopni.
W drugiej sekcji będzie zraszacz Hunter PGJ o zasięgu 7 m i kąt 150 stopni, dalej rain burd 3504 zasięg 8.2 m kąt 90 stopni i na końcu 5004 zasięg 12 m i kąt 90 stopni. Mam wszystko rozrysowane i chętnie skorzystał bym z rady specjalisty 🙂
Witam. Dziękuję za pochwałę.
Tan mały zraszacz 4m wstawiłbym hunter pros-04 z dyszą mprotator mp1000 90-210. Zamiast zraszacza Rain Bird 3504 wstawiłbym Hunter PGJ z odpowiednią dyszą (dysze dostarczamy są razem ze zraszaczem).
Te rain bird 3504 trudno się regulujemy lepszym rozwiązaniem są jednak Hunter PGJ. Mimo że źródło wody wydaje się wystarczające to nie wiem czy tych zraszaczy na 12m nie zrobiłbym w oddzielnej sekcji. One jednak mają duże zapotrzebowanie na wodę. To będzie z pompy czy z sieci?
@ dziękuję za blyskawiczną odpowiedź. Właśnie znalazłem w komentarzach że te rain bird jednak ciężko się reguluje i rzeczywiscie lepszym rozwiązaniem będzie Hunter. Całość będzie zasilana z sieci.
@@lubiegrzebacip6502 ważne jest jeszcze czy obecne ciśnienie utrzymuje się również w sezonie letnim kiedy wszyscy podlewają.
@ niestety tutaj będę musiał polegać na opowieściach sąsiadów bo to mój pierwszy sezon w domu. Rozumiem że linię kroplującą dajemy pod osobną sekcję?
@@lubiegrzebacip6502 tak, linie kroplujaca pod Osobny elektrozawor. Jeżeli jest duże ciśnienie to powinien być zamontowany dodatkowo reduktor ciśnienia przed linią kroplujaca bo może wąż rozsadzić. Zależy też jaka linia kroplujaca. Producenci piszą na produkcję jakie maksymalne ciśnienie.
Witam. Fajny filmik nie długi nie krótki wprowadził mnie w temat.
Moje pierwsze pytanie mógłbyś polecić hurtownie, gdzie pomogliby mi skompletować zestaw?
Drugie korzystam z wkopanego baniaka (Projekt Moja Woda), czy warto zamontować przed rozdzielaczami jakiś filtr?
Trzecie ostatnie dwa ciągi zrobiłbym na podlewanie kropelkowe, czy po, czy przed elektrozaworach można zamontować (trzeba) obniżenie ciśnienia?
Pozdrawiam
Witam, poszukaj w necie hurtownie sprzedające system nawadniania. Najlepiej w Twojej okolicy. Na stronie Rain Bird są chyba też oficjalni dystrybutorzy. Zadzwoń, zapytaj. Praktycznie wszyscy sprzedawcy oferują projekt w cenie towaru jak zamówisz u nich.
Jeżeli masz wysokie ciśnienie z pompy to w zależności od długości linii kroplujacej (jeżeli krótka to trzeba dać reduktor ciśnienia, jeżeli bardzo długa to nie widzę takiej potrzeby).
Przed systemem zasilanym zbiornika na deszczówkę czy studni konieczne jest wstawienie filtra. Tylko jeżeli masz wodę z sieci wodociągowej nie ma takiej konieczności.
Świetny materiał. Przymierzam się do zakupów pod system, który chciałbym sam złożyć. Trawnik 8x8 m, 4 zraszacze podzielone na 2 sekcje. Przepływ wody to 9,1 L/min przy 3,0 bara. Czy lepiej tutaj iść w MP rotator 3000 czy 5004 i dysze mpr30?
Hmm trudne pytanie. Ja poszedłbym w 5004 z dyszami LA (o niskiej trajektorii). Są one w kompecie przy drzewku z dyszami jak kupujesz zraszacze 5004. Z MP3000 jest różnie i są bardziej podatne na wiatr.
Dziękuję za sugestię. Dam znać, jak wyszło. Dzięki tej serii o budowie systemu automatycznego nawodnienia zrozumiałem, że jest ona w zasięgu moich umiejętności 👍👍👍
Daje znać jak wyszło, a chyba wyszło, bo zraszacze działają 😉 Przy takich parametrach wody jak podałem zbudowałem 2 linie (w kwadracie 8x8 w jednym rogu umieszczona została szopa na narzedzia). Pierwsza linia 3x Rainbird 5004 z dyszami LA 1, 5 i 2,0. Druga linia 1x Rainbird z dyszą LA 2,0 i 1x Rainbird 3504 z dyszą 1,0. Użyłem sterownika na 5 zaworów z allegro (Smart pod środowisko tuya, komunikacja przez zigbee - śmiga aż miło, a cenowo lepiej niż Rainbird).
Dziękuję raz jeszcze za pomoc 👌
@@Critical0error cieszę się że wszystko działa! Tak, dziś są różne rozwiązania, można wymyślać na różne sposoby sterowanie systemem. Gratuluję samodzielnej budowy systemu. Pozdrawiam
Orientujesz się może jak ustawić wiekszy promień na dyszach od huntera, mam 3tysieczki ale wali tylko na ok. 6-7 m, a na papierze napisali że 9m, napomne że to nie wina ciśnienia
Jakie dokładnie masz dysze? MP3000?
Jeżeli nie dolewa Ci na tą odległość to masz zbyt małe cienienie
Mp3000. Próbowałem skręcać tym kluczem plastikowym od góry ale nic to nie dało. Dla testu od jednej sekcji odłączyłem wszystkie dysze i zostawiłem tylko jedną mp3000 by sprawdzić czy to wina ciśnienia ale dalej bez zmian
@@garouartist5210 śruba od góry możesz tylko zmniejszyć zasieg a nie zwiększysz. Fabrycznie dysza ustawiona jest na maksymalny zasieg.
A dlaczego wybrałeś te dysze do takich odległości? Nie lepiej było wybrać zraszacz Rain Bird 5004? Ewentualnie 3504? 9m to bardzo duża odległość. Ta dysza może być bardzo podatna na wiatr przy tej odległości. Strumienie wody są bardzo cienkie przy dyszach Hunter. Ja stosuje je do zasięgu max 5-6 metrów. Wszystkie większe zasięgi obstawiam 3504, a jak już łapie się na minimalny zasieg to najlepiej 5004.
@ Rozumiem dziękuje za radę, skorzystam.
Super seria, dużo praktycznych informacji - czy w przypadku samodzielnej instalacji czy przy zamawianiu usługi u fachowców, po to by wiedzieć jak i co w trakcie wykonywania. Szkoda że do Legionowa w mazowieckim masz tak daleko, bo bym z miłą chęcią zlecił Ci wykonanie ogrodu:) czy zrobisz film do linii kroplującej na tujki? Pozdr
Dziękuję za pozytywny komentarz.
Prawdę mówiąc to jeżeli tuje masz przy tarwniku to nie robiłbym dodatkowego nawadniania. Tuje świetnie sobie radzą bez oddzielnego systemu nawadniania, ciągną wilgoć z trawy, a przy drobnym wietrze i tak zawsze cześć wody poleci na krzewy.
Większość ludzi montuje lub chce mieć zamontowaną linie kroplującą do tui, ale w trzecim czy czwartym roku już wyłącza nawodnienie do krzewów bo jest niepotrzebne.
Myślę nad kolejnymi filmami, jest kilka pomysłów. Głównie w odpowiedzi na pytania jakie się pojawiają. Ale chwilowo brak czasu.
Dzięki wielkie za ten film. Mam pytanie - czy głębokość wkręcenia śrubki trzymającej dyszę w RainBird 3500 i Toro Mini 8 ma znaczenie dla zasięgu? Bo mam wrażenie, że jak dokręcę do końca to ta śrubka dotyka strumienia wody i ogranicza zasięg.
Tak, oczywiście ma znaczenie. Jeżeli masz dobrana dysze do zasięgu jaki ma pokryć zraszacz to śrubkę wkręcasz tak żeby nie dotykała strumienia a przytrzymywała dysze. Jeżeli wkręcisz mocniej to możesz skrócić strumień al3 nie będzie on już tak zwarty jak w w/w przypadku. Ja zalecam stosować dysze dobrane do zasięgu. Tabele z zasięgami znajdziesz w internecie wpisując dany model zraszacza.
Z ciekawości jakie jest ciśnienie sieci wodnej prezentowanej na filmie? przed projektowaniem systemu mierzyłeś je? czym? używałeś jakiś reduktorów ciśnienia?
Ciśnienie mierzyłem w zeszłym roku. Było ok 3,2Bar. W tym roku przed rozpoczęciem budowy już tego nie zrobiłem. Zawsze staram się budować systemy z zapasem, czyli lepiej dać mniej zraszaczy na sekcje I zrobić więcej sekcji niż dać za dużo zraszaczy na jednej sekcji. Okazało się że w tym roku Gmina w której zlokalizowany jest ogród z filmu, w czasie suszy przykręca ciśnienie tłumacząc się oszczędnościami wody. Były dni że mimo odpowiedniego doboru zraszaczy na sekcje system się nie wynurzał. Ciśnienie było w okolicach 1,5Bar.
Wszystkie informacje o których pisze dotyczą ciśnienia statycznego mierzonego manometrem. Czyli podłączając manometr do źródła wody np przy użyciu krótkiego węża. Ciśnienie jakie nas interesuje to ciśnienie dynamiczne czyli takie które występuje przy odkręconej wodzie jak działa system. Jest ono zawsze niższe niż statyczne dlatego zawsze trzeba budować system z dużym zapasem. Jak zraszacze będą miały wyższe ciśnienie to nic się nie stanie, jak niższe to system się nie wynurzy. Manometr kupisz na dziale hydraulicznym w każdym markecie budowlanym. Jeżeli zmierzone ciśnienie statyczne masz powyżej 3-3,5 bar to system powinien działać bez problemu. Jeżeli jest w okolicach 2bar to może być problem bo ciśnienie dynamiczne będzie dużo niższe (pewnie ok 1bar) I system sie nie wynurzy. Rozwiązaniem jest dawanie max 2 zraszaczy na sekcje (co jest ekonomicznie nieuzasadnione) lub pomyśleć nad pompą zwiększającą ciśnienie. Tu nie pomogę bo jeszcze nie robiłem w praktyce takiego rozwiązania.
@ Rozumiem, dzięki tyle mi wystarczy.
Super seria filmów o nawadnianiu. Ja tez zamierzam samemu na dniach automatyczny system nawadniania. Tylko mam kilka pytań. Planuje łącznie 8 zraszaczy 4 sekcje po 2 zraszacze. Jestem zdecydowany na RB 5004. Tylko pytanie jakie jest minimalne ciśnienie przy którym zraszacz zaskoczy i przy jakim ciśnieniu da się uzyskać 5-6 metrów działania. Czy ta śruba od dyszy można stłumić strumień do takich odległości?. Nie chce podlewać ogrodu sąsiadowi :). Drugie pytanie czy do skrzynki z elektrozaworami można wrzucić sterownik hunter Eco line? Powiem szczerze ze tak najbardziej by mi pasowało. Dzięki
Oraz drugie pytanie czy przy odległości miedzy zraszaczami w sekcji szeregowo 10 metrów lepiej na trójniku do zraszczacza dać rurkę 20, a do tego na końcu poleciec główna 25 czy obydwie 25 bo to żadna różnica. Zakładając ze działamy ciagle na słabym ciśnieniu około 1.5-2bary i przepływie 1.6 m3/h. Bardzo często w okolicy widzę ze pierwszy zraszacz leje mocno i daleko natomiast następny o polowe słabiej.
Witam, dziękuję za opinie.
Pierwsze pytanie dlaczegonzraszacz 5004? Przecież przy takich zasięgach będzie on za duży. Można śrubą stłumić strumien wody ale spowoduje to że będzie on nieregularny a obszar będzie podlany nierównomiernie.
Przy dwóch zraszaczach na sekcje myślę że powinno wystarczyć cisnienie 2,2-2,5 bar. Chyba że masz ogród oddalony od źródła wody na kilkadziesiąt metrów...
Jeżeli chodzi o sterownik w skrzynce zaworowej to pamiętaj że jest tam ciągła wilgoć. Pewnie będzie działał, pytanie tylko jak długo..
@ hmm dlaczego 5004 dlatego ze z doświadczenia z innymi zraszaczami nawet takimi na węża wartości podawane rzekomo przez producenta nigdy się nie pokrywają z prawda i przyjmuje ze jak będzie to połowa tego co deklarują to bedzie Ok. Przy serii 3000 widze promień lania od 4 metrow ale wole dmuchać na zimne niż potem martwić się niedolaniem. Do tego dochodzi dosyć niskie ciśnienie u mnie w okolicy ze względu na przeciążona przepompownie. Co do sterownika zawsze można użyć metody „reklamówka z biedronki” i taśma.
@@hasookon7310 Ok, daj znać co wyszło. Swoją drogą lepiej sprawdzić ciśnienie przed budowa systemu. Za manometr zapłacisz 30zl a sprawdzisz przed budowa. Jak będzie zbyt niskie ciśnienie to zraszacze się nie podniosą. Proponuję sprawdzać ok 3 - 4 w nocy. Wieczorem będzie niskie ciśnienie, ale system włączasz i tak w nocy
ja też dołanczam dobry i szczegółowy film pozdrawiam
Bardzo dziękuję. Zapraszam do obejrzenia pozostałych filmów dotyczących nawadniania na moim kanale. Z poza tej serii. Pozdrawiam
Świetny film. Wiele mi pomógł. Mam tylko jedną wątpliwość. Czy jeśli ciśnienie dynamiczne w sieci mam 3 bary to mogę używać dysz Van lub He-Van ? Bo było wspomniane coś o ciśnieniu dla tych dysz 1-2,1 bara ale nie wiem to odnosi się do ciśnienia z sieci?
Sprawdziłaś ciśnienie dynamiczne w sieci? Masz przyrząd do pomiaru dynamicznego? Mierząc ciśnieniomierzem beż przepływu masz ciśnie statyczne.
Dysze VAN czy HE-VAN przy wysokim ciśnieniu dają mgiełkę zamiast kropel i jest to problem. Ale jeżeli masz wystarczający przepływ wody (wydajność źródła wody) to można je zastosować i dać ich więcej. Tylko sprawdź to, bo one mają duże zapotrzebowanie na wodę.
Jak zmierzyć ciśnienie statyczne i przepływ znajdziesz w filmie z poniższego linku.
Zapraszam też na mój kanał gdzie znajdziesz więcej filmów o systemie nawadniania. Między innymi budowa skrzynki zaworowej, czy podłączenie zraszaczy.
th-cam.com/video/gi1FYalC5Yg/w-d-xo.html
@ Dziękuje za wyjaśnienie. Jeśli chodzi o pomiar ciśnienia wody to rzeczywiście nie mam zadnego przyrządu, ani nie umiem tego pomierzyć natomiast mam tak jakby manometr przy wodomierzu zamocowany i gdy woda nie jest włączona to pokazuje 4 bary. Gdy odkręce wodę na full to pokazuje między 2-9 a 3,0 bara. Jak delikatnie woda leci to jest około 3,5 bara. Mogę się tym kierować? Wydajność wody mam 3m3 na godzinę, jeśli dobrze policzyłam. Kuszą mnie te vany bo są tanie i jest dużo pozytywnych opinii, natomiast boje się, że to ciśnienie będzie za duże. Chociaż jak będzie po kilka na jednej sekcji to może dadzą radę? Pozdrawiam, super kanał!
@@KasiaKowalik-pd5gm tak jak mówisz, Vany są tanie więc zacząłbym od nich. Nawet jak już zbudujesz system to zamówić na allegro na samym końcu i wkręcić w gotowy system. Jak okaże się że nie działa to wysuszyć i zwrócić 😉
Parametry wody dobre i dobrze zmierzone. Podziwiam 😀
Powodzenia przy budowie systemu!
@ Dzięki! Twoje filmiki są na tyle precyzyjne i przyswajalne w odbiorze, że nawet kobieta, w dodatku blondynka, ma nadzieje, że podoła:) Pozdrawiam i zyczę dalszego rozwoju kanału na miarę jego potencjału.
Fajna seria filmików ale nie ma w nich ani troszkę zmianki co z wodą jak nadejdzie zima i mrozy nie rozwali opryskiwaczy czy należy przedmuchać system czy istnieje jakiś inna możliwość opróżnienia systemu z wody ???
Zapraszam do 6 odcinka z tej serii. Tam pokazuje jak przygotowac system do zimy. Jest też już 7 odcinek w którym dokladnie pokazuje jak zaprogramować sterownik. W planach są kolejne filmy dotyczące systemów nawadniania. Temat jest bardzo szeroki, dzięki Waszym komentarzom pojawiają się plany do kolejnych odcinków. Niestety ze względu na brak czasu nie powstają zbyt szybko. Zapraszam do subskrypcji i na mój kanał, wtedy żadne odcinki nie umkną 😉
Witam. Jak ustawic zraszacz aby sprawdzic szczelnosc ukladu ? Jak go ustawic ,zblokowac aby nie puszczal wody. Zaslepki orginalne przeciekaja. Dysze daja wode... dysze mam takie Hunter Mp2000.
Nie sprawdzaj w ten sposób. Jeżeli gdzieś będzie nieszczelność to zobaczysz "źródełko" w miejscu nieszczelności. Pamiętaj, że nigdy w układzie nie ma zamkniętego układu, ciśnienie uchodzi w zraszacze i wraz z wodą na trawnik. Kiedyś robiłem takie próby i nie ma to sensu. Jak będzie Ci gdzieś "kapać" przez mikronieszczelność to pójdzie w ziemię. Jak będzie duża nieszczelność to woda wybije w miejscu nieszczelności
@ podziekowal. Myslalem ze istnieja metody na sprawdzenie szczelnosci. Wizualnie cieklo w jednym miejscu. Co bylo widac przed przysypaniem ziemi.
Czy do regulacji zraszaczy Rain Bird 3504 konieczny jest ten klucz patentowy, czy wystarczy jakiś zwykły śrubokręt? Czy ten niebieski element na którym zamocowanie są dodatkowe dysze, to też jest klucz do regulacji?
To "drzewko z dyszami" moze służyć do wyciągnięcie zraszacza do góry. Później wystarczy płaski śrubokręt.
cześć, mam zbiornik na deszczówkę 10 m3, z którego pobieram wodę do podlewania. Ale czasami ( mało opadów - wiadomo w lecie!!) jest "pusty. Chciałem podłączyć przed skrzynką rozdzielacza wodę z wodociągu. Jako drugie źródło. Oczywiście bezobsługowe w przypadku braku wody w zbiorniku. Podlewanie jest nocą. Jaki miałbyś pomysł - zawór trójdrogowy, zawór ciśnieniowy ????? Może inny pomysł???
Lepszym rozwiązaniem byłoby uzupełnianie zbiornika na deszczówkę wodą z sieci do poziomu tak, żeby wystarczyło na podlewanie. Zmiana źródła wody dla systemu pomiędzy siecią a pompą będzie powodowała różne ciśnienia. Nie mówię to złe rozwiazanie ale chyba lepszym byłoby zrobienie w ten sposób. Wyłącznik plywakowy który otworzy elektrozawor w przypadku gdy będzie niski poziom w zbiorniku i uzupełni wodę. Jeden z moich widzów dostał ofertę na takie rozwiązanie w jednej z hurtowni. Mam gdzieś to na mailu.
dzięki - myślę, że jest to bardzo dobry pomysł........ Spróbuję tak zrobić.
Coś podobnego widziałem tutaj:
th-cam.com/video/kbepyFnkqXY/w-d-xo.html
Dzięki, zobaczę jutro.
Jak chcesz to mogę podesłać to co mam. Tylko maila bym potrzebował.
@ Dzięki. Jeszcze jakbyś mógł mi odpowiedzieć na mój wczorajszy komentarz tutaj:
th-cam.com/video/TPd69dtK-uw/w-d-xo.html&lc=Ugyfhf8SPWT6-BpWthB4AaABAg.9P_6KAy9bzN9P_Asnuv1VS
Ile jest zamontowanych zraszaczy na jednej sekcji? Woda z pompy czy wodociągu?
W tym przypadku po 3-4 zraszacze na sekcji. W pierwszym odcinku pokazywałem projekt tego ogrodu. Ale nie sugeruj się tym. Każdy ogród to oddzielny projekt na podstawie indywidualnych parametrów źródła wody. Nie ma dwóch takich samych ogrodów.
Witam. Myślę o zamontowaniu automatycznego podlewania po obejrzeniu wszystkich filmów. Woda będzie deszczowa ze zbiornika naziemnego 3 m3. Jeden z trawników ma 8 x 15,5 m. oddalony od zbiornika o około 7 do 20 metrów. Myślę zastosować zraszacze rain brid 3504 z dyszami dopasowanymi na około 8m. Sztuk chyba 6 po rogach i po środku na bokach. Iloma sekcjami do podłączyć, czy może być jedna? rurę planuję 25. I sprawa najważniejsza nie mam jeszcze pompy, muszę kupić. Jeśli ktoś może doradzić jaką dobrą kupić, czy do zanurzenia, czy na zewnątrz czy tupu hydrofor ze zbiornikiem np. 25 litrów (ale jak czytałem ciśnienie w ostatnim przypadku może skakać. Pozdrawiam
Witam. Odpowiedziałem pod innym filmem. Pozdrawiam
Pytanie do zraszacza 3504. Dla jakiego sektora podana jest tabelka z 14:45? O ile przepływ m3/h w tych zraszaczach jest niezależny od kąta sekcji podlewania, to opad mm/h już tak. Dla sekcji 270stopni będzie 3 razy mniejszy niż dla sekcji 90stopni. Jak to przeliczyć? Jaki będzie opad dla sekcji 45stopni? Mam do podlania trójkąt 45stopni o promieniu 6m i ten zraszacz pokrył by to idealnie, ale nie wiem czy nie wyleje na niego za dużo wody (jest w zacieniony).
Jeżeli budujesz system i na części trawnika masz pokrycie z 2-3 zraszaczy danego obszaru to jak zrobisz jeden zraszacz dla tego obszaru o którym mówisz to będzie on miał załóżmy 3x mnieszy opad (bo nie będzie tu pokrycia z większej ilości zraszaczy).
Dawkę opadową reguluje się doborem dysz, jak potrzebujesz więcej wody bo np zraszacz pracuje na kącie 270 stopni to trzeba większą dysze wstawić żeby ilość wody była większa.
A nie myślałeś o zastosowaniu dyszy mprotator mpcorner? Chyba nadałaby się na ten Twój obszar. Można łączyć ją z innymi zraszaczami na jednej sekcji o czym mówię w filmie.
Chociaż nie, mpcorner ma za mały zasieg.
@ Ogólnie to stosuję Rain Bird R-VAN i przy nich jest ładnie podane ile wody przy jakim kącie. A przy tym zraszaczu nie ma tego podane. Więc nie wiem czy te np.0,39m3/h wyleję na pełny kąt zraszacza czy 180stopni czy 90stopni. Ogród już jest więc wiem, że nie trzeba tam lać dużo wody. Już kupiłem 2szt 3504 i tam najwygodniej było to zużyć. Jak będzie za mało zawsze można dołożyć:). Zmieniając dyszę zmieniam opad ale również i zasięg. Zmieniając kąt zmieniam tylko opad.
@@grzegorzr3621 już masz te R-VAN? Czy dopiero planujesz kupić?
@ mam na pół trawnika. A co z nimi nie tak? Ogólnie to nie mam dużych powierzchni raczej takie 2 do 4m szerokości. Trawa jest raczej przejściem niż boiskiem. Wszędzie indziej są linie kroplujace.
Cześć, chciałbym się dowiedzieć ile na jednym elektrozaworze można połączyć zraszaczy?dzieki
Ewa wszystko zależy od: parametrów źródła wody, ciśnienia i zraszaczy jakie chcesz zamontować. Myślę, że bez problemu można zamontować nawet kilkadziesiąt zraszaczy z dyszami mp800sr np. Ale pytanie czy takie zraszacze potrzebujesz, czy Twoje źródło wody ma taką wydajność itp.
Porównam Twoje pytanie do innego, żebyś zrozumiała o co chodzi: ile szt produktów włożymy do jednego koszyka? Nie wiemy jakej wielkości koszyk, jakie produkty, jakiej wielkości itp.
Proszę o poradę. Chcę nawodnić trawnik o obszarze 17m/7m. Ciśnienie statyczne źródła wody to 2 bary. Czy jest możliwe obsłużenie takiego obszaru jedną sekcją przy takim ciśnieniu?
Nie ma możliwości obsłużenia takim ciśnieniem tak dużego trawnika na jednej sekcji. Należy jeszcze sprawdzić przepływ wody jaki daje źródło wody.
W poniższym filmie pokazuje jak zmierzyć przepływ wody.
th-cam.com/video/gi1FYalC5Yg/w-d-xo.html
@ Dziękuję za odpowiedź. Zmierzyłem wydajność mojego źródła wody i mam 33l / min przy ciśnieniu 2 bary. Wychodzi mi, że fragment mojego trawnika o wym. 17/7m mogę obsłużyć jedną sekcją stosując np. 6 sztuk zraszaczy RB 3504 które to wg instrukcji, dla ciśnienia 1.7 bar i promienia 7m potrzebują 4.01 l/min. Czy ja dobrze to rozumiem?
Witam. Pytanko mam. Czy mógłbym Panu przesłać szkic z wymiarami mojej działki żeby coś pan podpowiedział gdzie i jakie zraszacze zamontować? Druga sprawa to ciśnienie w sieci. Do domu mam doprowadzone rurą fi 32 ale na ogród idzie już fi 16 i chyba to będzie problem. Nie mogę już zamienić rurki ale mogę dokupić taki mały hydrofor grundfos scala 1. Czy może mi Pan pomóc? Z góry dziękuję.
PS. Proszę także o wypowiedzi innych oglądających kanał. Pozdrawiam
Witam. Proszę o kontakt na maila hossa.blazej@gmail.com
Co do rury na ogród to bez ciśnienia i przepływu nie jesteśmy w stanie nic powiedzieć. W filmie z poniższego linku pokazuje jak zbadać ciśnienie statyczne i przepływ. Bez tego nie ruszymy.
th-cam.com/video/gi1FYalC5Yg/w-d-xo.html
@ ok. Dzięki. Wrócę z pracy i już się tym zajmuje.
Zamontowałem zraszacze z serii 3504 i nie mogą się podnieść bo woda leci na uszczelnianiu korpusu zraszacza . Proszę o jaką kolwiek pomoc bo zraszacze są nowe nie używane .
Witam. Ile zraszaczy na sekcji?
Powodem jest zbyt mały przepływ lub zbyt niskie ciśnienie wody.
Witam, bardzo pomocne filmy. Mógłbym prosić o kontakt mailowy? Zrobiłem szkic systemu ale chciałbym aby sprawdził go fachowiec. Poza tym nie do końca wiem gdzie jaki zraszacz i dysza była by odpowiednia.
Witam
Hossa.blazej@gmail.com
Czy może mi Pan powiedzieć jaka odległość sadzenia jest pomiędzy tujami?
70-80cm
Dziękuję
Witam, mam pytanie, od czego zależy prędkość obracania się dysz MP ROTATOR, pytam ponieważ wiele razy zdarzało mi się że jedna dysza na sekcji obracała się szybciej a druga wolniej lub nie obracała się w ogóle?
Myślę że wplyw może mieć kilka czynników. Od uszkodzenia, przez zabrudzenie po ciśnienie. Zdarza sie tez tak, że jeżeli mamy wode ze studni z różnymi minerałami, żelazem itp to również dysze i zraszacze szybciej siadają. Sprawdź, czy czasem nie jest tak, że ta co sie nie obracała jest na końcu sekcji.
@ Dziękuje za odpowiedz
cenne informacje ale jak zraszacz się nie obraca w zakresie zadanego kąta
Uszkodzony?
Witam, już nie będę tak zachwalał tego kanału bo pan prowadzący za bardzo obrośnie w piórka :) ale zasługuje na oklaski. Zamierzam zrobić nawadnianie trawinka na zraszaczach MP ROTATOR o łącznej powierzchni 8,7ara,
posiadam pompę w studni która na powierzchni pokazała prawie 7 barów, próba wiaderkowa pokazała 15l w 5s co daje 10,8 m3/h. wyszło mi 30 zraszaczy gdzie suma ich przepływu wyniosła 4m3/h wedlug ich promienia i kąta.
Moje pytanie, czy system zadziala, czy zraszacze wylecą w kosmos?
Żeby nie wyleciały w kosmos można zawsze zastosować reduktor ciśnienia. Swoją drogą to w mojej ocenie powinno być ok, pamiętajmy że rury (ich srednice) a także długości również powodują znaczne spadki ciśnienia więc nie obawiałbym się o to że wysadzi zraszacze. W internecie można znaleźć dane jakie są spadki ciśnienia przy danej średnicy i długości rury. Myślę że to odpowie na pytanie.
Ps. Co to za pompa?
@ już jakiś czas temu była zakupiona, a problem będzie z jej wyciągnieciem zeby zczytać dane, tyle wiem że 3 fazowa
@@aleksanderrozyo521 Ok, jak 3 fazowa to już jakaś motopompa 😆. Może kiedyś uda się podać jakiegoś producenta i model pod filmem. Dla mnie i widzów. Dzięki i bezawaryjnej pracy systemu życzę!
Czy jesli mam cisnienie 4bar to moge uzyc 3 tryskacze Rain Bird 3504 na jednej sekcji. min cisnienie jest podany 1,7bar ale brak info czy to na sekcji czy na jeden tryskacz
To bardziej skomplikowane... minimalne ciśnienie dynamiczne to 1,7 bar. Ciśnienie które podajesz to zapewne ciśnienie statyczne (przy zakręconym kranie). Generalnie to powinno się dokonać pomiaru ciśnienia dynamicznego przy danym przepływie wody. I na tej podstawie dobierasz ilość zaraszaczy na sekcje. Ale jeżeli masz ciśnienie statyczne 4 BAR to śmiało uciągnie ono 3 zraszacze RB 3504
Witam, Pamięta Pan cene materiału ile kosztowało zrobienie takiego ogrodu ?
Witam. Ten konkretny ogród z materiałem który widać na filmie to ok 1800 - 1900zl. Ale ciężko określić cenę podając m2 ogrodu.
Dodam tylko, że ogród robiony był w zeszłym roku na wiosnę, gdzie ceny były dużo niższe niż teraz.
Mam pytanie odnosnie srednicy rury do zraszacza. Musi byc 25 mm czy moze byc mniejsza. Czy mozna do kazdego zraszacza ciagnac osobna rura i jaka srednica to zrobic.pozdrawiam
Rurociągi główne robimy rurą minimum 25, przy większych odległościach minimum 32.
Do zraszaczy możemy dochodzić takimi średnicami jak wyżej (wtedy wszystko robimy na jednym rozmiarze złączek, wykorzystujemy każdy odpad rury. Kupujemy jeden rozmiar rury. Ale można też dojść do zraszacza mniejsza rurą np 16mm. Więcej informacji przekazuje w poniższym filmie:
th-cam.com/video/jbZtqka58cU/w-d-xo.html
Czyli jak bedzie 8 zraszaczy to do kazdego z osobna rura 25 i pozniej 1m przed zraszaczem redukcja na 16 . I rozdzielacz na 8 zraszaczy. Dobrze mysle 🤔
@@sebastiangorczak6334 nie. Myślę że mylisz podział na sekcje z budową danej sekcji i rozejścia na zraszacze. Zaczynając od początku - system składa się z kilku sekcji nawadniania. Każda działa oddzielnie. Pierwsza kończy podlewanie, zaczyna druga. Druga kończy, zaczyna trzecia. Itd. Każda sekcja to rurociągi główny (z rury 25 lub 32) od którego są odejścia na zraszacze (może być ta sama rurą co rurociągi główny lub można przejsc na mniejsza srednice rury). To ile zraszaczy może być na każdej z sekcji wynika z parametrów źródła wody (ciśnienia i przepływu wody jaki mamy w źródle wody - kranie ogrodowym lub jakie parametry ma pompa w przypadku gdy źródłem wody będzie studnia lub zbiornik na deszczowke). Zaczynasz od projektu, prawidłowego rozstawienia zraszaczy. Następnie dobierasz typy zraszaczy I dysze jakie zamontujesz. To na podstawie odległości jakie mają podlewać. I dopiero mając to wszystko dzielisz system nawodnienia na sekcje i odpowiednie ilości zraszaczy na danej sekcji. Każdy zraszacz, Każda dysza i kąt zraszania ma inne zapotrzebowanie na wodę. Więcej wody będziesz potrzebował do zraszacza który ma podlewać na zasięgu 10m a mniej do zraszacza który ma podlewać odległość 3m. Ale trzeba zacząć od projektu! Bez tego nie zbudujesz poprawnie działającego systemu nawodnienia. A to w jaki sposób podłączysz zraszacze to jest najmniej istotna sprawa.
Ja robię projekty, jak jesteś zainteresowany to pisz na adres hossa.blazej@gmail.com
Ok dzieki za info odezwe sie pozniej i podesle rysunki trawnikow
Dzięki.bo z domu wypuściłem 25pe czarną i myślałem że popełniłem błąd.
Jaki jest koszt założenia takiego nawadniania? Mam bardzo podobny ogród
Wszystko zależy od parametrów źródła wody. Ogrody moga być podobne, diabeł tkwi w szczegółach.
Ciężko określić. Pytanie czy chodzi o sam materiał, czy również robociznę. Zbyt wiele niewiadomych żeby tak podać cenę.
Jaki był koszt całego montażu na tym ogrodzie??
Koszt montażu czy koszt materiału? Ogród robiony był kilka lat temu. Niestety ceny mocno poszły do góry.
@ materiału* ile mogłoby to kosztować dzisiaj. Mam podobny ogródek
@@ukasz2493 nie znam odpowiedzi. Ale myślę że Ok 2000zl. Wszystko zależy od tego jaki sterownik (wewnętrzny czy zewnetrzny), ile sekcji (zależne od parametrów źródła wody) itp.
Podłączając cały zestaw pod zasilanie z sieci nie jesteśmy narażeni na skoki ciśnienia a co za tym idzie na różne odległości podlewania??
Jeżeli ciśnienie spadnie do poziomu że system się nie wynurzy to wiadomo, że trawa nie będzie podlana. Natomiast projektując system ustawiamy zraszacze tak, żeby podlewały siebie nawzajem. Obniżenie ciśnienia i ewentualne krótsze zasięgi przy dobrze zaprojektowanym systemie nie powinny spowodować obszarów które są niedolane. Tym bardziej, że powinniśmy wziąć pod uwagę takie spadki i nigdy nie projektować systemu przy założeniu maksymalnego ciśnienia tylko zawsze mieć jakiś zapas. To tak samo jak projektujesz jakieś półki czy dach. Nie bierzesz pod uwagę obciążenia samej dachówki tylko trzeba liczyć obciążenie śniegiem.
@ Mam zbiornik retencyjny i chciałem założyć pompę ze stałym ciśnieniem, bardzo dziękuję za odpowiedź. Filmy 1 klasa
Ja chciałbym prosić o jedną rzecz do czego służy Skrzynka ale teraz zaworowa
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie. Do czego służy skrzynka elektrozaworowa?
Witam. Czy mogę zrobić taki system nawadniania, ale bez elektrozaworów ? sam chciałbym włączać cały system. Nie mam poprowadzonego kabla a już teraz nie chcialbym tego robić
Witam. Oczywiście. Można zastosować ręczne zawory. Ale założenie jest takie, że system działa w nocy kiedy jest najwyższe ciśnienie.
Jest też rozwiązanie bateryjne (elektrozawory i sterownik 9V). Jest droższe ale w Twoim przypadku być może jest to rozwiązanie.
@ nie będę korzystał z wody z wodociągu. Mam zbiornik na deszczówkę 6000 tys litrów i pompę hydroforową i z tej wody chciałbym korzystać
@@michaintruder9034 Ok. To ciśnienie masz zapewnione. Pytanie tylko będziesz wstawał wcześnie rano lub późnym wieczorem podlewał? Bo takie są zalecenia dla trawnika. Najlepiej wcześnie rano, bo jak podlewasz wieczorem to woda zostaje na trawie na całą noc co sprzyja rozwojowy chorób grzybicznych.
Pomyśl nad tym rozwiązaniem bateryjnym.
@a może ma Pan jakiś kontakt do kogoś kto mógłby mi skompletować cały zestaw do nawodnienia i projekt umiejscowienia zraszaczy ?
@@michaintruder9034 poszukaj w necie, są firmy które sprzedają sprzęt do nawodnienia i w cenie robią projekt. Instal hurt Tychy między innymi.
Jak ustawić prawy próg zraszacza 5004 by zaczynał od prawej strony a kończył na lewej i wracał do prawej ?
Przy zraszaczach 5004 (jak i 3504) najpierw ustawiamy lewy zakres pracy poprzez ustawienie lewego zasięgu kręcąc głowica zraszacza przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na wyłączonym systemie. Jak mamy już ustawiony lewy zasieg to śrubką regulacyjna która jest naprzeciw dyszy ustawiamy prawy zasieg. Nic innego nie wymyślimy. Tal został skonstruowany zraszacz 5004.
Mam na godzinie 12 start zraszacza, później obraca się w prawo i kończy np. na godzinie 15. Regulując śrubką powiększam zakres od 15 do 23 godziny. A co zrobić by początek był na godzinie 11 ? Wykręcić cały zraszacz i wkrecając go ustawić na 11 ?
@@mccc7980 zakładam że chodzi o zraszacze RainBird 3504 lub 5004? Jeżeli tak, to na wyłączonym systemie wyciągasz do góry tlok zraszacza i samą głowice przekręcasz w lewo do godziny 11. Po tej czynności ustawiasz prawy zakres śrubka tak jak potrzeba.
@
Dziękuję za szybką odpowiedź..
Problem w tym że głowicę mogę Max. ustawić na 12 bo dalej jest wyczuwalny opór.
@@mccc7980 To trzeba więcej siły użyć. Powinno być ok
Jaki koszt całego systemu?
@@OrangeBlau oj to bardzo indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników. Wielkość ogrodu tak na prawdę nic nie kiei, zależy jakie parametry źródła wody, jaki kształt trawnika. Ciężko określić.
Co ile powinno sie podlewac trawnik od wiosny do jesieni ile min.
Wszystko zależy od poru roku, gleby, naslonecznienia i pogody. Najlepiej obserwować trawnik i ustawiać w zależności od potrzeb. Czy nie jest zbyt mokro i trawa nie gnije lub sucho i się wysusza.
Dla zraszacze RB 3504, 5004 i dysz Hunter mprotator Ok 20-25 minut 1x dziennie, dla dysz VAN ok 5 minut.
Oj to duzo sie dowiedzialem,czyli polak polakowi nic nie powie,trzeba uczyc sie samemu,dzieki
Jak to? Przecież podałem czas nawadniania. Jednak trzeba mieć świadomość, że jak będą wielodniowe upały to trzeba zwiększyć ilość minut nawadniania, a jak pod trawa będzie glina i woda nie będzie wsiąkała to podane czasy mogą być za długie. Wtedy może też warto rozłożyć nawadnianie na dwa cykle. Dodam jeszcze, że zalecana dawka opadowa na dobę dla trawy to 4mm/2m. Pozdrowienia
U mnie jest piasek i glina ale jak założyłem w zeszym sezonie samemu system to z zoltej trawy zrobil sie piekny trawnik,tzn dbam nawożąc co kilka razy nawozem to moge byc dymny dzieki wodzie i nawozu jest sie czym chwalic,
@@czarny193 pochwalić się rzecz święta, ale na Polaków pluć można, że "nie pomagają" choć, facet wszystko ci tłumaczy jak głupiemu, obstawiam, że masz grube problemy z akceptacją siebie
Ile zraszaczy 5004 może być na jednej linii?
Wszystko zależy od parametrów źródła wody. Przepływu i cisnienia. Bez tych danych nie ma możliwości podania takiej liczby.
@ a napelniajac wiadro wodą i mierząc czas? Gardena podaje taki system i chciałbym porównać bez kupowania manometra.
@@solwod1697 tak, napełniając 10l wiadro wodą mierzysz czas. Następnie liczysz: 10/ilość sekund x3,6. Wyjdzie Ci jaki masz przepływ. Jednak nie znasz zupełnie ciśnienia. I wiaderkiem tego nie zmierzysz. Nie znam innego sposobu niż manometrem. Gotowy zestaw znajdziesz za chyba 25zl na allegro
Witam na jaka powierzchnie działki jest ten zestaw??
Witam. Nie ma czegoś takiego jak gotowy zestaw na dany obszar. Każdy ogród jest inny, nawet tej samej powierzchni może mieć różne kształty co wpływa nawielkość systemu. Ponadto parametry źródła wody takie jak ciśnienie czy przepływ również maja ogromne znaczenie na ilość sekcji czy rodzaj zastosowanych zraszaczy czy dysz.
Nie da się określić wielkości systemu, ilości sekcji, ilości zraszaczy szy kosztu inwestycji bez przygotowania projektu.
A jak to wyglada w zime Co z woda w rurach
th-cam.com/video/1_xUYYFrK_c/w-d-xo.html
Witam czy mogę liczyć na Pana pomoc w rozmieszczeniu zraszaczy ?
Proszę o wysłanie szkicu ogrodu z zachowanymi proporcjami i podanymi wymiarami na adres hossa.blazej@gmail.com
Chodzi o trawnik na którym ma być zamontowany system nawodnienia.
ile dysz można zamontować na jednej sekcji?
Wszystko zależy od rodzaju zraszaczy, wielkości dysz, no i przede wszystkim od parametrów źródła wody (przepływu i ciśnienia).
@ Pytam bo korci mnie założenie tego systemu na działce ROD ale boję się czy przy spadkach ciśnienia 3-4 zraszacze będą wydajne działka 3,5 ara.
@@sopel79 powiem tak, mam wiele obaw co do działania systemu na działce ROD. Wiem jak to wygląda jak wszyscy zaczynają korzystać z wody. Z drugiej strony system działa w nocy kiedy ludzie nie korzystają z wody. Trzeba by zacząć od pomiaru ciśnienia (manometr kosztuje ok 15zl z wszystkimi przejściówkami w 30zl się powinieneś zmieścić). Trzeba też sprawdzić przepływ.
Tu masz jak to określić.
www.k-rain.com.pl/pl_jak-okreslic-parametry-zrodla-wody-,103.html
System dzieli się na sekcje, dla pewności można przyjąć mniej zraszaczy na sekcje. Pytanie jakie jest ciśnienie...
Ja mam problem z regulacją kąta w 3500
W czym problem? O którym kącie piszesz? Lewym czy prawym zasięgu?
@ z lewym i ogólnie z regulacją mam problem pewnie coś źle robię 1800 sam ustawiam są proste z tymi mam problem prosiłbym o instruktaż jak ustawić zraszacz już mam wkopany.
No i mam małe pytanko czy dysze rotacyjne Huntera są lepsze niż Rainbird bo zauważyłem że moje dysze r van nie dolewają
@@rutra2769 starałem się wyjaśnić w filmie sposób regulacji na przykładzie 5004. 3504 ustawia się identycznie. Lewy zasieg ustawiamy na wyłączonym systemie obracając w lewą stronę głowice zraszacza. Lepiej ustawić mniej niż za dużo, lepiej poprawić i dokręcić do skrajnego lewego zasięgu jeden ząbek niż za mocno.
Prawy zasieg ustawiamy śrubką regulacyjna naprzeciw dyszy. + to zwiększenie zasięgu w prawą stronę - to zmniejszenie.
Ja nigdy nie stosowałem dysz r-van właśnie z tego powodu że są różne opinie o nich. Zawsze stosuje mprotator i jestem zadowolony.
@ dzięki za szybką odpowiedź a żeby zmniejszyć lewy zasięg bo umnie z lewym jest problem leje po elewacji
@@rutra2769 spróbuj obrócić w prawo głowicą o kilka zębów. Powinno być ok.
❤😂😂❤❤❤❤🎉😂❤😢😅😅😊😮😮
Co to za mix emocjonalny? ;)😉
Regulacja RainBird 5004 jest ok, ale tych 3504 to jakiś koszmar. Naprawdę nie można wymyślić niczego prostszego?
Tak, można. Alternatywą jest zraszacz Hunter PGJ. W sumie od niedawna je stosuje zamiennie z 3504. I mam podobne wnioski co Ty.
@ z 37 zraszaczy jakie montowałem u siebie 16 to były właśnie 3504. Regulować w prawo można tylko jeżeli są w odpowiednim zwrocie, często regulacja prawej strony rozregulowuje lewą, regulacja lewej resetuje prawą i trzeba zaczynać od nowa. Co ciekawe 5004 reguluje się całkiem przyjemnie, przede wszystkim nie ma tego resetu i rozlegulowywania lewej strony, a już np. regulacja zraszaczy Huntera te z dyszą Van to już czysta poezja. Jakbym wiedział wcześniej o tych co teraz wspomniałeś to pewnie bym skorzystał z rady 🙄
@@MrHaszman też już wychodzę z 3504 Bo mnie regulacja irytuje.
Witam, świetna seria filmików. Móglbym prosić o kontakt mailowy? Zaplanowałem rozmieszczenie systemu ale chciałbym aby sprawdził go specjaslista. Poza tym nie do końca wiem gdzie jaka dysza. Podaje maila: damiens.uk@googlemail.com
Dziękuję, wysłałem maila.