Szlifowanie na tokarce jak zrobiłem mocowanie do szlifierki - elektrowrzeciono jako fortunka
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ม.ค. 2025
- Wybierz ulubiony film / adammaszynotw%c3%b3r
#######################################################
Cieszę się że chcecie wspierać rozwój warsztatu i kanału na waszą prośbę i dla Waszej wygody udostępniam kilka możliwości.:
Idea / PKO Bank 55 1950 0001 2006 0072 3074 0001
Tytuł przelewu: DAROWIZNA "jeżeli sobie życzysz to też Twój email"
Powyższy nr.konta jest wyłącznie przeznaczony do zbiórki darowizn.
PayPal - Darowizny na rozwój kanału paypal.me/pool... (opcja nie dostepna z winy operatora usługi)
patronite.pl/M...
/ @adammaszynotwor
Dziękuję że doceniacie to co robię . Dzięki Waszemu wsparciu mogę dbać o przyzwoitą jakość materiałów, wykonywać różne eksperymenty, kupować rzeczy na testy a także do rozdania dla Was, finansować tak błahe a jednak kosztowne rzeczy jak prąd, paliwo, gaz itp. Dziękuje w moim imieniu ale Przede wszystkim w imieniu społeczności
#######################################################
Pamiętaj ! subskrybuj mój kanał :)
Potrzebujesz części lub narzędzi ? NO TO PROSZĘ BARDZO !
Kod rabatowy 5% o treści „Maszynotwór” na wszystkie produkty w www.ebmia.pl
#homemade #CNC #Frezarka #DIY #Warsztat #hobby
W temacie mam mało doświadczenia, nie na tyle by wypowiadać się jako ekspert, ale coś tam szlifowałem na podobnej fortunce jak pokazujesz, montowanej do tokarki. Najważniejsze to nie zniszczyć sobie tokarki, chodzi o wszechobecny pył ze ściernic, który chętnie wchodzi w skład oleju posmarowanych części ślizgowych :) Można się zaopatrzyć w dodatkowe narzędzia pomiarowe, dokładne średnicówki trzypunktowe kulkowe do otworów, pasametry/transametry, fajna zabawa z tym jest, choć nie tanie to zabawki.... ale, szlif robię gdy naprawdę jest taka potrzeba i ktoś koniecznie wymaga powierzchni szlifowanej. Moim zdaniem, jak już coś tam produkujesz w większej ilości na tokarce, i wymagana jest odpowiednia powierzchnia, a nie musi być szlifowana, to lepiej się zapoznać z dogniataniem wzdłużnym głowicami rolkowymi, tzw. "nagniatakami". Szybciej, i nie musisz czyścić całej maszyny po robocie, a efekt lustra taki, że kopara opada.
Pewnie zmienia sie też twardość materiału po takim nagniataku?
@@wojttom8792 Tak, powierzchnia po nagniataniu jest utwardzona.
@@kabatone bardzo fajna metoda. Szkoda, ze jestem juz za stary na zmianę branży ;/
Jedynie ten ścisk bym przyspawał u góry lub na dole, teraz jak jest z prawej zabiera sporo miejsca jeśli byśmy szlifowali wałek. Pozdrawiam
Faktycznie słuszna uwaga..
Dla mnie to nie ma znaczenia bo nie planuję aż takich robót ale dla innych może mieć Dzięki za spostrzeżenie.
Przydatne, muszę pomyśleć jak to u mnie zrobić. Z dremelka bym to zrobił
Witam fajny filmik pozdrawiam.
Super praca
super
Pomysł świetny, tylko trzeba uważać i chronić łoże, ciekaw właśnie jak przy szlifowaniu dłuższych wałków jest to zrobione żeby nie wychodził stożek no bo średnicy ściernicy ubywa raczej z czasem 🤔
Też jestem ciekaw ... podobno ściernicy Tak szybko nie ubywa ... Ale jak to jest rzeczywiście nie wiem
Ugie walki robi się na szlifierka h do wałków. Sam taka miałem i na złom oddałem bo nikt kupić nie chciał a była w idealnym stanie, szkoda ale kasa na szybko była niezbędna, tam była mechaniczna kompensacja zużycia sciernicy, na daną partie kamieni robiło się przejazd próbny na odcinku minimum 1m najlepiej, sprawdzało się jaki wyszedł stożek i ustawiało "odchylenie". Nie było to na sztywno tak jak w tokarce ustawia się liniowosc, bo działało płynnie przy przejazdach w obie strony. Coś na wzór toczenia stozkowy po liniale. Bez większych kombinacji można było zrobić 1.5m wałek do jednej setki a jak się postarałeś to 0.000😉
Na tokarce też się da, sam nieraz muszę się do tego przyłożyć, ja zamiast takich kamieni stosuje dyski z napylaną warstwą diamentu, delikatna tarcza, droga ale przy delikatnym obchodzeniu się zużycie sciernicy można uznać za pomijalne przy około 500mm elementach.
Wbrew pozorom większym problem są dlugie i cienkie detale, lekko przegrzejesz punktowo i dostajesz krzywego banana albo po ostygnieciu wklesle baryłki porobione 😢
Olá meu amigo Adam muito bom a projeto!!!
Abraço daqui do Brasil a todos aí!!!
Dzięki Adamie: jak zwykle ciekawy i praktyczny filmik.
Ciekawostka: ten usztywniacz (kołnierz) - o którym wspominasz w th-cam.com/video/X68LHhUTi_k/w-d-xo.html - fachowo nazywa się "odgiętką". Zadaniem odgiętki jest elastyczne odginanie kabla w miejscu, w którym jest on na stałe wpięty do maszyny, przez co kabel nie łamie się. Ma to szczególne znaczenie przy maszynach trzymanych podczas pracy "z ręki" i którymi manipuluje się na różne strony.
Ooo dzięki nie wiedziałem .. muszę zapamiętać :)
👏👏👍👍Pozdrawiam
Dzięki także pozdrawiam:)
Ja na przykład jak co jakiś czas szlifuję taką szlifierką szczęki w uchwycie tokarskim to jeszcze równam kamień szlifierski diamentem zamocowanym odpowiednio w uchwycie tokarskim.Te kamienie trzpieniowe nie zawsze są równe.Wystarczy do kawałka wałka przyspawać pod kontem 90 stopni diament zamocować w uchwycie i już się równa.
Przy szlifowaniu czoła dobrze by było wykonać wgłębienie na czole ściernicy, żeby brała tylko takim zewnętrznym pierścieniem, oczywiście też obciągniętym. Może też pomóc minimalne skręcenie osi szlifierki w stosunku do osi wrzeciona.
No właśnie to chyba było powodem zerowa prędkość skrawania w osi narzędzia i nie obciągnięte czoło Muszę to koniecznie sprawdzić:)
Fajna sprawa
Cześć Adamie. Fajny materiał edukacyjny😆
Pytasz jakie ściernice? Do stali twardej jak i do miękkiej wg mojej wiedzy-doświadczenia najlepiej spisują się ściernice CRA60K takie stosuję u siebie. Mają jeszcze z reguły dodatkowe oznaczenia , ale to to już trzeba by doczytać🤪
Obroty materiału znacznie mniejsze. Jeden z komentujących podawał 30÷300. To trzeba dobrać odpowiednio do średnicy otworu i wielkości kamienia, w moim przypadku obserwuję jakość szlifu i robię na tzw.Oko🤪
Przy szlifowaniu konieczne jest chłodzenie odpowiednim płynem , bo inaczej zamula się kamien i otwór będzie owalny a powierzchnia poprzypalana. Gołym okiem może nie być widać, ale uwierz mi, że tak jest. Materiał będzie się złuszczał.
No i taka drobna uwaga. Jeżeli ten otwór ma być w miarę prosty to kamień powinien być przed finalnym osiągnięciem wymiaru obciągnìety diamentem -diament usytuowany o ok 0,2mm powyżej osi wrzeciona ( przynajmniej wtedy, a powinno się to robić po każdym montażu kamienia w uchwycie)
Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki za garść porad napewno skprzystam:)
Mega
Dzień dobry.
Kupiłem w tym sklepie kowadło 25kg. Jest miękkie jakby było zrobione z plasteliny. Każde uderzenie młotka, nawet niezbyt mocne, pozostawia ślady. Zastanawiam się czy da się to zahartować powierzchniowo indukcyjnie.
Dzięki za film i pozdrawiam 👋
No ciekawe nie wiadomo co to za materiał:/
A opcja to napawać na twardo i
Co do tych drgań , można by domontować coś pod wrzeciono żeby nie wisiało na samym imaku i miało stabilniejsze podparcie
Tutaj w drgania wpadało same narzędzie trzpień jest dosyć cienki już kolega w komentarzu wyżej napisał co Prawdopodobnie było przyczyną Czyli to że ściernica brała środkiem A wiadomo im bliżej środka tym mniejsza prędkość skrawania aż do zerowej
@@AdamMaszynotwor U mnie ten komentarz jest trochę niżej , ale widzę że pomogło by ustawienie imaka pod kątem
Fajny temat, chętnie się dokształcę od innych, rodzaje kamieni szlifierskich itd, co z ubytkiem ścierniwa w trakcie obróbki? Ja mam zamiar do tego zaimplementować szlifierkę prostą, tylko moja ma gumowaną obudowę wrzeciona i nie wiem jak to ogarnąć bez przerabiania samej szlifierki bo chciałbym ją zdemontować i używać od razu zgodnie z przeznaczeniem.
W mojej tą gumę można ściągnąć.
@@maciejmarzec3618 No tak, w mojej też :) tylko nie schodzi łatwo a jednak wygodniej ją mieć założoną do pracy ręcznej, tak czy inaczej nie ma innego wyjścia jak by chcieć ją w ten sposób wykorzystać.
ja tak miałem ale pod kuma trzpień był stożkowy i to przysporzyło mi problemów z dorobieniem mocowania
@@AdamMaszynotwor i mnie też jest stożkowy, można by sanki ustawić i wytoczyć obejmę stożkową
Pierwszy! Świetna szlifierka
Czy takie wrzeciono można użyć do frezowania rówkow pod klin ustalający?
od biedy można ale tylo frezami węglikowymi a i tak obroty będą dość wysokie jak dla stali
good video adam
Fajny materiał....boli tylko sama zasada szlifowania na tokarce....nie jest to najlepszy pomysł chociaż sam mam ochotę coś takiego zrobić. Jest tylko jedno ale właśnie co do tego stożka to profesjonalna i przemysłowa szlifierka właśnie ma coś takiego jak korekcja stożka. Czyli szlifierz wykonuje pierwszy szlif...potem mierzy co wyszło a potem wprowadza odpowiednią korekcję położenia wrzeciona.. no i tego nam brakuje w domowych szlifierkach.
Padło mi moje Wrzeciono, potrzebuje czegoś kompaktowego jak u ciebie na filmie ale żeby można było założyć tulejki na 10mm trzpienie. Dużo narzędzi mam zrobione pod ten wymiar. Moje poprzednie było robione przeze mnie ale nie mam za nic czasu na dłubanie. 😢
Masz coś sprawdzonego do polecenie bez wykładania worka pieniędzy?
No te Elektro wrzucione są głównie wysokoobrotowe nie wiem czy to cię ratuje chociaż są na AliExpress w życiu na zamiast na 24 000 na 8 000 RPM.
Ogólnie na er16 10 chyba wchodzi ale zawsze można wziąć ER 20
Czy mam sprawdzone no w sumie to nie bardzo zazwyczaj wybierałem te w miarę najtańsze na Allegro z Chin nie kupowałem
Witam ja tak z innej beczki ale potrzebuje pomocy gdzie mogę kupić płytki do noży 1212 wszystkie rodzaje wielkie dzięki za pomoc.
A co do filmiku to bomba Adam ty wiesz jak nas ustrzelić.
Musisz patrzeć po symbolu
koledzypofachu.pl/index.php/oznaczenie-plytek-toczenia-opis-kodu-iso/
Np
DCMT11T304
DCMT070204
To wizualnie ta sama płytka ale 11 to jest takiej wielkości jak w tych moich nożach 16 ×16
Domyślam się że o twoich noży powinno być w wypadku tego rodzaju płytki 07
Jeżeli nie potrafisz w ten sposób to jeszcze możesz próbować taką drogą na około czyli wpisywać symbole które masz na nożach i szukać kompletu.. czasami ktoś sprzedaje i podaje nóż taki a taki plus płytki takie a takie np.
artykulytechniczne.pl/noz-tokarski-sclcr-12x12-09-varel.html?gclid=CjwKCAiA68ebBhB-EiwALVC-Ngk7tdHUdIxYRj13LOmV8LKKnDd3ofQaiVE9ngESm4uq5eZPDKdW6RoCGAAQAvD_BwE
@@AdamMaszynotwor Wielkie dzięki za info
Moim zdaniem za szybko obraca się wrzeciono tokarki ( czyli element szlifowany), tak przynajmniej zauważyłem u mnie w pracy jak szlifierze szlifują na wałkówkach.
Faktycznie chyba tak jest inni to potwierdzają
Cześć Adam, świetny materiał bo i ja myślę o podobnym zestawie. Powiedz czym sterowałeś obroty tego wrzeciona, to jaki falownik? Jak nie kłopot to proszę opisz wszystkie elementy składowe (jakie wrzeciono, zasilacz sterownik obrotów) ps. jeśli wrzeciono obraca się w prawo, to kamień powinien obrabiać powierzchnię "od Ciebie" a nie "przy Tonie" Dzięki za film i pozdrawiam serdecznie.
Cześć tak w życiu na tego typu wymagają używania falownika ponieważ sterowane są częstotliwością 400 herców.
Falownik dobiera się na moc wrzeciona i często można kupić takie elektrowrzeciono w zestawie razem z falownikiem chociaż różnie bywa z tymi chińskimi falownikami czasem żyją bezawaryjnie wiele lat mamy taką maszynę że falownik ABB nie Chińczyk w maszynie obok nadal chodzi z kolei miałem też sytuację że podczas prób jeszcze na stole falownik spłonął:) ale chyba ze strachu udało mi się go naprawić:)
Tak czy inaczej składowe to Elektrowrzeciono ( należy zwrócić na kilka parametrów Uwaga bo są zmienne a z wierzchu Wydaje się że jest to samo ... moc wrzeciona, obroty wrzeciona są takie na 24 000 i na 8 000, uchwyt er wrzeciona mogą być wrzeciona półtora kW tak jak moje ale na uchwyt ER 16 a mogą być na przykład na er 20)
Kolejna rzecz to ekranowany przewód do połączenia wrzeciona z falownikiem są specjalne kable do falowników bo niestety ale falowniki Sieją
No i potem falownik tak jak już wspominałem Elektro wrzeciona mają też znamionowe napięcie zasilania i na to trzeba zwrócić uwagę wybierając falownik.
Aha jeszcze wybierając falownik trzeba wziąć pod uwagę czy ma na przykład możliwość sterowania w panelu i potencjometru zamontowanego w obudowie jeżeli nie chcemy tego zakładać osobno ( niektóre falowniki nie mają a dodatkowo Są też takie falowniki w których panel nie jest częścią falownika tylko osobnym elementem i trzeba go dokupywać)
@@AdamMaszynotwor Dzięki Adamie, jestem zielony w tych sprawach wiec jak już będę się zbierał do zakupu to pozwolę sobie zawrócić Ci głowę i prześlę na maila to co chcę kupić z zapytanie m czy warto. Tymczasem dziękuję i pozdrawiam.
@@AlbinGwiazda jaśnie nie ma problemu
@@AdamMaszynotwor Dzięki, miłego wieczorku ;)
Tosiba falownik
ciekawy materiał!
ma ktoś falownik 1.5kw 3f na sprzedaż?
Na razie szlifierka do otworów a teraz szlifierka do wałków
Kto wie może i tak też powstanie
Oj prowadnice tego nie lubią - zasłoń je np. ręcznikiem papierowym lekko namoczonym olejem żeby wychwycić pył bo inaczej zrobi się na nich pasta ścierna.
Podsumowanie o wymaganiach co do produktów o niskich cenach, na końcu filmu, bardzo trafne.
To chyba są mniej więcej słowa Pirana jakoś tak to brzmiało :)
stanowczo zbyt duże obroty wrzeciona... element szlifowany powinien się raczej niewiele obracać, coby kamień miał czas na wyskrobanie nierówności a nie gibał się na własnym trzpieniu :)
Kojarzę że był jakiś stosunek obrotów elementu szlifowanego do ściernicy ale nie pamiętam jakie to były zależności.
Być może masz rację w tym wypadku Wrzeciono tokarki miało pewnie z 600obr a ElektroWrzeciono 24 000
@@AdamMaszynotwor z tego co kojarzę co było na tablicy szlifierki to prędkość obrotowa elementu to było raczej 30-300 obrotów. Co do wrzeciona to prędkość kamienia 35m/s. Więcej niestety nie pomogę bo też szlifierzem nie jestem a jedynie dorywczo... Kolejna sprawa, szlifu do momentu aż przestanie być widać iskry ;)
@@KenjiDev Masz racje w 100% Obroty obrabianego elelmentu to 30-360 obr /min rzadko kiedy wieksze . Kamien u mnie ma 15-35m/s zalezy to równiez od wielkosci kamienia , (bo nie dasz takich obr sciernicy fi 100) Adam Maszynotwór kamienie przed praca sobie " obciagnij " Przy takich kamieniach robie to delikatnie w stozek do wrzeciona fortunki ,mniejszy stożek przy fortunce, wiekszy do obróbki, czyli wiekszy stozek do obr elementu bedziesz wtedy widzial zuzycie kamienia. To widac ,która czesc kamienia bierze , bedzie to sie przesuwać w czasie pracy ale to juz ogarniesz . Co do całkowitego wyiskrzenia , daje to jakies 4-5 mikronów na sztuce tak jest bynajmniej u mnie i jest tak u chlopaków w pracy. Obroty wrzeciona tokarki i fortunki ustawiam mniej wiecej na "oko"to widac po powierzchni szlifowanej.I nie za 'chytro" od razu, po 5setek w zupełnosci wystarczy . Co do drgań , to nie ma co sie dziwic, jak trzepiem kamienia ma fi 6 i jeszcze jechałes suportem w poprzek .
Kod rabatowy stracił ważność :(
Ale na co? do EBMiA?