Hogyan kezdj el naplót írni (és miért érdemes)?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 12

  • @tamaskuzsner419
    @tamaskuzsner419 ปีที่แล้ว +1

    Hasznos volt! Tetszik az irány!

    • @norberthires
      @norberthires  ปีที่แล้ว

      Örülök Tamás! Köszönöm a biztatást!

  • @szepisvagyok
    @szepisvagyok ปีที่แล้ว

    Meghoztad a kedvem a naplózáshoz! Köszönöm!

    • @norberthires
      @norberthires  ปีที่แล้ว +1

      Örülök neki :) Kellemes naplózást!

  • @bigbone18481956
    @bigbone18481956 ปีที่แล้ว +3

    Én nagyjából 1 éve vezetek naplót, de az nem szoroson hozzám kapcsolódik, hanem a könyvekhez amiket olvasok. Az eredeti problémám az volt, hogy éves szinten egy viszonylag tisztességes mennyiségű irodalmat szoktam magamévá tenni, de amikor feltettem magamnak a kérdést, hogy mit olvastam mondjuk márciusban sokszor a szerzőn és a könyv címén kívül 1-2 mondatot tudtam csak felidézni az emlékeimből.
    Ami szerintem egy nagy kérdés a naplóírás folyamatában az az, hogy itt van előttem a papír, kezemben a toll, de még is miről írjak. Ezen a szakaszon kezdetben nehezen lendültem át, most visszanézve az első pár könyvnél csak néhány mondat, vagy gondolat van feljegyezve. A videoban is említett módszerek segítetettek nekem is ennek a leküzdésében:
    - Szabadírás, egy, témából, idézetből vagy akár a könyv cselekményének leírásából kiindulva jutnak eszembe gondolatok amik kifejtéséből jutok el egy kapcsolódó témához, amit szintén tovább gondolva tudom bejárni az összes olyan kérdéskört, amelyet az adott mű kiváltott belőlem. Gyakorlatilag a könyv által nyújtott témákra rákapcsolódva beszélgetek önmagammal papíron.
    - "Miért?" Ha elakadok bárhol az írásban szerintem ez a legjobb kérdés amit fel lehet tenni. Például olvasás közben bejölöm a jegyzetembe, hogy a 36-ik oldalon nagyon tetszett egy megfogalamzás, párbeszéd, vagy leírás, oké ez szuper jó, de hogyan tovább. Azt vettem észre, ha rákérdezek, hogy miért, az sokkal jobb gondolatokat hoz elő, mintha csak kiemelnék 1-1 részt a könyvből kontextus nélkül.
    - Rendszeresség, ez szerintem a másik legnehezebb dolog. Nekem az vált be, hogy olvasás közben a margóra firkálás helyett beleírom a füzetembe az adott oldalszámot ahol valami érdekeset láttam, majd hétvégén ezeket visszanézem és amit érdemesnek gondolok azokból készítek egy rövid jegyzetet. A könyv végeztével pedig ezeket összesítem és mankónak használom egy-egy szabadírásos gondolat feltáráshoz.
    A relaxációs részét is teljesen magaménak érzem, nagyon jó érzés tud lenni az, hogy nem csak digitálisan, hanem fizikai valójában is előállítottam valamit. Nekem egy jó tanácsom van még azoknak akik a video kapcsán kedvet kaptak a naplóíráshoz az pedig a "no filter". Magatoknak írjatok, ne úgy, hogy közben arra gondoltok, hogy mi van, ha valaki elolvassa majd. Bármennyire is butának, vagy kínosnak éreztek valamit elsőre leírva az attól még nem biztos, hogy úgy is van. Az őszinte, öncenzúra nélküli írásból lehet a legtöbbet kivenni majd hosszútávon, valamint úgy lehet a legjobban fejlődni, hogy nem szorítod be magad semmilyen korlát közé.

    • @norberthires
      @norberthires  ปีที่แล้ว

      Tetszik a könynapló ötlete. A “nofilter” tippért is köszi, én is így írok.

  • @watermelon7998
    @watermelon7998 4 หลายเดือนก่อน +1

    szia, en mar nagyon sok eve irok naplot, es
    1. oka: hogy ne veszitsem el az eletemet, ahogy Te is mondod, sokszor csak egy hettel visszaolvasva olyanokat latok, amit egyebkent mar teljesen elfelejtettem
    2. az a modszerem, hogy minden nap legalabb egy mondat, ha csak annyi, hogy "esett az eso" v "fajt a fejem", ennyihez leulni nem nagy nyug, es ahogy mondod, ha mar ott vagyok, azert ennel mindig tobb lesz belole
    3. A3-as naptarkonyvekbe irok, olyanba, amit datumozott a nyomda, tehat minden lap egy nap, de ha tobbet akarok irni, akkor vissza tudok menni egy-ket lappal, ahol meg maradt hely. Ez nem mindenkinek valik be, plane ha csak heti 1-2x akar "ventilalni" valaki, ha tortent valami, ami felzaklatta. Egyeni dolog. A toltotoll valoban lassitja az irast, es szebben lehet vele irni - en sima golyostollat hasznalok, mert n kicsi betukkel irok. Szerintem en 9 evesen kezdtem, aztan persze voltak kozben nagy szunetek, de oriasi elmeny visszaolvasni oket!

    • @norberthires
      @norberthires  4 หลายเดือนก่อน

      Köszi, hogy megosztottad a tapasztalataidat! Neked mennyire okoz kihívást, hogy ne kallódjanak el a régebbi naptárkönyveid? Erre én például még nem találtam jó megoldást.

  • @tamas_katona
    @tamas_katona 5 หลายเดือนก่อน +1

    En mindossze egy-ket honapja kezdtem el naplot (es ugy altalaban noteszfuzetekbe) irni, igy nincs nagy tapasztalatom, de mindenkepp nagyon hasznosnak es izgalmasnak is erzem. Harom "alapfuzetem" van, igy az irnivalom tipusatol/feladatatol fuggoen az egyikbe vagy masikba irom.
    a) Van egy A5-os naplom, amibe a videoban is bemutatott dolgokat irom datummal ellatva, folyoirassal. Pl. mai napon ez es ez tortent velem, ide mentem el, ilyen filmet lattam, megerkezett az uj alu letra, ilyesmi. Ahogy te is emlitetted a videodban, nem kell vilagrengeto dolgoknak lenniuk, hogy a nplomba felirjam magamnak, eleg, ha ugy gondolom, egy-ket honap mulva hasznos lehet az info, vagy ugy gondolom, akar par ev, evtized mulva visszaolvasva (vagy a gyerekeim olvassak majd), erdekes lehet, hogy annak idejen 2024-ben milyenek voltak a mindennapjaim.
    b) Van egy A5-os "gondolatfuzetem", amibe sajat gondolatokat es masoktol szarmazo idezeteket irok. A gondolatok, temak nincsenek teljes egeszeben kifejtve, pl. az elet ertelmerol "keszult" kerdeseim, gondolataim nem 40 oldal hosszuak, de egy A5-os oldalnyi kerdest felirtam magamnak, mint gondolatebresztot. Valoszinuleg nalam sokkal okosabbak tudjak es megvalaszoltak mar azokat a kerdeseket, de en nem tartok meg ott, viszont maguk a kerdesek erdekelnek, es egy beszelgetes soran feljohet a keres: "meselj valamit", "tortent mostanaban valami?", es ilyenkor elo lehet venni a "gondolatfuzetet", es vagy kivalasztani belole egy temat, vagy odaadni a masiknak, hogy bokjon ra egyre, ami neki szimpi, es beszelgessunk rola 5 percet. Idezetek vannak benne Bibliabol, hires emberektol, filmekbol, sorozatokbol, stb. Olyan idezetek, amikkel vagy egyetertek, vagy bar nem ertek egyet, de jo temaindito, es ertem, hogy miert mondja azt, amit.
    c) Van egy A6-os mindennapokban folyamatosan hasznalt "azonnal fuzet". Ez egy bőr borító, amibe max 3 db A6-os kis fuzetket (angolul insert-nek hivjak) lehet behelyezni, amik keves, mondjuk 40-50-60 oldalasak egyenkent, szoval nagysagrendileg 150 A6-os oldalnyi, vagy ha at akarjuk valtani, akkor kb. 70-80 oldalnyi A5-os terulet van a farzsebemben, oldaltaskamban. Ha fel kell jegyeznem valamit ("ismersz jo villanyszerelot?" --> igen, Jakab Pista, 0630...), akkor gyors felirom magamnak. Le kell merni, milyen magasan kezdodik a teto, ahova majd letrat kell vennem --> felirom az adatokat. Eszembe jutott egy gondolat, ami egy (szerintem) tok jo tema lehet majd a "gondolatfuzetbe", felirom par szoban a temat. Majd hazaerve atfutom az "azonnalfuzetem", es a dolgokat tovabbviszem a megfelelo platformokra, ha szukseges (villanyszerelo nevet es szamat elmentem a mobilomba, felviszem Trello-ba, egy kis papiros formajaban berakom a nevjegykartyatartonkba itthon, stb.). Ha ilyen jellegu fuzetke kell valakinek, a magyar nevet nem tudom, en nem nagyon talaltam semmit, de lehet, hogy csak rosszul kerestem, de angolul a "notebook cover leather"-bol erdemes kiindulni, ez maga a kulso bőr/műbőr tarto, es a belejuk helyezheto fuzetkeket "field notes"-nak, "insert"-nek szoktak legtobbszor hivni. Ezek jellegzetessege, hogy nehany tucat oldal a hosszuk mindossze, de ha nagyobb mennyisegben rendelsz ("bulk", "pack", stb.), akkor nem annyira dragak.

    • @norberthires
      @norberthires  5 หลายเดือนก่อน

      Öröm volt olvasni te hogyan használsz naplókat, zsebjegyzeteket. Köszönöm, hogy megosztottad. Láttam a te setupodhoz hasonló videókat angolul és kacérkodok én is a gondolattal, hogy “azonnali füzeteket” használjak. Most telefonnal oldom meg ezeket a helyzeteket, de az sem tökéletes.

  • @KrisztinaPeltzer
    @KrisztinaPeltzer 19 วันที่ผ่านมา

    Nagyon jó de én 2018 óta írok naplót de meg tudodd mutatni hogy miket írtál.

  • @KrisztinaPeltzer
    @KrisztinaPeltzer 19 วันที่ผ่านมา

    Tudsz ebben segitenni.