RZECZPOSPOLITA MOCARSTWEM REGIONALNYM CZY ŚWIATOWYM? KIEDY POLSKA BYŁA POTĘGĄ?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ก.พ. 2023
  • Polska kilkukrotnie w swoich dziejach miała status mocarstwa regionalnego. Najdłużej w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jak powstała ta polsko-litewska potęga? Jak długo ona trwała i czym wyróżniała się na tle innych mocarstw ówczesnego świata? Między innymi na te pytania próbujemy znaleźć odpowiedź w naszym najnowszym materiale.
    👉 Chcesz pomóc w rozwoju kanału: patronite.pl/KurierHistoryczny
    ✅ Lubisz nie tylko słuchać, ale również czytać o naszych dziejach kurierhistoryczny.pl/
    ☕️Masz ochotę postawić nam wirtualną kawę: buycoffee.to/kurierhistoryczny
    🎩 Unikatowe gadżety historyczne znajdziecie w naszym sklepie sklepwokulskiego.pl/
    Więcej na ten temat:
    R. Böhler, „What is a Great Power? A Concept and Its Meaning for Understanding International Relations”.
    R. Frost, „Dzieje unii jagiellońskiej”.
    S. P. Huntington, „Duże, większe, największe”.
    P. Jasienica, „Srebrny Wiek”.
    B. Maciejewska, M. Macioroski (red.), "Władcy Polski".
    A. Nowak, „Dzieje Polski. Imperium Rzeczpospolitej”.
    R. Sikora, "Nie tylko husaria".

ความคิดเห็น • 300

  • @bartoszwalega9818
    @bartoszwalega9818 ปีที่แล้ว +34

    Polska przestała być potęgą gdy przestała być monarchią dziedziczną i stała się republiką szlachecką

    • @user-mt8tu6ms3o
      @user-mt8tu6ms3o 2 หลายเดือนก่อน +5

      Dokładnie tak. Niestety na historii uczy się dzieci, że było na odwrót. Cała ta "demokracja" stała się źródłem naszej niedoli, rozbiorów i karykaturalnej 3 ukropolin

    • @johnkonor4285
      @johnkonor4285 หลายเดือนก่อน +1

      chyba wiele krajów zostało rozwalone poprzez zmianę z monarchii...aczkolwiek byliśmy też podwójną monarchią z często nie swoimi władcami na własnym tronie. zawsze giganci jak Anglia, Francja, Rosja mieli gdzieś jakiś swoich ludzi.

  • @thebison2137
    @thebison2137 ปีที่แล้ว +32

    4:32 Warto też wspomnieć, że istnienie przeciwwagi na wschodzie w postaci Republiki Nowogrodzkiej też minimalizowało zagrożenie ze wschodu. Dopiero podbój tego kraju przez Moskwę pozwolił na dalszą ekspansję Rosjan

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +13

      Z drugiej strony tylko dzięki istnieniu zagrożenia ze wschodu doszło do unii w Lublinie, gdyby nie to, to całkiem możliwe że litewski separatyzm wybił by niczym szambo i rozsadził unię personalną

    • @wszechbytdoskonay3071
      @wszechbytdoskonay3071 ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 wspieram litewski separatyzm

  • @marlaer
    @marlaer ปีที่แล้ว +35

    możesz opowiedzieć o tym jak wyglądały zwykłe dni szlachty , chłopów, kultury polskiej , takiego życia codziennego ? z czego słyneliśmy w tamtym okresie i co sobie ceniliśmy..

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +15

      Temat na osobny odcinek i też wszystko zależy od okresu. XVI, XVII i XVIII wiek mocno się od siebie pod tym względem różniły. Na pewno w którymś materiale się tym zajmiemy.

    • @urbaniak913
      @urbaniak913 ปีที่แล้ว +5

      chlopi pili mode, a szlachta wino.

  • @adamjarzebski7861
    @adamjarzebski7861 ปีที่แล้ว +23

    Dobry materiał. Jeśli jednak chodzi o końcowe wnioski dotyczące wieku XVIII, to bardzo zabrakło mi tu położenia nacisku na strach polskiej szlachty przed absolutyzmem. Z perspektywy ówczesnych nie było Rzeczpospolitej bez "złotych wolności", toteż podniesienie podatków, wzmocnienie centralnego ośrodka władzy wywoływało strach nie mniejszy (a może większy) aniżeli ekspansja monarchów obcych. Szlachta nauczyła się już, że tych można wykorzystać do ukrócenia ambicji własnych królów (caryca jako gwarantka "złotych wolności"). Trwający od schyłku feudalizmu proces koncentracji władzy w Europie sprawiał, że na oczach naszej szlachty wszędzie wkoło zwyciężał absolutyzm i powstrzymanie go stało się jej idee fixe. Przecież Rzeczpospolita była zlepkiem na wpół suwerennych województw i ziem, których sejmiki mogły odrzucać uchwały sejmu walnego, i w takiej formie trwała przez pokolenia. I w tej postaci, w której najlepsze wojsko nie było wystawiane z podatków, a z prywatnych skarbców magnackich, dawała nobiles poczucie bezpieczeństwa. Lekceważenie zagrożenia ekspansją obcą było wypadkową tego dążenia do bezwarunkowej obrony wolności obywatelskich szlachty. Ale wskazówka zegara się przesunęła i nastał czas triumfu monarchii absolutnych. Chociaż już w okresie rozbiorów prądy oświeceniowe i rewolucja przemysłowa zaczynały pchać tę wskazówkę dalej...

    • @jonarryn5107
      @jonarryn5107 ปีที่แล้ว +1

      Teraz dopiero przeczytalem ten komentarz. Nie nasz racji.

    • @adamjarzebski7861
      @adamjarzebski7861 ปีที่แล้ว +1

      @@jonarryn5107 Otóż możesz rozwinąć :)

  • @chudy4880
    @chudy4880 ปีที่แล้ว +8

    W oczach szlachty, która żyła w Rzeczypospolitej w XVI wieku ich kraj był potężny. I tak zostało to pokazane w tym materiałem. Dobra robota dzięki. Stawiam kawę.

  • @MrDamian4892
    @MrDamian4892 ปีที่แล้ว +8

    Super odcinek👍
    Pamiętajmy, jest prowadzona wojna medialna co można zobaczyć w komentarzach na TH-cam. Są tutaj również ludzie oglądający służbowo.
    Pozdrawiam obce siły ;)

    • @DOROTAFANTAGIRO
      @DOROTAFANTAGIRO ปีที่แล้ว +1

      🥇🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹❤️🇵🇱

  • @bartkosk
    @bartkosk ปีที่แล้ว +5

    Jak zawsze mega interesujący wątek i świeże nowe spojrzenie

  • @franekmochowik3651
    @franekmochowik3651 ปีที่แล้ว +2

    ... no ... , jeden z najlepszych materiałów historycznych, jakie widziałem na Youtubie ... , nie tylko temat ważny i kontrowersyjny ale jeszcze super opracowanie graficzne ... , to powinno się pokazywać w szkołach na lekcjach historii ...

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +3

      Dziękujemy za uznanie. Aż chce się robić nowe filmy dzięki takmi komentarzom.

    • @franekmochowik3651
      @franekmochowik3651 ปีที่แล้ว +1

      @@KurierHistoryczny ... życzę powodzenia ... , i też czekam na następne ...

    • @DOROTAFANTAGIRO
      @DOROTAFANTAGIRO ปีที่แล้ว

      ​@@KurierHistorycznyDziękuję za przypomnienie pięknych kart naszej historii. Teraz dziwnie w modzie plucie na wszystko co polskie. Raz jeszcze dziękuję.

  • @ZielonyPomidorr
    @ZielonyPomidorr ปีที่แล้ว +6

    Do upadku mocarstwa Rzeczpospolitej przyczyniała się również szlachta, brak reform armii - pospolite ruszenie było zacofaniem w naszej armii kiedy to Car Rosji wprowadził armię zawodową i dziesiątki reform, to zaowocowało na lata. Super materiał jak zawsze, Pozdrawiam

  • @luckylukasz7083
    @luckylukasz7083 ปีที่แล้ว +7

    bardzo fajnie sie słucha i oglada

  • @oskarszafarowicz2001
    @oskarszafarowicz2001 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo interesujący odcinek 👏👍🇵🇱

  • @kamilj2232
    @kamilj2232 ปีที่แล้ว +2

    Świetny odcinek 👍

  • @aleksanderallien6169
    @aleksanderallien6169 ปีที่แล้ว

    Dziekuje bardzo dobry film który utwierdza mnie w tym że Wazowie rozmontowali polskie państwo, osłabili I nie wykorzystali jego mocnych stron.

  • @marlenakranc1279
    @marlenakranc1279 ปีที่แล้ว +5

    Rzeczpospolita była mocarstwem regionalnym jej naturalnym kierunkiem ekspansji powinien być wschód. Jagiellonowie powinni skupić się na rywalizacji z Moskwą o zjednoczenie ziem ruskich, tym bardziej że za Kazimierza Jagiellończyka pokonaliśmy Zakon Krzyżacki. Trony Czech, Węgier utraciliśmy w XVI wieku. Powstanie Chmielnickiego w 1648 roku nasz osłabiło , ale nie zniszczyło tak samo jak rozejm w Andruszowie w 1667 . Również Sobieski swoim nieostrożnym marszem na Wiedeń i głupim wzmocnieniem naszych sąsiadów jeszcze nasz nie osłabił. Wojna III północna mogła być naszą szansą, ale mieliśmy pecha. Dopiero klęska w wojnie w obronie konstytucji oznacza nasz koniec. To była zbyt szybka kapitulacja a wojna mogła być kontynuowana!

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +1

      Od czasu II wojny Północnej Rzeczpospolita przestała być państwem niezależnym i nie było już wówczas szans na dalsze istnienie tego wspaniałego lecz patologicznego tworu

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 ปีที่แล้ว +1

      @@casimirus2397 Sam jesteś patologiczny.

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 ปีที่แล้ว +1

      Przeciwnie, kierunkiem ekspansji powinien być zachód i to była droga do wzmocnienia na wschodzie.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +3

      @@Lechoslaw8546 ustrój w którym kraj nie posiada stałej armii a najzamożniejsza część społeczeństwa nie płaci żadnych podatków a król jest nim tylko z tytułu jest na ówczesne czasy ustrojem PATOLOGICZNYM i nie boję się tego mówić bo takie są fakty.

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 Ciekawe, że ten "patologiczny twór" nadal był magnesem ściągającym tłumy prześladowanych ludzi z całej Europy, a nawet z poza niej. Dlaczego w latach 17405-1755 uciekło tam 200 tysięcy prawosławnych chłopów rządzonej przez światłą monarchinię rodem z jakże światłych Prus, wprost pod knut "złych i patologicznych" polskich katolickich panów. Uciekali do tej patologii Starowiery z Moskwy, katolicy i protestanci ze Szkocji, Mennonici z Niemiec, różnej wiary "Olędrzy" z Niderlandów, bracia Czescy, a także całymi wioskami Ślązacy spod władzy oświeconych monarchów Hochezollern. itp itd. Więc jak to wytłumaczysz?

  • @kamilkramek9636
    @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +6

    Dzięki za ten film 🎥👍🇵🇱.
    Tak czytam te komentarze i widzę że niektórzy są tak zgniuśniali, z jakaś taka niechęcią do Polski , że nie potrafią nawet przyjąć do informacji że jednak byliśmy ta potęgo regionalna .
    Polski złoty wiek ! Kiedyś trendy mody i kultura w Moskwie była wzorowana na Polskiej szlachcie .
    Fakt że przez 450 lat mieliśmy ziemię ukraińskie i białoruskie de facto, przyczynił się do tego , że te narody powstały , że powstały te języki ( ukraiński , białoruski ) . Mieliśmy ogromny wpływ na Europę środkową i możemy mieć ...wszystko zależy od Nas 🇵🇱 ......i od USA 😉

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว

      Mieli ją litwini, nie my. I nie byliśmy mocarstwem, bo w kraju który jest mocarstwem król nie musi się zadłużać na UTRZYMANIE DWORU a właśnie z taką sytuacją mieliśmy miejsce np za rządów Władysława IV

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +6

      @@casimirus2397 Pan myli oddziaływanie Państwa na zewnątrz od wewnętrznej polityki !!!
      Litwini mieli Ukrainę 😁🤣...jak już to Białoruś ...ale Litwini szybko się polonizowali ..gdyby nie rozbiory , pewnie by nie przetrwało jako naród.
      Nasza Polska 🇵🇱 kultura była bardziej atrakcyjna niż Litewska ....o Ich polonizacji świadczą chodź by proporcje ludności mówiącej po Polsku na Wileńszczyźnie i samym Wilnie w 1920 r

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว

      @@kamilkramek9636to czy dany kraj jest mocarstwem zależy w dużej mierze od jego sytuacji wewnętrznej

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +1

      @@casimirus2397 bez żartów ...wtedy Rosja nigdy by nie była mocarstwem . Rzym też przez dziesiątki lat by się nie kwalifikował .

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +2

      @@kamilkramek9636 ja nie mówię o sytuacji obywateli, ja mówię o mocy sprawczej i stabilności politycznej. Kraj z ustrojem takim jaki miała Rzeczpospolita nie mógł być w XVII wieku mocarstwem.

  • @michaniepodam9976
    @michaniepodam9976 11 หลายเดือนก่อน +2

    Nie zostały tutaj dokładnie nakreślone te ramy Polskiej mocarstwowości, ja podzielam zdanie cytowanego w filmie Pawła Jasienicy, jego zdaniem mocarstwem byliśmy tylko za króla Batorego gdy siła militarna szła w parze z siłą ekonomiczną i byliśmy w stanie podbijać a nie tylko się bronić

  • @diksdaks8223
    @diksdaks8223 ปีที่แล้ว

    dzięki

  • @aegir8937
    @aegir8937 ปีที่แล้ว +15

    Bardzo lubię wasz kanał niestety komentarze prawie zawsze są w większości szurią szkoda

    • @aegir8937
      @aegir8937 ปีที่แล้ว +5

      @@MlodyPartyjniak a tu właśnie przykład jednego z nich

    • @Lechoslaw8546
      @Lechoslaw8546 ปีที่แล้ว

      @@aegir8937 To napisz sam ciekawy komentarz, potrafisz?

  • @wiesawdrozdowicz1866
    @wiesawdrozdowicz1866 ปีที่แล้ว +5

    Zwróciłeś uwagę na czynniki zewnętrzne.Wedlog mnie rozkład nastąpił wewnątrz.Powstanie Chmielnickiego,rokosz Lubomirskiego (i inne).Powszechna prywata wielkich rodów itd.A Izrael nie przetrwał by bez pomocy z USA i idiotycznej polityki skłóconych państw arabskich.

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz ปีที่แล้ว +9

    Szczerze mówiąc, to pytanie które państwo jest mocarstwem czy potęgą, jest tak samo mądre, który piłkarz lub drużyna jest najlepsza.
    Nie da się na to odpowiedzieć.
    Można tylko wskazać pewne dane.
    Lecz wszystko jest ograniczone czasem i przestrzenią oraz tym, co w danym momencie się rozumie jako czynniki tworzące mocarstwo.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +9

      Pelna zgoda. Dlatego wskazaliśmy podział i kryteria, którymi się kierowaliśmy.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +2

      Da się stwierdzić czy dane państwo jest mocarstwem

  • @jacu1089
    @jacu1089 11 หลายเดือนก่อน +1

    Brakuję mi trochę o upadku polskich kmieci, miast i średniozamożnej szlachty po potopie szwedzkim. Spadek dochodów i zamożności dużej części społeczeństwa był ogromny i na pewno w dużej mierze spowodował spadek rankingu rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej. Monopol nigdy nie jest dobry a u nas pojawił się w postaci magnaterii.

  • @ziutagil8809
    @ziutagil8809 ปีที่แล้ว +3

    "Za króla Sasa jedz, pij, popuszczaj pasa"

  • @andrzejkalisiak609
    @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว +6

    Ale Israel ma kroplowki a my ciagle jestesmy sami bez pomocy.

  • @andrzej3571
    @andrzej3571 ปีที่แล้ว +2

    Była mocarstwem gospodarczym i militarnym za I RP. Niestety korupcja i brak rozwoju technologicznego oraz kiepska polityka i brak sojuszników doprowadził do upadku. Husaria gromila kazdego a eksport zboza dawal ogromne pieniadze do skarbca ale to nie moglo trwac wiecznie. Kiedy inni szukali sojusznikow i rozwijali sie technologicznie to my stalismy w miejscu i niestety korupcja doprowadzila nas do upadku.

  • @trzy6722
    @trzy6722 ปีที่แล้ว +4

    Może jakiś film na temat gospodarki RONU jak i Królestwa Polskiego powstało na ten temat dość dużo mitów ?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +3

      Planujemy wywiad z ekspertem w tym obszarze.

  • @panropuch1741
    @panropuch1741 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam.

  • @czlowiek.renesansu
    @czlowiek.renesansu ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam

  • @maciejowczuk6776
    @maciejowczuk6776 11 หลายเดือนก่อน +1

    Warto podkreślić, że RP z Turcją miała wiele wspólnego. Chociażby wroga - Rosję oraz religijność ponieważ oba te kraje dominowały religijnie w swoich regionach.

  • @kandarayun
    @kandarayun ปีที่แล้ว +1

    Szlachta: cieszymy się fajnym życiem i wolnością, ale nie damy tego swoim chłopom, bo by na nas nie robili...

  • @abstrakt2003
    @abstrakt2003 5 หลายเดือนก่อน +2

    Polska nigdy mocarstwem nie była. Byliśmy dużym krajem, dość słabo zaludnionym, z lichą gospodarką. Nasze możliwości militarne były zawsze zdecydowanie poniżej naszego potencjału nie tylko ludnościowego ale i gospodarczego.

    • @Neksy_
      @Neksy_ 26 วันที่ผ่านมา

      Oczywiście że była ale nie była takim mocarstwem w porównaniu do innych mocarstw wiem masło maślane ale taka jest prawda

  • @666Deidara
    @666Deidara ปีที่แล้ว

    💪

  • @ObywatelKpiczynski
    @ObywatelKpiczynski หลายเดือนก่อน +1

    A rola wroga wewnetrznego od Statutu kaliskiego z 1264...Przed wojna o tym pisano...Dzis rozklad podobny...

  • @tomekpawwaw
    @tomekpawwaw 17 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Siła militarna zawsze jest wynikiem siły ekonomicznej państwa. Utrzymanie wojska i prowadzenie wojny jest kosztowne. Rzeczpospolita potrafiła wygrywać bitwy ale każda większa wojna rujnowała gospodarkę. Żadne z państw Europy nie miało "korzystnego położenia geopolitycznego" ani nie miało dobrych relacji z sąsiadami i Polska nie była w Europie żadnym wyjątkiem. Anglia miała w zasadzie stałe zatargi ze Szkocją i Irlandią, Francja graniczyła z wrogo nastawionymi Hiszpanią, Włochami i NIderlandami (nie wspominając o państwach niemieckich) Hiszpania też nie była wcale krajem spokojnym. Niemcy, do XVIII wieku rozbite dzielnicowo i które "zaliczyły" trzydziestoletnią wojnę domową wyrosły już w XIX wieku na europejską potęgę. Przyczyną słabości I RP był niewydolny system ekonomiczny, oparty na niewolniczej pracy chłopów, przy braku silnych ośrodków miejskich. A miasta nie mogły się rozwijać bo chłop- niewolnik (50 do 80% populacji) nie uczestniczył w wymianie rynkowej.

  • @brittanatt5087
    @brittanatt5087 ปีที่แล้ว +2

    Spuściznę Wlk. Księstwa Litewskiego dzierży bowiem obecna Białoruś, Litwin Mickiewicz pisząc "Litwo ojczyzno moja" miał na myśli pola w okolicy Nowogródka. Białoruś to Litwa. Białorusini są potomkami Wielkiego Księstwa Litewskiego. Witold i Jagiełło byli właśnie Litwinami/Białorusinami. Tą Litwą prawdziwą z którą byliśmy w bliskich relacjach jest Białoruś.

    • @tom556
      @tom556 ปีที่แล้ว

      WKL w czasach RON to faktycznie białorusini. Rycerstwo i możni litewscy ulegli najpierw wpływą kultury ruskiej stali się dojarami następnie polonizacji. W wyniku osedlenia i polonizacji tereny Wileńczyzny zdominowali Polacy(polskojęzyczni) Litwini byli utorzsamiani ze Żmudzinami.

    • @brittanatt5087
      @brittanatt5087 ปีที่แล้ว

      @@tom556 Żmudzini to nie Litwini z którymi tworzyliśmy Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Były rozbiory RZECZYPOSPOLITEJ i współcześni Letuvisi, to wynalazek służb specjalnych Prus i Rosji, oparty na języku żmudzkim i antypolonizmie. Wielkie Księstwo Litewskie jest jako państwo wyłącznie białoruskie. Białoruś to prawdziwa Litwa z którą byliśmy przez kilkaset lat w Unii. A dzisiejsza Litwa to Żmudź

    • @tom556
      @tom556 ปีที่แล้ว

      @@brittanatt5087 Nie można zaprzeczyć, iż WKL stworzyły je plemiona litewskie (bałtowie). Po prostu byli mniej liczni, byli poganami i ich elity zaczeły się rozpływać w masie ludności zamieszkującej Białą Ruś. Bojarzy byli więc Białoruscy albo etnicznie litewscy ale też posługujący się często jeżykiem ruskim.Naród Białorski stracił elity bo się spoloniowały jest zapomniany i niedoceniany a to on tworzył RON. Z tym wynalazkiem służb specjalnych to raczej nie mój poziom więc się nie odniosę.

    • @brittanatt5087
      @brittanatt5087 ปีที่แล้ว +3

      @@tom556 Boże, kto was uczył geografii i historii??? WKL było po prostu państwem białoruskim, a bałtyjskim Letuvisom NIC do niego! Do rozbiory RZECZYPOSPOLITEJ 470 lat wspólnej historii to mieliśmy z LITWINAMI/ Białorusinami a nie z Letuvisami. Językiem litewskim - ale litewskim z okresu Wielkiego Księstwa Litewskiego - był język staro-białoruski. Dlatego mogliśmy stworzyć z Litwą unię. Dlatego rozumieliśmy się świetnie, dlatego Polacy i Litwini bez żadnych problemów ze sobą się komunikowali, bo wtedy język staropolski i starobiałoruski były do siebie bardzo podobne. Gdy Litwini /Białorusini budowali państwowość i kulturę WKL to Letuvisi - Żamojty jeszcze siedzieli w lasach i byli niepiśmiennymi poganami… Oczywisty fakt: Określenie "Litwin" w jeżyku polskim dotyczyło mieszkańcy Białorusi/WKL. Czas by Polacy w końcu poznali prawdziwą historię Rzeczpospolitej i Litwy.

    • @michadebicki125
      @michadebicki125 ปีที่แล้ว

      @@brittanatt5087eh, ile razy ten ahistoryczny mit będzie trwać xD
      Litwini oryginalnie byli bałtyjskimi poganami. Objęli wpływami sporo ziem ruskich i zaadaptowali język ruski w swojej kancelarii (jak np. Polacy - łacinę) ale wciąż u sterów były rody pochodzenia bałtyjskiego i pogańskiego: Giedyminowiczowie, Kieżgajłowie, Radziwiłłowie etc, którzy od prawosławnych Rusinów stawiali grubą kreskę. Kreskę która została jeszcze bardziej pogrubiona po chrzcie Litwy a potem po unii horodelskiej. Praktycznie do lat 60 XVI wieku istniały na Litwie urzędy zarezerwowane wyłącznie dla katolików, a więc niedostępne dla Rusinów.
      Tak, Wielkie Księstwo Litewskie obejmowało też Białoruś czy Ukrainę, ale to oddzielanie bałtyjskich Litwinów od Litwy jest śmieszne. Czyli co, wielki książę litewski, poganin, był tak naprawdę prawosławnym Rusinem? Wilno czy Troki to białoruskie miasta? Bałtyjskie elity były w rzeczywistości Żmudzinami mimo że przez długi czas panowanie WKL nad Żmudzią było ulotne?

  • @andrzejkalisiak609
    @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว +2

    A Mieszko nie byl silniejszy?

  • @cocietoja2162
    @cocietoja2162 ปีที่แล้ว +4

    Szkoda, że własnej głupoty do dziś Polska jest słabym państwem w otoczeniu potęg i nikt nie chce z tym walczyć.
    Może się doczekamy wzrostu potęgi kraju.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +5

      Czytając niektóre komentarze wypada nam tylko zacytować: "...duzo by już mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć".

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว

      Akurat teraz od czasu wojny na Ukrainie...to chcemy zmienić swoją pozycję . Obecny rząd realizuje politykę wbrew Niemcom czy Francuzom ...wzmacniając nasza podmiotowość w tym regionie świata.

  • @yakoyako87
    @yakoyako87 11 หลายเดือนก่อน

    10:55 jak nazywa się ten obraz ?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  11 หลายเดือนก่อน +1

      Bogurodzica - Józef Brandt

    • @yakoyako87
      @yakoyako87 11 หลายเดือนก่อน

      @@KurierHistoryczny dziękuję

  • @bogusawwierzynski2789
    @bogusawwierzynski2789 9 หลายเดือนก่อน

    Pierwsza Rzeczpospolita upadła ponieważ jej ustrój społeczno-polityczny dawał wszelkie prawa i przywieleje szlachcie, a odbierał możliwość rozwoju innym warstwom społecznym. Egoizm szlachy dławił rozwój gospodarczy miast i mieszczaństwa, na których bogactwie państwa Europy zachodniej zbudowały swoją potęgę. Wolnośc owszem, ale tylko dla swoich. Mieszczanie i chłopi nie mieli szans na awans społeczny. Na początku wieku XVI Gdańsk niczym nie ustępował Amsterdamowi, ale 200 lat później był już tylko cieniem swojej dawnej świetności, zaś Amsterdam wyrósł w tym czasie na światowe centrum handlu morskiego. Unia z Litwą rozwodniła i rozcieńczyła spójnośc państwową Polski. Reformy i konsolidacja państwa z czasów Kazimierza Wielkiego zostały wyhamowane, a Polska została ściągnięta w dół przez prymitywną Litwę. W następnych wiekach Polska kwitła tylko w korzystnych okolicznościach międzynarodowych. Gdy tylko pojawiał się kryzys, słabości strukturalne zawsze dawały o sobie znać. Polska po rozbiciu dzielnicowym nie zdołała dorobić się takiej własnej masy krytycznej, twardego jądra państowości i kiedy nadchodził poważny kryzys, państwo rozpadało się. Po raz pierwszy chwilowy rozpad nastąpił w czasie Potopu, by potem powtarzać się coraz częściej. Ostatnio miało to miejsce w 1939 roku, kiedy to zachowanie rządzących było żałośnie nieporadne. Dzisiejsze władze zdaje się wyciągnęły jakieś lekcje z września 1939 roku i zbroją się na potęgę, a nie liczą naiwnie na pomoc sojuszników. Unie są dla Polski zabójcze, co należy przypominać co niektórym fantastom, którzy roją o jakiejś unii z Ukrainą.

  • @konradwallenrod6520
    @konradwallenrod6520 11 หลายเดือนก่อน

    9:20 w jaki sposób połączenie dwóch gospodarek może doprowadzić do zmniejszenia zamożności państwa? A jeśli mówicie o przeliczeniu per capital to nie jest wskaźnik zamożności państwa, a bardziej jakości życia obywateli.

    • @tomekpawwaw
      @tomekpawwaw 17 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      W bardzo prosty: Jeżeli jedno państwo jest silne i bogate a drugie choć większe jest de facto słabe i w dodatku nękane wewnętrznymi konfliktami i cywilizacyjnie zacofane. I to drugie państwo zdobywa w układzie pozycję dominującą. Tak było w przypadku I RP : de facto Polska została inkorporowana do Litwy i wszystkie powszechnie znane negatywne aspekty- brak poszanowania dla władzy i prawa, sobiepaństwo magnatów i bezwzględny wyzysk chłopstwa występowały w Wlk Księstwie i na Rusi w stopniu znacznie większym niż w Koronie. Warto wiedzieć że wszystkie zerwane Sejmy to zasługa posłów litewskich i ruskich. Żaden Sejm nie został zerwany przez posła ze "starej" Polski.

  • @kapihdmaping7709
    @kapihdmaping7709 11 หลายเดือนก่อน +4

    Gdyby nasz najlepszy władca Stefan Batory nieumar zawczesnie to Władek Putin szprechal by dzisiaj po polsku

    • @arturiszarewski2701
      @arturiszarewski2701 8 หลายเดือนก่อน

      szprechać to mówić po niemiecku, od czasownika "sprechen" - mówić. No cóż, gdyby kajzer Wiluś postawiał się własnemu sztabowi generalnemu to Warszawa byłaby największym garnizonem rosyjskim na wschód ok Kijowa. Paradoksalnie Putin świetnie szprecha, nawet nie potrzebuje tłumacza.

    • @kapihdmaping7709
      @kapihdmaping7709 8 หลายเดือนก่อน

      @@arturiszarewski2701 wiesz w moich stronach szprachac to nie tylko niemiecki ale spoko

    • @kapihdmaping7709
      @kapihdmaping7709 7 หลายเดือนก่อน

      @@panpogo chwycił by ich za pyski jak zawsze i by poszedł poza tym sam Watykan chciał sypnąć kasą bo chcieli mieć tam pszeciwruwnage religijna i co łyso?

    • @kapihdmaping7709
      @kapihdmaping7709 7 หลายเดือนก่อน

      @@panpogo nieznasz się idioto

  • @toms327
    @toms327 ปีที่แล้ว +7

    My byliśmy 'mocarstwem' 500 lat temu - i nic z tego nie zostało. Rzym był mocarstwem ponad 2000 lat temu i widać to gołym okiem do dnia dzisiejszego.

    • @adamjarzebski7861
      @adamjarzebski7861 ปีที่แล้ว

      Nie powiedziałbym, że nic nie zostało. Białoruscy patrioci (tzn. wrogowie Baćki) odwołują się wprost do dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, używają biało-czerwonych barw, za bohatera obrali sobie "Kastusia" Kalinowskiego. I trudno się dziwić, bo odrębność etniczna Białorusinów od Rosjan to głównie efekt istnienia RON. To samo tyczy się przecież Ukrainy. Nacjonalizm ukraiński rozwijał się jako skutek wielopokoleniowych wpływów polskich w tej części Rusi. Najsilniej rozkwitł we Lwowie, którego późniejsze przyłączenie do ZSRR rozsadziło czerwone imperium. Serhii Plokhy raczej słusznie argumentuje, że decyzja Ukrainy o secesji z ZSRR (która spowodowała jego rozpad) nie zostałaby podjęta gdyby nie wpływy ukraińskich patriotów lwowskich. A i granice obszarów na Ukrainie, gdzie przeważa tożsamość ukraińska nad rosyjską dość dobrze pokrywają się z dawnymi granicami RON. Mamy także kościół unicki na Ukrainie, stworzony przez Zygmunta Wazę. To nie ta skala, co rzymski papież, ale przetrwało też dziedzictwo wyznaniowe. Nie wspominam o kulturze, sztuce, architekturze - dziedzictwo Rzeczpospolitej jest dziś dziedzictwem każdego z narodów, które rozkwitły na dawnym jej obszarze. Tacy Kościuszko czy Mickiewicz są bohaterami narodowymi Polaków, Litwinów, Białorusinów. A wracając do Białorusinów - ich legion walczący obecnie po stronie Ukrainy ma na swojej odznace datę 1863, czyli odwołuje się do dążeń szlachty i ludu dawnej RP. Można to porównać z rzymskimi orłami na sztandarach Napoleona. Oczywiście skala jest inna, ale RON nie wszystek umarła. Zwłaszcza w Polsce, lecz nie tylko w Polsce. PS Fajnie by było, gdyby Kurier stworzył też film o tym, co pozostało dzisiaj z RON :)

    • @wojtekkkk
      @wojtekkkk ปีที่แล้ว +5

      Jakim sposobem dziś widzisz, że Rzym był Potęgą?

    • @toms327
      @toms327 ปีที่แล้ว +4

      @@wojtekkkk Oczywiście nie bez znaczenia jest to - gdzie leży Warszawa/ Kraków, a gdzie Rzym.
      Ale też nasze beznadziejne powstania i źle/ bez sensu prowadzone wojny zmiotły ślady naszej polskiej potęgi (jeśli uznajemy, że faktycznie byliśmy mocarstwem w jakimś znaczeniu).
      Kultura, sztuka, wpływy polityczne, prestiż, uznanie w świecie, np.

    • @wojtekkkk
      @wojtekkkk ปีที่แล้ว +2

      @@toms327 Z tego co wyliczyłeś to Włochom pozostała jedynie kultura, sztuka i prestiż. Włochy jakoś zbyt nie słynną z swoich osiągnięć militarnych ani dziś już nie są na tej samej płaszczyźnie co Niemcy, Francja lub Anglia. Oczywiście wciąż są zamożnym krajem, ale ich wpływy na zagranice są raczej coraz słabsze niż silniejsze.

    • @andrzejkalisiak609
      @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว

      Bo Rzym sie prze8stoczyl w naszych wrogow posrednio I w zespole z zewnetrzymi naszymi wrogami rozwijal stulecia naszej swietnosci afery w naszym pastwie stwa4zajac obraz swoj ucisnian6 brakiem naszej demokracji ludzac nas bogactwem swim zrabowanej I przesiaknietej krwia poddanych a u nas zazdroszczac naszego systemu wladzy Co dopiero na naszym triple zaczeli wprowadzac u siebie a teraz nas jeszcze upodlaja upomnieniami...

  • @kowalmanager879
    @kowalmanager879 ปีที่แล้ว +10

    Największym problemem Rzeczpospolitej był system. Republika szlachecka w której król nie miał żadnej władzy to cyrk na kółkach. Aż zastanawiam się że tak długo ten kraj przetrwał.

    • @Neksy_
      @Neksy_ 26 วันที่ผ่านมา

      To zasługa wielu świetnych dowódców

    • @tomekpawwaw
      @tomekpawwaw 17 ชั่วโมงที่ผ่านมา

      W Wlk Brytanii władza królewska była ograniczona w stopniu jeszcze większym niż w Polsce. Tam też najwyższą władzą był parlament, więc nie system polityczny był przyczyną lecz ekonomia.

  • @kapihdmaping7709
    @kapihdmaping7709 11 หลายเดือนก่อน +2

    Niema co gadać w wieku 16 polska była największym potęgom świata pod każdym wzglendem

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 6 หลายเดือนก่อน +1

      Nic na to nie wskazywało.

    • @kapihdmaping7709
      @kapihdmaping7709 6 หลายเดือนก่อน

      @@grzegorzlagut8917 każda potęga może upaść tak jak np casarstwo rzymskie

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 6 หลายเดือนก่อน

      @@kapihdmaping7709 Każda potęga może upaść, ale chyba nie byliśmy drugim cesarstwem rzymskim?

    • @kapihdmaping7709
      @kapihdmaping7709 6 หลายเดือนก่อน

      @@grzegorzlagut8917 nie my byliśmy czymś lepszym hehe

    • @grzegorzlagut8917
      @grzegorzlagut8917 6 หลายเดือนก่อน

      @@kapihdmaping7709 W czym??

  • @andrzejkalisiak609
    @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว +1

    I tak jest od 400lat

  • @arturceberek555
    @arturceberek555 ปีที่แล้ว +1

    Czy Panowie są w jakiś sposób powiązani ze Strategy&Future ?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +3

      Zdarza się, że podpierają się w tekstach naszą działalności. Poza tym, to nie.

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +1

      Lubię Bartosiaka i Budzisza ...ale słucham ich głównie na Historię Realnej .

  • @andrzejkalisiak609
    @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว +1

    To zachod czychsl na slabosc Polski zeby dokonac aliansu z Moskwa

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว

      🤣 ta, ciągle tylko ten zły zachód nam bruździ, a nie zauważamy że jesteśmy winni prawie wszystkich swoich klęsk

    • @DOROTAFANTAGIRO
      @DOROTAFANTAGIRO ปีที่แล้ว +1

      Masz Andrzeju całkowitą rację.

  • @Morhalli
    @Morhalli ปีที่แล้ว +2

    KIEDY RZECZPOSPOLITA BYŁA MOCARSTWEM? kiedy nie było jeszcze u nas szwedy.

  • @danaan717
    @danaan717 ปีที่แล้ว +3

    Wg. mnie Rzplita nigdy nie była mocarstwem. Co nie znaczy, że nie trzeba było się z nią liczyć. Mocarstwo potrafi zdefiniować własne szanse i zagrożenia i wyegzekwować (lepiej lub gorzej) wygodne sobie status quo. Rzplita tego nie potrafiła, wygrane bitwy i przegrane wojny. Rajdów na wyczerpaną Wielką Smutą Rosję nie liczę, choć i w tym wypadku Rzplita uzyskała żałośnie mało. Była po prostu niewydolnym wewnętrznie tworem, co jeszcze na początku XVII wieku nie rzucało się aż tak w oczy.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +7

      W takim razie radzimy do sięgnięcia do źródeł z XVI i XVII wieku, jak Mikołaj Rej, Andrzej Frycz Modrzewski, Andrzej Maksymilian Fredro, Łukasz Opaliński. Akurat ówczesne elity potrafiły definiować szanse i zagrożenia.

    • @danaan717
      @danaan717 ปีที่แล้ว +2

      @@KurierHistoryczny Ja nie pisałem o elitach, ja miałem na myśli niewydolny system polityczny. Rzplita miotała się od ściany do ściany sama nie wiedząc czego chce. I biorąc to pod uwagę, źródła do których mnie pan odsyła można traktować jako publicystykę. Bo jak inaczej można o tym myśleć skoro ani jednej szansy Rzplita do końca nie wyzyskała? Sam Paweł Jasienica, którego panowie cytujecie, pisał wprost, że Rzplita nie potrafiła załatwić jednej choćby sprawy. Przykład? Prusy Książęce, późniejszy rozbiorca Rzplitej. Jakie jedno zagrożenie Rzplita usunęła ze swojej drogi? Publicytyka panowie, publicystyka, wołanie na puszczy.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +6

      @@danaan717 Akurat Rzeczpospolita była oparta na tej publicystyce, bo to nie było państwo absolutystyczne. Nastawienie szlachty decydowało o praktycznie wszystkim, a ją paradoksalnie łatwo zrozumieć, bo dziś mamy to samo. Społeczeństwo z definicji nie chce wojen, a wybuchają one tam, gdzie skupia się najwięcej grup interesów. Utrata Prus Ksiażęcych to był długi proces, w którym po prostu za każdym razem ta sprawa przegrywała z innym kierunkiem działań: Moskwa lub Turcją, bo uważano, że to jest ważniejsze. To nie było tak, że "a odpuszczamy sobie te Prusy, bo nam się nie chce". Nie, to było na zasadzie "Prusy musimy poświęcić, bo zagrożenie z południa jest groźniejsze". Dlatego trzeba się wczytać ówczesną publicystykę, bo to ona nadwała ton myślenia społeczeństwa. Bez tego rzeczywiście może się wydawać, że to wszystko było bez sensu, ale nie znając kontekstu dziś też można zarzucić chociażby USA, że nie potrafi zdefiniować własnych szans i zagrożeń, i nie potrafi ich wyegezkować (ostatnie lata to pasmo porażek: inwazja w Afganistanie, Iraku, arabskie wiosny, reset z Rosją Syria, porzucenie Kurdów, doprowadzenie do wyrośnięcia chińskiej konkurencji, nieudane zblizenie z Koreą). A jednak trudno zaprzeczyć, że Stany to jednak globalne mocarstwo.

    • @danaan717
      @danaan717 ปีที่แล้ว +3

      @@KurierHistoryczny Nie mogę się zgodzić. Mocarstwo to kraj którego pomyślność większości lub sprawczej części społeczeństwa jest ściśle powiązany z sukcesem tego kraju na arenie międzynarodowej. Tu mam na myśli quasi demokratyczne twory jakim była Rzplita. Szlachta de facto była zainteresowana utrzymaniem Rzplitej przy życiu i realizowaniem swojej przewagi stanowej nad resztą społeczeństwa. Na pewno dobrze się czytało po dworkach wspomnianych publicystów, ale jak przyszło sięgnąć głębiej do kiesy i skończyć zaczęty temat, to lepiej było podpisać niekorzystny pokój lub certolić się wiekami z własnym wasalem, żeby na koniec być przez niego rozebranym. A przemysł USA jest zainteresowany pomyślnością kraju na arenie międzynarodowej, bo panowanie USA to zbyt na towary tegoż przemysłu, lub ucięcie szlaków handlowych jeśli wygrają Chiny. Proszę zwrócić uwagę, że napisałem:
      "Mocarstwo potrafi zdefiniować własne szanse i zagrożenia i wyegzekwować (lepiej lub gorzej)"
      Temat na inną dyskusję ile tego lepiej a ile gorzej w polityce USA.
      Polityka mocarstwa to przede wszystkim stabilny system polityczny i instytucje. Kraj który tego nie ma nie może być mocarstwem, może być behemotem który dopiero może o to wszystko powalczyć i co najważniejsze tego chcieć.
      Wybaczcie panowie, ale mieszanie publicystyki i realnych działań i warunków politycznych to jak pisanie, że starożytna Grecja była utopijnym rajem na ziemi bo zachwycano się tam Platonem.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +7

      @@danaan717 Temu co Pan pisze przeczą fakty. Akurat w okresie potęgi Rzeczpospolitej mieliśmy do czynienia z rzeczami absolutnie niespotykanymi nawet dziś. Szlachta kierując się racją stanu była zdolna do niezwykłej ofiarności i Pan ocena jest po prostu nieprawdziwa. Wstąpienie do wojska wiązało się z kosztami daleko przewyższającymi potencjalne zyski. W 1658 r. powstała bodaj największa w historii świata armia, która praktycznie została wystawiona przez samych obywateli, która walczyła bez żadnego żołdu! Nie oznacza to, że nie kierowali się wlasnymi interesami, co wskazaliśmy w filmie, ale kierując się Pana tokiem rozumowania panstwo demokratyczne nigdy nie będzie mocarstwem, bo opiers sie na niestabilnym czynniku społecznym. Z kolei system politycznym RP, przynajmniej do połowy XVII wieku był atutem Rzeczpospolitej, a nie obciążeniem. Działał całkiem sprawnie. Trudno mu tu cokolwiek zarzucić. Nie można mieszać późniejszych patologii i kryzysów z okresem świetności. Albo z wygodnego fotela oceniać po wiekach gigantycznie trudne decyzje. Mocarstwość nie oznacza nieomylności czy brak porażek. Założę się, że za wiek pewnie też ktoś będzie narzekał, dlaczego Polska w lutym 2023 roku nie ruszyła, by wygonić Rosjan z Królewca, bo Rosja zaangażowana na Ukrainie, bo NATO na pewno pomoże, bo się bujamy już trzy dekady z takim zagrożeniem nad Polską. A tak naprawdę to wcale nie jest takie proste.

  • @miro6079
    @miro6079 ปีที่แล้ว +1

    No i jest mocarstwo Kaczorina😂

    • @kupakupowska2429
      @kupakupowska2429 7 หลายเดือนก่อน

      No a jak zaraz będzie unia Polsko ukraińsko litewsko białoruska.

    • @miro6079
      @miro6079 7 หลายเดือนก่อน

      @@kupakupowska2429 to proste, będzie Unia wschodnioeuropejska.

  • @adalbertruth3069
    @adalbertruth3069 ปีที่แล้ว +3

    Jak zwykle, wszystko jest interesujące. Myślę, że wiele państw boi się silnej Polski, A przede wszystkim Niemcy i Rosja, a może i Francja i WB.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +7

      W interesie Francji jest to aby Polska była silna. A szukanie zawsze winy naszej słabości u innych jest głupie. Polska nigdy (oprócz 1939) nie upadła tylko i wyłącznie przez najazd i intrygi sąsiadów. Najczęściej czynnikiem decydującym była głupota naszego narodu i elit (rzadziej władców i przywódców).

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +1

      @@casimirus2397 jeśli chodzi o obecne czasy ...to akurat w interesie Francji i Niemiec jest to by Polska , była słaba .
      Mówią o tym wszyscy liczący się geopolitycy.
      A dowodów na to jest masę ....od tego że zostaliśmy odsunięci od polityki wschodniej ( porozumienia Mińskie ) , teraz na szczęście wróciliśmy na właściwe Nam miejsce do ...nacisków jakie Francja i Niemcy wywierają na Nas 🇵🇱 przez organy UE.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +1

      @@kamilkramek9636 no nie, w interesie Francji jest silna Polska która mogłaby stanowić przeciwwagę dla Niemiec. Jest to w najczystszej postaci przykład maturalnego sojuszu, wynikającego z położenia geograficznego i z historii obu państw i narodów. Rozbicie tandemu niemiecko-francuskiego jest najważniejszym zadaniem geopolitycznym dla Rzeczpospolitej zaraz po wypchnięciu Rosji z Europy Wschodniej

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +1

      @@casimirus2397 myli się Pan ...taka sytuacja i takie geopolityczne myślenie było we Francji przez wieki ....ale się zmieniło .
      Teraz Francja i Niemcy , chcą skonsolidować UE w jedno federacyjne Państwo , bo tylko w taki sposób , są w stanie konkurować z Chinami i USA.
      Takie Stany Zjednoczone Europy, będą tylko wtedy konkurencyjne z Chinami i USA , gdy będą miały tanie surowce , a te planowane były z Rosji .
      Wojna na Ukrainie namieszała w planach unionistom...ale Oni swoich planów nie zmienili i nadal widzą Rosję w " porządku " europejskim .
      Niestety ten plan Niemiec , Francji i Rosji ....odbije się negatywnie na narodach i państwach pomostu Bałtycko - Czarnomorskiego...widać to po rządaniach Rosji i braku realnej pomocy dla Ukrainy przez Francję i Niemcy .
      Jeśli dojdzie do konsolidacji UE ...to Polska będzie peryferiami UE ...montownia fabryk francuskich i niemiecki i dostarczaniem siły roboczej na zachodzie . A Ukraina będzie peryferiami imperium Rosyjskiego !
      Dlatego Francja nie chce mocnej Polski !!!! I dlatego Macron kilka razy obrażał Polskę , pomniejszał jej znaczenie polityczne , Niemcy zresztą też to robią cały czas .

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 proponuję posłuchać trochę Jacka Bartosiaka lub Marka Budzisza na Kanale Historia realna

  • @jslowdwa6254
    @jslowdwa6254 ปีที่แล้ว

    Świetny materiał. Wiele lat minęło od tamtych czasów, a temat zagrożenia ze wschodu jest dalej aktualny. Dzisiaj też stoimy w obliczu ogromnych wyzwań jako państwo. Nasi przodkowie w obliczu zagrożenia postanowili zawiązać unię. Dla nich to też było przedsięwzięcie daleko wykraczające poza ich siły, a jednak im się udało. Być może w obliczu obecnej wojny na Ukrainie też będziemy musieli podążyć tą drogą, jeśli nie unii to przynajmniej silnego sojuszu państw. Istnienie silnej Rzeczypospolitej było przecież naturalnym konstruktem geopolitycznym wykreowanym na przestrzeni wieków, a jej całkowity brak - anomalią. Obyśmy mieli mądre elity, które będą potrafić dzwignąć cięząr odpowiedzialności, jaki na nas obecnie ciąży. Tego i sobie i Wam życzę. Pozdrowienia.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +1

      Z kim ten sojusz?

    • @jslowdwa6254
      @jslowdwa6254 ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 Jeśli zagrożenie ze wschodu to chyba oczywiste, że z Ukrainą, państwami Bałtyckimi i być może wolna Białorusią.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +3

      @@jslowdwa6254 🤣 niebezpieczne i nierealne mrzonki

    • @jslowdwa6254
      @jslowdwa6254 ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 Jasne, że niebezpieczne. Jak to w życiu, czasem żeby osiągnąć sukces trzeba zaryzykować. Za czasów Korony Polskiej mieli takie same przemyślenia na ten temat, a jednak się tego podjęli. Przypomnę, że Litwa była przed unia wielokrotnie skonfliktowana z Królestwem Polskim. Najazdy ze strony Litwy to była rzecz częsta. Jednak w obliczu wspólnego zagrożenia byli zmuszeni połączyć siły.

  • @lukaszpolkowski5463
    @lukaszpolkowski5463 ปีที่แล้ว

    To nie Sarkazm Wasza wiedza (przynajmniej) historyczna jest glebęsza studnia na Saharze

  • @grzesiekx441
    @grzesiekx441 ปีที่แล้ว

    a S.A.Poniatowski zdusił sarmatyzm francuszczyzną, reformami doprowadził do rozbiorów

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +2

      Reformy były dobre, tylko aby były skuteczne to musiano by je wprowadzić najpóźniej w II połowie XVII wieku

  • @JanKowalski-ft8jl
    @JanKowalski-ft8jl ปีที่แล้ว +6

    Polska nigdy nie była mocarstwem europejskim czy światowym, była tylko przez jakiś czas tylko regionalnym, był np, taki czas, że w konfliktach polsko-rosyjskich spór kto komu barzdziej zaszkodził, kto wygrał więcej wojen, bitew był bardziej wyrównany, a może nawet na korzyść Polski, taki słynny Iwan Grozny nie miał za bardzo sukcesów przeciwko Polsce i jej sojusznikom. Potem, tak od początku 18 wieku i trzeciej wojny północnej to już było jednostronne dla Rosji, bo coraz i zrobili nam wiele krzywd. Niestety oni wygrali ten długi konflikt w tej części Europy i niestety język rosyjski jest jeszcze używany u innych naszych wschodnich sąsiadów, już nawet nie chodzi o to, żeby używali polskiego, ale inni dali się zrusyfikować.
    Polska czy bardziej RON nie mogła być mocarstwem, bo niestety często wysyłała do bitwy np, dwa razy mniejsza armię od przeciwnika i stąd tak często były wielkie zwycięstwa, ale nie w pełni wykorzystane. Z większą armią może łatwiej byłoby wtedy utrzymywać te tereny. Także co z tego, że dzisiaj świętujemy ten Kircholm czy Kłuszyn i okupacje Moskwy przez dwa lata czy inne wielkie zwycięstwa, paradoksalnie nie ma się z czego cieszyć jak nie zostało to w pełni wykorzystane i zaraz się to mściło, te bitwy to pokaz co się dzieje gdy jest a mała armia i wstrzymuje się pewne reformy, jak tego nie robić. Tak długo nie można było wojować w tej części Europy z zawsze za małą armią, RON w pewnym momencie to był chory twór i wręcz musiał zniknąć z mapy tej części Europy.

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว +4

      To nie prawda ...byliśmy mocarstwem ...w Naszym polskim wieku ..to w Moskwie ludzie ubierali się w stroje Polskie ...była modna Polska kultura ....dzięki Nam de facto powstał naród ukraiński i po części Białoruski .

    • @JanKowalski-ft8jl
      @JanKowalski-ft8jl ปีที่แล้ว +2

      @@kamilkramek9636 Była mocarstwem regionalnym na glinianych nogach. Było te panowanie w Moskwie w 17 wieku, ale dwa lata i powstanie ludowe, dzięki któremu Rosjanie wypędzili Polaków. Była ta unia ze Szwecją, ale krótko i potem kilka wojen ze Szwecją.
      Złoty wiek 16 tak, ale to nieco wyidealizowany obraz, wcale tak kulturalnie nie był bogaty i wiele o sbie możni nie zostawili ani dzieł artystów czy naukowych. W Moskwie nosii się jak w RP. A RP Na wzór "włoski" nosili się na dworach najczęściej dygnitarze i ludzie z otoczenia króla. Dobrze że Niemcy byli tak podzieleni i można się było z niektórymi jak Wiedeń dogadać, bo tak to były by niekończące się wojny.

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว

      @@JanKowalski-ft8jl przykro się czyta ludzi takich jak Ty ...z kompleksami , którzy nie potrafią przyjąć do wiadomości , faktu iż to że Rzeczpospolita była mocarstwem . Tak uważają historycy na Zachodzie ...to nie jest wymyśl Polaków ! Takie stwierdzenia padają w opracowaniach historyków z różnych krajów !!!
      Ale ok ...umniejszaj ten fakt ...widocznie tak musisz .

    • @JanKowalski-ft8jl
      @JanKowalski-ft8jl ปีที่แล้ว +2

      @@kamilkramek9636 No to ładnie się wyjaśniłeś. To, że nie było wojen przez jakiś czas nie znaczy, że jest mocarstwo, była przez jakiś czas ogromna, ale niewydolna. Nie była mocarstwem. Nie mam kompleksów, a raczej ty je masz, skoro podajesz przykład zachodnich historyków, masz kompleks zachodu polaczku.

    • @kamilkramek9636
      @kamilkramek9636 ปีที่แล้ว

      @@JanKowalski-ft8jl ha ha 😁 dobry jesteś ....historycy kwalifikują Rzeczpospolita jako mocarstwo regionalne ...nie tylko Polscy historycy ..a Ty cały czas podkreślasz jakieś wady i słabości czasów świetności Rzeczpospolitej i Twierdzisz że to Ja mam kompleksy 🤣🤣🤣....ale faktycznie skoro nazywasz mnie " Polaczkiem " to może nie chodzi o to że masz kompleksy ...może po prostu nie lubisz Polski i Polaków ...dlatego umniejszasz jej historię 🤔 ?
      Który by to nie był powód ...jesteś żałosny .

  • @tomekkaczmarek2087
    @tomekkaczmarek2087 ปีที่แล้ว +1

    Serio podpieracie się Jasienicą?

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว

      Akurat ten cytat był zgrabny.

    • @tomekkaczmarek2087
      @tomekkaczmarek2087 ปีที่แล้ว +1

      @@KurierHistoryczny według mnie szkoda tracić czasu na jego pseudo historyczne wypociny.

  • @jasniepandionizyzlotopolski
    @jasniepandionizyzlotopolski ปีที่แล้ว +2

    Moim zdaniem RON przestała być mocarstwem od wojny północnej, czego ważnym sygnałem było rozpoczęcie obrad sejmu niemego

  • @BartekSychterz
    @BartekSychterz ปีที่แล้ว +6

    A WielGa LeCHia to gdzie?
    No halo!
    Materiał nierzetelny.
    Przecież wiadomo że wielka lechia podbiła Atlantydę.

  • @piotrklejnowski7563
    @piotrklejnowski7563 ปีที่แล้ว +2

    Polacy: przestańcie się opluwać i mieszać z gnojem.1000 lat się kłócicie i co zwojowaliscie? Jesteście jedną polską rodziną, niezależnie od poglądów politycznych i orientacji seksualnych. Kłótnie to jest droga do nikąd.

  • @MrNonejm
    @MrNonejm ปีที่แล้ว

    Niestety nie mieliśmy szczęścia do królów (elekcyjnych), którzy by potrafili jakoś manewrować szlachtą. Jedyni którzy potrafili to robić to chyba tylko Władysław IV i August II. Władysław miał nienajlepsze zdrowie i zmarł szybko, w przeciwieństwie do jego ojca który jak na złość żył i nie mógł umrzeć. August za to totalnie dał ciała podczas Wojny Północnej, szkoda. No i ostatnie podrygi za Stanisława Augusta, o ile o mocarstwowości już nie ma mowy, to była szansa na odbudowę, a wtedy kto wie jak wkroczylibyśmy w XIXw., jeden z najważniejszych w naszej nowożytnej historii.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว

      Zygmunt III potrafił wymanewrować szlachtę jak mało kto a Władysław IV nie potrafił tego w ogóle co pokazuje jak kończyły się jego plany wojen ze Szwecją i Turcją

    • @MrNonejm
      @MrNonejm ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 pfff. Tak potrafił manewrować, że nie uzyskał wsparcia w walkę o koronę szwedzką i został z kraju wykopany w upokarzający sposób przy okazji załatwiając nam nowego wroga. To on został wciągnięty przez magnatów w Dymitriady, już nie mówiąc o jego uległości względem Kościoła.
      Władysław przecież uzyskał aprobatę Sejmu w sprawie wojny ze Szwecją, tylko raczej naciski międzynarodowe zaważyły i ustąpił bo wyniku wojny nie można być nigdy pewnym. Faktycznie pod koniec życia już ostro poszedł w starcie ze szlachtą, ale niestety mu się umarło. Wcześniej wygrywał konflikty z Rosją i Turcją też. Był o wiele lepszym królem od ojca.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +1

      @@MrNonejm wojny ze Szwecją byłyby nieuniknione, ale lepiej żebyśmy to my je zaczęli bo wówczas jest większa szansa na to że działania wojenne będą toczone na wrogim terytorium. I nie zdobył poparcia bo mu Jan Zamoyski zrobił czarny PR, ale Pomimo to próbował prowadzić ekspansywną politykę co było jednak niemożliwe bez stałej armii którą nota bene chciał stworzyć, lecz znów szlachta to zablokowała.

    • @MrNonejm
      @MrNonejm ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 nie wiemy czy wojny były nieuniknione, a faktem jest że to Zygmunt III je sprowokował... Na dodatek na te wojny szlachta nie dawała pieniędzy, co jest całkowitym przeciwieństwem tego co udawało się Władysławowi IV.
      Piszesz, że Zamoyski mu robił czarny PR, no to chyba właśnie jest to potwierdzenie moich słów, że nie radził sobie ze szlachtą?

  • @deasiley1241
    @deasiley1241 ปีที่แล้ว +3

    Nigdy nie była

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +5

      Oczywiście, że była i to nie podlega dyskusji w historiografii. Negowanie mocarstwości Rzeczpospolitej jest właśnie równoznaczne z podważeniem w ogóle istnienia czegoś takiego jak mocarstwo.

  • @andrzejkalisiak609
    @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว +1

    Nadal niechetnie na zachodzie patrza zeby odbudowac sile Polski a potem skomla ze I'm Rosja zagraza....

  • @synrzymu297
    @synrzymu297 ปีที่แล้ว

    Mocarstwo europejskiej było również mocarstwem światowym.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว

      Od XVIII/XIX wieku już nie

  • @adamkorniak255
    @adamkorniak255 ปีที่แล้ว +2

    Rzeczpospolita straciła szansę rozwoju w końcu XVI i w XVII wieku, gdy jej elita, zamiast powrotu do czystej wiary biblijnej, pozostała przy religii opartej na ludzkich tradycjach.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว

      Religia nie miała żadnego znaczenia, aczkolwiek najkorzystniejszy byłby luteranizm

    • @adamkorniak255
      @adamkorniak255 ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397 Prawdziwa wiara biblijna ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki niej spływają na wierzących błogosławieństwa Boże, zarówno na jednostki, jak i na społeczności. "Jeźli pilnie słuchać będziesz głosu Pana, Boga twego, strzegąc i czyniąc wszystkie przykazania jego, które ja dziś przykazuję tobie, tedy cię Pan, Bóg twój, wywyższy nad wszystkie narody ziemi. I przyjdą na cię te wszystkie błogosławieństwa, i trzymać się ciebie będą, jeźli będziesz posłusznym głosu Pana, Boga twego." Księga Powtórzonego Prawa 28,1-2 BG.

    • @ryszardstrzepek7675
      @ryszardstrzepek7675 ปีที่แล้ว

      Kontrreformacja vati canska i jezu icka zatrzymała postęp i oświecenie ,
      co nie miało miejsca w Panstwach Reformacji Zwycięskiej , i w Polsce doprowadziła do rozbiorów i upadku Państwa ..

  • @grubylukasz
    @grubylukasz ปีที่แล้ว

    Trzeba było zawrzeć sojusz z osmanem i było by git zajął by się wtedy osmanem a my na wschód i północ ale Nie bo to inna wiara i rozumiem bo inne czasy ale dobry król z silna władzą mogl coś takie zrobić jakby myślał

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +1

      To nie był problem, problemem był brak wojny z Osmanem pod koniec panowania Władysława IV co doprowadziło do wybuchu powstania Chmielnickiego a potem do Potopu szwedzkiego i rosyjskiego

    • @grubylukasz
      @grubylukasz ปีที่แล้ว

      @@casimirus2397Ale po co walczyć z każdym sąsiadem nie lepiej mieć spokój na południu zachodzie względnie i zając się Szwecja i Moskwa? I mieć spokój i sojusz z dużą potęgą? Ale nie bo szlachta brak silnej władzy innareligia i wuslannicy papieża była szansa na rozwój a może nawet ma duży sojusz Polska Osman Francja

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +2

      @@grubylukasz nasze położenie sprawiało że musieliśmy walczyć zarówno ze Szwecją, Rosją i Turcją, lecz to nie było problemem. Problemem było to że król miał w każdej dziedzinie ograniczoną władzę, szlachta nie płaciła podatków i Rzeczpospolita nie miała silnej stałej armii

    • @grubylukasz
      @grubylukasz ปีที่แล้ว +1

      @@casimirus2397 zgadza się musieliśmy ale można było kogoś wyłączyć z walki jakbyśmy zawarli sojusz . Najłatwiej chyba było by z osmanem zwłaszcza za czasów sulejmana 2 i pokonać Rosję a z czasem Szwecję . Wystarczyło zrobić strefę wpływów i dac lądowy dostęp osmanowi do Wiednia i Habsburgów. Mały to koszt za spokój ma Węgrzech i południu

  • @carlosjd4097
    @carlosjd4097 ปีที่แล้ว +26

    W sumie to nigdy nie była mocarstwem. Ludnościowo byliśmy słabi, gospodarczo jeszcze gorzej. Jedyne co nas wyróżniało to duże terytorium które w naszym przypadku bardziej było minusem xd Pozdrawiam z rodzinką!

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +38

      Była mocarstwem i w historiografii nie ma co do tego sporu. Jest spór jedynie co do tego, jak długo.

    • @casimirus2397
      @casimirus2397 ปีที่แล้ว +14

      Była mocarstwem na glinianych nogach

    • @carlosjd4097
      @carlosjd4097 ปีที่แล้ว +1

      @@KurierHistoryczny Nie mogę się zgodzić kompletnie. Zapraszam na kanał Pana Dr. Zbigniewa Dylewskiego który stricte opowiada o gospodarce i porównuje naszą do różnych państw na przestrzeni lat do sytuacji obecnej. Nigdy nie stanowiliśmy gospodarczo jakiegokolwiek zagrożenia dla naszych sąsiadów. Niemcy biły nas na głowę nawet jako same Prusy. Czechy, Austria, Szwecja, Węgry, Turcja, państwa bałtyckie poza Rosją. Nigdy nie było momentu byśmy z kimkolwiek rywalizowali pod tym względem jak równy z równym. Militarnie? Mieliśmy Husarie spoko tylko co z tej Husarii? Rozgromimy kogoś w polu i co dalej zamki będziemy oblegać w nieskończoność? Dlaczego mimo wygranych wielu wojen, czy bitew nigdy nie mogliśmy wynegocjować dobrych dla nas warunków umowy mimo, że byliśmy zwycięzcami? Dlaczego w bitwach z Turcją, Rosją czy Szwecją oni mogli wystawiać armie które miały od 60 do 180 tyś ludzi a u nas armia 15 tyś to było już dużo? Czasami udawało się zebrać nam więcej niż te 15 tyś tylko było to albo pospolite ruszenie czy chłop szli się naparzać albo braliśmy kozaków których zdolności bojowe niebyły w sumie jakieś tragiczne ale byli niepokorni plus ich morale to tragedia. W czym byliśmy niby imperialistami, w jakiej kwestii? Jeżeli wielkości na mapie to gratuluje rzeczywiście. Tylko dzięki tej wielkości skończyliśmy jak skończyliśmy. Sami powiedzieliście w filmie, że nie byliśmy w stanie działać na kilku frontach i tutaj nie płakałbym o położenie, bo położenie mieliśmy wybitne, lepsze od nas mieli tylko Niemcy którzy wykorzystali je w sposób dosadny, przynajmniej w latach średniowiecza i wczesnej nowożytności bo wszystko spieprzyli w I i II WŚ. Co sprawiało, że byliśmy tym mocarstwem? Niemcy wyparli nas z pomorza, Łużyc i generalnie tamtych terenów, Czesi ze śląska. W pewnym momencie Niemcy zabrali nam w bardzo łatwy sposób pomorze gdańskie. My co natomiast zrobiliśmy? Skargi do papieża który od zawsze patrzył na nas jak na wrzód na dupie xdd Tych krzyżaków pokonaliśmy brawo zajęło nam to prawie 300 lat a to był tylko głupi zakon który męczył się z tubylcami z Prus i Jaćwieży. Ależ musieliśmy być silni. Hołd Pruski dowód naszej potęgi, składał nam to ziomek który miał pod sobą z 5 miast i w sumie tylko jedno coś znaczyło czyli Królewiec. Mołdawia to samo, ledwo wzięliśmy ich jako swojego lennika, Turcy nie zdążyli przyjść i już przeszli na ich stronę. Gdzie byliśmy gdy Nowogród prosił o pomoc w walce z Wielkim Księstwem Moskiewskim? Nie byliśmy, nie jesteśmy i jeszcze długo nie będziemy żadnym ,,Mocarstwem" Raczej mnie nie przekonacie w tym temacie.

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +27

      Cóż, ma Pan prawo do własnych przekonań, tylko że Pana wizja historii jest po prostu nieprawdziwa. Po pierwsze, miesza Pan różne epoki (gdzie wyparcie ze Śląska i Pomorza Gdanskiego a polska mocarstwość). Sytuacja gospodarcza też nie jest kwestią rozstrzygającą przy rozpatrywaniu mocarstwości (bo inaczej ZSRR nigdy by nie było mocarstwem). Podobnie nie wielkość armii, a jej skuteczność, a akurat polska i litewska armia w pierwszej połowie XVII wieku była pod tym względem w czołówce. To że Rzeczpospolita była mocarstwem jest po prostu faktem, a nie opnią. A na podobnej jak Pan zasadzie możne kwestionować pozycję każdego państwa, bo i nawet USA dostały łupnia od biednych Wietnaczyków czy prymitywnych Talibów, a gdy Kurdowie prosili o pomoc to ich zostawili. Porażką zakończyły się interwencje w Iraku i w znacznym stopniu w Syrii. Pod względem wielu parametrów jakości życia USA nie są nawet w czołówce. PS Niemcy w średniowieczu i wczesnej nowożytności nie istniały jako państwo.

    • @tody1526
      @tody1526 ปีที่แล้ว +1

      Co wgl znaczy ludnościowo byliśmy słabi

  • @szymongrudzien1068
    @szymongrudzien1068 ปีที่แล้ว +2

    Polska nigdy nie była mocarstwem - byliśmy unią państw stale broniących swojego obszaru posiadania

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +4

      Jedno nie przeczy drugiemu. Nie mówiąc już o tym, że ta unia ingerowała w sprawy innych państw i była nie do podbicia, mimo usilnych prób przez nawet kilka państw naraz.

    • @szymongrudzien1068
      @szymongrudzien1068 ปีที่แล้ว +1

      @@KurierHistoryczny Była słabo zaludnionym miejscem wyzysku chłopów - nie mieliśmy manufaktur, nie mieliśmy rozwiniętego mieszczaństwa. Mieliśmy natomiast dużo słabo zaludnionych terenów. Nie potrafiliśmy nawet jako „mocarstwo” zdusić Państwa Krzyżackiego. Nasza mocarstwowość skończyła się na krótkich wypadach do Mołdawii. Obrona granic okazała się niemożliwa kiedy dookoła pojawili się liczący gracze jak Prusy. Skoro wspomniane w filmie powstanie kozackie było początkiem tego schyłku, to co byłoby w jakimkolwiek starciu z liczącym się w Europie (a potem nawet naszym regionie) przeciwnikiem

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  ปีที่แล้ว +4

      Akurat te starcia miały miejsce. Rzeczpospolita walczyła np. z armią Gustawa Adolfa, która uchodziła za najlepszą armię w Europie i jedyne porażki odnosiła w Rzeczpospolitej. W latach 1655-1660 walczyła z kilkoma wrogami naraz. Ponadto mocarstwość regionalną okreslamy w stosunku do otoczenia, a nie do hipotetycznych przeciwników z gdzieśtam.Poza tym, stosując Pańskie kryteria żadne państwo nie zasługuje na miano mocarstwa. Hiszpania z co niektórymi plemionami z Ameryki to męczyła się nawet wiek. Anglia nie potrafiła ujarzmić Szkocji. Francja długo była targania ciągłymi tarciami wewnętrznymi. Turcja niemalże zdobyła Wiedeń etc. Jeżeli mowa o wyzysku, słabym zaludnieniu czy zapoźnieniu gospodarczym, to w takim razie Rosja pewnie przez całą swoją historię była politycznym karłem. Absurd. Przecież to nie na tym polega. Ciekaw jestem, co Pan sądzi o USA, który od dwóch dekad ponosi same porażki (Afganistan, Irak, Syria, arbaskie wiosna), a poziom jakości życia wcale jest tak wysoki.

  • @Adriano70911
    @Adriano70911 ปีที่แล้ว

    najpierw trzeba obalić polskojęzyczne nierządy które okupują ten kraj od 70 lat. Konfederacja daje jakąś nadzieję

    • @DOROTAFANTAGIRO
      @DOROTAFANTAGIRO ปีที่แล้ว

      Już jest ich, przyjrzyj się uważnie co mówili i robili wcześniej. Nie co gdaczą teraz. DIP może jest jeszcze szansą.

  • @grubylukasz
    @grubylukasz ปีที่แล้ว +2

    Wszystko przez pier szlachte i duchowieństwo bo tylko kasa się liczyła dla nich żeby nie to może trafił.bu się władca rozsądny i silny aby zmienić i wzmocnić kraj jak u Rosji Piotr

  • @talusn9405
    @talusn9405 ปีที่แล้ว

    Jakby nie II Wojna to Rzeczpospolita mogłaby mieć Madagaskar i dzisiaj prawdopodobnie mielibyśmy drugie Polskie państwo Madagaskar jest nieco większy od Francji :)

    • @thematias5094
      @thematias5094 ปีที่แล้ว +15

      Komentarz typu "Mam 13 lat i interesuje sie polityka" XDD

    • @marlaer
      @marlaer ปีที่แล้ว +1

      @@thematias5094 śmieszek

    • @talusn9405
      @talusn9405 ปีที่แล้ว +2

      @@thematias5094 Niestety dla Pana i wielu żyjecie w mniemaniu Małego Polaczka z małymi Ambicjami na przyszłość dla tego kraju...

    • @talusn9405
      @talusn9405 ปีที่แล้ว

      @@thematias5094 Liga szacowała, że Polsce należy się 10 proc. dawnych kolonii niemieckich, czyli ok. 300 tys. km kw. To jednak nie zmieniało nastawienia Ligii Narodów, ale LMiK nie załamywało rąk. Planowano powołanie Polskiej Szkoły Nauk Kolonialnych, wysyłanie oficerów i urzędników na staże do kolonii państw sojuszniczych czy wprowadzenie kolonialnego umundurowania w Wojsku Polskim. Pojawiły się także konkretne próby stworzenia polskich kolonii.

    • @talusn9405
      @talusn9405 ปีที่แล้ว +1

      @@thematias5094 Jeszcze w 1930 roku organizacja ta liczyła 50 tys. członków, by w 1939 roku rozrosnąć się do blisko 1 mln. Do tego dochodziły również szkolne koła LMiK, które skupiały 312 tys. młodzieży z miast i wsi z całej Polski. Co ciekawe, najwięcej członków Ligii było na Górnym Śląsku, gdzie tradycje wspierania kolonializmu przejęto z czasów pruskich. Przez to tu dobrze rozumiano, że zamorskie posiadłości to rynek zbytu dla śląskiego węgla.

  • @andrzejkalisiak609
    @andrzejkalisiak609 ปีที่แล้ว

    Stwierdzenie ze powinnismy wspierac Rosje skonczyloby na wieki nasza suverennosc bedac czescia wiecznej azjatyckiej dziczy ktora nie pozwolilaby na wiecej niz autonomic ktora by nas szantazowano.

  • @WaldekXX
    @WaldekXX 2 หลายเดือนก่อน

    To nie Rosja , a Polska była kolosem na glinianych nogach . Szwecja mając 1,5 mln ludności rozbiła w proch tę niby potęgę mającą 9 mln ludności

    • @KurierHistoryczny
      @KurierHistoryczny  2 หลายเดือนก่อน +1

      Tak? Ciekawe kiedy? Jeżeli ma Pan więcej informacji na ten temat warto podzielić się tym w jakieś publikacji naukowej. Na pewno wzbudzi to sensacje w środowisku historyków.

    • @Astro76472
      @Astro76472 หลายเดือนก่อน +1

      Po pierwsze zapomniałeś wspomnieć że mieliśmy na głowie Kozaków, Moskali. A także kryzys gospodarczy, po kolejne Szwecja nie rozbiła, Polskiej potęgi tylko ją bardzo mocno osłabiła. Inwazja Szwedów na Polskę się nie powiodła. przecież póżniej były jeszcze wielkie triumfy Rzeczpospolitej obojga Narodów. Upadek Polskiej potęgi nastąpił po III Wojnie północnej. Polecam poczytać, trochę o historii I Rzeczpospolitej

  • @mikerobinson388
    @mikerobinson388 ปีที่แล้ว +2

    mocarstwo bez armii tylko z pijana szlachta